بریده جراید و روزنامه ها کمينه

تاريخ 4 بهمن ماه 1396

خبرگزاری ايانا:
Ÿواردات ارقام توت فرنگی مقاوم در برابر بیماری آنتراکنوز به استان کردستان
Ÿ۳ سال تا مشاهده کامل اثرات مثبت نهالکاری‌ها در جنوب شرق اهواز
Ÿاجرای مدل های فنی مهندسی در کانون‌های ریزگرد در اهواز
Ÿرکورد تولید دانه سویا در ۲۵ سال اخیر شکسته شد
Ÿپیگیری جدی رفع تداخل اراضی کشاورزی با منابع ملی در استان کردستان
Ÿاجرای مدل های فنی مهندسی در کانون‌های ریزگرد در اهواز
Ÿ برنجکار لاهیجانی :با اقدام دولت، بازار برنج تکان خورد
Ÿرکورد تولید دانه سویا در ۲۵ سال اخیر شکسته شد
Ÿشالیکار نمونه گیلانی:قیمت تعیین شده برنج توسط دولت، بالاتر از دلالان است

خبرگزاری ايرنا:
Ÿ معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:رایزنی ایران با کشورهای پیشرو برای تولید آفت‌کش‌های کم خطر
Ÿدرخواست فعالان اقتصادی ایران برای بازنگری پاکستان در تعرفه های صادراتی به این کشور
Ÿ صدور150 میلیون دلار محصولات کشاورزی و تبدیلی از قزوین به خارج از کشور
Ÿدهم درصد بهره برداران کشاورزی کشور تحصیلات دانشگاهی دارند
Ÿایمن سازی یکهزار و 200 دستگاه وانت بار وماشین آلات کشاورزی در گیلان

خبرگزاری ايلنا:
Ÿ معاون وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران: محصولات کشاورزی ایران شیمیایی محور نیست/ اعتبار درنظر گرفته شده برای اشتغال روستایی پرداخت خواهد شد
در بازدیدحجتی از عرصه‌های بیابانی‌اهواز مطرح شد؛ تثبیت کانون‌های گرد و غبار در خوزستان با کاشت نهال/ 40 هزار هکتار در اولویت مقابله با ریزگردها
Ÿمدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران خبرداد: صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری محصولات کشاورزی مازندران به بازار‌های هدف
Ÿ مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران به ایلنا خبر داد: آغاز حمل پرتقال مازندران به استان‌های دیگر برای تامین مصرف شب عید/ مازاد مصرف را باید صادر کنیم/آماری از واردات قاچاق پرتقال نداریم
Ÿ معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی: نگرانی در صداقت و خدمتگزاری بخش خصوصی نداریم /ارز مبادله‌ای برای کلیه فعالان کشاورزی یکسان در نظر گرفته شده است
خبرگزاری آريا:
Ÿمديرعامل شرکت شهرک هاي کشاورزي اعلام كرد: صدور يک روزه مجوز احداث شهرک هاي گلخانه اي
Ÿ تداوم خشکسالي با وجودافزايش توليد آب در خراسان رضوي

Ÿ ثبت‌نام 241 واحد توليدي کشاورزي استان زنجان در سامانه بهين‌ياب


خبرگزاری ايسنا:
Ÿ گزارش حجتی وزیر جهاد کشاورزی از کارهای انجام شده برای مقابله با ریزگردها
Ÿ سهم باغدار از بازار هر میوه چقدر است؟

خبرگزاری پانا:
Ÿ گزارش پانا از مفهوم «رد پای آب» و «آب مجازی» در ادبیات اقتصادی کشور، چگونه می‌توان از هولناکی «خشک‌قرنی» نجات پیدا کرد

خبرگزاری فارس:
Ÿمعاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت خبرداد، منتظر اعلام نرخ خرید تضمینی از سوی دولت هستیم/ تقویت بخش خصوصی برای تولید کود زیستی در برنامه ششم

خبرگزاری مهر:
Ÿمعاون حجتی خبر داد؛ واردات کودهای کم خطر با ارز مبادله ای و حداقل تعرفه
Ÿمدیرکل گمرکات مازندران خبر داد: صادرات ۴۵ تن پرتقال و ۱۹۰۰ تن کیوی در مازندران
Ÿدر گفتگو با مهر مطرح شد: حرکت خزنده بیابان در نبود باران/پای خشکسالی بر گلوی البرز
Ÿرئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی: کمتر از یک درصد بهره‌برداران کشاورزی تحصیلات دانشگاهی مرتبط دارند


باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿ معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:منتظر تصویب دولت برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم هستیم

روزنامه کيهان:
Ÿخرید توافقی 236 تن برنج از کشاورزان مازندرانی

روزنامه اطلاعات:
Ÿ بازنشستگي 10 هزارکشاورز روستايي و عشايري در ايام دهه فجر
Ÿ تجليل از توليد کنندگان نمونه بخش کشاورزي آذربايجان غربي

خبرگزاری صدا و سيما لرستان:
Ÿ جلوگیری از حفرچاه‌های غیرمجاز کشاورزی در لرستان








خبرگزاری ايانا
واردات ارقام توت فرنگی مقاوم در برابر بیماری آنتراکنوز به استان کردستان
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: واردات ارقام مقاوم توت فرنگی توسط یکی از نهالستان های واجد شرایط بخش خصوصی، با نظارت مدیریت حفظ نباتات و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان صورت می گیرد.
ایانا- استان کردستان، فرید سپری در جلسه هم اندیشی و بررسی ارائه راهکارهای کنترل بیماری آنتراکنوز توت فرنگی افزود: واردات ارقام جديد توت فرنگی، جدای از مقاومت آن در برابر این بیماری، باید از نظر سازگارى با اقلیم استان و نیز کیفیت تجاری آنها توسط کارشناسان و متخصصان بخش کشاورزی مورد بررسى و تائید قرار گیرد.
وی افزود : مطالعات لازم در خصوص وضعیت بیماری آنتراکنوز توت فرنگی در مزارع استان صورت گرفته و با تحلیل روش‌های کنترل بیماری، راهکارهای موثر جهت پیشگیری و مبارزه با این بیماری اتخاذ خواهد شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان خاطر نشان کرد: اقدامات مقتضی در خصوص پیگیری ثبت سموم کم خطر جدید برای کنترل این بیماری توسط مدیریت حفظ نباتات صورت گرفته است و دستورالعمل نحوه پیشگیری و کنترل این نوع بیماری كه به طور مشترك توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و مدیریت حفظ نباتات تهيه شده است به صورت بروشور آموزشی از طریق مدیریت هماهنگی ترویج در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.
به گفتە غفورى، مدیر حفظ نباتات، آنتراکنوز یکی از بیماری هايى است كه در چند سال اخیر در مزارع توت فرنگی شیوع پیدا کردە و اکثر ارقام تجاری کشت شدە در سطح استان در دامنه های مختلف به این بیماری حساس هستند .
این بیماری با ايجاد لكه هايى بر روى ميوه موجب گندیدن محصول توت فرنگی شده و علائم آن بر روی ساقه، برگ و غنچه هم قابل مشاهده است كه عامل آن قارچ Colletotrichum acutatum بوده و در خاك مزارع وجود دارد و در صورت تماس خاك با ميوه ، باعث ايجاد بيمارى می شود .
مهمترین روشهاى انتقال و گسترش این بیمای تماس مستقيم ميوه با خاك ، باقى ماندن ميوه هاى آلوده در داخل مزرعه و همچنین استفادە از شیوە آبيارى بارانى كه عامل پاشش خاک بر روى محصول و افزايش رطوبت مزرعه است به شمار می رود.

۳ سال تا مشاهده کامل اثرات مثبت نهالکاری‌ها در جنوب شرق اهواز
وزیر جهاد کشاورزی کارهای صورت گرفته در مقابله با ریزگرد را در منطقه جنوب شرق و شرق اهواز را منطقی دانست؛ اما تاکید داشت که باید با سرعت، دقت و کیفیت بالاتر انجام شود.
ایانا- استان خوزستان/وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از کانون های فوق بحرانی در جنوب شرق اهواز گفت: سازگاری طبیعت با آنچه که کارشناسان امر ارزیابی کرده بودند منطبق بوده است و نهال هایی که در اسفند سال گذشته و فروردین ماه سال جاری غرس شده بود وضعیت مطلوبی را پشت سر گذاشته اند.
محمود حجتی افزود: امیدواریم تا حدود ۳ سال آینده اثرات مثبت این نهال ها در رابطه با بادشکن، فرسایش خاک و جلوگیری از ریزگردها مشخص شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه مسئولین استانی اعم از استاندار، مدیران سازمان جهاد کشاورزی و جهاد نصر در حرکتی جهادی با نگاهی مانند شب های عملیات شبانه روز کار کردند.
حجتی با بیان اینکه کارهای نهایی از جمله عبور از خط لوله پالایشگاه آبادان تا دو روز آینده صورت می گیرد و به تالاب منصوریه کانال کشی صورت می گیرد افزود: این کار تا به امروز یک مهندسی مدرن بوده است.
وی اظهار کرد: طول کانال کشی تا کنون ۴۷ کیلومتر بوده است و عبور از راه آهن، جاده، خطوط نفت و گاز مختصات ایمنی و مهندسی مخصوص به خود را نیاز داشت که خوشبختانه همه این کارها با موفقیت صورت گرفته است و جا دارد از تمام نیروهای مشغول در این بخش ها که بستر را برای عملیات به موقع فراهم کردند تشکر کنم.
محمود حجتی افزود: زیر ساخت های موجود و حضور نیروهای مردمی، بسیجی و پیمانکاری، پشتیبانی نمایندگان مجلس استان و اعتباراتی که دولت تاکنون قرار داده و قرار است در آینده نیز اختصاص داده شود و افق روشنی جهت پیشبرد اهداف در اختیار ما قرار خواهد داد.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه یادآور شد: با این زیر ساخت ها، تجهیزات و امکانات و مقدمات فراهم شده بتوانیم این منطقه فوق بحرانی را که بیش از ۴۰ هزار هکتار می باشد نهالکاری و مرطوب سازی کنیم.
حجتی اظهار کرد: تالاب منصوریه و هور شریفه که جزء برداشت های اصلی ریزگردها هستند، باید به تدریج مرطوب سازی شوند و در سال های آینده به سمت رودخانه مارون، زهره، هندیجان که دیگر منشاء ریزگردها در جنوب شرق و شرق هستند برویم.

اجرای مدل های فنی مهندسی در کانون‌های ریزگرد در اهواز
استاندار خوزستان گفت: عملیات بیولوژیک و حفر کانال در عرصه های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز انجام شده است.
ایانا- استان خوزستان/استاندار خوزستان در بازدید از عرصه های بحرانی گرد و خاک در منطقه جنوب شرق اهواز گفت: دو مدل فنی مهندسی در عملیات مقابله با ریزگردهای این منطقه صورت گرفته است که یکی از این مدل ها حفر کانال به منظور آبرسانی و مرطوب سازی تالاب منصوره و پس از آن مرطوب سازی تالاب شریفه در این کانون ها است.
غلامرضا شریعتی افزود: عملیات بیولوژیک از جمله کاشت نهال و همچنین مالچ پاشی و غرق کردن دیگر عملیاتی است که در این منطقه است که با رفع موانع ذکر شده مانعی برای آبگیری تالاب منصوره وجود نخواهد داشت.
وی اظهار امیدواری کرد سال های آینده نیز با همین سرعت کارها انجام شود تا ظرف ۵ سال آینده ۳۲۰ هزار هکتار از کانون های فعال ریزگرد نهالکاری شوند.

رکورد تولید دانه سویا در ۲۵ سال اخیر شکسته شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در سال جاری نزديك به ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی حاصلخیز شهرستان‌های شمالی استان با ۳۳۱۵ بهره بردار كشاورزي به زیر کشت دانه روغني سویا رفت و عملیات برداشت این محصول از نیمه دوم آبانماه شروع و تا آخر آذرماه با موفقیت به پایان رسید.
ایانا-استان اردبیل، عدیل سروی افزود: در سال زراعي ۹۶-۹۵ از كل خريد تضميني دانه سويا كه بالغ بر۸۵ هزارتن بوده استان اردبيل با كسب مقام اول توليد در سال ۹۶ با توليد ۵۳ درصد كل سوياي كشوري را به خود اختصاص داده است.
اين مقام مسئول گفت: از مجموع ۴۵ هزار و ۴۲۱ تن دانه سویای تولیدی استان در شهرستان‌هاي پارس آباد و بيله سوار مقدار ۴۲ هزار و ۹۵۳ تن توسط شركت غله و خدمات بازرگاني استان به قیمت تضمینی خریداری و به کارخانجات روغنی کشی ارسال شد مقدار ۲ هزار و ۴۶۸ تن دانه سوياي بذري توسط شركت هاي خصوصي توليد كننده بذر جهت تاًمين نياز بذر سال آينده زارعان خريداري شده است. امید می‌رود كل نياز بذري استان از اين محل تاًمين شود.
وی افزود: بهای محصول خريداري شده بالغ بر ۹۹۰ ميليارد ريال بوده است كه با تمهيدات انديشيده شده از طرف وزارت متبوع تقريباً ۷۰ درصد بهای دانه سویای خریداری شده به کشاورزان در اندك زمان پرداخت شده و مابقي درحال تاًمين اعتبار پرداخت است.
سروی اضافه کرد: با وجود مشكلات فني كه در تاًمين بذر در زمان کاشت وجود داشت و شرایط نامساعد جوی از لحاظ بارندگي در زمان رشد و نمو و در زمان برداشت پيش آمد، عملکرد مزارع دو درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و رضایت بخش بوده است.
وی در خصوص بیمه زراعت نیز افزود: امسال در مجموع نزديك به ۵۵۷ هکتار از این زراعت تحت پوشش بیمه قرار گرفت که امیدواریم با گسترش فرهنگ بیمه در بین تولیدکنندگان روز به‌روز شاهد افزایش سطح تحت پوشش بیمه محصول سویا و دیگر زراعت‌ها در استان باشیم.


پیگیری جدی رفع تداخل اراضی کشاورزی با منابع ملی در استان کردستان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: تا اکنون در استان رفع تداخل اراضی کشاورزی با اراضی ملی به خوبی پیش رفته و از این به بعد هم باید باجدیت و تلاش بیشتری این پروژه در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه برسد.
ایانا- استان کردستان، خالد جعفری در جلسه رفع تداخل اراضی که با حضور مسئولان منابع طبیعی استان و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان های استان برگزار شد، افزود: رفع تداخل به منظور احقاق حق و تفکیک زمین های کشاورزی از منابع ملی صورت می گیرد و باید با جدیت، تلاش و دقت کافی به نتیجه برسد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با ابراز خرسندی از همکاری های مداوم اداره منابع طبیعی استان کرستان اذعان کرد: در بحث رفع تداخل اراضی تا کنون ۲۹۲ پلاک در کمیسیون شهرستانی مطرح و مورد بررسی قرار گرفته که از این تعداد، ۱۷۶ پلاک به کمیسیون استانی ارجاع شده و در نهایت ۱۰۵ پلاک در کمیسیون استانی تصویب و رفع تداخل شده است.
جعفری با تاکید بر اینکه عملکرد استان کردستان در خصوص رفع تداخل با استان های دیگر کشور وضعیت مناسب تری دارد افزود: باید از استان هایی که موفقیت بیشتری در رفع تداخل داشته الگو برداری شده تا پروژه رفع تداخل تسریع بیشتری پیدا کند.
وی از شهرستان مریوان به عنوان موفق ترین شرستان در بحث رفع تداخل اراضی در استان نام برد و تصریح کرد: این موفقیت در سایه تلاش و همکاری کارشناسان منابع طبیعی و جهاد کشاورزی حاصل شده است که امیدواریم این همکاری ها بیش از پیش افزایش یافته و به هدف مورد نظر جامه عمل بپوشاند


برنجکار لاهیجانی:
با اقدام دولت، بازار برنج تکان خورد
کشاورز لاهیجانی که اقدام دولت برای خرید برنج از کشاورزان گیلانی را تحسین برانگیز می‌خواند، معتقد است با اقدام اخیر دولت، بازار برنج تا حدودی از رکود خارج شده است.
به گفته وی، سابق بر این بیشتر کشاورزان یا محصول خود را به دلالان فروخته‌اند یا آن را نگه داشته‌اند تا بلکه قیمت‌ها کمی افزایش یابد، اما روند بازار به گونه‌ای رقم خورد که به مروز زمان از سود فروش برنج کاسته شد و حالا بازار رقابتی شده.
کشاورز که در زمینی به وسعت یک هکتار به کاشت برنج مشغول است، عنوان کرد: امسال ۱,۵ تن تولید داشتم، اما هنوز برای فروش آن اقدام نکرده‌ام. زیرا با اقدام دولت برای خرید برنج، به نظر می‌رسد بازار کمی رونق گرفته و خرید این محصول تا حدودی از رکود خارج شده است. بنابراین منتظرم تا قیمت‌ها افزایش یابد.
این شالیکار گفت: قیمت عادلانه خرید برنج در حال حاضر باید حداقل ۱۱ هزار تومان باشد.

رکورد تولید دانه سویا در ۲۵ سال اخیر شکسته شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در سال جاری نزديك به ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی حاصلخیز شهرستان‌های شمالی استان با ۳۳۱۵ بهره بردار كشاورزي به زیر کشت دانه روغني سویا رفت و عملیات برداشت این محصول از نیمه دوم آبانماه شروع و تا آخر آذرماه با موفقیت به پایان رسید.
استان اردبیل، عدیل سروی افزود: در سال زراعي ۹۶-۹۵ از كل خريد تضميني دانه سويا كه بالغ بر۸۵ هزارتن بوده استان اردبيل با كسب مقام اول توليد در سال ۹۶ با توليد ۵۳ درصد كل سوياي كشوري را به خود اختصاص داده است.
اين مقام مسئول گفت: از مجموع ۴۵ هزار و ۴۲۱ تن دانه سویای تولیدی استان در شهرستان‌هاي پارس آباد و بيله سوار مقدار ۴۲ هزار و ۹۵۳ تن توسط شركت غله و خدمات بازرگاني استان به قیمت تضمینی خریداری و به کارخانجات روغنی کشی ارسال شد مقدار ۲ هزار و ۴۶۸ تن دانه سوياي بذري توسط شركت هاي خصوصي توليد كننده بذر جهت تاًمين نياز بذر سال آينده زارعان خريداري شده است. امید می‌رود كل نياز بذري استان از اين محل تاًمين شود.
وی افزود: بهای محصول خريداري شده بالغ بر ۹۹۰ ميليارد ريال بوده است كه با تمهيدات انديشيده شده از طرف وزارت متبوع تقريباً ۷۰ درصد بهای دانه سویای خریداری شده به کشاورزان در اندك زمان پرداخت شده و مابقي درحال تاًمين اعتبار پرداخت است.
سروی اضافه کرد: با وجود مشكلات فني كه در تاًمين بذر در زمان کاشت وجود داشت و شرایط نامساعد جوی از لحاظ بارندگي در زمان رشد و نمو و در زمان برداشت پيش آمد، عملکرد مزارع دو درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و رضایت بخش بوده است.
وی در خصوص بیمه زراعت نیز افزود: امسال در مجموع نزديك به ۵۵۷ هکتار از این زراعت تحت پوشش بیمه قرار گرفت که امیدواریم با گسترش فرهنگ بیمه در بین تولیدکنندگان روز به‌روز شاهد افزایش سطح تحت پوشش بیمه محصول سویا و دیگر زراعت‌ها در استان باشیم.
شالیکار نمونه گیلانی:
قیمت تعیین شده برنج توسط دولت، بالاتر از دلالان است
یکی از شالیکاران گیلان، در ارتباط با سیاست‌های تنظیم بازار برنج، دو پیشنهاد به دولت داد.
یکی از شالیکاران گیلان، در ارتباط با سیاست‌های تنظیم بازار برنج، دو پیشنهاد به دولت داد.
به گزارش خبرنگار ایانا، یکی از برنجکاران منطقه گیلان، به عنوان فردی که سال‌ها در عرصه کشاورزی استخوان خرد کرده، امروز در تماس با ایانا، گفت: دولت برای حمایت از کشاورزان دو راه بیشتر ندارد؛ یا تغییر زمان خرید برنج از تولیدکنندگان و یا به تعویق انداختن زمان واردات این محصول.
احمد روشن‌نژاد، افزود: وقتی تا مهر ماه، تقریبا تمام برنجکاران، محصول خود را فروخته و پول‌شان را گرفته‌اند، دیگر اعلام خرید این محصول از کشاورز در اوایل زمستان، توجیهی ندارد، جز نماندن برنج روی دست کشاورزان. بنابراین بهتر است سال آینده خرید برنج توسط مباشران دولت، از شهریور ماه اتفاق بیفتد.
این کشاورز، یکی از مشکلات سال جاری برنج را واردات زودهنگام نوع خارجی دانست و ادامه داد: امسال به دلیل اینکه واردات برنج، زودتر اتفاق افتاد، کمی بازار داخلی را تحت تاثیر قرار داد. بنابراین بهتر است راه واردات این محصول حداقل تا اواخر آذرماه بسته باشد.

خبرگزاری ايرنا
معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:
رایزنی ایران با کشورهای پیشرو برای تولید آفت‌کش‌های کم خطر
معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی از رایزنی ایران با کشورهای پیشرو در بخش کشاورزی برای تولید و واردات آفت‌کش‌های کم خطر خبر داد و گفت: بخش خصوصی باید با این شرکت‌ها مشارکت کنند تا بتوان آفت‌کش‌های کم خطر را در داخل کشور تولید کرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عباس کشاورز» عصر سه شنبه در حاشیه گشایش پنجمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران که در محل بوستان گفت وگو در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران درباره حمایت‌های دولت برای واردات یا تولید سموم کم خطر اظهار کرد: واردات آفت‌کش‌های کم خطر با ارز مبادله‌ای صورت می‌گیرد.
وی یادآور شد: بین 2 تا سه سال اخیر موفق شده‌ایم، حداقل تعرفه سموم کم خطر را پنج درصد در نظر بگیریم.
به گفته کشاورز، به همین منظور کمیته ویژه ای تشکیل شده تا چنانچه وارد ‌کنندگان نسبت به تامین آفت‌کش های کم خطر با مشکلی مواجه شدند، سریع آن را حل کنیم.
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی استفاده از نهاده‌هایی همچون بذر، کود و سموم مناسب در بخش کشاورزی را پراهمیت دانست و تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به تولید و تقویت توان بخش خصوصی در کودهای زیستی و بیولوژیک شده است.
وی اضافه کرد: در کشور ما سالانه رقمی حدود ٢ میلیون و ٣٠٠ هزار تن انواع کود شیمیایی مصرف می‌شود که بین یک تا 1.5 میلیون تن آن کودهای آلی و بین ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تن آن کودهای بیولوژیک است.
کشاورز درباره وضعیت استفاده از آفت‌کش‌ها در کشور ما نسبت به سایر کشورهای دنیا گفت: اقلیم ایران به گونه ای است که عوامل خسارت در آن امکان طغیان ندارد، اما با مشکلاتی چون سن گندم و ملخ مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: البته بخشی از این مشکلات با تدابیر کشاورزان و بخشی با استفاده از آفت‌کش‌های مناسب کنترل می‌شوند.
کشاورز با بیان این که کود و سم به نسبت تولید کمتر از نصف مصرف می‌شود، افزود: به طوری که یک درصد کشاورزی دنیا را داریم، اما کمتر از 0.6 درصد آفت‌کش‌ها را استفاده می‌کنیم.
وی درباره حمایت دولت در استفاده از کودهای بیولوژیک که آسیب کمتری به محیط زیست می‌زنند نیز گفت: کودهای بیولوژیک در دهه ٧٠ در دستور کار قرار گرفت و در برنامه ششم توسعه به طور ویژه دیده شد تا برای افزایش تولید، به بخش خصوصی واگذار شود.
معاون وزیر جهادکشاورزی در امور زراعت با بیان این که سهم قابل توجهی در مصرف عناصر آفت‌کش‌های بیولوژیک دیده شده است، افزود: به طور نمونه تخم پارازیت که تاکنون دولت آن را تولید می‌کرد، اما اکنون تولید انبوه آن به بخش خصوصی واگذار شده است.
کشاورز درخصوص ارائه تسهیلات برای تولید آفت‌ کش‌های بیولوژیک و کم خطر، تصریح کرد: منبع تامین اعتباری ما بانک کشاورزی است که طرح‌های اولویت‌دار مانند تجهیز مکانیزاسیون، ایجاد گلخانه ها و پرورش ماهی در قفس با کارمزد کمتر از سه درصد تخصیص داده می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: بنابراین مساعدت‌های لازم برای تولید این مواد بیولوژیک هم اختصاص داده می شود.
وی ادامه داد: بنابراین شرکت‌های در حوزه تولید آفت‌کش‌های کم خطر در مناطق روستایی می توانند از تسهیلات محل اعتباری که برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی اختصاص یافته، بهره مند شوند.
** منتظر اعلام نرخ خرید تضمینی هستیم
معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی نرخ خرید تضمینی را مرداد ماه امسال به دولت ارایه داد و ما نیز در انتظار تصویب دولت هستیم.
به گزارش ایرنا، پنجمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران با حضور ١١٤ شرکت تولیدکننده داخلی و وارداتی در قالب ٩٨ غرفه در زمینه انواع کود، سم و بذر از امروز تا ششم بهمن ماه به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه های بوستان گفت وگو در حال برگزاری است.


