بریده جراید و روزنامه ها کمينه

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷

خبرگزاری ايرنا:
Ÿمدیر حفظ نباتاب سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان:سه هزار هکتار از مراتع جنوب استان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد
Ÿ سیستم آبیاری نوین در 900 هزار هکتار از اراضی کشور اجرا شد
Ÿ بارش‌های امسال 17 درصد بالاتر از نرمال بود
Ÿرئیس جهاد کشاورزی جنوب کرمان:کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند
Ÿ 91 میلیارد ریال برای مکانیزاسیون کشاورزی دزفول پرداخت شد


آرمان کرمان :
Ÿمدیر جهاد کشاورزی منوجان :عملیات ردیابی و پایش آفت قرنطینه ای سرخرطومی حنایی خرما در شهرستان منوجان

خبرگزاری ايلنا:
Ÿ بخشدار کلیجانرستاق ساری خبر داد: سیل و باران به بیش از 90 درصد از اراضی کشاورزی خسارت وارد کرد
Ÿهشدار درباره خطر مصرف قارچ‌های سمی / تشخیص سمی بودن قارچ‌ از طریق آزمایشگاه امکان‎پذیر است

خبرگزاری ايسنا:
Ÿ مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی:71 درصد از مساحت خراسان‌شمالی درگیر خشکسالی است
Ÿ باغداران در ارومیه سیب احتکار می کنند!
Ÿتولید سالانه 4000 تن قارچ خوراکی در استان کردستان
Ÿدر دیدار سفیر کشورمان با سرپرست وزارت سیاست‌گذاری کشاورزی کی‌یف؛ همکاری‌های ایران و اوکراین در حوزه‌های مختلف کشاورزی بررسی شد

خبرگزاری فارس:
Ÿمدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اعلام کرد تامین 2.5 میلیون تن کود شیمیایی مورد نیاز بخش کشاورزی به رغم تحریم‌ها
Ÿفرماندار میاندورود: اراضی کشاورزی گهرباران در سیلاب غرق شدند/ تخریب یک پل در میاندورود
Ÿارتفاع سیل در باغات مرکبات بخش گهرباران به یک متر رسید

خبرگزاری مهر:
Ÿمعاون وزیر نیرو خبر داد: آب ۲۹ اسفند به اصفهان می‌رسد/ اختصاص حقابه کشاورزان تا۱۵خرداد
Ÿیک مقام مسئول اعلام کرد، تامین ۲.۵ میلیون تن انواع کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی :
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان منصوب شد
Ÿاستان سیستان و بلوچستان با اجرای طرح های بخش کشاورزی شکوفا می شود
خبرگزاری ايرنا
مدیر حفظ نباتاب سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان:
سه هزار هکتار از مراتع جنوب استان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون افزون بر سه هزار هکتار از مراتع شهرستان های کنارک، چابهار، قصرقند و نیکشهر علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.
غلامحسین تیموری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به آخرین گزارش ارسالی از سازمان خواروبار کشاورزی(فائو) مبنی بر هجوم دسته های ملخ از استان های دیگر به سیستان و بلوچستان مبارزه با این آفت از 13 اسفند در این استان آغاز شد.
وی ادامه داد: ملخ صحرایی هنوز به سطح مزارع کشاورزی سیستان و بلوچستان نرسیده و در همان بدو ورود در مراتع درحال مهار است.
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس اعلام سازمان خواروبار کشاورزی(فائو) مرحله بعدی حمله ملخ در این استان در راه است که بر این اساس پیش بینی می شوند 15 هزار تا 20 هزار هکتار از زمین ها برای مقابله با این آفت نیاز به سمپاشی داشته باشند.
وی با بیان اینکه دسته های پر تراکم این ملخ ها هر نوع سرسبزی اعم از علوفه ،غلات، صیفی جات و حتی علف های هرز را که در مسیر خود ببینند مورد هجوم قرار داده و از بین می برند، ادامه داد: برای مقابله جدی با ملخ صحرایی ضروریست اعتبارات ملی و استانی به موقع تخصیص یابد.
به گزارش ایرنا، سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، مرکبات و غیره دارد.
تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید دو بار محصول را دارند.

سیستم آبیاری نوین در 900 هزار هکتار از اراضی کشور اجرا شد
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت : در دولت های یازدهم و دوازدهم 900هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سطح کشور مجهز به سیستم های مدرن آبیاری شده است.
به گزارش ایرنا ، علی مراد اکبری روز دوشنبه در بازدید از پروژه شبکه های آبیاری نوین در نخلستان های دشتستان افزود : سطح آبیاری شبکه های آبیاری مدرن حدود دو میلیون و 100 هزار هکتار است که 100 هزار هکتار آن در شبکه های مدرن و بقیه در اراضی سنتی است .
وی یادآورشد: عزم مسئولان وبهره برداران برای استفاده از طرح های نوین آبیاری از برنامه های مهم و جدی در کشور است.
اکبری گفت : پروژه شبکه های آبیاری نوین در حدود 10 هزار هکتار از اراضی بخش سعدآباد دشتستان اجرا می شود که فاز نخست آن حدود 2 هزار و 4000 هکتار شروع با پیشرفت فیزیکی پروژه 37درصد در دست اجراست که براساس برنامه ریزی تا پایان نیمه اول سال 98 بهره برداری می شود
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه هم اینک شیوه ابیاری نخیلات در استان بوشهر غرقابی است اظهارداشت : این پروژه یکی از زیرساخت های آبیاری و سامانه های آبیاری نوین کشور است که بهره برداری از آن باعث ارتقای بهره وری و افزایش راندمان تولید خواهد شد .
اکبری بااشاره به اینکه منابع اعتباری این پروژه تامین شده است گفت: پس از اجرای شبکه فرعی در پایان نیمه اول سال 98 شبکه های مدرن آن بصورت آبیاری قطره ای در نخیلات انجام خواهد شد.
وی افزود: اجرای این پروژه برنامه جدید و مدرن در کشور است که برای کل نخیلات استان در سطح 34 هزار هکتار اجرا خواهد شد .

بارش‌های امسال 17 درصد بالاتر از نرمال بود
معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی گفت: از ابتدای این سال زراعی (اول مهرماه) تا امروز 27 اسفندماه، بارش‌ها در کشور 17.6 درصد بالاتر از نرمال بوده که شرایط تا حدودی خوب است.
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سحر تاج‌بخش روز دوشنبه در نشست خبری افزود: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در بهار سال آینده بارش‌ها در حد نرمال و بالاتر باشد، در واقع منابع بارشی تقریبا تامین است البته به این منزله نیست که شرایط کم آبی و خشکسالی کشور بهبود یافته است.
وی در واکنش به برخی گفته‌ها درباره اینکه دوره خشکسالی در کشور به پایان رسیده است، گفت: پیش‌بینی‌های بلند مدت با استفاده از مدل‌های اقلیمی تحت سناریوهای مختلفی انجام می‌شود، مثلا اگر بخواهیم برای بازه‌های بلند مدت چند 10 ساله صحبت کنیم باید سناریورهای متناسب را تعریف کنیم.
وی با توضیح اینکه خشکسالی از سه دیدگاه هواشناسی، کشاورزی و آب‌شناسی طبقه‌بندی می‌شود، گفت: خشکسالی هواشناسی به بارش‌ها مربوط می‌شود که امسال و بهار سال آینده شرایط خوب خواهد بود، خشکسالی کشاورزی هم شرایط خوب است اما در خشکسالی آب‌شناسی به عوامل مختلف مانند منابع زیر زمینی و دیگر منابع آبی بستگی دارد که هنوز شرایط خوبی ندارند، بنابراین ادعای برطرف شدن خشکسالی، صحیح نیست.
** ارتقای خدمات به کاربران هواشناسی
تاج‌بخش درباره فعالیت‌های سازمان هواشناسی در سال جدید گفت: فعالیت‌های این سازمان یک روند مشخصی دارد و تغییر قابل ملاحظه‌ای نخواهد داشت، آن چیزی که مد نظر است ارائه خدمات و سرویس به کاربران شامل کشاورزی، هوانوردی، حمل و نقل، محیط زیست و گردشگری است که برای ارتقا بخشیدن به این خدمات تلاش خواهیم کرد.
وی افزود: برای ارتقای حوزه پیش‌بینی عددی با همکاری دانشگاه‌های کشور در حال فعالیت هستیم تا کیفیت این بخش بهبود یابد، قراردادی در راستای ارتقای مدل‌های جهانی با دانشگاه تهران بسته‌ایم.
رئیس سازمان هواشناسی ادامه داد: هدف اصلی ما در راستای استفاده از اسناد بالادستی به خصوص با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری ارائه خدمت و سرویس‌های بهتر است و در همین راستا حرکت می‌کنیم تا بتوانیم خروجی مدل‌ها را ارتقا دهیم.
** آمادگی هواشناسی برای همکاری با سازمان محیط زیست
وی درباره دریافت و تجمیع داده‌های ایستگاه‌های سنجش آلایندگی هوا در سازمان محیط زیست گفت: در زمینه تجمیع داده‌ها تفاهمی صورت گرفته تا به این وسیله یک بانک داده‌های جوی ایجاد شود.
تاج‌بخش با توضیح اینکه ایستگاه‌های سازمان محیط زیست آلاینده‌های جوی را اندازه‌گیری می‌کند، افزود: سازمان هواشناسی برای دریافت این داده‌ها به منظور تجمیع با داده‌های خود آمادگی دارد.
** بارورسازی ابرها کاری علمی است
رئیس سازمان هواشناسی گفت: بارورسازی ابرها از نظر ما امکان‌پذیر و کاری علمی است اما در دنیا هم جزء اهداف بسیار بزرگ و مهم است و برای کارهای کوچک مقرون به صرفه نیست.
** شهرها در ایام عید نوروز، سیلابی نمی‌شوند
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بروز سیلاب چند منشا دارد که یکی از آنها بارش‌های زیاد است، در ایام نوروز بارش‌ها سیل‌آسا نیست و تاکنون آب‌گرفتگی و سیلابی شدن شهرها پیش‌بینی نشده است اما هرچه به این روزها و 13 فروردین (روز طبیعت ) نزدیک‌تر شویم پیش‌بینی‌ها دقیق‌تر می‌شود.
وی ادامه داد: عوامل دیگری مانند قطع درختان، خشکی حوضه‌های آبریز و خشک شدن رودخانه‌ها در بروز سیلاب تاثیر دارد.
رئیس سازمان هواشناسی گفت: البته پیش‌بینی بروز سیلاب برای روز طبیعت (13 فروردین) دقیق نیست وباید به آن روز نزدیک‌تر شویم تا صحت داده‌ها بیشتر شود.
** ارتقای رادارهای هواشناسی
تاج‌بخش، تجهیز رادارهای هواشناسی را جزو برنامه‌های سازمان هواشناسی برشمرد و گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کنونی در قالب مناقصه در حال تجهیز این رادارها هستیم و سعی می‌کنیم این کار با استفاده از توان داخلی انجام شود.

رئیس جهاد کشاورزی جنوب کرمان:
کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند
رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان گفت: کشاورزان نهاده های استاندارد و با کیفیت را از فروشگاه های معتبر و مجاز دریافت کنند زیرا نهاده با کیفیت، ضامن تولید سالم است.
سعید برخوری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در راستای سیاست‌ های اجرایی و برنامه های محوری وزارت جهاد کشاورزی، به منظور پایداری تولید و با تاکید بر ارتقای بهره وری عوامل تولید، منابع پایه و محیط زیست، تولید محصول سالم و استفاده از نهاده ‌های استاندارد همچون کود،سم و بذر، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
وی ادامه داد: با توجه به وارداتی بودن بخش عمده ای از نهاده ها و محدودیت‌ های ناشی از تحریم ها و مبادلات ارزی و پولی، امکان سوء استفاده برخی از افراد فعال در شبکه بازار و فرآیند دلالی قابل پیش بینی است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان گفت: در زمینه بذور سبزی و صیفی و انتخاب ارقام مناسب و پر بازده، کشاورزان ضمن مشورت با کارشناسان جهاد کشاورزی و محققان معین، بذر مورد نیاز را از فروشگاه ها معتبر و نمایندگی های مجاز تهیه کنند.
وی ادامه داد: کشاورزان هنگام تهیه و خرید بذر با کنترل لیبل، بسته بندی و نشان شرکت تولید کننده از اصلی بودن بذر مطمئن شوند.
برخوری تصریح کرد: کشاورزان جنوب کرمان برای کنترل امراض و آفات با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی و مشورت با کارشناسان، نسبت به دریافت توصیه سم مناسب و میزان و زمان مناسب مصرف، اقدام و از مصرف بدون توصیه جدا خودداری کنند.
وی ادامه داد: در زمان تهیه و خرید سم از فروشگاه ها به منظور تضمین کیفیت و اعتبار با اخذ توصیه نامه فنی از کارشناس فنی فروشگاه نسبت به دریافت فاکتور فروش نیز اقدام شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان با اشاره به مصرف همزمان برخی سموم و مواد کودی خطاب به کشاورزان گفت: ضمن توجه به توصیه های فنی لیبل با مشورت کارشناسان و اهل فن از قابل اختلاط بودن مواد مصرفی مطمئن شوند در غیر اینصورت ضمن هزینه های اضافی به محصول مورد نظر نیز خسارت غیرقابل جبران تحمیل می شود.
وی به تامین انواع مواد کودی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه بیش از سه سال از برنامه ساماندهی و ثبت سفارش موسسه تحقیقات می‌ گذرد، کودهای قابل عرضه باید دارای گواهی ثبت موسسه تحقیقات باشد در غیر اینصورت اصالت کود مورد تایید نبوده و برای مصرف توصیه نمی‌ شود.
برخوری گفت: مردم در صورت مشاهده هرگونه عرضه، خرید و فروش مواد کودی و سموم توسط افراد حقیقی یا فروشگاه های غیرمجاز ضمن اطلاع به نزدیکترین مرکز جهاد کشاورزی می توانند اخبار را از طریق شماره تلفن های 03443261317 و 034443261318 نیز اعلام کنند.

