بریده جراید و روزنامه ها کمينه

دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷

خبرگزاری ايانا:
Ÿوزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد: افزایش‌بهره‌وری اساس نظام‌مهندسی کشاورزی
Ÿتفاهم همکاری ایران و فائو در زمینه مدیریت یکپارچه آبخیزداری
Ÿرئیس گروه تغذیه و کنترل کیفی کودهای شیمیایی وزارت جهاد کشاورزی: حذف 10هکتار از فضای آزاد کشت با ایجاد هر هکتار گلخانه
Ÿدر گفت‌وگو با ایانا مطرح شد: کاهش مصرف آب به یک پنجم در کشت گلخانه‌ای هندوانه
Ÿسرپرست استانداری فارس: کاهش کاشت برنج در استان فارس طی 3 سال باید اجرا شود
Ÿ رئیس اداره بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان:
230 هکتار از مراتع کردستان غنی سازی شد

خبرگزاری ايرنا:
Ÿمعاون وزیر جهاد کشاورزی:اهمیت حفاظت از خاک مورد توجه مردم قرار گر فته است
Ÿ آستان قدس 22 هزار هکتار زمین زراعی مدیریت می کند
Ÿ10 تا 30 هزار هکتار زمین حاصلخیز سالانه تغییر کاربری می شود
Ÿافزايش 500 ميليارد ريالي سرمايه صندوق کشاورزي مرکزي تصويب شد
Ÿمدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی :820تن محصول گیاهان دارویی در یزد برداشت شد
Ÿخرید توافقی گوجه فرنگی دراستان بوشهر آغاز شد

خبرگزاری ايسنا:
Ÿ تذکر نماینده دشتی در واکنش به ممنوعیت صادرات گوجه‌فرنگی
Ÿ چالش استاندارد ذرت‌های وارداتی!
Ÿدبیر اتاق تعاون استان: باید "شهرک‌های صنعتی کشاورزی" در کرمانشاه راه‌اندازی کنیم

خبرگزاری فارس:
Ÿفارس گزارش می‌دهد منّت سازمان برنامه و بودجه بر سر گندم کاران/ حمایت از کشاورزی فقط در ایران است؟

روزنامه اطلاعات:
Ÿبازگشت ۱۷۷ طرح کشاورزی استان اردبیل به چرخه تولید
Ÿ توزیع بذر برای کشت پاییزه بین کشاورزان دامغان

روزنامه سبزينه:
Ÿمدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک خبر داد، تولید نهال سالم گواهی‌شده پسته
Ÿ کشت گیاهان مقاوم به کمآبی علاج سلامتی محیط زیست

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی:
Ÿ اجرای سالانه ۵۰۰ هزار هکتار طرح حاصلخیزی خاک در برنامه ششم
Ÿ طرح توسعه باغات دیم امسال در ۲۹ هزار هکتار از اراضی شیبدار اجرا می شود
Ÿ طرح کاهش خسارات ناشی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان های شمالی به سراسر کشور تسری می یابد

خبرگزاری صدا و سیما خلیج فارس:
Ÿبرداشت هندوانه پائیزه شب یلدا در توکهور و هشتبندی

خبرگزاری صدا و سیما مازندران:
Ÿ توزیع بذر سیب زمینی در سوادکوه شمالیخبرگزاری ايانا
وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:
افزایش‌بهره‌وری اساس نظام‌مهندسی کشاورزی
وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد تا امکانات خود را برای ارتقای مهارت دانش آموختگان بخش کشاورزی در اختیار سازمان نظام مهندسی کشاورزی قرار دهد.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: افزایش بهره وری در بخش کشاورزی اساس کار سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی است.
به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در نشست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با معاونین و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی که امروز یکشنبه در محل این وزارت برگزار شد، با تاکید بر این که اساس کار سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، افزایش بهره وری در بخش کشاورزی است، اظهار داشت: این وزارتخانه آمادگی دارد تا امکانات خود را برای ارتقای مهارت دانش آموختگان بخش کشاورزی در اختیار سازمان نظام مهندسی کشاورزی قرار دهد.
او بر ضرورت حضور دانش آموختگان در محیط‌های کشاورزی تاکید و خاطرنشان کرد: مهندسان جوان کشاورزی باید با حضور در مزارع، گلخانه‌ها، دامداری‌ها و سایر محیط‌های کسب و کار کشاورزی مهارت‌های فنی و کاربردی خود را افزایش دهند.
حجتی گفت: دانش آموختگان کشاورزی باید با ارائه راهکارهای بهره وری، زمینه افزایش تولید و درآمد بهره برداران را فراهم کنند تا کشاورزان به تاثیر حضور آنان باورمند شوند.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت‌های خدادادی کشور و توانایی‌های بی پایان انسان، گفت: نیروی انسانی با اراده و اتکا به دانش و تکنولوژی‌های روز می‌تواند زمینه توسعه و رفع مشکلات بخش کشاورزی را فراهم کند.
او با بیان این‌که برای تغییر از نظام سنتی به نظام نوین کشاورزی، حضور دانش آموختگان کشاورزی در عرصه‌ها ضروری است، گفت: اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی می‌توانند در افزایش بهره وری از منابع آب و خاک نقش موثری ایفا کنند.
در این نشست، شاهرخ رمضان نژاد به عنوان رئیس جدید سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور معرفی و از زحمات احمد کبیری رئیس سابق این سازمان قدردانی شد.

تفاهم همکاری ایران و فائو در زمینه مدیریت یکپارچه آبخیزداری
این همکاری برای به روز کردن فعالیت‌ها در بخش کشاورزی به ویژه در حوزه آبخیز، جنگل‌ها و مرتع و همگام شدن با جهان ضروری است.
ایران و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) تا پایان امسال تفاهم نامه همکاری در زمینه مدیریت یکپارچه حوزه آبخیز امضا می‌کنند.
به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حاشیه نشست با نماینده جدید سازمان فائو در ایران و کارشناسان ارشد این سازمان گفت: این همکاری مشترک در زمینه مدیریت ریسک، رصد و پایش و ارزیابی و اثر بخشی فعالیت‌های آبخیزداری در ایران صورت می‌گیرد.
خلیل آقایی افزود: دفتر نمایندگی فائو در ایران نیز حمایت‌های مالی و اداری را برای این تفاهم دنبال می‌کند.
او با بیان این که فائو یک سازمان جهانی است و دارای ظرفیت‌ها و تجربیات فراوان در اقصی نقاط جهان است، اظهار داشت: این همکاری برای به روز کردن فعالیت‌ها در بخش کشاورزی به ویژه در حوزه آبخیز، جنگل‌ها و مرتع و همگام شدن با جهان ضروری است.
او به اجرای فعالیت‌های آبخیزداری در سطح ۱۱ میلیون هکتار در کشور اشاره کرد و گفت: طبق برنامه ششم توسعه ظرف پنج سال باید ۱۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شود که به معنای اجرای سالانه دو میلیون هکتار آبخیزداری و دریافت سالانه دو هزار میلیادر تومان است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: این در حالی است که در دو سال برنامه ششم توسعه ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به پروزه آبخیزداری اختصاص یافته و اگر این روند پرداخت اعتبار ادامه یابد هدف برنامه ششم توسعه در زمینه آبخیزدرای محقق نخواهد شد.
او افزود: ما در عین حال باید مطمئن شویم که در همین میزان سطحی که عملیات آبخیزداری اجرا شده، کار درست و بدون نقص بوده و نتیجه کار ماندگار و هزینه‌ها اثر بخش است.
آقایی ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که علاوه بر نقطه نظرات کارشناسان، محققان و دانشگاهیان ایرانی در اجرای پروژه‌های آبخیزداری، نظرات و تایید سازمان فائو و سازمان‌های جهانی را در تکمیل، اصلاح و رفع نواقص داشته باشیم.
او تصریح کرد: در پروژه مدیریت جامع حوزه آبخیز مبتنی بر ریسک، ۵۰ نوع فعالیت مانند فعالیت‌های مکانیکی، بیومکانیکی و غیره را شناسایی کردیم که جزو اولویت‌های ما است.
آقایی گفت: تا کنون هر میزان عملیات آبخیزداری که در کشور انجام شده مورد استقبال مردم قرار گرفته زیرا در عمل متوجه اثرات مثبت آن از جمله در زمینه کنترل سیل و جلوگیری از خسارات ناشی از آن شده‌اند.
او با اذعان به این که کارشناسان برجسته فائو در بررسی‌های اولیه خود، ظرفیت‌های کارشناسان ایرانی را در حوزه آبخیز تایید کرده‌اند، اظهار داشت: کارشناسان ما در همکاری با فائو می‌توانند در قالب صادرات خدمات فنی و مهندسی و تجربیات، سهم داشته باشند.
در این نشست، جروالد بودوکر نماینده جدید سازمان فائو در ایران با ابراز خرسندی از همکاری فنی این سازمان در اجرای پروژه آبخیزداری در ایران گفت: ما پیگیر اجرای این پروژه از نظر فنی و مالی هستیم.
بنابراین گزارش در این نشست، سرپرست گروه آب و کوهستان سازمان فائو با تاکید بر این که جزییات پروژه مدیریت جامع حوزه آبخیز مبتنی بر مدیریت ریسک برای این همکاری مشترک باید مورد بررسی قرار گیرد، گفت: ما باید ببینیم هر یک از اجزای این پروژه چگونه با هم در ارتباط هستند و برنامه منطقه کاری، اهداف و فعالیت های مان را نیز مشخص کنیم.
خانم کینوا بر تشکیل یک کمیته راهبردی و یک کمیته فنی برای اجرای پروژه مدیریت جامع حوزه آبخیز تاکید کرد و اظهار داشت: کمیته راهبردی برای این است که مطمئن شویم راه را درست طی می‌کنیم و در کمیته فنی نیز اعضا می‌توانند پیشنهادهای فنی برای پیشبرد این پروژه ارائه دهند.
او گفت: ما برای اجرای این پروژه به نقشه راه نیاز داریم و سیستم مربوط به توسعه روستایی و یا شورای روستاها نیز به اجرا و پایداری این پروژه می تواند کمک کند.
او اظهار داشت: ما در صدد هستیم که تصویر خوبی از اجرای این پروژه در ایران به سازمان فائو ارایه دهیم تا سایر کشورها از این تجربه بهره مند شوند.
در این نشست، مشاور بین المللی پروژه آبخیزداری در فائو با بیان این که ظرفیت های زیادی برای اجرای فعالیت‌های آبخیزداری در ایران وجود دارد، تصریح کرد: این ظرفیت‌ها در سازمان‌های مختلف باید هماهنگ و همسو شوند.
ماساری مولیرو افزود: اجرای این پروژه می‌تواند الگویی برای سایر کشورها شود و رهیافت مبتنی بر ریسک در این پروژه به نوعی یک خلاقیت محسوب می‌شود.
او با بیان این که اطلاعات در حوزه آبخیزداری ایران زیاد است، اذعان داشت: این اطلاعات به گونه‌ای نیست که منجر به تصمیم‌سازی شود و ما می‌خواهیم این اطلاعات و ظرفیت‌های مختلف در سازمان‌ها را به نتیجه برسانیم و برای این هدف، قطعات پازل باید کنار هم قرار گیرند.
مولیرو در عین حال گفت: مصمم بودن سیاستگذاران در حوزه مدیریت آبخیزداری موجب رضایت و دلگرمی است.

رئیس گروه تغذیه و کنترل کیفی کودهای شیمیایی وزارت جهاد کشاورزی:
حذف 10هکتار از فضای آزاد کشت با ایجاد هر هکتار گلخانه
میزان مصرف آب در کشت گلخانه‌ای به یک دهم کاهش می‌یابد و این میزان در کشت هیدروپیک یک بیستم است.

میزان مصرف آب در کشت هیدروپیک به یک بیستم مصرف عادی کاهش پیدا می‌کند.
محمد علی شاکری رئیس گروه تغذیه وکنترل کیفی کودهای شیمیایی معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا در خصوص کشت‌های هیدروپونیک در گلخانه‌ها با اشاره به صرف‌جویی قابل توجه آب در این نوع کشت، گفت: میزان مصرف آب در کشت گلخانه‌ای به یک دهم کاهش می‌یابد و این میزان در کشت هیدروپیک یک بیستم است.
او با بیان اینکه کشت گلخانه‌ای یک برنامه استراتژیک است، افزود: بر اساس برنامه تدوین شده تا سال 1404 برنامه ریزی شده تا 48 هزار هکتار از سطح اراضی تحت پوشش گلخانه‌‌ای درآیند.
شاکری ادامه داد: البته به دلیل محدودیت منابع اعتباری این سطح کاهش یافته و قرار شده تا با ایجاد هر هکتار گلخانه در حدود 10هکتار از فضای آزاد کشت حذف شود.
او با تاکید به اینکه کشت هیدروپونیک نسبت به کشت خاکی نیز با کاهش آب و بهره وری بیشتر آب همراه است، افزود: البته این نوع کشت از نظر هزینه‌های اجرایی و هزینه‌های اولیه بالاست اما به دلیل کاهش هزینه تولید محصول نهایی و افزایش کنترل عوامل نسبت به بستر خاکی مناسب‌تر است. همچنین میزان مصرف آب کمتری نیز نسبت به کشت گلخانه‌ای با بستر خاکی دارد.
رئیس گروه تغذیه وکنترل کیفی کودهای شیمیایی ادامه داد: همه محصولات گلخانه‌ای قابلیت کشت هیدروپونیک را دارند، اما بیشتر برای کشت سبزی و صیفی و گل‌های بریدنی در کشورمان استفاده شده است.
او با تاکید بر اینکه در فضای آزاد یک دوره کشت انجام می‌شود اما در فضای گلخانه‌ای با برنامه ریزی دقیق 3 دوره کشت را می‌توان انجام داد، افزود: با 18 هزار متر مکعب آب حدود هزار تن محصول می‌توان در کشت هیدروپونیک تولید کرد، در حالی که تولید هزار تن محصول در فضای باز در یک فصل زراعی حدود 30 هکتار فضای کشت لازم دارد.

در گفت‌وگو با ایانا مطرح شد:
کاهش مصرف آب به یک پنجم در کشت گلخانه‌ای هندوانه
محصولی آب‌بر، همچون هندوانه نیز همان‌طور که در برخی نقاط کشور و بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته در گلخانه کشت می‌شود، می‌تواند با حداقل مصرف آب تولید شود.
کشت گلخانه‌ای نسبت به کشت در هوای آزاد می‌تواند مصرف آب را تا چندین برابر کاهش و تولید را تا ده‌ برابر افزایش دهد. کشت در هوای آزاد به علت میزان بالای تبخیر، آب بیش‌تری نیز مصرف می‌کند، اما این مساله در گلخانه‌ها با بازیافت آب و جلوگیری از هدر رفت آب باعث می‌شود که تبخیر آب کنترل و مصرف آب کاهش یابد.
محمدحسن روزی طلب عضو سابق هیئت علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا به افزایش تولید تا ده‌ برابر در کشت گلخانه‌ای در مقایسه با کشت سنتی اشاره کرد و گفت: «تجارب جهانی و به علاوه تجربیاتی که در کشور خودمان به دست آورده‌ایم، نشان می‌دهد که به ازای هر یک متر مکعب آب در کشت گلخانه‌ای می‌توان تا 10 کیلو و اغلب بیشتر محصول برداشت کرد. دیده شده است که برای یک مترمکعب آب حتی تا 50 برابر نیز تولید صورت گیرد. باید گفت گلخانه با مصرف حداقلی آب، تولید را به حداکثر می‌رساند.»
او توضیح داد: «البته باید به این نکته اشاره کرد که کشت محصولاتی چون گندم، جو، برنج و دانه‌های روغنی در گلخانه ممکن نیست، اما برای کشت محصولاتی چون سبزی، صیفی و گل‌های زینتی روش کشت گلخانه‌ای یک روش مناسب است. به طور مثال محصولی آب‌بر، همچون هندوانه نیز همان‌طور که در برخی نقاط کشور و بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته در گلخانه کشت می‌شود، می‌تواند با حداقل مصرف آب تولید شود. لازمه کشت محصولی چون هندوانه در گلخانه مدیریت‌های صحیح و مناسب آبیاری است که آبیاری قطره‌ای یکی از این روش‌ها به شمار می‌آید. با استفاده از تکنولوژی‎های دانش بنیان و سیستم‌های جدید در گلخانه و استفاده از کود مناسب به میزان مطلوب، مصرف آب در کشت هندوانه به روش گلخانه‌ای در مقایسه با کشت به روش سنتی به یک پنجم و یا حتی بیشتر کاهش می‌یابد.»

سرپرست استانداری فارس:
کاهش کاشت برنج در استان فارس طی 3 سال باید اجرا شود
سرپرست استانداری فارس گفت: دولت در اجرای مصوبات هیات وزیران در خصوص کاهش کاشت برنج در استان فارس با هیچکس شوخی ندارد.
به گزارش ایانا یدالله رحمانی در نشست کارگروه سازگاری با کم آبی استان گفت: مصوبه هیات وزیران باید اجرا شود و دولت در این زمینه با کسی شوخی ندارد، تاکید بر این است که بدون استثنا و بدون مماشات و با در نظر گرفتن مسایل اجتماعی طی سه سال کاشت برنج در استان فارس محدود شود.
وی با بیان اینکه اطلاع رسانی کامل از این اقدام و تصمیم دولت باید انجام شود، اضافه کرد: کشاورزان در جریان این محدودیت ها باشند تا کسی برای توسعه کشت شلتوک اقدام نکند، کسی پولی قرض نگیرد و زمینی اجاره نکند و برای توسعه کشت برنج اقدام نکند تا از محل این محدودیت ها دچار ضرر و زیان نشود.
سرپرست استانداری فارس ادامه داد: نصب کنتور هوشمند نیز در مصوبه هیات وزیران مورد تاکید است، سازمان های مسئول دراستان فارس هم باید این موضوع را جدی بگیرند، مکانیزم آبیاری تحت فشار دنبال شود تا برآیند همه این اقدامات منجر به محدودیت کشت شلتوک شود.
رحمانی با اظهار تاسف از اینکه ظرفیت تولید کنتور هوشمند در کشورمان محدود است گفت: دراین زمینه کمیته استانی تشکیل شده تا تامین کنتور هوشمند برای استان فارس در اولویت قرار گیرد.
وی همچنین بر لزوم اجرای طرح نکاشت تاکید و اضافه کرد: اگر این طرح اجرا شود 504 میلیارد تومان از محل صرفه جویی منابع آب درآمد ایجاد می شود که بخشی از این درآمد باید به کشاورزان بازگردد.
رحمانی همچنین پیشنهاد اجرای این مصوبه هیات وزیران را برای پنج سال مطرح کرد و گفت: در این مدت باید بدون آنکه برای منطقه خاصی استثنا قایل شویم کاشت شلتوک و برنج در فارس محدود شود، قانون برای همه یکسان است و طرح را از امسال اجرا می کنیم.
سرپرست استانداری فارس همچنین با بیان اینکه مسایل اجتماعی ، انتظامی و امنیتی را باید در ایجاد این محدودیت ها جدی گرفت گفت: در سالهای گذشته سطح زیر کشت برنج در استان فارس از 50 هزار هکتار به کمتر از 16 هزار هکتار رسیده است ، این کاهش سطح زیر کشت هم اقدام بزرگی است، با رعایت مسایل امنیتی و انتظامی باید این کاهش سطح همچنان دنبال شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس هم دراین نشست با بیان اینکه همه کشاورزان شلتوک کار در فارس الزاما برای تامین معیشت به کشت شلتوک مبادرت نمی ورزند گفت: بخش اعظم برنج فارس کشت دوم است ، این به معنی آن است که آنها یکبار در سال گندم یا محصول دیگری از زمین برداشت کرده اند و کشت شلتوک را صرفا به لحاظ تفاوت سود بیشتر می کارند.
حمیدرضا دهقانی با بیان اینکه جرم انگاری کاشت شلتوک باید به صورت قانونی اعمال شود، گفت: متاسفانه اکنون قانون جامع برای برخورد با متخلفان وجود ندارد، باید در این زمینه بدون استثنا با متخلفان برخورد شود.
وی همچنین به چالش های اجتماعی و امنیتی موضوع اشاره کرد و گفت: برخی از فرمانداران به ما نامه نوشته اند که طرح پر کردن چاه های آب غیر مجاز باعث کاهش مشارکت مردم درانتخابات شده است، فرمانداران باید کشاورزان را توجیه کنند که ایجاد محدودیت در کاشت برنج به نفع کشور و اقتصاد و در نهایت به نفع خودشان است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس بیان کرد: استان های فارس ، اصفهان، خراسان رضوی و در مجموع مناطقی از فلات مرکزی ایران اکنون با افت شدید سفره های آب روبرو هستند ، ورودی آب به سدها بشدت کاهش یافته و مسئولان باید پاسخگوی این پرسش باشند که در شرایط بحرانی کنونی آیا باید پاسخگوی درآمد کشاورزان باشند یا نجات سفره های آب و نجات منابع را دراولویت قرار دهند؟
دهقانی گفت: طی یکسال اخیر 2 هزار جلسه با فرمانداران، امامان جمعه ، بخشداران و دهیاران و اعضای شوراها برای توجیه کشاورزان دراستان فارس برگزار شده است، همه این جلسات مستندنگاری شده و تاکید شده است که مسئولان محلی باید کشاورزان و شلتوک کاران را نسبت به خطرات توسعه کشت توجیه کنند.

رئیس اداره بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان:
230 هکتار از مراتع کردستان غنی سازی شد
رئیس اداره بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: 230 هکتار از اراضی ملی این استان در قالب عملیات احیا و‌غنی سازی مراتع با استفاده از گیاهان داروئی احیا شد.
پیام شریفی اظهار داشت: طرح عملیات احیا و غنی سازی مراتع این استان در قالب چند مرحله با همکاری کارشناسان معاونت فنی اداره کل انجام می شود که در مرحله اول 25 هزار نشاء گیاهان دارویی در محل نهالستان گریزه شهرستان سنندج تولید شد.
وی اضافه کرد: این نشاء ها برای استفاده در طرح های بیولوژیک آبخیزداری و آبخوانداری استان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تولید و در قالب عملیات کپه کاری و بذر پاشی، احیاء و غنی سازی در مراتع مورد استفاده قرار گرفتند.
شریفی افزود: این گیاهان با توجه به نیاز سنجی انجام گرفته در استان و بومی بودن گونه ها انتخاب شده و در مرحله دوم نیز نشاء های تولید شده در نهالستان به عرصه های ملی استان انتقال داده شدند تا در اجرای عملیات بیولوژیک کپه کاری در 230 هکتار از مراتع مستقر و کشت شوند.
وی یادآور شد: در عملیات مذکور نشاءکاری با گونه های آویشن و‌ ختمی انجام گرفت اما کپه کاری و ‌بذرکاری به صورت محدود با استفاده از بذرهای کاسنی، ختمی و ‌آویشن انجام گرفته است.
به گزارش ایانا کردستان حدود یک میلیون و 788 هزار هکتار منابع طبیعی شامل 373 هزار هکتار جنگل و یک میلیون و 414 هزار هکتار مرتع دارد که معادل 61 درصد سطح استان را شامل می شود.

خبرگزاری ايرنا
معاون وزیر جهاد کشاورزی:
اهمیت حفاظت از خاک مورد توجه مردم قرار گر فته است
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک با اشاره به فرهنگ غنی ایرانیان، گفت : هر چند درگذشته از موضوع حفاظت خاک غفلت شده اما اکنون اهمیت این موضوع مورد توجه لایه های اجتماعی قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، علیمراد اکبری روز یکشنبه در دوره آموزشی مدیریت پایدار خاک که در معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در کرج برگزار شد، افزود: الگو و رفتار مردم ایران همواره مبتنی بر استفاده پایدار از منابع طبیعی و اهمیت جدی به 2 عنصر آب و خاک بوده است.
وی اظهار داشت: روند افزایش جمعیت در دهه های اخیر و تغییر الگوی مصرف، توسعه شهرنشینی، آثار ناشی از تغییر اقلیم و کم آبی، فرسایش خاک و امنیت غذایی نیازمند به کارگیری سیاست های جدید و ابزارها و روش های جدید تفکر است.
اکبری با تاکید بر اینکه این تفکرات باید بر مبنای مشارکت های وسیع تر در سطح منطقه و بین الملل باشد، اظهار داشت: در نخستین گام تصمیم بر حضور در نشست های مجمع جهانی خاک گرفتیم تا با تسلط و اطلاعات بیشتری به موضوع خاک کشور پرداخته شود.
وی با بیان اینکه با حضور در این جلسات تصمیم بر راه اندازی دفتر خاک در وزارت جهاد کشاورزی گرفته شد، گفت: امروز با اطمینان می توان ادعا کرد که رشد قابل ملاحظه ای از اهمیت خاک و جایگاه آن در اذهان عمومی مشاهده شده و ارتباط خوبی را با ذی نفعان و لایه های اجتماعی برقرار کرده ایم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: هنوز در آغاز یک راه طولانی برای رسیدن به اهداف و وضعیت مناسب در پایداری منابع خاک کشور قرار داریم.
وی با بیان اینکه اکنون کارشناسان در حال بررسی وضعیت توانمندی های موجود در زمینه کربن آلی خاک هستند، اظهار داشت: خاک در کشور یک بحث بسیار جدی است و مساله خاک کمتر از آب نیست زیرا برنامه ریزی برای آب کشور بدون توجه به خاک معنی و مفهوم ندارد.
وی گفت: متاسفانه در موضوع خاک کشور غفلت شده و به همین دلیل در برنامه ششم توسعه برنامه خاک با کمک نمایندگان مجلس و دولت بنا گذاشته شده و دولت مکلف شده که سالانه حدود 500 هزار هکتار از اراضی کشور را در بحث بهبود وضعیت خاک حاصلخیزی و کربن آلی خاک کشور کار کند.
اکبری ادامه داد: به همین منظور نیاز است با مجموعه بین المللی و مجامع علمی داخلی، دانشگاه ها، متخصصین و دانشمندان بخش خاک در سطح منطقه ای و بین المللی ارتباط برقرار کنیم بنابراین ارتباط نزدیکی با فائو پیدا کردیم و در جلسات مجمع جهانی خاک (GSP) در سال گذشته و سال قبل از آن شرکت کردیم.
وی با اشاره به برگزاری چند کارگاه آموزشی برای ارتقای سطح دانش همکاران و استفاده از تجربیات جهانی برای حفاظت، حاصلخیزی و جلوگیری از فرسایش خاک در کشور، گفت: حفاظت کمی و کیفی خاک در کشور جزو ارکان اصلی برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی است.
دوره آموزشی مدیریت پایدار خاک با حضور نمایندگان سازمان فائو (سازمان خواروبار کشاورزی جهان) در ایران و کارشناسان 12 زیرمجموعه تحقیقاتی کشاورزی به مدت 2 روز درکرج ادامه دارد.

