متن خبر
معاون کنترل آفات سازمان حفط نباتات کشور در گفت‌وگو با ایانا خبر داد:

اجرای عملیات مبارزه با ملخ‌ها در ۱۸ استان کشور/ ملخ‌ها آسیایی از سال گذشته تخم‌های خود را به یادگار گذاشتند/ ردیابی مگس میوه مدیترانه‌ای آغاز شد

هرساله در کشور بین ۹۰ تا ۲۵۰ هزار هکتار عملیات مبارزه با ملخ‌های بومی و صحرایی (دریایی) انجام می‌شود و امسال نیز این عملیات در ۱۸ استان درگیر در سطحی بیش از ۱۳۰ هزار هکتار در حال انجام است.
معاون کنترل آفات سازمان حفط نباتات کشور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اشاره به هجوم ملخ‌های آسیایی به کشور در سال گذشته، گفت: هرچند سال گذشته هجوم این ملخ‌ها کنترل شد، اما تعداد زیادی تخم از آن‌ها در مراتع و مزارع باقی مانده است که به‌زودی شکل طغیان به خود خواهد گرفت.
يحيی ابطالی بیان کرد: عملیات مبارزه با ملخ آسیایی در یکماه آینده و در مراتع و اراضی غیرکشاورزی آغاز خواهد شد و این سازمان آمادگی کامل برای انجام اقدامات لازم را دارد.
وی درباره امکان حضور ملخ‌های صحرایی (دریایی) در کشور، افزود: این ملخ‌ها از طریق عمان و عبور از خلیج فارس به کشور می‌رسند و بیش از هر کجا استان‌های جنوبی را درگیر می‌کنند به همین دلیل در این استان‌ها مراکز سازمان گوش به زنگ هستند تا در صورت گزارش حضور این نوع ملخ‌ها سریعاً وارد عمل شوند.
ابطالی از آغاز عملیات ردیابی مگس میوه مدیترانه‌ای در کشور خبر داد و عنوان کرد: این آفت از شکل قرنطینه‌ای خارج شده و هم‌اکنون در تمام استان‌های شمالی به‌ویژه در استان مازندران در سطح وسیعی دیده می‌شود.

وی روش مبارزه با این آفت را غیرشیمیای عنوان کرد و یادآور شد: سازمان حفظ نباتات برای مبارزه با این آفت روش غیرشیمیایی مونیتورینگ و ردیابی را به‌کار می‌برد.
معاون کنترل آفات سازمان حفط نباتات کشور تأکید کرد: در این روش از تله مکفیل با ماده جلب‌کننده سراتراپ و تله‌جکسن با ماده جلب‌کننده پارافرمونی یا بیولور برای مونیتورینگ مگس میوه استفاده می‌شود؛ همچنین استراتژی شکار انبوه حشرات کامل مگس میوه با استفاده از نصب تعداد قابل توجهی از انواع تله‌های جلب‌کننده، کاربرد فراوانی در کاهش جمعیت آفت در باغ‌های میوه دارد.
ابطالی خاطرنشان ساخت: توصیه می‌شود برای دست یابی به یک نتیجه قابل قبول با توجه به تراکم آفت تعداد ۳۰ تا ۵۰ تله در هکتار بکار گرفته شود از این تعداد تله، به ازای هر یک تله پارافرمونی تعداد سه تله طعمه‌ای توصیه می‌شود.
به گفته وی، بهترین زمان نصب تله یک ماه قبل از برداشت میوه است و این تله‌ها باید تا پایان برداشت باقی بمانند.
ابطالی در پایان اظهار کرد: با توجه به وجود شبکه مراقبتی و پیش‌آگاهی در استان‌های مورد تهدید این آفت به‌نظر می‌رسد امسال را بدون خسارت یا کمترین خسارت ممکن بگذارانیم ضمن اینکه تمام امکانات مورد نیاز برای مبازره با این آفت در اختیار باغداران قرار گرفته است./


نوشته شده توسط : adminnews
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 تير 1396
تعداد بازدید : 6543

بازگشت