متن خبر
برگزاری همایش انگور در تاریخ4-5 شهریور 1396 در استان خراسان شمالی

همایش انگور و فراورده های جانبی آن با حضور جمعی از مدیران وزارت جهاد کشاورزی ،صاحب نظران و محققان و باغداران اقصی نقاط کشور در تاریخ چهارم و پنجم شهریور ماه در محل هتل داریوش شهرستان بجنورد برگزار شد

محور برگزاری همایش عبارت بود از :مدیریت بیماریها و آفات،فرصت ها و چالش های اقلیمی در توسعه باغات،مدیریت و بهره وری عوامل تولید ،اقتصادوبازاریابی و پایداری و سلامت تولید که در هر یک از زمینه های اشاره شده در این همایش دو روزه بحث و بررسی و تبادل نظر صورت پذیرفت.
در بخش بررسی مدیریت بیماریها و آفات انگور که با حضور دکتر باغستانی،ریاست سازمان حفظ نباتات کشور برگزار شد،وی با اشاره بر لزوم بازنگری دستورالعمل های کنترل آفات بدلیل تغییرات اقلیم و اثرات آن بر رفتارآفات،لزوم حذف سموم پر خطر و توجه بیشتر به روش های غیر شیمیایی کنترل آفات و بیماریها را مورد تاکید قرار داد. وی نبود مدل های پیش آگاهی و بارش مداوم باران را از علل کم اثر شدن اقدامات تاکداران خراسان شمالی در طغیان بیماری سفیدک داخلی انگور دانست.
باغستانی در ادامه سخنان خود از تلاش های استانداری،اداره کل مدیریت بحران و سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان شمالی در حمایت از تاکداران و همراهی با سازمان جهاد کشاورزی استان در مراحل مختلف مدیریت این بیماری تقدیر و تشکر نمود.
در ادامه برگزاری این همایش تعدادی از نمایندگان مجلس نیز در این زمینه به ارائه سخنرانی و بیان نقطه نظرات خویش پرداخته و از برگزاری همایش انگور تقدیر نمودند.
آقای دکتر قربانی نماینده محترم شهرستان های بجنورد،مان و سملقان نیز در دومین روز برگزاری همایش طی سخنانی ضمن ارج نهادن به فعالیتهای سازمان جهاد کشاورزی استان ،از تلاش های ارزنده مدیریت حفظ نباتات سازمان در سال جاری در جهت کمک به تاکداران کاهش مشکلات آنان تقدیر و تشکر ویژه نمود.
لازم به ذکر است در اولین روز برگزاری همایش ،شرکت کنندگان از باغ انگور الگویی که به صورت طرح فراز(کوردون)و در قالب مقایسه ارقام انگور رایج در کشور در منطقه بدرانلوی بجنورد اجرا شده بود بازدید نمودند.
در مراسم افتتاحیه همایش که با حضور استاندار محترم خراسان شمالی جناب آقای صالحی برگزار گردید ،وی بر اهمیت توجه به معیشت باغداران و تداوم خدمات رسانی به آنها تاکید نمود و تلاش های سازمان جهاد کشاورزی در کمک به تاکداران و همچنین برگزاری مطلوب همایش انگور تقدیر و تشکر نمود.
همچنین جناب آقای دکتر یوسفی ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز طی سخنانی ضمن تقدیر از تلاش های مجموعه دست اندر کاران همایش از حمایت ها و کمک های مادی و معنوی استاندار و ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در جهت برگزاری این همایش تشکر نمود و اضافه کرد با توجه به هماهنگی های انجام شده با استاندار محترم و همچنین ریاست محترم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان،مبلغ بیست میلیارد ریال اعتبار در جهت بیمه تمامی سطوح باغات انگور در استان (سهم کشاورز) برای سال زراعی 97-96 تخصیص داده خواهد شد

 

.


نوشته شده توسط : adminnews
تاریخ انتشار : شنبه 11 شهريور 1396
تعداد بازدید : 2834

بازگشت