آستان قدس 22 هزار هکتار زمین زراعی مدیریت می کند
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی گفت: 22 هزار هکتار زمین زراعی موقوفه کشور شامل سه هزار هکتار باغ، 9 هزار هکتار زمین زراعی و زمین های در نوبت کشت و کار زیر نظر این آستان مدیریت می شود.
محمود صادقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 10 موسسه کشت و صنعت آستان قدس رضوی در کشور مسوولیت کارهای کشاورزی را در زمین های موقوفی آستان قدس در استان های کرمان، یزد، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی برعهده دارد.
وی ادامه داد: هر کدام از این موسسات مسوول انجام فعالیت های زراعی و باغی در زمین های موقوفی است که یکی از آنها موسسه باغات آستان قدس رضوی است.
او یادآور شد: این موسسه مسوولیت احیا، نوسازی و حفظ 750 هکتار زمین های باغی و حاشیه باغ ها در شهر مشهد و حومه را برعهده دارد که از این میزان 550 هکتار باغ و بقیه آن زمین پیرامون باغ است.
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی گفت: تفاوت این موسسه با سایر موسسات آستان این است که زمین های زیر مدیریت آن، باغی داخل شهر است که زمین های کمتری را در بر می گیرد.
صادقی افزود: در مجموع 17 قطعه باغ و زمین های پیرامون آن با مجموع گستره 750 هکتار در مشهد و حومه این کلانشهر زیر مدیریت این موسسه قرار دارد.
باغ 300 هکتاری ملک آباد، باغ 114 هکتاری امام رضا(ع) و باغهای الندشت، بیلدر و منزل آباد از مهمترین مجموعه های تحت مدیریت آستان قدس رضوی در مشهد هستند.
* پشتوانه جدید برای آبیاری باغ ملک آباد
او در ادامه همچنین گفت: برای کاهش دغدغه کم آبی باغ ملک آباد در مشهد پشتوانه جدیدی از محل سد گلستان واقع در طرقبه در نظر گرفته شده است. به دلیل کمبود آب برای توسعه باغ ملک آباد چند سال پیش از شرکت آب منطقه ای درخواست کردیم که سهمیه این باغ را از آب چاه افزایش دهد.
وی افزود: به همین منظور کمیسیونی از سوی شرکت آب منطقه ای و استانداری خراسان رضوی تشکیل شد ولی با درخواست این موسسه موافقت نشد.
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی ادامه داد: هنوز دغدغه آب برای باغ ملک آباد وجود دارد اما پشتوانه ای برای سیراب کردن این باغ پیدا کردیم که آن احیای راه آبی مربوط به 50 سال پیش است زیرا پیشتر راه باریک آب از طریق بند گلستان در طرقبه خارج می شد و مسیر درختهای توت در وکیل آباد را طی می کرد و در نهایت به باغ ملک آباد می رسید.
وی گفت: سد یا بند گلستان از موقوفات آستان قدس رضوی است و سهمیه آب برای غیر از زمینهای آستان قدس رضوس ندارد. گرچه هنوز اقدامی برای احیای راه آب از سد گلستان برای باغ ملک آباد انجام نشده اما امکان استفاده از این پشتوانه برای زمانی که مشکل کمبود آب در باغ ملک آباد بیشتر شود، وجود دارد.

* طرح باغ متراکم
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی همچنین اظهارداشت: به دلیل اهمیت باغها برای محیط زیست و پاکسازی هوا در کلانشهر مشهد، تاکید تولیت آستان خودداری از قطع درخت بدون مجوز و حفظ و نگهداری درختان است. بر این اساس اگر قرار باشد درختی در یکی از باغها به دلیل کهولت سن یا بیماری قطع شود باید مجوزهای لازم در این زمینه صادر گردد.
صادقی افزود: در راستای احیا و نوسازی باغ های آستان قدس رضوی باغ هایی که قابل نگهداری از نظر سن، کیفیت و سلامت است، نگهداری و باغ هایی که قابلیت نگهداری ندارند با اخذ مجوزهای لازم نوسازی می شود.
صادقی ادامه داد: پارسال با هماهنگی شهرداری مشهد و گرفتن مجوزهای لازم از جمله کمیسیون ماده هفت و موافقت تولیت آستان قدس رضوی درختان 35 هکتار از زمینهای باغی قدیمی قطع و به جای هر یک از آنها سه نهال کاشته شد.
وی همچنین اجرای 'طرح باغ متراکم در ملک آباد' را از جمله فعالیت های این موسسه برای حفظ و نگهداری باغ های آستان قدس رضوی ذکر و بیان کرد: باغ متراکم طرحی برای شرایط بحرانی کمبود آب است که با اجرای آن از آب و زمین استفاده بهینه می شود.
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی گفت: بر اساس شیوه های سنتی در هر هکتار باغ 300 تا 400 اصله درخت کاشته و به ثمر می رسد اما در 'طرح باغ متراکم' در هر هکتار زمین باغی هزار و 500 اصله نهال و در برخی ارقام تا چهار هزار اصله نهال می توان کاشت.
صادقی افزود: طرح باغ متراکم تاکنون در 15 هکتار از باغ ملک آباد مشهد اجرا شده که مربوط به درختان سیب و گلابی بوده که در اجرای این طرح در هر هکتار چهار هزار اصله نهال کاشته شده است.
او ادامه داد: از آنجا که نهال ها نمی توانند روی پایه خود بایستند برای هر نهال از ستون، سیم و پوشش استفاده شد تا میوه آسیب نبیند و همچنین دمای آن کنترل شد تا میوه رنگ بگیرد.
وی گفت: در صورت اجرای کامل این طرح در باغ ملک آباد دیگر نیازی به سیم، ستون و پوشش برای هر نهال نخواهد بود و سطح زیر کشت نیز چند برابر افزایش می یابد.
* عرضه مستقیم میوه باغها
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی در ادامه اظهارداشت: هر ملک یا زمین موقوفی درآمدی دارد که باید براساس نیت واقف هزینه شود. در این راستا بخشی از درآمد باغ یا ملک موقوفی صرف هزینه های جاری آن موقوفه و بقیه صرف اجرای نیت واقف مانند عزاداری در حرم مطهر رضوی، روشنایی حرم یا مواردی از این دست می شود.
وی افزود: پیشتر میوه هایی که از باغهای آستان قدس رضوی برداشت می شد به سردخانه انتقال یافته و پس از آن در چرخه شبکه عرضه میوه در شهر قرار می گرفت اما امسال برای نخستین بار به دستور تولیت آستان قدس رضوی جایگاهی در پنج نقطه از شهر مشهد در نظر گرفته شد و میوه ها بدون واسطه با 30 درصد کمتر از قیمت بازار به صورت مستقیم در اختیار مردم قرار گرفت.

10 تا 30 هزار هکتار زمین حاصلخیز سالانه تغییر کاربری می شود
مدیر انجمن علوم خاک ایران گفت که سالانه بین 10 تا 30 هزار هکتار از زمین های حاصلخیز کشور تغییر کاربری داده می شود.
به گزارش ایرنا، منوچهر گرجی روز یکشنبه در حاشیه کارگاه آموزشی «مدیریت پایدار خاک» در جمع خبرنگاران استان البرز افزود: این اراضی حاصلخیز با توسعه شهرها و روستاها کاربری کشاورزی خود را از دست می دهند.
وی با بیان اینکه منابع خاک در جهان و به تبع آن در کشور ما با مشکلات زیادی مواجه شده است، اظهار داشت: در ایران اقداماتی برای جلوگیری از تخریب این گونه زمین ها شروع شده است.
مدیر انجمن علوم خاک ایران با بیان اینکه تخریب خاک با توجه به محدودیت منابع باید جدی گرفته شود، گفت: برخی براین تصور هستند که کشور دارای گستردگی جغرافیایی بوده و مشکل خاک ندارد اما باید توجه کرد که مشکل آب و خاک در ایران همزمان وجود دارد.
گرجی با بیان اینکه آلوده شدن خاک منجر به آلوده شدن آب و هوا می شود، گفت: علاوه بر مشکل فرسایش خاک با معضل تغییر کاربری زمین حاصلخیز در کشورمان مواجه هستیم .
رئیس انجمن علوم خاک ایران بیان داشت: امروز برخی مناطق کشور با فرسایش بادی خاک مواجه هستند که منجر به گسترش ریزگردها شده است
وی گفت: امروز 22 استان ایران درگیر مشکل ریزگردها هستند که ناشی از فرسایش خاک است.
گرجی اظهار داشت: مشکل دیگر کاهش حاصلخیزی و کاهش مواد آلی خاک ها است که آن هم می تواند بسیاری از منابع آبی را هدر بدهد.
وی گفت: بهره وری آب در کشور ما بسیار پایین است که علت عمده ی آن این است که بر روی خاک کاری انجام نداده ا یم و اگر منابع خاک مدیریت شود می تواند مشکل آب را تا حد زیادی کم کند.
گرجی تصریح کرد: آلودگی خاک مساله دیگری است که امسال شعار روز جهانی خاک هم بحث «پیش به سوی رفع آلودگی خاک» بود.
وی افزود: آلودگی خاک می تواند هم هوا و هم آب را آلوده کند و هم وارد زنجیره غذایی شود.
وی یکی از برنامه ها و اهداف را جلب توجه مردم و جامعه به موضوع خاک برشمرد و افزود: موضوع خاک برنامه ریزی کلان و قانونی را می طلبد که خوشبختانه با گذشت بیش از 10 سال قانون جامعه خاک در مجلس تصویب و اکنون مراحل قانونی خود را در شورای نگهبان می گذراند.
گرجی اضافه کرد: کشور ما وسعت 165 میلیون هکتاری دارد ولی از این میزان فقط حدود 18 میلیون هکتار آن برای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و از این مقدارنیز فقط 1.3 میلیون هکتار خاک های بسیار حاصلخیز هستند.
وی تصریح کرد: برآوردها نشان می دهد که در کشور ما حدود 2 میلیارد تن در سال فرسایش خاک صورت می گیرد و براساس تحقیقاتی که در کشور آمریکا صورت گرفته هر تن فرسایش خاک می تواند 28 دلار خسارت به کشور بزند.
این استاد دانشگاه تهران افزود: اگر ما این عدد را به کشور خود تعمیم دهیم خسارتی که فرسایش خاک به کشور ما در زمینه بهداشت، سلامت، هدررفت خاک، کاهش تولید محصول، هدر رفت و آلودگی آب و غیره می زند، در مجموع خسارتی بالغ بر 56 میلیارد دلار در سال ناشی از فرسایش خاک است که چند برابر بودجه عمرانی کشور است.
کارگاه آموزشی 2 روزه مدیریت پایدار خاک ایران با حضور نمایندگان فائو در ایران و کارشناسان 12 موسسه تحقیقاتی کشاورزی برگزار شده است.

افزايش 500 ميليارد ريالي سرمايه صندوق کشاورزي مرکزي تصويب شد
مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان مرکزي گفت: مصوبه افزايش 500 ميليارد ريالي سرمايه صندوق بخش کشاورزي اين استان براي سال آينده در مجمع عمومي صندوق صادر شده است.
«محمد‌رضا خالقي» روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: 51 درصد اين منابع مالي با مشارکت بخش خصوصي و 49 درصد توسط بخش دولتي و از محل بند(ب) ماده 31 قانون احکام دايمي کشور تامين مي شود.
وي ادامه داد: بر اساس بند (ب) ماده 31 احکام دايمي کشور به استان ها اجازه داده شده که از محل تملک دارايي سرمايه به اين صندوق کمک کنند.
مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان مرکزي ادامه داد: 30 ميليارد ريال در سال جاري از محل کمک هاي بخش دولتي براي افزايش سرمايه صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان مرکزي جذب شده است و 15 ميليارد ريال نيز سال آينده جذب مي شود.
خالقي خاطر نشان کرد: 115 ميليارد ريال موافقت نامه براي افزايش سرمايه اين صندوق بين سازمان جهاد کشاورزي و سازمان برنامه و بودجه استان مبادله شده است و موافقت نامه خريد 220 ميليارد ريال سهام براي صندوق اخذ شده است.
وي گفت: پوشش جغرافيايي صندوق کشاورزي استان متناسب با زير بخش هاي توليد از برنامه هاي اولويت دار است.
مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان مرکزي يادآور شد: 200 ميليارد ريال تسهيلات با نرخ سود چهار درصد از محل اعتبارات سرمايه صندوق و 200 ميليارد ريال از محل اعتبارات بانک کشاورزي با نرخ 19 درصد براي افزايش توليد محصولات بخش کشاورزي و ... به سهامداران اين صندوق پرداخت شده است.
اين استان با وجود صنعتي بودن در زمره 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزي است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در اين حوزه فعال هستند.
670هزار هکتار اراضي باغي و کشاورزي در استان مرکزي وجود دارد که يک و 2 دهم درصد توليدات کشاورزي مازاد بر نياز استان به ساير مناطق ارسال مي شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی :
820تن محصول گیاهان دارویی در یزد برداشت شد
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد با اشاره به افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی در استان نسبت به سال 96 گفت: در سال 97، 820 تن انواع محصول از هزار و 300 هکتار زمین‌های زیر کشت برداشت شد.
یدالله جواد پور، روز دوشنبه در حاشیه بازدید از تعدادی مزارع گیاهان دارویی ابرکوه در گفت‌وگو با ایرنا سطح زیرکشت سال گذشته را 950 هکتار و میزان تولید را 650 تن ذکر کرد و افزود: 28 گونه گیاهان دارویی در استان کشت می‌شود.
وی عمده این گیاهان را زعفران ، به‌لیمو، آویشن ، نعناع فلفلی، خار مریم ، گل‌گاوزبان، شاه‌تره ، کاسنی ، خارشتر ، زبره سیاه و سبز ، آلوئه ورا، گل محمدی ، زرشک ، آنغوزه ،شیرین‌بیان و... ذکر کرد.
این کارشناس ارشد حوزه باغبانی یزد افزود: کاشت و توسعه گیاهان دارویی علاوه بر صرف جویی در آب به‌طور متوسط در هر هکتار برای کشاورزان 92 میلیون ریال درآمدزایی دارد.
جواد پور بابیان اینکه برای تولید گیاهان دارویی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان یزد 200 تا 500 میلیون ریال وام با همکاری بانک های عامل به متقاضیان پرداخت می‌کنند، یادآور شد: برای توسعه و افزایش محصول علاوه بر آموزش کشاورزان، معرفی گونه‌های مقاوم و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه توسط کارشناسان در برنامه های کاری سازمان قرار دارد.
این کارشناس حوزه کشاورزی استان با اشاره به اختصاص وام برای تهیه نهاده‌های کشاورزی و توزیع 65 هزار نشاء و نهال گیاهان دارویی یارانه‌ای شامل به‌لیمو ، مرزنگوش ، بادرنجوبه ، نعناع فلفلی و سرکار گل، اظهار کرد: گیاهان دارویی به خاطر کم آبخواه بودن نسبت به دیگر گیاهان و بازار فروش از لحاظ اقتصادی مقرون ‌به ‌صرفه تر است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد ادامه داد: با توجه به چالش های کم‌آبی و افت سطح آب های زیر زمینی، ظرفیت‌های خوبی برای توسعه کشت گیاهان دارویی و محصول گلخانه‌ای در استان وجود دارد.
به گفته وی بخشی از محصول علاوه بر بازارهای یزد ، عمده آن پس از بسته بندی و فراوری به سایر استان ها و خارج از کشور
ارسال می شود.
زمین‌های قابل‌کشت استان 170 هزار هکتار است که در حال حاضر به دلیل تداوم 2 دهه پدیده خشکسالی ، کاهش بارندگی و توسعه کشت گیاهان کم آبخواه ، 116 هزار هکتار آن کشت می‌شود.
سالانه افزون بر یک‌میلیون و 620 هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی به همت 76 هزار بهره‌بردار در این حوزه تولید می‌شود که شامل 790 هزار تن محصول زراعی و باغی و 460 هزار تن محصول گلخانه‌ای و 380 هزار تن محصول دامی است.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال 1395، یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در 21 شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.
از مجموع جمعیت استان، 53 هزار نفر در ابرکوه سکونت دارند، مرکز این شهرستان در 140 کلیومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد

خرید توافقی گوجه فرنگی دراستان بوشهر آغاز شد
مدیرکل تعاون روستایی استان بوشهر گفت: در راستای حمایت از گوجه کاران خرید توافقی این محصول از امروز در استان آغاز شد.
سید محسن معروف روز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: باتوجه به افت قیمت محصول گوجه فرنگی، ورود دلالان و واسطه ها و ایجاد نوسان شدید قیمتی، سازمان تعاون روستایی به منظور حمایت از کشاورزان، جلوگیری از ضرر و زیان آنان و سودجویی واسطه ها نسبت به خرید توافقی محصول گوجه فرنگی کارخانه ای(ربی) وارد عمل شده است.
وی بیان کرد: کار خرید توافقی محصول گوجه فرنگی در استان بوشهر تا زمانی که بازار به ثبات برسد ادامه می یابد.
معروف اضافه کرد: در همین راستا تمام امکانات و نیروهای تعاون روستایی استان بوشهر برای اجرایی شدن هرچه بهتر این امر بسیج شده و نخستین محموله گوجه فرنگی به مقصد کارخانه رب گوجه فرنگی در استان های اصفهان و فارس بارگیری و حمل می شود.
امسال 11هزار و 500 هکتار از زمین های کشاورزی استان بوشهر به زیر کشت گوجه فرنگی رفته است و پیش بینی می شود تا پایان فصل 650 هزار تن محصول برداشت شود.

خبرگزاری ايسنا
ماجراجویی ایسنا برای تست سلامت سیب‌زمینی‌های استان؛
رد اتهام از کشاورزان همدانی
چندی پیش گزارشی از تولید سیب‌زمینی‌هایی با نیترات بالا توسط کشاورزان همدانی در اراضی استان کرمانشاه در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شد که در آن استفاده بی‌رویه کودشیمیایی و اسید توسط کشاورزان همدانی را عامل بالا بودن تجمع نیترات در سیب‌زمینی‌ها اعلام کردند.
به‌ گزارش ایسنا، براساس استانداردها میزان مجاز ازت در سیب‌زمینی در کشور ایران 190 تا 200ppm است و بالاتر از این میزان قابل قبول نیست. انتشار خبر وجود نیترات در سیب‌زمینی‌ موجب نگرانی مردم، مسئولان و حتی کشاورزان شده است چرا که آنچه در این گزارش منتشر شده کشاورزان همدانی را متهم قرار داده و این درحالیست که همدان یکی از قطب‌های تولید و صادرات سیب‌زمینی به کشورهایی همچون روسیه و عراق است و اگر ذره‌ای نیترات بالاتر از حد استاندارد باشد به طور قطع هیچ یک از کشورهای خارجی متقاضی خرید سیب‌زمینی همدان نخواهند بود.
براین اساس ایسنا به دنبال راستی‌آزمایی تولیدات سیب‌زمینی همدان رفت و از سازمان جهادکشاورزی و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان درخواست همکاری کرد که این پیشنهاد بلافاصله از سوی هر دو نهاد مورد استقبال قرار گرفت و تیمی برای نمونه‌برداری از تولیدات کشاورزان همدان به مزارع استان اعزام شد.
در این امر مدیرعامل شرکت تعاونی سیب‌زمینی‌کاران بهار، مسئولان و کارشناسان سازمان جهادکشاورزی و مرکز تحقیقات، خبرنگار و عکاس ایسنا شرکت داشتند که با حضور سرزده به مزارع از کشاورزان درخواست نمونه کرده که با همکاری و استقبال کشاورزان استان این کار صورت گرفت.
بزرگنمایی‌هایی با انگیزه سیاسی نه کارشناسی
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه مورد اتهام قرار دادن تولیدکنندگان و کشاورزان کم‌لطفی به این قشر است، گفت: عده‌ای در فضای مجازی به دنبال متزلزل کردن بخش کشاورزی هستند.
محمدشهرام پرورش در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سیب‌زمینی پس از گندم و برنج سومین محصول مورد نیاز مردم بوده و امروزه با توجه به گرانی گوشت و مرغ، سیب‌زمینی ارزان‌ترین غذا برای مردم است.
وی با تأکید بر اینکه میانگین تولید سیب‌زمینی استان سالانه بالا می‌رود، تصریح کرد: اگر سیب‌زمینی همدان مشکل داشت عراق این محصول را وارد نمی‌کرد بنابراین این بزرگنمایی‌ها با انگیزه سیاسی است نه کارشناسی و اگر جلوی صادرات را باز کنند تمام انبارهای همدان خالی می‌شود.
تولید بالای سیب‌زمینی به علت مدیریت مزرعه و به‌زراعی است
وی با بیان اینکه امروزه کشور در تولید گندم به پایداری رسیده و واردات گندم نداریم بلکه این محصول صادر هم می‌شود، افزود: تولید بالای سیب‌زمینی به علت مدیریت مزرعه و به‌زراعی است و این فکر که کارهای غیرمعقول می‌توان تولید را بالا برد، غیرممکن است.
پرورش با اشاره به اینکه تولید سیب‌زمینی در همدان 10 تن بالاتر از میانگین کشوری است، یادآور شد: بذر مناسب، سیستم‌های آبیاری و عملیات به‌زراعی پکیج کاملی است تا میانگین تولید در همدان بالاتر رود به طوریکه سالانه بین 930 تا 940 تن سیب‌زمینی در استان تولید می‌شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی
سازمان‌جهادکشاورزی استان همدان اظهار کرد: به منظور مصرف بهینه آب در مزارع سطح زیرکشت را کاهش داده‌ایم به طوریکه سطح زیرکشت سیب‌زمینی از 30 هزار هکتار به 22 هزار هکتار رسیده است.
استفاده از اسید در مزارع پایه علمی ندارد
وی در رابطه با این ادعا که در مزارع سیب‌زمینی از اسید استفاده می‌‎شود، ادامه داد: از اسید اصلاً استفاده نمی‌شود چرا که کوچکترین اثری نخواهد داشت.
پرورش با اشاره به اینکه خاک‌های همدان رو به قلیایی شدن می‌روند، یادآور شد: از گوگردهای معدنی در خاک‌های استان به منظور هدایت مواد غذایی به گیاه استفاده شده اما از اسید به هیچ وجه استفاده نمی‌شود.
وی با بیان اینکه استفاده از اسید در مزارع پایه علمی ندارد، افزود: جایگزین اسید در مزارع گوگرد است که ارزانتر بوده اما استفاده از اسید نه پایه علمی داشته و نه اینکه توجیه اقتصادی دارد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان
جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به تشکیل کمیته محصول سالم در استان، ادامه داد: نتایج آنالیز نشان می‌دهد همدان یکی از سالم‌ترین استان‌های تولیدکننده سیب‌زمینی در کشور است به طوریکه آلودگی به فلزات سنگین در همدان گزارش نشده است.
پرورش با تأکید اینکه کشاورزان به این نتیجه رسیدند که استفاده از اسید نه تنها مفید نیست بلکه برای خودشان مضر است، یادآور شد: امسال در همدان حتی یک مورد گزارشی از مصرف اسید نداشته‌ایم و استفاده از این ماده فقط پول هدر دادن است.
وی با اشاره به اینکه کشاورزی که صاحب‌زمین است هیچ‌گاه زمین خود را با سم و کود نابود نمی‌کند، اظهار کرد: باید به محصولات داخلی اعتماد کنیم چرا که اگر این میزان تولید را نداشتیم باید با قیمت گزاف از خارج وارد می‌کردیم.

