شنبه, 25 فروردين 1403
  • ساعت : ۰۶:۵۱
  • تاريخ :
     ۱۴۰۳/۰۱/۱۴ 
  • تعداد بازدید : 35
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی هشدار داد
توجه جدی كشاورزان خراسان شمالی برای مبارزه با آفت زنگ زرد گندم
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: کشاورزان مبارزات خود را علیه آفت زنگ زرد گندم در مزارع شروع کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفظ نباتات کشور محمد رضایی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به مشاهده این آفت مخرب در مزارع گندم و جوی استان اظهار کرد: با بررسی‌های صورت گرفته تاکنون این بیماری در سه منطقه استان مشاهده شده است.

وی افزود: امند در شهرستان سملقان، دشتک در شهرستان مانه و کلانتر در شهرستان بجنورد مناطقی هستند که آفت زنگ زرد گندم مشاهده شده است.

رضایی ادامه داد: متاسفانه این آفت مخرب بر روی عملکرد مزارع تاثیر می گذارد و سبب می شود تا میزان غذا سازی محصول گندم کاهش یابد.

وی بیان کرد: زنگ زرد گندم، بیماری قارچی بوده و نقش خود را بر روی سنبله و برگ گندم ایفا می کند و موجب می شود تا گیاه نتواند فتوسنتز کند که این امر سبب کاهش تولید غذا در دانه می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: عملکرد زنگ زرد گندم همانند سفیدک انگور است که اسپورهای آن توسط جریانات هوایی منتقل می شود، و چرخه زندگی تصاعدی هندسی دارد و مدام در حال تکثیر و افزایش است.

وی تصریح کرد: وجود رطوبت و هوای گرم ۱۲ تا ۱۷ درجه سانتی گراد بهترین شرایط برای فعالیت آفت زنگ زرد گندم است که چنین شرایطی هم اکنون در استان فراهم بوده و به کشاورزان هشدارهای لازم برای انجام سمپاشی به منظور جلوگیری از افزایش فعالیت این آفت داده شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: سطح مبارزه انجام شده علیه این آفت تاکنون بیش از ۱۱۰ هکتار است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.7.0
    V6.1.7.0