درخواست فعالان اقتصادی ایران برای بازنگری پاکستان در تعرفه های صادراتی به این کشور
اعضای هیات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آذربایجان غربی در دیدار با فعالان اقتصادی و صادرکنندگان پاکستانی بازنگری پاکستان را در تعرفه های صادراتی کالا به این کشور خواستار شدند.
به گزارش شامگاه سه شنبه ایرنا ، اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آذربایجان غربی در سفر سه روزه خود به پاکستان با اعضای اتاق بازرگانی صنایع، معادن و تجارت اسلام آباد پایتخت این کشور دیدار و گفت وگو کردند.
'بهنام تاج الدینی' رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن آذربایجان غربی که ریاست این هیات را برعهده داشت، در سخنانی در جمع اعضای اتاق بازرگانی اسلام آباد، از فعالان اقتصادی این کشور خواست تا با استفاده از ظرفیت های کشاورزی، صنعتی و معدنی دو کشور برای توسعه مبادلات تجاری دوجانبه اقدام کنند.
وی در بخشی از سخنانش با تشریح توانمندی های استان آذربایجان غربی در زمینه تولید محصولات دامی و باغی افزود: این استان سالانه 6 میلیون تن محصولات باغی و زراعی تولید می کند و شهر ارومیه و استان آذربایجان غربی به عنوان استان کشاورزی کشور دارای مقام سوم کشور در این زمینه ظرفیت های فراوان همکاری با پاکستان دارد.
تاج الدینی تصریح کرد: این استان 900 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور عراق، جمهوری آذربایجان و ترکیه دارد و با تولید سالانه 380 هزار تن انگور و 30 هزار تن شلیل، هلو و زردآلو مقام دوم کشور را به خود اختصاص داده است.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنانش، اصلاح تعرفه های صادراتی کالا از ایران به پاکستان را لازمه افزایش میزان تبادلات تجاری دو کشور عنوان کرد و گفت: تعرفه صادرات کالا از ایران به پاکستان، اخیرا افزایش چشمگیری داشته و این عامل به عنوان یکی از معضلات پیش روی افزایش مبادلات تجاری ایران و پاکستان مطرح است.
این بازرگان و فعال اقتصادی ایران اصلاح امور گمرکی و تشریفات گمرکی در راستای آسان سازی تجارت بین دو کشور را خواستار شد و ادامه داد: از اتاق بازرگانی و صنایع اسلام آباد موکد درخواست می کنیم که مشکلات فعالان اقتصادی ایرانی در تبادل با کشور همسایه را با مسئولان دولت مطرح کنند.
تاج الدینی در بخش پایانی سخنانش از اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن اسلام آباد برای سفر به ایران و بازدید از توانمندی های استان آذربایجان غربی دعوت رسمی کرد که این دعوت مورد استقبال رییس و اعضای اتاق اسلام آباد قرار گرفت.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن اسلام آباد نیز در این دیدار گفت که ایران و پاکستان به عنوان کشورهای همسایه باید گام های محکم تری برای گسترش تجارت دوجانبه بردارند به عنوان مثال باید در خصوص حذف موانع تجارت دوجانبه نظیر موانع بانکی و قوانین دست و پاگیر اقدام جدی کرد.
'عامر وحید' از موانع تعرفه ای و غیرمرسوم به عنوان یکی از موانع اصلی ارتقاء تجارت بین دو کشور یاد کرد و گفت: می توان در نبود کانال بانکی، با تشکیل بانک یا واحد پولی مشترک اقدام کرد.
'وحید' با تاکید بر لزوم افزایش میزان تجارت قانونی بین ایران و پاکستان و مبارزه جدی با قاچاق، گفت: برای تحقق این مهم لازم است که روابط بانکی بین دو کشور برقرار شود تا بانک های پاکستانی و ایرانی بتوانند شعبه های خود را در کشور طرف مقابل افتتاح کنند.
رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی اسلام آباد همچنین بر لزوم بازنگری در قوانین و تفاهم نامه های مشترک بین دو کشور نظیر توافق نامه تجارت ترجیحی تاکید کرد و ادامه داد: لازم است که توافق نامه تجارت آزاد برای گسترش تجارت بین ایران و پاکستان امضا شود.
این فعال اقتصادی پاکستانی در پایان سخنانش بر لزوم افتتاح و آغاز به کار بازارچه های مرزی برای گسترش رفاه و اشتغال مرزنشیان ایران و پاکستان تاکید کرد.
به گزارش ایرنا ، اعضای اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه در سفر سه روزه به پاکستان، از بازار میوه و تره بار اسلام آباد دیدن کرده و روز سه شنبه نیز با اعضای اتاق بازرگانی پیشاور گفت وگو کردند.
آسان سازی روند صدور ویزای تجاری برای بازرگانان ایرانی و پاکستانی و انجام تحقیقات مشترک صنایع غذایی ایران و پاکستان از مواردی بود که در این نشست از سوی فعالان اقتصادی مطرح شد.
آمار رسمی موجود درخصوص حجم صادرات و واردات میان ایران و پاکستان، حاکی است در سال 1394، کل مبادلات تجاری رسمی میان دو کشور 861 میلیون دلار بوده است.
این رقم در سال 1395 سیر صعودی خود را آغاز کرد.
حجم تجارت دوسویه میان ایران و پاکستان در سال 1395 به بیش از یک میلیارد و 150 میلیون دلار افزایش یافت.
انتظار می رود در پایان سال جاری، تجارت میان دو کشور نسبت به سال گذشته افزایش یابد.
ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال 1395 بیش از 795 میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود 365 میلیون دلار بود.

صدور150میلیون دلار محصولات کشاورزی و تبدیلی از قزوین به خارج از کشور
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: 150میلیون دلار محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی در سال جاری از گمرکات استان به کشور های خارجی صادر شده است.
شهرام رحمانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برنامه ریزی و هدف گذاری برای صادرات غیر نفتی در سال جاری 360 میلیون دلار محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی بوده که تا آخر دی ماه سال جاری 41درصد آن محقق شده است.
وی افزود:بیشترین صادرات از گمرکات استان به کشور های عراق،روسیه، قطر،ترکیه و پاکستان صورت گرفته است.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: با برنامه ریزی و هماهنگی انجام شده پیش بینی می شود صادرات محصولات غیر نفتی در استان به یک میلیارد دلار برسد که از این میزان 360 میلیون دلار به بخش کشاورزی اختصاص خواهد داشت.
وی خاطر نشان کرد:تا آخر دی ماه سال جاری بیش از 73میلیون دلار محصولات کشاورزی شامل؛ کشمش،عسل، پسته و انواع صیفی جات از استان قزوین به خارج از کشور صادر شده است.
رحمانی در ادامه گفت : سهم بخش صنایع تبدیلی از صادرات محصولات کشاورزی در استان معادل 72 میلیون دلار بوده که شامل محصولاتی از قبیل ماکارونی، شیرخشک، رب گوجه و سرکه و انواع محصولات فرآوری شده سیب زمینی است.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در همین راستا استان قزوین مقام اول تولید انگور،کشمش وزغال اخته، رتبه سوم تولید پستهرا در سطح کشور به خود اختصاص داده است.
وی افزود: کشمش، پسته، سبزیجات، محصولات گلخانه ای و باغی و ... از جمله توانمندی های استان برای صادرات به سایر کشورها می باشد.
وی تاکید کرد: استان قزوین با داشتن ظرفیت های خوب صنایع کشاوورزی و محصولات باغی می تواند نقش عمده ایی را در بخش صادرات استان ایفا کند که برای رسیدن به این هدف باید بیش از پیش در صنایع بسته بندی و تبدیلی سرمایه گذاری کرد.
وی اضافه کرد: در همین راستا 21 صادر کننده صنایع تبدیلی و کشاورزی به بانک کشاورزی برای دریافت 438 میلیارد ریال تسهلات معرفی شده اند.
استان قزوین در تولید محصولات کشاورزی و باغی مختلف در کشور صاحب رتبه است.

8 دهم درصد بهره برداران کشاورزی کشور تحصیلات دانشگاهی دارند
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ایران گفت: از 4.5 میلیون بهره بردار کشاورزی فقط هشت دهم درصد آنان دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.
به گزارش ایرنا، احمد کبیری روز سه شنبه در نشست با استاندار بوشهر افزود: یکی از مشکلات موجود در عرصه کشاورزی و آموزش، ضعف سیستم دانشگاهی رشته های کشاورزی است که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی مهارت ورود به عرصه کشاورزی را ندارند.
وی بیان کرد: در زمان حاضر ایران در بین کشورهای در حال توسعه از نظر اقتصادی رتبه 27 اما در روان سازی فضای کسب و کار وضعیت خوبی ندارد، طوری که در سال 2017 رتبه 120 جهان را دارا بودیم.
کبیری اظهار کرد: ناچار هستیم کشاورزی را با عنصر دانش به پیش برده و برای افزایش بهره وری از مهندسان کشاورزی در کنار کشاورزان زحمتکش استفاده کنیم.
وی با اشاره به وظایف سازمان نظام مهندسی کشاورزی گفت: توسعه مهندسی کشاورزی از اقدامات مهم دولت در چند سال اخیر بوده است.
کبیری بیان کرد: هدف اصلی سازمان نظام مهندسی کشاورزی، ساماندهی نیروی متخصص کشاورزی است که نیروهای فارغ التحصیل رشته های کشاورزی در یک فرایند برنامه ریزی شده برای اشتغال در بخش های مختلف کشاورزی به کار گمارده شوند.
وی با اشاره به تدوین قانون افزایش بهره وری کشاورزی و ... در کشور گفت: با وجود جمعیت قابل توجه بهره بردار در این بخش باید دانش کشاورزی را به سمت واحدهای بهره برداری سوق دهیم.
استاندار بوشهر گفت: هر چه نظام‌های صنفی و مردمی تقویت شوند این امر باعث کاهش مفاسد و آسیب‌های نظام اداری می شود و باید از این ظرفیت استفاده بیشتری شود.
عبدالکریم گراوند افزود: نظام های صنفی تجربه موفقی هستند که می توانند جایگزین نظام های اداری که نتوانستند موفق عمل کنند، باشند.
وی بیان کرد: در سال های اخیر احساس نیاز به نظام های صنفی بوجود آمده و این نظام ها در بخش های مختلف عملکرد خوبی هم داشتند.
استاندار بوشهربا تاکید براینکه نظام های صنفی می توانند دولت را یاری کنند گفت: موفقیت دولت های مختلف به خاطر تقویت نظام های صنفی بوده است.
گرواند تاکید کرد: امروز کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که به جای نظام اداری بزرگ، دانش علمی در قالب نظام صنفی منجر به بهره مندی در تجارت و عرصه های مختلف بویژه کشاورزی می شود.

ایمن سازی یکهزار و 200 دستگاه وانت بار وماشین آلات کشاورزی در گیلان
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان گفت: امسال در راستای اجرای طرح ایمن سازی جاده های استان ؛ بیش از یکهزار و 200 دستگاه وانت بار و ادوات کشاورزی با نصب شبرنگ و بازتابنده آشکارسازی شد.
محمد رضا نازک کار روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، آشکار سازی وانت بارها و ادوات کشاورزی و ارتقاء سطح آگاهی عمومی رانندگان این بخش نسبت به رعایت نکات ایمنی در جاده‌ها را از مهمترین اهداف اجرای طرح ارتقای ایمنی این وسائط عنوان کرد.
وی با اشاره به وجود روستاها و زمین های کشاورزی متعدد در حاشیه راهها تصریح کرد: گیلان در تولید و جذب بار پتانسیل بالایی دارد؛ در نتیجه تردد ادوات کشاورزی و وانت بارها در راه های استان چشمگیر است.
وی ادامه داد: از اینرو، برخوردار نبودن وانت بارها و ادوات کشاورزی از سیستم روشنایی مناسب و علائم و تجهیزات بازتابنده نور برای اطلاع و هوشیاری سایر کاربران جاده ای به ویژه در شب، موجب کاهش شدید دید و کاهش ایمنی در جاده ها می شود که این امر احتمال بروز حوادث رانندگی را در محورهای استان افزایش می دهد.
نازک کار خاطرنشان کرد: از سال 92 تاکنون؛ آشکارسازی بالغ بر دو هزارو 950 دستگاه وانت بار و دو هزارو 700 دستگاه انواع ادوات کشاورزی با نصب شبرنگ و بازتابنده های مخصوص در دستورکار قرار گرفت و به مرحله اجرا درآمد.
وی اضافه کرد: همچنین از ابتدای سالجاری تاکنون؛500دستگاه انواع ادوات کشاورزی و 750 دستگاه وانت بار تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان گفت: در اجرای طرح یادشده؛ علاوه بر تمرکز بر آشکارسازی این وسائط نقلیه ،تراکتهای اطلاع رسانی در خصوص رعایت نکات ایمنی در حین رانندگی و قوانین و مقررات حمل بار بین رانندگان وانت بارها توزیع و دوره های بدو خدمت رانندگان وانت بار برای متقاضیان بصورت رایگان برگزار شد.
مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای گیلان گفت: ترغیب کشاورزان به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی کالا جهت حمل محصولات کشاورزی , آموزش موارد عمومی مربوط به ایمنی ادوات کشاورزی از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان، بخشداری ها و دهیاری‌ها , از راهکارهای فرهنگی برای ایمن سازی اینگونه وسائط نقلیه است
افزون بر پنج هزار و 400دستگاه وسائط نقلیه در گیلان در بخش کالا فعالیت می کنند.

خبرگزاری ايلنا
معاون وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران:
محصولات کشاورزی ایران شیمیایی محور نیست/ اعتبار درنظر گرفته شده برای اشتغال روستایی پرداخت خواهد شد
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: اعتباری هم که برای اشتغال اتخاذ شده به روستاییان و شرکت‌های روستایی پرداخت خواهد شد. بخشی هم در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان داریم که از صندوق حمایت از تحقیقات به آنها داده می‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، عباس کشاورز در حاشیه پنجمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی در جمع خبرنگاران در خصوص مشکلات بودجه سال ۹۷ و برنامه‌های این وزارتخانه اظهار کرد: ما مشکل بودجه را به حساب تنگناهای مالی دولت گذاشته‌ایم اما ما هم از برنامه‌هایمان کوتاه نیامده‌ایم. در حال حاضر مصرف کود در کشور حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن است. انواع کود شیمیایی نزدیک به یک میلیون تن و انواع کودهای عالی حدود ۳۰۰ تن مصرف می‌شود.
وی افزود: تولیدکنندگان کودهای بیو را هم با امکانات و وام‌های ارزان‌قیمت و با کمک موسسات مالی و اعتباری تقویت می‌کنیم. در شش ماه گذشته چندین پایلوت را با کودهای بیو آغاز کردیم.
کشاورز در رابطه با آفتکش‌ها خاطرنشان کرد: در رابطه با آفتکش‌ها ما به نسبت تولیدی که داریم نصف این میزان هم مصرف نمی‌کنیم. به طور کلی محصولات ایران شیمیایی محور نیست. اقلیم مناسب ایران به نحوی است که عوامل خسارت‌زای زیادی در آن طغیان نمی‌کند و همین امر نیاز آفتکش‌ها را کاهش می‌دهد. البته مشکلاتی مانند آفت سن مادر یا ملخ و برخی بیماری‌های دیگر را داریم اما زیاد نیست.
وی افزود: کشاورزان، با تدابیری که اتخاذ می‌کنند و کیفیت خوب آفتکش‌ها، توانسته‌اند استفاده از این عناصر را به نصف برسانند. ما یک درصد کشاورزی دنیا را داریم اما کمتر از شش دهم درصد از ماده شیمیایی آفتکش استفاده می‌کنیم.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تولید کودهای بیو عنوان کرد: در رابطه با کودهای بیو برای عناصر آفتکش‌ها هم از دهه ۷۰ اقداماتی انجام شده است که در برنامه ششم این بحث را بیشتر گسترش خواهیم داد.
کشاورز منبع تامین اعتباری وزارت جهاد را بانک کشاورزی اعلام کرد و اذعان داشت: منبع تامین اعتباری ما بانک کشاورزی است برنامه‌های اولویت‌دار ما تا اول بهمن ماه در این بانک کاهش کارمزد تا سقف سه درصد است.
معاون وزیر کشاورزی افزود: این کاهش کارمزد در تجهیز مکانیزاسیون پرورش ماهی در قفس، پرورش محصولات در گلخانه‌ها و تامین مواد مورد نیاز کشاورزی است.
کشاورز در رابطه با اعتبار در نظر گرفته شده برای اشتغال روستاییان تشریح کرد: اعتباری هم که برای اشتغال اتخاذ شده به روستاییان و شرکت‌های روستایی پرداخت خواهد شد. بخشی هم در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان داریم که از صندوق حمایت از تحقیقات به آنها داده می‌شود.
وی در خصوص نحوه واردات آفتکش‌ها بیان کرد: به آفتکش‌ها ارز مبادله‌ای اختصاص می‌یابد که حداقل تعرفه آن پنج درصد است. ما برای مبادله و خرید آفتکش‌ها هم کمیته خاصی را تشکیل داده‌ایم که واردکنندگان در صورت مشکل می‌توانند از آن طریق اقدام کنند.
کشاورز در رابطه با تاخیر اعلام قیمت خرید تضمینی گندم تصریح کرد: ما پیشنهادمان را مردادماه به دولت داده‌ایم و همچنان منتظر عنایت آنها هستیم.

در بازدیدحجتی از عرصه‌های بیابانی‌اهواز مطرح شد؛
تثبیت کانون‌های گرد و غبار در خوزستان با کاشت نهال/ 40 هزار هکتار در اولویت مقابله با ریزگردها
وزیر جهادکشاورزی به همراه استاندار خوزستان و جمعی از مسئولان استانی امروز از کانون های بحرانی گرد و غبار اهواز دیدن کرد.
به گزارش ایلنا، محمود حجتی با حضور در عرصه‌های بیابانی اهواز از نزدیک در جریان روند کاشت نهال در این منطقه قرار گرفت.
رئیس جمهوری در نشستی که دیروز برگزار شد، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی را مامور سفر به خوزستان و رسیدگی به اوضاع و پیگیری طرح‌های مبارزه با گرد و غبار کرد.
به دنبال این نشست، عصر دیروز وزیرجهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، برای بررسی راه‌های مبارزه با گرد و خاک وارد استان خوزستان شدند.

در فروردین امسال هیات دولت طرح کوتاه مدت و بلندمدت تثبیت کانون‌های گرد و غبار در خوزستان را تصویب کرد.
به منظور تثبیت کانون‌های بحرانی در شرق اهواز در سطح 42 هزار هکتار قرار است در مدت یکسال وزارت جهادکشاورزی و در بلند مدت در سطح 320 هزار هکتار در طول برنامه ششم تدوین و اجرایی شود.
همچنین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو نیز مکلف شدند تامین حقابه زیست محیطی تالاب های استان خوزستان را در سال 1396 در اولویت، قرار دهند.

بر اساس مطالعات، حدود 600 هزار هکتار از اراضی خوزستان کانون گرد و غبار اعلام شده اند که 350 هزار هکتار از آنها بحرانی و حدود 40 هزار هکتار نیز فوق بحرانی است. کارشناسان بر این باورند که 400 تا 700 هزار هکتار از اراضی این استان نیز تنها یک گام با بیابانی شدن فاصله دارند.
بالغ بر یک میلیون و 200 هزار هکتار از زمین های خوزستان را بیابان تشکیل داده اند که نقش مهمی در بروز پدیده گرد و غبار در این استان دارند و گفته می شود بین 30 تا 40 درصد این گرد و غبارها منشأ داخلی دارند.
بر اساس مطالعات، مساحت کانون‌های فرسایش بادی و ماسه‌های روان در خوزستان 280 هزار هکتار و وسعت کانون‌های رُسی 350 هزار هکتار است که کانون‌های رسی، بحرانی معرفی شده‌اند. حدود 40 هزار هکتار از این کانون‌ها در جنوب و شرق اهواز کانون‌های فوق بحرانی هستند که در اولویت طرح مقابله با ریزگرد قرار دارد و از بهمن پارسال کار مهار کانون‌ها در این سطح آغاز شده است.
استان خوزستان از جمعه گذشته برای چهارمین روز متوالی با پدیده گرد و غبار دست و پنجه نرم می‌کند که این امر سبب تعطیلی مدارس، مراکز آموزشی و ادارات برخی شهرستان‌ها در چند روز گذشته شد.

مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران خبرداد:
صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری محصولات کشاورزی مازندران به بازار‌های هدف
مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران گفت:240 میلیون دلار انواع محصولات کشاورزی مازندران از آغاز امسال تاکنون به بازار‌های هدف صادر شد.
به گزارش ایلنا از ساری ،نگهدار مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: ۱۴۶ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش ۲۴۰ میلیون دلار از گمرکات استان ۹ ماه امسال به بازار‌های هدف صادر شد.
وی افزود: صادرات محصولات کشاورزی در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۶.۸ درصد و ارزشی ۶.۸۵ درصد رشد داشته است.
مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: محصولات کشاورزی استان به کشور‌های ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان، افغانستان وعراق صادر شد.
نگهدار افزود: جایگاه مازندران از نظر کمی و کیفی به جایگاه ویژه‌ای در تنوع تولید و صادرات محصولات کشاورزی در کشور رسیده است.

مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران به ایلنا خبر داد:
آغاز حمل پرتقال مازندران به استان‌های دیگر برای تامین مصرف شب عید/ مازاد مصرف را باید صادر کنیم/آماری از واردات قاچاق پرتقال نداریم
مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران گفت: استان مازندران حدود ۵۰۰ هزار تن مرکبات برای عید نوروز ذخیره کرده که تا کنون ۲۵ هزار تن آن توسط دولت خرید تضمینی شده است.
محمد رضا شعبانی مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص ذخیره سازی مرکبات برای بازار شب عید نوروز اظهار کرد: ما تولید بالایی داریم و هیچ کسری در بازار نخواهیم داشت. برای ایام پایان سال به منظور تنظیم بازار در دو بخش ذخیره سازی مرکبات انجام دادیم.
وی افزود: یک بخش خرید تضمینی دولت است که برای پایان سال ذخیره سازی می شود.بخش دوم ذخیره سازی باغداران است که به مرور از اوایل برداشت تا پایان فروردین و اردیبهشت به بازار عرضه می‌شود. میزان ذخیره خرید تضمینی دولت از استان مازندران بیش از ۲۵ هزار تن است و در کل کشور حدود ۳۷ هزار تن خریداری شده است. استان‌های تولید کننده هم باید برای خودشان ذخیره سازی را انجام دهند.
شعبانی عنوان کرد: حمل پرتقال مازندران به استان‌های دیگر شروع شده که از طرف دولت و از طریق خرید تضمینی انجام شده است. بخشی را هم مردم ذخیره کرده‌اند که به مرور وارد بازار خواهد شد. مصرف شب عید حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تن برآورد شده که نیاز پرتقال شب عید در کل کشور است که از این میزان برای تنظیم بازار حدود ۳۷ هزارتن توسط دولت و مابقی توسط تولیدکنندگان و بخش خصوصی تامین شده که به بازار خواهد آمد.
وی افزود: امسال مازاد بر مصرف داریم به این دلیل که استان مازندران تقریبا حدود ۵۰۰ هزار تن ذخیره پرتقال دارد که می تواند از حالا تا پایان خرداد تامین نیاز بازار کشور را از لحاظ محصول پرتقال انجام دهد. ما برای شب عید یک بالانس قیمت انجام خواهیم داد تا هم به نفع مصرف کننده باشد و هم تولید کننده متضرر نشود. تنظیم بازار انجام می شود و قیمت قابل قبول خواهد بود. همه مردم به خاطر فساد پذیری میوه شب عید را درهفته آخر اسفند خرید می کنند، مهم این است که در آن زمان شبکه های توزیع ما فعال باشد و بار به صورت مستقیم به دست مصرف کنندگان برسد.
مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران در رابطه با واردات پرتقال به کشور خاطر نشان کرد: ما امسال هیچ وارداتی دراین زمینه از راه قانونی نداشته‌ایم. اما آماری از واردات این محصول از راه غیر رسمی و قاچاق در دست نیست. خوشبختانه امسال واردات رسمی صورت نگرفت و متوقف شد. تولید امسال بسیار خوب بود و مازاد مصرف داشتیم که باید در پروسه صادرات آن را برطرف کنیم. بخش خصوصی مشغول برنامه ریزی و انجام صادرات است تا بخشی از این مازاد محصول هم در شمال و هم در جنوب صادر شود.
شعبانی در پایان در رابطه با پرداخت مطالبات تولیدکنندگان از خرید تضمینی مرکبات توسط دولت تصریح کرد: ۲۰ درصد این پرداخت به صورت پیش پرداخت انجام می‌شود. ۳۰ درصد در زمان حمل و ۵۰ درصد هم بعد از حمل تا ایام پایان سال ۹۶ پرداخت خواهد شد. ما امیدواریم تا پایان سال مطالبات تولیدکنندگان و باغداران پرداخت شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی:
نگرانی در صداقت و خدمتگزاری بخش خصوصی نداریم /ارز مبادله‌ای برای کلیه فعالان کشاورزی یکسان در نظر گرفته شده است
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: در گذشته دولت زیاد در حفظ نباتات فعال نبود و همه در دست بخش خصوصی بود. اما در حال حاضر هم همین بخش اندک که در دست دولت است می‌خواهیم خصوصی‌سازی کنیم. ما نگرانی‌ در صداقت و خدمت‌گزاری بخش خصوصی نداریم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، پنجمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی امروز سه‌شنبه 3 بهمن ماه با حضور عباس کشاورز معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، حجت الاسلام و المسلمین بیت اللهی نماینده ولی فقیه در بخش نهاده های کشاورزی و حسینی رئیس انجمن کود افتتاح شد.
عباس کشاورز معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در این مراسم گفت: ارز مبادله‌ای برای کلیه فعالان واردات آفتکش‌ها و فعالان کشاورزی یکسان در نظر گرفته شده است. هر مشکل و نارسایی که وجود دارد به ما برسانید تا برطرف کنیم. در هفته جاری با حضور وزیر جهاد کشاورزی تصمیم گرفته شد که ما ورود جدی‌تری به مواد بیولوژی داشته باشیم البته این اقدامات از قبل هم وجود داشته فقط جدی‌تر بررسی و پیگیری خواهد شد.
وی افزود: برنامه ششم از سال زراعی آغاز شده که از 1 مهرماه تا شهریورماه سال بعد محاسبه می‌شود. در برنامه ششم به بحث کمک به مدیریت بحران آب تاکید ویژه شده و حکم قانونی برای آن صادر شده است.
کشاورز در رابطه با برنامه های تعیین شده در برنامه ششم توسعه خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه وابستگی به غذا تاکید شده که باید آن را به حداقل برسانیم. ارتقای کیفیت تولیدات، رویکرد صادراتی برای تولیدات، پایداری برای کشاورزی و کاهش استفاده از 11 میلیارد متر مکعب آب از دیگر موارد مورد تاکید برنامه ششم توسعه است.
وی افزود: در سال جاری بارندگی کمی داشتیم و سال گذشته هم بارندگی مناسب نبود همه می‌توانند به این بحران کمک کنند و تنها کار متخصصین آبیاری و تامین آب نیست.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با ضایعات بخش کشاورزی تصریح کرد: ما مقدار زیادی ضایعات در کشاورزی داریم که عامل اصلی بروز آن خسارت عوامل خسارت‌زاست مانند مقاوم نبودن گیاه به بیماری، کاهش کیفیت و آفت زدن محصولات در برداشت و یا در انبار. اگر مدیریت حفظ نباتات کشور اراده کند ظرف پنج سال نیمی از 9 میلیارد آبی را که از دست می‌رود بر می گردانند که این اتفاق مانند تولید آب است.
وی با اشاره به پیشرفت کود در کشور عنوان کرد: در رابطه با کود پیشرفت خوبی نداشتیم. کود می‌تواند در بسیاری از موارد خسارت‌هایی را که از مشکلات جوی به ما وارد می‌شود، حل کند. این تفکر که نهاده‌های کشاورزی با آب ارتباط ندارند اشتباه است. هنوز صاحبان صنعت آفتکش با انتظارات ما و مزرعه فاصله دارند.
وی افزود: در گذشته دولت زیاد در حفظ نباتات فعال نبود و همه در دست بخش خصوصی بود. اما در حال حاضر هم همین بخش اندک که در دست دولت است می‌خواهیم خصوصی‌سازی کنیم. ما نگرانی‌ در صداقت و خدمت‌گزاری بخش خصوصی نداریم.
کشاورز در خصوص توسعه گلخانه‌ها تشریح کرد: توسعه گلخانه یکی از سیاست‌هایی است که ما پیش‌بینی کرده‌ایم. ما به خاطر کمبود آب ناچار به توسعه گلخانه‌ها هستیم. به این خاطر که هم سبزی و صیفی خوب می‌خواهیم و هم به صادرات چشم داریم که در حال حاضر هم در جیرفت و اصفهان تولید و صادر می‌شود.
وی افزود: شما با برنامه‌ریزی خدمت بیشتری به گلخانه‌دارها بدهید. ما در خصوص کود پروژه خصوصی‌سازی را طی کرده‌ایم. خیر و صلاح کشور در این است که فعالیت‌ها به بخش خصوصی واگذار شود. استانداردهای کود را به تصویب رسانده‌ایم و برایش محمل قانونی تعیین کرده‌ایم.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در پایان تاکید کرد: از توجه به کیفیت محصولات عقب‌نشینی نکنید و با ما تعامل بالا و خوبی داشته باشید. توانمندسازی کشاورزان و کسانی که به کشاورزان خدمت می‌دهند از اهداف وزارت جهاد کشاورزی است.
در پایان این مراسم از تندیس پنجمین دوره نمایشگاه تخصصی نهادهای کشاورزی توسط کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی رونمایی شد.

