کمينه بریده جراید و روزنامه ها

شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵

خبرگزاری ايانا:
Ÿمحمود حجتی در جلسه شورای معاونان و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها: درآمد کشاورزان گندمکار بیش از سه برابر شده است/ اولویت جهاد کشاورزی،برگرداندن ارزش افزوده تولید کشاورزی به محیط تولید و روستاهاست
Ÿظهور زودهنگام بیماری اسکروتینیا در مزارع کلزا
Ÿهشدار در خصوص عرضه نوعی بادام زمینی در خراسان رضوی
Ÿ رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران اعلام کرد: صرفه جویی سالانه ۴,۲ میلیارد متر مکعب آب کشاورزی در دولت یازدهم/ بهره وری کشاورزی، نسخه مردم محور و مشارکتی حل بحران آب کشور
Ÿ گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از بخش حقیقی اقتصاد ایران منتشر شد ، رشد اقتصادی ۸,۹ درصدی در سال ۹۵ / رشد ارزش‌افزوده بخش‌کشاورزی ۵.۷ درصد + متن کامل
Ÿدومحصول کشاورزی هرمزگان ثبت ملی شدند
Ÿ تغییرات آب و هوایی می‌تواند تغذیه را بدتر کند، کاهش پروتئین گندم، برنج و محصولات اصلی تحت تاثیر تغییرات اقلیمی
Ÿ در حضور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت ، تودیع و معارفه مدیران سابق و جدید کشت و صنعت مغان/ محمدی رفت، پورپیغمبر آمد
Ÿ در کارگروه مشترک جهاد کشاورزی و وزارت نیرو مطرح شد مطرح شد:
بروز بحران خاک در دهه آینده
Ÿ مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گفت‌وگو با ایانا: بخشی از پرتقال‌های وارداتی ترکیه‌ای هستند/ قصد واردات مجدد پرتقال نداریم
Ÿ دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه: زمان احیای دریاچه ارومیه طولانی‌تر می‌شود
Ÿاراضی زراعی و باغی آذربایجان غربی تحت پوشش خدمات صندوق بیمه کشاورزی
Ÿ مدیر جهاد کشاورزی تنکابن خبر داد: پرداخت 887 میلیون تومان تسهیلات رونق تولید در بخش کشاورزی تنکابن
Ÿجذب ۶۹ دستگاه تراکتور و کمباین در شهرستان زنجان
Ÿ رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اردبیل اعلام کرد: معرفی 417 رقم زراعی در اردبیل / ۱۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی از دانش فنی تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی
Ÿبا حضور معاون وزیر جهاد کشاورزي ارائه شد: ارزیابی عملکرد مدیران سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي در سال ۹۵
Ÿتجليل از بهره بردارهای برتر عرصه هاي توليدي بخش كشاورزي سيستان و بلوچستان
Ÿمدیر جهاد کشاورزی میاندورود خبر داد؛ جذب ۸۸ میلیارد ریال بسته رونق اقتصادی در میاندورود
Ÿدر نشست بررسی ابعاد محصولات دستکاری ژنتیک مطرح شد، محصولات تراریخته به هیچوجه سرطان زا نیستند
خبرگزاری ايرنا:
Ÿ مقام مسوول خبرداد: صرفه جویی سالانه 4.2 میلیارد متر مکعب آب کشاورزی در3 سال و نیم اخیر
Ÿ تولید 6هزار تن قارچ دکمه ای امسال در چهارمحال و بختیاری
Ÿ نماینده سازمان ملل متحد خبرداد: گرسنگی در جهان تا سال 2030 به صفر می رسد
خبرگزاری ايسنا:
Ÿ اثربخش‌ترین اقدام در مدیریت بحران آب چیست؟
Ÿ افزایش سه برابری درآمد گندمکاران در دولت یازدهم
خبرگزاری فارس:
Ÿ برنج خارجی در راه ایران ، ایران ۴۰ هزار تن برنج از تایلند خرید
Ÿ فارس گزارش می‌دهد ، بازار شب عید تنظیم شد جیب باغداران نه/سود واردات شیرین‌تر است یا مزه پرتقال خارجی
Ÿ دیلی‌نیوز: ضرر ۴۲۵ میلیون دلاری ترکیه از تحریم‌های کشاورزی روسیه/ روسیه تحریم‌ها را کامل لغو نمی‌کند
Ÿ در قالب نامه به رئیس‌جمهور اعلام شد، سورتینگ‌داران مازندران در انتظار تدارک بسته ویژه حمایتی دولت
خبرگزاری مهر:
Ÿ مشاور حجتی عنوان کرد؛ افزایش ۱۸ درصدی بهره وری آب کشاورزی در سال‌های اخیر
خبرگزاری تسنيم:
Ÿ ایران ۴۰ هزار تن برنج تایلندی خرید
باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿصرفه جویی سالانه 4.2 میلیارد متر مکعب آب کشاورزی / بهره وری کشاورزی، نسخه مردم محور و مشارکتی حل بحران آب کشور
Ÿ رویترز خبر داد: تایلند ۴۰ هزار تن برنج به ایران فروخت
Ÿ طبق آمار گمرک؛ واردات بیش از 5 هزار تن ذرت کشاورزی کدام کشورها را رونق بخشیده است؟
روزنامه کيهان
Ÿرئیس اتحادیه میوه و سبزی: پرتقال‌های ترکیه‌ای هم سرمازده از آب درآمد
Ÿ خسارتی تاکنون به باغداران گلستانی برای سرمازدگی پرداخت نشده است
خبرگزاری ايانا
محمود حجتی در جلسه شورای معاونان و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها:
درآمد کشاورزان گندمکار بیش از سه برابر شده است/ اولویت جهاد کشاورزی،برگرداندن ارزش افزوده تولید کشاورزی به محیط تولید و روستاهاست
 در سال 92 کل درآمد گندمکاران از محل فروش گندم به دولت چهار هزار میلیارد تومان بود، در حالی که این درآمد در سال جاری به 14 هزار و 700 میلیون تومان افزایش یافته و درآمد کشاورزان گندمکار بیش از سه برابر شده است.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نتیجه حمایت، پشتیبانی و مدیریت مناسب در دولت یازدهم دستاورد های بی نظیری در بخش کشاورزی حاصل شده است.
به گزارش ایانا از وزارت جهاد کشاورزی،  محمود حجتی در جلسه شورای معاونان و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها که امروز در محل این وزارت برگزار شد، با بیان این که دستاورد های بی نظیری در بخش کشاورزی در دولت یازدهم حاصل حمایت، پشتیبانی و مدیریت مناسب بوده است،تصریح کرد: در این دوره، با اتخاذ راهبرد افزایش بهره وری علی رغم کاهش سطح زیر کشت و کاهش آب در اختیار بخش کشاورزی، تولیدات کشاورزی افزایش یافته است.
وی با اشاره به این که افزایش تولید و خودکفایی در گندم با اتخاذ روش های بهره ورتر در همه مراحل کاشت،داشت و برداشت تحقق یافته،خاطرنشان کرد: در تولید شکر به عنوان یکی دیگر از کالاهای راهبردی کشاورزی نیز رشد تولید 50 درصدی به دست آمده و تولید این محصول از 1.1میلیون تن در سال 92 به 1.65 میلیون تن درسال 95 افزایش یافته است.
وزیر جهاد کشاورزی، افزایش درآمد کشاورزان و روستاییان را از دیگر آثار و نتایج افزایش تولیدات کشاورزی ناشی از بهره وری اعلام کرد و افزود: در سال 92 کل درآمد گندمکاران از محل فروش گندم به دولت چهار هزار میلیارد تومان بود، در حالی که این درآمد در سال جاری به 14 هزار و 700 میلیون تومان افزایش یافته و درآمد کشاورزان گندمکار بیش از سه برابر شده است.
حجتی تصریح کرد: افزایش تولیدات کشاورزی در پرتو بهره وری و در نتیجه استفاده از نهاده های با کیفیت موجب هزینه های کمتر و برداشت محصول بیشتر از سوی تولیدکنندگان شده و به بهبود درآمد، معیشت و زندگی کشاورزان و روستاییان انجامیده است.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که استقرار واحد های خدماتی و صنایع کشاورزی در خارج از مناطق تولید و روستاها، سبب مهاجرت برای اشتغال در این واحدها در کلان شهرها شده است،تاکید کرد: اولویت وزارت جهاد کشاورزی،برگرداندن ارزش افزوده تولید کشاورزی به محیط تولید و روستاها است و صنایع تبدیلی،فراوری،سردخانه ها ، کشتارگاه ها در مناطق تولیدی احداث و ایجاد می شوند.
وی با اشاره به این که افزایش سرمایه بانک کشاورزی به عنوان مهمترین نهاد تامین کننده منابع مالی بخش کشاورزی جهت نقش آفرینی بیشتر در این بخش از اقدامات موثر در این دوره بوده است،یاد آور شد: سرمایه بانک کشاورزی از 1800میلیارد تومان در سال 92 طی دو مرحله به 6100 میلیارد تومان افزایش یافته است.
حجتی اضافه کرد:این افزایش سرمایه، بانک کشاورزی را قادر می سازد بیش از گذشته در خدمت کشاورزان، تولید کنندگان و روستاییان قرار گیرد.
وزیر جهاد کشاورزی در پایان تداوم و پیگیری برنامه های افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و شناسایی و بهره گیری از ظرفیت های تولیدی جدید و اعمال حمایت و پشتیبانی از تولید داخلی را از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی در سال 96 اعلام کرد.

ظهور زودهنگام بیماری اسکروتینیا در مزارع کلزا
محقق مرکزتحقیقات وآموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران از ظهور زودهنگام بیماری اسکروتینیا در مزارع کلزای استان خبر داد.
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، دلیلی در جلسه کمتیه گیاهپزشکی دانه روغنی کلزا که با موضوع مدیریت عوامل خسارتزای کلزا برگزار شد درخصوص بیماری اسکروتینیا گفت: این بیماری در سال های قبل در مرحله ساقه دهی و گلدهی ظاهر می شد، اما در سال جاری به دلیل بروز سرما و تشدید جوانه زنی اسکروت ها و آسیب دیدگی برگ ها، ظهور زود هنگام بیماری قبل از گلدهی و عموماً در مزارع خشکه زاری مشاهده شد.
محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران توصیه کرد: برای پیشگیری و کاهش خسارت، مبارزه شیمیایی در مزارع خشکه زاری با بررسی کارشناسی و زمانی که ۲۰ درصد گل ها ظاهر شدند با قارچکش های مناسب نظیر فولیکور صورت پذیرد.
براری درخصوص آفت سوسک گرده خوار ریز کلزا گفت: این آفت تک نسلی بوده که از اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه حشره کامل از گرده کلزا تغذیه و بیشترین جمعیت و خسارت را روی مزارع دیر کاشت ایجاد می کند.
وی درباره نرم مبارزه با آفت یاد شده گفت: مبارزه شیمیایی زمانی توصیه می شود که روی هر بوته حدود ۷ تا ۸ عدد سوسک روی هر ساقه مشاهده شود.
محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران استفاده از حشره کش بیسکایا به میزان ۳۵۰ سی سی یا کونفیدور به میزان یک لیتر در هکتار را برای مبارزه با آفت توصیه و خاطرنشان کرد: ممکن است در اواخر مرحله گلدهی روی هر ساقه تا ۱۵ عدد سوسک مشاهده شود ولی نیاز به مبارزه شیمیایی نیست

هشدار در خصوص عرضه نوعی بادام زمینی در خراسان رضوی
مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده های کشاورزی خراسان رضوی در خصوص فروش برخی از نمونه های بادام زمینی با پوست، در سطح خرده فروشی آجیل در استان، هشدار داد.
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان خراسان رضوی، سید حمیدرضا جوادی در این خصوص اظهار داشت: بر اساس بازدید میدانی از عرضه کنندگان آجیل و خشکبار، نمونه هایی از بادام زمینی با پوست در سطح خرده فروشی آجیل مشاهده شده که منشا تولید آن نامعلوم و احتمال قاچاق از افغانستان با مبدا آمریکا است.
وی ضمن هشدار به  بنکداران و خرده فروشان خشکبار در سطح شهرستان ها در خصوص عرضه این نوع بادام زمینی افزود: محموله های بادام زمینی باپوست که در مناطق کشاورزی  استان های شمالی  نظیر  آستانه اشرفیه، کیاشهر، لاهیجان، رشت، هشتبر و آبکنار انزلی  تولید می شود ، تنها با ارائه فاکتور معتبر قابل عرضه در سطح خرده فروشی است و محموله های فاقد فاکتور به ظن قاچاق، بایستی جمع آوری شود.
مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده های کشاورزی خراسان رضوی  اشاره کرد: محصول مذکور به ظن قاچاق، آلوده به نوعی میکرب بی هوازی بوده و مصرف آن عوارض بیماری در دستگاه گوارش و تنفسی انسان را در پی خواهد داشت   .

رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران اعلام کرد:
صرفه جویی سالانه ۴,۲ میلیارد متر مکعب آب کشاورزی در دولت یازدهم/ بهره وری کشاورزی، نسخه مردم محور و مشارکتی حل بحران آب کشور
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران اعلام کرد: بهره وری کشاورزی نسخه مردم محور و طرح مشارکتی حل بحران آب در کشور است.
به گزارش ایانا از وزارت جهاد کشاورزی، محمدحسین شریعتمدار تصریح کرد: اتخاذ "راهبرد بهره وری" برای مدیریت کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و اجرای پروژه های بهره وری در بخش کشاورزی، اثر بخش ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب در کشور بوده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در سه و نیم اخیر، سالانه شش درصد و سرجمع ۱۷,۷۵ درصد بهره وری آب کشاورزی افزایش یافته است.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: صرفه جویی سالانه ۴,۲ میلیارد مترمکعب آب از نتایج و آثار افزایش شش درصدی بهره وری در کشاورزی است.
وی اظهار داشت: استمرار این میزان بهره وری در برنامه ششم توسعه به صرفه جویی ۲۱ میلیارد مترمکعب آب در کشور خواهد انجامید و کشور بر بحران آب فایق خواهد آمد.
شریعتمدار گفت: بهره وری، طرحی مردمی و مشارکتی با نتایج مثبت اقتصادی و معیشتی در مقایسه با سایر طرح های مدیریت بحران آب از جمله طرح تعادل بخشی است.
وی اضافه کرد: در طرح تعادل بخشی باید برداشت های غیر مجاز از منابع آب را متوقف و یا میزان برداشت های مجاز مردم را کاهش دهیم که در هر دو صورت از استقبال مردم به عنوان یکی از ذینفعان طرح به میزان بهره وری برخوردار نیست.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی، بهره وری را درآمدزا، رونق بخش و سریع النتیجه عنوان و خاطرنشان کرد: در نتیجه بهره وری، با وجود کاهش سطح زیر کشت چغندر قند از ۱۷۰ هزار هکتار در سال های گذشته به ۱۰۳ هزار هکتار،میزان تولید این محصول افزایش یافته است.
وی افزود: میزان متوسط عملکرد و تولید چغندرقند در هر هکتار از ۲۷ تن در سال های گذشته به دو برابر افزایش یافته و به ۵۴ تن در هکتار رسیده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نتیجه بهره وری تولید ۲۲۰ گرم شکر به ازای مصرف یک مترمکعب آب درسال های گذشته با بیش از ۲,۵ برابر افزایش به ۵۶۵ گرم افزایش یافته است.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران تصریح کرد: عملکرد و نتایج مشابه در دیگر محصولات کشاورزی همانند محصول چغندرقند، مصرف کم نهاده های تولید بویژه نهاده کمیاب آب و هزینه کمتر را در پی داشته و این اقدام فایده ملی را برای کشور و رونق، درآمد و فایده فردی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان به همراه دارد.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از بخش حقیقی اقتصاد ایران منتشر شد
رشد اقتصادی ۸,۹ درصدی در سال ۹۵ / رشد ارزش‌افزوده بخش‌کشاورزی ۵.۷ درصد + متن کامل
بر اساس گزارشی که چند روز مانده به پایان سال ۹۵ از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره «تحلیل بخش حقیقی اقتصاد ایران» منتشر شده است، برآورد رشد اقتصادی سال ۱۳۹۵ در حدود ۸,۹ درصد اعلام شد. رشد ارزش‌افزوده بخش‌های کشاورزی ۵.۷ درصد بود.

دومحصول کشاورزی هرمزگان ثبت ملی شدند
سیر بشاگرد و انبه میناب به عنوان دو نشانه جغرافیایی هرمزگان ثبت ملی شدند.محصولات کشاورزی دارای کیفیتی هستند که نشات گرفته از محل تولید آنها است و تحت تاثیرفاکتورهای جغرافیایی محلی خاص، نظیر آب، هوا و خاک هستند .
سیر بشاگرد و انبه میناب به عنوان دو نشانه جغرافیایی هرمزگان ثبت ملی شدند.
به گزارش ایانا از واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، مجری ثبت ملی نشان جغرافیایی انبه میناب و سیربشاگرد با اعلام این خبر گفت: این اقدام با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و پارک علم وفناوری هرمزگان با هدف هویت بخشی به  محصولات کشاورزی استان صورت گرفت .
صادق صمصام پور افزود: متاسفانه به دلیل عدم توجه به داشته های خودمان شاهد ثبت بسیاری از داشته های فرهنگی استان به نام دیگر مناطق ثبت هستیم.
وی با اشاره به اهمیت ثبت نشانه های جغرافیایی اظهار داشت: نشان جغرافیایی نشانی است که بر روی کالاهایی که دارای یک منطقه جغرافیایی خاص بوده و کیفیت وشهرت آن به واسطه آن منطقه بکار می رود وبه عبارت دیگر یک نشان جغرافیایی نام و محل منشاء تولید را نشان می دهد.
صمصام پور خاطر نشان کرد: محصولات کشاورزی دارای کیفیتی هستند که نشات گرفته از محل تولید آنها است و تحت تاثیرفاکتورهای جغرافیایی محلی خاص، نظیر آب، هوا و خاک هستند .
مجری ثبت ملی نشان جغرافیایی انبه میناب وسیر بشاگرد گفت: استفاده از نشان جغرافیایی محدود به محصولات کشاورزی نیست ونشان جغرافیایی می تواند کیفیت خاص یک محصول که به واسطه عوامل انسانی که در محل تولید آن محصول وجود دارند برجسته و نمایان سازند نظیر سنت ها، مهارت های خاص تولید و  محل تولید می تواند یک روستا، شهر و منطقه ای خاص یا کشور باشد. 
صمصام پورعنوان کرد: اسم مبدا یک نوع خاص از نشان جغرافیایی است که بر روی محصولات بکار می رود که دارای یک کیفیت خاص بوده و آن کیفیت خاص منحصرا برای محیط جغرافیایی خاص است که که آن محصولات در آنجا تولید می شود.
وی تاکید کرد : نشان های جغرافیایی  نیازمند حمایت هستند در غیر اینصورت توسط افراد غیر مجاز در تجارت مورد تقلب قرار خواهند گرفت.  برای مثال (دارجیلینگ)برای چای که در باغ های چای دارجینگ پرورش داده نشده برای مصرف کننده وتولید کننده زیان آور است. یعنی  مصرف کننده فریب می خورد که یک کالای با کیفیت را تهیه کرده درحالی که کالای تقلبی است. 
صمصام پور افزود:هم چنین کالای تقلبی که به نام نشانه دار جیلینگ در بازار ارائه شده به شهرت  و موقعیت تجار ضربه می زند.
وی عنوان کرد:ما آمادگی داریم تا آنچه مربوط به هرمزگان بوده و برای عموم شناخته شده است را به ثبت ملی نماییم

تغییرات آب و هوایی می‌تواند تغذیه را بدتر کند
کاهش پروتئین گندم، برنج و محصولات اصلی تحت تاثیر تغییرات اقلیمی
شواهد حاکی از کاهش برخی از ریزمغذی‌های خاص و پروتئین در گیاهان است.
شواهد حاکی از کاهش برخی از ریزمغذی‌های خاص و پروتئین در گیاهان است.
به گزارش ایانا از ساینس نیوز، یک بشقاب شام با مواد غذایی انباشته از گیاهان ممکن است در اواخر قرن حاضر به همین اندازه فعلی مواد مغذی را ارائه ندهد. تغییرات آب و هوایی می‌تواند محتوای مواد مغذی و پروتئین را در گندم، برنج و سایر محصولات اصلی کمتر کند.
سلنیوم یک عنصر ردیابی برای سلامت انسان است، در حال حاضر این ماده در رژیم غذایی یک هفتم مردم جهان کاهش یافته است. مطالعات به بررسی ارتباط کاهش سلنیوم  با برخی مشکلات مانند ضعف سیستم ایمنی و سایر بیماری‌ها پرداخته است. در این مطالعه مشخص شد که در نقاطی که سلنیوم به شدت کم است مانند چین، فرم استخوان‌بندی کودکان به اندازه و شکل نرمال نیست.
براساس مطالعه اخیری که انجام شده بود و در این خبرگزاری نیز منتشر شده بود، سلنیوم این عنصر حیاتی می‌تواند در اراضی کشاورزی تحت تاثیر تغییرات آب و هوا قرار گیرد.
محققان دانشگاه‌هاروارد در مقاله خود که در ۶ ژانویه جاری در سایت بررسی سالانه سلامت عمومی منتشر شد به بررسی میزان آهن و روی دو ماده مغذی در برخی محصولات کشاورزی پرداخته‌اند. مایرز یکی از محققان این تیم مطالعاتی در سخنرانی خود در ۱۶ فوریه در مجمع سالانه سلامت عمومی در آتلانتا نسبت به کاهش مواد مغذی در محصولات کشاورزی تا آخر قرن حاضر هشدار داد. مایرز در بخشی از سخنرانی خود گفت:  اگر ۱۰ سال پیش بود و ما قرار بود به تاثیر افزایش دی اکسید کربن بر سلامت انسان فکر کنیم، هیچ گاه به این فکر نمی‌کردیم که مواد مغذی در محصولات کشاورزی هم کم شوند. اما در حال حاضر ما با اختلال‌های جدی در سیستم‌های طبیعی کره زمین مواجه هستیم.
مایرز و همکارانش با تشکیل پایگاه داده از ۹۵ ماده غذایی مورد مصرف در ۱۸۸ کشور جهان، خطر رکود نسبتا متوسط عنصر روی را بر مردم در آینده محاسبه کردند. براساس یافته‌های محققان در سال ۲۰۱۵، تغییرات غذایی تا سال ۲۰۵۰ حدود ۱۳۸ میلیون نفر را بیشتر تحت کمبود روی قرار خواهند گرفت. و برای بیش از ۲ میلیارد نفر در حال حاضر کمبود روی وجود دارد، کاهش مواد مغذی در محصولات می‌تواند در آینده مشکلات سلامتی را افزایش دهد.
کمبود روی به‌ویژه برای سلامتی زنان و کودکان بسیار اهمیت دارد. روی باعث افزایش خطر زایمان زودرس بین زنان باردار شده و می‌تواند باعث اختلال در رشد کودکان شود.
بر اساس آزمایش‌های انجام شده محققان دریافتند که غلظت آهن در گندم به‌طور متوسط ۵ درصد کاهش یافته است. سطح عنصر روی ۹ درصد کاهش یافته است. بسیاری از سایر محصولات نیز کاهش آهن و روی را نشان دادند، در حالی‌که مثلا ذرت و ذرت خوشه‌ای در جذب کربن، نوعی سازگاری را با افزایش میزان دی اکسید کربن نشان داده‌اند.
در واقع آینده مواد غذایی از لحاظ مواد مغذی چندان امیدوار کننده نیست.

توصیه های هواشناسی کشاورزي تا نخستین روز آغاز بهار ۹۶
اداره هواشناسی کشاورزی برای کشاورزان سراسر کشور در روزهای آینده، مجموعه اقدامات و عملیات پیشگیری توصیه کرد.
به گزارش ایانا، در این اطلاعیه با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی هر منطقه ای، عملیات لازم مراقبتی و مقابله ای توصیه و تاکید شده است. این توصیه های به شرح زیر است:
· استان های آذربایجان های شرقی، غربی و زنجان:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روز پنج شنبه و از روز یکشنبه به بعد به دلیل بارش
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ به دلیل نوسانات دما
· کنترل دما و تهویه انبار های نگهداری محصولات کشاورزی در ساعات ابتدایی روز و شب هنگام
· برنامه ریزی و انجام تمهیدات لازم برای تهیه و کاشت نهال و احداث باغ
· استفاده از قیم در نهال های تازه غرس شده
· هرس سبک درختان میوه
· جمع آوری و معدوم سازی شاخ و برگ های ریخته شده در سطح باغ
· تغذیه باغات با کودهای شیمیایی و کود حیوانی پوسیده به روش چال کود
· دقت در جابجائی نهال های ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی درحین حمل و نقل
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· ضدعفونی درختان میوه با استفاده ازمحلول بردو تا قبل از روز دوشنبه
· محلول پاشی با روغن ولک در درختان میوه به منظور ازبین بردن تخم زمستان گذران آفات تا قبل از روز دوشنبه
· ردیابی شب پره مینوز گوجه فرنگی در گل خانه ها
· زراعی:
· اجرای عملیات خاک ورزی با آماده سازی بستر کاشت زرعت های بهاره با مساعدشدن رطوبت خاک و شرایط جوی تا قبل از آغاز بارش ها
· بازديد از اماكن زمستان گذران شناخته شده سن گندم
· مصرف کودهای ازته تا قبل از آغاز بارش ها
· کشت چغندر قند بهاره از دهم فروردین سال ۱۳۹۶ به بعد
· زنبورداری:
· تغذیه مصنوعی و بستن دریچه کندو های زنبور عسل به ویژه در صبح هنگام
· محافظت و پوشاندن کندوهای زنبور عسل در روزهای وقوع بارش
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه
· استان اردبیل:
· باغبانی:
· محدودیت در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روز های پنج شنبه و جمعه به دلیل بارش پراکنده و در روز دوشنبه و سه شنبه به دلیل بارش باران
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ به دلیل نوسانات دما
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· نسبت به تغذیه باغات با کودهای شیمیایی و کود حیوانی پوسیده به روش چال کود اقدام گردد.
· دقت در جابه جائی نهال های ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی درحین حمل و نقل
· برنامه ریزی و انجام تمهیدات لازم برای تهیه و کاشت نهال و احداث باغ
· هرس درختان میوه با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه
· پایش و مبارزه با بیماری های لکه سیاه سیب و دیگر بیماری ها در درختان میوه در مشکین شهر، اردبيل، نمین، نیر، سرعین،خلخال و کوثر
· زراعی:
· آمادگی برای مبارزه با علف های هرز در مزارع غلات در پارس­آباد، بیله ­سوار و گرمي
· پایش در مزارع غلات در خصوص بیماری های قارچی در پارس­آباد، بیله­ سوار و گرمي
· بازديد از اماكن زمستان گذران شناخته شده سن گندم در مناطق گرم و معتدل
· مصرف کودهای ازته تا قبل از آغاز بارش ها
· کشت چغندر قند بهاره از دهم فروردین سال ۱۳۹۶ به بعد
· زنبورداری:
· تنظیم دریچه کندوهای زنبور عسل در روزهای آتی و انجام تغذیه مصنوعی
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· محافظت و پوشاندن کندوهای زنبور عسل در روزهای وقوع بارش
· شیلات:
· تنظیم جیره غذائی در مزارع پرورش ماهی بر اساس شرایط وضع هوا
· استان های کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روز پنج شنبه و از روز یکشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· اجرای نقشه باغ وچاله کنی محل غرس نهال و تهیه نهال استاندارد و سالم و غرس نهال طبق اصول فنی تا روز یکشنبه
· انجام هرس درختان میوه طبق اصول فنی تا روز یکشنبه
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ به دلیل نوسانات دما
· استفاده از کودهای فسفاته و سولفات پتاسیم و کودهای آلی به صورت چالکود تا قبل از وقوع بارش
· کنترل دما و رطوبت و انجام تهویه در انبارها سيب زمينی به ویژه در صبح و شب هنگام
· دقت در جابجائی نهال های ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی درحین حمل و نقل
· مبارزه زمستانه با شپشک درختان میوه به جز در روز های بارانی
· زراعی:
· کشت چغندر قند بهاره از دهم فروردین سال ۱۳۹۶ به بعد
· بازديد از اماكن زمستان گذران شناخته شده سن گندم در مناطق گرمسیر
· زنبورداری:
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· استان های گیلان و مازندران:
· باغبانی:
· احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روز پنج شنبه و از روز یکشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· انجام هرس درختان در روز های بدون بارش
· وجین علف های هرز مزارع کلزا و سبزیجات
· کاشت سیب زمینی
· احداث زهکش های مناسب در داخل و اطراف مزارع
· ضرورت آماده سازی اراضی شالیزاری
· کنترل شیمیایی باغات مرکبات، هسته دار و دانه دار (مصرف سم اکسی کلراید مس، روغن پاشی و . . .) در مناطق میان بند و ساحلی ( به غیر از روز جمعه در ارتفاعات )
· کنترل شیمیایی یا کنترل مکانیکی علف های هرز مزارع سیر و پیاز در مناطق میان بند و ساحلی ( به غیر از روز جمعه در ارتفاعات )
· کوددهی خاکی با استفاده از کودهای نیتروژنه (دو سوم توصیه کودی) و فسفاته و پتاسه به روش چالکود تا قبل از وقوع بارش
· حذف پاجوش های باقیمانده فصل زراعی قبل در باغ های زیتون و وفندق
· وجین علف های هرز و هرس درختان توت در روز های بدون بارش
· تولیدکنندگان نهال توت ضمن آماده نمودن نهال اقدامات قرنطینه ای برای انتقال نهال سالم به سایر استان ها را انجام دهند.
· کشاورزانی که درختان قدیمی توت دارند می توانند نسبت به کف بر کردن آنها اقدام نمایند.
· مبارزه با نرم تنان به خصوص راب و حلزون ها به جز در روزهای بارانی
· تولیدکنندگان نهال توت نسبت به عرضه نهال های سالم و استاندارد (عاری از بیماری و آلودگی های نماتدی) اقدام نمایند.
· مرکبات کاران  به منظور از بین بردن پناهگاه ها و کاهش جمعیت آفات بیماری ها ضمن حذف و انهدام شاخه های هرس شده و آفت زده نسبت به انجام عملیات روغن پاشی بر اساس توصیه های کارشناسی اقدام نمایند(به جز روزهای بارانی).
· زراعی:
· احداث زهکش های مناسب در داخل و اطراف مزارع
· کنترل شیمیایی علف های هرز مزارع گندم و جو در مناطق میان بند و ساحلی در روز های بدون بارش
· کنترل شیمیایی بیماری ها و آفات کلزا در مناطق میان بند و ساحلی در روز های بدون بارش
· با توجه به شرایط جوی زارعین نسبت به لایروبی انهار و کانال های ۳ و ۴ اقدام نمایند. (در روز های بدون بارش)
· آماده سازی اراضی شالیزاری
· زنبورداری:
· انتقال کلنی های زنبور عسل به مزارع کلزا
· آماده سازی کلنی های زنبور عسل و تغذیه دستی کندوها جهت تحریک ملکه برای تخم ریزی و افزایش جمعیت کندو
· استان گلستان:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روز پنج شنبه و از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· در باغات آلوده به کنه مصرف کنه کش های مناسب به همراه روغن امولسیون شونده به جز در روز های بارانی
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ و بازبینی گلخانه ها جهت کنترل بیماری های قارچی
· انجام عملیات هرس درختان میوه در ساعات گرم روز و به جز در روز های بارانی
· تهویه و هوادهی خزانه کاشت نهال های گوجه فرنگی در شب های سرد و روزهای گرم
· زراعی:
· کنترل علف های هرز و سم پاشی مزارع گندم و کلزا با علفکش های توصیه شده به جز در روز های بارانی
· کنترل آفت سوسک گرده خوار مزارع کلزا که در مرحله شروع غنچه دهی هستند به جز در روز های بارانی
· مزارع کلزایی که در مرحله شروع گل دهی هستند جهت افزایش عملکرد در واحد سطح تعداد ۲ کندو زنبور عسل در هکتار مستقر نمایند
· زنبورداری:
· در اختیار گذاشتن کیک تغذیه ای برای زنبور عسل
· با توجه به سم پاشی مزارع کلزا زنبورداران نسبت به بستن دریچه ها اقدام نمایند.
· استان های تهران، البرز، قم، قزوین، مرکزی و سمنان:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· هرس درختان میوه به جز در روز های بارانی
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ در صبح هنگام
· زراعی:
· مصرف کود ازته قبل از آغاز بارش
· انجام عملیات آماده سازی اراضی جهت کشت بهاره به جز روزهای بارانی
· زنبورداری:
· محافظت از کندو ها و انجام تغذیه مصنوعی در مناطق بالا دست و کوهپایه ای
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· استان اصفهان:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· هرس و معدوم نمودن شاخه های بیمار درختان به جز در روز های بارانی
· اجرای نقشه باغ وچاله کنی محل غرس نهال و تهیه نهال استاندارد و سالم وغرس نهال طبق اصول فنی تا روز یکشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· تغذیه درختان بااستفاده از کودهای شیمیایی ماکرو ومیکرو به جز در روز های بارانی
· زراعی:
· مبارزه باآفات سرخرطومی یونجه ومبارزه با علف های هرزمزارع گندم،جو وکلزا به جز در روز های بارانی
· تغذیه زعفران باکودهای محلول درآب بصورت محلول پاشی در روز های بدون بارش
· سله شکنی درمزارع گندم که تاکنون سبز نشده اند
· مبارزه با آفات شته محصول کلزا در روز های بدون بارش
· آماده سازی زمین جهت کشت سورگوم در مناطق گرمسیراستان
· مصرف کود سرک در مزارع غلات تا قبل از روز دوشنبه
· عملیات سمپاشی زمستانه (پیش بهاره) برعلیه برخی آفات نظیرشپشک ها وپسیل ها پس از سپری شدن اوج سرمای زمستان وقبل ازبیدارشدن درختان وتورم جوانه ها درفضاهای سبز استان به جز در روز های بارانی
· زنبورداری:
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· محافظت از کندوها و انجام تغذیه مصنوعی در مناطق بالادست و کوهپایه ای
· استان یزد :
· باغبانی :
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ
· هرس و معدوم نمودن شاخه های بیمار درختان به جز در روز های بارانی
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· زراعی:
· کنترل علف های هرز مزارع و کنترل شته مومی کلزا به جز در روز های بارانی
· مصرف کود سولفات آمونیوم در مزارع کلزا تا قبل از وقوع بارش
· مبارزه شیمیایی با شته مومی کلزا با مشورت کارشناسان مراکز خدمات جهاد کشاورزی به جز در روز های بارانی
· مبارزه شیمیایی با علف های هرز مزارع گندم، جو و کلزا در ساعات گرم روز به جز در روز های بارانی
· زنبورداری:
· قرار دادن کندوهای زنبور عسل در مکان های مطمئن
· كنترل ذخيره غذايي و مراقبت از کندوها جهت جلوگيري از نفوذ آب و رطوبت به كندوها
· استان های خراسان شمالی و خراسان رضوی:
باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ
· کشت چغندر قند بهاره از دهم فروردین سال ۱۳۹۶ به بعد
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· هرس و معدوم نمودن شاخه های بیمار درختان به جز در روز های بارانی
· زراعی
· آماده سازي زمین براي کشت پیاز و حبوبات
· مبارزه با علف های هرز به جز در روز های بارانی
· زنبور داری:
· با توجه به مساعد شدن شرایط محیطی نسبت به انتقال کلنی هاي زنبور عسل به مناطق مساعد اقدام گردد.
· محافظت از کندو ها و انجام تغذیه مصنوعی و قرار دادن کندوهای زنبور عسل در مکان های مطمئن
· كنترل ذخيره غذايي و مراقبت از کندوها جهت جلوگيري از نفوذ آب و رطوبت به كندوها
· استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· کاشت نهال و احداث باغ به جز در روز های بارانی
· پخش و زیر و رو کردن کود حیوانی و کمپوست در مزارع و باغات به جز در روز های بارانی
· تغذیه درختان به روش نوار کود و چال کود به جز در روز های بارانی
· شروع عملیات هرس درختان میوه و درصورت لزوم کف بری درختان انار سرمازده به جز در روز های بارانی
· مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی با مشورت کارشناسان کشاورزی به جز در روز های بارانی
· دقت در جابجایی نهالهای ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی در حین حمل و نقل
· احتیاط های لازم در خصوص استفاده از روغن ولک در باغات برای دفع آفات با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی
· کشت منداب به عنوان کود سبز در باغات و مزارع تا قبل از وقوع بارش
· زراعی:
· مصرف کود سرک در مزارع گندم جو و کلزا تا قبل از آغاز بارش
· مبارزه با علف های هرز مزارع با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی به جز در روز های بارانی
· مهیا بودن شرایط جهت کاشت محصولات زراعی دیم
· بازدید های مستمر و منظم مزارع به علت احتمال شیوع زنگ زرد گندم، ریزش سن غلات و هجوم ملخ به مزارع
· کشت بذر درخزانه وگلخانه جهت تهیه نشا ادامه یابد
· کشت سبزیجات برگی در زیر پلاستیک درمزارع و باغچه های خانگی در نواحی سردسیر استان
· آماده سازی زمین برای کاشت صیفی جات تا قبل از وقوع بارش
· زمینهای کشاورزی آلوده به آفات با کولتیواتر(چنگک)شخم و توسط ماکیان چرانیده شود و بقایای گیاهان آلوده به آفات سوزانده شود.
· زنبورداری:
· محافظت و پوشاندن کندوهای زنبور عسل در روزهای وقوع بارش
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· استان های فارس، بوشهر و هرمزگان:
· باغباني:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ
· ادامه هرس درختان انگور و سایر باغات به جز در روز های بارانی
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· اجرای نقشه باغ وچاله کنی محل غرس نهال و تهیه نهال استاندارد و سالم وغرس نهال طبق اصول فنی قبل از روز دوشنبه
· پخش و زیر و رو کردن کود حیوانی و کمپوست در مزارع و باغات تا قبل از روز دوشنبه
· تغذیه درختان به روش نوار کود و چال کود تا قبل از روز دوشنبه
· زراعی:
· مصرف کود سرک تا قبل از آغاز بارش ها در روز دوشنبه
· زنبورداري:
· محافظت و پوشاندن کندوهای زنبور عسل در روزهای وقوع بارش
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· استان های ایلام و خوزستان:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· تنظیم دما و رطوبت گلخانه ها و سالن های پرورش قارچ
· تغذیه درختان به روش نوار کود و چال کود تا قبل از روز دوشنبه
· پخش و زیر و رو کردن کود حیوانی و کمپوست در مزارع و باغات تا قبل از روز دوشنبه
· اجرای نقشه باغ وچاله کنی محل غرس نهال و تهیه نهال استاندارد و سالم وغرس نهال طبق اصول فنی تا قبل از روز دوشنبه
· چین برداری سبزی و صیفی با رعایت تناوب در روز های بدون بارش
· مبارزه با سفیدک در باغات انگور تا قبل از روز دوشنبه
· هرس و معدوم نمودن شاخه های بیمار درختان تا قبل از روز دوشنبه
· جمع آوری مرکبات
· لایروبی زهکش ها و پاکسازی جوی های ورود به مزرعه
· زراعی:
· با توجه به افزایش رطوبت و وقوع بارش مزارع گندم از نظر آفات (شته) و از نظر بیماری ها ( زنگ گندم ) مستمرا بازدید گردد.
· توزیع کود سرک در مزارع پیش کار و پس کار گندم و جو که در مرحله رشد رویشی و ظهور سنبله می باشند تا قبل از روز دوشنبه
· مزارع پیش کار از نظر آلودگی به زنگ گندم بازدید شود.
· مبارزه با علف های هرز در مزارع غلات در روز های بدون بارش
· استفاده از کود سرک در مزارع کلزا تا قبل از آغاز بارش ها
· زنبورداری:
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· با توجه به سمپاشی مزارع کلزا زنبورداران نسبت به بستن دریچه ها اقدام نمایند
· در مزارع شبدر و یونجه با توجه به نزدیکی زمان تلقیح، استقرار کندوی عسل بسیار مفید می باشد.