91 میلیارد ریال برای مکانیزاسیون کشاورزی دزفول پرداخت شد
مدیر جهاد کشاورزی دزفول گفت: 91 میلیارد و 183 میلیون ریال تسهیلات برای خرید ماشین آلات و ادوات کشاورزی به متقاضیان در دزفول پرداخت شد.
احمد زارعی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اعتبارات اعطایی به متقاضیان شامل 147 فقره تسهیلات خرید ماشین آلات و ادوات کشاورزی می باشند.
وی گفت: 86 دستگاه تراکتور، یک دستگاه کمباین، 59 دستگاه ادوات و دنباله بند با این اعتبارات خریداری و یک واحد مرغداری تجهیز و نوسازی شد.
مدیر جهاد کشاورزی دزفول با بیان اینکه این تسهیلات از محل خط اعتباری مکانیزاسیون به عاملیت بانک کشاورزی پرداخت شده اند، افزود: این ادوات و دنباله بندها در راستای انجام عملیات کشاورزی حفاظتی و کاهش انرژی و افزایش راندمان آب آبیاری خریداری شدند.
افزون بر 90 هزار هکتار زمین کشاورزی در دزفول وجود دارد و سالانه حدود 2 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این شهرستان تولید می شود.

آرمان کرمان
مدیر جهاد کشاورزی منوجان :
عملیات ردیابی و پایش آفت قرنطینه ای سرخرطومی حنایی خرما در شهرستان منوجان
امیر میجانی مدیر جهاد کشاورزی منوجان گفت: عملیات ردیابی و پایش آفت قرنطینه ای سرخرطومی حنایی خرما در شهرستان منوجان بیش از ۱۸ ماه است که به صورت تله گذاری و پایش های روزانه توسط کارشناسان خبره انجام می گیرد.
سرخرطومی حنایی از مهمترین آفات نخیلات محسوب می شود و خسارت اصلی سرخرطومی حنایی در مرحله لاروی صورت میگیرد
کوروش امیر میجانی مدیر جهاد کشاورزی منوجان در گفتگو با راه آرمان در خصوص سرخرطومی حنایی خرما گفت: عملیات ردیابی و پایش آفت قرنطینه ای سرخرطومی حنایی خرما در شهرستان منوجان بیش از ۱۸ ماه است که به صورت تله گذاری و پایش های روزانه توسط کارشناسان خبره انجام می گیرد.
وی افزود: در ادامه عملیات تیمار و امحا درختان آلوده با استفاده از سم تبخیری فسفید آلومینیوم و مالاتیون به صورت گاز دهی تنه درخت آلوده بر علیه تمامی مراحل سیکل زندگی آفت به صورت مکانیکی صورت می گیرد
مدیر جهاد کشاورزی منوجان بیان داشت: جهت پایین آوردن جمعیت آفت و افزایش سرعت عمل و کاهش هزینه ها مبارزه با لاروهای موجود در تنه درخت آلوده با تزریق سم سیستمیک سیوانتو به میزان ۸۰ سی سی برای هر درخت به صورت کاملا آزمایشی به عنوان یک روش تکمیلی و کاملا جدید در مدیریت جهاد کشاورزی منوجان صورت گرفت
وی در پایان خاطر نشان شد: تاکنون سطحی بالغ بر ۳۰۰۰ هکتار از نخیلات منطقه منوجان ردیابی و مبارزه صورت گرفته ضمنا این امر مهم همچنان در حال انجام است

خبرگزاری ايلنا
بخشدار کلیجانرستاق ساری خبر داد:
سیل و باران به بیش از 90 درصد از اراضی کشاورزی خسارت وارد کرد
بخشدار بخش کلیجانرستاق ساری گفت: سیل و باران به بیش از 90 درصد از اراضی کشاورزی این بخش خسارت وارد کرد.
مرتضی بابایی لولتی در گفتگو با خبرنگار ایلنا به بارش باران شدید از شب گذشته در استان اشاره کرد و اظهار داشت: به بیش از 90 درصد از اراضی شالیزار در این بخش خسارت وارد شده است.
وی افزود: نیروهای امدادی در حال آماده باش بوده و در حال انجام رفع انسداد در این بخش هستند تا ترافیک روان سازی شود.
بخشدار بخش کلیجانرستاق ساری با بیان اینکه شدت باران موجب رانش زمین در مناطق مختلف در این بخش شده و راه های روستایی را مسدود کرده است،گفت: نیروهای امدادی در حال بازگشایی مسیرها هستند.
وی با اعلام اینکه بارش باران موجب خسارت به استخرهای پرورش ماهی شده و این بنگاه های اقتصادی با خسارت جدی مواجه شدند ادامه داد: برای بازگشایی مسیر علاوه برتجهیزات نیروهای راهداری از تجهیزات بخش خصوصی نیز بهره گیری کردیم.
بابایی افزود: ضرورت دارد رانندگان از سفرهای غیرضروری به‌ویژه در محورهای کوهستانی استان پرهیز کنند .
وی با اشاره به سه فوتی طی یک هفته در مسیر ساری به تاکام از نصب علائم هشدار و تابلوهای راهنمایی و رانندگی در این مسیر خبر داد و گفت: در مسیر صنایع چوب و کاغذ مازندران نزدیک 30 واحدی چراغ مجازی پلیس نصب و شانه سازی جاده در حال انجام است.
بر اساس اعلام چند روز گذشته هواشناسی مازندران بارش شدید باران و برف در این استان پیش بینی شده بود همچنین اداره کل مدیریت بحران استان مازندران هم از بروز سیلاب و آبگرفتگی در این استان خبر داده بود.
با اعلام هواشناسی مازندران بارندگی‌ها امروز کمابیش در آسمان مازندران همراه با وزش باد گاهی شدید ادامه دارد و از شدت بارش‌ها کاسته شود.

هشدار درباره خطر مصرف قارچ‌های سمی / تشخیص سمی بودن قارچ‌ از طریق آزمایشگاه امکان‎پذیر است
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، با بیان اینکه انواع قارچ‌ها در طبیعت فراوانند و بعضی از آنها خوراکی و برخی دیگر سمی هستند، گفت: ممکن است افراد هنگام گشت وگذار در مناطق جنگلی و طبیعت با قارچ های خودرو روبه‌رو شوند، از آنجایی که تشخیص قارچ سمی از غیر سمی از ظاهر آنها تقریباً ناممکن است از مصرف آنها جدا خوداری شود.
به گزارش ایلنا از زنجان، بهنام اوجاقلو با اشاره به مسمومیت تعدادی از هموطنان به واسطه مصرف قارچ‌های سمی طی سنوات گذشته عنوان کرد: قارچ‌های سمی شباهت بسیاری به قارچ های خوراکی داشته و بسیار خطرناک هستند به طوری که اشتباه در تشخیص و خوردن چند تکه از آن‌ها می‌تواند کبد، کلیه و حتی مغز را از کار بیاندازد.
وی با تاکید بر اینکه برای تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی به هیچ وجه نباید آن را با گذاشتن در دهان امتحان کرد، افزود: باید به کودکان درباره گیاهان و قارچ‌های سمی اطلاعات داده و آن‌ها را از مصرف هر نوع قارچ وحشی منع کرد چرا که برخی قارچ‎های وحشی عوارض شدیدی در کودکان ایجاد کرده و حتی منجر به مرگشان می‌شود.
اوجاقلو با اشاره به اینکه پختن، آب پز کردن یا کباب کردن قارچ‌های وحشی طبیعت سم آن‌ها را از بین نمی‌برد، بیان داشت: نه تنها باید از خوردن قارچ های وحشی ناآشنا خودداری کرد بلکه به دلیل اینکه خطر مسمومیت از طریق پوست نیز در برخی گونه قارچ‌ها وجود دارد، از تماس و دست زدن به این قارچ‌ها هم باید پرهیز شود.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در صورت مصرف قارچ‌‌های سمی 4 تا 5 ساعت و گاهی تا 24 ساعت بعد از مصرف، علائم مسمومیت در فرد ظاهر می‌‌شود، خاطرنشان کرد: از علائم مسمومیت ناشی از قارچ‌های سمی می‌توان به تهوع، استفراغ، اسهال، شکم درد و تعریق، بی‌ حالی، عطش زیاد، سرگیجه و همچنین عوارض روحی مانند توهم، خواب آلودگی، تشنج و یا بی قراری اشاره کرد.
وی با اشاره به اینکه سم قارچ، پادزهر ندارد و تنها باید از ورود آن به بدن جلوگیری شود، تاکید کرد: در صورت هرگونه شک به مسمومیت با قارچ باید هرچه سریع‌تر فرد مسموم شده را به بیمارستان منتقل کرد تا تحت درمان‌های تخصصی قرار گیرد.
اوجاقلو تصریح کرد:قارچ‌های سمی در اثر قطعه قطعه شدن تغییر رنگ می‌دهند و یا اینکه اگر قارچ را چندین روز در سرکه نگهداری کنید سمیت خود را از دست می‌دهد، اما این درست نیست چنین تیماری فقط در از بین بردن مزه تند قارچ موثر بوده و سم خطرناک آن را برطرف نمی‌کند.

خبرگزاری ايسنا
مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی:
71 درصد از مساحت خراسان‌شمالی درگیر خشکسالی است
مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی گفت: 71 درصد از مساحت این استان درگیر خشکسالی است.
به گزارش ایسنا، بیجندی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه میزان بارش باران در سال زراعی جاری 186.6 درصد بوده است، افزود: این میزان نسبت به سال گذشته 79 درصد و نسبت به بلند مدت 25 درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: علاوه بر آن میزان دمای هوای این استان در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درجه سانتی گراد کاهش و نسبت به دوره آماری بلند مدت نیم درجه سانتی گراد افزایش را نشان می‌دهد.
بیجندی با بیان اینکه در سال زراعی جاری بیشتر قسمت های این استان در محدوده ترسالی قرار گرفته اند، اظهار کرد: اما بارش های انجام شده به هیچ وجه نشان از آن ندارد که از خشکسالی ها عبور کرده ایم و همچنان فرآیند خشکسالی و کاهش بارندگی ها ادامه خواهد یافت.
وی در رابطه با پیش بینی های بهاره نیز بیان کرد: پیش بینی های این اداره کل برای فصل بهار، بارندگی های نرمال و بیش از نرمال است.
این مقام مسئول توضیح داد: پیش‌بینی می شود میزان بارندگی در فروردین ماه سال آینده بیش از نرمال باشد و نوید خوبی برای دیم کاران استان است که میزان بارندگی 10تا 20 میلی متر بیش از نرمال باشد.
به گفته وی پیش‌بینی می‌شود میزان بارندگی در اردیبهشت ماه بیش از نرمال و در خرداد ماه نرمال باشد.
مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی تصریح کرد: علاوه بر آن پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در فروردین و اردیبهشت ماه نرمال و در خرداد ماه یک تا دو درجه سانتیگراد بیش از نرمال باشد.
وی تاکید کرد: حتی پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در تابستان سال آینده نیز گرم‌تر از سال‌های گذشته باشد.

باغداران در ارومیه سیب احتکار می کنند!
رئیس اتحادیه میوه و تره بار شهرداری ارومیه گفت:‌ برای تنظیم بازار میوه شب عید صادرات میوه از ارومیه ممنوع شد.
قاسم عزتی در گفت و گو باخبرنگار ایسنا افزود: ‌برای تنظیم بازار میوه شب عید صادرات هرنوع سیب و پرتقال از ارومیه تا١٥ فروردین ٩٨ ممنون اعلام شد.
عزتی بااشاره به اینکه هیچ کمبودی در تامین میوه شب عید در ارومیه وجود ندارد تصریح کرد: متاسفانه به دلیل عدم نظارت در بازار توسط مسئولان مربوطه سیب کشاورزان استان در سردخانه ها مانده و از شهر مراغه و مشکین شهر سیب وارد ارومیه می شود.
وی بااشاره به اینکه تولید سیب در استان بیش از مصرف استان است خاطرنشان کرد: ‌به دلیل ممنوع شدن صادرات سیب استان به کشورهای دیگر بیشتر باغداران محصول خود را در سردخانه ها انبار کرده و از توزیع آن در بازار خودداری می کنند تا بعد ١٥ فروردین به کشورهای دیگر صادر کنند.
رئیس اتحادیه میوه وتره بار شهرداری ارومیه اظهار کرد: متاسفانه دولت به فکر محصول سیب مازاد استان نبوده و این ممانعت از صادرات به ضرر تولید سیب کشور است.
عزتی تاکید کرد:‌درحال حاضر ستاد تنظیم بازار سیب قرمز و زرد درجه دو با قیمت ٦هزار تومان که کیفیت مناسبی ندارد را عرضه کرده که متاسفانه مورد استقبال مردم ارومیه نیست.
وی ادامه داد: ‌قیمت هر کیلو سیب قرمز و زرد در بازار ارومیه ٦ هزار تومان و قیمت هر کیلو پرتقال ٤ هزار تومان بوده و هرکیلو خیار٧ هزار تومان به فروش می رسد.