خبرگزاری آريا
مديرعامل شرکت شهرک هاي کشاورزي اعلام كرد:
صدور يک روزه مجوز احداث شهرک هاي گلخانه اي
مديرعامل شرکت شهرک هاي کشاورزي اعلام كرد: به منظور كوتاه شدن روند اداري از اين پس مجوز احداث شهرک هاي گلخانه اي طي يك روز صادر مي شود.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا، مهندس علي اشرف منصوري بيان كرد: ايجاد و توسعه شهرک هاي گلخانه اي مي تواند در بهروري آب و خاک نقش اساسي ايفاء کند و ما بايد به اين سمت و سو حرکت کنيم.
وي افزود: توسعه شهرک هاي کشاورزي مي تواند در افزايش توليد، ايجاد اشتغال و افزايش صادرات غير نفتي اثر گذار باشد و لازم است با روحيه جهادي و تلاش مضاعف، روند ايجاد شهرک هاي گلخانه اي در کشور با شتاب بيشتري توسعه يابد.
منصوري بر مستندسازي شهرک هاي کشاورزي تاکيد کرد و گفت: در حال حاضر، 115 شهرک در اختيار داريم ولي 6 مورد ان مستند سازي شده و مالکيت آنها در اختيار شرکت قرار گرفته که بايد به اين موضوع سرعت بخشيد.
مديرعامل شرکت شهرک هاي کشاورزي در ارتباط با واگذاري ها خطاب به مديران اين شرکت تاکيد کرد: در جذب سرمايه گذار تلاش مضاعف و با رعايت قوانين و مقررات فرايند امور را آسان کنيد.
وي در مورد صدور مجوز احداث شهرک هاي گلخانه اي گفت: مسير و روند صدور مجوز احداث شهرک هاي گلخانه اي را کوتاه کرده و به يک روز کاهش داده ايم.

تداوم خشکسالي با وجودافزايش توليد آب در خراسان رضوي
با وجود افزايش توليد آب در خراسان رضوي پديده خشکسالي همچنان تداوم دارد.
به گزارش خيرگزاري آريا، مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوي گفت: امسال با وجود رشد چهارتداوم خشکسالي با وجودافزايش توليد آب در خراسان رضوي درصدي اشتراکهاي آب در اين استان نسبت به پارسال ميزان توليد آب به ميزان يک و 2 دهم درصد افزايش يافته است.
حسين اسماعيليان افزود: از ابتداي امسال تا پايان دي ماه 142 ميليون و 250 هزار مترمکعب در خراسان رضوي آب توليد شد، ميزان توليد آب در مدت مشابه پارسال 139ميليون و 359 هزار مترمکعب بود.
وي ادامه داد: 98 ميليون و 599 هزار مترمکعب آن به فروش رفته و بقيه جزو آب بدون درآمد نظير انشعابهاي غيرمجاز است.
مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوي گفت:امسال 2 هزار و 161 فقره انشعاب غيرمجاز آب در سطح خراسان رضوي شناسايي و به مجاز تبديل شد. اين تعداد در مدت مشابه پارسال 461 فقره بود.
اسماعيليان متوسط مصرف ماهانه آب هر مشترک را در در خراسان رضوي 13 مترمکعب در ماه اعلام کرد و گفت:اين ميزان درکشور بطور ميانگين حدود 20 مترمکعب است.
وي با اشاره به تداوم پديده خشکسالي گفت: ميزان بارش در خراسان رضوي ظرف 30 سال گذشته سير نزولي داشته است. طي چهار ماه نخست امسال فقط 13 و نيم ميليمتر بارندگي در استان ثبت شد. ميزان بارندگي در خراسان رضوي 78 درصد نسبت به بلندمدت کاهش يافته است.
مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوي افزود: بايد شهروندان از طرق مختلف در جريان بحران آب گريبانگير استان قرار گيرند تا با لحاظ مديريت مصرف، بخشي از مشکل حل شود.

ثبت‌نام 241 واحد توليدي کشاورزي استان زنجان در سامانه بهين‌ياب
مدير سرمايه‌گذاري سازمان جهاد کشاورزي استان زنجان گفت: تامين مالي بنگاه هاي توليدي کوچک، متوسط و طرح‌هاي نيمه تمام با پيشرفت فيزيکي 60 درصد در قالب سامانه «بهين ياب» از جمله طرح هاي در دستور کار در راستاي تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي به شمار مي رود که اجراي آن از سال گذشته در سراسر کشور آغاز شد.
حجت‌الله قصابي در گفتگو با خبرنگار آريا در زنجان تصريح کرد: سال گذشته در مجموع به 178 واحد توليدي کشاورزي در استان زنجان مبلغ 658 ميليارد و 994 ميليون ريال در قالب طرح رونق توليد تسهيلات پرداخت شده است.
وي با اشاره به اينکه امسال ثبت نام واحدهاي توليدي در سامانه «بهين ياب» از 6 مرداد ماه آغاز شده است، افزود: در سال جاري 241 واحد توليدي کشاورزي از مناطق مختلف استان در اين سامانه ثبت نام کرده اند که از اين تعداد 155 واحد به تاييد و تصويب کارگروه استاني رسيده و واجد شرايط پرداخت تسهيلات شناخته شده اند.
قصابي عنوان کرد: امسال تاکنون به 65 واحد توليدي کشاورزي در استان مبلغ 255 ميليارد و 275 ميليون ريال در قالب طرح رونق توليد تسهيلات پرداخت شده و اعطاي تسهيلات براي مابقي واحدها نيز در دست اقدام است.
مدير سرمايه‌گذاري سازمان جهاد کشاورزي استان زنجان بيان داشت: تمامي پرونده هاي کشاورزي ثبت شده در سامانه «بهين ياب» پس از بررسي هاي کارشناسي در واحد هاي تخصصي، در کارگروه استاني متشکل از نمايندگان دستگاه هاي ذيربط و بانک‌ها به تصويب رسيده و براي دريافت تسهيلات به بانک هاي عامل معرفي مي شوند.
وي با بيان اينکه طرح هاي نيمه تمام و طرح هاي با پيشرفت فيزيکي بالاي 60 درصد در اولويت پرداخت تسهيلات خواهند بود، خاطرنشان کرد: تسهيلات طرح رونق توليد با سود و کارمزد 18 درصد پرداخت مي‌شود.
قصابي امکان پرداخت تسهيلات به طرح هاي داراي چک برگشتي و بدهي هاي غير جاري را به عنوان مزيت تسهيلات طرح رونق توليد برشمرد و تصريح کرد: در اين راستا چک برگشتي متقاضي بايد از 25 درصد تسهيلات پرداختي و بدهي هاي غير جاري نيز از مجموع تسهيلات پرداختي کم تر باشد.
مدير سرمايه‌گذاري سازمان جهاد کشاورزي استان زنجان با اشاره به اينکه در حال حاضر ثبت نام بنگاه هاي توليدي بخش‌هاي صنعت و کشاورزي در سامانه بهين ياب متوقف شده است، اضافه کرد: هم اکنون اعطاي تسهيلات ايجاد اشتغال پايدار از منابع مختلف در مرحله عملياتي شدن است که فرصت بسيار خوبي براي واحدهاي توليدي و بهره برداران بخش کشاورزي استان بويژه در مناطق روستايي فراهم مي کند.

خبرگزاری ايسنا
گزارش حجتی وزیر جهاد کشاورزی از کارهای انجام شده برای مقابله با ریزگردها
وزیر جهاد کشاورزی گفت: مردم آرام آرام و در یک دوره میان مدت آثار مثبت حرکت‌های خیلی خوب و وسیعی که در عرصه‌های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز انجام شده است را شاهد خواهند بود.
به گزارش ایسنا، محمود حجتی در حاشیه بازدید از عرصه‌های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در خصوص رشد نهال‌های کشت شده در عرصه‌های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز خوشبختانه سازگاری طبیعت با آنچه کارشناسان و متخصصان پیش بینی کرده بودند همراهی دارد.
وی افزود: نهال‌هایی که در فروردین و اسفندماه سال گذشته غرس شده‌اند در حال حاضر وضعیت خوبی دارند و امیدواریم تا دو یا سه سال آینده این نهال‌ها مستقر شوند و آثار حیاتی خود را در ارتباط با مسایل زیست محیطی عملا نشان دهند.
وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد که با استقرار کامل این نهال‌های غرس شده، شاهد آثار حیاتی آن‌ها در بحث بادشکن، جلوگیری از فرسایش خاک و بلند شدن ریزگردها باشیم.
وی گفت: در ارتباط با مبارزه با پدیده ریزگردها، یکی از کارهای انجام شده بحث احداث کانال آبرسان به عرصه‌های قوق بحرانی بود که با یک حرکت جهادی از سوی همه دستگاه‌ها انجام شد.
وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد که کارهای نهایی احداث این کانال که عبور از خط لوله نفت پالایشگاه آبادان است نیز انجام شود و فردا یا پس فردا آب در تالاب منصوریه جاری شود.
حجتی اظهار کرد: احداث این کانال علی رغم این زمان کم و وجود موانع مختلفی مانند خط راه‌آهن، لوله‌های نفت و گاز و آب، یک شاهکار مهندسی است. حجم عملیات با توجه به طول 47کیلومتری مسیر بسیار زیاد است.
وی بیان کرد: با این زیرساختی که انجام شده است و حضور نیروهای مردمی، اقدامات انجام شده در بحث تامین نهال مورد نیاز و تخصیص منابع لازم افق روشنی در مقابل ما قرار می‌دهد تا کار نهال کاری و مرطوب سازی اراضی فوق بحرانی منطقه جنوب شرق اهواز را امسال به اتمام برسانیم.
وی ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده با امتداد این کانال، آب به مارون، هندیجان و زهره برسد تا منشا ریزگردها که عمدتا در مناطق شرق و جنوب شرق اهواز است با یک برنامه میان مدت عملیات بیولوژیک در بحث مرطوب سازی اراضی و کشت نهال مهار شود.
وی خاطرنشان کرد: با انجام این کارها امیدواریم در بلند مدت شاهد کاهش و حذف ریزگردها از این مناطق باشیم.

سهم باغدار از بازار هر میوه چقدر است؟
بازار میوه با وجود فراوانی محصولی و انباشت روی دست باغدار، نه‌تنها برای مصرف‌کننده مقرون به صرفه نیست، بلکه تولیدکننده هم از بازار بهره مناسبی نمی‌برد و به گفته مدیرعامل اتحادیه باغداران، هر یک از تولیدکنندگان نهایتا ۲۵ تا ۳۰ درصد از قیمت آن محصول نصیب‌شان می‌شود.

خبرگزاری پانا
گزارش پانا از مفهوم «رد پای آب» و «آب مجازی» در ادبیات اقتصادی کشور
چگونه می‌توان از هولناکی «خشک‌قرنی» نجات پیدا کرد
300 هزار حلقه چاه غیرمجاز کشور مسدود شود
با گرم شدن زمین، کاهش منابع آبی و بحران آب، «رد پای آب» و «آب مجازی» مفاهیمی پر کاربرد در ادبیات اقتصادی کشورها شده‌ و اجماعی برای مدیریت مصرف آب و بهره‌وری عوامل تولید به ویژه در کشورهایی که با بحران کمبود آب دست به گریبان هستند، شکل گرفته است.در ایران نیز که گفته می‌شود میزان بارش‌هاتا انتهای قرن بیست و یکم 25 درصد کاهش می‌یابد، چنین مدیریتی الزامی است.
حتما شما هم در خبرهایی که این روزها در حوزه آب منتشر می‌شوند با کلماتی نامانوس مانند «رد پای آب» و «آب مجازی» رو به رو شده‌اید. برای بسیاری این پرسش مطرح است که این کلمات چه معنایی دارند و چه مفاهیم و برنامه‌هایی را شامل می‌شوند.
در پاسخ به این پرسش باید گفت منابع آبی هر کشور در سه بخش کشاورزي، صنعت و شرب مصرف می‌شود. اما این میزان مصرف منابع داخلی، بیانگر کل نیاز آبی یک کشور در رابطه با الگوي مصرفی آنها نیست.
واقعیت این است که با واردات و صادرات بین‌المللی کالاها، مبادلات آب به فرم مجازي صورت می‌گیرد. نیاز به شاخصی وجود دارد تا بتوان بر مبناي الگوي مصرفی مردم، نیاز واقعی هر کشور را به منابع آبی محاسبه کرد. به این منظور «مفهوم رد پاي آب» یا «میزان آب مصرفی پایه» در سال 2002 معرفی شدو بر اساس این مفاهیم، تحت تأثیر اقلیم هر منطقه، میزان تولیدات و واردات کالا در هر کشور، الگوي مصرفی مردم، عملیات کشاورزي و راندمان کاربرد آب در هر کشور متغیر است.
مفهوم ردپاي آب به عنوان شاخصی از کمیت، زمان و مکان مصرف آب شیرین، در سال 2002 توسط هاکسترا ارائه شد. این مفهوم پس از انجام اصلاحاتی در روش هاي برآورد و محاسبه، در مجموعه‌اي از انتشارات مؤسسه یونسکو به عنوان یک شاخص قابل اتکا معرفی شد.
همچنین در سال 2004، گزارشی از سوي همان مؤسسه، پیرامون مفاهیم و روش‌هاي محاسبه این شاخص در سطوح مختلف به همراه اعداد و ارقام محاسبه شده آن براي کشورهاي مختلف منتشر شد. از سوي دیگر همکاري بین مؤسسات جهانی در این زمینه، منتهی به تاسیس شبکه ردپاي آب، در سال 2008 شده است که هدف آن هماهنگ کردن تلاش‌ها براي توسعه بیشتر و انتشار دانش در مورد مفاهیم، روش‌ها و ابزا‌رهاي مرتبط با این شاخص است.
متوسط بارش سالانه در ایران تا ابتدای قرن بیستم 240 میلیمتر بوده است
نعمت حسنی معاون سابق وزارت نیرو و مشاور سازمان مدیریت بحران وزارت کشور در گفت‌وگو با خبرنگار پانا در خصوص مفهوم رد پای آب و آب مجازی می‌گوید ایران کشوری با یک میلیون و 648 هزار کیلومتر مربع مساحت است و تا اوایل قرن بیستم یعنی حدود 18 سال قبل 240 میلی‌‌متر بارش سالانه داشته است اما مطالعات اقلیم شناسی نشان می‌دهد که بارش ایران از ابتدا تا انتهای قرن بیست و یکم از 240 میلیمتر در سال به 180 میلیمتر کاهش می‌یابد و این بدان معناست که 25 درصد بارش‌ها از دست می‌رود و این واقعیت‌هایی است که مردم باید حتما از آن مطلع باشند.
مشاور سازمان پیشگیری و مدیریت بحران وزارت کشور تاکید کرد:‌ حساسیت مدیریت درست تولید، توزیع و مصرف آب باید توسط آحاد مردم درک شود.
حسنی گفت: در موضوع نزولات جوی نه با خشکسالی که با خشک قرنی مواجه‌ایم پس با قرنی خشک باید دست و پنجه نرم کنیم و اگر هوشیار نباشیم بسیاری از مناطق کشور قابلیت سکونت را از دست می‌دهند.
وی افزود: اگر کل بارندگی به مساحت کشور تقسیم شود حدود 24 سانتیمتر آب جمع آوری می‌شود و میزان بارش در کشور نزدیک حدود 400 میلیارد متر مکعب است.
وی ادامه داد:‌ از این میزان بارش 8 میلیارد متر مکعب برای تامین آب شرب و صنعتی مصرف می‌شود و میزان مصرف در بخش کشاورزی نیز حدود 92 میلیارد مترمکعب است. مجموع آب بخش کشاورزی، شرب و صنعت حدود 100 میلیارد مترمکعب است و ممکن است به نظر برسد که 4 برابر این میزان بارش وجود دارد و چه جایی برای نگرانی در مورد تامین آب وجود دارد.
معاون سابق منابع انسانی و آموزش وزارت نیرو تصریح کرد: واقعیت این است که ایران دارای سه دسته آب و هوایی است؛ حدود یک سوم کشور آب و هوای معتدل، یک سوم آب و هوای نیمه خشک و یک سوم دارای آب و هوای خشک است و میزان تبخیر آب در هرکدام از این سه اقلیم متفاوت است.
70 درصد نزولات جوی در کشور تبخیر می‌شود
حسنی خاطرنشان کرد:‌ در اقلیم معتدل میزان تبخیر آب حدود 30 درصد، در اقلیم نیمه خشک 60 درصد و در اقلیم خشک حدود 90 درصد است بنابراین تجربه نشان می‌دهد که از 400 میلیارد مترمکعب بارش حدود 280 میلیارد مترمکعب بارش تبخیرمی‌شود و این به آن معناست که حدود 70 درصد نزولات جوی و بارش در کشور تبخیر می‌شود و حدود 120میلیارد مترمکعب باقی می‌ماند.
مشاور سازمان مدیریت بحران وزارت کشوراظهار کرد: اشتباهی که در دو دهه گذشته در بخش کشاورزی وجود داشته این بوده است که چاههای آب زیادی به صورت قانونی و غیرقانونی حفر شده است.
تبخیر40 میلیارد مترمکعب از آبی که برای کشاورزی مصرف می‌شود
حسنی عنوان کرد:‌ کشاورزی در کشور یا به صورت کشت دیم و یا با استفاده از آب چاه یا تخلیه سدها صورت می‌گیرد و حدود 60 درصد از آبی که در کشور مورد استفاده کشاورزی قرار می‌گیرد نیز تبخیر می‌شود که به معنای تبخیر 40 میلیارد مترمکعب آب مصرفی در بخش کشاورزی است.
وی اضافه کرد:‌ بحث اصلی کشور در مساله آب به بخش کشاورزی مرتبط است چون هم بیشترین مصرف و هم بیشترین تبخیر در این بخش وجود دارد .
حسنی گفت:‌ تمایز آب در بخش کشاورزی و خانگی این است که مصرف خانگی آب نیازمند تصفیه و صرف هزینه‌های بیشتر است.
وی با بیان اینکه تمامی محصولات کشاورزی، صنعتی و دامی نیازمند آب هستند،‌ عنوان کرد:‌ دو مقوله در بحث آب کشاورزی مطرح است: راندمان و آب مجازی. راندمان به این معناست که به ازای هر یک مترمکعب محصول چه میزان محصول به دست می‌آید و هر چه میزان محصول تولیدی بیشتر باشد به این معناست که راندمان بالاتر است.
حسنی تصریح کرد: آب مجازی برعکس راندمان است به این معنا که برای به دست آوردن هر یک واحد از هر محصول به چه میزان آب مورد نیازاست. بنابراین آب مجازی میزان آبی است که برای تولید یک واحد از هر محصول مصرف می‌شود.
استاد دانشکده مهندسی عمران، آب و منابع طبیعی دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد:‌ در آب مجازی تعیین می‌شود که برای تولید یک کیلوگرم گندم یا برنج چه میزان آب مورد نیاز است.
وی اضافه کرد:‌ برای تولید یک کیلوگرم برنج با روش کشت مناسب به طور مثال در انگلستان که راندمان کشاورزی مناسبی دارد 3 متر معکب آب مورد نیاز است برای تولید گندم نیز 2.4 متر مکعب و یک کیلوگرم از گوشت گاو 15 متر مکعب به معنای 15 هزار لیتر آب مورد نیاز است که 5 برابر تولید یک کیلوگرم برنج مورد نیاز است.
تولید برخی محصولات دامی یا کشاورزی به دلیل آب‌بری بالا توجیه اقتصادی ندارد
حسنی با بیان اینکه محصولات صنعتی نیز به میزان بالایی از آب نیاز دارند، عنوان کرد:‌ بیشتر آب مجازی بیشتر برای محصولات کشاورزی یا دامی انجام می‌شود که به اقلیم هر منطقه یا کشور و راندمان و بهره وری از عوامل تولید وابسته است.
وی خاطرنشان کرد:‌ آب مجازی مشخص می‌کند که به طور مثال برای تولید هر کیلوگرم برنج سه هزار کیلو آب مورد نیاز است و آیا میزان آب موجود در کشور مورد بررسی این امکان را فراهم می‌کند که به طور مثال در آن کشور تولید صورت گیرد.
حسنی عنوان کرد:‌ به طور قطع کشت برنج تنها در سواحل مازندران دارای توجیه اقتصادی است و توصیه نمی‌شود در سایر نقاط کشور که اب و هوایی خشک و نیمه خشک دارد به کشت برنج اقدام شود.
وی تصریح کرد:‌ تولید گوشت گاو و گوساله با توجه به آب‌بری زیاد نیازمند بررسی است که آیا تولید این محصولات دامی در کشور ما توجیه پذیر است یا خیر و آیا می‌توان با استفاده از واردات نسبت به تامین نیازهای داخلی اقدام کرد.
حسنی با بیان اینکه واردات محصولات کشاورزی به معنای واردات آب مجازی است،‌ تصریح کرد:‌ مثال دیگر مقایسه کشور استرالیا و ژاپن است. استرالیا کشوری پهناور و دارای 9 میلیون کیلو مترمربع وسعت است و این درحالی است که ژاپن 377 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و درحالی که استرالیا 5 برابر ایران مساحت دارد وسعت ژاپن یک پنجم مساحت ایران است و استرالیا از طریق صادرات محصولات به طور میانگین 75 تا 80 میلیارد مترمکعب آب مجازی صادر می‌کند.
وی تصریح کرد:‌ استرالیا اولین کشوری است که بیشترین محصولات کشاورزی و دامی را صادر می‌کند و پس از آن آمریکا، آرژانتین و برزیل کشورهایی هستند که در مقام‌های بعدی هستند و بیشترین کشوری نیز که آب مجازی وارد می‌کند کشور ژاپن است و سالانه 75 میلیارد مترمکعب آب مجازی به این کشور وارد می‌شود.
حسنی گفت : در واردات و صادرات کشور باید به موضوع آب‌بر بودن آنها توجه شود و محصولاتی که لازم است تولید شود تنها به اندازه مورد نیاز تولید شوند و برای محصولاتی که با توجه به آب بر بودن زیاد توجیه اقتصادی ندارند از طریق واردات و آب مجازی به تامین آنها اقدام شود.
راندمان میزان آب مجازی را کاهش می‌دهد
وی عنوان کرد:‌ وقتی راندمان تولید در هر کشوری افزایش می‌یابد میزان آب مجازی را کاهش می‌دهد و به طور مثال آب مجازی گندم یا برنج در ایتالیا 6 برابر انگلستان است و کشور انگلستان یکی از کشورهایی است که بهره‌وری و راندمان بالایی در مصرف آب دارد.
وی خاطرنشان کرد:‌ به دلیل تبخیر زیاد آب در کشور کشاورزی باید به شیوه‌هایی صورت گیرد که کمترین میزان تبخیر را داشته باشد و به همین دلیل روشهای آبیاری قطره‌ای، کوزه‌ای ،لایه‌ای یا گلخانه‌ای از روشهایی هستند که با کمترین مصرف آب بیشترین میزان محصول به دست می‌اید.
حسنی عنوان کرد: باید با روشهای مناسب آب و تولید محصولاتی که مطابق با اقلیم و شرایط آب و هوایی ایران است به کشاورزی اقدام کرد و نباید اجازه داد که هر کشتی در هر سرزمینی انجام شود بلکه باید با برنامه ریزی و تحقیق نسبت به تولید محصولات کشاورزی و دامی اقدام کرد.
وی تاکید کرد: تمامی چاههای غیرمجاز کشور باید مسدود شوند و درجاهایی که موضوع معیشت مردم مهم است با برنامه و سهمیه معین نسبت به بهره برداری از منابع آب زیرزمینی مجوز صادر کرد.
رئیس دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی گفت:‌ یکی از خطرات برداشت بی رویه آب این است که موجب می‌شود نشست زمین و دشتها به وجود آید و با پرشدن خلل و فرجها خاک مستحکم شده و مرده شود این بدان معناست که بارش باران جذب زمین نمی‌شود و به محض کوچکترین بارشی خطر سیل و سیلاب وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد:‌ بیش از 300 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد که باید مسدود کردن آنها جزو اولویت‌های کاری سه قوه کشور باشد و میزان مصرف در چاههای مجاز نیز تعیین شود تا برداشت بی‌رویه از آبهای زیرزمینی صورت نگیرد.