در حضور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت
تودیع و معارفه مدیران سابق و جدید کشت و صنعت مغان/ محمدی رفت، پورپیغمبر آمد
سرانجام وزیر جهاد کشاورزی پس از پذیرش استعفای اروجعلی محمدی، با صدور حکمی میرجمال الدین پورپیغمبر را به عنوان مدیر عامل جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان منصوب کرد.
به گزارش خبرنگار ایانا از اردبیل، محمد علی جوادی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی که در آئین معارفه مدیرعامل و هیئت مدیره جدید شرکت که با حضور مدیرکل امور استان ها – مدیر کل تحول و نوسازی و مدیرعامل شهرک های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی و جمع کثیری از کارکنان و مدیران شرکت و مشاور نماینده حوزه انتخابیه شهرستان های پارس آباد و بیله سوار سخن می گفت، با اعلام این خبر افزود: در حوزه كشاورزي كارهاي بسيار اميدبخشي انجام شده است و در گذشته که وارد كننده ۵ ميليون تن گندم بودیم، هم اکنون نه تنها به خودكفايي رسیده ایم بلکه مازاد بر نیاز آن یعنی بیش از يك ميليون تن نیز صادر شده و در حوزه بهبود آب كشاورزي هم كارهاي بسيار جدي در دولت تدبير و اميد انجام گردیده است.
وي با تجليل از اقدامات اروجعلی محمدي در طول سه سال خدمت در كشت و صنعت و دامپروري مغان اعلام کرد: این شركت با احياء و نوسازي در بخش هاي زراعت، توليد بذر، باغباني، گوشت و فراورده هاي لبني، توليد شكر و خصوصا مكانيزاسيون گام های موثري را برداشته شده است.
معاون وزير جهادكشاورزي با اشاره به تغييرات انجام گرفته در هیات مديره اين شركت گفت: تغييرات مديريتی جزو راهكارهاي مهم در نظام تحول اداري است و با بررسي هاي انجام شده و مذاكرات به عمل آمده، میرجمال الدين پور پیغمبر، به عنوان مدیر عامل جدید این شرکت از سوی وزیر جهاد کشاورزی منصوب و معرفی شده است.
مدیرعامل جدید: کشت و صنعت و دامپروری مغان؛ نگین بخش کشاورزی خاورمیانه
در ادامه، میر جمال الدین پور پیغمبر، مدیرعامل جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان که پیش تر در سمت معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل فعالیت داشت، اظهار امیدواری کرد طبق فرمایشات مقام معظم رهبری همه تلاش به کار گرفته خواهد شد تا این شرکت بزرگ روزبه روز توسعه یابد.

میرجمال الدین پورپیغمبر
مدیر عامل جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان
وی افزایش مکانیزاسیون شرکت و تغییر رویه آبیاری، زمینه خاک ورزی، کشاورزی دقیق، ایجاد توسعه گلخانه، توسعه باغات، تولید زیتون و روغن زیتون، توسعه گیاهان دارویی تولید نهال و بذر و ایجاد زنجیره های تولید و در کنار این ها، بحث اشتغال و کارآفرینی را از برنامه های اساسی برای تداوم توسعه شرکت اعلام کرد تا این شرکت که به تعبیر مدیرعامل جدید، "نگین خاورمیانه" محسوب می شود، همچنان در تولیدات کشاورزی محور قرار گیرد.
در پایان این مراسم که اسکانلو، مشاور عالی شکور پورحسین، نماینده حوزه انتخابی پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت، با اهدای لوح تقدیری از زحمات اروجعلی محمدی، قدردانی شد.
معرفی هیات مدیره جدید با احکام وزیر
بر اساس گزارش خبرنگار ایانا با صدور احکام جدید، میر جمال الدین پورپیغمبر به عنوان مدیر عامل جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، عدیل سروی به عنوان رئیس هیئت مدیره، شهریار نگاهی، نائب رئیس و محمود علایی و صادق نادری به عنوان اعضای هیئت مدیره از سوی وزیر جهاد کشاورزی انتصاب و معرفی شدند.
شركت سهامی كشت و صنعت و دامپروری و دامپروری مغان درسال ۱۳۵۳ خورشیدی درقسمتی از اراضی دشت مغان استان اردبیل به منظور بهره‌برداری از امكانات اقليمی دشت و ارتقاء كشاورزی و صنعت در منطقه تأسيس شد و امروزه دشت مغان به يكی از قطب‌های پيشرفته در زمينه كشاورزی، دامپروری، باغداری و صنايع‌وابسته است./

در کارگروه مشترک جهاد کشاورزی و وزارت نیرو مطرح شد مطرح شد:
بروز بحران خاک در دهه آینده
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به مغفول واقع شدن خاک به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی کشور گفت: اگر امروزه با مشکل آب مواجه هستیم، ممکن است در ۱۰ سال آینده با مشکل خاک نیز مواجه باشیم.
به‌گزارش ایانا از پاون، چهاردهمین جلسه کارگروه مشترک وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی در خصوص طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی، عصر دیروز (سه‌شنبه) با حضور رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، علی مراد اکبری معاون امورآب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، محمد حاج‌رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و اعضای کار گروه در ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد.
علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در این نشست با ارائه گزارش عملکرد یک ساله کارگروه مشترک وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی بیان کرد: در طول سال جلسات متعددی تشکیل شد که در برخی موارد شاهد اختلاف سلیقه‌هایی بودیم که به دلیل وجود اهداف مشترک و برنامه‌ریزی‌های قوی‌تر توانستیم با اندیشه‌های بهتر مشکلات را از سر راه برداریم.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ شاهد جلسات متعدد در خصوص کیفیت و کمیت آب کشور در حوضه‌های مختلف آبریز (آبخیز) بوده‌ایم، گفت: با اتمام سند ملی آب که متفاوت از سند قبلی است، شاهد ورود هواشناسی و خاک نیز در سند ملی آب که باعث می‌شود تا ظرفیت نگهداری و نفوذپذیری خاک‌ها بتواند گنجینه‌ای از اطلاعات برای استفاده مشاوران باشد هستیم.
بعد از مشکل آب، مشکل خاک جدی است
علی مراد اکبری با اشاره به مغفول واقع شدن خاک به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی کشور، افزود: اگر امروزه با مشکل آب مواجه هستیم، ممکن است در ۱۰ سال آینده با مشکل خاک نیز مواجه باشیم.
وی بیان: آب یک عنصر تجدید پذیر طبیعت است ولی خاک به هیچ عنوان دارای تجدیدپذیری نیست.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک با بیان اینکه لایحه حفاظت از خاک در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، گفت: خاک مخزن آب است و مواد آبی بیش از ۶۰ درصد خاک‌های موجود کشور کمتر از نیم درصد است که باید به ۲ یا ۳ درصد افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه طرح احیا و تعادل بخشی یکی از مهم‌ترین طرح‌های کشور است و وزارت نیرو در مدتی که مسئولیت دبیری آن را به عهده داشته به نحو احسن وظایف خود را انجام داده است از اعضا خواست تا برای سال آینده نیز مسئولیت دبیری این کارگروه به وزارت نیرو سپرده شود.
اکبری با بیان اهمیت این طرح برای سال ۹۶ پیشنهاد کرد: در سال آینده جلسه‌ای با حضور وزرای نیرو و جهاد کشاورزی برگزار شود.
وی ادامه داد: گزارش‌های این کارگروه باید هر ۳ ماه یک بار ارائه شود و در قالب نامه‌ای که از سوی معاونان وزارت نیرو و جهاد کشاورزی به رئیس جمهور ارسال می‌شود،‌نسبت به افزایش تخصیص اعتبار این طرح اقدام شود.
موفقیت طرح تعادل بخشی در گرو اجماع ملی
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در این جلسه گفت: برای موفقیت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی نیاز به ایجاد اجماع ملی داریم.
رحیم میدانی با بیان این مطلب که دبیری کارگروه مشترک وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی به صورت دوره‌ای و یک ساله است، افزود: مسئولیت دبیری این کارگروه در سال ۹۵ به عهده وزارت نیرو بود که در این جلسه با اکثریت آرا قرار شد تا انجام این مسئولیت در سال ۹۶ نیز بر عهده این وزارتخانه باشد.
وی با اشاره به اینکه اگر به دنبال مباحث مهم خاک نباشیم، بخشی از آب نیز به هدر می‌رود، افزود: ما باید شناسایی دقیقی از منابع خاک کشور داشته باشیم، زیرا خاک نامناسب باعث خواهد شد تا بخش زیادی از آب کشور به صورت تبخیر از بین برود.
نقش خاک در هدر رفت آب
رحیم میدانی با اشاره به این مطلب که در دولت یازدهم کار سخت و سنگینی را آغاز کرده‌ایم و برای موفقیت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی نیاز به ایجاد اجماع ملی داریم، افزود: در سطح دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی نیاز به مطرح شدن شبهات است تا با تبادل اطلاعات و افکار به یک نقطه مشترک برسیم و همگی در موفقیت این طرح سهیم باشیم.
وی با بیان اینکه کشور ما شاهد از بین رفتن نیمی از منابع آبی خود به واسطه عدم مدیریت در تولید و مصرف بوده است، افزود: به رغم اهمیت این طرح، متاسفانه این طرح مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته و اعتبارات لازم برای اجرای آن اختصاص نیافته که امیدواریم در سال آینده شاهد تحولات اقتصادی در همه برنامه‌ها به‌خصوص این طرح باشیم تا بتوانیم پیگیری‌های آن را تا پایان ادامه دهیم.
مهم‌ترین مصوبات پانزدهمین جلسه شورایعالی آب
جهانگیر حبیبی معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز در سخنانی با اشاره به ضرورت تشکیل کار گروه مشترک بین وزارت نیرو و جهاد کشاورزی بر لزوم توجه به وضعیت کنونی منابع آب زیرزمینی کشور و اجرای تکالیف شورای عالی آب تاکید کرد.
وی افزود: اجرای پروژه‌های ۱۵ گانه طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، محاسبه آب قابل برنامه‌ریزی توسط وزارت نیرو ظرف ۶ ماه، تعیین الگوی کشت توسط جهاد کشاورزی در مدت دو سال و تشدید برخورد با متخلفان و متجاوزان به منابع آب را از مهم‌ترین مصوبات پانزدهمین جلسه شورای عالی آب بود.
وی با بیان اینکه کار گروه مشترک وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی تا کنون ۱۴ جلسه رسمی تشکیل داده است گفت: اتخاذ تصمیم‌های لازم برای نظام مند کردن همکاری‌های دو وزارتخانه، متعادل سازی شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه دو وزارتخانه در خصوص انجام همکاری‌های لازم برای اجرای طرح تعادل بخشی و احیا، پیگیری روند اجرای پروژه‌های طرح احیا در دو وزارتخانه، اقدامات مشترک برای پیگیری تأمین و تخصیص اعتبارات لازم برای طرح احیا از دیگر وظایف این کار گروه است.
جهانگیر حبیبی ادامه داد: ارائه راه حل‌ها و پیشنهادات به منظور ایجاد معیشت جایگزین برای صاحبان چاه‌های غیر مجاز، تعیین واحدهای هماهنگی جهت تدقیق آمار و اطلاعات دو وزارتخانه و اجتناب از ورود به ماهیت آمارها، تمرکز بر فعالیت‌ها و اجرای پروژه‌های دو وزارتخانه در دشت‌های پایلوت، اجرای طرح‌های نوین آبیاری برای چاه‌های دارای پروانه معتبر و مجهز به کنتور با اهداف حفاظت منابع آب و صرفه جویی در مصارف و همچنین بکارگیری همه ظرفیت هادر توجیه و آموزش کشاورزی و آگاهی رسانی عمومی در راستای بهبود وضعیت مصارف آب بخش دیگری از وظایف این کار گروه است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گفت‌وگو با ایانا:
بخشی از پرتقال‌های وارداتی ترکیه‌ای هستند/ قصد واردات مجدد پرتقال نداریم
نیاز به واردات پرتقال علاوه بر کشور مصر از ترکیه نیز تأمین شده است و پرتقال‌های ترکیه‌ای نیز همچون پرتقال‌های مصری از کیفیت خوبی برخودار هستند.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با رد ادعای یخ‌زدگی پرتقال‌های ترکیه‌ای، گفت: برای اطمینان از کیفیت پرتقال‌های وارداتی از کشور ترکیه، شرکت‌های بازرسی بین‌المللی تحت نظارت و قرارداد شرکت‌های واردکننده وظیفه کنترل و اطمینان از سلامت این محصول را بر عهد دارند.
حسین صفایی افزود: علاوه بر کنترل در آنسوی مرزها، پرتقال‌ها پس از ورود به ایران در سردخانه‌ها مورد بازرسی قرار می‌گیرند تا از کیفیت آنها اطمینان کامل حاصل شود.
وی با بیان اینکه سازمان تعاون روستایی خود نیز دارای شرکت بازرسی است، تأکید کرد: حتی اگر پرتقال‌های آسیب‌دیده‌ای از فیلترهای عنوان‌شده عبور کنند، با رصد شرکت بازرسی تعاون روستایی اجازه عرضه در شبکه تنطیم بازار را پیدا نخواهند کرد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در پاسخ به این پرسش که به چه میزان پرتقال وارد کشور شده است، ادامه داد: در مجموع از هر دو کشور ترکیه و مصر ۴۰ هزار تن پرتقال وارد کشور شده است که به تدریج به بازار تزریق خواهد شد.
صفایی در پاسخ به پرسش دیگر ایانا مبنی بر اینکه آیا واردات مجدد پرتقال خواهیم داشت، بیان کرد: بنای واردات دوباره پرتقال را نداریم، اما اگر شرایط خاصی بر بازار حاکم و با کمبود این محصول روبه‌رو شویم ممکن است مجبور به واردات مجدد باشیم.
وی در پایان واردات پرتقال را در جهت تعدیل و تنطیم بازار روزهای پایینی سال و مهار قاچاقچیان دانست و اظهار کرد: با توجه به شرایطی که برای پرتقال شمال پیش آمد اگر این واردات انجام نمی‌شد شاهد جولان سودجویان و رشد صعودی قیمت این محصول در روزهای پایانی سال بودیم./

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه:
زمان احیای دریاچه ارومیه طولانی‌تر می‌شود
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه اعلام کرد: به دلیل تاخیر در پرداخت بودجه، ۶ ماه از اجرای برنامه‌های خود عقب افتاده‌ایم در نتیجه زمان مورد نیاز برای احیای دریاچه ارومیه، طولانی‌تر خواهد شد.
عیسی کلانتری در گفتگو با خبرنگار ایانا بیان کرد: ما امسال حداقل ۵۰ درصد برنامه‌های خود را اجرا نکرده‌ایم و اگر سایر سال‌ها اعتبارات به موقع و مناسب تامین شود، حداقل نیم سال (۶ ماه) به زمان ۱۰ ساله‌ای که برای احیای دریاچه ارومیه در نظر گرفته شده بود، افزوده خواهد شد.
با وجود آنکه ۲۱ اسفند ماه سال جاری اخباری درباره مصوبه هیئت‌وزیران به منظور اختصاص مبلغ ۸ هزار و دویست و هفت میلیارد ریال برای عملیات اجرایی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در رسانه‌ها منتشر شد، عیسی کلانتری گفت: هنوز مبلغی به ستاد احیا اختصاص نیافته و منتظریم ببینیم در روزهای باقیمانده سال، آیا این مبلغ به ستاد احیا تخصیص می‌یابد یا خیر. وی افزود: قرار است قسمتی از اعتبارات مورد نیاز را به ما اختصاص دهند.
به گفته دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه قول مساعد برای اختصاص ۶۰۰ میلیارد تومان به ستاد احیای دریاچه ارومیه داده شده ‌است.
همکاری با ژاپن، یک پروژه کوچک
دیروز بهرام طاهری مشاور وزیر نیرو در امور محیط زیست، ایمنی و بهداشت کار از امضای توافق‌نامه فاز دوم همکاری‌های سه جانبه میان وزارت نیرو، دولت ژاپن و ستاد احیای دریاچه ارومیه خبرداد.
این توافقنامه فاز دوم پروژه "مطالعه چرخه هیدرولیک حوضه آبریز(آبخیز) دریاچه ارومیه" است و به گفته مشاور وزیر نیرو، منابع مالی مورد نیاز پروژه حاضر از سوی دولت ژاپن تأمین شده و در همکاری با ستاد احیای دریاچه ارومیه، دفاتر منطقه‌ای آب استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و کردستان و نیروهای کارشناسی زیرمجموعه‌های وزارت نیرو، اساتید دانشگاهی و مشاورین ژاپنی به انجام خواهد رسید.
آن‌طور که طاهری اعلام کرده است، اجرای مراحل مختلف این پروژه تا تیرماه سال ۱۳۹۹ با راه‌اندازی "سامانه تصمیم‌یار مدیریتی (DSS) حوضه آبریز دریاچه ارومیه" برای استفاده توسط مسئولان محلی و ستاد احیای دریاچه ارومیه تحت مدیریت عالی وزارت نیرو و با مدیریت اجرایی رئیس دفتر برنامه‌ریزی و تجهیز منابع ستاد احیای دریاچه ارومیه به انجام خواهد رسید.
عیسی کلانتری در ارتباط با اظهارات مشاور وزیر نیرو گفت: این همکاری بین ستاد احیا و جایکای ژاپن بوده و پروژه کوچکی است که خیلی مهم نیست.
وی ادامه داد: سر جمع دو میلیون دلار اعتبار توسط جایکا تامین می‌شود و این مجموعه مطالعات اجتماعی و منطقه‌ای در حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام خواهد داد.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه بیان کرد: اگرچه پروژه جایکا بسیار کوچک است منتها بوق کرنای آنها زیاد است.

اراضی زراعی و باغی آذربایجان غربی تحت پوشش خدمات صندوق بیمه کشاورزی
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در سال زراعی ۹۶-۹۵، بیش از ۱۳۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تحت پوشش خدمات بیمه صندوق کشاورزی قرار گرفته است که از این میزان نزدیک به ۱۶ هزار هکتار از محصولات باغی و نزدیک به ۱۲۱ هزار هکتار محصولات زراعی هستند
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، اسمعیل کریم زاده در جلسه کارگروه خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات طبیعی و ستاد بیمه کشاورزی استان که در سالن جلسات ساختمان شماره یک برگزار شد، با بیان اینکه وجود بیمه کشاورزی نگرانی کشاورزان را در خصوص خسارت احتمالی حوادث غبیر مترقبه مرتفع می کند، افزود: با توجه به تهدیدها و خطرهای موجود در بخش کشاورزی، بیمه در این بخش به عنوان یک سیاست مطمئن حمایتی عمل می کند.
کریم زاده تصریح کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی استان نسبت به سایر استان های کشور، آذربایجان غربی جزو استان های خشک و نیمه خشک است و اکثرحوادث طبیعی و پیش بینی شده در استان ما احتمال وقوع دارد.
وی با اعلام اینکه قسمتی ازاعتبار صندوق بیمه توسط دولت پرداخت می شود، اظهار کرد: ۵۲ میلیارد تومان غرامت در سال زراعی ۹۴-۹۳ برای خسارت محصولات کشاورزی پرداخت شده بود و همچنین پیش بینی پرداخت غرامت در سال زراعی ۹۵-۹۴ به میزان ۴۲ میلیارد و ۶۴۷ میلیون تومان بود که تا کنون ۲۰ درصد غرامت محصول گندم و ۵۰ درصد غرامت بخش طیور پرداخت شده است.
این مقام مسئول اظهار کرد: امسال همچنین نزدیک به ۶ میلیون و ۶۵۲ هزار قطعه در واحدهای طیور و ۹۲ هزار کلونی زنبور عسل در زنبورستانهای استان تحت پوشش خدمات صندوق بیمه کشاورزی قرار گرفته اند که بیمه طیور نسبت به سالهای گذشته از رشد خوبی برخوردار است .
وی با اشاره به ضرورت ارائه گزارش های به موقع هواشناسی برای پیشگیری از خسارت ها و کاهش وقوع آن، اضافه کرد: به دلیل گزارش های به هنگام و اطلاع رسانی های هواشناسی و ایجاد آمادگی در کشاورزان باعث شد در پاییز سرد و خشک امسال شاهد کاهش خسارت وارده به بخش کشاورزی باشیم.
در ادامه این جلسه، مسئول حوادث غیرمترقبه و ستاد بیمه کشاورزی استان با بیان اینکه بوکان با ۳۴ هزار هکتار سطح تحت پوشش بیمه رتبه اول استان را دارد، گفت: شهرستان های مهاباد و تکاب با ۱۵ هزار هکتار، پلدشت با ۷ هزار و ۸۰۰ و ارومیه با ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار سطح تحت پوشش بیمه، در ردیف های بعدی بیمه محصولات زراعی قرار دارند.
محمد احرامی با اشاره به مشکلات پیش روی بیمه کشاورزی در سال زراعی ۹۴-۹۳، اظهار کرد: عدم پرداخت به موقع غرامت خسارت محصولات کشاورزی و عدم تایید به موقع خسارت محصولات کشاورزی در سال زراعی ۹۵- ۹۴ از جمله مشکلات موجود در خصوص بیمه کشاورزی است .
وی با اشاره به خسارت های وارد شده به بخش کشاورزی در سال زراعی جاری، ادامه داد: خسارت ناشی از بارش برف و شکستن درختان غیرمثمر در آبان ماه به در چالدران، خسارت ناشی از بارش برف و شکستن درختان غیرمثمر و مثمر و ریزش گلخانه و خسارت به محصول کلزا در سطح ۲۸ هکتار در ماکو، خسارت برف به گلخانه ها در آبان ماه در ارومیه، خسارت ناشی از سرمازدگی به محصولات گندم و جو در تکاب و بروز خشکسالی در سطح ۳۶ هزار هکتار از اراضی باغی و زراعی در سلماس از جمله این خسارت ها در سال زراعی ۹۶-۹۵ هستند.

مدیر جهاد کشاورزی تنکابن خبر داد:
پرداخت 887 میلیون تومان تسهیلات رونق تولید در بخش کشاورزی تنکابن
مدیر جهادکشاورزی تنکابن گفت: در راستای حمایت از رونق تولید، تثبیت و ایجاد اشتغال جدید تاکنون مبلغ 887 میلیون تومان تسهیلات رونق تولید به کشاورزان این شهرستان پرداخت شد
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، عقیل استادی اظهار کرد: تاکنون 200 نفر متقاضی طرح های بخش کشاورزی این شهرستان به منظور برخورداری از تسهیلات بسته رونق تولید در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده اند.
وی با بیان اینکه نرخ سود بانکی در بسته رونق تولید 18درصد و برای مکانیزاسیون کشاورزی 15درصد تعیین شده است، اظهار داشت: از این تعداد 57 نفر موفق به دریافت تسهیلات شدند و برای 58 نفر نیز اشتغالزایی صورت گرفت.
استادی در ادامه از کاشت 6 هزار و 700 اصله نهال سیب یارانه ای در اراضی شیب دار دهستان سه هزار این شهرستان در آینده نزدیک خبر داد و بیان داشت: این نهال ها دارای شناسنامه ، از گونه های مرغوب سیب و از ارقام مقاوم هستند که با هدف حفظ خاک در اراضی شیبدار، بهره وری حداکثری از خاک منطقه، ایجاد نوار سبز، تقویت اقتصادی کشاورزان و افزایش درآمد آنها انجام می شود.
مدیر جهادکشاورزی تنکابن خاطرنشان کرد : کاشت نهال های سیاه ریشه در اراضی شیب دار سبب کاهش وقوع بلایای طبیعی همچون سیل در منطقه خواهد شد.

جذب ۶۹ دستگاه تراکتور و کمباین در شهرستان زنجان
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زنجان گفت: جذب تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون و تجهیز کشاورزان به انواع ماشین های کشاورزی در راستای توسعه ناوگان ماشینی و افزایش ضریب مکانیزاسیون به عنوان یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی از اهمیت بالایی برخوردار است.
به گزارش ایانا از روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان زنجان، حسام‌الدین امیر مقدمی تصریح کرد: امسال تاکنون از محل خط اعتباری مکانیزاسیون با اعتبار حدود ۴۷ میلیارد ریال موفق به جذب تعداد ۶۹ دستگاه تراکتور و کمباین و تعداد ۱۰۴ دستگاه انواع ادوات کشاورزی در شهرستان زنجان شده ایم.
وی خاطرنشان کرد: امسال همزمان با ایام الله دهه فجر ۳۳ دستگاه تراکتور و ادوات دنباله بند، با اعتباری بالغ بر ۹ میلیارد و ۹۸۶ میلیون ریال به ۳۰ نفر از بهره برداران منطقه قره‌پشتلو تحویل داده شد

رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اردبیل اعلام کرد:
معرفی 417 رقم زراعی در اردبیل / ۱۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی از دانش فنی تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی
رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اردبیل گفت: ضرورت دارد بین مراکز تحقیقات، پارک علم و فناوری و دانشگاه‌های داخلی و بین المللی ارتباط منظم و منسجمی وجود داشته باشد تا با تقویت و تعامل سازنده بتوانیم دستاوردهای تحقیقاتی را به ثروت تبدیل کنیم.
رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اردبیل از معرفی 417 رقم زراعی در این استان خبر داد.
به گزارش ایانا از اردبیل، حسین کربلایی خیاوی در جلسه شورای تحقیقات کشاورزی با اعلام این خبر و ارائه گزارشی از عملکرد سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان افزود: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارتخانه در شش حوزه پژوهش و فناوری، تولید محصولات فناورانه، نظارت و ثبت گواهی بذر، مدیریت ذخایر ژنتیکی، آموزش و ترویج کشاورزی فعالیت می‌کند که در حوزه تحقیقات و فناوری، سازمان دارای دو هزار و 27 عضو هیأت علمی در ۵۵۵ گرایش تحقیقاتی در ۱۸ مؤسسه و مرکز ملی تحقیقاتی و ۳۴ مرکز تحقیقات استانی فعالیت می‌کند.
وی گفت: این مرکز ازنظر معرفی ارقام جدید زراعی و باغی و تحقیقات کاربردی در حوزه منابع طبیعی و گیاه‌پزشکی قوی‌ترین و مهم‌ترین نهاد تحقیقاتی کشور به شمار می رود.
رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اردبیل افزود: معرفی ۴۱۷ رقم زراعی، ۳۲۰ رقم باغی، انتشار ۶۰۰ دستورالعمل گیاه‌پزشکی، ایجاد۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان و ۱۲ مرکز رشد و فناوری کشاورزی از دستاوردهای این مرکز به حساب می آید.
کربلائی خیاوی یادآور شد: تاکنون ۱۸۰ دستاورد تحقیقاتی تجاری‌سازی شده و تنها دانش فنی تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی ۱۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور به دنبال داشته است.
وی با اشاره به تولید محصولات فناوری گفت: تولید و تأمین هسته‌های اولیه بذری شامل پرورشی ۱، ۲ و ۳ در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و طرح خوداتکایی و خودکفایی گندم و جو انجام گرفته است. این مرکز حدود ۸۰ تن بذر پرورشی ۱ و حدود ۸۰۰ تن بذر پرورشی ۲ برای اقلیم‌های متفاوت در محصولات مختلف کشاورزی تولید می‌کند.
دبیر شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان در زمینه نظارت، ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: مرکز در سه حوزه بذر، نهال و کود شیمیایی وظیفه نظارتی دارد. سالانه بیش از ۲۰۰ هزار هکتار مزارع تولید بذور محصولات مختلف کشاورزی و حدود ۲۸۰ نهالستان مورد بازدید کارشناسان مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال کشور قرار گرفته و این امر به گواهی و تأئید بیش از ۵۰۰ هزار تن بذر و بیش از ۱۸ میلیون اصله نهال منجر شده است.
وی با اشاره به برنامه های آموزش کشاورزی گفت: در معاونت آموزش سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی چهار برنامه اصلی شامل آموزش ضمن خدمت کارکنان، آموزش بهره‌برداران، آموزش علمی _ کاربردی و آموزش فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در دستور کار قرار دارد.
کربلای خیاوی در ادامه افزود: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با طراحی نظام نوین ترویج و جذب 10 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه، شبکه گسترده ترویج را در یک هزار و 200 مرکز خدمات کشاورزی مدیریت می‌کند. بر اساس این طرح عرصه‌های تولید کشور به 10 هزار پهنه تقسیم‌بندی شده و مروجان مسئول پهنه‌ها به عنوان نمایندگان بخش کشاورزی با کشاورزان ارتباط مشاوره‌ای برقرار و پهنه تحت پوشش را مدیریت می‌نمایند. همچنین برای دستیابی مروجان به آخرین دستاوردهای تحقیقاتی، سازمان سامانه تالار ترویج کشاورزی را راه‌اندازی کرده است.
وی با اشاره به برنامه‌های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در راستای آینده‌پژوهی اظهار کرد: شرایط دشواری که در بخش کشاورزی برای کشور مطرح است، ایجاب می‌کند تحقیقات به سوی شرایطی چون بحران آب، خشکسالی و گرمای بیشتر معطوف شود. با توجه به بحران آب و خشکسالی در کشور و به منظور افزایش بهره‌وری آب، توجه جدی به الگوی کشت، تولید ارقام مقاوم به شرایط نامساعد محیطی، تحقیقات دیم، تنوع بخشیدن به ارقام مختلف زراعی و باغی، تحقیقات خاک و آب، کنترل بیولوژیک با آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز و تأسیس و راه‌اندازی مراکز رشد و فناوری کشاورزی ضرورت دارد.
رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اردبیل با بیان اینکه تحقیقات موتور محرک بخش کشاورزی است و ظرفیت بسیار خوبی برای دانش‌بنیان کردن اقتصاد در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد بین مراکز تحقیقات، پارک علم و فناوری و دانشگاه‌های داخلی و بین المللی ارتباط منظم و منسجمی وجود داشته باشد تا با تقویت و تعامل سازنده بتوانیم دستاوردهای تحقیقاتی را به ثروت تبدیل کنیم.
وی گفت: عمده فعالیت‌های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل اجرای پژوهش‌های کاربردی و تقاضامحور با هدف حل مشکلات حوزه کشاورزی، تولید هسته‌های اولیه بذری، نظارت و کنترل بر تولید بذر و نهال، ترویج فناوری‌های نوین کشاورزی و آموزش ضمن خدمت کارکنان، آموزش بهره‌برداران، آموزش علمی کاربردی و آموزش فنی و حرفه‌ای و کاردانش است.
وی در پایان برنامه‌های آینده مرکز را پاسخگویی به چالش‌های پیش رو عنوان کرد و گفت: بایستی اولویت‌های تحقیقاتی به سمت پایداری منابع آب موجود، کشت دیم، تغییر الگوی کشت، تولید ارقام جدید مقاوم به شرایط نامساعد محیطی و توسعه روش‌های نوین آبیاری سوق داه شود.

