متن خبر
به مناسبت روز جهانی بدون سم

بیش از 30 سال از فاجعه بوپال هند که زیانبارترین فاجعه صنعتی تاریخ بوده است، می گذرد

روز جهانی بدون سم
بیش از 30 سال از فاجعه بوپال هند که زیانبارترین فاجعه صنعتی تاریخ بوده است، می گذرد. به منظور افزايش آگاهي عمومي نسبت به خطرات كاربرد آفت كش هاي شيميايي، روز 3 دسامبر در سال 1998 "روز بدون سم" نامگذاري شد. به دليل نگراني در مورد خطرهاي فراوان و چند جانبه آفت كش هاي شيميايي، گزارش هاي متعدد مقاومت به آفت كش ها، تهديد سلامت جامعه و اثرات مخرب زيست محيطي، بهينه سازي روش هاي موجود در کنترل عوامل خسارت زاي محصولات کشاورزي از طريق " مديريت تلفيقي آفات " به عنوان اصل مهم برای كاهش مصرف سموم شيميايي و خسارت ناشي از آن ها مد نظر قرار گرفته است. در مديريت تلفيقي آفات بر توليد محصول سالم با حداقل آسيب به كشت بوم زراعي و بهره گيري از راهكارهاي طبيعي مبارزه با آفات تأكيد مي شود. براي كاهش خسارت آفات و در عين حال سالم بودن محصولات كشاوري حذف آفت كش هاي شيميايي پرخطر و جايگزيني آفت كش هاي شيميايي كم خطر، گسترش روش هاي غيرشيميايي و بيولوژيك كنترل آفات اجتناب ناپذير است. اگرچه در اثر بروز مقاومت ها و يا ساير علل بيولوژيكي و رفتارشناسي در برخي موارد استفاده از اين روش ها تنها گزينه موجود براي حفظ محصول است. عوامل كنترل بيولوژيك نسل آينده فرآورده هاي حفظ نباتات نام گرفته اند زيرا روند ابتدايي و گاه و بيگاه انتخاب روش هاي غيرشيميايي در گياهپزشكي در طول دهه 1980 و 1990، اكنون به سياست گذاري رسمي بيشتر دولت ها در مديريت آفات تبديل شده است و يكي از گزينه هاي مناسب در دستيابي به كشاورزي پايدار است.
در دهه 1970 ميلادي 300 ماده شيميايي مؤثر براي توليد هزاران آفت كش تجاري در دسترس بود، اكنون به دليل مسايل زيست محيطي مواد شيميايي مؤثر به 70 مورد كاهش يافته است؛ در حاليكه عوامل كنترل بيولوژيك كه در دهه 1970 محدود به توليد تجاري 2 حشره بود امروزه به بيش از 200 عامل ثبت شده رسيده است (بيش از 200 عامل بيولوژيك كنترل آفات شامل عوامل ميكروبي و حشرات و كنه هاي شكارگر و پارازيتوييد با نام تجاري در كشورهاي مختلف به ثبت رسيده است). گردش مالی آفت کش های بیولوژیک 2.5 میلیارد دلار در سال و با رشد سالانه 3 برابر آفت کش های شیمیایی است. در حال حاضر 30 درصد بازار آفت کش ها در اروپا، 27 درصد در آمریکای شمالی و استرالیا و 13 درصد در آمریکای لاتین به آفت کش های بیولوژیک اختصاص دارد.
به منظور دستيابي به اهداف توسعه پايدار كشاورزي و تعهدات بين المللي ايران در زمينة حركت به سوي توسعه پايدار و تحقق اهداف برنامه ششم توسعه، سازمان حفظ نباتات نيز استراتژي مديريت تلفيقي آفات و اتخاذ تدابير و شيوه هاي مناسب مديريت حفظ و توليد بهينه محصولات كشاورزي و به كارگيري روش های کنترل بیولوژیک و غیرشیمیایی را براي كنترل آفات مد نظر داشته است و بخشی از اعتبارات یارانه برای گسترش روش هاي كنترل غيرشيميايي و بيولوژيك در مزارع، باغها و گلخانه ها هزینه شده است. از محل هزینه کرد این اعتبارات در سال گذشته در سطح بیش از یک میلیون هکتار از اراضی کشاورزی از فرآورده ها و تجهیزات کنترل غیرشیمیایی استفاده و در سطح بیش از 200 هزار هکتار حشرات پارازیتویید و شکارگر رهاسازی و آفت کش های میکروبی مصرف شده است
.


نوشته شده توسط : adminnews
تاریخ انتشار : سه شنبه 13 آذر 1397
تعداد بازدید : 389

بازگشت