بریده جراید و روزنامه ها کمينه

دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی:
Ÿآخرین جزئیات مقابله با هجوم ملخ‌های صحرایی به کشور
Ÿ مبارزه با آفت سن و علف های هرز در ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم و جو

خبرگزاری فارس:
Ÿستاد بحران در 6 استان جنوبی برای مقابله با ملخ‌های صحرای تشکیل شد
Ÿپایش مستمر مزارع دامغان ازنظر وجود آفت سن
Ÿامسال ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید می‌شود
Ÿ رتبه نخست ایران در صادرات 7 گیاه دارویی

روزنامه سبزينه:
Ÿ ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در معرض خطر هجوم ملخ‌های صحرایی قرار دارد، مبارزه با ملخ‌ها در ۳۸ هزار هکتار

خبرگزاری ايرنا:
Ÿهجوم ملخ های صحرایی به زرین آباد صحت ندارد
Ÿگارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها
Ÿرییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان:80 میلیارد ریال اعتباربرای مقابله با ملخ های صحرایی نیاز است
Ÿسازمان حفظ نباتات همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی اعمال کرد، کاهش 4درصدی صدور مجوز واردات سموم گیاهی آماده در سال 97
Ÿسرمازدگی محصولات کشاورزی و ضرورت اقدامات پیشگیرانه
Ÿمدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران:تشکل های بخش کشاورزی دارای شورای ملی می شوند
Ÿدر نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی؛ دوزیر کشور خواستار اتخاذ تهمیدات لازم برای جبران خسارت های بخش کشاورزی شد
Ÿ100 درصد سازه های آبخیزداری استان بوشهرآبگیری شد
Ÿ قهر طبیعت، سال پر رونق آبی را هدیه داد
Ÿ مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت و گو با ایرنا:ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید
Ÿ سیل موجب کمبود گندم در کشور نخواهد شد
Ÿ30روستای شادگان در خوزستان متاثر از سیل هستند
Ÿباغداران زنجانی دمای محیط باغ ها را افزایش دهند
Ÿمحصول کلزاکاران ایلام 30 درصد بیشتر از پارسال است
Ÿ 563هزار هکتار برای مبارزه باآفت ملخ در خوزستان پایش شد

خبرگزاری ايلنا:
Ÿ نماینده رفسنجان در گفت‌وگو با ایلنا: ۷ استان کشور درگیر هجوم ملخ‌‌ها هستند/ ملخ‌ها تا خرداد می‌روند اما نگران تخم‌ریزی‌شان در ایران هستیم/ عربستان امسال با هجوم ملخ‌ها مبارزه نکرد
Ÿیک مقام مسئول در وزارت جهاد خبر داد: افزایش حمایت از تولیدکنندگان داخلی سموم کشاورزی

خبرگزاری ايسنا:
Ÿسرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی:ملخ‌های جنوب کشور به خراسان رضوی نمی‌رسند
Ÿکمبودی در بازار خرما نیست/ دلایل گرانی
Ÿرئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی:قیمت ۴۰۰ هزار تومانی گوجه سبز منطقی نیست
Ÿ مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس خبر داد، جریمه ۳ میلیاردی سم فروش متقلب با شکایت کشاورز شیرازی
Ÿ گامی در جهت ایجاد چراگاه‌های دائمی و احیای مراتع؛تولید گراس‌های علوفه‌ای متحمل به سرما و خشکی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
Ÿ "فرشته‌های مرگ" کبد را از کار می‌اندازند

خبرگزاری آريا:
Ÿدر راستاي حمايت از توليد کنندگان داخلي؛ افزايش حمايت از توليد کنندگان داخلي سموم کشاورزي
Ÿ طي امسال؛ تشکيل شوراي ملي تعاوني‌ها و تشکل‌هاي بخش کشاورزي

خبرگزاری مهر:
Ÿاطلاعیه سازمان مدیریت بحران؛ حفظ کشور از آفات وظیفه ذاتی وزارت جهاد کشاورزی است
Ÿیک مقام مسئول در وزارت جهاد خبر داد:افزایش حمایت از تولیدکنندگان داخلی سموم کشاورزی
Ÿمجری طرح گندم در گفتگو با مهر: فقط٥ درصدمزارع گندم دچار خسارت ١٠٠ درصدی شد/تولید بیش از مصرف است
Ÿیک مقام مسئول اعلام کرد:شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی تشکیل می‌شود
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:کاهش تولید برنج نخواهیم داشت/ خزانه گیری ۸۵ درصد شالیزارها

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ میزان بارش تجمعی دو ماه گذشته اعلام شد+نمودار
Ÿ شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی تشکیل می‌شود
باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿمجری طرح گندم مطرح کرد؛ کاهش ۷۰۰ هزار تنی تولید گندم در اثر سیل
Ÿقارچ‌های سمی ترس این روزهای طبیعت گردان/ هشداری که باید جدی گرفته شود

روزنامه کيهان:
Ÿ بر اساس گفته‌های یک مسئول، گرانی پیاز به گردن سرما و باران افتاد

روزنامه اطلاعات:
Ÿ سيل 1622 ميليارد ريال به بخش کشاورزي آذربايجان شرقي خسارت زد
Ÿ طرح توسعه باغ در زمين‌هاي شيب‌دار در كلاته رودبار دامغان

روزنامه سبزينه:
Ÿافزایش محصول گندم در مناطق خشک تا ۶ برابر
Ÿسطح زیرکشت گندم ۲ درصد افزایش یافت
Ÿ اولویت دولت و صندوق توسعه ملی، بیمه کشاورزی باشد
Ÿ«سبزینه» بررسی می‌کند، نقش رسانه و رونق تولید در بخش کشاورزی
Ÿ تنها بیمه کشاورزی می‌تواند بخشی از 13 هزار میلیارد تومان خسارت کشاورزان را جبران کند، بیمه کشاورزی سدی برابر بحرا‌ن‌ها

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
آخرین جزئیات مقابله با هجوم ملخ‌های صحرایی به کشور
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تاکنون در ۶ استان کشور در سطحی معادل ۳۸ هزار هکتار مبارزه با ملخ‌های صحرایی صورت گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد رضا درگاهی درباره آخرین وضعیت مبارزه با ملخ‌های صحرایی در کشور اظهار کرد: این روز‌ها در فضای رسانه‌ای به موضوع مبارزه با ملخ‌های صحرایی پرداخته می شود چرا که ورود ملخ‌های صحرایی در این حجم گسترده طی ۴۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.
این مقام مسئول ادامه داد: در سال جدید احساس می‌شود که کشور‌های حوزه خلیج فارس کمتر به وظایف خود درخصوص مبارزه با ملخ‌های صحرایی پرداخته اند و همین کم توجهی موجب شده است تا دسته‌ها و گروه‌های ملخ‌های صحرایی از شبه جزیره عربستان و عمان وارد استان‌های جنوبی کشور شوند.
وی یادآوری کرد: ۵۹ کشور در معرض هجوم ملخ‌های دنیا هستند و به همین خاطر در فائو کنوانسیونی به نام سواک شکل گرفته که ایران نیز از اعضای آن بشمار می رود.
درگاهی با بیان اینکه بنابر آمار سازمان فائو از دهه اول بهمن سال گذشته کشور در معرض هجوم ملخ‌های صحرایی قرار گرفته است، افزود: ملخ‌ها در مدت زمان ۱ تا ۲ روز، مسیر ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر را طی کرده و به کشور ما رسیده اند.
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه ملخ‌ها قدرت پروازی بسیار بالایی دارند، بیان کرد: زمانیکه ملخ‌های صحرایی فاز تهاجمی پیدا می‌کنند، مسیر ۱۰۰۰ کیلومتری را از روی دریا طی می‌کنند و خود را به سواحل می‌رسانند و پس از تغذیه و جفت گیری، تخم ریزی می‌کند، به همین منظور در روز‌های نخست، استان هرمزگان سریع در حالت آماده باش قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه ۶ استان جنوبی کشور گرفتار هجوم ملخ‌های صحرایی هستند، افزود: هم اکنون ملخ‌های صحرایی استان‌های بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان را به شدت آلوده کرده اند.
درگاهی ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای از وزیر کشور خواست تا استانداران ۶ استان جنوبی کشور، با تشکیل ستاد بحران، تمهیدات و اعتبارات لازم را در نظر بگیرند.
به گفته این مقام مسئول، با توجه به آنکه ملخ یک آفت عمومی است، از این رو دولت وظیفه دارد که بحث مبارزه را انجام دهد.
وی در توصیه‌ای به کشاورزان گفت: از کشاورزان تقاضا داریم که در صورت رویت دسته جات ملخ در استان‌های جنوبی، نتیجه مشاهدات خود را بلافاصله به مراکز جهاد کشاورزی استان‌ها اطلاع دهند تا هر چه سریع‌تر بحث مبارزه آغاز شود.
رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه تا کنون در ۶ استان کشور در سطحی معادل ۳۸ هزار هکتار مبارزه با ملخ صحرایی صورت گرفته است، افزود: تا پایان تیر باید در سطحی معادل ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه انجام شود چرا که یک درصد از سطوح زراعی و باغی کشور یعنی ۳۰ درصد از محصولات زراعی و باغی مورد تهدید قرار گرفته اند.
درگاهی با بیان اینکه ۱۰ هواپیمای سم پاش در این استان‌ها مشغول فعالیت هستند، افزود: با فعالیت شبانه روزی همکاران حتی در تعطیلات عید، رصد و مبارزه زمینی و هوایی علیه ملخ‌های صحرایی در ۶ استان کشور انجام شده است به طوریکه در برخی نقاط به رغم صعب العبور بودن مسیر، مبارزه به صورت هوایی صورت گرفته است.
رئیس سازمان حفظ نباتات ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای به وزیر کشور خواستار ۱۲ میلیارد تومان اعتبار شد و رحمانی فضلی با این امر موافقت کرده و موضوع را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارجاع داده است، امیدواریم طی روز‌های آتی اعتبار مورد نیاز دریافت شود تا با تزریق منابع به استان‌ها مدیریت خوبی در بحث کنترل آفات صورت گیرد.
وی با بیان اینکه سایر کشور‌های دنیا هجوم آفت و ملخ‌های صحرایی را عاملی تهدید کننده در امنیت غذایی کشور می‌دانند، گفت: با تزریق به موقع منابع ضمن مبارزه جدی با ملخ‌های صحرایی در استان‌های جنوبی کشور، از ورود این ملخ‌ها به عرصه‌های زراعی و باغی جلوگیری می‌شود.
درگاهی با اشاره به اینکه تاکنون ملخ‌های صحرایی وارد عرصه‌های زراعی و باغی نشده اند، اظهار کرد: هم اکنون ملخ‌های صحرایی را در عرصه‌های مرتعی کنترل کرده ایم و به هیچ عنوان اجازه نداده ایم که ملخ‌های صحرایی وارد عرصه‌های زراعی و باغی شوند تا امنیت غذایی کشور در معرض خطر قرار گیرد.
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه ملخ‌ها قدرت باروری بالایی دارند، افزود: هر ملخ صحرایی با ورود به کشور و پس از تغذیه، جفت گیری و تخم ریزی ۳۰۰ برابر می‌شود به طوریکه در هر دوره تخم ریزی ۲۵۰ تا ۳۰۰ پوره تولید می‌کند که با بالغ شدن نسل پنجم پوره ها، ملخ‌ها قدرت تهاجمی پیدا می‌کنند.
وی با بیان اینکه اعتبارات سازمان حفظ نباتات تنها مختص ملخ‌های صحرایی نیست، بیان کرد: با توجه به آنکه هجوم ملخ‌های صحرایی در استان‌های جنوبی کشور پدیده غیر قابل پیش بینی بوده است، از این رو باید تمهیداتی جدی در این خصوص به کار گرفته شود تا با تامین وسایل مورد نیاز اعم از سم، هواپیما و .. قدرت مبارزه علیه این آفت خطرناک را داشته باشیم.
درگاهی با بیان اینکه ملخ‌های صحرایی موجود در کشور به ۲ فاز تقسیم شده اند، افزود: خوشبختانه تاکنون با تلاش همکاران در ۶ استان بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان، ملخ‌ها در فاز انفرادی و بینابینی کنترل شده اند و نگذاشته ایم ملخ‌ها حالت تهاجمی پیدا کنند.
وی تسریع در روند مبارزه با ملخ‌های صحرایی را امری ضروری دانست و گفت: با توجه به آنکه تسریع در روند مبارزه تاثیر بسزایی در جلوگیری از حالت تهاجمی ملخ‌های صحرایی دارد، از این رو تخصیص اعتبارات لازم برای مبارزه در جلوگیری از ورود ملخ‌ها به عرصه‌های زراعی و باغی تاثیر بسزایی دارد.
این مقام مسئول در پایان شیوه کنونی مبارزه با ملخ‌های صحرایی را شیمیایی اعلام کرد و گفت: از ۲ ماه گذشته بحث مبارزه با ملخ‌های بالغ به صورت سم پاش‌های زمینی و هوایی آغاز شده است و تا پایان تیر بحث مبارزه همچنان ادامه دارد تا مشکلی برای امنیت غذایی کشور رخ ندهد.

مبارزه با آفت سن و علف های هرز در ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم و جو
از آغاز سال زراعی جاری تا پایان فروردین ماه ۹۸ در سطح ۲ میلیون و ۸۵۳ هزار هکتار از مزارع گندم و جو عملیات مبارزه با آفت سن و علف های هرز انجام شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور در گفتگو با خبرنگار ما با اعلام این مطلب‏، افزود: از مهرماه سال گذشته تا پایان فروردین ماه امسال‏، در سطح ۱۱۴ هزار و ۱۲۷ هکتار از مزارع گندم و جو عملیات مبارزه با آفت سن و در ۲ میلیون و ۷۳۹ هزار هکتار از مزارع یاد شده‏، عملیات مبارزه با علف های هرز انجام شده است.
دکتر اکبر آهنگران ادامه داد: در این مدت، با بیماری زنگ زرد در سطح ۱۷ هزار هکتار‏، بیماری زنگ قهوه ای در ۱۱۵ هکتار، آفات غیر سن در ۱۶۷ هزار هکتار و سایر بیماری ها در سطح ۱۷۱ هزار هکتار مبارزه صورت گرفته است.

خبرگزاری فارس
ستاد بحران در 6 استان جنوبی برای مقابله با ملخ‌های صحرای تشکیل شد
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای از وزیر کشور خواست تا استانداران ۶ استان جنوبی کشور، با تشکیل ستاد بحران، تمهیدات و اعتبارات لازم را در نظر بگیرند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمد رضا درگاهی درباره آخرین وضعیت مبارزه با ملخ‌های صحرایی در کشور اظهار کرد: این روز‌ها در فضای رسانه‌ای به موضوع مبارزه با ملخ‌های صحرایی پرداخته می شود چرا که ورود ملخ‌های صحرایی در این حجم گسترده طی ۴۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.
این مقام مسئول ادامه داد: در سال جدید احساس می‌شود که کشور‌های حوزه خلیج فارس کمتر به وظایف خود درخصوص مبارزه با ملخ‌های صحرایی پرداخته اند و همین کم توجهی موجب شده است تا دسته‌ها و گروه‌های ملخ‌های صحرایی از شبه جزیره عربستان و عمان وارد استان‌های جنوبی کشور شوند.
وی یادآوری کرد: ۵۹ کشور در معرض هجوم ملخ‌های دنیا هستند و به همین خاطر در فائو کنوانسیونی به نام سواک شکل گرفته که ایران نیز از اعضای آن بشمار می رود.
درگاهی با بیان اینکه بنابر آمار سازمان فائو از دهه اول بهمن سال گذشته کشور در معرض هجوم ملخ‌های صحرایی قرار گرفته است، افزود: ملخ‌ها در مدت زمان ۱ تا ۲ روز، مسیر ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر را طی کرده و به کشور ما رسیده اند.
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه ملخ‌ها قدرت پروازی بسیار بالایی دارند، بیان کرد: زمانیکه ملخ‌های صحرایی فاز تهاجمی پیدا می‌کنند، مسیر ۱۰۰۰ کیلومتری را از روی دریا طی می‌کنند و خود را به سواحل می‌رسانند و پس از تغذیه و جفت گیری، تخم ریزی می‌کند، به همین منظور در روز‌های نخست، استان هرمزگان سریع در حالت آماده باش قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه ۶ استان جنوبی کشور گرفتار هجوم ملخ‌های صحرایی هستند، افزود: هم اکنون ملخ‌های صحرایی استان‌های بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان را به شدت آلوده کرده اند.
درگاهی ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای از وزیر کشور خواست تا استانداران ۶ استان جنوبی کشور، با تشکیل ستاد بحران، تمهیدات و اعتبارات لازم را در نظر بگیرند.
به گفته این مقام مسئول، با توجه به آنکه ملخ یک آفت عمومی است، از این رو دولت وظیفه دارد که بحث مبارزه را انجام دهد.
وی در توصیه‌ای به کشاورزان گفت: از کشاورزان تقاضا داریم که در صورت رویت دسته جات ملخ در استان‌های جنوبی، نتیجه مشاهدات خود را بلافاصله به مراکز جهاد کشاورزی استان‌ها اطلاع دهند تا هر چه سریع‌تر بحث مبارزه آغاز شود.
رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه تا کنون در ۶ استان کشور در سطحی معادل ۳۸ هزار هکتار مبارزه با ملخ صحرایی صورت گرفته است، افزود: تا پایان تیر باید در سطحی معادل ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه انجام شود چرا که یک درصد از سطوح زراعی و باغی کشور یعنی ۳۰ درصد از محصولات زراعی و باغی مورد تهدید قرار گرفته اند.
درگاهی با بیان اینکه ۱۰ هواپیمای سم پاش در این استان‌ها مشغول فعالیت هستند، افزود: با فعالیت شبانه روزی همکاران حتی در تعطیلات عید، رصد و مبارزه زمینی و هوایی علیه ملخ‌های صحرایی در ۶ استان کشور انجام شده است به طوریکه در برخی نقاط به رغم صعب العبور بودن مسیر، مبارزه به صورت هوایی صورت گرفته است.
رئیس سازمان حفظ نباتات ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای به وزیر کشور خواستار ۱۲ میلیارد تومان اعتبار شد و رحمانی فضلی با این امر موافقت کرده و موضوع را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارجاع داده است، امیدواریم طی روز‌های آتی اعتبار مورد نیاز دریافت شود تا با تزریق منابع به استان‌ها مدیریت خوبی در بحث کنترل آفات صورت گیرد.
وی با بیان اینکه سایر کشور‌های دنیا هجوم آفت و ملخ‌های صحرایی را عاملی تهدید کننده در امنیت غذایی کشور می‌دانند، گفت: با تزریق به موقع منابع ضمن مبارزه جدی با ملخ‌های صحرایی در استان‌های جنوبی کشور، از ورود این ملخ‌ها به عرصه‌های زراعی و باغی جلوگیری می‌شود.
درگاهی با اشاره به اینکه تاکنون ملخ‌های صحرایی وارد عرصه‌های زراعی و باغی نشده اند، اظهار کرد: هم اکنون ملخ‌های صحرایی را در عرصه‌های مرتعی کنترل کرده ایم و به هیچ عنوان اجازه نداده ایم که ملخ‌های صحرایی وارد عرصه‌های زراعی و باغی شوند تا امنیت غذایی کشور در معرض خطر قرار گیرد.
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه ملخ‌ها قدرت باروری بالایی دارند، افزود: هر ملخ صحرایی با ورود به کشور و پس از تغذیه، جفت گیری و تخم ریزی ۳۰۰ برابر می‌شود به طوریکه در هر دوره تخم ریزی ۲۵۰ تا ۳۰۰ پوره تولید می‌کند که با بالغ شدن نسل پنجم پوره ها، ملخ‌ها قدرت تهاجمی پیدا می‌کنند.
وی با بیان اینکه اعتبارات سازمان حفظ نباتات تنها مختص ملخ‌های صحرایی نیست، بیان کرد: با توجه به آنکه هجوم ملخ‌های صحرایی در استان‌های جنوبی کشور پدیده غیر قابل پیش بینی بوده است، از این رو باید تمهیداتی جدی در این خصوص به کار گرفته شود تا با تامین وسایل مورد نیاز اعم از سم، هواپیما و .. قدرت مبارزه علیه این آفت خطرناک را داشته باشیم.
درگاهی با بیان اینکه ملخ‌های صحرایی موجود در کشور به ۲ فاز تقسیم شده اند، افزود: خوشبختانه تاکنون با تلاش همکاران در ۶ استان بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان، ملخ‌ها در فاز انفرادی و بینابینی کنترل شده اند و نگذاشته ایم ملخ‌ها حالت تهاجمی پیدا کنند.
وی تسریع در روند مبارزه با ملخ‌های صحرایی را امری ضروری دانست و گفت: با توجه به آنکه تسریع در روند مبارزه تاثیر بسزایی در جلوگیری از حالت تهاجمی ملخ‌های صحرایی دارد، از این رو تخصیص اعتبارات لازم برای مبارزه در جلوگیری از ورود ملخ‌ها به عرصه‌های زراعی و باغی تاثیر بسزایی دارد.
این مقام مسئول در پایان شیوه کنونی مبارزه با ملخ‌های صحرایی را شیمیایی اعلام کرد و گفت: از ۲ ماه گذشته بحث مبارزه با ملخ‌های بالغ به صورت سم پاش‌های زمینی و هوایی آغاز شده است و تا پایان تیر بحث مبارزه همچنان ادامه دارد تا مشکلی برای امنیت غذایی کشور رخ ندهد.

پایش مستمر مزارع دامغان ازنظر وجود آفت سن
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان از پایش مستمر مزارع این شهرستان خبر داد و گفت: کارشناسان به‌صورت مستمر از مزارع بازدید و وجود سن را در این مزارع رصد می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس از دامغان، محسن طباطباییان پیش از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس بازدیدهای صورت‌گرفته از مزارع حومه شهرستان دامغان، آفت سن و شته و در برخی موارد سفیدک پودری مشاهده شده است.
وی با اشاره به میزان تراکم سن در مزارع شهرستان دامغان گفت: بالاترین تراکم سن پنج‌دهم عدد در هر مترمربع در مزارع روستای برم مشاهده شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان افزود: با توجه به شرایط جوی حاکم و آب و هوا و همچنین نرسیدن به نرم مبارزه در روزهای آتی، پایش این آفت در مزارع به کارشناسان توصیه شده است.
طباطباییان با اشاره به رؤیت شته و سفیدک پودری در برخی موارد بیان کرد: به‌محض مساعد شدن شرایط آب و هوایی مبارزه شیمیایی با این آفات در مزارع این شهرستان آغاز می‌شود.
وی درباره نصب فرمون کرمانیا و کارت زرد نیز گفت: فرمون کرمانیا از 29 اسفندماه سال گذشته در باغات نصب شده و پایش روزانه این تله انجام می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان خاطرنشان کرد: درباره شکار پسیل زمستان گذران تاکنون کارت زرد تراکم بسیار پایینی در حد دو عدد پسیل زمستان گذران را نشان داده است.

امسال ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید می‌شود
تولید گندم در سال زراعی جاری به رغم وقوع سیلاب‌های اخیر در استان‌های کشور حدود ۱۴ میلیون تن برآورد می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، این مطلب را مجری طرح گندم در گفت و گو با خبرنگار ما اعلام کرد و گفت: برآورد اولیه تولید گندم در اسفند ماه حدود ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود که با توجه به خسارات ناشی از بارندگی های شدید و سیلاب ها تا امروز ۳۵۰ تا ۷۰۰ هزار تن کاهش تولید را تخمین می زنیم و در عین حال منتظر گزارش ها و آمارهای جدید از استان ها هستیم.
مهندس اسماعیل اسفندیاری پور افزود: در مجموع ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم گندم در استان های خوزستان، لرستان و گلستان دچار خسارت و آبگرفتگی شده اند که ۱۶۰ هزار هکتار آن مربوط به استان خوزستان است.
وی با بیان این که به علت بارندگی ها و پراکنش زمانی مناسب بارش در پاییز سال زراعی جاری انتظار تولید خوب در حوزه گندم را داشتیم، اظهار داشت: ما همچنان روی نظرمان هستیم و تامین این محصول با تولید داخل انجام می شود.
اسفندیاری پور با بیان این که برداشت گندم از استان های سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب فارس، جنوب خوزستان و جنوب کرمان در منطقه جیرفت و کهنوج به تدریج آغاز شده است، تصریح کرد: تا کنون در سطح بیش از ۸ هزار هکتار برداشت گندم صورت گرفته است.
وی آثار بارندگی ها برای گندم آبی و به ویژه اراضی دیم را مثبت ارزیابی و سطح اراضی گندم دیم را در سال زراعی جاری ۴ میلیون هکتار عنوان کرد.
وی گفت: اراضی دیم از نظر رطوبت و بارندگی در سنوات گذشته در مضیقه بودند، اما امسال شرایط مطلوبی دارند.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در همین حال در مورد افزایش بیماری ها در حوزه گندم به کشاورزان هشدار داد و اذعان داشت: امسال با توجه به میزان بارندگی ها و رطوبت، شرایط برای توسعه بیماری های گندم فراهم است و کشاورزان باید در کنار آفت سن و علف های هرز به بیماری ها نیز توجه داشته باشند و مبارزه با انواع بیماری ها را در دستور کار قرار دهند.

رتبه نخست ایران در صادرات 7 گیاه دارویی
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بر اساس آمار ۱۱ ماهه سال گذشته، ۳۳۶ هزار و ۸۳۶ تن انواع گیاهان دارویی به ارزش ۵۲۰ میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی «حسین زینلی» افزود: صادرات گیاهان دارویی در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۹۷، نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ بیش از ۷۰ میلیون دلار رشد کرده است.
وی با بیان اینکه زعفران، گل محمدی، آنغوزه، باریج، گون، کتیرا و زیره ایران رتبه نخست صادرات جهان را دارند، اظهار داشت: در ۱۱ ماه سال ۹۷، بیش از ۲۵۰ تن زعفران به ارزش ۳۱۹ میلیون دلار به ۴۸ کشور دنیا از جمله افغانستان، اسپانیا، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، هلند، آمریکا صادر شده است.
زینلی تصریح کرد: همچنین در این مدت، بیش از ۵۳ هزار تن گیاه دارویی پرورشی به ارزش ۳۴ میلیون دلار، هشت تن روغن اسانس به ارزش پنج میلیون دلار، ۱۶۳ تن گل محمدی خشک و سه هزار تن گلاب به ارزش هشت میلیون دلار صادرات شده است.
مجری طرح گیاهان دارویی گفت: علاوه بر این، در مدت مذکور گیاهان دارویی همچون هل، زنجبیل، دارچین و زیره به ارزش ۱۶۰ میلیون دلار وارد کشور شده است.

روزنامه سبزينه
۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در معرض خطر هجوم ملخ‌های صحرایی قرار دارد
مبارزه با ملخ‌ها در ۳۸ هزار هکتار
محمدرضا درگاهی، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، گفت: عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در ۳۸ هزار هکتار از اراضی شش استان جنوبی کشور اجرا شد. رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار کرد: هجوم این تعداد ملخ به زمین‌های کشاورزی در چهل سال گذشته بی‌سابقه بوده و در سال ۱۳۴۰ یکبار ملخ‌ها به زمین‌های کشاورزی حمله کردند که بالغ‌بر دومیلیون و ۵۰۰ هزار هکتار زمین آسیب دید. وی افزود: درحال‌حاضر ۲۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی در معرض خطر قرار دارند که تاکنون در ۳۸ هزار هکتار مبارزه جدی انجام شده و خطر از بین رفته است. محمد رضا درگاهی ادامه داد: این آفات که ملخ صحرایی نام دارند از آفات بسیار خطرناکی است که اگر کنترل نشوند امنیت غذایی را تهدید می‌کنند. هم‌اکنون ملخ‌هایی که از عربستان وارد کشور شده‌اند به شش استان جنوبی، یعنی بوشهر، سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان، فارس، خوزستان و کرمان رسیده‌اند. رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به این‌که وظیفه مبارزه با ملخ به‌عهده دولت است، بیان کرد: هم‌اکنون در این شش استان اعلام آماده‌باش و اقدامات برای دفع آفت انجام شده است؛ ولی اعتبار لازم برای قوت گرفتن این فعالیت‌ها که بالغ‌بر ۱۰ میلیارد تومان است باید تأمین شود. درگاهی اضافه کرد: درحال‌حاضر این مشکل کنترل شده و در صورت تأمین اعتبار و اقدامات صورت گرفته این آفت با حداقل خسارت دفع می‌شود و جای نگرانی نیست. وی ادامه داد: تاکنون آسیبی جدی به زمین‌های کشاورزی وارد نشده، ولی مبارزه با این آفت باید گسترش یابد؛ چراکه ۱۲۵ هزار میلیارد تومان ارزش ریالی محصولاتی است که در خطر قرار دارند که در برابر این رقم مبلغ مورد نیاز برای مبارزه با این آفت بسیار ناچیز است و پیش‌بینی می‌شود که در صورت انجام حمایت‌های لازم تا آخر تیرماه این آفت دفع شود. این مقام مسئول تصریح کرد: به‌ نظر می‌آید عربستان وظایف ذاتی خود را در قبال مبارزه با این آفت را انجام نداده و در همین رابطه برای بررسی این موضوع اعتراض خود را به فائو ارائه کرده است. گفتنی است، سازمان غذا و خواربار جهانی به چند کشور ازجمله ایران درباره خطر حمله ملخ‌ها هشدار داد. سازمان غذا و خواربار جهانی ملل متحد، «فائو» طبق گزارشی که در وب‌سایت این سازمان قرار داده شد، اعلام کرد که گروهی از کشورها در خطر حمله ملخ‌های بیابانی قرار دارند؛ این مسأله به‌معنای آن است که این کشورها می‌بایست اقدام‌های پیشگیرانه و محافظتی از مزارع را در دستور کار قرار دهند. کشورهای ایران، سودان و عربستان سعودی از این جمله این کشورها هستند. تلاش برای نابودی ملخ صحرایی مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این‌که معمولاً هر پنج تا شش سال شاهد حمله جمعیت محدود ملخ‌ها به ایران بوده‌ایم، گفت: با ورود یک موج ملخ به سواحل جنوبی موج بعدی نیز به فاصله یک هفته تا ۱۰روز تکرار شده و این موج ورود ملخ‌ها تا پایان خرداد‌ماه ادامه دارد. سعید معین افزود: تلاش می‌شود تا با سم‌پاشی از تخم‌ریزی این ملخ‌ها جلوگیری شود؛ اما معمولاً با سم‌پاشی تا ۹۵ درصد جمعیت این ملخ‌ها تلف شده و پنج تا ۱۰درصد تخم‌ها باقی می‌ماند که با رصد این حشرات از طریق جی‌پی‌اس مابقی ملخ‌ها نیز سم‌پاشی شده و از بین می‌روند. وی افزود: طبق اطلاعات فائو، از اواخر فروردین و اردیبهشت با تراکم‌های بسیار بالاتری از هجوم ملخ‌ها نسبت به آنچه تا‌کنون شاهد بوده‌ایم مواجه خواهیم شد. معین با بیان این‌که این نوع ملخ با پرواز از شبه‌جزیره عربستان و بیش از ۴۰۰ کیلومتر حرکت از روی دریا راهی ایران می‌شود، گفت: در میان گونه‌های گوناگون ملخ، تنها این نوع ملخ قادر است با سرعت ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر روزانه ۱۰ تا ۱۲ساعت پرواز کند؛ اما اوج مهارت این حشرات آن است که به هنگام وزش باد موافق، خود را در مسیر باد رها کرده و با ثابت کردن بال خود (گلایدر کردن) می‌توانند در ساعت بسته به سرعت باد، از ۵۰۰ تا دوهزار کیلومتر مسافت را طی کنند. معین افزود: پیش‌بینی فائو آن است که از اواخر فروردین و اردیبهشت‌ماه امسال با تراکم‌های بسیار بالاتری از هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به آنچه تا‌کنون شاهد بوده‌ایم، مواجه خواهیم شد. علت آن است که ۲۰ دسته ملخ در ساحل دریای سرخ عربستان تا یمن مستقر هستند و طبق تعریف فائو هر دسته بین ۲۰ تا ۱۵۰میلیون ملخ را شامل می‌شود. (به‌طور متوسط ۵۰ میلیون ملخ) علاوه‌بر آن در مناطق مرکزی عربستان نیز هفت تا هشت دسته ملخ مستقر است که طبق اطلاعاتی که فائو در بولتن‌هایی که هر ۱۵روز یک‌بار می‌فرستند اعلام کرده، از نظر تراکم به همان میزان ملخ‌های ساحل دریای سرخ در عربستان است. ملخ صحرایی مهاجم به ایران با نام علمی (شیستو سرکا گریگاریا) در شرق آفریقا و کشورهای سودان، اتیوپی و اریتره زندگی می‌کند. این نوع ملخ پس از رسیدن به دوره پنجم رشد و تغذیه خود به رنگ قهو‌ه‌ای درمی‌آید و بدنش دارای چربی فراوانی است. معین افزود: این نوع ملخ که بدنش در سنین یک تا پنج انباشته از چربی است و رنگ قهو‌ه‌ای دارد، به‌دلیل آماده‌شدن برای جفت‌گیری و تخم‌ریزی باید این چربی را از طریق پرواز طولانی بسوزاند. شبکه‌های پیش‌آگاهی مبارزه با آفت ملخ در کرمان فعال شده است محمدرضا پورخاتون، معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، گفت: شبکه‌های پیش‌آگاهی و مبارزه با آفت ملخ‌های صحرایی در کرمان فعال شده است. پورخاتون افزود: ملخ‌های صحرایی ازجمله آفاتی هستند که کشورهای مختلف را گرفتار می‌کند. وی با اشاره به این‌که جمعیت ملخ‌ها در عربستان و یمن به‌دلیل مشکلات مواجه با آن کنترل نشده است، تصریح کرد: این مهم موجب سرایت جمعیت زیادی از ملخ‌ها به سایر کشورها می‌شود. پورخاتون تأکید کرد: سال گذشته در راستای مبارزه با ملخ‌های صحرایی در استان کرمان با هماهنگی خوب دستگاه‌های اجرایی و مدیریتی مناسب، اتفاقات خوبی رقم خورد. وی افزود: مبارزه با ملخ‌های صحرایی به‌عنوان آفت مزارع طی سال گذشته در استان کرمان با موفقیت انجام شد. پورخاتون با اشاره به این‌که هم‌اکنون باغ‌ها و مزارع از نظر وجود آفت ملخ صحرایی مورد بررسی قرار می‌گیرند، تصریح کرد: در صورت افزایش جمعیت ملخ‌های صحرایی از حد مجاز مبارزه شیمیایی علیه این آفت انجام می‌شود. معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان تأکید کرد: امکان هجوم و تشدید جمعیت ملخ صحرایی از اردیبهشت سال جاری در مزارع استان کرمان وجود دارد. وی گفت: آمادگی مقابله با ملخ صحرایی در مزارع در استان کرمان ایجاد شده است. سال گذشته استان کرمان در مبارزه با افت ملخ صحرایی عملکرد مثبتی را در کارنامه خود ثبت کرد. مرحله دوم مهاجرت ملخ‌ها در قشم مشاهده نشد مالک یزدان‌پناه، مدیرجهاد کشاورزی قشم، افزود: احتمال می‌رود در اثر بارش باران ملخ‌ها مهاجرت کرده یا مخفی شوند که با گرم‌تر شدن هوا نتیجه قطعی اعلام می‌شود. وی ادامه داد: رصد جزیره ادامه دارد و بازدیدهای لازم انجام می‌شود و نتایج آن به اطلاع مردم می‌رسد. مدیرجهاد کشاورزی قشم تصریح کرد: هفته گذشته، قشم از مرحله اول حمله ملخ‌ها در امان ماند و اگرچه تعداد محدودی ملخ در حوالی روستای باسعیدو مشاهده شد؛ اما به مرحله بحران نرسید. بیش از 500 هکتار زمین در شهرستان قشم زیر فعالیت‌های کشاورزی، شیلات و امور دامی قرار دارد و شش‌هزار و 620 بهره‌بردار در این بخش فعال هستند. شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با 150 هزار نفر جمعیت در میان آب‌های خلیج فارس از توابع استان هرمزگان است. هجوم ملخ‌های صحرایی به حاجی‌آباد رئیس جهاد کشاورزی شهرستان حاجی‌آباد از هجوم ملخ‌های صحرایی به حاجی‌آباد خبر داد و گفت: ملخ‌های صحرایی در هشت‌هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های این شهرستان ردیابی شدند. مهدی عباس‌پور از هجوم ملخ‌های صحرایی به زمین‌های کشاورزی و مراتع شهرستان حاجی‌آباد خبر داد و گفت: طرح ردیابی ملخ‌های صحرایی در هشت‌هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های این شهرستان اجرا شد. وی با بیان این مطلب افزود: پس از شناسایی و مبارزه با ملخ‌های صحرایی در مناطق کلوچان، گردکان، زمین سیاه، شهدادی، تل‌قلعه و طاشکوئیه آغاز شد. رئیس جهاد کشاورزی شهرستان حاجی‌آباد خاطرنشان کرد: این مبارزه سم‌پاشی با سموم دلتا مترین در ۴۰۰ هکتار از زمین‌ها با سم‌پاش‌های توربینی پشت تراکتوری انجام شد. عباس‌پور بیان کرد: مشاهده ملخ‌های صحرایی در شهرستان حاجی‌آباد از حدود 10 روز پیش آغاز شد و در صورت مشاهده این ملخ‌ها دوباره طرح سم‌پاشی اجرا می‌شود. به گزارش «سبزینه» خبرهای روزهای اخیر حاکی از آن است که دسته‌های چند صدمیلیونی ملخ‌های پرنده با پرواز از شبه جزیره عربستان به جنوب ایران به‌ویژه به استان هرمزگان آمده‌اند؛ مسئولان سازمان حفظ نباتات در تلاش‌ هستند تا از ورود آن‌ها به اراضی کشاورزی خودداری کنند. بارش شدید باران در هفته‌های گذشته در مناطق مختلف کشورمان جاذبه ایران را برای حضور این موجودات افزایش داده است.

خبرگزاری ايرنا
هجوم ملخ های صحرایی به زرین آباد صحت ندارد
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: خبر ورود و هجوم ملخ های مهاجم صحرایی به منطقه زرین آباد دهلران بی اساس و کذب است.
به گزارش ایرنا، امروز در برخی کانال ها، سایت ها و پایگاه های اطلاع رسانی خبری مبنی بر هجوم ملخ های صحرایی یا دریایی به منطقه زرین آباد شهرستان دهلران منتشر شد که موجب تشویش اذهان عمومی شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی ایلام روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با حضور چندین گروه از کارشناسان این سازمان در منطقه زرین آباد و دیگر مناطق اطراف موضوع به علت اهمیت آن مورد بررسی قرار گرفت.
سیامک بیگی افزود: با بررسی های انجام گرفته مشخص شد حشره ای که به عنوان ملخ صحرایی ذکر شده نوعی سوسک بومی خود منطقه است که به علت رطوبت بالای هوا و شرایط مساعد جوی امسال میزان تکثیر و زاد و ولد آنها نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است.
وی یادآور شد: این سوسک ها از نوع شکارگر بوده و اقدام به شکار حشرات و آفات ریز کرده و به نوعی پاکسازی منطقه از آفات را انجام می دهند.
وی با انتقاد از رسانه هایی که بدون بررسی صحت یک موضوع اقدام به انتشار اخبار دلهره آور می کنند، گفت: رسانه ها در قبال آرامش افکار عمومی مسئول هستند و انتشار اخبار کذب تبعات منفی گسترده را برای جامعه در پی دارد.
وی تاکید کرد: حرکت و مناطق درگیر این حشره به طور مرتب توسط کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و نیز سازمان جهانی فائو رصد و اطلاع رسانی می شود.
بیگی افزود: هیچ گونه ملخ مهاجمی در استان ایلام تاکنون مشاهده نشده و تمام تمهیدات لازم برای مقابله با این حشره در صورت ورود به استان اندیشیده شده است.
به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر ملخ های مهاجم صحرایی از طرف عربستان به سمت ایران در حرکت هستند و تاکنون 6 استان جنوب و جنوب شرق کشور درگیر این موضوع شده اند.
این ملخ ها که بعد از سیلاب و به خاطر رطوبت هوا و نیز افزایش فضاهای سبز کشاورزی و طبیعی به سمت ایران آمده اند می توانند در کمترین زمان ممکن حجم زیادی از خسارت ها را به بار بیاروند.

گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها
بعد از اعلام هجوم ملخ ها به استانها و آشکار شدن نشانه هایی از هجوم این آفت در مناطق شمالی و جنوبی استان کرمان متولیان بخش کشاورزی نیز تدابیر و گارد حفاظتی ویژه ای را در برابر هجوم ملخ ها به مزارع و باغات این استان طراحی و اجرایی کردند.
به گزارش ایرنا، شنیدن خبر هجوم میلیون ها ملخ های صحرایی به کشور و استان کرمان در کنار استانهایی مانند فارس، سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان ترس و دلهره ای را در دل هر شنونده ایجاد می کند.
هجوم ملخ ها به مزارع کشاورزی مساوی با از بین رفتن محصولات و به خطر افتادن امنیت غذایی مناطق است که البته با تدابیر مسئولان و کارشناسان جهاد کشاورزی این مهم در استان کرمان در حد قابل قبولی مدیریت شده است.
ملخ صحرایی که پس از طی هزاران کیلومتر از عربستان به خلیج ‌فارس و سپس ایران رسیده اکنون با گارد ویژه حفاظت مزارع در استان کرمان روبرو شده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب استان کرمان با اشاره به اعلام سازمان فائو مبنی بر اینکه وضعیت ایران از حالت زرد به نارنجی تبدیل شده است، گفت: وضعیت ایران هم اکنون در حالت نارنجی و این موضوع کاملا درست است.
سعید برخوری افزود: ملخ های زیادی از بهمن‌ ماه سال گذشته وارد ایران شده است و این امر وضعیت هشدار است.
به گفته برخوری تخم گذاری ملخ ها دور از چشم کارشناسان کشاورزی و کشاورزان موجب تشکیل دسته های میلیونی ملخ و در نتیجه از بین رفتن محصولات کشاورزی می شود.
وی اضافه داد: جنوب استان کرمان از بهمن سال گذشته با هجوم ملخ ‌های صحرایی دست و پنجه نرم می کند.
وی با بیان اینکه ملخها از شبه جزیره عربستان به سمت کشور ما آمده اند تصریح کرد: امسال کشور عربستان به دلیل مختلف با ملخ ‌های صحرایی مبارزه نکرد و همین امر سبب شد از بهمن‌ ماه سال گذشته این ملخ ها وارد ایران شوند که بخشی از جنوب استانهای فارس، کرمان و هرمزگان را درگیر این آفت کند.
وی افزود: تالاب جازموریان و سرسبزی مراتع جاذبه بسیار خوبی برای حضور ملخ های صحرایی به شمار می رود.
وی اظهار داشت: جنوب استان کرمان از بهمن‌ ماه سال گذشته در حال ردیابی و مبارزه با ملخ صحرایی است و تاکنون حدود هزار و 400 هکتار از این منطقه سمپاشی شده است.
برخوری با بیان اینکه مزارع قبل از رسیدن تخم ملخ‌ ها به مرحله پورگی یعنی قبل از یافتن قدرت پرواز سم پاشی می شود اظهار داشت : وضعیت هجوم ملخ ها در مزارع جنوب کرمان تحت کنترل است
وی تاکید کرد: ملخ ها تاکنون هیچ خسارتی به مزارع کشاورزی نرسانده و در حال حاضر در حال مبارزه با این آفت در مراتع هستیم.
**عاقبت ورود ملخ های صحرایی به جنوب استان کرمان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: این ملخ ها در دسته های چند صد هزار تایی از عربستان و خلیج فارس عبور کرده و به هرمزگان آمده اند و اکنون جنوب استان های کرمان و فارس را درگیر کرده اند.
برخوری با بیان اینکه تالاب جازموریان در جنوب استان کرمان یکی از میزبانان سنتی این ملخ بوده است، افزود: با توجه به خشک شدن تالاب در سال های گذشته و کمبود علوفه در این منطقه این نگرانی وجود داشت که دسته های ملخ به مزارع و باغ های شهرستان های جنوبی هجوم ببرند.
وی تصریح کرد: تاکنون 700 هکتار از مزارع جنوب استان برای مقابله با ملخ های مهاجر سمپاشی شده و گروه های اعزامی از سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان و وزارت جهاد کشاورزی در منطقه حضور دارند و سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد فائو نیز در رصد و کنترل این افت با ما همکاری می کند، پس جای نگرانی نیست.
** برنامه ریزی برای زمین گیر کردن ملخ ها در جنوب کرمان
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از آمادگی کامل این سازمان برای زمین گیر کردن ملخ های صحرایی خبر داد و گفت: تمهیدات لازم برای مبارزه با ملخ های صحرایی در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان اتخاذ شده است.
مجید فرخی افزود: یک فروند هواپیمای سمپاش و 10 دستگاه ماشین مجهز به دستگاه سم پاش در منطقه جازموریان آماده مبارزه با ملخ صحرایی است.
وی بیان کرد: با توجه به هجوم ملخ صحرایی به برخی استان های همجوار خلیج فارس و نظر به هشدار سازمان حفظ نباتات مبنی بر آمادگی کامل برای مبارزه در دشت جازموریان، با پیگیری به عمل آمده، دیده بانان و دستگاه های مبارز مستقر هستند و جای هیچگونه نگرانی نیست.
** شبکه های پیش آگاهی مبارزه با آفت ملخ در کرمان فعال شده است
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: هم اکنون شبکه های پیش آگاهی و مراقبت مبارزه با آفت ملخ در کرمان فعال شده است.
محمدرضا پورخاتون افزود: ملخ های صحرایی یکی از آفاتی هستند که کشورهای مختلفی را گرفتار کرده اند.
وی با اشاره به اینکه جمعیت ملخ ها در عربستان کنترل نشده تصریح کرد: بی شک این کم کاری، موجب سرایت جمعیت زیادی از ملخ ها به سایر کشورها می شود.
پورخاتون با بیان اینکه طی 2 روز گذشته گزارشی از مرکز خدمات کشاورزی در منطقه دولت آباد کرمان مبنی بر مشاهده ملخ های مهاجر دریافت شد گفت: بلافاصله کارشناس کشاورزی به این منطقه اعزام شدند.
وی تصریح کرد: پس از مشاهده و تایید وجود ملخ های صحرایی مهاجر به صورت محدود در پنج هزار هکتار از اراضی منطقه دولت آباد سم و پاشی و کانون کوبی از صبح امروز آغاز شد.
پور خاتون تاکید کرد: هم اکنون سم پاشی و کانون کوبی ملخ صحرایی مهاجر در اراضی کشاورزی دولت آباد با موفقیت انجام شده است

وی با تاکید بر اینکه زیرساخت ها به منظور مقابله با ملخ صحرایی در استان کرمان آماده است از مردم و کشاورزان خواست در صورت مشاهده موارد مشکوک در زمینه وجود ملخ ها مراتب را از طریق شماره تلفن های 09133991088 مدیریت حفظ نباتات و 32521034 اطلاع دهند.
وی افزود: مبارزه با ملخ های صحرایی به عنوان آفت مزارع طی سال گذشته در استان کرمان با موفقیت انجام شد.
پورخاتون با اشاره به اینکه هم اکنون باغات و مزارع از نظر وجود آفت ملخ صحرایی مورد بررسی قرار می گیرند تصریح کرد: در صورت افزایش جمعیت ملخ های صحرایی از حد مجاز مبارزه شیمیایی علیه این آفت انجام می شود.
بر اساس اعلام مسئولان، برای مبارزه و جلوگیری از بروز خسارت جدی به مزارع کشاورزی ناشی از شیوع این آفت، نیاز به حداقل بیش از 120 میلیارد ریال نقدینگی است که از ستاد مدیریت بحران درخواست شده که در صورت تامین این رقم می توان با این میهمان ناخوانده مبارزه ای اساسی داشت و از گسترش آن جلوگیری کرد.
سازمان خوارو بار کشاورزی ملل متحد(فائو) نیز در گزارش خود آورده است:برخی ازگروه‌های ملخ صحرایی به سمت عربستان حرکت کرده و درماه مارس درآنجا تخم‌ گذاری کردند،سپس به سمت جنوب غرب آسیا حرکت کرده و گروه‌های بزرگتر تشکیل داده و گیاهان زراعی، باغی و حتی علف های هرز را می خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه‎ روز می‎ تواند تا 150 کیلومتر پرواز کند.
این نوع از ملخ ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف از جمله جنگل ها، باغهای میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می شوند.
همچنین ملخ صحرایی می تواند 6 تا 20 ساعت بدون وقفه با سرعت وزش باد 12 تا 120 کیلومتر برساعت پرواز کند.
بر اساس اعلام فائو و کارشناسان بخش کشاورزی، ملخ ‌های صحرایی آفت هایی خطرناک برای کشاورزی کشور محسوب می شوند که در صورت تداوم حضور آنان می توانند امنیت غذایی را نیز مختل کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان:
80 میلیارد ریال اعتباربرای مقابله با ملخ های صحرایی نیاز است
رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: از اواخر سال گذشته هجوم ملخ های صحرایی به استان آغاز شد که تاکنون اقدام هایی در این زمینه صورت گرفت و اکنون برای مقابله با آن به اعتبار 80 میلیارد ریال نیاز است.
به گزارش ایرنا، علی باقرزاده همایی عصر شنبه در نشست با خبرنگاران افزود: از این مبلغ 50 میلیارد ریال برای آمادگاه و 30میلیارد ریال هم جهت مبارزه با ملخ های صحرایی پیشنهاد شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان یاد آور شد: از ابتدای مبارزه با این آفت 10 میلیارد ریال هزینه شده که در صورت تامین هزینه های مابقی، آمادگی کامل مقابله را داریم.
باقرزاده خاطر نشان کرد: از بهمن ماه 97 برای مقابله با هجوم ملخ های صحرایی گروه هایی را در قالب تجهیزات و نیروها تشکیل دادیم و توانستیم با همکاری کشاورزان 22 هزار هکتار از زمین های آلوده را سمپاشی کنیم.
این مقام مسوول بیان داشت: هجوم ملخ های صحرایی تاکنون در 50 نقطه از استان شناسایی شده که برای مهار و مبارزه با آنها هیچ کمبود تجهیزاتی وجود نداریم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با اشاره به اینکه تا کنون هیچگونه خسارتی از سوی کشاورزان استان گزارش نشده است ، اظهارداشت: درهر نقطه ای که هجوم ملخ ها اطلاع داده می شود ظرف 24 ساعت سمپاشی صورت می گیرد.
باقرزاده از مردم در استان درخواست کرد در صورت مشاهده این گونه ملخ های صحرایی که به رنگ زرد طلایی هستند به سامانه 3315 جهاد کشاورزی اطلاع دهند تا در سریع ترین زمان اقدام های لازم جهت جلوگیری از افزایش ملخ ها انجام شود.
وی شهرستان های سیریک، جاسک و بندرلنگه را مستعد این آفت در سال های گذشته نیز دانست و گفت: تخمگذاری این گونه ملخ ها به طور معمول بین 20 تا 30 سال طول می کشد و مدت مبارزه با آنها بیش از 4 سال خواهد بود.