تولید سالانه 4000 تن قارچ خوراکی در استان کردستان
‌معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، گفت: در 11 واحد رسمی و 28 واحد فرعی، سالانه 4 هزار تن قارچ خوراکی در استان کردستان تولید، که از این تعداد 2 واحد با اخذ گواهی سلامت سالانه بیش از یک هزار و 300 تن قارچ ارگانیک صددرصد سالم تولید می‌شود.
‌به گزارش ایسنا، محمد فرید سپری، در جلسه اطلاع رسانی در راستای جلوگیری از مصرف قارچ سمی که با حضور نماینده ادارات هلال احمر استان، دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، برگزار شد، اظهار کرد: میزان بارندگی استان تاکنون 529 میلیمتر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 327 میلیمتر بود، 60 درصد افزایش و نسبت به بلند مدت 49درصد افزایش بارندگی در استان داشته‌ایم.
وی با اشاره به اینکه قارچ‌های سمی در زمان بارندگی‌های مناسب رشد می‌کند، افزود: رویش قارچ‌های سمی در مراتع و جنگل ها و فضاهای باز مشکلات متعددی را ایجاد کرده که در این راستا جهت شفاف‌سازی مردم استان مبنی بر عدم مصرف قارچ‌های سمی باید اطلاع رسانی های دقیق و به جا انجام شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، تصریح کرد: در سال گذشته، مصرف قارچ‌های خودرو سمی به ویژه در استان کردستان زمینه مسمومیت و حتی منجر به فوت تعدادی از همشهریان شد که متاسفانه زمینه نگرانی مردم را برای مصرف قارچ فراهم کرد.
سپری تاکید کرد: به دلیل حساسیت و عدم تکرار کابوس مسمومیت‌های ناشی از مصرف قارچ های سمی باید اطلاع رسانی‌های منظم و دقیقی از طریق رسانه ملی در استان (رادیو و تلویزیون) پایگاه های امداد هلال احمر، رسانه‌های مکتوب، فضاهای مجازی، تریبون های ائمه جمعه، صورت گیرد تا مردم استان از مصرف قارچ های سمی خودرویش در مناطق جنگلی و مراتع جلوگیری کنند.
وی در ادامه با اشاره به ظرفیت پایگاه های امداد هلال احمر به عنوان یک ظرفیت مناسب برای اطلاع رسانی، عنوان کرد: باید با ارائه اطلاعات اثرات خطرناک مصرف قارچ های سمی در سلامت انسان از طریق آموزش و پرورش، هلال احمر جامعه هدف را از این خطرات آگاه کرد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، ذکر کرد: مصرف قارچ خوراکی در سبد غذایی کشور بسیار مهم و حائز اهمیت است بر این اساس تشویق و ترغیب مردم برای مصرف قارچ های خوراکی تولیدی مراکز رسمی و دارای گواهینامه و برند مشخص اقدامی مهم و ضروری است.
سپری افزود: در حال حاضر واحدهای استاندارد تولید قارچ خوراکی در استان، بهترین گزینه برای مصرف قارچ خوراکی خانواده های کردستانی است.
زاهد حاجی میرزایی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در ادامه عنوان کرد: سال گذشته 17 استان کشور در راستای مصرف قارچ سمی درگیر مسمومیت شدند که منجر به فوت 22 نفر شد.
وی ذکر کرد: در راستای اطلاع رسانی دقیق و به موقع در کمترین زمان دو مرحله کوتاه مدت و بلند مدت مشخص شده که علاوه بر مشارکت استانداری باید در شهرستان ها، کارگروه های اطلاع رسانی با حضور فرمانداران نیز فعال شود.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، تاکید کرد: رعب وحشت مردم از مصرف قارچ می‌تواند مصرف قارچ خوراکی را کاهش داده و تولید کنندگان قارچ خوراکی را متضرر کند که برای جلوگیری از این مهم رسانه ملی و رسانه های مجازی و مکتوب به طور جدی باید اطلاع رسانی دقیق را به مردم ارائه کند.
وی یادآور شد: مردم باید در راستای مصرف قارچ مورد نیاز از بسته بندی‌هایی که دارای بر چسب استاندارد و تولید داخل استان بوده استفاده کنند.
به گفته مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، ارسال پیامک به بهره برداران و توزیع بروشور های اطلاع رسانی برای آگاهی سازی مردم در راستای جلوگیری از مصرف قارچ سمی رویشی انجام خواهد شد.

در دیدار سفیر کشورمان با سرپرست وزارت سیاست‌گذاری کشاورزی کی‌یف؛
همکاری‌های ایران و اوکراین در حوزه‌های مختلف کشاورزی بررسی شد
سفیر کشورمان در اوکراین با سرپرست وزارت سیاست‌گذاری کشاورزی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش ایسنا،‌ منوچهر مرادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اوکراین با خانم اولگا ترافیمتسوا سرپرست وزارت کشاورزی این کشور ملاقات و تبادل نظر کرد.
در این دیدار همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف کشاورزی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و توافق شد برخی اسناد مهم همکاری در این حوزه در آینده نزدیک به امضای مسئولین دو کشور برسد.

خبرگزاری فارس
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اعلام کرد تامین 2.5 میلیون تن کود شیمیایی مورد نیاز بخش کشاورزی به رغم تحریم‌ها
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اعلام کرد تامین 2.5 میلیون تن کود شیمیایی مورد نیاز بخش کشاورزی به رغم تحریم‌ها تامین شده است که پیام مهمی برای تحریم‌کنندگان دارد.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حمید رسولی تصریح کرد: در حال حاضر بالغ بر ۲.۵ میلیون تن معادل ۱۰۰ درصد برنامه تکلیفی وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین انواع کودهای کشاورزی در سال ۹۷ از منابع داخلی و خارجی تأمین و تدارک شده است.
وی خاطرنشان ساخت: امسال سومین سالی است که کودهای کشاورزی برنامه تکلیفی کشور مشتمل برکودهای، فسفاتهو پتاسه افزایش قیمت نداشته‌اند و کود اوره صرفاً ۹ درصد رشد قیمت داشته است.
رسولی با تاکید بر تأمین مکفی و مناسب انواع کودهای کشاورزی برای کشت زراعی آتی اعلام کرد: هیچ دغدغه‌ای در حوزه تأمین کود از منابع داخلی و خارجی نداریم.
وی با اشاره به تداوم سیاست‌های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با قیمت فروش کودهای کشاورزی افزود: با توجه به بارندگی‌های مناسب و متعاقب آن افزایش تقاضای کشاورزان، در سال زراعی جاری نسبت به میانگین مصرف کود در دهه ۹۰ شاهد افزایش ۳۰ درصدی مصرف بوده ایم.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به ذخیره استراتژیک ۳۲۰ هزار تنی انواع کودهای کشاورزی در انبارهای این شرکت در سراسر کشور عنوان کرد: باتوجه به وضعیت مناسب تأمین کود از منابع داخلی و خارجی حفظ این ذخیره استراتژیک خط قرمز این شرکت است.
رسولی با تاکید بر توجه به خوداتکایی در تأمین و مصرف کودهای کشاورزی اظهار داشت: ۸۱ درصد تأمین کودهای کشاورزی این شرکت از منابع داخلی صورت می‌گیرد که در این میان کود اوره با ۱۰۰ درصدتامین از منابع داخلی بیشترین رقم را داراست.
وی گفت: تا اواخر اسفندماه، نزدیک به ۱.۶ میلیون تن کود اوره به استان‌ها تحویل شده است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این میزان در حدود ۱.۲ میلیون تن بود.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به این که مجموع کل کود اوره تحویلی به استان‌ها تا پایان سال قبل یک میلیون و ۲۱۴ هزار تن بوده است، خاطرنشان کرد: میزان کود اوره تحویلی در دوازده ماه سال جاری از کل مقدار کود اوره تحویلی در سال گذشته ۴۰۰ هزار تن بیشتر پیش بینی می‌شود و فرآیند تأمین و تدارک کودهای کشاورزی برای ابتدای سال ۹۸ نیز با جدیت در حال انجام است.
رسولی گفت: تا پایان سال ۹۷ میزان تحویل کود اوره به استان‌ها نسبت به سال قبل و میانگین بلند مدت بیش از ۳۰ درصد افزایش خواهد داشت.
وی اظهار داشت: در ۱۲ ماهه سال ۹۷ بیش از ۲.۵ میلیون تن انواع کودهای کشاورزی تأمین و تدارک شده و ذخایر استراتژیک این نهاده شرایط مناسبی دارد. رسولی یادآوری کرد: به خاطر بارندگی‌های سال جاری از تقاضای بیش‌تر برای کود توسط کشاورزان استقبال می‌کنیم اما از همکاران استانی در سازمان‌های جهاد کشاورزی تقاضا داریم که بر مصرف و فروش کود نظارت لازم را اعمال نمایند.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی پیش بینی کرد: رکورد دهه ۹۰ در مصرف کودهای کشاورزی در کشور طی سال جاری شکسته شود.
وی خاطرنشان کرد: علیرغم تحریم‌ها، ۱۰۰ درصد کود وارداتی مورد نیاز کشور تأمین و همه قراردادها طبق برنامه با طرف‌های خارجی منعقد و محموله‌های مورد نیاز کاملاً در بنادر کشور تخلیه شده و حتی ۳۲۰ هزار تن انواع کودهای کشاورزی ذخیره استراتژیک تأمین شده است.
رسولی ادامه داد: این که ما همه محموله‌ها را بدون تأخیر و به موقع وارد کردیم، پیام مهمی به همراه دارد.
مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، با اشاره به چالش‌هایی که امسال کشور با آن روبروست، تصریح کرد: امسال اتفاقات ویژه ای رخ داده که تأمین نهاده‌های کشاورزی را حساس‌تر کرده است.
وی افزود: تحریم‌ها و چالش‌های بین‌المللی از جمله عوامل بازدارنده‌ای بودند که مبادلات تجاری و جهانی ما را تحت تأثیر قرار دادند، اما شرکت خدمات حمایتی کشاورزی توانست بر همه مشکلات و چالش‌ها فائق آید و حتی بهتر از سال‌های گذشته به وظایفش عمل کند.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین به شبهه‌هایی که در کیفیت کودهای وارداتی از چین وارد می‌شود، پاسخ داد و تصریح کرد: تمامی محموله‌ها از منابع معتبر که دارای کیفیت و استانداردهای بالای بین المللی هستند، تهیه و خریداری می‌شوند ضمن اینکه چین یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و همچنین صادرکنندگان کودهای شیمیایی در جهان است.
وی گفت: طی ۱۲ ماه سال ۹۷، شرکت‌های پتروشیمی در حدود ۱.۶ میلیون تن کود اوره در اختیار ما قرار داده‌اند و ماه فروردین ۹۸ هم برنامه حمل ۲۲۰ هزار تن کود اوره را برای مناطق مختلف کشور در دست داریم.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین به چالش‌هایی که تابستان امسال شرکت‌های پتروشیمی تولیدکننده کود اوره در کشور ایجاد کردند، اشاره و اظهار کرد: بجز مدت زمان ۴۰ روزی که با پتروشیمی‌ها بر سر قیمت فروش کود اوره چالش داشتیم، سرانجام به یک توافق دوطرفه منجر شد و میزان تحویل کود ازته (اوره) توسط شرکت‌های پتروشیمی داخلی به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در نیمه دوم سال جاری بسیار قابل توجه و بی سابقه بوده است.
رسولی، مصرف کود در بخش کشاورزی را برای تغذیه گیاه بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: علیرغم ادعاهای موجود مصرف کود در عرصه‌های کشاورزی ایران، این میزان نصف میانگین جهانی و یک سوم کشورهای پیشرفته می‌باشد.
وی همچنین با بیان این که ترکیب مصرف انواع کود در بخش کشاورزی باید به سمت استانداردها حرکت نماید، افزود: در گذشته ۸۰ درصد کودهایی که مصرف می‌شد ازت، ۱۵ درصد فسفات و ۵ درصد پتاس بود که خوشبختانه با اقدامات ترویجی و آموزشی در سال‌های اخیر این تناسب را به استانداردها نزدیک و به ترتیب به میزان ۷۰، ۲۰ و ۱۰ درصد تبدیل کردیم.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی، کشاورزی مصرف نکردن کود را یک فرض محال دانست و تصریح کرد: چنین اظهار نظرهایی غیر علمی و پایه و اساس فنی ندارد. تولید پایدار، افزایش کیفیت محصولات کشاورزی و مقابله با تنش‌های محیطی، بدون استفاده از کودهای کشاورزی که دارای عناصر مورد نیاز خاک و گیاه باشند، امکان پذیر نیست.
وی درباره تقلبی بودن کودهای شیمیایی گفت: با اجرای آئین نامه ثبت مواد کودی شرایط خوبی در این حوزه اتفاق افتاده است.
رسولی تاکید کرد: کشاورزان در هنگام خرید به شماره ثبت مواد کودی و سایر علائم ممیزه برای تشخیص کودهای کیفی توجه نمایند.
وی همچنین از کشاورزان خواست نیازهای خود را از مراکز مجاز تهیه کنند.
رسولی یادآور شد: تخلف در هر صنف و گروهی ممکن است و در سال جاری با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی بیش از ۳۰ پرونده قضائی برای متخلفین در این حوزه داشتیم و این متخلفان که عمدتاً مرتکب گرانفروشی و یا فروش خارج از شبکه بودند، به دادگاه معرفی شدند.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، بر حمایت دولت از تأمین کودهای کشاورزی با کیفیت تاکید و تصریح کرد: تأمین و تدارک کودهای کشاورزی مرغوب، مکفی، با قیمت مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی دولت در بخش کشاورزی و وظیفه‌ای است که تصمیم سازان نسبت به آن حساس هستند.
رسولی ادامه داد: ناگفته نماند که قیمت کودهای کشاورزی خارجی نیز همچون قیمت خرید کود از تولیدکنندگان داخلی با افزایش قیمت‌های جهانی مواجه بوده اما وزارت جهاد کشاورزی این افزایش قیمت‌ها را در کودهای یارانه‌ای لحاظ نکرده است.

فرماندار میاندورود: اراضی کشاورزی گهرباران در سیلاب غرق شدند
فرماندار میاندورود از تخریب یک پل و آبگرفتگی چندین منزل مسکونی در این شهرستان خبر داد و گفت: اراضی کشاورزی میاندورود و باغات مرکبات بخش گهرباران دچار آبگرفتگی شدید شد.
علی غلامیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان میاندورود با اشاره به طغیان رودخانه‌های این شهرستان اظهار کرد: جاده ساری-میاندورود و جاده میاندورود-نکا دچار آبگرفتگی شدید شد که توانستیم آب‌ها را به اراضی سورک و گهرباران هدایت کنیم تا محور مواصلاتی ساری به نکا جریان داشته باشد و از حجم ترافیک کاسته شود.
وی با بیان اینکه روستای زید دچار آبگرفتگی شدید شد که با تلاش نیروهای امدادی سیلاب را به‌سمت اراضی دشت‌ناز هدایت کردیم، افزود: روستای بزمین‌آباد نزدیک بود زیر آب برود که با اقدام به‌موقع توانستیم سیلاب را به اراضی کشاورزی منحرف کنیم.
فرماندار میاندورود با اشاره به مسدود شدن مقطعی چهارراه ورکلا خاطرنشان کرد: اراضی کشاورزی شهرستان میاندورود و باغات مرکبات بخش گهرباران دچار آبگرفتگی شدید شد و بخشی از این اراضی در سیلاب غرق شدند.
غلامیان از آسیب دیدن اراضی کشاورزی، باغات مرکبات و زمین‌های کشت کلزا در گهرباران خبر داد و گفت: در جریان ورود سیل به میاندورود تلاش کردیم سیلاب وارد روستاهای بخش گهرباران این شهرستان نشود.

