متن خبر
افتتاح بزرگترین آمادگاه ملی مبارزه با ملخ جنوب کشور در قلعه گنج

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان،با حضور محمد علی باغستانی رییس سازمان حفظ نباتات کشور ،احمد حمزه نماینده مردم پنج شهرستان جنوب کرمان ،سید یعقوب موسوی رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان و مسئولان محلی ،اولین آمادگاه ملخ جنوب کشور در شهرستان قلعه گنج افتتاح و آغاز به کار کرد.

دکتر باغستانی رییس سازمان حفظ نباتات کشور با قدردانی از مسئولان جهاد کشاورزی جنوب کرمان و نماینده مردم شهرستانهای جنوبی در مجلس شورای اسلامی بابت پیگیری مضاعف و همکاری با سازمان حفظ نباتات بر اهمیت مبارزه با آفت ملخ تاکید کرد.
دکتر سید یعقوب موسوی رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با اشاره به موقعیت جغرافیایی منطقه،گفت: آفت ملخ از مرز جنوب شرق کشور و از منطقه جازموریان وارد کشور می شود و علاوه بر استانهای همجوار کشورهای منطقه را هم نیز تهدید می کند لذا کار مبارزه با ملخ در این منطقه یک کار ملی و بین المللی است و نیاز مشارکت همگانی است.
وی همچنین گفت با توجه به تغییرات اقلیمی موجود در منطقه جنوب کرمان شاهد بروز یکسری افات خطرناک از جمله سوسک سرخرطومی حنایی هستیم که با توجه به خساراتی که به دنبال دارد در کنار سایر آفات مانند گرینینگ مرکبات ،جاروک لیموترش و کرم خراط باغات ما را تهدید می کنند. وی افزود در این راستا با حمایت سازمان حفظ نباتات یکسری اقدامات از جمله راه اندازی پست قرنطینه در نقاط صفر مرزی با استانهای همجوار با هرمزگان و سیستان و بلوچستان و کرمان صورت گرفته است.
وی گفت تاریخچه مبارزه با ملخ در کشور قدمت زیادی دارد و به قبل از تاسیس وزارت جهاد کشاورزی است که این منطقه نیز
پیشینه مبارزه با این آفت از زمانهای گذشته بوده است.وی افزود ملخ صحرایی از پرخسارترین ملخهای مهاجر در دنیاست که از مناطق غرب دریای سرخ پس از گذر از کشورهای عربستان یمن و عمان وارد جنوب کشور می شود و در جازموریان کانون اصلی ملخ کشور مستقر می شود.
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران با 30 سال سابقه مبارزه با ملخ جزو کشور های پیشرودردنیاست و در قاره آسیا برترین کشور در این زمینه محسوب می شود. در ادامه مهندس شاهرخی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان گفت: منطقه جازموریان به دلیل شرایط اکولوژیکی ویژه و مرتعی کانون اصلی ملخ در ایران است وی افزود سطح تالاب جاز موریان 520 هزار هکتار می باشد که 320 هزار آن در حوزه شهرستانهای قلعه گنج و رودبار قرار دارد و 160 هزار هکتار آن مرتع است که شرایط را برای استقرار ملخ محیا نموده است.
وی خاطر نشان کرد از سال 75 تا کنون بیش از 100 هزار هکتار کار مبارزه با ملخ در این منطقه انجام شده است.همچنین احمد حمزه نماینده مردم پنج شهرستان جنوب کرمان ،در این مراسم آمادگاه ملخ در منطقه جازموریان را در نوع خود بی نظیر دانست و اظهار داشت: باغات لیمو در جنوب کرمان باید با جایگزینی ارقام مقاوم احیا گردد و برای آفت سرخرطومی خرما باید تدبیری اندیشه شود. وی با اشاره به اینکه اکثریت اراضی کشاورزی جنوب کرمان فاقد سند و چاهها فاقد پروانه است از وزیر جهاد کشاورزی خواست تا در این خصوص چاره اندیشی شود تا مشکل کشاورزان این منطقه حل شود.
در پایان مجید فرخی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان با تاکید بر اینکه ملخ صحرایی خطرناکترین نوع ملخ در دنیا است گفت: اگر در این منطقه مبارزه صورت نگیرد علاوه بر کشور ایران کشور های منطقه نیز دچار خسارت این آفت خواهند شد

.


نوشته شده توسط : adminnews
تاریخ انتشار : شنبه 6 آبان 1396
تعداد بازدید : 5878

بازگشت