با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزي ارائه شد:
ارزیابی عملکرد مدیران سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي در سال ۹۵
معاون وزیر جهاد کشاورزي با اشاره به گزارش "ارزیابی عملکرد مدیران" که توسط رئیس دفتر نظارت و ارزشیابی سازمان ارائه شد، اطلاعات جمع آوري شده را بسیار حائز اهمیت دانست تا بدین وسیله عوامل مؤثر بر کار و نقاط قوت و ضعف مدیریتی سنجیده و از فرصتی که در سازمان فراهم است، براي اصلاح امور استفاده شود.
با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزي ارزیابی عملکرد مدیران سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي در سال ۹۵ از سوی رئیس دفتر نظارت و ارزشیابی سازمان ارائه شد.
به گزارش ایانا از روابط عمومي سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي اسکندر زند با قدردانی از زحماتی که طی سال جاري توسط همکاران ستادي و استان ها صورت گرفت، توفیق خدمت رسانی به جامعه را وسیله‌اي براي کسب رضایت الهی و خوشنودي فردي دانست.
وي با اشاره به اینکه آنچه که در سال ۹۵ در پیشبرد کارها نصیب همکاران شد، از تاییدات الهی و دعاي خیر دوستان بود، اظهار داشت: همدلی و همراهی در مجموعه سازمان مهم ترین ابزاري است که موفقیت هاي جاري را نصیب کرده است.
معاون وزیرجهاد کشاورزي اظهار امیدواری کرد: در سال آتی نیز مجموعه همکاران از عنایات الهی و سعی و تلاش همیشگی برخوردار باشند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي برگزاري این نشست را فرصتی دانست تا در روزهاي پایان سال از فعالیت هاي مجدانه همکاران که گاه بالاتر از ظرفیت خود تلاش داشتند، تقدیر نماید.
وی با اشاره به گزارش "ارزیابی عملکرد مدیران" که توسط رئیس دفتر نظارت و ارزشیابی ارائه شد، اطلاعات جمع آوري شده را بسیار حائز اهمیت دانست تا بدین وسیله عوامل مؤثر بر کار و نقاط قوت و ضعف مدیریتی سنجیده و از فرصتی که در سازمان فراهم است، براي اصلاح امور استفاده شود.
زند همچنین گزارشی از فعالیت و دستاوردهاي سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي ارائه کرد و به حوزه هاي فعالیت هاي سازمان پرداخت.
گفتنی است در این نشست با حضور رئیس و معاونان سازمان از سعی و تلاش مجدانه مدیران گروه ها و رؤساي اداره هاي ستادي سازمان با اهداء لوح سپاس، تجلیل شد.

تجليل از بهره بردارهای برتر عرصه هاي توليدي بخش كشاورزي سيستان و بلوچستان
استاندار سيستان و بلوچستان با تجليل از توليدكنندگان عرصه هاي بخش كشاورزي و تقدير از دستاوردهاي مهم وزارت جهادكشاورزي در تحقق اقتصاد مقاومتي خصوصا خودكفايي در توليد گندم گفت: با اقدامات و برنامه ريزي هاي به عمل آمده ازسوي وزارت جهادكشاورزي كشور در حال حاضر علاوه بر تامين گندم مورد نياز، آمادگي اين را دارد كه گندم به ساير كشورها صادر نمايد.
استاندار سيستان و بلوچستان با تجليل از توليدكنندگان عرصه هاي بخش كشاورزي و تقدير از دستاوردهاي مهم وزارت جهادكشاورزي در تحقق اقتصاد مقاومتي خصوصا خودكفايي در توليد گندم گفت: با اقدامات و برنامه ريزي هاي به عمل آمده ازسوي وزارت جهادكشاورزي كشور در حال حاضر علاوه بر تامين گندم مورد نياز، آمادگي اين را دارد كه گندم به ساير كشورها صادر نمايد.
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان سیستان و بلوچستان، علي اوسط هاشمي از كشاورزان و توليدكنندگان استان خواست تغير نگاه در كشت را جدي گرفته با يكپارچه سازي اراضي و ايجاد تعاوني هاي توليد و تغير الگوي كشت به سمت كشت محصولاتي بروند كه هم نياز كمتري به آب داشته و با راندمان توليد بالا، سودآوري بيشتري نيز داشته باشد.
وي گفت: امروزه كشاورزي اقتصادي مدنظر همه است ما بايد توان توليد خود را با بهره گيري از علم جديد و شيوه هاي نوين آبياري بالا ببريم.
وی درپايان عنوان کرد که تدابير مديريتي بخش كشاورزي استان سبب دست يافتن به توفيقات مهمي در افزايش كمي وكيفي توليدات دامي و زراعي شده است.
رئيس سازمان جهادكشاورزي دراين مرامسم با تقدير از زحمت كشان عرصه هاي مختلف بخش كشاورزي در سراسر استان بخشي از دستاوردهاي توسعه اي سازمان جهادكشاورزي در دولت تدبير و اميد را بيان كرد و افزود: تصوبيب طرح انتقال آب با لوله به ۴۶ هزار هكتار از اراضي كشاورزي و تصويب اجراي سيستم آبياري تحت فشار در سطح ۱۰۰ هزار هكتار از اراضي كشاورزي استان مهمترين طرح هايي است كه در بخش كشاورزي در حال اجراست.
رضا نجفي، تهيه و تدوين ۲۲ سند توسعه اي بخش كشاورزي و.... وسرمايه گذاري در بخش كشاورزي به ميزان ۴۳۰۰ ميلياردريال، افزايش اعتبارات ملي در بخش كشاورزي از ۲۰۲ ميلياردريال به ۹۱۸۵ ميلياردريال، افزايش ۴۰۰ درصدي خريد گندم درسال ۹۴-۹۵ نسبت به سال ۹۱-۹۲، افزايش ظرفيت صنايع تبديلي و تكميلي خرما از ۱۷ هزارتن به ۱۲۰هزارتن و ... را از ديگر اقدامات شاخص بخش كشاورزي استان سيستان و بلوچستان در دولت يازدهم برشمرد.
مدير هماهنگي ترويج سازمان جهاد كشاورزي استان در مراسم تجليل از توليد كنندگان برتر بخش كشاورزي گفت: با هدف ارج نهادن به تلاش هاي روستائيان، توليد كنندگان، عشاير و بهره برداران و ارتقا و جايگاه اهميت حرفه كشاورزي و ايجاد انگيزه و رقابت سالم بين كشاورزان بخش كشاورزي و معرفي الگوي عملي و تشويق و ترغيب انجام فعاليت و طرح مسائل و مشكلات روستاييان در سطح استاني و محلي با مسئولين اجرايي و به منظور شناسايي و انتخاب توليد كنندگان برتر بخش كشاورزي با در نظر داشتن مسائل فني و نكات كمي و كيفي از كليه ي شهرستان هاي استان تعداد ۱۷۰ پرونده به ستاد انتخاب نمونه هاي استان ارسال كه پس از بررسي تعداد ۲۰ پرونده جهت رقابت در سطح كشور به دفتر مركزي ارسال شد.
 وي تصريح كرد: در رشته زراعت ۵ نفر، باغباني ۱۱ نفر، آب و خاك ۴ نفر، ترويج و تشكلها ۸ نفر، صنايع كشاورزي ۵ نفر، دام و طيور ۱۲ نفر، شيلات سيستان ۲ نفر، شيلات استان ۳ نفر، منابع طبيعي ۱ نفر، عشايري ۴ نفر، سازمان تعاون روستائي ۳ نفر، مكانيزاسيون ۳ نفر،حفظ نباتات ۱ نفر، شركت غله ۴ نفر، دامپزشكي ۳ نفر و در مجموع ۶۹ نفر به عنوان توليد كنندگان برتر استاني بخش كشاورزي سيستان و بلوچستان در سال ۹۵ معرفي شدند كه از اين ميزان ۴۱ نفر از بخش هاي تخصصي سازمان جهادكشاورزي و ۲۷ نفر نيز از ادارات و شركت هاي وابسته هستند

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود خبر داد؛
جذب ۸۸ میلیارد ریال بسته رونق اقتصادی در میاندورود
مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از جذب اعتبارات بسته رونق اقتصادی به میزان ۸۸ میلیارد ریال به ۲۵ واحد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی این شهرستان خبر داد.
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سیدشبر موسوی از جذب اعتبارات بسته رونق اقتصادی به میزان ۸۸ میلیارد ریال خبر داد و گفت: جذب اعتبارات بسته رونق اقتصادی جهت خروج بنگاه‌های اقتصادی از رکود به ۲۵ واحد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی شامل لبنی، دام، طیور و باغبانی در این شهرستان انجام شد.
وی بیان کرد: در بخش مکانیزاسیون در سال ۹۵ از خط اعتباری ۴ مبلغ ۲۱ میلیارد ریال به ۱۰۷ بهره‌بردار بابت خرید انواع ماشین‌آلات کشاورزی جهت افزایش ضریب مکانیزاسیون و ایجاد اشتغال در این شهرستان پرداخت شد.
مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از توسعه کشت دانه‌های روغنی و انجام تعهدات ابداعی سازمان در این خصوص در سطح ۲ هزار و ۵۰ هکتار کشت کلزا و یک‌هزار و ۸۰۵ هکتار کشت سویا در منطقه اشاره کرد.
موسوی در پایان گفت: خرید تضمینی گندم در سال‌جاری برای این شهرستان توسط چهار مرکز خرید از گندم‌کاران منطقه به مقدار ۱۱ هزار تن و توزیع بذر گواهی‌شده گندم به میزان ۴ هزار تن بوده است.

در نشست بررسی ابعاد محصولات دستکاری ژنتیک مطرح شد
محصولات تراریخته به هیچوجه سرطان زا نیستند
تهران- ایرنا- استاد مهندسی ژنتیک دانشگاه تهران گفت: اثرات سوئی که معدود افرادی در رسانه‌ها (و نه مجامع علمی) برای محصولات تراریخته و دستکاری ژنتیک شده بیان می کنند مانند سرطان زایی و قطع نسل اساسا به لحاظ ماهیت این محصولات، غیرممکن است که واقعیت داشته باشد و فقط برای جنجال های سیاسی و اقتصادی مطرح می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، نشست «بررسی ابعاد فقهی و علمی مهندسی ژنتیک» روز چهارشنبه با حضور استادان حوزه و دانشگاه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با همکاری انجمن علمی ژنتیک جمهوری اسلامی ایران و انجمن علمی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
منصور امیدی در ادامه این نشست گفت: برخی ممکن است تصور کنند تغییری که در اصلاح ژنتیک راجع به آن صحبت می‌کنیم امری جدید یا مصنوعی است اما این فرایندها حتی انتقال ژن از طریق باکتری‌ها از ابتدا در طبیعت انجام می شده است.
وی افزود: صدها سال است که داریم گندم را اصلاح ژنتیک می‌کنیم. ولی در روش‌های سنتی مثلا طی یک دوره 10 ساله یا بیشتر، صدها ژن را به گندم منتقل کردیم تا ژن مقاومت به زنگ زرد حاصل شود. اما در دوره جدید دقیقا همان یک ژن را می‌شناسیم و بر می‌داریم و در مدت کمتر و دقت بالاتر در گندمی که مد نظر ماست قرار می‌دهیم.
امیدی اضافه کرد: اما چرا ما به این ظرفیت نیاز داریم؟ زیرا در فاصله کوتاه 35 سال آینده یعنی سال 2050، جمعیت زمین به 9.2 میلیارد نفر می‌رسد و شرایط تغذیه دنیا تغییر می‌کند. در داخل کشور ما نیز نظام در حال برنامه‌ریزی برای جمعیت 150 میلیون نفری است حالا آنکه همین الان در تأمین غذا کاملا وابسته هستیم. دیگر اینکه تغییر اقلیم در هشت سال گذشته، هشت دهم درجه جهان را گرمتر کرده است و وضعیت گرمایش و بحران آب در کشور ما بیش از نقاط دیگر جهان است.
استاد دانشگاه تهران تاکید کرد: ما در آینده بسیاری از داشته‌های طبیعی‌فعلی چیزی نخواهیم داشت. بیوتکنولوژی یک فناوری کم‌هزینه برای مقابله با این شرایط است و تغییرات ژنتیک یک روند طبیعی است. تا کنون نیز استفاده از ظرفیت این فناوری آگاهانه و در چارچوب قوانین حاکم بر موجود زنده، و هدف‌دار و مشخص و با دقت کاملا بالا صورت گرفته است.
وی با با تاکید بر اینکه اثرات سویی که معدود افراد در رسانه‌ها (و نه مجامع علمی) از تغییر ژنتیک می‌گویند و سرطان زایی و قطع نسل را به محصولات مهندسی ژنتیک نسبت می‌دهند اساسا به لحاظ ماهیت این محصولات امکان ندارد که چنین آثاری پذیرفته شود.
امیدی گفت: این جنجال‌ها ریشه سیاسی و اقتصادی دارد. ملاحظات واقعی که در حوزه پیامدهای گیاهان تراریخته داریم اصلا در این راستا نیست. اینکه مطرح شد در علم تا چه حد می‌تواند این امر را تبیین کند، باید بگویم 100 درصد این فرایند در یک ساختار روشن علمی رخ می‌دهد و علم می‌تواند روند آن را از صفر تا صد توضیح بدهد و مسلما دستاوردهای دقیقی دارد.
تغییر ژنتیک، عوارض اصلاح کلاسیک را ندارد
بهاره زارع، پژوهشگر پژوهشگاه ملی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک، گفت: در اصلاح کلاسیک هزاران ژن ناخواسته منتقل می‌شدند و به همین دلیل نتایج ناخواسته آن معضل اصلی بود ولی امروز با مهندسی ژنتیک می‌توانیم دقیقا همان ژن مورد نیاز را منتقل کنیم و نتایج کار کاملا قابل پیش‌بینی شده است.
وی افزود: اینکه می‌گویند تراریخته و مهندسی ژنتیک به نوعی تصرف در طبیعت است و مصنوعی است و ممکن است صفت ناخواسته‌ای ایجاد کند، از اساس غلط است.
وی گفت: ژنی که منتقل می‌شود هم بخشی از طبیعت بوده چطور مصنوعی باشد. اگر قرار بود سرطان‌زا باشد آن گندم و موز وحشی که منبع ژن انتقالی است نیز باید سرطان زا باشد حال آنکه قبلا هم در زنجیره غذایی انسان بوده است.
زارغ افزود: حتی انتقال ژن از طریق باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها هم فرایندی طبیعی است که قبلا در طبیعت هم رخ می‌داده است. بنابراین ژن خودش بخشی از طبیعت است که ما آن را کشف و منتقل می‌کنیم، مکانیزم‌های انتقال هم کاملا طبیعی است و اینکه در برخی رسانه‌ها نشان می‌دهند که سرنگ استفاده می‌کنند و چیزهای وحشتناک نشان می‌دهند صحت ندارد. البته خیلی از شبهاتی هم که مطرح می‌شود به این خاطر است که شخص درک علمی نسبت به ماهیت ژن ندارد.
**مهندسی ژنتیک تبدیل خلقت الهی یا تسخیر طبیعت؟
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در فقه مهندسی ژنتیک یا مهندسی گیاهان ازعمل مهندسی ژنتیک یا پدیده و محصول حاصل آن بحث می‌شود، گفت:در نگاه علمی و تجربی در واقعیت خارجی، فارغ از بحث‌های نظری و حکمی، این پدیده را به مثابه یک پدیده بیرونی و تجربی باید ببینیم و بشناسیم. این امر در موضوع شناسی مطالعات فقهی دارای اهمیت است.
آیت‌الله علی اکبر رشاد اظهارکرد: اگربنا شد این بحث را تعقیب کنیم مناسب است کارگاه های علمی برای محققان و مدرسان حوزه علمیه که می‌خواهند دربحث‌های پژوهشی این حوزه مشارکت کنند دنبال شود و مطالبی در اختیارشان قرار گیرد که موضوع را به لحاظ تجربی و عینی بشناسند.
وی در ادامه با بیان اینکه محور دوم پرسش های مربوط به مهندسی ژنتیک مربوط به «حوزه مبانی حِکَمی و کلامی» این مقوله است، اظهارکرد: می‌شود از این محور به ماهیت شناسی تعبیرکرد. به هرحال موضوع مهندسی ژنتیک را باید ببینیم به لحاظ ماهوی به معنی تبدیل خلقت الهی است، آیا از نوع تصرف در خلقت و اراده تکوینی الهی است یا رفتاری است که با استخدام قوانین و سنت های الهی صورت می‌گیرد و خدا به ما این شأنیت را داده که طبیعت را تسخیر کنیم و آن را به خدمت بگیریم.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تاکیدکرد: آیاتی که مبین تسخیر طبیعت توسط انسان است به این امر مرتبط است. یا اینکه انسان آهن را از معادن می‌گیرد و تغییراتی در آن صورت می‌دهد و خداوند متعال این را به خود نسبت می‌دهد که ما آهن را نرم کردیم. همچنین خداوند متعال از ترکیب اسب و درازگوش و ایجاد قاطر به صورت امتنانی سخن می‌گوید که ما قاطر را در اختیار شما قرار داده‌ایم. بنابراین نگاه قرآن به این حوزه منفی نیست بلکه مثبت است و امتنانی هم راجع به اصلاح ژنتیک سخن می‌گوید.
استاد درس خارج حوزه علمیه درباره محورسوم گفت: محورسوم این است که درمجموع باید ببینیم که ابعاد مسئله چیست و چه عناصری در آن دخیل‌اند و سهم و نقش هرکدام از این عناصر چیست؟ یکی از این عناصر عامل کنشگر است. اینکه عامل کنشگر کیست؟ آیا با علم و آگاهی کار را انجام می دهد؟ عنصر دیگر غایت فعل است. قصد و غرض عامل کنشگر در فعل مهندس ژنتیک در تعیین وضعیت فقهی قضیه نقش دارد.
«عنصر دیگر آثار و پیامدهای فعل است. اینکه یک پدیده ولو ذاتا اشکالی بر آن وارد نیست، آیا آسیبی از آن می‌توان اثبات کرد و تصرفات غیرعقلایی یا مفید است. عنصر دیگر که بر تعیین عنوان مؤثر است، شناخت متعلق فعل است» .
آیت الله رشاد افزود: برای مثال باید به این پرسش پاسخ داد که آیا تصرف در جماد با تصرف در نبات با تصرف در زیست‌ورهای غیر ذی شعور و انسان یکی است یا خیر؟ مثلا ممکن است تصرف در گیاه ملاحظات کمتری نسبت به تصرف در حیوان داشته باشد.
«محور دیگری که به نظر می رسد دارای اهمیت است انواع و حدود مهندسی ژنتیک است. ممکن است اصلاح ژنتیک تکاملی باشد و تنزلی نباشد.
مثلا ژاپنی ها ژنی را ایجاد کنند که قدشان بلندتر شود» .
رئیس حوزه علمیه تهران همچنین تاکیدکرد: مسئله مهم در اینجا که محور بسیار وسیعی است، این است که این موضوع جدید است و خودش را به فقه عرضه می کند. شناسایی و تدوین منابع و قواعد فقهی و حقوقی کار بسیار پردامنه‌ای است.
«بخش مهمی که مستلزم تحقیقات گسترده است تولید منبع است. یک جمع توجیه شده‌ای باید چند سالی متمرکز شوند و آیات و روایات و مبانی فلسفی و کلامی مرتبط با بحث را استخراج کنند. بخش بسیار پردامنه و مهمی است که اگر بنا شود باید منابع را تولید کنیم. به هر حال مباحث زیادی مطرح است که باید با تشکیل جلسات متعدد و برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی به مرور و بدون شتاب پیش برود» .
** فقه پویای شیعه مساله پیوند عضو و آی وی اف را حل کرد
بیوتکنولوژی به عنوان پاسخ به این قبیل معضلات راه حل هایی را عرضه می‌کند. همان گونه که مطرح شد خداوند تمام عالم مسخر انسان قرار داد تا برای خودش زیستگاه امن فراهم کند» .
** دستاوردهای بیوتکنولوژی برای بشر
تولایی گفت: بیوتکنولوژی مدرن که امروز از آن حرف می زنیم در بسیاری عرصه های زندگی بشرمانند بهداشت و سلامت، کشاورزی، صنعت و محیط زیست نسخه دارد و با آگاهی از کارکرد ژن توانسته است به حل معضلات متعدد بپردازد و غیرقابل چشم پوشی است.
**مهندسی ژنتیک زندگی انسان را بهتر می کند
استاد انستیتو پاستوردر ژنتیک پزشکی گفت: کدهای ژنتیک در ژنوم موجودات مانند کدهای صفر و یک درکامپیوتر است با این تفاوت که در اینجا به جای دو رقم صفر و یک، چهار رقم یا حرف داریم که چینش این چهار حرف کد ژنتیک خاصی را بیان می‌کند.
سیروس زینلی افزود: اگر ژن فاکتور 8 را حدود 186 هزار حرف در نظربگیریم تنها یکی از این حرف‌ها تغییر می‌کند و به شدت بیماری هموفیلی را ایجاد می‌کند و شخص را به شدت مستعد خونریزی می‌کند. تا یک سال پیش نزدیک به 200 میلیون دلار این دارو را وارد می‌کردیم که هر ویال آن حدود دو هزار دلار بود و در هر عمل جراحی چهار تا پنج ویال مصرف می‌شد.
وی گفت: از طریق مهندسی ژنتیک می‌توان همان ژن را در یک سلول گیاهی، جانوری یا باکتری قرارداد و داروی ارزان تولید کرد. هرچقدر به بحث ژنتیک بیشتر پی می بریم و کار می کنیم با رمز و رامز خلقت و پیچیدگی آن پی می بریم و می‌توانیم برای بهبود زندگی انسان از آن بهره‌مند شویم. بنابراین قطعا این کارها دستکاری در خلقت نیست بلکه جزئی از خلقت است که نسبت به روش‌های کلاسیک اصلاح نباتات فقط هوشمندانه تر است و برای زندگی بهتر صورت می‌گیرد.

مقام مسوول خبرداد:
صرفه جویی سالانه 4.2 میلیارد متر مکعب آب کشاورزی در3 سال و نیم اخیر
تهران- ایرنا- رییس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اعلام کرد:صرفه جویی سالیانه 4.2 میلیارد متر مکعبی آب از نتایج و آثار افزایش 6 درصدی بهره وری در کشاورزی طی دولت یازدهم است
به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، محمدحسین شریعتمدار تصریح کرد: اتخاذ «راهبرد بهره وری» برای مدیریت کشاورزی توسط وزارت جهاد کشاورزی و اجرای پروژه های بهره وری در بخش کشاورزی، اثربخش ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب در کشور بوده است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: در سه سال و نیم اخیر، سالیانه 6 درصد و سرجمع 17.75 درصد بهره وری آب کشاورزی افزایش یافته است.
رییس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران تاکید کرد: صرفه جویی سالیانه 4.2 میلیارد متر مکعبی آب از نتایج و آثار افزایش 6 درصدی بهره وری در کشاورزی است.
وی اظهار داشت: استمرار این میزان بهره وری در برنامه ششم توسعه به صرفه جویی 21 میلیارد مترمکعبی آب در کشور خواهد انجامید و کشور بر بحران آب فایق خواهد آمد.
شریعتمدار گفت: بهره وری، طرحی مردمی و مشارکتی با نتایج مثبت اقتصادی و معیشتی در مقایسه با سایر طرح های مدیریت بحران آب از جمله طرح تعادل بخشی است.
وی اضافه کرد: در طرح تعادل بخشی باید برداشت های غیرمجاز از منابع آب را متوقف و یا میزان برداشت های مجاز مردم را کاهش دهیم که در هر دو صورت از استقبال مردم به عنوان یکی از ذینفعان طرح به میزان بهره وری برخوردار نیست.
به گزارش ایرنا، طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی با توجه به مصوبه شورای عالی آب، اقدام مشترک وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور را نیاز دارد که به همراه وزارت نیرو باید برای مدیریت مصرف آب پیاده شود.
بر اساس این طرح پارسال 475 میلیون متر مکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل شد و در چهار سال آینده پنج میلیارد و 700 میلیون مترمکعب و پس از 20 سال 110 میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل می شود.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی، بهره وری را درآمدزا، رونق بخش و سریع النتیجه عنوان و خاطرنشان کرد: در نتیجه بهره وری، با وجود کاهش سطح زیر کشت چغندر قند از 170 هزار هکتار در سال های گذشته به 103 هزار هکتار، میزان تولید این محصول افزایش یافته است.
وی افزود: میزان متوسط تولید چغندرقند در هر هکتار از 27 تن در سال های گذشته به دو برابر افزایش یافته و به 54 تن در هکتار رسیده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نتیجه بهره وری تولید 220 گرم شکر به ازای مصرف یک مترمکعب آب در سال های گذشته با بیش از 2.5 برابر افزایش به 565 گرم افزایش یافته است.
رییس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران تصریح کرد: عملکرد و نتایج مشابه در دیگر محصولات کشاورزی مانند چغندرقند، مصرف کم نهاده های تولید و هزینه کمتر را در پی داشته و این اقدام فایده ملی را برای کشور و رونق اقتصادی و فایده فردی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان به همراه دارد.

محجوب: دولت با خودکفایی درگندم خیزمهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته است/برنامه های دولت متکی بر اقتصاد مقاومتی است
تهران- ایرنا- نماینده مردم تهران،ری شمیرانات و اسلامشهردرمجلس شورای اسلامی با بیان این که هیچ دولتی به اندازه دولت تدبیر و امید اقتصاد مقاومتی را به اجرا نگذاشته است گفت: دولت با خودکفایی درگندم خیزمهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته است.
«علیرضا محجوب» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگارسیاسی ایرنا افزود: دولت یازدهم اقتصاد مقاومتی را باور دارد و چون برآمده از آحاد مردم است، به هیچ وجه به خارج از کشور و واردات چشم ندوخته است.
نماینده مردم تهران، ری شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید امام(ره) بر لزوم خودکفایی در گندم افزود: در بررسی تحقق اقتصاد مقاومتی، خودکفایی گندم نشان از خیز مهمی در اقتصاد کشور است؛ البته من تعجب می کنم چرا عده ای به این دستاورد بزرگ کم توجهی و بی اعتنایی می کنند.
** کشاورزان را باید طلا گرفت/ بازگشت به خودکفایی درگندم موفقیت دولت و کشاورزان
رئیس فراکسیون کارگری مجلس، مهمترین ویژگی و دستاورد دولت یازدهم در سال 1395 که به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام گذاری شده است را «توجه و افزایش تولید» دانست و افزایش: اولا ثبت تولید درمحصولات کشاورزی به میزان 127میلیون تن را به کشاورزان کشورمان باید تبریک گفت.
محجوب با اشاره به وجود مشکلات زیاد، جمعیت کوچک و امکانات کم و دریافت حمایت کمتر کشاورزان نسبت ب سایر بخش های دیگر تصریح کرد: کشاورزان کشور را باید طلا گرفت که بزرگترین تولید را در کشور رقم زدند.
وی گفت: امیدوارم مسئولان با توجه بیشتربه کشاورزان، حمایت ها را نیز ازاین گروه تولیدکنندگان افزایش داده و از آنها قدردانی شایسته به عمل آورند.
دبیرکل خانه کارگرجمهوری اسلامی ایران بازگشت مجدد به عرصه خودکفایی درگندم را نشان تفوق اقتصاد مقاومتی در اقتصاد دولتی عنوان کرد و گفت: خودکفایی در گندم از موفقیت های دولت یازدهم و کشاورزان است.
**برنامه های دولت متکی به اقتصاد مقاومتی است
محجوب تفوق صادرات بر واردات در نیمه اول سال 95 را نیز از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم عنوان کرد و افزود: در6ماهه نخست امسال صادرات در کشور به میزان 5 میلیون تن بر واردات تفوق داشت و به طور نسبی 5 میلیارد دلار نیز حجم صادرات غیرنفتی افزایش پیدا کرده است که این آمار نشان می دهد برنامه های اقتصادی و صادراتی دولت متکی و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی با بیان اینکه همه ما مشکلات و کاستی و سختی های موجود در زندگی کارگران و کشاورزان را می دانیم، تصریح کرد: با وجود همه این مسائل جا دارد همه در این ایام، ضمن این که یادآور شویم این اقشار جامعه را فراموش نمی کنیم، از اقدامات دولت نیز در جهت برطرف کردن تدریجی این مشکلات به شایستگی قدردانی کنیم.
**تدوین و ابلاغ به موقع بودجه دستاورد دولت و مجلس
محجوب همچنین با اشاره به ابلاغ بودجه سال 1396کل کشور از سوی رئیس مجلس به رئیس جمهوری گفت: ایراداتی که شورای نگهبان به بودجه گرفت، وارد بود و نمایندگان مجلس نیز با دقت مجددا ایرادها بررسی و موارد را رفع کردند.
نماینده مردم تهران در مجلس تدوین، تصویب و ابلاغ به موقع بودجه سال 96 را یکی از مهمترین دستاوردها و موفقیت های دولت ومجلس درنظام برنامه ریزی کشوردانست وگفت: از رئیس جمهوری، دولت، سازمان مدیریت وهیات وزیران به دلیل کوچک سازی بودجه و تبصره های آن و تدوین جدول های بودجه که امکان بررسی و تصویب بودجه را به وجود آوردند، تشکر می کنم.
محجوب گفت: البته یکی از بخش هایی که در ردیف های بودجه چه در کمیسیون های تخصصی و چه در کمیسیون تلفیق مجلس امکان بررسی آن ها فراهم نمی شود و مجلس باید تمام همت خود روی آن متمرکز و معطوف کند، بخش «بانک ها و شرکت ها» است.
دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه هرچه مشکل دراقتصاد کشور وجود دارد در بخش بانک ها و شرکت ها دیده می شود افزود: دولت، مجلس و هیات وزیران اگر اعتقاد دارند ناکارآمدی، رکود و کسادی که دراقتصاد وجود دارد به این دو بخش مربوط است، باید به این موضوع به صورت اساسی رسیدگی کرده و به جایی که بر روی چند ردیف و تبصره محدود شوند، یک عامل ایجابی در نظام بودجه ریزی کشور را الزامی کنند.
وی همچنین با بیان اینکه بخش عمومی بودجه فقط بخش کوچکی از بودجه کل کشور است افزود: بخش قابل ملاحظه ای حدود دوسوم بودجه کل کشور در بخش بانک ها و شرکت ها است که در روند بررسی لایحه نه کسی در مورد آن صحبت می کند و نه کسی برای انجام تغییرات به این بخش ها ورود می کند در صورتی که از مهمترین بخش های بودجه کل کشور است.
وی ابرازامیدواری کرد کار تدوین و بررسی بودجه کشور به شکلی دربیاید که امکان رسیدگی و تصویب بودجه کل کشور با تامل بیشتر و خاص بر روی شرکت ها و بانک ها انجام شود.

تولید 6هزار تن قارچ دکمه ای امسال در چهارمحال و بختیاری
شهرکرد- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: امسال در راستای اجرای طرح های اقتصادی مقاومتی 6 هزار تن قارچ دکمه ای در این استان تولید شد.
حمیدرضا دانش شهرکی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: بیش از یک هزار تن از این محصولات در مشاغل خانگی تولید و روانه بازار شده است.
به گفته وی، با فعال سازی 150 واحد تولید قارچ خانگی در مناطق روستایی و شهری در دولت تدبیر و امید، افزون بر یکهزار تن قارچ دکمه ای تولیدی استان بصورت خانگی تولید شد.
وی، تعهد امسال مازاد بر تولید قارچ در چهارمحال و بختیاری را 200 تن ذکر کرد و گفت: با تمهیدات اندیشیده شده و پرداخت تسهیلات تولید خانگی و ارائه آموزش به پرورش دهندگان، این میزان به 600 تن برابر با سه برابر تعهدات استان بوده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تعداد واحدهای صنعتی تولید قارچ استان را 28 واحد اعلام کرد و گفت: در این مجتمع های تولیدی نیز سالانه بیش از 5 هزار تن قارچ مرغوب تولید و روانه بازار مصرف می شود.
دانش شهرکی میزان اشتغال ایجاد شده در زمینه تولید قارچ استان را 750 نفر اعلام و گفت: از این تعداد 150 نفر در تولید قارچ در حوزه مشاغل خانگی و مابقی نیز در واحدهای صنعتی مشغول به کار هستند.
وی این استان را مستعد تولید قارچ دکمه ای و رتبه ششم کشور دانست و تصریح کرد: با مطالعات انجام شده در صورت وجود بازار هدف و رونق صادرات، این منطقه ظرفیت چندین برابر تولید فعلی قارچ دکمه ای را دارد.
قارچ دکمه ای در آشپرخانه های خانگی و رستوران و فست فودها بیشترین مصرف را دارد.

