متن خبر
افتتاح نخستین دفتر قرنطینه نباتی مناطق آزاد کشور در چابهار

در سفر سه روزه رئیس سازمان حفظ نباتات به استان سیستان و بلوچستان ،نخستین دفتر نمایندگی قرنطینه گیاهی مناطق آزاد کشور با هدف پیشگیری از ورود آفات نباتی در بندر چابهار ،افتتاح وبه بهره برداری رسید.

دکتر محمد علی باغستانی رئیس سازمان حفظ نباتات در مراسم افتتاحیه این دفتر اعلام کرد طبق توافقاتی که بین منطقه آزاد چابهار،و وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته پستهای قرنطینه در بندر چابهار ایجاد می گردد.
باغستانی افزود ایجاد پستهای قرنطینه موجب تسهیل در تجارت و اطمینان از بهداشت محصولات کشاورزی صادراتی می شود. وی افزود همچنین پیگیر ترانزیت محصولات کشاورزی از ایران به کشورهای منطقه هستیم.
شایان ذکر است در این سفر سه روزه که رئیس و معاونین قرنطینه و توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان به استان سیستان وبلوچستان داشتند،از نخلستانهای مرزی ریگ ماک و تهلاب شهرستان میرجاوه نیز بازدید به عمل آمد و در خصوص وضعیت آفت سر خرطومی خرما و شیوه های مبارزه با این آفت با کشاورزان منطقه بحث و تبادل نظر صورت گرفت. همچنین از روند مراحل ساخت و ساز ساختمان قرنطینه گیاهی و طرح ضد عفونی کردن انبه در این شهرستان بازدید شد.
در طول این سفر که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان نیز دکتر باغستانی را همراهی می نمود ،از طرح مبارزه بیولوژیکی با آفت کرم گلوگاه انار باغات شهرستان خاش نیز بازدید به عمل آمد و رهنمودهای لازم در این زمینه به کشاورزان منطقه داده شد.در بخش دیگری از سفر ریاست سازمان حفظ نباتات ،از کارگاه بوجاری گندم جهت ضد عفونی بذر قبل از کشت در شهرستان ایرانشهر بازدید بعمل آمد. از دیگر اقدامات انجام شده در این سفر بازدید و بررسی وضعیت ایستگاه تولید نهال میوه های گرمسیری و تنها گلخانه پرورش آناناس در کشور و نیز آزمایشگاه و پست قرنطینه نباتی در شهرستان پیشین استان سیستان و بلوچستان بود

 

.

 

 

 

 


نوشته شده توسط : adminnews
تاریخ انتشار : شنبه 22 مهر 1396
تعداد بازدید : 1763

بازگشت