خبرگزاریفارس
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت خبرداد
منتظر اعلام نرخ خرید تضمینی از سوی دولت هستیم/ تقویت بخش خصوصی برای تولید کود زیستی در برنامه ششم
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: در برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به تولید و تقویت توان بخش خصوصی در کود زیستی آمده است و همچنین با شرکت‌های معتبر جهانی برای واردات و تولید آفت‌کش‌های کم‌خطر رایزنی کرده‌ایم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عباس کشاورز بعدازظهر امروز در آیین آغاز پنجمین نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی تهران که در بوستان گفت‌وگو برگزار شد، به اهمیت استفاده از نهاده‌هایی همچون بذر مناسب و آفت‌کش‌ها اشاره کرد و گفت:‌ در کشور ما سالانه رقمی حدود 2 میلیون و 300 هزار تن انواع کود شیمیایی مصرف می‌شود که یک تا 1.5 میلیون تن آن کودهای آلی است و 200 تا 300 هزار تن کود بیولوژیک است.
وی در پاسخ به اینکه وضعیت استفاده از آفت‌کش‌ها در کشور نسبت به سایر کشورهای دنیا چگونه است، گفت: اقلیم ایران اقلیمی است که عوامل خسارت در آن امکان طغیان ندارد، اما مشکلاتی مثل سن گندم و ملخ را داریم که اینها را هم بخشی با تدابیری که کشاورزان اتخاذ می‌کنند و همچنین آفت‌کش‌هایی خوبی که در دسترس است کنترل می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت همچنین گفت: کود و سم به نسبت تولید کمتر از نصف مصرف می‌شود، به طوری که یک درصد کشاورزی دنیا را داریم، اما کمتر از 0.6 درصد آفت‌کش‌ها را استفاده می‌کنیم.
کشاورز همچنین در مورد راهکارهای دولت برای ترویج استفاده از کودهای بیولوژیک که آسیب کمتری به محیط زیست می‌زنند نیز این گونه توضیح داد که این کودها در دهه هفتاد در دستور کار قرار گرفت و در برنامه ششم به طور ویژه عنوان شده که تولید آن را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا تولید افزایش یابد و سهم قابل توجهی در مصرف عناصر آفت‌کش‌های بیولوژیک دیده شده است که نمونه آن تخم پارازیت است که تاکنون دولت آن را تولید می‌کرد، اما اکنون به بخش خصوصی واگذار شده است.
وی همچنین در مورد ارائه تسهیلات برای تولید آفت‌کش‌های بیولوژیک و کم خطر هم گفت: منبع تأمین اعتباری ما بانک کشاورزی است که طرح‌های اولویت‌دار مانند تجهیز مکانیزاسیون، ایجاد گلخانه و پرورش ماهی در قفس با 3 درصد کارمزد کمتر داده می‌شود و همچنین مساعدت‌های زیادی برای تولید این مواد بیولوژیک هم اختصاص خواهند داد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت افزود: همچنین از محل اعتباری که برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی اختصاص یافته شرکت‌هایی که در حوزه تولید آفت‌کش‌های کم خطر در مناطق روستایی مستقر باشند، می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
کشاورز همچنین از حمایت‌های دولت برای واردات یا تولید سموم کم خطر هم این گونه توضیح داد که واردات آفت‌کش‌های کم خطر با ارز مبادله‌ای صورت می‌گیرد و دو سه سالی است که موفق شده‌ایم، حداقل تعرفه کشور یعنی تعرفه 5 درصدی را برای سموم کم خطر در نظر بگیریم.
به گفته وی همچنین کمیته خاصی تعریف شده که اگر واردت‌کنندگان نسبت به تأمین آفت‌کش کم خطر با مشکلی مواجه شدند، سریع آن را حل می‌کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین از رایزنی با شرکت‌های معتبر جهانی برای تولید و واردات آفت‌کش‌های کم خطر خبر داد و گفت: از بخش خصوصی خواهش می‌کنیم که با این شرکت‌ها مشارکت کنند تا بتوانیم آفت‌کش‌های کم خطر را در کشور تولید کنیم و ما هم از آنها حمایت می‌کنیم.
وی در پایان در پاسخ به اینکه بالاخره تکلیف نرخ خرید تضمینی با گذشت 5 ماه از آغاز کشت گندم چه شد، گفت: از من سؤال نکنید ما قیمت‌مان را مردادماه به دولت داده‌ایم و هنوز منتظر تصویب دولت هستیم.
به گزارش خبرنگار فارس پنجمین نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی تهران با شعار «دست در دست کشاورز ایرانی» با حضور 120 شرکت داخلی و خارجی در حوزه‌های بذر، کود انواع آفت‌کش‌ها در بوستان گفت‌وگوی تهران از امروز سوم بهمن‌ماه آغاز به کار کرده و تا ششم بهمن‌ماه ادامه دارد.

خبرگزاری مهر
معاون حجتی خبر داد؛
واردات کودهای کم خطر با ارز مبادله ای و حداقل تعرفه
معاون وزیر جهاد کشاورزی، از واردات کودهای کم خطر با ارز مبادله ای و حداقل تعرفه خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، عباس کشاورز در حاشیه پنجمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در کشور ما سالانه رقمی حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن انواع کود شیمیایی مصرف می شود، گفت: از این میزان یک تا یک و نیم میلیون تن کودهای آلی و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن کود بیولوژیک است.
کشاورز با اشاره به اینکه کود و سم در کشور ما نسبت به تولید کمتر از نصف مصرف می شود، تصریح کرد: ما یک درصد کشاورزی دنیا را داریم اما کمتر از ۰.۶ درصد آفت کش ها را مصرف می کنیم.
وی با بیان اینکه هم اکنون ارز مبادله ای برای کلیه فعالان در زمینه آفت کش ها و فعالان اقتصادی یکسان است، خطاب به تولید کنندگان و وارد کنندگان سموم و کودهای شیمیایی افزود: هر مشکل و نارسایی بر سر راهتان قرار دارد سریع منتقل کنید تا ما آن را برطرف کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: در هفته جاری تصمیمی در دفتر وزیر جهاد اتخاذ شد تا ما ورود جدی تر به حوزه مواد بیولوژی داشته باشیم. بنابراین از کسانی که در این فضا فعالیت می کنند می خواهیم حوزه فعالیت خود را گسترش دهند.
کشاورز با بیان اینکه مسائلی مانند کمک به مدیریت بحران آب در برنامه ششم به شکل قانون درآمده، گفت: ما باید تولیدات خود را بهبود ببخشیم، وابستگی ها را به حداقل برسانیم چرا این کار ارتقاء کیفیت تولید، رویکرد توسعه صادرات و کاهش ۱۱ میلیارد مترمکعبی آب را به همراه دارد.
وی اظهار داشت: در سال جاری وضعیت بارندگی و اقلیم مناسب نبوده همه می توانند به این بحران کمک کنند و این فقط وظیفه متخصصان آبیاری نیست. مقدار زیادی ضایعات در بخش کشاورزی وجود دارد که عامل اصلی بروز این ضایعات آسیب عوامل خسارت زا است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه استفاده از کودهای بیولوژیک آسیب کمتری به محیط زیست می زند، تأکید کرد: در برنامه ششم به طور ویژه عنوان شده که تولید این کودها را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا تولید افزایش یابد و سهم قابل توجهی در مصرف عناصر آفت کش های بیولوژیک دیده شده که نمونه آن تخم پارازیت است که تاکنون دولت آن را تولید می کرد اما در حال حاضر به بخش خصوصی واگذار شده است.
کشاورز با اشاره به ارائه تسهیلات برای تولید آفت کش های بیولوژیک و کم خطر نیز، تصریح کرد: منبع تأمین اعتباری ما بانک کشاورزی است و طرح های اولویت دار مانند تجهیز مکانیزاسیون، ایجاد گلخانه و پرورش ماهی در قفس با ۳ درصد کارمزد کمتر داده می شود ضمن اینکه مساعدت های زیادی برای تولید این مواد بیولوژیک اختصاص خواهند داد.
وی با اشاره به حمایت دولت برای واردات و تولید سموم کم خطر گفت: واردات کود های کم خطر با ارز مبادله ای انجام می شود و حدود دو الی سه سال است که موفق شدیم حداقل تعرفه یعنی ۵ درصد را برای سموم کم خطر در نظر بگیریم.
به گزارش مهر پنجمین نمایشگاه نهاده های کشاورزی با شعار «دست در دست کشاورز ایرانی» از سوم تا ششم بهمن ماه در بوستان گفتگوی تهران برگزار می شود.

مدیرکل گمرکات مازندران خبر داد:
صادرات ۴۵ تن پرتقال و ۱۹۰۰ تن کیوی در مازندران
مدیرکل گمرکات مازندران، میزان صادرات مرکبات استان را ۴۵ تن پرتقال و هزار و ۹۰۷ تن کیوی در سال جاری اعلام کرد.
ابوالقاسم یوسفی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه میزان صادرات مرکبات استان، ۴۵ تن بوده است، افزود: علی‌رغم اینکه امسال سال خوبی برای مرکبات بوده است اما ازلحاظ وزنی ۸۶ درصد کاهش و ازلحاظ ارزشی ۸۷ درصد کاهش داشته است.
این مسئول در رابطه با صادرات کیوی استان مازندران گفت: امسال صادرات کیوی استان، یک هزار ۹۰۷ تن بوده که ازلحاظ ارزشی، ۴۶ درصد افزایش و ازلحاظ وزنی یک درصد کاهش داشته است.
وی بابیان اینکه بیشترین میزان صادرات محصولات تولیدی کیوی استان از گیلان انجام می‌شود، ازجمله دلایل این امر را تفاوت هزینه حمل‌ونقل برشمرد و افزود: با توجه به بالا بودن هزینه حمل کالا به روسیه و تفاوت هزینه حمل ۴ تا ۵ هزار دلاری، برای صادرکننده صرف ندارد ازاینجا کالایش را پلمپ کند، ازاین‌رو، کالا ابتدا به آستارا رفته و سپس بار کامیون روس یا آذری می‌شود و برای ما نیز، مهم این است که کالای ما صادر شود.
وی بابیان اینکه در ۱۰ ماهه سال ۹۶، میزان ۳۳۰ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم، ازجمله اقلام صادرشده از استان را فرآورده‌های لبنی، کالاهای صنعتی، مواد غذایی، سیمان، مصنوعات چوبی، میوه و تره‌بار اشاره کرد و افزود: صادرات استان ازلحاظ وزنی ۱۸ درصد کاهش و ازنظر ارزشی ۷ درصد افزایش داشته است.
یوسفی نژاد ازجمله دلایل کاهش وزنی صادرات به کاهش تقاضا برای صادرات سیمان از کشورهای حاشیه دریای خزر اشاره و خاطرنشان کرد: کالاهای بهتری در این ۱۰ ماه اخیر صادر کرده‌ایم؛ به این معنا که ارزش کالا بالا رفته اما وزن کالا پایین آمده است و همچنین، تنوع کالا نیز بالا رفته، به‌ویژه در بازار لبنیات که اخیراً بازار جدیدی در روسیه ایجادشده و شرکت‌های معروف استان صادرات خود را به روسیه آغاز کرده‌اند.
این مسئول عمده کشورهایی که ما به آن‌ها صادرات داشته‌ایم را روسیه، امارات، برخی کشورهای اروپایی، قزاقستان، عراق و افغانستان برشمرد.

در گفتگو با مهر مطرح شد:
حرکت خزنده بیابان در نبود باران/پای خشکسالی بر گلوی البرز
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز ضمن تشریح تاثیر کاهش نزولات جوی در افزایش اراضی بیابانی، گفت: خشکسالی البرز را تهدید می‌کند.
مهدی فتحی در گفتگو با خبرنگار مهر با تشریح تاثیر کاهش نزولات جوی در توسعه و افزایش اراضی بیابانی در استان، اظهار کرد: بیابان زایی یکی از مهم ترین چالش های زیست محیطی در جهان کنونی محسوب می شود که عوامل محیطی و انسانی در پیدایش آن ‌نقش بسزایی دارند.
وی کاهش بارش برف و باران، تبخیر بالای آب، تغییر اقلیم و در نهایت افزایش فرسایش بادی را از جمله عوامل محیطی در پیدایش و گسترش اراضی بیابانی بیان کرد و افزود: برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی همچنین فشار بیش از حد بر خاک از جمله عوامل انسانی موثر در این امر محسوب می شود.

کاهش بارندگی در البرز کم آب
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز چرای بیش از حد دام در عرصه های طبیعی، برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی، آلودگی آب های زیر زمینی از طریق پساب های صنعتی، شهری و کشاورزی را از دیگر عوامل توسعه اراضی بیابانی دانست و گفت: نباید در بحث افزایش وسعت اراضی بیابانی؛ انتقال حوزه های آب همچنین کاهش حق آبه های محیط زیستی و منابع طبیعی را نادیده گرفت.
فتحی همچنین با تاکید بر اینکه شرایط هیدورژئیکی تحمیل شده به منطقه به صورت غیر طبیعی و طبیعی یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش اراضی بیابانی است، گفت: بدون شک کاهش نزولات جوی در سال جاری در کنار تمام مسائل یاد شده سبب خواهد شد رویه افزایش اراضی بیابانی در استان البرز شدت پیدا کند.
وی همچنین خشکسالی را تهدیدی جدی بر روند افزایشی بیابان ها در ایران از جمله استان البرز که با بحران کمبود منابع آبی مواجه است، برشمرد و تاکید کرد: بدون شک ساخت و سازهای بی رویه، بستر بیابانی شدن اراضی را بیش از گذشته محقق می سازد.
مساحت اراضی بیابانی استان البرز ۴۲ هزار هکتار است
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز مساحت اراضی بیابانی استان را بیش از ۴۲ هزار هکتار اعلام کرد و یادآور شد: عمده این اراضی در دو شهرستان اشتهارد و نظرآباد واقع شده که عمدتا کانون های ریزگرد در استان نیز به شمار می آیند.
وی در ادامه بر نقش مهم مشارکت مردمی در جهت کاهش و احیای اراضی بیابانی اشاره کرد و افزود: افزایش سطح فرهنگ عمومی، بهره گیری از توان و ظرفیت های مردمی همچنین ترویج فرهنگ صحیح مصرف از منابع آبی سطحی و زیر زمینی اقدامی موثر در جهت کاهش اراضی بیابانی خواهد بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی:
کمتر از یک درصد بهره‌برداران کشاورزی تحصیلات دانشگاهی مرتبط دارند
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ایران گفت: از مجموع حدود ۴.۵ میلیون بهره بردار کشاورزی، ۰.۸ درصد تحصیلات دانشگاهی مرتبط با کشاورزی دارند که باید این آمار را ارتقا دهیم.
به گزارش خبرنگار مهر، احمد کبیری صبح سه‌شنبه در نشست با استاندار بوشهر با اشاره به وظایف سازمان نظام مهندسی کشاورزی اظهار داشت: توسعه مهندسی کشاورزی از اقدامات مهم دولت در چند سال اخیر بوده است.
وی بیان کرد: هدف اصلی سازمان نظام مهندسی کشاورزی، ساماندهی نیروی متخصص کشاورزی است که نیروهای فارغ التحصیل رشته های کشاورزی در یک فرایند برنامه ریزی شده برای استغال در بخش های مختلف کشاورزی به کار گمارده شوند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ایران با اشاره به تدوین نظام جامع دامپروری، قانون افزایش بهره وری کشاورزی در کشور گفت: با وجود ۴.۵ میلیون بهره بردار کشاورز در کشور باید دانش کشاورزی را به سمت واحدهای بهره برداری کشاورزی ببریم.
ضعف سیستم دانشگاهی رشته های کشاورزی
کبیری خاطرنشان کرد: از مجموع حدود ۴.۵ میلیون بهره بردار کشاورزی، هشت دهم درصد تحصیلات دانشگاهی مرتبط با کشاورزی دارند که باید این آمار را ارتقا دهیم.
وی افزود: یکی از مشکلات موجود در عرصه کشاورزی و آموزش، ضعف سیستم دانشگاهی رشته های کشاورزی است که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی مهارت ورود به عرصه کشاورزی را ندارند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ایران یادآور شد: اکنون ایران در بین کشورهای در حال توسعه از نظر اقتصادی رتبه ۲۷ اما در تسهیل فضای کسب و کار وضعیت خوبی نداریم به طوری که در سال ۲۰۱۷ رتبه ۱۲۰ جهان بودیم.
کبیری ادامه داد: ناچار هستیم کشاورزی را با عنصر دانش به پیش برده و برای افزایش بهره وری از مهندسان کشاورزی در کنار کشاورزان زحمتکش استفاده ببریم.

باشگاه خبرنگاران جوان
معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:
منتظر تصویب دولت برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم هستیم
کشاورز در خصوص تکلیف نرخ خرید تضمینی گندم گفت: در مرداد ماه قیمت را به دولت اعلام کردیم و هنوز منتظر تصویب آن هستیم.
به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، عباس کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت در آیین آغاز پنجمین نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی تهران که در بوستان گفتگو برگزار شد، اظهار کرد: حداقل تعرفه برای واردات سموم کم خطر در 2 تا 3 سال اخیر، معادل 5 درصد در نظر گرفته شده است، ضمن آن که کمیته خاصی هم جهت رفع مشکلات واردکنندگان‌ تعریف کرده‌ایم.
وی افزود:‌ بنا به درخواست وزیر جهاد تصمیماتی مبنی بر ورود جدی به مواد بیولوژیک‌ اتخاذ شده است و از تمامی فعالان تقاضا داریم که فعالیت خود را در این زمینه با ما افزایش دهند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با انتقاد از مصرف بالای ضایعات در بخش کشاورزی، گفت: ضایعات بالای محصولات کشاورزی هدر رفت 9 میلیارد متر مکعب‌ آب را به همراه دارد که در صورت کاهش عوامل خسارت زا نظیر آفات می‌توان میزان هدر رفت آب را به طور چشمگیری کاهش داد.
وی با اشاره به اینکه مصرف کود تاثیر بسزایی در خسارت های جدی از قبیل سرمازدگی و خشکی دارد، افزود: با توجه به تاثیر نهاده‌های کشاورزی با کاهش مصرف آب، فرمول اصلاح تغذیه خسارت ها را در بخش به حداقل ممکن خواهد رساند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه عملکرد تولید گوجه فرنگی در استان گلستان به 110 تن در هکتار می رسد، افزود: عملکرد در تولید گندم بالا نیست، چراکه تولیدکنندگان فکر می‌کنند بیماری گندم فانتزی است و آن را جدی نمی‌گیرند.
کشاورز با اشاره به ضرورت توسعه گلخانه‌ها گفت: با توجه به بحران منابع آبی چاره‌ای جز توسعه گلخانه‌ها نداریم و با توجه به رطوبت بالای فضای گلخانه فعالان بخش خصوصی باید خدمات بیشتری به تولیدگنندگان‌ دهند، چراکه در صورت بروز یک بیماری کوچک همانند آنفولانزای مرغی، کل گلخانه را در بر می‌گیرد.
به گفته وی؛ با توجه به آنکه در فضای گلخانه نسبت به فضای آزاد، باید مراقبت بیشتری در تولیدات به عمل آوریم، از صفر تا صد این پروژه را به بخش خصوصی واگذار می‌کنیم، چراکه کشاورزی بخشی از اقتصاد است که باید مسائل زیست محیطی و پایدار در آن رعایت شود.
مصرف سالیانه رقمی حدود 2 میلیون و 300 هزار تن انواع کود شیمیایی در کشور
این مقام مسئول به اهمیت استفاده از نهاده‌هایی همچون بذر مناسب و آفت‌کش‌ها اشاره کرد و گفت:‌ در کشور ما سالیانه رقمی حدود 2 میلیون و 300 هزار تن انواع کود شیمیایی مصرف می‌شود که یک تا 1.5 میلیون تن کودهای آلی و 200 تا 300 هزار تن کود بیولوژیک است.
وی در ادامه تصریح کرد: کود و سم به نسبت تولید کمتر از نصف مصرف می‌شود و با وجود اینکه یک درصد کشاورزی دنیا را داریم، اما کمتر از 0.6 درصد آفت‌کش‌ها را استفاده می‌کنیم.
کشاورز همچنین در مورد راهکارهای دولت برای ترویج استفاده از کودهای بیولوژیک که آسیب کمتری به محیط زیست می‌زنند، یادآور شد: این کودها در دهه هفتاد در دستور کار قرار گرفت و در برنامه ششم به طور ویژه عنوان شده که تولید آن را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا تولید افزایش یابد و سهم قابل توجهی در مصرف عناصر آفت‌کش‌های بیولوژیک دیده شده که نمونه آن تخم پارازیت است که تاکنون دولت آن را تولید می‌کرد، اما اکنون به بخش خصوصی واگذار شده است.
کشاورز ادامه داد: با توجه به مذاکرات با شرکت‌های معتبر و شناخته شده جهانی از بخش خصوصی تقاضا داریم که تولیدکنندگان‌ را در جهت تامین سموم مورد نیاز ، حمایت کنند.
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه منبع اصلی تامین اعتبارات بخش، بانک کشاورزی است، بیان کرد: بانک کشاورزی را بانک اقتصادی بخش می‌دانیم که همواره برای پروژه‌هایی مربوط به توسعه مکانیزاسیوم‌، توسعه گلخانه‌ها و پرورش ماهی در قفس با کارمزد‌ 3 درصد، تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد.
وی در پاسخ به این سوال که بالاخره تکلیف نرخ خرید تضمینی با گذشت 5 ماه از آغاز کشت گندم چه شد، گفت: از من سؤال نکنید؛ چراکه وزارتخانه در مرداد ماه قیمت را به دولت اعلام کرده است و ما هنوز منتظر تصویب آن از سوی دولت هستیم.

روزنامه کيهان
خرید توافقی 236 تن برنج از کشاورزان مازندرانی
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور گفت: تاکنون 236 تن برنج پر محصول از کشاورزان مازندرانی خریداری شده است.
سیدمحمد جعفری افزود: خرید برنج ندا، نعمت و شیرودی در دو مرکز خرید مازندران شهرستان‌های نکا و بابل از 13 دی آغاز شد و تاکنون 11 تن برنج ندا و نعمت و 225 تن برنج شیرودی و در مجموع 236 تن برنج به صورت توافقی از کشاورزان مازندران خریداری شده است.
وی افزود: برنج ندا و نعمت به مبلغ 4850 تومان و برنج شیرودی به مبلغ 5450 تومان با 8 درصد شکستگی خریداری می‌شود.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور تصریح کرد: با تمهیدات به عمل آمده و هماهنگی‌های صورت گرفته از طرف این شرکت، دو مرکز خرید توافقی برنج صدری هاشمی در استان گیلان و در شهرستان رشت و رودسر دایر شده است.
جعفری افزود: خرید برنج صدری هاشمی با هشت درصد شکستگی و با قیمت 91 هزار ریال و تنها بامعرفی‌نامه جهاد کشاورزی استان گیلان به صورت خرید توافقی انجام می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور اظهار امیدواری کرد: مراکز خرید برنج شرکت غله در استان گیلان و مازندران تا 15 بهمن امسال آماده دریافت و خرید برنج از کشاورزان است.

روزنامه اطلاعات
بازنشستگي 10 هزارکشاورز روستايي و عشايري در ايام دهه فجر
بيش از 10 هزار کشاورز در مناطق روستايي و عشايري همزمان با جشن‌هاي سي و نهمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي به افتخار بازنشستگي نائل مي شوند و از مستمري صندوق بيمه حمايتي محصولات کشاورزي بهره مند خواهند شد.

تجليل از توليد کنندگان نمونه بخش کشاورزي آذربايجان غربي
آيين تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی آذربایجان غربی با حضور استاندار، امام جمعه ارومیه و نماینده ولی فقیه در استان، رئیس سازمان جهادکشاورزی و جمعی از مسئولان استان در ارومیه برگزار شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در این آیین که از 76 تولید کننده نمونه استانی و6 تولید کننده نمونه کشوری در بخش کشاورزی آذربایجان غربی تجلیل شد، اظهارداشت: آذربایجان‌غربی در تولید اکثر محصولات کشاورزی ودامي از جمله سیب درختی ، عسل، چغندر قند، آفتابگردان آجیلی و افزايش جمعیت گاومیش رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده است
اسمعیل کریم زاده افزود: بر اساس ارزیابی های انجام شده در سال زراعی ۹۶_ ۹۵ بیش از ۶ میلیون تن محصول کشاورزی در سطح استان تولید شده است. این مقام ادامه داد: از آغاز فصل برداشت سیب درختی در استان تا کنون میزان صادرات سیب درختی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته در حدود ۳۰۰ درصد افزایش داشته است.
کریم زاده تاکید کرد: سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی از دولت یازدهم به بعد روند قابل توجهی داشته و تراز اقتصادی مثبت و رشد بهره وری در این بخش در سالهای اخیر موید این مطلب است و لازم است مسئولان دولتی به جهت اهمیت بخش کشاورزی در رونق اقتصادی کشور اهتمام و توجه ویژه ای به این بخش داشته باشند.
استاندار آذربایجان غربی هم در این مراسم گفت : کشاورزی محور توسعه و استقلال کشور است ، اما توجه و سرمایه گذاری در این بخش در دولت های گذشته متناسب با جایگاه واقعی این بخش انجام نشده است و برای ارتقای ظرفیت های این بخش، باید برنامه ریزی و اقدامات اساسی تری صورت گیرد.
محمد مهدی شهریاری افزود: راندمان پایین بهره وری در بخش کشاورزی و مصرف آب بالا از مهمترین مشکلات موجود در این بخش است که کشاورزان استان باید با افزایش آگاهی و مشارکت با مسئولان دولتی و استفاده بهینه از فرصت ها و امکانات موجود در جهت ارتقای بهره وری و صرفه جویی در منابع آبی تلاش نمایند.
وی ادامه داد: وجود ۶۰ هزار هکتار باغ سیب در استان پتانسیل قابل توجهی است که باید از این ظرفیت با برنامه ریزی های لازم در جهت افزایش راندمان تولید و کاهش مصرف آب در باغات استفاده کنیم.
او به موضوع توسعه صادرات سیب استان هم اشاره کرد و افزود: با مذاکراتی که با سفرای برخی کشورهای همسایه ایران از جمله پاکستان انجام داده ایم، امیدواریم مسیر توسعه صادرات محصولات استان بویژه سیب به بازارهای خارجی بیش از پیش هموار شود.استاندار آذربایجان غربی ضرورت ارتقای بهره وری در بخش کشاورزی را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: کل ثروت حاصله از بخش کشاورزی در استان، 3 الی 4 هزار میلیارد تومان است در حالیکه برای تولید این محصولات، 5 میلیارد مترمکعب آب مصرف می شود که قیمت آن چند برابر ثروت و درآمد حاصل از کشاورزی استان است؛ فلذا با احتساب این موضوع لازم است با بکارگیری دانش فنی و تکنولوژی های نوین در جهت ارتقای بهره وری و افزایش میزان تولید در هر هکتار گام برداریم.
شهریاری افزود: متاسفانه در دولت های گذشته، با ورود سموم غیراستاندارد به کشور، آسیب جبران ناپذیری به کیفیت محصولات وارد شد و از سویی دیگر سلامت مردم مورد مخاطره قرار گرفت؛ امروز باید خود کشاورزان نیز در جهت عدم استفاده از این نوع سموم همکاری کنند چرا که این سموم سلامت فرزندان خودمان را مورد تهدید قرار می دهد.

خبرگزاری صدا و سيما لرستان
جلوگیری از حفرچاه‌های غیرمجاز کشاورزی در لرستان
چاههای غیرمجاز کشاورزی در استان لرستان پلمپ می شوند.
به گزارش خبر گزاری صدا و سیمای مرکزلرستان،دادستان انقلاب اسلامی خرم آباد با بیان اینکه دستگاه قضا با حفرغیرمجازچاه کشاورزی در استان برخورد می کندگفت:بایدکنتورهای هوشمند بر روی چاه های استان نصب و چاههای غیرمجاز پلمپ شوند.
رازانی بابیان اینکه بخش مهمی ازآب استان درحوزه محصولات آب دوست مصرف می شودافزود:باتوجه به بحران آب باید از کاشت محصولات آبدوست در استان جلوگیری شود.