563هزار هکتار برای مبارزه باآفت ملخ در خوزستان پایش شد
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گفت: عملیات پایش 563هزار هکتار اراضی کشاورزی استان به منظور شناسایی و مبارزه با آفت ملخ انجام شد.
محمد قاسمی نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از انجام پایش ، 127 گروه ردیابی و 17 گروه سمپاشی ، عملیات مبارزه با این آفت در سطح 6 هزار و 300هکتار در اراضی کشاورزی مناطق هندیجان ، ماهشهر و بهبهان که کانون های اصلی این آفت بودند با هواپیمای سمپاش ، پهپاد و سمپاش های دستی انجام شد.
معاون بهبود تولیدات کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خوزستان در ادامه گفت: برای پیشگیری از گسترش این آفت ، برخی اراضی استان بوشهر تا عمق 10 تا 15کیلومتر انجام شد. وی گفت: در پنج شهرستان استان خوزستان نیز ، آفت ملخ به صورت غیرتهاجمی و پراکنده مشاهده شد ولی خسارتی به همراه نداشتند.
قاسمی نژاد با بیان اینکه نخستین گله های ملخ، یازدهم بهمن ماه پارسال در هندیجان مشاهده شد و سپس برای مهار آلودگی و کاهش خطرات ناشی از این آفت مهلک اقدام های مقدماتی انجام شد افزود: با توجه به اینکه هم اکنون نیز کشورهای عراق و کویت از ناحیه آفت ملخ در وضعیت زرد قرار دارند احتمال خطر طغیان این آفت در مناطقی از استان خوزستان همچنان وجود دارد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان در ادامه از همه کشاورزان و بهره برداران محلی خواست به محض مشاهده این آفت در مزرعه ، به نزدیک ترین مرکز خدمات کشاورزی مراجعه کنند تا نسبت به رفع آلودگی اقدام شود.
آفت ملخ دریایی (صحرایی) که از مضرترین انواع ملخ است از صحرای آفریقا و عربستان عبور کرده و از خلیج فارس وارد برخی شهرهای جنوبی ایران از جمله هرمزگان و بوشهر شدند.
سه روز پس از اخطار فائو، ورود نخستین دسته های ملخ دریایی در هشتم بهمن امسال در منطقه بندرلنگه هرمزگان محرز شد.در نیمه اول بهمن ماه سال گذشته نیز جهاد کشاورزی هندیجان مشاهده این آفت را تایید کرد.

سازمان حفظ نباتات همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی اعمال کرد
کاهش 4درصدی صدور مجوز واردات سموم گیاهی آماده در سال 97
مدیرکل دفتر آفتکش های سازمان حفظ نباتات کشور گفت: پارسال در حمایت از تولیدکنندگان داخلی، صدور مجوز واردات سموم حاصل از تکنیکال و آماده مصرف در مقایسه با سال های گذشته چهار درصد کاهش یافت تا کارخانه های تولید سموم داخلی آنها را فرموله و آماده مصرف کنند.
به گزارش شنبه تارنمای وزارت جهاد کشاورزی، سعیده نوربخش افزود: سال های گذشته واردات سم آماده مصرف 30 درصد و سم حاصل از تکنیکال 70 درصد بود اما پارسال از 33 هزار تن سم وارداتی با ارز 4200 تومانی، 26 درصد مربوط به سم آماده مصرف و 74 درصد مربوط به سم حاصل از تکنیکال می شد.
وی تصریح کرد: از 26 درصد سم آماده مصرف وارد شده، 20 درصد متعلق به سموم اصلی اروپایی بود که شرکت های هند و چین توان ساخت این نوع سموم را ندارند و فقط 6 درصد سم آماده مصرف از کشورهای هند و چین وارد شد که توان رقابت با تولید داخل را دارد.
نوربخش اضافه کرد: با وجود تحریم ها و مسائل ارزی 33 هزار تن سموم آماده مصرف و حاصل از تکنیکال توسط انجمن های تولیدکننده و واردکننده سموم با ارز دولتی 4200 تومانی در سال 97 به کشور وارد شد.
** راهکارهایی برای جلوگیری از کم فروشی
نوربخش تصریح کرد: امسال با توجه به تخصیص ارز 4200 تومانی به سم، سازمان حفظ نباتات برای جلوگیری از کم فروشی و مشکلاتی در این زمینه، موجودی شرکت های واردکننده، تولیدکننده و عملیات توزیع را به طور مرتب پایش می کند.
«در صورت دریافت گزارشی مبنی بر فقدان سم مورد نیاز در یک استان، بلافاصله اقدامات لازم برای توزیع انجام می شود» .
این مسئول درباره ممنوعیت صادرات سم تکنیکال به سایر کشورها گفت: برای جلوگیری از خروج ارز دولتی از کشور، به شرکت هایی که سم تکنیکال را با ارز دولتی وارد کرده اند اجازه صادرات داده نمی شود و فقط در مواردی که سم حاصل از تکنیکال به طور کامل در داخل تولید شود، همچون روغن ها یا مخلوط بردو که تولید کامل داخلی است اجازه صادرات داده می شود.
وی میزان متوسط مصرف سالیانه سم در کشور را 25 هزار تا 30 هزار تن اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، طبق سیاست وزارت جهاد کشاورزی سموم بخش کشاورزی باید همانند دارو زیر نظر سازمان حفظ نباتات با نسخه کلینیک ها در اختیار متقاضیان قرار گیرد اما این موضوع رعایت نمی شود.
سموم مورد مصرف بخش کشاورزی نزدیک 25 درصد از محل واردات و 75 درصد توسط شرکت های داخلی تهیه و تامین می شود.
چندی پیش به دلیل تحریم علیه ایران با وقفه واردات مواد اولیه تولید سم روبرو شدیم اما اکنون در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

سرمازدگی محصولات کشاورزی و ضرورت اقدامات پیشگیرانه
اقدامات پیشگیرانه از قبیل اطلاع رسانی به موقع و صحیح، ایجاد بادشکن در حریم باغها، برافروختن آتش و دود و استفاده از تجهیزات و فناوری های تازه بهترین راهکار برای مقابله با سرمازدگی محصولات باغی و کشاورزی هستند.
به گزارش ایرنا، سرمازدگی سالانه خسارت های بی شماری را به بخش کشاورزی کشور وارد می سازد و دولت را نیز مجبور می سازد تا همه ساله ردیف بودجه اعتباری سرسام آوری را برای جبران خسارت های آن اختصاص دهد.
با نگاهی به میزان خسارت های ناشی از سرمازدگی محصولات کشاورزی طی دهه های گذشته می توان نتیجه گرفت که سرمازدگی به لحاظ تغییرات اقلیمی به پدیده ای دایمی و همیشگی در کشاورزی ایران تبدیل شده و باید با بهره گیری از شیوه های سنتی و فناوری های روز برای مقابه با آن اقدام کرد.
پدیده سرمازدگی در استان قزوین طی سال های گذشته به یک معضل برای مسئولان و کشاورزان منطقه تبدیل شده و خسارت های فراوانی را به بار آورده است.
این پدیده در سال 97 یکی از بی سابقه ترین حوادثی بود که گریبان کشاورزان استان را فرا گرفت و به 70 درصد محصولات باغی استان آسیب زد و چهار هزار و 200 میلیارد ریال خسارت به بار آورد.
با توجه به اعلام اداره کل هواشناسی قزوین مبنی بر کاهش دمای هوای استان در هفته نخست اردیبهشت ماه و احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی، باید هرچه سریعتر برای جلوگیری از تکرار حادثه سال گذشته در سطح استان اقدام کرد و جلوی سرمازدگی محصولات باغی و زراعی را گرفت.
***اطلاع رسانی سریع و به موقع، مهمترین اصل برای جلوگیری از سرمازدگی
رییس مدیریت بحران جهاد کشاورزی قزوین در این رابطه اظهار داشت: مهمترین موضوع و مساله هنگام پیش بینی و وقوع سرمازدگی، اطلاع رسانی شفاف، سریع و به موقع است.
علی همت زاده تاکید کرد: قزوین یکی از استان هایی است که در بیشتر ایام سال از سرمازدگی محصولات کشاورزی آسیب دیده است تا جایی که میزان خسارت های ناشی از محصولات کشاورزی سال گذشته استان بیش از 20 هزار میلیارد ریال بود.
وی با اشاره به برگزاری کلاس های ترویجی جهاد کشاورزی در طول سال، یادآور شد: سال گذشته در 400 دوره آموزشی، 10 تا 15 دقیقه در هر کلاس به موضوع پیشگیری از حوادثی مانند خشکسالی، سرمازدگی و آنفولانزا اختصاص داده شد.
این مسئول یکی از راه های مقابله با پدیده سرمازدگی در باغها را ایجاد دود و روشن کردن آتش اعلام کرد و افزود: بر اساس تجربیات سال های گذشته در این زمینه از باغداران و کشاورزان خواسته شده تا با جمع آوری چوب های هرس شده و استفاده از کودهای حیوانی نرم، آنها را در چاله هایی که در چندین نقطه از اراضی خود حفر شده، قرار داده و اقدام به آتش زدن کنند.
وی اضافه کرد: همچنین طی پیشنهادی دیگر از باغداران خواسته شده برای مقابله با سرمازدگی باغها قبل از وقوع سرما بدون شخم یا بیل زدن اراضی با آبیاری درختان باعث کاهش نسبی دما شوند.
همت زاده ادامه داد: مشکل سرمازدگی اراضی کشاورزی تنها اختلاف یک درجه ای دمای هوا است که در صورت مدیریت صحیح و به موقع می توان از بروز خسارت ها به نحو چشمگیری جلوگیری کرد.

***تلفیق فناوری های جدید و علم قدیم برای مدیریت حوادث ناشی از سرمازدگی
این مسئول کشاورزی خاطرنشان کرد: با توجه به خسارت باغهای میوه استان، به خصوص درختان گردو در سال گذشته، دستورالعمل های خاکی و آبی تغذیه گیاهان به کشاورزان و باغداران داده شده و از آنان خواسته ایم تا برای احیا و بارآوری درختان از کود پتاس و حیوانی و برای تقویت درختان نیز از هورومون های مخصوص استفاده کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در حوزه پیشگیری از حوادثی مانند سرما، با هماهنگی و همکاری اداره کل هواشناسی از یک هفته قبل ضمن پیش بینی، تدابیر و برنامه ریزی لازم برای اطلاع رسانی به کشاورزان و باغداران از طریق پیامک، صدور اطلاعیه و رسانه ها آغاز شده و در این راه از روستاییان پیشرو و دهیاران نیز کمک گرفته می شود.

***اقدامات سنتی کشاورزان بهترین راه مقابله با سرمازدگی است
مدیر کل مدیریت بحران استانداری قزوین در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اینکه هیچ اقدامی برای پیشگیری از وقوع حوادث غیرمترقبه وجود ندارد بنابراین تنها راه حل، انجام کارهای پیشگیرانه برای کاهش خسارت ها است.
قدرت الله مهدیخانی تاکید کرد: در بخش وقوع سرمازدگی، یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه انجام اقدامات سنتی کشاورزان مانند روشن کردن آتش در اراضی و باغها است.
وی با اشاره به خسارت های ناشی از سرمازدگی سال گذشته استان، گفت: متاسفانه پارسال این استان از حوزه سرمازدگی دچار خسارت های فراوانی شد و بسیاری از درختان و محصولات کشاورزی نیز از این ناحیه آسیب های زیادی دیدند.
این مسئول بحران خاطرنشان کرد: با توجه به پیش بینی اداره کل هواشناسی استان مبنی بر احتمال سرمازدگی در مناطق سردسیر و کوهستانی استان طی هفته جاری، مدیریت بحران استان هشدارهای لازم را از طریق فرمانداری ها، بخشداری ها، شوراهای اسلامی به کشاورزان مناطق یاد شده برای انجام اقدامات پیشگیرانه از این حادثه داده است.
مهدیخانی اضافه کرد: با توجه به اینکه استفاده از فناوری های مدرن در این رابطه برای کشاورزان منطقه که دارای زمین های محدودی هستند، مقرون به صرفه نیست بنابراین کشاورزان و باغداران می توانند ضمن رعایت نکات ایمنی و توصیه کارشناسان جهاد کشاورزی با استفاده از آتش اقدام های پیشگیرانه خود را به عمل آورند.

***قزوین همه ساله در تیررس سرمای بهاره قرار دارد
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین نیز اظهار داشت: قزوین یک استان صنعتی و کشاورزی به شمار رفته و به همین لحاظ در حوزه حوادث مترقبه مانند سرمازدگی طی سال های گذشته با مشکلات فراوانی رو به رو بوده است.
علی فرخزاد ادامه داد: در همین رابطه سال گذشته سرمای دیررس بهاره علاوه بر آسیب به باغ ها و محصولات کشاورزی استان، به جوانه های تازه درختان صدمات فراوانی وارد آورد و کشاورزان و باغداران استان را نیز با چالش های فراوانی رو به رو ساخت که هنوز هم ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه کشاورزان استان باید در طول سال و هنگام بهار تدابیر لازم زراعی را ببینند، تاکید کرد: همه ساله به کشاورزان توصیه می شود تا هنگام وقوع سرما در بهار با ایجاد بادشکن در اطراف اراضی کشاورزی، خود را برای استفاده از بخاری های باغی، روشن کردن آتش و ایجاد دود آماده کنند و انجام این کارها نیز مستلزم اطلاع رسانی به موقع و سریع به آنان از سوی مسئولان است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران:
تشکل های بخش کشاورزی دارای شورای ملی می شوند
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: تشکیل شورای ملی تشکل‌ها به منظور تشریک مساعی و ایجاد صدای واحد از سوی ذینفعان بخش کشاورزی از اولویت های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سالجاری است.
به گزارش شنبه ایرنا از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «حسین شیرزاد» افزود: جامعه کشاورزی برای رسیدن به اهداف کلان و توسعه پایدار، نیاز به صدای واحد در کنار تکثر ذاتی خود دارند اما تشکل‌های بخش کشاورزی تاکنون از نقش و جایگاهی شایسته در تصمیم‌سازی‌ها ، تصمیم‌گیری‌ها و مأموریت‌های وزارت جهاد کشاورزی برخوردار نبوده‌اند.
وی با بیان این که ضعف توان چانه زنی و رایزنی در تشکل‌های کشاورزی مشهود است، تصریح کرد: فقدان یک نهاد پر قدرت مرکزی که از طریق آن بتوان در توزیع امتیازات و استیفای حقوق بخش کشاورزی نقش اساسی ایفا کرد، کاملا مشهود است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با اعلام این که شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌ها می‌تواند در سیاستگذاری‌ و شفاف سازی تصمیمات حوزه کشاورزی در کنار مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، تشریک مساعی و کمک راهبردی انجام دهد، افزود: مشارکت در سیاستگذاری‌ها، تصمیم‌سازی‌ها و همیاری در زمینه مسائل پیچیده بخش کشاورزی و رخدادهایی که بنا به اقتضائات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی اتفاق می‌افتد از جمله کارکردهای اساسی این شورا به حساب می‌آید.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه حمایت از بهره‌برداران، رونق تولید و توسعه کسب و کار و نهادسازی های ضروری بخش کشاورزی و نیز تقویت تشکل‌ها و احقاق حقوق سندیکایی صاحبان مشاغل بخش کشاورزی از اولویت‌های شورای ملی هماهنگی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی به شمار خواهد آمد، تصریح کرد: به همین منظور سازمان مرکزی تعاون روستایی از تمامی ظرفیت‌های خود برای سازماندهی، توانمندسازی و انسجام این شورا با هدف بهره‌گیری مناسب از جایگاه قانونی و اجتماعی آن در جهت تأمین و حفظ منافع تولیدکنندگان و فعالان بخش کشاورزی بهره خواهد برد.
به گزارش ایرنا، حمایت از خودکفایی و توانمندسازی همه بخش های راهبردی، از بندهای اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد که در اهداف آن در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران دنبال می شود.
سیزدهم شهریورماه سال 1370 راه اندازی بخش تعاونی اقتصاد به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و وزارت تعاون با هدف اعمال نظارت دولت و حمایت و پشتیبانی از این بخش در همان سال تشکیل شد بنابراین روز تعاون در این روز نامگذاری شد.
از این رو، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سال 1348 با ماهیت شرکت سهامی دولتی و با هدف توسعه بخش روستایی و کشاورزی از طریق تعاونی ها و تشکل های بخش کشاورزی تشکیل شد؛ این سازمان هر ساله با خرید تضمینی برخی محصولات کشاورزی تلاش می کند از تولیدکنندگان بخش کشاورزی و روستایی حمایت کند.

در نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی؛
وزیر کشور خواستار اتخاذ تهمیدات لازم برای جبران خسارت های بخش کشاورزی شد
وزیر کشور در نامه ای خطاب به وزیر جهاد کشاورزی،خواستار اتخاذ تمهیدات فوری و پیش بینی ساز و کار تامین اعتبار برای جبران خسارت های بخش کشاورزی در مناطق سیل زده شد.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «عبدالرضا رحمانی فضلی» امروز - شنبه - در نامه ای خطاب به «محمود حجتی»نوشت: با عنایت به دستور ریاست جمهوری در جلسه هجدهم فروردین ماه هیات وزیران به منظور ایجاد عزم ملی و بسیج همه ظرفیت ها و امکانات اعم از بخش دولتی و غیردولتی برای کاهش آلام هموطنان سیل زده و بازسازی و جبران هرچه سریعتر خسارت های مادی و معنوی وارده، نسبت به تهیه طرح ها و برنامه ها و عملیاتی کردن آنها اقدام شود.
رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده در این نامه عنوان کرد: با توجه به وظایف و ماموریت های آن وزارت در بازسازی و تعیین نیازمندی های حوزه آبی و کشاورزی، لازم است ضمن اتخاذ تمهیدات فوری در بخش کشاورزی به نحوی برنامه ریزی و عمل شود تا با همکاری و هماهنگی شورای هماهنگی مدیریت بحران استان های حادثه دیده، در حداقل زمان ممکن و با بررسی و ارزیابی میزان خسارت های وارده در حوزه مرتبط با منابع کشاورزی، نسبت به تهیه طرح ها و برنامه ها و عملیاتی کردن این زیرساخت ها در مناطق سیل زده اقدام شود.
وزیر کشور در این نامه خطاب به «حجتی» افزود: در حوزه مرتبط با منابع کشاورزی، محصولات باغداری و ...، نسبت به تهیه طرح ها و برنامه ها و عملیاتی کردن آنها برای بازسازی و احیاء زیرساخت های کشاورزی که ضرورتاً می بایست در آن زمانبندی نیز لحاظ شده باشد اقدام و یک نسخه از آن جهت بررسی به این وزارت ارسال شود.

100 درصد سازه های آبخیزداری استان بوشهرآبگیری شد
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان بوشهرگفت: با توجه به میزان بارش ها در سال آبی جاری سازه های آبخیزداری و آبخوان داری دراین استان 100 درصد آبگیری شد.
غلامرضا منتظری روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این میزان آبگیری نسبت به آبگیری سال آبی 96-97، 68 درصد افزایش نشان می دهد.
وی اظهار داشت: درسال آبی 98- 97میانگین بارندگی استان بوشهربیش از300 میلی متر بود که این میزان بارندگی در نقاط مختلف استان منجر به وقوع سیلاب شد که با توجه به انجام اقدامات آبخیزداری، آبخوان داری و عملیات‌های بیولوژیک و بیومکانیک ضمن کنترل رسوب و ذخیره روان آب ها از وقوع سیلاب‌های مهیب در استان جلوگیری شد.
وی اظهارداشت: براین اساس کل حوزه های آبخیز استان بوشهر با وجود انواع سازه های سنگی ملاتی، خاکی و آبخوان داری به میزان 38 میلیون و 138هزار و 614 مترمکعب آبگیری شد.
منتظری گفت: مساحت حوزه‌های آبخیز استان بوشهر شامل حوزه های داخلی و ساحلی2میلیون و559 هزار و 523 هکتار است.
وی افزود: تعداد حوزه‌های آبخیز استان بوشهر براساس سیستم کدینگ سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری 276 عدد است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: حوزه‌های آبخیز این استان دارای 2 میلیون هکتار فرسایش آبی و 331 هزار هکتار فرسایش بادی است.
وی افزود: میانگین فرسایش آبی استان در سال معادل 17تن خاک در هکتار ومیانگین تولید رسوب 6.3 تن در هکتار برآورد شده است.
منتظری اضافه کرد: ورود حدود 2 میلیون مترمکعب رسوب به مخزن سد رئیسعلی دلواری و ازدست رفتن سالانه حدود سه دهم درصد از حجم مخزن این سد، از نتایج ناخوشایند این تولید رسوب است.
وی اضافه کرد: کل مساحت حوزه‌های آبخیزمطالعه شده در استان بوشهر یک میلیون و 74هزار و 999 هکتار است که این میزان معادل 42 درصد از کل مساحت حوزه‌های آبخیز این استان است.
منتظری یادآور شد: درزمان حاضرهفت حوزه آبخیز در دست مطالعه است و2 حوزه آبخیز نیز در سال 1398مطالعه آنها انجام می شود.
وی اضافه کرد: 25 حوزه آبخیزدر دست بازنگری و 15 حوزه نیز برای مطالعه پیشنهاد شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: تعداد کل سازه‌های سنگی ملاتی و خاکی که تا کنون در این استان با استفاده از اعتبارات ملی، استانی واعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا شده است،707 مورد با حجم آبگیری 32میلیون و 138 هزار و 414 مترمکعب است.
وی ادامه داد: در سال گذشته با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی 27 سازه بند سنگی ملاتی و بند خاکی با حجم بیش از 110 هزار مترمکعب و عملیات بیولوژیکی و بیومکانیکی شامل هلالی‌های آبگیر، جنگلکاری، مراقبت و آبیاری در سطح 2هزار و 299 هکتار از حوزه های آبخیز دراستان بوشهر اجرا شده است.
وی یادآور شد: همچنین در سطح 2هزارو 500 هکتار از حوزه‌های آبخیز استان بوشهر که عملیات پخش سیلاب بر آبخوان با گنجایش بیش از6 میلیون مترمکعب آبگیری در هر مرحله به طور کامل آبگیری شده است.
منتظری گفت: انجام این اقدامات علاوه بر کنترل رسوب و سیلاب، احیا پوشش گیاهی و تقویت سفره‌های آب‌های زیرزمینی باعث می شود تا زمین های کشاورزی و ... از گزند اثرات تخریبی سیلاب ایمن باشند.

قهر طبیعت، سال پر رونق آبی را هدیه داد
جاری شدن سیلاب در برخی از شهرستان های استان مرکزی در کنار خسارت هایی که به محصولات کشاورزی و ... داشت، با اتفاقات خوبی نیز همراه شد که آبگیری کامل سازه ها و نوید سال پر رونق آبی یکی از این پیامدها است.
در هنگام بارش ها، مقداری از آب جذب خاک و گیاهان شده، درصدی تبخیر و باقیمانده آن جاری می شود.
سیلاب زمانی که خاک و گیاهان نتوانند بارش را جذب کنند و کانال طبیعی رودخانه کشش گذردهی رواناب ایجاد شده را نداشته باشد، روی می دهد.
به گفته کارشناسان حوزه کشاورزی اگر چه وقوع سیلاب در استان مرکزی خسارت هایی را برای بخش های مختلف کشاورزی و دامی این استان به همراه داشت، اما تغذیه سفره های زیر زمینی، چاه های آب های کشاورزی و قنوات استان را فراهم کرده است که این مهم در سال رونق تولید، افزایش تولید محصولات کشاورزی را در استان به همراه دارد.
رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: جاری شدن سیلاب در برآوردهای اولیه انجام شده تا کنون سه هزار و 500 میلیارد ریال به بخش کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است.
سید«رضا آل طاها» افزود: 2 هزار و 400 میلیارد ریال خسارت به 68 هزار هکتار از اراضی زراعی، 30 میلیارد ریال خسارت به چهار هزار هکتار از اراضی باغی، 990 میلیارد ریال خسارت به بخش آب و خاک و ... استان مرکزی وارد شده است.
رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: جاری شدن سیلاب در برخی شهرستان ها 10 تا 50 درصد خسارت در امور زیربنایی روستاهای استان به همراه داشته است که به بهسازی و بازسازی نیاز دارند.
وی یاد آور شد: با توجه به ماندگاری کمتر از یک هفتگی سیلاب در مزارع و باغ های استان و عدم خفگی بذرها در این مدت، خسارت های وارد شده به این بخش ها 100 درصدی نبوده و این خسارت ها بین 10 تا 40 درصد پیش بینی می شود.
رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: اکنون به دلیل وضعیت نامناسب مزارع و مانداب های حاصل از وقوع سیل امکان تردد در بعضی از مزارع و باغ های استان مرکزی امکان پذیر نبوده و برآورد دقیق خسارات این بخش ها تا 2 هفته آینده توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی مشخص و اعلام می شود.
آل طاها مزایای سیل در استان مرکزی را بیشتر از خسارت های آن دانست و خاطر نشان کرد: جاری شدن سیلاب علاوه بر تامین املاح و مواد مغذی اراضی کشاورزی نقش مهمی در تامین آب مورد نیاز سفره های زیر زمینی و تغذیه چاه ها و قنوات کشاورزی دارد.
وی ادامه داد: تغذیه تالاب و آبگیرهای استان مرکزی از جمله تالاب میقان اراک که به دلیل خشکسالی های اخیر با مشکلاتی مواجه شده بود، از دیگر مزایای جاری شدن سیل در استان به شمار می رود.
آل طاها یاد آور شد: سرمازدگی سال گذشته 6 هزار میلیارد ریال به محصولات کشاورزی استان مرکزی خسارت وارد کرد و 100 درصد درختان میوه در برخی از شهرستان های استان را نابود کرد.
وی ادامه داد: خسارت سیلاب امسال سه هزار و 500 میلیارد ریال بین 10 تا 40 درصد از محصولات کشاورزی استان مرکزی برآورد می شود و خطر ریزگردها و کم آبی که بر اساس برخی پیش بینی ها عامل بعضی از مشکلات در سال های آینده در کشور و استان بود را از بین برده است.
رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطر نشان کرد: با توجه به وقوع برخی بحران های طبیعی از جمله خشکسالی، تندباد و سیلاب هر ساله در استان، نیاز است فعالان بخش کشاورزی و دامپروری برای جبران خسارت ها و جلوگیری از بروز مشکل بیمه محصولات خود را در دستور کار قرار دهند.
استاندار مرکزی ذخیره سازی چهار میلیارد متر مکعب آب در استان را ارمغان بارش های اخیر دانست و گفت: 300 میلیون متر مکعب از این حجم پشت سدها و بندهای مختلف ذخیره شده است.
سید« علی آقازاده » افزود: ذخیره سازی این میزان آب های سطحی در پشت سدها استان برای نخستین بار در مدت 30 سال گذشته حاصل شده است.
وی ادامه داد: حجم تمامی سدهای استان مرکزی در پی بارندگی های اخیر پر شده و سد ساوه نیز پس از سالها سرریز کرد.
استاندار مرکزی ادامه داد: 250 میلیون متر مکعب با سرریز شدن سد ساوه برای نخستین بار در مدت 30 سال گذشته پشت این سد ذخیره سازی می شود.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز گفت: 100 درصد ظرفیت های سازه های آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری این استان آبگیری شده است.
« رضا عظیمی » افزود: 12 هزار و 700 سد، آبگیر سنگی، ملاتی و خشکه چین با ظرفیت 100 میلیون مترمکعب برای کنترل رواناب های سطحی در هربار بارش استان مرکزی وجود دارد که در روزهای گذشته 80 میلیون متر مکعب رواناب توسط این سازه ها کنترل و تغذیه شده است.
وی ادامه داد: با کنترل این میزان رواناب اکنون تمامی سازهای آبخیزداری استان مرکزی سرریز کرده اند.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با یادآوری خسارت های جاری شدن سیلاب در برخی شهرستان های استان گفت: 2 بند « دپویی» که دهه 60 در شهرستان کمیجان ایجاد شده بود، تخریب و نیازمند بازسازی هستند.
عظیمی خاطر نشان کرد: در راستای مقابله سیلاب سال گذشته فعالیت های آبخیزداری در 31 حوزه آبخیز استان مرکزی انجام و چهار بند خاکی، یک مورد سنگ و ملات، 80 مورد گابیون بندی ایجاد و 2 مورد بند خاکی نیز بازسازی شد.
وی ادامه داد: با اجرای این عملیات ها 800 هزار متر مکعب به ظرفیت های آبخیزداری استان مرکزی افزوده شد.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی از اختصاص 400 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری در سال جاری به این استان خبر داد و گفت: با تختصیص این اعتبارات بقیه طرح های آبخیزداری برای مقابله با سیلاب در سطح 31 حوزه آبخیزداری استان اجرایی می شود.
عظیمی افزود: با توجه به اجرای طرح های آبخیزداری در سرشاخه رودخانه ها، ایجاد این سازه ها نقش مهمی در کاهش سرعت رواناب ها داشته و با ذخیرسازی رسوبات نقش مهمی در کاهش قدرت حمل و تخریب رواناب ها برعهده دارند.
وی یاد آور شد: با وجود بارندگی 70 میلیمتری در شهرستان اراک، ایجاد سازه های آبخیزداری در دره گردو و حوزه قره کهریز رواناب های این منطقه را کنترل و مانع از بروز تخریب در سطح این شهرستان شدند.
مدیر شعب بانک کشاورزی در استان مرکزی نیز گفت: 37 هزار و 835 هکتار از اراضی زراعی این استان در سال زراعی 97-98 در قالب 2 هزار و 660 فقره بیمه نامه تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است تا در صورت بروز خسارت از مزایای بیمه محصولات کشاورزی بهره مند شوند.
«مسعود رضایی» افزود: هفت هزار و 656 هکتار از باغات کشاورزی استان مرکزی نیز در این مدت در قالب چهار هزار و 418 فقره بیمه نامه تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار دارند.
صندوق بیمه محصولات کشاورزی 153محصول کشاورزی تحت پوشش قرار می دهد.
استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع یک و هشت دهم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است.
19 درصد مساحت استان مرکزی را اراضی کشاورزی و 57 درصد آن را اراضی مرتعی تشکیل داده است.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن جزء 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعالند.
670 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و دو دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت و گو با ایرنا:
ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید
مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.
«حسین زینلی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: صادرات گیاهان دارویی در 11 ماه ابتدایی سال 97، نسبت به مدت مشابه سال 96 بیش از 70 میلیون دلار رشد کرده است.
وی با بیان اینکه زعفران، گل محمدی، آنغوزه، باریج، گون، کتیرا و زیره ایران رتبه نخست صادرات جهان را دارند، اظهار داشت: در 11 ماه سال 97، بیش از 250 تن زعفران به ارزش 319 میلیون دلار به 48 کشور دنیا از جمله افغانستان، اسپانیا، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، هلند، آمریکا صادر شده است
زینلی تصریح کرد: همچنین در این مدت، بیش از 53 هزار تن گیاه دارویی پرورشی به ارزش 34 میلیون دلار، هشت تن روغن اسانس به ارزش پنج میلیون دلار، 163 تن گل محمدی خشک و سه هزار تن گلاب به ارزش هشت میلیون دلار صادرات شده است.
مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: علاوه بر این، در مدت مذکور گیاهان دارویی همچون هل، زنجبیل، دارچین و زیره به ارزش 160 میلیون دلار وارد کشور شده است.
به گزارش ایرنا، اکنون میزان تجارت جهانی گیاهان دارویی بیش از 107 میلیارد دلار است که طبق پیش بینی انجام شده، این رقم تا سال 2025 به بیش از 450 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
سالانه بیش از 17 میلیون و 154 هزار و 467 کیلوگرم انواع گیاهان دارویی در قالب 209 شرکت تعاونی بخش کشاورزی با اشتغالزایی 102هزار و 880 نفر در حال تولید است.
از هشت هزار گونه گیاهی شناخته شده در دنیا، هزار و 728 گونه گیاهی بومی ایران است. از این تعداد 220 گونه گیاهی در عطاری ها و طب سنتی استفاده می شود.
قرار است به زودی سامانه جامع گیاهان دارویی به منظور توسعه تولید و صادرات این گیاهان راه اندازی شود.
بر اساس یک برنامه 10 ساله قرار است سطح زیرکشت 20 گونه گیاهان دارویی در کشور بر اساس سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی تا سال 1404 به 500 هزار هکتار برسد.
برآوردها نشان می دهد 85 درصد گیاهان دارویی که در کشور مصرف می شود، قابلیت کشت، تولید و توسعه را در داخل دارد و بر این مبنا برنامه ریزی شده که سال آینده 75 درصد این میزان از طریق تولید داخلی تامین شود.
همچنین قرار است از 190 گونه از گیاهان دارویی که در داخل کشور و مراتع طبیعی به صورت وحشی تولید می شود، تولید برخی از آنها که فاقد مزیت نسبی است، به شکل گلخانه ای انجام شود.
وزارت جهاد کشاورزی، تولید سیاه دانه، تخم شربتی، گیاهان اساسی مثل گشنیز، خار مریم، آویشن، گل گاو زبان را به عنوان اولویت های مورد نظر این وزارتخانه اعلام کرده است.

سیل موجب کمبود گندم در کشور نخواهد شد
نایب رییس اول کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: سیل اتفاق افتاده طی یک ماه اخیر در استان های مختلف کشور با وجود خسارت های زیادی که به بخش کشاورزی وارد کرده است، ولی موجب کمبود تولید گندم در سال زراعی جاری نخواهد شد.
جلال محمودزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به بارش مناسب در سال زراعی جاری میانگین تولید گندم در مزارع دیم افزایش خواهد یافت که این امر در نهایت باعث جبران کمبود تولید گندم می شود.
وی با اشاره به بازدیدهای میدانی انجام شده توسط کمیسیون کشاورزی مجلس از مناطق سیل زده اضافه کرد: براساس برآوردهای انجام شده خسارت ناشی از سیل در بخش گندم کشور بیش از یک میلیون و 200 هزار تن تا یک میلیون و 300 هزار تن پیش بینی شده است.
وی اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی و ارزان بودن قیمت گندم نسبت به آن، امکان مصرف بخشی از گندم تولیدی کشور در دامداری‌ ها نیز وجود دارد که این امر نیز می تواند میزان گندم کشور را با مشکل مواجه کند.
به گزارش ایرنا سالانه 14 میلیون تن گندم در کشور تولید می شود که بیش از 10 میلیون تن آن توسط دولت از کشاورزان خریداری می شود.
بارش های سیلابی در طول یک ماهه اخیر موجب درگیر شدن 26 استان با عواقب سیل شده و خسارتی زیادی را به بخش کشاورزی کشور وارد کرده است.
شورای عالی اقتصاد نرخ تضمینی گندم را در سال زراعی 1396- 1395 حدود 2.4 درصد افزایش داد اما در سال 1396-1397 با وجود انتظار افزایش نرخ از سوی گندمکاران، ملاک خرید به میزان هر کیلوگرم 13 هزار ریال در نظر گرفته شد و برای سال 1398-1397 نیز 17 هزار برای هر کیلوگرم تعیین شده است.

30روستای شادگان در خوزستان متاثر از سیل هستند
فرماندار شادگان گفت: سیلاب 30 روستای بخش مرکزی و خنافره شادگان در جنوب غرب استان خوزستان را با تهدید مواجه کرده است.
سعید حاجیان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این روستاها به دلیل افزایش حجم آب ناشی از روان آب های رودخانه کارون و بالا رفتن نحر بهره در معرض سیلاب قرار دارند.
وی افزود: از روز جمعه اقداماتی برای هدایت روان آب ها به سمت خلیج فارس انجام شده تا آبگرفتگی در شادگان کمتر شود.
فرماندار شادگان گفت: تلاش نیروهای جهادی و همچنین کارشناسان برای هدایت روان آب ها به سمت جنوب تالاب در حال انجام است تا روان آب ها از آن طرف به سمت خلیج فارس هدایت شود.
حاجیان تصریح کرد: 40 درصد روستای صراخیه در بخش خنافره با توجه به بالا بودن دبی آب نحر بهره متاثر از آب شده که در برخی نقاط آن شاهد ورود آب هستیم.
وی از استحکام بخشی سیل بندها در روستاهای شادگان خبر داد و گفت: نقاطی که نیاز به استحکام بخشی داشت تقویت شدند و سپاه پاسداران در بخش غربی و بخش مرکزی با افزودن ماشین آلات سعی در تثبیت موقعیت سیل بندهای منطقه دارد.
حاجیان با تقدیر از همکاری جوانان شادگانی در احداث سیل بند افزود: اکثر جوانان شادگانی از روز نخست اعلام بحران دستگاه های امدادی و اجرایی را همراهی کردند تا شهر شادگان را از خطر احتمالی سیلاب نجات دهند.
شهرستان شادگان با 150 هزار نفر جمعیت در فاصله 70 کیلومتری اهواز مرکز استان خوزستان واقع است.
طغیان رودخانه های دز، کارون و کرخه و رهاسازی آب از سد کرخه و دز به دلیل بارش شدید باران در خوزستان و بالا دست باعث جاری شدن سیلاب در برخی مناطق خوزستان شده است.
طغیان رودخانه های کرخه ، دز و کارون تاکنون سبب آبگرفتگی بیش از 270 روستا و بیش از یکصد هزار هکتار از زمین های کشاورزی در خوزستان شده و حدود 400 هزار نفر در معرض خطرات ناشی از این سیلاب قرار گرفتند.

باغداران زنجانی دمای محیط باغ ها را افزایش دهند
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: باغداران زنجانی برای جلوگیری از خسارت سرمای بهاره در باغ های خود درصدد افزایش دمای محیط باشند و از هر اقدامی برای این مهم استفاده کنند.
بهنام اوجاقلو روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با بارش برف و افت دمای هوا احتمال خسارت در سطح باغ های استان زنجان وجود دارد.
وی یادآوری کرد: بر اساس گزارش هواشناسی استان زنجان طی 24 ساعت گذشته پایین ترین دما با منفی یک درجه در زنجان ثبت شد و افت دما و هوای سرد تا پایان هفته جاری در مناطق مستعد استان (بجز طارم) رخ خواهد داد.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان تاکید کرد: دمای کمتر از منفی 2 درجه هوا می تواند پس از بارش برف به باغ ها خسارت وارد کند.
اوجاقلو اظهار داشت: باغداران استان زنجان برای جلوگیری از ورود سرما به باغ ها از بخاری های مخصوص باغ و دمنده های گرمایشی استفاده کنند چرا که یک درجه افزایش دمای هوا در محیط می تواند موجب خروج از بحران خسارت سرما به درختان شود.
وی تاکید کرد: علاوه بر موارد بیان شده نیز باغداران از هر اقدامی که بتواند دمای محیط باغ را تا صبح افزایش دهد کوتاهی نکنند.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: آتش زدن کاه، شاخه های حاصل از هرس درختان به صورت انبار شده در چندین نقطه از باغ می تواند مانع سرمازدگی شود.
اوجاقلو ادامه داد: باغداران می توانند در شرایط اضطراری برای افزایش دمای محیط باغ لاستیک کهنه نیز آتش بزنند.
وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از مناطق استان هنوز درختان میوه شکوفه نداده اند.
این مسئول افزود: در زمان حاضر استان زنجان 67 هزار هکتار باغ دارد که از این میزان حدود 58 هزار هکتار آن بارده است.
به گزارش ایرنا، سال گذشته (97)، سرمای دیررس بهاره پایان فروردین به 288 هزار تن محصول باغی این استان 30 تا 100 درصد در 41 هزار و 300 هکتار خسارت زد.
سرمای دیررس بهاره به محصولات باغی استان زنجان در شهرستان های ابهر، خرمدره، سلطانیه، خدابنده، زنجان، ایجرود، طارم و ماهنشان 6 هزار و 900 میلیارد ریال خسارت وارد کرد.
سطح خسارت ناشی از سرما در باغ های استان 41 هزار و 300 هکتار بود که بیشترین خسارت سرما در باغ های انگور به میزان 13هزار هکتار ثبت شد.
در سال 96 نیز سطح سرمازدگی باغات استان 38 هزار و 359 هکتار بود که طبق برآوردهای انجام گرفته 500 هزار تن محصول باید تولید می شد که 20 درصد آن معادل 109 هزار و 576 تن محصول به ارزش 293 میلیارد تومان به دلیل سرمازدگی از بین رفت.

محصول کلزاکاران ایلام 30 درصد بیشتر از پارسال است
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی ایلام پیش بینی کرد میزان تولید و برداشت دانه روغنی کلزای استان در سال زراعی جاری 30 درصد نسبت به سال گذشته افزایش می یابد.
حشمت زرین جوب روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سطح زیرکشت این دانه روغنی نسبت به سال گذشته افزایش یافته و با وجود خسارت های سیلاب اخیر اما بازهم به میزان برداشت کلزا افزوده می شود.
وی افزود: بر اساس برآوردهای صورت گرفته پیش بینی می شود امسال 20 هزار تن دانه روغنی کلزا از مزارع استان ایلام برداشت شود در حالی که میزان برداشت کلزا در سال گذشته نزدیک به 14 هزار تن بوده است.
زرین جوب یادآور شد: سال زراعی جاری مقدار 10 هزار و 500 هکتار از اراضی زراعی استان ایلام به زیر کشت کلزا رفت درحالیکه سال گذشته 6 هزار و 700 هکتار از مزارع استان به کشت کلزا اختصاص یافت.
وی گفت: در جریان سیلاب اخیر پنج هزار هکتار از اراضی کلزای استان ایلام بین 10 تا 20 درصد خسارت دید که البته در این میان به 100 هکتار نیز خسارت 100 درصدی وارد شد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی ایلام اظهار داشت: اگر بارش های سیلابی خسارت زا در ایلام رخ نمی داد میزان برداشت کلزای استان به 22 هزار تن نیز می رسید که اکنون 2 هزار تن از این محصول به سبب بروز سیلاب کاهش یافته است.
** 2 هزار تن کلزا از مزارع استان ایلام برداشت شد
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان ایلام هم گفت: با شروع برداشت دانه روغنی کلزا از روز شنبه هفته جاری تاکنون مقدار 2 هزار و 800 تن کلزا خریداری و به استان های دارای کارخانه روغن کشی حمل شده است.
کامران سلیمان پور با بیان اینکه سردی هوا و سیلاب باعث شد روند برداشت کلزا از مزارع دیرتر از زمان معمول آغاز شود، افزود: در صورت مساعد بودن هوا روند برداشت و حمل کلزا تسریع می یابد.
وی یادآور شد: 34 هزار ریال برای خرید هر کیلوگرم دانه روغنی کلزا از کشاورزان مصوب شده است.
سلیمان پور گفت: پنج مرکز خرید و حمل دانه روغنی کلزا در حال حاضر توسط مباشر دولتی تعاونی روستایی و بخش خصوصی فعال است که 2 واحد از این مراکز در مهران و سه واحد نیز در دهلران آماده خرید و حمل کلزا از کشاورزان است.
به گزارش ایرنا، 340 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان ایلام به زراعت دیم و آبی محصولات مختلف اختصاص دارد.
خبرگزاری ايلنا
نماینده رفسنجان در گفت‌وگو با ایلنا:
۷ استان کشور درگیر هجوم ملخ‌‌ها هستند/ ملخ‌ها تا خرداد می‌روند اما نگران تخم‌ریزی‌شان در ایران هستیم/ عربستان امسال با هجوم ملخ‌ها مبارزه نکرد
نماینده رفسنجان در مجلس گفت: ملخ‌ها نهایتا تا اوایل خرداد از کشور خارج می‌شوند اما بیش از حضورشان در مناطق مختلف کشور، تخم‌ریزی‌شان مهم است به نحوی که این نگرانی وجود دارد که اگر در ایران تخم‌ریزی کنند قطعا سال آینده به جای اینکه عربستان کانون حضور ملخ‌ها باشد، ایران خواهد بود.
احمد محمدی انارکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره هجوم ملخ‌ها به استان‌های جنوبی کشور گفت: در این دوره حرکت ملخ‌ها از بهمن ماه به سمت کشور ما شروع شد. امسال عربستان سعودی در برابر هجوم ملخ‌ها مبارزه‌ای انجام نداد و این امر باعث شد که از سال گذشته ملخ‌ها به ایران بیایند.
وی تاکید کرد: حرکت ملخ‌ها به سمت کشور ما اینگونه است که باید بخشی از مسیر دریا را طی کنند و به این سمت بیایند، این در حالی است که ملخ‌ها روزانه تا دویست کیلومتر حرکت رو به جلو دارند. پرواز ملخ‌ها هم بلند نیست و برای طی مسیر دریا عده‌ای پیش مرگ شده و روی سطح دریا می‌مانند و مابقی از روی این‌ها به مسیر خود ادامه می‌دهند و این نشان از جمعیت انبوه ملخ‌هاست.
این عضو مجمع نمایندگان استان کرمان با بیان اینکه هم اکنون حدود هفت استان کشور درگیر حضور ملخ‌‌ها در مناطق خود هستند، عنوان کرد: استان‌های خوزستان، هرمزگان و کرمان ازجمله مناطقی در کشور هستند که در حال مبارزه با هجوم ملخ‌ها هستند. الان سم‌پاشی و دفع آفات درحال انجام است اما این اقدامات به صورت دستی انجام می‌شود و هنوز سم‌پاشی‌های هوایی صورت نگرفته است. سم‌پاشی‌ها و دفع آفات فعلا به صورت لکه‌پاشی انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: حضور ملخ‌ها در کشور در دست کنترل است اما حجم خسارات این‌ها می‌تواند بسیار بالا باشد و اگر آن را کنترل نکنیم خسارت حضور ملخ‌ها به حدی است که زراعت و باغات را از بین می‌برند. حتی اگر در منطقه‌ای زراعت وجود نداشته باشد، چوب تیرهای برق یا خانه‌های چوبی را می‌خورند.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: این ملخ‌ها نهایتا تا اوایل خرداد از کشور خارج می‌شوند اما بیش از حضورشان در مناطق مختلف کشور، تخم‌ریزی‌شان مهم است به نحوی که این نگرانی وجود دارد که اگر در ایران تخم‌ریزی کنند قطعا سال آینده به جای اینکه عربستان کانون حضور ملخ‌ها باشد، ایران خواهد بود.
انارکی تصریح کرد: با توجه به موارد گفته شده مبارزه با ملخ‌ها باید به نحوی باشد که این‌ها نتوانند برای تخم‌گذاری جای مناسبی را پیدا کنند. سمومی که برای مبارزه با ملخ‌ها مورد نیاز است تحت عنوان سموم سیستماتیک مطرح است که باعث می‌شود ملخ‌ها پس از سم‌پاشی از بین بروند.
این نماینده مجلس دهم یادآور شد: باتوجه به اقدامات انجام شده نباید در مدیریت ملخ‌ها نگرانی وجود داشته باشد اما گستردگی حضورشان در مناطق مختلف کشور زیاد است که باعث می‌شود امکان هجوم به مزارع و باغات و حتی کوه‌ها و دشت‌ها برایشان فراهم شود.
انارکی گفت: گستردگی حضور ملخ‌ها در کشور مبارزه را دشوار می‌کند اما باتوجه به پیش‌بینی‌هایی که وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها انجام داده‌اند، می‌توانیم این مساله را حل کنیم.