ارتفاع سیل در باغات مرکبات بخش گهرباران به یک متر رسید
باغات مرکبات و اراضی کشاورزی شهرستان میاندورود زیر آب رفته و به گفته منابع محلی ارتفاع سیل در برخی از اراضی کشاورزی در بخش گهرباران به یک متر رسیده است.
به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان میاندورود، بارش شدید باران و طغیان رودخانه‌های بالادست این شهرستان موجب جاری شدن سیل در بخش گهرباران شهرستان میاندورود شده است.
پس از جاری شدن سیل در جاده مواصلاتی ساری-نکا آب‌های سطحی به سمت بخش گهرباران هدایت شد که این مسئله موجب مسدود شدن مقطعی محور گهرباران در چهارراه ورکلا شده است.
طغیان رودخانه نکارود و هدایت سیلاب به سمت بخش گهرباران موجب جاری شدن سیل در اراضی کشاورزی شهرستان میاندورود و باغات مرکبات بخش گهرباران شده است.
از بعد از ظهر امروز باغات مرکبات و اراضی کشاورزی شهرستان میاندورود زیر آب رفته و به گفته منابع محلی ارتفاع سیل در برخی از اراضی کشاورزی در بخش گهرباران به یک متر رسیده است.
تاکنون باغات مرکبات روستاهای بزمین‌آباد، حلمسر، ماکران و عزت‌الدین بیش‌ترین خسارت را از جاری شدن سیلاب در منطقه دیدند و به گفته منابع محلی سیل وارد روستای حلمسر و ماکران شده است.
بسیاری از اراضی کشت کلزا و گندم در بخش گهرباران شهرستان میاندورود به‌صورت کامل به زیر آب رفته و از بین رفتند.

خبرگزاری مهر
معاون وزیر نیرو خبر داد:
آب ۲۹ اسفند به اصفهان می‌رسد/ اختصاص حقابه کشاورزان تا۱۵خرداد
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به دستور رئیس‌جمهور برای بررسی امکان رها سازی آب در زاینده‌رود، گفت: این دستور بررسی و با توجه به بارش‌های مناسب در سال آبی جاری انجام شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، قاسم تقی‌زاده خامسی، با بیان اینکه آب روز ۲۹ اسفند به شهر اصفهان خواهد رسید، گفت: باقی مانده حقابه کشاورزان از این آب حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب است که با توجه به فراهم بودن امکان تأمین این حجم آب، رهاسازی آب تا نیمه خردادماه ادامه خواهد داشت.
تقی‌زاده خامسی میزان بارندگی‌های کشور را بطور متوسط ۲۰۵ میلی‌متر دانست و گفت: میزان بارندگی‌های امسال در مقایسه با سال گذشته بسیار مناسب بوده، اما پراکُنش آب در مناطق مختلف کشور متفاوت است به طور مثال در حالی که چهارمحال و بختیاری بیش از ۷۰۰ میلی متر بارش داشته اما سهم استان یزد از بارندگی‌های کشور ۵۷ میلی‌متر بوده است.
وی افزود: هم اکنون ۶۲ درصد مخازن سدهای کشور پر شده است، اما با توجه به احتمال تکرار خشکسالی‌ها در سال‌های آینده، همچنان مدیریت مصرف بخصوص در بخش کشاورزی به دلیل مصرف ۹۰ درصدی آب باید در اولویت باشد.

یک مقام مسئول اعلام کرد
تامین ۲.۵ میلیون تن انواع کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت:۲.۵ میلیون تن انواع کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی در سال ۹۷ تامین شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حمید رسولی تصریح کرد: در حال حاضر بالغ بر ۲.۵ میلیون تن معادل ۱۰۰ درصد برنامه تکلیفی وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین انواع کودهای کشاورزی در سال ۹۷ از منابع داخلی و خارجی تأمین و تدارک شده است.
وی خاطرنشان ساخت: امسال سومین سالی است که کودهای کشاورزی برنامه تکلیفی کشور مشتمل بر کودهای، فسفاته و پتاسه افزایش قیمت نداشته‌اند و کود اوره صرفاً ۹ درصد رشد قیمت داشته است.
رسولی با تاکید بر تأمین مکفی و مناسب انواع کودهای کشاورزی برای کشت زراعی آتی اعلام کرد: هیچ دغدغه‌ای در حوزه تأمین کود از منابع داخلی و خارجی نداریم.
وی با اشاره به تداوم سیاست‌های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با قیمت فروش کودهای کشاورزی افزود: با توجه به بارندگی‌های مناسب و متعاقب آن افزایش تقاضای کشاورزان، در سال زراعی جاری نسبت به میانگین مصرف کود در دهه ۹۰ شاهد افزایش ۳۰ درصدی مصرف بوده ایم.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به ذخیره استراتژیک ۳۲۰ هزار تنی انواع کودهای کشاورزی در انبارهای این شرکت در سراسر کشور عنوان کرد: باتوجه به وضعیت مناسب تأمین کود از منابع داخلی و خارجی حفظ این ذخیره استراتژیک خط قرمز این شرکت است.
رسولی با تاکید بر توجه به خوداتکایی در تأمین و مصرف کودهای کشاورزی اظهار داشت: ۸۱ درصد تأمین کودهای کشاورزی این شرکت از منابع داخلی صورت می‌گیرد که در این میان کود اوره با ۱۰۰ درصدتامین از منابع داخلی بیشترین رقم را داراست.
وی گفت: تا اواخر اسفندماه، نزدیک به ۱.۶ میلیون تن کود اوره به استان‌ها تحویل شده است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این میزان در حدود ۱.۲ میلیون تن بود.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به این که مجموع کل کود اوره تحویلی به استان‌ها تا پایان سال قبل یک میلیون و ۲۱۴ هزار تن بوده است، خاطرنشان کرد: میزان کود اوره تحویلی در دوازده ماه سال جاری از کل مقدار کود اوره تحویلی در سال گذشته ۴۰۰ هزار تن بیشتر پیش بینی می‌شود و فرآیند تأمین و تدارک کودهای کشاورزی برای ابتدای سال ۹۸ نیز با جدیت در حال انجام است.
رسولی گفت: تا پایان سال ۹۷ میزان تحویل کود اوره به استان‌ها نسبت به سال قبل و میانگین بلند مدت بیش از ۳۰ درصد افزایش خواهد داشت.
وی اظهار داشت: در ۱۲ ماهه سال ۹۷ بیش از ۲.۵ میلیون تن انواع کودهای کشاورزی تأمین و تدارک شده و ذخایر استراتژیک این نهاده شرایط مناسبی دارد. رسولی یادآوری کرد: به خاطر بارندگی‌های سال جاری از تقاضای بیش‌تر برای کود توسط کشاورزان استقبال می‌کنیم اما از همکاران استانی در سازمان‌های جهاد کشاورزی تقاضا داریم که بر مصرف و فروش کود نظارت لازم را اعمال نمایند.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی پیش بینی کرد: رکورد دهه ۹۰ در مصرف کودهای کشاورزی در کشور طی سال جاری شکسته شود.
وی خاطرنشان کرد: علیرغم تحریم‌ها، ۱۰۰ درصد کود وارداتی مورد نیاز کشور تأمین و همه قراردادها طبق برنامه با طرف‌های خارجی منعقد و محموله‌های مورد نیاز کاملاً در بنادر کشور تخلیه شده و حتی ۳۲۰ هزار تن انواع کودهای کشاورزی ذخیره استراتژیک تأمین شده است.
رسولی ادامه داد: این که ما همه محموله‌ها را بدون تأخیر و به موقع وارد کردیم، پیام مهمی به همراه دارد.
مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، با اشاره به چالش‌هایی که امسال کشور با آن روبروست، تصریح کرد: امسال اتفاقات ویژه ای رخ داده که تأمین نهاده‌های کشاورزی را حساس‌تر کرده است.
وی افزود: تحریم‌ها و چالش‌های بین‌المللی از جمله عوامل بازدارنده‌ای بودند که مبادلات تجاری و جهانی ما را تحت تأثیر قرار دادند، اما شرکت خدمات حمایتی کشاورزی توانست بر همه مشکلات و چالش‌ها فائق آید و حتی بهتر از سال‌های گذشته به وظایفش عمل کند.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین به شبهه‌هایی که در کیفیت کودهای وارداتی از چین وارد می‌شود، پاسخ داد و تصریح کرد: تمامی محموله‌ها از منابع معتبر که دارای کیفیت و استانداردهای بالای بین المللی هستند، تهیه و خریداری می‌شوند ضمن اینکه چین یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و همچنین صادرکنندگان کودهای شیمیایی در جهان است.
وی گفت: طی ۱۲ ماه سال ۹۷، شرکت‌های پتروشیمی در حدود ۱.۶ میلیون تن کود اوره در اختیار ما قرار داده‌اند و ماه فروردین ۹۸ هم برنامه حمل ۲۲۰ هزار تن کود اوره را برای مناطق مختلف کشور در دست داریم.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین به چالش‌هایی که تابستان امسال شرکت‌های پتروشیمی تولیدکننده کود اوره در کشور ایجاد کردند، اشاره و اظهار کرد: بجز مدت زمان ۴۰ روزی که با پتروشیمی‌ها بر سر قیمت فروش کود اوره چالش داشتیم، سرانجام به یک توافق دوطرفه منجر شد و میزان تحویل کود ازته (اوره) توسط شرکت‌های پتروشیمی داخلی به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در نیمه دوم سال جاری بسیار قابل توجه و بی سابقه بوده است.
رسولی، مصرف کود در بخش کشاورزی را برای تغذیه گیاه بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: علیرغم ادعاهای موجود مصرف کود در عرصه‌های کشاورزی ایران، این میزان نصف میانگین جهانی و یک سوم کشورهای پیشرفته می‌باشد.
وی همچنین با بیان این که ترکیب مصرف انواع کود در بخش کشاورزی باید به سمت استانداردها حرکت نماید، افزود: در گذشته ۸۰ درصد کودهایی که مصرف می‌شد ازت، ۱۵ درصد فسفات و ۵ درصد پتاس بود که خوشبختانه با اقدامات ترویجی و آموزشی در سال‌های اخیر این تناسب را به استانداردها نزدیک و به ترتیب به میزان ۷۰، ۲۰ و ۱۰ درصد تبدیل کردیم.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی، کشاورزی مصرف نکردن کود را یک فرض محال دانست و تصریح کرد: چنین اظهار نظرهایی غیر علمی و پایه و اساس فنی ندارد. تولید پایدار، افزایش کیفیت محصولات کشاورزی و مقابله با تنش‌های محیطی، بدون استفاده از کودهای کشاورزی که دارای عناصر مورد نیاز خاک و گیاه باشند، امکان پذیر نیست.
وی درباره تقلبی بودن کودهای شیمیایی گفت: با اجرای آئین نامه ثبت مواد کودی شرایط خوبی در این حوزه اتفاق افتاده است.
رسولی تاکید کرد: کشاورزان در هنگام خرید به شماره ثبت مواد کودی و سایر علائم ممیزه برای تشخیص کودهای کیفی توجه نمایند.
وی همچنین از کشاورزان خواست نیازهای خود را از مراکز مجاز تهیه کنند.
رسولی یادآور شد: تخلف در هر صنف و گروهی ممکن است و در سال جاری با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی بیش از ۳۰ پرونده قضائی برای متخلفین در این حوزه داشتیم و این متخلفان که عمدتاً مرتکب گرانفروشی و یا فروش خارج از شبکه بودند، به دادگاه معرفی شدند.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، بر حمایت دولت از تأمین کودهای کشاورزی با کیفیت تاکید و تصریح کرد: تأمین و تدارک کودهای کشاورزی مرغوب، مکفی، با قیمت مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی دولت در بخش کشاورزی و وظیفه‌ای است که تصمیم سازان نسبت به آن حساس هستند.
رسولی ادامه داد: ناگفته نماند که قیمت کودهای کشاورزی خارجی نیز همچون قیمت خرید کود از تولیدکنندگان داخلی با افزایش قیمت‌های جهانی مواجه بوده اما وزارت جهاد کشاورزی این افزایش قیمت‌ها را در کودهای یارانه‌ای لحاظ نکرده است.

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان منصوب شد
در حکمی از سوی محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی،غلام حیدر زورقی به سمت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان منصوب شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی،در بخشی از این حکم آمده است:امید است با استعانت از خداوند متعال و بهره گیری از استعداد و توان نیروهای متخصص و متعهد آن سازمان، اعمال نظارت مستمر بر اجرای سیاست ها و برنامه های وزارت در استان و نیل به اهداف بخش کشاورزی گام های موثر بردارید.
استان سیستان و بلوچستان با اجرای طرح های بخش کشاورزی شکوفا می شود
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس گفت: در استان پر استعداد سیستان وبلوچستان باید دو گوهر آب و خاک را با هم پیوند بزنیم و در حفظ آن کوشا باشیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، مهندس محمدعلی جوادی در مراسم معارفه رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به طرح های بزرگ بخش کشاورزی در حال اجرا در سطح استان شامل طرح انتقال آب با لوله دشت سیستان ،اجرای یکصد هزار هکتار سیستم های نوین آبیاری و طرح های گلخانه‌ای افزود: انشالله بزودی با اتمام این طرح‌ها شاهد شکوفایی بیش از پیش بخش کشاورزی استان سیستان و بلوچستان خواهیم بود.
در این مراسم،مهندس غلام حیدر زورقی به عنوان رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان معرفی و از خدمات آقای مهندس پیری رئیس سابق این سازمان تقدیر شد.
شایان ذکر است آقای مهندس زورقی پیش از این از سال ۷۵ به مدت یکسال مدیر آبخیزداری سازمان جهاد سازندگی. از ۷۶ تا ۸۳ رییس مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام، از سال ۸۴ تا ۹۴ قائم مقام و معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و از ۹۴ تا کنون نماینده مجری و معاون اجرایی طرح انتقال آب به دشت سیستان مشغول فعالیت بوده است.


سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷

خبرگزاری ايرنا:
Ÿمدیر حفظ نباتاب سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان:سه هزار هکتار از مراتع جنوب استان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد
Ÿ سیستم آبیاری نوین در 900 هزار هکتار از اراضی کشور اجرا شد
Ÿ بارش‌های امسال 17 درصد بالاتر از نرمال بود
Ÿرئیس جهاد کشاورزی جنوب کرمان:کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند
Ÿ 91 میلیارد ریال برای مکانیزاسیون کشاورزی دزفول پرداخت شد


آرمان کرمان :
Ÿمدیر جهاد کشاورزی منوجان :عملیات ردیابی و پایش آفت قرنطینه ای سرخرطومی حنایی خرما در شهرستان منوجان

خبرگزاری ايلنا:
Ÿ بخشدار کلیجانرستاق ساری خبر داد: سیل و باران به بیش از 90 درصد از اراضی کشاورزی خسارت وارد کرد
Ÿهشدار درباره خطر مصرف قارچ‌های سمی / تشخیص سمی بودن قارچ‌ از طریق آزمایشگاه امکان‎پذیر است

خبرگزاری ايسنا:
Ÿ مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی:71 درصد از مساحت خراسان‌شمالی درگیر خشکسالی است
Ÿ باغداران در ارومیه سیب احتکار می کنند!
Ÿتولید سالانه 4000 تن قارچ خوراکی در استان کردستان
Ÿدر دیدار سفیر کشورمان با سرپرست وزارت سیاست‌گذاری کشاورزی کی‌یف؛ همکاری‌های ایران و اوکراین در حوزه‌های مختلف کشاورزی بررسی شد

خبرگزاری فارس:
Ÿمدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اعلام کرد تامین 2.5 میلیون تن کود شیمیایی مورد نیاز بخش کشاورزی به رغم تحریم‌ها
Ÿفرماندار میاندورود: اراضی کشاورزی گهرباران در سیلاب غرق شدند/ تخریب یک پل در میاندورود
Ÿارتفاع سیل در باغات مرکبات بخش گهرباران به یک متر رسید

خبرگزاری مهر:
Ÿمعاون وزیر نیرو خبر داد: آب ۲۹ اسفند به اصفهان می‌رسد/ اختصاص حقابه کشاورزان تا۱۵خرداد
Ÿیک مقام مسئول اعلام کرد، تامین ۲.۵ میلیون تن انواع کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی :
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان منصوب شد
Ÿاستان سیستان و بلوچستان با اجرای طرح های بخش کشاورزی شکوفا می شود
خبرگزاری ايرنا
مدیر حفظ نباتاب سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان:
سه هزار هکتار از مراتع جنوب استان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون افزون بر سه هزار هکتار از مراتع شهرستان های کنارک، چابهار، قصرقند و نیکشهر علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.
غلامحسین تیموری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به آخرین گزارش ارسالی از سازمان خواروبار کشاورزی(فائو) مبنی بر هجوم دسته های ملخ از استان های دیگر به سیستان و بلوچستان مبارزه با این آفت از 13 اسفند در این استان آغاز شد.
وی ادامه داد: ملخ صحرایی هنوز به سطح مزارع کشاورزی سیستان و بلوچستان نرسیده و در همان بدو ورود در مراتع درحال مهار است.
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس اعلام سازمان خواروبار کشاورزی(فائو) مرحله بعدی حمله ملخ در این استان در راه است که بر این اساس پیش بینی می شوند 15 هزار تا 20 هزار هکتار از زمین ها برای مقابله با این آفت نیاز به سمپاشی داشته باشند.
وی با بیان اینکه دسته های پر تراکم این ملخ ها هر نوع سرسبزی اعم از علوفه ،غلات، صیفی جات و حتی علف های هرز را که در مسیر خود ببینند مورد هجوم قرار داده و از بین می برند، ادامه داد: برای مقابله جدی با ملخ صحرایی ضروریست اعتبارات ملی و استانی به موقع تخصیص یابد.
به گزارش ایرنا، سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضا منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، مرکبات و غیره دارد.
تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید دو بار محصول را دارند.

سیستم آبیاری نوین در 900 هزار هکتار از اراضی کشور اجرا شد
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت : در دولت های یازدهم و دوازدهم 900هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سطح کشور مجهز به سیستم های مدرن آبیاری شده است.
به گزارش ایرنا ، علی مراد اکبری روز دوشنبه در بازدید از پروژه شبکه های آبیاری نوین در نخلستان های دشتستان افزود : سطح آبیاری شبکه های آبیاری مدرن حدود دو میلیون و 100 هزار هکتار است که 100 هزار هکتار آن در شبکه های مدرن و بقیه در اراضی سنتی است .
وی یادآورشد: عزم مسئولان وبهره برداران برای استفاده از طرح های نوین آبیاری از برنامه های مهم و جدی در کشور است.
اکبری گفت : پروژه شبکه های آبیاری نوین در حدود 10 هزار هکتار از اراضی بخش سعدآباد دشتستان اجرا می شود که فاز نخست آن حدود 2 هزار و 4000 هکتار شروع با پیشرفت فیزیکی پروژه 37درصد در دست اجراست که براساس برنامه ریزی تا پایان نیمه اول سال 98 بهره برداری می شود
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه هم اینک شیوه ابیاری نخیلات در استان بوشهر غرقابی است اظهارداشت : این پروژه یکی از زیرساخت های آبیاری و سامانه های آبیاری نوین کشور است که بهره برداری از آن باعث ارتقای بهره وری و افزایش راندمان تولید خواهد شد .
اکبری بااشاره به اینکه منابع اعتباری این پروژه تامین شده است گفت: پس از اجرای شبکه فرعی در پایان نیمه اول سال 98 شبکه های مدرن آن بصورت آبیاری قطره ای در نخیلات انجام خواهد شد.
وی افزود: اجرای این پروژه برنامه جدید و مدرن در کشور است که برای کل نخیلات استان در سطح 34 هزار هکتار اجرا خواهد شد .

بارش‌های امسال 17 درصد بالاتر از نرمال بود
معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی گفت: از ابتدای این سال زراعی (اول مهرماه) تا امروز 27 اسفندماه، بارش‌ها در کشور 17.6 درصد بالاتر از نرمال بوده که شرایط تا حدودی خوب است.
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سحر تاج‌بخش روز دوشنبه در نشست خبری افزود: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در بهار سال آینده بارش‌ها در حد نرمال و بالاتر باشد، در واقع منابع بارشی تقریبا تامین است البته به این منزله نیست که شرایط کم آبی و خشکسالی کشور بهبود یافته است.
وی در واکنش به برخی گفته‌ها درباره اینکه دوره خشکسالی در کشور به پایان رسیده است، گفت: پیش‌بینی‌های بلند مدت با استفاده از مدل‌های اقلیمی تحت سناریوهای مختلفی انجام می‌شود، مثلا اگر بخواهیم برای بازه‌های بلند مدت چند 10 ساله صحبت کنیم باید سناریورهای متناسب را تعریف کنیم.
وی با توضیح اینکه خشکسالی از سه دیدگاه هواشناسی، کشاورزی و آب‌شناسی طبقه‌بندی می‌شود، گفت: خشکسالی هواشناسی به بارش‌ها مربوط می‌شود که امسال و بهار سال آینده شرایط خوب خواهد بود، خشکسالی کشاورزی هم شرایط خوب است اما در خشکسالی آب‌شناسی به عوامل مختلف مانند منابع زیر زمینی و دیگر منابع آبی بستگی دارد که هنوز شرایط خوبی ندارند، بنابراین ادعای برطرف شدن خشکسالی، صحیح نیست.
** ارتقای خدمات به کاربران هواشناسی
تاج‌بخش درباره فعالیت‌های سازمان هواشناسی در سال جدید گفت: فعالیت‌های این سازمان یک روند مشخصی دارد و تغییر قابل ملاحظه‌ای نخواهد داشت، آن چیزی که مد نظر است ارائه خدمات و سرویس به کاربران شامل کشاورزی، هوانوردی، حمل و نقل، محیط زیست و گردشگری است که برای ارتقا بخشیدن به این خدمات تلاش خواهیم کرد.
وی افزود: برای ارتقای حوزه پیش‌بینی عددی با همکاری دانشگاه‌های کشور در حال فعالیت هستیم تا کیفیت این بخش بهبود یابد، قراردادی در راستای ارتقای مدل‌های جهانی با دانشگاه تهران بسته‌ایم.
رئیس سازمان هواشناسی ادامه داد: هدف اصلی ما در راستای استفاده از اسناد بالادستی به خصوص با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری ارائه خدمت و سرویس‌های بهتر است و در همین راستا حرکت می‌کنیم تا بتوانیم خروجی مدل‌ها را ارتقا دهیم.
** آمادگی هواشناسی برای همکاری با سازمان محیط زیست
وی درباره دریافت و تجمیع داده‌های ایستگاه‌های سنجش آلایندگی هوا در سازمان محیط زیست گفت: در زمینه تجمیع داده‌ها تفاهمی صورت گرفته تا به این وسیله یک بانک داده‌های جوی ایجاد شود.
تاج‌بخش با توضیح اینکه ایستگاه‌های سازمان محیط زیست آلاینده‌های جوی را اندازه‌گیری می‌کند، افزود: سازمان هواشناسی برای دریافت این داده‌ها به منظور تجمیع با داده‌های خود آمادگی دارد.
** بارورسازی ابرها کاری علمی است
رئیس سازمان هواشناسی گفت: بارورسازی ابرها از نظر ما امکان‌پذیر و کاری علمی است اما در دنیا هم جزء اهداف بسیار بزرگ و مهم است و برای کارهای کوچک مقرون به صرفه نیست.
** شهرها در ایام عید نوروز، سیلابی نمی‌شوند
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: بروز سیلاب چند منشا دارد که یکی از آنها بارش‌های زیاد است، در ایام نوروز بارش‌ها سیل‌آسا نیست و تاکنون آب‌گرفتگی و سیلابی شدن شهرها پیش‌بینی نشده است اما هرچه به این روزها و 13 فروردین (روز طبیعت ) نزدیک‌تر شویم پیش‌بینی‌ها دقیق‌تر می‌شود.
وی ادامه داد: عوامل دیگری مانند قطع درختان، خشکی حوضه‌های آبریز و خشک شدن رودخانه‌ها در بروز سیلاب تاثیر دارد.
رئیس سازمان هواشناسی گفت: البته پیش‌بینی بروز سیلاب برای روز طبیعت (13 فروردین) دقیق نیست وباید به آن روز نزدیک‌تر شویم تا صحت داده‌ها بیشتر شود.
** ارتقای رادارهای هواشناسی
تاج‌بخش، تجهیز رادارهای هواشناسی را جزو برنامه‌های سازمان هواشناسی برشمرد و گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کنونی در قالب مناقصه در حال تجهیز این رادارها هستیم و سعی می‌کنیم این کار با استفاده از توان داخلی انجام شود.

رئیس جهاد کشاورزی جنوب کرمان:
کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند
رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان گفت: کشاورزان نهاده های استاندارد و با کیفیت را از فروشگاه های معتبر و مجاز دریافت کنند زیرا نهاده با کیفیت، ضامن تولید سالم است.
سعید برخوری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در راستای سیاست‌ های اجرایی و برنامه های محوری وزارت جهاد کشاورزی، به منظور پایداری تولید و با تاکید بر ارتقای بهره وری عوامل تولید، منابع پایه و محیط زیست، تولید محصول سالم و استفاده از نهاده ‌های استاندارد همچون کود،سم و بذر، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
وی ادامه داد: با توجه به وارداتی بودن بخش عمده ای از نهاده ها و محدودیت‌ های ناشی از تحریم ها و مبادلات ارزی و پولی، امکان سوء استفاده برخی از افراد فعال در شبکه بازار و فرآیند دلالی قابل پیش بینی است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان گفت: در زمینه بذور سبزی و صیفی و انتخاب ارقام مناسب و پر بازده، کشاورزان ضمن مشورت با کارشناسان جهاد کشاورزی و محققان معین، بذر مورد نیاز را از فروشگاه ها معتبر و نمایندگی های مجاز تهیه کنند.
وی ادامه داد: کشاورزان هنگام تهیه و خرید بذر با کنترل لیبل، بسته بندی و نشان شرکت تولید کننده از اصلی بودن بذر مطمئن شوند.
برخوری تصریح کرد: کشاورزان جنوب کرمان برای کنترل امراض و آفات با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی و مشورت با کارشناسان، نسبت به دریافت توصیه سم مناسب و میزان و زمان مناسب مصرف، اقدام و از مصرف بدون توصیه جدا خودداری کنند.
وی ادامه داد: در زمان تهیه و خرید سم از فروشگاه ها به منظور تضمین کیفیت و اعتبار با اخذ توصیه نامه فنی از کارشناس فنی فروشگاه نسبت به دریافت فاکتور فروش نیز اقدام شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان با اشاره به مصرف همزمان برخی سموم و مواد کودی خطاب به کشاورزان گفت: ضمن توجه به توصیه های فنی لیبل با مشورت کارشناسان و اهل فن از قابل اختلاط بودن مواد مصرفی مطمئن شوند در غیر اینصورت ضمن هزینه های اضافی به محصول مورد نظر نیز خسارت غیرقابل جبران تحمیل می شود.
وی به تامین انواع مواد کودی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه بیش از سه سال از برنامه ساماندهی و ثبت سفارش موسسه تحقیقات می‌ گذرد، کودهای قابل عرضه باید دارای گواهی ثبت موسسه تحقیقات باشد در غیر اینصورت اصالت کود مورد تایید نبوده و برای مصرف توصیه نمی‌ شود.
برخوری گفت: مردم در صورت مشاهده هرگونه عرضه، خرید و فروش مواد کودی و سموم توسط افراد حقیقی یا فروشگاه های غیرمجاز ضمن اطلاع به نزدیکترین مرکز جهاد کشاورزی می توانند اخبار را از طریق شماره تلفن های 03443261317 و 034443261318 نیز اعلام کنند.