نماینده سازمان ملل متحد خبرداد:
گرسنگی در جهان تا سال 2030 به صفر می رسد
تهران - ایرنا - نماینده برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد گفت: طبق برنامه سازمان ملل متحد از اهداف پایدار توسعه هزاره صفر شدن گرسنگی در جهان تا سال 2030 و استفاده از حمایت های دولت ها، سازمان های مردم نهاد (NGO) و مشارکت مردمی است.
'نگار گرامی' روز چهارشنبه در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در دهه 90 نزدیک یک میلیارد نفر گرسنه در جهان وجود داشت که با تلاش های صورت گرفته سازمان ملل متحد در سال 2016 تعداد انان به 795 میلیون نفر رسید که نشان می دهد هنوز از هر 9 نفر یک نفر گرسنه هستند.
وی اظهارداشت: طبق برنامه غذایی سازمان ملل متحد برای پایان بخشیدن به گرسنگی، دستیابی به امنیت غذایی و تغذیه بهتر، و ترویج کشاورزی پایدار باید برخی محورها مورد توجه کشورها قرار گیرد.
وی برای پایان بخشیدن به گرسنگی؛ تضمین دسترسی همه مردم به ویژه افراد نیازمند و آسیب‌پذیر از جمله نوزادان به غذای سالم، مغذی و کافی در تمام طول سال، تا 2030 ، همه اشکال سوء تغذیه تا 2030 و دستیابی به اهداف توافق شده بین‌المللی در ارتباط با کودکان زیر پنج سالِ بازمانده از رشد طبیعی از نظر قد و وزن (به نسبت سن) همچنین رسیدگی به نیازهای تغذیه‌ای دختران نوجوان، زنان باردار یا شیرده و سالمندان تا 2025، افزایش دو برابری بهره‌وری کشاورزی و درآمد تولیدکنندگان خُرد محصولات غذایی، به ویژه زنان، مردم بومی، دامداران، ماهیگیران و خانواده‌های کشاورز از روش‌های مختلف شامل دسترسی مطمئن و برابر به زمین، سایر منابع و امکانات تولیدی، دانش، خدمات مالی، بازارها و فرصت‌های ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در بخش‌های غیرکشاورزی تا 2030 را از جمله این اقدامات برشمرد.
وی افزود: از دیگر اقدامات صورت گرفته برای پایان بخشیدن به گرسنگی؛ اطمینان از وجود نظام‌های پایدار تولید غذا و اجرای روش‌های کشاورزی انعطاف‌پذیر که تا 2030 باعث افزایش بهره‌وری و تولید شود، به حفظ زیست‌بوم‌ها کمک نماید و ظرفیت سازگاری با تغییرات اقلیمی، شرایط آب و هوایی سخت، خشکسالی، سیل و سایر بلایای طبیعی را تقویت کرده و به تدریج کیفیت زمین و خاک را بهبود بخشد، همچنین حفظ تنوع ژنتیکی بذرها، گیاهان زراعی، حیوانات پرورشی و اهلی و سایر گونه‌های وحشی وابسته به آن‌ها از روش‌های گوناگون شامل مدیریت کارآمد بانک‌های متنوع بذر و گیاه در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و ارتقای دسترسی و مشارکت عادلانه در منافع حاصل از بهره‌داری از منابع ژنتیکی و دانش سنتی مرتبط با آن طبق توافقات بین‌المللی تا 2020 است.
وی افزایش سرمایه‌گذاری به شیوه‌های گوناگون از جمله افزایش همکاری‌های بین‌المللی در زیرساخت‌های روستایی، پژوهش کشاورزی و خدمات ترویجی، توسعه فناوری و بانک‌های ژن گیاهی و دامی با هدف افزایش ظرفیت تولید کشاورزی در کشورهای در حال توسعه، به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته، اصلاح و جلوگیری از محدودیت‌های تجاری و تحریف در بازارهای کشاورزی جهانی از راه‌های گوناگون از جمله حذف موازی تمامی اشکال یارانه‌های صادراتی کشاورزی و تمامی تمهیدات صادراتی با تأثیرات برابر منطبق با اصول مذاکرات توسعه در اجلاس دوحه و اتخاذ تمهیدات لازم برای اطمینان ازعملکرد مناسب بازار مواد غذایی و مشتقات آن و تسهیل دسترسی به موقع به اطلاعات بازار، شامل اطلاعات مربوط به ذخایر مواد غذایی به منظور کمک به محدودسازی نوسانات شدید قیمت مواد غذایی را از دیگر فعالیت ها عنوان کرد.
** مواد غذایی در ایران و جهان کافی است
وی تصریح کرد: اکنون به اندازه کافی مواد غذایی در جهان و حتی ایران تولید می شود اما به دلیل مشکلاتی که در سیستم فراوری و توزیع غذا آن وجود دارد با مشکل کمبود این منبع در عرضه مواجه ایم.
** ایران از لحاظ تغذیه ای دارای چراغ سبز است
نماینده برنامه جهانی غذایی سازمان ملل متحد افزود: ایران از لحاظ تغذیه ای همانند کشورهای اروپایی از وضعیت مطلوبی برخوردار است.
به گفته وی، در سازمان ملل متحد کشورهای دارای تغذیه مناسب دارای چراغ سبز، کشورهای متوسط چراغ نارنجی و کشورهای با گرسنگی بالا دارای چراغ قرمز هستند.
به گزارش ایرنا، در سال 1961 سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) و مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطع نامه مشترکی برای تاسیس برنامه جهانی غذا تصویب شد که در سال 1962 همزمان با وقوع زلزله بونین زهرا در ایران طوفان مهیب تایلند، کشور تازه استقلال یافته الجزایر پذیرای پنج میلین پناهجو شد که نیاز فوری به کمک غذایی داشتند تهیه و توزیع آن به برنامه جهانی غذا محول شد.
مقر اصلی این سازمان از زمان تاسیس آن در سال 1963 در شهر رم ایتالیا واقع است که با گرسنگی در کشورهای توسعه نیافته و کم درامد، قربانیان بلایای طبیعی، پناهجویان ، آوارگان و گرسنگان مبارزه می کند.
برنامه جهانی غذا هر ساله به طور میانگین به 80 میلیون نفر در 80 کشور جهان امدادرسانی غذایی انجام می دهد.

خبرگزاری ايسنا
اثربخش‌ترین اقدام در مدیریت بحران آب چیست؟
رییس دفتر کشاورزی اتاق بازرگانی و مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی بهره‌وری کشاورزی را اثربخش‌ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب دانست و آن را موجب فایده ملی برای کشور و رونق، درآمد و فایده فردی برای کشاورزان و تولیدکنندگان اعلام کرد.
حسین شریعتمدار در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بهره‌وری کشاورزی، «نسخه مردم‌محور و طرح مشارکتی» حل بحران آب در کشور است، اظهار کرد: اتخاذ «راهبرد بهره‌وری» برای مدیریت کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و اجرای پروژه‌های بهره‌وری در بخش کشاورزی، اثربخش‌ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب در کشور بوده است.
وی با اشاره به افزایش بهره‌وری در کشاورزی و نتایج آن در سال‌های گذشته بیان کرد: در سه و اندی سال اخیر، سالانه شش درصد و درمجموع ۱۷.۷۵ درصد بهره‌وری در کشاورزی افزایش یافته و صرفه‌جویی سالانه ۴.۲ میلیارد مترمکعب آب از نتایج و آثار افزایش شش درصدی بهره‌وری در کشاورزی است. استمرار این میزان بهره‌وری در برنامه ششم توسعه به صرفه‌جویی ۲۱ میلیارد مترمکعب آب در کشور خواهد انجامید و کمر بحران آب شکسته و کشور به آن فایق خواهد آمد.
رییس دفتر کشاورزی اتاق بازرگانی و مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی  با مقایسه طرح بهره‌وری و دیگر طرح‌های مدیریت بحران آب از جمله تعادل‌بخشی گفت: بهره‌وری، طرحی مردمی و مشارکتی با نتایج مثبت اقتصادی و معیشتی در مقایسه با سایر طرح‌های مدیریت بحران آب از جمله طرح تعادل‌بخشی است. در طرح تعادل‌بخشی باید برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب را متوقف و یا میزان برداشت‌های مجاز مردم را کاهش دهیم که در هر دو صورت از استقبال مردم به عنوان یکی از ذی‌نفعان طرح به میزان بهره‌وری برخوردار نمی‌شود.
شریعتمدار با بیان اینکه بهره‌وری درآمدزا، رونق‌بخش و سریع‌النتیجه است، افزود: در نتیجه بهره‌وری علی‌رغم کاهش سطح زیر کشت چغندر قند از ۱۷۰ هزار هکتار در سال‌های گذشته به ۱۳۰ هزار هکتار میزان محصول افزایش یافته است. میزان متوسط عملکرد و تولید چغندر قند در هر هکتار از ۲۷ تن در سال‌های گذشته به دو برابر افزایش یافته و به ۵۴ تن در هکتار رسیده، در نتیجه بهره‌وری تولید ۲۲۰ گرم شکر به ازای یک مترمکعب آب در سال‌های گذشته با بیش از ۲.۵ برابر افزایش به ۵۶۵ گرم افزایش یافته است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: عملکرد و نتایج مشابه در دیگر محصولات کشاورزی همانند محصول چغندرقند، مصرف کم نهاده‌های تولید به ویژه نهاده کمیاب آب و هزینه کمتر را در پی داشته و این اقدام فایده ملی را برای کشور و رونق، درآمد و فایده فردی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان دارد.

افزایش سه برابری درآمد گندمکاران در دولت یازدهم
جلسه شورای معاونین و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.
به گزارش ایسنا، وزیر جهاد کشاورزی در نشست شورای معاونین و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها گفت: در دولت یازدهم دستاورد های بی نظیری در بخش کشاورزی در نتیجه حمایت، پشتیبانی و مدیریت مناسب حاصل شده است.
 
محمود حجتی با اشاره به این‌که با اتخاذ راهبرد افزایش بهره‌وری در این دوره  علی‌رغم کاهش سطح زیر کشت و کاهش آب در اختیار بخش کشاورزی، شاهد افزایش تولیدات کشاورزی بودیم، افزود: افزایش تولید و خودکفایی در گندم با اتخاذ روش های بهره ورتر در همه مراحل کاشت، داشت و برداشت تحقق یافته است.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در تولید شکر، دیگر کالای راهبردی کشاورزی شاهد افزایش ۵۰ درصدی تولید از ۱.۱میلیون تن در سال ۹۲ به ۱.۶۵ میلیون تن درسال ۹۵ بودیم.
به گفته وی، همزمان با افزایش تولیدات کشاورزی ناشی از بهره وری، افزایش درآمد کشاورزان و روستاییان دیگر آثار و نتایج آن بوده است.
حجتی افزود: در سال ۹۲ کل درآمد گندمکاران از محل فروش گندم به قیمت تضمینی به دولت ۴ هزار میلیارد تومان بود، در حالی که این درآمد در سال جاری به ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و درآمد گندمکارن بیش از سه برابر شده است.
خبرگزاری فارس
برنج خارجی در راه ایران
ایران ۴۰ هزار تن برنج از تایلند خرید
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، شرکت بازرگانی دولتی ایران این هفته در یک مناقصه بین‌المللی، 40 هزار تن برنج تایلندی خرید.
تاجران معتقدند که این خرید نشان می‌دهد، ایران به الگوهای عادی تر خرید پس از لغو تحریم‌ها بازگشته است.
به گفته تاجران، ایران در سال های گذشته عمدتا از طریق مذاکرات مستقیم طولانی برنج می خرید، چرا که تحریم‌ها مانع از پرداخت پول این معاملات از طریق بانک‌ها می‌شد.
یک تاجر اروپایی گفت: «من فکر می کنم این فروش در قالب یک مناقصه نشان می‌دهد ایران بازگشت به الگوهای خرید سنتی تر را پس از لغو تحریم ها آغاز کرده است. این فروش توسط یک تجارت خانه چند ملیتی آمریکایی انجام شده است.»
ایران برنج «هوم مالی» درجه یک تایلند را به ازای هر تن 600 یورو (645.54 دلار) خریده است. در این مناقصه قیمت‌ها به یورو بوده است. این مناقصه روز 14 مارس انجام شد.
محموله این برنج ها در فاصله 15 آوریل تا 15 می به بندر امام خمینی یا بندر عباس ارسال می‌شود.
مقامات تایلند در 27 ژانویه گفته بودند که در نظر دارند پس از لغو تحریم ها به ایران 300 هزار تن برنج بفروشند.

فارس گزارش می‌دهد
بازار شب عید تنظیم شد جیب باغداران نه/سود واردات شیرین‌تر است یا مزه پرتقال خارجی
می‌گویند پرتقالهای خارجی هم که برای تنظیم بازار شب عید وارد شده، چندان شیرین‌تر از پرتقال وطنی نیست اما به دو برابرقیمت عرضه می‌شود.
خبرگزاری فارس - گروه اقتصادی - فاطمه بیات، بحث تامین میوه شب عید و تنظیم بازار همواره یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در بحث تامین اقلام اساسی بری شب عید بوده است، چرا که خرید و نگهداری میوه از سه ماه قبل عید و حفظ کیفیت آن کار چندانی نیست.
امسال نیز در فصل پاییز با افزایش بار مرکبات باغات شمال کشور پیش‌بینی بر این بود که برای تنظیم بازار شب عید مشکلی نخواهیم داشت و حتی دولتمردان به صادرات مازاد محصول فکر می‌کردند، تاحدی که مشوق صادراتی برای آن تعیین کردند. غافل از اینکه با سرما و یخ زدگی آذرماه همه نقشه ها نقش برآب خواهد شد. یکجا 30 درصد محصول پرتقال و نارنگی از بین رفت.
آرام آرام پرتقال‌هایی که ظاهراً از سرما جان سالم به در برده بودند، وارد بازار شد اما کیفیت لازم را نداشته و اغلب خشک و تلخ شده بود.
همین مسئله سبب شد تا رقبت بازار به سمت پرتقال جنوب برود و قیمت این محصول در میوه فروشی‌های سطح شهر به کیلویی 8 تا 12 هزار تومان برسد.
از طرف دیگر کارگروه تنظیم بازار به دستور شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور، وزارت جهاد را و مکلف کرد که 100 هزار تن مرکبات برای شب عید آماده کند.
پس از این دستور و در سکوت رسانه‌ای وزارت جهاد اقدام به خرید پرتقال از کشورهایی همچون مصر و ترکیه کرد.
پرتقالهای مصری از دو هفته پیش از طریق سازمان میادین و تره بار به قیمت کیلویی 3500 تمان عرضه شد و دیگر آن بخش از پرتقال‌های باکیفیت شمال مشتری ندارد.
جالب تر اینکه از صبح چهارشنبه بار پرتقال ترکیه نیز وارد بازار شد، اما به اذعان اعضای اتحادیه بارفروشان بخشی ازاین بار پرتقال وارداتی فاسد و سرمازده است.

دیلی‌نیوز:
ضرر ۴۲۵ میلیون دلاری ترکیه از تحریم‌های کشاورزی روسیه/ روسیه تحریم‌ها را کامل لغو نمی‌کند
در حالی که مقامات ترکیه اعلام کرده‌اند این کشور ۴۲۵ میلیون دلار از تحریم‌های روسیه آسیب دیده است، مقامات روسیه اعلام می‌کنند تحریم‌های خود را کاملاً لغو نخواهند کرد.
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از دیلی‌نیوز، از زمان اعلام تحریم‌های روسیه علیه ترکیه، بخش کشاورزی این کشور بیش از 425 میلیون دلار خسارت دیده است.
تحریم‌های روسیه علیه ترکیه بعد از آن صورت گرفت که یک جت جنگی این کشور در مرزهای روسیه و ترکیه توسط پدافند هوایی ترکیه ساقط شد. بعد از آن روسیه واردات محصولات کشاورزی از این کشور را ممنوع کرد.
هفته گذشته رؤسای جمهور ترکیه و روسیه دیداری داشتند که گفت‌وگوهایی برای لغو برخی از تحریم‌های کشاورزی انجام شده است اما تحریم درباره محصولات اساسی مانند گوجه‌فرنگی و انگور همچنان پابرجاست.
در سال 2015 ترکیه 3.4 میلیون دلار میخک، 3.2 میلیون دلار نمک، 8.7 میلیون دلار پیاز، 574 هزار دلار کلم گل و 2.4 میلیون دلار آدامس به روسیه فروخت.
ترکیه بزرگترین بازار پیاز و گل کلم را در روسیه دارد و کشور گرجستان بزرگترین خریدار کلم بروکلی و همچنین هلند بزرگترین وارد کننده میخک از ترکیه است.
این گزارش می‌نویسد به رغم اینکه تحریم‌های کشاورزی روسیه علیه این کشور کم شده است اما هنوز مبادلات تجاری به سطح قبل از تحریم‌ها نرسیده است.
در حال حاضر روسیه تحریم‌های خود درباره واردات مرغ، گوجه فرنگی، خیار، انگور، سیب، توت فرنگی، گلابی و خیارشور را ادامه می‌دهد.
در عین حال راسل خوزنادزر دیده‌بان کشاورزی روسیه اعلام کرد: برنامه‌ای برای لغو همه تحریم‌های کشاورزی ترکیه نداریم. 
جولیا ملانو نماینده رسمی دیده‌بان کشاورزی روسیه هم اعلام کرد: ما محصولات کشاورزی که اکنون در حال تحریم است را ادامه خواهیم داد و حداقل در آینده نزدیک آنها را لغو نخواهیم کرد.

در قالب نامه به رئیس‌جمهور اعلام شد
سورتینگ‌داران مازندران در انتظار تدارک بسته ویژه حمایتی دولت
مدیرعامل شرکت تعاونی سورتینگ‌داران و ذخیره‌سازان سرسبز مازندران در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار اختصاص بسته ویژه حمایتی از سوی دولت برای رفع مشکلات و تنگناهای مالی به وجود آمده ناشی از سرما شد.
عباسعلی علیزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، با اشاره به مشکلات سورتینگ‌داران استان، اظهار کرد: بسیاری از فعالان اقتصادی این بخش در حال حاضر برای گذاران امور زندگی به دلیل سرمازدگی مرکبات به شدت نیازمند حمایت‌های جدی هستند.
وی با اعلام اینکه برخی از فعالان این بخش تعهدات میلیاردی به باغداران دارند، افزود: به دلیل سرمای به‌وجود آمده امکان عمل به این تعهدات وجود ندارد به همین دلیل افراد فعال در این بخشی با چک‌های خالی یک میلیارد تومانی دست طلبکاران مواجه هستند که زندگی آنها به شدت دچار اختلال شد.
مدیرعامل شرکت تعاونی سورتینگ‌داران و ذخیره‌سازان سرسبز مازندران خاطرنشان کرد: برای رفع این مشکل انتظار است که متولیان استان و ملی نسبت به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به این افراد اقدام کنند.
این مسؤول با اعلام اینکه بسیاری از افراد فعال در این حوزه برای خرید اقدام به دریافت تسهیلات با سود بلندمدت کردند، افزود: انتظار است که با رایزنی با متولیانی بانکی زمینه‌ای ایجاد شود که سود بانکی در نظر گرفته شده برای این افراد به صورت مناسب کاهش یافته و یا بانک‌ها متقاعد شوند که این سود بانکی را دریافت نکنند.
علیزاده یادآور شد: برای جلوگیری از فشار مشکلات مالی انتظار داریم که بانک برای بازپرداخت تسهیلات پرداخت شده دو سال تنفس اعلام کنند، به این دلیل که در حال حاضر امکان پرداخت بدهی به‌دلیل سرما به‌وجود آمده برای ما فراهم نیست.
وی با بیان اینکه برخی از سورتینگ‌داران به‌دلیل بدهی مالیاتی ناشی از خرید مرکباتی که نتوانستند به فروش برسانند ممنوع‌الخروج هستند، اظهار کرد: انتظار داریم که دولت نسبت به کاهش مشکلات سورتینگ‌داران استان اقدام کند.
مدیرعامل تعاونی سورتینگ‌داران و ذخیره‌سازان سرسبز مازندران با اعلام اینکه مشکلات ما در استان حل و فصل نشد، گفت: موضوع نگران‌کننده وضعیت مالی این قشر را در غالب نامه‌ای به رئیس جمهور در حال پیگیری هستیم و رونوشت این نامه در اختیار استانداری مازندران و مجمع نمایندگان استان قرار گرفت.

خبرگزاری مهر
مشاور حجتی عنوان کرد؛
افزایش ۱۸ درصدی بهره وری آب کشاورزی در سال‌های اخیر
مشاور وزیر جهادبا بیان اینکه در سه و نیم سال اخیر،۱۷.۷۵ درصد بهره وری آب کشاورزی افزایش یافته است، گفت: استمرار این روند در برنامه ششم توسعه به صرفه جویی ۲۱ میلیارد مترمکعب آب منجر می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  وزارت جهاد کشاورزی، محمدحسین شریعتمدار تصریح کرد:اتخاذ «راهبرد بهره وری» برای مدیریت کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و اجرای پروژه‌های بهره وری در بخش کشاورزی، اثر بخش ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب در کشور بوده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در سه و نیم اخیر، سالانه شش درصد و سرجمع ۱۷.۷۵ درصد بهره وری آب کشاورزی افزایش یافته است.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: صرفه جویی سالانه ۴.۲ میلیارد مترمکعب آب از نتایج و آثار افزایش شش درصدی بهره وری در کشاورزی است.
وی اظهار داشت: استمرار این میزان بهره وری در برنامه ششم توسعه به صرفه جویی ۲۱ میلیارد مترمکعب آب در کشور خواهد انجامید و کشور بر بحران آب فایق خواهد آمد.
شریعتمدار گفت: بهره وری، طرحی مردمی و مشارکتی با نتایج مثبت اقتصادی و معیشتی در مقایسه با سایر طرح‌های مدیریت بحران آب از جمله طرح تعادل بخشی است.
وی اضافه کرد: در طرح تعادل بخشی باید برداشت‌های غیر مجاز از منابع آب را متوقف و یا میزان برداشت‌های مجاز مردم را کاهش دهیم که در هر دو صورت از استقبال مردم به عنوان یکی از ذینفعان طرح به میزان بهره وری برخوردار نیست.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی، بهره وری را درآمدزا، رونق بخش و سریع النتیجه عنوان و خاطرنشان کرد: در نتیجه بهره وری، علی رغم کاهش سطح زیر کشت چغندر قند از ۱۷۰ هزار هکتار در سال های گذشته به ۱۰۳ هزار هکتار، میزان تولید این محصول افزایش یافته است.
وی افزود: میزان متوسط عملکرد و تولید چغندرقند در هر هکتار از ۲۷ تن در سال های گذشته به دو برابر افزایش یافته و به ۵۴ تن در هکتار رسیده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نتیجه بهره وری تولید ۲۲۰ گرم شکر به ازای مصرف یک مترمکعب آب درسال های گذشته با بیش از ۲.۵ برابر افزایش به ۵۶۵ گرم افزایش یافته است.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران تصریح کرد: عملکرد و نتایج مشابه در دیگر محصولات کشاورزی همانند محصول چغندرقند، مصرف کم نهاده‌های تولید بویژه نهاده کمیاب آب و هزینه کمتر را در پی داشته و این اقدام فایده ملی را برای کشور و رونق، درآمد و فایده فردی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان به همراه دارد.

خبرگزاری تسنيم
ایران ۴۰ هزار تن برنج تایلندی خرید
ایران با شرکت در یک مناقصه بین المللی حدود ۴۰ هزار تن برنج از تایلند خریداری کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ایران این هفته در یک مناقصه بین المللی حدود 40 هزار تن برنج از تایلند خریداری کرد. تجار معتقدند ایران قصد داشته با این خرید بازگشت خود به الگوهای خرید عادی تر را بعد از لغو تحریم ها نشان دهد.
تجار گفتند، ایران در سال های گذشته عمدتا برنج را از طریق مذاکرات مستقیم طولانی خریداری می کرد، زیرا تحریم های هسته ای مانع از پرداخت پول این معاملات از طریق بانک ها می شد.
یک تاجر اروپایی گفت: «من فکر می کنم این فروش در قالب یک مناقصه نشان می دهد که ایران پس از لغو تحریم ها شروع به بازگشت به الگوهای خرید سنتی تر کرده است... این خرید توسط یک تجارت خانه چند ملیتی آمریکایی انجام شده است.»
این تجار گفتند، ایران برنج هوم مالی درجه یک را از تایلند به قیمت حدود 600 یورو در هر تن خریداری کرده است. قیمت ها در این مناقصه به یورو اعلام شده است.
این مناقصه روز 14 مارس بسته شد.
قرار است این محموله برنج در فاصله 15 آوریل و 15 می به بندر امام خمینی یا بندرعباس ارسال شود.
مقامات تایلندی روز 27 ژانویه گفته بودند، این کشور قصد دارد پس از لغو تحریم ها، 300 هزار تن برنج به ایران بفروشد.
بخش عمده تحریم های وضع شده علیه ایران در مورد برنامه هسته ای، در سال 2016 و به موجب توافق هسته ای برداشته شد.

باشگاه خبرنگاران جوان
صرفه جویی سالانه 4.2 میلیارد متر مکعب آب کشاورزی / بهره وری کشاورزی، نسخه مردم محور و مشارکتی حل بحران آب کشور
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدحسین شریعتمدار تصریح کرد:اتخاذ "راهبرد بهره وری" برای مدیریت کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و اجرای پروژه های بهره وری در بخش کشاورزی،اثر بخش ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب در کشور بوده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در سه و نیم اخیر، سالانه شش درصد و سرجمع 17.75 درصد بهره وری آب کشاورزی افزایش یافته است.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: صرفه جویی سالانه 4.2 میلیارد مترمکعب آب از نتایج و آثار افزایش شش درصدی بهره وری در کشاورزی است.
وی اظهار داشت:استمرار این میزان بهره وری در برنامه ششم توسعه به صرفه جویی 21 میلیارد مترمکعب آب در کشور خواهد انجامید و کشور بر بحران آب فایق خواهد آمد.
شریعتمدار گفت: بهره وری، طرحی مردمی و مشارکتی با نتایج مثبت اقتصادی و معیشتی در مقایسه با سایر طرح های مدیریت بحران آب از جمله طرح تعادل بخشی است.
وی اضافه کرد: در طرح تعادل بخشی باید برداشت های غیر مجاز از منابع آب را متوقف و یا میزان برداشت های مجاز مردم را کاهش دهیم که در هر دو صورت از استقبال مردم به عنوان یکی از ذینفعان طرح به میزان بهره وری برخوردار نیست.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی، بهره وری را درآمدزا، رونق بخش و سریع النتیجه عنوان و خاطرنشان کرد: در نتیجه بهره وری، علی رغم کاهش سطح زیر کشت چغندر قند از 170 هزار هکتار در سال های گذشته به 103 هزار هکتار،میزان تولید این محصول افزایش یافته است.
وی افزود: میزان متوسط عملکرد و تولید چغندرقند در هر هکتار از 27 تن در سال های گذشته به دو برابر افزایش یافته و به 54 تن در هکتار رسیده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نتیجه بهره وری تولید 220 گرم شکر به ازای مصرف یک مترمکعب آب درسال های گذشته با بیش از 2.5 برابر افزایش به 565 گرم افزایش یافته است.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران تصریح کرد: عملکرد و نتایج مشابه در دیگر محصولات کشاورزی همانند محصول چغندرقند، مصرف کم نهاده های تولید بویژه نهاده کمیاب آب و هزینه کمتر را در پی داشته و این اقدام فایده ملی را برای کشور و رونق، درآمد و فایده فردی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان به همراه دارد.

رویترز خبر داد:
تایلند ۴۰ هزار تن برنج به ایران فروخت
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از رویترز، ایران این هفته در یک مناقصه بین المللی حدود 40 هزار تن برنج از تایلند خریداری کرد. تجار معتقدند ایران قصد داشته با این خرید بازگشت خود به الگوهای خرید عادی تر را بعد از لغو تحریم ها نشان دهد.
تجار گفتند؛ ایران در سال های گذشته عمدتا برنج را از طریق مذاکرات مستقیم طولانی خریداری می کرد، زیرا تحریم های هسته ای مانع از پرداخت پول این معاملات از طریق بانک ها می شد.
یک تاجر اروپایی گفت: من فکر می کنم این فروش در قالب یک مناقصه نشان می دهد که ایران پس از لغو تحریم ها شروع به بازگشت به الگوهای خرید سنتی تر کرده است. این خرید توسط یک تجارت خانه چند ملیتی آمریکایی انجام شده است.
وی گفت: ایران برنج هوم مالی درجه یک را از تایلند به قیمت حدود 600 یورو در هر تن خریداری کرده است.این در حالی است که قیمت ها در این مناقصه به یورو اعلام شده است.
گفتنی است این مناقصه روز 14 مارس بسته شد.
بر این اساس قرار است این محموله برنج در فاصله 15 آوریل و 15 می به بندر امام خمینی یا بندرعباس ارسال شود.
مقامات تایلندی روز 27 ژانویه گفتند؛ این کشور قصد دارد پس از لغو تحریم ها، 300 هزار تن برنج به ایران بفروشد.
لازم به ذکر است بخش عمده تحریم های وضع شده علیه ایران در مورد برنامه هسته ای، در سال 2016 و به موجب توافق هسته ای برداشته شد.

طبق آمار گمرک؛
واردات بیش از 5 هزار تن ذرت کشاورزی کدام کشورها را رونق بخشیده است؟
به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس آمار گمرک در 11 ماه منتهی به بهمن ماه سال جاری قریب به 5 هزار و 231 تن، ذرت شيرين ، به ارزش دلاری  5047025 و ارزش ریالی 154614098768 وارد کشور شده است.
کشور تایلند با صادرات بیش از  3 هزار و 177 تن  ذرت شيرين  با ارزش دلاری 3237134 و ارزش ریالی  99123427844 و همچنین کشور چین  با صادر کردن بیش از  هزار و 563 تن ذرت شيرين ، به ارزش دلاری 1317775  و ارزش ریالی 40460091472  جزو کشورهایی هستند که بیشترین صادرات به ایران را دارند.

روزنامه کيهان
رئیس اتحادیه میوه و سبزی:
پرتقال‌های ترکیه‌ای هم سرمازده از آب درآمد
به گزارش «نسیم آنلاین»، سید حسین مهاجران با بیان اینکه توزیع میوه‌های شب عید در واحدهای ما حدود چهار روز است که آغاز شده، اظهارداشت: دو روز اول پرتقال‌های مصری وارداتی در اختیار واحدهای ما قرار گرفت و توزیع شد که با کیفیت‌ترین پرتقال موجود بود.
وی اضافه کرد: روز چهارشنبه نیز پرتقال ترکیه‌ای وارداتی در اختیار واحدهای ما قرار گرفت و توزیع شد؛ ضمن اینکه بخشی از تولید ترکیه هم دچار سرمازدگی شده بنابراین انواع کم کیفیت نیز در میان پرتقال‌های ترکیه‌ای وجود داشت و جذب بازار شد.
رئیس اتحادیه میوه  و سبزی اضافه کرد: روز پنج شنبه هم بنابه دلایلی پرتقال در اختیار واحدهای ما قرار نگرفت تا توزیع کنند و مسئولان اعلام کرده‌اند روز جمعه به اندازه کافی پرتقال در اختیار این واحدها قرار می‌دهند.
مهاجران درباره دلایل عدم توزیع  پرتقال در روز پنج‌شنبه، گفت: دلیل آن برخی مشکلات پیش آمده در سردخانه‌ها و کمرگات می‌تواند باشد، درکل این‌گونه اتفاقات طبیعی است.
وی با اشاره به اینکه قیمت جهانی پرتقال مصری از پرتقال ترکیه بالاتر است، ادامه داد: با این حال، سازمان مرکزی تعاون روستایی پرتقال ترکیه را ۴۰۰‌تومان گران‌تر قیمت‌گذاری کرده است.رئیس اتحادیه میوه و سبزی اضافه کرد: هرکیلوگرم پرتقال مصری ۳۰۰۰ تومان در اختیار واحدهای توزیع‌کننده قرار می‌گیرد و آنها این محصول را ۳۵۰۰ تومان به مصرف‌کنندگان عرضه می‌کنند همچنین هرکیلوگرم پرتقال ترکیه به قیمت ۳۴۰۰ تومان در اختیار واحدها قرار می‌گیرد و کیلویی ۳۹۰۰ تومان توسط آنان به مردم عرضه می‌شود.مهاجران عرضه سیب درختی را در بازار فراوان خواند و گفت: میزان عرضه این محصول در روز پنج‌شنبه به اندازه‌ای بود که فروشندگان آن را روی زمین چیده بودند که اگر این وضع عرضه ادامه پیدا کند قیمت این میوه شکسته می‌شود.وی افزود: سیب درختی تنظیم بازاری نیز ۳۱۰۰ در اختیار واحدهای عرضه قرار می‌گیرد و واحدها هم این میوه را به قیمت هرکیلوگرم ۳۵۰۰ تومان به مردم عرضه می‌کنند. ‌

خسارتی تاکنون به باغداران گلستانی برای سرمازدگی پرداخت نشده است
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: تاکنون هیچ پولی برای پرداخت خسارت سرمازدگی به باغداران استان گلستان پرداخت نشده است.
مرتضی صادقی اظهار داشت: در آذرماه با کاهش شدید دما و بارش برف بیش از 6800 هکتار از باغات مرکبات برداشت نشده استان گلستان دچار خسارت شد. وی افزود: حدود 120میلیارد تومان برآورد این خسارات بود و این اطلاعات در نخستین فرصت جمع‌آوری شد و به مدیریت بحران استان و کشور ارسال شد. مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان گلستان تاکید کرد: در جلسه هیئت دولت 104میلیارد تومان اعتبار برای باغ‌های خسارت دیده استان گلستان مصوب شد که تاکنون این مبلغ به استان اختصاص نیافته و به دنبال پیگیری این مصوبه هستیم تا هر چه سریع‌تر این مصوبه به استان اختصاص یابد.
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: بیشتر باغ‌های پرتقال استان گلستان که حدود 6 هزار هکتار است در این سرما دچار آسیب و از بین رفتن محصول شدند. باقری اظهار کرد: متاسفانه در کنار این خسارت ما شاهد هستیم که تنها 500 تا 600 هکتار از 6 هزار هکتار باغ مرکبات استان گلستان بیمه بود و این خود مشکلی دیگر به اقتصاد کشاورزی استان است.
اوایل آذر ماه امسال مردم استان گلستان دمای 14 درجه زیر صفر را تجربه کردند و خسارت‌های زیادی نیز به باغداران و کشاورزان استان وارد شد.


شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵

خبرگزاری ايانا:
Ÿمحمود حجتی در جلسه شورای معاونان و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها: درآمد کشاورزان گندمکار بیش از سه برابر شده است/ اولویت جهاد کشاورزی،برگرداندن ارزش افزوده تولید کشاورزی به محیط تولید و روستاهاست
Ÿظهور زودهنگام بیماری اسکروتینیا در مزارع کلزا
Ÿهشدار در خصوص عرضه نوعی بادام زمینی در خراسان رضوی
Ÿ رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران اعلام کرد: صرفه جویی سالانه ۴,۲ میلیارد متر مکعب آب کشاورزی در دولت یازدهم/ بهره وری کشاورزی، نسخه مردم محور و مشارکتی حل بحران آب کشور
Ÿ گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از بخش حقیقی اقتصاد ایران منتشر شد ، رشد اقتصادی ۸,۹ درصدی در سال ۹۵ / رشد ارزش‌افزوده بخش‌کشاورزی ۵.۷ درصد + متن کامل
Ÿدومحصول کشاورزی هرمزگان ثبت ملی شدند
Ÿ تغییرات آب و هوایی می‌تواند تغذیه را بدتر کند، کاهش پروتئین گندم، برنج و محصولات اصلی تحت تاثیر تغییرات اقلیمی
Ÿ در حضور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت ، تودیع و معارفه مدیران سابق و جدید کشت و صنعت مغان/ محمدی رفت، پورپیغمبر آمد
Ÿ در کارگروه مشترک جهاد کشاورزی و وزارت نیرو مطرح شد مطرح شد:
بروز بحران خاک در دهه آینده
Ÿ مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گفت‌وگو با ایانا: بخشی از پرتقال‌های وارداتی ترکیه‌ای هستند/ قصد واردات مجدد پرتقال نداریم
Ÿ دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه: زمان احیای دریاچه ارومیه طولانی‌تر می‌شود
Ÿاراضی زراعی و باغی آذربایجان غربی تحت پوشش خدمات صندوق بیمه کشاورزی
Ÿ مدیر جهاد کشاورزی تنکابن خبر داد: پرداخت 887 میلیون تومان تسهیلات رونق تولید در بخش کشاورزی تنکابن
Ÿجذب ۶۹ دستگاه تراکتور و کمباین در شهرستان زنجان
Ÿ رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اردبیل اعلام کرد: معرفی 417 رقم زراعی در اردبیل / ۱۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی از دانش فنی تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی
Ÿبا حضور معاون وزیر جهاد کشاورزي ارائه شد: ارزیابی عملکرد مدیران سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي در سال ۹۵
Ÿتجليل از بهره بردارهای برتر عرصه هاي توليدي بخش كشاورزي سيستان و بلوچستان
Ÿمدیر جهاد کشاورزی میاندورود خبر داد؛ جذب ۸۸ میلیارد ریال بسته رونق اقتصادی در میاندورود
Ÿدر نشست بررسی ابعاد محصولات دستکاری ژنتیک مطرح شد، محصولات تراریخته به هیچوجه سرطان زا نیستند
خبرگزاری ايرنا:
Ÿ مقام مسوول خبرداد: صرفه جویی سالانه 4.2 میلیارد متر مکعب آب کشاورزی در3 سال و نیم اخیر
Ÿ تولید 6هزار تن قارچ دکمه ای امسال در چهارمحال و بختیاری
Ÿ نماینده سازمان ملل متحد خبرداد: گرسنگی در جهان تا سال 2030 به صفر می رسد
خبرگزاری ايسنا:
Ÿ اثربخش‌ترین اقدام در مدیریت بحران آب چیست؟
Ÿ افزایش سه برابری درآمد گندمکاران در دولت یازدهم
خبرگزاری فارس:
Ÿ برنج خارجی در راه ایران ، ایران ۴۰ هزار تن برنج از تایلند خرید
Ÿ فارس گزارش می‌دهد ، بازار شب عید تنظیم شد جیب باغداران نه/سود واردات شیرین‌تر است یا مزه پرتقال خارجی
Ÿ دیلی‌نیوز: ضرر ۴۲۵ میلیون دلاری ترکیه از تحریم‌های کشاورزی روسیه/ روسیه تحریم‌ها را کامل لغو نمی‌کند
Ÿ در قالب نامه به رئیس‌جمهور اعلام شد، سورتینگ‌داران مازندران در انتظار تدارک بسته ویژه حمایتی دولت
خبرگزاری مهر:
Ÿ مشاور حجتی عنوان کرد؛ افزایش ۱۸ درصدی بهره وری آب کشاورزی در سال‌های اخیر
خبرگزاری تسنيم:
Ÿ ایران ۴۰ هزار تن برنج تایلندی خرید
باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿصرفه جویی سالانه 4.2 میلیارد متر مکعب آب کشاورزی / بهره وری کشاورزی، نسخه مردم محور و مشارکتی حل بحران آب کشور
Ÿ رویترز خبر داد: تایلند ۴۰ هزار تن برنج به ایران فروخت
Ÿ طبق آمار گمرک؛ واردات بیش از 5 هزار تن ذرت کشاورزی کدام کشورها را رونق بخشیده است؟
روزنامه کيهان
Ÿرئیس اتحادیه میوه و سبزی: پرتقال‌های ترکیه‌ای هم سرمازده از آب درآمد
Ÿ خسارتی تاکنون به باغداران گلستانی برای سرمازدگی پرداخت نشده است
خبرگزاری ايانا
محمود حجتی در جلسه شورای معاونان و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها:
درآمد کشاورزان گندمکار بیش از سه برابر شده است/ اولویت جهاد کشاورزی،برگرداندن ارزش افزوده تولید کشاورزی به محیط تولید و روستاهاست
 در سال 92 کل درآمد گندمکاران از محل فروش گندم به دولت چهار هزار میلیارد تومان بود، در حالی که این درآمد در سال جاری به 14 هزار و 700 میلیون تومان افزایش یافته و درآمد کشاورزان گندمکار بیش از سه برابر شده است.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نتیجه حمایت، پشتیبانی و مدیریت مناسب در دولت یازدهم دستاورد های بی نظیری در بخش کشاورزی حاصل شده است.
به گزارش ایانا از وزارت جهاد کشاورزی،  محمود حجتی در جلسه شورای معاونان و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها که امروز در محل این وزارت برگزار شد، با بیان این که دستاورد های بی نظیری در بخش کشاورزی در دولت یازدهم حاصل حمایت، پشتیبانی و مدیریت مناسب بوده است،تصریح کرد: در این دوره، با اتخاذ راهبرد افزایش بهره وری علی رغم کاهش سطح زیر کشت و کاهش آب در اختیار بخش کشاورزی، تولیدات کشاورزی افزایش یافته است.
وی با اشاره به این که افزایش تولید و خودکفایی در گندم با اتخاذ روش های بهره ورتر در همه مراحل کاشت،داشت و برداشت تحقق یافته،خاطرنشان کرد: در تولید شکر به عنوان یکی دیگر از کالاهای راهبردی کشاورزی نیز رشد تولید 50 درصدی به دست آمده و تولید این محصول از 1.1میلیون تن در سال 92 به 1.65 میلیون تن درسال 95 افزایش یافته است.
وزیر جهاد کشاورزی، افزایش درآمد کشاورزان و روستاییان را از دیگر آثار و نتایج افزایش تولیدات کشاورزی ناشی از بهره وری اعلام کرد و افزود: در سال 92 کل درآمد گندمکاران از محل فروش گندم به دولت چهار هزار میلیارد تومان بود، در حالی که این درآمد در سال جاری به 14 هزار و 700 میلیون تومان افزایش یافته و درآمد کشاورزان گندمکار بیش از سه برابر شده است.
حجتی تصریح کرد: افزایش تولیدات کشاورزی در پرتو بهره وری و در نتیجه استفاده از نهاده های با کیفیت موجب هزینه های کمتر و برداشت محصول بیشتر از سوی تولیدکنندگان شده و به بهبود درآمد، معیشت و زندگی کشاورزان و روستاییان انجامیده است.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که استقرار واحد های خدماتی و صنایع کشاورزی در خارج از مناطق تولید و روستاها، سبب مهاجرت برای اشتغال در این واحدها در کلان شهرها شده است،تاکید کرد: اولویت وزارت جهاد کشاورزی،برگرداندن ارزش افزوده تولید کشاورزی به محیط تولید و روستاها است و صنایع تبدیلی،فراوری،سردخانه ها ، کشتارگاه ها در مناطق تولیدی احداث و ایجاد می شوند.
وی با اشاره به این که افزایش سرمایه بانک کشاورزی به عنوان مهمترین نهاد تامین کننده منابع مالی بخش کشاورزی جهت نقش آفرینی بیشتر در این بخش از اقدامات موثر در این دوره بوده است،یاد آور شد: سرمایه بانک کشاورزی از 1800میلیارد تومان در سال 92 طی دو مرحله به 6100 میلیارد تومان افزایش یافته است.
حجتی اضافه کرد:این افزایش سرمایه، بانک کشاورزی را قادر می سازد بیش از گذشته در خدمت کشاورزان، تولید کنندگان و روستاییان قرار گیرد.
وزیر جهاد کشاورزی در پایان تداوم و پیگیری برنامه های افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و شناسایی و بهره گیری از ظرفیت های تولیدی جدید و اعمال حمایت و پشتیبانی از تولید داخلی را از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی در سال 96 اعلام کرد.

ظهور زودهنگام بیماری اسکروتینیا در مزارع کلزا
محقق مرکزتحقیقات وآموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران از ظهور زودهنگام بیماری اسکروتینیا در مزارع کلزای استان خبر داد.
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، دلیلی در جلسه کمتیه گیاهپزشکی دانه روغنی کلزا که با موضوع مدیریت عوامل خسارتزای کلزا برگزار شد درخصوص بیماری اسکروتینیا گفت: این بیماری در سال های قبل در مرحله ساقه دهی و گلدهی ظاهر می شد، اما در سال جاری به دلیل بروز سرما و تشدید جوانه زنی اسکروت ها و آسیب دیدگی برگ ها، ظهور زود هنگام بیماری قبل از گلدهی و عموماً در مزارع خشکه زاری مشاهده شد.
محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران توصیه کرد: برای پیشگیری و کاهش خسارت، مبارزه شیمیایی در مزارع خشکه زاری با بررسی کارشناسی و زمانی که ۲۰ درصد گل ها ظاهر شدند با قارچکش های مناسب نظیر فولیکور صورت پذیرد.
براری درخصوص آفت سوسک گرده خوار ریز کلزا گفت: این آفت تک نسلی بوده که از اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه حشره کامل از گرده کلزا تغذیه و بیشترین جمعیت و خسارت را روی مزارع دیر کاشت ایجاد می کند.
وی درباره نرم مبارزه با آفت یاد شده گفت: مبارزه شیمیایی زمانی توصیه می شود که روی هر بوته حدود ۷ تا ۸ عدد سوسک روی هر ساقه مشاهده شود.
محقق مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مازندران استفاده از حشره کش بیسکایا به میزان ۳۵۰ سی سی یا کونفیدور به میزان یک لیتر در هکتار را برای مبارزه با آفت توصیه و خاطرنشان کرد: ممکن است در اواخر مرحله گلدهی روی هر ساقه تا ۱۵ عدد سوسک مشاهده شود ولی نیاز به مبارزه شیمیایی نیست

هشدار در خصوص عرضه نوعی بادام زمینی در خراسان رضوی
مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده های کشاورزی خراسان رضوی در خصوص فروش برخی از نمونه های بادام زمینی با پوست، در سطح خرده فروشی آجیل در استان، هشدار داد.
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان خراسان رضوی، سید حمیدرضا جوادی در این خصوص اظهار داشت: بر اساس بازدید میدانی از عرضه کنندگان آجیل و خشکبار، نمونه هایی از بادام زمینی با پوست در سطح خرده فروشی آجیل مشاهده شده که منشا تولید آن نامعلوم و احتمال قاچاق از افغانستان با مبدا آمریکا است.
وی ضمن هشدار به  بنکداران و خرده فروشان خشکبار در سطح شهرستان ها در خصوص عرضه این نوع بادام زمینی افزود: محموله های بادام زمینی باپوست که در مناطق کشاورزی  استان های شمالی  نظیر  آستانه اشرفیه، کیاشهر، لاهیجان، رشت، هشتبر و آبکنار انزلی  تولید می شود ، تنها با ارائه فاکتور معتبر قابل عرضه در سطح خرده فروشی است و محموله های فاقد فاکتور به ظن قاچاق، بایستی جمع آوری شود.
مدیر تنظیم بازار محصولات و نهاده های کشاورزی خراسان رضوی  اشاره کرد: محصول مذکور به ظن قاچاق، آلوده به نوعی میکرب بی هوازی بوده و مصرف آن عوارض بیماری در دستگاه گوارش و تنفسی انسان را در پی خواهد داشت   .

رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران اعلام کرد:
صرفه جویی سالانه ۴,۲ میلیارد متر مکعب آب کشاورزی در دولت یازدهم/ بهره وری کشاورزی، نسخه مردم محور و مشارکتی حل بحران آب کشور
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران اعلام کرد: بهره وری کشاورزی نسخه مردم محور و طرح مشارکتی حل بحران آب در کشور است.
به گزارش ایانا از وزارت جهاد کشاورزی، محمدحسین شریعتمدار تصریح کرد: اتخاذ "راهبرد بهره وری" برای مدیریت کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و اجرای پروژه های بهره وری در بخش کشاورزی، اثر بخش ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب در کشور بوده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در سه و نیم اخیر، سالانه شش درصد و سرجمع ۱۷,۷۵ درصد بهره وری آب کشاورزی افزایش یافته است.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: صرفه جویی سالانه ۴,۲ میلیارد مترمکعب آب از نتایج و آثار افزایش شش درصدی بهره وری در کشاورزی است.
وی اظهار داشت: استمرار این میزان بهره وری در برنامه ششم توسعه به صرفه جویی ۲۱ میلیارد مترمکعب آب در کشور خواهد انجامید و کشور بر بحران آب فایق خواهد آمد.
شریعتمدار گفت: بهره وری، طرحی مردمی و مشارکتی با نتایج مثبت اقتصادی و معیشتی در مقایسه با سایر طرح های مدیریت بحران آب از جمله طرح تعادل بخشی است.
وی اضافه کرد: در طرح تعادل بخشی باید برداشت های غیر مجاز از منابع آب را متوقف و یا میزان برداشت های مجاز مردم را کاهش دهیم که در هر دو صورت از استقبال مردم به عنوان یکی از ذینفعان طرح به میزان بهره وری برخوردار نیست.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی، بهره وری را درآمدزا، رونق بخش و سریع النتیجه عنوان و خاطرنشان کرد: در نتیجه بهره وری، با وجود کاهش سطح زیر کشت چغندر قند از ۱۷۰ هزار هکتار در سال های گذشته به ۱۰۳ هزار هکتار،میزان تولید این محصول افزایش یافته است.
وی افزود: میزان متوسط عملکرد و تولید چغندرقند در هر هکتار از ۲۷ تن در سال های گذشته به دو برابر افزایش یافته و به ۵۴ تن در هکتار رسیده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نتیجه بهره وری تولید ۲۲۰ گرم شکر به ازای مصرف یک مترمکعب آب درسال های گذشته با بیش از ۲,۵ برابر افزایش به ۵۶۵ گرم افزایش یافته است.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران تصریح کرد: عملکرد و نتایج مشابه در دیگر محصولات کشاورزی همانند محصول چغندرقند، مصرف کم نهاده های تولید بویژه نهاده کمیاب آب و هزینه کمتر را در پی داشته و این اقدام فایده ملی را برای کشور و رونق، درآمد و فایده فردی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان به همراه دارد.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس از بخش حقیقی اقتصاد ایران منتشر شد
رشد اقتصادی ۸,۹ درصدی در سال ۹۵ / رشد ارزش‌افزوده بخش‌کشاورزی ۵.۷ درصد + متن کامل
بر اساس گزارشی که چند روز مانده به پایان سال ۹۵ از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس درباره «تحلیل بخش حقیقی اقتصاد ایران» منتشر شده است، برآورد رشد اقتصادی سال ۱۳۹۵ در حدود ۸,۹ درصد اعلام شد. رشد ارزش‌افزوده بخش‌های کشاورزی ۵.۷ درصد بود.

دومحصول کشاورزی هرمزگان ثبت ملی شدند
سیر بشاگرد و انبه میناب به عنوان دو نشانه جغرافیایی هرمزگان ثبت ملی شدند.محصولات کشاورزی دارای کیفیتی هستند که نشات گرفته از محل تولید آنها است و تحت تاثیرفاکتورهای جغرافیایی محلی خاص، نظیر آب، هوا و خاک هستند .
سیر بشاگرد و انبه میناب به عنوان دو نشانه جغرافیایی هرمزگان ثبت ملی شدند.
به گزارش ایانا از واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، مجری ثبت ملی نشان جغرافیایی انبه میناب و سیربشاگرد با اعلام این خبر گفت: این اقدام با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و پارک علم وفناوری هرمزگان با هدف هویت بخشی به  محصولات کشاورزی استان صورت گرفت .
صادق صمصام پور افزود: متاسفانه به دلیل عدم توجه به داشته های خودمان شاهد ثبت بسیاری از داشته های فرهنگی استان به نام دیگر مناطق ثبت هستیم.
وی با اشاره به اهمیت ثبت نشانه های جغرافیایی اظهار داشت: نشان جغرافیایی نشانی است که بر روی کالاهایی که دارای یک منطقه جغرافیایی خاص بوده و کیفیت وشهرت آن به واسطه آن منطقه بکار می رود وبه عبارت دیگر یک نشان جغرافیایی نام و محل منشاء تولید را نشان می دهد.
صمصام پور خاطر نشان کرد: محصولات کشاورزی دارای کیفیتی هستند که نشات گرفته از محل تولید آنها است و تحت تاثیرفاکتورهای جغرافیایی محلی خاص، نظیر آب، هوا و خاک هستند .
مجری ثبت ملی نشان جغرافیایی انبه میناب وسیر بشاگرد گفت: استفاده از نشان جغرافیایی محدود به محصولات کشاورزی نیست ونشان جغرافیایی می تواند کیفیت خاص یک محصول که به واسطه عوامل انسانی که در محل تولید آن محصول وجود دارند برجسته و نمایان سازند نظیر سنت ها، مهارت های خاص تولید و  محل تولید می تواند یک روستا، شهر و منطقه ای خاص یا کشور باشد. 
صمصام پورعنوان کرد: اسم مبدا یک نوع خاص از نشان جغرافیایی است که بر روی محصولات بکار می رود که دارای یک کیفیت خاص بوده و آن کیفیت خاص منحصرا برای محیط جغرافیایی خاص است که که آن محصولات در آنجا تولید می شود.
وی تاکید کرد : نشان های جغرافیایی  نیازمند حمایت هستند در غیر اینصورت توسط افراد غیر مجاز در تجارت مورد تقلب قرار خواهند گرفت.  برای مثال (دارجیلینگ)برای چای که در باغ های چای دارجینگ پرورش داده نشده برای مصرف کننده وتولید کننده زیان آور است. یعنی  مصرف کننده فریب می خورد که یک کالای با کیفیت را تهیه کرده درحالی که کالای تقلبی است. 
صمصام پور افزود:هم چنین کالای تقلبی که به نام نشانه دار جیلینگ در بازار ارائه شده به شهرت  و موقعیت تجار ضربه می زند.
وی عنوان کرد:ما آمادگی داریم تا آنچه مربوط به هرمزگان بوده و برای عموم شناخته شده است را به ثبت ملی نماییم

تغییرات آب و هوایی می‌تواند تغذیه را بدتر کند
کاهش پروتئین گندم، برنج و محصولات اصلی تحت تاثیر تغییرات اقلیمی
شواهد حاکی از کاهش برخی از ریزمغذی‌های خاص و پروتئین در گیاهان است.
شواهد حاکی از کاهش برخی از ریزمغذی‌های خاص و پروتئین در گیاهان است.
به گزارش ایانا از ساینس نیوز، یک بشقاب شام با مواد غذایی انباشته از گیاهان ممکن است در اواخر قرن حاضر به همین اندازه فعلی مواد مغذی را ارائه ندهد. تغییرات آب و هوایی می‌تواند محتوای مواد مغذی و پروتئین را در گندم، برنج و سایر محصولات اصلی کمتر کند.
سلنیوم یک عنصر ردیابی برای سلامت انسان است، در حال حاضر این ماده در رژیم غذایی یک هفتم مردم جهان کاهش یافته است. مطالعات به بررسی ارتباط کاهش سلنیوم  با برخی مشکلات مانند ضعف سیستم ایمنی و سایر بیماری‌ها پرداخته است. در این مطالعه مشخص شد که در نقاطی که سلنیوم به شدت کم است مانند چین، فرم استخوان‌بندی کودکان به اندازه و شکل نرمال نیست.
براساس مطالعه اخیری که انجام شده بود و در این خبرگزاری نیز منتشر شده بود، سلنیوم این عنصر حیاتی می‌تواند در اراضی کشاورزی تحت تاثیر تغییرات آب و هوا قرار گیرد.
محققان دانشگاه‌هاروارد در مقاله خود که در ۶ ژانویه جاری در سایت بررسی سالانه سلامت عمومی منتشر شد به بررسی میزان آهن و روی دو ماده مغذی در برخی محصولات کشاورزی پرداخته‌اند. مایرز یکی از محققان این تیم مطالعاتی در سخنرانی خود در ۱۶ فوریه در مجمع سالانه سلامت عمومی در آتلانتا نسبت به کاهش مواد مغذی در محصولات کشاورزی تا آخر قرن حاضر هشدار داد. مایرز در بخشی از سخنرانی خود گفت:  اگر ۱۰ سال پیش بود و ما قرار بود به تاثیر افزایش دی اکسید کربن بر سلامت انسان فکر کنیم، هیچ گاه به این فکر نمی‌کردیم که مواد مغذی در محصولات کشاورزی هم کم شوند. اما در حال حاضر ما با اختلال‌های جدی در سیستم‌های طبیعی کره زمین مواجه هستیم.
مایرز و همکارانش با تشکیل پایگاه داده از ۹۵ ماده غذایی مورد مصرف در ۱۸۸ کشور جهان، خطر رکود نسبتا متوسط عنصر روی را بر مردم در آینده محاسبه کردند. براساس یافته‌های محققان در سال ۲۰۱۵، تغییرات غذایی تا سال ۲۰۵۰ حدود ۱۳۸ میلیون نفر را بیشتر تحت کمبود روی قرار خواهند گرفت. و برای بیش از ۲ میلیارد نفر در حال حاضر کمبود روی وجود دارد، کاهش مواد مغذی در محصولات می‌تواند در آینده مشکلات سلامتی را افزایش دهد.
کمبود روی به‌ویژه برای سلامتی زنان و کودکان بسیار اهمیت دارد. روی باعث افزایش خطر زایمان زودرس بین زنان باردار شده و می‌تواند باعث اختلال در رشد کودکان شود.
بر اساس آزمایش‌های انجام شده محققان دریافتند که غلظت آهن در گندم به‌طور متوسط ۵ درصد کاهش یافته است. سطح عنصر روی ۹ درصد کاهش یافته است. بسیاری از سایر محصولات نیز کاهش آهن و روی را نشان دادند، در حالی‌که مثلا ذرت و ذرت خوشه‌ای در جذب کربن، نوعی سازگاری را با افزایش میزان دی اکسید کربن نشان داده‌اند.
در واقع آینده مواد غذایی از لحاظ مواد مغذی چندان امیدوار کننده نیست.

توصیه های هواشناسی کشاورزي تا نخستین روز آغاز بهار ۹۶
اداره هواشناسی کشاورزی برای کشاورزان سراسر کشور در روزهای آینده، مجموعه اقدامات و عملیات پیشگیری توصیه کرد.
به گزارش ایانا، در این اطلاعیه با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی هر منطقه ای، عملیات لازم مراقبتی و مقابله ای توصیه و تاکید شده است. این توصیه های به شرح زیر است:
· استان های آذربایجان های شرقی، غربی و زنجان:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روز پنج شنبه و از روز یکشنبه به بعد به دلیل بارش
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ به دلیل نوسانات دما
· کنترل دما و تهویه انبار های نگهداری محصولات کشاورزی در ساعات ابتدایی روز و شب هنگام
· برنامه ریزی و انجام تمهیدات لازم برای تهیه و کاشت نهال و احداث باغ
· استفاده از قیم در نهال های تازه غرس شده
· هرس سبک درختان میوه
· جمع آوری و معدوم سازی شاخ و برگ های ریخته شده در سطح باغ
· تغذیه باغات با کودهای شیمیایی و کود حیوانی پوسیده به روش چال کود
· دقت در جابجائی نهال های ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی درحین حمل و نقل
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· ضدعفونی درختان میوه با استفاده ازمحلول بردو تا قبل از روز دوشنبه
· محلول پاشی با روغن ولک در درختان میوه به منظور ازبین بردن تخم زمستان گذران آفات تا قبل از روز دوشنبه
· ردیابی شب پره مینوز گوجه فرنگی در گل خانه ها
· زراعی:
· اجرای عملیات خاک ورزی با آماده سازی بستر کاشت زرعت های بهاره با مساعدشدن رطوبت خاک و شرایط جوی تا قبل از آغاز بارش ها
· بازديد از اماكن زمستان گذران شناخته شده سن گندم
· مصرف کودهای ازته تا قبل از آغاز بارش ها
· کشت چغندر قند بهاره از دهم فروردین سال ۱۳۹۶ به بعد
· زنبورداری:
· تغذیه مصنوعی و بستن دریچه کندو های زنبور عسل به ویژه در صبح هنگام
· محافظت و پوشاندن کندوهای زنبور عسل در روزهای وقوع بارش
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه
· استان اردبیل:
· باغبانی:
· محدودیت در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روز های پنج شنبه و جمعه به دلیل بارش پراکنده و در روز دوشنبه و سه شنبه به دلیل بارش باران
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ به دلیل نوسانات دما
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· نسبت به تغذیه باغات با کودهای شیمیایی و کود حیوانی پوسیده به روش چال کود اقدام گردد.
· دقت در جابه جائی نهال های ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی درحین حمل و نقل
· برنامه ریزی و انجام تمهیدات لازم برای تهیه و کاشت نهال و احداث باغ
· هرس درختان میوه با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه
· پایش و مبارزه با بیماری های لکه سیاه سیب و دیگر بیماری ها در درختان میوه در مشکین شهر، اردبيل، نمین، نیر، سرعین،خلخال و کوثر
· زراعی:
· آمادگی برای مبارزه با علف های هرز در مزارع غلات در پارس­آباد، بیله ­سوار و گرمي
· پایش در مزارع غلات در خصوص بیماری های قارچی در پارس­آباد، بیله­ سوار و گرمي
· بازديد از اماكن زمستان گذران شناخته شده سن گندم در مناطق گرم و معتدل
· مصرف کودهای ازته تا قبل از آغاز بارش ها
· کشت چغندر قند بهاره از دهم فروردین سال ۱۳۹۶ به بعد
· زنبورداری:
· تنظیم دریچه کندوهای زنبور عسل در روزهای آتی و انجام تغذیه مصنوعی
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· محافظت و پوشاندن کندوهای زنبور عسل در روزهای وقوع بارش
· شیلات:
· تنظیم جیره غذائی در مزارع پرورش ماهی بر اساس شرایط وضع هوا
· استان های کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روز پنج شنبه و از روز یکشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· اجرای نقشه باغ وچاله کنی محل غرس نهال و تهیه نهال استاندارد و سالم و غرس نهال طبق اصول فنی تا روز یکشنبه
· انجام هرس درختان میوه طبق اصول فنی تا روز یکشنبه
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ به دلیل نوسانات دما
· استفاده از کودهای فسفاته و سولفات پتاسیم و کودهای آلی به صورت چالکود تا قبل از وقوع بارش
· کنترل دما و رطوبت و انجام تهویه در انبارها سيب زمينی به ویژه در صبح و شب هنگام
· دقت در جابجائی نهال های ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی درحین حمل و نقل
· مبارزه زمستانه با شپشک درختان میوه به جز در روز های بارانی
· زراعی:
· کشت چغندر قند بهاره از دهم فروردین سال ۱۳۹۶ به بعد
· بازديد از اماكن زمستان گذران شناخته شده سن گندم در مناطق گرمسیر
· زنبورداری:
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· استان های گیلان و مازندران:
· باغبانی:
· احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روز پنج شنبه و از روز یکشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· انجام هرس درختان در روز های بدون بارش
· وجین علف های هرز مزارع کلزا و سبزیجات
· کاشت سیب زمینی
· احداث زهکش های مناسب در داخل و اطراف مزارع
· ضرورت آماده سازی اراضی شالیزاری
· کنترل شیمیایی باغات مرکبات، هسته دار و دانه دار (مصرف سم اکسی کلراید مس، روغن پاشی و . . .) در مناطق میان بند و ساحلی ( به غیر از روز جمعه در ارتفاعات )
· کنترل شیمیایی یا کنترل مکانیکی علف های هرز مزارع سیر و پیاز در مناطق میان بند و ساحلی ( به غیر از روز جمعه در ارتفاعات )
· کوددهی خاکی با استفاده از کودهای نیتروژنه (دو سوم توصیه کودی) و فسفاته و پتاسه به روش چالکود تا قبل از وقوع بارش
· حذف پاجوش های باقیمانده فصل زراعی قبل در باغ های زیتون و وفندق
· وجین علف های هرز و هرس درختان توت در روز های بدون بارش
· تولیدکنندگان نهال توت ضمن آماده نمودن نهال اقدامات قرنطینه ای برای انتقال نهال سالم به سایر استان ها را انجام دهند.
· کشاورزانی که درختان قدیمی توت دارند می توانند نسبت به کف بر کردن آنها اقدام نمایند.
· مبارزه با نرم تنان به خصوص راب و حلزون ها به جز در روزهای بارانی
· تولیدکنندگان نهال توت نسبت به عرضه نهال های سالم و استاندارد (عاری از بیماری و آلودگی های نماتدی) اقدام نمایند.
· مرکبات کاران  به منظور از بین بردن پناهگاه ها و کاهش جمعیت آفات بیماری ها ضمن حذف و انهدام شاخه های هرس شده و آفت زده نسبت به انجام عملیات روغن پاشی بر اساس توصیه های کارشناسی اقدام نمایند(به جز روزهای بارانی).
· زراعی:
· احداث زهکش های مناسب در داخل و اطراف مزارع
· کنترل شیمیایی علف های هرز مزارع گندم و جو در مناطق میان بند و ساحلی در روز های بدون بارش
· کنترل شیمیایی بیماری ها و آفات کلزا در مناطق میان بند و ساحلی در روز های بدون بارش
· با توجه به شرایط جوی زارعین نسبت به لایروبی انهار و کانال های ۳ و ۴ اقدام نمایند. (در روز های بدون بارش)
· آماده سازی اراضی شالیزاری
· زنبورداری:
· انتقال کلنی های زنبور عسل به مزارع کلزا
· آماده سازی کلنی های زنبور عسل و تغذیه دستی کندوها جهت تحریک ملکه برای تخم ریزی و افزایش جمعیت کندو
· استان گلستان:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی در روز پنج شنبه و از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· در باغات آلوده به کنه مصرف کنه کش های مناسب به همراه روغن امولسیون شونده به جز در روز های بارانی
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ و بازبینی گلخانه ها جهت کنترل بیماری های قارچی
· انجام عملیات هرس درختان میوه در ساعات گرم روز و به جز در روز های بارانی
· تهویه و هوادهی خزانه کاشت نهال های گوجه فرنگی در شب های سرد و روزهای گرم
· زراعی:
· کنترل علف های هرز و سم پاشی مزارع گندم و کلزا با علفکش های توصیه شده به جز در روز های بارانی
· کنترل آفت سوسک گرده خوار مزارع کلزا که در مرحله شروع غنچه دهی هستند به جز در روز های بارانی
· مزارع کلزایی که در مرحله شروع گل دهی هستند جهت افزایش عملکرد در واحد سطح تعداد ۲ کندو زنبور عسل در هکتار مستقر نمایند
· زنبورداری:
· در اختیار گذاشتن کیک تغذیه ای برای زنبور عسل
· با توجه به سم پاشی مزارع کلزا زنبورداران نسبت به بستن دریچه ها اقدام نمایند.
· استان های تهران، البرز، قم، قزوین، مرکزی و سمنان:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· هرس درختان میوه به جز در روز های بارانی
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ در صبح هنگام
· زراعی:
· مصرف کود ازته قبل از آغاز بارش
· انجام عملیات آماده سازی اراضی جهت کشت بهاره به جز روزهای بارانی
· زنبورداری:
· محافظت از کندو ها و انجام تغذیه مصنوعی در مناطق بالا دست و کوهپایه ای
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· استان اصفهان:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· هرس و معدوم نمودن شاخه های بیمار درختان به جز در روز های بارانی
· اجرای نقشه باغ وچاله کنی محل غرس نهال و تهیه نهال استاندارد و سالم وغرس نهال طبق اصول فنی تا روز یکشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· تغذیه درختان بااستفاده از کودهای شیمیایی ماکرو ومیکرو به جز در روز های بارانی
· زراعی:
· مبارزه باآفات سرخرطومی یونجه ومبارزه با علف های هرزمزارع گندم،جو وکلزا به جز در روز های بارانی
· تغذیه زعفران باکودهای محلول درآب بصورت محلول پاشی در روز های بدون بارش
· سله شکنی درمزارع گندم که تاکنون سبز نشده اند
· مبارزه با آفات شته محصول کلزا در روز های بدون بارش
· آماده سازی زمین جهت کشت سورگوم در مناطق گرمسیراستان
· مصرف کود سرک در مزارع غلات تا قبل از روز دوشنبه
· عملیات سمپاشی زمستانه (پیش بهاره) برعلیه برخی آفات نظیرشپشک ها وپسیل ها پس از سپری شدن اوج سرمای زمستان وقبل ازبیدارشدن درختان وتورم جوانه ها درفضاهای سبز استان به جز در روز های بارانی
· زنبورداری:
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· محافظت از کندوها و انجام تغذیه مصنوعی در مناطق بالادست و کوهپایه ای
· استان یزد :
· باغبانی :
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ
· هرس و معدوم نمودن شاخه های بیمار درختان به جز در روز های بارانی
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· زراعی:
· کنترل علف های هرز مزارع و کنترل شته مومی کلزا به جز در روز های بارانی
· مصرف کود سولفات آمونیوم در مزارع کلزا تا قبل از وقوع بارش
· مبارزه شیمیایی با شته مومی کلزا با مشورت کارشناسان مراکز خدمات جهاد کشاورزی به جز در روز های بارانی
· مبارزه شیمیایی با علف های هرز مزارع گندم، جو و کلزا در ساعات گرم روز به جز در روز های بارانی
· زنبورداری:
· قرار دادن کندوهای زنبور عسل در مکان های مطمئن
· كنترل ذخيره غذايي و مراقبت از کندوها جهت جلوگيري از نفوذ آب و رطوبت به كندوها
· استان های خراسان شمالی و خراسان رضوی:
باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ
· کشت چغندر قند بهاره از دهم فروردین سال ۱۳۹۶ به بعد
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· هرس و معدوم نمودن شاخه های بیمار درختان به جز در روز های بارانی
· زراعی
· آماده سازي زمین براي کشت پیاز و حبوبات
· مبارزه با علف های هرز به جز در روز های بارانی
· زنبور داری:
· با توجه به مساعد شدن شرایط محیطی نسبت به انتقال کلنی هاي زنبور عسل به مناطق مساعد اقدام گردد.
· محافظت از کندو ها و انجام تغذیه مصنوعی و قرار دادن کندوهای زنبور عسل در مکان های مطمئن
· كنترل ذخيره غذايي و مراقبت از کندوها جهت جلوگيري از نفوذ آب و رطوبت به كندوها
· استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· کاشت نهال و احداث باغ به جز در روز های بارانی
· پخش و زیر و رو کردن کود حیوانی و کمپوست در مزارع و باغات به جز در روز های بارانی
· تغذیه درختان به روش نوار کود و چال کود به جز در روز های بارانی
· شروع عملیات هرس درختان میوه و درصورت لزوم کف بری درختان انار سرمازده به جز در روز های بارانی
· مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی با مشورت کارشناسان کشاورزی به جز در روز های بارانی
· دقت در جابجایی نهالهای ریشه لخت و پوشاندن ریشه نهال ها با پلاستیک و گونی در حین حمل و نقل
· احتیاط های لازم در خصوص استفاده از روغن ولک در باغات برای دفع آفات با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی
· کشت منداب به عنوان کود سبز در باغات و مزارع تا قبل از وقوع بارش
· زراعی:
· مصرف کود سرک در مزارع گندم جو و کلزا تا قبل از آغاز بارش
· مبارزه با علف های هرز مزارع با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی به جز در روز های بارانی
· مهیا بودن شرایط جهت کاشت محصولات زراعی دیم
· بازدید های مستمر و منظم مزارع به علت احتمال شیوع زنگ زرد گندم، ریزش سن غلات و هجوم ملخ به مزارع
· کشت بذر درخزانه وگلخانه جهت تهیه نشا ادامه یابد
· کشت سبزیجات برگی در زیر پلاستیک درمزارع و باغچه های خانگی در نواحی سردسیر استان
· آماده سازی زمین برای کاشت صیفی جات تا قبل از وقوع بارش
· زمینهای کشاورزی آلوده به آفات با کولتیواتر(چنگک)شخم و توسط ماکیان چرانیده شود و بقایای گیاهان آلوده به آفات سوزانده شود.
· زنبورداری:
· محافظت و پوشاندن کندوهای زنبور عسل در روزهای وقوع بارش
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· استان های فارس، بوشهر و هرمزگان:
· باغباني:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· تنظیم دما و تهویه گلخانه ها و کارگاه های پرورش قارچ
· ادامه هرس درختان انگور و سایر باغات به جز در روز های بارانی
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· اجرای نقشه باغ وچاله کنی محل غرس نهال و تهیه نهال استاندارد و سالم وغرس نهال طبق اصول فنی قبل از روز دوشنبه
· پخش و زیر و رو کردن کود حیوانی و کمپوست در مزارع و باغات تا قبل از روز دوشنبه
· تغذیه درختان به روش نوار کود و چال کود تا قبل از روز دوشنبه
· زراعی:
· مصرف کود سرک تا قبل از آغاز بارش ها در روز دوشنبه
· زنبورداري:
· محافظت و پوشاندن کندوهای زنبور عسل در روزهای وقوع بارش
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· استان های ایلام و خوزستان:
· باغبانی:
· خودداری از انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی از روز دوشنبه هفته آینده به بعد به دلیل بارش
· خودداری از انجام عملیات آبیاری با توجه به وقوع بارش ها از روز دوشنبه به بعد
· پاک سازی راه آب مزارع و باغ ها تا قبل از روز دوشنبه
· محافظت و استقرار کودهای شیمیایی به مکان های مسقف به دلیل وقوع بارش تا قبل از روز دوشنبه
· تنظیم دما و رطوبت گلخانه ها و سالن های پرورش قارچ
· تغذیه درختان به روش نوار کود و چال کود تا قبل از روز دوشنبه
· پخش و زیر و رو کردن کود حیوانی و کمپوست در مزارع و باغات تا قبل از روز دوشنبه
· اجرای نقشه باغ وچاله کنی محل غرس نهال و تهیه نهال استاندارد و سالم وغرس نهال طبق اصول فنی تا قبل از روز دوشنبه
· چین برداری سبزی و صیفی با رعایت تناوب در روز های بدون بارش
· مبارزه با سفیدک در باغات انگور تا قبل از روز دوشنبه
· هرس و معدوم نمودن شاخه های بیمار درختان تا قبل از روز دوشنبه
· جمع آوری مرکبات
· لایروبی زهکش ها و پاکسازی جوی های ورود به مزرعه
· زراعی:
· با توجه به افزایش رطوبت و وقوع بارش مزارع گندم از نظر آفات (شته) و از نظر بیماری ها ( زنگ گندم ) مستمرا بازدید گردد.
· توزیع کود سرک در مزارع پیش کار و پس کار گندم و جو که در مرحله رشد رویشی و ظهور سنبله می باشند تا قبل از روز دوشنبه
· مزارع پیش کار از نظر آلودگی به زنگ گندم بازدید شود.
· مبارزه با علف های هرز در مزارع غلات در روز های بدون بارش
· استفاده از کود سرک در مزارع کلزا تا قبل از آغاز بارش ها
· زنبورداری:
· محافظت از کندو ها به وسیله روش های مرسوم و جمع آوری کندو های عسل از حاشیه رودخانه ها
· با توجه به سمپاشی مزارع کلزا زنبورداران نسبت به بستن دریچه ها اقدام نمایند
· در مزارع شبدر و یونجه با توجه به نزدیکی زمان تلقیح، استقرار کندوی عسل بسیار مفید می باشد.