کشاورزان همدانی از سموم بیولوژیک استفاده می‌کنند
وی با بیان اینکه در محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای همدان از سموم کمتری استفاده می‌شود، عنوان کرد: با توجه به اینکه قیمت سموم کشاورزی واقعا گران شده و هزینه آن کمرشکن است، مصرف سموم کمتر شده و از طرفی کشاورزان همدانی از سموم بیولوژیک استفاده می‌کنند.
پرورش درباره این باور مردم که غده‌های بزگ سیب‌زمینی دارای نیترات بیشتری است، افزود: غده بزرگ جذب بیشتری از مواد را دارد اما این بدان معنا نیست که غده‌های کوچک سالم‌تر هستند.
وی با بیان اینکه همدان قطب تولید بذر سیب‌زمینی است، تأکید کرد: استان‌های غیرحرفه‌ای در تولید سیب‌زمینی نباید وارد بحث در این زمینه شوند و اینکه یک فرد ادعا کند تولیدات همدان کیفیت مطلوب ندارد مورد قبول نیست.
همدان؛ تأمین‌کننده بذر سیب‌زمینی کشور
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه سالانه 100 هزار تن بذر در کلاس B مورد نیاز استان همدان است، افزود: استان‌های اردبیل، کرمانشاه، کردستان، مرکزی، گرگان و جیرفت از استان همدان بذر تهیه می‌کنند.
کارشناس زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز با بیان اینکه 49 سردخانه به ظرفیت 126 هزار تن در همدان احداث شده است، گفت: 10 واحد سردخانه محصولات کشاورزی نیز به ظرفیت 37 هزار تن از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مجوز گرفته و در حال بهره‌برداری است.
زارعی افزود: همچنین 65 واحد به ظرفیت 180 هزار تن در حال احداث است که از نقاط قوت استان در سطح کشور به شمار می‌رود و اثر بسیار مثبت در کاهش ضایعات و حفظ کیفیت محصول دارد به طوریکه ضایعات در سردخانه‌ها از 30 درصد به 5 درصد کاهش یافته است.
وی با اشاره به بهره‌برداری از 5 واحد سورت و بسته‌بندی سیب‌زمینی در همدان، تصریح کرد: در استان همدان 5 واحد سورت و بسته‌بندی سیب‌زمینی به ظرفیت 100 هزار تن وجود دارد.
کارشناس زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان عنوان کرد: همچنین 3 واحد پروژه فرآوری محصول سیب‌زمینی با ظرفیت 90 هزار تن تولید با پیشرفت فیزیکی 20 درصد در حال احداث است.
زارعی با اشاره به سطح زیرکشت 22 هزار هکتاری سیب‌زمینی در استان همدان، بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود 920 هزار تن محصول از این سطح تولید شود که از این میزان 9200 هکتار با تولید 380 هزار تن برای تولید تابستانه و 12 هزار و 800 هکتار با تولید 530 هزار تن برای تولید پاییزه کشت است.
وی با تأکید بر اینکه درجه مکانیزاسیون در آماده‌سازی زمین، کاشت و برداشت 100 درصد است، یادآور شد: 1471 دستگاه سیب‌زمینی‌کار، 166 دستگاه کلتیواتور، 1324 دستگاه سیب‌زمینی‌کن و 498 دستگاه کودپاش حیوانی در مزارع استان استفاده می‌شود و درجه مکانیزاسیون در مرحله داشت 80 درصد است.
کارشناس زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به تغییر آرایش کشت و افزایش تراکم در واحد سطح در مزارع سیب‌زمینی، خاطرنشان کرد: تغییر آرایش کشت و افزایش تراکم در واحد سطح در مزارع سیب‌زمینی باعث شده میزان تولید استان در مقایسه با میانگین کشوری 10 تن بالاتر باشد.
میانگین نیترات موجود در سیب‌زمینی‌های استان همدان 41ppm است
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان همدان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آزمایشات صورت گرفته بر روی نمونه‌های سیب‌زمینی استان، اظهار کرد: خوشبختانه در نمونه‌های آزمایش شده میزان نیترات کمتر از حداستاندارد است و اینکه گفته می‌شود سیب‌زمینی همدان دارای ازت بالایی است، درست نیست.
دکتر قاسم اسدیان با تأکید بر اینکه آزمایشات صورت گرفته در مرکز تحقیقات به منظور دقت بالا دو بار انجام شده است، گفت: میانگین نیترات موجود در سیب‌زمینی‌های استان همدان 41ppm است که نشان می‌دهد در محصولات استان سلامت وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه میانگین نیترات موجود در سیب‌زمینی‌های استان همدان 25 درصد کمتر از استاندارد ایران است، تصریح کرد: این میزان نیترات کمتر از حد استاندارد بوده و قابل‌قبول است.
اسدیان با بیان اینکه نمونه‌‎های آزمایش شده از نقاط مختلف استان بوده است، یادآور شد: نزدیک به 30 نمونه سیب‌زمینی تولید شده در استان همدان از نقاط مختلف استان از جمله بهار، کبودراهنگ، رزن و همدان تو سط کارشناسان در مرکز تحقیقات مورد آزمایش نیترات قرار گرفت.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه سرانه مصرف سیب‌زمینی در همدان 45 کیلوگرم است، خاطرنشان کرد: هر چه میزان مصرف بالا باشد استاندارد نیترات پایین‌تر می‌شود اما اگر مصرف کم باشد حتی باقیمانده کود و سم در محصول زیاد باشد، تأثیری در انسان نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه ارقام مختلف سیب‌زمینی از نقاط متفاوت استان نمونه‌برداری و آزمایش شده است، تصریح کرد: میزان نیترات در نمونه‌های گرفته شده از نقاط مختلف استان بین 15.4 ppm تا 189 ppm متغیر بوده که بیشتر آنها کمتر از حد استاندارد بوده و فقط یک نمونه دارای 189ppm نیترات بوده است.
اسدیان تأکید کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان حاضر است در تمامی محصولات کشاورزی و در هر منطقه‌ای از استان آزمایشات مورد نظر را انجام دهد.
حال می‌توان به مردم استان این نوید را داد که سیب‌زمینی‌های همدان سالم بوده و هیچ نگرانی از بابت محصولات استان نداشته باشند اما نکته‌ای که باید متذکر شد این است که هر گونه ادعایی در زمینه محصولات کشاورزی و یا هر مصحول دیگری باید براساس مستندات علمی و توسط کار کارشناسی باشد نه اینکه با نگاه به جامعه کوچکی که اقدام به استفاده از سموم و کودهای شیمیایی می‌کنند این موضوع را به سایر کشاورزان تعمیم داد.
البته باید از کسانی‌که این گزارش نه چندان حرفه‌ای را تهیه و منتشر کردند، تشکر کنیم چرا که این اقدام آنها باعث ایجاد حساسیت در استان شد که حتی مسئولان و کشاورزان استان همدان خود خواستار شفاف‌سازی موضوع شدند و خوشبختانه کشاورزان همدانی از این آزمون سربلند بیرون آمده و نشان دادند سلامت مردم و هموطنانشان بیش از منافع اقتصادی برایشان اهمیت دارد.
ایسنا به فعالان مدنی پیشنهاد می‌دهد در صورتی‌که نسبت به سلامت محصولات کشاورزی در استان دچار شبهه هستند این موضوع را با ‌این خبرگزاری در میان بگذارند تا از طریق مراکز علمی و دانشگاهی مورد بررسی قرار گرفته و اذهان عمومی را روشن سازند.

تذکر نماینده دشتی در واکنش به ممنوعیت صادرات گوجه‌فرنگی
نماینده مردم دشتی در مجلس گفت: اگر گوجه‌فرنگی محصول استراتژیک نیست چرا اجازه صادرات آن به کشاورز داده نمی‌شود؟
به گزارش ایسنا، سیدکمال‌الدین شهریاری در تذکر شفاهی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، گفت: چطور زمانی که سرما، سیل و خشکسالی به گوجه فرنگی آسیب می زند، گفته می شود این محصول استراتژیک نیست و حمایت نمی شود اما از صادرات آن جلوگیری می‌شود؟
این عضو کمیسیون عمران مجلس صادرات گوجه فرنگی را حق کشاورزانی دانست که درآمد کافی ندارند.
وی نسبت به خریداری نشدن گوجه‌فرنگی سیفی‌کاران بوشهری به دلیل ممنوعیت صادرات این محصول انتقاد کرد و خطاب به وزرای صنعت و جهادکشاورزی متذکر شد: فصل پاییز تمام شد و محصول گوجه فرنگی در بوشهر روی دست کشاورزان به دلیل بسته شدن دروازه های صادراتی ماند. گوجه فرنگی در صادرات سود زیادی دارد و کشاورز می تواند به قیمت هر کیلو ۱۲ هزار تومان این محصول را صادر کند اما به دلیل تنظیم بازار داخلی اجازه صادرات این محصول داده نمی‌شود کشاورزان مجبورند بار خود را کیلویی ۱۵۰۰ تومان به دلالها بفروشند.
نماینده مردم دشتی در مجلس از دولتمردان درخواست کرد: اجازه دهید کشاورزی که با هزینه سنگین ارزی، کود و سم خریداری و محصول تولید می کند، بتواند گوجه فرنگی تولیدی‌اش را صادر کند و ارزآوری داشته باشد.

چالش استاندارد ذرت‌های وارداتی!
تعیین حد مجاز توکسین‌ها در ذرت‌های وارداتی و تاثیر آن بر سلامت دام، انسان و شیرهای تولیدی، موضوعی است که درباره آن بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان ملی استاندارد ایران و وزارت جهاد کشاورزی اختلاف نظر وجود دارد.
به گزارش ایسنا، تعیین حد مجاز توکسین‌ها در ذرت‌های وارداتی به عنوان مواد زیان‌آوری که توسط ارگانیسم‌های زنده از جمله حیوانات، گیاهان، باکتری‌ها و قارچ‌ها تولید می‌شوند به یکی از موضوعات بحث برانگیز بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ملی استاندارد ایران تبدیل شده و در حالی‌که وزارت بهداشت معتقد است حد مجاز PPB برای ذرت‌های وارداتی باید از ۲۰ به ۵ کاهش یابد اما وزارت جهاد کشاورزی این حد مجاز را مناسب می‌داند و همین مسئله به عنوان یکی از مباحث مورد بررسی این سه دستگاه در دستور کار قرار گرفته است.
اهمیت مسئله ناشی از به خطر افتادن سلامت دام، انسان و شیر تولیدی است که در اثر مصرف ذرت‌های وارداتی رخ خواهد داد. زمانی که دام از این محصولات به عنوان خوراک استفاده می‌کند، افلاتوکسین B۱ تولید شده و در نهایت به افلاتوکسین M۱ در محصولات بعدی از جمله شیر دام به عنوان خوراک انسان تبدیل می‌شود.
روز گذشته مهدی حجتی - وزیر جهاد کشاورزی - درباره میزان حد مجاز توکسین‌ها در ذرت‌های وارداتی بیان کرد که این مسئله توسط دستگاه‌های ذی ربط از جمله وزارت جهاد کشاورزی، سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید مورد بحث کارشناسی بیشتری قرار گیرد.
وی همچنین خاطرنشان کرد که در جهت سلامت و استانداردسازی محصولات واسطه‌ای و نهاده‌های وارداتی و تولیدی داخل کشور مسائل با حساسیت ویژه‌ای در حال پیگیری است و امیدواریم محصولات سالم‌تر و منطبق‌تری با استانداردهای بین‌المللی تولید کنیم و با در نظر گرفتن نظارت‌های لازم اگر نارسایی در این زمینه وجود دارد، شناسایی و محصولات مربوطه از مدار تولید حذف شوند.
وزیر جهاد کشاورزی در مورد چالش به وجود آمده در خصوص استاندارد ذرت تصریح کرد، این‌که حد مجاز توکسین‌ها در ذرت‌های وارداتی چقدر باشد مسئله‌ای است که باید مورد کار کارشناسی بیشتر قرار گیرد.
حجتی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مربوط به این‌که آیا سخت‌گیرانه بودن استانداردهای مربوط به نهاده‌های وارداتی مشکلی را برای واردات ایجاد کرده که وزارت جهاد کشاورزی معتقد است این استانداردها بالاست؟ تاکید کرد که من نمی‌گویم این مسئله مشکلی جدی ایجاد کرده است اما باید تفاهم کنیم و اطلاعات را تکمیل نماییم و علاوه بر مقررات و استانداردهایی که در سایر کشورهای دنیا ملاک قرار داده شده، باید مقتضیات کشور هم دیده شود و پس از آن تصمیم نهایی را اتخاذ کنیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا ملاک، استانداردهای اتحادیه اروپاست یا استانداردهای دیگری ملاک عمل است؟ بیان کرد: استانداردهای روز اروپا می‌تواند ملاک عمل ما باشد اما با توجه به شرایط داخلی نیاز به تغییرات جزئی وجود دارد که با نظر سایر دستگاه‌ها اعمال خواهد شد.
حال باید منتظر ماند و دید که آیا حد مجاز PPB در ذرت‌های وارداتی کماکان ۲۰ در نظر گرفته خواهد شد یا این حد مجاز به دلیل حساسیت‌هایی که در بخش سلامت دام، انسان و شیرهای تولیدی وجود دارد پس از کارشناسی صورت گرفته و تبادل نظر بین وزات جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز سازمان ملی استاندارد ایران؛ کاهش خواهد یافت؟ سوال دیگر این است که در حالی‌که اتحادیه اروپا این حد مجاز را ۲۰ PPB در نظر گرفته است چرا برخی کارشناسان معتقدند این حد مجاز باید در ایران کاهش یافته و نزدیک به کشورهایی شود که حد مجاز این استاندارد را ۵ لحاظ کرده‌اند؟

دبیر اتاق تعاون استان:
باید "شهرک‌های صنعتی کشاورزی" در کرمانشاه راه‌اندازی کنیم
دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه بر لزوم راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی کشاورزی در شهرستان‌های مختلف استان تاکید کرد و گفت: این شهرک‌ها دو تا سه برابر شهرک‌های صنعتی که اکنون داریم، اشتغالزایی خواهند داشت.
غفار محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، از کشاورزی به عنوان مزیت اصلی استان کرمانشاه یاد کرد و افزود: کرمانشاه با داشتن 220 هزار هکتار زمین آبی و بیش از 700 هزار هکتار اراضی دیم در تولید بسیاری از محصولات از جمله گندم، نخود و... در کشور پیشتاز است.
وی ادامه داد: به علاوه بازار فروش محصولات کشاورزی هم در داخل و هم خارج از کشور تضمین شده و بسیاری از کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس خریدار انواع محصولات زراعی و دامپروری استان هستند.
دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه با بیان اینکه باید تولید، فرآوری و صادرات محصولات کشاورزی را ساماندهی کنیم، اظهار کرد: برای این منظور نیازمند راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی کشاورزی هستیم.
به گفته محمدی، در این شهرک‌های صنعتی علاوه بر بحث تولید باید بر روی فراوری محصولات کشاورزی و جلوگیری از خام‎فروشی آنها نیز کار کرد.
وی با بیان اینکه فرآوری محصولات کشاورزی ارزش افزوده چند برابری ایجاد می‌کند، عنوان کرد: برای مثال اکنون نخود ما در بازارهای خارجی کیلویی یک دلار به فروش می‌رسد، اما اگر از نخود "هوموس" به دست بیاوریم می‌توانیم آن را تا کیلویی 10 دلار بفروشیم.
دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه با اشاره به لزوم راه‌اندازی این شهرک‌ها بر اساس مزیت کشاورزی هر منطقه، گفت: برای مثال در روانسر روی محصولات زراعی مانند گوجه، سیب‌زمینی، زعفران و ... و فراوری آنها کار کنیم.
وی گفت: در زمینه گلخانه‌ها نیز شرایط کار خوبی در اکثر شهرستان‌های استان داریم.
دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه با بیان اینکه هر شهرستان می‌تواند چند شهرک صنعتی کشاورزی داشته باشد، خاطرنشان کرد: این شهرک‌های صنعتی می‌توانند مراکزی برای صادرات محصولات کشاورزی هم باشند.
وی درباره اشتغالزایی این شهرک‌ها نیز یادآور شد: در این شهرک‌ها بیش از دو برابر نیروهای موجود در شهرک‌های صنعتی کنونی ایجاد شغل خواهد شد.
محمدی از تهیه طرح شهرک‌های صنعتی کشاورزی در آینده نزدیک خبر داد و افزود: این طرح برای اجرا نیازمند همکاری مسئولین استان است.
دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه اظهار کرد: این شهرک‌ها باید با همکاری تعاونی‌ها تشکیل شود.

خبرگزاری فارس
فارس گزارش می‌دهد منّت سازمان برنامه و بودجه بر سر گندم کاران/ حمایت از کشاورزی فقط در ایران است؟
اخیراً برخی مسئولان سازمان برنامه و بودجه در رابطه با خرید تضمینی گندم مطالبی را عنوان کرده‌اند که از بسیاری جهات با واقعیات بخش کشاورزی متفاوت است. مطالبی قابل تأمل و به کار بردن کلیدواژه «حمایت از گندم کاران عزیز!» منّتی بر سر کشاورزان است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اخیرا امانی، رئیس امور صنعت،‌ معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه کشور گفته است: «از سال ۱۳۹۲ تاکنون به‌طور متوسط نرخ خرید تضمینی گندم ۱۷,۵ درصد رشد داشته است که از متوسط نرخ تورم همین دوره ۰.۶ درصد بالاتر بوده است. بنابراین دولت به قانون خرید تضمینی عمل کرده است.»
این صحبت‌های معاون جناب آقای نوبخت نشان از مغالطه‌ای نرم و البته کاملاً آشکار دارد. توضیح آنکه یکی از مسائل بسیار مهم در ارائه الگوی کشت به کشاورزان و همچنین انگیزه دادن به آن‌ها، تعیین قیمت نظام‌مند و پیوسته برای خرید محصولات کشاورزی است. به‌نحوی‌که با تعیین سالانه این قیمت‌ها، کشاورزان را جهت کاشت محصولات اساسی کشاورزی ترغیب نمود. موضوعی که البته طی چند سال اخیر نادیده گرفته‌شده و با تعلل‌ها و البته سوء مدیریت‌های سازمان برنامه و بودجه، میزان تولید محصولی استراتژیک همچون گندم، از 14.5 میلیون تن در سال 95 به حدود 12.5 میلیون تن در سال 97 رسیده است و کاهش تولیدی که یکی از مهم‌ترین دلایل آن، بی‌توجهی سازمان برنامه و بودجه در افزایش نرخ خرید گندم مطابق با نرخ تورم در سال‌های 96 و 97 بوده است.
با بررسی روند افزایش قیمت خرید تضمینی گندم طی چند سال اخیر، مشخص می‌شود که در برخی از سال‌ها همچون سال زراعی ۹۷-۹۶ قیمت خرید گندم، اصلاً افزایشی نداشته است. در برخی سال‌های دیگر همچون سال زراعی ۹۶-۹۵ به‌رغم وجود تورم 11.5درصدی تنها 2.4 درصد بر قیمت گندم افزوده شد.
طبق نمودار فوق، در بازه زمانی بین سال‌های 93 تا 97 -به‌جز سال زراعی 95-94- بقیه سال‌ها همواره درصد رشد قیمت گندم از درصد تورم کمتر بوده است.
در سال زراعی جاری نیز دولت بدون توجه به هزینه‌های تولید در ابتدا قیمت 1470 تومانی را برای خرید گندم تعیین کرد و سپس با انتقادات گسترده نمایندگان مجلس و کارشناسان و تهدید رئیس‌جمهور و وزیر جهاد کشاورزی به استیضاح، شخص رئیس‌جمهور با افزایش 130 تومانی قیمت خرید تضمینی گندم موافقت نمود و در نهایت به ازای هر کیلو گندم، نرخ 1600 تومان اعلام شد.
با توجه به فراز و نشیب‌های موجود بر سر راه تحقق قانون خرید تضمینی و اولویت نداشتن خودکفایی گندم برای سازمان برنامه و بودجه، به پیشنهاد کارشناسان لازم است تا قیمت گندم و سایر محصولات اساسی متناسب با شاخص تورم تولیدکننده در بخش کشاورزی تعیین شود؛ با این شاخص، نرخ خرید تضمینی گندم در سال آتی باید ۱۹۳۰ تومان در نظر گرفته می‌شد.
افزایش ضمانت اجرایی قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و همچنین تعیین وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان متولی و مسئول اصلی تولید گندم در کشور از دیگر پیشنهادهای مطرح‌شده توسط بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس است.
*تخلف دولت در پرداخت مطالبات گندم کاران
دولت طی سال‌های اخیر در زمینه پرداخت مطالبات کشاورزان، تأخیرهای فراوان داشته است و قشر کشاورزان زحمت‌کش از این ناحیه آسیب‌های زیادی دیده‌اند.
در همین رابطه شهریورماه سال جاری، شاعری، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی در زمینه خرید تضمینی محصولات کشاورزی تاکنون موفق عمل نکرده است، گفت: «دولت در حدود 9 و نیم میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده، اما بهای آن را به‌طور کامل به کشاورزان پرداخت نکرده است.»
پرداخت این مطالبات تا اوایل آبان ماه به طول انجامید و موجبات دلسردی کشاورزان را فراهم آورد. به‌زعم بسیاری از کارشناسان، این اقدام دولت سبب می‌شود کشاورزان زمین خود را تغییر کاربری دهند و یا تغییر شغل دهند که این مسئله باعث لطمه خوردن به کفایی در حوزه گندم و وابستگی به واردات می‌شود.
با این وجود به گفته امانی، رئیس امور صنعت،‌ معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه کشور «من معتقدم که امسال دولت برای پرداخت مطالبات، خلف وعده‌ای نکرده است.» اینکه مسئولان سازمان برنامه و بودجه در صداوسیمای جمهوری اسلامی حضور یابند و به این طریق حرف‌های خلاف واقع را به مردم منتقل نمایند، جای بسی تأمل و البته تأسف دارد.
با توجه به اینکه بسیاری از کشاورزان کشور، از طریق کشاورزی امرار معاش می‌کنند؛ اینکه نیمی از مطالبه‌شان را در ابتدا و نیمی دیگر از آن را بعد از گذشت چند ماه دریافت نمایند، قاعدتاً آن‌ها را از ادامه کشاورزی دلسرد نموده و کشور از کسب خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی بازخواهد ماند.
*آیا حمایت از کشاورزی تنها مختص ایران است؟
یکی دیگر از مواردی که مسئولان سازمان برنامه و بودجه تأکید ویژه‌ای روی آن دارند؛ پرداخت یارانه‌های مختلف به بخش کشاورزی ازجمله یارانه‌های کودهای وارداتی، سم و‌ بذر است. در این رابطه و به‌زعم امانی، معاون نوبخت در سازمان برنامه و بودجه: « بخش کشاورزی یارانه‌های آشکار و پنهان زیادی دریافت می‌کند و بخش کشاورزی ما از مالیات معاف است.» این صحبت‌های امانی در حالی است که در حمایت از بخش کشاورزی در جهان نسبت به ایران بسیار بیشتر و البته نظام‌مندتر صورت می‌گیرد.
ضمن اینکه بر اساس تبصره (3) قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی و همچنین بند «ب» ماده (31)برنامه ششم توسعه دولت باید ضرر و زیان ناشی از دیرکرد پرداخت بیش از یک ماه موضوع قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی را پرداخت نماید. با این وجود اما بر اساس گزارش کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی، باوجود در نظر گرفته شدن ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار بابت جریمه تأخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان در بودجه سال ۹۶ و دو برابر شدن این مبلغ در سال ۹۷، این جریمه تاکنون توسط دولت به کشاورزان پرداخت نشده است! در سال جاری، جریمه ناشی از تأخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان معادل ۸۱ میلیارد تومان بوده است که به آن‌ها پرداخت نشد. کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس نیز به تخلف دولت در این راستا اذعان نمود و از پیگیری این تخلفات در مجلس خبر داد.
*حمایت از بخش کشاورزی در جهان چگونه صورت می‌پذیرد؟
حمایت از بخش کشاورزی مقوله‌ای است که سال‌ها در جهان مورد بحث و توجه قرار گرفته و به‌ویژه اینکه به دلایل متعددی همچون ماهیت بخش کشاورزی، ریسک بالاتر نسبت به سایر بخش‌ها، امنیت غذایی و سلامت جامعه و غیره، همواره نسبت بخش‌های اقتصادی بیشتر در کانون توجه دولت‌ها قرار داشته است.
به عقیده بسیاری از کارشناسان، حمایت دولت در بحث خرید تضمینی گندم در قیاس با حمایت‌های گسترده بسیاری از کشورهای دنیا از تولید این محصول استراتژیک، بسیار محدود است. لذا مصاحبه‌های برخی مسئولان دولتی مبنی بر هزینه‌بر بودن خرید گندم داخلی کاملاً غیرمنطقی است. کما اینکه در سال جاری قیمت گندم در بسیاری از کشورها، حدود 2 برابر قیمت این محصول در ایران است. به‌عبارت‌دیگر اگر بنای بر واردات گندم در سال آتی را داشته باشیم، باید دو برابر پولی که دولت برای خرید گندم داخلی هزینه می‌کند را به کشورهای دیگر تزریق نماییم.
در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مثل اغلب کشورهای دنیا نقش کشاورزی فراتر از تأمین غذای موردنیاز بوده و شامل تأمین اولویت‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نیز می‌شود و از این نظر غیرقابل جایگزین شمرده می‌شود. به همین جهت به استقلال بخش کشاورزی خود برای حذف زیان‌های ناشی از وابستگی این بخش تأکید می‌کنند و سیاست‌های حمایتی گوناگونی در ارتباط با تجارت، مالیات، اعتبار، قیمت‌ها و غیره در بخش کشاورزی اعمال می‌کنند.
همچنین اتحادیه اروپا برای دستیابی به اهداف سرمایه‌ای بخش کشاورزی از ابزارهای مختلفی مثل ارائه نهاده‌های یارانه‌ای حمایت مستقیم سرمایه‌ای (مشارکت در سرمایه‌گذاری)، اعتبارات بانکی ارزان، ضمانت‌های اعتباری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری سود می‌برد.
در نهایت باید گفت که حمایت از تولید محصولات اساسی کشاورزی فقط مختص ایران نیست و بسیاری از کشورهای دنیا برای کشاورزی خود برنامه‌های منسجم و گسترده‌ای دارند. به‌نحوی‌که یارانه‌های هنگفتی برای افزایش تولید محصولات کشاورزی خود لحاظ می‌کنند.

روزنامه اطلاعات
بازگشت ۱۷۷ طرح کشاورزی استان اردبیل به چرخه تولید
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در دیدار با نماینده خلخال در مجلس شورای اسلامی از فعالیت مجدد ۱۷۷ طرح راکد کشاورزی در استان خبرداد.
او افزود: با اعطای تسهیلات بانکی کم‌بهره در راستای اقتصاد مقاومتی این واحد‌ها به چرخه تولید برگشته‌اند.
خلیل نیکشاد اظهارداشت: این طرح‌ها مربوط به محصولات کشاورزی، بسته‌بندی‌های محصولات کشاورزی و ... در شهرستان خلخال و شهرستان کوثر را شامل می‌شود.
وی بیان کرد: امسال ۱۳۴۰ میلیارد ریال انواع تسهیلات و اعتبارات روستایی و عشایری استان جذب و در اختیار متقاضیان طرح‌های کشاورزی قرار گرفته است.
نیکشاد اعلام کرد: برای اجرای طرح‌‌های آبیاری نوین و کم‌فشار در سطح مزارع کشاورزی ۵۸ میلیون ریال و برای طرح‌های آبیاری قطره‌ای نیز ۱۳۰ میلیون ریال در هر هکتار کمک‌های بلاعوض دولتی پرداخت می‌شود.
نماینده مردم خلخال و کوثردر مجلس شورای اسلامی هم در این دیدار از رئیس سازمان کشاورزی استان اردبیل خواست با اختصاص بودجه و اعتبارات عمرانی نسبت به اتمام و تسریع در تکمیل عملیات‌های عمرانی سد‌های کشاورزی بلیل، طولش و گوران اقدامات لازم تحقق یابد.
بشر خالقی افزود:‌ پایاب سد نساز و سد شیران نیز همچنان ناقص مانده است که امیدواریم برای توسعه کشاورزی شهرستان خلخال اجرایی شوند.