91 میلیارد ریال برای مکانیزاسیون کشاورزی دزفول پرداخت شد
مدیر جهاد کشاورزی دزفول گفت: 91 میلیارد و 183 میلیون ریال تسهیلات برای خرید ماشین آلات و ادوات کشاورزی به متقاضیان در دزفول پرداخت شد.
احمد زارعی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اعتبارات اعطایی به متقاضیان شامل 147 فقره تسهیلات خرید ماشین آلات و ادوات کشاورزی می باشند.
وی گفت: 86 دستگاه تراکتور، یک دستگاه کمباین، 59 دستگاه ادوات و دنباله بند با این اعتبارات خریداری و یک واحد مرغداری تجهیز و نوسازی شد.
مدیر جهاد کشاورزی دزفول با بیان اینکه این تسهیلات از محل خط اعتباری مکانیزاسیون به عاملیت بانک کشاورزی پرداخت شده اند، افزود: این ادوات و دنباله بندها در راستای انجام عملیات کشاورزی حفاظتی و کاهش انرژی و افزایش راندمان آب آبیاری خریداری شدند.
افزون بر 90 هزار هکتار زمین کشاورزی در دزفول وجود دارد و سالانه حدود 2 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این شهرستان تولید می شود.

آرمان کرمان
مدیر جهاد کشاورزی منوجان :
عملیات ردیابی و پایش آفت قرنطینه ای سرخرطومی حنایی خرما در شهرستان منوجان
امیر میجانی مدیر جهاد کشاورزی منوجان گفت: عملیات ردیابی و پایش آفت قرنطینه ای سرخرطومی حنایی خرما در شهرستان منوجان بیش از ۱۸ ماه است که به صورت تله گذاری و پایش های روزانه توسط کارشناسان خبره انجام می گیرد.
سرخرطومی حنایی از مهمترین آفات نخیلات محسوب می شود و خسارت اصلی سرخرطومی حنایی در مرحله لاروی صورت میگیرد
کوروش امیر میجانی مدیر جهاد کشاورزی منوجان در گفتگو با راه آرمان در خصوص سرخرطومی حنایی خرما گفت: عملیات ردیابی و پایش آفت قرنطینه ای سرخرطومی حنایی خرما در شهرستان منوجان بیش از ۱۸ ماه است که به صورت تله گذاری و پایش های روزانه توسط کارشناسان خبره انجام می گیرد.
وی افزود: در ادامه عملیات تیمار و امحا درختان آلوده با استفاده از سم تبخیری فسفید آلومینیوم و مالاتیون به صورت گاز دهی تنه درخت آلوده بر علیه تمامی مراحل سیکل زندگی آفت به صورت مکانیکی صورت می گیرد
مدیر جهاد کشاورزی منوجان بیان داشت: جهت پایین آوردن جمعیت آفت و افزایش سرعت عمل و کاهش هزینه ها مبارزه با لاروهای موجود در تنه درخت آلوده با تزریق سم سیستمیک سیوانتو به میزان ۸۰ سی سی برای هر درخت به صورت کاملا آزمایشی به عنوان یک روش تکمیلی و کاملا جدید در مدیریت جهاد کشاورزی منوجان صورت گرفت
وی در پایان خاطر نشان شد: تاکنون سطحی بالغ بر ۳۰۰۰ هکتار از نخیلات منطقه منوجان ردیابی و مبارزه صورت گرفته ضمنا این امر مهم همچنان در حال انجام است

خبرگزاری ايلنا
بخشدار کلیجانرستاق ساری خبر داد:
سیل و باران به بیش از 90 درصد از اراضی کشاورزی خسارت وارد کرد
بخشدار بخش کلیجانرستاق ساری گفت: سیل و باران به بیش از 90 درصد از اراضی کشاورزی این بخش خسارت وارد کرد.
مرتضی بابایی لولتی در گفتگو با خبرنگار ایلنا به بارش باران شدید از شب گذشته در استان اشاره کرد و اظهار داشت: به بیش از 90 درصد از اراضی شالیزار در این بخش خسارت وارد شده است.
وی افزود: نیروهای امدادی در حال آماده باش بوده و در حال انجام رفع انسداد در این بخش هستند تا ترافیک روان سازی شود.
بخشدار بخش کلیجانرستاق ساری با بیان اینکه شدت باران موجب رانش زمین در مناطق مختلف در این بخش شده و راه های روستایی را مسدود کرده است،گفت: نیروهای امدادی در حال بازگشایی مسیرها هستند.
وی با اعلام اینکه بارش باران موجب خسارت به استخرهای پرورش ماهی شده و این بنگاه های اقتصادی با خسارت جدی مواجه شدند ادامه داد: برای بازگشایی مسیر علاوه برتجهیزات نیروهای راهداری از تجهیزات بخش خصوصی نیز بهره گیری کردیم.
بابایی افزود: ضرورت دارد رانندگان از سفرهای غیرضروری به‌ویژه در محورهای کوهستانی استان پرهیز کنند .
وی با اشاره به سه فوتی طی یک هفته در مسیر ساری به تاکام از نصب علائم هشدار و تابلوهای راهنمایی و رانندگی در این مسیر خبر داد و گفت: در مسیر صنایع چوب و کاغذ مازندران نزدیک 30 واحدی چراغ مجازی پلیس نصب و شانه سازی جاده در حال انجام است.
بر اساس اعلام چند روز گذشته هواشناسی مازندران بارش شدید باران و برف در این استان پیش بینی شده بود همچنین اداره کل مدیریت بحران استان مازندران هم از بروز سیلاب و آبگرفتگی در این استان خبر داده بود.
با اعلام هواشناسی مازندران بارندگی‌ها امروز کمابیش در آسمان مازندران همراه با وزش باد گاهی شدید ادامه دارد و از شدت بارش‌ها کاسته شود.

هشدار درباره خطر مصرف قارچ‌های سمی / تشخیص سمی بودن قارچ‌ از طریق آزمایشگاه امکان‎پذیر است
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان، با بیان اینکه انواع قارچ‌ها در طبیعت فراوانند و بعضی از آنها خوراکی و برخی دیگر سمی هستند، گفت: ممکن است افراد هنگام گشت وگذار در مناطق جنگلی و طبیعت با قارچ های خودرو روبه‌رو شوند، از آنجایی که تشخیص قارچ سمی از غیر سمی از ظاهر آنها تقریباً ناممکن است از مصرف آنها جدا خوداری شود.
به گزارش ایلنا از زنجان، بهنام اوجاقلو با اشاره به مسمومیت تعدادی از هموطنان به واسطه مصرف قارچ‌های سمی طی سنوات گذشته عنوان کرد: قارچ‌های سمی شباهت بسیاری به قارچ های خوراکی داشته و بسیار خطرناک هستند به طوری که اشتباه در تشخیص و خوردن چند تکه از آن‌ها می‌تواند کبد، کلیه و حتی مغز را از کار بیاندازد.
وی با تاکید بر اینکه برای تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی به هیچ وجه نباید آن را با گذاشتن در دهان امتحان کرد، افزود: باید به کودکان درباره گیاهان و قارچ‌های سمی اطلاعات داده و آن‌ها را از مصرف هر نوع قارچ وحشی منع کرد چرا که برخی قارچ‎های وحشی عوارض شدیدی در کودکان ایجاد کرده و حتی منجر به مرگشان می‌شود.
اوجاقلو با اشاره به اینکه پختن، آب پز کردن یا کباب کردن قارچ‌های وحشی طبیعت سم آن‌ها را از بین نمی‌برد، بیان داشت: نه تنها باید از خوردن قارچ های وحشی ناآشنا خودداری کرد بلکه به دلیل اینکه خطر مسمومیت از طریق پوست نیز در برخی گونه قارچ‌ها وجود دارد، از تماس و دست زدن به این قارچ‌ها هم باید پرهیز شود.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در صورت مصرف قارچ‌‌های سمی 4 تا 5 ساعت و گاهی تا 24 ساعت بعد از مصرف، علائم مسمومیت در فرد ظاهر می‌‌شود، خاطرنشان کرد: از علائم مسمومیت ناشی از قارچ‌های سمی می‌توان به تهوع، استفراغ، اسهال، شکم درد و تعریق، بی‌ حالی، عطش زیاد، سرگیجه و همچنین عوارض روحی مانند توهم، خواب آلودگی، تشنج و یا بی قراری اشاره کرد.
وی با اشاره به اینکه سم قارچ، پادزهر ندارد و تنها باید از ورود آن به بدن جلوگیری شود، تاکید کرد: در صورت هرگونه شک به مسمومیت با قارچ باید هرچه سریع‌تر فرد مسموم شده را به بیمارستان منتقل کرد تا تحت درمان‌های تخصصی قرار گیرد.
اوجاقلو تصریح کرد:قارچ‌های سمی در اثر قطعه قطعه شدن تغییر رنگ می‌دهند و یا اینکه اگر قارچ را چندین روز در سرکه نگهداری کنید سمیت خود را از دست می‌دهد، اما این درست نیست چنین تیماری فقط در از بین بردن مزه تند قارچ موثر بوده و سم خطرناک آن را برطرف نمی‌کند.

خبرگزاری ايسنا
مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی:
71 درصد از مساحت خراسان‌شمالی درگیر خشکسالی است
مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی گفت: 71 درصد از مساحت این استان درگیر خشکسالی است.
به گزارش ایسنا، بیجندی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه میزان بارش باران در سال زراعی جاری 186.6 درصد بوده است، افزود: این میزان نسبت به سال گذشته 79 درصد و نسبت به بلند مدت 25 درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: علاوه بر آن میزان دمای هوای این استان در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک درجه سانتی گراد کاهش و نسبت به دوره آماری بلند مدت نیم درجه سانتی گراد افزایش را نشان می‌دهد.
بیجندی با بیان اینکه در سال زراعی جاری بیشتر قسمت های این استان در محدوده ترسالی قرار گرفته اند، اظهار کرد: اما بارش های انجام شده به هیچ وجه نشان از آن ندارد که از خشکسالی ها عبور کرده ایم و همچنان فرآیند خشکسالی و کاهش بارندگی ها ادامه خواهد یافت.
وی در رابطه با پیش بینی های بهاره نیز بیان کرد: پیش بینی های این اداره کل برای فصل بهار، بارندگی های نرمال و بیش از نرمال است.
این مقام مسئول توضیح داد: پیش‌بینی می شود میزان بارندگی در فروردین ماه سال آینده بیش از نرمال باشد و نوید خوبی برای دیم کاران استان است که میزان بارندگی 10تا 20 میلی متر بیش از نرمال باشد.
به گفته وی پیش‌بینی می‌شود میزان بارندگی در اردیبهشت ماه بیش از نرمال و در خرداد ماه نرمال باشد.
مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی تصریح کرد: علاوه بر آن پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در فروردین و اردیبهشت ماه نرمال و در خرداد ماه یک تا دو درجه سانتیگراد بیش از نرمال باشد.
وی تاکید کرد: حتی پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در تابستان سال آینده نیز گرم‌تر از سال‌های گذشته باشد.

باغداران در ارومیه سیب احتکار می کنند!
رئیس اتحادیه میوه و تره بار شهرداری ارومیه گفت:‌ برای تنظیم بازار میوه شب عید صادرات میوه از ارومیه ممنوع شد.
قاسم عزتی در گفت و گو باخبرنگار ایسنا افزود: ‌برای تنظیم بازار میوه شب عید صادرات هرنوع سیب و پرتقال از ارومیه تا١٥ فروردین ٩٨ ممنون اعلام شد.
عزتی بااشاره به اینکه هیچ کمبودی در تامین میوه شب عید در ارومیه وجود ندارد تصریح کرد: متاسفانه به دلیل عدم نظارت در بازار توسط مسئولان مربوطه سیب کشاورزان استان در سردخانه ها مانده و از شهر مراغه و مشکین شهر سیب وارد ارومیه می شود.
وی بااشاره به اینکه تولید سیب در استان بیش از مصرف استان است خاطرنشان کرد: ‌به دلیل ممنوع شدن صادرات سیب استان به کشورهای دیگر بیشتر باغداران محصول خود را در سردخانه ها انبار کرده و از توزیع آن در بازار خودداری می کنند تا بعد ١٥ فروردین به کشورهای دیگر صادر کنند.
رئیس اتحادیه میوه وتره بار شهرداری ارومیه اظهار کرد: متاسفانه دولت به فکر محصول سیب مازاد استان نبوده و این ممانعت از صادرات به ضرر تولید سیب کشور است.
عزتی تاکید کرد:‌درحال حاضر ستاد تنظیم بازار سیب قرمز و زرد درجه دو با قیمت ٦هزار تومان که کیفیت مناسبی ندارد را عرضه کرده که متاسفانه مورد استقبال مردم ارومیه نیست.
وی ادامه داد: ‌قیمت هر کیلو سیب قرمز و زرد در بازار ارومیه ٦ هزار تومان و قیمت هر کیلو پرتقال ٤ هزار تومان بوده و هرکیلو خیار٧ هزار تومان به فروش می رسد.

