پنج‌شنبه, 3 مهر 1399
EN
  • ساعت : ۱۱:۲۲:۹
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ 
    /  2
توصيه مهم معاون قرنطينه و بهداشت گياهی سازمان حفظ نباتات در خصوص جلوگيری از گسترش آفات و بيماريهای قرنطينه ای
توصیه مهم معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات در خصوص جلوگیری از گسترش آفات و بیماریهای قرنطینه ای
مهدی قائميان معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات از باغداران کشور خواست به منظور جلوگیری از گسترش آفات و بیماری های قرنطینه ای، نهال ها و اندام های تکثیری مورد نیاز خود را از مراکز معتبر مجوزدار تهیه کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفظ نباتات،مهدی قائميان معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی اين سازمان ، در خصوص کنترل آفت قرنطینه ای سرخرطومی حنایی خرما بیان داشت:

آفت سرخرطومی حنایی خرما نوعی آفت خطرناک قرنطینه‌ای است که چنانچه مورد بی توجهی و کم اطلاعی باغدار و عدم همکاری آنان با کارشناسان قرنطینه کشور مواجه شود، و رديابی و شناسايی و مبارزه بموقع با آن صورت نگيرد می تواند خسارت های جبران ناپذيری در پی داشته باشد.

وی افزود مهمترین میزبان‌ این آفت، درختان نخل خرما، نارگیل و نخل‌های زینتی است. این آفت نخستین بار در شهرستان سراوان سیستان و بلوچستان مشاهده شد، اما در سالهای اخیر به علت عدم اطلاع باغداران و رعایت نکردن قوانین قرنطینه گیاهی و انتقال پاجوش قاچاق از مناطق آلوده، از جمله کشور‌های جنوبی حاشیه خلیج فارس در برخی مناطق دیگر کشور هم مشاهده شده است.

خسارت اصلی این آفت در مراحل لاروی می باشد. لارو‌ها با نفوذ به تنه نخل، از دسته جات آوندی، جوانه مرکزی، غلاف‌های تازه و لیفی نشده تغذیه و کانال‌هایی در جهات مختلف (بالا و پایین) در تنه درخت ایجاد و در صورت عدم ردیابی و تیمار بموقع ، در مراحل بعدی جوانه مرکزی درخت خشک و کج می‌شود که در نهایت منجر به مرگ درخت خرما می‌گردد، از آنجایی که مهم‌ترین علت گسترش آفت سرخرطومی حنایی خرما، انتقال اندام‌های آلوده بخصوص پاجوش‌ از مناطق و کانونهای آلودگی به مناطق سالم است، لازم است باغداران  از خرید و جابجایی پاجوش و سایر اندام‌های تکثیری از این مناطق خودداری نمایند.

در این خصوص سازمان حفظ نباتات با اجرای برنامه‌های سریع و به موقع و همچنین تلاش جدی همکاران قرنطینه جهادکشاورزی استانها و هماهنگی با دستگاه‌های مرتبط ملی و استانی، به نحو موثری در حال مبارزه و کنترل  این آفت می باشد.

قائميان در ادامه افزود : یکی از مسائل اصلی و مهم جهت جلوگیری از انتشار آفت رعایت مسائل قرنطینه ای و اخذ گواهی های بهداشت جابجایی اندامهای تکثیری از مبدا و هماهنگی با استان مقصد به منظور جلوگیری از هر گونه شیوع آفت و بیماری می باشد و در صورت عدم رعایت مسائل قرنطینه ای کشور کنترل این آفت از دست خارج شده و خسارات جبران ناپذیری متوجه باغداران خواهد شد.  در حال حاضر ۳۹۸ نهالستان دارای مجوز و 23 واحد کشت بافت در کشور فعالیت می کنند که با توجه به فصل جابجایی اندام های گیاهی، توصیه سازمان حفظ نباتات این است که باغداران برای دستیابی به نهال سالم، اصیل و استاندارد، اقدام به خرید از نهالستانهای مورد تایید نمایند.

لذا جهت اطلاع از فهرست واحدهای کشت بافت و نهالستانهای دارای مجوز و معتبر، متقاضيان می توانند از طريق سايت سازمان حفظ نباتات به آدرسwww.ppo.ir   در زير بخش مديريت تدوين ضوابط ، استانداردها و برنامه های کنترل معاونت قرنطينه به اين اطلاعات دسترسی کامل داشته باشند.

 

امتیاز :  ۳.۰۰ |  مجموع :  ۲

برچسب ها

    5.4.1.0
    V5.4.1.0