در حضور معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفت
تودیع و معارفه مدیران سابق و جدید کشت و صنعت مغان/ محمدی رفت، پورپیغمبر آمد
سرانجام وزیر جهاد کشاورزی پس از پذیرش استعفای اروجعلی محمدی، با صدور حکمی میرجمال الدین پورپیغمبر را به عنوان مدیر عامل جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان منصوب کرد.
به گزارش خبرنگار ایانا از اردبیل، محمد علی جوادی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی که در آئین معارفه مدیرعامل و هیئت مدیره جدید شرکت که با حضور مدیرکل امور استان ها – مدیر کل تحول و نوسازی و مدیرعامل شهرک های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی و جمع کثیری از کارکنان و مدیران شرکت و مشاور نماینده حوزه انتخابیه شهرستان های پارس آباد و بیله سوار سخن می گفت، با اعلام این خبر افزود: در حوزه كشاورزي كارهاي بسيار اميدبخشي انجام شده است و در گذشته که وارد كننده ۵ ميليون تن گندم بودیم، هم اکنون نه تنها به خودكفايي رسیده ایم بلکه مازاد بر نیاز آن یعنی بیش از يك ميليون تن نیز صادر شده و در حوزه بهبود آب كشاورزي هم كارهاي بسيار جدي در دولت تدبير و اميد انجام گردیده است.
وي با تجليل از اقدامات اروجعلی محمدي در طول سه سال خدمت در كشت و صنعت و دامپروري مغان اعلام کرد: این شركت با احياء و نوسازي در بخش هاي زراعت، توليد بذر، باغباني، گوشت و فراورده هاي لبني، توليد شكر و خصوصا مكانيزاسيون گام های موثري را برداشته شده است.
معاون وزير جهادكشاورزي با اشاره به تغييرات انجام گرفته در هیات مديره اين شركت گفت: تغييرات مديريتی جزو راهكارهاي مهم در نظام تحول اداري است و با بررسي هاي انجام شده و مذاكرات به عمل آمده، میرجمال الدين پور پیغمبر، به عنوان مدیر عامل جدید این شرکت از سوی وزیر جهاد کشاورزی منصوب و معرفی شده است.
مدیرعامل جدید: کشت و صنعت و دامپروری مغان؛ نگین بخش کشاورزی خاورمیانه
در ادامه، میر جمال الدین پور پیغمبر، مدیرعامل جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان که پیش تر در سمت معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل فعالیت داشت، اظهار امیدواری کرد طبق فرمایشات مقام معظم رهبری همه تلاش به کار گرفته خواهد شد تا این شرکت بزرگ روزبه روز توسعه یابد.

میرجمال الدین پورپیغمبر
مدیر عامل جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان
وی افزایش مکانیزاسیون شرکت و تغییر رویه آبیاری، زمینه خاک ورزی، کشاورزی دقیق، ایجاد توسعه گلخانه، توسعه باغات، تولید زیتون و روغن زیتون، توسعه گیاهان دارویی تولید نهال و بذر و ایجاد زنجیره های تولید و در کنار این ها، بحث اشتغال و کارآفرینی را از برنامه های اساسی برای تداوم توسعه شرکت اعلام کرد تا این شرکت که به تعبیر مدیرعامل جدید، "نگین خاورمیانه" محسوب می شود، همچنان در تولیدات کشاورزی محور قرار گیرد.
در پایان این مراسم که اسکانلو، مشاور عالی شکور پورحسین، نماینده حوزه انتخابی پارس آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشت، با اهدای لوح تقدیری از زحمات اروجعلی محمدی، قدردانی شد.
معرفی هیات مدیره جدید با احکام وزیر
بر اساس گزارش خبرنگار ایانا با صدور احکام جدید، میر جمال الدین پورپیغمبر به عنوان مدیر عامل جدید شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، عدیل سروی به عنوان رئیس هیئت مدیره، شهریار نگاهی، نائب رئیس و محمود علایی و صادق نادری به عنوان اعضای هیئت مدیره از سوی وزیر جهاد کشاورزی انتصاب و معرفی شدند.
شركت سهامی كشت و صنعت و دامپروری و دامپروری مغان درسال ۱۳۵۳ خورشیدی درقسمتی از اراضی دشت مغان استان اردبیل به منظور بهره‌برداری از امكانات اقليمی دشت و ارتقاء كشاورزی و صنعت در منطقه تأسيس شد و امروزه دشت مغان به يكی از قطب‌های پيشرفته در زمينه كشاورزی، دامپروری، باغداری و صنايع‌وابسته است./

در کارگروه مشترک جهاد کشاورزی و وزارت نیرو مطرح شد مطرح شد:
بروز بحران خاک در دهه آینده
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به مغفول واقع شدن خاک به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی کشور گفت: اگر امروزه با مشکل آب مواجه هستیم، ممکن است در ۱۰ سال آینده با مشکل خاک نیز مواجه باشیم.
به‌گزارش ایانا از پاون، چهاردهمین جلسه کارگروه مشترک وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی در خصوص طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی، عصر دیروز (سه‌شنبه) با حضور رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، علی مراد اکبری معاون امورآب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، محمد حاج‌رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و اعضای کار گروه در ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد.
علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در این نشست با ارائه گزارش عملکرد یک ساله کارگروه مشترک وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی بیان کرد: در طول سال جلسات متعددی تشکیل شد که در برخی موارد شاهد اختلاف سلیقه‌هایی بودیم که به دلیل وجود اهداف مشترک و برنامه‌ریزی‌های قوی‌تر توانستیم با اندیشه‌های بهتر مشکلات را از سر راه برداریم.
وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ شاهد جلسات متعدد در خصوص کیفیت و کمیت آب کشور در حوضه‌های مختلف آبریز (آبخیز) بوده‌ایم، گفت: با اتمام سند ملی آب که متفاوت از سند قبلی است، شاهد ورود هواشناسی و خاک نیز در سند ملی آب که باعث می‌شود تا ظرفیت نگهداری و نفوذپذیری خاک‌ها بتواند گنجینه‌ای از اطلاعات برای استفاده مشاوران باشد هستیم.
بعد از مشکل آب، مشکل خاک جدی است
علی مراد اکبری با اشاره به مغفول واقع شدن خاک به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی کشور، افزود: اگر امروزه با مشکل آب مواجه هستیم، ممکن است در ۱۰ سال آینده با مشکل خاک نیز مواجه باشیم.
وی بیان: آب یک عنصر تجدید پذیر طبیعت است ولی خاک به هیچ عنوان دارای تجدیدپذیری نیست.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور آب و خاک با بیان اینکه لایحه حفاظت از خاک در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، گفت: خاک مخزن آب است و مواد آبی بیش از ۶۰ درصد خاک‌های موجود کشور کمتر از نیم درصد است که باید به ۲ یا ۳ درصد افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه طرح احیا و تعادل بخشی یکی از مهم‌ترین طرح‌های کشور است و وزارت نیرو در مدتی که مسئولیت دبیری آن را به عهده داشته به نحو احسن وظایف خود را انجام داده است از اعضا خواست تا برای سال آینده نیز مسئولیت دبیری این کارگروه به وزارت نیرو سپرده شود.
اکبری با بیان اهمیت این طرح برای سال ۹۶ پیشنهاد کرد: در سال آینده جلسه‌ای با حضور وزرای نیرو و جهاد کشاورزی برگزار شود.
وی ادامه داد: گزارش‌های این کارگروه باید هر ۳ ماه یک بار ارائه شود و در قالب نامه‌ای که از سوی معاونان وزارت نیرو و جهاد کشاورزی به رئیس جمهور ارسال می‌شود،‌نسبت به افزایش تخصیص اعتبار این طرح اقدام شود.
موفقیت طرح تعادل بخشی در گرو اجماع ملی
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در این جلسه گفت: برای موفقیت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی نیاز به ایجاد اجماع ملی داریم.
رحیم میدانی با بیان این مطلب که دبیری کارگروه مشترک وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی به صورت دوره‌ای و یک ساله است، افزود: مسئولیت دبیری این کارگروه در سال ۹۵ به عهده وزارت نیرو بود که در این جلسه با اکثریت آرا قرار شد تا انجام این مسئولیت در سال ۹۶ نیز بر عهده این وزارتخانه باشد.
وی با اشاره به اینکه اگر به دنبال مباحث مهم خاک نباشیم، بخشی از آب نیز به هدر می‌رود، افزود: ما باید شناسایی دقیقی از منابع خاک کشور داشته باشیم، زیرا خاک نامناسب باعث خواهد شد تا بخش زیادی از آب کشور به صورت تبخیر از بین برود.
نقش خاک در هدر رفت آب
رحیم میدانی با اشاره به این مطلب که در دولت یازدهم کار سخت و سنگینی را آغاز کرده‌ایم و برای موفقیت طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی نیاز به ایجاد اجماع ملی داریم، افزود: در سطح دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی نیاز به مطرح شدن شبهات است تا با تبادل اطلاعات و افکار به یک نقطه مشترک برسیم و همگی در موفقیت این طرح سهیم باشیم.
وی با بیان اینکه کشور ما شاهد از بین رفتن نیمی از منابع آبی خود به واسطه عدم مدیریت در تولید و مصرف بوده است، افزود: به رغم اهمیت این طرح، متاسفانه این طرح مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته و اعتبارات لازم برای اجرای آن اختصاص نیافته که امیدواریم در سال آینده شاهد تحولات اقتصادی در همه برنامه‌ها به‌خصوص این طرح باشیم تا بتوانیم پیگیری‌های آن را تا پایان ادامه دهیم.
مهم‌ترین مصوبات پانزدهمین جلسه شورایعالی آب
جهانگیر حبیبی معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز در سخنانی با اشاره به ضرورت تشکیل کار گروه مشترک بین وزارت نیرو و جهاد کشاورزی بر لزوم توجه به وضعیت کنونی منابع آب زیرزمینی کشور و اجرای تکالیف شورای عالی آب تاکید کرد.
وی افزود: اجرای پروژه‌های ۱۵ گانه طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، محاسبه آب قابل برنامه‌ریزی توسط وزارت نیرو ظرف ۶ ماه، تعیین الگوی کشت توسط جهاد کشاورزی در مدت دو سال و تشدید برخورد با متخلفان و متجاوزان به منابع آب را از مهم‌ترین مصوبات پانزدهمین جلسه شورای عالی آب بود.
وی با بیان اینکه کار گروه مشترک وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی تا کنون ۱۴ جلسه رسمی تشکیل داده است گفت: اتخاذ تصمیم‌های لازم برای نظام مند کردن همکاری‌های دو وزارتخانه، متعادل سازی شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه دو وزارتخانه در خصوص انجام همکاری‌های لازم برای اجرای طرح تعادل بخشی و احیا، پیگیری روند اجرای پروژه‌های طرح احیا در دو وزارتخانه، اقدامات مشترک برای پیگیری تأمین و تخصیص اعتبارات لازم برای طرح احیا از دیگر وظایف این کار گروه است.
جهانگیر حبیبی ادامه داد: ارائه راه حل‌ها و پیشنهادات به منظور ایجاد معیشت جایگزین برای صاحبان چاه‌های غیر مجاز، تعیین واحدهای هماهنگی جهت تدقیق آمار و اطلاعات دو وزارتخانه و اجتناب از ورود به ماهیت آمارها، تمرکز بر فعالیت‌ها و اجرای پروژه‌های دو وزارتخانه در دشت‌های پایلوت، اجرای طرح‌های نوین آبیاری برای چاه‌های دارای پروانه معتبر و مجهز به کنتور با اهداف حفاظت منابع آب و صرفه جویی در مصارف و همچنین بکارگیری همه ظرفیت هادر توجیه و آموزش کشاورزی و آگاهی رسانی عمومی در راستای بهبود وضعیت مصارف آب بخش دیگری از وظایف این کار گروه است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در گفت‌وگو با ایانا:
بخشی از پرتقال‌های وارداتی ترکیه‌ای هستند/ قصد واردات مجدد پرتقال نداریم
نیاز به واردات پرتقال علاوه بر کشور مصر از ترکیه نیز تأمین شده است و پرتقال‌های ترکیه‌ای نیز همچون پرتقال‌های مصری از کیفیت خوبی برخودار هستند.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با رد ادعای یخ‌زدگی پرتقال‌های ترکیه‌ای، گفت: برای اطمینان از کیفیت پرتقال‌های وارداتی از کشور ترکیه، شرکت‌های بازرسی بین‌المللی تحت نظارت و قرارداد شرکت‌های واردکننده وظیفه کنترل و اطمینان از سلامت این محصول را بر عهد دارند.
حسین صفایی افزود: علاوه بر کنترل در آنسوی مرزها، پرتقال‌ها پس از ورود به ایران در سردخانه‌ها مورد بازرسی قرار می‌گیرند تا از کیفیت آنها اطمینان کامل حاصل شود.
وی با بیان اینکه سازمان تعاون روستایی خود نیز دارای شرکت بازرسی است، تأکید کرد: حتی اگر پرتقال‌های آسیب‌دیده‌ای از فیلترهای عنوان‌شده عبور کنند، با رصد شرکت بازرسی تعاون روستایی اجازه عرضه در شبکه تنطیم بازار را پیدا نخواهند کرد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در پاسخ به این پرسش که به چه میزان پرتقال وارد کشور شده است، ادامه داد: در مجموع از هر دو کشور ترکیه و مصر ۴۰ هزار تن پرتقال وارد کشور شده است که به تدریج به بازار تزریق خواهد شد.
صفایی در پاسخ به پرسش دیگر ایانا مبنی بر اینکه آیا واردات مجدد پرتقال خواهیم داشت، بیان کرد: بنای واردات دوباره پرتقال را نداریم، اما اگر شرایط خاصی بر بازار حاکم و با کمبود این محصول روبه‌رو شویم ممکن است مجبور به واردات مجدد باشیم.
وی در پایان واردات پرتقال را در جهت تعدیل و تنطیم بازار روزهای پایینی سال و مهار قاچاقچیان دانست و اظهار کرد: با توجه به شرایطی که برای پرتقال شمال پیش آمد اگر این واردات انجام نمی‌شد شاهد جولان سودجویان و رشد صعودی قیمت این محصول در روزهای پایانی سال بودیم./

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه:
زمان احیای دریاچه ارومیه طولانی‌تر می‌شود
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه اعلام کرد: به دلیل تاخیر در پرداخت بودجه، ۶ ماه از اجرای برنامه‌های خود عقب افتاده‌ایم در نتیجه زمان مورد نیاز برای احیای دریاچه ارومیه، طولانی‌تر خواهد شد.
عیسی کلانتری در گفتگو با خبرنگار ایانا بیان کرد: ما امسال حداقل ۵۰ درصد برنامه‌های خود را اجرا نکرده‌ایم و اگر سایر سال‌ها اعتبارات به موقع و مناسب تامین شود، حداقل نیم سال (۶ ماه) به زمان ۱۰ ساله‌ای که برای احیای دریاچه ارومیه در نظر گرفته شده بود، افزوده خواهد شد.
با وجود آنکه ۲۱ اسفند ماه سال جاری اخباری درباره مصوبه هیئت‌وزیران به منظور اختصاص مبلغ ۸ هزار و دویست و هفت میلیارد ریال برای عملیات اجرایی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در رسانه‌ها منتشر شد، عیسی کلانتری گفت: هنوز مبلغی به ستاد احیا اختصاص نیافته و منتظریم ببینیم در روزهای باقیمانده سال، آیا این مبلغ به ستاد احیا تخصیص می‌یابد یا خیر. وی افزود: قرار است قسمتی از اعتبارات مورد نیاز را به ما اختصاص دهند.
به گفته دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه قول مساعد برای اختصاص ۶۰۰ میلیارد تومان به ستاد احیای دریاچه ارومیه داده شده ‌است.
همکاری با ژاپن، یک پروژه کوچک
دیروز بهرام طاهری مشاور وزیر نیرو در امور محیط زیست، ایمنی و بهداشت کار از امضای توافق‌نامه فاز دوم همکاری‌های سه جانبه میان وزارت نیرو، دولت ژاپن و ستاد احیای دریاچه ارومیه خبرداد.
این توافقنامه فاز دوم پروژه "مطالعه چرخه هیدرولیک حوضه آبریز(آبخیز) دریاچه ارومیه" است و به گفته مشاور وزیر نیرو، منابع مالی مورد نیاز پروژه حاضر از سوی دولت ژاپن تأمین شده و در همکاری با ستاد احیای دریاچه ارومیه، دفاتر منطقه‌ای آب استان‌های آذربایجان غربی و شرقی و کردستان و نیروهای کارشناسی زیرمجموعه‌های وزارت نیرو، اساتید دانشگاهی و مشاورین ژاپنی به انجام خواهد رسید.
آن‌طور که طاهری اعلام کرده است، اجرای مراحل مختلف این پروژه تا تیرماه سال ۱۳۹۹ با راه‌اندازی "سامانه تصمیم‌یار مدیریتی (DSS) حوضه آبریز دریاچه ارومیه" برای استفاده توسط مسئولان محلی و ستاد احیای دریاچه ارومیه تحت مدیریت عالی وزارت نیرو و با مدیریت اجرایی رئیس دفتر برنامه‌ریزی و تجهیز منابع ستاد احیای دریاچه ارومیه به انجام خواهد رسید.
عیسی کلانتری در ارتباط با اظهارات مشاور وزیر نیرو گفت: این همکاری بین ستاد احیا و جایکای ژاپن بوده و پروژه کوچکی است که خیلی مهم نیست.
وی ادامه داد: سر جمع دو میلیون دلار اعتبار توسط جایکا تامین می‌شود و این مجموعه مطالعات اجتماعی و منطقه‌ای در حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام خواهد داد.
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه بیان کرد: اگرچه پروژه جایکا بسیار کوچک است منتها بوق کرنای آنها زیاد است.

اراضی زراعی و باغی آذربایجان غربی تحت پوشش خدمات صندوق بیمه کشاورزی
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در سال زراعی ۹۶-۹۵، بیش از ۱۳۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تحت پوشش خدمات بیمه صندوق کشاورزی قرار گرفته است که از این میزان نزدیک به ۱۶ هزار هکتار از محصولات باغی و نزدیک به ۱۲۱ هزار هکتار محصولات زراعی هستند
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، اسمعیل کریم زاده در جلسه کارگروه خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات طبیعی و ستاد بیمه کشاورزی استان که در سالن جلسات ساختمان شماره یک برگزار شد، با بیان اینکه وجود بیمه کشاورزی نگرانی کشاورزان را در خصوص خسارت احتمالی حوادث غبیر مترقبه مرتفع می کند، افزود: با توجه به تهدیدها و خطرهای موجود در بخش کشاورزی، بیمه در این بخش به عنوان یک سیاست مطمئن حمایتی عمل می کند.
کریم زاده تصریح کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی استان نسبت به سایر استان های کشور، آذربایجان غربی جزو استان های خشک و نیمه خشک است و اکثرحوادث طبیعی و پیش بینی شده در استان ما احتمال وقوع دارد.
وی با اعلام اینکه قسمتی ازاعتبار صندوق بیمه توسط دولت پرداخت می شود، اظهار کرد: ۵۲ میلیارد تومان غرامت در سال زراعی ۹۴-۹۳ برای خسارت محصولات کشاورزی پرداخت شده بود و همچنین پیش بینی پرداخت غرامت در سال زراعی ۹۵-۹۴ به میزان ۴۲ میلیارد و ۶۴۷ میلیون تومان بود که تا کنون ۲۰ درصد غرامت محصول گندم و ۵۰ درصد غرامت بخش طیور پرداخت شده است.
این مقام مسئول اظهار کرد: امسال همچنین نزدیک به ۶ میلیون و ۶۵۲ هزار قطعه در واحدهای طیور و ۹۲ هزار کلونی زنبور عسل در زنبورستانهای استان تحت پوشش خدمات صندوق بیمه کشاورزی قرار گرفته اند که بیمه طیور نسبت به سالهای گذشته از رشد خوبی برخوردار است .
وی با اشاره به ضرورت ارائه گزارش های به موقع هواشناسی برای پیشگیری از خسارت ها و کاهش وقوع آن، اضافه کرد: به دلیل گزارش های به هنگام و اطلاع رسانی های هواشناسی و ایجاد آمادگی در کشاورزان باعث شد در پاییز سرد و خشک امسال شاهد کاهش خسارت وارده به بخش کشاورزی باشیم.
در ادامه این جلسه، مسئول حوادث غیرمترقبه و ستاد بیمه کشاورزی استان با بیان اینکه بوکان با ۳۴ هزار هکتار سطح تحت پوشش بیمه رتبه اول استان را دارد، گفت: شهرستان های مهاباد و تکاب با ۱۵ هزار هکتار، پلدشت با ۷ هزار و ۸۰۰ و ارومیه با ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار سطح تحت پوشش بیمه، در ردیف های بعدی بیمه محصولات زراعی قرار دارند.
محمد احرامی با اشاره به مشکلات پیش روی بیمه کشاورزی در سال زراعی ۹۴-۹۳، اظهار کرد: عدم پرداخت به موقع غرامت خسارت محصولات کشاورزی و عدم تایید به موقع خسارت محصولات کشاورزی در سال زراعی ۹۵- ۹۴ از جمله مشکلات موجود در خصوص بیمه کشاورزی است .
وی با اشاره به خسارت های وارد شده به بخش کشاورزی در سال زراعی جاری، ادامه داد: خسارت ناشی از بارش برف و شکستن درختان غیرمثمر در آبان ماه به در چالدران، خسارت ناشی از بارش برف و شکستن درختان غیرمثمر و مثمر و ریزش گلخانه و خسارت به محصول کلزا در سطح ۲۸ هکتار در ماکو، خسارت برف به گلخانه ها در آبان ماه در ارومیه، خسارت ناشی از سرمازدگی به محصولات گندم و جو در تکاب و بروز خشکسالی در سطح ۳۶ هزار هکتار از اراضی باغی و زراعی در سلماس از جمله این خسارت ها در سال زراعی ۹۶-۹۵ هستند.

مدیر جهاد کشاورزی تنکابن خبر داد:
پرداخت 887 میلیون تومان تسهیلات رونق تولید در بخش کشاورزی تنکابن
مدیر جهادکشاورزی تنکابن گفت: در راستای حمایت از رونق تولید، تثبیت و ایجاد اشتغال جدید تاکنون مبلغ 887 میلیون تومان تسهیلات رونق تولید به کشاورزان این شهرستان پرداخت شد
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، عقیل استادی اظهار کرد: تاکنون 200 نفر متقاضی طرح های بخش کشاورزی این شهرستان به منظور برخورداری از تسهیلات بسته رونق تولید در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده اند.
وی با بیان اینکه نرخ سود بانکی در بسته رونق تولید 18درصد و برای مکانیزاسیون کشاورزی 15درصد تعیین شده است، اظهار داشت: از این تعداد 57 نفر موفق به دریافت تسهیلات شدند و برای 58 نفر نیز اشتغالزایی صورت گرفت.
استادی در ادامه از کاشت 6 هزار و 700 اصله نهال سیب یارانه ای در اراضی شیب دار دهستان سه هزار این شهرستان در آینده نزدیک خبر داد و بیان داشت: این نهال ها دارای شناسنامه ، از گونه های مرغوب سیب و از ارقام مقاوم هستند که با هدف حفظ خاک در اراضی شیبدار، بهره وری حداکثری از خاک منطقه، ایجاد نوار سبز، تقویت اقتصادی کشاورزان و افزایش درآمد آنها انجام می شود.
مدیر جهادکشاورزی تنکابن خاطرنشان کرد : کاشت نهال های سیاه ریشه در اراضی شیب دار سبب کاهش وقوع بلایای طبیعی همچون سیل در منطقه خواهد شد.

جذب ۶۹ دستگاه تراکتور و کمباین در شهرستان زنجان
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان زنجان گفت: جذب تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون و تجهیز کشاورزان به انواع ماشین های کشاورزی در راستای توسعه ناوگان ماشینی و افزایش ضریب مکانیزاسیون به عنوان یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی از اهمیت بالایی برخوردار است.
به گزارش ایانا از روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان زنجان، حسام‌الدین امیر مقدمی تصریح کرد: امسال تاکنون از محل خط اعتباری مکانیزاسیون با اعتبار حدود ۴۷ میلیارد ریال موفق به جذب تعداد ۶۹ دستگاه تراکتور و کمباین و تعداد ۱۰۴ دستگاه انواع ادوات کشاورزی در شهرستان زنجان شده ایم.
وی خاطرنشان کرد: امسال همزمان با ایام الله دهه فجر ۳۳ دستگاه تراکتور و ادوات دنباله بند، با اعتباری بالغ بر ۹ میلیارد و ۹۸۶ میلیون ریال به ۳۰ نفر از بهره برداران منطقه قره‌پشتلو تحویل داده شد

رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اردبیل اعلام کرد:
معرفی 417 رقم زراعی در اردبیل / ۱۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی از دانش فنی تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی
رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اردبیل گفت: ضرورت دارد بین مراکز تحقیقات، پارک علم و فناوری و دانشگاه‌های داخلی و بین المللی ارتباط منظم و منسجمی وجود داشته باشد تا با تقویت و تعامل سازنده بتوانیم دستاوردهای تحقیقاتی را به ثروت تبدیل کنیم.
رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اردبیل از معرفی 417 رقم زراعی در این استان خبر داد.
به گزارش ایانا از اردبیل، حسین کربلایی خیاوی در جلسه شورای تحقیقات کشاورزی با اعلام این خبر و ارائه گزارشی از عملکرد سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان افزود: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارتخانه در شش حوزه پژوهش و فناوری، تولید محصولات فناورانه، نظارت و ثبت گواهی بذر، مدیریت ذخایر ژنتیکی، آموزش و ترویج کشاورزی فعالیت می‌کند که در حوزه تحقیقات و فناوری، سازمان دارای دو هزار و 27 عضو هیأت علمی در ۵۵۵ گرایش تحقیقاتی در ۱۸ مؤسسه و مرکز ملی تحقیقاتی و ۳۴ مرکز تحقیقات استانی فعالیت می‌کند.
وی گفت: این مرکز ازنظر معرفی ارقام جدید زراعی و باغی و تحقیقات کاربردی در حوزه منابع طبیعی و گیاه‌پزشکی قوی‌ترین و مهم‌ترین نهاد تحقیقاتی کشور به شمار می رود.
رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اردبیل افزود: معرفی ۴۱۷ رقم زراعی، ۳۲۰ رقم باغی، انتشار ۶۰۰ دستورالعمل گیاه‌پزشکی، ایجاد۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان و ۱۲ مرکز رشد و فناوری کشاورزی از دستاوردهای این مرکز به حساب می آید.
کربلائی خیاوی یادآور شد: تاکنون ۱۸۰ دستاورد تحقیقاتی تجاری‌سازی شده و تنها دانش فنی تولید مینی تیوبر سیب‌زمینی ۱۲ میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور به دنبال داشته است.
وی با اشاره به تولید محصولات فناوری گفت: تولید و تأمین هسته‌های اولیه بذری شامل پرورشی ۱، ۲ و ۳ در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و طرح خوداتکایی و خودکفایی گندم و جو انجام گرفته است. این مرکز حدود ۸۰ تن بذر پرورشی ۱ و حدود ۸۰۰ تن بذر پرورشی ۲ برای اقلیم‌های متفاوت در محصولات مختلف کشاورزی تولید می‌کند.
دبیر شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان در زمینه نظارت، ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: مرکز در سه حوزه بذر، نهال و کود شیمیایی وظیفه نظارتی دارد. سالانه بیش از ۲۰۰ هزار هکتار مزارع تولید بذور محصولات مختلف کشاورزی و حدود ۲۸۰ نهالستان مورد بازدید کارشناسان مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال کشور قرار گرفته و این امر به گواهی و تأئید بیش از ۵۰۰ هزار تن بذر و بیش از ۱۸ میلیون اصله نهال منجر شده است.
وی با اشاره به برنامه های آموزش کشاورزی گفت: در معاونت آموزش سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی چهار برنامه اصلی شامل آموزش ضمن خدمت کارکنان، آموزش بهره‌برداران، آموزش علمی _ کاربردی و آموزش فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در دستور کار قرار دارد.
کربلای خیاوی در ادامه افزود: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با طراحی نظام نوین ترویج و جذب 10 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه، شبکه گسترده ترویج را در یک هزار و 200 مرکز خدمات کشاورزی مدیریت می‌کند. بر اساس این طرح عرصه‌های تولید کشور به 10 هزار پهنه تقسیم‌بندی شده و مروجان مسئول پهنه‌ها به عنوان نمایندگان بخش کشاورزی با کشاورزان ارتباط مشاوره‌ای برقرار و پهنه تحت پوشش را مدیریت می‌نمایند. همچنین برای دستیابی مروجان به آخرین دستاوردهای تحقیقاتی، سازمان سامانه تالار ترویج کشاورزی را راه‌اندازی کرده است.
وی با اشاره به برنامه‌های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل در راستای آینده‌پژوهی اظهار کرد: شرایط دشواری که در بخش کشاورزی برای کشور مطرح است، ایجاب می‌کند تحقیقات به سوی شرایطی چون بحران آب، خشکسالی و گرمای بیشتر معطوف شود. با توجه به بحران آب و خشکسالی در کشور و به منظور افزایش بهره‌وری آب، توجه جدی به الگوی کشت، تولید ارقام مقاوم به شرایط نامساعد محیطی، تحقیقات دیم، تنوع بخشیدن به ارقام مختلف زراعی و باغی، تحقیقات خاک و آب، کنترل بیولوژیک با آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز و تأسیس و راه‌اندازی مراکز رشد و فناوری کشاورزی ضرورت دارد.
رئیس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی ومنابع طبیعی استان اردبیل با بیان اینکه تحقیقات موتور محرک بخش کشاورزی است و ظرفیت بسیار خوبی برای دانش‌بنیان کردن اقتصاد در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد بین مراکز تحقیقات، پارک علم و فناوری و دانشگاه‌های داخلی و بین المللی ارتباط منظم و منسجمی وجود داشته باشد تا با تقویت و تعامل سازنده بتوانیم دستاوردهای تحقیقاتی را به ثروت تبدیل کنیم.
وی گفت: عمده فعالیت‌های مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل اجرای پژوهش‌های کاربردی و تقاضامحور با هدف حل مشکلات حوزه کشاورزی، تولید هسته‌های اولیه بذری، نظارت و کنترل بر تولید بذر و نهال، ترویج فناوری‌های نوین کشاورزی و آموزش ضمن خدمت کارکنان، آموزش بهره‌برداران، آموزش علمی کاربردی و آموزش فنی و حرفه‌ای و کاردانش است.
وی در پایان برنامه‌های آینده مرکز را پاسخگویی به چالش‌های پیش رو عنوان کرد و گفت: بایستی اولویت‌های تحقیقاتی به سمت پایداری منابع آب موجود، کشت دیم، تغییر الگوی کشت، تولید ارقام جدید مقاوم به شرایط نامساعد محیطی و توسعه روش‌های نوین آبیاری سوق داه شود.