تولید سالانه 4000 تن قارچ خوراکی در استان کردستان
‌معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، گفت: در 11 واحد رسمی و 28 واحد فرعی، سالانه 4 هزار تن قارچ خوراکی در استان کردستان تولید، که از این تعداد 2 واحد با اخذ گواهی سلامت سالانه بیش از یک هزار و 300 تن قارچ ارگانیک صددرصد سالم تولید می‌شود.
‌به گزارش ایسنا، محمد فرید سپری، در جلسه اطلاع رسانی در راستای جلوگیری از مصرف قارچ سمی که با حضور نماینده ادارات هلال احمر استان، دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، برگزار شد، اظهار کرد: میزان بارندگی استان تاکنون 529 میلیمتر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 327 میلیمتر بود، 60 درصد افزایش و نسبت به بلند مدت 49درصد افزایش بارندگی در استان داشته‌ایم.
وی با اشاره به اینکه قارچ‌های سمی در زمان بارندگی‌های مناسب رشد می‌کند، افزود: رویش قارچ‌های سمی در مراتع و جنگل ها و فضاهای باز مشکلات متعددی را ایجاد کرده که در این راستا جهت شفاف‌سازی مردم استان مبنی بر عدم مصرف قارچ‌های سمی باید اطلاع رسانی های دقیق و به جا انجام شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، تصریح کرد: در سال گذشته، مصرف قارچ‌های خودرو سمی به ویژه در استان کردستان زمینه مسمومیت و حتی منجر به فوت تعدادی از همشهریان شد که متاسفانه زمینه نگرانی مردم را برای مصرف قارچ فراهم کرد.
سپری تاکید کرد: به دلیل حساسیت و عدم تکرار کابوس مسمومیت‌های ناشی از مصرف قارچ های سمی باید اطلاع رسانی‌های منظم و دقیقی از طریق رسانه ملی در استان (رادیو و تلویزیون) پایگاه های امداد هلال احمر، رسانه‌های مکتوب، فضاهای مجازی، تریبون های ائمه جمعه، صورت گیرد تا مردم استان از مصرف قارچ های سمی خودرویش در مناطق جنگلی و مراتع جلوگیری کنند.
وی در ادامه با اشاره به ظرفیت پایگاه های امداد هلال احمر به عنوان یک ظرفیت مناسب برای اطلاع رسانی، عنوان کرد: باید با ارائه اطلاعات اثرات خطرناک مصرف قارچ های سمی در سلامت انسان از طریق آموزش و پرورش، هلال احمر جامعه هدف را از این خطرات آگاه کرد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، ذکر کرد: مصرف قارچ خوراکی در سبد غذایی کشور بسیار مهم و حائز اهمیت است بر این اساس تشویق و ترغیب مردم برای مصرف قارچ های خوراکی تولیدی مراکز رسمی و دارای گواهینامه و برند مشخص اقدامی مهم و ضروری است.
سپری افزود: در حال حاضر واحدهای استاندارد تولید قارچ خوراکی در استان، بهترین گزینه برای مصرف قارچ خوراکی خانواده های کردستانی است.
زاهد حاجی میرزایی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز در ادامه عنوان کرد: سال گذشته 17 استان کشور در راستای مصرف قارچ سمی درگیر مسمومیت شدند که منجر به فوت 22 نفر شد.
وی ذکر کرد: در راستای اطلاع رسانی دقیق و به موقع در کمترین زمان دو مرحله کوتاه مدت و بلند مدت مشخص شده که علاوه بر مشارکت استانداری باید در شهرستان ها، کارگروه های اطلاع رسانی با حضور فرمانداران نیز فعال شود.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، تاکید کرد: رعب وحشت مردم از مصرف قارچ می‌تواند مصرف قارچ خوراکی را کاهش داده و تولید کنندگان قارچ خوراکی را متضرر کند که برای جلوگیری از این مهم رسانه ملی و رسانه های مجازی و مکتوب به طور جدی باید اطلاع رسانی دقیق را به مردم ارائه کند.
وی یادآور شد: مردم باید در راستای مصرف قارچ مورد نیاز از بسته بندی‌هایی که دارای بر چسب استاندارد و تولید داخل استان بوده استفاده کنند.
به گفته مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، ارسال پیامک به بهره برداران و توزیع بروشور های اطلاع رسانی برای آگاهی سازی مردم در راستای جلوگیری از مصرف قارچ سمی رویشی انجام خواهد شد.

در دیدار سفیر کشورمان با سرپرست وزارت سیاست‌گذاری کشاورزی کی‌یف؛
همکاری‌های ایران و اوکراین در حوزه‌های مختلف کشاورزی بررسی شد
سفیر کشورمان در اوکراین با سرپرست وزارت سیاست‌گذاری کشاورزی این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش ایسنا،‌ منوچهر مرادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اوکراین با خانم اولگا ترافیمتسوا سرپرست وزارت کشاورزی این کشور ملاقات و تبادل نظر کرد.
در این دیدار همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف کشاورزی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و توافق شد برخی اسناد مهم همکاری در این حوزه در آینده نزدیک به امضای مسئولین دو کشور برسد.

خبرگزاری فارس
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اعلام کرد تامین 2.5 میلیون تن کود شیمیایی مورد نیاز بخش کشاورزی به رغم تحریم‌ها
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اعلام کرد تامین 2.5 میلیون تن کود شیمیایی مورد نیاز بخش کشاورزی به رغم تحریم‌ها تامین شده است که پیام مهمی برای تحریم‌کنندگان دارد.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حمید رسولی تصریح کرد: در حال حاضر بالغ بر ۲.۵ میلیون تن معادل ۱۰۰ درصد برنامه تکلیفی وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین انواع کودهای کشاورزی در سال ۹۷ از منابع داخلی و خارجی تأمین و تدارک شده است.
وی خاطرنشان ساخت: امسال سومین سالی است که کودهای کشاورزی برنامه تکلیفی کشور مشتمل برکودهای، فسفاتهو پتاسه افزایش قیمت نداشته‌اند و کود اوره صرفاً ۹ درصد رشد قیمت داشته است.
رسولی با تاکید بر تأمین مکفی و مناسب انواع کودهای کشاورزی برای کشت زراعی آتی اعلام کرد: هیچ دغدغه‌ای در حوزه تأمین کود از منابع داخلی و خارجی نداریم.
وی با اشاره به تداوم سیاست‌های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با قیمت فروش کودهای کشاورزی افزود: با توجه به بارندگی‌های مناسب و متعاقب آن افزایش تقاضای کشاورزان، در سال زراعی جاری نسبت به میانگین مصرف کود در دهه ۹۰ شاهد افزایش ۳۰ درصدی مصرف بوده ایم.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به ذخیره استراتژیک ۳۲۰ هزار تنی انواع کودهای کشاورزی در انبارهای این شرکت در سراسر کشور عنوان کرد: باتوجه به وضعیت مناسب تأمین کود از منابع داخلی و خارجی حفظ این ذخیره استراتژیک خط قرمز این شرکت است.
رسولی با تاکید بر توجه به خوداتکایی در تأمین و مصرف کودهای کشاورزی اظهار داشت: ۸۱ درصد تأمین کودهای کشاورزی این شرکت از منابع داخلی صورت می‌گیرد که در این میان کود اوره با ۱۰۰ درصدتامین از منابع داخلی بیشترین رقم را داراست.
وی گفت: تا اواخر اسفندماه، نزدیک به ۱.۶ میلیون تن کود اوره به استان‌ها تحویل شده است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این میزان در حدود ۱.۲ میلیون تن بود.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به این که مجموع کل کود اوره تحویلی به استان‌ها تا پایان سال قبل یک میلیون و ۲۱۴ هزار تن بوده است، خاطرنشان کرد: میزان کود اوره تحویلی در دوازده ماه سال جاری از کل مقدار کود اوره تحویلی در سال گذشته ۴۰۰ هزار تن بیشتر پیش بینی می‌شود و فرآیند تأمین و تدارک کودهای کشاورزی برای ابتدای سال ۹۸ نیز با جدیت در حال انجام است.
رسولی گفت: تا پایان سال ۹۷ میزان تحویل کود اوره به استان‌ها نسبت به سال قبل و میانگین بلند مدت بیش از ۳۰ درصد افزایش خواهد داشت.
وی اظهار داشت: در ۱۲ ماهه سال ۹۷ بیش از ۲.۵ میلیون تن انواع کودهای کشاورزی تأمین و تدارک شده و ذخایر استراتژیک این نهاده شرایط مناسبی دارد. رسولی یادآوری کرد: به خاطر بارندگی‌های سال جاری از تقاضای بیش‌تر برای کود توسط کشاورزان استقبال می‌کنیم اما از همکاران استانی در سازمان‌های جهاد کشاورزی تقاضا داریم که بر مصرف و فروش کود نظارت لازم را اعمال نمایند.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی پیش بینی کرد: رکورد دهه ۹۰ در مصرف کودهای کشاورزی در کشور طی سال جاری شکسته شود.
وی خاطرنشان کرد: علیرغم تحریم‌ها، ۱۰۰ درصد کود وارداتی مورد نیاز کشور تأمین و همه قراردادها طبق برنامه با طرف‌های خارجی منعقد و محموله‌های مورد نیاز کاملاً در بنادر کشور تخلیه شده و حتی ۳۲۰ هزار تن انواع کودهای کشاورزی ذخیره استراتژیک تأمین شده است.
رسولی ادامه داد: این که ما همه محموله‌ها را بدون تأخیر و به موقع وارد کردیم، پیام مهمی به همراه دارد.
مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، با اشاره به چالش‌هایی که امسال کشور با آن روبروست، تصریح کرد: امسال اتفاقات ویژه ای رخ داده که تأمین نهاده‌های کشاورزی را حساس‌تر کرده است.
وی افزود: تحریم‌ها و چالش‌های بین‌المللی از جمله عوامل بازدارنده‌ای بودند که مبادلات تجاری و جهانی ما را تحت تأثیر قرار دادند، اما شرکت خدمات حمایتی کشاورزی توانست بر همه مشکلات و چالش‌ها فائق آید و حتی بهتر از سال‌های گذشته به وظایفش عمل کند.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین به شبهه‌هایی که در کیفیت کودهای وارداتی از چین وارد می‌شود، پاسخ داد و تصریح کرد: تمامی محموله‌ها از منابع معتبر که دارای کیفیت و استانداردهای بالای بین المللی هستند، تهیه و خریداری می‌شوند ضمن اینکه چین یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و همچنین صادرکنندگان کودهای شیمیایی در جهان است.
وی گفت: طی ۱۲ ماه سال ۹۷، شرکت‌های پتروشیمی در حدود ۱.۶ میلیون تن کود اوره در اختیار ما قرار داده‌اند و ماه فروردین ۹۸ هم برنامه حمل ۲۲۰ هزار تن کود اوره را برای مناطق مختلف کشور در دست داریم.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین به چالش‌هایی که تابستان امسال شرکت‌های پتروشیمی تولیدکننده کود اوره در کشور ایجاد کردند، اشاره و اظهار کرد: بجز مدت زمان ۴۰ روزی که با پتروشیمی‌ها بر سر قیمت فروش کود اوره چالش داشتیم، سرانجام به یک توافق دوطرفه منجر شد و میزان تحویل کود ازته (اوره) توسط شرکت‌های پتروشیمی داخلی به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در نیمه دوم سال جاری بسیار قابل توجه و بی سابقه بوده است.
رسولی، مصرف کود در بخش کشاورزی را برای تغذیه گیاه بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: علیرغم ادعاهای موجود مصرف کود در عرصه‌های کشاورزی ایران، این میزان نصف میانگین جهانی و یک سوم کشورهای پیشرفته می‌باشد.
وی همچنین با بیان این که ترکیب مصرف انواع کود در بخش کشاورزی باید به سمت استانداردها حرکت نماید، افزود: در گذشته ۸۰ درصد کودهایی که مصرف می‌شد ازت، ۱۵ درصد فسفات و ۵ درصد پتاس بود که خوشبختانه با اقدامات ترویجی و آموزشی در سال‌های اخیر این تناسب را به استانداردها نزدیک و به ترتیب به میزان ۷۰، ۲۰ و ۱۰ درصد تبدیل کردیم.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی، کشاورزی مصرف نکردن کود را یک فرض محال دانست و تصریح کرد: چنین اظهار نظرهایی غیر علمی و پایه و اساس فنی ندارد. تولید پایدار، افزایش کیفیت محصولات کشاورزی و مقابله با تنش‌های محیطی، بدون استفاده از کودهای کشاورزی که دارای عناصر مورد نیاز خاک و گیاه باشند، امکان پذیر نیست.
وی درباره تقلبی بودن کودهای شیمیایی گفت: با اجرای آئین نامه ثبت مواد کودی شرایط خوبی در این حوزه اتفاق افتاده است.
رسولی تاکید کرد: کشاورزان در هنگام خرید به شماره ثبت مواد کودی و سایر علائم ممیزه برای تشخیص کودهای کیفی توجه نمایند.
وی همچنین از کشاورزان خواست نیازهای خود را از مراکز مجاز تهیه کنند.
رسولی یادآور شد: تخلف در هر صنف و گروهی ممکن است و در سال جاری با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی بیش از ۳۰ پرونده قضائی برای متخلفین در این حوزه داشتیم و این متخلفان که عمدتاً مرتکب گرانفروشی و یا فروش خارج از شبکه بودند، به دادگاه معرفی شدند.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، بر حمایت دولت از تأمین کودهای کشاورزی با کیفیت تاکید و تصریح کرد: تأمین و تدارک کودهای کشاورزی مرغوب، مکفی، با قیمت مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی دولت در بخش کشاورزی و وظیفه‌ای است که تصمیم سازان نسبت به آن حساس هستند.
رسولی ادامه داد: ناگفته نماند که قیمت کودهای کشاورزی خارجی نیز همچون قیمت خرید کود از تولیدکنندگان داخلی با افزایش قیمت‌های جهانی مواجه بوده اما وزارت جهاد کشاورزی این افزایش قیمت‌ها را در کودهای یارانه‌ای لحاظ نکرده است.

فرماندار میاندورود: اراضی کشاورزی گهرباران در سیلاب غرق شدند
فرماندار میاندورود از تخریب یک پل و آبگرفتگی چندین منزل مسکونی در این شهرستان خبر داد و گفت: اراضی کشاورزی میاندورود و باغات مرکبات بخش گهرباران دچار آبگرفتگی شدید شد.
علی غلامیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان میاندورود با اشاره به طغیان رودخانه‌های این شهرستان اظهار کرد: جاده ساری-میاندورود و جاده میاندورود-نکا دچار آبگرفتگی شدید شد که توانستیم آب‌ها را به اراضی سورک و گهرباران هدایت کنیم تا محور مواصلاتی ساری به نکا جریان داشته باشد و از حجم ترافیک کاسته شود.
وی با بیان اینکه روستای زید دچار آبگرفتگی شدید شد که با تلاش نیروهای امدادی سیلاب را به‌سمت اراضی دشت‌ناز هدایت کردیم، افزود: روستای بزمین‌آباد نزدیک بود زیر آب برود که با اقدام به‌موقع توانستیم سیلاب را به اراضی کشاورزی منحرف کنیم.
فرماندار میاندورود با اشاره به مسدود شدن مقطعی چهارراه ورکلا خاطرنشان کرد: اراضی کشاورزی شهرستان میاندورود و باغات مرکبات بخش گهرباران دچار آبگرفتگی شدید شد و بخشی از این اراضی در سیلاب غرق شدند.
غلامیان از آسیب دیدن اراضی کشاورزی، باغات مرکبات و زمین‌های کشت کلزا در گهرباران خبر داد و گفت: در جریان ورود سیل به میاندورود تلاش کردیم سیلاب وارد روستاهای بخش گهرباران این شهرستان نشود.

