متن خبر
کتابخانه طیفی آفات و بیماری‌های گیاهی ایجاد می‌شود

معاون دفتر پيش آگاهی و کنترل عوامل خسارتزا سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد : تدوین کتاب‌های طیفی آفات و بیماری‌های گیاهی به شکل پایلوت در چند استان آغاز شده و تا چند سال آینده کتابخانه طیفی در این زمینه ایجاد می‌شود.


 معاون دفتر پيش‌آگاهی و کنترل عوامل خسارت‌زای سازمان حفظ نباتات کشور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با تأکید بر اینکه ایجاد کتابخانه طیفی آفات و بیماری‌های گیاهی کاری نو در جهان است، گفت: این اقدام به‌تازگی و طی دو تا سه سال گذشته در کشورهای پیشرو ازجمله آمریکا آغاز شده و ایران نیز از معدود کشورهای است در این حوزه ورود پیدا کرده است.
اميد عسگری افزود: کتاب طیفی هر بیماری با استفاده از پهپاد و دوربین‌های مجهزی که به آن نصب می‌شود تدوین و به‌عنوان اطلاعات با ارزش برای مبارزه با آفات و بیماری‌های مهم گیاهی کشور طبقه‌بندی می‌گردد تا در موارد لازم از استفاده شود.
وی با تأکید بر لزوم جایگزینی روش‌های نوین پیش‌آگاهی و کنترل عوامل خسارت‌زا به جای روش سنتی، اظهار کرد: هم‌اکنون بیش از چهارهزار مرکز در شبکه مراقبت، یک‌هزار کلینیک گیاهپزشکی و مراکز دولتی به روش سنتی در کشور در حال فعالیت هستند، اما با توجه به کندی انتقال اطلاعات کارایی مناسبی ندارند.
معاون دفتر پیش‌آگاهی و کنترل عوامل خسارت‌زای سازمان حفظ نباتات کشور تعداد آفات و بیماری‌های گیاهی نیازمند به پایش در کشور را ۶۰۰ مورد عنوان کرد و ادامه داد: از این تعداد ۲۰ تا ۳۰ مورد از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که باید اطلاعات آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان به ستاد منتقل شود تا مبارزه به بهترین شکل انجام و میزان خسارات کاهش یابد.
عسگری برخی از این آفات و بیمارها را مگس زیتون، مگس میوه مدیترانه‌ای، کرم ساقه‌خوار ذرت، کرم گلوگاه انار، کرم سیب، کرم خراط، لکه‌سیاه سیب، سفیدک داخلی و خارجی میوها، زنگ زرد گندم و علف‌های هرز محصولات استراتژیک همچون گندم، ذرت و کلزا برشمرد.
وی در پایان راه‌اندازی سامانه ثبت بیماری‌ها و آفات گیاهی را قدمی بزرگ در استفاده از روش‌های نوین دانست و تأکید کرد: با استفاده از این سامانه اطلاعات بیماری و آفات موجود در استان‌ها به‌صورت آنلاین در مانیتورهای مسئولان مربوطه نمایش داده می‌شود تا با اقدام سریع خسارات به حداقل برسد./نوشته شده توسط : adminnews
تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 مرداد 1396
تعداد بازدید : 1836

بازگشت