توزیع بذر برای کشت پاییزه بین کشاورزان دامغان
بیش از ۱۶۰ تن بذر برای کشت پاییزه بین کشاورزان شهرستان دامغان توزیع شد.
‏ رئیس اتحادیه تعاون روستایی شهرستان دامغان با اعلام این خبر افزود: به منظور افزایش بهره‌وری در تولید و تامین بذر مورد نیاز ونیز تامین بذور اصلاح شده واستاندارد ۱۶۰ تن بذر جو، گندم و کلزا بین بهره‌برداران توزیع شده است.
محمد خانبیکی گفت:۵۶ تن بذر جو با قیمت کیلویی هزار و ۸۰۰ تومان، ۱۰۵ تن گندم با قیمت کیلویی هزار و ۹۵۰ تومان و ۱۸۰کیلوگرم بذر کلزا با قیمت مصوب هر کیلوگرم ۳۷هزار و ۵۰۰ تومان بین کشاورزان توزیع شد.‏وی اضافه کرد: توزیع بذر امسال نسبت به پاییز سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشته است.‏

روزنامه سبزينه
مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک خبر داد
تولید نهال سالم گواهی‌شده پسته
بروز برخی مسائل در حوزه محصولات گردو و پسته (کمبود و گرانی محصول، شیوع آفات، شیوه‌های ترویج و فرهنگ‌سازی بین فعالان این عرصه و...) عاملی شد تا به بررسی آن‌ها در گفت‌وگو با مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی بپردازیم. در همین راستا شکرالله حاجی‌وند در گفت‌وگو با «سبزینه» درباره محصول پسته گفت: پسته با داشتن مزیت بالای اقتصادی و مزیت نسبی در بین دیگر محصولات باغی یکی از مهم‌ترین محصولات در حوزه باغبانی است. سطح زیر کشت پسته در دنیا حدود 640 هزار هکتار با تولید یک میلیون و 57 هزار تن است و ما مقام اول را در تولید این محصول داریم و در رقابت با کشور آمریکا هستیم. حاجی‌وند سطح زیر کشت و میزان تولید پسته را در چند سال اخیر به‌ترتیب بیان کرد: در سال 95، با وجود 457 هزار هکتار سطح زیرکشت، در حدود 304 هزار تن تولید پسته داشتیم. در سال 96، با وجود 470 هزار هکتار سطح زیرکشت، در حدود 287 هزار تن پسته تولید کردیم و در سال 97، با وجود 424 هزار هکتار سطح زیرکشت، در حدود 200 هزار تن پسته تولید کردیم؛ ولی تاکنون از سوی استان‌ها 180 هزار تن تولید اعلام شده است و تعدادی از استان‌ها هنوز میزان تولید خود را اعلام نکرده‌اند که انتظار می‌رود با اعلام آن‌ها به مقدار 200 هزار تن تولید پسته در سال 97 برسیم. وی در ادامه میزان صادرات پسته را در چند سال اخیر اعلام کرد: صادرات این محصول در سال 94، 130 هزار تن و در سال 95، 138 هزار تن بوده است. پیش‌بینی ما برای صادرات پسته در سال 97، 130 هزار تن است. هنگامی‌که هفت ماهه سال‌های 96 و 97 را با هم مقایسه کنیم خواهیم دید رشد خوبی در صادرات پسته وجود داشته است. در هفت ماهه سال 96 صادرات پسته 21 هزار تن و در هفت ماهه سال 97، 29 هزار تن بوده است؛ یعنی حدود هشت هزار تن نسبت به سال قبل افزایش صادرات داشتیم. وی ادامه داد: بابت مصرف سالانه داخلی آمار دقیقی در دسترس نیست، مصرف پسته در داخل به‌صورت مصارف خانگی، صنعتی، تلفیقی مثل انواع شکلات‌ها و... است که از 25 تا 35 هزار تن متغیر است. مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک یکی از چالش‌های موجود برای تولید پسته در سال 97 را عدم تلقیح‌ درختان پسته در اغلب مناطق دانست و افزود: استان کرمان با داشتن حدود 212 هزار هکتار سطح زیر کشت از مهم‌ترین مناطق پسته‌کاری در کشور است که از این میزان سطح زیر کشت برمبنای آمار سال 95 بیش از 203 هزار هکتار بارور بوده و میزان تولید پسته در سال 95 بیش از 112 هزار تن بوده و در برخی از سال‌ها تولید پسته در استان کرمان بیش از این مقدار است. این درحالی است که امسال به‌دلیل عدم تلقیح درختان پسته در استان کرمان تولید پسته را بین 20 تا 50 هزار تن پیش‌بینی کرده‌اند. حاجی‌وند تصریح کرد: از دیگر تهدیدهای مهم در حوزه پسته بحث گرمازدگی و همچنین بحث سرمازدگی و تگرگ است که در بعضی از سال‌ها مخصوصاً سال گذشته بعضی از مناطق با آن مواجه شدند. همچنین مهم‌ترین آفت پسته، پسیل پسته است که بسیار آسیب‌زاست. وی در ادامه اقداماتی را که برای مقابله با این تهدیدات و چالش‌ها صورت گرفته بیان کرد: ابتدا به بحث ایجاد باغ‌های مادری برای تولید نهال پسته وارد شدیم. در سال 97 چند نقطه برای احداث باغ مادری در نظر گرفته شد که در دو نقطه آغاز به‌کار کرد و سه نقطه دیگر نیز در دستور کار قرار گرفت. این اقدام برای تولید نهال سالم گواهی‌شده پسته کاری اساسی بوده است. این مقام مسئول ادامه داد: اقدام دیگری که در دستور کار قرار گرفت بحث ایجاد و اقدام برای تکنیک عملیات سرشاخه‌کاری در باغ‌های پسته بود. این اقدام به‌منظور تغییر ارقامی بود که با اقلیم موجود سازگار نیستند و یا به‌اشتباه و بدون نظر کارشناسی انتخاب شده‌اند. در مناطقی از کشور ارقامی وجود دارند که نمی‌توانند نیاز سرمایی ما را در آن مناطق تأمین کنند که این ارقام باید با ارقامی که نیاز سرمایی کم‌تری دارند تعویض شوند، یعنی ارقام مناسب با اقلیم مناطق سرد یا گرم انتخاب شوند. ارقام برای مناطق مختلف تعیین و الگوی کشت پسته هم برای مناطق مختلف در نظر گرفته شده است. این اقدام نیز از اقدامات اساسی ما برای پسته بود. حاجی‌وند خاطر نشان کرد: همچنین پیگیر بحث بیمه هم هستیم که باید صندوق بیمه به‌سمت بیمه عملکردی حرکت کند و جلسات هماهنگی آن نیز تشکیل شده ‌و در دستور کار قرار دارد. تشکیل صندوق حمایتی پسته با محوریت استان کرمان اقدام دیگری است که آن را در دستور کار داریم و عملیاتی خواهد شد. او ادامه داد: برای مقابله با این تهدیدات به‌ویژه در حوزه پسیل پسته، اواخر سال گذشته نشستی با پژوهشکده پسته و محققان پسته با موضوع تدوین دستورالعمل مبارزه با پسیل داشتیم. طبق قانون باید این دستورالعمل به تأیید سازمان حفظ نباتات برسد که برای آنان ارسال شد و منتظر هستیم تا مسئولان در این سازمان این دستورالعمل را به تمام استان‌ها ابلاغ کنند. وی ادامه داد: اقدام دیگری که در حوزه پسته انجام شد برگزاری دوره‌های آموزشی اثر‌بخش و اثر‌گذار برای پسته بود. اخیراً یک دوره سه‌روزه با بار فنی و علمی بالا در منطقه بشرویه استان خراسان ‌جنوبی برگزار شد و بیش از 500 نفر شرکت‌کننده در آن حضور داشتند. همچنین یک دوره یک‌هفته‌ای در ماه‌های قبل در دامغان و یک دوره آموزشی در یزد و یک دوره در قم برگزار شد. درواقع این دوره‌ها برای طرح موضوع و ارائه نکات فنی برگزار شدند. حاجی‌وند افزود: در سطح کشور 395 واحد ترمینال ضبط و فرآوری پسته دارای مجوز مکانیزه داریم و این در‌حالی است که 11 هزار و 500 واحد سنتی ضبط و فراوری پسته در سطح کشور وجود دارد که مسئولان در صنایع تبدیلی باید وارد جریان شوند و بتوانیم با کمک آنان شرایط را تغییر دهیم. حاجی‌وند در پایان تصریح کرد: زمانی‌که قیمت محصولی در بازار از قیمت تمام‌شده آن محصول کم‌تر باشد از لفظ تنظیم بازار استفاده می‌کنیم و براساس قوانین قیمت خرید تضمینی مطرح می‌شود و در دنیا هم زمانی که قیمت برای تولیدکننده مناسب باشد دولت در بازار مداخله نمی‌کند. همچنین زمانی‌که محصولی در بازار موجود نباشد، برای تأمین آن محصول در بازار اقدام می‌شود. در شرایط کنونی بازار پسته هیچ‌یک از این دو مورد اتفاق نیفتاده است و هم قیمت برای تولیدکننده مناسب است و هم پسته به اندازه کافی در بازار موجود است. اما قیمت بالای پسته در بازار برای مصرف‌کننده به‌صرفه نیست و قیمت آن از بارانداز تا مصرف باید کنترل شود.

اجرای تکنیک سرشاخه‌کاری در باغ‌های گردو توسط محققان داخلی
حاجی‌وند در ادامه درباره محصول گردو نیز گفت: سطح زیر کشت گردو در دنیا حدود یک میلیون و 990 هزار هکتار است که بعد از کشور چین، در رتبه دوم قرار داریم. تولید گردو در دنیا بیش از سه میلیون و 750 هزار تن است و کشور ما در تولید این محصول بعد از چین و آمریکا در رتبه سوم جهان قرار دارد. مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک براساس آمارهای موجود ادامه داد: در سال 95 سطح زیر کشت گردوی بارور 157 هزار هکتار بوده و 252 هزار تن تولید داشتیم. در سال 96 سطح زیر کشت برابر با 166 هزار هکتار و تولید آن برابر با 262 هزار تن بود و در سال 97 سطح زیر کشت 171 هزار هکتار بوده و پیش‌بینی ما از میزان تولید برابر با 200 هزار تن است؛ ولی آمارها کم‌تر از 200 هزار تن تولید است. وی با اشاره به این‌که صادرات گردو بسیار کم و به‌صورت چمدانی است تصریح کرد: طبق آمارهای منتشرشده در سال 94 برابر با سه هزار تن صادرات گردو و در سال 95 کم‌تر از دو هزار تن و در سال 96 نیز کم‌تر از سه هزار تن صادرات داشتیم. وی افزود: بحث سرمازدگی در باغ‌های گردو یکی از چالش‌هایی بود که با آن مواجه شدیم. زمانی‌که درخت گردو با سرمازدگی مواجه می‌شود تا دو سال محصولی نمی‌دهد، زیرا شاخه‌های جوان و سرشاخه‌ها درگیر سرمازدگی شده‌اند؛ بنابراین در صنعت باغبانی انتخاب رقم مقاوم به سرما از نکات کلیدی پرورش و نگهداری باغ گردو است. وی ادامه داد: برای مقاومکردن درختان گردو به سرما جلسات متعددی با بخش تحقیقات برگزار شد که نتیجه آن رسیدن به چند رقم در کشور شد و رقم چندلر انتخاب شد که یکی از مهم‌ترین ارقام تجاری در دنیا محسوب می‌شود. پیوند درخت گردو یک تکنیک سخت باغبانی است که همکاران ما به آن دست‌یافته و آن را اصلاح کردند و از سال گذشته سرشاخه‌کاری گردو به‌منظور تغییر ارقام حساس در کشور اتفاق افتاد و این عملیات از سال 96 به‌طور گسترده در کشور آغاز شد. حاجی‌وند ایران را یکی از وطن‌های اصلی گردو خواند و تصریح کرد: برای حفظ ژنتیک ارقام گردو سال گذشته از تمام استان‌های کشور خواسته شد تا اگر ژنتیکی از گردو دارند که از سرما در امان مانده است آن را انتخاب و شناسایی کنند (محققان سرما را به‌عنوان یک سلکسیون طبیعی انتخاب می‌کنند) که در برخی از استان‌ها ژنتیک خوبی انتخاب شد و با همکاری مؤسسه تحقیقات علوم باغبانی و محققان حوزه گردو این کار دنبال شد و این ارزیابی همچنان ادامه دارد. رقم چندلر با استفاده از سرشاخه‌کاری از سال گذشته نیز آغاز شده و همچنان ادامه دارد. وی افزود: سال گذشته و امسال از محققان خارجی و داخلی استفاده و به‌کرات دوره‌های آموزشی متعددی برای ترویج و فرهنگ‌سازی پیوند سرشاخه گردو در استان‌های مختلف کشور برگزار کردیم. بعد از ترویج تکنیک سرشاخه‌کاری توسط محققان خارجی در کشور، محققان داخلی تکنیک سرشاخه‌کاری را در باغ‌های گردو عملیاتی کردند. در شهرستان تویسرکان همدان این کار عملیاتی شد و سطح خوبی از باغ‌های تویسرکان با تکنیک سرشاخه‌کاری به رقم چندلر تغییر پیدا کرد. در استان‌های دیگر کشور مثل خراسان ‌رضوی، آذربایجان شرقی، فارس، کردستان، کرمانشاه، لرستان و سایر مناطق گردوخیز کشور نیز این عملیات اجرایی شد و برای سال‌های 97 و 98 هم این برنامه را در دستور کار داریم. سال گذشته کم‌تر از یک‌ هزار هکتار سرشاخه‌کاری انجام شد و امسال کمی کم‌تر از سال گذشته خواهد بود. این مقام مسئول تأکید کرد: برای سرشاخه‌کاری گردو به سرشاخه گردو، پیوندک و اندام تکثیری گردو نیاز است که برای تأمین‌ آن‌ها به باغ‌های مادری گردو و زنجیره تولید نهال گردو در کشور احتیاج داریم که برای این کار در شهر تویسرکان استان همدان زنجیره تولید نهال گواهی‌شده گردو از سال 96 شروع به‌کار کرد و در سال 97 گلخانه در حال ساخت است که این زنجیره در اواخر امسال تکمیل خواهد شد. تولید نهال و گلخانه‌ نهال و ایجاد دیگر زیرساخت‌های تولید نهال در دستور کار است و نهایی خواهد شد. مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک در پایان گفت: بحث آموزش‌های تولید گردو در سطح کشور و مبارزه با آفات و امراض تهدید‌کننده سر‌شاخه‌های پیوندزده‌شده موضوعات مهم دیگری است که در دستور کار قرار گرفته‌اند.

کشت گیاهان مقاوم به کم آبی علاج سلامتی محیط زیست
کاهش بارش‌ها و تکرار تجربه تلخ خشک‌سالی در ایران نیازمند اجرای برنامه‌های علمی و هدفمند است که دراین میان کاشت گیاهان و محصولات مقاوم به کم آبی و دارای ارزش غذایی بالا به‌عنوان یکی از راهکارهای موثر و فراگیر شناخته شده است‌. به گزارش «سبزینه» به‌نقل از ایرنا، آن‌طورکه پایگاه‌های علمی دنیا پیش‌بینی کرده‌اند، آب‌های قابل مصرف و آشامیدنی جهان رو به پایان است‌. این موضوع نیز به تأیید سازمان جهانی منابع (WRI) رسیده، به‌طوری‌که این سازمان وضعیت آب 167 کشور جهان را تا سال 2040 را مورد بررسی قرار داده است‌. نتایج داده‌ها مشخص کرد تا سال 2040 تعداد 33 کشور جهان با بحران بسیار شدید آب مواجه خواهند بود‌. در این میان ایران رتبه 13 را از لحاظ بحران آب به خود اختصاص داده و نشان می‌دهد تشدید بحران آبی برخی مناطق کشورمان سه‌برابر افزایش یافته است‌. بحران شدید آبی به وضعیتی اطلاق می‌شود که سالانه ۸۰ درصد از آب در دسترس مصرف‌کنندگان خانگی، کشاورزی و صنعتی یک کشور بهره‌برداری و آن سرزمین با تهدید کمبود آب شدید مواجه شود‌. بروز این بحران نتیجه عوامل مختلفی است که بخشی از آن به عوامل طبیعی و محیطی و بخشی نیز ناشی از عملکرد انسان‌ها است‌. این عوامل هرچه هستند، محیطی را ایجاد خواهند کرد که در آن شرکت‌ها، مزارع و ساکنان مناطق به‌شدت به منابع محدود آب وابسته خواهند بود و در مقابل تغییر جزئی منابع آب آسیب‌پذیر می‌شوند‌. چنین شرایطی امنیت آب و رشد اقتصادی کشورها را تهدید خواهد کرد و در این راستا دولت‌های ملی و محلی باید برنامه‌های آب‌وهوایی قدرتمندی ارائه کنند‌. در شرایطی که جهان با کمبود آب دست‌وپنجه نرم می‌کند تغییر اقلیم نیز باعث گرم‌تر شدن کره‌زمین تا سال 2040 تا دو درجه سانتی‌گراد می‌شود که در این شرایط گیاهانی همچون گندم، جو و ذرت که وابستگی زیادی به آب دارند تا حد زیادی از گردونه کشت خارج می‌شوند، به‌طوری‌که تا این سال 25 درصد کشت گندم را از دست می‌دهیم‌. رویکرد جدید بشریت در این شرایط باید کشت گیاهانی باشد که مقاومت زیادی به شرایط اقلیمی به وجود آمده دارند، گیاهانی که از هزاران سال پیش در چرخه غذایی انسان‌ها قرار داشتند‌. این گیاهان بر اثر عواملی همچون انقلاب سبز در جهان به‌ویژه کشورهای آسیایی و ایران کنار گذاشته شدند‌. این تغییر کشت منجر به از رده خارج شدن گیاهان بومی همچون ارزن، سورگوم و کینوا شد و برنج، گندم، جو و ذرت که وابستگی زیادی به آب دارند کشت و خوراک غالب شد‌. با توجه به وجود آینده آبی نه چندان خوش برای کشورمان، محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی سال‌هاست در حال تحقیق برای احیاء و ترویج کشت دوباره این گیاهان بومی هستند‌. رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران گفت: تمام دلایل تغییرات اقلیمی به شرایط طبیعی مربوط نیست، بلکه خیلی از بی‌مبادلاتی‌ها و بی‌تدبیری‌های که در حوزه بهره‌برداری از منابع طبیعی به‌ویژه در بخش آب انجام داده‌ایم باعث شده که این وضعیت فاجعه‌بار را از نظر آب داشته باشیم‌. بابک ناخدا افزود: امروز کشورما از لحاظ کیفیت خاک هم وضع بدتری نسبت به آب دارد؛ به‌طوری‌که رکوردار فرسایش خاک در دنیا است‌. وی افزود: جنبه مثبت این است که فعالیت‌های تحقیقاتی در کشور با سرعت در حال انجام است که به کمک اقدامات علمی و با استفاده از ذخایر توارثی و تنوع زیستی به چالش‌های درون مزرعه پاسخ دهیم‌. رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران گفت: تلاش‌ها براین است تا با ارتقای سطح بهبود پوشش گیاهی و تولید محصولات با ارزش غذایی به معیشت روستاییان و کشاورزان کمک شود‌. وی با بیان این‌که تحقیقات خوبی در این زمینه انجام شده، اظهار داشت: در کارهای تحقیقاتی تلاش می‌شود تمام صفات خوب ارقام مختلف یک گونه را جمع‌آوری و در یک رقم تجمیع کنیم تا به نتیجه دلخواه و مناسب شرایط اقلیمی سخت برسیم‌. ناخدا گفت: یکی از شرایط کشت این گیاهان جدید توسط کشاورزان وجود بازار مناسب برای این محصولات است؛ زیرا اگر محصولی کشت شود، ولی از طرف دولت حمایت‌هایی همچون خرید تضمینی و فعالیت‌های ترویجی وجود نداشته باشد، محصول روی دست کشاورز مانده و باعث دلسرد شدن او می‌شود‌. رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران ادامه داد: این پژوهشگاه علاوه‌بر کار تحقیقاتی برای کشت مناسب این گیاهان و معرفی آن‌ها به کشاورز اقدام به ایجاد زنجیره کامل ارزش محصولات می‌کند، یعنی از تولید تا فرآوری محصول و بازار فروش آن را می‌بیند‌. وی اظهار داشت: با این روند به اشتغال خانواده‌های روستاییان و مشارکت فرزندان و همسران آن‌ها در فعالیت‌های کشاورزی کمک می‌شود‌. این محقق با بیان این‌که بیش‌تر تحقیقات انجام شده در کشور به‌ویژه در مراکز دانشگاهی فقط به تولید مقاله می‌انجامد، گفت: این درحالی است که این علم باید تبدیل به ثروت و کار شود و کمک به رفع مشکل کشاورزان کند‌. وی افزود: ما به‌دنبال معرفی گیاهان جایگزین به کشاورزان هستیم که در شرایط سخت پاسخگوی نیاز کشاورز و به‌تبع آن مردم باشد‌. رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران اظهار داشت: ازجمله فعالیت‌ها گسترش کشت گیاهان دارویی است که ذخایر ارزنده‌ای در کشور داریم‌. وی به نمونه‌های گیاهان مقاوم به کم‌آبی و دارای ارزش غذایی بالا اشاره کرد و گفت: در تلاشیم تا این نمونه‌ها در کشاورزی ایران جایگاه خاصی پیدا کنند‌.

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
اجرای سالانه ۵۰۰ هزار هکتار طرح حاصلخیزی خاک در برنامه ششم
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت در برنامه ششم توسعه مکلف شده طرح بهبود وضعیت حاصلخیزی و کربن آلی خاک را سالانه در سطح ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور اجرا کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،علی مراد اکبری در کارگاه آموزشی"مدیریت پایدار خاک" در کرج اظهار داشت:جلوگیری از آثار ناشی از تغییراقلیم،کم آبی و فرسایش خاک و نیز تثبیت امنیت غذایی کشور نیازمند به کارگیری سیاست ها،ابزارها و روش های جدید تفکر است.
وی با بیان این که مشارکت های وسیع تر در سطح منطقه و بین الملل باید بر مبنای تفکرات جدید باشد،گفت:در نخستین گام حضور در نشست های مجمع جهانی خاک در اولویت قرار گرفت.
اکبری با اشاره به این که رشد قابل ملاحظه ای از اهمیت خاک و جایگاه آن در اذهان عمومی مشاهده می شود،خاطرنشان کرد:خاک در کشور یک بحث بسیار جدی است و مساله خاک کمتر از آب نیست.
وی حفاظت کمی و کیفی خاک در کشور را جزو ارکان اصلی برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و افزود: دولت در برنامه ششم توسعه مکلف شده طرح بهبود وضعیت حاصلخیزی و کربن آلی خاک را سالانه در سطح ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور اجرا کند.

طرح توسعه باغات دیم امسال در ۲۹ هزار هکتار از اراضی شیبدار اجرا می شود
مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح توسعه باغات دیم امسال در سطح ۲۹ هزار هکتار از اراضی شیبدار اجرا می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی خراسان رضوی،شکراله حاجی وند در جلسه ستاد توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار استان خراسان رضوی که با حضور محققین مؤسسه باغبانی کشور و مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها برگزار شد،اظهار کرد: طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار با هدف کنترل شرایط نامطلوب محیطی،حفظ و استفاده بهینه از روان آب ها،جلوگیری از ریزگردها، افزایش تولید و ایجاد اشتغال در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.
وی با اشاره به این که سال گذشته حدود ۲۱ هزار هکتار باغات دیم در اراضی شیبدار کشور ایجاد شد،خاطرنشان ساخت:امسال اجرای طرح توسعه باغات دیم در سطح ۲۹ هزار هکتار اراضی شیبدار هدف گذاری شده است.
در این نشست،رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی نیز گفت:تنها راه نجات کشاورزی استان اجرای طرح های سازگاری با اقلیم و استفاده از گونه های بومی و کم آب طلب می باشد.

طرح کاهش خسارات ناشی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان های شمالی به سراسر کشور تسری می یابد
هیئت دولت در جلسه امروز خود که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس جمهوری برگزار شد، مصوبه مربوط به حد نصاب فنی و اقتصادی اراضی موضوع فعالیت‏ های کشاورزی را اصلاح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،هیئت وزیران به منظور تسریع در صدور اسناد تفکیکی در جهت بهبود تولیدات کشاورزی، تسهیل شرایط تأمین سرمایه و رفع موانع اداری برای بهبود فضای کسب و کار، با اصلاح مصوبه مربوط به حد نصاب فنی و اقتصادی اراضی موضوع فعالیت های کشاورزی موافقت کرد.
بر این اساس، صدور اسناد تفکیکی اجرای طرح های کشاورزی اعم از گلخانه، سایر تولیدات کشاورزی که تاکنون قبل از بهره برداری از طرح متوقف شده بود، با تأیید وزارت جهاد کشاورزی و پس از اجرای حداقل ۳۰ درصد طرح مجاز شد.
آیین نامه اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی اصلاح شد
دولت با هدف ارتقای کیفیت شغلی تولیدکنندگان و بهره برداران خرد و کلان حوزه کشاورزی و نیز ساماندهی بهتر و مؤثرتر فعالیت‏های شاغلین بخش کشاورزی از طریق شکل‏گیری نظام حرفه‏ای مستقل، آیین نامه اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی را اصلاح کرد.
لزوم جلب مشارکت مردم به حضور در عرصه کشاورزی، ضرورت ایجاد تشکل مردمی فراگیر و قدرتمند برای مدیریت بخش کشاورزی و رفع موانع فراروی نظام صنفی کشاورزی موجود، از دیگر دلایل اصلاح آیین نامه یاد شده است.
طرح کاهش خسارات ناشی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان های شمالی به سراسر کشور تسری می یابد
دولت با هدف صیانت از اراضی کشاورزی و جلوگیری از ایجاد زمینه ساخت و سازهای غیرمجاز در این اراضی و باغ ها و تغییر کاربری در سایر استان های کشور از طریق اخذ جریمه نقدی، با تسری طرح کاهش خسارات ناشی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در سراسر کشور موافقت کرد.
بر این اساس، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شد در حریم و خارج از حریم شهرها و در چارچوب قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها، اقدام قانونی برای قلع و قمع بنا و مستحدثاتی که به صورت غیرمجاز و بدون اخذ مجوز کمیسیون مربوط بر روی محدوده های موضوع آن قانون ایجاد شده است را انجام دهد

خبرگزاری صدا و سیما خلیج فارس
برداشت هندوانه پائیزه شب یلدا در توکهور و هشتبندی
برداشت هندوانه پائیزه از هزار و ۵۰۰ هکتار زمین‌های کشاورزی بخش توکهور و هشتبندی آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خلیج فارس؛ رئیس مرکز خدمات کشاورزی توکهور و هشتبندی پیش بینی کرد امسال بیش از ۴۵ هزار تن محصول برداشت شود که بعلت آب و هوای مناسب بیست درصد بیشتر از پارسال است.
علی اصغر محمود زاده افزود: محصول برداشت شده علاوه برمصرف استان به سراسر کشور فرستاده می‌شود.
مهم‌ترین منطقه کشت هندوانه روستا‌های توکهور، مجتمع امام، چاه غربال و هشتبندی است.

خبرگزاری صدا و سیما مرکز مازندران
توزیع بذر سیب زمینی در سوادکوه شمالی
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه شمالی گفت: 2 تن بذر سیب زمینی میان کشاورزان این شهرستان توزیع شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز مازندران، قاسم حکمت ‌شعار افزود: با هدف اصلاح الگوی کشت و تولید محصول با کیفیت، 2 تن بذر سیب زمینی رقم آگریا در شهرستان سوادکوه شمالی، توزیع شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه شمالی با بیان اینکه رقم آگریا نیمه دیررس بوده و برای مناطقی که کشت بهاره انجام می شود مناسب است، عملکرد بالا در واحد سطح، مقاومت نسبت به بیماری‌ های و نیز بالا بودن زمان دوره انبارمانی از دیگر مزایای این نوی سیب زمینی برشمرد.
حکمت شعار گفت: کشاورزان قبل از کاشت سیب زمینی، آن‌ را در دمای معمولی اتاق و نور‌ طبیعی قرار داده تا چشم ‌هایش فعال و سپس جوانه‌دار شده و بعد اقدام به کشت کنند.
همچنین رعایت فاصله روی ردیف ها ضروری است.


دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷

خبرگزاری ايانا:
Ÿوزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد: افزایش‌بهره‌وری اساس نظام‌مهندسی کشاورزی
Ÿتفاهم همکاری ایران و فائو در زمینه مدیریت یکپارچه آبخیزداری
Ÿرئیس گروه تغذیه و کنترل کیفی کودهای شیمیایی وزارت جهاد کشاورزی: حذف 10هکتار از فضای آزاد کشت با ایجاد هر هکتار گلخانه
Ÿدر گفت‌وگو با ایانا مطرح شد: کاهش مصرف آب به یک پنجم در کشت گلخانه‌ای هندوانه
Ÿسرپرست استانداری فارس: کاهش کاشت برنج در استان فارس طی 3 سال باید اجرا شود
Ÿ رئیس اداره بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان:
230 هکتار از مراتع کردستان غنی سازی شد

خبرگزاری ايرنا:
Ÿمعاون وزیر جهاد کشاورزی:اهمیت حفاظت از خاک مورد توجه مردم قرار گر فته است
Ÿ آستان قدس 22 هزار هکتار زمین زراعی مدیریت می کند
Ÿ10 تا 30 هزار هکتار زمین حاصلخیز سالانه تغییر کاربری می شود
Ÿافزايش 500 ميليارد ريالي سرمايه صندوق کشاورزي مرکزي تصويب شد
Ÿمدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی :820تن محصول گیاهان دارویی در یزد برداشت شد
Ÿخرید توافقی گوجه فرنگی دراستان بوشهر آغاز شد

خبرگزاری ايسنا:
Ÿ تذکر نماینده دشتی در واکنش به ممنوعیت صادرات گوجه‌فرنگی
Ÿ چالش استاندارد ذرت‌های وارداتی!
Ÿدبیر اتاق تعاون استان: باید "شهرک‌های صنعتی کشاورزی" در کرمانشاه راه‌اندازی کنیم

خبرگزاری فارس:
Ÿفارس گزارش می‌دهد منّت سازمان برنامه و بودجه بر سر گندم کاران/ حمایت از کشاورزی فقط در ایران است؟

روزنامه اطلاعات:
Ÿبازگشت ۱۷۷ طرح کشاورزی استان اردبیل به چرخه تولید
Ÿ توزیع بذر برای کشت پاییزه بین کشاورزان دامغان

روزنامه سبزينه:
Ÿمدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک خبر داد، تولید نهال سالم گواهی‌شده پسته
Ÿ کشت گیاهان مقاوم به کمآبی علاج سلامتی محیط زیست

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی:
Ÿ اجرای سالانه ۵۰۰ هزار هکتار طرح حاصلخیزی خاک در برنامه ششم
Ÿ طرح توسعه باغات دیم امسال در ۲۹ هزار هکتار از اراضی شیبدار اجرا می شود
Ÿ طرح کاهش خسارات ناشی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان های شمالی به سراسر کشور تسری می یابد

خبرگزاری صدا و سیما خلیج فارس:
Ÿبرداشت هندوانه پائیزه شب یلدا در توکهور و هشتبندی

خبرگزاری صدا و سیما مازندران:
Ÿ توزیع بذر سیب زمینی در سوادکوه شمالیخبرگزاری ايانا
وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:
افزایش‌بهره‌وری اساس نظام‌مهندسی کشاورزی
وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد تا امکانات خود را برای ارتقای مهارت دانش آموختگان بخش کشاورزی در اختیار سازمان نظام مهندسی کشاورزی قرار دهد.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: افزایش بهره وری در بخش کشاورزی اساس کار سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی است.
به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در نشست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با معاونین و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی که امروز یکشنبه در محل این وزارت برگزار شد، با تاکید بر این که اساس کار سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، افزایش بهره وری در بخش کشاورزی است، اظهار داشت: این وزارتخانه آمادگی دارد تا امکانات خود را برای ارتقای مهارت دانش آموختگان بخش کشاورزی در اختیار سازمان نظام مهندسی کشاورزی قرار دهد.
او بر ضرورت حضور دانش آموختگان در محیط‌های کشاورزی تاکید و خاطرنشان کرد: مهندسان جوان کشاورزی باید با حضور در مزارع، گلخانه‌ها، دامداری‌ها و سایر محیط‌های کسب و کار کشاورزی مهارت‌های فنی و کاربردی خود را افزایش دهند.
حجتی گفت: دانش آموختگان کشاورزی باید با ارائه راهکارهای بهره وری، زمینه افزایش تولید و درآمد بهره برداران را فراهم کنند تا کشاورزان به تاثیر حضور آنان باورمند شوند.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت‌های خدادادی کشور و توانایی‌های بی پایان انسان، گفت: نیروی انسانی با اراده و اتکا به دانش و تکنولوژی‌های روز می‌تواند زمینه توسعه و رفع مشکلات بخش کشاورزی را فراهم کند.
او با بیان این‌که برای تغییر از نظام سنتی به نظام نوین کشاورزی، حضور دانش آموختگان کشاورزی در عرصه‌ها ضروری است، گفت: اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی می‌توانند در افزایش بهره وری از منابع آب و خاک نقش موثری ایفا کنند.
در این نشست، شاهرخ رمضان نژاد به عنوان رئیس جدید سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور معرفی و از زحمات احمد کبیری رئیس سابق این سازمان قدردانی شد.

تفاهم همکاری ایران و فائو در زمینه مدیریت یکپارچه آبخیزداری
این همکاری برای به روز کردن فعالیت‌ها در بخش کشاورزی به ویژه در حوزه آبخیز، جنگل‌ها و مرتع و همگام شدن با جهان ضروری است.
ایران و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) تا پایان امسال تفاهم نامه همکاری در زمینه مدیریت یکپارچه حوزه آبخیز امضا می‌کنند.
به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حاشیه نشست با نماینده جدید سازمان فائو در ایران و کارشناسان ارشد این سازمان گفت: این همکاری مشترک در زمینه مدیریت ریسک، رصد و پایش و ارزیابی و اثر بخشی فعالیت‌های آبخیزداری در ایران صورت می‌گیرد.
خلیل آقایی افزود: دفتر نمایندگی فائو در ایران نیز حمایت‌های مالی و اداری را برای این تفاهم دنبال می‌کند.
او با بیان این که فائو یک سازمان جهانی است و دارای ظرفیت‌ها و تجربیات فراوان در اقصی نقاط جهان است، اظهار داشت: این همکاری برای به روز کردن فعالیت‌ها در بخش کشاورزی به ویژه در حوزه آبخیز، جنگل‌ها و مرتع و همگام شدن با جهان ضروری است.
او به اجرای فعالیت‌های آبخیزداری در سطح ۱۱ میلیون هکتار در کشور اشاره کرد و گفت: طبق برنامه ششم توسعه ظرف پنج سال باید ۱۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شود که به معنای اجرای سالانه دو میلیون هکتار آبخیزداری و دریافت سالانه دو هزار میلیادر تومان است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: این در حالی است که در دو سال برنامه ششم توسعه ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به پروزه آبخیزداری اختصاص یافته و اگر این روند پرداخت اعتبار ادامه یابد هدف برنامه ششم توسعه در زمینه آبخیزدرای محقق نخواهد شد.
او افزود: ما در عین حال باید مطمئن شویم که در همین میزان سطحی که عملیات آبخیزداری اجرا شده، کار درست و بدون نقص بوده و نتیجه کار ماندگار و هزینه‌ها اثر بخش است.
آقایی ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که علاوه بر نقطه نظرات کارشناسان، محققان و دانشگاهیان ایرانی در اجرای پروژه‌های آبخیزداری، نظرات و تایید سازمان فائو و سازمان‌های جهانی را در تکمیل، اصلاح و رفع نواقص داشته باشیم.
او تصریح کرد: در پروژه مدیریت جامع حوزه آبخیز مبتنی بر ریسک، ۵۰ نوع فعالیت مانند فعالیت‌های مکانیکی، بیومکانیکی و غیره را شناسایی کردیم که جزو اولویت‌های ما است.
آقایی گفت: تا کنون هر میزان عملیات آبخیزداری که در کشور انجام شده مورد استقبال مردم قرار گرفته زیرا در عمل متوجه اثرات مثبت آن از جمله در زمینه کنترل سیل و جلوگیری از خسارات ناشی از آن شده‌اند.
او با اذعان به این که کارشناسان برجسته فائو در بررسی‌های اولیه خود، ظرفیت‌های کارشناسان ایرانی را در حوزه آبخیز تایید کرده‌اند، اظهار داشت: کارشناسان ما در همکاری با فائو می‌توانند در قالب صادرات خدمات فنی و مهندسی و تجربیات، سهم داشته باشند.
در این نشست، جروالد بودوکر نماینده جدید سازمان فائو در ایران با ابراز خرسندی از همکاری فنی این سازمان در اجرای پروژه آبخیزداری در ایران گفت: ما پیگیر اجرای این پروژه از نظر فنی و مالی هستیم.
بنابراین گزارش در این نشست، سرپرست گروه آب و کوهستان سازمان فائو با تاکید بر این که جزییات پروژه مدیریت جامع حوزه آبخیز مبتنی بر مدیریت ریسک برای این همکاری مشترک باید مورد بررسی قرار گیرد، گفت: ما باید ببینیم هر یک از اجزای این پروژه چگونه با هم در ارتباط هستند و برنامه منطقه کاری، اهداف و فعالیت های مان را نیز مشخص کنیم.
خانم کینوا بر تشکیل یک کمیته راهبردی و یک کمیته فنی برای اجرای پروژه مدیریت جامع حوزه آبخیز تاکید کرد و اظهار داشت: کمیته راهبردی برای این است که مطمئن شویم راه را درست طی می‌کنیم و در کمیته فنی نیز اعضا می‌توانند پیشنهادهای فنی برای پیشبرد این پروژه ارائه دهند.
او گفت: ما برای اجرای این پروژه به نقشه راه نیاز داریم و سیستم مربوط به توسعه روستایی و یا شورای روستاها نیز به اجرا و پایداری این پروژه می تواند کمک کند.
او اظهار داشت: ما در صدد هستیم که تصویر خوبی از اجرای این پروژه در ایران به سازمان فائو ارایه دهیم تا سایر کشورها از این تجربه بهره مند شوند.
در این نشست، مشاور بین المللی پروژه آبخیزداری در فائو با بیان این که ظرفیت های زیادی برای اجرای فعالیت‌های آبخیزداری در ایران وجود دارد، تصریح کرد: این ظرفیت‌ها در سازمان‌های مختلف باید هماهنگ و همسو شوند.
ماساری مولیرو افزود: اجرای این پروژه می‌تواند الگویی برای سایر کشورها شود و رهیافت مبتنی بر ریسک در این پروژه به نوعی یک خلاقیت محسوب می‌شود.
او با بیان این که اطلاعات در حوزه آبخیزداری ایران زیاد است، اذعان داشت: این اطلاعات به گونه‌ای نیست که منجر به تصمیم‌سازی شود و ما می‌خواهیم این اطلاعات و ظرفیت‌های مختلف در سازمان‌ها را به نتیجه برسانیم و برای این هدف، قطعات پازل باید کنار هم قرار گیرند.
مولیرو در عین حال گفت: مصمم بودن سیاستگذاران در حوزه مدیریت آبخیزداری موجب رضایت و دلگرمی است.

رئیس گروه تغذیه و کنترل کیفی کودهای شیمیایی وزارت جهاد کشاورزی:
حذف 10هکتار از فضای آزاد کشت با ایجاد هر هکتار گلخانه
میزان مصرف آب در کشت گلخانه‌ای به یک دهم کاهش می‌یابد و این میزان در کشت هیدروپیک یک بیستم است.

میزان مصرف آب در کشت هیدروپیک به یک بیستم مصرف عادی کاهش پیدا می‌کند.
محمد علی شاکری رئیس گروه تغذیه وکنترل کیفی کودهای شیمیایی معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا در خصوص کشت‌های هیدروپونیک در گلخانه‌ها با اشاره به صرف‌جویی قابل توجه آب در این نوع کشت، گفت: میزان مصرف آب در کشت گلخانه‌ای به یک دهم کاهش می‌یابد و این میزان در کشت هیدروپیک یک بیستم است.
او با بیان اینکه کشت گلخانه‌ای یک برنامه استراتژیک است، افزود: بر اساس برنامه تدوین شده تا سال 1404 برنامه ریزی شده تا 48 هزار هکتار از سطح اراضی تحت پوشش گلخانه‌‌ای درآیند.
شاکری ادامه داد: البته به دلیل محدودیت منابع اعتباری این سطح کاهش یافته و قرار شده تا با ایجاد هر هکتار گلخانه در حدود 10هکتار از فضای آزاد کشت حذف شود.
او با تاکید به اینکه کشت هیدروپونیک نسبت به کشت خاکی نیز با کاهش آب و بهره وری بیشتر آب همراه است، افزود: البته این نوع کشت از نظر هزینه‌های اجرایی و هزینه‌های اولیه بالاست اما به دلیل کاهش هزینه تولید محصول نهایی و افزایش کنترل عوامل نسبت به بستر خاکی مناسب‌تر است. همچنین میزان مصرف آب کمتری نیز نسبت به کشت گلخانه‌ای با بستر خاکی دارد.
رئیس گروه تغذیه وکنترل کیفی کودهای شیمیایی ادامه داد: همه محصولات گلخانه‌ای قابلیت کشت هیدروپونیک را دارند، اما بیشتر برای کشت سبزی و صیفی و گل‌های بریدنی در کشورمان استفاده شده است.
او با تاکید بر اینکه در فضای آزاد یک دوره کشت انجام می‌شود اما در فضای گلخانه‌ای با برنامه ریزی دقیق 3 دوره کشت را می‌توان انجام داد، افزود: با 18 هزار متر مکعب آب حدود هزار تن محصول می‌توان در کشت هیدروپونیک تولید کرد، در حالی که تولید هزار تن محصول در فضای باز در یک فصل زراعی حدود 30 هکتار فضای کشت لازم دارد.

در گفت‌وگو با ایانا مطرح شد:
کاهش مصرف آب به یک پنجم در کشت گلخانه‌ای هندوانه
محصولی آب‌بر، همچون هندوانه نیز همان‌طور که در برخی نقاط کشور و بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته در گلخانه کشت می‌شود، می‌تواند با حداقل مصرف آب تولید شود.
کشت گلخانه‌ای نسبت به کشت در هوای آزاد می‌تواند مصرف آب را تا چندین برابر کاهش و تولید را تا ده‌ برابر افزایش دهد. کشت در هوای آزاد به علت میزان بالای تبخیر، آب بیش‌تری نیز مصرف می‌کند، اما این مساله در گلخانه‌ها با بازیافت آب و جلوگیری از هدر رفت آب باعث می‌شود که تبخیر آب کنترل و مصرف آب کاهش یابد.
محمدحسن روزی طلب عضو سابق هیئت علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه کشاورزی ایانا به افزایش تولید تا ده‌ برابر در کشت گلخانه‌ای در مقایسه با کشت سنتی اشاره کرد و گفت: «تجارب جهانی و به علاوه تجربیاتی که در کشور خودمان به دست آورده‌ایم، نشان می‌دهد که به ازای هر یک متر مکعب آب در کشت گلخانه‌ای می‌توان تا 10 کیلو و اغلب بیشتر محصول برداشت کرد. دیده شده است که برای یک مترمکعب آب حتی تا 50 برابر نیز تولید صورت گیرد. باید گفت گلخانه با مصرف حداقلی آب، تولید را به حداکثر می‌رساند.»
او توضیح داد: «البته باید به این نکته اشاره کرد که کشت محصولاتی چون گندم، جو، برنج و دانه‌های روغنی در گلخانه ممکن نیست، اما برای کشت محصولاتی چون سبزی، صیفی و گل‌های زینتی روش کشت گلخانه‌ای یک روش مناسب است. به طور مثال محصولی آب‌بر، همچون هندوانه نیز همان‌طور که در برخی نقاط کشور و بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته در گلخانه کشت می‌شود، می‌تواند با حداقل مصرف آب تولید شود. لازمه کشت محصولی چون هندوانه در گلخانه مدیریت‌های صحیح و مناسب آبیاری است که آبیاری قطره‌ای یکی از این روش‌ها به شمار می‌آید. با استفاده از تکنولوژی‎های دانش بنیان و سیستم‌های جدید در گلخانه و استفاده از کود مناسب به میزان مطلوب، مصرف آب در کشت هندوانه به روش گلخانه‌ای در مقایسه با کشت به روش سنتی به یک پنجم و یا حتی بیشتر کاهش می‌یابد.»

سرپرست استانداری فارس:
کاهش کاشت برنج در استان فارس طی 3 سال باید اجرا شود
سرپرست استانداری فارس گفت: دولت در اجرای مصوبات هیات وزیران در خصوص کاهش کاشت برنج در استان فارس با هیچکس شوخی ندارد.
به گزارش ایانا یدالله رحمانی در نشست کارگروه سازگاری با کم آبی استان گفت: مصوبه هیات وزیران باید اجرا شود و دولت در این زمینه با کسی شوخی ندارد، تاکید بر این است که بدون استثنا و بدون مماشات و با در نظر گرفتن مسایل اجتماعی طی سه سال کاشت برنج در استان فارس محدود شود.
وی با بیان اینکه اطلاع رسانی کامل از این اقدام و تصمیم دولت باید انجام شود، اضافه کرد: کشاورزان در جریان این محدودیت ها باشند تا کسی برای توسعه کشت شلتوک اقدام نکند، کسی پولی قرض نگیرد و زمینی اجاره نکند و برای توسعه کشت برنج اقدام نکند تا از محل این محدودیت ها دچار ضرر و زیان نشود.
سرپرست استانداری فارس ادامه داد: نصب کنتور هوشمند نیز در مصوبه هیات وزیران مورد تاکید است، سازمان های مسئول دراستان فارس هم باید این موضوع را جدی بگیرند، مکانیزم آبیاری تحت فشار دنبال شود تا برآیند همه این اقدامات منجر به محدودیت کشت شلتوک شود.
رحمانی با اظهار تاسف از اینکه ظرفیت تولید کنتور هوشمند در کشورمان محدود است گفت: دراین زمینه کمیته استانی تشکیل شده تا تامین کنتور هوشمند برای استان فارس در اولویت قرار گیرد.
وی همچنین بر لزوم اجرای طرح نکاشت تاکید و اضافه کرد: اگر این طرح اجرا شود 504 میلیارد تومان از محل صرفه جویی منابع آب درآمد ایجاد می شود که بخشی از این درآمد باید به کشاورزان بازگردد.
رحمانی همچنین پیشنهاد اجرای این مصوبه هیات وزیران را برای پنج سال مطرح کرد و گفت: در این مدت باید بدون آنکه برای منطقه خاصی استثنا قایل شویم کاشت شلتوک و برنج در فارس محدود شود، قانون برای همه یکسان است و طرح را از امسال اجرا می کنیم.
سرپرست استانداری فارس همچنین با بیان اینکه مسایل اجتماعی ، انتظامی و امنیتی را باید در ایجاد این محدودیت ها جدی گرفت گفت: در سالهای گذشته سطح زیر کشت برنج در استان فارس از 50 هزار هکتار به کمتر از 16 هزار هکتار رسیده است ، این کاهش سطح زیر کشت هم اقدام بزرگی است، با رعایت مسایل امنیتی و انتظامی باید این کاهش سطح همچنان دنبال شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس هم دراین نشست با بیان اینکه همه کشاورزان شلتوک کار در فارس الزاما برای تامین معیشت به کشت شلتوک مبادرت نمی ورزند گفت: بخش اعظم برنج فارس کشت دوم است ، این به معنی آن است که آنها یکبار در سال گندم یا محصول دیگری از زمین برداشت کرده اند و کشت شلتوک را صرفا به لحاظ تفاوت سود بیشتر می کارند.
حمیدرضا دهقانی با بیان اینکه جرم انگاری کاشت شلتوک باید به صورت قانونی اعمال شود، گفت: متاسفانه اکنون قانون جامع برای برخورد با متخلفان وجود ندارد، باید در این زمینه بدون استثنا با متخلفان برخورد شود.
وی همچنین به چالش های اجتماعی و امنیتی موضوع اشاره کرد و گفت: برخی از فرمانداران به ما نامه نوشته اند که طرح پر کردن چاه های آب غیر مجاز باعث کاهش مشارکت مردم درانتخابات شده است، فرمانداران باید کشاورزان را توجیه کنند که ایجاد محدودیت در کاشت برنج به نفع کشور و اقتصاد و در نهایت به نفع خودشان است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس بیان کرد: استان های فارس ، اصفهان، خراسان رضوی و در مجموع مناطقی از فلات مرکزی ایران اکنون با افت شدید سفره های آب روبرو هستند ، ورودی آب به سدها بشدت کاهش یافته و مسئولان باید پاسخگوی این پرسش باشند که در شرایط بحرانی کنونی آیا باید پاسخگوی درآمد کشاورزان باشند یا نجات سفره های آب و نجات منابع را دراولویت قرار دهند؟
دهقانی گفت: طی یکسال اخیر 2 هزار جلسه با فرمانداران، امامان جمعه ، بخشداران و دهیاران و اعضای شوراها برای توجیه کشاورزان دراستان فارس برگزار شده است، همه این جلسات مستندنگاری شده و تاکید شده است که مسئولان محلی باید کشاورزان و شلتوک کاران را نسبت به خطرات توسعه کشت توجیه کنند.

رئیس اداره بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان:
230 هکتار از مراتع کردستان غنی سازی شد
رئیس اداره بهره‌برداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: 230 هکتار از اراضی ملی این استان در قالب عملیات احیا و‌غنی سازی مراتع با استفاده از گیاهان داروئی احیا شد.
پیام شریفی اظهار داشت: طرح عملیات احیا و غنی سازی مراتع این استان در قالب چند مرحله با همکاری کارشناسان معاونت فنی اداره کل انجام می شود که در مرحله اول 25 هزار نشاء گیاهان دارویی در محل نهالستان گریزه شهرستان سنندج تولید شد.
وی اضافه کرد: این نشاء ها برای استفاده در طرح های بیولوژیک آبخیزداری و آبخوانداری استان از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تولید و در قالب عملیات کپه کاری و بذر پاشی، احیاء و غنی سازی در مراتع مورد استفاده قرار گرفتند.
شریفی افزود: این گیاهان با توجه به نیاز سنجی انجام گرفته در استان و بومی بودن گونه ها انتخاب شده و در مرحله دوم نیز نشاء های تولید شده در نهالستان به عرصه های ملی استان انتقال داده شدند تا در اجرای عملیات بیولوژیک کپه کاری در 230 هکتار از مراتع مستقر و کشت شوند.
وی یادآور شد: در عملیات مذکور نشاءکاری با گونه های آویشن و‌ ختمی انجام گرفت اما کپه کاری و ‌بذرکاری به صورت محدود با استفاده از بذرهای کاسنی، ختمی و ‌آویشن انجام گرفته است.
به گزارش ایانا کردستان حدود یک میلیون و 788 هزار هکتار منابع طبیعی شامل 373 هزار هکتار جنگل و یک میلیون و 414 هزار هکتار مرتع دارد که معادل 61 درصد سطح استان را شامل می شود.

خبرگزاری ايرنا
معاون وزیر جهاد کشاورزی:
اهمیت حفاظت از خاک مورد توجه مردم قرار گر فته است
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک با اشاره به فرهنگ غنی ایرانیان، گفت : هر چند درگذشته از موضوع حفاظت خاک غفلت شده اما اکنون اهمیت این موضوع مورد توجه لایه های اجتماعی قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا، علیمراد اکبری روز یکشنبه در دوره آموزشی مدیریت پایدار خاک که در معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در کرج برگزار شد، افزود: الگو و رفتار مردم ایران همواره مبتنی بر استفاده پایدار از منابع طبیعی و اهمیت جدی به 2 عنصر آب و خاک بوده است.
وی اظهار داشت: روند افزایش جمعیت در دهه های اخیر و تغییر الگوی مصرف، توسعه شهرنشینی، آثار ناشی از تغییر اقلیم و کم آبی، فرسایش خاک و امنیت غذایی نیازمند به کارگیری سیاست های جدید و ابزارها و روش های جدید تفکر است.
اکبری با تاکید بر اینکه این تفکرات باید بر مبنای مشارکت های وسیع تر در سطح منطقه و بین الملل باشد، اظهار داشت: در نخستین گام تصمیم بر حضور در نشست های مجمع جهانی خاک گرفتیم تا با تسلط و اطلاعات بیشتری به موضوع خاک کشور پرداخته شود.
وی با بیان اینکه با حضور در این جلسات تصمیم بر راه اندازی دفتر خاک در وزارت جهاد کشاورزی گرفته شد، گفت: امروز با اطمینان می توان ادعا کرد که رشد قابل ملاحظه ای از اهمیت خاک و جایگاه آن در اذهان عمومی مشاهده شده و ارتباط خوبی را با ذی نفعان و لایه های اجتماعی برقرار کرده ایم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: هنوز در آغاز یک راه طولانی برای رسیدن به اهداف و وضعیت مناسب در پایداری منابع خاک کشور قرار داریم.
وی با بیان اینکه اکنون کارشناسان در حال بررسی وضعیت توانمندی های موجود در زمینه کربن آلی خاک هستند، اظهار داشت: خاک در کشور یک بحث بسیار جدی است و مساله خاک کمتر از آب نیست زیرا برنامه ریزی برای آب کشور بدون توجه به خاک معنی و مفهوم ندارد.
وی گفت: متاسفانه در موضوع خاک کشور غفلت شده و به همین دلیل در برنامه ششم توسعه برنامه خاک با کمک نمایندگان مجلس و دولت بنا گذاشته شده و دولت مکلف شده که سالانه حدود 500 هزار هکتار از اراضی کشور را در بحث بهبود وضعیت خاک حاصلخیزی و کربن آلی خاک کشور کار کند.
اکبری ادامه داد: به همین منظور نیاز است با مجموعه بین المللی و مجامع علمی داخلی، دانشگاه ها، متخصصین و دانشمندان بخش خاک در سطح منطقه ای و بین المللی ارتباط برقرار کنیم بنابراین ارتباط نزدیکی با فائو پیدا کردیم و در جلسات مجمع جهانی خاک (GSP) در سال گذشته و سال قبل از آن شرکت کردیم.
وی با اشاره به برگزاری چند کارگاه آموزشی برای ارتقای سطح دانش همکاران و استفاده از تجربیات جهانی برای حفاظت، حاصلخیزی و جلوگیری از فرسایش خاک در کشور، گفت: حفاظت کمی و کیفی خاک در کشور جزو ارکان اصلی برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی است.
دوره آموزشی مدیریت پایدار خاک با حضور نمایندگان سازمان فائو (سازمان خواروبار کشاورزی جهان) در ایران و کارشناسان 12 زیرمجموعه تحقیقاتی کشاورزی به مدت 2 روز درکرج ادامه دارد.