یک مقام مسئول در وزارت جهاد خبر داد:
افزایش حمایت از تولیدکنندگان داخلی سموم کشاورزی
مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور گفت: امسال صدور مجوز واردات سم حاصل از تکنیکال، از افزایش ۴ درصدی برخوردار شده تا کارخانجات تولید سموم داخل، آن را فرموله و آماده مصرف کنند.
به گزارش ایلنا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ سعیده نوربخش گفت: برای سموم آماده مصرف، ۴ درصد کمتر در مقایسه با سال‌های گذشته مجوز واردات صادر کرده‌ایم؛ این در حالی است که در سال‌های گذشته واردات سم آماده مصرف ۳۰ درصد و سم حاصل از تکنیکال ۷۰ درصد بوده است که در سال ۹۷ از ۳۳ هزار تن سم وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۲۶ درصد آن متعلق به سم آماده مصرف و ۷۴ درصد متعلق به سم حاصل از تکنیکال است.
مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: از ۲۶ درصد سم آماده مصرف وارد شده، ۲۰ درصد آن متعلق به سموم اصلی اروپایی است که شرکت کشورهای هند و چین توان ساخت این نوع سموم را ندارند و تنها ۶ درصد سم آماده مصرف که توان رقابت با تولید داخل را دارد از کشورهای هند و چین وارد شده است.
نوربخش افزود: ۳۳ هزار تن سموم آماده مصرف و حاصل از تکنیکال توسط انجمن‌های تولیدکننده و واردکننده سموم با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷ به کشور وارد شد.
وی گفت: با وجود تحریم‌ها و مسائل ارزی با تلاش و صدور مجوز واردات سموم از سوی سازمان حفظ نباتات و همکاری معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی این میزان سم گیاهی وارد کشور شده است.
نوربخش در خصوص میزان جذب سم و توزیع آن توسط بخش خصوصی اظهار داشت: امسال با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به سم، سازمان حفظ نباتات برای جلوگیری از کم فروشی و مشکلاتی در این رابطه، موجودی شرکت‌های وارد کننده، تولیدکننده و عملیات توزیع را به طور مرتب نظارت و پایش می‌کند و در صورت دریافت گزارشی مبنی بر عدم وجود سم مورد نیاز در یک استان، بلافاصله اقدامات لازم برای توزیع انجام می‌شود.
این مقام مسئول در رابطه با ممنوعیت صادرات سم تکنیکال از کشور به سایر کشورها، گفت: به شرکت‌هایی که سم تکنیکال را با ارز دولتی وارد کرده اند و تولید داخل نیست، برای جلوگیری از خروج ارز دولتی از کشور اجازه صادرات داده نمی‌شود و تنها در مواردی که سم حاصل از تکنیکال به طور کامل در داخل تولید شود، همچون روغن‌ها و یا مخلوط بردو که تولید کامل داخلی است اجازه صادرات داده می‌شود.
وی میزان متوسط مصرف سالانه سم در کشور را ۲۵ تا ۳۰ هزار تن اعلام کرد.

خبرگزاری ايسنا
آغاز عملیات مبارزه با ملخ‌های مهاجر در مراتع آق‌قلا
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آق قلا گفت: با رویت و شناسایی کانون و کلونی‌های ملخ مهاجر در مرتع قره قربزرگ در حوزه این شهرستان، عملیات مبارزه با این آفت خطرناک آغاز شد.
به گزارش ایسنا، رضا اورمز اظهار کرد: با شناسایی کانون و رویت کلونی‌های آفت ملخ مهاجر، از 29 فروردین ماه کار مبارزه با این آفت آغاز شد.
وی بیان کرد: عملیات مبارزه شیمیایی با همکاری مدیریت جهادکشاورزی، مرکزخدمات انبارالوم، بهره برداران منطقه آلوده به ملخ، شرکت تعاونی مرتعداری چمنزار آلاگل و مزرعه نمونه ارتش در حال اجرا است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری آق قلا خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود این کار 25 الی 30 روز به طول بیانجامد.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی:
ملخ‌های جنوب کشور به خراسان رضوی نمی‌رسند
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: ملخ‌هایی که در استان وجود دارد، ملخ‌های بومی استان هستند، ما در رابطه با ملخ‌های جنوب مشکلی نداریم، در همان منطقه مبارزه شده و به استان ما نخواهند رسید.
نجف‌قلی صالحی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص احتمال هجوم ملخ‌ها به استان، اظهار کرد: همکاران ما در رابطه با ملخ‌ها در حال پایش و رصد هستند، پیگیری می‌کنند، در شهرستان‌ها نیز پایش خود را انجام می‌دهند، چنانچه نیاز به مبارزه با ملخ‌ها باشد، حتماً مبارزه خواهیم کرد.
وی افزود: همکاران ما در سازمان جهاد کشاورزی وضعیت را تحت کنترل دارند و به محض اینکه مشکلی در این رابطه بروز کند، کانون کوبی خواهند کرد.
صالحی بیان کرد: ملخ‌هایی که در استان وجود دارد، ملخ‌های بومی استان هستند. ما در رابطه با ملخ‌های جنوب مشکلی نداریم، در همان منطقه مبارزه شده و به استان ما نخواهند رسید.
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: با بارندگی‌های صورت گرفته در استان، ملخ‌های بومی را داریم که مشکلی برای کشاورزی ایجاد نخواهند کرد اما آمادگی لازم را داریم تا در صورت هجوم ملخ‌ها، با آن‌ها مبارزه کنیم.

کمبودی در بازار خرما نیست/ دلایل گرانی
قیمت خرما در برخی از انواع خود رشد قابل توجهی کرده که نایب رئیس انجمن خرمای ایران معتقد است این رشد قیمت به دلیل رشد هزینه خالص تولید خرما نیست و هزینه‌های جانبی تولید، توزیع، بسته‌بندی و گران‌فروشی برخی فروشگاه‌ها در این زمینه دخیل است.
از سال گذشته قیمت انواع مواد غذایی به واسطه نوسان نرخ ارز و افزایش هزینه‌های تولید و بسته‌بندی روند صعودی به خود گرفت که در کنار آن رشد جذابیت صادرات برخی از اقلام خوراکی نیز گرانی بیشتری را به همراه داشت که از این موارد می‌توان به محصولات کشاورزی اشاره کرد.
در روزهای اخیر که حدود ۱۵ روز تا آغاز ماه مبارک رمضان باقی مانده است برخی از افزایش قیمت خرما خبر می‌دهند، البته بررسی‌ها نشان از آن دارد که این افزایش قیمت خرما که برخی خبر از آن می‌دهند همه گیر و همه جایی نبوده و عمده افزایش قیمت‌ها عموماً از سوی برخی کارخانجات و شرکت‌های پخش و همچنین برخی از فروشگاه‌های مناطق شمالی تهران رخ داده است.
بررسی‌ها حکایت از آن دارد که قیمت محصولات بسته‌بندی درجه یک که از سوی شرکت‌های معتبر تولید و عرضه می‌شود طی یک سال اخیر رشد دو برابری به خود گرفته که این افزایش قیمت نسبت به رشد قیمت محصول در مرحله تولید، بسیار قابل توجه است.
در همین زمینه بررسی قیمت خرما در واحدهای صنفی عرضه‌کننده خرما به صورت باز و البته بسته‌بندی نشان از آن دارد که قیمت خرما نسبت به میانه سال گذشته رشد یافته است که به طور مثال در سال گذشته قیمت هر کیلو خرمای پیارم که قیمتی در حدود ۵۵ هزار تومان داشت، در حال حاضر به ۷۰ هزار تومان افزایش یافته است.
در این زمینه علی‌محمد صمیمی- نایب رئیس انجمن خرمای ایران - با بیان اینکه علت رشد قیمت خرما در یک سال اخیر در کنار رشد قیمت مواد اولیه و هزینه‌های جانبی، گران‌فروشی برخی واحدهای صنفی است، گفت: خرما دارای انواع مختلف با قیمت‌های متفاوتی است که روند تغییرات قیمتی آنها کاملاً متفاوت است.
وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت خرما از کیلویی ۱۰ هزار تومان آغاز می‌شود و به طور کلی کشور در زمینه تولید، مصرف و صادرات مازاد مصرف هیچگونه مشکلی ندارد و حجم تولید به میزانی است که بعد از ماه مبارک رمضان حجم قابل توجهی از تولیدات به عنوان مازاد مصرف باید صادر شود.
نایب رئیس انجمن خرمای ایران با بیان اینکه قیمت خرما در سطح جهانی هیچ تغییری نداشته است، یادآور شد: هزینه‌های جانبی تولید و عرضه در یک سال گذشته روند صعودی به خود گرفته و این در حالی بوده که قیمت خالص خرما رشد اندکی داشته است.
صمیمی معتقد است: شرایط بازار صادراتی و میزان تولید خرما با دیگر محصولات کشاورزی همچون پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی که با افزایش میزان صادرات، نیاز بازار داخلی پاسخ داده نمی‌شود، متفاوت است و اگر درهای صادرات به روی خرما بسته شود دیگر کشورها همچون عربستان در بازارهای هدف جای ایران را به سرعت خواهند گرفت.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی:
قیمت ۴۰۰ هزار تومانی گوجه سبز منطقی نیست
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: قیمت نوبرانه گوجه سبز منطقی نیست و تا زمانی که قیمت اقتصادی و منطقی برای این محصول اعلام نشود از سوی واحدهای صنفی مجاز زیرمجموعه اتحادیه عرضه نخواهد شد.
در چند وقت اخیر قیمت بسیاری از کالاها به یک موضوع قابل توجه در فضای مجازی بدل شده و در جدیدترین بحث قیمتی فضای مجازی قیمت ۴۰۰ هزار تومانی گوجه سبز مطرح شده است ضمن آنکه پیگیری‌ها نشان از آن دارد که در برخی از نقاط شمالی تهران گوجه سبز نوبرانه به قیمت کیلویی ۴۰۰ هزار تومان نیز عرضه می‌شود.
حال در این شرایط اسدالله کارگر - رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی - به ایسنا گفت: تا زمانی که قیمت گوجه سبز به نرخ منطقی و اقتصادی نرسد جایی در لیست قیمت مورد تأیید اتحادیه و عرضه در واحدهای صنفی مجاز نخواهد داشت.
وی ادامه داد: در حال حاضر برای گوجه سبز نوبرانه قیمت‌هایی نجومی در محدوده قیمتی ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان اعلام می‌شود که این نرخ‌ها هیچ جایگاهی در میان واحدهای صنفی مجاز ندارد و هر ساله در زمان عرضه نوبرانه اعلام قیمت‌های نجومی رخ می‌دهد.
کارگر یادآور شد: در زمان نوبرانه که قیمت‌های نجومی برای اقلام مختلف میوه همچون گوجه سبز و چاقاله بادام اعلام می‌شود تنها برخی از فروشگاه‌های مناطق شمالی که زیرمجموعه اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی نیستند به عرضه محصولات نوبرانه با قیمت نجومی می‌پردازند.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی خاطرنشان کرد: با گذشت حداکثر ۱۰ روز از عرضه اولیه یا نوبرانه گوجه سبز قیمت این محصول بسیار کاهش یافته و قیمت اقتصادی و منطقی برای آن اعلام خواهد شد.
وی در انتها گفت: قیمت‌های اعلامی برای محصولات نوبرانه تنها به واسطه جو روانی و عرضه اولیه کم ایجاد می‌شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس خبر داد
جریمه ۳ میلیاردی سم فروش متقلب با شکایت کشاورز شیرازی
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس از جریمه ۳ میلیارد ریالی برای فروش سم تقلبی خبر داد و گفت: طی کارشناسی‌های انجام شده تقلبی بودن سم محرز شد.
به گزارش ایسنا، علی مبشری در خصوص این موضوع اظهار کرد: با شکایت یک کشاورز شیرازی از یک شرکت تولید کننده کود و سم در مورد فروش سم تقلبی، رسیدگی به موضوع در دستور کار شعبه نهم تعزیرات حکومتی فارس قرار گرفت.
وی افزود: شاکی ادعا کرده بود که به علت استفاده از سم‌های تقلبی متحمل خسارات زیادی شده و از این بابت درخواست رسیدگی به شکایت خود را داشت.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس با اشاره به احضار مدیر عامل شرکت و انجام تحقیقات پیرامون موضوع، تصریح کرد: طی کارشناسی‌های انجام شده و آزمایش نمونه سم، تقلبی بودن آنها محرز شد و نهایتاً شعبه رسیدگی کننده، مدیرعامل شرکت را به پرداخت جریمه نقدی به میزان ۳ میلیارد ریال در حق دولت محکوم کرد.
گامی در جهت ایجاد چراگاه‌های دائمی و احیای مراتع؛
تولید گراس‌های علوفه‌ای متحمل به سرما و خشکی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
در مراسم روز مزرعه که با مشارکت فعال پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار شد، گراس‌های علوفه‌ای متحمل به سرما و خشکی تولید شده در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی که از پاییز سال گذشته در مجتمع کشت و صنعت صفایی کشت شده بود، به شرکت کنندگان معرفی شد.
به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر رضا محمدی از محققان طرح در توضیح این دستاورد گفت: گراس‌های علوفه‌ای پتانسیل فراوانی برای تولید علوفه با کیفیت در شرایط سخت محیطی به خصوص در مناطق سردسیری و مراتع مناطق شمالی و شمال غربی کشور دارند.
علاوه بر این با توجه به سیستم توسعه یافته ریشه‌ای در این گیاهان، کشت آنها در اراضی مرتعی و مناطق شیبدار، از روان‌آب و فرسایش آبی و بادی خاک به میزان چشمگیری جلوگیری کرده و باعث نفوذ بیشتر آب در خاک و تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی می‌شوند.
پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی علاوه بر گراس‌های علوفه‌ای در اجرای پروژه‌های تحقیقاتی مشترک نیز با مجتمع کشاورزی و دامپروری صفاری همکاری دارد که از آن جمله می‌توان به اجرای پروژه تحقیقاتی تولید فرمولاسیون مناسب باکتری‌های بومی سیلاژ ذرت توسط دکتر غلامرضا صالحی جوزانی اشاره کرد.

"فرشته‌های مرگ" کبد را از کار می‌اندازند
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران با تاکید بر این که بارندگی‌های بهاری احتمال رویش قارچ‌های سمی را افزایش می‌دهد، لزوم افزایش آگاهی افراد جامعه به ویژه کودکان در مواجهه با قارچ‌های سمی آمانیتا موسوم به فرشته‌های مرگ در طبیعت را یادآور شد.
دکتر بهادر حاجی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این که بارندگی‌های فروردین‌ماه سال جاری احتمال رویش قارچ‌های سمی را در نقاط مختلف کشور افزایش می‌دهد، اظهار کرد: سیلاب‌های اخیر باعث افزایش رطوبت در اکثر استان‌های کشور شده و در نتیجه این احتمال وجود دارد که شاهد رویش غیرمنتظره قارچ سمی "آمانیتا" در مناطقی از کشور باشیم.
وی به مسمومیت شماری از افراد در بهار سال گذشته در اثر مصرف قارچ‌های خودرویی که به صورت فله‌ای در قالب قارچ‌های طبیعی یا کوهستانی و «ارگانیک» در برخی از استان‌های کشور به فروش رسید، اشاره و بیان کرد: قارچ آمانیتا که به فرشته مرگ نیز شهرت دارد، پارسال موجب مسمومیت بیش از هزار نفر و مرگ بیش از ۲۰ نفر در کشورمان شد.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران با بیان این که این قارچ‌ها نه تنها ارگانیک نبودند بلکه بسیار سمی و کشنده هم بودند، تاکید کرد: صرفاً عدم استفاده از کود شیمیایی یا سموم سنتتیک، ضامن سلامتی یک محصول نیست بلکه باید ترکیبات ذاتی محصول نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: متأسفانه گاهی اوقات، تبلیغات سو و یک طرفه موجب می‌شود که مصرف‌کنندگان با شنیدن نام «ارگانیک»، آن محصول را سالم تلقی کنند و نسبت به سایر ملاحظات آن توجه نکنند که مسمومیت هموطنان با قارچ‌های طبیعی در سال گذشته، تجربه تلخ و مصداقی در این زمینه است.
حاجی محمدی با اشاره به این که برخی از محصولات غذایی طبیعی در گروه محصولات ارگانیک شناخته می‌شوند، اظهار کرد: اگر چه محصولات ارگانیک از نظر سلامتی ارجح هستند و حتماً باید تولیدات غذایی ارگانیک در کشور افزایش یابد اما شرط اساسی برای ارگانیک نامیدن یک محصول، این است که شرایط و الزامات مورد نیاز آن لحاظ شده باشد.
وی به محصولات کشاورزی ارگانیک اشاره کرد و افزود: محصولات واقعی ارگانیک از نظر سلامتی اطمینان بخش هستند اما اگر به شرایط و قواعد پیچیده کشت ارگانیک توجه نشود، ممکن است به مراتب از معادل رایج آن خطرناک‌تر باشد.
این فوق دکترای سم‌شناسی مواد غذایی با اشاره به این که متأسفانه گاهی برخی از سودجویان از نام ارگانیک سو ء استفاده می‌کنند و محصولات خود را در قالب این نام برای جلب اعتماد مردم و افزایش سود خود به فروش می‌رسانند، گفت: مردم باید توجه داشته باشند که صرف اطلاق نام ارگانیک به یک محصول توسط فروشنده، بدون نظارت و رعایت اصول و قواعد کشت، سلامتی این محصول را تضمین نمی‌کند.
وی افزود: در این زمینه نظارت همه جانبه دستگاه‌های مسئول و متولیان امر از جمله سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت مورد نیاز است و باید به عنوان یک مطالبه جدی پیگیری شود.
حاجی محمدی در ادامه با بیان این که قارچ‌های پرورشی باید دارای شناسه بهداشتی تولید، تاریخ انقضا و بسته بندی باشند، اظهار کرد: قارچ‌هایی که دست فروشان به طور فله‌ای اقدام به فروش آن می‌کنند، به هیچ وجه ایمن نیستند زیرا تشخیص قارچ‌های سمی آمانیتا توسط مصرف کنندگان امکان‌پذیر نیست.
وی با تاکید بر لزوم افزایش آگاهی کودکان در مواجهه با قارچ‌های آمانیتا در طبیعت و حین تفرج و گردش، بیان کرد: کودکان از سیستم ایمنی ضعیف‌تری نسبت به افراد بزرگسال برخوردارند بنابراین حتی لمس این نوع قارچ می‌تواند برای کودکان خطرآفرین باشد.
حاجی محمدی با اشاره به این که سم قارچ آمانیتا در برابر حرارت مقاوم است و در اثر حرارت و سرخ شدن از بین نمی‌رود، خاطرنشان کرد: افراد در اثر استفاده این قارچ ظرف مدت ۴ تا ۲۴ ساعت علائمی نظیر دل درد، اسهال و تهوع را تجربه می‌کنند.
این مسئول در پایان با بیان این که در چنین شرایطی القای استفراغ با تحریک گلو برای خروج محتوای معده اولین اقدام لازم است، خاطرنشان کرد: اقدام بسیار مهم بعدی مراجعه بسیار سریع به مراکز درمانی است تا خطر مرگ از بیمار رفع شود چرا که این سم، کبد را به شدت تحریک می‌کند و در نهایت باعث از کار افتادن کبد می‌شود.

خبرگزاری آريا
در راستاي حمايت از توليد کنندگان داخلي؛
افزايش حمايت از توليد کنندگان داخلي سموم کشاورزي
امسال در مقايسه با سال‌هاي گذشته مجوز واردات سم حاصل از تکنيکال از افزايش 4 درصدي برخوردار شده است تا کارخانجات توليد سموم داخل آن را فرموله و آماده مصرف کنند.
به گزارش خبرگزاري آريا از وزارت جهاد کشاورزي؛ مديرکل دفتر آفتکش‌هاي سازمان حفظ نباتات کشور ضمن اعلام اين مطلب افزود: براي سموم آماده مصرف نيز 4 درصد کمتر در مقايسه با سال‌هاي گذشته مجوز واردات صادر کرده ايم.
سعيده نوربخش گفت: اين در حالي است که در سال‌هاي گذشته واردات سم آماده مصرف 30 درصد و سم حاصل از تکنيکال 70 درصد بوده است که در سال 97 از 33 هزار تن سم وارداتي با ارز 4200 توماني، 26 درصد آن متعلق به سم آماده مصرف و 74 درصد متعلق به سم حاصل از تکنيکال است.
وي ادامه داد: از 26 درصد سم آماده مصرف وارد شده، 20 درصد آن متعلق به سموم اصلي اروپايي است که شرکت کشور‌هاي هند و چين توان ساخت اين نوع سموم را ندارند و تنها 6 درصد سم آماده مصرف که توان رقابت با توليد داخل را دارد از کشور‌هاي هند و چين وارد شده است.
نوربخش ادامه داد: 33 هزار تن سموم آماده مصرف و حاصل از تکنيکال توسط انجمن‌هاي توليدکننده و واردکننده سموم با ارز دولتي 4200 توماني در سال 97 به کشور وارد شد.
وي گفت: با وجود تحريم‌ها و مسايل ارزي با تلاش و صدور مجوز واردات سموم از سوي سازمان حفظ نباتات و همکاري معاونت بازرگاني وزارت جهاد کشاورزي و بخش خصوصي اين ميزان سم گياهي وارد کشور شده است.
نوربخش درخصوص ميزان جذب سم و توزيع آن توسط بخش خصوصي اظهار داشت: امسال با توجه به تخصيص ارز 4200 توماني به سم، سازمان حفظ نباتات براي جلوگيري از کم فروشي و مشکلاتي در اين رابطه، موجودي شرکت‌هاي وارد کننده، توليد کننده و عمليات توزيع را به طور مرتب نظارت و پايش مي‌کند و در صورت دريافت گزارشي مبني بر عدم وجود سم مورد نياز در يک استان، بلافاصله اقدامات لازم براي توزيع انجام مي‌شود.
اين مقام مسئول در رابطه با ممنوعيت صادرات سم تکنيکال از کشور به ساير کشورها، گفت: به شرکت‌هايي که سم تکنيکال را با ارز دولتي وارد کرده اند و توليد داخل نيست، براي جلوگيري از خروج ارز دولتي از کشور اجازه صادرات داده نمي‌شود و تنها در مواردي که سم حاصل از تکنيکال به طور کامل در داخل توليد شود، همچون روغن‌ها و يا مخلوط بردو که توليد کامل داخلي است اجازه صادرات داده مي‌شود.
وي در عين حال ميزان متوسط مصرف سالانه سم در کشور را 25 تا 30 هزار تن اعلام کرد.

طي امسال؛
تشکيل شوراي ملي تعاوني‌ها و تشکل‌هاي بخش کشاورزي
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران : تشکيل شوراي ملي تشکل‌ها به منظور تشريک مساعي و ايجاد صداي واحد از سوي ذينفعان بخش کشاورزي از اولويت‌هاي اين سازمان در سالجاري است.
به گزارش خبرگزاري آريا از وزارت جهاد کشاورزي، حسين شيرزاد اظهار داشت: آنچه مسلّم است، جامعه کشاورزي ما جهت نيل به اهداف کلان و توسعه پايدار، نياز به صداي واحد در کنار تکثر ذاتي خود داشته و اين در حاليست که تشکل‌هاي بخش کشاورزي تاکنون از نقش و جايگاهي شايسته در تصميم‌سازي‌ها، تصميم‌گيري‌ها و مأموريت‌هاي وزارت جهاد کشاورزي برخوردار نبوده‌اند.
وي با بيان اين مطلب که ضعف توان چانه زني و رايزني در تشکل‌هاي کشاورزي مشهود است تصريح کرد: فقدان يک نهاد پر قدرت مرکزي که از طريق آن بتوان در توزيع امتيازات و استيفاي حقوق بخش کشاورزي نقش اساسي ايفا کرد، کاملا مشهود است.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران با اعلام اينکه شوراي ملي تعاوني‌ها و تشکل‌ها مي‌تواند در سياستگذاري و شفاف سازي تصميمات حوزه کشاورزي در کنار مديران ارشد وزارت جهاد کشاورزي، تشريک مساعي و کمک راهبردي انجام دهد، افزود: مشارکت در سياستگذاري‌ها، تصميم‌سازي‌ها و همياري در زمينه مسائل پيچيده بخش کشاورزي و رخداد‌هايي که بنا به اقتضائات سياسي، اقتصادي، اجتماعي و محيطي اتفاق مي‌افتد از جمله کارکرد‌هاي اساسي اين شورا به حساب مي‌آيد.
وي همچنين با اشاره به اين نکته که حمايت از بهره‌برداران، رونق توليد و توسعه کسب و کار و نهادسازي‌هاي ضروري بخش کشاورزي و نيز تقويت تشکل‌ها و احقاق حقوق سنديکايي صاحبان مشاغل بخش کشاورزي از اولويت‌هاي شوراي ملي هماهنگي تعاوني‌ها و تشکل‌هاي بخش کشاورزي به شمار خواهد آمد، تأکيد کرد: در اين راستا سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران از همه ظرفيت‌هاي خود براي سازماندهي، توانمندسازي و انسجام اين شورا با هدف بهره‌گيري مناسب از جايگاه قانوني و اجتماعي آن در جهت تأمين و حفظ منافع توليدکنندگان و فعالان بخش کشاورزي بهره خواهد برد.

خبرگزاری مهر
اطلاعیه سازمان مدیریت بحران؛
حفظ کشور از آفات وظیفه ذاتی وزارت جهاد کشاورزی است
سازمان مدیریت بحران در اطلاعیه‌ای تصریح کرد: حفظ کشور از آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای وظیفه ذاتی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات است.
به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان مدیریت بحران در اطلاعیه‌ای درباره ملخ‌های مهاجم اعلام کرد: حفظ کشور از آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای وظیفه ذاتی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات است و علیرغم وجود منابع اختصاصی سازمان حفظ نباتات برای انجام وظایف محوله در بودجه سالیانه، سازمان مدیریت بحران کشور بلافاصله پس از درخواست وزارت جهاد کشاورزی در اسفند ماه سال ۹۷، مبلغ یکصد میلیارد ریال پیشنهاد تأمین اعتبار کرده است که سازمان حفظ نباتات مراحل تخصیص را می‌بایست از سازمان برنامه و بودجه پیگیری می‌کرد.
بر اساس قانون، سازمان مدیریت بحران کشور در امر آمادگی، پیشگیری، مقابله و بازسازی آسیب دیده أز حوادث طبیعی سیاست گذار و پشتیبان دستگاه‌های اجرایی است و بنابر ضرورت و درخواست آنها از اعتبارات ماده ١٠ و ١٢ بودجه سالیانه برای آنها درخواست اعتبار می‌کند.
با توجه به درخواست وزیر محترم جهاد کشاورزی از وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران کشور مبنی بر هجوم ملخ‌های صحرایی به اراضی استان‌های جنوبی کشور درخواست تأمین اعتبار به مبلغ ١٠٠ میلیارد ریال از سوی وزیر محترم کشور و قائم مقام رئیس شورای عالی مدیریت بحران کشور به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شد.
وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات به طور اخص مسئول پیگیری و تخصیص اعتبار یاد شده تا حصول نتیجه مطلوب بودند که ظاهراً این مهم مغفول مانده است.
همچنین در سنوات اخیر مبلغ ۱۰ میلیارد ریال به منظور راه اندازی طرح پایش مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی و مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال نیز از محل مواد ۱۰ و ۱۲ قانون بودجه نیز به منظور امحاء سموم در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات قرار گرفت.
نکته قابل تأمل این است که مبلغ ١٠٠ میلیارد ریال در برابر بودجه عمرانی حدود ٢٤ هزار میلیاردی وزارت جهاد کشاورزی در سال ٩٧ مبلغ ناچیزی است که البته اهمال و عدم پیگیری تخصیص آن مستمسکی برای شانه خالی کردن از مسئولیت و انداختن مشکلات احتمالی به گردن سایر دستگاه‌ها شده است.

یک مقام مسئول در وزارت جهاد خبر داد:
افزایش حمایت از تولیدکنندگان داخلی سموم کشاورزی
مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور گفت: امسال صدور مجوز واردات سم حاصل از تکنیکال، از افزایش ۴ درصدی برخوردار شده تا کارخانجات تولید سموم داخل، آن را فرموله و آماده مصرف کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ سعیده نوربخش گفت: برای سموم آماده مصرف، ۴ درصد کمتر در مقایسه با سال‌های گذشته مجوز واردات صادر کرده‌ایم؛ این در حالی است که در سال‌های گذشته واردات سم آماده مصرف ۳۰ درصد و سم حاصل از تکنیکال ۷۰ درصد بوده است که در سال ۹۷ از ۳۳ هزار تن سم وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۲۶ درصد آن متعلق به سم آماده مصرف و ۷۴ درصد متعلق به سم حاصل از تکنیکال است.
مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: از ۲۶ درصد سم آماده مصرف وارد شده، ۲۰ درصد آن متعلق به سموم اصلی اروپایی است که شرکت کشورهای هند و چین توان ساخت این نوع سموم را ندارند و تنها ۶ درصد سم آماده مصرف که توان رقابت با تولید داخل را دارد از کشورهای هند و چین وارد شده است.
نوربخش افزود: ۳۳ هزار تن سموم آماده مصرف و حاصل از تکنیکال توسط انجمن‌های تولیدکننده و واردکننده سموم با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷ به کشور وارد شد.
وی گفت: با وجود تحریم‌ها و مسائل ارزی با تلاش و صدور مجوز واردات سموم از سوی سازمان حفظ نباتات و همکاری معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی این میزان سم گیاهی وارد کشور شده است.
نوربخش در خصوص میزان جذب سم و توزیع آن توسط بخش خصوصی اظهار داشت: امسال با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به سم، سازمان حفظ نباتات برای جلوگیری از کم فروشی و مشکلاتی در این رابطه، موجودی شرکت‌های وارد کننده، تولیدکننده و عملیات توزیع را به طور مرتب نظارت و پایش می‌کند و در صورت دریافت گزارشی مبنی بر عدم وجود سم مورد نیاز در یک استان، بلافاصله اقدامات لازم برای توزیع انجام می‌شود.
این مقام مسئول در رابطه با ممنوعیت صادرات سم تکنیکال از کشور به سایر کشورها، گفت: به شرکت‌هایی که سم تکنیکال را با ارز دولتی وارد کرده اند و تولید داخل نیست، برای جلوگیری از خروج ارز دولتی از کشور اجازه صادرات داده نمی‌شود و تنها در مواردی که سم حاصل از تکنیکال به طور کامل در داخل تولید شود، همچون روغن‌ها و یا مخلوط بردو که تولید کامل داخلی است اجازه صادرات داده می‌شود.
وی میزان متوسط مصرف سالانه سم در کشور را ۲۵ تا ۳۰ هزار تن اعلام کرد.

مجری طرح گندم در گفتگو با مهر:
فقط٥ درصدمزارع گندم دچار خسارت ١٠٠ درصدی شد/تولید بیش از مصرف است
مجری طرح گندم با بیان اینکه حدود ٥ درصد مزارع گندم دچار خسارت ١٠٠درصدی ناشی از سیل شدند،گفت: امسال تولید گندم بیش از مصرف است.
اسماعیل اسفندیاری‌پور در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه خسارت سیل به محصول گندم در گلستان حدود ٥ تا ٦ درصد کل تولید استان است، گفت: اما اثرات بسیار مثبت این بارندگی در اواخر و اوایل سال، از نظر مقادیر و پراکنش در تولید گندم مؤثر بوده و تا حدود زیادی کاهش تولید ناشی از سیل آن استان را جبران می‌کند. در رابطه با استان خوزستان نیز خسارت سیل به تولید گندم نسبت به گلستان بیشتر بوده اما با توجه به شرایط مزارعی که دچار سیل نشدند و همچنین مزارع گندم دیم استان، سالی استثنایی در تولید گندم این استان را شاهد خواهیم بود.
وی افزود: انتظار تولید درجه عالی این استان بدلیل خسارت سیل به متوسط تبدیل شده است اما به نظر می‌رسد علیرغم خسارت سیل، تولید گندم سال ۹۸ خوزستان مطابق و یا نزدیک به تولید گندم سال ۹۷ باشد و افزایش تولید و عملکرد گندم سالجاری سایر استان‌ها، این خسارت را جبران خواهد کرد.
وی درباره اینکه چه میزان از اراضی سطح زیر کشت گندم آسیب دیده است؟، ادامه داد: در کل حدود ۵ درصد اراضی گندم دچار ١٠٠ درصد خسارت سیل زدگی شده است.
اسفندیاری پور در پاسخ به این سوال که میزان تولید در دیمزارها چه مقدار از کاهش تولید را می‌تواندجبران کند؟ گفت: بارندگی‌های اخیر باعث افزایش عملکرد در مزارع گندم آبی و به ویژه مزارع گندم دیم خواهد شد. بنابراین قطعاً تولید گندم امسال بیش از نیاز مصرف داخلی است و نگرانی از بابت گندم در سال جاری وجود ندارد.
وی درباره برخی مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه در خوش بینانه ترین حالت میزان تولید به کمتر از ۱۰ میلیون تن خواهد رسید، افزود: با توجه به ارزیابی‌های انجام شده پس از سیل، به نظر می‌رسد امسال تولید گندم بیش از ۱۴ میلیون تن خواهد بود و تولید کمتر از ۱۰ میلیون تن، قطعاً صحیح نیست.
مجری طرح گندم تصریح کرد: قطعاً برای سال چهارم تولید گندم به پایداری خوبی رسیده و تولید این محصول در سال جاری بیش از نیاز مصرف سال کشور خواهد بود.

یک مقام مسئول اعلام کرد:
شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی تشکیل می‌شود
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: تشکیل شورای ملی تشکل‌ها به منظور تشریک مساعی و ایجاد صدای واحد از سوی ذینفعان بخش کشاورزی، از اولویت‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی، حسین شیرزاد گفت: جامعه کشاورزی جهت نیل به اهداف کلان و توسعه پایدار، نیاز به صدای واحد در کنار تکثر ذاتی خود داشته و این در حالی است که تشکل‌های بخش کشاورزی، تاکنون از نقش و جایگاهی شایسته در تصمیم‌سازی‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و مأموریت‌های وزارت جهاد کشاورزی برخوردار نبوده‌اند.
وی با بیان این مطلب که ضعف توان چانه زنی و رایزنی در تشکل‌های کشاورزی مشهود است، تصریح کرد: فقدان یک نهاد پرقدرت مرکزی که از طریق آن بتوان در توزیع امتیازات و استیفای حقوق بخش کشاورزی نقش اساسی ایفا کرد، کاملاً مشهود است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اعلام اینکه شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌ها می‌تواند در سیاستگذاری و شفاف سازی تصمیمات حوزه کشاورزی در کنار مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، تشریک مساعی و کمک راهبردی انجام دهد، افزود: مشارکت در سیاست‌گذاری‌ها، تصمیم‌سازی‌ها و همیاری در زمینه مسائل پیچیده بخش کشاورزی و رخدادهایی که بنا به اقتضائات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی اتفاق می‌افتد از جمله کارکردهای اساسی این شورا به حساب می‌آید.
وی همچنین با اشاره به این نکته که حمایت از بهره‌برداران، رونق تولید و توسعه کسب و کار و نهادسازی‌های ضروری بخش کشاورزی و نیز تقویت تشکل‌ها و احقاق حقوق سندیکایی صاحبان مشاغل بخش کشاورزی از اولویت‌های شورای ملی هماهنگی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی به شمار خواهد آمد، تأکید کرد: در این راستا سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از تمامی ظرفیت‌های خود برای سازماندهی، توانمندسازی و انسجام این شورا با هدف بهره‌گیری مناسب از جایگاه قانونی و اجتماعی آن در جهت تأمین و حفظ منافع تولیدکنندگان و فعالان بخش کشاورزی بهره خواهد برد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:
کاهش تولید برنج نخواهیم داشت/ خزانه گیری ۸۵ درصد شالیزارها
ساری - رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به خسارت ۶۰۰ میلیارد تومانی سیل به بخش کشاورزی گفت: کاهش تولید در محصولات زراعی و برنج نخواهیم داشت.
به گزارش خبرنگار مهر، عزیزالله شهیدی فر صبح دوشنبه در نشست با خبرنگاران در سالن استانداری مازندران با اشاره به برآورد خسارت ناشی از سیلاب توسط کارشناسان جهاد کشاورزی استان اظهار داشت: سیل اخیر ۶۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی، دام، طیور و زیرساخت‌های کشاورزی نظیر جاده‌های بین مزارع، تأسیسات آبی باغات و غیره آسیب زده است.
وی افزود: ارزیابی از خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی انجام شده است و برای جبران خسارت‌ها مقرر شد که تسهیلات بلاعوض و کم بهره به کشاورزان و خسارت دیدگان داده شود و آمادگی کامل برای پرداخت تسهیلات بانکی و بلاعوض داریم.
وی ادامه داد: طبق پیگیری‌های صورت گرفته، بیش از ۵۰ درصد مطالبات کشاورزانی که محصولاتشان بیمه بودند پرداخت شده است و در مجموع ۲۰ میلیارد تومان در این بخش از سوی صندوق بیمه کشاورزان پرداخت می‌شود.
شهیدی فر درباره تسیهلات بلاعوض و ارزان قیمت نیز گفت: ۱۵۸ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض و ۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت چهار درصدی برای جبران خسارت به بخش کشاورزی تخصیص داده شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اظهار اینکه پنج بانک عامل برای ارائه تسهیلات درنظرگرفته شده است گفت: هر بانک ۹۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ای به کشاورزان خواهند داد و تاکنون ۷۹ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض نیز به کشاورزان آسیب دیده پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه کارهای اولیه برای پرداخت تسهیلات بلاعوض به ۱۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی انجام شده است گفت: انشالله با پیگیری‌های صورت گرفته، هر چه زودتر نسبت به جبران و رفع دغدغه‌های کشاورزان اقدام کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه ۸۵ درصد خزانه گیری اراضی شالیزاری انجام شده است گفت: ۱۵ درصد باقی مانده تا آخر هفته انجام خواهد شد.
شهیدی فر با اظهار اینکه مخلوط‌های رودخانه‌ای براثر سیلاب وارد برخی اراضی و مزارع شده است گفت: در حاضر ۴۵ دستگاه لودر، گریدر و بیل مکانیکی مستقر هستند تا برای آماده سازی اراضی و کشت شالی مورد استفاده قرار گیرند.
وی با بیان اینکه مازندران در همه محصولات کشاورزی از جمله برنج، گندم، کلزا و غیره با کاهش تولید براثر سیل مواجه نخواهد شد گفت: فقط در محصولات سیاه ریشه شاهد کاهش تولید خواهیم بود و کارشناسان درصدد هستند میزان خسارت و کاهش تولید این بخش را به حداقل برسانند.
خبرگزاری تسنيم
میزان بارش تجمعی دو ماه گذشته اعلام شد+نمودار
هواشناسی کشاورزی نمودار بارش تجمعی را در دو ماه گذشته از تاریخ یک اسفند سال ۹۷ تا ۳۰ فرودین ماه سال جاری منتشر کرد که تفاوت معناداری با دوره بلند مدت دارد.
به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم- اداره هواشناسی کشاورزی سازمان هواشناسی کشور وضعیت بارش را در دو ماه گذشته از تاریخ یک اسفند سال 97 تا 30 فرودین ماه سال جاری منتشر کرد که تفاوت معناداری با دوره بلند مدت دارد.
بیشتر بخوانید
• هشدار هواشناسی به کشاورزان
بنابراین گزارش مسئولان وزارت جهاد کشاورزی بارشهای اخیر که شدت بالایی نیز داشت و در برخی استانها تبدیل به سیل شد را در مجموع برای بخش کشاورزی موثر اعلام کردند.
نمودار میله ای سبز رنگ میزان بارش تجمعی(1 اسفند لغایت 30 فروردین 1398) و نمودار میله ای آبی رنگ میزان بارش تجمعی دوره بلند مدت (1 اسفند لغایت 30 فروردین) را نمایش داده و درجه بندی آن بر اساس محور سمت راست است.

شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی تشکیل می‌شود
مدیر عامل سازمان تعاون روستایی گفت: تشکیل شورای ملی تشکل‌ها به منظور تشریک مساعی و ایجاد صدای واحد از سوی ذینفعان بخش کشاورزی از اولویتهای سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سالجاری است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تعاون روستایی کشور، حسین شیرزاد رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار کرد: جامعه کشاورزی ما جهت نیل به اهداف کلان و توسعه پایدار، نیاز به صدای واحد در کنار تکثر ذاتی خود داشته و این در حالیست که تشکل‌های بخش کشاورزی تاکنون از نقش و جایگاهی شایسته در تصمیم‌سازی‌ها ، تصمیم‌گیری‌ها و مأموریت‌های وزارت جهاد کشاورزی برخوردار نبوده‌اند.
وی با بیان این مطلب که ضعف توان چانه زنی و رایزنی در تشکل‌های کشاورزی مشهود است تصریح کرد: فقدان یک نهاد پر قدرت مرکزی که از طریق آن بتوان در توزیع امتیازات و استیفای حقوق بخش کشاورزی نقش اساسی ایفا کرد، کاملا مشهود است.
بیشتر بخوانید
• خسارت 13 هزار میلیارد تومانی سیل به بخش کشاورزی
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با اعلام اینکه شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌ها می‌تواند در سیاستگذاری‌ و شفاف سازی تصمیمات حوزه کشاورزی در کنار مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، تشریک مساعی و کمک راهبردی انجام دهد، افزود: مشارکت در سیاستگذاری‌ها، تصمیم‌سازی‌ها و همیاری در زمینه مسائل پیچیده بخش کشاورزی و رخدادهایی که بنا به اقتضائات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی اتفاق می‌افتد از جمله کارکردهای اساسی این شورا به حساب می‌آید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به این نکته که حمایت از بهره‌برداران، رونق تولید و توسعه کسب و کار و نهادسازیهای ضروری بخش کشاورزی و نیز تقویت تشکل‌ها و احقاق حقوق سندیکایی صاحبان مشاغل بخش کشاورزی از اولویت‌های شورای ملی هماهنگی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی به شمار خواهد آمد، تأکید کرد: در این راستا سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از تمامی ظرفیت‌های خود برای سازماندهی، توانمندسازی و انسجام این شورا با هدف بهره‌گیری مناسب از جایگاه قانونی و اجتماعی آن در جهت تأمین و حفظ منافع تولیدکنندگان و فعالان بخش کشاورزی بهره خواهد برد.

باشگاه خبرنگاران جوان
مجری طرح گندم مطرح کرد؛
کاهش ۷۰۰ هزار تنی تولید گندم در اثر سیل
اسفندیاری پور گفت: با توجه به خسارات ناشی از بارندگی‌های شدید و سیلاب‌ها تا امروز ۳۵۰ تا ۷۰۰ هزار تن، کاهش تولید گندم را تخمین می‌زنیم.
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم اظهار کرد: برآورد اولیه تولید گندم در اسفند حدود ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود که با توجه به خسارات ناشی از بارندگی‌های شدید و سیلاب‌ها تا امروز ۳۵۰ تا ۷۰۰ هزار تن کاهش تولید را تخمین می‌زنیم و در عین حال منتظر گزارش‌ها و آمار‌های جدید از استان‌ها هستیم.
وی افزود: در مجموع ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم گندم در استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان دچار خسارت و آبگرفتگی شده اند که ۱۶۰ هزار هکتار آن مربوط به استان خوزستان است.
اسفندیاری پور با بیان اینکه به علت بارندگی‌ها و پراکنش زمانی مناسب بارش در پاییز سال زراعی جدید انتظار تولید خوب در حوزه گندم را داشتیم،گفت: ما همچنان روی نظرمان هستیم و تامین این محصول با تولید داخل انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: خودکفایی گندم برای چهارمین سال متوالی/ تولید گندم به ۱۴ میلیون تن می‌رسد
این مقام مسئول با بیان اینکه برداشت گندم از استان‌های سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب فارس، جنوب خوزستان و جنوب کرمان در منطقه جیرفت و کهنوج به تدریج آغاز شده است، افزود: تا کنون در سطح بیش از ۸ هزار هکتار برداشت گندم صورت گرفته است.
وی آثار بارندگی‌ها برای گندم آبی و به ویژه اراضی دیم را مثبت ارزیابی و سطح اراضی گندم دیم را در سال زراعی جدید ۴ میلیون هکتار اعلام کرد.
به گفته اسفندیاری پور، اراضی دیم از نظر رطوبت و بارندگی در سنوات گذشته در مضیغه بودند، اما امسال شرایط مطلوبی دارند.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در پایان در مورد افزایش بیماری‌ها در حوزه گندم به کشاورزان هشدار داد و اگفت: امسال با توجه به میزان بارندگی‌ها و رطوبت، شرایط برای توسعه بیماری‌های گندم فراهم است و کشاورزان باید در کنار آفت سن و علف‌های هرز به بیماری‌ها توجه داشته باشند و مبارزه با انواع بیماری‌ها را در دستور کار قرار دهند.