تاريخ 4 بهمن ماه 1396

خبرگزاری ايانا:
Ÿواردات ارقام توت فرنگی مقاوم در برابر بیماری آنتراکنوز به استان کردستان
Ÿ۳ سال تا مشاهده کامل اثرات مثبت نهالکاری‌ها در جنوب شرق اهواز
Ÿاجرای مدل های فنی مهندسی در کانون‌های ریزگرد در اهواز
Ÿرکورد تولید دانه سویا در ۲۵ سال اخیر شکسته شد
Ÿپیگیری جدی رفع تداخل اراضی کشاورزی با منابع ملی در استان کردستان
Ÿاجرای مدل های فنی مهندسی در کانون‌های ریزگرد در اهواز
Ÿ برنجکار لاهیجانی :با اقدام دولت، بازار برنج تکان خورد
Ÿرکورد تولید دانه سویا در ۲۵ سال اخیر شکسته شد
Ÿشالیکار نمونه گیلانی:قیمت تعیین شده برنج توسط دولت، بالاتر از دلالان است

خبرگزاری ايرنا:
Ÿ معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:رایزنی ایران با کشورهای پیشرو برای تولید آفت‌کش‌های کم خطر
Ÿدرخواست فعالان اقتصادی ایران برای بازنگری پاکستان در تعرفه های صادراتی به این کشور
Ÿ صدور150 میلیون دلار محصولات کشاورزی و تبدیلی از قزوین به خارج از کشور
Ÿدهم درصد بهره برداران کشاورزی کشور تحصیلات دانشگاهی دارند
Ÿایمن سازی یکهزار و 200 دستگاه وانت بار وماشین آلات کشاورزی در گیلان

خبرگزاری ايلنا:
Ÿ معاون وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران: محصولات کشاورزی ایران شیمیایی محور نیست/ اعتبار درنظر گرفته شده برای اشتغال روستایی پرداخت خواهد شد
در بازدیدحجتی از عرصه‌های بیابانی‌اهواز مطرح شد؛ تثبیت کانون‌های گرد و غبار در خوزستان با کاشت نهال/ 40 هزار هکتار در اولویت مقابله با ریزگردها
Ÿمدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران خبرداد: صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری محصولات کشاورزی مازندران به بازار‌های هدف
Ÿ مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران به ایلنا خبر داد: آغاز حمل پرتقال مازندران به استان‌های دیگر برای تامین مصرف شب عید/ مازاد مصرف را باید صادر کنیم/آماری از واردات قاچاق پرتقال نداریم
Ÿ معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی: نگرانی در صداقت و خدمتگزاری بخش خصوصی نداریم /ارز مبادله‌ای برای کلیه فعالان کشاورزی یکسان در نظر گرفته شده است
خبرگزاری آريا:
Ÿمديرعامل شرکت شهرک هاي کشاورزي اعلام كرد: صدور يک روزه مجوز احداث شهرک هاي گلخانه اي
Ÿ تداوم خشکسالي با وجودافزايش توليد آب در خراسان رضوي

Ÿ ثبت‌نام 241 واحد توليدي کشاورزي استان زنجان در سامانه بهين‌ياب


خبرگزاری ايسنا:
Ÿ گزارش حجتی وزیر جهاد کشاورزی از کارهای انجام شده برای مقابله با ریزگردها
Ÿ سهم باغدار از بازار هر میوه چقدر است؟

خبرگزاری پانا:
Ÿ گزارش پانا از مفهوم «رد پای آب» و «آب مجازی» در ادبیات اقتصادی کشور، چگونه می‌توان از هولناکی «خشک‌قرنی» نجات پیدا کرد

خبرگزاری فارس:
Ÿمعاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت خبرداد، منتظر اعلام نرخ خرید تضمینی از سوی دولت هستیم/ تقویت بخش خصوصی برای تولید کود زیستی در برنامه ششم

خبرگزاری مهر:
Ÿمعاون حجتی خبر داد؛ واردات کودهای کم خطر با ارز مبادله ای و حداقل تعرفه
Ÿمدیرکل گمرکات مازندران خبر داد: صادرات ۴۵ تن پرتقال و ۱۹۰۰ تن کیوی در مازندران
Ÿدر گفتگو با مهر مطرح شد: حرکت خزنده بیابان در نبود باران/پای خشکسالی بر گلوی البرز
Ÿرئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی: کمتر از یک درصد بهره‌برداران کشاورزی تحصیلات دانشگاهی مرتبط دارند


باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿ معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:منتظر تصویب دولت برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم هستیم

روزنامه کيهان:
Ÿخرید توافقی 236 تن برنج از کشاورزان مازندرانی

روزنامه اطلاعات:
Ÿ بازنشستگي 10 هزارکشاورز روستايي و عشايري در ايام دهه فجر
Ÿ تجليل از توليد کنندگان نمونه بخش کشاورزي آذربايجان غربي

خبرگزاری صدا و سيما لرستان:
Ÿ جلوگیری از حفرچاه‌های غیرمجاز کشاورزی در لرستان








خبرگزاری ايانا
واردات ارقام توت فرنگی مقاوم در برابر بیماری آنتراکنوز به استان کردستان
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: واردات ارقام مقاوم توت فرنگی توسط یکی از نهالستان های واجد شرایط بخش خصوصی، با نظارت مدیریت حفظ نباتات و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان صورت می گیرد.
ایانا- استان کردستان، فرید سپری در جلسه هم اندیشی و بررسی ارائه راهکارهای کنترل بیماری آنتراکنوز توت فرنگی افزود: واردات ارقام جديد توت فرنگی، جدای از مقاومت آن در برابر این بیماری، باید از نظر سازگارى با اقلیم استان و نیز کیفیت تجاری آنها توسط کارشناسان و متخصصان بخش کشاورزی مورد بررسى و تائید قرار گیرد.
وی افزود : مطالعات لازم در خصوص وضعیت بیماری آنتراکنوز توت فرنگی در مزارع استان صورت گرفته و با تحلیل روش‌های کنترل بیماری، راهکارهای موثر جهت پیشگیری و مبارزه با این بیماری اتخاذ خواهد شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان خاطر نشان کرد: اقدامات مقتضی در خصوص پیگیری ثبت سموم کم خطر جدید برای کنترل این بیماری توسط مدیریت حفظ نباتات صورت گرفته است و دستورالعمل نحوه پیشگیری و کنترل این نوع بیماری كه به طور مشترك توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و مدیریت حفظ نباتات تهيه شده است به صورت بروشور آموزشی از طریق مدیریت هماهنگی ترویج در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.
به گفتە غفورى، مدیر حفظ نباتات، آنتراکنوز یکی از بیماری هايى است كه در چند سال اخیر در مزارع توت فرنگی شیوع پیدا کردە و اکثر ارقام تجاری کشت شدە در سطح استان در دامنه های مختلف به این بیماری حساس هستند .
این بیماری با ايجاد لكه هايى بر روى ميوه موجب گندیدن محصول توت فرنگی شده و علائم آن بر روی ساقه، برگ و غنچه هم قابل مشاهده است كه عامل آن قارچ Colletotrichum acutatum بوده و در خاك مزارع وجود دارد و در صورت تماس خاك با ميوه ، باعث ايجاد بيمارى می شود .
مهمترین روشهاى انتقال و گسترش این بیمای تماس مستقيم ميوه با خاك ، باقى ماندن ميوه هاى آلوده در داخل مزرعه و همچنین استفادە از شیوە آبيارى بارانى كه عامل پاشش خاک بر روى محصول و افزايش رطوبت مزرعه است به شمار می رود.

۳ سال تا مشاهده کامل اثرات مثبت نهالکاری‌ها در جنوب شرق اهواز
وزیر جهاد کشاورزی کارهای صورت گرفته در مقابله با ریزگرد را در منطقه جنوب شرق و شرق اهواز را منطقی دانست؛ اما تاکید داشت که باید با سرعت، دقت و کیفیت بالاتر انجام شود.
ایانا- استان خوزستان/وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از کانون های فوق بحرانی در جنوب شرق اهواز گفت: سازگاری طبیعت با آنچه که کارشناسان امر ارزیابی کرده بودند منطبق بوده است و نهال هایی که در اسفند سال گذشته و فروردین ماه سال جاری غرس شده بود وضعیت مطلوبی را پشت سر گذاشته اند.
محمود حجتی افزود: امیدواریم تا حدود ۳ سال آینده اثرات مثبت این نهال ها در رابطه با بادشکن، فرسایش خاک و جلوگیری از ریزگردها مشخص شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه مسئولین استانی اعم از استاندار، مدیران سازمان جهاد کشاورزی و جهاد نصر در حرکتی جهادی با نگاهی مانند شب های عملیات شبانه روز کار کردند.
حجتی با بیان اینکه کارهای نهایی از جمله عبور از خط لوله پالایشگاه آبادان تا دو روز آینده صورت می گیرد و به تالاب منصوریه کانال کشی صورت می گیرد افزود: این کار تا به امروز یک مهندسی مدرن بوده است.
وی اظهار کرد: طول کانال کشی تا کنون ۴۷ کیلومتر بوده است و عبور از راه آهن، جاده، خطوط نفت و گاز مختصات ایمنی و مهندسی مخصوص به خود را نیاز داشت که خوشبختانه همه این کارها با موفقیت صورت گرفته است و جا دارد از تمام نیروهای مشغول در این بخش ها که بستر را برای عملیات به موقع فراهم کردند تشکر کنم.
محمود حجتی افزود: زیر ساخت های موجود و حضور نیروهای مردمی، بسیجی و پیمانکاری، پشتیبانی نمایندگان مجلس استان و اعتباراتی که دولت تاکنون قرار داده و قرار است در آینده نیز اختصاص داده شود و افق روشنی جهت پیشبرد اهداف در اختیار ما قرار خواهد داد.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه یادآور شد: با این زیر ساخت ها، تجهیزات و امکانات و مقدمات فراهم شده بتوانیم این منطقه فوق بحرانی را که بیش از ۴۰ هزار هکتار می باشد نهالکاری و مرطوب سازی کنیم.
حجتی اظهار کرد: تالاب منصوریه و هور شریفه که جزء برداشت های اصلی ریزگردها هستند، باید به تدریج مرطوب سازی شوند و در سال های آینده به سمت رودخانه مارون، زهره، هندیجان که دیگر منشاء ریزگردها در جنوب شرق و شرق هستند برویم.

اجرای مدل های فنی مهندسی در کانون‌های ریزگرد در اهواز
استاندار خوزستان گفت: عملیات بیولوژیک و حفر کانال در عرصه های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز انجام شده است.
ایانا- استان خوزستان/استاندار خوزستان در بازدید از عرصه های بحرانی گرد و خاک در منطقه جنوب شرق اهواز گفت: دو مدل فنی مهندسی در عملیات مقابله با ریزگردهای این منطقه صورت گرفته است که یکی از این مدل ها حفر کانال به منظور آبرسانی و مرطوب سازی تالاب منصوره و پس از آن مرطوب سازی تالاب شریفه در این کانون ها است.
غلامرضا شریعتی افزود: عملیات بیولوژیک از جمله کاشت نهال و همچنین مالچ پاشی و غرق کردن دیگر عملیاتی است که در این منطقه است که با رفع موانع ذکر شده مانعی برای آبگیری تالاب منصوره وجود نخواهد داشت.
وی اظهار امیدواری کرد سال های آینده نیز با همین سرعت کارها انجام شود تا ظرف ۵ سال آینده ۳۲۰ هزار هکتار از کانون های فعال ریزگرد نهالکاری شوند.

رکورد تولید دانه سویا در ۲۵ سال اخیر شکسته شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در سال جاری نزديك به ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی حاصلخیز شهرستان‌های شمالی استان با ۳۳۱۵ بهره بردار كشاورزي به زیر کشت دانه روغني سویا رفت و عملیات برداشت این محصول از نیمه دوم آبانماه شروع و تا آخر آذرماه با موفقیت به پایان رسید.
ایانا-استان اردبیل، عدیل سروی افزود: در سال زراعي ۹۶-۹۵ از كل خريد تضميني دانه سويا كه بالغ بر۸۵ هزارتن بوده استان اردبيل با كسب مقام اول توليد در سال ۹۶ با توليد ۵۳ درصد كل سوياي كشوري را به خود اختصاص داده است.
اين مقام مسئول گفت: از مجموع ۴۵ هزار و ۴۲۱ تن دانه سویای تولیدی استان در شهرستان‌هاي پارس آباد و بيله سوار مقدار ۴۲ هزار و ۹۵۳ تن توسط شركت غله و خدمات بازرگاني استان به قیمت تضمینی خریداری و به کارخانجات روغنی کشی ارسال شد مقدار ۲ هزار و ۴۶۸ تن دانه سوياي بذري توسط شركت هاي خصوصي توليد كننده بذر جهت تاًمين نياز بذر سال آينده زارعان خريداري شده است. امید می‌رود كل نياز بذري استان از اين محل تاًمين شود.
وی افزود: بهای محصول خريداري شده بالغ بر ۹۹۰ ميليارد ريال بوده است كه با تمهيدات انديشيده شده از طرف وزارت متبوع تقريباً ۷۰ درصد بهای دانه سویای خریداری شده به کشاورزان در اندك زمان پرداخت شده و مابقي درحال تاًمين اعتبار پرداخت است.
سروی اضافه کرد: با وجود مشكلات فني كه در تاًمين بذر در زمان کاشت وجود داشت و شرایط نامساعد جوی از لحاظ بارندگي در زمان رشد و نمو و در زمان برداشت پيش آمد، عملکرد مزارع دو درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و رضایت بخش بوده است.
وی در خصوص بیمه زراعت نیز افزود: امسال در مجموع نزديك به ۵۵۷ هکتار از این زراعت تحت پوشش بیمه قرار گرفت که امیدواریم با گسترش فرهنگ بیمه در بین تولیدکنندگان روز به‌روز شاهد افزایش سطح تحت پوشش بیمه محصول سویا و دیگر زراعت‌ها در استان باشیم.


پیگیری جدی رفع تداخل اراضی کشاورزی با منابع ملی در استان کردستان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: تا اکنون در استان رفع تداخل اراضی کشاورزی با اراضی ملی به خوبی پیش رفته و از این به بعد هم باید باجدیت و تلاش بیشتری این پروژه در کوتاه ترین زمان ممکن به نتیجه برسد.
ایانا- استان کردستان، خالد جعفری در جلسه رفع تداخل اراضی که با حضور مسئولان منابع طبیعی استان و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان های استان برگزار شد، افزود: رفع تداخل به منظور احقاق حق و تفکیک زمین های کشاورزی از منابع ملی صورت می گیرد و باید با جدیت، تلاش و دقت کافی به نتیجه برسد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با ابراز خرسندی از همکاری های مداوم اداره منابع طبیعی استان کرستان اذعان کرد: در بحث رفع تداخل اراضی تا کنون ۲۹۲ پلاک در کمیسیون شهرستانی مطرح و مورد بررسی قرار گرفته که از این تعداد، ۱۷۶ پلاک به کمیسیون استانی ارجاع شده و در نهایت ۱۰۵ پلاک در کمیسیون استانی تصویب و رفع تداخل شده است.
جعفری با تاکید بر اینکه عملکرد استان کردستان در خصوص رفع تداخل با استان های دیگر کشور وضعیت مناسب تری دارد افزود: باید از استان هایی که موفقیت بیشتری در رفع تداخل داشته الگو برداری شده تا پروژه رفع تداخل تسریع بیشتری پیدا کند.
وی از شهرستان مریوان به عنوان موفق ترین شرستان در بحث رفع تداخل اراضی در استان نام برد و تصریح کرد: این موفقیت در سایه تلاش و همکاری کارشناسان منابع طبیعی و جهاد کشاورزی حاصل شده است که امیدواریم این همکاری ها بیش از پیش افزایش یافته و به هدف مورد نظر جامه عمل بپوشاند


برنجکار لاهیجانی:
با اقدام دولت، بازار برنج تکان خورد
کشاورز لاهیجانی که اقدام دولت برای خرید برنج از کشاورزان گیلانی را تحسین برانگیز می‌خواند، معتقد است با اقدام اخیر دولت، بازار برنج تا حدودی از رکود خارج شده است.
به گفته وی، سابق بر این بیشتر کشاورزان یا محصول خود را به دلالان فروخته‌اند یا آن را نگه داشته‌اند تا بلکه قیمت‌ها کمی افزایش یابد، اما روند بازار به گونه‌ای رقم خورد که به مروز زمان از سود فروش برنج کاسته شد و حالا بازار رقابتی شده.
کشاورز که در زمینی به وسعت یک هکتار به کاشت برنج مشغول است، عنوان کرد: امسال ۱,۵ تن تولید داشتم، اما هنوز برای فروش آن اقدام نکرده‌ام. زیرا با اقدام دولت برای خرید برنج، به نظر می‌رسد بازار کمی رونق گرفته و خرید این محصول تا حدودی از رکود خارج شده است. بنابراین منتظرم تا قیمت‌ها افزایش یابد.
این شالیکار گفت: قیمت عادلانه خرید برنج در حال حاضر باید حداقل ۱۱ هزار تومان باشد.

رکورد تولید دانه سویا در ۲۵ سال اخیر شکسته شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در سال جاری نزديك به ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی حاصلخیز شهرستان‌های شمالی استان با ۳۳۱۵ بهره بردار كشاورزي به زیر کشت دانه روغني سویا رفت و عملیات برداشت این محصول از نیمه دوم آبانماه شروع و تا آخر آذرماه با موفقیت به پایان رسید.
استان اردبیل، عدیل سروی افزود: در سال زراعي ۹۶-۹۵ از كل خريد تضميني دانه سويا كه بالغ بر۸۵ هزارتن بوده استان اردبيل با كسب مقام اول توليد در سال ۹۶ با توليد ۵۳ درصد كل سوياي كشوري را به خود اختصاص داده است.
اين مقام مسئول گفت: از مجموع ۴۵ هزار و ۴۲۱ تن دانه سویای تولیدی استان در شهرستان‌هاي پارس آباد و بيله سوار مقدار ۴۲ هزار و ۹۵۳ تن توسط شركت غله و خدمات بازرگاني استان به قیمت تضمینی خریداری و به کارخانجات روغنی کشی ارسال شد مقدار ۲ هزار و ۴۶۸ تن دانه سوياي بذري توسط شركت هاي خصوصي توليد كننده بذر جهت تاًمين نياز بذر سال آينده زارعان خريداري شده است. امید می‌رود كل نياز بذري استان از اين محل تاًمين شود.
وی افزود: بهای محصول خريداري شده بالغ بر ۹۹۰ ميليارد ريال بوده است كه با تمهيدات انديشيده شده از طرف وزارت متبوع تقريباً ۷۰ درصد بهای دانه سویای خریداری شده به کشاورزان در اندك زمان پرداخت شده و مابقي درحال تاًمين اعتبار پرداخت است.
سروی اضافه کرد: با وجود مشكلات فني كه در تاًمين بذر در زمان کاشت وجود داشت و شرایط نامساعد جوی از لحاظ بارندگي در زمان رشد و نمو و در زمان برداشت پيش آمد، عملکرد مزارع دو درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و رضایت بخش بوده است.
وی در خصوص بیمه زراعت نیز افزود: امسال در مجموع نزديك به ۵۵۷ هکتار از این زراعت تحت پوشش بیمه قرار گرفت که امیدواریم با گسترش فرهنگ بیمه در بین تولیدکنندگان روز به‌روز شاهد افزایش سطح تحت پوشش بیمه محصول سویا و دیگر زراعت‌ها در استان باشیم.
شالیکار نمونه گیلانی:
قیمت تعیین شده برنج توسط دولت، بالاتر از دلالان است
یکی از شالیکاران گیلان، در ارتباط با سیاست‌های تنظیم بازار برنج، دو پیشنهاد به دولت داد.
یکی از شالیکاران گیلان، در ارتباط با سیاست‌های تنظیم بازار برنج، دو پیشنهاد به دولت داد.
به گزارش خبرنگار ایانا، یکی از برنجکاران منطقه گیلان، به عنوان فردی که سال‌ها در عرصه کشاورزی استخوان خرد کرده، امروز در تماس با ایانا، گفت: دولت برای حمایت از کشاورزان دو راه بیشتر ندارد؛ یا تغییر زمان خرید برنج از تولیدکنندگان و یا به تعویق انداختن زمان واردات این محصول.
احمد روشن‌نژاد، افزود: وقتی تا مهر ماه، تقریبا تمام برنجکاران، محصول خود را فروخته و پول‌شان را گرفته‌اند، دیگر اعلام خرید این محصول از کشاورز در اوایل زمستان، توجیهی ندارد، جز نماندن برنج روی دست کشاورزان. بنابراین بهتر است سال آینده خرید برنج توسط مباشران دولت، از شهریور ماه اتفاق بیفتد.
این کشاورز، یکی از مشکلات سال جاری برنج را واردات زودهنگام نوع خارجی دانست و ادامه داد: امسال به دلیل اینکه واردات برنج، زودتر اتفاق افتاد، کمی بازار داخلی را تحت تاثیر قرار داد. بنابراین بهتر است راه واردات این محصول حداقل تا اواخر آذرماه بسته باشد.

خبرگزاری ايرنا
معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:
رایزنی ایران با کشورهای پیشرو برای تولید آفت‌کش‌های کم خطر
معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی از رایزنی ایران با کشورهای پیشرو در بخش کشاورزی برای تولید و واردات آفت‌کش‌های کم خطر خبر داد و گفت: بخش خصوصی باید با این شرکت‌ها مشارکت کنند تا بتوان آفت‌کش‌های کم خطر را در داخل کشور تولید کرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «عباس کشاورز» عصر سه شنبه در حاشیه گشایش پنجمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران که در محل بوستان گفت وگو در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران درباره حمایت‌های دولت برای واردات یا تولید سموم کم خطر اظهار کرد: واردات آفت‌کش‌های کم خطر با ارز مبادله‌ای صورت می‌گیرد.
وی یادآور شد: بین 2 تا سه سال اخیر موفق شده‌ایم، حداقل تعرفه سموم کم خطر را پنج درصد در نظر بگیریم.
به گفته کشاورز، به همین منظور کمیته ویژه ای تشکیل شده تا چنانچه وارد ‌کنندگان نسبت به تامین آفت‌کش های کم خطر با مشکلی مواجه شدند، سریع آن را حل کنیم.
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی استفاده از نهاده‌هایی همچون بذر، کود و سموم مناسب در بخش کشاورزی را پراهمیت دانست و تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به تولید و تقویت توان بخش خصوصی در کودهای زیستی و بیولوژیک شده است.
وی اضافه کرد: در کشور ما سالانه رقمی حدود ٢ میلیون و ٣٠٠ هزار تن انواع کود شیمیایی مصرف می‌شود که بین یک تا 1.5 میلیون تن آن کودهای آلی و بین ٢٠٠ تا ٣٠٠ هزار تن آن کودهای بیولوژیک است.
کشاورز درباره وضعیت استفاده از آفت‌کش‌ها در کشور ما نسبت به سایر کشورهای دنیا گفت: اقلیم ایران به گونه ای است که عوامل خسارت در آن امکان طغیان ندارد، اما با مشکلاتی چون سن گندم و ملخ مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: البته بخشی از این مشکلات با تدابیر کشاورزان و بخشی با استفاده از آفت‌کش‌های مناسب کنترل می‌شوند.
کشاورز با بیان این که کود و سم به نسبت تولید کمتر از نصف مصرف می‌شود، افزود: به طوری که یک درصد کشاورزی دنیا را داریم، اما کمتر از 0.6 درصد آفت‌کش‌ها را استفاده می‌کنیم.
وی درباره حمایت دولت در استفاده از کودهای بیولوژیک که آسیب کمتری به محیط زیست می‌زنند نیز گفت: کودهای بیولوژیک در دهه ٧٠ در دستور کار قرار گرفت و در برنامه ششم توسعه به طور ویژه دیده شد تا برای افزایش تولید، به بخش خصوصی واگذار شود.
معاون وزیر جهادکشاورزی در امور زراعت با بیان این که سهم قابل توجهی در مصرف عناصر آفت‌کش‌های بیولوژیک دیده شده است، افزود: به طور نمونه تخم پارازیت که تاکنون دولت آن را تولید می‌کرد، اما اکنون تولید انبوه آن به بخش خصوصی واگذار شده است.
کشاورز درخصوص ارائه تسهیلات برای تولید آفت‌ کش‌های بیولوژیک و کم خطر، تصریح کرد: منبع تامین اعتباری ما بانک کشاورزی است که طرح‌های اولویت‌دار مانند تجهیز مکانیزاسیون، ایجاد گلخانه ها و پرورش ماهی در قفس با کارمزد کمتر از سه درصد تخصیص داده می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: بنابراین مساعدت‌های لازم برای تولید این مواد بیولوژیک هم اختصاص داده می شود.
وی ادامه داد: بنابراین شرکت‌های در حوزه تولید آفت‌کش‌های کم خطر در مناطق روستایی می توانند از تسهیلات محل اعتباری که برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی اختصاص یافته، بهره مند شوند.
** منتظر اعلام نرخ خرید تضمینی هستیم
معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی نرخ خرید تضمینی را مرداد ماه امسال به دولت ارایه داد و ما نیز در انتظار تصویب دولت هستیم.
به گزارش ایرنا، پنجمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی تهران با حضور ١١٤ شرکت تولیدکننده داخلی و وارداتی در قالب ٩٨ غرفه در زمینه انواع کود، سم و بذر از امروز تا ششم بهمن ماه به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه های بوستان گفت وگو در حال برگزاری است.