آستان قدس 22 هزار هکتار زمین زراعی مدیریت می کند
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی گفت: 22 هزار هکتار زمین زراعی موقوفه کشور شامل سه هزار هکتار باغ، 9 هزار هکتار زمین زراعی و زمین های در نوبت کشت و کار زیر نظر این آستان مدیریت می شود.
محمود صادقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 10 موسسه کشت و صنعت آستان قدس رضوی در کشور مسوولیت کارهای کشاورزی را در زمین های موقوفی آستان قدس در استان های کرمان، یزد، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی برعهده دارد.
وی ادامه داد: هر کدام از این موسسات مسوول انجام فعالیت های زراعی و باغی در زمین های موقوفی است که یکی از آنها موسسه باغات آستان قدس رضوی است.
او یادآور شد: این موسسه مسوولیت احیا، نوسازی و حفظ 750 هکتار زمین های باغی و حاشیه باغ ها در شهر مشهد و حومه را برعهده دارد که از این میزان 550 هکتار باغ و بقیه آن زمین پیرامون باغ است.
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی گفت: تفاوت این موسسه با سایر موسسات آستان این است که زمین های زیر مدیریت آن، باغی داخل شهر است که زمین های کمتری را در بر می گیرد.
صادقی افزود: در مجموع 17 قطعه باغ و زمین های پیرامون آن با مجموع گستره 750 هکتار در مشهد و حومه این کلانشهر زیر مدیریت این موسسه قرار دارد.
باغ 300 هکتاری ملک آباد، باغ 114 هکتاری امام رضا(ع) و باغهای الندشت، بیلدر و منزل آباد از مهمترین مجموعه های تحت مدیریت آستان قدس رضوی در مشهد هستند.
* پشتوانه جدید برای آبیاری باغ ملک آباد
او در ادامه همچنین گفت: برای کاهش دغدغه کم آبی باغ ملک آباد در مشهد پشتوانه جدیدی از محل سد گلستان واقع در طرقبه در نظر گرفته شده است. به دلیل کمبود آب برای توسعه باغ ملک آباد چند سال پیش از شرکت آب منطقه ای درخواست کردیم که سهمیه این باغ را از آب چاه افزایش دهد.
وی افزود: به همین منظور کمیسیونی از سوی شرکت آب منطقه ای و استانداری خراسان رضوی تشکیل شد ولی با درخواست این موسسه موافقت نشد.
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی ادامه داد: هنوز دغدغه آب برای باغ ملک آباد وجود دارد اما پشتوانه ای برای سیراب کردن این باغ پیدا کردیم که آن احیای راه آبی مربوط به 50 سال پیش است زیرا پیشتر راه باریک آب از طریق بند گلستان در طرقبه خارج می شد و مسیر درختهای توت در وکیل آباد را طی می کرد و در نهایت به باغ ملک آباد می رسید.
وی گفت: سد یا بند گلستان از موقوفات آستان قدس رضوی است و سهمیه آب برای غیر از زمینهای آستان قدس رضوس ندارد. گرچه هنوز اقدامی برای احیای راه آب از سد گلستان برای باغ ملک آباد انجام نشده اما امکان استفاده از این پشتوانه برای زمانی که مشکل کمبود آب در باغ ملک آباد بیشتر شود، وجود دارد.

* طرح باغ متراکم
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی همچنین اظهارداشت: به دلیل اهمیت باغها برای محیط زیست و پاکسازی هوا در کلانشهر مشهد، تاکید تولیت آستان خودداری از قطع درخت بدون مجوز و حفظ و نگهداری درختان است. بر این اساس اگر قرار باشد درختی در یکی از باغها به دلیل کهولت سن یا بیماری قطع شود باید مجوزهای لازم در این زمینه صادر گردد.
صادقی افزود: در راستای احیا و نوسازی باغ های آستان قدس رضوی باغ هایی که قابل نگهداری از نظر سن، کیفیت و سلامت است، نگهداری و باغ هایی که قابلیت نگهداری ندارند با اخذ مجوزهای لازم نوسازی می شود.
صادقی ادامه داد: پارسال با هماهنگی شهرداری مشهد و گرفتن مجوزهای لازم از جمله کمیسیون ماده هفت و موافقت تولیت آستان قدس رضوی درختان 35 هکتار از زمینهای باغی قدیمی قطع و به جای هر یک از آنها سه نهال کاشته شد.
وی همچنین اجرای 'طرح باغ متراکم در ملک آباد' را از جمله فعالیت های این موسسه برای حفظ و نگهداری باغ های آستان قدس رضوی ذکر و بیان کرد: باغ متراکم طرحی برای شرایط بحرانی کمبود آب است که با اجرای آن از آب و زمین استفاده بهینه می شود.
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی گفت: بر اساس شیوه های سنتی در هر هکتار باغ 300 تا 400 اصله درخت کاشته و به ثمر می رسد اما در 'طرح باغ متراکم' در هر هکتار زمین باغی هزار و 500 اصله نهال و در برخی ارقام تا چهار هزار اصله نهال می توان کاشت.
صادقی افزود: طرح باغ متراکم تاکنون در 15 هکتار از باغ ملک آباد مشهد اجرا شده که مربوط به درختان سیب و گلابی بوده که در اجرای این طرح در هر هکتار چهار هزار اصله نهال کاشته شده است.
او ادامه داد: از آنجا که نهال ها نمی توانند روی پایه خود بایستند برای هر نهال از ستون، سیم و پوشش استفاده شد تا میوه آسیب نبیند و همچنین دمای آن کنترل شد تا میوه رنگ بگیرد.
وی گفت: در صورت اجرای کامل این طرح در باغ ملک آباد دیگر نیازی به سیم، ستون و پوشش برای هر نهال نخواهد بود و سطح زیر کشت نیز چند برابر افزایش می یابد.
* عرضه مستقیم میوه باغها
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوی در ادامه اظهارداشت: هر ملک یا زمین موقوفی درآمدی دارد که باید براساس نیت واقف هزینه شود. در این راستا بخشی از درآمد باغ یا ملک موقوفی صرف هزینه های جاری آن موقوفه و بقیه صرف اجرای نیت واقف مانند عزاداری در حرم مطهر رضوی، روشنایی حرم یا مواردی از این دست می شود.
وی افزود: پیشتر میوه هایی که از باغهای آستان قدس رضوی برداشت می شد به سردخانه انتقال یافته و پس از آن در چرخه شبکه عرضه میوه در شهر قرار می گرفت اما امسال برای نخستین بار به دستور تولیت آستان قدس رضوی جایگاهی در پنج نقطه از شهر مشهد در نظر گرفته شد و میوه ها بدون واسطه با 30 درصد کمتر از قیمت بازار به صورت مستقیم در اختیار مردم قرار گرفت.

10 تا 30 هزار هکتار زمین حاصلخیز سالانه تغییر کاربری می شود
مدیر انجمن علوم خاک ایران گفت که سالانه بین 10 تا 30 هزار هکتار از زمین های حاصلخیز کشور تغییر کاربری داده می شود.
به گزارش ایرنا، منوچهر گرجی روز یکشنبه در حاشیه کارگاه آموزشی «مدیریت پایدار خاک» در جمع خبرنگاران استان البرز افزود: این اراضی حاصلخیز با توسعه شهرها و روستاها کاربری کشاورزی خود را از دست می دهند.
وی با بیان اینکه منابع خاک در جهان و به تبع آن در کشور ما با مشکلات زیادی مواجه شده است، اظهار داشت: در ایران اقداماتی برای جلوگیری از تخریب این گونه زمین ها شروع شده است.
مدیر انجمن علوم خاک ایران با بیان اینکه تخریب خاک با توجه به محدودیت منابع باید جدی گرفته شود، گفت: برخی براین تصور هستند که کشور دارای گستردگی جغرافیایی بوده و مشکل خاک ندارد اما باید توجه کرد که مشکل آب و خاک در ایران همزمان وجود دارد.
گرجی با بیان اینکه آلوده شدن خاک منجر به آلوده شدن آب و هوا می شود، گفت: علاوه بر مشکل فرسایش خاک با معضل تغییر کاربری زمین حاصلخیز در کشورمان مواجه هستیم .
رئیس انجمن علوم خاک ایران بیان داشت: امروز برخی مناطق کشور با فرسایش بادی خاک مواجه هستند که منجر به گسترش ریزگردها شده است
وی گفت: امروز 22 استان ایران درگیر مشکل ریزگردها هستند که ناشی از فرسایش خاک است.
گرجی اظهار داشت: مشکل دیگر کاهش حاصلخیزی و کاهش مواد آلی خاک ها است که آن هم می تواند بسیاری از منابع آبی را هدر بدهد.
وی گفت: بهره وری آب در کشور ما بسیار پایین است که علت عمده ی آن این است که بر روی خاک کاری انجام نداده ا یم و اگر منابع خاک مدیریت شود می تواند مشکل آب را تا حد زیادی کم کند.
گرجی تصریح کرد: آلودگی خاک مساله دیگری است که امسال شعار روز جهانی خاک هم بحث «پیش به سوی رفع آلودگی خاک» بود.
وی افزود: آلودگی خاک می تواند هم هوا و هم آب را آلوده کند و هم وارد زنجیره غذایی شود.
وی یکی از برنامه ها و اهداف را جلب توجه مردم و جامعه به موضوع خاک برشمرد و افزود: موضوع خاک برنامه ریزی کلان و قانونی را می طلبد که خوشبختانه با گذشت بیش از 10 سال قانون جامعه خاک در مجلس تصویب و اکنون مراحل قانونی خود را در شورای نگهبان می گذراند.
گرجی اضافه کرد: کشور ما وسعت 165 میلیون هکتاری دارد ولی از این میزان فقط حدود 18 میلیون هکتار آن برای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد و از این مقدارنیز فقط 1.3 میلیون هکتار خاک های بسیار حاصلخیز هستند.
وی تصریح کرد: برآوردها نشان می دهد که در کشور ما حدود 2 میلیارد تن در سال فرسایش خاک صورت می گیرد و براساس تحقیقاتی که در کشور آمریکا صورت گرفته هر تن فرسایش خاک می تواند 28 دلار خسارت به کشور بزند.
این استاد دانشگاه تهران افزود: اگر ما این عدد را به کشور خود تعمیم دهیم خسارتی که فرسایش خاک به کشور ما در زمینه بهداشت، سلامت، هدررفت خاک، کاهش تولید محصول، هدر رفت و آلودگی آب و غیره می زند، در مجموع خسارتی بالغ بر 56 میلیارد دلار در سال ناشی از فرسایش خاک است که چند برابر بودجه عمرانی کشور است.
کارگاه آموزشی 2 روزه مدیریت پایدار خاک ایران با حضور نمایندگان فائو در ایران و کارشناسان 12 موسسه تحقیقاتی کشاورزی برگزار شده است.

افزايش 500 ميليارد ريالي سرمايه صندوق کشاورزي مرکزي تصويب شد
مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان مرکزي گفت: مصوبه افزايش 500 ميليارد ريالي سرمايه صندوق بخش کشاورزي اين استان براي سال آينده در مجمع عمومي صندوق صادر شده است.
«محمد‌رضا خالقي» روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: 51 درصد اين منابع مالي با مشارکت بخش خصوصي و 49 درصد توسط بخش دولتي و از محل بند(ب) ماده 31 قانون احکام دايمي کشور تامين مي شود.
وي ادامه داد: بر اساس بند (ب) ماده 31 احکام دايمي کشور به استان ها اجازه داده شده که از محل تملک دارايي سرمايه به اين صندوق کمک کنند.
مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان مرکزي ادامه داد: 30 ميليارد ريال در سال جاري از محل کمک هاي بخش دولتي براي افزايش سرمايه صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان مرکزي جذب شده است و 15 ميليارد ريال نيز سال آينده جذب مي شود.
خالقي خاطر نشان کرد: 115 ميليارد ريال موافقت نامه براي افزايش سرمايه اين صندوق بين سازمان جهاد کشاورزي و سازمان برنامه و بودجه استان مبادله شده است و موافقت نامه خريد 220 ميليارد ريال سهام براي صندوق اخذ شده است.
وي گفت: پوشش جغرافيايي صندوق کشاورزي استان متناسب با زير بخش هاي توليد از برنامه هاي اولويت دار است.
مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان مرکزي يادآور شد: 200 ميليارد ريال تسهيلات با نرخ سود چهار درصد از محل اعتبارات سرمايه صندوق و 200 ميليارد ريال از محل اعتبارات بانک کشاورزي با نرخ 19 درصد براي افزايش توليد محصولات بخش کشاورزي و ... به سهامداران اين صندوق پرداخت شده است.
اين استان با وجود صنعتي بودن در زمره 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزي است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در اين حوزه فعال هستند.
670هزار هکتار اراضي باغي و کشاورزي در استان مرکزي وجود دارد که يک و 2 دهم درصد توليدات کشاورزي مازاد بر نياز استان به ساير مناطق ارسال مي شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی :
820تن محصول گیاهان دارویی در یزد برداشت شد
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد با اشاره به افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی در استان نسبت به سال 96 گفت: در سال 97، 820 تن انواع محصول از هزار و 300 هکتار زمین‌های زیر کشت برداشت شد.
یدالله جواد پور، روز دوشنبه در حاشیه بازدید از تعدادی مزارع گیاهان دارویی ابرکوه در گفت‌وگو با ایرنا سطح زیرکشت سال گذشته را 950 هکتار و میزان تولید را 650 تن ذکر کرد و افزود: 28 گونه گیاهان دارویی در استان کشت می‌شود.
وی عمده این گیاهان را زعفران ، به‌لیمو، آویشن ، نعناع فلفلی، خار مریم ، گل‌گاوزبان، شاه‌تره ، کاسنی ، خارشتر ، زبره سیاه و سبز ، آلوئه ورا، گل محمدی ، زرشک ، آنغوزه ،شیرین‌بیان و... ذکر کرد.
این کارشناس ارشد حوزه باغبانی یزد افزود: کاشت و توسعه گیاهان دارویی علاوه بر صرف جویی در آب به‌طور متوسط در هر هکتار برای کشاورزان 92 میلیون ریال درآمدزایی دارد.
جواد پور بابیان اینکه برای تولید گیاهان دارویی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان یزد 200 تا 500 میلیون ریال وام با همکاری بانک های عامل به متقاضیان پرداخت می‌کنند، یادآور شد: برای توسعه و افزایش محصول علاوه بر آموزش کشاورزان، معرفی گونه‌های مقاوم و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه توسط کارشناسان در برنامه های کاری سازمان قرار دارد.
این کارشناس حوزه کشاورزی استان با اشاره به اختصاص وام برای تهیه نهاده‌های کشاورزی و توزیع 65 هزار نشاء و نهال گیاهان دارویی یارانه‌ای شامل به‌لیمو ، مرزنگوش ، بادرنجوبه ، نعناع فلفلی و سرکار گل، اظهار کرد: گیاهان دارویی به خاطر کم آبخواه بودن نسبت به دیگر گیاهان و بازار فروش از لحاظ اقتصادی مقرون ‌به ‌صرفه تر است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد ادامه داد: با توجه به چالش های کم‌آبی و افت سطح آب های زیر زمینی، ظرفیت‌های خوبی برای توسعه کشت گیاهان دارویی و محصول گلخانه‌ای در استان وجود دارد.
به گفته وی بخشی از محصول علاوه بر بازارهای یزد ، عمده آن پس از بسته بندی و فراوری به سایر استان ها و خارج از کشور
ارسال می شود.
زمین‌های قابل‌کشت استان 170 هزار هکتار است که در حال حاضر به دلیل تداوم 2 دهه پدیده خشکسالی ، کاهش بارندگی و توسعه کشت گیاهان کم آبخواه ، 116 هزار هکتار آن کشت می‌شود.
سالانه افزون بر یک‌میلیون و 620 هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی به همت 76 هزار بهره‌بردار در این حوزه تولید می‌شود که شامل 790 هزار تن محصول زراعی و باغی و 460 هزار تن محصول گلخانه‌ای و 380 هزار تن محصول دامی است.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال 1395، یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در 21 شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.
از مجموع جمعیت استان، 53 هزار نفر در ابرکوه سکونت دارند، مرکز این شهرستان در 140 کلیومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد

خرید توافقی گوجه فرنگی دراستان بوشهر آغاز شد
مدیرکل تعاون روستایی استان بوشهر گفت: در راستای حمایت از گوجه کاران خرید توافقی این محصول از امروز در استان آغاز شد.
سید محسن معروف روز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: باتوجه به افت قیمت محصول گوجه فرنگی، ورود دلالان و واسطه ها و ایجاد نوسان شدید قیمتی، سازمان تعاون روستایی به منظور حمایت از کشاورزان، جلوگیری از ضرر و زیان آنان و سودجویی واسطه ها نسبت به خرید توافقی محصول گوجه فرنگی کارخانه ای(ربی) وارد عمل شده است.
وی بیان کرد: کار خرید توافقی محصول گوجه فرنگی در استان بوشهر تا زمانی که بازار به ثبات برسد ادامه می یابد.
معروف اضافه کرد: در همین راستا تمام امکانات و نیروهای تعاون روستایی استان بوشهر برای اجرایی شدن هرچه بهتر این امر بسیج شده و نخستین محموله گوجه فرنگی به مقصد کارخانه رب گوجه فرنگی در استان های اصفهان و فارس بارگیری و حمل می شود.
امسال 11هزار و 500 هکتار از زمین های کشاورزی استان بوشهر به زیر کشت گوجه فرنگی رفته است و پیش بینی می شود تا پایان فصل 650 هزار تن محصول برداشت شود.

خبرگزاری ايسنا
ماجراجویی ایسنا برای تست سلامت سیب‌زمینی‌های استان؛
رد اتهام از کشاورزان همدانی
چندی پیش گزارشی از تولید سیب‌زمینی‌هایی با نیترات بالا توسط کشاورزان همدانی در اراضی استان کرمانشاه در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر شد که در آن استفاده بی‌رویه کودشیمیایی و اسید توسط کشاورزان همدانی را عامل بالا بودن تجمع نیترات در سیب‌زمینی‌ها اعلام کردند.
به‌ گزارش ایسنا، براساس استانداردها میزان مجاز ازت در سیب‌زمینی در کشور ایران 190 تا 200ppm است و بالاتر از این میزان قابل قبول نیست. انتشار خبر وجود نیترات در سیب‌زمینی‌ موجب نگرانی مردم، مسئولان و حتی کشاورزان شده است چرا که آنچه در این گزارش منتشر شده کشاورزان همدانی را متهم قرار داده و این درحالیست که همدان یکی از قطب‌های تولید و صادرات سیب‌زمینی به کشورهایی همچون روسیه و عراق است و اگر ذره‌ای نیترات بالاتر از حد استاندارد باشد به طور قطع هیچ یک از کشورهای خارجی متقاضی خرید سیب‌زمینی همدان نخواهند بود.
براین اساس ایسنا به دنبال راستی‌آزمایی تولیدات سیب‌زمینی همدان رفت و از سازمان جهادکشاورزی و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان درخواست همکاری کرد که این پیشنهاد بلافاصله از سوی هر دو نهاد مورد استقبال قرار گرفت و تیمی برای نمونه‌برداری از تولیدات کشاورزان همدان به مزارع استان اعزام شد.
در این امر مدیرعامل شرکت تعاونی سیب‌زمینی‌کاران بهار، مسئولان و کارشناسان سازمان جهادکشاورزی و مرکز تحقیقات، خبرنگار و عکاس ایسنا شرکت داشتند که با حضور سرزده به مزارع از کشاورزان درخواست نمونه کرده که با همکاری و استقبال کشاورزان استان این کار صورت گرفت.
بزرگنمایی‌هایی با انگیزه سیاسی نه کارشناسی
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه مورد اتهام قرار دادن تولیدکنندگان و کشاورزان کم‌لطفی به این قشر است، گفت: عده‌ای در فضای مجازی به دنبال متزلزل کردن بخش کشاورزی هستند.
محمدشهرام پرورش در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سیب‌زمینی پس از گندم و برنج سومین محصول مورد نیاز مردم بوده و امروزه با توجه به گرانی گوشت و مرغ، سیب‌زمینی ارزان‌ترین غذا برای مردم است.
وی با تأکید بر اینکه میانگین تولید سیب‌زمینی استان سالانه بالا می‌رود، تصریح کرد: اگر سیب‌زمینی همدان مشکل داشت عراق این محصول را وارد نمی‌کرد بنابراین این بزرگنمایی‌ها با انگیزه سیاسی است نه کارشناسی و اگر جلوی صادرات را باز کنند تمام انبارهای همدان خالی می‌شود.
تولید بالای سیب‌زمینی به علت مدیریت مزرعه و به‌زراعی است
وی با بیان اینکه امروزه کشور در تولید گندم به پایداری رسیده و واردات گندم نداریم بلکه این محصول صادر هم می‌شود، افزود: تولید بالای سیب‌زمینی به علت مدیریت مزرعه و به‌زراعی است و این فکر که کارهای غیرمعقول می‌توان تولید را بالا برد، غیرممکن است.
پرورش با اشاره به اینکه تولید سیب‌زمینی در همدان 10 تن بالاتر از میانگین کشوری است، یادآور شد: بذر مناسب، سیستم‌های آبیاری و عملیات به‌زراعی پکیج کاملی است تا میانگین تولید در همدان بالاتر رود به طوریکه سالانه بین 930 تا 940 تن سیب‌زمینی در استان تولید می‌شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی
سازمان‌جهادکشاورزی استان همدان اظهار کرد: به منظور مصرف بهینه آب در مزارع سطح زیرکشت را کاهش داده‌ایم به طوریکه سطح زیرکشت سیب‌زمینی از 30 هزار هکتار به 22 هزار هکتار رسیده است.
استفاده از اسید در مزارع پایه علمی ندارد
وی در رابطه با این ادعا که در مزارع سیب‌زمینی از اسید استفاده می‌‎شود، ادامه داد: از اسید اصلاً استفاده نمی‌شود چرا که کوچکترین اثری نخواهد داشت.
پرورش با اشاره به اینکه خاک‌های همدان رو به قلیایی شدن می‌روند، یادآور شد: از گوگردهای معدنی در خاک‌های استان به منظور هدایت مواد غذایی به گیاه استفاده شده اما از اسید به هیچ وجه استفاده نمی‌شود.
وی با بیان اینکه استفاده از اسید در مزارع پایه علمی ندارد، افزود: جایگزین اسید در مزارع گوگرد است که ارزانتر بوده اما استفاده از اسید نه پایه علمی داشته و نه اینکه توجیه اقتصادی دارد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان
جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به تشکیل کمیته محصول سالم در استان، ادامه داد: نتایج آنالیز نشان می‌دهد همدان یکی از سالم‌ترین استان‌های تولیدکننده سیب‌زمینی در کشور است به طوریکه آلودگی به فلزات سنگین در همدان گزارش نشده است.
پرورش با تأکید اینکه کشاورزان به این نتیجه رسیدند که استفاده از اسید نه تنها مفید نیست بلکه برای خودشان مضر است، یادآور شد: امسال در همدان حتی یک مورد گزارشی از مصرف اسید نداشته‌ایم و استفاده از این ماده فقط پول هدر دادن است.
وی با اشاره به اینکه کشاورزی که صاحب‌زمین است هیچ‌گاه زمین خود را با سم و کود نابود نمی‌کند، اظهار کرد: باید به محصولات داخلی اعتماد کنیم چرا که اگر این میزان تولید را نداشتیم باید با قیمت گزاف از خارج وارد می‌کردیم.