قارچ‌های سمی ترس این روزهای طبیعت گردان/ هشداری که باید جدی گرفته شود
هر ساله در فصل بهار رویش گیاهان کوهی از جمله قارچ در ایلام باعث می‌شود بسیاری از مردم از این محصول استفاده کنند، این در حالی است که بسیاری از قارچ‌ها سمی و خطرناک هستند.
هر ساله در فصل بهار رویش گیاهان کوهی از جمله قارچ در ایلام باعث می‌شود بسیاری از مردم از این محصول استفاده کنند، این در حالی است که بسیاری از قارچ‌ها سمی و خطرناک هستند.
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، استان ایلام با داشتن کوهستان‌های متعدد یکی از رویشگاه‌های گیاهان کوهی است، حدود ۸۷ درصد مساحت استان ایلام را عرصه‌های مرتعی و جنگلی تشکیل می‌دهد.
عرصه‌هایی که رویشگاه هزار گونه گیاهی است که از این تعداد دستکم ۳۰۰ گونه شناخته شده آن برخوردار از خواص درمانی و صنعتی هستند.
در سال‌های اخیر مردم برای پیدا کردن قارچ‌های کوهی در فصل بهار راهی طبیعت می‌شوند این در حالی است که تشخیص قارچ‌های خوراکی از سمی بسیار سخت است و همین مسئله مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورد. است.
با توجه به اوضاع جوی و بارندگی‌های اخیر در فصل بهار، رویش قارچ طبیعتاً افزایش یافته و برخی از افراد ممکن است برای تأمین معاش به چیدن قارچ‌های خود رو و فروش آن‌ها اقدام کنند.
به دلیل اینکه تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی بر اساس ظاهر برای اغلب افراد دشوار و حتی ناممکن است، در واقع معیار تشخیص دقیقی بر اساس ظاهر وجود ندارد و متأسفانه بخشی از قارچ‌هایی که در طبیعت بوده و افراد استفاده می‌کنند سمی است و هر ساله صد‌ها نفر مسموم و متأسفانه تعدادی از هموطنانمان در اثر مصرف این قارچ‌ها فوت می‌کنند.
یکی از اهالی روستای میشخاص ایلام اظهار داشت: هر ساله برای یافتن قارچ‌های خوراکی به کوه‌های ایلام می‌رویم، ولی به راحتی نمی‌توان تشخیص داد که این قارچ سمی است یا نه.
حمید اکبری افزود: سال گذشته چند نفر در این همین روستای میشخاص بر اثر خوردن قارچ‌های سمی مسموم شدند و به خارج از استان اعزام شدند.
وی ادامه داد: بخشی از مردم هر سال برای امرار معاش از طریق فروش قارچ‌های کوهی راهی کوه‌های استان می‌شوند که البته با توجه به مسمومیت‌های سال گذشته تمایل مردم برای خرید این قارچ‌ها کمتر شده است.
اکبری اظهار داشت: برخی به ظاهر قارچ کوهی که شکل و گوشت خوبی دارد توجه می‌کنند در صورتی که داخل همان قارچ امکان دارد سم‌های مختلفی باشد.
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی ایلام در این ارتباط اظهار داشت: هر ساله با آغاز فصل بهار و رویش انواع گیاهان خوراکی مردم استان مهمان سفره پربرکت طبیعت می‌شوند.
بابک افزار افزود: ۳۰۰ گونه گیاهی در استان ایلام وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان قارچ، کنگر، پنیرک، کله شنگ، تره، بوره ولی، پاغازه، شنگ، آوندول، علف چشمه، پیازکوهی، سیرکوهی و انواع قارچ‌های کوهی اشاره کرد.
وی تصریح کرد: بسیاری از این گیاهان خود رو علاوه بر مصارف غذایی خواص درمانی نیز دارند، اما فراموش نشود در برخی از گونه‌های گیاهی تشخیص نوع سمی از خوراکی به ویژه در قارچ‌ها بسیار مشکل است.
وی ادامه داد: امسال پیش بینی می‌شود در نقاط مختلف استان میزان رشد این قارچ‌ها زیاد باشد، در این راستا به شهروندان توصیه اکید داریم که از مصرف این قارچ‌ها خودداری کنند، زیرا تفکیک این قارچ‌ها امکان پذیر نیست.
وی عنوان کرد: حتی کندن این قارچ‌ها از زمین می‌تواند دست انسان‌ها را آلوده کند، سم قارچ به راحتی منتشر و باعث مسمومیت می‌شود.
افزار تصریح کرد: طی سال‌های اخیر طرح‌های مختلفی در زمینه تولید قارچ در استان اعم از خانگی و صنعتی ایجاد شده که سالانه بیش از ۶۰۰ تن قارچ در استان ایلام تولید می‌شود و بهتر است مردم از این قارچ‌ها استفاده کنند.
معاون بهداشت علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: با توجه به بارندگی‌های اخیر در استان رویش قارچ‌ها طبیعی است، شناخت قارچ‌های سمی از غیرسمی کار تخصصی است و نباید ریسک کرد.
راضی ناصری فر افزود: افرادی که دچار مسمومیت ناشی از قارچ می‌شوند علائم در ابتدا به صورت درد شکم، تهوع، استفراغ، تب و ضربان‌های نامنظم است. کم کم، این علامت‌ها پیچیده و به صورت علائم گوارشی و قلبی و حالت کما و بسیاری از مشکلات جدی‌تر می‌شود.
وی ادامه داد: افرادی که این قارچ‌ها را مصرف می‌کنند دچار مسمومیتی می‌شوند که این مسمومیت زمان طلایی دارد که حدود ۷ تا ۸ ساعت است، که اگر در این زمان اقدامات درمانی لازم و مناسب صورت نگیرد این سم می‌تواند در بدن تأثیرگذار باشد و باعث می‌شود که کبد و کلیه آسیب و حتی منجر به مرگ شود.
معاون بهداشت علوم پزشکی ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۵۰ نفر بر اثر خوردن قارچ‌های سمی در استان مسموم شدند، اما موردی از فوت در استان گزارش نشده است.
ناصری فر افزود: مردم به هیچ عنوان این قارچ‌ها را مصرف نکنند.
متأسفانه به رغم هشدار‌های فراوان، بازهم عده‌ای بدون توجه به این هشدار‌ها به مصرف قارچ‌های کوهی روی می‌آورند که باعث مشکلات فراوانی می‌شود.

روزنامه کيهان
بر اساس گفته‌های یک مسئول
گرانی پیاز به گردن سرما و باران افتاد
مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بارندگی و سرما اجازه نداده که پیازها به بار بنشینند و به فاصله چند روز بعد از گرم شدن و مساعد شدن هوا، محصول می‌رسد.
حسین اصغری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر اعلام آمادگی پاکستان برای صادرات پیاز به ایران اظهار داشت: با توجه به میزان سطح زیرکشت و مقدار تولید، کمبودی در زمینه پیاز نداریم.
وی با بیان اینکه بارندگی و سرما اجازه نداده که پیازها به بار بنشینند، گفت: امسال درخت‌ها هم دیرتر از سال‌های قبل به مرحله برگ و شکوفه‌‌دهی خواهند رسید. با این حال جای نگرانی وجود ندارد و به فاصله چند روز بعد از گرم شدن و مساعد شدن هوا، محصول می‌رسد.
مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش‌بینی تولید برای محصولاتی مانند پیاز، فصل به فصل انجام می‌شود، گفت: سطح زیرکشت بهاره پیاز ١٣ هزار هکتار و پیش‌بینی تولید بهاره این محصول ٥٢٠ هزار تن است.
اصغری درباره اینکه عدم رسیدگی پیازها به دلیل سرما باعث گرانی این محصول شده یا صادرات عامل اصلی است، گفت: ما درباره سرما می‌توانیم نظر بدهیم؛ اما درباره صادرات باید افراد ذی صلاح آن اظهارنظر کنند.
وی درباره اینکه با توجه به شرایط فعلی در نهایت مجوزی برای واردات پیاز صادر می‌شود؟ افزود: با توجه به اینکه تولید کافی است، فکر نمی‌کنم مجوزی برای این کار صادر شده باشد و این مسئله صحت داشته باشد.
در همین زمینه، اسدالله کارگر؛ رئیس ‌اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: این مسئله در حد فضای مجازی بوده و احتیاجی به واردات نیست. در این زمینه چیزی هم به ما گفته یا ابلاغ نشده است.
گفتنی است، اینکه گرانی هر محصولی را به گردن گرما، سرما، برف و باران و دیگر حوادث طبیعی بیندازیم، نشانه نبود پیش‌بینی‌های لازم برای حوادث مترقبه و غیرمترقبه است. اگر قرار باشد، با وقوع حوادث، کالاها گران شود، پس وجود این همه دستگاه و نهاد عریض و طویل و مرتفع، با مدیران نجومی چه فلسفه‌ای دارد.
ساده‌ترین کارها، در نظر گرفتن ذخایر مطمئن از هر کالا از یک طرف و جریمه سنگین سودجویان از سوی دیگر است تا در وقوع حوادث طبیعی، گرانی رخ ندهد.

روزنامه اطلاعات
سيل 1622 ميليارد ريال به بخش کشاورزي آذربايجان شرقي خسارت زد
معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي سازان جهادکشاورزي آذربايجان ‌شرقي گفت: سيل فروردين ماه امسال بيش از يک هزار و 622 ميليارد ريال به زيرساخت‌ها و محصولات کشاورزي و ... استان خسارت زد.‏
‏فيروز باقرزاده افزود: بارش‌هاي شديد باران و جاري شدن سيل در روزهاي ابتدايي سال جاري به بخش کشاورزي برخي شهرهاي استان و به ويژه مراغه، هشترود و چاراويماق خسارت وارد کرده است.‏
وي اعلام کرد: در پي اين سيل بيش از20 هزار هکتار از اراضي زراعي استان به ميزان420 ميليارد ريال و20 هکتار از باغات به ميزان 12 ميليارد ريال خسارت ديد و ادامه داد: تاسيسات زيربنايي کشاورزي استان نيز يک هزار و100 ميليارد ريال خسارت ديده است.‏
آذربايجان شرقي در حدود100 هزار هکتار باغ و يک ميليون و 100 هزار هکتار اراضي زراعي دارد.‏

طرح توسعه باغ در زمين‌هاي شيب‌دار در كلاته رودبار دامغان
مدير جهاد كشاورزي دامغان گفت: همزمان با بارندگي‌هاي اخير، كشت و زرع در 200 هكتار از زمين‌هاي كلاته رودبار دامغان پس از 40 سال آغاز شد.
مهندس سيدمحسن طباطبائيان افزود: از اين اراضي، 192 هكتار زمين شيب‌دار است كه جهاد كشاورزي با مشاركت مردم توانسته در آن به بركت بارندگي‌هاي اخير بزرگترين طرح توسعه باغ‌هاي استان سمنان را آغاز كند. وي اضافه كرد: در اين باغستان 78 هزار اصله انواع نهال مثمر و گل‌محمدي كشت مي‌شود.
ساخت استخر براي تامين آب و جلوگيري از هدر رفتن آب‌هاي روان و تامين نهال مثمر از مهمترين برنامه‌‌هاي جهاد كشاورزي براي رونق بخش كشاورزي و طرح توسعه باغ‌هاي در اراضي شيب‌دار است.

شهرک بزرگ گلخانه‌اي در يزد ايجاد مي‌شود
مدير مجتمع اقتصادي کميته امداد استان يزد از احداث شهرک بزرگ گلخانه‌اي در منطقه شمال شرق اکرم آباد يزد خبر داد.‏
حميد نصيري در جلسه ستاد راهبردي اقتصاد مقاومتي استان يزد با اشاره به تلاش‌ها و پيگيري‌هاي انجام شده براي ايجاد شهرک گلخانه‌اي کميته امداد در استان يزد افزود: طرح توجيه اقتصادي اين شهرک به نهادهايي از جمله جهاد کشاورزي، آب منطقه‌اي، منابع طبيعي ارسال و موافقت‌هاي اوليه دريافت شد.‏
‏ وي در مورد جانمايي اين شهرک بيان کرد:براي اين منظورفهرج در نظر گرفته شد اما با استقرار شهرک در اين محل مخالفت شد بر اين اساس مکان‌يابي جديد شهرک گلخانه‌اي در دستور کار قرار گرفت.‏
نصيري ادامه داد: پيشنهاد شد انارستان مهريز براي اين منظور در نظر گرفته شود اما به دليل کمبود آب در آن منطقه، با اين مکان نيز مخالفت و در نهايت منطقه اکرم آباد يزد پيشنهاد شد.‏
او ادامه داد: نقشه جديد در منطقه شمال شرق اکرم‌آباد به طور قطعي مشخص و تحويل منابع طبيعي شد و درخواست صدور مجوز احداث از مرداد ماه سال گذشته نيز انجام گرفت.‏

روزنامه سبزينه
افزایش محصول گندم در مناطق خشک تا ۶ برابر
درحالی‌که عده‌ای معتقدند سیل‌های اخیر موجب کاهش شدید تولید گندم در سال جاری شده، اما دست‌اندرکاران می‌گویند: با رونق کشت در دیمزارها، امسال کمبود گندم نداریم. به گزارش «سبزینه» به نقل از مهر، بر اساس آمار رسمی اعلام شده از سوی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی سیل‌های اخیر تاکنون حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان خسارت به تولیدکنندگان زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی وارد کرده و این رقم همچنان درحال افزایش است. یکی از چالشی‌ترین مباحث مطرح شده در این میان، مربوط به خسارت وارد شده به مزارع گندم و کاهش تولید این محصول در سال جاری است، به‌طوری‌که برخی حتی مسأله قحطی گندم در سال جاری را مطرح کردند. مساله‌ای که البته مورد تأیید مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان نیست.

افزایش عملکرد تولید گندم در دیمزارها و مناطق خشک
به گزارش «سبزینه» به نقل از مهر، در این ارتباط، علیقلی ایمانی، نایب‌رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران کشور، درباره این‌که آیا درحال‌حاضر می‌توان پیش‌بینی کرد تولید گندم چقدر خسارت‌دیده و این‌که گفته می‌شود تولید این محصول نسبت به سال گذشته به‌شدت کاهش دارد صحت دارد یا خیر؟ اظهار داشت: خسارت ناشی از سیل یک بحث است، بحث دیگر نعمتی است که از بارندگی‌های اخیر حاصل شده و درپی آن در مناطق خشک و دیمزارها اتفاقات خوبی رخ داده است. وی افزود: به‌عنوان مثال در مناطقی که پیش‌بینی عملکرد به‌دلیل خشکی و کم‌آبی معمولاً بین ۵۰۰ کیلوگرم تا یک تن بوده به‌دلیل بارندگی‌های اخیر این پیش‌بینی‌ها تا سه‌تن افزایش یافته است. نایب‌رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران کشور گفت: در استان سیستان‌وبلوچستان و جنوب کرمان هم برداشت انجام شده عملکرد تولید بسیار بالاتر از سال گذشته بوده و در نقاطی، مانند شمال گلستان، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان‌ شرقی و غربی نیز به احتمال زیاد این اتفاق رخ خواهد داد. ایمانی تصریح کرد: بنابراین احتمال این‌که تولید دیمزارها خسارتی را که سیل به مزارع گندم وارد کرده، جبران کند، بسیار قوی است.

سطح زیرکشت گندم ۲ درصد افزایش یافت
وی با بیان این‌که امسال برخی عنوان می‌کردند به‌دلیل پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم و... سطح زیرکشت کاهش می‌یابد، افزود: با این حال سطح زیرکشت گندم نسبت به سال گذشته دو درصد رشد داشته که این دو درصد را در شش‌میلیون هکتار سطح زیرکشت ضرب کنیم عددی معادل ۱۲۰ هزار هکتار می‌شود. ایمانی اضافه کرد: بنابراین ۱۲۰ هزار هکتار نیز در این زمینه افزایش داشته‌ایم که به افزایش تولید کمک می‌کند. وی با بیان این‌که با توجه به شرایط موجود امیدواریم تولید و خرید گندم در سال جاری بالای ۱۰ میلیون تن باشد، تصریح کرد: با شرایط فعلی، احتمال این‌که پیش‌بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندمی که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بود، محقق شود، وجود دارد؛ چراکه شرایط بسیار مناسب است، ضمن این‌که مبارزه با آفات نیز به‌شدت در حال انجام است که این مسأله هم به بهبود عملکرد کمک می‌کند.
برآورد تولید 5/14 میلیون تن گندم در کشور
همچنین عباس کشاورز، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، در این ارتباط گفت: اگرچه در خوزستان، گلستان و کرمانشاه آبگرفتگی داریم و خسارت زیادی دیدیم و برآورد تولید گندم امسال برای کشت‌های پاییزه 5/15 میلیون تن بود؛ اما با توجه به سیلاب‌های اخیر اکنون برآورد ما تولید حدود ۱۴ و نیم میلیون تن است. کشاورز ادامه داد: انتظار داریم ۱۲ تا 5/12 میلیون تن گندم خریداری شود؛ بنابراین در زمینه تأمین گندم مورد نیاز کشور مشکلی نداریم. معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان این‌که باید برای خرید گندم از مردم تدابیر ویژه‌ای را بیندیشیم، تأکید کرد: دولت گندم را از مردم می‌خرد و پول آن را به‌موقع و نقدی پرداخت می‌کند. کشاورز افزود: برآورد من این است در حدود شش تا هفت‌میلیون تن از اراضی دیم و حدود 5/8 میلیون تن هم از اراضی آبی گندم تولید خواهیم کرد. وی ادامه داد: در خوزستان هم تولید گندم افزایش خواهد یافت، گرچه حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن معادل دوهزار میلیارد تومان اراضی گندم خسارت دید. کشاورز گفت: از ۱۳ هزار میلیارد تومان خسارات بخش کشاورزی از سیلاب‌های اخیر، سه‌هزار میلیارد تومان مربوط به پنج‌واحد نیشکر، حدود دو هزار میلیارد تومان مربوط به محصولات گندم و جو، حدود ۳۰۰ میلیارد تومان مربوط به کلزا، حدود یک‌هزار و 800 میلیارد تومان مربوط به مرغداری‌هاست، حدود ۳۰ هزار دام را سیل برد؛ اما به دامداری‌ها خسارت جدی وارد نشده است. حدود ۱۵۰ هزار هکتار باغ خسارت دید؛ اما میزان خسارات آن کم‌تر از دوهزار میلیارد تومان بوده است و بقیه خسارات مربوط به شیلات، زیرساخت‌های کشاورزی، کانال‌های آبیاری و تأسیسات آبیاری تحت‌فشار بوده است. علی‌محمد شاعری عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، نیز در این زمینه گفت: به‌رغم سیلاب‌های اخیر، در مجموع تولید گندم و برنج امسال از پارسال بیش‌تر خواهد بود.

اولویت دولت و صندوق توسعه ملی، بیمه کشاورزی باشد
رکورد سیل اخیر در کشور بی‌سابقه بود، این‌که در یک شبانه‌روز از اول آوریل امسال ایستگاه هواشناسی خرم‌آباد 104 میلی‌متر بارندگی ثبت کند و پرباران‌ترین نقطه جهان شود، بی‌سابقه بود. در سایر نقاط کشور نیز اوضاع سختی بود. اما پس از رفتن سیل، موضوع مهم جبران خسارات باقی مانده است. در جهان سازکار بیمه به‌خوبی می‌تواند با رعایت دقت، عدالت و سرعت، خسارات را در مقیاسی قابل‌قبول و بدون غافلگیری، با محاسبات ریسک جبران کند، به‌عنوان نمونه‌ پرداخت700 میلیارد ریال غرامت ظرف دو هفته پایانی فروردین‌ماه سال 98 که بی‌دردسر و منت به حساب کشاورزان دوراندیشی که فعالیت خود را بیمه کرده بودند در روند ارزیابی خسارت پرداخت می‌شود. اکنون که دولت و صندوق توسعه ملی می‌خواهند خسارات کشاورزان را جبران کنند، اقتضا می‌کند اولویت با تأمین اعتبارات قانونی بیمه کشاورزی باشد. مبلغ 15هزار میلیارد ریال که بابت حق بیمه سهم دولت براساس حکم قانون برنامه ششم در بودجه 98 آمده است، سریع و نقدی واریز شود. اگر اولویت با بیمه‌گذاران نباشد یک تعارض (Conflict) فلسفی پدید می‌آید و اساس تفکر بیمه را که برمبنای حکمرانی خردمندانه است، با چالش روبه‌رو می‌‌کند. بیمه‌گذار کسی است که کشاورزی و همبستگی آن با اقلیم را به‌خوبی می‌شناسد و در مرتبه خردمندی بالاتری قرار دارد، می‌داند که محصول و دسترنج او باقیمانده تاراج طبیعت است. بیمه‌گذار هنگام خسارت، اگرچه کمی دیر و زود داشته باشد؛ ولی بخش مهمی از خسارتش جبران می‌شود. برای حکمرانان در جهان، بیمه کشاورزی جایی است که باخیال راحت می‌توان تأمین اعتبار کرد و مطمئن بود حق به حق‌دار می‌رسد. در سازکار بیمه کشاورزی، تمام مختصات زمین و واحد تولیدی در مقیاس دقیق یک‌متر یا یک‌جوجه یک‌روزه ثبت شده است. هرگونه دریافت و پرداختی، برخط ثبت می‌شود و علاوه‌بر نظارت سیستماتیک سامانه، چهار دستگاه نظارتی، هر لحظه امکان نظارت بر آن را دارند. نتیجه آن که اگر قرار است جبران خسارتی انجام شود، اولویت در حکمرانی خردمندانه با بیمه کشاورزی است.
مدرس مدیریت ریسک و بیمه

«سبزینه» بررسی می‌کند
نقش رسانه و رونق تولید در بخش کشاورزی
«رونق» به‌معنی آبادانی، پیشرفت و رواج است و «تولید» را نیز به‌معنای تهیه کالا و خدمات مورد نیاز با استفاده از منابع و امکانات موجود دانسته‌اند. فعالیت تولیدی عبارتست از: سلسله اقداماتی که برای تبدیل منابع به کالاهای مورد نیاز صورت می‌پذیرد و واژه Production هم در لغت به معانی استخراج، فرآورده، محصول، کار، عمل، نتیجه، ارائه و تولید آمده ‌است. «رونق تولید» در ادبیات اقتصادی به‌معنای افزایش تولید و رشد اقتصادی است. به تعبیری دیگر رشد اقتصادی بیش‌تر در گرو افزایش هدفمند و برنامه‌ریزی شده تولید است. اهدافی که می‌توان آن‌ها را چشم‌انداز و هدف دولت‌ها (سیستم حاکمیتی کشورها) برای آرامش و رفاه بیش‌تر ملت‌ها تلقی کرد و آن را دورنمایی آرمانی برمبنای نظریه اقتصادی «رشد درون‌زا» دانست. «اقتصاد» را به‌معنی دانش بررسی روش‌های کسب درآمد و میانه‌روی در هزینه‌ها و اعتدال در دخل‌ و خرج تعریف کرده‌اند و واژه «مقاومت» نیز در فرهنگ ما مترادف با ارزش‌هایی چون ایستادگی، استقامت و پایداری است. در این چارچوب، «اقتصاد مقاومتی» (Resilient Economy یا Resistive economy) به‌معنی تشخیص حوزه‌های فشار و متعاقباً تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن آن تأثیرها با کم‌ترین وابستگی به خارج از کشور (درخصوص تأمین نیازهای اساسی و راهبردی) است. اقتصادی که در شرایطی آرمانی و به‌منظور رشد اقتصادی، چنین فشارهایی را به فرصت تبدیل می‌کند و ضمن کاهش وابستگی‌های خارجی، خوداتکایی و رونق تولید داخلی را برای کشورها به ارمغان می‌آورد. واژه اقتصاد مقاومتی در کشورمان نخستین‌بار توسط مقام معظم رهبری در دیدار با کارآفرینان در شهریورماه سال ۱۳۸۹ مطرح شد. آیت‌الله خامنه‌ای اقتصاد مقاومتی را معنا و مفهومی از کارآفرینی برشمرد و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل «فشار اقتصادی دشمنان» و «آمادگی کشور برای جهش» را معرفی کرد. «اقتصاد مقاومتی» همچون «مقاومت اقتصادی» می‌تواند با تنظیم نقشه‌ای جامع در مدیریت منابع (مالی و انسانی)، راه‌های آسیب‌رسان به اقتصاد و جامعه را مسدود کند، با این تفاوت که با تهاجمی کردن اقتصاد به‌جای تدافعی بودن آن، شاخص‌های کیفی و کمی را بهبود بخشیده و شرایط رقابت‌پذیری اقتصاد ایران در عرصه‌های جهانی را فراهم و رشد توأم با تاب‌آوری را تسهیل می‌کند. رونق تولید به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی، عامل مهمی در پیشرفت همه‌جانبه و توسعه پایدار کشور است و برای دست‌یابی به آن راهی جز مردمی کردن اقتصاد وجود ندارد. از این رو می‌توان ادعا کرد که تسهیل و تسریع در فرآیند توسعه صرفاً با تکیه بر توان داخلی، تقویت و اعتماد به بخش خصوصی امکان‌پذیر خواهد بود. ﻛﺸﻮرﻫﺎی توسعه‌یافته، حرکت بر مبنای «سند ﭼﺸﻢاﻧﺪاز» را اولویتی مهم در فرآیند توسعه می‌دانند و در نگارش و تدوین این سند، تفکر استراتژیک و آینده‌نگری‌شان در توجه ویژه به بخش ﻛﺸﺎورزی دیده می‌شود؛ به‌عنوان مثال حتی در کشور ژاﭘﻦ ﻛﻪ زﻣﻴﻦ ﻛﺎﻓﻲ ﺑﺮای زراﻋﺖ ﻧﺪارد، این سیاست‌گذاری و تشویق به ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری مغفول نمانده است. مضاف بر این‌که با توجه به رﺷﺪ ﺗﻘﺎﺿﺎ ﺑﺮای مصرف ﻣﺤﺼﻮﻻت غذایی، عدم توجه به توسعه هدفمند و دانش‌محور بخش کشاورزی، ﻓﺸﺎر ﻓﺰآﻳﻨﺪه‌ای ﺑﺮ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﭘﺎﻳﻪ ﻃﺒﻴﻌﻲ وارد ﺧﻮاﻫﺪ ﻛﺮد. ﺣﺪود 98 درصد از ﺑﺨﺶ ﻛﺸﺎورزی کشورمان غیردولتی و ﻣﺮدﻣﻲ اﺳﺖ و بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نیز نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶، بخش کشاورزی با 6/17 درصد پله سوم از سهم اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است. اشتغالی که محصولاتی را به ارزش بیش از ۷۰ میلیارد دلار تولید و سهمش در فضای کسب‌وکار کشور بیش از 30 درصد (به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم) بوده است. بر این مبنا، بخش ﻛﺸﺎورزی به‌عنوان ﻣﺮدﻣﻲﺗﺮﻳﻦ ﺑﺨﺶ اﻗﺘﺼﺎدی کشور بارز‌ترین نماد اقتصاد مقاومتی است. بخشی که علاوه‌بر «مردم‌نهاد» بودن، با کم‌ترین سرمایه‌گذاری و بدون وابستگی به منابع ارزی، «درون‌زا» و «مولد» است.
بخش کشاورزی در مقاطعی در دهه‌های گذشته به‌دلیل اﻓﺰاﻳﺶ درآﻣﺪﻫﺎی ارزی ﻧﺎﺷﻲ از فروش ﻧﻔﺖ و خط‌مشی‌‌گذاری‌های غیرکارشناسانه ﻣﻮرد بی‌مهری و ﻏﻔﻠﺖ ﻗﺮار ﮔﺮﻓت و ﺑﻪ ﺣﺎﺷﻴﻪ رفت، اما در عین حال توانست علاوه‌بر رونق تولید، حفظ اشتغال موجود و حفظ استقلال و امنیت غذایی، اشتغالی پایدار و مولد در مناطق کم‌تر توسعه‌یافته و روستایی ایجاد کند. از عدم اقبال عمومی در ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری دانش‌محور در این بخش تا عدم ارتباط مؤثر نخبگان و پژوهشگران با جامعه هدف از مهم‌ترین مشکلاتی است که اﺳﺘﻬﻼک منابع را در آن اﻓﺰاﻳﺶ و ﺑﻬﺮه‌وری را نیز ﻛﺎﻫﺶ داده است. خروجی چنین کارزاری را می‌توان در کاهش راندمان تولید در واحد سطح، رشد ﻗﻴﻤﺖ ﺗﻤﺎم ﺷﺪه، عدم ثبات بازار، گرانی مواد غذایی و به‌تبع آن کاهش ﻣﺼﺮف و سوءتغذیه جامعه مشاهده کرد. درحال‌حاضر نگاه غالب به بخش کشاورزی برمبنای «اقتصاد معیشتی» و به دور از هرگونه آینده‌نگری و برنامه‌‌محوری شکل گرفته است. در صورت تغییر این رویکرد سنتی به‌سوی «اقتصاد رقابتی» رونق در تولید داخلی، ارتقای سطح امنیت غذایی کشور و نهایتاًَ تقویت اقتصاد خانوارهای بهره‌بردار بخش کشاورزی دست‌یافتنی است. برای نیل به این اهداف، ارتباط مؤثر و مستمر با جامعه هدف، آموزش صحیح بهره‌برداران و تشویق به ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری دانش‌محور، می‌تواند ﻳﻜﻲ از ﻣؤﺛﺮﺗﺮﻳﻦ اﺳﺘﺮاﺗﮋیﻫﺎی رونق تولید در بخش کشاورزی و تضمین فردایی بهتر برای کشور محسوب شود. به بیانی دیگر، رونق تولید در گرو بهره‌برداری بهتر و بهره‌وری بیش‌تر از منابع آبی و خاکی و همچنین ارتقای کیفیت تولید بر مبنای استانداردهای بین‌المللی و سلیقه بازار جهانی است. مباحثی که می‎‌توان با آموزش بهره‌برداران بخش کشاورزی بدان دست یافت. آموزش کاشت، داشت و برداشت بر مبنای دستاوردهای علمی و دانش‌روز و ترویج بهره‌گیری از تجهیزات، ماشین‌آلات و تکنولوژی‌های نوین در این حوزه مهم‌ترین مباحثی است که رونق تولید در بخش کشاورزی را محقق خواهد کرد. با توجه به گستردگی و تنوع فعالیت جامعه هدف ما در بخش کشاورزی، سطح متفاوت دانش و تجربه و عدم دسترسی سریع و مستمر به همه آن‌ها، فراگیرترین و مؤثرترین ابزار در برقراری این ارتباط آموزشی رسانه است. ابزاری که با توجه به نوع خود، دارای میزان اثربخشی و کارآیی متفاوت است. تفاوتی که باید آن را در میزان دسترسی عمومی و چگونگی پوشش منطقه‌ای، اعتبار سازمانی و اعتماد اقشار مختلف جامعه هدف به آن رسانه یافت. پتانسیل و ظرفیت رسانه‌ها در اقناع و هدایت افکار عمومی، ارتقای سطح آگاهی و بینش جامعه و اصلاح شئون زندگی‌ مردم انکارناپذیر است. این اثرگذاری و توفیق، در گرو برنامه‌ریزی براساس ساختار کلی تولید محتوا و توجه به استراتژی‌های نشر محتواست. رونق تولید تدبیر رهبر انقلاب برای سال ۱۳۹۸ است. تدبیری که تحقق آن با حمایت دولت و مجلس از سرمایه‌گذاران و تولید‌کنندگان به‌خصوص مشارکت مسئولانه بخش خصوصی و بهره‌گیری از توان رسانه‌ها امکان‌پذیر است. ایجاد ساختاری مناسب به منظور سرعت‌بخشی و نظم در عملیات اطلاع‌رسانی و تعیین استراتژی تولید محتوا برای تأثیرگذاری بیش‌تر بر مخاطب از مهم‌ترین عوامل اثربخشی رسانه‌ها بر جامعه هدف است. عواملی که می‌تواند بر مبنای مخاطب‌شناسی (رفتارهای رسانه‌ای و ویژگی‌های فردی و اجتماعی)، محتوایی حرفه‌ای و متناسب با محدودیت‌های بخش کشاورزی را تولید کرده و با تقویت رونق تولید، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی را محقق کند.

تنها بیمه کشاورزی می‌تواند بخشی از 13 هزار میلیارد تومان خسارت کشاورزان را جبران کند
بیمه کشاورزی سدی برابر بحرا‌ن‌ها
رئیس جهاد کشاورزی استان فارس در‌خصوص میزان خسارت وارد‌شده به محصولات این استان گفت: میزان خسارت واردشده تاکنون 335 میلیارد و 500 میلیون تومان برآورد شده است که بیش‌ترین خسارت مربوط به مزارع با مساحت 28 هزار و 500 هکتار و به‌مبلغی بالغ‌بر 128‌میلیارد تومان است. 11هزار و 200 هکتار از باغ‌ها نیز خسارت‌دیده که میزان ریالی آن بالغ‌بر 106 میلیارد تومان است. 25 درصد از خسارات واردشده مربوط به ابنیه و سازه‌های آبی و جاده‌های دسترسی به باغ‌ها و مزارع است که مبلغی بالغ‌بر 83 میلیارد تومان است. همچنین کم‌ترین خسارات در حوزه دام، طیور و شیلات است که به‌میزان پنج‌درصد و به‌مبلغ 18 میلیارد تومان است. محمدمهدی قاسمی گفت: چون بیمه تنها راهکاری است که سالانه یک‌ تا یک‌هزار و500 میلیارد تومان در قانون ‌بودجه برای آن در نظر گرفته می‌شود و تخصیص 75 درصد تعرفه‌هایی که کشاورزان باید اقدام به بیمه سطوحشان کنند، از همین محل تأمین می‌شود؛ بنابراین تلاش ‌ما این است که در جلسات ستاد بیمه استان، راهکارهایی پیدا کنیم تا کشاورزان را ترغیب به بیمه محصولاتشان کنیم. باوجوداین نه‌تنها در سطح استان فارس، بلکه در سطح کشور تنها20 تا 25 درصد محصولات‌ کشاورزی بیمه است. در استان فارس نیز از 600 هزار هکتار سطح زراعی 200 هزار هکتار آن بیمه است. همچنین از 300 هزار هکتار باغ استان فقط 100 هزار هکتار آن بیمه است. درواقع 30 درصد از کل سطوح در استان فارس تحت پوشش بیمه قرار دارند و برای برخی محصولات مثل «به» نیز هنوز بیمه‌نامه تعریف نشده است و کشاورزان نمی‌توانند برای بیمه‌کردن آن اقدام کنند، با وجود این شرایط جزو استان‌هایی هستیم که جایگاه نسبتاً خوبی از نظر میزان بیمه‌شدگان در سطح کشور داریم. وی افزود: در استان فارس نیز مثل دیگر استان‌ها، اغلب کشاورزان در حوزه‌هایی که احتمال می‌دهند دچار خسارت نمی‌شود برای بیمه محصولات اقدام نمی‌کنند. درنتیجه سطح بیمه پایین است. قاسمی تصریح کرد: ما در جهاد کشاورزی برای ترویج فرهنگ بیمه‌کردن محصولات دوره‌های آموزش ترویجی داریم. یکی از موضوعاتی که مدرس بیان می‌کند بحث بیمه و مزایای آن است. در این راستا، صندوق بیمه نیز همایش‌هایی برای کشاورزان برگزار می‌کند. همچنین کارگروه‌هایی وجود دارد که غرامت‌ها را ارزیابی می‌کند، درواقع این موارد اقداماتی است که برای ترویج بیمه‌کردن و اعتمادسازی انجام داده و می‌دهیم.

40 میلیارد تومان غرامت بیمه در خوزستان پرداخت شد
رئیس جهاد کشاورزی استان خوزستان نیز در گفت‌وگو با «سبزینه» اظهار داشت: تاکنون از نظر ریالی مبلغی بالغ ‌بر دوهزار میلیارد تومان خسارت به کشاورزی استان وارد شده که شامل این موارد است: سیل‌گرفتگی حدود 180 هزار هکتار از اراضی‌ و خوابیدگی 55 هزار هکتار از مزارع که عمدتاً گندم است. همچنین به30 هزار هکتار از باغ‌ها نیز خسارت وارد شده و چهارهزار و 300 رأس دام سبک و 50 رأس دام سنگین تلف شده. 10 هزار قطعه مرغ نیز از بین رفته است. علاوه‌براین دوهزار هکتار مزارع پرورش ماهی خسارت‌دیده که براثر آن بیش از دومیلیون و 500 هزار قطعه ماهی را از دست داده‌ایم. خساراتی هم به تأسیسات و ابنیه وارد شده است که سرجمع حدود دوهزار و 200میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شده است. کیخسرو چنگلوایی افزود: درحال‌حاضر اولویت ما این است که حجم خسارات را کم‌تر کنیم، راه‌های جبرانی آن را در نظر بگیریم و از سوی دیگر جان مردم و دام‌هایشان را نجات دهیم و پس از فروکش‌کردن این وقایع بحث بیمه را پیش خواهیم برد. وی افزود: همان‌طور که مقام رهبری فرمودند، همه خسارت‌دیدگان، چه آن‌ها که محصولات خود را بیمه کرده‌اند‌ و چه آن‌ها که نکرده‌اند، خسارتشان پرداخت می‌شود. بنابراین در قدم اول 40 میلیارد تومان به استان خوزستان پرداخت شده که از دوشنبه هفته جاری پرداخت آن شروع شده است. این مبالغ بابت خسارات‌ سیل بهمن سال گذشته و سیل امسال است و طی روزهای گذشته 15 میلیارد تومان به حساب خسارت‌دیدگان واریز شده است. خوشبختانه شاهدیم عزم و اراده جمعی از سوی رهبری و رئیس‌جمهور برای این کار وجود دارد. چنگلوایی درخصوص حجم خسارات نیز گفت: خسارات در ابتدا از سطح کم شروع شد و از حدود هفت‌ تا هشت‌هزار هکتار به این میزان رسیده است؛ اما به‌طور روزانه این میزان تغییر می‌کند و خسارت‌های احتمالی آتی بستگی به این دارد که آیا بارندگی داشته باشیم یا خیر.

بیمه‌کردن محصولات باید فرهنگ‌سازی شود
رئیس جهاد کشاورزی استان گلستان، هم گفت: کل خسارات بخش کشاورزی استان گلستان تاکنون یک‌هزار و 955 میلیارد تومان بوده که درحال‌حاضر 9 میلیارد و 600 میلیون تومان بابت این خسارات به کشاورزان پرداخت شده است. مختار مهاجر افزود: تأکید داریم که برای سال آینده به‌نحوی فرهنگ‌سازی کنیم که کشاورزان به بیمه‌کردن محصولاتشان ترغیب شوند، چون همان‌طور که می‌دانید بیمه اجباری نیست و نمی‌توانیم کشاورزان را وادار به این کار کنیم؛ درنتیجه طی جلساتی که با صندوق بیمه داریم درصددیم تا به راهکارهایی برسیم که از آن طریق بتوانیم کشاورزان را به این کار ترغیب کنیم.

فرهنگ بیمه‌کردن محصولات را باید بین کشاورزان نهادینه کرد
نماینده خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بیش‌ترین خسارت واردشده به شهرستان خرم‌آباد مربوط به بخش مسکن است و به‌طور‌کلی تاکنون خسارت واردشده در حوزه‌های زیرساخت، مسکن و کشاورزی حدود 10هزار میلیارد تومان برآورد شده است. محمدرضا ملکشاهی‌راد با بیان این‌که فرهنگ بیمه‌کردن محصولات را باید بین کشاورزان نهادینه کرد، افزود: متأسفانه در بین کشاورزان هنوز فرهنگ بیمه‌کردن محصولات کشاورزی جا‌نیفتاده است؛ در‌حالی‌که پدیده‌های طبیعی همچون سیل و زلزله همیشه وجود دارد و همیشه کشاورزان متضرر می‌شوند، شاهدیم که بسیاری از کشاورزان محصولات کشاورزی، باغ‌ها، مزارع، دام‌ها و مرغداری‌های خود را بیمه نمی‌کنند و وقتی خسارت می‌بینند تمام زندگی‌شان که همین محصولات و دام‌هاست، از بین می‌رود و کسی نمی‌تواند به آن‌ها کمک‌ کند. وی خاطرنشان کرد: تجربه‌های گذشته نشان داده که سازمان‌های بیمه در این رابطه کشاورزان را بسیار اذیت می‌کنند؛ مثلاً در روز اول به کشاورز اعلام می‌کنند که هر مقدار محصولاتشان خسارت ببینند همه را پرداخت می‌کنند؛ اما وقتی کشاورز خسارت می‌بیند و موقع عمل می‌رسد سازمان بیمه درصدی بسیار جزئی از خسارت واردشده را پرداخت می‌کند. به‌نظر من یکی از مسائل عمده‌ای که باعث می‌شود روستاییان و کشاورزان محصولات خود را بیمه نکنند، همین بی‌اعتمادی به سازمان‌های بیمه‌ای است. نماینده خرم‌آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی گفت: برای ترویج فرهنگ بیمه‌کردن محصولات کشاورزی در وهله اول سازمان‌های بیمه باید اعتمادسازی کنند و همان ابتدا در زمان عقد قرارداد واقعیت‌ها را به مردم بگویند و مسائل را به‌خوبی تبیین کنند تا فرد بیمه‌شونده بداند بابت چه چیزی بیمه می‌شود. از سوی دیگر زمانی‌که کشاوزر دچار خسارت شد دقیقاً براساس آنچه در قرارداد قید شده است خسارت را به وی پرداخت کنند. همچنین برای فرهنگ‌سازی، کشاورزان باید آموزش ببینند. سازمان‌های جهاد‌ کشاورزی اگر بتوانند سامانه‌ای برای کشاورزان ایجاد کنند و همه کشاورزان را عضو کنند و از طریق این سامانه اطلاعات را در اختیارشان قرار دهند قطعاً کشاورزان نسبت به مسائل آگهی پیدا خواهند کرد. به‌علاوه اکنون که این خسارت‌ وارد شده است، سازمان‌های جهاد کشاورزی می‌توانند دست‌‌به‌کار شوند و از کشاورزان بپرسند به چه علت تمایل به بیمه‌کردن محصولات باغ‌ها و مزارع خود ندارند و از این طریق اطلاعات را جمع‌آوری و از آن اطلاعات در راستای ترویج فرهنگ بیمه استفاده کنند.

اعتبارات صندوق بیمه کشاورزی افزایش یابد
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: خوشبختانه میزان خسارت وارده به محصولات کشاورزی نسبت به سایر بخش‌ها، همچون اماکن عمومی، منازل، آموزشگاه‌ها و تأسیسات شهری، پایین‌تر است. سیلاب چون در یک حوزه بسته‌ و در یک‌ بازه زمانی کم و با شدت زیاد شروع شد، اغلب خسارات‌ شهری و مسکونی بود. اگرچه هنوز برآورد دقیقی به‌دست ما نرسیده است؛ اما دستگاه‌ها مأمور شده‌اند که این خسارات‌ را برآورد کنند. باوجود‌این تاکنون در کل کشور در حوزه کشاورزی نزدیک به هشت‌هزار میلیارد تومان خسارت برآورد شده و بالغ‌بر 200 هزار هکتار در خوزستان و 140 هزار هکتار در گلستان زیرآب رفته است و بقیه هم در استان‌های دیگر بوده است که امیدواریم این خسارات به‌گونه‌ای جبران شود. علی اکبری افزود: حتی اگر همه آنچه در اختیار سازمان بیمه کشاورزی قرار داده شده به کشاورزان خسارت‌دیده تخصیص یابد، مطمئناً پاسخگوی این خسارات نخواهد بود. بنابراین باید راه‌حل دیگری اندیشیده شود. همان‌طور که رئیس‌جمهور هم اذعان داشت، از مقام معظم رهبری درخواست برداشت دو میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی شده است تا بخشی از هزینه‌های بخش کشاورزی و دیگر بخش‌ها جبران شود. همچنین در سال 98 صندوق بیمه کشاورزی برای خسارات احتمالی یک‌هزار و 500 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است که مطمئناً میزان خسارات چهار تا پنج برابر این ارقام است و با این اعتبارات نمی‌توان این خسارات را جبران کرد. وی خاطرنشان کرد: با وجود این‌که بیمه یک ضرورت است، اما کشاورزان چندان راغب به این کار نیستند؛ بنابراین باید روی اعتمادسازی کشاورزان بیش‌تر کار شود. در سنوات گذشته خساراتی به‌دلیل خشک‌سالی، تگرگ و سیل‌زدگی به کشاورزان وارد شد، اما صندوق بیمه نتوانست همه را جبران کند. بنابراین کشاورزان اعتماد لازم را ندارند که محصولاتشان را بیمه کنند؛ لذا باید با فرهنگ‌سازی اعتماد کشاورزان جلب شود. ما نیز تلاش داریم درصورت امکان منابع صندوق بیمه را افزایش دهیم. در کمیسیون کشاورزی پیشنهاداتی را مطرح کرده‌ایم و درپی راهکارهای آن هستیم تا ببینیم از چه منابعی می‌توان این اعتبارات را افزایش داد.

برای بیمه کشاورزی به تبلیغات نیاز داریم
مدیر صندوق بیمه کشاورزی استان گلستان نیز گفت: امسال 77 هزار و 100 هکتار بیمه‌شده داشتیم که در مقایسه با 420 هزار هکتار اراضی کشت‌شده، این رقم بسیار ناچیز است. درواقع تنها حدود 25 درصد از محصولات بیمه شده‌اند. امیر محتشم‌امیری افزود: در اکثر شهرستان‌ها پرداخت خسارات به اتمام رسیده و تنها در سه شهر آق‌قلا، گمیشان و گنبد کاووس باقی مانده است که همین روزها پرداخت‌ها انجام خواهد شد. درواقع ما نخستین پرداخت‌هایمان را از 15 فروردین و به‌صورت نقدی شروع کردیم. وی ادامه داد: هر سال تا دی‌ماه بیمه محصولات را انجام می‌دهیم و امسال جزو سال‌هایی بود که این بیمه دوبار تا بهمن و 29 اسفندماه تمدید شد، اما متأسفانه کشاورزان استقبال نکردند. محتشم‌امیری به‌دلیل استقبال‌نکردن کشاورزان از طرح بیمه پرداخت گفت: مبلغی که بیمه پرداخت می‌کند بیمه هزینه است نه بیمه درآمد، به‌همین دلیل کشاورزان چندان از آن استقبال نمی‌کنند. اگر به بیمه درآمد برسیم به احتمال زیاد، استقبال بیش‌تری خواهند کرد، البته اگر به بیمه درآمد برسیم، حق بیمه ما افزایش چشمگیری خواهد داشت. وی تصریح کرد: در تمامی نظام‌های کشورهای پیشرفته، بیمه حرف اول را می‌زند، به‌طوری‌که برای خسارات‌ غیرمترقبه نخستین سازکارشان بیمه است. بحث بیمه یک بحث مشارکتی است و امروز که در گلستان سیل خسارت‌ زده است، برای مثال از مبالغ بیمه کشاورزان استان همدان که آسیب ندیده‌اند به کشاورزان گلستان اختصاص داده می‌شود. این در شرایطی است که دولت هنوز نتوانسته حتی یک ریال به کشاورزان خسارت‌دیده پرداخت کند، چون ابتدا باید سازکارش را تعریف و سپس پرداخت کند؛ اما بیمه یک سازکار تعریف‌شده است و به‌محض این‌که محصولات خسارت دیدند، نخستین ارگانی که وارد عمل شد سازمان‌ بیمه بود که شروع به پرداخت خسارت کرد. وی افزود: ما در اسرع وقت و به‌محض این‌که با توجه به شرایط توانستیم حضور یابیم، در محل حاضر شدیم و از 15 فروردین علاوه‌بر بررسی خسارات‌ شروع به پرداخت کردیم، به‌طوری‌که تاکنون 90 درصد کارها را انجام و پرداخت‌ها را سامان داده‌ایم. اگر در جایی هنوز بررسی صورت نگرفته یا به‌دلیل فراهم‌نبودن شرایط حضور سازمان بیمه بوده یا این‌که خودِ کشاورز در تکمیل پرونده‌اش سهل‌انگاری کرده است. رئیس صندوق بیمه کشاورزی استان گلستان افزود: باید برای بیمه تبلیغات داشته باشیم و سازمان‌هایی مثل صداوسیما و جهاد کشاورزی نیز به ما کمک کنند که در این راه بهتر عمل کنیم تا فرهنگ بیمه‌کردن محصولات بین کشاورزان جا بیفتد.
به گزارش «سبزینه» براثر سیل اخیر که از بهار امسال در بسیاری از نقاط کشور روی داد، بخش‌های مختلف زراعت، باغبانی، دامداری و آبزی‌پروری دچار خسارت شد که وزیر جهاد کشاورزی مقدار آن را 13 هزار میلیارد تومان برآورد کرده است. در این میان آنچه که بیش‌تر به چشم می‌آید، بیمه‌نبودن اراضی کشاورزی و دیگر بخش‌های حوزه کشاورزی است که در شرایط کنونی می‌توانست کمک‌حال کشاورزان خسارت‌دیده باشد. نکته دیگر آن‌که سهم صندوق بیمه کشاورزی از اعتبارات بودجه‌ سال 98 تنها یک‌هزار و 500 میلیارد تومان است که بی‌شک چنین رقمی جبران‌کننده خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی نخواهد بود، لذا لازم است سهم این صندوق از اعتبارات بیش‌تر شود. شایان ذکر است متولی اصلی و پاسخگوی بیمه در هر استان شخص رئیس سازمان جهاد کشاورزی است که باید ترویج بیمه را در اولویت نخست خود قرار دهد. شایسته بود وزارت جهاد کشاورزی در جریان سیل اخیر اولویت را بیمه اعلام می‌کرد و کمک‌های بلاعوض را هم از طریق سازکار کارآمد و شناخته‌شده بیمه کشاورزی انجام می‌داد. یکی از اقدامات ارزشمند پرداخت حق بیمه مربوط به فعالیت‌هایی است که قابلیت احیاء دارند و زراعت بهاره را پیش رو دارند.


دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی:
Ÿآخرین جزئیات مقابله با هجوم ملخ‌های صحرایی به کشور
Ÿ مبارزه با آفت سن و علف های هرز در ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم و جو

خبرگزاری فارس:
Ÿستاد بحران در 6 استان جنوبی برای مقابله با ملخ‌های صحرای تشکیل شد
Ÿپایش مستمر مزارع دامغان ازنظر وجود آفت سن
Ÿامسال ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید می‌شود
Ÿ رتبه نخست ایران در صادرات 7 گیاه دارویی

روزنامه سبزينه:
Ÿ ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در معرض خطر هجوم ملخ‌های صحرایی قرار دارد، مبارزه با ملخ‌ها در ۳۸ هزار هکتار

خبرگزاری ايرنا:
Ÿهجوم ملخ های صحرایی به زرین آباد صحت ندارد
Ÿگارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها
Ÿرییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان:80 میلیارد ریال اعتباربرای مقابله با ملخ های صحرایی نیاز است
Ÿسازمان حفظ نباتات همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی اعمال کرد، کاهش 4درصدی صدور مجوز واردات سموم گیاهی آماده در سال 97
Ÿسرمازدگی محصولات کشاورزی و ضرورت اقدامات پیشگیرانه
Ÿمدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران:تشکل های بخش کشاورزی دارای شورای ملی می شوند
Ÿدر نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی؛ دوزیر کشور خواستار اتخاذ تهمیدات لازم برای جبران خسارت های بخش کشاورزی شد
Ÿ100 درصد سازه های آبخیزداری استان بوشهرآبگیری شد
Ÿ قهر طبیعت، سال پر رونق آبی را هدیه داد
Ÿ مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت و گو با ایرنا:ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید
Ÿ سیل موجب کمبود گندم در کشور نخواهد شد
Ÿ30روستای شادگان در خوزستان متاثر از سیل هستند
Ÿباغداران زنجانی دمای محیط باغ ها را افزایش دهند
Ÿمحصول کلزاکاران ایلام 30 درصد بیشتر از پارسال است
Ÿ 563هزار هکتار برای مبارزه باآفت ملخ در خوزستان پایش شد

خبرگزاری ايلنا:
Ÿ نماینده رفسنجان در گفت‌وگو با ایلنا: ۷ استان کشور درگیر هجوم ملخ‌‌ها هستند/ ملخ‌ها تا خرداد می‌روند اما نگران تخم‌ریزی‌شان در ایران هستیم/ عربستان امسال با هجوم ملخ‌ها مبارزه نکرد
Ÿیک مقام مسئول در وزارت جهاد خبر داد: افزایش حمایت از تولیدکنندگان داخلی سموم کشاورزی

خبرگزاری ايسنا:
Ÿسرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی:ملخ‌های جنوب کشور به خراسان رضوی نمی‌رسند
Ÿکمبودی در بازار خرما نیست/ دلایل گرانی
Ÿرئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی:قیمت ۴۰۰ هزار تومانی گوجه سبز منطقی نیست
Ÿ مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس خبر داد، جریمه ۳ میلیاردی سم فروش متقلب با شکایت کشاورز شیرازی
Ÿ گامی در جهت ایجاد چراگاه‌های دائمی و احیای مراتع؛تولید گراس‌های علوفه‌ای متحمل به سرما و خشکی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
Ÿ "فرشته‌های مرگ" کبد را از کار می‌اندازند

خبرگزاری آريا:
Ÿدر راستاي حمايت از توليد کنندگان داخلي؛ افزايش حمايت از توليد کنندگان داخلي سموم کشاورزي
Ÿ طي امسال؛ تشکيل شوراي ملي تعاوني‌ها و تشکل‌هاي بخش کشاورزي

خبرگزاری مهر:
Ÿاطلاعیه سازمان مدیریت بحران؛ حفظ کشور از آفات وظیفه ذاتی وزارت جهاد کشاورزی است
Ÿیک مقام مسئول در وزارت جهاد خبر داد:افزایش حمایت از تولیدکنندگان داخلی سموم کشاورزی
Ÿمجری طرح گندم در گفتگو با مهر: فقط٥ درصدمزارع گندم دچار خسارت ١٠٠ درصدی شد/تولید بیش از مصرف است
Ÿیک مقام مسئول اعلام کرد:شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی تشکیل می‌شود
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:کاهش تولید برنج نخواهیم داشت/ خزانه گیری ۸۵ درصد شالیزارها

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ میزان بارش تجمعی دو ماه گذشته اعلام شد+نمودار
Ÿ شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی تشکیل می‌شود
باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿمجری طرح گندم مطرح کرد؛ کاهش ۷۰۰ هزار تنی تولید گندم در اثر سیل
Ÿقارچ‌های سمی ترس این روزهای طبیعت گردان/ هشداری که باید جدی گرفته شود

روزنامه کيهان:
Ÿ بر اساس گفته‌های یک مسئول، گرانی پیاز به گردن سرما و باران افتاد

روزنامه اطلاعات:
Ÿ سيل 1622 ميليارد ريال به بخش کشاورزي آذربايجان شرقي خسارت زد
Ÿ طرح توسعه باغ در زمين‌هاي شيب‌دار در كلاته رودبار دامغان

روزنامه سبزينه:
Ÿافزایش محصول گندم در مناطق خشک تا ۶ برابر
Ÿسطح زیرکشت گندم ۲ درصد افزایش یافت
Ÿ اولویت دولت و صندوق توسعه ملی، بیمه کشاورزی باشد
Ÿ«سبزینه» بررسی می‌کند، نقش رسانه و رونق تولید در بخش کشاورزی
Ÿ تنها بیمه کشاورزی می‌تواند بخشی از 13 هزار میلیارد تومان خسارت کشاورزان را جبران کند، بیمه کشاورزی سدی برابر بحرا‌ن‌ها

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
آخرین جزئیات مقابله با هجوم ملخ‌های صحرایی به کشور
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تاکنون در ۶ استان کشور در سطحی معادل ۳۸ هزار هکتار مبارزه با ملخ‌های صحرایی صورت گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمد رضا درگاهی درباره آخرین وضعیت مبارزه با ملخ‌های صحرایی در کشور اظهار کرد: این روز‌ها در فضای رسانه‌ای به موضوع مبارزه با ملخ‌های صحرایی پرداخته می شود چرا که ورود ملخ‌های صحرایی در این حجم گسترده طی ۴۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.
این مقام مسئول ادامه داد: در سال جدید احساس می‌شود که کشور‌های حوزه خلیج فارس کمتر به وظایف خود درخصوص مبارزه با ملخ‌های صحرایی پرداخته اند و همین کم توجهی موجب شده است تا دسته‌ها و گروه‌های ملخ‌های صحرایی از شبه جزیره عربستان و عمان وارد استان‌های جنوبی کشور شوند.
وی یادآوری کرد: ۵۹ کشور در معرض هجوم ملخ‌های دنیا هستند و به همین خاطر در فائو کنوانسیونی به نام سواک شکل گرفته که ایران نیز از اعضای آن بشمار می رود.
درگاهی با بیان اینکه بنابر آمار سازمان فائو از دهه اول بهمن سال گذشته کشور در معرض هجوم ملخ‌های صحرایی قرار گرفته است، افزود: ملخ‌ها در مدت زمان ۱ تا ۲ روز، مسیر ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر را طی کرده و به کشور ما رسیده اند.
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه ملخ‌ها قدرت پروازی بسیار بالایی دارند، بیان کرد: زمانیکه ملخ‌های صحرایی فاز تهاجمی پیدا می‌کنند، مسیر ۱۰۰۰ کیلومتری را از روی دریا طی می‌کنند و خود را به سواحل می‌رسانند و پس از تغذیه و جفت گیری، تخم ریزی می‌کند، به همین منظور در روز‌های نخست، استان هرمزگان سریع در حالت آماده باش قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه ۶ استان جنوبی کشور گرفتار هجوم ملخ‌های صحرایی هستند، افزود: هم اکنون ملخ‌های صحرایی استان‌های بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان را به شدت آلوده کرده اند.
درگاهی ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای از وزیر کشور خواست تا استانداران ۶ استان جنوبی کشور، با تشکیل ستاد بحران، تمهیدات و اعتبارات لازم را در نظر بگیرند.
به گفته این مقام مسئول، با توجه به آنکه ملخ یک آفت عمومی است، از این رو دولت وظیفه دارد که بحث مبارزه را انجام دهد.
وی در توصیه‌ای به کشاورزان گفت: از کشاورزان تقاضا داریم که در صورت رویت دسته جات ملخ در استان‌های جنوبی، نتیجه مشاهدات خود را بلافاصله به مراکز جهاد کشاورزی استان‌ها اطلاع دهند تا هر چه سریع‌تر بحث مبارزه آغاز شود.
رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه تا کنون در ۶ استان کشور در سطحی معادل ۳۸ هزار هکتار مبارزه با ملخ صحرایی صورت گرفته است، افزود: تا پایان تیر باید در سطحی معادل ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه انجام شود چرا که یک درصد از سطوح زراعی و باغی کشور یعنی ۳۰ درصد از محصولات زراعی و باغی مورد تهدید قرار گرفته اند.
درگاهی با بیان اینکه ۱۰ هواپیمای سم پاش در این استان‌ها مشغول فعالیت هستند، افزود: با فعالیت شبانه روزی همکاران حتی در تعطیلات عید، رصد و مبارزه زمینی و هوایی علیه ملخ‌های صحرایی در ۶ استان کشور انجام شده است به طوریکه در برخی نقاط به رغم صعب العبور بودن مسیر، مبارزه به صورت هوایی صورت گرفته است.
رئیس سازمان حفظ نباتات ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای به وزیر کشور خواستار ۱۲ میلیارد تومان اعتبار شد و رحمانی فضلی با این امر موافقت کرده و موضوع را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارجاع داده است، امیدواریم طی روز‌های آتی اعتبار مورد نیاز دریافت شود تا با تزریق منابع به استان‌ها مدیریت خوبی در بحث کنترل آفات صورت گیرد.
وی با بیان اینکه سایر کشور‌های دنیا هجوم آفت و ملخ‌های صحرایی را عاملی تهدید کننده در امنیت غذایی کشور می‌دانند، گفت: با تزریق به موقع منابع ضمن مبارزه جدی با ملخ‌های صحرایی در استان‌های جنوبی کشور، از ورود این ملخ‌ها به عرصه‌های زراعی و باغی جلوگیری می‌شود.
درگاهی با اشاره به اینکه تاکنون ملخ‌های صحرایی وارد عرصه‌های زراعی و باغی نشده اند، اظهار کرد: هم اکنون ملخ‌های صحرایی را در عرصه‌های مرتعی کنترل کرده ایم و به هیچ عنوان اجازه نداده ایم که ملخ‌های صحرایی وارد عرصه‌های زراعی و باغی شوند تا امنیت غذایی کشور در معرض خطر قرار گیرد.
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه ملخ‌ها قدرت باروری بالایی دارند، افزود: هر ملخ صحرایی با ورود به کشور و پس از تغذیه، جفت گیری و تخم ریزی ۳۰۰ برابر می‌شود به طوریکه در هر دوره تخم ریزی ۲۵۰ تا ۳۰۰ پوره تولید می‌کند که با بالغ شدن نسل پنجم پوره ها، ملخ‌ها قدرت تهاجمی پیدا می‌کنند.
وی با بیان اینکه اعتبارات سازمان حفظ نباتات تنها مختص ملخ‌های صحرایی نیست، بیان کرد: با توجه به آنکه هجوم ملخ‌های صحرایی در استان‌های جنوبی کشور پدیده غیر قابل پیش بینی بوده است، از این رو باید تمهیداتی جدی در این خصوص به کار گرفته شود تا با تامین وسایل مورد نیاز اعم از سم، هواپیما و .. قدرت مبارزه علیه این آفت خطرناک را داشته باشیم.
درگاهی با بیان اینکه ملخ‌های صحرایی موجود در کشور به ۲ فاز تقسیم شده اند، افزود: خوشبختانه تاکنون با تلاش همکاران در ۶ استان بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان، ملخ‌ها در فاز انفرادی و بینابینی کنترل شده اند و نگذاشته ایم ملخ‌ها حالت تهاجمی پیدا کنند.
وی تسریع در روند مبارزه با ملخ‌های صحرایی را امری ضروری دانست و گفت: با توجه به آنکه تسریع در روند مبارزه تاثیر بسزایی در جلوگیری از حالت تهاجمی ملخ‌های صحرایی دارد، از این رو تخصیص اعتبارات لازم برای مبارزه در جلوگیری از ورود ملخ‌ها به عرصه‌های زراعی و باغی تاثیر بسزایی دارد.
این مقام مسئول در پایان شیوه کنونی مبارزه با ملخ‌های صحرایی را شیمیایی اعلام کرد و گفت: از ۲ ماه گذشته بحث مبارزه با ملخ‌های بالغ به صورت سم پاش‌های زمینی و هوایی آغاز شده است و تا پایان تیر بحث مبارزه همچنان ادامه دارد تا مشکلی برای امنیت غذایی کشور رخ ندهد.

مبارزه با آفت سن و علف های هرز در ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار هکتار از مزارع گندم و جو
از آغاز سال زراعی جاری تا پایان فروردین ماه ۹۸ در سطح ۲ میلیون و ۸۵۳ هزار هکتار از مزارع گندم و جو عملیات مبارزه با آفت سن و علف های هرز انجام شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور در گفتگو با خبرنگار ما با اعلام این مطلب‏، افزود: از مهرماه سال گذشته تا پایان فروردین ماه امسال‏، در سطح ۱۱۴ هزار و ۱۲۷ هکتار از مزارع گندم و جو عملیات مبارزه با آفت سن و در ۲ میلیون و ۷۳۹ هزار هکتار از مزارع یاد شده‏، عملیات مبارزه با علف های هرز انجام شده است.
دکتر اکبر آهنگران ادامه داد: در این مدت، با بیماری زنگ زرد در سطح ۱۷ هزار هکتار‏، بیماری زنگ قهوه ای در ۱۱۵ هکتار، آفات غیر سن در ۱۶۷ هزار هکتار و سایر بیماری ها در سطح ۱۷۱ هزار هکتار مبارزه صورت گرفته است.

خبرگزاری فارس
ستاد بحران در 6 استان جنوبی برای مقابله با ملخ‌های صحرای تشکیل شد
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای از وزیر کشور خواست تا استانداران ۶ استان جنوبی کشور، با تشکیل ستاد بحران، تمهیدات و اعتبارات لازم را در نظر بگیرند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمد رضا درگاهی درباره آخرین وضعیت مبارزه با ملخ‌های صحرایی در کشور اظهار کرد: این روز‌ها در فضای رسانه‌ای به موضوع مبارزه با ملخ‌های صحرایی پرداخته می شود چرا که ورود ملخ‌های صحرایی در این حجم گسترده طی ۴۰ سال اخیر بی سابقه بوده است.
این مقام مسئول ادامه داد: در سال جدید احساس می‌شود که کشور‌های حوزه خلیج فارس کمتر به وظایف خود درخصوص مبارزه با ملخ‌های صحرایی پرداخته اند و همین کم توجهی موجب شده است تا دسته‌ها و گروه‌های ملخ‌های صحرایی از شبه جزیره عربستان و عمان وارد استان‌های جنوبی کشور شوند.
وی یادآوری کرد: ۵۹ کشور در معرض هجوم ملخ‌های دنیا هستند و به همین خاطر در فائو کنوانسیونی به نام سواک شکل گرفته که ایران نیز از اعضای آن بشمار می رود.
درگاهی با بیان اینکه بنابر آمار سازمان فائو از دهه اول بهمن سال گذشته کشور در معرض هجوم ملخ‌های صحرایی قرار گرفته است، افزود: ملخ‌ها در مدت زمان ۱ تا ۲ روز، مسیر ۲۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر را طی کرده و به کشور ما رسیده اند.
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه ملخ‌ها قدرت پروازی بسیار بالایی دارند، بیان کرد: زمانیکه ملخ‌های صحرایی فاز تهاجمی پیدا می‌کنند، مسیر ۱۰۰۰ کیلومتری را از روی دریا طی می‌کنند و خود را به سواحل می‌رسانند و پس از تغذیه و جفت گیری، تخم ریزی می‌کند، به همین منظور در روز‌های نخست، استان هرمزگان سریع در حالت آماده باش قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه ۶ استان جنوبی کشور گرفتار هجوم ملخ‌های صحرایی هستند، افزود: هم اکنون ملخ‌های صحرایی استان‌های بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان را به شدت آلوده کرده اند.
درگاهی ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای از وزیر کشور خواست تا استانداران ۶ استان جنوبی کشور، با تشکیل ستاد بحران، تمهیدات و اعتبارات لازم را در نظر بگیرند.
به گفته این مقام مسئول، با توجه به آنکه ملخ یک آفت عمومی است، از این رو دولت وظیفه دارد که بحث مبارزه را انجام دهد.
وی در توصیه‌ای به کشاورزان گفت: از کشاورزان تقاضا داریم که در صورت رویت دسته جات ملخ در استان‌های جنوبی، نتیجه مشاهدات خود را بلافاصله به مراکز جهاد کشاورزی استان‌ها اطلاع دهند تا هر چه سریع‌تر بحث مبارزه آغاز شود.
رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه تا کنون در ۶ استان کشور در سطحی معادل ۳۸ هزار هکتار مبارزه با ملخ صحرایی صورت گرفته است، افزود: تا پایان تیر باید در سطحی معادل ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه انجام شود چرا که یک درصد از سطوح زراعی و باغی کشور یعنی ۳۰ درصد از محصولات زراعی و باغی مورد تهدید قرار گرفته اند.
درگاهی با بیان اینکه ۱۰ هواپیمای سم پاش در این استان‌ها مشغول فعالیت هستند، افزود: با فعالیت شبانه روزی همکاران حتی در تعطیلات عید، رصد و مبارزه زمینی و هوایی علیه ملخ‌های صحرایی در ۶ استان کشور انجام شده است به طوریکه در برخی نقاط به رغم صعب العبور بودن مسیر، مبارزه به صورت هوایی صورت گرفته است.
رئیس سازمان حفظ نباتات ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی طی نامه‌ای به وزیر کشور خواستار ۱۲ میلیارد تومان اعتبار شد و رحمانی فضلی با این امر موافقت کرده و موضوع را به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارجاع داده است، امیدواریم طی روز‌های آتی اعتبار مورد نیاز دریافت شود تا با تزریق منابع به استان‌ها مدیریت خوبی در بحث کنترل آفات صورت گیرد.
وی با بیان اینکه سایر کشور‌های دنیا هجوم آفت و ملخ‌های صحرایی را عاملی تهدید کننده در امنیت غذایی کشور می‌دانند، گفت: با تزریق به موقع منابع ضمن مبارزه جدی با ملخ‌های صحرایی در استان‌های جنوبی کشور، از ورود این ملخ‌ها به عرصه‌های زراعی و باغی جلوگیری می‌شود.
درگاهی با اشاره به اینکه تاکنون ملخ‌های صحرایی وارد عرصه‌های زراعی و باغی نشده اند، اظهار کرد: هم اکنون ملخ‌های صحرایی را در عرصه‌های مرتعی کنترل کرده ایم و به هیچ عنوان اجازه نداده ایم که ملخ‌های صحرایی وارد عرصه‌های زراعی و باغی شوند تا امنیت غذایی کشور در معرض خطر قرار گیرد.
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه ملخ‌ها قدرت باروری بالایی دارند، افزود: هر ملخ صحرایی با ورود به کشور و پس از تغذیه، جفت گیری و تخم ریزی ۳۰۰ برابر می‌شود به طوریکه در هر دوره تخم ریزی ۲۵۰ تا ۳۰۰ پوره تولید می‌کند که با بالغ شدن نسل پنجم پوره ها، ملخ‌ها قدرت تهاجمی پیدا می‌کنند.
وی با بیان اینکه اعتبارات سازمان حفظ نباتات تنها مختص ملخ‌های صحرایی نیست، بیان کرد: با توجه به آنکه هجوم ملخ‌های صحرایی در استان‌های جنوبی کشور پدیده غیر قابل پیش بینی بوده است، از این رو باید تمهیداتی جدی در این خصوص به کار گرفته شود تا با تامین وسایل مورد نیاز اعم از سم، هواپیما و .. قدرت مبارزه علیه این آفت خطرناک را داشته باشیم.
درگاهی با بیان اینکه ملخ‌های صحرایی موجود در کشور به ۲ فاز تقسیم شده اند، افزود: خوشبختانه تاکنون با تلاش همکاران در ۶ استان بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، خوزستان و سیستان و بلوچستان، ملخ‌ها در فاز انفرادی و بینابینی کنترل شده اند و نگذاشته ایم ملخ‌ها حالت تهاجمی پیدا کنند.
وی تسریع در روند مبارزه با ملخ‌های صحرایی را امری ضروری دانست و گفت: با توجه به آنکه تسریع در روند مبارزه تاثیر بسزایی در جلوگیری از حالت تهاجمی ملخ‌های صحرایی دارد، از این رو تخصیص اعتبارات لازم برای مبارزه در جلوگیری از ورود ملخ‌ها به عرصه‌های زراعی و باغی تاثیر بسزایی دارد.
این مقام مسئول در پایان شیوه کنونی مبارزه با ملخ‌های صحرایی را شیمیایی اعلام کرد و گفت: از ۲ ماه گذشته بحث مبارزه با ملخ‌های بالغ به صورت سم پاش‌های زمینی و هوایی آغاز شده است و تا پایان تیر بحث مبارزه همچنان ادامه دارد تا مشکلی برای امنیت غذایی کشور رخ ندهد.

پایش مستمر مزارع دامغان ازنظر وجود آفت سن
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان از پایش مستمر مزارع این شهرستان خبر داد و گفت: کارشناسان به‌صورت مستمر از مزارع بازدید و وجود سن را در این مزارع رصد می‌کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس از دامغان، محسن طباطباییان پیش از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: بر اساس بازدیدهای صورت‌گرفته از مزارع حومه شهرستان دامغان، آفت سن و شته و در برخی موارد سفیدک پودری مشاهده شده است.
وی با اشاره به میزان تراکم سن در مزارع شهرستان دامغان گفت: بالاترین تراکم سن پنج‌دهم عدد در هر مترمربع در مزارع روستای برم مشاهده شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان افزود: با توجه به شرایط جوی حاکم و آب و هوا و همچنین نرسیدن به نرم مبارزه در روزهای آتی، پایش این آفت در مزارع به کارشناسان توصیه شده است.
طباطباییان با اشاره به رؤیت شته و سفیدک پودری در برخی موارد بیان کرد: به‌محض مساعد شدن شرایط آب و هوایی مبارزه شیمیایی با این آفات در مزارع این شهرستان آغاز می‌شود.
وی درباره نصب فرمون کرمانیا و کارت زرد نیز گفت: فرمون کرمانیا از 29 اسفندماه سال گذشته در باغات نصب شده و پایش روزانه این تله انجام می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان خاطرنشان کرد: درباره شکار پسیل زمستان گذران تاکنون کارت زرد تراکم بسیار پایینی در حد دو عدد پسیل زمستان گذران را نشان داده است.

امسال ۱۴ میلیون تن گندم در کشور تولید می‌شود
تولید گندم در سال زراعی جاری به رغم وقوع سیلاب‌های اخیر در استان‌های کشور حدود ۱۴ میلیون تن برآورد می‌شود.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، این مطلب را مجری طرح گندم در گفت و گو با خبرنگار ما اعلام کرد و گفت: برآورد اولیه تولید گندم در اسفند ماه حدود ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود که با توجه به خسارات ناشی از بارندگی های شدید و سیلاب ها تا امروز ۳۵۰ تا ۷۰۰ هزار تن کاهش تولید را تخمین می زنیم و در عین حال منتظر گزارش ها و آمارهای جدید از استان ها هستیم.
مهندس اسماعیل اسفندیاری پور افزود: در مجموع ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم گندم در استان های خوزستان، لرستان و گلستان دچار خسارت و آبگرفتگی شده اند که ۱۶۰ هزار هکتار آن مربوط به استان خوزستان است.
وی با بیان این که به علت بارندگی ها و پراکنش زمانی مناسب بارش در پاییز سال زراعی جاری انتظار تولید خوب در حوزه گندم را داشتیم، اظهار داشت: ما همچنان روی نظرمان هستیم و تامین این محصول با تولید داخل انجام می شود.
اسفندیاری پور با بیان این که برداشت گندم از استان های سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب فارس، جنوب خوزستان و جنوب کرمان در منطقه جیرفت و کهنوج به تدریج آغاز شده است، تصریح کرد: تا کنون در سطح بیش از ۸ هزار هکتار برداشت گندم صورت گرفته است.
وی آثار بارندگی ها برای گندم آبی و به ویژه اراضی دیم را مثبت ارزیابی و سطح اراضی گندم دیم را در سال زراعی جاری ۴ میلیون هکتار عنوان کرد.
وی گفت: اراضی دیم از نظر رطوبت و بارندگی در سنوات گذشته در مضیقه بودند، اما امسال شرایط مطلوبی دارند.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در همین حال در مورد افزایش بیماری ها در حوزه گندم به کشاورزان هشدار داد و اذعان داشت: امسال با توجه به میزان بارندگی ها و رطوبت، شرایط برای توسعه بیماری های گندم فراهم است و کشاورزان باید در کنار آفت سن و علف های هرز به بیماری ها نیز توجه داشته باشند و مبارزه با انواع بیماری ها را در دستور کار قرار دهند.

رتبه نخست ایران در صادرات 7 گیاه دارویی
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بر اساس آمار ۱۱ ماهه سال گذشته، ۳۳۶ هزار و ۸۳۶ تن انواع گیاهان دارویی به ارزش ۵۲۰ میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی «حسین زینلی» افزود: صادرات گیاهان دارویی در ۱۱ ماه ابتدایی سال ۹۷، نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ بیش از ۷۰ میلیون دلار رشد کرده است.
وی با بیان اینکه زعفران، گل محمدی، آنغوزه، باریج، گون، کتیرا و زیره ایران رتبه نخست صادرات جهان را دارند، اظهار داشت: در ۱۱ ماه سال ۹۷، بیش از ۲۵۰ تن زعفران به ارزش ۳۱۹ میلیون دلار به ۴۸ کشور دنیا از جمله افغانستان، اسپانیا، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، هلند، آمریکا صادر شده است.
زینلی تصریح کرد: همچنین در این مدت، بیش از ۵۳ هزار تن گیاه دارویی پرورشی به ارزش ۳۴ میلیون دلار، هشت تن روغن اسانس به ارزش پنج میلیون دلار، ۱۶۳ تن گل محمدی خشک و سه هزار تن گلاب به ارزش هشت میلیون دلار صادرات شده است.
مجری طرح گیاهان دارویی گفت: علاوه بر این، در مدت مذکور گیاهان دارویی همچون هل، زنجبیل، دارچین و زیره به ارزش ۱۶۰ میلیون دلار وارد کشور شده است.

روزنامه سبزينه
۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در معرض خطر هجوم ملخ‌های صحرایی قرار دارد
مبارزه با ملخ‌ها در ۳۸ هزار هکتار
محمدرضا درگاهی، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، گفت: عملیات مبارزه با ملخ صحرایی در ۳۸ هزار هکتار از اراضی شش استان جنوبی کشور اجرا شد. رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار کرد: هجوم این تعداد ملخ به زمین‌های کشاورزی در چهل سال گذشته بی‌سابقه بوده و در سال ۱۳۴۰ یکبار ملخ‌ها به زمین‌های کشاورزی حمله کردند که بالغ‌بر دومیلیون و ۵۰۰ هزار هکتار زمین آسیب دید. وی افزود: درحال‌حاضر ۲۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی در معرض خطر قرار دارند که تاکنون در ۳۸ هزار هکتار مبارزه جدی انجام شده و خطر از بین رفته است. محمد رضا درگاهی ادامه داد: این آفات که ملخ صحرایی نام دارند از آفات بسیار خطرناکی است که اگر کنترل نشوند امنیت غذایی را تهدید می‌کنند. هم‌اکنون ملخ‌هایی که از عربستان وارد کشور شده‌اند به شش استان جنوبی، یعنی بوشهر، سیستان‌وبلوچستان، هرمزگان، فارس، خوزستان و کرمان رسیده‌اند. رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به این‌که وظیفه مبارزه با ملخ به‌عهده دولت است، بیان کرد: هم‌اکنون در این شش استان اعلام آماده‌باش و اقدامات برای دفع آفت انجام شده است؛ ولی اعتبار لازم برای قوت گرفتن این فعالیت‌ها که بالغ‌بر ۱۰ میلیارد تومان است باید تأمین شود. درگاهی اضافه کرد: درحال‌حاضر این مشکل کنترل شده و در صورت تأمین اعتبار و اقدامات صورت گرفته این آفت با حداقل خسارت دفع می‌شود و جای نگرانی نیست. وی ادامه داد: تاکنون آسیبی جدی به زمین‌های کشاورزی وارد نشده، ولی مبارزه با این آفت باید گسترش یابد؛ چراکه ۱۲۵ هزار میلیارد تومان ارزش ریالی محصولاتی است که در خطر قرار دارند که در برابر این رقم مبلغ مورد نیاز برای مبارزه با این آفت بسیار ناچیز است و پیش‌بینی می‌شود که در صورت انجام حمایت‌های لازم تا آخر تیرماه این آفت دفع شود. این مقام مسئول تصریح کرد: به‌ نظر می‌آید عربستان وظایف ذاتی خود را در قبال مبارزه با این آفت را انجام نداده و در همین رابطه برای بررسی این موضوع اعتراض خود را به فائو ارائه کرده است. گفتنی است، سازمان غذا و خواربار جهانی به چند کشور ازجمله ایران درباره خطر حمله ملخ‌ها هشدار داد. سازمان غذا و خواربار جهانی ملل متحد، «فائو» طبق گزارشی که در وب‌سایت این سازمان قرار داده شد، اعلام کرد که گروهی از کشورها در خطر حمله ملخ‌های بیابانی قرار دارند؛ این مسأله به‌معنای آن است که این کشورها می‌بایست اقدام‌های پیشگیرانه و محافظتی از مزارع را در دستور کار قرار دهند. کشورهای ایران، سودان و عربستان سعودی از این جمله این کشورها هستند. تلاش برای نابودی ملخ صحرایی مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این‌که معمولاً هر پنج تا شش سال شاهد حمله جمعیت محدود ملخ‌ها به ایران بوده‌ایم، گفت: با ورود یک موج ملخ به سواحل جنوبی موج بعدی نیز به فاصله یک هفته تا ۱۰روز تکرار شده و این موج ورود ملخ‌ها تا پایان خرداد‌ماه ادامه دارد. سعید معین افزود: تلاش می‌شود تا با سم‌پاشی از تخم‌ریزی این ملخ‌ها جلوگیری شود؛ اما معمولاً با سم‌پاشی تا ۹۵ درصد جمعیت این ملخ‌ها تلف شده و پنج تا ۱۰درصد تخم‌ها باقی می‌ماند که با رصد این حشرات از طریق جی‌پی‌اس مابقی ملخ‌ها نیز سم‌پاشی شده و از بین می‌روند. وی افزود: طبق اطلاعات فائو، از اواخر فروردین و اردیبهشت با تراکم‌های بسیار بالاتری از هجوم ملخ‌ها نسبت به آنچه تا‌کنون شاهد بوده‌ایم مواجه خواهیم شد. معین با بیان این‌که این نوع ملخ با پرواز از شبه‌جزیره عربستان و بیش از ۴۰۰ کیلومتر حرکت از روی دریا راهی ایران می‌شود، گفت: در میان گونه‌های گوناگون ملخ، تنها این نوع ملخ قادر است با سرعت ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر روزانه ۱۰ تا ۱۲ساعت پرواز کند؛ اما اوج مهارت این حشرات آن است که به هنگام وزش باد موافق، خود را در مسیر باد رها کرده و با ثابت کردن بال خود (گلایدر کردن) می‌توانند در ساعت بسته به سرعت باد، از ۵۰۰ تا دوهزار کیلومتر مسافت را طی کنند. معین افزود: پیش‌بینی فائو آن است که از اواخر فروردین و اردیبهشت‌ماه امسال با تراکم‌های بسیار بالاتری از هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به آنچه تا‌کنون شاهد بوده‌ایم، مواجه خواهیم شد. علت آن است که ۲۰ دسته ملخ در ساحل دریای سرخ عربستان تا یمن مستقر هستند و طبق تعریف فائو هر دسته بین ۲۰ تا ۱۵۰میلیون ملخ را شامل می‌شود. (به‌طور متوسط ۵۰ میلیون ملخ) علاوه‌بر آن در مناطق مرکزی عربستان نیز هفت تا هشت دسته ملخ مستقر است که طبق اطلاعاتی که فائو در بولتن‌هایی که هر ۱۵روز یک‌بار می‌فرستند اعلام کرده، از نظر تراکم به همان میزان ملخ‌های ساحل دریای سرخ در عربستان است. ملخ صحرایی مهاجم به ایران با نام علمی (شیستو سرکا گریگاریا) در شرق آفریقا و کشورهای سودان، اتیوپی و اریتره زندگی می‌کند. این نوع ملخ پس از رسیدن به دوره پنجم رشد و تغذیه خود به رنگ قهو‌ه‌ای درمی‌آید و بدنش دارای چربی فراوانی است. معین افزود: این نوع ملخ که بدنش در سنین یک تا پنج انباشته از چربی است و رنگ قهو‌ه‌ای دارد، به‌دلیل آماده‌شدن برای جفت‌گیری و تخم‌ریزی باید این چربی را از طریق پرواز طولانی بسوزاند. شبکه‌های پیش‌آگاهی مبارزه با آفت ملخ در کرمان فعال شده است محمدرضا پورخاتون، معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، گفت: شبکه‌های پیش‌آگاهی و مبارزه با آفت ملخ‌های صحرایی در کرمان فعال شده است. پورخاتون افزود: ملخ‌های صحرایی ازجمله آفاتی هستند که کشورهای مختلف را گرفتار می‌کند. وی با اشاره به این‌که جمعیت ملخ‌ها در عربستان و یمن به‌دلیل مشکلات مواجه با آن کنترل نشده است، تصریح کرد: این مهم موجب سرایت جمعیت زیادی از ملخ‌ها به سایر کشورها می‌شود. پورخاتون تأکید کرد: سال گذشته در راستای مبارزه با ملخ‌های صحرایی در استان کرمان با هماهنگی خوب دستگاه‌های اجرایی و مدیریتی مناسب، اتفاقات خوبی رقم خورد. وی افزود: مبارزه با ملخ‌های صحرایی به‌عنوان آفت مزارع طی سال گذشته در استان کرمان با موفقیت انجام شد. پورخاتون با اشاره به این‌که هم‌اکنون باغ‌ها و مزارع از نظر وجود آفت ملخ صحرایی مورد بررسی قرار می‌گیرند، تصریح کرد: در صورت افزایش جمعیت ملخ‌های صحرایی از حد مجاز مبارزه شیمیایی علیه این آفت انجام می‌شود. معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان تأکید کرد: امکان هجوم و تشدید جمعیت ملخ صحرایی از اردیبهشت سال جاری در مزارع استان کرمان وجود دارد. وی گفت: آمادگی مقابله با ملخ صحرایی در مزارع در استان کرمان ایجاد شده است. سال گذشته استان کرمان در مبارزه با افت ملخ صحرایی عملکرد مثبتی را در کارنامه خود ثبت کرد. مرحله دوم مهاجرت ملخ‌ها در قشم مشاهده نشد مالک یزدان‌پناه، مدیرجهاد کشاورزی قشم، افزود: احتمال می‌رود در اثر بارش باران ملخ‌ها مهاجرت کرده یا مخفی شوند که با گرم‌تر شدن هوا نتیجه قطعی اعلام می‌شود. وی ادامه داد: رصد جزیره ادامه دارد و بازدیدهای لازم انجام می‌شود و نتایج آن به اطلاع مردم می‌رسد. مدیرجهاد کشاورزی قشم تصریح کرد: هفته گذشته، قشم از مرحله اول حمله ملخ‌ها در امان ماند و اگرچه تعداد محدودی ملخ در حوالی روستای باسعیدو مشاهده شد؛ اما به مرحله بحران نرسید. بیش از 500 هکتار زمین در شهرستان قشم زیر فعالیت‌های کشاورزی، شیلات و امور دامی قرار دارد و شش‌هزار و 620 بهره‌بردار در این بخش فعال هستند. شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با 150 هزار نفر جمعیت در میان آب‌های خلیج فارس از توابع استان هرمزگان است. هجوم ملخ‌های صحرایی به حاجی‌آباد رئیس جهاد کشاورزی شهرستان حاجی‌آباد از هجوم ملخ‌های صحرایی به حاجی‌آباد خبر داد و گفت: ملخ‌های صحرایی در هشت‌هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های این شهرستان ردیابی شدند. مهدی عباس‌پور از هجوم ملخ‌های صحرایی به زمین‌های کشاورزی و مراتع شهرستان حاجی‌آباد خبر داد و گفت: طرح ردیابی ملخ‌های صحرایی در هشت‌هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های این شهرستان اجرا شد. وی با بیان این مطلب افزود: پس از شناسایی و مبارزه با ملخ‌های صحرایی در مناطق کلوچان، گردکان، زمین سیاه، شهدادی، تل‌قلعه و طاشکوئیه آغاز شد. رئیس جهاد کشاورزی شهرستان حاجی‌آباد خاطرنشان کرد: این مبارزه سم‌پاشی با سموم دلتا مترین در ۴۰۰ هکتار از زمین‌ها با سم‌پاش‌های توربینی پشت تراکتوری انجام شد. عباس‌پور بیان کرد: مشاهده ملخ‌های صحرایی در شهرستان حاجی‌آباد از حدود 10 روز پیش آغاز شد و در صورت مشاهده این ملخ‌ها دوباره طرح سم‌پاشی اجرا می‌شود. به گزارش «سبزینه» خبرهای روزهای اخیر حاکی از آن است که دسته‌های چند صدمیلیونی ملخ‌های پرنده با پرواز از شبه جزیره عربستان به جنوب ایران به‌ویژه به استان هرمزگان آمده‌اند؛ مسئولان سازمان حفظ نباتات در تلاش‌ هستند تا از ورود آن‌ها به اراضی کشاورزی خودداری کنند. بارش شدید باران در هفته‌های گذشته در مناطق مختلف کشورمان جاذبه ایران را برای حضور این موجودات افزایش داده است.

خبرگزاری ايرنا
هجوم ملخ های صحرایی به زرین آباد صحت ندارد
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: خبر ورود و هجوم ملخ های مهاجم صحرایی به منطقه زرین آباد دهلران بی اساس و کذب است.
به گزارش ایرنا، امروز در برخی کانال ها، سایت ها و پایگاه های اطلاع رسانی خبری مبنی بر هجوم ملخ های صحرایی یا دریایی به منطقه زرین آباد شهرستان دهلران منتشر شد که موجب تشویش اذهان عمومی شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی ایلام روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با حضور چندین گروه از کارشناسان این سازمان در منطقه زرین آباد و دیگر مناطق اطراف موضوع به علت اهمیت آن مورد بررسی قرار گرفت.
سیامک بیگی افزود: با بررسی های انجام گرفته مشخص شد حشره ای که به عنوان ملخ صحرایی ذکر شده نوعی سوسک بومی خود منطقه است که به علت رطوبت بالای هوا و شرایط مساعد جوی امسال میزان تکثیر و زاد و ولد آنها نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است.
وی یادآور شد: این سوسک ها از نوع شکارگر بوده و اقدام به شکار حشرات و آفات ریز کرده و به نوعی پاکسازی منطقه از آفات را انجام می دهند.
وی با انتقاد از رسانه هایی که بدون بررسی صحت یک موضوع اقدام به انتشار اخبار دلهره آور می کنند، گفت: رسانه ها در قبال آرامش افکار عمومی مسئول هستند و انتشار اخبار کذب تبعات منفی گسترده را برای جامعه در پی دارد.
وی تاکید کرد: حرکت و مناطق درگیر این حشره به طور مرتب توسط کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی و نیز سازمان جهانی فائو رصد و اطلاع رسانی می شود.
بیگی افزود: هیچ گونه ملخ مهاجمی در استان ایلام تاکنون مشاهده نشده و تمام تمهیدات لازم برای مقابله با این حشره در صورت ورود به استان اندیشیده شده است.
به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر ملخ های مهاجم صحرایی از طرف عربستان به سمت ایران در حرکت هستند و تاکنون 6 استان جنوب و جنوب شرق کشور درگیر این موضوع شده اند.
این ملخ ها که بعد از سیلاب و به خاطر رطوبت هوا و نیز افزایش فضاهای سبز کشاورزی و طبیعی به سمت ایران آمده اند می توانند در کمترین زمان ممکن حجم زیادی از خسارت ها را به بار بیاروند.

گارد ویژه بخش کشاورزی کرمان در برابر هجوم ملخ ها
بعد از اعلام هجوم ملخ ها به استانها و آشکار شدن نشانه هایی از هجوم این آفت در مناطق شمالی و جنوبی استان کرمان متولیان بخش کشاورزی نیز تدابیر و گارد حفاظتی ویژه ای را در برابر هجوم ملخ ها به مزارع و باغات این استان طراحی و اجرایی کردند.
به گزارش ایرنا، شنیدن خبر هجوم میلیون ها ملخ های صحرایی به کشور و استان کرمان در کنار استانهایی مانند فارس، سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان ترس و دلهره ای را در دل هر شنونده ایجاد می کند.
هجوم ملخ ها به مزارع کشاورزی مساوی با از بین رفتن محصولات و به خطر افتادن امنیت غذایی مناطق است که البته با تدابیر مسئولان و کارشناسان جهاد کشاورزی این مهم در استان کرمان در حد قابل قبولی مدیریت شده است.
ملخ صحرایی که پس از طی هزاران کیلومتر از عربستان به خلیج ‌فارس و سپس ایران رسیده اکنون با گارد ویژه حفاظت مزارع در استان کرمان روبرو شده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب استان کرمان با اشاره به اعلام سازمان فائو مبنی بر اینکه وضعیت ایران از حالت زرد به نارنجی تبدیل شده است، گفت: وضعیت ایران هم اکنون در حالت نارنجی و این موضوع کاملا درست است.
سعید برخوری افزود: ملخ های زیادی از بهمن‌ ماه سال گذشته وارد ایران شده است و این امر وضعیت هشدار است.
به گفته برخوری تخم گذاری ملخ ها دور از چشم کارشناسان کشاورزی و کشاورزان موجب تشکیل دسته های میلیونی ملخ و در نتیجه از بین رفتن محصولات کشاورزی می شود.
وی اضافه داد: جنوب استان کرمان از بهمن سال گذشته با هجوم ملخ ‌های صحرایی دست و پنجه نرم می کند.
وی با بیان اینکه ملخها از شبه جزیره عربستان به سمت کشور ما آمده اند تصریح کرد: امسال کشور عربستان به دلیل مختلف با ملخ ‌های صحرایی مبارزه نکرد و همین امر سبب شد از بهمن‌ ماه سال گذشته این ملخ ها وارد ایران شوند که بخشی از جنوب استانهای فارس، کرمان و هرمزگان را درگیر این آفت کند.
وی افزود: تالاب جازموریان و سرسبزی مراتع جاذبه بسیار خوبی برای حضور ملخ های صحرایی به شمار می رود.
وی اظهار داشت: جنوب استان کرمان از بهمن‌ ماه سال گذشته در حال ردیابی و مبارزه با ملخ صحرایی است و تاکنون حدود هزار و 400 هکتار از این منطقه سمپاشی شده است.
برخوری با بیان اینکه مزارع قبل از رسیدن تخم ملخ‌ ها به مرحله پورگی یعنی قبل از یافتن قدرت پرواز سم پاشی می شود اظهار داشت : وضعیت هجوم ملخ ها در مزارع جنوب کرمان تحت کنترل است
وی تاکید کرد: ملخ ها تاکنون هیچ خسارتی به مزارع کشاورزی نرسانده و در حال حاضر در حال مبارزه با این آفت در مراتع هستیم.
**عاقبت ورود ملخ های صحرایی به جنوب استان کرمان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: این ملخ ها در دسته های چند صد هزار تایی از عربستان و خلیج فارس عبور کرده و به هرمزگان آمده اند و اکنون جنوب استان های کرمان و فارس را درگیر کرده اند.
برخوری با بیان اینکه تالاب جازموریان در جنوب استان کرمان یکی از میزبانان سنتی این ملخ بوده است، افزود: با توجه به خشک شدن تالاب در سال های گذشته و کمبود علوفه در این منطقه این نگرانی وجود داشت که دسته های ملخ به مزارع و باغ های شهرستان های جنوبی هجوم ببرند.
وی تصریح کرد: تاکنون 700 هکتار از مزارع جنوب استان برای مقابله با ملخ های مهاجر سمپاشی شده و گروه های اعزامی از سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان و وزارت جهاد کشاورزی در منطقه حضور دارند و سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد فائو نیز در رصد و کنترل این افت با ما همکاری می کند، پس جای نگرانی نیست.
** برنامه ریزی برای زمین گیر کردن ملخ ها در جنوب کرمان
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از آمادگی کامل این سازمان برای زمین گیر کردن ملخ های صحرایی خبر داد و گفت: تمهیدات لازم برای مبارزه با ملخ های صحرایی در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان اتخاذ شده است.
مجید فرخی افزود: یک فروند هواپیمای سمپاش و 10 دستگاه ماشین مجهز به دستگاه سم پاش در منطقه جازموریان آماده مبارزه با ملخ صحرایی است.
وی بیان کرد: با توجه به هجوم ملخ صحرایی به برخی استان های همجوار خلیج فارس و نظر به هشدار سازمان حفظ نباتات مبنی بر آمادگی کامل برای مبارزه در دشت جازموریان، با پیگیری به عمل آمده، دیده بانان و دستگاه های مبارز مستقر هستند و جای هیچگونه نگرانی نیست.
** شبکه های پیش آگاهی مبارزه با آفت ملخ در کرمان فعال شده است
معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: هم اکنون شبکه های پیش آگاهی و مراقبت مبارزه با آفت ملخ در کرمان فعال شده است.
محمدرضا پورخاتون افزود: ملخ های صحرایی یکی از آفاتی هستند که کشورهای مختلفی را گرفتار کرده اند.
وی با اشاره به اینکه جمعیت ملخ ها در عربستان کنترل نشده تصریح کرد: بی شک این کم کاری، موجب سرایت جمعیت زیادی از ملخ ها به سایر کشورها می شود.
پورخاتون با بیان اینکه طی 2 روز گذشته گزارشی از مرکز خدمات کشاورزی در منطقه دولت آباد کرمان مبنی بر مشاهده ملخ های مهاجر دریافت شد گفت: بلافاصله کارشناس کشاورزی به این منطقه اعزام شدند.
وی تصریح کرد: پس از مشاهده و تایید وجود ملخ های صحرایی مهاجر به صورت محدود در پنج هزار هکتار از اراضی منطقه دولت آباد سم و پاشی و کانون کوبی از صبح امروز آغاز شد.
پور خاتون تاکید کرد: هم اکنون سم پاشی و کانون کوبی ملخ صحرایی مهاجر در اراضی کشاورزی دولت آباد با موفقیت انجام شده است

وی با تاکید بر اینکه زیرساخت ها به منظور مقابله با ملخ صحرایی در استان کرمان آماده است از مردم و کشاورزان خواست در صورت مشاهده موارد مشکوک در زمینه وجود ملخ ها مراتب را از طریق شماره تلفن های 09133991088 مدیریت حفظ نباتات و 32521034 اطلاع دهند.
وی افزود: مبارزه با ملخ های صحرایی به عنوان آفت مزارع طی سال گذشته در استان کرمان با موفقیت انجام شد.
پورخاتون با اشاره به اینکه هم اکنون باغات و مزارع از نظر وجود آفت ملخ صحرایی مورد بررسی قرار می گیرند تصریح کرد: در صورت افزایش جمعیت ملخ های صحرایی از حد مجاز مبارزه شیمیایی علیه این آفت انجام می شود.
بر اساس اعلام مسئولان، برای مبارزه و جلوگیری از بروز خسارت جدی به مزارع کشاورزی ناشی از شیوع این آفت، نیاز به حداقل بیش از 120 میلیارد ریال نقدینگی است که از ستاد مدیریت بحران درخواست شده که در صورت تامین این رقم می توان با این میهمان ناخوانده مبارزه ای اساسی داشت و از گسترش آن جلوگیری کرد.
سازمان خوارو بار کشاورزی ملل متحد(فائو) نیز در گزارش خود آورده است:برخی ازگروه‌های ملخ صحرایی به سمت عربستان حرکت کرده و درماه مارس درآنجا تخم‌ گذاری کردند،سپس به سمت جنوب غرب آسیا حرکت کرده و گروه‌های بزرگتر تشکیل داده و گیاهان زراعی، باغی و حتی علف های هرز را می خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه‎ روز می‎ تواند تا 150 کیلومتر پرواز کند.
این نوع از ملخ ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف از جمله جنگل ها، باغهای میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می شوند.
همچنین ملخ صحرایی می تواند 6 تا 20 ساعت بدون وقفه با سرعت وزش باد 12 تا 120 کیلومتر برساعت پرواز کند.
بر اساس اعلام فائو و کارشناسان بخش کشاورزی، ملخ ‌های صحرایی آفت هایی خطرناک برای کشاورزی کشور محسوب می شوند که در صورت تداوم حضور آنان می توانند امنیت غذایی را نیز مختل کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان:
80 میلیارد ریال اعتباربرای مقابله با ملخ های صحرایی نیاز است
رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: از اواخر سال گذشته هجوم ملخ های صحرایی به استان آغاز شد که تاکنون اقدام هایی در این زمینه صورت گرفت و اکنون برای مقابله با آن به اعتبار 80 میلیارد ریال نیاز است.
به گزارش ایرنا، علی باقرزاده همایی عصر شنبه در نشست با خبرنگاران افزود: از این مبلغ 50 میلیارد ریال برای آمادگاه و 30میلیارد ریال هم جهت مبارزه با ملخ های صحرایی پیشنهاد شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان یاد آور شد: از ابتدای مبارزه با این آفت 10 میلیارد ریال هزینه شده که در صورت تامین هزینه های مابقی، آمادگی کامل مقابله را داریم.
باقرزاده خاطر نشان کرد: از بهمن ماه 97 برای مقابله با هجوم ملخ های صحرایی گروه هایی را در قالب تجهیزات و نیروها تشکیل دادیم و توانستیم با همکاری کشاورزان 22 هزار هکتار از زمین های آلوده را سمپاشی کنیم.
این مقام مسوول بیان داشت: هجوم ملخ های صحرایی تاکنون در 50 نقطه از استان شناسایی شده که برای مهار و مبارزه با آنها هیچ کمبود تجهیزاتی وجود نداریم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با اشاره به اینکه تا کنون هیچگونه خسارتی از سوی کشاورزان استان گزارش نشده است ، اظهارداشت: درهر نقطه ای که هجوم ملخ ها اطلاع داده می شود ظرف 24 ساعت سمپاشی صورت می گیرد.
باقرزاده از مردم در استان درخواست کرد در صورت مشاهده این گونه ملخ های صحرایی که به رنگ زرد طلایی هستند به سامانه 3315 جهاد کشاورزی اطلاع دهند تا در سریع ترین زمان اقدام های لازم جهت جلوگیری از افزایش ملخ ها انجام شود.
وی شهرستان های سیریک، جاسک و بندرلنگه را مستعد این آفت در سال های گذشته نیز دانست و گفت: تخمگذاری این گونه ملخ ها به طور معمول بین 20 تا 30 سال طول می کشد و مدت مبارزه با آنها بیش از 4 سال خواهد بود.