درخواست فعالان اقتصادی ایران برای بازنگری پاکستان در تعرفه های صادراتی به این کشور
اعضای هیات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آذربایجان غربی در دیدار با فعالان اقتصادی و صادرکنندگان پاکستانی بازنگری پاکستان را در تعرفه های صادراتی کالا به این کشور خواستار شدند.
به گزارش شامگاه سه شنبه ایرنا ، اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آذربایجان غربی در سفر سه روزه خود به پاکستان با اعضای اتاق بازرگانی صنایع، معادن و تجارت اسلام آباد پایتخت این کشور دیدار و گفت وگو کردند.
'بهنام تاج الدینی' رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن آذربایجان غربی که ریاست این هیات را برعهده داشت، در سخنانی در جمع اعضای اتاق بازرگانی اسلام آباد، از فعالان اقتصادی این کشور خواست تا با استفاده از ظرفیت های کشاورزی، صنعتی و معدنی دو کشور برای توسعه مبادلات تجاری دوجانبه اقدام کنند.
وی در بخشی از سخنانش با تشریح توانمندی های استان آذربایجان غربی در زمینه تولید محصولات دامی و باغی افزود: این استان سالانه 6 میلیون تن محصولات باغی و زراعی تولید می کند و شهر ارومیه و استان آذربایجان غربی به عنوان استان کشاورزی کشور دارای مقام سوم کشور در این زمینه ظرفیت های فراوان همکاری با پاکستان دارد.
تاج الدینی تصریح کرد: این استان 900 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور عراق، جمهوری آذربایجان و ترکیه دارد و با تولید سالانه 380 هزار تن انگور و 30 هزار تن شلیل، هلو و زردآلو مقام دوم کشور را به خود اختصاص داده است.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنانش، اصلاح تعرفه های صادراتی کالا از ایران به پاکستان را لازمه افزایش میزان تبادلات تجاری دو کشور عنوان کرد و گفت: تعرفه صادرات کالا از ایران به پاکستان، اخیرا افزایش چشمگیری داشته و این عامل به عنوان یکی از معضلات پیش روی افزایش مبادلات تجاری ایران و پاکستان مطرح است.
این بازرگان و فعال اقتصادی ایران اصلاح امور گمرکی و تشریفات گمرکی در راستای آسان سازی تجارت بین دو کشور را خواستار شد و ادامه داد: از اتاق بازرگانی و صنایع اسلام آباد موکد درخواست می کنیم که مشکلات فعالان اقتصادی ایرانی در تبادل با کشور همسایه را با مسئولان دولت مطرح کنند.
تاج الدینی در بخش پایانی سخنانش از اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن اسلام آباد برای سفر به ایران و بازدید از توانمندی های استان آذربایجان غربی دعوت رسمی کرد که این دعوت مورد استقبال رییس و اعضای اتاق اسلام آباد قرار گرفت.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن اسلام آباد نیز در این دیدار گفت که ایران و پاکستان به عنوان کشورهای همسایه باید گام های محکم تری برای گسترش تجارت دوجانبه بردارند به عنوان مثال باید در خصوص حذف موانع تجارت دوجانبه نظیر موانع بانکی و قوانین دست و پاگیر اقدام جدی کرد.
'عامر وحید' از موانع تعرفه ای و غیرمرسوم به عنوان یکی از موانع اصلی ارتقاء تجارت بین دو کشور یاد کرد و گفت: می توان در نبود کانال بانکی، با تشکیل بانک یا واحد پولی مشترک اقدام کرد.
'وحید' با تاکید بر لزوم افزایش میزان تجارت قانونی بین ایران و پاکستان و مبارزه جدی با قاچاق، گفت: برای تحقق این مهم لازم است که روابط بانکی بین دو کشور برقرار شود تا بانک های پاکستانی و ایرانی بتوانند شعبه های خود را در کشور طرف مقابل افتتاح کنند.
رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی اسلام آباد همچنین بر لزوم بازنگری در قوانین و تفاهم نامه های مشترک بین دو کشور نظیر توافق نامه تجارت ترجیحی تاکید کرد و ادامه داد: لازم است که توافق نامه تجارت آزاد برای گسترش تجارت بین ایران و پاکستان امضا شود.
این فعال اقتصادی پاکستانی در پایان سخنانش بر لزوم افتتاح و آغاز به کار بازارچه های مرزی برای گسترش رفاه و اشتغال مرزنشیان ایران و پاکستان تاکید کرد.
به گزارش ایرنا ، اعضای اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه در سفر سه روزه به پاکستان، از بازار میوه و تره بار اسلام آباد دیدن کرده و روز سه شنبه نیز با اعضای اتاق بازرگانی پیشاور گفت وگو کردند.
آسان سازی روند صدور ویزای تجاری برای بازرگانان ایرانی و پاکستانی و انجام تحقیقات مشترک صنایع غذایی ایران و پاکستان از مواردی بود که در این نشست از سوی فعالان اقتصادی مطرح شد.
آمار رسمی موجود درخصوص حجم صادرات و واردات میان ایران و پاکستان، حاکی است در سال 1394، کل مبادلات تجاری رسمی میان دو کشور 861 میلیون دلار بوده است.
این رقم در سال 1395 سیر صعودی خود را آغاز کرد.
حجم تجارت دوسویه میان ایران و پاکستان در سال 1395 به بیش از یک میلیارد و 150 میلیون دلار افزایش یافت.
انتظار می رود در پایان سال جاری، تجارت میان دو کشور نسبت به سال گذشته افزایش یابد.
ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال 1395 بیش از 795 میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود 365 میلیون دلار بود.

صدور150میلیون دلار محصولات کشاورزی و تبدیلی از قزوین به خارج از کشور
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: 150میلیون دلار محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی در سال جاری از گمرکات استان به کشور های خارجی صادر شده است.
شهرام رحمانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برنامه ریزی و هدف گذاری برای صادرات غیر نفتی در سال جاری 360 میلیون دلار محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی بوده که تا آخر دی ماه سال جاری 41درصد آن محقق شده است.
وی افزود:بیشترین صادرات از گمرکات استان به کشور های عراق،روسیه، قطر،ترکیه و پاکستان صورت گرفته است.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: با برنامه ریزی و هماهنگی انجام شده پیش بینی می شود صادرات محصولات غیر نفتی در استان به یک میلیارد دلار برسد که از این میزان 360 میلیون دلار به بخش کشاورزی اختصاص خواهد داشت.
وی خاطر نشان کرد:تا آخر دی ماه سال جاری بیش از 73میلیون دلار محصولات کشاورزی شامل؛ کشمش،عسل، پسته و انواع صیفی جات از استان قزوین به خارج از کشور صادر شده است.
رحمانی در ادامه گفت : سهم بخش صنایع تبدیلی از صادرات محصولات کشاورزی در استان معادل 72 میلیون دلار بوده که شامل محصولاتی از قبیل ماکارونی، شیرخشک، رب گوجه و سرکه و انواع محصولات فرآوری شده سیب زمینی است.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در همین راستا استان قزوین مقام اول تولید انگور،کشمش وزغال اخته، رتبه سوم تولید پستهرا در سطح کشور به خود اختصاص داده است.
وی افزود: کشمش، پسته، سبزیجات، محصولات گلخانه ای و باغی و ... از جمله توانمندی های استان برای صادرات به سایر کشورها می باشد.
وی تاکید کرد: استان قزوین با داشتن ظرفیت های خوب صنایع کشاوورزی و محصولات باغی می تواند نقش عمده ایی را در بخش صادرات استان ایفا کند که برای رسیدن به این هدف باید بیش از پیش در صنایع بسته بندی و تبدیلی سرمایه گذاری کرد.
وی اضافه کرد: در همین راستا 21 صادر کننده صنایع تبدیلی و کشاورزی به بانک کشاورزی برای دریافت 438 میلیارد ریال تسهلات معرفی شده اند.
استان قزوین در تولید محصولات کشاورزی و باغی مختلف در کشور صاحب رتبه است.

8 دهم درصد بهره برداران کشاورزی کشور تحصیلات دانشگاهی دارند
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ایران گفت: از 4.5 میلیون بهره بردار کشاورزی فقط هشت دهم درصد آنان دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.
به گزارش ایرنا، احمد کبیری روز سه شنبه در نشست با استاندار بوشهر افزود: یکی از مشکلات موجود در عرصه کشاورزی و آموزش، ضعف سیستم دانشگاهی رشته های کشاورزی است که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی مهارت ورود به عرصه کشاورزی را ندارند.
وی بیان کرد: در زمان حاضر ایران در بین کشورهای در حال توسعه از نظر اقتصادی رتبه 27 اما در روان سازی فضای کسب و کار وضعیت خوبی ندارد، طوری که در سال 2017 رتبه 120 جهان را دارا بودیم.
کبیری اظهار کرد: ناچار هستیم کشاورزی را با عنصر دانش به پیش برده و برای افزایش بهره وری از مهندسان کشاورزی در کنار کشاورزان زحمتکش استفاده کنیم.
وی با اشاره به وظایف سازمان نظام مهندسی کشاورزی گفت: توسعه مهندسی کشاورزی از اقدامات مهم دولت در چند سال اخیر بوده است.
کبیری بیان کرد: هدف اصلی سازمان نظام مهندسی کشاورزی، ساماندهی نیروی متخصص کشاورزی است که نیروهای فارغ التحصیل رشته های کشاورزی در یک فرایند برنامه ریزی شده برای اشتغال در بخش های مختلف کشاورزی به کار گمارده شوند.
وی با اشاره به تدوین قانون افزایش بهره وری کشاورزی و ... در کشور گفت: با وجود جمعیت قابل توجه بهره بردار در این بخش باید دانش کشاورزی را به سمت واحدهای بهره برداری سوق دهیم.
استاندار بوشهر گفت: هر چه نظام‌های صنفی و مردمی تقویت شوند این امر باعث کاهش مفاسد و آسیب‌های نظام اداری می شود و باید از این ظرفیت استفاده بیشتری شود.
عبدالکریم گراوند افزود: نظام های صنفی تجربه موفقی هستند که می توانند جایگزین نظام های اداری که نتوانستند موفق عمل کنند، باشند.
وی بیان کرد: در سال های اخیر احساس نیاز به نظام های صنفی بوجود آمده و این نظام ها در بخش های مختلف عملکرد خوبی هم داشتند.
استاندار بوشهربا تاکید براینکه نظام های صنفی می توانند دولت را یاری کنند گفت: موفقیت دولت های مختلف به خاطر تقویت نظام های صنفی بوده است.
گرواند تاکید کرد: امروز کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که به جای نظام اداری بزرگ، دانش علمی در قالب نظام صنفی منجر به بهره مندی در تجارت و عرصه های مختلف بویژه کشاورزی می شود.

ایمن سازی یکهزار و 200 دستگاه وانت بار وماشین آلات کشاورزی در گیلان
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان گفت: امسال در راستای اجرای طرح ایمن سازی جاده های استان ؛ بیش از یکهزار و 200 دستگاه وانت بار و ادوات کشاورزی با نصب شبرنگ و بازتابنده آشکارسازی شد.
محمد رضا نازک کار روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، آشکار سازی وانت بارها و ادوات کشاورزی و ارتقاء سطح آگاهی عمومی رانندگان این بخش نسبت به رعایت نکات ایمنی در جاده‌ها را از مهمترین اهداف اجرای طرح ارتقای ایمنی این وسائط عنوان کرد.
وی با اشاره به وجود روستاها و زمین های کشاورزی متعدد در حاشیه راهها تصریح کرد: گیلان در تولید و جذب بار پتانسیل بالایی دارد؛ در نتیجه تردد ادوات کشاورزی و وانت بارها در راه های استان چشمگیر است.
وی ادامه داد: از اینرو، برخوردار نبودن وانت بارها و ادوات کشاورزی از سیستم روشنایی مناسب و علائم و تجهیزات بازتابنده نور برای اطلاع و هوشیاری سایر کاربران جاده ای به ویژه در شب، موجب کاهش شدید دید و کاهش ایمنی در جاده ها می شود که این امر احتمال بروز حوادث رانندگی را در محورهای استان افزایش می دهد.
نازک کار خاطرنشان کرد: از سال 92 تاکنون؛ آشکارسازی بالغ بر دو هزارو 950 دستگاه وانت بار و دو هزارو 700 دستگاه انواع ادوات کشاورزی با نصب شبرنگ و بازتابنده های مخصوص در دستورکار قرار گرفت و به مرحله اجرا درآمد.
وی اضافه کرد: همچنین از ابتدای سالجاری تاکنون؛500دستگاه انواع ادوات کشاورزی و 750 دستگاه وانت بار تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان گفت: در اجرای طرح یادشده؛ علاوه بر تمرکز بر آشکارسازی این وسائط نقلیه ،تراکتهای اطلاع رسانی در خصوص رعایت نکات ایمنی در حین رانندگی و قوانین و مقررات حمل بار بین رانندگان وانت بارها توزیع و دوره های بدو خدمت رانندگان وانت بار برای متقاضیان بصورت رایگان برگزار شد.
مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای گیلان گفت: ترغیب کشاورزان به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی کالا جهت حمل محصولات کشاورزی , آموزش موارد عمومی مربوط به ایمنی ادوات کشاورزی از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان، بخشداری ها و دهیاری‌ها , از راهکارهای فرهنگی برای ایمن سازی اینگونه وسائط نقلیه است
افزون بر پنج هزار و 400دستگاه وسائط نقلیه در گیلان در بخش کالا فعالیت می کنند.

خبرگزاری ايلنا
معاون وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران:
محصولات کشاورزی ایران شیمیایی محور نیست/ اعتبار درنظر گرفته شده برای اشتغال روستایی پرداخت خواهد شد
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: اعتباری هم که برای اشتغال اتخاذ شده به روستاییان و شرکت‌های روستایی پرداخت خواهد شد. بخشی هم در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان داریم که از صندوق حمایت از تحقیقات به آنها داده می‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، عباس کشاورز در حاشیه پنجمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی در جمع خبرنگاران در خصوص مشکلات بودجه سال ۹۷ و برنامه‌های این وزارتخانه اظهار کرد: ما مشکل بودجه را به حساب تنگناهای مالی دولت گذاشته‌ایم اما ما هم از برنامه‌هایمان کوتاه نیامده‌ایم. در حال حاضر مصرف کود در کشور حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن است. انواع کود شیمیایی نزدیک به یک میلیون تن و انواع کودهای عالی حدود ۳۰۰ تن مصرف می‌شود.
وی افزود: تولیدکنندگان کودهای بیو را هم با امکانات و وام‌های ارزان‌قیمت و با کمک موسسات مالی و اعتباری تقویت می‌کنیم. در شش ماه گذشته چندین پایلوت را با کودهای بیو آغاز کردیم.
کشاورز در رابطه با آفتکش‌ها خاطرنشان کرد: در رابطه با آفتکش‌ها ما به نسبت تولیدی که داریم نصف این میزان هم مصرف نمی‌کنیم. به طور کلی محصولات ایران شیمیایی محور نیست. اقلیم مناسب ایران به نحوی است که عوامل خسارت‌زای زیادی در آن طغیان نمی‌کند و همین امر نیاز آفتکش‌ها را کاهش می‌دهد. البته مشکلاتی مانند آفت سن مادر یا ملخ و برخی بیماری‌های دیگر را داریم اما زیاد نیست.
وی افزود: کشاورزان، با تدابیری که اتخاذ می‌کنند و کیفیت خوب آفتکش‌ها، توانسته‌اند استفاده از این عناصر را به نصف برسانند. ما یک درصد کشاورزی دنیا را داریم اما کمتر از شش دهم درصد از ماده شیمیایی آفتکش استفاده می‌کنیم.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تولید کودهای بیو عنوان کرد: در رابطه با کودهای بیو برای عناصر آفتکش‌ها هم از دهه ۷۰ اقداماتی انجام شده است که در برنامه ششم این بحث را بیشتر گسترش خواهیم داد.
کشاورز منبع تامین اعتباری وزارت جهاد را بانک کشاورزی اعلام کرد و اذعان داشت: منبع تامین اعتباری ما بانک کشاورزی است برنامه‌های اولویت‌دار ما تا اول بهمن ماه در این بانک کاهش کارمزد تا سقف سه درصد است.
معاون وزیر کشاورزی افزود: این کاهش کارمزد در تجهیز مکانیزاسیون پرورش ماهی در قفس، پرورش محصولات در گلخانه‌ها و تامین مواد مورد نیاز کشاورزی است.
کشاورز در رابطه با اعتبار در نظر گرفته شده برای اشتغال روستاییان تشریح کرد: اعتباری هم که برای اشتغال اتخاذ شده به روستاییان و شرکت‌های روستایی پرداخت خواهد شد. بخشی هم در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان داریم که از صندوق حمایت از تحقیقات به آنها داده می‌شود.
وی در خصوص نحوه واردات آفتکش‌ها بیان کرد: به آفتکش‌ها ارز مبادله‌ای اختصاص می‌یابد که حداقل تعرفه آن پنج درصد است. ما برای مبادله و خرید آفتکش‌ها هم کمیته خاصی را تشکیل داده‌ایم که واردکنندگان در صورت مشکل می‌توانند از آن طریق اقدام کنند.
کشاورز در رابطه با تاخیر اعلام قیمت خرید تضمینی گندم تصریح کرد: ما پیشنهادمان را مردادماه به دولت داده‌ایم و همچنان منتظر عنایت آنها هستیم.

در بازدیدحجتی از عرصه‌های بیابانی‌اهواز مطرح شد؛
تثبیت کانون‌های گرد و غبار در خوزستان با کاشت نهال/ 40 هزار هکتار در اولویت مقابله با ریزگردها
وزیر جهادکشاورزی به همراه استاندار خوزستان و جمعی از مسئولان استانی امروز از کانون های بحرانی گرد و غبار اهواز دیدن کرد.
به گزارش ایلنا، محمود حجتی با حضور در عرصه‌های بیابانی اهواز از نزدیک در جریان روند کاشت نهال در این منطقه قرار گرفت.
رئیس جمهوری در نشستی که دیروز برگزار شد، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی را مامور سفر به خوزستان و رسیدگی به اوضاع و پیگیری طرح‌های مبارزه با گرد و غبار کرد.
به دنبال این نشست، عصر دیروز وزیرجهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، برای بررسی راه‌های مبارزه با گرد و خاک وارد استان خوزستان شدند.

در فروردین امسال هیات دولت طرح کوتاه مدت و بلندمدت تثبیت کانون‌های گرد و غبار در خوزستان را تصویب کرد.
به منظور تثبیت کانون‌های بحرانی در شرق اهواز در سطح 42 هزار هکتار قرار است در مدت یکسال وزارت جهادکشاورزی و در بلند مدت در سطح 320 هزار هکتار در طول برنامه ششم تدوین و اجرایی شود.
همچنین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو نیز مکلف شدند تامین حقابه زیست محیطی تالاب های استان خوزستان را در سال 1396 در اولویت، قرار دهند.

بر اساس مطالعات، حدود 600 هزار هکتار از اراضی خوزستان کانون گرد و غبار اعلام شده اند که 350 هزار هکتار از آنها بحرانی و حدود 40 هزار هکتار نیز فوق بحرانی است. کارشناسان بر این باورند که 400 تا 700 هزار هکتار از اراضی این استان نیز تنها یک گام با بیابانی شدن فاصله دارند.
بالغ بر یک میلیون و 200 هزار هکتار از زمین های خوزستان را بیابان تشکیل داده اند که نقش مهمی در بروز پدیده گرد و غبار در این استان دارند و گفته می شود بین 30 تا 40 درصد این گرد و غبارها منشأ داخلی دارند.
بر اساس مطالعات، مساحت کانون‌های فرسایش بادی و ماسه‌های روان در خوزستان 280 هزار هکتار و وسعت کانون‌های رُسی 350 هزار هکتار است که کانون‌های رسی، بحرانی معرفی شده‌اند. حدود 40 هزار هکتار از این کانون‌ها در جنوب و شرق اهواز کانون‌های فوق بحرانی هستند که در اولویت طرح مقابله با ریزگرد قرار دارد و از بهمن پارسال کار مهار کانون‌ها در این سطح آغاز شده است.
استان خوزستان از جمعه گذشته برای چهارمین روز متوالی با پدیده گرد و غبار دست و پنجه نرم می‌کند که این امر سبب تعطیلی مدارس، مراکز آموزشی و ادارات برخی شهرستان‌ها در چند روز گذشته شد.

مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران خبرداد:
صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری محصولات کشاورزی مازندران به بازار‌های هدف
مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران گفت:240 میلیون دلار انواع محصولات کشاورزی مازندران از آغاز امسال تاکنون به بازار‌های هدف صادر شد.
به گزارش ایلنا از ساری ،نگهدار مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: ۱۴۶ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به ارزش ۲۴۰ میلیون دلار از گمرکات استان ۹ ماه امسال به بازار‌های هدف صادر شد.
وی افزود: صادرات محصولات کشاورزی در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۶.۸ درصد و ارزشی ۶.۸۵ درصد رشد داشته است.
مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: محصولات کشاورزی استان به کشور‌های ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان، افغانستان وعراق صادر شد.
نگهدار افزود: جایگاه مازندران از نظر کمی و کیفی به جایگاه ویژه‌ای در تنوع تولید و صادرات محصولات کشاورزی در کشور رسیده است.

مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران به ایلنا خبر داد:
آغاز حمل پرتقال مازندران به استان‌های دیگر برای تامین مصرف شب عید/ مازاد مصرف را باید صادر کنیم/آماری از واردات قاچاق پرتقال نداریم
مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران گفت: استان مازندران حدود ۵۰۰ هزار تن مرکبات برای عید نوروز ذخیره کرده که تا کنون ۲۵ هزار تن آن توسط دولت خرید تضمینی شده است.
محمد رضا شعبانی مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در خصوص ذخیره سازی مرکبات برای بازار شب عید نوروز اظهار کرد: ما تولید بالایی داریم و هیچ کسری در بازار نخواهیم داشت. برای ایام پایان سال به منظور تنظیم بازار در دو بخش ذخیره سازی مرکبات انجام دادیم.
وی افزود: یک بخش خرید تضمینی دولت است که برای پایان سال ذخیره سازی می شود.بخش دوم ذخیره سازی باغداران است که به مرور از اوایل برداشت تا پایان فروردین و اردیبهشت به بازار عرضه می‌شود. میزان ذخیره خرید تضمینی دولت از استان مازندران بیش از ۲۵ هزار تن است و در کل کشور حدود ۳۷ هزار تن خریداری شده است. استان‌های تولید کننده هم باید برای خودشان ذخیره سازی را انجام دهند.
شعبانی عنوان کرد: حمل پرتقال مازندران به استان‌های دیگر شروع شده که از طرف دولت و از طریق خرید تضمینی انجام شده است. بخشی را هم مردم ذخیره کرده‌اند که به مرور وارد بازار خواهد شد. مصرف شب عید حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تن برآورد شده که نیاز پرتقال شب عید در کل کشور است که از این میزان برای تنظیم بازار حدود ۳۷ هزارتن توسط دولت و مابقی توسط تولیدکنندگان و بخش خصوصی تامین شده که به بازار خواهد آمد.
وی افزود: امسال مازاد بر مصرف داریم به این دلیل که استان مازندران تقریبا حدود ۵۰۰ هزار تن ذخیره پرتقال دارد که می تواند از حالا تا پایان خرداد تامین نیاز بازار کشور را از لحاظ محصول پرتقال انجام دهد. ما برای شب عید یک بالانس قیمت انجام خواهیم داد تا هم به نفع مصرف کننده باشد و هم تولید کننده متضرر نشود. تنظیم بازار انجام می شود و قیمت قابل قبول خواهد بود. همه مردم به خاطر فساد پذیری میوه شب عید را درهفته آخر اسفند خرید می کنند، مهم این است که در آن زمان شبکه های توزیع ما فعال باشد و بار به صورت مستقیم به دست مصرف کنندگان برسد.
مدیر عامل اتحادیه باغداران مازندران در رابطه با واردات پرتقال به کشور خاطر نشان کرد: ما امسال هیچ وارداتی دراین زمینه از راه قانونی نداشته‌ایم. اما آماری از واردات این محصول از راه غیر رسمی و قاچاق در دست نیست. خوشبختانه امسال واردات رسمی صورت نگرفت و متوقف شد. تولید امسال بسیار خوب بود و مازاد مصرف داشتیم که باید در پروسه صادرات آن را برطرف کنیم. بخش خصوصی مشغول برنامه ریزی و انجام صادرات است تا بخشی از این مازاد محصول هم در شمال و هم در جنوب صادر شود.
شعبانی در پایان در رابطه با پرداخت مطالبات تولیدکنندگان از خرید تضمینی مرکبات توسط دولت تصریح کرد: ۲۰ درصد این پرداخت به صورت پیش پرداخت انجام می‌شود. ۳۰ درصد در زمان حمل و ۵۰ درصد هم بعد از حمل تا ایام پایان سال ۹۶ پرداخت خواهد شد. ما امیدواریم تا پایان سال مطالبات تولیدکنندگان و باغداران پرداخت شود.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی:
نگرانی در صداقت و خدمتگزاری بخش خصوصی نداریم /ارز مبادله‌ای برای کلیه فعالان کشاورزی یکسان در نظر گرفته شده است
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: در گذشته دولت زیاد در حفظ نباتات فعال نبود و همه در دست بخش خصوصی بود. اما در حال حاضر هم همین بخش اندک که در دست دولت است می‌خواهیم خصوصی‌سازی کنیم. ما نگرانی‌ در صداقت و خدمت‌گزاری بخش خصوصی نداریم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، پنجمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی امروز سه‌شنبه 3 بهمن ماه با حضور عباس کشاورز معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، حجت الاسلام و المسلمین بیت اللهی نماینده ولی فقیه در بخش نهاده های کشاورزی و حسینی رئیس انجمن کود افتتاح شد.
عباس کشاورز معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در این مراسم گفت: ارز مبادله‌ای برای کلیه فعالان واردات آفتکش‌ها و فعالان کشاورزی یکسان در نظر گرفته شده است. هر مشکل و نارسایی که وجود دارد به ما برسانید تا برطرف کنیم. در هفته جاری با حضور وزیر جهاد کشاورزی تصمیم گرفته شد که ما ورود جدی‌تری به مواد بیولوژی داشته باشیم البته این اقدامات از قبل هم وجود داشته فقط جدی‌تر بررسی و پیگیری خواهد شد.
وی افزود: برنامه ششم از سال زراعی آغاز شده که از 1 مهرماه تا شهریورماه سال بعد محاسبه می‌شود. در برنامه ششم به بحث کمک به مدیریت بحران آب تاکید ویژه شده و حکم قانونی برای آن صادر شده است.
کشاورز در رابطه با برنامه های تعیین شده در برنامه ششم توسعه خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه وابستگی به غذا تاکید شده که باید آن را به حداقل برسانیم. ارتقای کیفیت تولیدات، رویکرد صادراتی برای تولیدات، پایداری برای کشاورزی و کاهش استفاده از 11 میلیارد متر مکعب آب از دیگر موارد مورد تاکید برنامه ششم توسعه است.
وی افزود: در سال جاری بارندگی کمی داشتیم و سال گذشته هم بارندگی مناسب نبود همه می‌توانند به این بحران کمک کنند و تنها کار متخصصین آبیاری و تامین آب نیست.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با ضایعات بخش کشاورزی تصریح کرد: ما مقدار زیادی ضایعات در کشاورزی داریم که عامل اصلی بروز آن خسارت عوامل خسارت‌زاست مانند مقاوم نبودن گیاه به بیماری، کاهش کیفیت و آفت زدن محصولات در برداشت و یا در انبار. اگر مدیریت حفظ نباتات کشور اراده کند ظرف پنج سال نیمی از 9 میلیارد آبی را که از دست می‌رود بر می گردانند که این اتفاق مانند تولید آب است.
وی با اشاره به پیشرفت کود در کشور عنوان کرد: در رابطه با کود پیشرفت خوبی نداشتیم. کود می‌تواند در بسیاری از موارد خسارت‌هایی را که از مشکلات جوی به ما وارد می‌شود، حل کند. این تفکر که نهاده‌های کشاورزی با آب ارتباط ندارند اشتباه است. هنوز صاحبان صنعت آفتکش با انتظارات ما و مزرعه فاصله دارند.
وی افزود: در گذشته دولت زیاد در حفظ نباتات فعال نبود و همه در دست بخش خصوصی بود. اما در حال حاضر هم همین بخش اندک که در دست دولت است می‌خواهیم خصوصی‌سازی کنیم. ما نگرانی‌ در صداقت و خدمت‌گزاری بخش خصوصی نداریم.
کشاورز در خصوص توسعه گلخانه‌ها تشریح کرد: توسعه گلخانه یکی از سیاست‌هایی است که ما پیش‌بینی کرده‌ایم. ما به خاطر کمبود آب ناچار به توسعه گلخانه‌ها هستیم. به این خاطر که هم سبزی و صیفی خوب می‌خواهیم و هم به صادرات چشم داریم که در حال حاضر هم در جیرفت و اصفهان تولید و صادر می‌شود.
وی افزود: شما با برنامه‌ریزی خدمت بیشتری به گلخانه‌دارها بدهید. ما در خصوص کود پروژه خصوصی‌سازی را طی کرده‌ایم. خیر و صلاح کشور در این است که فعالیت‌ها به بخش خصوصی واگذار شود. استانداردهای کود را به تصویب رسانده‌ایم و برایش محمل قانونی تعیین کرده‌ایم.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در پایان تاکید کرد: از توجه به کیفیت محصولات عقب‌نشینی نکنید و با ما تعامل بالا و خوبی داشته باشید. توانمندسازی کشاورزان و کسانی که به کشاورزان خدمت می‌دهند از اهداف وزارت جهاد کشاورزی است.
در پایان این مراسم از تندیس پنجمین دوره نمایشگاه تخصصی نهادهای کشاورزی توسط کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی رونمایی شد.