با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزي ارائه شد:
ارزیابی عملکرد مدیران سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي در سال ۹۵
معاون وزیر جهاد کشاورزي با اشاره به گزارش "ارزیابی عملکرد مدیران" که توسط رئیس دفتر نظارت و ارزشیابی سازمان ارائه شد، اطلاعات جمع آوري شده را بسیار حائز اهمیت دانست تا بدین وسیله عوامل مؤثر بر کار و نقاط قوت و ضعف مدیریتی سنجیده و از فرصتی که در سازمان فراهم است، براي اصلاح امور استفاده شود.
با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزي ارزیابی عملکرد مدیران سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي در سال ۹۵ از سوی رئیس دفتر نظارت و ارزشیابی سازمان ارائه شد.
به گزارش ایانا از روابط عمومي سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي اسکندر زند با قدردانی از زحماتی که طی سال جاري توسط همکاران ستادي و استان ها صورت گرفت، توفیق خدمت رسانی به جامعه را وسیله‌اي براي کسب رضایت الهی و خوشنودي فردي دانست.
وي با اشاره به اینکه آنچه که در سال ۹۵ در پیشبرد کارها نصیب همکاران شد، از تاییدات الهی و دعاي خیر دوستان بود، اظهار داشت: همدلی و همراهی در مجموعه سازمان مهم ترین ابزاري است که موفقیت هاي جاري را نصیب کرده است.
معاون وزیرجهاد کشاورزي اظهار امیدواری کرد: در سال آتی نیز مجموعه همکاران از عنایات الهی و سعی و تلاش همیشگی برخوردار باشند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي برگزاري این نشست را فرصتی دانست تا در روزهاي پایان سال از فعالیت هاي مجدانه همکاران که گاه بالاتر از ظرفیت خود تلاش داشتند، تقدیر نماید.
وی با اشاره به گزارش "ارزیابی عملکرد مدیران" که توسط رئیس دفتر نظارت و ارزشیابی ارائه شد، اطلاعات جمع آوري شده را بسیار حائز اهمیت دانست تا بدین وسیله عوامل مؤثر بر کار و نقاط قوت و ضعف مدیریتی سنجیده و از فرصتی که در سازمان فراهم است، براي اصلاح امور استفاده شود.
زند همچنین گزارشی از فعالیت و دستاوردهاي سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزي ارائه کرد و به حوزه هاي فعالیت هاي سازمان پرداخت.
گفتنی است در این نشست با حضور رئیس و معاونان سازمان از سعی و تلاش مجدانه مدیران گروه ها و رؤساي اداره هاي ستادي سازمان با اهداء لوح سپاس، تجلیل شد.

تجليل از بهره بردارهای برتر عرصه هاي توليدي بخش كشاورزي سيستان و بلوچستان
استاندار سيستان و بلوچستان با تجليل از توليدكنندگان عرصه هاي بخش كشاورزي و تقدير از دستاوردهاي مهم وزارت جهادكشاورزي در تحقق اقتصاد مقاومتي خصوصا خودكفايي در توليد گندم گفت: با اقدامات و برنامه ريزي هاي به عمل آمده ازسوي وزارت جهادكشاورزي كشور در حال حاضر علاوه بر تامين گندم مورد نياز، آمادگي اين را دارد كه گندم به ساير كشورها صادر نمايد.
استاندار سيستان و بلوچستان با تجليل از توليدكنندگان عرصه هاي بخش كشاورزي و تقدير از دستاوردهاي مهم وزارت جهادكشاورزي در تحقق اقتصاد مقاومتي خصوصا خودكفايي در توليد گندم گفت: با اقدامات و برنامه ريزي هاي به عمل آمده ازسوي وزارت جهادكشاورزي كشور در حال حاضر علاوه بر تامين گندم مورد نياز، آمادگي اين را دارد كه گندم به ساير كشورها صادر نمايد.
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان سیستان و بلوچستان، علي اوسط هاشمي از كشاورزان و توليدكنندگان استان خواست تغير نگاه در كشت را جدي گرفته با يكپارچه سازي اراضي و ايجاد تعاوني هاي توليد و تغير الگوي كشت به سمت كشت محصولاتي بروند كه هم نياز كمتري به آب داشته و با راندمان توليد بالا، سودآوري بيشتري نيز داشته باشد.
وي گفت: امروزه كشاورزي اقتصادي مدنظر همه است ما بايد توان توليد خود را با بهره گيري از علم جديد و شيوه هاي نوين آبياري بالا ببريم.
وی درپايان عنوان کرد که تدابير مديريتي بخش كشاورزي استان سبب دست يافتن به توفيقات مهمي در افزايش كمي وكيفي توليدات دامي و زراعي شده است.
رئيس سازمان جهادكشاورزي دراين مرامسم با تقدير از زحمت كشان عرصه هاي مختلف بخش كشاورزي در سراسر استان بخشي از دستاوردهاي توسعه اي سازمان جهادكشاورزي در دولت تدبير و اميد را بيان كرد و افزود: تصوبيب طرح انتقال آب با لوله به ۴۶ هزار هكتار از اراضي كشاورزي و تصويب اجراي سيستم آبياري تحت فشار در سطح ۱۰۰ هزار هكتار از اراضي كشاورزي استان مهمترين طرح هايي است كه در بخش كشاورزي در حال اجراست.
رضا نجفي، تهيه و تدوين ۲۲ سند توسعه اي بخش كشاورزي و.... وسرمايه گذاري در بخش كشاورزي به ميزان ۴۳۰۰ ميلياردريال، افزايش اعتبارات ملي در بخش كشاورزي از ۲۰۲ ميلياردريال به ۹۱۸۵ ميلياردريال، افزايش ۴۰۰ درصدي خريد گندم درسال ۹۴-۹۵ نسبت به سال ۹۱-۹۲، افزايش ظرفيت صنايع تبديلي و تكميلي خرما از ۱۷ هزارتن به ۱۲۰هزارتن و ... را از ديگر اقدامات شاخص بخش كشاورزي استان سيستان و بلوچستان در دولت يازدهم برشمرد.
مدير هماهنگي ترويج سازمان جهاد كشاورزي استان در مراسم تجليل از توليد كنندگان برتر بخش كشاورزي گفت: با هدف ارج نهادن به تلاش هاي روستائيان، توليد كنندگان، عشاير و بهره برداران و ارتقا و جايگاه اهميت حرفه كشاورزي و ايجاد انگيزه و رقابت سالم بين كشاورزان بخش كشاورزي و معرفي الگوي عملي و تشويق و ترغيب انجام فعاليت و طرح مسائل و مشكلات روستاييان در سطح استاني و محلي با مسئولين اجرايي و به منظور شناسايي و انتخاب توليد كنندگان برتر بخش كشاورزي با در نظر داشتن مسائل فني و نكات كمي و كيفي از كليه ي شهرستان هاي استان تعداد ۱۷۰ پرونده به ستاد انتخاب نمونه هاي استان ارسال كه پس از بررسي تعداد ۲۰ پرونده جهت رقابت در سطح كشور به دفتر مركزي ارسال شد.
 وي تصريح كرد: در رشته زراعت ۵ نفر، باغباني ۱۱ نفر، آب و خاك ۴ نفر، ترويج و تشكلها ۸ نفر، صنايع كشاورزي ۵ نفر، دام و طيور ۱۲ نفر، شيلات سيستان ۲ نفر، شيلات استان ۳ نفر، منابع طبيعي ۱ نفر، عشايري ۴ نفر، سازمان تعاون روستائي ۳ نفر، مكانيزاسيون ۳ نفر،حفظ نباتات ۱ نفر، شركت غله ۴ نفر، دامپزشكي ۳ نفر و در مجموع ۶۹ نفر به عنوان توليد كنندگان برتر استاني بخش كشاورزي سيستان و بلوچستان در سال ۹۵ معرفي شدند كه از اين ميزان ۴۱ نفر از بخش هاي تخصصي سازمان جهادكشاورزي و ۲۷ نفر نيز از ادارات و شركت هاي وابسته هستند

مدیر جهاد کشاورزی میاندورود خبر داد؛
جذب ۸۸ میلیارد ریال بسته رونق اقتصادی در میاندورود
مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از جذب اعتبارات بسته رونق اقتصادی به میزان ۸۸ میلیارد ریال به ۲۵ واحد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی این شهرستان خبر داد.
به گزارش ایانا از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، سیدشبر موسوی از جذب اعتبارات بسته رونق اقتصادی به میزان ۸۸ میلیارد ریال خبر داد و گفت: جذب اعتبارات بسته رونق اقتصادی جهت خروج بنگاه‌های اقتصادی از رکود به ۲۵ واحد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی شامل لبنی، دام، طیور و باغبانی در این شهرستان انجام شد.
وی بیان کرد: در بخش مکانیزاسیون در سال ۹۵ از خط اعتباری ۴ مبلغ ۲۱ میلیارد ریال به ۱۰۷ بهره‌بردار بابت خرید انواع ماشین‌آلات کشاورزی جهت افزایش ضریب مکانیزاسیون و ایجاد اشتغال در این شهرستان پرداخت شد.
مدیر جهاد کشاورزی میاندورود از توسعه کشت دانه‌های روغنی و انجام تعهدات ابداعی سازمان در این خصوص در سطح ۲ هزار و ۵۰ هکتار کشت کلزا و یک‌هزار و ۸۰۵ هکتار کشت سویا در منطقه اشاره کرد.
موسوی در پایان گفت: خرید تضمینی گندم در سال‌جاری برای این شهرستان توسط چهار مرکز خرید از گندم‌کاران منطقه به مقدار ۱۱ هزار تن و توزیع بذر گواهی‌شده گندم به میزان ۴ هزار تن بوده است.

در نشست بررسی ابعاد محصولات دستکاری ژنتیک مطرح شد
محصولات تراریخته به هیچوجه سرطان زا نیستند
تهران- ایرنا- استاد مهندسی ژنتیک دانشگاه تهران گفت: اثرات سوئی که معدود افرادی در رسانه‌ها (و نه مجامع علمی) برای محصولات تراریخته و دستکاری ژنتیک شده بیان می کنند مانند سرطان زایی و قطع نسل اساسا به لحاظ ماهیت این محصولات، غیرممکن است که واقعیت داشته باشد و فقط برای جنجال های سیاسی و اقتصادی مطرح می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، نشست «بررسی ابعاد فقهی و علمی مهندسی ژنتیک» روز چهارشنبه با حضور استادان حوزه و دانشگاه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با همکاری انجمن علمی ژنتیک جمهوری اسلامی ایران و انجمن علمی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
منصور امیدی در ادامه این نشست گفت: برخی ممکن است تصور کنند تغییری که در اصلاح ژنتیک راجع به آن صحبت می‌کنیم امری جدید یا مصنوعی است اما این فرایندها حتی انتقال ژن از طریق باکتری‌ها از ابتدا در طبیعت انجام می شده است.
وی افزود: صدها سال است که داریم گندم را اصلاح ژنتیک می‌کنیم. ولی در روش‌های سنتی مثلا طی یک دوره 10 ساله یا بیشتر، صدها ژن را به گندم منتقل کردیم تا ژن مقاومت به زنگ زرد حاصل شود. اما در دوره جدید دقیقا همان یک ژن را می‌شناسیم و بر می‌داریم و در مدت کمتر و دقت بالاتر در گندمی که مد نظر ماست قرار می‌دهیم.
امیدی اضافه کرد: اما چرا ما به این ظرفیت نیاز داریم؟ زیرا در فاصله کوتاه 35 سال آینده یعنی سال 2050، جمعیت زمین به 9.2 میلیارد نفر می‌رسد و شرایط تغذیه دنیا تغییر می‌کند. در داخل کشور ما نیز نظام در حال برنامه‌ریزی برای جمعیت 150 میلیون نفری است حالا آنکه همین الان در تأمین غذا کاملا وابسته هستیم. دیگر اینکه تغییر اقلیم در هشت سال گذشته، هشت دهم درجه جهان را گرمتر کرده است و وضعیت گرمایش و بحران آب در کشور ما بیش از نقاط دیگر جهان است.
استاد دانشگاه تهران تاکید کرد: ما در آینده بسیاری از داشته‌های طبیعی‌فعلی چیزی نخواهیم داشت. بیوتکنولوژی یک فناوری کم‌هزینه برای مقابله با این شرایط است و تغییرات ژنتیک یک روند طبیعی است. تا کنون نیز استفاده از ظرفیت این فناوری آگاهانه و در چارچوب قوانین حاکم بر موجود زنده، و هدف‌دار و مشخص و با دقت کاملا بالا صورت گرفته است.
وی با با تاکید بر اینکه اثرات سویی که معدود افراد در رسانه‌ها (و نه مجامع علمی) از تغییر ژنتیک می‌گویند و سرطان زایی و قطع نسل را به محصولات مهندسی ژنتیک نسبت می‌دهند اساسا به لحاظ ماهیت این محصولات امکان ندارد که چنین آثاری پذیرفته شود.
امیدی گفت: این جنجال‌ها ریشه سیاسی و اقتصادی دارد. ملاحظات واقعی که در حوزه پیامدهای گیاهان تراریخته داریم اصلا در این راستا نیست. اینکه مطرح شد در علم تا چه حد می‌تواند این امر را تبیین کند، باید بگویم 100 درصد این فرایند در یک ساختار روشن علمی رخ می‌دهد و علم می‌تواند روند آن را از صفر تا صد توضیح بدهد و مسلما دستاوردهای دقیقی دارد.
تغییر ژنتیک، عوارض اصلاح کلاسیک را ندارد
بهاره زارع، پژوهشگر پژوهشگاه ملی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک، گفت: در اصلاح کلاسیک هزاران ژن ناخواسته منتقل می‌شدند و به همین دلیل نتایج ناخواسته آن معضل اصلی بود ولی امروز با مهندسی ژنتیک می‌توانیم دقیقا همان ژن مورد نیاز را منتقل کنیم و نتایج کار کاملا قابل پیش‌بینی شده است.
وی افزود: اینکه می‌گویند تراریخته و مهندسی ژنتیک به نوعی تصرف در طبیعت است و مصنوعی است و ممکن است صفت ناخواسته‌ای ایجاد کند، از اساس غلط است.
وی گفت: ژنی که منتقل می‌شود هم بخشی از طبیعت بوده چطور مصنوعی باشد. اگر قرار بود سرطان‌زا باشد آن گندم و موز وحشی که منبع ژن انتقالی است نیز باید سرطان زا باشد حال آنکه قبلا هم در زنجیره غذایی انسان بوده است.
زارغ افزود: حتی انتقال ژن از طریق باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها هم فرایندی طبیعی است که قبلا در طبیعت هم رخ می‌داده است. بنابراین ژن خودش بخشی از طبیعت است که ما آن را کشف و منتقل می‌کنیم، مکانیزم‌های انتقال هم کاملا طبیعی است و اینکه در برخی رسانه‌ها نشان می‌دهند که سرنگ استفاده می‌کنند و چیزهای وحشتناک نشان می‌دهند صحت ندارد. البته خیلی از شبهاتی هم که مطرح می‌شود به این خاطر است که شخص درک علمی نسبت به ماهیت ژن ندارد.
**مهندسی ژنتیک تبدیل خلقت الهی یا تسخیر طبیعت؟
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در فقه مهندسی ژنتیک یا مهندسی گیاهان ازعمل مهندسی ژنتیک یا پدیده و محصول حاصل آن بحث می‌شود، گفت:در نگاه علمی و تجربی در واقعیت خارجی، فارغ از بحث‌های نظری و حکمی، این پدیده را به مثابه یک پدیده بیرونی و تجربی باید ببینیم و بشناسیم. این امر در موضوع شناسی مطالعات فقهی دارای اهمیت است.
آیت‌الله علی اکبر رشاد اظهارکرد: اگربنا شد این بحث را تعقیب کنیم مناسب است کارگاه های علمی برای محققان و مدرسان حوزه علمیه که می‌خواهند دربحث‌های پژوهشی این حوزه مشارکت کنند دنبال شود و مطالبی در اختیارشان قرار گیرد که موضوع را به لحاظ تجربی و عینی بشناسند.
وی در ادامه با بیان اینکه محور دوم پرسش های مربوط به مهندسی ژنتیک مربوط به «حوزه مبانی حِکَمی و کلامی» این مقوله است، اظهارکرد: می‌شود از این محور به ماهیت شناسی تعبیرکرد. به هرحال موضوع مهندسی ژنتیک را باید ببینیم به لحاظ ماهوی به معنی تبدیل خلقت الهی است، آیا از نوع تصرف در خلقت و اراده تکوینی الهی است یا رفتاری است که با استخدام قوانین و سنت های الهی صورت می‌گیرد و خدا به ما این شأنیت را داده که طبیعت را تسخیر کنیم و آن را به خدمت بگیریم.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تاکیدکرد: آیاتی که مبین تسخیر طبیعت توسط انسان است به این امر مرتبط است. یا اینکه انسان آهن را از معادن می‌گیرد و تغییراتی در آن صورت می‌دهد و خداوند متعال این را به خود نسبت می‌دهد که ما آهن را نرم کردیم. همچنین خداوند متعال از ترکیب اسب و درازگوش و ایجاد قاطر به صورت امتنانی سخن می‌گوید که ما قاطر را در اختیار شما قرار داده‌ایم. بنابراین نگاه قرآن به این حوزه منفی نیست بلکه مثبت است و امتنانی هم راجع به اصلاح ژنتیک سخن می‌گوید.
استاد درس خارج حوزه علمیه درباره محورسوم گفت: محورسوم این است که درمجموع باید ببینیم که ابعاد مسئله چیست و چه عناصری در آن دخیل‌اند و سهم و نقش هرکدام از این عناصر چیست؟ یکی از این عناصر عامل کنشگر است. اینکه عامل کنشگر کیست؟ آیا با علم و آگاهی کار را انجام می دهد؟ عنصر دیگر غایت فعل است. قصد و غرض عامل کنشگر در فعل مهندس ژنتیک در تعیین وضعیت فقهی قضیه نقش دارد.
«عنصر دیگر آثار و پیامدهای فعل است. اینکه یک پدیده ولو ذاتا اشکالی بر آن وارد نیست، آیا آسیبی از آن می‌توان اثبات کرد و تصرفات غیرعقلایی یا مفید است. عنصر دیگر که بر تعیین عنوان مؤثر است، شناخت متعلق فعل است» .
آیت الله رشاد افزود: برای مثال باید به این پرسش پاسخ داد که آیا تصرف در جماد با تصرف در نبات با تصرف در زیست‌ورهای غیر ذی شعور و انسان یکی است یا خیر؟ مثلا ممکن است تصرف در گیاه ملاحظات کمتری نسبت به تصرف در حیوان داشته باشد.
«محور دیگری که به نظر می رسد دارای اهمیت است انواع و حدود مهندسی ژنتیک است. ممکن است اصلاح ژنتیک تکاملی باشد و تنزلی نباشد.
مثلا ژاپنی ها ژنی را ایجاد کنند که قدشان بلندتر شود» .
رئیس حوزه علمیه تهران همچنین تاکیدکرد: مسئله مهم در اینجا که محور بسیار وسیعی است، این است که این موضوع جدید است و خودش را به فقه عرضه می کند. شناسایی و تدوین منابع و قواعد فقهی و حقوقی کار بسیار پردامنه‌ای است.
«بخش مهمی که مستلزم تحقیقات گسترده است تولید منبع است. یک جمع توجیه شده‌ای باید چند سالی متمرکز شوند و آیات و روایات و مبانی فلسفی و کلامی مرتبط با بحث را استخراج کنند. بخش بسیار پردامنه و مهمی است که اگر بنا شود باید منابع را تولید کنیم. به هر حال مباحث زیادی مطرح است که باید با تشکیل جلسات متعدد و برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی به مرور و بدون شتاب پیش برود» .
** فقه پویای شیعه مساله پیوند عضو و آی وی اف را حل کرد
بیوتکنولوژی به عنوان پاسخ به این قبیل معضلات راه حل هایی را عرضه می‌کند. همان گونه که مطرح شد خداوند تمام عالم مسخر انسان قرار داد تا برای خودش زیستگاه امن فراهم کند» .
** دستاوردهای بیوتکنولوژی برای بشر
تولایی گفت: بیوتکنولوژی مدرن که امروز از آن حرف می زنیم در بسیاری عرصه های زندگی بشرمانند بهداشت و سلامت، کشاورزی، صنعت و محیط زیست نسخه دارد و با آگاهی از کارکرد ژن توانسته است به حل معضلات متعدد بپردازد و غیرقابل چشم پوشی است.
**مهندسی ژنتیک زندگی انسان را بهتر می کند
استاد انستیتو پاستوردر ژنتیک پزشکی گفت: کدهای ژنتیک در ژنوم موجودات مانند کدهای صفر و یک درکامپیوتر است با این تفاوت که در اینجا به جای دو رقم صفر و یک، چهار رقم یا حرف داریم که چینش این چهار حرف کد ژنتیک خاصی را بیان می‌کند.
سیروس زینلی افزود: اگر ژن فاکتور 8 را حدود 186 هزار حرف در نظربگیریم تنها یکی از این حرف‌ها تغییر می‌کند و به شدت بیماری هموفیلی را ایجاد می‌کند و شخص را به شدت مستعد خونریزی می‌کند. تا یک سال پیش نزدیک به 200 میلیون دلار این دارو را وارد می‌کردیم که هر ویال آن حدود دو هزار دلار بود و در هر عمل جراحی چهار تا پنج ویال مصرف می‌شد.
وی گفت: از طریق مهندسی ژنتیک می‌توان همان ژن را در یک سلول گیاهی، جانوری یا باکتری قرارداد و داروی ارزان تولید کرد. هرچقدر به بحث ژنتیک بیشتر پی می بریم و کار می کنیم با رمز و رامز خلقت و پیچیدگی آن پی می بریم و می‌توانیم برای بهبود زندگی انسان از آن بهره‌مند شویم. بنابراین قطعا این کارها دستکاری در خلقت نیست بلکه جزئی از خلقت است که نسبت به روش‌های کلاسیک اصلاح نباتات فقط هوشمندانه تر است و برای زندگی بهتر صورت می‌گیرد.

مقام مسوول خبرداد:
صرفه جویی سالانه 4.2 میلیارد متر مکعب آب کشاورزی در3 سال و نیم اخیر
تهران- ایرنا- رییس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اعلام کرد:صرفه جویی سالیانه 4.2 میلیارد متر مکعبی آب از نتایج و آثار افزایش 6 درصدی بهره وری در کشاورزی طی دولت یازدهم است
به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، محمدحسین شریعتمدار تصریح کرد: اتخاذ «راهبرد بهره وری» برای مدیریت کشاورزی توسط وزارت جهاد کشاورزی و اجرای پروژه های بهره وری در بخش کشاورزی، اثربخش ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب در کشور بوده است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: در سه سال و نیم اخیر، سالیانه 6 درصد و سرجمع 17.75 درصد بهره وری آب کشاورزی افزایش یافته است.
رییس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران تاکید کرد: صرفه جویی سالیانه 4.2 میلیارد متر مکعبی آب از نتایج و آثار افزایش 6 درصدی بهره وری در کشاورزی است.
وی اظهار داشت: استمرار این میزان بهره وری در برنامه ششم توسعه به صرفه جویی 21 میلیارد مترمکعبی آب در کشور خواهد انجامید و کشور بر بحران آب فایق خواهد آمد.
شریعتمدار گفت: بهره وری، طرحی مردمی و مشارکتی با نتایج مثبت اقتصادی و معیشتی در مقایسه با سایر طرح های مدیریت بحران آب از جمله طرح تعادل بخشی است.
وی اضافه کرد: در طرح تعادل بخشی باید برداشت های غیرمجاز از منابع آب را متوقف و یا میزان برداشت های مجاز مردم را کاهش دهیم که در هر دو صورت از استقبال مردم به عنوان یکی از ذینفعان طرح به میزان بهره وری برخوردار نیست.
به گزارش ایرنا، طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی با توجه به مصوبه شورای عالی آب، اقدام مشترک وزارتخانه های کشور، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور را نیاز دارد که به همراه وزارت نیرو باید برای مدیریت مصرف آب پیاده شود.
بر اساس این طرح پارسال 475 میلیون متر مکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل شد و در چهار سال آینده پنج میلیارد و 700 میلیون مترمکعب و پس از 20 سال 110 میلیارد مترمکعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی کنترل می شود.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی، بهره وری را درآمدزا، رونق بخش و سریع النتیجه عنوان و خاطرنشان کرد: در نتیجه بهره وری، با وجود کاهش سطح زیر کشت چغندر قند از 170 هزار هکتار در سال های گذشته به 103 هزار هکتار، میزان تولید این محصول افزایش یافته است.
وی افزود: میزان متوسط تولید چغندرقند در هر هکتار از 27 تن در سال های گذشته به دو برابر افزایش یافته و به 54 تن در هکتار رسیده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نتیجه بهره وری تولید 220 گرم شکر به ازای مصرف یک مترمکعب آب در سال های گذشته با بیش از 2.5 برابر افزایش به 565 گرم افزایش یافته است.
رییس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران تصریح کرد: عملکرد و نتایج مشابه در دیگر محصولات کشاورزی مانند چغندرقند، مصرف کم نهاده های تولید و هزینه کمتر را در پی داشته و این اقدام فایده ملی را برای کشور و رونق اقتصادی و فایده فردی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان به همراه دارد.

محجوب: دولت با خودکفایی درگندم خیزمهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته است/برنامه های دولت متکی بر اقتصاد مقاومتی است
تهران- ایرنا- نماینده مردم تهران،ری شمیرانات و اسلامشهردرمجلس شورای اسلامی با بیان این که هیچ دولتی به اندازه دولت تدبیر و امید اقتصاد مقاومتی را به اجرا نگذاشته است گفت: دولت با خودکفایی درگندم خیزمهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته است.
«علیرضا محجوب» روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگارسیاسی ایرنا افزود: دولت یازدهم اقتصاد مقاومتی را باور دارد و چون برآمده از آحاد مردم است، به هیچ وجه به خارج از کشور و واردات چشم ندوخته است.
نماینده مردم تهران، ری شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید امام(ره) بر لزوم خودکفایی در گندم افزود: در بررسی تحقق اقتصاد مقاومتی، خودکفایی گندم نشان از خیز مهمی در اقتصاد کشور است؛ البته من تعجب می کنم چرا عده ای به این دستاورد بزرگ کم توجهی و بی اعتنایی می کنند.
** کشاورزان را باید طلا گرفت/ بازگشت به خودکفایی درگندم موفقیت دولت و کشاورزان
رئیس فراکسیون کارگری مجلس، مهمترین ویژگی و دستاورد دولت یازدهم در سال 1395 که به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام گذاری شده است را «توجه و افزایش تولید» دانست و افزایش: اولا ثبت تولید درمحصولات کشاورزی به میزان 127میلیون تن را به کشاورزان کشورمان باید تبریک گفت.
محجوب با اشاره به وجود مشکلات زیاد، جمعیت کوچک و امکانات کم و دریافت حمایت کمتر کشاورزان نسبت ب سایر بخش های دیگر تصریح کرد: کشاورزان کشور را باید طلا گرفت که بزرگترین تولید را در کشور رقم زدند.
وی گفت: امیدوارم مسئولان با توجه بیشتربه کشاورزان، حمایت ها را نیز ازاین گروه تولیدکنندگان افزایش داده و از آنها قدردانی شایسته به عمل آورند.
دبیرکل خانه کارگرجمهوری اسلامی ایران بازگشت مجدد به عرصه خودکفایی درگندم را نشان تفوق اقتصاد مقاومتی در اقتصاد دولتی عنوان کرد و گفت: خودکفایی در گندم از موفقیت های دولت یازدهم و کشاورزان است.
**برنامه های دولت متکی به اقتصاد مقاومتی است
محجوب تفوق صادرات بر واردات در نیمه اول سال 95 را نیز از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم عنوان کرد و افزود: در6ماهه نخست امسال صادرات در کشور به میزان 5 میلیون تن بر واردات تفوق داشت و به طور نسبی 5 میلیارد دلار نیز حجم صادرات غیرنفتی افزایش پیدا کرده است که این آمار نشان می دهد برنامه های اقتصادی و صادراتی دولت متکی و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی با بیان اینکه همه ما مشکلات و کاستی و سختی های موجود در زندگی کارگران و کشاورزان را می دانیم، تصریح کرد: با وجود همه این مسائل جا دارد همه در این ایام، ضمن این که یادآور شویم این اقشار جامعه را فراموش نمی کنیم، از اقدامات دولت نیز در جهت برطرف کردن تدریجی این مشکلات به شایستگی قدردانی کنیم.
**تدوین و ابلاغ به موقع بودجه دستاورد دولت و مجلس
محجوب همچنین با اشاره به ابلاغ بودجه سال 1396کل کشور از سوی رئیس مجلس به رئیس جمهوری گفت: ایراداتی که شورای نگهبان به بودجه گرفت، وارد بود و نمایندگان مجلس نیز با دقت مجددا ایرادها بررسی و موارد را رفع کردند.
نماینده مردم تهران در مجلس تدوین، تصویب و ابلاغ به موقع بودجه سال 96 را یکی از مهمترین دستاوردها و موفقیت های دولت ومجلس درنظام برنامه ریزی کشوردانست وگفت: از رئیس جمهوری، دولت، سازمان مدیریت وهیات وزیران به دلیل کوچک سازی بودجه و تبصره های آن و تدوین جدول های بودجه که امکان بررسی و تصویب بودجه را به وجود آوردند، تشکر می کنم.
محجوب گفت: البته یکی از بخش هایی که در ردیف های بودجه چه در کمیسیون های تخصصی و چه در کمیسیون تلفیق مجلس امکان بررسی آن ها فراهم نمی شود و مجلس باید تمام همت خود روی آن متمرکز و معطوف کند، بخش «بانک ها و شرکت ها» است.
دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه هرچه مشکل دراقتصاد کشور وجود دارد در بخش بانک ها و شرکت ها دیده می شود افزود: دولت، مجلس و هیات وزیران اگر اعتقاد دارند ناکارآمدی، رکود و کسادی که دراقتصاد وجود دارد به این دو بخش مربوط است، باید به این موضوع به صورت اساسی رسیدگی کرده و به جایی که بر روی چند ردیف و تبصره محدود شوند، یک عامل ایجابی در نظام بودجه ریزی کشور را الزامی کنند.
وی همچنین با بیان اینکه بخش عمومی بودجه فقط بخش کوچکی از بودجه کل کشور است افزود: بخش قابل ملاحظه ای حدود دوسوم بودجه کل کشور در بخش بانک ها و شرکت ها است که در روند بررسی لایحه نه کسی در مورد آن صحبت می کند و نه کسی برای انجام تغییرات به این بخش ها ورود می کند در صورتی که از مهمترین بخش های بودجه کل کشور است.
وی ابرازامیدواری کرد کار تدوین و بررسی بودجه کشور به شکلی دربیاید که امکان رسیدگی و تصویب بودجه کل کشور با تامل بیشتر و خاص بر روی شرکت ها و بانک ها انجام شود.

تولید 6هزار تن قارچ دکمه ای امسال در چهارمحال و بختیاری
شهرکرد- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: امسال در راستای اجرای طرح های اقتصادی مقاومتی 6 هزار تن قارچ دکمه ای در این استان تولید شد.
حمیدرضا دانش شهرکی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: بیش از یک هزار تن از این محصولات در مشاغل خانگی تولید و روانه بازار شده است.
به گفته وی، با فعال سازی 150 واحد تولید قارچ خانگی در مناطق روستایی و شهری در دولت تدبیر و امید، افزون بر یکهزار تن قارچ دکمه ای تولیدی استان بصورت خانگی تولید شد.
وی، تعهد امسال مازاد بر تولید قارچ در چهارمحال و بختیاری را 200 تن ذکر کرد و گفت: با تمهیدات اندیشیده شده و پرداخت تسهیلات تولید خانگی و ارائه آموزش به پرورش دهندگان، این میزان به 600 تن برابر با سه برابر تعهدات استان بوده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تعداد واحدهای صنعتی تولید قارچ استان را 28 واحد اعلام کرد و گفت: در این مجتمع های تولیدی نیز سالانه بیش از 5 هزار تن قارچ مرغوب تولید و روانه بازار مصرف می شود.
دانش شهرکی میزان اشتغال ایجاد شده در زمینه تولید قارچ استان را 750 نفر اعلام و گفت: از این تعداد 150 نفر در تولید قارچ در حوزه مشاغل خانگی و مابقی نیز در واحدهای صنعتی مشغول به کار هستند.
وی این استان را مستعد تولید قارچ دکمه ای و رتبه ششم کشور دانست و تصریح کرد: با مطالعات انجام شده در صورت وجود بازار هدف و رونق صادرات، این منطقه ظرفیت چندین برابر تولید فعلی قارچ دکمه ای را دارد.
قارچ دکمه ای در آشپرخانه های خانگی و رستوران و فست فودها بیشترین مصرف را دارد.