563هزار هکتار برای مبارزه باآفت ملخ در خوزستان پایش شد
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گفت: عملیات پایش 563هزار هکتار اراضی کشاورزی استان به منظور شناسایی و مبارزه با آفت ملخ انجام شد.
محمد قاسمی نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از انجام پایش ، 127 گروه ردیابی و 17 گروه سمپاشی ، عملیات مبارزه با این آفت در سطح 6 هزار و 300هکتار در اراضی کشاورزی مناطق هندیجان ، ماهشهر و بهبهان که کانون های اصلی این آفت بودند با هواپیمای سمپاش ، پهپاد و سمپاش های دستی انجام شد.
معاون بهبود تولیدات کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خوزستان در ادامه گفت: برای پیشگیری از گسترش این آفت ، برخی اراضی استان بوشهر تا عمق 10 تا 15کیلومتر انجام شد. وی گفت: در پنج شهرستان استان خوزستان نیز ، آفت ملخ به صورت غیرتهاجمی و پراکنده مشاهده شد ولی خسارتی به همراه نداشتند.
قاسمی نژاد با بیان اینکه نخستین گله های ملخ، یازدهم بهمن ماه پارسال در هندیجان مشاهده شد و سپس برای مهار آلودگی و کاهش خطرات ناشی از این آفت مهلک اقدام های مقدماتی انجام شد افزود: با توجه به اینکه هم اکنون نیز کشورهای عراق و کویت از ناحیه آفت ملخ در وضعیت زرد قرار دارند احتمال خطر طغیان این آفت در مناطقی از استان خوزستان همچنان وجود دارد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان در ادامه از همه کشاورزان و بهره برداران محلی خواست به محض مشاهده این آفت در مزرعه ، به نزدیک ترین مرکز خدمات کشاورزی مراجعه کنند تا نسبت به رفع آلودگی اقدام شود.
آفت ملخ دریایی (صحرایی) که از مضرترین انواع ملخ است از صحرای آفریقا و عربستان عبور کرده و از خلیج فارس وارد برخی شهرهای جنوبی ایران از جمله هرمزگان و بوشهر شدند.
سه روز پس از اخطار فائو، ورود نخستین دسته های ملخ دریایی در هشتم بهمن امسال در منطقه بندرلنگه هرمزگان محرز شد.در نیمه اول بهمن ماه سال گذشته نیز جهاد کشاورزی هندیجان مشاهده این آفت را تایید کرد.

سازمان حفظ نباتات همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی اعمال کرد
کاهش 4درصدی صدور مجوز واردات سموم گیاهی آماده در سال 97
مدیرکل دفتر آفتکش های سازمان حفظ نباتات کشور گفت: پارسال در حمایت از تولیدکنندگان داخلی، صدور مجوز واردات سموم حاصل از تکنیکال و آماده مصرف در مقایسه با سال های گذشته چهار درصد کاهش یافت تا کارخانه های تولید سموم داخلی آنها را فرموله و آماده مصرف کنند.
به گزارش شنبه تارنمای وزارت جهاد کشاورزی، سعیده نوربخش افزود: سال های گذشته واردات سم آماده مصرف 30 درصد و سم حاصل از تکنیکال 70 درصد بود اما پارسال از 33 هزار تن سم وارداتی با ارز 4200 تومانی، 26 درصد مربوط به سم آماده مصرف و 74 درصد مربوط به سم حاصل از تکنیکال می شد.
وی تصریح کرد: از 26 درصد سم آماده مصرف وارد شده، 20 درصد متعلق به سموم اصلی اروپایی بود که شرکت های هند و چین توان ساخت این نوع سموم را ندارند و فقط 6 درصد سم آماده مصرف از کشورهای هند و چین وارد شد که توان رقابت با تولید داخل را دارد.
نوربخش اضافه کرد: با وجود تحریم ها و مسائل ارزی 33 هزار تن سموم آماده مصرف و حاصل از تکنیکال توسط انجمن های تولیدکننده و واردکننده سموم با ارز دولتی 4200 تومانی در سال 97 به کشور وارد شد.
** راهکارهایی برای جلوگیری از کم فروشی
نوربخش تصریح کرد: امسال با توجه به تخصیص ارز 4200 تومانی به سم، سازمان حفظ نباتات برای جلوگیری از کم فروشی و مشکلاتی در این زمینه، موجودی شرکت های واردکننده، تولیدکننده و عملیات توزیع را به طور مرتب پایش می کند.
«در صورت دریافت گزارشی مبنی بر فقدان سم مورد نیاز در یک استان، بلافاصله اقدامات لازم برای توزیع انجام می شود» .
این مسئول درباره ممنوعیت صادرات سم تکنیکال به سایر کشورها گفت: برای جلوگیری از خروج ارز دولتی از کشور، به شرکت هایی که سم تکنیکال را با ارز دولتی وارد کرده اند اجازه صادرات داده نمی شود و فقط در مواردی که سم حاصل از تکنیکال به طور کامل در داخل تولید شود، همچون روغن ها یا مخلوط بردو که تولید کامل داخلی است اجازه صادرات داده می شود.
وی میزان متوسط مصرف سالیانه سم در کشور را 25 هزار تا 30 هزار تن اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، طبق سیاست وزارت جهاد کشاورزی سموم بخش کشاورزی باید همانند دارو زیر نظر سازمان حفظ نباتات با نسخه کلینیک ها در اختیار متقاضیان قرار گیرد اما این موضوع رعایت نمی شود.
سموم مورد مصرف بخش کشاورزی نزدیک 25 درصد از محل واردات و 75 درصد توسط شرکت های داخلی تهیه و تامین می شود.
چندی پیش به دلیل تحریم علیه ایران با وقفه واردات مواد اولیه تولید سم روبرو شدیم اما اکنون در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

سرمازدگی محصولات کشاورزی و ضرورت اقدامات پیشگیرانه
اقدامات پیشگیرانه از قبیل اطلاع رسانی به موقع و صحیح، ایجاد بادشکن در حریم باغها، برافروختن آتش و دود و استفاده از تجهیزات و فناوری های تازه بهترین راهکار برای مقابله با سرمازدگی محصولات باغی و کشاورزی هستند.
به گزارش ایرنا، سرمازدگی سالانه خسارت های بی شماری را به بخش کشاورزی کشور وارد می سازد و دولت را نیز مجبور می سازد تا همه ساله ردیف بودجه اعتباری سرسام آوری را برای جبران خسارت های آن اختصاص دهد.
با نگاهی به میزان خسارت های ناشی از سرمازدگی محصولات کشاورزی طی دهه های گذشته می توان نتیجه گرفت که سرمازدگی به لحاظ تغییرات اقلیمی به پدیده ای دایمی و همیشگی در کشاورزی ایران تبدیل شده و باید با بهره گیری از شیوه های سنتی و فناوری های روز برای مقابه با آن اقدام کرد.
پدیده سرمازدگی در استان قزوین طی سال های گذشته به یک معضل برای مسئولان و کشاورزان منطقه تبدیل شده و خسارت های فراوانی را به بار آورده است.
این پدیده در سال 97 یکی از بی سابقه ترین حوادثی بود که گریبان کشاورزان استان را فرا گرفت و به 70 درصد محصولات باغی استان آسیب زد و چهار هزار و 200 میلیارد ریال خسارت به بار آورد.
با توجه به اعلام اداره کل هواشناسی قزوین مبنی بر کاهش دمای هوای استان در هفته نخست اردیبهشت ماه و احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی، باید هرچه سریعتر برای جلوگیری از تکرار حادثه سال گذشته در سطح استان اقدام کرد و جلوی سرمازدگی محصولات باغی و زراعی را گرفت.
***اطلاع رسانی سریع و به موقع، مهمترین اصل برای جلوگیری از سرمازدگی
رییس مدیریت بحران جهاد کشاورزی قزوین در این رابطه اظهار داشت: مهمترین موضوع و مساله هنگام پیش بینی و وقوع سرمازدگی، اطلاع رسانی شفاف، سریع و به موقع است.
علی همت زاده تاکید کرد: قزوین یکی از استان هایی است که در بیشتر ایام سال از سرمازدگی محصولات کشاورزی آسیب دیده است تا جایی که میزان خسارت های ناشی از محصولات کشاورزی سال گذشته استان بیش از 20 هزار میلیارد ریال بود.
وی با اشاره به برگزاری کلاس های ترویجی جهاد کشاورزی در طول سال، یادآور شد: سال گذشته در 400 دوره آموزشی، 10 تا 15 دقیقه در هر کلاس به موضوع پیشگیری از حوادثی مانند خشکسالی، سرمازدگی و آنفولانزا اختصاص داده شد.
این مسئول یکی از راه های مقابله با پدیده سرمازدگی در باغها را ایجاد دود و روشن کردن آتش اعلام کرد و افزود: بر اساس تجربیات سال های گذشته در این زمینه از باغداران و کشاورزان خواسته شده تا با جمع آوری چوب های هرس شده و استفاده از کودهای حیوانی نرم، آنها را در چاله هایی که در چندین نقطه از اراضی خود حفر شده، قرار داده و اقدام به آتش زدن کنند.
وی اضافه کرد: همچنین طی پیشنهادی دیگر از باغداران خواسته شده برای مقابله با سرمازدگی باغها قبل از وقوع سرما بدون شخم یا بیل زدن اراضی با آبیاری درختان باعث کاهش نسبی دما شوند.
همت زاده ادامه داد: مشکل سرمازدگی اراضی کشاورزی تنها اختلاف یک درجه ای دمای هوا است که در صورت مدیریت صحیح و به موقع می توان از بروز خسارت ها به نحو چشمگیری جلوگیری کرد.

***تلفیق فناوری های جدید و علم قدیم برای مدیریت حوادث ناشی از سرمازدگی
این مسئول کشاورزی خاطرنشان کرد: با توجه به خسارت باغهای میوه استان، به خصوص درختان گردو در سال گذشته، دستورالعمل های خاکی و آبی تغذیه گیاهان به کشاورزان و باغداران داده شده و از آنان خواسته ایم تا برای احیا و بارآوری درختان از کود پتاس و حیوانی و برای تقویت درختان نیز از هورومون های مخصوص استفاده کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در حوزه پیشگیری از حوادثی مانند سرما، با هماهنگی و همکاری اداره کل هواشناسی از یک هفته قبل ضمن پیش بینی، تدابیر و برنامه ریزی لازم برای اطلاع رسانی به کشاورزان و باغداران از طریق پیامک، صدور اطلاعیه و رسانه ها آغاز شده و در این راه از روستاییان پیشرو و دهیاران نیز کمک گرفته می شود.

***اقدامات سنتی کشاورزان بهترین راه مقابله با سرمازدگی است
مدیر کل مدیریت بحران استانداری قزوین در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به اینکه هیچ اقدامی برای پیشگیری از وقوع حوادث غیرمترقبه وجود ندارد بنابراین تنها راه حل، انجام کارهای پیشگیرانه برای کاهش خسارت ها است.
قدرت الله مهدیخانی تاکید کرد: در بخش وقوع سرمازدگی، یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه انجام اقدامات سنتی کشاورزان مانند روشن کردن آتش در اراضی و باغها است.
وی با اشاره به خسارت های ناشی از سرمازدگی سال گذشته استان، گفت: متاسفانه پارسال این استان از حوزه سرمازدگی دچار خسارت های فراوانی شد و بسیاری از درختان و محصولات کشاورزی نیز از این ناحیه آسیب های زیادی دیدند.
این مسئول بحران خاطرنشان کرد: با توجه به پیش بینی اداره کل هواشناسی استان مبنی بر احتمال سرمازدگی در مناطق سردسیر و کوهستانی استان طی هفته جاری، مدیریت بحران استان هشدارهای لازم را از طریق فرمانداری ها، بخشداری ها، شوراهای اسلامی به کشاورزان مناطق یاد شده برای انجام اقدامات پیشگیرانه از این حادثه داده است.
مهدیخانی اضافه کرد: با توجه به اینکه استفاده از فناوری های مدرن در این رابطه برای کشاورزان منطقه که دارای زمین های محدودی هستند، مقرون به صرفه نیست بنابراین کشاورزان و باغداران می توانند ضمن رعایت نکات ایمنی و توصیه کارشناسان جهاد کشاورزی با استفاده از آتش اقدام های پیشگیرانه خود را به عمل آورند.

***قزوین همه ساله در تیررس سرمای بهاره قرار دارد
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین نیز اظهار داشت: قزوین یک استان صنعتی و کشاورزی به شمار رفته و به همین لحاظ در حوزه حوادث مترقبه مانند سرمازدگی طی سال های گذشته با مشکلات فراوانی رو به رو بوده است.
علی فرخزاد ادامه داد: در همین رابطه سال گذشته سرمای دیررس بهاره علاوه بر آسیب به باغ ها و محصولات کشاورزی استان، به جوانه های تازه درختان صدمات فراوانی وارد آورد و کشاورزان و باغداران استان را نیز با چالش های فراوانی رو به رو ساخت که هنوز هم ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه کشاورزان استان باید در طول سال و هنگام بهار تدابیر لازم زراعی را ببینند، تاکید کرد: همه ساله به کشاورزان توصیه می شود تا هنگام وقوع سرما در بهار با ایجاد بادشکن در اطراف اراضی کشاورزی، خود را برای استفاده از بخاری های باغی، روشن کردن آتش و ایجاد دود آماده کنند و انجام این کارها نیز مستلزم اطلاع رسانی به موقع و سریع به آنان از سوی مسئولان است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران:
تشکل های بخش کشاورزی دارای شورای ملی می شوند
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: تشکیل شورای ملی تشکل‌ها به منظور تشریک مساعی و ایجاد صدای واحد از سوی ذینفعان بخش کشاورزی از اولویت های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سالجاری است.
به گزارش شنبه ایرنا از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، «حسین شیرزاد» افزود: جامعه کشاورزی برای رسیدن به اهداف کلان و توسعه پایدار، نیاز به صدای واحد در کنار تکثر ذاتی خود دارند اما تشکل‌های بخش کشاورزی تاکنون از نقش و جایگاهی شایسته در تصمیم‌سازی‌ها ، تصمیم‌گیری‌ها و مأموریت‌های وزارت جهاد کشاورزی برخوردار نبوده‌اند.
وی با بیان این که ضعف توان چانه زنی و رایزنی در تشکل‌های کشاورزی مشهود است، تصریح کرد: فقدان یک نهاد پر قدرت مرکزی که از طریق آن بتوان در توزیع امتیازات و استیفای حقوق بخش کشاورزی نقش اساسی ایفا کرد، کاملا مشهود است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با اعلام این که شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌ها می‌تواند در سیاستگذاری‌ و شفاف سازی تصمیمات حوزه کشاورزی در کنار مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، تشریک مساعی و کمک راهبردی انجام دهد، افزود: مشارکت در سیاستگذاری‌ها، تصمیم‌سازی‌ها و همیاری در زمینه مسائل پیچیده بخش کشاورزی و رخدادهایی که بنا به اقتضائات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی اتفاق می‌افتد از جمله کارکردهای اساسی این شورا به حساب می‌آید.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه حمایت از بهره‌برداران، رونق تولید و توسعه کسب و کار و نهادسازی های ضروری بخش کشاورزی و نیز تقویت تشکل‌ها و احقاق حقوق سندیکایی صاحبان مشاغل بخش کشاورزی از اولویت‌های شورای ملی هماهنگی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی به شمار خواهد آمد، تصریح کرد: به همین منظور سازمان مرکزی تعاون روستایی از تمامی ظرفیت‌های خود برای سازماندهی، توانمندسازی و انسجام این شورا با هدف بهره‌گیری مناسب از جایگاه قانونی و اجتماعی آن در جهت تأمین و حفظ منافع تولیدکنندگان و فعالان بخش کشاورزی بهره خواهد برد.
به گزارش ایرنا، حمایت از خودکفایی و توانمندسازی همه بخش های راهبردی، از بندهای اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد که در اهداف آن در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران دنبال می شود.
سیزدهم شهریورماه سال 1370 راه اندازی بخش تعاونی اقتصاد به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و وزارت تعاون با هدف اعمال نظارت دولت و حمایت و پشتیبانی از این بخش در همان سال تشکیل شد بنابراین روز تعاون در این روز نامگذاری شد.
از این رو، سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سال 1348 با ماهیت شرکت سهامی دولتی و با هدف توسعه بخش روستایی و کشاورزی از طریق تعاونی ها و تشکل های بخش کشاورزی تشکیل شد؛ این سازمان هر ساله با خرید تضمینی برخی محصولات کشاورزی تلاش می کند از تولیدکنندگان بخش کشاورزی و روستایی حمایت کند.

در نامه ای به وزیر جهاد کشاورزی؛
وزیر کشور خواستار اتخاذ تهمیدات لازم برای جبران خسارت های بخش کشاورزی شد
وزیر کشور در نامه ای خطاب به وزیر جهاد کشاورزی،خواستار اتخاذ تمهیدات فوری و پیش بینی ساز و کار تامین اعتبار برای جبران خسارت های بخش کشاورزی در مناطق سیل زده شد.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «عبدالرضا رحمانی فضلی» امروز - شنبه - در نامه ای خطاب به «محمود حجتی»نوشت: با عنایت به دستور ریاست جمهوری در جلسه هجدهم فروردین ماه هیات وزیران به منظور ایجاد عزم ملی و بسیج همه ظرفیت ها و امکانات اعم از بخش دولتی و غیردولتی برای کاهش آلام هموطنان سیل زده و بازسازی و جبران هرچه سریعتر خسارت های مادی و معنوی وارده، نسبت به تهیه طرح ها و برنامه ها و عملیاتی کردن آنها اقدام شود.
رئیس قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده در این نامه عنوان کرد: با توجه به وظایف و ماموریت های آن وزارت در بازسازی و تعیین نیازمندی های حوزه آبی و کشاورزی، لازم است ضمن اتخاذ تمهیدات فوری در بخش کشاورزی به نحوی برنامه ریزی و عمل شود تا با همکاری و هماهنگی شورای هماهنگی مدیریت بحران استان های حادثه دیده، در حداقل زمان ممکن و با بررسی و ارزیابی میزان خسارت های وارده در حوزه مرتبط با منابع کشاورزی، نسبت به تهیه طرح ها و برنامه ها و عملیاتی کردن این زیرساخت ها در مناطق سیل زده اقدام شود.
وزیر کشور در این نامه خطاب به «حجتی» افزود: در حوزه مرتبط با منابع کشاورزی، محصولات باغداری و ...، نسبت به تهیه طرح ها و برنامه ها و عملیاتی کردن آنها برای بازسازی و احیاء زیرساخت های کشاورزی که ضرورتاً می بایست در آن زمانبندی نیز لحاظ شده باشد اقدام و یک نسخه از آن جهت بررسی به این وزارت ارسال شود.

100 درصد سازه های آبخیزداری استان بوشهرآبگیری شد
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان بوشهرگفت: با توجه به میزان بارش ها در سال آبی جاری سازه های آبخیزداری و آبخوان داری دراین استان 100 درصد آبگیری شد.
غلامرضا منتظری روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این میزان آبگیری نسبت به آبگیری سال آبی 96-97، 68 درصد افزایش نشان می دهد.
وی اظهار داشت: درسال آبی 98- 97میانگین بارندگی استان بوشهربیش از300 میلی متر بود که این میزان بارندگی در نقاط مختلف استان منجر به وقوع سیلاب شد که با توجه به انجام اقدامات آبخیزداری، آبخوان داری و عملیات‌های بیولوژیک و بیومکانیک ضمن کنترل رسوب و ذخیره روان آب ها از وقوع سیلاب‌های مهیب در استان جلوگیری شد.
وی اظهارداشت: براین اساس کل حوزه های آبخیز استان بوشهر با وجود انواع سازه های سنگی ملاتی، خاکی و آبخوان داری به میزان 38 میلیون و 138هزار و 614 مترمکعب آبگیری شد.
منتظری گفت: مساحت حوزه‌های آبخیز استان بوشهر شامل حوزه های داخلی و ساحلی2میلیون و559 هزار و 523 هکتار است.
وی افزود: تعداد حوزه‌های آبخیز استان بوشهر براساس سیستم کدینگ سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری 276 عدد است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: حوزه‌های آبخیز این استان دارای 2 میلیون هکتار فرسایش آبی و 331 هزار هکتار فرسایش بادی است.
وی افزود: میانگین فرسایش آبی استان در سال معادل 17تن خاک در هکتار ومیانگین تولید رسوب 6.3 تن در هکتار برآورد شده است.
منتظری اضافه کرد: ورود حدود 2 میلیون مترمکعب رسوب به مخزن سد رئیسعلی دلواری و ازدست رفتن سالانه حدود سه دهم درصد از حجم مخزن این سد، از نتایج ناخوشایند این تولید رسوب است.
وی اضافه کرد: کل مساحت حوزه‌های آبخیزمطالعه شده در استان بوشهر یک میلیون و 74هزار و 999 هکتار است که این میزان معادل 42 درصد از کل مساحت حوزه‌های آبخیز این استان است.
منتظری یادآور شد: درزمان حاضرهفت حوزه آبخیز در دست مطالعه است و2 حوزه آبخیز نیز در سال 1398مطالعه آنها انجام می شود.
وی اضافه کرد: 25 حوزه آبخیزدر دست بازنگری و 15 حوزه نیز برای مطالعه پیشنهاد شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: تعداد کل سازه‌های سنگی ملاتی و خاکی که تا کنون در این استان با استفاده از اعتبارات ملی، استانی واعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا شده است،707 مورد با حجم آبگیری 32میلیون و 138 هزار و 414 مترمکعب است.
وی ادامه داد: در سال گذشته با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی 27 سازه بند سنگی ملاتی و بند خاکی با حجم بیش از 110 هزار مترمکعب و عملیات بیولوژیکی و بیومکانیکی شامل هلالی‌های آبگیر، جنگلکاری، مراقبت و آبیاری در سطح 2هزار و 299 هکتار از حوزه های آبخیز دراستان بوشهر اجرا شده است.
وی یادآور شد: همچنین در سطح 2هزارو 500 هکتار از حوزه‌های آبخیز استان بوشهر که عملیات پخش سیلاب بر آبخوان با گنجایش بیش از6 میلیون مترمکعب آبگیری در هر مرحله به طور کامل آبگیری شده است.
منتظری گفت: انجام این اقدامات علاوه بر کنترل رسوب و سیلاب، احیا پوشش گیاهی و تقویت سفره‌های آب‌های زیرزمینی باعث می شود تا زمین های کشاورزی و ... از گزند اثرات تخریبی سیلاب ایمن باشند.

قهر طبیعت، سال پر رونق آبی را هدیه داد
جاری شدن سیلاب در برخی از شهرستان های استان مرکزی در کنار خسارت هایی که به محصولات کشاورزی و ... داشت، با اتفاقات خوبی نیز همراه شد که آبگیری کامل سازه ها و نوید سال پر رونق آبی یکی از این پیامدها است.
در هنگام بارش ها، مقداری از آب جذب خاک و گیاهان شده، درصدی تبخیر و باقیمانده آن جاری می شود.
سیلاب زمانی که خاک و گیاهان نتوانند بارش را جذب کنند و کانال طبیعی رودخانه کشش گذردهی رواناب ایجاد شده را نداشته باشد، روی می دهد.
به گفته کارشناسان حوزه کشاورزی اگر چه وقوع سیلاب در استان مرکزی خسارت هایی را برای بخش های مختلف کشاورزی و دامی این استان به همراه داشت، اما تغذیه سفره های زیر زمینی، چاه های آب های کشاورزی و قنوات استان را فراهم کرده است که این مهم در سال رونق تولید، افزایش تولید محصولات کشاورزی را در استان به همراه دارد.
رئیس اداره مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: جاری شدن سیلاب در برآوردهای اولیه انجام شده تا کنون سه هزار و 500 میلیارد ریال به بخش کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است.
سید«رضا آل طاها» افزود: 2 هزار و 400 میلیارد ریال خسارت به 68 هزار هکتار از اراضی زراعی، 30 میلیارد ریال خسارت به چهار هزار هکتار از اراضی باغی، 990 میلیارد ریال خسارت به بخش آب و خاک و ... استان مرکزی وارد شده است.
رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: جاری شدن سیلاب در برخی شهرستان ها 10 تا 50 درصد خسارت در امور زیربنایی روستاهای استان به همراه داشته است که به بهسازی و بازسازی نیاز دارند.
وی یاد آور شد: با توجه به ماندگاری کمتر از یک هفتگی سیلاب در مزارع و باغ های استان و عدم خفگی بذرها در این مدت، خسارت های وارد شده به این بخش ها 100 درصدی نبوده و این خسارت ها بین 10 تا 40 درصد پیش بینی می شود.
رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: اکنون به دلیل وضعیت نامناسب مزارع و مانداب های حاصل از وقوع سیل امکان تردد در بعضی از مزارع و باغ های استان مرکزی امکان پذیر نبوده و برآورد دقیق خسارات این بخش ها تا 2 هفته آینده توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی مشخص و اعلام می شود.
آل طاها مزایای سیل در استان مرکزی را بیشتر از خسارت های آن دانست و خاطر نشان کرد: جاری شدن سیلاب علاوه بر تامین املاح و مواد مغذی اراضی کشاورزی نقش مهمی در تامین آب مورد نیاز سفره های زیر زمینی و تغذیه چاه ها و قنوات کشاورزی دارد.
وی ادامه داد: تغذیه تالاب و آبگیرهای استان مرکزی از جمله تالاب میقان اراک که به دلیل خشکسالی های اخیر با مشکلاتی مواجه شده بود، از دیگر مزایای جاری شدن سیل در استان به شمار می رود.
آل طاها یاد آور شد: سرمازدگی سال گذشته 6 هزار میلیارد ریال به محصولات کشاورزی استان مرکزی خسارت وارد کرد و 100 درصد درختان میوه در برخی از شهرستان های استان را نابود کرد.
وی ادامه داد: خسارت سیلاب امسال سه هزار و 500 میلیارد ریال بین 10 تا 40 درصد از محصولات کشاورزی استان مرکزی برآورد می شود و خطر ریزگردها و کم آبی که بر اساس برخی پیش بینی ها عامل بعضی از مشکلات در سال های آینده در کشور و استان بود را از بین برده است.
رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطر نشان کرد: با توجه به وقوع برخی بحران های طبیعی از جمله خشکسالی، تندباد و سیلاب هر ساله در استان، نیاز است فعالان بخش کشاورزی و دامپروری برای جبران خسارت ها و جلوگیری از بروز مشکل بیمه محصولات خود را در دستور کار قرار دهند.
استاندار مرکزی ذخیره سازی چهار میلیارد متر مکعب آب در استان را ارمغان بارش های اخیر دانست و گفت: 300 میلیون متر مکعب از این حجم پشت سدها و بندهای مختلف ذخیره شده است.
سید« علی آقازاده » افزود: ذخیره سازی این میزان آب های سطحی در پشت سدها استان برای نخستین بار در مدت 30 سال گذشته حاصل شده است.
وی ادامه داد: حجم تمامی سدهای استان مرکزی در پی بارندگی های اخیر پر شده و سد ساوه نیز پس از سالها سرریز کرد.
استاندار مرکزی ادامه داد: 250 میلیون متر مکعب با سرریز شدن سد ساوه برای نخستین بار در مدت 30 سال گذشته پشت این سد ذخیره سازی می شود.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز گفت: 100 درصد ظرفیت های سازه های آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری این استان آبگیری شده است.
« رضا عظیمی » افزود: 12 هزار و 700 سد، آبگیر سنگی، ملاتی و خشکه چین با ظرفیت 100 میلیون مترمکعب برای کنترل رواناب های سطحی در هربار بارش استان مرکزی وجود دارد که در روزهای گذشته 80 میلیون متر مکعب رواناب توسط این سازه ها کنترل و تغذیه شده است.
وی ادامه داد: با کنترل این میزان رواناب اکنون تمامی سازهای آبخیزداری استان مرکزی سرریز کرده اند.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با یادآوری خسارت های جاری شدن سیلاب در برخی شهرستان های استان گفت: 2 بند « دپویی» که دهه 60 در شهرستان کمیجان ایجاد شده بود، تخریب و نیازمند بازسازی هستند.
عظیمی خاطر نشان کرد: در راستای مقابله سیلاب سال گذشته فعالیت های آبخیزداری در 31 حوزه آبخیز استان مرکزی انجام و چهار بند خاکی، یک مورد سنگ و ملات، 80 مورد گابیون بندی ایجاد و 2 مورد بند خاکی نیز بازسازی شد.
وی ادامه داد: با اجرای این عملیات ها 800 هزار متر مکعب به ظرفیت های آبخیزداری استان مرکزی افزوده شد.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی از اختصاص 400 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری در سال جاری به این استان خبر داد و گفت: با تختصیص این اعتبارات بقیه طرح های آبخیزداری برای مقابله با سیلاب در سطح 31 حوزه آبخیزداری استان اجرایی می شود.
عظیمی افزود: با توجه به اجرای طرح های آبخیزداری در سرشاخه رودخانه ها، ایجاد این سازه ها نقش مهمی در کاهش سرعت رواناب ها داشته و با ذخیرسازی رسوبات نقش مهمی در کاهش قدرت حمل و تخریب رواناب ها برعهده دارند.
وی یاد آور شد: با وجود بارندگی 70 میلیمتری در شهرستان اراک، ایجاد سازه های آبخیزداری در دره گردو و حوزه قره کهریز رواناب های این منطقه را کنترل و مانع از بروز تخریب در سطح این شهرستان شدند.
مدیر شعب بانک کشاورزی در استان مرکزی نیز گفت: 37 هزار و 835 هکتار از اراضی زراعی این استان در سال زراعی 97-98 در قالب 2 هزار و 660 فقره بیمه نامه تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است تا در صورت بروز خسارت از مزایای بیمه محصولات کشاورزی بهره مند شوند.
«مسعود رضایی» افزود: هفت هزار و 656 هکتار از باغات کشاورزی استان مرکزی نیز در این مدت در قالب چهار هزار و 418 فقره بیمه نامه تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار دارند.
صندوق بیمه محصولات کشاورزی 153محصول کشاورزی تحت پوشش قرار می دهد.
استان مرکزی با 29 هزار و 530 کیلومتر مربع یک و هشت دهم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است.
19 درصد مساحت استان مرکزی را اراضی کشاورزی و 57 درصد آن را اراضی مرتعی تشکیل داده است.
استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن جزء 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعالند.
670 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و دو دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.

مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت و گو با ایرنا:
ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید
مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.
«حسین زینلی» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: صادرات گیاهان دارویی در 11 ماه ابتدایی سال 97، نسبت به مدت مشابه سال 96 بیش از 70 میلیون دلار رشد کرده است.
وی با بیان اینکه زعفران، گل محمدی، آنغوزه، باریج، گون، کتیرا و زیره ایران رتبه نخست صادرات جهان را دارند، اظهار داشت: در 11 ماه سال 97، بیش از 250 تن زعفران به ارزش 319 میلیون دلار به 48 کشور دنیا از جمله افغانستان، اسپانیا، امارات متحده عربی، هنگ کنگ، هلند، آمریکا صادر شده است
زینلی تصریح کرد: همچنین در این مدت، بیش از 53 هزار تن گیاه دارویی پرورشی به ارزش 34 میلیون دلار، هشت تن روغن اسانس به ارزش پنج میلیون دلار، 163 تن گل محمدی خشک و سه هزار تن گلاب به ارزش هشت میلیون دلار صادرات شده است.
مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: علاوه بر این، در مدت مذکور گیاهان دارویی همچون هل، زنجبیل، دارچین و زیره به ارزش 160 میلیون دلار وارد کشور شده است.
به گزارش ایرنا، اکنون میزان تجارت جهانی گیاهان دارویی بیش از 107 میلیارد دلار است که طبق پیش بینی انجام شده، این رقم تا سال 2025 به بیش از 450 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
سالانه بیش از 17 میلیون و 154 هزار و 467 کیلوگرم انواع گیاهان دارویی در قالب 209 شرکت تعاونی بخش کشاورزی با اشتغالزایی 102هزار و 880 نفر در حال تولید است.
از هشت هزار گونه گیاهی شناخته شده در دنیا، هزار و 728 گونه گیاهی بومی ایران است. از این تعداد 220 گونه گیاهی در عطاری ها و طب سنتی استفاده می شود.
قرار است به زودی سامانه جامع گیاهان دارویی به منظور توسعه تولید و صادرات این گیاهان راه اندازی شود.
بر اساس یک برنامه 10 ساله قرار است سطح زیرکشت 20 گونه گیاهان دارویی در کشور بر اساس سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی تا سال 1404 به 500 هزار هکتار برسد.
برآوردها نشان می دهد 85 درصد گیاهان دارویی که در کشور مصرف می شود، قابلیت کشت، تولید و توسعه را در داخل دارد و بر این مبنا برنامه ریزی شده که سال آینده 75 درصد این میزان از طریق تولید داخلی تامین شود.
همچنین قرار است از 190 گونه از گیاهان دارویی که در داخل کشور و مراتع طبیعی به صورت وحشی تولید می شود، تولید برخی از آنها که فاقد مزیت نسبی است، به شکل گلخانه ای انجام شود.
وزارت جهاد کشاورزی، تولید سیاه دانه، تخم شربتی، گیاهان اساسی مثل گشنیز، خار مریم، آویشن، گل گاو زبان را به عنوان اولویت های مورد نظر این وزارتخانه اعلام کرده است.

سیل موجب کمبود گندم در کشور نخواهد شد
نایب رییس اول کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: سیل اتفاق افتاده طی یک ماه اخیر در استان های مختلف کشور با وجود خسارت های زیادی که به بخش کشاورزی وارد کرده است، ولی موجب کمبود تولید گندم در سال زراعی جاری نخواهد شد.
جلال محمودزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به بارش مناسب در سال زراعی جاری میانگین تولید گندم در مزارع دیم افزایش خواهد یافت که این امر در نهایت باعث جبران کمبود تولید گندم می شود.
وی با اشاره به بازدیدهای میدانی انجام شده توسط کمیسیون کشاورزی مجلس از مناطق سیل زده اضافه کرد: براساس برآوردهای انجام شده خسارت ناشی از سیل در بخش گندم کشور بیش از یک میلیون و 200 هزار تن تا یک میلیون و 300 هزار تن پیش بینی شده است.
وی اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی و ارزان بودن قیمت گندم نسبت به آن، امکان مصرف بخشی از گندم تولیدی کشور در دامداری‌ ها نیز وجود دارد که این امر نیز می تواند میزان گندم کشور را با مشکل مواجه کند.
به گزارش ایرنا سالانه 14 میلیون تن گندم در کشور تولید می شود که بیش از 10 میلیون تن آن توسط دولت از کشاورزان خریداری می شود.
بارش های سیلابی در طول یک ماهه اخیر موجب درگیر شدن 26 استان با عواقب سیل شده و خسارتی زیادی را به بخش کشاورزی کشور وارد کرده است.
شورای عالی اقتصاد نرخ تضمینی گندم را در سال زراعی 1396- 1395 حدود 2.4 درصد افزایش داد اما در سال 1396-1397 با وجود انتظار افزایش نرخ از سوی گندمکاران، ملاک خرید به میزان هر کیلوگرم 13 هزار ریال در نظر گرفته شد و برای سال 1398-1397 نیز 17 هزار برای هر کیلوگرم تعیین شده است.

30روستای شادگان در خوزستان متاثر از سیل هستند
فرماندار شادگان گفت: سیلاب 30 روستای بخش مرکزی و خنافره شادگان در جنوب غرب استان خوزستان را با تهدید مواجه کرده است.
سعید حاجیان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این روستاها به دلیل افزایش حجم آب ناشی از روان آب های رودخانه کارون و بالا رفتن نحر بهره در معرض سیلاب قرار دارند.
وی افزود: از روز جمعه اقداماتی برای هدایت روان آب ها به سمت خلیج فارس انجام شده تا آبگرفتگی در شادگان کمتر شود.
فرماندار شادگان گفت: تلاش نیروهای جهادی و همچنین کارشناسان برای هدایت روان آب ها به سمت جنوب تالاب در حال انجام است تا روان آب ها از آن طرف به سمت خلیج فارس هدایت شود.
حاجیان تصریح کرد: 40 درصد روستای صراخیه در بخش خنافره با توجه به بالا بودن دبی آب نحر بهره متاثر از آب شده که در برخی نقاط آن شاهد ورود آب هستیم.
وی از استحکام بخشی سیل بندها در روستاهای شادگان خبر داد و گفت: نقاطی که نیاز به استحکام بخشی داشت تقویت شدند و سپاه پاسداران در بخش غربی و بخش مرکزی با افزودن ماشین آلات سعی در تثبیت موقعیت سیل بندهای منطقه دارد.
حاجیان با تقدیر از همکاری جوانان شادگانی در احداث سیل بند افزود: اکثر جوانان شادگانی از روز نخست اعلام بحران دستگاه های امدادی و اجرایی را همراهی کردند تا شهر شادگان را از خطر احتمالی سیلاب نجات دهند.
شهرستان شادگان با 150 هزار نفر جمعیت در فاصله 70 کیلومتری اهواز مرکز استان خوزستان واقع است.
طغیان رودخانه های دز، کارون و کرخه و رهاسازی آب از سد کرخه و دز به دلیل بارش شدید باران در خوزستان و بالا دست باعث جاری شدن سیلاب در برخی مناطق خوزستان شده است.
طغیان رودخانه های کرخه ، دز و کارون تاکنون سبب آبگرفتگی بیش از 270 روستا و بیش از یکصد هزار هکتار از زمین های کشاورزی در خوزستان شده و حدود 400 هزار نفر در معرض خطرات ناشی از این سیلاب قرار گرفتند.

باغداران زنجانی دمای محیط باغ ها را افزایش دهند
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: باغداران زنجانی برای جلوگیری از خسارت سرمای بهاره در باغ های خود درصدد افزایش دمای محیط باشند و از هر اقدامی برای این مهم استفاده کنند.
بهنام اوجاقلو روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با بارش برف و افت دمای هوا احتمال خسارت در سطح باغ های استان زنجان وجود دارد.
وی یادآوری کرد: بر اساس گزارش هواشناسی استان زنجان طی 24 ساعت گذشته پایین ترین دما با منفی یک درجه در زنجان ثبت شد و افت دما و هوای سرد تا پایان هفته جاری در مناطق مستعد استان (بجز طارم) رخ خواهد داد.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان تاکید کرد: دمای کمتر از منفی 2 درجه هوا می تواند پس از بارش برف به باغ ها خسارت وارد کند.
اوجاقلو اظهار داشت: باغداران استان زنجان برای جلوگیری از ورود سرما به باغ ها از بخاری های مخصوص باغ و دمنده های گرمایشی استفاده کنند چرا که یک درجه افزایش دمای هوا در محیط می تواند موجب خروج از بحران خسارت سرما به درختان شود.
وی تاکید کرد: علاوه بر موارد بیان شده نیز باغداران از هر اقدامی که بتواند دمای محیط باغ را تا صبح افزایش دهد کوتاهی نکنند.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: آتش زدن کاه، شاخه های حاصل از هرس درختان به صورت انبار شده در چندین نقطه از باغ می تواند مانع سرمازدگی شود.
اوجاقلو ادامه داد: باغداران می توانند در شرایط اضطراری برای افزایش دمای محیط باغ لاستیک کهنه نیز آتش بزنند.
وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از مناطق استان هنوز درختان میوه شکوفه نداده اند.
این مسئول افزود: در زمان حاضر استان زنجان 67 هزار هکتار باغ دارد که از این میزان حدود 58 هزار هکتار آن بارده است.
به گزارش ایرنا، سال گذشته (97)، سرمای دیررس بهاره پایان فروردین به 288 هزار تن محصول باغی این استان 30 تا 100 درصد در 41 هزار و 300 هکتار خسارت زد.
سرمای دیررس بهاره به محصولات باغی استان زنجان در شهرستان های ابهر، خرمدره، سلطانیه، خدابنده، زنجان، ایجرود، طارم و ماهنشان 6 هزار و 900 میلیارد ریال خسارت وارد کرد.
سطح خسارت ناشی از سرما در باغ های استان 41 هزار و 300 هکتار بود که بیشترین خسارت سرما در باغ های انگور به میزان 13هزار هکتار ثبت شد.
در سال 96 نیز سطح سرمازدگی باغات استان 38 هزار و 359 هکتار بود که طبق برآوردهای انجام گرفته 500 هزار تن محصول باید تولید می شد که 20 درصد آن معادل 109 هزار و 576 تن محصول به ارزش 293 میلیارد تومان به دلیل سرمازدگی از بین رفت.