کشاورزان همدانی از سموم بیولوژیک استفاده می‌کنند
وی با بیان اینکه در محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای همدان از سموم کمتری استفاده می‌شود، عنوان کرد: با توجه به اینکه قیمت سموم کشاورزی واقعا گران شده و هزینه آن کمرشکن است، مصرف سموم کمتر شده و از طرفی کشاورزان همدانی از سموم بیولوژیک استفاده می‌کنند.
پرورش درباره این باور مردم که غده‌های بزگ سیب‌زمینی دارای نیترات بیشتری است، افزود: غده بزرگ جذب بیشتری از مواد را دارد اما این بدان معنا نیست که غده‌های کوچک سالم‌تر هستند.
وی با بیان اینکه همدان قطب تولید بذر سیب‌زمینی است، تأکید کرد: استان‌های غیرحرفه‌ای در تولید سیب‌زمینی نباید وارد بحث در این زمینه شوند و اینکه یک فرد ادعا کند تولیدات همدان کیفیت مطلوب ندارد مورد قبول نیست.
همدان؛ تأمین‌کننده بذر سیب‌زمینی کشور
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه سالانه 100 هزار تن بذر در کلاس B مورد نیاز استان همدان است، افزود: استان‌های اردبیل، کرمانشاه، کردستان، مرکزی، گرگان و جیرفت از استان همدان بذر تهیه می‌کنند.
کارشناس زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز با بیان اینکه 49 سردخانه به ظرفیت 126 هزار تن در همدان احداث شده است، گفت: 10 واحد سردخانه محصولات کشاورزی نیز به ظرفیت 37 هزار تن از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مجوز گرفته و در حال بهره‌برداری است.
زارعی افزود: همچنین 65 واحد به ظرفیت 180 هزار تن در حال احداث است که از نقاط قوت استان در سطح کشور به شمار می‌رود و اثر بسیار مثبت در کاهش ضایعات و حفظ کیفیت محصول دارد به طوریکه ضایعات در سردخانه‌ها از 30 درصد به 5 درصد کاهش یافته است.
وی با اشاره به بهره‌برداری از 5 واحد سورت و بسته‌بندی سیب‌زمینی در همدان، تصریح کرد: در استان همدان 5 واحد سورت و بسته‌بندی سیب‌زمینی به ظرفیت 100 هزار تن وجود دارد.
کارشناس زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان عنوان کرد: همچنین 3 واحد پروژه فرآوری محصول سیب‌زمینی با ظرفیت 90 هزار تن تولید با پیشرفت فیزیکی 20 درصد در حال احداث است.
زارعی با اشاره به سطح زیرکشت 22 هزار هکتاری سیب‌زمینی در استان همدان، بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود 920 هزار تن محصول از این سطح تولید شود که از این میزان 9200 هکتار با تولید 380 هزار تن برای تولید تابستانه و 12 هزار و 800 هکتار با تولید 530 هزار تن برای تولید پاییزه کشت است.
وی با تأکید بر اینکه درجه مکانیزاسیون در آماده‌سازی زمین، کاشت و برداشت 100 درصد است، یادآور شد: 1471 دستگاه سیب‌زمینی‌کار، 166 دستگاه کلتیواتور، 1324 دستگاه سیب‌زمینی‌کن و 498 دستگاه کودپاش حیوانی در مزارع استان استفاده می‌شود و درجه مکانیزاسیون در مرحله داشت 80 درصد است.
کارشناس زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به تغییر آرایش کشت و افزایش تراکم در واحد سطح در مزارع سیب‌زمینی، خاطرنشان کرد: تغییر آرایش کشت و افزایش تراکم در واحد سطح در مزارع سیب‌زمینی باعث شده میزان تولید استان در مقایسه با میانگین کشوری 10 تن بالاتر باشد.
میانگین نیترات موجود در سیب‌زمینی‌های استان همدان 41ppm است
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان همدان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آزمایشات صورت گرفته بر روی نمونه‌های سیب‌زمینی استان، اظهار کرد: خوشبختانه در نمونه‌های آزمایش شده میزان نیترات کمتر از حداستاندارد است و اینکه گفته می‌شود سیب‌زمینی همدان دارای ازت بالایی است، درست نیست.
دکتر قاسم اسدیان با تأکید بر اینکه آزمایشات صورت گرفته در مرکز تحقیقات به منظور دقت بالا دو بار انجام شده است، گفت: میانگین نیترات موجود در سیب‌زمینی‌های استان همدان 41ppm است که نشان می‌دهد در محصولات استان سلامت وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه میانگین نیترات موجود در سیب‌زمینی‌های استان همدان 25 درصد کمتر از استاندارد ایران است، تصریح کرد: این میزان نیترات کمتر از حد استاندارد بوده و قابل‌قبول است.
اسدیان با بیان اینکه نمونه‌‎های آزمایش شده از نقاط مختلف استان بوده است، یادآور شد: نزدیک به 30 نمونه سیب‌زمینی تولید شده در استان همدان از نقاط مختلف استان از جمله بهار، کبودراهنگ، رزن و همدان تو سط کارشناسان در مرکز تحقیقات مورد آزمایش نیترات قرار گرفت.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه سرانه مصرف سیب‌زمینی در همدان 45 کیلوگرم است، خاطرنشان کرد: هر چه میزان مصرف بالا باشد استاندارد نیترات پایین‌تر می‌شود اما اگر مصرف کم باشد حتی باقیمانده کود و سم در محصول زیاد باشد، تأثیری در انسان نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه ارقام مختلف سیب‌زمینی از نقاط متفاوت استان نمونه‌برداری و آزمایش شده است، تصریح کرد: میزان نیترات در نمونه‌های گرفته شده از نقاط مختلف استان بین 15.4 ppm تا 189 ppm متغیر بوده که بیشتر آنها کمتر از حد استاندارد بوده و فقط یک نمونه دارای 189ppm نیترات بوده است.
اسدیان تأکید کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان حاضر است در تمامی محصولات کشاورزی و در هر منطقه‌ای از استان آزمایشات مورد نظر را انجام دهد.
حال می‌توان به مردم استان این نوید را داد که سیب‌زمینی‌های همدان سالم بوده و هیچ نگرانی از بابت محصولات استان نداشته باشند اما نکته‌ای که باید متذکر شد این است که هر گونه ادعایی در زمینه محصولات کشاورزی و یا هر مصحول دیگری باید براساس مستندات علمی و توسط کار کارشناسی باشد نه اینکه با نگاه به جامعه کوچکی که اقدام به استفاده از سموم و کودهای شیمیایی می‌کنند این موضوع را به سایر کشاورزان تعمیم داد.
البته باید از کسانی‌که این گزارش نه چندان حرفه‌ای را تهیه و منتشر کردند، تشکر کنیم چرا که این اقدام آنها باعث ایجاد حساسیت در استان شد که حتی مسئولان و کشاورزان استان همدان خود خواستار شفاف‌سازی موضوع شدند و خوشبختانه کشاورزان همدانی از این آزمون سربلند بیرون آمده و نشان دادند سلامت مردم و هموطنانشان بیش از منافع اقتصادی برایشان اهمیت دارد.
ایسنا به فعالان مدنی پیشنهاد می‌دهد در صورتی‌که نسبت به سلامت محصولات کشاورزی در استان دچار شبهه هستند این موضوع را با ‌این خبرگزاری در میان بگذارند تا از طریق مراکز علمی و دانشگاهی مورد بررسی قرار گرفته و اذهان عمومی را روشن سازند.

تذکر نماینده دشتی در واکنش به ممنوعیت صادرات گوجه‌فرنگی
نماینده مردم دشتی در مجلس گفت: اگر گوجه‌فرنگی محصول استراتژیک نیست چرا اجازه صادرات آن به کشاورز داده نمی‌شود؟
به گزارش ایسنا، سیدکمال‌الدین شهریاری در تذکر شفاهی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی، گفت: چطور زمانی که سرما، سیل و خشکسالی به گوجه فرنگی آسیب می زند، گفته می شود این محصول استراتژیک نیست و حمایت نمی شود اما از صادرات آن جلوگیری می‌شود؟
این عضو کمیسیون عمران مجلس صادرات گوجه فرنگی را حق کشاورزانی دانست که درآمد کافی ندارند.
وی نسبت به خریداری نشدن گوجه‌فرنگی سیفی‌کاران بوشهری به دلیل ممنوعیت صادرات این محصول انتقاد کرد و خطاب به وزرای صنعت و جهادکشاورزی متذکر شد: فصل پاییز تمام شد و محصول گوجه فرنگی در بوشهر روی دست کشاورزان به دلیل بسته شدن دروازه های صادراتی ماند. گوجه فرنگی در صادرات سود زیادی دارد و کشاورز می تواند به قیمت هر کیلو ۱۲ هزار تومان این محصول را صادر کند اما به دلیل تنظیم بازار داخلی اجازه صادرات این محصول داده نمی‌شود کشاورزان مجبورند بار خود را کیلویی ۱۵۰۰ تومان به دلالها بفروشند.
نماینده مردم دشتی در مجلس از دولتمردان درخواست کرد: اجازه دهید کشاورزی که با هزینه سنگین ارزی، کود و سم خریداری و محصول تولید می کند، بتواند گوجه فرنگی تولیدی‌اش را صادر کند و ارزآوری داشته باشد.

چالش استاندارد ذرت‌های وارداتی!
تعیین حد مجاز توکسین‌ها در ذرت‌های وارداتی و تاثیر آن بر سلامت دام، انسان و شیرهای تولیدی، موضوعی است که درباره آن بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان ملی استاندارد ایران و وزارت جهاد کشاورزی اختلاف نظر وجود دارد.
به گزارش ایسنا، تعیین حد مجاز توکسین‌ها در ذرت‌های وارداتی به عنوان مواد زیان‌آوری که توسط ارگانیسم‌های زنده از جمله حیوانات، گیاهان، باکتری‌ها و قارچ‌ها تولید می‌شوند به یکی از موضوعات بحث برانگیز بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ملی استاندارد ایران تبدیل شده و در حالی‌که وزارت بهداشت معتقد است حد مجاز PPB برای ذرت‌های وارداتی باید از ۲۰ به ۵ کاهش یابد اما وزارت جهاد کشاورزی این حد مجاز را مناسب می‌داند و همین مسئله به عنوان یکی از مباحث مورد بررسی این سه دستگاه در دستور کار قرار گرفته است.
اهمیت مسئله ناشی از به خطر افتادن سلامت دام، انسان و شیر تولیدی است که در اثر مصرف ذرت‌های وارداتی رخ خواهد داد. زمانی که دام از این محصولات به عنوان خوراک استفاده می‌کند، افلاتوکسین B۱ تولید شده و در نهایت به افلاتوکسین M۱ در محصولات بعدی از جمله شیر دام به عنوان خوراک انسان تبدیل می‌شود.
روز گذشته مهدی حجتی - وزیر جهاد کشاورزی - درباره میزان حد مجاز توکسین‌ها در ذرت‌های وارداتی بیان کرد که این مسئله توسط دستگاه‌های ذی ربط از جمله وزارت جهاد کشاورزی، سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید مورد بحث کارشناسی بیشتری قرار گیرد.
وی همچنین خاطرنشان کرد که در جهت سلامت و استانداردسازی محصولات واسطه‌ای و نهاده‌های وارداتی و تولیدی داخل کشور مسائل با حساسیت ویژه‌ای در حال پیگیری است و امیدواریم محصولات سالم‌تر و منطبق‌تری با استانداردهای بین‌المللی تولید کنیم و با در نظر گرفتن نظارت‌های لازم اگر نارسایی در این زمینه وجود دارد، شناسایی و محصولات مربوطه از مدار تولید حذف شوند.
وزیر جهاد کشاورزی در مورد چالش به وجود آمده در خصوص استاندارد ذرت تصریح کرد، این‌که حد مجاز توکسین‌ها در ذرت‌های وارداتی چقدر باشد مسئله‌ای است که باید مورد کار کارشناسی بیشتر قرار گیرد.
حجتی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مربوط به این‌که آیا سخت‌گیرانه بودن استانداردهای مربوط به نهاده‌های وارداتی مشکلی را برای واردات ایجاد کرده که وزارت جهاد کشاورزی معتقد است این استانداردها بالاست؟ تاکید کرد که من نمی‌گویم این مسئله مشکلی جدی ایجاد کرده است اما باید تفاهم کنیم و اطلاعات را تکمیل نماییم و علاوه بر مقررات و استانداردهایی که در سایر کشورهای دنیا ملاک قرار داده شده، باید مقتضیات کشور هم دیده شود و پس از آن تصمیم نهایی را اتخاذ کنیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا ملاک، استانداردهای اتحادیه اروپاست یا استانداردهای دیگری ملاک عمل است؟ بیان کرد: استانداردهای روز اروپا می‌تواند ملاک عمل ما باشد اما با توجه به شرایط داخلی نیاز به تغییرات جزئی وجود دارد که با نظر سایر دستگاه‌ها اعمال خواهد شد.
حال باید منتظر ماند و دید که آیا حد مجاز PPB در ذرت‌های وارداتی کماکان ۲۰ در نظر گرفته خواهد شد یا این حد مجاز به دلیل حساسیت‌هایی که در بخش سلامت دام، انسان و شیرهای تولیدی وجود دارد پس از کارشناسی صورت گرفته و تبادل نظر بین وزات جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز سازمان ملی استاندارد ایران؛ کاهش خواهد یافت؟ سوال دیگر این است که در حالی‌که اتحادیه اروپا این حد مجاز را ۲۰ PPB در نظر گرفته است چرا برخی کارشناسان معتقدند این حد مجاز باید در ایران کاهش یافته و نزدیک به کشورهایی شود که حد مجاز این استاندارد را ۵ لحاظ کرده‌اند؟

دبیر اتاق تعاون استان:
باید "شهرک‌های صنعتی کشاورزی" در کرمانشاه راه‌اندازی کنیم
دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه بر لزوم راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی کشاورزی در شهرستان‌های مختلف استان تاکید کرد و گفت: این شهرک‌ها دو تا سه برابر شهرک‌های صنعتی که اکنون داریم، اشتغالزایی خواهند داشت.
غفار محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، از کشاورزی به عنوان مزیت اصلی استان کرمانشاه یاد کرد و افزود: کرمانشاه با داشتن 220 هزار هکتار زمین آبی و بیش از 700 هزار هکتار اراضی دیم در تولید بسیاری از محصولات از جمله گندم، نخود و... در کشور پیشتاز است.
وی ادامه داد: به علاوه بازار فروش محصولات کشاورزی هم در داخل و هم خارج از کشور تضمین شده و بسیاری از کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس خریدار انواع محصولات زراعی و دامپروری استان هستند.
دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه با بیان اینکه باید تولید، فرآوری و صادرات محصولات کشاورزی را ساماندهی کنیم، اظهار کرد: برای این منظور نیازمند راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی کشاورزی هستیم.
به گفته محمدی، در این شهرک‌های صنعتی علاوه بر بحث تولید باید بر روی فراوری محصولات کشاورزی و جلوگیری از خام‎فروشی آنها نیز کار کرد.
وی با بیان اینکه فرآوری محصولات کشاورزی ارزش افزوده چند برابری ایجاد می‌کند، عنوان کرد: برای مثال اکنون نخود ما در بازارهای خارجی کیلویی یک دلار به فروش می‌رسد، اما اگر از نخود "هوموس" به دست بیاوریم می‌توانیم آن را تا کیلویی 10 دلار بفروشیم.
دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه با اشاره به لزوم راه‌اندازی این شهرک‌ها بر اساس مزیت کشاورزی هر منطقه، گفت: برای مثال در روانسر روی محصولات زراعی مانند گوجه، سیب‌زمینی، زعفران و ... و فراوری آنها کار کنیم.
وی گفت: در زمینه گلخانه‌ها نیز شرایط کار خوبی در اکثر شهرستان‌های استان داریم.
دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه با بیان اینکه هر شهرستان می‌تواند چند شهرک صنعتی کشاورزی داشته باشد، خاطرنشان کرد: این شهرک‌های صنعتی می‌توانند مراکزی برای صادرات محصولات کشاورزی هم باشند.
وی درباره اشتغالزایی این شهرک‌ها نیز یادآور شد: در این شهرک‌ها بیش از دو برابر نیروهای موجود در شهرک‌های صنعتی کنونی ایجاد شغل خواهد شد.
محمدی از تهیه طرح شهرک‌های صنعتی کشاورزی در آینده نزدیک خبر داد و افزود: این طرح برای اجرا نیازمند همکاری مسئولین استان است.
دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه اظهار کرد: این شهرک‌ها باید با همکاری تعاونی‌ها تشکیل شود.

خبرگزاری فارس
فارس گزارش می‌دهد منّت سازمان برنامه و بودجه بر سر گندم کاران/ حمایت از کشاورزی فقط در ایران است؟
اخیراً برخی مسئولان سازمان برنامه و بودجه در رابطه با خرید تضمینی گندم مطالبی را عنوان کرده‌اند که از بسیاری جهات با واقعیات بخش کشاورزی متفاوت است. مطالبی قابل تأمل و به کار بردن کلیدواژه «حمایت از گندم کاران عزیز!» منّتی بر سر کشاورزان است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اخیرا امانی، رئیس امور صنعت،‌ معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه کشور گفته است: «از سال ۱۳۹۲ تاکنون به‌طور متوسط نرخ خرید تضمینی گندم ۱۷,۵ درصد رشد داشته است که از متوسط نرخ تورم همین دوره ۰.۶ درصد بالاتر بوده است. بنابراین دولت به قانون خرید تضمینی عمل کرده است.»
این صحبت‌های معاون جناب آقای نوبخت نشان از مغالطه‌ای نرم و البته کاملاً آشکار دارد. توضیح آنکه یکی از مسائل بسیار مهم در ارائه الگوی کشت به کشاورزان و همچنین انگیزه دادن به آن‌ها، تعیین قیمت نظام‌مند و پیوسته برای خرید محصولات کشاورزی است. به‌نحوی‌که با تعیین سالانه این قیمت‌ها، کشاورزان را جهت کاشت محصولات اساسی کشاورزی ترغیب نمود. موضوعی که البته طی چند سال اخیر نادیده گرفته‌شده و با تعلل‌ها و البته سوء مدیریت‌های سازمان برنامه و بودجه، میزان تولید محصولی استراتژیک همچون گندم، از 14.5 میلیون تن در سال 95 به حدود 12.5 میلیون تن در سال 97 رسیده است و کاهش تولیدی که یکی از مهم‌ترین دلایل آن، بی‌توجهی سازمان برنامه و بودجه در افزایش نرخ خرید گندم مطابق با نرخ تورم در سال‌های 96 و 97 بوده است.
با بررسی روند افزایش قیمت خرید تضمینی گندم طی چند سال اخیر، مشخص می‌شود که در برخی از سال‌ها همچون سال زراعی ۹۷-۹۶ قیمت خرید گندم، اصلاً افزایشی نداشته است. در برخی سال‌های دیگر همچون سال زراعی ۹۶-۹۵ به‌رغم وجود تورم 11.5درصدی تنها 2.4 درصد بر قیمت گندم افزوده شد.
طبق نمودار فوق، در بازه زمانی بین سال‌های 93 تا 97 -به‌جز سال زراعی 95-94- بقیه سال‌ها همواره درصد رشد قیمت گندم از درصد تورم کمتر بوده است.
در سال زراعی جاری نیز دولت بدون توجه به هزینه‌های تولید در ابتدا قیمت 1470 تومانی را برای خرید گندم تعیین کرد و سپس با انتقادات گسترده نمایندگان مجلس و کارشناسان و تهدید رئیس‌جمهور و وزیر جهاد کشاورزی به استیضاح، شخص رئیس‌جمهور با افزایش 130 تومانی قیمت خرید تضمینی گندم موافقت نمود و در نهایت به ازای هر کیلو گندم، نرخ 1600 تومان اعلام شد.
با توجه به فراز و نشیب‌های موجود بر سر راه تحقق قانون خرید تضمینی و اولویت نداشتن خودکفایی گندم برای سازمان برنامه و بودجه، به پیشنهاد کارشناسان لازم است تا قیمت گندم و سایر محصولات اساسی متناسب با شاخص تورم تولیدکننده در بخش کشاورزی تعیین شود؛ با این شاخص، نرخ خرید تضمینی گندم در سال آتی باید ۱۹۳۰ تومان در نظر گرفته می‌شد.
افزایش ضمانت اجرایی قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و همچنین تعیین وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان متولی و مسئول اصلی تولید گندم در کشور از دیگر پیشنهادهای مطرح‌شده توسط بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس است.
*تخلف دولت در پرداخت مطالبات گندم کاران
دولت طی سال‌های اخیر در زمینه پرداخت مطالبات کشاورزان، تأخیرهای فراوان داشته است و قشر کشاورزان زحمت‌کش از این ناحیه آسیب‌های زیادی دیده‌اند.
در همین رابطه شهریورماه سال جاری، شاعری، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی در زمینه خرید تضمینی محصولات کشاورزی تاکنون موفق عمل نکرده است، گفت: «دولت در حدود 9 و نیم میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده، اما بهای آن را به‌طور کامل به کشاورزان پرداخت نکرده است.»
پرداخت این مطالبات تا اوایل آبان ماه به طول انجامید و موجبات دلسردی کشاورزان را فراهم آورد. به‌زعم بسیاری از کارشناسان، این اقدام دولت سبب می‌شود کشاورزان زمین خود را تغییر کاربری دهند و یا تغییر شغل دهند که این مسئله باعث لطمه خوردن به کفایی در حوزه گندم و وابستگی به واردات می‌شود.
با این وجود به گفته امانی، رئیس امور صنعت،‌ معدن، بازرگانی و ارتباطات سازمان برنامه و بودجه کشور «من معتقدم که امسال دولت برای پرداخت مطالبات، خلف وعده‌ای نکرده است.» اینکه مسئولان سازمان برنامه و بودجه در صداوسیمای جمهوری اسلامی حضور یابند و به این طریق حرف‌های خلاف واقع را به مردم منتقل نمایند، جای بسی تأمل و البته تأسف دارد.
با توجه به اینکه بسیاری از کشاورزان کشور، از طریق کشاورزی امرار معاش می‌کنند؛ اینکه نیمی از مطالبه‌شان را در ابتدا و نیمی دیگر از آن را بعد از گذشت چند ماه دریافت نمایند، قاعدتاً آن‌ها را از ادامه کشاورزی دلسرد نموده و کشور از کسب خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی بازخواهد ماند.
*آیا حمایت از کشاورزی تنها مختص ایران است؟
یکی دیگر از مواردی که مسئولان سازمان برنامه و بودجه تأکید ویژه‌ای روی آن دارند؛ پرداخت یارانه‌های مختلف به بخش کشاورزی ازجمله یارانه‌های کودهای وارداتی، سم و‌ بذر است. در این رابطه و به‌زعم امانی، معاون نوبخت در سازمان برنامه و بودجه: « بخش کشاورزی یارانه‌های آشکار و پنهان زیادی دریافت می‌کند و بخش کشاورزی ما از مالیات معاف است.» این صحبت‌های امانی در حالی است که در حمایت از بخش کشاورزی در جهان نسبت به ایران بسیار بیشتر و البته نظام‌مندتر صورت می‌گیرد.
ضمن اینکه بر اساس تبصره (3) قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی و همچنین بند «ب» ماده (31)برنامه ششم توسعه دولت باید ضرر و زیان ناشی از دیرکرد پرداخت بیش از یک ماه موضوع قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی را پرداخت نماید. با این وجود اما بر اساس گزارش کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی، باوجود در نظر گرفته شدن ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار بابت جریمه تأخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان در بودجه سال ۹۶ و دو برابر شدن این مبلغ در سال ۹۷، این جریمه تاکنون توسط دولت به کشاورزان پرداخت نشده است! در سال جاری، جریمه ناشی از تأخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان معادل ۸۱ میلیارد تومان بوده است که به آن‌ها پرداخت نشد. کیخا، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس نیز به تخلف دولت در این راستا اذعان نمود و از پیگیری این تخلفات در مجلس خبر داد.
*حمایت از بخش کشاورزی در جهان چگونه صورت می‌پذیرد؟
حمایت از بخش کشاورزی مقوله‌ای است که سال‌ها در جهان مورد بحث و توجه قرار گرفته و به‌ویژه اینکه به دلایل متعددی همچون ماهیت بخش کشاورزی، ریسک بالاتر نسبت به سایر بخش‌ها، امنیت غذایی و سلامت جامعه و غیره، همواره نسبت بخش‌های اقتصادی بیشتر در کانون توجه دولت‌ها قرار داشته است.
به عقیده بسیاری از کارشناسان، حمایت دولت در بحث خرید تضمینی گندم در قیاس با حمایت‌های گسترده بسیاری از کشورهای دنیا از تولید این محصول استراتژیک، بسیار محدود است. لذا مصاحبه‌های برخی مسئولان دولتی مبنی بر هزینه‌بر بودن خرید گندم داخلی کاملاً غیرمنطقی است. کما اینکه در سال جاری قیمت گندم در بسیاری از کشورها، حدود 2 برابر قیمت این محصول در ایران است. به‌عبارت‌دیگر اگر بنای بر واردات گندم در سال آتی را داشته باشیم، باید دو برابر پولی که دولت برای خرید گندم داخلی هزینه می‌کند را به کشورهای دیگر تزریق نماییم.
در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مثل اغلب کشورهای دنیا نقش کشاورزی فراتر از تأمین غذای موردنیاز بوده و شامل تأمین اولویت‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نیز می‌شود و از این نظر غیرقابل جایگزین شمرده می‌شود. به همین جهت به استقلال بخش کشاورزی خود برای حذف زیان‌های ناشی از وابستگی این بخش تأکید می‌کنند و سیاست‌های حمایتی گوناگونی در ارتباط با تجارت، مالیات، اعتبار، قیمت‌ها و غیره در بخش کشاورزی اعمال می‌کنند.
همچنین اتحادیه اروپا برای دستیابی به اهداف سرمایه‌ای بخش کشاورزی از ابزارهای مختلفی مثل ارائه نهاده‌های یارانه‌ای حمایت مستقیم سرمایه‌ای (مشارکت در سرمایه‌گذاری)، اعتبارات بانکی ارزان، ضمانت‌های اعتباری و صندوق‌های سرمایه‌گذاری سود می‌برد.
در نهایت باید گفت که حمایت از تولید محصولات اساسی کشاورزی فقط مختص ایران نیست و بسیاری از کشورهای دنیا برای کشاورزی خود برنامه‌های منسجم و گسترده‌ای دارند. به‌نحوی‌که یارانه‌های هنگفتی برای افزایش تولید محصولات کشاورزی خود لحاظ می‌کنند.

روزنامه اطلاعات
بازگشت ۱۷۷ طرح کشاورزی استان اردبیل به چرخه تولید
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در دیدار با نماینده خلخال در مجلس شورای اسلامی از فعالیت مجدد ۱۷۷ طرح راکد کشاورزی در استان خبرداد.
او افزود: با اعطای تسهیلات بانکی کم‌بهره در راستای اقتصاد مقاومتی این واحد‌ها به چرخه تولید برگشته‌اند.
خلیل نیکشاد اظهارداشت: این طرح‌ها مربوط به محصولات کشاورزی، بسته‌بندی‌های محصولات کشاورزی و ... در شهرستان خلخال و شهرستان کوثر را شامل می‌شود.
وی بیان کرد: امسال ۱۳۴۰ میلیارد ریال انواع تسهیلات و اعتبارات روستایی و عشایری استان جذب و در اختیار متقاضیان طرح‌های کشاورزی قرار گرفته است.
نیکشاد اعلام کرد: برای اجرای طرح‌‌های آبیاری نوین و کم‌فشار در سطح مزارع کشاورزی ۵۸ میلیون ریال و برای طرح‌های آبیاری قطره‌ای نیز ۱۳۰ میلیون ریال در هر هکتار کمک‌های بلاعوض دولتی پرداخت می‌شود.
نماینده مردم خلخال و کوثردر مجلس شورای اسلامی هم در این دیدار از رئیس سازمان کشاورزی استان اردبیل خواست با اختصاص بودجه و اعتبارات عمرانی نسبت به اتمام و تسریع در تکمیل عملیات‌های عمرانی سد‌های کشاورزی بلیل، طولش و گوران اقدامات لازم تحقق یابد.
بشر خالقی افزود:‌ پایاب سد نساز و سد شیران نیز همچنان ناقص مانده است که امیدواریم برای توسعه کشاورزی شهرستان خلخال اجرایی شوند.