نماینده سازمان ملل متحد خبرداد:
گرسنگی در جهان تا سال 2030 به صفر می رسد
تهران - ایرنا - نماینده برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد گفت: طبق برنامه سازمان ملل متحد از اهداف پایدار توسعه هزاره صفر شدن گرسنگی در جهان تا سال 2030 و استفاده از حمایت های دولت ها، سازمان های مردم نهاد (NGO) و مشارکت مردمی است.
'نگار گرامی' روز چهارشنبه در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در دهه 90 نزدیک یک میلیارد نفر گرسنه در جهان وجود داشت که با تلاش های صورت گرفته سازمان ملل متحد در سال 2016 تعداد انان به 795 میلیون نفر رسید که نشان می دهد هنوز از هر 9 نفر یک نفر گرسنه هستند.
وی اظهارداشت: طبق برنامه غذایی سازمان ملل متحد برای پایان بخشیدن به گرسنگی، دستیابی به امنیت غذایی و تغذیه بهتر، و ترویج کشاورزی پایدار باید برخی محورها مورد توجه کشورها قرار گیرد.
وی برای پایان بخشیدن به گرسنگی؛ تضمین دسترسی همه مردم به ویژه افراد نیازمند و آسیب‌پذیر از جمله نوزادان به غذای سالم، مغذی و کافی در تمام طول سال، تا 2030 ، همه اشکال سوء تغذیه تا 2030 و دستیابی به اهداف توافق شده بین‌المللی در ارتباط با کودکان زیر پنج سالِ بازمانده از رشد طبیعی از نظر قد و وزن (به نسبت سن) همچنین رسیدگی به نیازهای تغذیه‌ای دختران نوجوان، زنان باردار یا شیرده و سالمندان تا 2025، افزایش دو برابری بهره‌وری کشاورزی و درآمد تولیدکنندگان خُرد محصولات غذایی، به ویژه زنان، مردم بومی، دامداران، ماهیگیران و خانواده‌های کشاورز از روش‌های مختلف شامل دسترسی مطمئن و برابر به زمین، سایر منابع و امکانات تولیدی، دانش، خدمات مالی، بازارها و فرصت‌های ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در بخش‌های غیرکشاورزی تا 2030 را از جمله این اقدامات برشمرد.
وی افزود: از دیگر اقدامات صورت گرفته برای پایان بخشیدن به گرسنگی؛ اطمینان از وجود نظام‌های پایدار تولید غذا و اجرای روش‌های کشاورزی انعطاف‌پذیر که تا 2030 باعث افزایش بهره‌وری و تولید شود، به حفظ زیست‌بوم‌ها کمک نماید و ظرفیت سازگاری با تغییرات اقلیمی، شرایط آب و هوایی سخت، خشکسالی، سیل و سایر بلایای طبیعی را تقویت کرده و به تدریج کیفیت زمین و خاک را بهبود بخشد، همچنین حفظ تنوع ژنتیکی بذرها، گیاهان زراعی، حیوانات پرورشی و اهلی و سایر گونه‌های وحشی وابسته به آن‌ها از روش‌های گوناگون شامل مدیریت کارآمد بانک‌های متنوع بذر و گیاه در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و ارتقای دسترسی و مشارکت عادلانه در منافع حاصل از بهره‌داری از منابع ژنتیکی و دانش سنتی مرتبط با آن طبق توافقات بین‌المللی تا 2020 است.
وی افزایش سرمایه‌گذاری به شیوه‌های گوناگون از جمله افزایش همکاری‌های بین‌المللی در زیرساخت‌های روستایی، پژوهش کشاورزی و خدمات ترویجی، توسعه فناوری و بانک‌های ژن گیاهی و دامی با هدف افزایش ظرفیت تولید کشاورزی در کشورهای در حال توسعه، به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته، اصلاح و جلوگیری از محدودیت‌های تجاری و تحریف در بازارهای کشاورزی جهانی از راه‌های گوناگون از جمله حذف موازی تمامی اشکال یارانه‌های صادراتی کشاورزی و تمامی تمهیدات صادراتی با تأثیرات برابر منطبق با اصول مذاکرات توسعه در اجلاس دوحه و اتخاذ تمهیدات لازم برای اطمینان ازعملکرد مناسب بازار مواد غذایی و مشتقات آن و تسهیل دسترسی به موقع به اطلاعات بازار، شامل اطلاعات مربوط به ذخایر مواد غذایی به منظور کمک به محدودسازی نوسانات شدید قیمت مواد غذایی را از دیگر فعالیت ها عنوان کرد.
** مواد غذایی در ایران و جهان کافی است
وی تصریح کرد: اکنون به اندازه کافی مواد غذایی در جهان و حتی ایران تولید می شود اما به دلیل مشکلاتی که در سیستم فراوری و توزیع غذا آن وجود دارد با مشکل کمبود این منبع در عرضه مواجه ایم.
** ایران از لحاظ تغذیه ای دارای چراغ سبز است
نماینده برنامه جهانی غذایی سازمان ملل متحد افزود: ایران از لحاظ تغذیه ای همانند کشورهای اروپایی از وضعیت مطلوبی برخوردار است.
به گفته وی، در سازمان ملل متحد کشورهای دارای تغذیه مناسب دارای چراغ سبز، کشورهای متوسط چراغ نارنجی و کشورهای با گرسنگی بالا دارای چراغ قرمز هستند.
به گزارش ایرنا، در سال 1961 سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) و مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطع نامه مشترکی برای تاسیس برنامه جهانی غذا تصویب شد که در سال 1962 همزمان با وقوع زلزله بونین زهرا در ایران طوفان مهیب تایلند، کشور تازه استقلال یافته الجزایر پذیرای پنج میلین پناهجو شد که نیاز فوری به کمک غذایی داشتند تهیه و توزیع آن به برنامه جهانی غذا محول شد.
مقر اصلی این سازمان از زمان تاسیس آن در سال 1963 در شهر رم ایتالیا واقع است که با گرسنگی در کشورهای توسعه نیافته و کم درامد، قربانیان بلایای طبیعی، پناهجویان ، آوارگان و گرسنگان مبارزه می کند.
برنامه جهانی غذا هر ساله به طور میانگین به 80 میلیون نفر در 80 کشور جهان امدادرسانی غذایی انجام می دهد.

خبرگزاری ايسنا
اثربخش‌ترین اقدام در مدیریت بحران آب چیست؟
رییس دفتر کشاورزی اتاق بازرگانی و مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی بهره‌وری کشاورزی را اثربخش‌ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب دانست و آن را موجب فایده ملی برای کشور و رونق، درآمد و فایده فردی برای کشاورزان و تولیدکنندگان اعلام کرد.
حسین شریعتمدار در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بهره‌وری کشاورزی، «نسخه مردم‌محور و طرح مشارکتی» حل بحران آب در کشور است، اظهار کرد: اتخاذ «راهبرد بهره‌وری» برای مدیریت کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و اجرای پروژه‌های بهره‌وری در بخش کشاورزی، اثربخش‌ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب در کشور بوده است.
وی با اشاره به افزایش بهره‌وری در کشاورزی و نتایج آن در سال‌های گذشته بیان کرد: در سه و اندی سال اخیر، سالانه شش درصد و درمجموع ۱۷.۷۵ درصد بهره‌وری در کشاورزی افزایش یافته و صرفه‌جویی سالانه ۴.۲ میلیارد مترمکعب آب از نتایج و آثار افزایش شش درصدی بهره‌وری در کشاورزی است. استمرار این میزان بهره‌وری در برنامه ششم توسعه به صرفه‌جویی ۲۱ میلیارد مترمکعب آب در کشور خواهد انجامید و کمر بحران آب شکسته و کشور به آن فایق خواهد آمد.
رییس دفتر کشاورزی اتاق بازرگانی و مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی  با مقایسه طرح بهره‌وری و دیگر طرح‌های مدیریت بحران آب از جمله تعادل‌بخشی گفت: بهره‌وری، طرحی مردمی و مشارکتی با نتایج مثبت اقتصادی و معیشتی در مقایسه با سایر طرح‌های مدیریت بحران آب از جمله طرح تعادل‌بخشی است. در طرح تعادل‌بخشی باید برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب را متوقف و یا میزان برداشت‌های مجاز مردم را کاهش دهیم که در هر دو صورت از استقبال مردم به عنوان یکی از ذی‌نفعان طرح به میزان بهره‌وری برخوردار نمی‌شود.
شریعتمدار با بیان اینکه بهره‌وری درآمدزا، رونق‌بخش و سریع‌النتیجه است، افزود: در نتیجه بهره‌وری علی‌رغم کاهش سطح زیر کشت چغندر قند از ۱۷۰ هزار هکتار در سال‌های گذشته به ۱۳۰ هزار هکتار میزان محصول افزایش یافته است. میزان متوسط عملکرد و تولید چغندر قند در هر هکتار از ۲۷ تن در سال‌های گذشته به دو برابر افزایش یافته و به ۵۴ تن در هکتار رسیده، در نتیجه بهره‌وری تولید ۲۲۰ گرم شکر به ازای یک مترمکعب آب در سال‌های گذشته با بیش از ۲.۵ برابر افزایش به ۵۶۵ گرم افزایش یافته است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: عملکرد و نتایج مشابه در دیگر محصولات کشاورزی همانند محصول چغندرقند، مصرف کم نهاده‌های تولید به ویژه نهاده کمیاب آب و هزینه کمتر را در پی داشته و این اقدام فایده ملی را برای کشور و رونق، درآمد و فایده فردی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان دارد.

افزایش سه برابری درآمد گندمکاران در دولت یازدهم
جلسه شورای معاونین و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.
به گزارش ایسنا، وزیر جهاد کشاورزی در نشست شورای معاونین و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها گفت: در دولت یازدهم دستاورد های بی نظیری در بخش کشاورزی در نتیجه حمایت، پشتیبانی و مدیریت مناسب حاصل شده است.
 
محمود حجتی با اشاره به این‌که با اتخاذ راهبرد افزایش بهره‌وری در این دوره  علی‌رغم کاهش سطح زیر کشت و کاهش آب در اختیار بخش کشاورزی، شاهد افزایش تولیدات کشاورزی بودیم، افزود: افزایش تولید و خودکفایی در گندم با اتخاذ روش های بهره ورتر در همه مراحل کاشت، داشت و برداشت تحقق یافته است.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در تولید شکر، دیگر کالای راهبردی کشاورزی شاهد افزایش ۵۰ درصدی تولید از ۱.۱میلیون تن در سال ۹۲ به ۱.۶۵ میلیون تن درسال ۹۵ بودیم.
به گفته وی، همزمان با افزایش تولیدات کشاورزی ناشی از بهره وری، افزایش درآمد کشاورزان و روستاییان دیگر آثار و نتایج آن بوده است.
حجتی افزود: در سال ۹۲ کل درآمد گندمکاران از محل فروش گندم به قیمت تضمینی به دولت ۴ هزار میلیارد تومان بود، در حالی که این درآمد در سال جاری به ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و درآمد گندمکارن بیش از سه برابر شده است.
خبرگزاری فارس
برنج خارجی در راه ایران
ایران ۴۰ هزار تن برنج از تایلند خرید
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، شرکت بازرگانی دولتی ایران این هفته در یک مناقصه بین‌المللی، 40 هزار تن برنج تایلندی خرید.
تاجران معتقدند که این خرید نشان می‌دهد، ایران به الگوهای عادی تر خرید پس از لغو تحریم‌ها بازگشته است.
به گفته تاجران، ایران در سال های گذشته عمدتا از طریق مذاکرات مستقیم طولانی برنج می خرید، چرا که تحریم‌ها مانع از پرداخت پول این معاملات از طریق بانک‌ها می‌شد.
یک تاجر اروپایی گفت: «من فکر می کنم این فروش در قالب یک مناقصه نشان می‌دهد ایران بازگشت به الگوهای خرید سنتی تر را پس از لغو تحریم ها آغاز کرده است. این فروش توسط یک تجارت خانه چند ملیتی آمریکایی انجام شده است.»
ایران برنج «هوم مالی» درجه یک تایلند را به ازای هر تن 600 یورو (645.54 دلار) خریده است. در این مناقصه قیمت‌ها به یورو بوده است. این مناقصه روز 14 مارس انجام شد.
محموله این برنج ها در فاصله 15 آوریل تا 15 می به بندر امام خمینی یا بندر عباس ارسال می‌شود.
مقامات تایلند در 27 ژانویه گفته بودند که در نظر دارند پس از لغو تحریم ها به ایران 300 هزار تن برنج بفروشند.

فارس گزارش می‌دهد
بازار شب عید تنظیم شد جیب باغداران نه/سود واردات شیرین‌تر است یا مزه پرتقال خارجی
می‌گویند پرتقالهای خارجی هم که برای تنظیم بازار شب عید وارد شده، چندان شیرین‌تر از پرتقال وطنی نیست اما به دو برابرقیمت عرضه می‌شود.
خبرگزاری فارس - گروه اقتصادی - فاطمه بیات، بحث تامین میوه شب عید و تنظیم بازار همواره یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در بحث تامین اقلام اساسی بری شب عید بوده است، چرا که خرید و نگهداری میوه از سه ماه قبل عید و حفظ کیفیت آن کار چندانی نیست.
امسال نیز در فصل پاییز با افزایش بار مرکبات باغات شمال کشور پیش‌بینی بر این بود که برای تنظیم بازار شب عید مشکلی نخواهیم داشت و حتی دولتمردان به صادرات مازاد محصول فکر می‌کردند، تاحدی که مشوق صادراتی برای آن تعیین کردند. غافل از اینکه با سرما و یخ زدگی آذرماه همه نقشه ها نقش برآب خواهد شد. یکجا 30 درصد محصول پرتقال و نارنگی از بین رفت.
آرام آرام پرتقال‌هایی که ظاهراً از سرما جان سالم به در برده بودند، وارد بازار شد اما کیفیت لازم را نداشته و اغلب خشک و تلخ شده بود.
همین مسئله سبب شد تا رقبت بازار به سمت پرتقال جنوب برود و قیمت این محصول در میوه فروشی‌های سطح شهر به کیلویی 8 تا 12 هزار تومان برسد.
از طرف دیگر کارگروه تنظیم بازار به دستور شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور، وزارت جهاد را و مکلف کرد که 100 هزار تن مرکبات برای شب عید آماده کند.
پس از این دستور و در سکوت رسانه‌ای وزارت جهاد اقدام به خرید پرتقال از کشورهایی همچون مصر و ترکیه کرد.
پرتقالهای مصری از دو هفته پیش از طریق سازمان میادین و تره بار به قیمت کیلویی 3500 تمان عرضه شد و دیگر آن بخش از پرتقال‌های باکیفیت شمال مشتری ندارد.
جالب تر اینکه از صبح چهارشنبه بار پرتقال ترکیه نیز وارد بازار شد، اما به اذعان اعضای اتحادیه بارفروشان بخشی ازاین بار پرتقال وارداتی فاسد و سرمازده است.

دیلی‌نیوز:
ضرر ۴۲۵ میلیون دلاری ترکیه از تحریم‌های کشاورزی روسیه/ روسیه تحریم‌ها را کامل لغو نمی‌کند
در حالی که مقامات ترکیه اعلام کرده‌اند این کشور ۴۲۵ میلیون دلار از تحریم‌های روسیه آسیب دیده است، مقامات روسیه اعلام می‌کنند تحریم‌های خود را کاملاً لغو نخواهند کرد.
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از دیلی‌نیوز، از زمان اعلام تحریم‌های روسیه علیه ترکیه، بخش کشاورزی این کشور بیش از 425 میلیون دلار خسارت دیده است.
تحریم‌های روسیه علیه ترکیه بعد از آن صورت گرفت که یک جت جنگی این کشور در مرزهای روسیه و ترکیه توسط پدافند هوایی ترکیه ساقط شد. بعد از آن روسیه واردات محصولات کشاورزی از این کشور را ممنوع کرد.
هفته گذشته رؤسای جمهور ترکیه و روسیه دیداری داشتند که گفت‌وگوهایی برای لغو برخی از تحریم‌های کشاورزی انجام شده است اما تحریم درباره محصولات اساسی مانند گوجه‌فرنگی و انگور همچنان پابرجاست.
در سال 2015 ترکیه 3.4 میلیون دلار میخک، 3.2 میلیون دلار نمک، 8.7 میلیون دلار پیاز، 574 هزار دلار کلم گل و 2.4 میلیون دلار آدامس به روسیه فروخت.
ترکیه بزرگترین بازار پیاز و گل کلم را در روسیه دارد و کشور گرجستان بزرگترین خریدار کلم بروکلی و همچنین هلند بزرگترین وارد کننده میخک از ترکیه است.
این گزارش می‌نویسد به رغم اینکه تحریم‌های کشاورزی روسیه علیه این کشور کم شده است اما هنوز مبادلات تجاری به سطح قبل از تحریم‌ها نرسیده است.
در حال حاضر روسیه تحریم‌های خود درباره واردات مرغ، گوجه فرنگی، خیار، انگور، سیب، توت فرنگی، گلابی و خیارشور را ادامه می‌دهد.
در عین حال راسل خوزنادزر دیده‌بان کشاورزی روسیه اعلام کرد: برنامه‌ای برای لغو همه تحریم‌های کشاورزی ترکیه نداریم. 
جولیا ملانو نماینده رسمی دیده‌بان کشاورزی روسیه هم اعلام کرد: ما محصولات کشاورزی که اکنون در حال تحریم است را ادامه خواهیم داد و حداقل در آینده نزدیک آنها را لغو نخواهیم کرد.

در قالب نامه به رئیس‌جمهور اعلام شد
سورتینگ‌داران مازندران در انتظار تدارک بسته ویژه حمایتی دولت
مدیرعامل شرکت تعاونی سورتینگ‌داران و ذخیره‌سازان سرسبز مازندران در نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار اختصاص بسته ویژه حمایتی از سوی دولت برای رفع مشکلات و تنگناهای مالی به وجود آمده ناشی از سرما شد.
عباسعلی علیزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، با اشاره به مشکلات سورتینگ‌داران استان، اظهار کرد: بسیاری از فعالان اقتصادی این بخش در حال حاضر برای گذاران امور زندگی به دلیل سرمازدگی مرکبات به شدت نیازمند حمایت‌های جدی هستند.
وی با اعلام اینکه برخی از فعالان این بخش تعهدات میلیاردی به باغداران دارند، افزود: به دلیل سرمای به‌وجود آمده امکان عمل به این تعهدات وجود ندارد به همین دلیل افراد فعال در این بخشی با چک‌های خالی یک میلیارد تومانی دست طلبکاران مواجه هستند که زندگی آنها به شدت دچار اختلال شد.
مدیرعامل شرکت تعاونی سورتینگ‌داران و ذخیره‌سازان سرسبز مازندران خاطرنشان کرد: برای رفع این مشکل انتظار است که متولیان استان و ملی نسبت به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به این افراد اقدام کنند.
این مسؤول با اعلام اینکه بسیاری از افراد فعال در این حوزه برای خرید اقدام به دریافت تسهیلات با سود بلندمدت کردند، افزود: انتظار است که با رایزنی با متولیانی بانکی زمینه‌ای ایجاد شود که سود بانکی در نظر گرفته شده برای این افراد به صورت مناسب کاهش یافته و یا بانک‌ها متقاعد شوند که این سود بانکی را دریافت نکنند.
علیزاده یادآور شد: برای جلوگیری از فشار مشکلات مالی انتظار داریم که بانک برای بازپرداخت تسهیلات پرداخت شده دو سال تنفس اعلام کنند، به این دلیل که در حال حاضر امکان پرداخت بدهی به‌دلیل سرما به‌وجود آمده برای ما فراهم نیست.
وی با بیان اینکه برخی از سورتینگ‌داران به‌دلیل بدهی مالیاتی ناشی از خرید مرکباتی که نتوانستند به فروش برسانند ممنوع‌الخروج هستند، اظهار کرد: انتظار داریم که دولت نسبت به کاهش مشکلات سورتینگ‌داران استان اقدام کند.
مدیرعامل تعاونی سورتینگ‌داران و ذخیره‌سازان سرسبز مازندران با اعلام اینکه مشکلات ما در استان حل و فصل نشد، گفت: موضوع نگران‌کننده وضعیت مالی این قشر را در غالب نامه‌ای به رئیس جمهور در حال پیگیری هستیم و رونوشت این نامه در اختیار استانداری مازندران و مجمع نمایندگان استان قرار گرفت.

خبرگزاری مهر
مشاور حجتی عنوان کرد؛
افزایش ۱۸ درصدی بهره وری آب کشاورزی در سال‌های اخیر
مشاور وزیر جهادبا بیان اینکه در سه و نیم سال اخیر،۱۷.۷۵ درصد بهره وری آب کشاورزی افزایش یافته است، گفت: استمرار این روند در برنامه ششم توسعه به صرفه جویی ۲۱ میلیارد مترمکعب آب منجر می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از  وزارت جهاد کشاورزی، محمدحسین شریعتمدار تصریح کرد:اتخاذ «راهبرد بهره وری» برای مدیریت کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و اجرای پروژه‌های بهره وری در بخش کشاورزی، اثر بخش ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب در کشور بوده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در سه و نیم اخیر، سالانه شش درصد و سرجمع ۱۷.۷۵ درصد بهره وری آب کشاورزی افزایش یافته است.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: صرفه جویی سالانه ۴.۲ میلیارد مترمکعب آب از نتایج و آثار افزایش شش درصدی بهره وری در کشاورزی است.
وی اظهار داشت: استمرار این میزان بهره وری در برنامه ششم توسعه به صرفه جویی ۲۱ میلیارد مترمکعب آب در کشور خواهد انجامید و کشور بر بحران آب فایق خواهد آمد.
شریعتمدار گفت: بهره وری، طرحی مردمی و مشارکتی با نتایج مثبت اقتصادی و معیشتی در مقایسه با سایر طرح‌های مدیریت بحران آب از جمله طرح تعادل بخشی است.
وی اضافه کرد: در طرح تعادل بخشی باید برداشت‌های غیر مجاز از منابع آب را متوقف و یا میزان برداشت‌های مجاز مردم را کاهش دهیم که در هر دو صورت از استقبال مردم به عنوان یکی از ذینفعان طرح به میزان بهره وری برخوردار نیست.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی، بهره وری را درآمدزا، رونق بخش و سریع النتیجه عنوان و خاطرنشان کرد: در نتیجه بهره وری، علی رغم کاهش سطح زیر کشت چغندر قند از ۱۷۰ هزار هکتار در سال های گذشته به ۱۰۳ هزار هکتار، میزان تولید این محصول افزایش یافته است.
وی افزود: میزان متوسط عملکرد و تولید چغندرقند در هر هکتار از ۲۷ تن در سال های گذشته به دو برابر افزایش یافته و به ۵۴ تن در هکتار رسیده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نتیجه بهره وری تولید ۲۲۰ گرم شکر به ازای مصرف یک مترمکعب آب درسال های گذشته با بیش از ۲.۵ برابر افزایش به ۵۶۵ گرم افزایش یافته است.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران تصریح کرد: عملکرد و نتایج مشابه در دیگر محصولات کشاورزی همانند محصول چغندرقند، مصرف کم نهاده‌های تولید بویژه نهاده کمیاب آب و هزینه کمتر را در پی داشته و این اقدام فایده ملی را برای کشور و رونق، درآمد و فایده فردی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان به همراه دارد.

خبرگزاری تسنيم
ایران ۴۰ هزار تن برنج تایلندی خرید
ایران با شرکت در یک مناقصه بین المللی حدود ۴۰ هزار تن برنج از تایلند خریداری کرد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ایران این هفته در یک مناقصه بین المللی حدود 40 هزار تن برنج از تایلند خریداری کرد. تجار معتقدند ایران قصد داشته با این خرید بازگشت خود به الگوهای خرید عادی تر را بعد از لغو تحریم ها نشان دهد.
تجار گفتند، ایران در سال های گذشته عمدتا برنج را از طریق مذاکرات مستقیم طولانی خریداری می کرد، زیرا تحریم های هسته ای مانع از پرداخت پول این معاملات از طریق بانک ها می شد.
یک تاجر اروپایی گفت: «من فکر می کنم این فروش در قالب یک مناقصه نشان می دهد که ایران پس از لغو تحریم ها شروع به بازگشت به الگوهای خرید سنتی تر کرده است... این خرید توسط یک تجارت خانه چند ملیتی آمریکایی انجام شده است.»
این تجار گفتند، ایران برنج هوم مالی درجه یک را از تایلند به قیمت حدود 600 یورو در هر تن خریداری کرده است. قیمت ها در این مناقصه به یورو اعلام شده است.
این مناقصه روز 14 مارس بسته شد.
قرار است این محموله برنج در فاصله 15 آوریل و 15 می به بندر امام خمینی یا بندرعباس ارسال شود.
مقامات تایلندی روز 27 ژانویه گفته بودند، این کشور قصد دارد پس از لغو تحریم ها، 300 هزار تن برنج به ایران بفروشد.
بخش عمده تحریم های وضع شده علیه ایران در مورد برنامه هسته ای، در سال 2016 و به موجب توافق هسته ای برداشته شد.

باشگاه خبرنگاران جوان
صرفه جویی سالانه 4.2 میلیارد متر مکعب آب کشاورزی / بهره وری کشاورزی، نسخه مردم محور و مشارکتی حل بحران آب کشور
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدحسین شریعتمدار تصریح کرد:اتخاذ "راهبرد بهره وری" برای مدیریت کشاورزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و اجرای پروژه های بهره وری در بخش کشاورزی،اثر بخش ترین اقدام ملی در مدیریت بحران آب در کشور بوده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در سه و نیم اخیر، سالانه شش درصد و سرجمع 17.75 درصد بهره وری آب کشاورزی افزایش یافته است.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: صرفه جویی سالانه 4.2 میلیارد مترمکعب آب از نتایج و آثار افزایش شش درصدی بهره وری در کشاورزی است.
وی اظهار داشت:استمرار این میزان بهره وری در برنامه ششم توسعه به صرفه جویی 21 میلیارد مترمکعب آب در کشور خواهد انجامید و کشور بر بحران آب فایق خواهد آمد.
شریعتمدار گفت: بهره وری، طرحی مردمی و مشارکتی با نتایج مثبت اقتصادی و معیشتی در مقایسه با سایر طرح های مدیریت بحران آب از جمله طرح تعادل بخشی است.
وی اضافه کرد: در طرح تعادل بخشی باید برداشت های غیر مجاز از منابع آب را متوقف و یا میزان برداشت های مجاز مردم را کاهش دهیم که در هر دو صورت از استقبال مردم به عنوان یکی از ذینفعان طرح به میزان بهره وری برخوردار نیست.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی، بهره وری را درآمدزا، رونق بخش و سریع النتیجه عنوان و خاطرنشان کرد: در نتیجه بهره وری، علی رغم کاهش سطح زیر کشت چغندر قند از 170 هزار هکتار در سال های گذشته به 103 هزار هکتار،میزان تولید این محصول افزایش یافته است.
وی افزود: میزان متوسط عملکرد و تولید چغندرقند در هر هکتار از 27 تن در سال های گذشته به دو برابر افزایش یافته و به 54 تن در هکتار رسیده است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نتیجه بهره وری تولید 220 گرم شکر به ازای مصرف یک مترمکعب آب درسال های گذشته با بیش از 2.5 برابر افزایش به 565 گرم افزایش یافته است.

رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران تصریح کرد: عملکرد و نتایج مشابه در دیگر محصولات کشاورزی همانند محصول چغندرقند، مصرف کم نهاده های تولید بویژه نهاده کمیاب آب و هزینه کمتر را در پی داشته و این اقدام فایده ملی را برای کشور و رونق، درآمد و فایده فردی را برای کشاورزان و تولیدکنندگان به همراه دارد.

رویترز خبر داد:
تایلند ۴۰ هزار تن برنج به ایران فروخت
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از رویترز، ایران این هفته در یک مناقصه بین المللی حدود 40 هزار تن برنج از تایلند خریداری کرد. تجار معتقدند ایران قصد داشته با این خرید بازگشت خود به الگوهای خرید عادی تر را بعد از لغو تحریم ها نشان دهد.
تجار گفتند؛ ایران در سال های گذشته عمدتا برنج را از طریق مذاکرات مستقیم طولانی خریداری می کرد، زیرا تحریم های هسته ای مانع از پرداخت پول این معاملات از طریق بانک ها می شد.
یک تاجر اروپایی گفت: من فکر می کنم این فروش در قالب یک مناقصه نشان می دهد که ایران پس از لغو تحریم ها شروع به بازگشت به الگوهای خرید سنتی تر کرده است. این خرید توسط یک تجارت خانه چند ملیتی آمریکایی انجام شده است.
وی گفت: ایران برنج هوم مالی درجه یک را از تایلند به قیمت حدود 600 یورو در هر تن خریداری کرده است.این در حالی است که قیمت ها در این مناقصه به یورو اعلام شده است.
گفتنی است این مناقصه روز 14 مارس بسته شد.
بر این اساس قرار است این محموله برنج در فاصله 15 آوریل و 15 می به بندر امام خمینی یا بندرعباس ارسال شود.
مقامات تایلندی روز 27 ژانویه گفتند؛ این کشور قصد دارد پس از لغو تحریم ها، 300 هزار تن برنج به ایران بفروشد.
لازم به ذکر است بخش عمده تحریم های وضع شده علیه ایران در مورد برنامه هسته ای، در سال 2016 و به موجب توافق هسته ای برداشته شد.

طبق آمار گمرک؛
واردات بیش از 5 هزار تن ذرت کشاورزی کدام کشورها را رونق بخشیده است؟
به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس آمار گمرک در 11 ماه منتهی به بهمن ماه سال جاری قریب به 5 هزار و 231 تن، ذرت شيرين ، به ارزش دلاری  5047025 و ارزش ریالی 154614098768 وارد کشور شده است.
کشور تایلند با صادرات بیش از  3 هزار و 177 تن  ذرت شيرين  با ارزش دلاری 3237134 و ارزش ریالی  99123427844 و همچنین کشور چین  با صادر کردن بیش از  هزار و 563 تن ذرت شيرين ، به ارزش دلاری 1317775  و ارزش ریالی 40460091472  جزو کشورهایی هستند که بیشترین صادرات به ایران را دارند.

روزنامه کيهان
رئیس اتحادیه میوه و سبزی:
پرتقال‌های ترکیه‌ای هم سرمازده از آب درآمد
به گزارش «نسیم آنلاین»، سید حسین مهاجران با بیان اینکه توزیع میوه‌های شب عید در واحدهای ما حدود چهار روز است که آغاز شده، اظهارداشت: دو روز اول پرتقال‌های مصری وارداتی در اختیار واحدهای ما قرار گرفت و توزیع شد که با کیفیت‌ترین پرتقال موجود بود.
وی اضافه کرد: روز چهارشنبه نیز پرتقال ترکیه‌ای وارداتی در اختیار واحدهای ما قرار گرفت و توزیع شد؛ ضمن اینکه بخشی از تولید ترکیه هم دچار سرمازدگی شده بنابراین انواع کم کیفیت نیز در میان پرتقال‌های ترکیه‌ای وجود داشت و جذب بازار شد.
رئیس اتحادیه میوه  و سبزی اضافه کرد: روز پنج شنبه هم بنابه دلایلی پرتقال در اختیار واحدهای ما قرار نگرفت تا توزیع کنند و مسئولان اعلام کرده‌اند روز جمعه به اندازه کافی پرتقال در اختیار این واحدها قرار می‌دهند.
مهاجران درباره دلایل عدم توزیع  پرتقال در روز پنج‌شنبه، گفت: دلیل آن برخی مشکلات پیش آمده در سردخانه‌ها و کمرگات می‌تواند باشد، درکل این‌گونه اتفاقات طبیعی است.
وی با اشاره به اینکه قیمت جهانی پرتقال مصری از پرتقال ترکیه بالاتر است، ادامه داد: با این حال، سازمان مرکزی تعاون روستایی پرتقال ترکیه را ۴۰۰‌تومان گران‌تر قیمت‌گذاری کرده است.رئیس اتحادیه میوه و سبزی اضافه کرد: هرکیلوگرم پرتقال مصری ۳۰۰۰ تومان در اختیار واحدهای توزیع‌کننده قرار می‌گیرد و آنها این محصول را ۳۵۰۰ تومان به مصرف‌کنندگان عرضه می‌کنند همچنین هرکیلوگرم پرتقال ترکیه به قیمت ۳۴۰۰ تومان در اختیار واحدها قرار می‌گیرد و کیلویی ۳۹۰۰ تومان توسط آنان به مردم عرضه می‌شود.مهاجران عرضه سیب درختی را در بازار فراوان خواند و گفت: میزان عرضه این محصول در روز پنج‌شنبه به اندازه‌ای بود که فروشندگان آن را روی زمین چیده بودند که اگر این وضع عرضه ادامه پیدا کند قیمت این میوه شکسته می‌شود.وی افزود: سیب درختی تنظیم بازاری نیز ۳۱۰۰ در اختیار واحدهای عرضه قرار می‌گیرد و واحدها هم این میوه را به قیمت هرکیلوگرم ۳۵۰۰ تومان به مردم عرضه می‌کنند. ‌

خسارتی تاکنون به باغداران گلستانی برای سرمازدگی پرداخت نشده است
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: تاکنون هیچ پولی برای پرداخت خسارت سرمازدگی به باغداران استان گلستان پرداخت نشده است.
مرتضی صادقی اظهار داشت: در آذرماه با کاهش شدید دما و بارش برف بیش از 6800 هکتار از باغات مرکبات برداشت نشده استان گلستان دچار خسارت شد. وی افزود: حدود 120میلیارد تومان برآورد این خسارات بود و این اطلاعات در نخستین فرصت جمع‌آوری شد و به مدیریت بحران استان و کشور ارسال شد. مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان گلستان تاکید کرد: در جلسه هیئت دولت 104میلیارد تومان اعتبار برای باغ‌های خسارت دیده استان گلستان مصوب شد که تاکنون این مبلغ به استان اختصاص نیافته و به دنبال پیگیری این مصوبه هستیم تا هر چه سریع‌تر این مصوبه به استان اختصاص یابد.
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: بیشتر باغ‌های پرتقال استان گلستان که حدود 6 هزار هکتار است در این سرما دچار آسیب و از بین رفتن محصول شدند. باقری اظهار کرد: متاسفانه در کنار این خسارت ما شاهد هستیم که تنها 500 تا 600 هکتار از 6 هزار هکتار باغ مرکبات استان گلستان بیمه بود و این خود مشکلی دیگر به اقتصاد کشاورزی استان است.
اوایل آذر ماه امسال مردم استان گلستان دمای 14 درجه زیر صفر را تجربه کردند و خسارت‌های زیادی نیز به باغداران و کشاورزان استان وارد شد. چاپ