محصول کلزاکاران ایلام 30 درصد بیشتر از پارسال است
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی ایلام پیش بینی کرد میزان تولید و برداشت دانه روغنی کلزای استان در سال زراعی جاری 30 درصد نسبت به سال گذشته افزایش می یابد.
حشمت زرین جوب روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سطح زیرکشت این دانه روغنی نسبت به سال گذشته افزایش یافته و با وجود خسارت های سیلاب اخیر اما بازهم به میزان برداشت کلزا افزوده می شود.
وی افزود: بر اساس برآوردهای صورت گرفته پیش بینی می شود امسال 20 هزار تن دانه روغنی کلزا از مزارع استان ایلام برداشت شود در حالی که میزان برداشت کلزا در سال گذشته نزدیک به 14 هزار تن بوده است.
زرین جوب یادآور شد: سال زراعی جاری مقدار 10 هزار و 500 هکتار از اراضی زراعی استان ایلام به زیر کشت کلزا رفت درحالیکه سال گذشته 6 هزار و 700 هکتار از مزارع استان به کشت کلزا اختصاص یافت.
وی گفت: در جریان سیلاب اخیر پنج هزار هکتار از اراضی کلزای استان ایلام بین 10 تا 20 درصد خسارت دید که البته در این میان به 100 هکتار نیز خسارت 100 درصدی وارد شد.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی ایلام اظهار داشت: اگر بارش های سیلابی خسارت زا در ایلام رخ نمی داد میزان برداشت کلزای استان به 22 هزار تن نیز می رسید که اکنون 2 هزار تن از این محصول به سبب بروز سیلاب کاهش یافته است.
** 2 هزار تن کلزا از مزارع استان ایلام برداشت شد
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان ایلام هم گفت: با شروع برداشت دانه روغنی کلزا از روز شنبه هفته جاری تاکنون مقدار 2 هزار و 800 تن کلزا خریداری و به استان های دارای کارخانه روغن کشی حمل شده است.
کامران سلیمان پور با بیان اینکه سردی هوا و سیلاب باعث شد روند برداشت کلزا از مزارع دیرتر از زمان معمول آغاز شود، افزود: در صورت مساعد بودن هوا روند برداشت و حمل کلزا تسریع می یابد.
وی یادآور شد: 34 هزار ریال برای خرید هر کیلوگرم دانه روغنی کلزا از کشاورزان مصوب شده است.
سلیمان پور گفت: پنج مرکز خرید و حمل دانه روغنی کلزا در حال حاضر توسط مباشر دولتی تعاونی روستایی و بخش خصوصی فعال است که 2 واحد از این مراکز در مهران و سه واحد نیز در دهلران آماده خرید و حمل کلزا از کشاورزان است.
به گزارش ایرنا، 340 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان ایلام به زراعت دیم و آبی محصولات مختلف اختصاص دارد.
خبرگزاری ايلنا
نماینده رفسنجان در گفت‌وگو با ایلنا:
۷ استان کشور درگیر هجوم ملخ‌‌ها هستند/ ملخ‌ها تا خرداد می‌روند اما نگران تخم‌ریزی‌شان در ایران هستیم/ عربستان امسال با هجوم ملخ‌ها مبارزه نکرد
نماینده رفسنجان در مجلس گفت: ملخ‌ها نهایتا تا اوایل خرداد از کشور خارج می‌شوند اما بیش از حضورشان در مناطق مختلف کشور، تخم‌ریزی‌شان مهم است به نحوی که این نگرانی وجود دارد که اگر در ایران تخم‌ریزی کنند قطعا سال آینده به جای اینکه عربستان کانون حضور ملخ‌ها باشد، ایران خواهد بود.
احمد محمدی انارکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره هجوم ملخ‌ها به استان‌های جنوبی کشور گفت: در این دوره حرکت ملخ‌ها از بهمن ماه به سمت کشور ما شروع شد. امسال عربستان سعودی در برابر هجوم ملخ‌ها مبارزه‌ای انجام نداد و این امر باعث شد که از سال گذشته ملخ‌ها به ایران بیایند.
وی تاکید کرد: حرکت ملخ‌ها به سمت کشور ما اینگونه است که باید بخشی از مسیر دریا را طی کنند و به این سمت بیایند، این در حالی است که ملخ‌ها روزانه تا دویست کیلومتر حرکت رو به جلو دارند. پرواز ملخ‌ها هم بلند نیست و برای طی مسیر دریا عده‌ای پیش مرگ شده و روی سطح دریا می‌مانند و مابقی از روی این‌ها به مسیر خود ادامه می‌دهند و این نشان از جمعیت انبوه ملخ‌هاست.
این عضو مجمع نمایندگان استان کرمان با بیان اینکه هم اکنون حدود هفت استان کشور درگیر حضور ملخ‌‌ها در مناطق خود هستند، عنوان کرد: استان‌های خوزستان، هرمزگان و کرمان ازجمله مناطقی در کشور هستند که در حال مبارزه با هجوم ملخ‌ها هستند. الان سم‌پاشی و دفع آفات درحال انجام است اما این اقدامات به صورت دستی انجام می‌شود و هنوز سم‌پاشی‌های هوایی صورت نگرفته است. سم‌پاشی‌ها و دفع آفات فعلا به صورت لکه‌پاشی انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: حضور ملخ‌ها در کشور در دست کنترل است اما حجم خسارات این‌ها می‌تواند بسیار بالا باشد و اگر آن را کنترل نکنیم خسارت حضور ملخ‌ها به حدی است که زراعت و باغات را از بین می‌برند. حتی اگر در منطقه‌ای زراعت وجود نداشته باشد، چوب تیرهای برق یا خانه‌های چوبی را می‌خورند.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: این ملخ‌ها نهایتا تا اوایل خرداد از کشور خارج می‌شوند اما بیش از حضورشان در مناطق مختلف کشور، تخم‌ریزی‌شان مهم است به نحوی که این نگرانی وجود دارد که اگر در ایران تخم‌ریزی کنند قطعا سال آینده به جای اینکه عربستان کانون حضور ملخ‌ها باشد، ایران خواهد بود.
انارکی تصریح کرد: با توجه به موارد گفته شده مبارزه با ملخ‌ها باید به نحوی باشد که این‌ها نتوانند برای تخم‌گذاری جای مناسبی را پیدا کنند. سمومی که برای مبارزه با ملخ‌ها مورد نیاز است تحت عنوان سموم سیستماتیک مطرح است که باعث می‌شود ملخ‌ها پس از سم‌پاشی از بین بروند.
این نماینده مجلس دهم یادآور شد: باتوجه به اقدامات انجام شده نباید در مدیریت ملخ‌ها نگرانی وجود داشته باشد اما گستردگی حضورشان در مناطق مختلف کشور زیاد است که باعث می‌شود امکان هجوم به مزارع و باغات و حتی کوه‌ها و دشت‌ها برایشان فراهم شود.
انارکی گفت: گستردگی حضور ملخ‌ها در کشور مبارزه را دشوار می‌کند اما باتوجه به پیش‌بینی‌هایی که وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها انجام داده‌اند، می‌توانیم این مساله را حل کنیم.

یک مقام مسئول در وزارت جهاد خبر داد:
افزایش حمایت از تولیدکنندگان داخلی سموم کشاورزی
مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور گفت: امسال صدور مجوز واردات سم حاصل از تکنیکال، از افزایش ۴ درصدی برخوردار شده تا کارخانجات تولید سموم داخل، آن را فرموله و آماده مصرف کنند.
به گزارش ایلنا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ سعیده نوربخش گفت: برای سموم آماده مصرف، ۴ درصد کمتر در مقایسه با سال‌های گذشته مجوز واردات صادر کرده‌ایم؛ این در حالی است که در سال‌های گذشته واردات سم آماده مصرف ۳۰ درصد و سم حاصل از تکنیکال ۷۰ درصد بوده است که در سال ۹۷ از ۳۳ هزار تن سم وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۲۶ درصد آن متعلق به سم آماده مصرف و ۷۴ درصد متعلق به سم حاصل از تکنیکال است.
مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: از ۲۶ درصد سم آماده مصرف وارد شده، ۲۰ درصد آن متعلق به سموم اصلی اروپایی است که شرکت کشورهای هند و چین توان ساخت این نوع سموم را ندارند و تنها ۶ درصد سم آماده مصرف که توان رقابت با تولید داخل را دارد از کشورهای هند و چین وارد شده است.
نوربخش افزود: ۳۳ هزار تن سموم آماده مصرف و حاصل از تکنیکال توسط انجمن‌های تولیدکننده و واردکننده سموم با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷ به کشور وارد شد.
وی گفت: با وجود تحریم‌ها و مسائل ارزی با تلاش و صدور مجوز واردات سموم از سوی سازمان حفظ نباتات و همکاری معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی این میزان سم گیاهی وارد کشور شده است.
نوربخش در خصوص میزان جذب سم و توزیع آن توسط بخش خصوصی اظهار داشت: امسال با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به سم، سازمان حفظ نباتات برای جلوگیری از کم فروشی و مشکلاتی در این رابطه، موجودی شرکت‌های وارد کننده، تولیدکننده و عملیات توزیع را به طور مرتب نظارت و پایش می‌کند و در صورت دریافت گزارشی مبنی بر عدم وجود سم مورد نیاز در یک استان، بلافاصله اقدامات لازم برای توزیع انجام می‌شود.
این مقام مسئول در رابطه با ممنوعیت صادرات سم تکنیکال از کشور به سایر کشورها، گفت: به شرکت‌هایی که سم تکنیکال را با ارز دولتی وارد کرده اند و تولید داخل نیست، برای جلوگیری از خروج ارز دولتی از کشور اجازه صادرات داده نمی‌شود و تنها در مواردی که سم حاصل از تکنیکال به طور کامل در داخل تولید شود، همچون روغن‌ها و یا مخلوط بردو که تولید کامل داخلی است اجازه صادرات داده می‌شود.
وی میزان متوسط مصرف سالانه سم در کشور را ۲۵ تا ۳۰ هزار تن اعلام کرد.

خبرگزاری ايسنا
آغاز عملیات مبارزه با ملخ‌های مهاجر در مراتع آق‌قلا
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آق قلا گفت: با رویت و شناسایی کانون و کلونی‌های ملخ مهاجر در مرتع قره قربزرگ در حوزه این شهرستان، عملیات مبارزه با این آفت خطرناک آغاز شد.
به گزارش ایسنا، رضا اورمز اظهار کرد: با شناسایی کانون و رویت کلونی‌های آفت ملخ مهاجر، از 29 فروردین ماه کار مبارزه با این آفت آغاز شد.
وی بیان کرد: عملیات مبارزه شیمیایی با همکاری مدیریت جهادکشاورزی، مرکزخدمات انبارالوم، بهره برداران منطقه آلوده به ملخ، شرکت تعاونی مرتعداری چمنزار آلاگل و مزرعه نمونه ارتش در حال اجرا است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری آق قلا خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود این کار 25 الی 30 روز به طول بیانجامد.

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی:
ملخ‌های جنوب کشور به خراسان رضوی نمی‌رسند
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: ملخ‌هایی که در استان وجود دارد، ملخ‌های بومی استان هستند، ما در رابطه با ملخ‌های جنوب مشکلی نداریم، در همان منطقه مبارزه شده و به استان ما نخواهند رسید.
نجف‌قلی صالحی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص احتمال هجوم ملخ‌ها به استان، اظهار کرد: همکاران ما در رابطه با ملخ‌ها در حال پایش و رصد هستند، پیگیری می‌کنند، در شهرستان‌ها نیز پایش خود را انجام می‌دهند، چنانچه نیاز به مبارزه با ملخ‌ها باشد، حتماً مبارزه خواهیم کرد.
وی افزود: همکاران ما در سازمان جهاد کشاورزی وضعیت را تحت کنترل دارند و به محض اینکه مشکلی در این رابطه بروز کند، کانون کوبی خواهند کرد.
صالحی بیان کرد: ملخ‌هایی که در استان وجود دارد، ملخ‌های بومی استان هستند. ما در رابطه با ملخ‌های جنوب مشکلی نداریم، در همان منطقه مبارزه شده و به استان ما نخواهند رسید.
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: با بارندگی‌های صورت گرفته در استان، ملخ‌های بومی را داریم که مشکلی برای کشاورزی ایجاد نخواهند کرد اما آمادگی لازم را داریم تا در صورت هجوم ملخ‌ها، با آن‌ها مبارزه کنیم.

کمبودی در بازار خرما نیست/ دلایل گرانی
قیمت خرما در برخی از انواع خود رشد قابل توجهی کرده که نایب رئیس انجمن خرمای ایران معتقد است این رشد قیمت به دلیل رشد هزینه خالص تولید خرما نیست و هزینه‌های جانبی تولید، توزیع، بسته‌بندی و گران‌فروشی برخی فروشگاه‌ها در این زمینه دخیل است.
از سال گذشته قیمت انواع مواد غذایی به واسطه نوسان نرخ ارز و افزایش هزینه‌های تولید و بسته‌بندی روند صعودی به خود گرفت که در کنار آن رشد جذابیت صادرات برخی از اقلام خوراکی نیز گرانی بیشتری را به همراه داشت که از این موارد می‌توان به محصولات کشاورزی اشاره کرد.
در روزهای اخیر که حدود ۱۵ روز تا آغاز ماه مبارک رمضان باقی مانده است برخی از افزایش قیمت خرما خبر می‌دهند، البته بررسی‌ها نشان از آن دارد که این افزایش قیمت خرما که برخی خبر از آن می‌دهند همه گیر و همه جایی نبوده و عمده افزایش قیمت‌ها عموماً از سوی برخی کارخانجات و شرکت‌های پخش و همچنین برخی از فروشگاه‌های مناطق شمالی تهران رخ داده است.
بررسی‌ها حکایت از آن دارد که قیمت محصولات بسته‌بندی درجه یک که از سوی شرکت‌های معتبر تولید و عرضه می‌شود طی یک سال اخیر رشد دو برابری به خود گرفته که این افزایش قیمت نسبت به رشد قیمت محصول در مرحله تولید، بسیار قابل توجه است.
در همین زمینه بررسی قیمت خرما در واحدهای صنفی عرضه‌کننده خرما به صورت باز و البته بسته‌بندی نشان از آن دارد که قیمت خرما نسبت به میانه سال گذشته رشد یافته است که به طور مثال در سال گذشته قیمت هر کیلو خرمای پیارم که قیمتی در حدود ۵۵ هزار تومان داشت، در حال حاضر به ۷۰ هزار تومان افزایش یافته است.
در این زمینه علی‌محمد صمیمی- نایب رئیس انجمن خرمای ایران - با بیان اینکه علت رشد قیمت خرما در یک سال اخیر در کنار رشد قیمت مواد اولیه و هزینه‌های جانبی، گران‌فروشی برخی واحدهای صنفی است، گفت: خرما دارای انواع مختلف با قیمت‌های متفاوتی است که روند تغییرات قیمتی آنها کاملاً متفاوت است.
وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت خرما از کیلویی ۱۰ هزار تومان آغاز می‌شود و به طور کلی کشور در زمینه تولید، مصرف و صادرات مازاد مصرف هیچگونه مشکلی ندارد و حجم تولید به میزانی است که بعد از ماه مبارک رمضان حجم قابل توجهی از تولیدات به عنوان مازاد مصرف باید صادر شود.
نایب رئیس انجمن خرمای ایران با بیان اینکه قیمت خرما در سطح جهانی هیچ تغییری نداشته است، یادآور شد: هزینه‌های جانبی تولید و عرضه در یک سال گذشته روند صعودی به خود گرفته و این در حالی بوده که قیمت خالص خرما رشد اندکی داشته است.
صمیمی معتقد است: شرایط بازار صادراتی و میزان تولید خرما با دیگر محصولات کشاورزی همچون پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی که با افزایش میزان صادرات، نیاز بازار داخلی پاسخ داده نمی‌شود، متفاوت است و اگر درهای صادرات به روی خرما بسته شود دیگر کشورها همچون عربستان در بازارهای هدف جای ایران را به سرعت خواهند گرفت.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی:
قیمت ۴۰۰ هزار تومانی گوجه سبز منطقی نیست
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: قیمت نوبرانه گوجه سبز منطقی نیست و تا زمانی که قیمت اقتصادی و منطقی برای این محصول اعلام نشود از سوی واحدهای صنفی مجاز زیرمجموعه اتحادیه عرضه نخواهد شد.
در چند وقت اخیر قیمت بسیاری از کالاها به یک موضوع قابل توجه در فضای مجازی بدل شده و در جدیدترین بحث قیمتی فضای مجازی قیمت ۴۰۰ هزار تومانی گوجه سبز مطرح شده است ضمن آنکه پیگیری‌ها نشان از آن دارد که در برخی از نقاط شمالی تهران گوجه سبز نوبرانه به قیمت کیلویی ۴۰۰ هزار تومان نیز عرضه می‌شود.
حال در این شرایط اسدالله کارگر - رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی - به ایسنا گفت: تا زمانی که قیمت گوجه سبز به نرخ منطقی و اقتصادی نرسد جایی در لیست قیمت مورد تأیید اتحادیه و عرضه در واحدهای صنفی مجاز نخواهد داشت.
وی ادامه داد: در حال حاضر برای گوجه سبز نوبرانه قیمت‌هایی نجومی در محدوده قیمتی ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان اعلام می‌شود که این نرخ‌ها هیچ جایگاهی در میان واحدهای صنفی مجاز ندارد و هر ساله در زمان عرضه نوبرانه اعلام قیمت‌های نجومی رخ می‌دهد.
کارگر یادآور شد: در زمان نوبرانه که قیمت‌های نجومی برای اقلام مختلف میوه همچون گوجه سبز و چاقاله بادام اعلام می‌شود تنها برخی از فروشگاه‌های مناطق شمالی که زیرمجموعه اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی نیستند به عرضه محصولات نوبرانه با قیمت نجومی می‌پردازند.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی خاطرنشان کرد: با گذشت حداکثر ۱۰ روز از عرضه اولیه یا نوبرانه گوجه سبز قیمت این محصول بسیار کاهش یافته و قیمت اقتصادی و منطقی برای آن اعلام خواهد شد.
وی در انتها گفت: قیمت‌های اعلامی برای محصولات نوبرانه تنها به واسطه جو روانی و عرضه اولیه کم ایجاد می‌شود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس خبر داد
جریمه ۳ میلیاردی سم فروش متقلب با شکایت کشاورز شیرازی
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس از جریمه ۳ میلیارد ریالی برای فروش سم تقلبی خبر داد و گفت: طی کارشناسی‌های انجام شده تقلبی بودن سم محرز شد.
به گزارش ایسنا، علی مبشری در خصوص این موضوع اظهار کرد: با شکایت یک کشاورز شیرازی از یک شرکت تولید کننده کود و سم در مورد فروش سم تقلبی، رسیدگی به موضوع در دستور کار شعبه نهم تعزیرات حکومتی فارس قرار گرفت.
وی افزود: شاکی ادعا کرده بود که به علت استفاده از سم‌های تقلبی متحمل خسارات زیادی شده و از این بابت درخواست رسیدگی به شکایت خود را داشت.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس با اشاره به احضار مدیر عامل شرکت و انجام تحقیقات پیرامون موضوع، تصریح کرد: طی کارشناسی‌های انجام شده و آزمایش نمونه سم، تقلبی بودن آنها محرز شد و نهایتاً شعبه رسیدگی کننده، مدیرعامل شرکت را به پرداخت جریمه نقدی به میزان ۳ میلیارد ریال در حق دولت محکوم کرد.
گامی در جهت ایجاد چراگاه‌های دائمی و احیای مراتع؛
تولید گراس‌های علوفه‌ای متحمل به سرما و خشکی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی
در مراسم روز مزرعه که با مشارکت فعال پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برگزار شد، گراس‌های علوفه‌ای متحمل به سرما و خشکی تولید شده در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی که از پاییز سال گذشته در مجتمع کشت و صنعت صفایی کشت شده بود، به شرکت کنندگان معرفی شد.
به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، دکتر رضا محمدی از محققان طرح در توضیح این دستاورد گفت: گراس‌های علوفه‌ای پتانسیل فراوانی برای تولید علوفه با کیفیت در شرایط سخت محیطی به خصوص در مناطق سردسیری و مراتع مناطق شمالی و شمال غربی کشور دارند.
علاوه بر این با توجه به سیستم توسعه یافته ریشه‌ای در این گیاهان، کشت آنها در اراضی مرتعی و مناطق شیبدار، از روان‌آب و فرسایش آبی و بادی خاک به میزان چشمگیری جلوگیری کرده و باعث نفوذ بیشتر آب در خاک و تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی می‌شوند.
پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی علاوه بر گراس‌های علوفه‌ای در اجرای پروژه‌های تحقیقاتی مشترک نیز با مجتمع کشاورزی و دامپروری صفاری همکاری دارد که از آن جمله می‌توان به اجرای پروژه تحقیقاتی تولید فرمولاسیون مناسب باکتری‌های بومی سیلاژ ذرت توسط دکتر غلامرضا صالحی جوزانی اشاره کرد.

"فرشته‌های مرگ" کبد را از کار می‌اندازند
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران با تاکید بر این که بارندگی‌های بهاری احتمال رویش قارچ‌های سمی را افزایش می‌دهد، لزوم افزایش آگاهی افراد جامعه به ویژه کودکان در مواجهه با قارچ‌های سمی آمانیتا موسوم به فرشته‌های مرگ در طبیعت را یادآور شد.
دکتر بهادر حاجی محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این که بارندگی‌های فروردین‌ماه سال جاری احتمال رویش قارچ‌های سمی را در نقاط مختلف کشور افزایش می‌دهد، اظهار کرد: سیلاب‌های اخیر باعث افزایش رطوبت در اکثر استان‌های کشور شده و در نتیجه این احتمال وجود دارد که شاهد رویش غیرمنتظره قارچ سمی "آمانیتا" در مناطقی از کشور باشیم.
وی به مسمومیت شماری از افراد در بهار سال گذشته در اثر مصرف قارچ‌های خودرویی که به صورت فله‌ای در قالب قارچ‌های طبیعی یا کوهستانی و «ارگانیک» در برخی از استان‌های کشور به فروش رسید، اشاره و بیان کرد: قارچ آمانیتا که به فرشته مرگ نیز شهرت دارد، پارسال موجب مسمومیت بیش از هزار نفر و مرگ بیش از ۲۰ نفر در کشورمان شد.
بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران با بیان این که این قارچ‌ها نه تنها ارگانیک نبودند بلکه بسیار سمی و کشنده هم بودند، تاکید کرد: صرفاً عدم استفاده از کود شیمیایی یا سموم سنتتیک، ضامن سلامتی یک محصول نیست بلکه باید ترکیبات ذاتی محصول نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: متأسفانه گاهی اوقات، تبلیغات سو و یک طرفه موجب می‌شود که مصرف‌کنندگان با شنیدن نام «ارگانیک»، آن محصول را سالم تلقی کنند و نسبت به سایر ملاحظات آن توجه نکنند که مسمومیت هموطنان با قارچ‌های طبیعی در سال گذشته، تجربه تلخ و مصداقی در این زمینه است.
حاجی محمدی با اشاره به این که برخی از محصولات غذایی طبیعی در گروه محصولات ارگانیک شناخته می‌شوند، اظهار کرد: اگر چه محصولات ارگانیک از نظر سلامتی ارجح هستند و حتماً باید تولیدات غذایی ارگانیک در کشور افزایش یابد اما شرط اساسی برای ارگانیک نامیدن یک محصول، این است که شرایط و الزامات مورد نیاز آن لحاظ شده باشد.
وی به محصولات کشاورزی ارگانیک اشاره کرد و افزود: محصولات واقعی ارگانیک از نظر سلامتی اطمینان بخش هستند اما اگر به شرایط و قواعد پیچیده کشت ارگانیک توجه نشود، ممکن است به مراتب از معادل رایج آن خطرناک‌تر باشد.
این فوق دکترای سم‌شناسی مواد غذایی با اشاره به این که متأسفانه گاهی برخی از سودجویان از نام ارگانیک سو ء استفاده می‌کنند و محصولات خود را در قالب این نام برای جلب اعتماد مردم و افزایش سود خود به فروش می‌رسانند، گفت: مردم باید توجه داشته باشند که صرف اطلاق نام ارگانیک به یک محصول توسط فروشنده، بدون نظارت و رعایت اصول و قواعد کشت، سلامتی این محصول را تضمین نمی‌کند.
وی افزود: در این زمینه نظارت همه جانبه دستگاه‌های مسئول و متولیان امر از جمله سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت مورد نیاز است و باید به عنوان یک مطالبه جدی پیگیری شود.
حاجی محمدی در ادامه با بیان این که قارچ‌های پرورشی باید دارای شناسه بهداشتی تولید، تاریخ انقضا و بسته بندی باشند، اظهار کرد: قارچ‌هایی که دست فروشان به طور فله‌ای اقدام به فروش آن می‌کنند، به هیچ وجه ایمن نیستند زیرا تشخیص قارچ‌های سمی آمانیتا توسط مصرف کنندگان امکان‌پذیر نیست.
وی با تاکید بر لزوم افزایش آگاهی کودکان در مواجهه با قارچ‌های آمانیتا در طبیعت و حین تفرج و گردش، بیان کرد: کودکان از سیستم ایمنی ضعیف‌تری نسبت به افراد بزرگسال برخوردارند بنابراین حتی لمس این نوع قارچ می‌تواند برای کودکان خطرآفرین باشد.
حاجی محمدی با اشاره به این که سم قارچ آمانیتا در برابر حرارت مقاوم است و در اثر حرارت و سرخ شدن از بین نمی‌رود، خاطرنشان کرد: افراد در اثر استفاده این قارچ ظرف مدت ۴ تا ۲۴ ساعت علائمی نظیر دل درد، اسهال و تهوع را تجربه می‌کنند.
این مسئول در پایان با بیان این که در چنین شرایطی القای استفراغ با تحریک گلو برای خروج محتوای معده اولین اقدام لازم است، خاطرنشان کرد: اقدام بسیار مهم بعدی مراجعه بسیار سریع به مراکز درمانی است تا خطر مرگ از بیمار رفع شود چرا که این سم، کبد را به شدت تحریک می‌کند و در نهایت باعث از کار افتادن کبد می‌شود.

خبرگزاری آريا
در راستاي حمايت از توليد کنندگان داخلي؛
افزايش حمايت از توليد کنندگان داخلي سموم کشاورزي
امسال در مقايسه با سال‌هاي گذشته مجوز واردات سم حاصل از تکنيکال از افزايش 4 درصدي برخوردار شده است تا کارخانجات توليد سموم داخل آن را فرموله و آماده مصرف کنند.
به گزارش خبرگزاري آريا از وزارت جهاد کشاورزي؛ مديرکل دفتر آفتکش‌هاي سازمان حفظ نباتات کشور ضمن اعلام اين مطلب افزود: براي سموم آماده مصرف نيز 4 درصد کمتر در مقايسه با سال‌هاي گذشته مجوز واردات صادر کرده ايم.
سعيده نوربخش گفت: اين در حالي است که در سال‌هاي گذشته واردات سم آماده مصرف 30 درصد و سم حاصل از تکنيکال 70 درصد بوده است که در سال 97 از 33 هزار تن سم وارداتي با ارز 4200 توماني، 26 درصد آن متعلق به سم آماده مصرف و 74 درصد متعلق به سم حاصل از تکنيکال است.
وي ادامه داد: از 26 درصد سم آماده مصرف وارد شده، 20 درصد آن متعلق به سموم اصلي اروپايي است که شرکت کشور‌هاي هند و چين توان ساخت اين نوع سموم را ندارند و تنها 6 درصد سم آماده مصرف که توان رقابت با توليد داخل را دارد از کشور‌هاي هند و چين وارد شده است.
نوربخش ادامه داد: 33 هزار تن سموم آماده مصرف و حاصل از تکنيکال توسط انجمن‌هاي توليدکننده و واردکننده سموم با ارز دولتي 4200 توماني در سال 97 به کشور وارد شد.
وي گفت: با وجود تحريم‌ها و مسايل ارزي با تلاش و صدور مجوز واردات سموم از سوي سازمان حفظ نباتات و همکاري معاونت بازرگاني وزارت جهاد کشاورزي و بخش خصوصي اين ميزان سم گياهي وارد کشور شده است.
نوربخش درخصوص ميزان جذب سم و توزيع آن توسط بخش خصوصي اظهار داشت: امسال با توجه به تخصيص ارز 4200 توماني به سم، سازمان حفظ نباتات براي جلوگيري از کم فروشي و مشکلاتي در اين رابطه، موجودي شرکت‌هاي وارد کننده، توليد کننده و عمليات توزيع را به طور مرتب نظارت و پايش مي‌کند و در صورت دريافت گزارشي مبني بر عدم وجود سم مورد نياز در يک استان، بلافاصله اقدامات لازم براي توزيع انجام مي‌شود.
اين مقام مسئول در رابطه با ممنوعيت صادرات سم تکنيکال از کشور به ساير کشورها، گفت: به شرکت‌هايي که سم تکنيکال را با ارز دولتي وارد کرده اند و توليد داخل نيست، براي جلوگيري از خروج ارز دولتي از کشور اجازه صادرات داده نمي‌شود و تنها در مواردي که سم حاصل از تکنيکال به طور کامل در داخل توليد شود، همچون روغن‌ها و يا مخلوط بردو که توليد کامل داخلي است اجازه صادرات داده مي‌شود.
وي در عين حال ميزان متوسط مصرف سالانه سم در کشور را 25 تا 30 هزار تن اعلام کرد.

طي امسال؛
تشکيل شوراي ملي تعاوني‌ها و تشکل‌هاي بخش کشاورزي
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران : تشکيل شوراي ملي تشکل‌ها به منظور تشريک مساعي و ايجاد صداي واحد از سوي ذينفعان بخش کشاورزي از اولويت‌هاي اين سازمان در سالجاري است.
به گزارش خبرگزاري آريا از وزارت جهاد کشاورزي، حسين شيرزاد اظهار داشت: آنچه مسلّم است، جامعه کشاورزي ما جهت نيل به اهداف کلان و توسعه پايدار، نياز به صداي واحد در کنار تکثر ذاتي خود داشته و اين در حاليست که تشکل‌هاي بخش کشاورزي تاکنون از نقش و جايگاهي شايسته در تصميم‌سازي‌ها، تصميم‌گيري‌ها و مأموريت‌هاي وزارت جهاد کشاورزي برخوردار نبوده‌اند.
وي با بيان اين مطلب که ضعف توان چانه زني و رايزني در تشکل‌هاي کشاورزي مشهود است تصريح کرد: فقدان يک نهاد پر قدرت مرکزي که از طريق آن بتوان در توزيع امتيازات و استيفاي حقوق بخش کشاورزي نقش اساسي ايفا کرد، کاملا مشهود است.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران با اعلام اينکه شوراي ملي تعاوني‌ها و تشکل‌ها مي‌تواند در سياستگذاري و شفاف سازي تصميمات حوزه کشاورزي در کنار مديران ارشد وزارت جهاد کشاورزي، تشريک مساعي و کمک راهبردي انجام دهد، افزود: مشارکت در سياستگذاري‌ها، تصميم‌سازي‌ها و همياري در زمينه مسائل پيچيده بخش کشاورزي و رخداد‌هايي که بنا به اقتضائات سياسي، اقتصادي، اجتماعي و محيطي اتفاق مي‌افتد از جمله کارکرد‌هاي اساسي اين شورا به حساب مي‌آيد.
وي همچنين با اشاره به اين نکته که حمايت از بهره‌برداران، رونق توليد و توسعه کسب و کار و نهادسازي‌هاي ضروري بخش کشاورزي و نيز تقويت تشکل‌ها و احقاق حقوق سنديکايي صاحبان مشاغل بخش کشاورزي از اولويت‌هاي شوراي ملي هماهنگي تعاوني‌ها و تشکل‌هاي بخش کشاورزي به شمار خواهد آمد، تأکيد کرد: در اين راستا سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران از همه ظرفيت‌هاي خود براي سازماندهي، توانمندسازي و انسجام اين شورا با هدف بهره‌گيري مناسب از جايگاه قانوني و اجتماعي آن در جهت تأمين و حفظ منافع توليدکنندگان و فعالان بخش کشاورزي بهره خواهد برد.

خبرگزاری مهر
اطلاعیه سازمان مدیریت بحران؛
حفظ کشور از آفات وظیفه ذاتی وزارت جهاد کشاورزی است
سازمان مدیریت بحران در اطلاعیه‌ای تصریح کرد: حفظ کشور از آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای وظیفه ذاتی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات است.
به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان مدیریت بحران در اطلاعیه‌ای درباره ملخ‌های مهاجم اعلام کرد: حفظ کشور از آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای وظیفه ذاتی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات است و علیرغم وجود منابع اختصاصی سازمان حفظ نباتات برای انجام وظایف محوله در بودجه سالیانه، سازمان مدیریت بحران کشور بلافاصله پس از درخواست وزارت جهاد کشاورزی در اسفند ماه سال ۹۷، مبلغ یکصد میلیارد ریال پیشنهاد تأمین اعتبار کرده است که سازمان حفظ نباتات مراحل تخصیص را می‌بایست از سازمان برنامه و بودجه پیگیری می‌کرد.
بر اساس قانون، سازمان مدیریت بحران کشور در امر آمادگی، پیشگیری، مقابله و بازسازی آسیب دیده أز حوادث طبیعی سیاست گذار و پشتیبان دستگاه‌های اجرایی است و بنابر ضرورت و درخواست آنها از اعتبارات ماده ١٠ و ١٢ بودجه سالیانه برای آنها درخواست اعتبار می‌کند.
با توجه به درخواست وزیر محترم جهاد کشاورزی از وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران کشور مبنی بر هجوم ملخ‌های صحرایی به اراضی استان‌های جنوبی کشور درخواست تأمین اعتبار به مبلغ ١٠٠ میلیارد ریال از سوی وزیر محترم کشور و قائم مقام رئیس شورای عالی مدیریت بحران کشور به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شد.
وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات به طور اخص مسئول پیگیری و تخصیص اعتبار یاد شده تا حصول نتیجه مطلوب بودند که ظاهراً این مهم مغفول مانده است.
همچنین در سنوات اخیر مبلغ ۱۰ میلیارد ریال به منظور راه اندازی طرح پایش مبارزه با آفات و بیماری‌های گیاهی و مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال نیز از محل مواد ۱۰ و ۱۲ قانون بودجه نیز به منظور امحاء سموم در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات قرار گرفت.
نکته قابل تأمل این است که مبلغ ١٠٠ میلیارد ریال در برابر بودجه عمرانی حدود ٢٤ هزار میلیاردی وزارت جهاد کشاورزی در سال ٩٧ مبلغ ناچیزی است که البته اهمال و عدم پیگیری تخصیص آن مستمسکی برای شانه خالی کردن از مسئولیت و انداختن مشکلات احتمالی به گردن سایر دستگاه‌ها شده است.

یک مقام مسئول در وزارت جهاد خبر داد:
افزایش حمایت از تولیدکنندگان داخلی سموم کشاورزی
مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور گفت: امسال صدور مجوز واردات سم حاصل از تکنیکال، از افزایش ۴ درصدی برخوردار شده تا کارخانجات تولید سموم داخل، آن را فرموله و آماده مصرف کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ سعیده نوربخش گفت: برای سموم آماده مصرف، ۴ درصد کمتر در مقایسه با سال‌های گذشته مجوز واردات صادر کرده‌ایم؛ این در حالی است که در سال‌های گذشته واردات سم آماده مصرف ۳۰ درصد و سم حاصل از تکنیکال ۷۰ درصد بوده است که در سال ۹۷ از ۳۳ هزار تن سم وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۲۶ درصد آن متعلق به سم آماده مصرف و ۷۴ درصد متعلق به سم حاصل از تکنیکال است.
مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: از ۲۶ درصد سم آماده مصرف وارد شده، ۲۰ درصد آن متعلق به سموم اصلی اروپایی است که شرکت کشورهای هند و چین توان ساخت این نوع سموم را ندارند و تنها ۶ درصد سم آماده مصرف که توان رقابت با تولید داخل را دارد از کشورهای هند و چین وارد شده است.
نوربخش افزود: ۳۳ هزار تن سموم آماده مصرف و حاصل از تکنیکال توسط انجمن‌های تولیدکننده و واردکننده سموم با ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۷ به کشور وارد شد.
وی گفت: با وجود تحریم‌ها و مسائل ارزی با تلاش و صدور مجوز واردات سموم از سوی سازمان حفظ نباتات و همکاری معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی و بخش خصوصی این میزان سم گیاهی وارد کشور شده است.
نوربخش در خصوص میزان جذب سم و توزیع آن توسط بخش خصوصی اظهار داشت: امسال با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به سم، سازمان حفظ نباتات برای جلوگیری از کم فروشی و مشکلاتی در این رابطه، موجودی شرکت‌های وارد کننده، تولیدکننده و عملیات توزیع را به طور مرتب نظارت و پایش می‌کند و در صورت دریافت گزارشی مبنی بر عدم وجود سم مورد نیاز در یک استان، بلافاصله اقدامات لازم برای توزیع انجام می‌شود.
این مقام مسئول در رابطه با ممنوعیت صادرات سم تکنیکال از کشور به سایر کشورها، گفت: به شرکت‌هایی که سم تکنیکال را با ارز دولتی وارد کرده اند و تولید داخل نیست، برای جلوگیری از خروج ارز دولتی از کشور اجازه صادرات داده نمی‌شود و تنها در مواردی که سم حاصل از تکنیکال به طور کامل در داخل تولید شود، همچون روغن‌ها و یا مخلوط بردو که تولید کامل داخلی است اجازه صادرات داده می‌شود.
وی میزان متوسط مصرف سالانه سم در کشور را ۲۵ تا ۳۰ هزار تن اعلام کرد.

مجری طرح گندم در گفتگو با مهر:
فقط٥ درصدمزارع گندم دچار خسارت ١٠٠ درصدی شد/تولید بیش از مصرف است
مجری طرح گندم با بیان اینکه حدود ٥ درصد مزارع گندم دچار خسارت ١٠٠درصدی ناشی از سیل شدند،گفت: امسال تولید گندم بیش از مصرف است.
اسماعیل اسفندیاری‌پور در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه خسارت سیل به محصول گندم در گلستان حدود ٥ تا ٦ درصد کل تولید استان است، گفت: اما اثرات بسیار مثبت این بارندگی در اواخر و اوایل سال، از نظر مقادیر و پراکنش در تولید گندم مؤثر بوده و تا حدود زیادی کاهش تولید ناشی از سیل آن استان را جبران می‌کند. در رابطه با استان خوزستان نیز خسارت سیل به تولید گندم نسبت به گلستان بیشتر بوده اما با توجه به شرایط مزارعی که دچار سیل نشدند و همچنین مزارع گندم دیم استان، سالی استثنایی در تولید گندم این استان را شاهد خواهیم بود.
وی افزود: انتظار تولید درجه عالی این استان بدلیل خسارت سیل به متوسط تبدیل شده است اما به نظر می‌رسد علیرغم خسارت سیل، تولید گندم سال ۹۸ خوزستان مطابق و یا نزدیک به تولید گندم سال ۹۷ باشد و افزایش تولید و عملکرد گندم سالجاری سایر استان‌ها، این خسارت را جبران خواهد کرد.
وی درباره اینکه چه میزان از اراضی سطح زیر کشت گندم آسیب دیده است؟، ادامه داد: در کل حدود ۵ درصد اراضی گندم دچار ١٠٠ درصد خسارت سیل زدگی شده است.
اسفندیاری پور در پاسخ به این سوال که میزان تولید در دیمزارها چه مقدار از کاهش تولید را می‌تواندجبران کند؟ گفت: بارندگی‌های اخیر باعث افزایش عملکرد در مزارع گندم آبی و به ویژه مزارع گندم دیم خواهد شد. بنابراین قطعاً تولید گندم امسال بیش از نیاز مصرف داخلی است و نگرانی از بابت گندم در سال جاری وجود ندارد.
وی درباره برخی مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه در خوش بینانه ترین حالت میزان تولید به کمتر از ۱۰ میلیون تن خواهد رسید، افزود: با توجه به ارزیابی‌های انجام شده پس از سیل، به نظر می‌رسد امسال تولید گندم بیش از ۱۴ میلیون تن خواهد بود و تولید کمتر از ۱۰ میلیون تن، قطعاً صحیح نیست.
مجری طرح گندم تصریح کرد: قطعاً برای سال چهارم تولید گندم به پایداری خوبی رسیده و تولید این محصول در سال جاری بیش از نیاز مصرف سال کشور خواهد بود.

یک مقام مسئول اعلام کرد:
شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی تشکیل می‌شود
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: تشکیل شورای ملی تشکل‌ها به منظور تشریک مساعی و ایجاد صدای واحد از سوی ذینفعان بخش کشاورزی، از اولویت‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی، حسین شیرزاد گفت: جامعه کشاورزی جهت نیل به اهداف کلان و توسعه پایدار، نیاز به صدای واحد در کنار تکثر ذاتی خود داشته و این در حالی است که تشکل‌های بخش کشاورزی، تاکنون از نقش و جایگاهی شایسته در تصمیم‌سازی‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و مأموریت‌های وزارت جهاد کشاورزی برخوردار نبوده‌اند.
وی با بیان این مطلب که ضعف توان چانه زنی و رایزنی در تشکل‌های کشاورزی مشهود است، تصریح کرد: فقدان یک نهاد پرقدرت مرکزی که از طریق آن بتوان در توزیع امتیازات و استیفای حقوق بخش کشاورزی نقش اساسی ایفا کرد، کاملاً مشهود است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اعلام اینکه شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌ها می‌تواند در سیاستگذاری و شفاف سازی تصمیمات حوزه کشاورزی در کنار مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، تشریک مساعی و کمک راهبردی انجام دهد، افزود: مشارکت در سیاست‌گذاری‌ها، تصمیم‌سازی‌ها و همیاری در زمینه مسائل پیچیده بخش کشاورزی و رخدادهایی که بنا به اقتضائات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی اتفاق می‌افتد از جمله کارکردهای اساسی این شورا به حساب می‌آید.
وی همچنین با اشاره به این نکته که حمایت از بهره‌برداران، رونق تولید و توسعه کسب و کار و نهادسازی‌های ضروری بخش کشاورزی و نیز تقویت تشکل‌ها و احقاق حقوق سندیکایی صاحبان مشاغل بخش کشاورزی از اولویت‌های شورای ملی هماهنگی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی به شمار خواهد آمد، تأکید کرد: در این راستا سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از تمامی ظرفیت‌های خود برای سازماندهی، توانمندسازی و انسجام این شورا با هدف بهره‌گیری مناسب از جایگاه قانونی و اجتماعی آن در جهت تأمین و حفظ منافع تولیدکنندگان و فعالان بخش کشاورزی بهره خواهد برد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:
کاهش تولید برنج نخواهیم داشت/ خزانه گیری ۸۵ درصد شالیزارها
ساری - رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به خسارت ۶۰۰ میلیارد تومانی سیل به بخش کشاورزی گفت: کاهش تولید در محصولات زراعی و برنج نخواهیم داشت.
به گزارش خبرنگار مهر، عزیزالله شهیدی فر صبح دوشنبه در نشست با خبرنگاران در سالن استانداری مازندران با اشاره به برآورد خسارت ناشی از سیلاب توسط کارشناسان جهاد کشاورزی استان اظهار داشت: سیل اخیر ۶۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی، دام، طیور و زیرساخت‌های کشاورزی نظیر جاده‌های بین مزارع، تأسیسات آبی باغات و غیره آسیب زده است.
وی افزود: ارزیابی از خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی انجام شده است و برای جبران خسارت‌ها مقرر شد که تسهیلات بلاعوض و کم بهره به کشاورزان و خسارت دیدگان داده شود و آمادگی کامل برای پرداخت تسهیلات بانکی و بلاعوض داریم.
وی ادامه داد: طبق پیگیری‌های صورت گرفته، بیش از ۵۰ درصد مطالبات کشاورزانی که محصولاتشان بیمه بودند پرداخت شده است و در مجموع ۲۰ میلیارد تومان در این بخش از سوی صندوق بیمه کشاورزان پرداخت می‌شود.
شهیدی فر درباره تسیهلات بلاعوض و ارزان قیمت نیز گفت: ۱۵۸ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض و ۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت چهار درصدی برای جبران خسارت به بخش کشاورزی تخصیص داده شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اظهار اینکه پنج بانک عامل برای ارائه تسهیلات درنظرگرفته شده است گفت: هر بانک ۹۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ای به کشاورزان خواهند داد و تاکنون ۷۹ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض نیز به کشاورزان آسیب دیده پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه کارهای اولیه برای پرداخت تسهیلات بلاعوض به ۱۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی انجام شده است گفت: انشالله با پیگیری‌های صورت گرفته، هر چه زودتر نسبت به جبران و رفع دغدغه‌های کشاورزان اقدام کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه ۸۵ درصد خزانه گیری اراضی شالیزاری انجام شده است گفت: ۱۵ درصد باقی مانده تا آخر هفته انجام خواهد شد.
شهیدی فر با اظهار اینکه مخلوط‌های رودخانه‌ای براثر سیلاب وارد برخی اراضی و مزارع شده است گفت: در حاضر ۴۵ دستگاه لودر، گریدر و بیل مکانیکی مستقر هستند تا برای آماده سازی اراضی و کشت شالی مورد استفاده قرار گیرند.
وی با بیان اینکه مازندران در همه محصولات کشاورزی از جمله برنج، گندم، کلزا و غیره با کاهش تولید براثر سیل مواجه نخواهد شد گفت: فقط در محصولات سیاه ریشه شاهد کاهش تولید خواهیم بود و کارشناسان درصدد هستند میزان خسارت و کاهش تولید این بخش را به حداقل برسانند.
خبرگزاری تسنيم
میزان بارش تجمعی دو ماه گذشته اعلام شد+نمودار
هواشناسی کشاورزی نمودار بارش تجمعی را در دو ماه گذشته از تاریخ یک اسفند سال ۹۷ تا ۳۰ فرودین ماه سال جاری منتشر کرد که تفاوت معناداری با دوره بلند مدت دارد.
به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم- اداره هواشناسی کشاورزی سازمان هواشناسی کشور وضعیت بارش را در دو ماه گذشته از تاریخ یک اسفند سال 97 تا 30 فرودین ماه سال جاری منتشر کرد که تفاوت معناداری با دوره بلند مدت دارد.
بیشتر بخوانید
• هشدار هواشناسی به کشاورزان
بنابراین گزارش مسئولان وزارت جهاد کشاورزی بارشهای اخیر که شدت بالایی نیز داشت و در برخی استانها تبدیل به سیل شد را در مجموع برای بخش کشاورزی موثر اعلام کردند.
نمودار میله ای سبز رنگ میزان بارش تجمعی(1 اسفند لغایت 30 فروردین 1398) و نمودار میله ای آبی رنگ میزان بارش تجمعی دوره بلند مدت (1 اسفند لغایت 30 فروردین) را نمایش داده و درجه بندی آن بر اساس محور سمت راست است.

شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی تشکیل می‌شود
مدیر عامل سازمان تعاون روستایی گفت: تشکیل شورای ملی تشکل‌ها به منظور تشریک مساعی و ایجاد صدای واحد از سوی ذینفعان بخش کشاورزی از اولویتهای سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در سالجاری است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تعاون روستایی کشور، حسین شیرزاد رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار کرد: جامعه کشاورزی ما جهت نیل به اهداف کلان و توسعه پایدار، نیاز به صدای واحد در کنار تکثر ذاتی خود داشته و این در حالیست که تشکل‌های بخش کشاورزی تاکنون از نقش و جایگاهی شایسته در تصمیم‌سازی‌ها ، تصمیم‌گیری‌ها و مأموریت‌های وزارت جهاد کشاورزی برخوردار نبوده‌اند.
وی با بیان این مطلب که ضعف توان چانه زنی و رایزنی در تشکل‌های کشاورزی مشهود است تصریح کرد: فقدان یک نهاد پر قدرت مرکزی که از طریق آن بتوان در توزیع امتیازات و استیفای حقوق بخش کشاورزی نقش اساسی ایفا کرد، کاملا مشهود است.
بیشتر بخوانید
• خسارت 13 هزار میلیارد تومانی سیل به بخش کشاورزی
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با اعلام اینکه شورای ملی تعاونی‌ها و تشکل‌ها می‌تواند در سیاستگذاری‌ و شفاف سازی تصمیمات حوزه کشاورزی در کنار مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، تشریک مساعی و کمک راهبردی انجام دهد، افزود: مشارکت در سیاستگذاری‌ها، تصمیم‌سازی‌ها و همیاری در زمینه مسائل پیچیده بخش کشاورزی و رخدادهایی که بنا به اقتضائات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی اتفاق می‌افتد از جمله کارکردهای اساسی این شورا به حساب می‌آید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به این نکته که حمایت از بهره‌برداران، رونق تولید و توسعه کسب و کار و نهادسازیهای ضروری بخش کشاورزی و نیز تقویت تشکل‌ها و احقاق حقوق سندیکایی صاحبان مشاغل بخش کشاورزی از اولویت‌های شورای ملی هماهنگی تعاونی‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی به شمار خواهد آمد، تأکید کرد: در این راستا سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از تمامی ظرفیت‌های خود برای سازماندهی، توانمندسازی و انسجام این شورا با هدف بهره‌گیری مناسب از جایگاه قانونی و اجتماعی آن در جهت تأمین و حفظ منافع تولیدکنندگان و فعالان بخش کشاورزی بهره خواهد برد.