ارتفاع سیل در باغات مرکبات بخش گهرباران به یک متر رسید
باغات مرکبات و اراضی کشاورزی شهرستان میاندورود زیر آب رفته و به گفته منابع محلی ارتفاع سیل در برخی از اراضی کشاورزی در بخش گهرباران به یک متر رسیده است.
به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان میاندورود، بارش شدید باران و طغیان رودخانه‌های بالادست این شهرستان موجب جاری شدن سیل در بخش گهرباران شهرستان میاندورود شده است.
پس از جاری شدن سیل در جاده مواصلاتی ساری-نکا آب‌های سطحی به سمت بخش گهرباران هدایت شد که این مسئله موجب مسدود شدن مقطعی محور گهرباران در چهارراه ورکلا شده است.
طغیان رودخانه نکارود و هدایت سیلاب به سمت بخش گهرباران موجب جاری شدن سیل در اراضی کشاورزی شهرستان میاندورود و باغات مرکبات بخش گهرباران شده است.
از بعد از ظهر امروز باغات مرکبات و اراضی کشاورزی شهرستان میاندورود زیر آب رفته و به گفته منابع محلی ارتفاع سیل در برخی از اراضی کشاورزی در بخش گهرباران به یک متر رسیده است.
تاکنون باغات مرکبات روستاهای بزمین‌آباد، حلمسر، ماکران و عزت‌الدین بیش‌ترین خسارت را از جاری شدن سیلاب در منطقه دیدند و به گفته منابع محلی سیل وارد روستای حلمسر و ماکران شده است.
بسیاری از اراضی کشت کلزا و گندم در بخش گهرباران شهرستان میاندورود به‌صورت کامل به زیر آب رفته و از بین رفتند.

خبرگزاری مهر
معاون وزیر نیرو خبر داد:
آب ۲۹ اسفند به اصفهان می‌رسد/ اختصاص حقابه کشاورزان تا۱۵خرداد
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به دستور رئیس‌جمهور برای بررسی امکان رها سازی آب در زاینده‌رود، گفت: این دستور بررسی و با توجه به بارش‌های مناسب در سال آبی جاری انجام شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، قاسم تقی‌زاده خامسی، با بیان اینکه آب روز ۲۹ اسفند به شهر اصفهان خواهد رسید، گفت: باقی مانده حقابه کشاورزان از این آب حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب است که با توجه به فراهم بودن امکان تأمین این حجم آب، رهاسازی آب تا نیمه خردادماه ادامه خواهد داشت.
تقی‌زاده خامسی میزان بارندگی‌های کشور را بطور متوسط ۲۰۵ میلی‌متر دانست و گفت: میزان بارندگی‌های امسال در مقایسه با سال گذشته بسیار مناسب بوده، اما پراکُنش آب در مناطق مختلف کشور متفاوت است به طور مثال در حالی که چهارمحال و بختیاری بیش از ۷۰۰ میلی متر بارش داشته اما سهم استان یزد از بارندگی‌های کشور ۵۷ میلی‌متر بوده است.
وی افزود: هم اکنون ۶۲ درصد مخازن سدهای کشور پر شده است، اما با توجه به احتمال تکرار خشکسالی‌ها در سال‌های آینده، همچنان مدیریت مصرف بخصوص در بخش کشاورزی به دلیل مصرف ۹۰ درصدی آب باید در اولویت باشد.

یک مقام مسئول اعلام کرد
تامین ۲.۵ میلیون تن انواع کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت:۲.۵ میلیون تن انواع کودهای مورد نیاز بخش کشاورزی در سال ۹۷ تامین شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حمید رسولی تصریح کرد: در حال حاضر بالغ بر ۲.۵ میلیون تن معادل ۱۰۰ درصد برنامه تکلیفی وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین انواع کودهای کشاورزی در سال ۹۷ از منابع داخلی و خارجی تأمین و تدارک شده است.
وی خاطرنشان ساخت: امسال سومین سالی است که کودهای کشاورزی برنامه تکلیفی کشور مشتمل بر کودهای، فسفاته و پتاسه افزایش قیمت نداشته‌اند و کود اوره صرفاً ۹ درصد رشد قیمت داشته است.
رسولی با تاکید بر تأمین مکفی و مناسب انواع کودهای کشاورزی برای کشت زراعی آتی اعلام کرد: هیچ دغدغه‌ای در حوزه تأمین کود از منابع داخلی و خارجی نداریم.
وی با اشاره به تداوم سیاست‌های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با قیمت فروش کودهای کشاورزی افزود: با توجه به بارندگی‌های مناسب و متعاقب آن افزایش تقاضای کشاورزان، در سال زراعی جاری نسبت به میانگین مصرف کود در دهه ۹۰ شاهد افزایش ۳۰ درصدی مصرف بوده ایم.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به ذخیره استراتژیک ۳۲۰ هزار تنی انواع کودهای کشاورزی در انبارهای این شرکت در سراسر کشور عنوان کرد: باتوجه به وضعیت مناسب تأمین کود از منابع داخلی و خارجی حفظ این ذخیره استراتژیک خط قرمز این شرکت است.
رسولی با تاکید بر توجه به خوداتکایی در تأمین و مصرف کودهای کشاورزی اظهار داشت: ۸۱ درصد تأمین کودهای کشاورزی این شرکت از منابع داخلی صورت می‌گیرد که در این میان کود اوره با ۱۰۰ درصدتامین از منابع داخلی بیشترین رقم را داراست.
وی گفت: تا اواخر اسفندماه، نزدیک به ۱.۶ میلیون تن کود اوره به استان‌ها تحویل شده است، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این میزان در حدود ۱.۲ میلیون تن بود.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به این که مجموع کل کود اوره تحویلی به استان‌ها تا پایان سال قبل یک میلیون و ۲۱۴ هزار تن بوده است، خاطرنشان کرد: میزان کود اوره تحویلی در دوازده ماه سال جاری از کل مقدار کود اوره تحویلی در سال گذشته ۴۰۰ هزار تن بیشتر پیش بینی می‌شود و فرآیند تأمین و تدارک کودهای کشاورزی برای ابتدای سال ۹۸ نیز با جدیت در حال انجام است.
رسولی گفت: تا پایان سال ۹۷ میزان تحویل کود اوره به استان‌ها نسبت به سال قبل و میانگین بلند مدت بیش از ۳۰ درصد افزایش خواهد داشت.
وی اظهار داشت: در ۱۲ ماهه سال ۹۷ بیش از ۲.۵ میلیون تن انواع کودهای کشاورزی تأمین و تدارک شده و ذخایر استراتژیک این نهاده شرایط مناسبی دارد. رسولی یادآوری کرد: به خاطر بارندگی‌های سال جاری از تقاضای بیش‌تر برای کود توسط کشاورزان استقبال می‌کنیم اما از همکاران استانی در سازمان‌های جهاد کشاورزی تقاضا داریم که بر مصرف و فروش کود نظارت لازم را اعمال نمایند.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی پیش بینی کرد: رکورد دهه ۹۰ در مصرف کودهای کشاورزی در کشور طی سال جاری شکسته شود.
وی خاطرنشان کرد: علیرغم تحریم‌ها، ۱۰۰ درصد کود وارداتی مورد نیاز کشور تأمین و همه قراردادها طبق برنامه با طرف‌های خارجی منعقد و محموله‌های مورد نیاز کاملاً در بنادر کشور تخلیه شده و حتی ۳۲۰ هزار تن انواع کودهای کشاورزی ذخیره استراتژیک تأمین شده است.
رسولی ادامه داد: این که ما همه محموله‌ها را بدون تأخیر و به موقع وارد کردیم، پیام مهمی به همراه دارد.
مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، با اشاره به چالش‌هایی که امسال کشور با آن روبروست، تصریح کرد: امسال اتفاقات ویژه ای رخ داده که تأمین نهاده‌های کشاورزی را حساس‌تر کرده است.
وی افزود: تحریم‌ها و چالش‌های بین‌المللی از جمله عوامل بازدارنده‌ای بودند که مبادلات تجاری و جهانی ما را تحت تأثیر قرار دادند، اما شرکت خدمات حمایتی کشاورزی توانست بر همه مشکلات و چالش‌ها فائق آید و حتی بهتر از سال‌های گذشته به وظایفش عمل کند.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین به شبهه‌هایی که در کیفیت کودهای وارداتی از چین وارد می‌شود، پاسخ داد و تصریح کرد: تمامی محموله‌ها از منابع معتبر که دارای کیفیت و استانداردهای بالای بین المللی هستند، تهیه و خریداری می‌شوند ضمن اینکه چین یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و همچنین صادرکنندگان کودهای شیمیایی در جهان است.
وی گفت: طی ۱۲ ماه سال ۹۷، شرکت‌های پتروشیمی در حدود ۱.۶ میلیون تن کود اوره در اختیار ما قرار داده‌اند و ماه فروردین ۹۸ هم برنامه حمل ۲۲۰ هزار تن کود اوره را برای مناطق مختلف کشور در دست داریم.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین به چالش‌هایی که تابستان امسال شرکت‌های پتروشیمی تولیدکننده کود اوره در کشور ایجاد کردند، اشاره و اظهار کرد: بجز مدت زمان ۴۰ روزی که با پتروشیمی‌ها بر سر قیمت فروش کود اوره چالش داشتیم، سرانجام به یک توافق دوطرفه منجر شد و میزان تحویل کود ازته (اوره) توسط شرکت‌های پتروشیمی داخلی به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در نیمه دوم سال جاری بسیار قابل توجه و بی سابقه بوده است.
رسولی، مصرف کود در بخش کشاورزی را برای تغذیه گیاه بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: علیرغم ادعاهای موجود مصرف کود در عرصه‌های کشاورزی ایران، این میزان نصف میانگین جهانی و یک سوم کشورهای پیشرفته می‌باشد.
وی همچنین با بیان این که ترکیب مصرف انواع کود در بخش کشاورزی باید به سمت استانداردها حرکت نماید، افزود: در گذشته ۸۰ درصد کودهایی که مصرف می‌شد ازت، ۱۵ درصد فسفات و ۵ درصد پتاس بود که خوشبختانه با اقدامات ترویجی و آموزشی در سال‌های اخیر این تناسب را به استانداردها نزدیک و به ترتیب به میزان ۷۰، ۲۰ و ۱۰ درصد تبدیل کردیم.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی، کشاورزی مصرف نکردن کود را یک فرض محال دانست و تصریح کرد: چنین اظهار نظرهایی غیر علمی و پایه و اساس فنی ندارد. تولید پایدار، افزایش کیفیت محصولات کشاورزی و مقابله با تنش‌های محیطی، بدون استفاده از کودهای کشاورزی که دارای عناصر مورد نیاز خاک و گیاه باشند، امکان پذیر نیست.
وی درباره تقلبی بودن کودهای شیمیایی گفت: با اجرای آئین نامه ثبت مواد کودی شرایط خوبی در این حوزه اتفاق افتاده است.
رسولی تاکید کرد: کشاورزان در هنگام خرید به شماره ثبت مواد کودی و سایر علائم ممیزه برای تشخیص کودهای کیفی توجه نمایند.
وی همچنین از کشاورزان خواست نیازهای خود را از مراکز مجاز تهیه کنند.
رسولی یادآور شد: تخلف در هر صنف و گروهی ممکن است و در سال جاری با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی بیش از ۳۰ پرونده قضائی برای متخلفین در این حوزه داشتیم و این متخلفان که عمدتاً مرتکب گرانفروشی و یا فروش خارج از شبکه بودند، به دادگاه معرفی شدند.
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، بر حمایت دولت از تأمین کودهای کشاورزی با کیفیت تاکید و تصریح کرد: تأمین و تدارک کودهای کشاورزی مرغوب، مکفی، با قیمت مناسب یکی از دغدغه‌های اصلی دولت در بخش کشاورزی و وظیفه‌ای است که تصمیم سازان نسبت به آن حساس هستند.
رسولی ادامه داد: ناگفته نماند که قیمت کودهای کشاورزی خارجی نیز همچون قیمت خرید کود از تولیدکنندگان داخلی با افزایش قیمت‌های جهانی مواجه بوده اما وزارت جهاد کشاورزی این افزایش قیمت‌ها را در کودهای یارانه‌ای لحاظ نکرده است.

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان منصوب شد
در حکمی از سوی محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی،غلام حیدر زورقی به سمت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان منصوب شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی،در بخشی از این حکم آمده است:امید است با استعانت از خداوند متعال و بهره گیری از استعداد و توان نیروهای متخصص و متعهد آن سازمان، اعمال نظارت مستمر بر اجرای سیاست ها و برنامه های وزارت در استان و نیل به اهداف بخش کشاورزی گام های موثر بردارید.
استان سیستان و بلوچستان با اجرای طرح های بخش کشاورزی شکوفا می شود
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس گفت: در استان پر استعداد سیستان وبلوچستان باید دو گوهر آب و خاک را با هم پیوند بزنیم و در حفظ آن کوشا باشیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، مهندس محمدعلی جوادی در مراسم معارفه رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان با اشاره به طرح های بزرگ بخش کشاورزی در حال اجرا در سطح استان شامل طرح انتقال آب با لوله دشت سیستان ،اجرای یکصد هزار هکتار سیستم های نوین آبیاری و طرح های گلخانه‌ای افزود: انشالله بزودی با اتمام این طرح‌ها شاهد شکوفایی بیش از پیش بخش کشاورزی استان سیستان و بلوچستان خواهیم بود.
در این مراسم،مهندس غلام حیدر زورقی به عنوان رئیس جدید سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان معرفی و از خدمات آقای مهندس پیری رئیس سابق این سازمان تقدیر شد.
شایان ذکر است آقای مهندس زورقی پیش از این از سال ۷۵ به مدت یکسال مدیر آبخیزداری سازمان جهاد سازندگی. از ۷۶ تا ۸۳ رییس مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام، از سال ۸۴ تا ۹۴ قائم مقام و معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و از ۹۴ تا کنون نماینده مجری و معاون اجرایی طرح انتقال آب به دشت سیستان مشغول فعالیت بوده است. چاپ