توزیع بذر برای کشت پاییزه بین کشاورزان دامغان
بیش از ۱۶۰ تن بذر برای کشت پاییزه بین کشاورزان شهرستان دامغان توزیع شد.
‏ رئیس اتحادیه تعاون روستایی شهرستان دامغان با اعلام این خبر افزود: به منظور افزایش بهره‌وری در تولید و تامین بذر مورد نیاز ونیز تامین بذور اصلاح شده واستاندارد ۱۶۰ تن بذر جو، گندم و کلزا بین بهره‌برداران توزیع شده است.
محمد خانبیکی گفت:۵۶ تن بذر جو با قیمت کیلویی هزار و ۸۰۰ تومان، ۱۰۵ تن گندم با قیمت کیلویی هزار و ۹۵۰ تومان و ۱۸۰کیلوگرم بذر کلزا با قیمت مصوب هر کیلوگرم ۳۷هزار و ۵۰۰ تومان بین کشاورزان توزیع شد.‏وی اضافه کرد: توزیع بذر امسال نسبت به پاییز سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشته است.‏

روزنامه سبزينه
مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک خبر داد
تولید نهال سالم گواهی‌شده پسته
بروز برخی مسائل در حوزه محصولات گردو و پسته (کمبود و گرانی محصول، شیوع آفات، شیوه‌های ترویج و فرهنگ‌سازی بین فعالان این عرصه و...) عاملی شد تا به بررسی آن‌ها در گفت‌وگو با مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی بپردازیم. در همین راستا شکرالله حاجی‌وند در گفت‌وگو با «سبزینه» درباره محصول پسته گفت: پسته با داشتن مزیت بالای اقتصادی و مزیت نسبی در بین دیگر محصولات باغی یکی از مهم‌ترین محصولات در حوزه باغبانی است. سطح زیر کشت پسته در دنیا حدود 640 هزار هکتار با تولید یک میلیون و 57 هزار تن است و ما مقام اول را در تولید این محصول داریم و در رقابت با کشور آمریکا هستیم. حاجی‌وند سطح زیر کشت و میزان تولید پسته را در چند سال اخیر به‌ترتیب بیان کرد: در سال 95، با وجود 457 هزار هکتار سطح زیرکشت، در حدود 304 هزار تن تولید پسته داشتیم. در سال 96، با وجود 470 هزار هکتار سطح زیرکشت، در حدود 287 هزار تن پسته تولید کردیم و در سال 97، با وجود 424 هزار هکتار سطح زیرکشت، در حدود 200 هزار تن پسته تولید کردیم؛ ولی تاکنون از سوی استان‌ها 180 هزار تن تولید اعلام شده است و تعدادی از استان‌ها هنوز میزان تولید خود را اعلام نکرده‌اند که انتظار می‌رود با اعلام آن‌ها به مقدار 200 هزار تن تولید پسته در سال 97 برسیم. وی در ادامه میزان صادرات پسته را در چند سال اخیر اعلام کرد: صادرات این محصول در سال 94، 130 هزار تن و در سال 95، 138 هزار تن بوده است. پیش‌بینی ما برای صادرات پسته در سال 97، 130 هزار تن است. هنگامی‌که هفت ماهه سال‌های 96 و 97 را با هم مقایسه کنیم خواهیم دید رشد خوبی در صادرات پسته وجود داشته است. در هفت ماهه سال 96 صادرات پسته 21 هزار تن و در هفت ماهه سال 97، 29 هزار تن بوده است؛ یعنی حدود هشت هزار تن نسبت به سال قبل افزایش صادرات داشتیم. وی ادامه داد: بابت مصرف سالانه داخلی آمار دقیقی در دسترس نیست، مصرف پسته در داخل به‌صورت مصارف خانگی، صنعتی، تلفیقی مثل انواع شکلات‌ها و... است که از 25 تا 35 هزار تن متغیر است. مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک یکی از چالش‌های موجود برای تولید پسته در سال 97 را عدم تلقیح‌ درختان پسته در اغلب مناطق دانست و افزود: استان کرمان با داشتن حدود 212 هزار هکتار سطح زیر کشت از مهم‌ترین مناطق پسته‌کاری در کشور است که از این میزان سطح زیر کشت برمبنای آمار سال 95 بیش از 203 هزار هکتار بارور بوده و میزان تولید پسته در سال 95 بیش از 112 هزار تن بوده و در برخی از سال‌ها تولید پسته در استان کرمان بیش از این مقدار است. این درحالی است که امسال به‌دلیل عدم تلقیح درختان پسته در استان کرمان تولید پسته را بین 20 تا 50 هزار تن پیش‌بینی کرده‌اند. حاجی‌وند تصریح کرد: از دیگر تهدیدهای مهم در حوزه پسته بحث گرمازدگی و همچنین بحث سرمازدگی و تگرگ است که در بعضی از سال‌ها مخصوصاً سال گذشته بعضی از مناطق با آن مواجه شدند. همچنین مهم‌ترین آفت پسته، پسیل پسته است که بسیار آسیب‌زاست. وی در ادامه اقداماتی را که برای مقابله با این تهدیدات و چالش‌ها صورت گرفته بیان کرد: ابتدا به بحث ایجاد باغ‌های مادری برای تولید نهال پسته وارد شدیم. در سال 97 چند نقطه برای احداث باغ مادری در نظر گرفته شد که در دو نقطه آغاز به‌کار کرد و سه نقطه دیگر نیز در دستور کار قرار گرفت. این اقدام برای تولید نهال سالم گواهی‌شده پسته کاری اساسی بوده است. این مقام مسئول ادامه داد: اقدام دیگری که در دستور کار قرار گرفت بحث ایجاد و اقدام برای تکنیک عملیات سرشاخه‌کاری در باغ‌های پسته بود. این اقدام به‌منظور تغییر ارقامی بود که با اقلیم موجود سازگار نیستند و یا به‌اشتباه و بدون نظر کارشناسی انتخاب شده‌اند. در مناطقی از کشور ارقامی وجود دارند که نمی‌توانند نیاز سرمایی ما را در آن مناطق تأمین کنند که این ارقام باید با ارقامی که نیاز سرمایی کم‌تری دارند تعویض شوند، یعنی ارقام مناسب با اقلیم مناطق سرد یا گرم انتخاب شوند. ارقام برای مناطق مختلف تعیین و الگوی کشت پسته هم برای مناطق مختلف در نظر گرفته شده است. این اقدام نیز از اقدامات اساسی ما برای پسته بود. حاجی‌وند خاطر نشان کرد: همچنین پیگیر بحث بیمه هم هستیم که باید صندوق بیمه به‌سمت بیمه عملکردی حرکت کند و جلسات هماهنگی آن نیز تشکیل شده ‌و در دستور کار قرار دارد. تشکیل صندوق حمایتی پسته با محوریت استان کرمان اقدام دیگری است که آن را در دستور کار داریم و عملیاتی خواهد شد. او ادامه داد: برای مقابله با این تهدیدات به‌ویژه در حوزه پسیل پسته، اواخر سال گذشته نشستی با پژوهشکده پسته و محققان پسته با موضوع تدوین دستورالعمل مبارزه با پسیل داشتیم. طبق قانون باید این دستورالعمل به تأیید سازمان حفظ نباتات برسد که برای آنان ارسال شد و منتظر هستیم تا مسئولان در این سازمان این دستورالعمل را به تمام استان‌ها ابلاغ کنند. وی ادامه داد: اقدام دیگری که در حوزه پسته انجام شد برگزاری دوره‌های آموزشی اثر‌بخش و اثر‌گذار برای پسته بود. اخیراً یک دوره سه‌روزه با بار فنی و علمی بالا در منطقه بشرویه استان خراسان ‌جنوبی برگزار شد و بیش از 500 نفر شرکت‌کننده در آن حضور داشتند. همچنین یک دوره یک‌هفته‌ای در ماه‌های قبل در دامغان و یک دوره آموزشی در یزد و یک دوره در قم برگزار شد. درواقع این دوره‌ها برای طرح موضوع و ارائه نکات فنی برگزار شدند. حاجی‌وند افزود: در سطح کشور 395 واحد ترمینال ضبط و فرآوری پسته دارای مجوز مکانیزه داریم و این در‌حالی است که 11 هزار و 500 واحد سنتی ضبط و فراوری پسته در سطح کشور وجود دارد که مسئولان در صنایع تبدیلی باید وارد جریان شوند و بتوانیم با کمک آنان شرایط را تغییر دهیم. حاجی‌وند در پایان تصریح کرد: زمانی‌که قیمت محصولی در بازار از قیمت تمام‌شده آن محصول کم‌تر باشد از لفظ تنظیم بازار استفاده می‌کنیم و براساس قوانین قیمت خرید تضمینی مطرح می‌شود و در دنیا هم زمانی که قیمت برای تولیدکننده مناسب باشد دولت در بازار مداخله نمی‌کند. همچنین زمانی‌که محصولی در بازار موجود نباشد، برای تأمین آن محصول در بازار اقدام می‌شود. در شرایط کنونی بازار پسته هیچ‌یک از این دو مورد اتفاق نیفتاده است و هم قیمت برای تولیدکننده مناسب است و هم پسته به اندازه کافی در بازار موجود است. اما قیمت بالای پسته در بازار برای مصرف‌کننده به‌صرفه نیست و قیمت آن از بارانداز تا مصرف باید کنترل شود.

اجرای تکنیک سرشاخه‌کاری در باغ‌های گردو توسط محققان داخلی
حاجی‌وند در ادامه درباره محصول گردو نیز گفت: سطح زیر کشت گردو در دنیا حدود یک میلیون و 990 هزار هکتار است که بعد از کشور چین، در رتبه دوم قرار داریم. تولید گردو در دنیا بیش از سه میلیون و 750 هزار تن است و کشور ما در تولید این محصول بعد از چین و آمریکا در رتبه سوم جهان قرار دارد. مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک براساس آمارهای موجود ادامه داد: در سال 95 سطح زیر کشت گردوی بارور 157 هزار هکتار بوده و 252 هزار تن تولید داشتیم. در سال 96 سطح زیر کشت برابر با 166 هزار هکتار و تولید آن برابر با 262 هزار تن بود و در سال 97 سطح زیر کشت 171 هزار هکتار بوده و پیش‌بینی ما از میزان تولید برابر با 200 هزار تن است؛ ولی آمارها کم‌تر از 200 هزار تن تولید است. وی با اشاره به این‌که صادرات گردو بسیار کم و به‌صورت چمدانی است تصریح کرد: طبق آمارهای منتشرشده در سال 94 برابر با سه هزار تن صادرات گردو و در سال 95 کم‌تر از دو هزار تن و در سال 96 نیز کم‌تر از سه هزار تن صادرات داشتیم. وی افزود: بحث سرمازدگی در باغ‌های گردو یکی از چالش‌هایی بود که با آن مواجه شدیم. زمانی‌که درخت گردو با سرمازدگی مواجه می‌شود تا دو سال محصولی نمی‌دهد، زیرا شاخه‌های جوان و سرشاخه‌ها درگیر سرمازدگی شده‌اند؛ بنابراین در صنعت باغبانی انتخاب رقم مقاوم به سرما از نکات کلیدی پرورش و نگهداری باغ گردو است. وی ادامه داد: برای مقاومکردن درختان گردو به سرما جلسات متعددی با بخش تحقیقات برگزار شد که نتیجه آن رسیدن به چند رقم در کشور شد و رقم چندلر انتخاب شد که یکی از مهم‌ترین ارقام تجاری در دنیا محسوب می‌شود. پیوند درخت گردو یک تکنیک سخت باغبانی است که همکاران ما به آن دست‌یافته و آن را اصلاح کردند و از سال گذشته سرشاخه‌کاری گردو به‌منظور تغییر ارقام حساس در کشور اتفاق افتاد و این عملیات از سال 96 به‌طور گسترده در کشور آغاز شد. حاجی‌وند ایران را یکی از وطن‌های اصلی گردو خواند و تصریح کرد: برای حفظ ژنتیک ارقام گردو سال گذشته از تمام استان‌های کشور خواسته شد تا اگر ژنتیکی از گردو دارند که از سرما در امان مانده است آن را انتخاب و شناسایی کنند (محققان سرما را به‌عنوان یک سلکسیون طبیعی انتخاب می‌کنند) که در برخی از استان‌ها ژنتیک خوبی انتخاب شد و با همکاری مؤسسه تحقیقات علوم باغبانی و محققان حوزه گردو این کار دنبال شد و این ارزیابی همچنان ادامه دارد. رقم چندلر با استفاده از سرشاخه‌کاری از سال گذشته نیز آغاز شده و همچنان ادامه دارد. وی افزود: سال گذشته و امسال از محققان خارجی و داخلی استفاده و به‌کرات دوره‌های آموزشی متعددی برای ترویج و فرهنگ‌سازی پیوند سرشاخه گردو در استان‌های مختلف کشور برگزار کردیم. بعد از ترویج تکنیک سرشاخه‌کاری توسط محققان خارجی در کشور، محققان داخلی تکنیک سرشاخه‌کاری را در باغ‌های گردو عملیاتی کردند. در شهرستان تویسرکان همدان این کار عملیاتی شد و سطح خوبی از باغ‌های تویسرکان با تکنیک سرشاخه‌کاری به رقم چندلر تغییر پیدا کرد. در استان‌های دیگر کشور مثل خراسان ‌رضوی، آذربایجان شرقی، فارس، کردستان، کرمانشاه، لرستان و سایر مناطق گردوخیز کشور نیز این عملیات اجرایی شد و برای سال‌های 97 و 98 هم این برنامه را در دستور کار داریم. سال گذشته کم‌تر از یک‌ هزار هکتار سرشاخه‌کاری انجام شد و امسال کمی کم‌تر از سال گذشته خواهد بود. این مقام مسئول تأکید کرد: برای سرشاخه‌کاری گردو به سرشاخه گردو، پیوندک و اندام تکثیری گردو نیاز است که برای تأمین‌ آن‌ها به باغ‌های مادری گردو و زنجیره تولید نهال گردو در کشور احتیاج داریم که برای این کار در شهر تویسرکان استان همدان زنجیره تولید نهال گواهی‌شده گردو از سال 96 شروع به‌کار کرد و در سال 97 گلخانه در حال ساخت است که این زنجیره در اواخر امسال تکمیل خواهد شد. تولید نهال و گلخانه‌ نهال و ایجاد دیگر زیرساخت‌های تولید نهال در دستور کار است و نهایی خواهد شد. مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک در پایان گفت: بحث آموزش‌های تولید گردو در سطح کشور و مبارزه با آفات و امراض تهدید‌کننده سر‌شاخه‌های پیوندزده‌شده موضوعات مهم دیگری است که در دستور کار قرار گرفته‌اند.

کشت گیاهان مقاوم به کم آبی علاج سلامتی محیط زیست
کاهش بارش‌ها و تکرار تجربه تلخ خشک‌سالی در ایران نیازمند اجرای برنامه‌های علمی و هدفمند است که دراین میان کاشت گیاهان و محصولات مقاوم به کم آبی و دارای ارزش غذایی بالا به‌عنوان یکی از راهکارهای موثر و فراگیر شناخته شده است‌. به گزارش «سبزینه» به‌نقل از ایرنا، آن‌طورکه پایگاه‌های علمی دنیا پیش‌بینی کرده‌اند، آب‌های قابل مصرف و آشامیدنی جهان رو به پایان است‌. این موضوع نیز به تأیید سازمان جهانی منابع (WRI) رسیده، به‌طوری‌که این سازمان وضعیت آب 167 کشور جهان را تا سال 2040 را مورد بررسی قرار داده است‌. نتایج داده‌ها مشخص کرد تا سال 2040 تعداد 33 کشور جهان با بحران بسیار شدید آب مواجه خواهند بود‌. در این میان ایران رتبه 13 را از لحاظ بحران آب به خود اختصاص داده و نشان می‌دهد تشدید بحران آبی برخی مناطق کشورمان سه‌برابر افزایش یافته است‌. بحران شدید آبی به وضعیتی اطلاق می‌شود که سالانه ۸۰ درصد از آب در دسترس مصرف‌کنندگان خانگی، کشاورزی و صنعتی یک کشور بهره‌برداری و آن سرزمین با تهدید کمبود آب شدید مواجه شود‌. بروز این بحران نتیجه عوامل مختلفی است که بخشی از آن به عوامل طبیعی و محیطی و بخشی نیز ناشی از عملکرد انسان‌ها است‌. این عوامل هرچه هستند، محیطی را ایجاد خواهند کرد که در آن شرکت‌ها، مزارع و ساکنان مناطق به‌شدت به منابع محدود آب وابسته خواهند بود و در مقابل تغییر جزئی منابع آب آسیب‌پذیر می‌شوند‌. چنین شرایطی امنیت آب و رشد اقتصادی کشورها را تهدید خواهد کرد و در این راستا دولت‌های ملی و محلی باید برنامه‌های آب‌وهوایی قدرتمندی ارائه کنند‌. در شرایطی که جهان با کمبود آب دست‌وپنجه نرم می‌کند تغییر اقلیم نیز باعث گرم‌تر شدن کره‌زمین تا سال 2040 تا دو درجه سانتی‌گراد می‌شود که در این شرایط گیاهانی همچون گندم، جو و ذرت که وابستگی زیادی به آب دارند تا حد زیادی از گردونه کشت خارج می‌شوند، به‌طوری‌که تا این سال 25 درصد کشت گندم را از دست می‌دهیم‌. رویکرد جدید بشریت در این شرایط باید کشت گیاهانی باشد که مقاومت زیادی به شرایط اقلیمی به وجود آمده دارند، گیاهانی که از هزاران سال پیش در چرخه غذایی انسان‌ها قرار داشتند‌. این گیاهان بر اثر عواملی همچون انقلاب سبز در جهان به‌ویژه کشورهای آسیایی و ایران کنار گذاشته شدند‌. این تغییر کشت منجر به از رده خارج شدن گیاهان بومی همچون ارزن، سورگوم و کینوا شد و برنج، گندم، جو و ذرت که وابستگی زیادی به آب دارند کشت و خوراک غالب شد‌. با توجه به وجود آینده آبی نه چندان خوش برای کشورمان، محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی سال‌هاست در حال تحقیق برای احیاء و ترویج کشت دوباره این گیاهان بومی هستند‌. رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران گفت: تمام دلایل تغییرات اقلیمی به شرایط طبیعی مربوط نیست، بلکه خیلی از بی‌مبادلاتی‌ها و بی‌تدبیری‌های که در حوزه بهره‌برداری از منابع طبیعی به‌ویژه در بخش آب انجام داده‌ایم باعث شده که این وضعیت فاجعه‌بار را از نظر آب داشته باشیم‌. بابک ناخدا افزود: امروز کشورما از لحاظ کیفیت خاک هم وضع بدتری نسبت به آب دارد؛ به‌طوری‌که رکوردار فرسایش خاک در دنیا است‌. وی افزود: جنبه مثبت این است که فعالیت‌های تحقیقاتی در کشور با سرعت در حال انجام است که به کمک اقدامات علمی و با استفاده از ذخایر توارثی و تنوع زیستی به چالش‌های درون مزرعه پاسخ دهیم‌. رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران گفت: تلاش‌ها براین است تا با ارتقای سطح بهبود پوشش گیاهی و تولید محصولات با ارزش غذایی به معیشت روستاییان و کشاورزان کمک شود‌. وی با بیان این‌که تحقیقات خوبی در این زمینه انجام شده، اظهار داشت: در کارهای تحقیقاتی تلاش می‌شود تمام صفات خوب ارقام مختلف یک گونه را جمع‌آوری و در یک رقم تجمیع کنیم تا به نتیجه دلخواه و مناسب شرایط اقلیمی سخت برسیم‌. ناخدا گفت: یکی از شرایط کشت این گیاهان جدید توسط کشاورزان وجود بازار مناسب برای این محصولات است؛ زیرا اگر محصولی کشت شود، ولی از طرف دولت حمایت‌هایی همچون خرید تضمینی و فعالیت‌های ترویجی وجود نداشته باشد، محصول روی دست کشاورز مانده و باعث دلسرد شدن او می‌شود‌. رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران ادامه داد: این پژوهشگاه علاوه‌بر کار تحقیقاتی برای کشت مناسب این گیاهان و معرفی آن‌ها به کشاورز اقدام به ایجاد زنجیره کامل ارزش محصولات می‌کند، یعنی از تولید تا فرآوری محصول و بازار فروش آن را می‌بیند‌. وی اظهار داشت: با این روند به اشتغال خانواده‌های روستاییان و مشارکت فرزندان و همسران آن‌ها در فعالیت‌های کشاورزی کمک می‌شود‌. این محقق با بیان این‌که بیش‌تر تحقیقات انجام شده در کشور به‌ویژه در مراکز دانشگاهی فقط به تولید مقاله می‌انجامد، گفت: این درحالی است که این علم باید تبدیل به ثروت و کار شود و کمک به رفع مشکل کشاورزان کند‌. وی افزود: ما به‌دنبال معرفی گیاهان جایگزین به کشاورزان هستیم که در شرایط سخت پاسخگوی نیاز کشاورز و به‌تبع آن مردم باشد‌. رئیس بخش تحقیقات فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران اظهار داشت: ازجمله فعالیت‌ها گسترش کشت گیاهان دارویی است که ذخایر ارزنده‌ای در کشور داریم‌. وی به نمونه‌های گیاهان مقاوم به کم‌آبی و دارای ارزش غذایی بالا اشاره کرد و گفت: در تلاشیم تا این نمونه‌ها در کشاورزی ایران جایگاه خاصی پیدا کنند‌.

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
اجرای سالانه ۵۰۰ هزار هکتار طرح حاصلخیزی خاک در برنامه ششم
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت در برنامه ششم توسعه مکلف شده طرح بهبود وضعیت حاصلخیزی و کربن آلی خاک را سالانه در سطح ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور اجرا کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،علی مراد اکبری در کارگاه آموزشی"مدیریت پایدار خاک" در کرج اظهار داشت:جلوگیری از آثار ناشی از تغییراقلیم،کم آبی و فرسایش خاک و نیز تثبیت امنیت غذایی کشور نیازمند به کارگیری سیاست ها،ابزارها و روش های جدید تفکر است.
وی با بیان این که مشارکت های وسیع تر در سطح منطقه و بین الملل باید بر مبنای تفکرات جدید باشد،گفت:در نخستین گام حضور در نشست های مجمع جهانی خاک در اولویت قرار گرفت.
اکبری با اشاره به این که رشد قابل ملاحظه ای از اهمیت خاک و جایگاه آن در اذهان عمومی مشاهده می شود،خاطرنشان کرد:خاک در کشور یک بحث بسیار جدی است و مساله خاک کمتر از آب نیست.
وی حفاظت کمی و کیفی خاک در کشور را جزو ارکان اصلی برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و افزود: دولت در برنامه ششم توسعه مکلف شده طرح بهبود وضعیت حاصلخیزی و کربن آلی خاک را سالانه در سطح ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور اجرا کند.

طرح توسعه باغات دیم امسال در ۲۹ هزار هکتار از اراضی شیبدار اجرا می شود
مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح توسعه باغات دیم امسال در سطح ۲۹ هزار هکتار از اراضی شیبدار اجرا می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی خراسان رضوی،شکراله حاجی وند در جلسه ستاد توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار استان خراسان رضوی که با حضور محققین مؤسسه باغبانی کشور و مدیران جهاد کشاورزی شهرستانها برگزار شد،اظهار کرد: طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار با هدف کنترل شرایط نامطلوب محیطی،حفظ و استفاده بهینه از روان آب ها،جلوگیری از ریزگردها، افزایش تولید و ایجاد اشتغال در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.
وی با اشاره به این که سال گذشته حدود ۲۱ هزار هکتار باغات دیم در اراضی شیبدار کشور ایجاد شد،خاطرنشان ساخت:امسال اجرای طرح توسعه باغات دیم در سطح ۲۹ هزار هکتار اراضی شیبدار هدف گذاری شده است.
در این نشست،رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی نیز گفت:تنها راه نجات کشاورزی استان اجرای طرح های سازگاری با اقلیم و استفاده از گونه های بومی و کم آب طلب می باشد.

طرح کاهش خسارات ناشی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان های شمالی به سراسر کشور تسری می یابد
هیئت دولت در جلسه امروز خود که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس جمهوری برگزار شد، مصوبه مربوط به حد نصاب فنی و اقتصادی اراضی موضوع فعالیت‏ های کشاورزی را اصلاح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت،هیئت وزیران به منظور تسریع در صدور اسناد تفکیکی در جهت بهبود تولیدات کشاورزی، تسهیل شرایط تأمین سرمایه و رفع موانع اداری برای بهبود فضای کسب و کار، با اصلاح مصوبه مربوط به حد نصاب فنی و اقتصادی اراضی موضوع فعالیت های کشاورزی موافقت کرد.
بر این اساس، صدور اسناد تفکیکی اجرای طرح های کشاورزی اعم از گلخانه، سایر تولیدات کشاورزی که تاکنون قبل از بهره برداری از طرح متوقف شده بود، با تأیید وزارت جهاد کشاورزی و پس از اجرای حداقل ۳۰ درصد طرح مجاز شد.
آیین نامه اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی اصلاح شد
دولت با هدف ارتقای کیفیت شغلی تولیدکنندگان و بهره برداران خرد و کلان حوزه کشاورزی و نیز ساماندهی بهتر و مؤثرتر فعالیت‏های شاغلین بخش کشاورزی از طریق شکل‏گیری نظام حرفه‏ای مستقل، آیین نامه اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی را اصلاح کرد.
لزوم جلب مشارکت مردم به حضور در عرصه کشاورزی، ضرورت ایجاد تشکل مردمی فراگیر و قدرتمند برای مدیریت بخش کشاورزی و رفع موانع فراروی نظام صنفی کشاورزی موجود، از دیگر دلایل اصلاح آیین نامه یاد شده است.
طرح کاهش خسارات ناشی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان های شمالی به سراسر کشور تسری می یابد
دولت با هدف صیانت از اراضی کشاورزی و جلوگیری از ایجاد زمینه ساخت و سازهای غیرمجاز در این اراضی و باغ ها و تغییر کاربری در سایر استان های کشور از طریق اخذ جریمه نقدی، با تسری طرح کاهش خسارات ناشی از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در سراسر کشور موافقت کرد.
بر این اساس، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شد در حریم و خارج از حریم شهرها و در چارچوب قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها، اقدام قانونی برای قلع و قمع بنا و مستحدثاتی که به صورت غیرمجاز و بدون اخذ مجوز کمیسیون مربوط بر روی محدوده های موضوع آن قانون ایجاد شده است را انجام دهد

خبرگزاری صدا و سیما خلیج فارس
برداشت هندوانه پائیزه شب یلدا در توکهور و هشتبندی
برداشت هندوانه پائیزه از هزار و ۵۰۰ هکتار زمین‌های کشاورزی بخش توکهور و هشتبندی آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خلیج فارس؛ رئیس مرکز خدمات کشاورزی توکهور و هشتبندی پیش بینی کرد امسال بیش از ۴۵ هزار تن محصول برداشت شود که بعلت آب و هوای مناسب بیست درصد بیشتر از پارسال است.
علی اصغر محمود زاده افزود: محصول برداشت شده علاوه برمصرف استان به سراسر کشور فرستاده می‌شود.
مهم‌ترین منطقه کشت هندوانه روستا‌های توکهور، مجتمع امام، چاه غربال و هشتبندی است.

خبرگزاری صدا و سیما مرکز مازندران
توزیع بذر سیب زمینی در سوادکوه شمالی
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه شمالی گفت: 2 تن بذر سیب زمینی میان کشاورزان این شهرستان توزیع شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز مازندران، قاسم حکمت ‌شعار افزود: با هدف اصلاح الگوی کشت و تولید محصول با کیفیت، 2 تن بذر سیب زمینی رقم آگریا در شهرستان سوادکوه شمالی، توزیع شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه شمالی با بیان اینکه رقم آگریا نیمه دیررس بوده و برای مناطقی که کشت بهاره انجام می شود مناسب است، عملکرد بالا در واحد سطح، مقاومت نسبت به بیماری‌ های و نیز بالا بودن زمان دوره انبارمانی از دیگر مزایای این نوی سیب زمینی برشمرد.
حکمت شعار گفت: کشاورزان قبل از کاشت سیب زمینی، آن‌ را در دمای معمولی اتاق و نور‌ طبیعی قرار داده تا چشم ‌هایش فعال و سپس جوانه‌دار شده و بعد اقدام به کشت کنند.
همچنین رعایت فاصله روی ردیف ها ضروری است. چاپ