خبرگزاری آريا
مديرعامل شرکت شهرک هاي کشاورزي اعلام كرد:
صدور يک روزه مجوز احداث شهرک هاي گلخانه اي
مديرعامل شرکت شهرک هاي کشاورزي اعلام كرد: به منظور كوتاه شدن روند اداري از اين پس مجوز احداث شهرک هاي گلخانه اي طي يك روز صادر مي شود.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا، مهندس علي اشرف منصوري بيان كرد: ايجاد و توسعه شهرک هاي گلخانه اي مي تواند در بهروري آب و خاک نقش اساسي ايفاء کند و ما بايد به اين سمت و سو حرکت کنيم.
وي افزود: توسعه شهرک هاي کشاورزي مي تواند در افزايش توليد، ايجاد اشتغال و افزايش صادرات غير نفتي اثر گذار باشد و لازم است با روحيه جهادي و تلاش مضاعف، روند ايجاد شهرک هاي گلخانه اي در کشور با شتاب بيشتري توسعه يابد.
منصوري بر مستندسازي شهرک هاي کشاورزي تاکيد کرد و گفت: در حال حاضر، 115 شهرک در اختيار داريم ولي 6 مورد ان مستند سازي شده و مالکيت آنها در اختيار شرکت قرار گرفته که بايد به اين موضوع سرعت بخشيد.
مديرعامل شرکت شهرک هاي کشاورزي در ارتباط با واگذاري ها خطاب به مديران اين شرکت تاکيد کرد: در جذب سرمايه گذار تلاش مضاعف و با رعايت قوانين و مقررات فرايند امور را آسان کنيد.
وي در مورد صدور مجوز احداث شهرک هاي گلخانه اي گفت: مسير و روند صدور مجوز احداث شهرک هاي گلخانه اي را کوتاه کرده و به يک روز کاهش داده ايم.

تداوم خشکسالي با وجودافزايش توليد آب در خراسان رضوي
با وجود افزايش توليد آب در خراسان رضوي پديده خشکسالي همچنان تداوم دارد.
به گزارش خيرگزاري آريا، مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوي گفت: امسال با وجود رشد چهارتداوم خشکسالي با وجودافزايش توليد آب در خراسان رضوي درصدي اشتراکهاي آب در اين استان نسبت به پارسال ميزان توليد آب به ميزان يک و 2 دهم درصد افزايش يافته است.
حسين اسماعيليان افزود: از ابتداي امسال تا پايان دي ماه 142 ميليون و 250 هزار مترمکعب در خراسان رضوي آب توليد شد، ميزان توليد آب در مدت مشابه پارسال 139ميليون و 359 هزار مترمکعب بود.
وي ادامه داد: 98 ميليون و 599 هزار مترمکعب آن به فروش رفته و بقيه جزو آب بدون درآمد نظير انشعابهاي غيرمجاز است.
مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوي گفت:امسال 2 هزار و 161 فقره انشعاب غيرمجاز آب در سطح خراسان رضوي شناسايي و به مجاز تبديل شد. اين تعداد در مدت مشابه پارسال 461 فقره بود.
اسماعيليان متوسط مصرف ماهانه آب هر مشترک را در در خراسان رضوي 13 مترمکعب در ماه اعلام کرد و گفت:اين ميزان درکشور بطور ميانگين حدود 20 مترمکعب است.
وي با اشاره به تداوم پديده خشکسالي گفت: ميزان بارش در خراسان رضوي ظرف 30 سال گذشته سير نزولي داشته است. طي چهار ماه نخست امسال فقط 13 و نيم ميليمتر بارندگي در استان ثبت شد. ميزان بارندگي در خراسان رضوي 78 درصد نسبت به بلندمدت کاهش يافته است.
مديرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوي افزود: بايد شهروندان از طرق مختلف در جريان بحران آب گريبانگير استان قرار گيرند تا با لحاظ مديريت مصرف، بخشي از مشکل حل شود.

ثبت‌نام 241 واحد توليدي کشاورزي استان زنجان در سامانه بهين‌ياب
مدير سرمايه‌گذاري سازمان جهاد کشاورزي استان زنجان گفت: تامين مالي بنگاه هاي توليدي کوچک، متوسط و طرح‌هاي نيمه تمام با پيشرفت فيزيکي 60 درصد در قالب سامانه «بهين ياب» از جمله طرح هاي در دستور کار در راستاي تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي به شمار مي رود که اجراي آن از سال گذشته در سراسر کشور آغاز شد.
حجت‌الله قصابي در گفتگو با خبرنگار آريا در زنجان تصريح کرد: سال گذشته در مجموع به 178 واحد توليدي کشاورزي در استان زنجان مبلغ 658 ميليارد و 994 ميليون ريال در قالب طرح رونق توليد تسهيلات پرداخت شده است.
وي با اشاره به اينکه امسال ثبت نام واحدهاي توليدي در سامانه «بهين ياب» از 6 مرداد ماه آغاز شده است، افزود: در سال جاري 241 واحد توليدي کشاورزي از مناطق مختلف استان در اين سامانه ثبت نام کرده اند که از اين تعداد 155 واحد به تاييد و تصويب کارگروه استاني رسيده و واجد شرايط پرداخت تسهيلات شناخته شده اند.
قصابي عنوان کرد: امسال تاکنون به 65 واحد توليدي کشاورزي در استان مبلغ 255 ميليارد و 275 ميليون ريال در قالب طرح رونق توليد تسهيلات پرداخت شده و اعطاي تسهيلات براي مابقي واحدها نيز در دست اقدام است.
مدير سرمايه‌گذاري سازمان جهاد کشاورزي استان زنجان بيان داشت: تمامي پرونده هاي کشاورزي ثبت شده در سامانه «بهين ياب» پس از بررسي هاي کارشناسي در واحد هاي تخصصي، در کارگروه استاني متشکل از نمايندگان دستگاه هاي ذيربط و بانک‌ها به تصويب رسيده و براي دريافت تسهيلات به بانک هاي عامل معرفي مي شوند.
وي با بيان اينکه طرح هاي نيمه تمام و طرح هاي با پيشرفت فيزيکي بالاي 60 درصد در اولويت پرداخت تسهيلات خواهند بود، خاطرنشان کرد: تسهيلات طرح رونق توليد با سود و کارمزد 18 درصد پرداخت مي‌شود.
قصابي امکان پرداخت تسهيلات به طرح هاي داراي چک برگشتي و بدهي هاي غير جاري را به عنوان مزيت تسهيلات طرح رونق توليد برشمرد و تصريح کرد: در اين راستا چک برگشتي متقاضي بايد از 25 درصد تسهيلات پرداختي و بدهي هاي غير جاري نيز از مجموع تسهيلات پرداختي کم تر باشد.
مدير سرمايه‌گذاري سازمان جهاد کشاورزي استان زنجان با اشاره به اينکه در حال حاضر ثبت نام بنگاه هاي توليدي بخش‌هاي صنعت و کشاورزي در سامانه بهين ياب متوقف شده است، اضافه کرد: هم اکنون اعطاي تسهيلات ايجاد اشتغال پايدار از منابع مختلف در مرحله عملياتي شدن است که فرصت بسيار خوبي براي واحدهاي توليدي و بهره برداران بخش کشاورزي استان بويژه در مناطق روستايي فراهم مي کند.

خبرگزاری ايسنا
گزارش حجتی وزیر جهاد کشاورزی از کارهای انجام شده برای مقابله با ریزگردها
وزیر جهاد کشاورزی گفت: مردم آرام آرام و در یک دوره میان مدت آثار مثبت حرکت‌های خیلی خوب و وسیعی که در عرصه‌های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز انجام شده است را شاهد خواهند بود.
به گزارش ایسنا، محمود حجتی در حاشیه بازدید از عرصه‌های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در خصوص رشد نهال‌های کشت شده در عرصه‌های فوق بحرانی جنوب شرق اهواز خوشبختانه سازگاری طبیعت با آنچه کارشناسان و متخصصان پیش بینی کرده بودند همراهی دارد.
وی افزود: نهال‌هایی که در فروردین و اسفندماه سال گذشته غرس شده‌اند در حال حاضر وضعیت خوبی دارند و امیدواریم تا دو یا سه سال آینده این نهال‌ها مستقر شوند و آثار حیاتی خود را در ارتباط با مسایل زیست محیطی عملا نشان دهند.
وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد که با استقرار کامل این نهال‌های غرس شده، شاهد آثار حیاتی آن‌ها در بحث بادشکن، جلوگیری از فرسایش خاک و بلند شدن ریزگردها باشیم.
وی گفت: در ارتباط با مبارزه با پدیده ریزگردها، یکی از کارهای انجام شده بحث احداث کانال آبرسان به عرصه‌های قوق بحرانی بود که با یک حرکت جهادی از سوی همه دستگاه‌ها انجام شد.
وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد که کارهای نهایی احداث این کانال که عبور از خط لوله نفت پالایشگاه آبادان است نیز انجام شود و فردا یا پس فردا آب در تالاب منصوریه جاری شود.
حجتی اظهار کرد: احداث این کانال علی رغم این زمان کم و وجود موانع مختلفی مانند خط راه‌آهن، لوله‌های نفت و گاز و آب، یک شاهکار مهندسی است. حجم عملیات با توجه به طول 47کیلومتری مسیر بسیار زیاد است.
وی بیان کرد: با این زیرساختی که انجام شده است و حضور نیروهای مردمی، اقدامات انجام شده در بحث تامین نهال مورد نیاز و تخصیص منابع لازم افق روشنی در مقابل ما قرار می‌دهد تا کار نهال کاری و مرطوب سازی اراضی فوق بحرانی منطقه جنوب شرق اهواز را امسال به اتمام برسانیم.
وی ابراز امیدواری کرد که در سال‌های آینده با امتداد این کانال، آب به مارون، هندیجان و زهره برسد تا منشا ریزگردها که عمدتا در مناطق شرق و جنوب شرق اهواز است با یک برنامه میان مدت عملیات بیولوژیک در بحث مرطوب سازی اراضی و کشت نهال مهار شود.
وی خاطرنشان کرد: با انجام این کارها امیدواریم در بلند مدت شاهد کاهش و حذف ریزگردها از این مناطق باشیم.

سهم باغدار از بازار هر میوه چقدر است؟
بازار میوه با وجود فراوانی محصولی و انباشت روی دست باغدار، نه‌تنها برای مصرف‌کننده مقرون به صرفه نیست، بلکه تولیدکننده هم از بازار بهره مناسبی نمی‌برد و به گفته مدیرعامل اتحادیه باغداران، هر یک از تولیدکنندگان نهایتا ۲۵ تا ۳۰ درصد از قیمت آن محصول نصیب‌شان می‌شود.

خبرگزاری پانا
گزارش پانا از مفهوم «رد پای آب» و «آب مجازی» در ادبیات اقتصادی کشور
چگونه می‌توان از هولناکی «خشک‌قرنی» نجات پیدا کرد
300 هزار حلقه چاه غیرمجاز کشور مسدود شود
با گرم شدن زمین، کاهش منابع آبی و بحران آب، «رد پای آب» و «آب مجازی» مفاهیمی پر کاربرد در ادبیات اقتصادی کشورها شده‌ و اجماعی برای مدیریت مصرف آب و بهره‌وری عوامل تولید به ویژه در کشورهایی که با بحران کمبود آب دست به گریبان هستند، شکل گرفته است.در ایران نیز که گفته می‌شود میزان بارش‌هاتا انتهای قرن بیست و یکم 25 درصد کاهش می‌یابد، چنین مدیریتی الزامی است.
حتما شما هم در خبرهایی که این روزها در حوزه آب منتشر می‌شوند با کلماتی نامانوس مانند «رد پای آب» و «آب مجازی» رو به رو شده‌اید. برای بسیاری این پرسش مطرح است که این کلمات چه معنایی دارند و چه مفاهیم و برنامه‌هایی را شامل می‌شوند.
در پاسخ به این پرسش باید گفت منابع آبی هر کشور در سه بخش کشاورزي، صنعت و شرب مصرف می‌شود. اما این میزان مصرف منابع داخلی، بیانگر کل نیاز آبی یک کشور در رابطه با الگوي مصرفی آنها نیست.
واقعیت این است که با واردات و صادرات بین‌المللی کالاها، مبادلات آب به فرم مجازي صورت می‌گیرد. نیاز به شاخصی وجود دارد تا بتوان بر مبناي الگوي مصرفی مردم، نیاز واقعی هر کشور را به منابع آبی محاسبه کرد. به این منظور «مفهوم رد پاي آب» یا «میزان آب مصرفی پایه» در سال 2002 معرفی شدو بر اساس این مفاهیم، تحت تأثیر اقلیم هر منطقه، میزان تولیدات و واردات کالا در هر کشور، الگوي مصرفی مردم، عملیات کشاورزي و راندمان کاربرد آب در هر کشور متغیر است.
مفهوم ردپاي آب به عنوان شاخصی از کمیت، زمان و مکان مصرف آب شیرین، در سال 2002 توسط هاکسترا ارائه شد. این مفهوم پس از انجام اصلاحاتی در روش هاي برآورد و محاسبه، در مجموعه‌اي از انتشارات مؤسسه یونسکو به عنوان یک شاخص قابل اتکا معرفی شد.
همچنین در سال 2004، گزارشی از سوي همان مؤسسه، پیرامون مفاهیم و روش‌هاي محاسبه این شاخص در سطوح مختلف به همراه اعداد و ارقام محاسبه شده آن براي کشورهاي مختلف منتشر شد. از سوي دیگر همکاري بین مؤسسات جهانی در این زمینه، منتهی به تاسیس شبکه ردپاي آب، در سال 2008 شده است که هدف آن هماهنگ کردن تلاش‌ها براي توسعه بیشتر و انتشار دانش در مورد مفاهیم، روش‌ها و ابزا‌رهاي مرتبط با این شاخص است.
متوسط بارش سالانه در ایران تا ابتدای قرن بیستم 240 میلیمتر بوده است
نعمت حسنی معاون سابق وزارت نیرو و مشاور سازمان مدیریت بحران وزارت کشور در گفت‌وگو با خبرنگار پانا در خصوص مفهوم رد پای آب و آب مجازی می‌گوید ایران کشوری با یک میلیون و 648 هزار کیلومتر مربع مساحت است و تا اوایل قرن بیستم یعنی حدود 18 سال قبل 240 میلی‌‌متر بارش سالانه داشته است اما مطالعات اقلیم شناسی نشان می‌دهد که بارش ایران از ابتدا تا انتهای قرن بیست و یکم از 240 میلیمتر در سال به 180 میلیمتر کاهش می‌یابد و این بدان معناست که 25 درصد بارش‌ها از دست می‌رود و این واقعیت‌هایی است که مردم باید حتما از آن مطلع باشند.
مشاور سازمان پیشگیری و مدیریت بحران وزارت کشور تاکید کرد:‌ حساسیت مدیریت درست تولید، توزیع و مصرف آب باید توسط آحاد مردم درک شود.
حسنی گفت: در موضوع نزولات جوی نه با خشکسالی که با خشک قرنی مواجه‌ایم پس با قرنی خشک باید دست و پنجه نرم کنیم و اگر هوشیار نباشیم بسیاری از مناطق کشور قابلیت سکونت را از دست می‌دهند.
وی افزود: اگر کل بارندگی به مساحت کشور تقسیم شود حدود 24 سانتیمتر آب جمع آوری می‌شود و میزان بارش در کشور نزدیک حدود 400 میلیارد متر مکعب است.
وی ادامه داد:‌ از این میزان بارش 8 میلیارد متر مکعب برای تامین آب شرب و صنعتی مصرف می‌شود و میزان مصرف در بخش کشاورزی نیز حدود 92 میلیارد مترمکعب است. مجموع آب بخش کشاورزی، شرب و صنعت حدود 100 میلیارد مترمکعب است و ممکن است به نظر برسد که 4 برابر این میزان بارش وجود دارد و چه جایی برای نگرانی در مورد تامین آب وجود دارد.
معاون سابق منابع انسانی و آموزش وزارت نیرو تصریح کرد: واقعیت این است که ایران دارای سه دسته آب و هوایی است؛ حدود یک سوم کشور آب و هوای معتدل، یک سوم آب و هوای نیمه خشک و یک سوم دارای آب و هوای خشک است و میزان تبخیر آب در هرکدام از این سه اقلیم متفاوت است.
70 درصد نزولات جوی در کشور تبخیر می‌شود
حسنی خاطرنشان کرد:‌ در اقلیم معتدل میزان تبخیر آب حدود 30 درصد، در اقلیم نیمه خشک 60 درصد و در اقلیم خشک حدود 90 درصد است بنابراین تجربه نشان می‌دهد که از 400 میلیارد مترمکعب بارش حدود 280 میلیارد مترمکعب بارش تبخیرمی‌شود و این به آن معناست که حدود 70 درصد نزولات جوی و بارش در کشور تبخیر می‌شود و حدود 120میلیارد مترمکعب باقی می‌ماند.
مشاور سازمان مدیریت بحران وزارت کشوراظهار کرد: اشتباهی که در دو دهه گذشته در بخش کشاورزی وجود داشته این بوده است که چاههای آب زیادی به صورت قانونی و غیرقانونی حفر شده است.
تبخیر40 میلیارد مترمکعب از آبی که برای کشاورزی مصرف می‌شود
حسنی عنوان کرد:‌ کشاورزی در کشور یا به صورت کشت دیم و یا با استفاده از آب چاه یا تخلیه سدها صورت می‌گیرد و حدود 60 درصد از آبی که در کشور مورد استفاده کشاورزی قرار می‌گیرد نیز تبخیر می‌شود که به معنای تبخیر 40 میلیارد مترمکعب آب مصرفی در بخش کشاورزی است.
وی اضافه کرد:‌ بحث اصلی کشور در مساله آب به بخش کشاورزی مرتبط است چون هم بیشترین مصرف و هم بیشترین تبخیر در این بخش وجود دارد .
حسنی گفت:‌ تمایز آب در بخش کشاورزی و خانگی این است که مصرف خانگی آب نیازمند تصفیه و صرف هزینه‌های بیشتر است.
وی با بیان اینکه تمامی محصولات کشاورزی، صنعتی و دامی نیازمند آب هستند،‌ عنوان کرد:‌ دو مقوله در بحث آب کشاورزی مطرح است: راندمان و آب مجازی. راندمان به این معناست که به ازای هر یک مترمکعب محصول چه میزان محصول به دست می‌آید و هر چه میزان محصول تولیدی بیشتر باشد به این معناست که راندمان بالاتر است.
حسنی تصریح کرد: آب مجازی برعکس راندمان است به این معنا که برای به دست آوردن هر یک واحد از هر محصول به چه میزان آب مورد نیازاست. بنابراین آب مجازی میزان آبی است که برای تولید یک واحد از هر محصول مصرف می‌شود.
استاد دانشکده مهندسی عمران، آب و منابع طبیعی دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد:‌ در آب مجازی تعیین می‌شود که برای تولید یک کیلوگرم گندم یا برنج چه میزان آب مورد نیاز است.
وی اضافه کرد:‌ برای تولید یک کیلوگرم برنج با روش کشت مناسب به طور مثال در انگلستان که راندمان کشاورزی مناسبی دارد 3 متر معکب آب مورد نیاز است برای تولید گندم نیز 2.4 متر مکعب و یک کیلوگرم از گوشت گاو 15 متر مکعب به معنای 15 هزار لیتر آب مورد نیاز است که 5 برابر تولید یک کیلوگرم برنج مورد نیاز است.
تولید برخی محصولات دامی یا کشاورزی به دلیل آب‌بری بالا توجیه اقتصادی ندارد
حسنی با بیان اینکه محصولات صنعتی نیز به میزان بالایی از آب نیاز دارند، عنوان کرد:‌ بیشتر آب مجازی بیشتر برای محصولات کشاورزی یا دامی انجام می‌شود که به اقلیم هر منطقه یا کشور و راندمان و بهره وری از عوامل تولید وابسته است.
وی خاطرنشان کرد:‌ آب مجازی مشخص می‌کند که به طور مثال برای تولید هر کیلوگرم برنج سه هزار کیلو آب مورد نیاز است و آیا میزان آب موجود در کشور مورد بررسی این امکان را فراهم می‌کند که به طور مثال در آن کشور تولید صورت گیرد.
حسنی عنوان کرد:‌ به طور قطع کشت برنج تنها در سواحل مازندران دارای توجیه اقتصادی است و توصیه نمی‌شود در سایر نقاط کشور که اب و هوایی خشک و نیمه خشک دارد به کشت برنج اقدام شود.
وی تصریح کرد:‌ تولید گوشت گاو و گوساله با توجه به آب‌بری زیاد نیازمند بررسی است که آیا تولید این محصولات دامی در کشور ما توجیه پذیر است یا خیر و آیا می‌توان با استفاده از واردات نسبت به تامین نیازهای داخلی اقدام کرد.
حسنی با بیان اینکه واردات محصولات کشاورزی به معنای واردات آب مجازی است،‌ تصریح کرد:‌ مثال دیگر مقایسه کشور استرالیا و ژاپن است. استرالیا کشوری پهناور و دارای 9 میلیون کیلو مترمربع وسعت است و این درحالی است که ژاپن 377 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و درحالی که استرالیا 5 برابر ایران مساحت دارد وسعت ژاپن یک پنجم مساحت ایران است و استرالیا از طریق صادرات محصولات به طور میانگین 75 تا 80 میلیارد مترمکعب آب مجازی صادر می‌کند.
وی تصریح کرد:‌ استرالیا اولین کشوری است که بیشترین محصولات کشاورزی و دامی را صادر می‌کند و پس از آن آمریکا، آرژانتین و برزیل کشورهایی هستند که در مقام‌های بعدی هستند و بیشترین کشوری نیز که آب مجازی وارد می‌کند کشور ژاپن است و سالانه 75 میلیارد مترمکعب آب مجازی به این کشور وارد می‌شود.
حسنی گفت : در واردات و صادرات کشور باید به موضوع آب‌بر بودن آنها توجه شود و محصولاتی که لازم است تولید شود تنها به اندازه مورد نیاز تولید شوند و برای محصولاتی که با توجه به آب بر بودن زیاد توجیه اقتصادی ندارند از طریق واردات و آب مجازی به تامین آنها اقدام شود.
راندمان میزان آب مجازی را کاهش می‌دهد
وی عنوان کرد:‌ وقتی راندمان تولید در هر کشوری افزایش می‌یابد میزان آب مجازی را کاهش می‌دهد و به طور مثال آب مجازی گندم یا برنج در ایتالیا 6 برابر انگلستان است و کشور انگلستان یکی از کشورهایی است که بهره‌وری و راندمان بالایی در مصرف آب دارد.
وی خاطرنشان کرد:‌ به دلیل تبخیر زیاد آب در کشور کشاورزی باید به شیوه‌هایی صورت گیرد که کمترین میزان تبخیر را داشته باشد و به همین دلیل روشهای آبیاری قطره‌ای، کوزه‌ای ،لایه‌ای یا گلخانه‌ای از روشهایی هستند که با کمترین مصرف آب بیشترین میزان محصول به دست می‌اید.
حسنی عنوان کرد: باید با روشهای مناسب آب و تولید محصولاتی که مطابق با اقلیم و شرایط آب و هوایی ایران است به کشاورزی اقدام کرد و نباید اجازه داد که هر کشتی در هر سرزمینی انجام شود بلکه باید با برنامه ریزی و تحقیق نسبت به تولید محصولات کشاورزی و دامی اقدام کرد.
وی تاکید کرد: تمامی چاههای غیرمجاز کشور باید مسدود شوند و درجاهایی که موضوع معیشت مردم مهم است با برنامه و سهمیه معین نسبت به بهره برداری از منابع آب زیرزمینی مجوز صادر کرد.
رئیس دانشکده مهندسی عمران، آب و محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی گفت:‌ یکی از خطرات برداشت بی رویه آب این است که موجب می‌شود نشست زمین و دشتها به وجود آید و با پرشدن خلل و فرجها خاک مستحکم شده و مرده شود این بدان معناست که بارش باران جذب زمین نمی‌شود و به محض کوچکترین بارشی خطر سیل و سیلاب وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد:‌ بیش از 300 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد که باید مسدود کردن آنها جزو اولویت‌های کاری سه قوه کشور باشد و میزان مصرف در چاههای مجاز نیز تعیین شود تا برداشت بی‌رویه از آبهای زیرزمینی صورت نگیرد.

