متن خبر
ضرورت مشارکت باغداران در مبارزه با آفت کرم خراط گردو

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که ۴۵ درصد سطح زیر کشت باغات گردو در ۲۵ استان کشور درگیر آلودگی کرم خراط شده است خواستار همکاری متولیان بخش باغبانی و باغداران برای مبارزه با این آفت شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر محمد رضا درگاهی امروز سه شنبه در نشست هم اندیشی مدیریت کنترل کرم خراط گردو اظهار داشت: به علت تغییرات اقلیمی و بالا رفتن گرمای کره زمین و قرار گرفتن ایران بر روی کمربند خشکسالی دنیا، رفتار آفات متفاوت شده و اکنون با طغیان آفت کرم خراط گردو در کشور روبرو شده ایم که زنگ خطر را به صدا در آورده است.
وی با بیان این که باغات گردو در ۲۵ استان و ۱۵۲ شهر کشور دچار آلودگی آفت کرم خراط شده است، تصریح کرد: سطح باغات گردو در کشور ۱۳۰ هزار هکتار است و حدود ۵۶ هزار هکتار از این سطح باغات آلوده به آفت کرم خراط شده است.
درگاهی عدم توجه کافی باغداران به بخش فنی باغات و احداث باغات مدرن گردو را از مشکلات موجود در زمینه مبارزه با کرم خراط دانست و افزود: برای کنترل آفات موضوعاتی مانند تغذیه، آبیاری و ترویج مهم است و مبارزه تنها به ارائه نسخه مبارزه با آفت منتهی نمی شود.
وی گفت: هدف این هم اندیشی تدوین برنامه، تصمیم گیری و ارایه راهکارهای مناسب بخش باغبانی استان های باغبانی کشور به منظور کنترل آفت و اصلاح باغات گردو است.
در این هم اندیشی، کارشناس دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این که کرم خراط از ۷۴ گونه گیاهی تغذیه می کند، اذعان داشت: این آفت علاوه بر درختان گردو می تواند درختان سیب، گلابی، آلو، گیلاس، زیتون، انار و انگور را تحت تاثیر آلودگی قرار دهد.
مهندس محسن عصار افزود: استان های قزوین، تهران، قم، همدان، خراسان رضوی از جمله استان های آلوده گزارش شده اند.نوشته شده توسط : adminnews
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 تير 1398
تعداد بازدید : 326

بازگشت