متن خبر
گزارش اقدامات انجام شده در خصوص مبارزه با ملخ توسط سازمان حفظ نباتات در سال 97

عملیات مبارزه با ملخ به عنوان یک آفت عمومی توسط سازمان حفظ نباتات کشور در سال زراعی گذشته انجام و با موفقیت به پایان رسید

در اولین جلسه ستاد مبارزه با ملخ اهم اقدامات انجام شده توسط سازمان به شرح زیر برای حضار تشریح شد:
همزمان با بازدید كارشناسان ستاد سازمان از مناطق كانوني ملخ قبل از شروع مبارزه و برآورد سطوح آلوده، نظارت بر نحوه مبارزه و رديابي ملخ در استانها نیز انجام گرفت.
در این راستا با توجه به وضعيت آب و هوايي و میزان بارندگي‌ در مناطق مختلف سطح کشور، زمان مناسب مبارزه و ردیابی و دیده بانی انواع ملخ ها (timing) تعیین شد.
که در پی آن پيش بيني، تهيه و توزيع سموم مبارزه با ملخ براي استان‌ها با استناد به درخواست استانها و نظر کارشناس ستادی صورت پذیرفت.
به دنبال اقدامات لازم سازمان حفظ نباتات در زمان عملیات مبارزه ملخ در استانها، پشتیبانی‌هایی چون ارسال سموم و ادوات سمپاش مورد نياز به استانهای زنجان، کردستان، گیلان، کهگیلویه و بویراحمد، قزوین، اردبیل، سمنان، جنوب کرمان، چهارمحال بختیاری، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و... نیز انجام گردید.
بخشی از اقدامات انجام شده در زمان مبارزه گزارش‌های سوروی (دیده‌بانی) بوده که از استانهای هرمزگان، سيستان و بلوچستان و جنوب كرمان، جمع‌آوری و بصورت بولتن ماهانه وضعیت ملخ صحرایی در ایران را در اختیار فائو، پاكستان، افغانستان، عمان و هندوستان قرار میداد.
لازم به ذکر است جمع آوري بولتن‌هاي ماهانه فائو و اطلاع رسانی در مواقع ضروری نیز صورت می‌گرفته است.
همچنین برخی اقدامات سوروي مشترك ملخ صحرايي در منطقه جنوب و جنوب شرق كشور (سوروي بين‌المللي ملخ صحرايي 2018) با شرکت کارشناسان سه استان جنوبی کشور در فروردین و اردیبهشت سال جاری انجام گرفت.
از دیگر اقدامات سازمان حفظ نباتات میتوان به نشست 3 روزه مشترک سوروی بین‌المللی ایران و پاکستان اشاره کرد که در آن به دوره های آموزشی کمیسیون SWAC نیز پرداخته شد.
در مجموع عملیات مبارزه با ملخ در سطح 140 هزار هکتار از اراضی زراعی با موفقیت به پایان رسید که جدول سطح مبارزه به تفکیک استانها به شرح زیر می باشد

.


نوشته شده توسط : adminnews
تاریخ انتشار : يکشنبه 2 دي 1397
تعداد بازدید : 418

بازگشت