خبرگزاریفارس
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت خبرداد
منتظر اعلام نرخ خرید تضمینی از سوی دولت هستیم/ تقویت بخش خصوصی برای تولید کود زیستی در برنامه ششم
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: در برنامه ششم توسعه توجه ویژه‌ای به تولید و تقویت توان بخش خصوصی در کود زیستی آمده است و همچنین با شرکت‌های معتبر جهانی برای واردات و تولید آفت‌کش‌های کم‌خطر رایزنی کرده‌ایم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عباس کشاورز بعدازظهر امروز در آیین آغاز پنجمین نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی تهران که در بوستان گفت‌وگو برگزار شد، به اهمیت استفاده از نهاده‌هایی همچون بذر مناسب و آفت‌کش‌ها اشاره کرد و گفت:‌ در کشور ما سالانه رقمی حدود 2 میلیون و 300 هزار تن انواع کود شیمیایی مصرف می‌شود که یک تا 1.5 میلیون تن آن کودهای آلی است و 200 تا 300 هزار تن کود بیولوژیک است.
وی در پاسخ به اینکه وضعیت استفاده از آفت‌کش‌ها در کشور نسبت به سایر کشورهای دنیا چگونه است، گفت: اقلیم ایران اقلیمی است که عوامل خسارت در آن امکان طغیان ندارد، اما مشکلاتی مثل سن گندم و ملخ را داریم که اینها را هم بخشی با تدابیری که کشاورزان اتخاذ می‌کنند و همچنین آفت‌کش‌هایی خوبی که در دسترس است کنترل می‌شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت همچنین گفت: کود و سم به نسبت تولید کمتر از نصف مصرف می‌شود، به طوری که یک درصد کشاورزی دنیا را داریم، اما کمتر از 0.6 درصد آفت‌کش‌ها را استفاده می‌کنیم.
کشاورز همچنین در مورد راهکارهای دولت برای ترویج استفاده از کودهای بیولوژیک که آسیب کمتری به محیط زیست می‌زنند نیز این گونه توضیح داد که این کودها در دهه هفتاد در دستور کار قرار گرفت و در برنامه ششم به طور ویژه عنوان شده که تولید آن را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا تولید افزایش یابد و سهم قابل توجهی در مصرف عناصر آفت‌کش‌های بیولوژیک دیده شده است که نمونه آن تخم پارازیت است که تاکنون دولت آن را تولید می‌کرد، اما اکنون به بخش خصوصی واگذار شده است.
وی همچنین در مورد ارائه تسهیلات برای تولید آفت‌کش‌های بیولوژیک و کم خطر هم گفت: منبع تأمین اعتباری ما بانک کشاورزی است که طرح‌های اولویت‌دار مانند تجهیز مکانیزاسیون، ایجاد گلخانه و پرورش ماهی در قفس با 3 درصد کارمزد کمتر داده می‌شود و همچنین مساعدت‌های زیادی برای تولید این مواد بیولوژیک هم اختصاص خواهند داد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت افزود: همچنین از محل اعتباری که برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی اختصاص یافته شرکت‌هایی که در حوزه تولید آفت‌کش‌های کم خطر در مناطق روستایی مستقر باشند، می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.
کشاورز همچنین از حمایت‌های دولت برای واردات یا تولید سموم کم خطر هم این گونه توضیح داد که واردات آفت‌کش‌های کم خطر با ارز مبادله‌ای صورت می‌گیرد و دو سه سالی است که موفق شده‌ایم، حداقل تعرفه کشور یعنی تعرفه 5 درصدی را برای سموم کم خطر در نظر بگیریم.
به گفته وی همچنین کمیته خاصی تعریف شده که اگر واردت‌کنندگان نسبت به تأمین آفت‌کش کم خطر با مشکلی مواجه شدند، سریع آن را حل می‌کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین از رایزنی با شرکت‌های معتبر جهانی برای تولید و واردات آفت‌کش‌های کم خطر خبر داد و گفت: از بخش خصوصی خواهش می‌کنیم که با این شرکت‌ها مشارکت کنند تا بتوانیم آفت‌کش‌های کم خطر را در کشور تولید کنیم و ما هم از آنها حمایت می‌کنیم.
وی در پایان در پاسخ به اینکه بالاخره تکلیف نرخ خرید تضمینی با گذشت 5 ماه از آغاز کشت گندم چه شد، گفت: از من سؤال نکنید ما قیمت‌مان را مردادماه به دولت داده‌ایم و هنوز منتظر تصویب دولت هستیم.
به گزارش خبرنگار فارس پنجمین نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی تهران با شعار «دست در دست کشاورز ایرانی» با حضور 120 شرکت داخلی و خارجی در حوزه‌های بذر، کود انواع آفت‌کش‌ها در بوستان گفت‌وگوی تهران از امروز سوم بهمن‌ماه آغاز به کار کرده و تا ششم بهمن‌ماه ادامه دارد.

خبرگزاری مهر
معاون حجتی خبر داد؛
واردات کودهای کم خطر با ارز مبادله ای و حداقل تعرفه
معاون وزیر جهاد کشاورزی، از واردات کودهای کم خطر با ارز مبادله ای و حداقل تعرفه خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، عباس کشاورز در حاشیه پنجمین نمایشگاه تخصصی نهاده های کشاورزی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در کشور ما سالانه رقمی حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن انواع کود شیمیایی مصرف می شود، گفت: از این میزان یک تا یک و نیم میلیون تن کودهای آلی و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن کود بیولوژیک است.
کشاورز با اشاره به اینکه کود و سم در کشور ما نسبت به تولید کمتر از نصف مصرف می شود، تصریح کرد: ما یک درصد کشاورزی دنیا را داریم اما کمتر از ۰.۶ درصد آفت کش ها را مصرف می کنیم.
وی با بیان اینکه هم اکنون ارز مبادله ای برای کلیه فعالان در زمینه آفت کش ها و فعالان اقتصادی یکسان است، خطاب به تولید کنندگان و وارد کنندگان سموم و کودهای شیمیایی افزود: هر مشکل و نارسایی بر سر راهتان قرار دارد سریع منتقل کنید تا ما آن را برطرف کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: در هفته جاری تصمیمی در دفتر وزیر جهاد اتخاذ شد تا ما ورود جدی تر به حوزه مواد بیولوژی داشته باشیم. بنابراین از کسانی که در این فضا فعالیت می کنند می خواهیم حوزه فعالیت خود را گسترش دهند.
کشاورز با بیان اینکه مسائلی مانند کمک به مدیریت بحران آب در برنامه ششم به شکل قانون درآمده، گفت: ما باید تولیدات خود را بهبود ببخشیم، وابستگی ها را به حداقل برسانیم چرا این کار ارتقاء کیفیت تولید، رویکرد توسعه صادرات و کاهش ۱۱ میلیارد مترمکعبی آب را به همراه دارد.
وی اظهار داشت: در سال جاری وضعیت بارندگی و اقلیم مناسب نبوده همه می توانند به این بحران کمک کنند و این فقط وظیفه متخصصان آبیاری نیست. مقدار زیادی ضایعات در بخش کشاورزی وجود دارد که عامل اصلی بروز این ضایعات آسیب عوامل خسارت زا است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه استفاده از کودهای بیولوژیک آسیب کمتری به محیط زیست می زند، تأکید کرد: در برنامه ششم به طور ویژه عنوان شده که تولید این کودها را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا تولید افزایش یابد و سهم قابل توجهی در مصرف عناصر آفت کش های بیولوژیک دیده شده که نمونه آن تخم پارازیت است که تاکنون دولت آن را تولید می کرد اما در حال حاضر به بخش خصوصی واگذار شده است.
کشاورز با اشاره به ارائه تسهیلات برای تولید آفت کش های بیولوژیک و کم خطر نیز، تصریح کرد: منبع تأمین اعتباری ما بانک کشاورزی است و طرح های اولویت دار مانند تجهیز مکانیزاسیون، ایجاد گلخانه و پرورش ماهی در قفس با ۳ درصد کارمزد کمتر داده می شود ضمن اینکه مساعدت های زیادی برای تولید این مواد بیولوژیک اختصاص خواهند داد.
وی با اشاره به حمایت دولت برای واردات و تولید سموم کم خطر گفت: واردات کود های کم خطر با ارز مبادله ای انجام می شود و حدود دو الی سه سال است که موفق شدیم حداقل تعرفه یعنی ۵ درصد را برای سموم کم خطر در نظر بگیریم.
به گزارش مهر پنجمین نمایشگاه نهاده های کشاورزی با شعار «دست در دست کشاورز ایرانی» از سوم تا ششم بهمن ماه در بوستان گفتگوی تهران برگزار می شود.

مدیرکل گمرکات مازندران خبر داد:
صادرات ۴۵ تن پرتقال و ۱۹۰۰ تن کیوی در مازندران
مدیرکل گمرکات مازندران، میزان صادرات مرکبات استان را ۴۵ تن پرتقال و هزار و ۹۰۷ تن کیوی در سال جاری اعلام کرد.
ابوالقاسم یوسفی نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه میزان صادرات مرکبات استان، ۴۵ تن بوده است، افزود: علی‌رغم اینکه امسال سال خوبی برای مرکبات بوده است اما ازلحاظ وزنی ۸۶ درصد کاهش و ازلحاظ ارزشی ۸۷ درصد کاهش داشته است.
این مسئول در رابطه با صادرات کیوی استان مازندران گفت: امسال صادرات کیوی استان، یک هزار ۹۰۷ تن بوده که ازلحاظ ارزشی، ۴۶ درصد افزایش و ازلحاظ وزنی یک درصد کاهش داشته است.
وی بابیان اینکه بیشترین میزان صادرات محصولات تولیدی کیوی استان از گیلان انجام می‌شود، ازجمله دلایل این امر را تفاوت هزینه حمل‌ونقل برشمرد و افزود: با توجه به بالا بودن هزینه حمل کالا به روسیه و تفاوت هزینه حمل ۴ تا ۵ هزار دلاری، برای صادرکننده صرف ندارد ازاینجا کالایش را پلمپ کند، ازاین‌رو، کالا ابتدا به آستارا رفته و سپس بار کامیون روس یا آذری می‌شود و برای ما نیز، مهم این است که کالای ما صادر شود.
وی بابیان اینکه در ۱۰ ماهه سال ۹۶، میزان ۳۳۰ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم، ازجمله اقلام صادرشده از استان را فرآورده‌های لبنی، کالاهای صنعتی، مواد غذایی، سیمان، مصنوعات چوبی، میوه و تره‌بار اشاره کرد و افزود: صادرات استان ازلحاظ وزنی ۱۸ درصد کاهش و ازنظر ارزشی ۷ درصد افزایش داشته است.
یوسفی نژاد ازجمله دلایل کاهش وزنی صادرات به کاهش تقاضا برای صادرات سیمان از کشورهای حاشیه دریای خزر اشاره و خاطرنشان کرد: کالاهای بهتری در این ۱۰ ماه اخیر صادر کرده‌ایم؛ به این معنا که ارزش کالا بالا رفته اما وزن کالا پایین آمده است و همچنین، تنوع کالا نیز بالا رفته، به‌ویژه در بازار لبنیات که اخیراً بازار جدیدی در روسیه ایجادشده و شرکت‌های معروف استان صادرات خود را به روسیه آغاز کرده‌اند.
این مسئول عمده کشورهایی که ما به آن‌ها صادرات داشته‌ایم را روسیه، امارات، برخی کشورهای اروپایی، قزاقستان، عراق و افغانستان برشمرد.

در گفتگو با مهر مطرح شد:
حرکت خزنده بیابان در نبود باران/پای خشکسالی بر گلوی البرز
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز ضمن تشریح تاثیر کاهش نزولات جوی در افزایش اراضی بیابانی، گفت: خشکسالی البرز را تهدید می‌کند.
مهدی فتحی در گفتگو با خبرنگار مهر با تشریح تاثیر کاهش نزولات جوی در توسعه و افزایش اراضی بیابانی در استان، اظهار کرد: بیابان زایی یکی از مهم ترین چالش های زیست محیطی در جهان کنونی محسوب می شود که عوامل محیطی و انسانی در پیدایش آن ‌نقش بسزایی دارند.
وی کاهش بارش برف و باران، تبخیر بالای آب، تغییر اقلیم و در نهایت افزایش فرسایش بادی را از جمله عوامل محیطی در پیدایش و گسترش اراضی بیابانی بیان کرد و افزود: برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی همچنین فشار بیش از حد بر خاک از جمله عوامل انسانی موثر در این امر محسوب می شود.

کاهش بارندگی در البرز کم آب
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز چرای بیش از حد دام در عرصه های طبیعی، برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی، آلودگی آب های زیر زمینی از طریق پساب های صنعتی، شهری و کشاورزی را از دیگر عوامل توسعه اراضی بیابانی دانست و گفت: نباید در بحث افزایش وسعت اراضی بیابانی؛ انتقال حوزه های آب همچنین کاهش حق آبه های محیط زیستی و منابع طبیعی را نادیده گرفت.
فتحی همچنین با تاکید بر اینکه شرایط هیدورژئیکی تحمیل شده به منطقه به صورت غیر طبیعی و طبیعی یکی دیگر از عوامل موثر در افزایش اراضی بیابانی است، گفت: بدون شک کاهش نزولات جوی در سال جاری در کنار تمام مسائل یاد شده سبب خواهد شد رویه افزایش اراضی بیابانی در استان البرز شدت پیدا کند.
وی همچنین خشکسالی را تهدیدی جدی بر روند افزایشی بیابان ها در ایران از جمله استان البرز که با بحران کمبود منابع آبی مواجه است، برشمرد و تاکید کرد: بدون شک ساخت و سازهای بی رویه، بستر بیابانی شدن اراضی را بیش از گذشته محقق می سازد.
مساحت اراضی بیابانی استان البرز ۴۲ هزار هکتار است
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز مساحت اراضی بیابانی استان را بیش از ۴۲ هزار هکتار اعلام کرد و یادآور شد: عمده این اراضی در دو شهرستان اشتهارد و نظرآباد واقع شده که عمدتا کانون های ریزگرد در استان نیز به شمار می آیند.
وی در ادامه بر نقش مهم مشارکت مردمی در جهت کاهش و احیای اراضی بیابانی اشاره کرد و افزود: افزایش سطح فرهنگ عمومی، بهره گیری از توان و ظرفیت های مردمی همچنین ترویج فرهنگ صحیح مصرف از منابع آبی سطحی و زیر زمینی اقدامی موثر در جهت کاهش اراضی بیابانی خواهد بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی:
کمتر از یک درصد بهره‌برداران کشاورزی تحصیلات دانشگاهی مرتبط دارند
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ایران گفت: از مجموع حدود ۴.۵ میلیون بهره بردار کشاورزی، ۰.۸ درصد تحصیلات دانشگاهی مرتبط با کشاورزی دارند که باید این آمار را ارتقا دهیم.
به گزارش خبرنگار مهر، احمد کبیری صبح سه‌شنبه در نشست با استاندار بوشهر با اشاره به وظایف سازمان نظام مهندسی کشاورزی اظهار داشت: توسعه مهندسی کشاورزی از اقدامات مهم دولت در چند سال اخیر بوده است.
وی بیان کرد: هدف اصلی سازمان نظام مهندسی کشاورزی، ساماندهی نیروی متخصص کشاورزی است که نیروهای فارغ التحصیل رشته های کشاورزی در یک فرایند برنامه ریزی شده برای استغال در بخش های مختلف کشاورزی به کار گمارده شوند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ایران با اشاره به تدوین نظام جامع دامپروری، قانون افزایش بهره وری کشاورزی در کشور گفت: با وجود ۴.۵ میلیون بهره بردار کشاورز در کشور باید دانش کشاورزی را به سمت واحدهای بهره برداری کشاورزی ببریم.
ضعف سیستم دانشگاهی رشته های کشاورزی
کبیری خاطرنشان کرد: از مجموع حدود ۴.۵ میلیون بهره بردار کشاورزی، هشت دهم درصد تحصیلات دانشگاهی مرتبط با کشاورزی دارند که باید این آمار را ارتقا دهیم.
وی افزود: یکی از مشکلات موجود در عرصه کشاورزی و آموزش، ضعف سیستم دانشگاهی رشته های کشاورزی است که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی مهارت ورود به عرصه کشاورزی را ندارند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ایران یادآور شد: اکنون ایران در بین کشورهای در حال توسعه از نظر اقتصادی رتبه ۲۷ اما در تسهیل فضای کسب و کار وضعیت خوبی نداریم به طوری که در سال ۲۰۱۷ رتبه ۱۲۰ جهان بودیم.
کبیری ادامه داد: ناچار هستیم کشاورزی را با عنصر دانش به پیش برده و برای افزایش بهره وری از مهندسان کشاورزی در کنار کشاورزان زحمتکش استفاده ببریم.

باشگاه خبرنگاران جوان
معاون وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:
منتظر تصویب دولت برای تعیین نرخ خرید تضمینی گندم هستیم
کشاورز در خصوص تکلیف نرخ خرید تضمینی گندم گفت: در مرداد ماه قیمت را به دولت اعلام کردیم و هنوز منتظر تصویب آن هستیم.
به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، عباس کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت در آیین آغاز پنجمین نمایشگاه نهاده‌های کشاورزی تهران که در بوستان گفتگو برگزار شد، اظهار کرد: حداقل تعرفه برای واردات سموم کم خطر در 2 تا 3 سال اخیر، معادل 5 درصد در نظر گرفته شده است، ضمن آن که کمیته خاصی هم جهت رفع مشکلات واردکنندگان‌ تعریف کرده‌ایم.
وی افزود:‌ بنا به درخواست وزیر جهاد تصمیماتی مبنی بر ورود جدی به مواد بیولوژیک‌ اتخاذ شده است و از تمامی فعالان تقاضا داریم که فعالیت خود را در این زمینه با ما افزایش دهند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با انتقاد از مصرف بالای ضایعات در بخش کشاورزی، گفت: ضایعات بالای محصولات کشاورزی هدر رفت 9 میلیارد متر مکعب‌ آب را به همراه دارد که در صورت کاهش عوامل خسارت زا نظیر آفات می‌توان میزان هدر رفت آب را به طور چشمگیری کاهش داد.
وی با اشاره به اینکه مصرف کود تاثیر بسزایی در خسارت های جدی از قبیل سرمازدگی و خشکی دارد، افزود: با توجه به تاثیر نهاده‌های کشاورزی با کاهش مصرف آب، فرمول اصلاح تغذیه خسارت ها را در بخش به حداقل ممکن خواهد رساند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه عملکرد تولید گوجه فرنگی در استان گلستان به 110 تن در هکتار می رسد، افزود: عملکرد در تولید گندم بالا نیست، چراکه تولیدکنندگان فکر می‌کنند بیماری گندم فانتزی است و آن را جدی نمی‌گیرند.
کشاورز با اشاره به ضرورت توسعه گلخانه‌ها گفت: با توجه به بحران منابع آبی چاره‌ای جز توسعه گلخانه‌ها نداریم و با توجه به رطوبت بالای فضای گلخانه فعالان بخش خصوصی باید خدمات بیشتری به تولیدگنندگان‌ دهند، چراکه در صورت بروز یک بیماری کوچک همانند آنفولانزای مرغی، کل گلخانه را در بر می‌گیرد.
به گفته وی؛ با توجه به آنکه در فضای گلخانه نسبت به فضای آزاد، باید مراقبت بیشتری در تولیدات به عمل آوریم، از صفر تا صد این پروژه را به بخش خصوصی واگذار می‌کنیم، چراکه کشاورزی بخشی از اقتصاد است که باید مسائل زیست محیطی و پایدار در آن رعایت شود.
مصرف سالیانه رقمی حدود 2 میلیون و 300 هزار تن انواع کود شیمیایی در کشور
این مقام مسئول به اهمیت استفاده از نهاده‌هایی همچون بذر مناسب و آفت‌کش‌ها اشاره کرد و گفت:‌ در کشور ما سالیانه رقمی حدود 2 میلیون و 300 هزار تن انواع کود شیمیایی مصرف می‌شود که یک تا 1.5 میلیون تن کودهای آلی و 200 تا 300 هزار تن کود بیولوژیک است.
وی در ادامه تصریح کرد: کود و سم به نسبت تولید کمتر از نصف مصرف می‌شود و با وجود اینکه یک درصد کشاورزی دنیا را داریم، اما کمتر از 0.6 درصد آفت‌کش‌ها را استفاده می‌کنیم.
کشاورز همچنین در مورد راهکارهای دولت برای ترویج استفاده از کودهای بیولوژیک که آسیب کمتری به محیط زیست می‌زنند، یادآور شد: این کودها در دهه هفتاد در دستور کار قرار گرفت و در برنامه ششم به طور ویژه عنوان شده که تولید آن را به بخش خصوصی واگذار کنیم تا تولید افزایش یابد و سهم قابل توجهی در مصرف عناصر آفت‌کش‌های بیولوژیک دیده شده که نمونه آن تخم پارازیت است که تاکنون دولت آن را تولید می‌کرد، اما اکنون به بخش خصوصی واگذار شده است.
کشاورز ادامه داد: با توجه به مذاکرات با شرکت‌های معتبر و شناخته شده جهانی از بخش خصوصی تقاضا داریم که تولیدکنندگان‌ را در جهت تامین سموم مورد نیاز ، حمایت کنند.
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به اینکه منبع اصلی تامین اعتبارات بخش، بانک کشاورزی است، بیان کرد: بانک کشاورزی را بانک اقتصادی بخش می‌دانیم که همواره برای پروژه‌هایی مربوط به توسعه مکانیزاسیوم‌، توسعه گلخانه‌ها و پرورش ماهی در قفس با کارمزد‌ 3 درصد، تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد.
وی در پاسخ به این سوال که بالاخره تکلیف نرخ خرید تضمینی با گذشت 5 ماه از آغاز کشت گندم چه شد، گفت: از من سؤال نکنید؛ چراکه وزارتخانه در مرداد ماه قیمت را به دولت اعلام کرده است و ما هنوز منتظر تصویب آن از سوی دولت هستیم.

روزنامه کيهان
خرید توافقی 236 تن برنج از کشاورزان مازندرانی
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور گفت: تاکنون 236 تن برنج پر محصول از کشاورزان مازندرانی خریداری شده است.
سیدمحمد جعفری افزود: خرید برنج ندا، نعمت و شیرودی در دو مرکز خرید مازندران شهرستان‌های نکا و بابل از 13 دی آغاز شد و تاکنون 11 تن برنج ندا و نعمت و 225 تن برنج شیرودی و در مجموع 236 تن برنج به صورت توافقی از کشاورزان مازندران خریداری شده است.
وی افزود: برنج ندا و نعمت به مبلغ 4850 تومان و برنج شیرودی به مبلغ 5450 تومان با 8 درصد شکستگی خریداری می‌شود.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور تصریح کرد: با تمهیدات به عمل آمده و هماهنگی‌های صورت گرفته از طرف این شرکت، دو مرکز خرید توافقی برنج صدری هاشمی در استان گیلان و در شهرستان رشت و رودسر دایر شده است.
جعفری افزود: خرید برنج صدری هاشمی با هشت درصد شکستگی و با قیمت 91 هزار ریال و تنها بامعرفی‌نامه جهاد کشاورزی استان گیلان به صورت خرید توافقی انجام می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه دو کشور اظهار امیدواری کرد: مراکز خرید برنج شرکت غله در استان گیلان و مازندران تا 15 بهمن امسال آماده دریافت و خرید برنج از کشاورزان است.

روزنامه اطلاعات
بازنشستگي 10 هزارکشاورز روستايي و عشايري در ايام دهه فجر
بيش از 10 هزار کشاورز در مناطق روستايي و عشايري همزمان با جشن‌هاي سي و نهمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي به افتخار بازنشستگي نائل مي شوند و از مستمري صندوق بيمه حمايتي محصولات کشاورزي بهره مند خواهند شد.

تجليل از توليد کنندگان نمونه بخش کشاورزي آذربايجان غربي
آيين تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی آذربایجان غربی با حضور استاندار، امام جمعه ارومیه و نماینده ولی فقیه در استان، رئیس سازمان جهادکشاورزی و جمعی از مسئولان استان در ارومیه برگزار شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در این آیین که از 76 تولید کننده نمونه استانی و6 تولید کننده نمونه کشوری در بخش کشاورزی آذربایجان غربی تجلیل شد، اظهارداشت: آذربایجان‌غربی در تولید اکثر محصولات کشاورزی ودامي از جمله سیب درختی ، عسل، چغندر قند، آفتابگردان آجیلی و افزايش جمعیت گاومیش رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده است
اسمعیل کریم زاده افزود: بر اساس ارزیابی های انجام شده در سال زراعی ۹۶_ ۹۵ بیش از ۶ میلیون تن محصول کشاورزی در سطح استان تولید شده است. این مقام ادامه داد: از آغاز فصل برداشت سیب درختی در استان تا کنون میزان صادرات سیب درختی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته در حدود ۳۰۰ درصد افزایش داشته است.
کریم زاده تاکید کرد: سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی از دولت یازدهم به بعد روند قابل توجهی داشته و تراز اقتصادی مثبت و رشد بهره وری در این بخش در سالهای اخیر موید این مطلب است و لازم است مسئولان دولتی به جهت اهمیت بخش کشاورزی در رونق اقتصادی کشور اهتمام و توجه ویژه ای به این بخش داشته باشند.
استاندار آذربایجان غربی هم در این مراسم گفت : کشاورزی محور توسعه و استقلال کشور است ، اما توجه و سرمایه گذاری در این بخش در دولت های گذشته متناسب با جایگاه واقعی این بخش انجام نشده است و برای ارتقای ظرفیت های این بخش، باید برنامه ریزی و اقدامات اساسی تری صورت گیرد.
محمد مهدی شهریاری افزود: راندمان پایین بهره وری در بخش کشاورزی و مصرف آب بالا از مهمترین مشکلات موجود در این بخش است که کشاورزان استان باید با افزایش آگاهی و مشارکت با مسئولان دولتی و استفاده بهینه از فرصت ها و امکانات موجود در جهت ارتقای بهره وری و صرفه جویی در منابع آبی تلاش نمایند.
وی ادامه داد: وجود ۶۰ هزار هکتار باغ سیب در استان پتانسیل قابل توجهی است که باید از این ظرفیت با برنامه ریزی های لازم در جهت افزایش راندمان تولید و کاهش مصرف آب در باغات استفاده کنیم.
او به موضوع توسعه صادرات سیب استان هم اشاره کرد و افزود: با مذاکراتی که با سفرای برخی کشورهای همسایه ایران از جمله پاکستان انجام داده ایم، امیدواریم مسیر توسعه صادرات محصولات استان بویژه سیب به بازارهای خارجی بیش از پیش هموار شود.استاندار آذربایجان غربی ضرورت ارتقای بهره وری در بخش کشاورزی را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: کل ثروت حاصله از بخش کشاورزی در استان، 3 الی 4 هزار میلیارد تومان است در حالیکه برای تولید این محصولات، 5 میلیارد مترمکعب آب مصرف می شود که قیمت آن چند برابر ثروت و درآمد حاصل از کشاورزی استان است؛ فلذا با احتساب این موضوع لازم است با بکارگیری دانش فنی و تکنولوژی های نوین در جهت ارتقای بهره وری و افزایش میزان تولید در هر هکتار گام برداریم.
شهریاری افزود: متاسفانه در دولت های گذشته، با ورود سموم غیراستاندارد به کشور، آسیب جبران ناپذیری به کیفیت محصولات وارد شد و از سویی دیگر سلامت مردم مورد مخاطره قرار گرفت؛ امروز باید خود کشاورزان نیز در جهت عدم استفاده از این نوع سموم همکاری کنند چرا که این سموم سلامت فرزندان خودمان را مورد تهدید قرار می دهد.

خبرگزاری صدا و سيما لرستان
جلوگیری از حفرچاه‌های غیرمجاز کشاورزی در لرستان
چاههای غیرمجاز کشاورزی در استان لرستان پلمپ می شوند.
به گزارش خبر گزاری صدا و سیمای مرکزلرستان،دادستان انقلاب اسلامی خرم آباد با بیان اینکه دستگاه قضا با حفرغیرمجازچاه کشاورزی در استان برخورد می کندگفت:بایدکنتورهای هوشمند بر روی چاه های استان نصب و چاههای غیرمجاز پلمپ شوند.
رازانی بابیان اینکه بخش مهمی ازآب استان درحوزه محصولات آب دوست مصرف می شودافزود:باتوجه به بحران آب باید از کاشت محصولات آبدوست در استان جلوگیری شود.



 چاپ