باشگاه خبرنگاران جوان
مجری طرح گندم مطرح کرد؛
کاهش ۷۰۰ هزار تنی تولید گندم در اثر سیل
اسفندیاری پور گفت: با توجه به خسارات ناشی از بارندگی‌های شدید و سیلاب‌ها تا امروز ۳۵۰ تا ۷۰۰ هزار تن، کاهش تولید گندم را تخمین می‌زنیم.
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی؛ اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم اظهار کرد: برآورد اولیه تولید گندم در اسفند حدود ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود که با توجه به خسارات ناشی از بارندگی‌های شدید و سیلاب‌ها تا امروز ۳۵۰ تا ۷۰۰ هزار تن کاهش تولید را تخمین می‌زنیم و در عین حال منتظر گزارش‌ها و آمار‌های جدید از استان‌ها هستیم.
وی افزود: در مجموع ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم گندم در استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان دچار خسارت و آبگرفتگی شده اند که ۱۶۰ هزار هکتار آن مربوط به استان خوزستان است.
اسفندیاری پور با بیان اینکه به علت بارندگی‌ها و پراکنش زمانی مناسب بارش در پاییز سال زراعی جدید انتظار تولید خوب در حوزه گندم را داشتیم،گفت: ما همچنان روی نظرمان هستیم و تامین این محصول با تولید داخل انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: خودکفایی گندم برای چهارمین سال متوالی/ تولید گندم به ۱۴ میلیون تن می‌رسد
این مقام مسئول با بیان اینکه برداشت گندم از استان‌های سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب فارس، جنوب خوزستان و جنوب کرمان در منطقه جیرفت و کهنوج به تدریج آغاز شده است، افزود: تا کنون در سطح بیش از ۸ هزار هکتار برداشت گندم صورت گرفته است.
وی آثار بارندگی‌ها برای گندم آبی و به ویژه اراضی دیم را مثبت ارزیابی و سطح اراضی گندم دیم را در سال زراعی جدید ۴ میلیون هکتار اعلام کرد.
به گفته اسفندیاری پور، اراضی دیم از نظر رطوبت و بارندگی در سنوات گذشته در مضیغه بودند، اما امسال شرایط مطلوبی دارند.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در پایان در مورد افزایش بیماری‌ها در حوزه گندم به کشاورزان هشدار داد و اگفت: امسال با توجه به میزان بارندگی‌ها و رطوبت، شرایط برای توسعه بیماری‌های گندم فراهم است و کشاورزان باید در کنار آفت سن و علف‌های هرز به بیماری‌ها توجه داشته باشند و مبارزه با انواع بیماری‌ها را در دستور کار قرار دهند.

قارچ‌های سمی ترس این روزهای طبیعت گردان/ هشداری که باید جدی گرفته شود
هر ساله در فصل بهار رویش گیاهان کوهی از جمله قارچ در ایلام باعث می‌شود بسیاری از مردم از این محصول استفاده کنند، این در حالی است که بسیاری از قارچ‌ها سمی و خطرناک هستند.
هر ساله در فصل بهار رویش گیاهان کوهی از جمله قارچ در ایلام باعث می‌شود بسیاری از مردم از این محصول استفاده کنند، این در حالی است که بسیاری از قارچ‌ها سمی و خطرناک هستند.
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، استان ایلام با داشتن کوهستان‌های متعدد یکی از رویشگاه‌های گیاهان کوهی است، حدود ۸۷ درصد مساحت استان ایلام را عرصه‌های مرتعی و جنگلی تشکیل می‌دهد.
عرصه‌هایی که رویشگاه هزار گونه گیاهی است که از این تعداد دستکم ۳۰۰ گونه شناخته شده آن برخوردار از خواص درمانی و صنعتی هستند.
در سال‌های اخیر مردم برای پیدا کردن قارچ‌های کوهی در فصل بهار راهی طبیعت می‌شوند این در حالی است که تشخیص قارچ‌های خوراکی از سمی بسیار سخت است و همین مسئله مشکلات زیادی را برای مردم به وجود آورد. است.
با توجه به اوضاع جوی و بارندگی‌های اخیر در فصل بهار، رویش قارچ طبیعتاً افزایش یافته و برخی از افراد ممکن است برای تأمین معاش به چیدن قارچ‌های خود رو و فروش آن‌ها اقدام کنند.
به دلیل اینکه تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی بر اساس ظاهر برای اغلب افراد دشوار و حتی ناممکن است، در واقع معیار تشخیص دقیقی بر اساس ظاهر وجود ندارد و متأسفانه بخشی از قارچ‌هایی که در طبیعت بوده و افراد استفاده می‌کنند سمی است و هر ساله صد‌ها نفر مسموم و متأسفانه تعدادی از هموطنانمان در اثر مصرف این قارچ‌ها فوت می‌کنند.
یکی از اهالی روستای میشخاص ایلام اظهار داشت: هر ساله برای یافتن قارچ‌های خوراکی به کوه‌های ایلام می‌رویم، ولی به راحتی نمی‌توان تشخیص داد که این قارچ سمی است یا نه.
حمید اکبری افزود: سال گذشته چند نفر در این همین روستای میشخاص بر اثر خوردن قارچ‌های سمی مسموم شدند و به خارج از استان اعزام شدند.
وی ادامه داد: بخشی از مردم هر سال برای امرار معاش از طریق فروش قارچ‌های کوهی راهی کوه‌های استان می‌شوند که البته با توجه به مسمومیت‌های سال گذشته تمایل مردم برای خرید این قارچ‌ها کمتر شده است.
اکبری اظهار داشت: برخی به ظاهر قارچ کوهی که شکل و گوشت خوبی دارد توجه می‌کنند در صورتی که داخل همان قارچ امکان دارد سم‌های مختلفی باشد.
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی ایلام در این ارتباط اظهار داشت: هر ساله با آغاز فصل بهار و رویش انواع گیاهان خوراکی مردم استان مهمان سفره پربرکت طبیعت می‌شوند.
بابک افزار افزود: ۳۰۰ گونه گیاهی در استان ایلام وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان قارچ، کنگر، پنیرک، کله شنگ، تره، بوره ولی، پاغازه، شنگ، آوندول، علف چشمه، پیازکوهی، سیرکوهی و انواع قارچ‌های کوهی اشاره کرد.
وی تصریح کرد: بسیاری از این گیاهان خود رو علاوه بر مصارف غذایی خواص درمانی نیز دارند، اما فراموش نشود در برخی از گونه‌های گیاهی تشخیص نوع سمی از خوراکی به ویژه در قارچ‌ها بسیار مشکل است.
وی ادامه داد: امسال پیش بینی می‌شود در نقاط مختلف استان میزان رشد این قارچ‌ها زیاد باشد، در این راستا به شهروندان توصیه اکید داریم که از مصرف این قارچ‌ها خودداری کنند، زیرا تفکیک این قارچ‌ها امکان پذیر نیست.
وی عنوان کرد: حتی کندن این قارچ‌ها از زمین می‌تواند دست انسان‌ها را آلوده کند، سم قارچ به راحتی منتشر و باعث مسمومیت می‌شود.
افزار تصریح کرد: طی سال‌های اخیر طرح‌های مختلفی در زمینه تولید قارچ در استان اعم از خانگی و صنعتی ایجاد شده که سالانه بیش از ۶۰۰ تن قارچ در استان ایلام تولید می‌شود و بهتر است مردم از این قارچ‌ها استفاده کنند.
معاون بهداشت علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: با توجه به بارندگی‌های اخیر در استان رویش قارچ‌ها طبیعی است، شناخت قارچ‌های سمی از غیرسمی کار تخصصی است و نباید ریسک کرد.
راضی ناصری فر افزود: افرادی که دچار مسمومیت ناشی از قارچ می‌شوند علائم در ابتدا به صورت درد شکم، تهوع، استفراغ، تب و ضربان‌های نامنظم است. کم کم، این علامت‌ها پیچیده و به صورت علائم گوارشی و قلبی و حالت کما و بسیاری از مشکلات جدی‌تر می‌شود.
وی ادامه داد: افرادی که این قارچ‌ها را مصرف می‌کنند دچار مسمومیتی می‌شوند که این مسمومیت زمان طلایی دارد که حدود ۷ تا ۸ ساعت است، که اگر در این زمان اقدامات درمانی لازم و مناسب صورت نگیرد این سم می‌تواند در بدن تأثیرگذار باشد و باعث می‌شود که کبد و کلیه آسیب و حتی منجر به مرگ شود.
معاون بهداشت علوم پزشکی ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۵۰ نفر بر اثر خوردن قارچ‌های سمی در استان مسموم شدند، اما موردی از فوت در استان گزارش نشده است.
ناصری فر افزود: مردم به هیچ عنوان این قارچ‌ها را مصرف نکنند.
متأسفانه به رغم هشدار‌های فراوان، بازهم عده‌ای بدون توجه به این هشدار‌ها به مصرف قارچ‌های کوهی روی می‌آورند که باعث مشکلات فراوانی می‌شود.

روزنامه کيهان
بر اساس گفته‌های یک مسئول
گرانی پیاز به گردن سرما و باران افتاد
مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بارندگی و سرما اجازه نداده که پیازها به بار بنشینند و به فاصله چند روز بعد از گرم شدن و مساعد شدن هوا، محصول می‌رسد.
حسین اصغری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر اعلام آمادگی پاکستان برای صادرات پیاز به ایران اظهار داشت: با توجه به میزان سطح زیرکشت و مقدار تولید، کمبودی در زمینه پیاز نداریم.
وی با بیان اینکه بارندگی و سرما اجازه نداده که پیازها به بار بنشینند، گفت: امسال درخت‌ها هم دیرتر از سال‌های قبل به مرحله برگ و شکوفه‌‌دهی خواهند رسید. با این حال جای نگرانی وجود ندارد و به فاصله چند روز بعد از گرم شدن و مساعد شدن هوا، محصول می‌رسد.
مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه پیش‌بینی تولید برای محصولاتی مانند پیاز، فصل به فصل انجام می‌شود، گفت: سطح زیرکشت بهاره پیاز ١٣ هزار هکتار و پیش‌بینی تولید بهاره این محصول ٥٢٠ هزار تن است.
اصغری درباره اینکه عدم رسیدگی پیازها به دلیل سرما باعث گرانی این محصول شده یا صادرات عامل اصلی است، گفت: ما درباره سرما می‌توانیم نظر بدهیم؛ اما درباره صادرات باید افراد ذی صلاح آن اظهارنظر کنند.
وی درباره اینکه با توجه به شرایط فعلی در نهایت مجوزی برای واردات پیاز صادر می‌شود؟ افزود: با توجه به اینکه تولید کافی است، فکر نمی‌کنم مجوزی برای این کار صادر شده باشد و این مسئله صحت داشته باشد.
در همین زمینه، اسدالله کارگر؛ رئیس ‌اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی گفت: این مسئله در حد فضای مجازی بوده و احتیاجی به واردات نیست. در این زمینه چیزی هم به ما گفته یا ابلاغ نشده است.
گفتنی است، اینکه گرانی هر محصولی را به گردن گرما، سرما، برف و باران و دیگر حوادث طبیعی بیندازیم، نشانه نبود پیش‌بینی‌های لازم برای حوادث مترقبه و غیرمترقبه است. اگر قرار باشد، با وقوع حوادث، کالاها گران شود، پس وجود این همه دستگاه و نهاد عریض و طویل و مرتفع، با مدیران نجومی چه فلسفه‌ای دارد.
ساده‌ترین کارها، در نظر گرفتن ذخایر مطمئن از هر کالا از یک طرف و جریمه سنگین سودجویان از سوی دیگر است تا در وقوع حوادث طبیعی، گرانی رخ ندهد.

روزنامه اطلاعات
سيل 1622 ميليارد ريال به بخش کشاورزي آذربايجان شرقي خسارت زد
معاون برنامه‌ريزي و امور اقتصادي سازان جهادکشاورزي آذربايجان ‌شرقي گفت: سيل فروردين ماه امسال بيش از يک هزار و 622 ميليارد ريال به زيرساخت‌ها و محصولات کشاورزي و ... استان خسارت زد.‏
‏فيروز باقرزاده افزود: بارش‌هاي شديد باران و جاري شدن سيل در روزهاي ابتدايي سال جاري به بخش کشاورزي برخي شهرهاي استان و به ويژه مراغه، هشترود و چاراويماق خسارت وارد کرده است.‏
وي اعلام کرد: در پي اين سيل بيش از20 هزار هکتار از اراضي زراعي استان به ميزان420 ميليارد ريال و20 هکتار از باغات به ميزان 12 ميليارد ريال خسارت ديد و ادامه داد: تاسيسات زيربنايي کشاورزي استان نيز يک هزار و100 ميليارد ريال خسارت ديده است.‏
آذربايجان شرقي در حدود100 هزار هکتار باغ و يک ميليون و 100 هزار هکتار اراضي زراعي دارد.‏

طرح توسعه باغ در زمين‌هاي شيب‌دار در كلاته رودبار دامغان
مدير جهاد كشاورزي دامغان گفت: همزمان با بارندگي‌هاي اخير، كشت و زرع در 200 هكتار از زمين‌هاي كلاته رودبار دامغان پس از 40 سال آغاز شد.
مهندس سيدمحسن طباطبائيان افزود: از اين اراضي، 192 هكتار زمين شيب‌دار است كه جهاد كشاورزي با مشاركت مردم توانسته در آن به بركت بارندگي‌هاي اخير بزرگترين طرح توسعه باغ‌هاي استان سمنان را آغاز كند. وي اضافه كرد: در اين باغستان 78 هزار اصله انواع نهال مثمر و گل‌محمدي كشت مي‌شود.
ساخت استخر براي تامين آب و جلوگيري از هدر رفتن آب‌هاي روان و تامين نهال مثمر از مهمترين برنامه‌‌هاي جهاد كشاورزي براي رونق بخش كشاورزي و طرح توسعه باغ‌هاي در اراضي شيب‌دار است.

شهرک بزرگ گلخانه‌اي در يزد ايجاد مي‌شود
مدير مجتمع اقتصادي کميته امداد استان يزد از احداث شهرک بزرگ گلخانه‌اي در منطقه شمال شرق اکرم آباد يزد خبر داد.‏
حميد نصيري در جلسه ستاد راهبردي اقتصاد مقاومتي استان يزد با اشاره به تلاش‌ها و پيگيري‌هاي انجام شده براي ايجاد شهرک گلخانه‌اي کميته امداد در استان يزد افزود: طرح توجيه اقتصادي اين شهرک به نهادهايي از جمله جهاد کشاورزي، آب منطقه‌اي، منابع طبيعي ارسال و موافقت‌هاي اوليه دريافت شد.‏
‏ وي در مورد جانمايي اين شهرک بيان کرد:براي اين منظورفهرج در نظر گرفته شد اما با استقرار شهرک در اين محل مخالفت شد بر اين اساس مکان‌يابي جديد شهرک گلخانه‌اي در دستور کار قرار گرفت.‏
نصيري ادامه داد: پيشنهاد شد انارستان مهريز براي اين منظور در نظر گرفته شود اما به دليل کمبود آب در آن منطقه، با اين مکان نيز مخالفت و در نهايت منطقه اکرم آباد يزد پيشنهاد شد.‏
او ادامه داد: نقشه جديد در منطقه شمال شرق اکرم‌آباد به طور قطعي مشخص و تحويل منابع طبيعي شد و درخواست صدور مجوز احداث از مرداد ماه سال گذشته نيز انجام گرفت.‏

روزنامه سبزينه
افزایش محصول گندم در مناطق خشک تا ۶ برابر
درحالی‌که عده‌ای معتقدند سیل‌های اخیر موجب کاهش شدید تولید گندم در سال جاری شده، اما دست‌اندرکاران می‌گویند: با رونق کشت در دیمزارها، امسال کمبود گندم نداریم. به گزارش «سبزینه» به نقل از مهر، بر اساس آمار رسمی اعلام شده از سوی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی سیل‌های اخیر تاکنون حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان خسارت به تولیدکنندگان زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی وارد کرده و این رقم همچنان درحال افزایش است. یکی از چالشی‌ترین مباحث مطرح شده در این میان، مربوط به خسارت وارد شده به مزارع گندم و کاهش تولید این محصول در سال جاری است، به‌طوری‌که برخی حتی مسأله قحطی گندم در سال جاری را مطرح کردند. مساله‌ای که البته مورد تأیید مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان نیست.

افزایش عملکرد تولید گندم در دیمزارها و مناطق خشک
به گزارش «سبزینه» به نقل از مهر، در این ارتباط، علیقلی ایمانی، نایب‌رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران کشور، درباره این‌که آیا درحال‌حاضر می‌توان پیش‌بینی کرد تولید گندم چقدر خسارت‌دیده و این‌که گفته می‌شود تولید این محصول نسبت به سال گذشته به‌شدت کاهش دارد صحت دارد یا خیر؟ اظهار داشت: خسارت ناشی از سیل یک بحث است، بحث دیگر نعمتی است که از بارندگی‌های اخیر حاصل شده و درپی آن در مناطق خشک و دیمزارها اتفاقات خوبی رخ داده است. وی افزود: به‌عنوان مثال در مناطقی که پیش‌بینی عملکرد به‌دلیل خشکی و کم‌آبی معمولاً بین ۵۰۰ کیلوگرم تا یک تن بوده به‌دلیل بارندگی‌های اخیر این پیش‌بینی‌ها تا سه‌تن افزایش یافته است. نایب‌رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران کشور گفت: در استان سیستان‌وبلوچستان و جنوب کرمان هم برداشت انجام شده عملکرد تولید بسیار بالاتر از سال گذشته بوده و در نقاطی، مانند شمال گلستان، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان‌ شرقی و غربی نیز به احتمال زیاد این اتفاق رخ خواهد داد. ایمانی تصریح کرد: بنابراین احتمال این‌که تولید دیمزارها خسارتی را که سیل به مزارع گندم وارد کرده، جبران کند، بسیار قوی است.

سطح زیرکشت گندم ۲ درصد افزایش یافت
وی با بیان این‌که امسال برخی عنوان می‌کردند به‌دلیل پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم و... سطح زیرکشت کاهش می‌یابد، افزود: با این حال سطح زیرکشت گندم نسبت به سال گذشته دو درصد رشد داشته که این دو درصد را در شش‌میلیون هکتار سطح زیرکشت ضرب کنیم عددی معادل ۱۲۰ هزار هکتار می‌شود. ایمانی اضافه کرد: بنابراین ۱۲۰ هزار هکتار نیز در این زمینه افزایش داشته‌ایم که به افزایش تولید کمک می‌کند. وی با بیان این‌که با توجه به شرایط موجود امیدواریم تولید و خرید گندم در سال جاری بالای ۱۰ میلیون تن باشد، تصریح کرد: با شرایط فعلی، احتمال این‌که پیش‌بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندمی که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بود، محقق شود، وجود دارد؛ چراکه شرایط بسیار مناسب است، ضمن این‌که مبارزه با آفات نیز به‌شدت در حال انجام است که این مسأله هم به بهبود عملکرد کمک می‌کند.
برآورد تولید 5/14 میلیون تن گندم در کشور
همچنین عباس کشاورز، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، در این ارتباط گفت: اگرچه در خوزستان، گلستان و کرمانشاه آبگرفتگی داریم و خسارت زیادی دیدیم و برآورد تولید گندم امسال برای کشت‌های پاییزه 5/15 میلیون تن بود؛ اما با توجه به سیلاب‌های اخیر اکنون برآورد ما تولید حدود ۱۴ و نیم میلیون تن است. کشاورز ادامه داد: انتظار داریم ۱۲ تا 5/12 میلیون تن گندم خریداری شود؛ بنابراین در زمینه تأمین گندم مورد نیاز کشور مشکلی نداریم. معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان این‌که باید برای خرید گندم از مردم تدابیر ویژه‌ای را بیندیشیم، تأکید کرد: دولت گندم را از مردم می‌خرد و پول آن را به‌موقع و نقدی پرداخت می‌کند. کشاورز افزود: برآورد من این است در حدود شش تا هفت‌میلیون تن از اراضی دیم و حدود 5/8 میلیون تن هم از اراضی آبی گندم تولید خواهیم کرد. وی ادامه داد: در خوزستان هم تولید گندم افزایش خواهد یافت، گرچه حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن معادل دوهزار میلیارد تومان اراضی گندم خسارت دید. کشاورز گفت: از ۱۳ هزار میلیارد تومان خسارات بخش کشاورزی از سیلاب‌های اخیر، سه‌هزار میلیارد تومان مربوط به پنج‌واحد نیشکر، حدود دو هزار میلیارد تومان مربوط به محصولات گندم و جو، حدود ۳۰۰ میلیارد تومان مربوط به کلزا، حدود یک‌هزار و 800 میلیارد تومان مربوط به مرغداری‌هاست، حدود ۳۰ هزار دام را سیل برد؛ اما به دامداری‌ها خسارت جدی وارد نشده است. حدود ۱۵۰ هزار هکتار باغ خسارت دید؛ اما میزان خسارات آن کم‌تر از دوهزار میلیارد تومان بوده است و بقیه خسارات مربوط به شیلات، زیرساخت‌های کشاورزی، کانال‌های آبیاری و تأسیسات آبیاری تحت‌فشار بوده است. علی‌محمد شاعری عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، نیز در این زمینه گفت: به‌رغم سیلاب‌های اخیر، در مجموع تولید گندم و برنج امسال از پارسال بیش‌تر خواهد بود.

اولویت دولت و صندوق توسعه ملی، بیمه کشاورزی باشد
رکورد سیل اخیر در کشور بی‌سابقه بود، این‌که در یک شبانه‌روز از اول آوریل امسال ایستگاه هواشناسی خرم‌آباد 104 میلی‌متر بارندگی ثبت کند و پرباران‌ترین نقطه جهان شود، بی‌سابقه بود. در سایر نقاط کشور نیز اوضاع سختی بود. اما پس از رفتن سیل، موضوع مهم جبران خسارات باقی مانده است. در جهان سازکار بیمه به‌خوبی می‌تواند با رعایت دقت، عدالت و سرعت، خسارات را در مقیاسی قابل‌قبول و بدون غافلگیری، با محاسبات ریسک جبران کند، به‌عنوان نمونه‌ پرداخت700 میلیارد ریال غرامت ظرف دو هفته پایانی فروردین‌ماه سال 98 که بی‌دردسر و منت به حساب کشاورزان دوراندیشی که فعالیت خود را بیمه کرده بودند در روند ارزیابی خسارت پرداخت می‌شود. اکنون که دولت و صندوق توسعه ملی می‌خواهند خسارات کشاورزان را جبران کنند، اقتضا می‌کند اولویت با تأمین اعتبارات قانونی بیمه کشاورزی باشد. مبلغ 15هزار میلیارد ریال که بابت حق بیمه سهم دولت براساس حکم قانون برنامه ششم در بودجه 98 آمده است، سریع و نقدی واریز شود. اگر اولویت با بیمه‌گذاران نباشد یک تعارض (Conflict) فلسفی پدید می‌آید و اساس تفکر بیمه را که برمبنای حکمرانی خردمندانه است، با چالش روبه‌رو می‌‌کند. بیمه‌گذار کسی است که کشاورزی و همبستگی آن با اقلیم را به‌خوبی می‌شناسد و در مرتبه خردمندی بالاتری قرار دارد، می‌داند که محصول و دسترنج او باقیمانده تاراج طبیعت است. بیمه‌گذار هنگام خسارت، اگرچه کمی دیر و زود داشته باشد؛ ولی بخش مهمی از خسارتش جبران می‌شود. برای حکمرانان در جهان، بیمه کشاورزی جایی است که باخیال راحت می‌توان تأمین اعتبار کرد و مطمئن بود حق به حق‌دار می‌رسد. در سازکار بیمه کشاورزی، تمام مختصات زمین و واحد تولیدی در مقیاس دقیق یک‌متر یا یک‌جوجه یک‌روزه ثبت شده است. هرگونه دریافت و پرداختی، برخط ثبت می‌شود و علاوه‌بر نظارت سیستماتیک سامانه، چهار دستگاه نظارتی، هر لحظه امکان نظارت بر آن را دارند. نتیجه آن که اگر قرار است جبران خسارتی انجام شود، اولویت در حکمرانی خردمندانه با بیمه کشاورزی است.
مدرس مدیریت ریسک و بیمه

«سبزینه» بررسی می‌کند
نقش رسانه و رونق تولید در بخش کشاورزی
«رونق» به‌معنی آبادانی، پیشرفت و رواج است و «تولید» را نیز به‌معنای تهیه کالا و خدمات مورد نیاز با استفاده از منابع و امکانات موجود دانسته‌اند. فعالیت تولیدی عبارتست از: سلسله اقداماتی که برای تبدیل منابع به کالاهای مورد نیاز صورت می‌پذیرد و واژه Production هم در لغت به معانی استخراج، فرآورده، محصول، کار، عمل، نتیجه، ارائه و تولید آمده ‌است. «رونق تولید» در ادبیات اقتصادی به‌معنای افزایش تولید و رشد اقتصادی است. به تعبیری دیگر رشد اقتصادی بیش‌تر در گرو افزایش هدفمند و برنامه‌ریزی شده تولید است. اهدافی که می‌توان آن‌ها را چشم‌انداز و هدف دولت‌ها (سیستم حاکمیتی کشورها) برای آرامش و رفاه بیش‌تر ملت‌ها تلقی کرد و آن را دورنمایی آرمانی برمبنای نظریه اقتصادی «رشد درون‌زا» دانست. «اقتصاد» را به‌معنی دانش بررسی روش‌های کسب درآمد و میانه‌روی در هزینه‌ها و اعتدال در دخل‌ و خرج تعریف کرده‌اند و واژه «مقاومت» نیز در فرهنگ ما مترادف با ارزش‌هایی چون ایستادگی، استقامت و پایداری است. در این چارچوب، «اقتصاد مقاومتی» (Resilient Economy یا Resistive economy) به‌معنی تشخیص حوزه‌های فشار و متعاقباً تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن آن تأثیرها با کم‌ترین وابستگی به خارج از کشور (درخصوص تأمین نیازهای اساسی و راهبردی) است. اقتصادی که در شرایطی آرمانی و به‌منظور رشد اقتصادی، چنین فشارهایی را به فرصت تبدیل می‌کند و ضمن کاهش وابستگی‌های خارجی، خوداتکایی و رونق تولید داخلی را برای کشورها به ارمغان می‌آورد. واژه اقتصاد مقاومتی در کشورمان نخستین‌بار توسط مقام معظم رهبری در دیدار با کارآفرینان در شهریورماه سال ۱۳۸۹ مطرح شد. آیت‌الله خامنه‌ای اقتصاد مقاومتی را معنا و مفهومی از کارآفرینی برشمرد و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل «فشار اقتصادی دشمنان» و «آمادگی کشور برای جهش» را معرفی کرد. «اقتصاد مقاومتی» همچون «مقاومت اقتصادی» می‌تواند با تنظیم نقشه‌ای جامع در مدیریت منابع (مالی و انسانی)، راه‌های آسیب‌رسان به اقتصاد و جامعه را مسدود کند، با این تفاوت که با تهاجمی کردن اقتصاد به‌جای تدافعی بودن آن، شاخص‌های کیفی و کمی را بهبود بخشیده و شرایط رقابت‌پذیری اقتصاد ایران در عرصه‌های جهانی را فراهم و رشد توأم با تاب‌آوری را تسهیل می‌کند. رونق تولید به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی، عامل مهمی در پیشرفت همه‌جانبه و توسعه پایدار کشور است و برای دست‌یابی به آن راهی جز مردمی کردن اقتصاد وجود ندارد. از این رو می‌توان ادعا کرد که تسهیل و تسریع در فرآیند توسعه صرفاً با تکیه بر توان داخلی، تقویت و اعتماد به بخش خصوصی امکان‌پذیر خواهد بود. ﻛﺸﻮرﻫﺎی توسعه‌یافته، حرکت بر مبنای «سند ﭼﺸﻢاﻧﺪاز» را اولویتی مهم در فرآیند توسعه می‌دانند و در نگارش و تدوین این سند، تفکر استراتژیک و آینده‌نگری‌شان در توجه ویژه به بخش ﻛﺸﺎورزی دیده می‌شود؛ به‌عنوان مثال حتی در کشور ژاﭘﻦ ﻛﻪ زﻣﻴﻦ ﻛﺎﻓﻲ ﺑﺮای زراﻋﺖ ﻧﺪارد، این سیاست‌گذاری و تشویق به ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری مغفول نمانده است. مضاف بر این‌که با توجه به رﺷﺪ ﺗﻘﺎﺿﺎ ﺑﺮای مصرف ﻣﺤﺼﻮﻻت غذایی، عدم توجه به توسعه هدفمند و دانش‌محور بخش کشاورزی، ﻓﺸﺎر ﻓﺰآﻳﻨﺪه‌ای ﺑﺮ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﭘﺎﻳﻪ ﻃﺒﻴﻌﻲ وارد ﺧﻮاﻫﺪ ﻛﺮد. ﺣﺪود 98 درصد از ﺑﺨﺶ ﻛﺸﺎورزی کشورمان غیردولتی و ﻣﺮدﻣﻲ اﺳﺖ و بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نیز نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۶، بخش کشاورزی با 6/17 درصد پله سوم از سهم اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است. اشتغالی که محصولاتی را به ارزش بیش از ۷۰ میلیارد دلار تولید و سهمش در فضای کسب‌وکار کشور بیش از 30 درصد (به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم) بوده است. بر این مبنا، بخش ﻛﺸﺎورزی به‌عنوان ﻣﺮدﻣﻲﺗﺮﻳﻦ ﺑﺨﺶ اﻗﺘﺼﺎدی کشور بارز‌ترین نماد اقتصاد مقاومتی است. بخشی که علاوه‌بر «مردم‌نهاد» بودن، با کم‌ترین سرمایه‌گذاری و بدون وابستگی به منابع ارزی، «درون‌زا» و «مولد» است.
بخش کشاورزی در مقاطعی در دهه‌های گذشته به‌دلیل اﻓﺰاﻳﺶ درآﻣﺪﻫﺎی ارزی ﻧﺎﺷﻲ از فروش ﻧﻔﺖ و خط‌مشی‌‌گذاری‌های غیرکارشناسانه ﻣﻮرد بی‌مهری و ﻏﻔﻠﺖ ﻗﺮار ﮔﺮﻓت و ﺑﻪ ﺣﺎﺷﻴﻪ رفت، اما در عین حال توانست علاوه‌بر رونق تولید، حفظ اشتغال موجود و حفظ استقلال و امنیت غذایی، اشتغالی پایدار و مولد در مناطق کم‌تر توسعه‌یافته و روستایی ایجاد کند. از عدم اقبال عمومی در ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری دانش‌محور در این بخش تا عدم ارتباط مؤثر نخبگان و پژوهشگران با جامعه هدف از مهم‌ترین مشکلاتی است که اﺳﺘﻬﻼک منابع را در آن اﻓﺰاﻳﺶ و ﺑﻬﺮه‌وری را نیز ﻛﺎﻫﺶ داده است. خروجی چنین کارزاری را می‌توان در کاهش راندمان تولید در واحد سطح، رشد ﻗﻴﻤﺖ ﺗﻤﺎم ﺷﺪه، عدم ثبات بازار، گرانی مواد غذایی و به‌تبع آن کاهش ﻣﺼﺮف و سوءتغذیه جامعه مشاهده کرد. درحال‌حاضر نگاه غالب به بخش کشاورزی برمبنای «اقتصاد معیشتی» و به دور از هرگونه آینده‌نگری و برنامه‌‌محوری شکل گرفته است. در صورت تغییر این رویکرد سنتی به‌سوی «اقتصاد رقابتی» رونق در تولید داخلی، ارتقای سطح امنیت غذایی کشور و نهایتاًَ تقویت اقتصاد خانوارهای بهره‌بردار بخش کشاورزی دست‌یافتنی است. برای نیل به این اهداف، ارتباط مؤثر و مستمر با جامعه هدف، آموزش صحیح بهره‌برداران و تشویق به ﺳﺮﻣﺎﻳﻪﮔﺬاری دانش‌محور، می‌تواند ﻳﻜﻲ از ﻣؤﺛﺮﺗﺮﻳﻦ اﺳﺘﺮاﺗﮋیﻫﺎی رونق تولید در بخش کشاورزی و تضمین فردایی بهتر برای کشور محسوب شود. به بیانی دیگر، رونق تولید در گرو بهره‌برداری بهتر و بهره‌وری بیش‌تر از منابع آبی و خاکی و همچنین ارتقای کیفیت تولید بر مبنای استانداردهای بین‌المللی و سلیقه بازار جهانی است. مباحثی که می‎‌توان با آموزش بهره‌برداران بخش کشاورزی بدان دست یافت. آموزش کاشت، داشت و برداشت بر مبنای دستاوردهای علمی و دانش‌روز و ترویج بهره‌گیری از تجهیزات، ماشین‌آلات و تکنولوژی‌های نوین در این حوزه مهم‌ترین مباحثی است که رونق تولید در بخش کشاورزی را محقق خواهد کرد. با توجه به گستردگی و تنوع فعالیت جامعه هدف ما در بخش کشاورزی، سطح متفاوت دانش و تجربه و عدم دسترسی سریع و مستمر به همه آن‌ها، فراگیرترین و مؤثرترین ابزار در برقراری این ارتباط آموزشی رسانه است. ابزاری که با توجه به نوع خود، دارای میزان اثربخشی و کارآیی متفاوت است. تفاوتی که باید آن را در میزان دسترسی عمومی و چگونگی پوشش منطقه‌ای، اعتبار سازمانی و اعتماد اقشار مختلف جامعه هدف به آن رسانه یافت. پتانسیل و ظرفیت رسانه‌ها در اقناع و هدایت افکار عمومی، ارتقای سطح آگاهی و بینش جامعه و اصلاح شئون زندگی‌ مردم انکارناپذیر است. این اثرگذاری و توفیق، در گرو برنامه‌ریزی براساس ساختار کلی تولید محتوا و توجه به استراتژی‌های نشر محتواست. رونق تولید تدبیر رهبر انقلاب برای سال ۱۳۹۸ است. تدبیری که تحقق آن با حمایت دولت و مجلس از سرمایه‌گذاران و تولید‌کنندگان به‌خصوص مشارکت مسئولانه بخش خصوصی و بهره‌گیری از توان رسانه‌ها امکان‌پذیر است. ایجاد ساختاری مناسب به منظور سرعت‌بخشی و نظم در عملیات اطلاع‌رسانی و تعیین استراتژی تولید محتوا برای تأثیرگذاری بیش‌تر بر مخاطب از مهم‌ترین عوامل اثربخشی رسانه‌ها بر جامعه هدف است. عواملی که می‌تواند بر مبنای مخاطب‌شناسی (رفتارهای رسانه‌ای و ویژگی‌های فردی و اجتماعی)، محتوایی حرفه‌ای و متناسب با محدودیت‌های بخش کشاورزی را تولید کرده و با تقویت رونق تولید، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی را محقق کند.

تنها بیمه کشاورزی می‌تواند بخشی از 13 هزار میلیارد تومان خسارت کشاورزان را جبران کند
بیمه کشاورزی سدی برابر بحرا‌ن‌ها
رئیس جهاد کشاورزی استان فارس در‌خصوص میزان خسارت وارد‌شده به محصولات این استان گفت: میزان خسارت واردشده تاکنون 335 میلیارد و 500 میلیون تومان برآورد شده است که بیش‌ترین خسارت مربوط به مزارع با مساحت 28 هزار و 500 هکتار و به‌مبلغی بالغ‌بر 128‌میلیارد تومان است. 11هزار و 200 هکتار از باغ‌ها نیز خسارت‌دیده که میزان ریالی آن بالغ‌بر 106 میلیارد تومان است. 25 درصد از خسارات واردشده مربوط به ابنیه و سازه‌های آبی و جاده‌های دسترسی به باغ‌ها و مزارع است که مبلغی بالغ‌بر 83 میلیارد تومان است. همچنین کم‌ترین خسارات در حوزه دام، طیور و شیلات است که به‌میزان پنج‌درصد و به‌مبلغ 18 میلیارد تومان است. محمدمهدی قاسمی گفت: چون بیمه تنها راهکاری است که سالانه یک‌ تا یک‌هزار و500 میلیارد تومان در قانون ‌بودجه برای آن در نظر گرفته می‌شود و تخصیص 75 درصد تعرفه‌هایی که کشاورزان باید اقدام به بیمه سطوحشان کنند، از همین محل تأمین می‌شود؛ بنابراین تلاش ‌ما این است که در جلسات ستاد بیمه استان، راهکارهایی پیدا کنیم تا کشاورزان را ترغیب به بیمه محصولاتشان کنیم. باوجوداین نه‌تنها در سطح استان فارس، بلکه در سطح کشور تنها20 تا 25 درصد محصولات‌ کشاورزی بیمه است. در استان فارس نیز از 600 هزار هکتار سطح زراعی 200 هزار هکتار آن بیمه است. همچنین از 300 هزار هکتار باغ استان فقط 100 هزار هکتار آن بیمه است. درواقع 30 درصد از کل سطوح در استان فارس تحت پوشش بیمه قرار دارند و برای برخی محصولات مثل «به» نیز هنوز بیمه‌نامه تعریف نشده است و کشاورزان نمی‌توانند برای بیمه‌کردن آن اقدام کنند، با وجود این شرایط جزو استان‌هایی هستیم که جایگاه نسبتاً خوبی از نظر میزان بیمه‌شدگان در سطح کشور داریم. وی افزود: در استان فارس نیز مثل دیگر استان‌ها، اغلب کشاورزان در حوزه‌هایی که احتمال می‌دهند دچار خسارت نمی‌شود برای بیمه محصولات اقدام نمی‌کنند. درنتیجه سطح بیمه پایین است. قاسمی تصریح کرد: ما در جهاد کشاورزی برای ترویج فرهنگ بیمه‌کردن محصولات دوره‌های آموزش ترویجی داریم. یکی از موضوعاتی که مدرس بیان می‌کند بحث بیمه و مزایای آن است. در این راستا، صندوق بیمه نیز همایش‌هایی برای کشاورزان برگزار می‌کند. همچنین کارگروه‌هایی وجود دارد که غرامت‌ها را ارزیابی می‌کند، درواقع این موارد اقداماتی است که برای ترویج بیمه‌کردن و اعتمادسازی انجام داده و می‌دهیم.

40 میلیارد تومان غرامت بیمه در خوزستان پرداخت شد
رئیس جهاد کشاورزی استان خوزستان نیز در گفت‌وگو با «سبزینه» اظهار داشت: تاکنون از نظر ریالی مبلغی بالغ ‌بر دوهزار میلیارد تومان خسارت به کشاورزی استان وارد شده که شامل این موارد است: سیل‌گرفتگی حدود 180 هزار هکتار از اراضی‌ و خوابیدگی 55 هزار هکتار از مزارع که عمدتاً گندم است. همچنین به30 هزار هکتار از باغ‌ها نیز خسارت وارد شده و چهارهزار و 300 رأس دام سبک و 50 رأس دام سنگین تلف شده. 10 هزار قطعه مرغ نیز از بین رفته است. علاوه‌براین دوهزار هکتار مزارع پرورش ماهی خسارت‌دیده که براثر آن بیش از دومیلیون و 500 هزار قطعه ماهی را از دست داده‌ایم. خساراتی هم به تأسیسات و ابنیه وارد شده است که سرجمع حدود دوهزار و 200میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شده است. کیخسرو چنگلوایی افزود: درحال‌حاضر اولویت ما این است که حجم خسارات را کم‌تر کنیم، راه‌های جبرانی آن را در نظر بگیریم و از سوی دیگر جان مردم و دام‌هایشان را نجات دهیم و پس از فروکش‌کردن این وقایع بحث بیمه را پیش خواهیم برد. وی افزود: همان‌طور که مقام رهبری فرمودند، همه خسارت‌دیدگان، چه آن‌ها که محصولات خود را بیمه کرده‌اند‌ و چه آن‌ها که نکرده‌اند، خسارتشان پرداخت می‌شود. بنابراین در قدم اول 40 میلیارد تومان به استان خوزستان پرداخت شده که از دوشنبه هفته جاری پرداخت آن شروع شده است. این مبالغ بابت خسارات‌ سیل بهمن سال گذشته و سیل امسال است و طی روزهای گذشته 15 میلیارد تومان به حساب خسارت‌دیدگان واریز شده است. خوشبختانه شاهدیم عزم و اراده جمعی از سوی رهبری و رئیس‌جمهور برای این کار وجود دارد. چنگلوایی درخصوص حجم خسارات نیز گفت: خسارات در ابتدا از سطح کم شروع شد و از حدود هفت‌ تا هشت‌هزار هکتار به این میزان رسیده است؛ اما به‌طور روزانه این میزان تغییر می‌کند و خسارت‌های احتمالی آتی بستگی به این دارد که آیا بارندگی داشته باشیم یا خیر.

بیمه‌کردن محصولات باید فرهنگ‌سازی شود
رئیس جهاد کشاورزی استان گلستان، هم گفت: کل خسارات بخش کشاورزی استان گلستان تاکنون یک‌هزار و 955 میلیارد تومان بوده که درحال‌حاضر 9 میلیارد و 600 میلیون تومان بابت این خسارات به کشاورزان پرداخت شده است. مختار مهاجر افزود: تأکید داریم که برای سال آینده به‌نحوی فرهنگ‌سازی کنیم که کشاورزان به بیمه‌کردن محصولاتشان ترغیب شوند، چون همان‌طور که می‌دانید بیمه اجباری نیست و نمی‌توانیم کشاورزان را وادار به این کار کنیم؛ درنتیجه طی جلساتی که با صندوق بیمه داریم درصددیم تا به راهکارهایی برسیم که از آن طریق بتوانیم کشاورزان را به این کار ترغیب کنیم.

فرهنگ بیمه‌کردن محصولات را باید بین کشاورزان نهادینه کرد
نماینده خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: بیش‌ترین خسارت واردشده به شهرستان خرم‌آباد مربوط به بخش مسکن است و به‌طور‌کلی تاکنون خسارت واردشده در حوزه‌های زیرساخت، مسکن و کشاورزی حدود 10هزار میلیارد تومان برآورد شده است. محمدرضا ملکشاهی‌راد با بیان این‌که فرهنگ بیمه‌کردن محصولات را باید بین کشاورزان نهادینه کرد، افزود: متأسفانه در بین کشاورزان هنوز فرهنگ بیمه‌کردن محصولات کشاورزی جا‌نیفتاده است؛ در‌حالی‌که پدیده‌های طبیعی همچون سیل و زلزله همیشه وجود دارد و همیشه کشاورزان متضرر می‌شوند، شاهدیم که بسیاری از کشاورزان محصولات کشاورزی، باغ‌ها، مزارع، دام‌ها و مرغداری‌های خود را بیمه نمی‌کنند و وقتی خسارت می‌بینند تمام زندگی‌شان که همین محصولات و دام‌هاست، از بین می‌رود و کسی نمی‌تواند به آن‌ها کمک‌ کند. وی خاطرنشان کرد: تجربه‌های گذشته نشان داده که سازمان‌های بیمه در این رابطه کشاورزان را بسیار اذیت می‌کنند؛ مثلاً در روز اول به کشاورز اعلام می‌کنند که هر مقدار محصولاتشان خسارت ببینند همه را پرداخت می‌کنند؛ اما وقتی کشاورز خسارت می‌بیند و موقع عمل می‌رسد سازمان بیمه درصدی بسیار جزئی از خسارت واردشده را پرداخت می‌کند. به‌نظر من یکی از مسائل عمده‌ای که باعث می‌شود روستاییان و کشاورزان محصولات خود را بیمه نکنند، همین بی‌اعتمادی به سازمان‌های بیمه‌ای است. نماینده خرم‌آباد و دوره در مجلس شورای اسلامی گفت: برای ترویج فرهنگ بیمه‌کردن محصولات کشاورزی در وهله اول سازمان‌های بیمه باید اعتمادسازی کنند و همان ابتدا در زمان عقد قرارداد واقعیت‌ها را به مردم بگویند و مسائل را به‌خوبی تبیین کنند تا فرد بیمه‌شونده بداند بابت چه چیزی بیمه می‌شود. از سوی دیگر زمانی‌که کشاوزر دچار خسارت شد دقیقاً براساس آنچه در قرارداد قید شده است خسارت را به وی پرداخت کنند. همچنین برای فرهنگ‌سازی، کشاورزان باید آموزش ببینند. سازمان‌های جهاد‌ کشاورزی اگر بتوانند سامانه‌ای برای کشاورزان ایجاد کنند و همه کشاورزان را عضو کنند و از طریق این سامانه اطلاعات را در اختیارشان قرار دهند قطعاً کشاورزان نسبت به مسائل آگهی پیدا خواهند کرد. به‌علاوه اکنون که این خسارت‌ وارد شده است، سازمان‌های جهاد کشاورزی می‌توانند دست‌‌به‌کار شوند و از کشاورزان بپرسند به چه علت تمایل به بیمه‌کردن محصولات باغ‌ها و مزارع خود ندارند و از این طریق اطلاعات را جمع‌آوری و از آن اطلاعات در راستای ترویج فرهنگ بیمه استفاده کنند.

اعتبارات صندوق بیمه کشاورزی افزایش یابد
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: خوشبختانه میزان خسارت وارده به محصولات کشاورزی نسبت به سایر بخش‌ها، همچون اماکن عمومی، منازل، آموزشگاه‌ها و تأسیسات شهری، پایین‌تر است. سیلاب چون در یک حوزه بسته‌ و در یک‌ بازه زمانی کم و با شدت زیاد شروع شد، اغلب خسارات‌ شهری و مسکونی بود. اگرچه هنوز برآورد دقیقی به‌دست ما نرسیده است؛ اما دستگاه‌ها مأمور شده‌اند که این خسارات‌ را برآورد کنند. باوجود‌این تاکنون در کل کشور در حوزه کشاورزی نزدیک به هشت‌هزار میلیارد تومان خسارت برآورد شده و بالغ‌بر 200 هزار هکتار در خوزستان و 140 هزار هکتار در گلستان زیرآب رفته است و بقیه هم در استان‌های دیگر بوده است که امیدواریم این خسارات به‌گونه‌ای جبران شود. علی اکبری افزود: حتی اگر همه آنچه در اختیار سازمان بیمه کشاورزی قرار داده شده به کشاورزان خسارت‌دیده تخصیص یابد، مطمئناً پاسخگوی این خسارات نخواهد بود. بنابراین باید راه‌حل دیگری اندیشیده شود. همان‌طور که رئیس‌جمهور هم اذعان داشت، از مقام معظم رهبری درخواست برداشت دو میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی شده است تا بخشی از هزینه‌های بخش کشاورزی و دیگر بخش‌ها جبران شود. همچنین در سال 98 صندوق بیمه کشاورزی برای خسارات احتمالی یک‌هزار و 500 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده است که مطمئناً میزان خسارات چهار تا پنج برابر این ارقام است و با این اعتبارات نمی‌توان این خسارات را جبران کرد. وی خاطرنشان کرد: با وجود این‌که بیمه یک ضرورت است، اما کشاورزان چندان راغب به این کار نیستند؛ بنابراین باید روی اعتمادسازی کشاورزان بیش‌تر کار شود. در سنوات گذشته خساراتی به‌دلیل خشک‌سالی، تگرگ و سیل‌زدگی به کشاورزان وارد شد، اما صندوق بیمه نتوانست همه را جبران کند. بنابراین کشاورزان اعتماد لازم را ندارند که محصولاتشان را بیمه کنند؛ لذا باید با فرهنگ‌سازی اعتماد کشاورزان جلب شود. ما نیز تلاش داریم درصورت امکان منابع صندوق بیمه را افزایش دهیم. در کمیسیون کشاورزی پیشنهاداتی را مطرح کرده‌ایم و درپی راهکارهای آن هستیم تا ببینیم از چه منابعی می‌توان این اعتبارات را افزایش داد.

برای بیمه کشاورزی به تبلیغات نیاز داریم
مدیر صندوق بیمه کشاورزی استان گلستان نیز گفت: امسال 77 هزار و 100 هکتار بیمه‌شده داشتیم که در مقایسه با 420 هزار هکتار اراضی کشت‌شده، این رقم بسیار ناچیز است. درواقع تنها حدود 25 درصد از محصولات بیمه شده‌اند. امیر محتشم‌امیری افزود: در اکثر شهرستان‌ها پرداخت خسارات به اتمام رسیده و تنها در سه شهر آق‌قلا، گمیشان و گنبد کاووس باقی مانده است که همین روزها پرداخت‌ها انجام خواهد شد. درواقع ما نخستین پرداخت‌هایمان را از 15 فروردین و به‌صورت نقدی شروع کردیم. وی ادامه داد: هر سال تا دی‌ماه بیمه محصولات را انجام می‌دهیم و امسال جزو سال‌هایی بود که این بیمه دوبار تا بهمن و 29 اسفندماه تمدید شد، اما متأسفانه کشاورزان استقبال نکردند. محتشم‌امیری به‌دلیل استقبال‌نکردن کشاورزان از طرح بیمه پرداخت گفت: مبلغی که بیمه پرداخت می‌کند بیمه هزینه است نه بیمه درآمد، به‌همین دلیل کشاورزان چندان از آن استقبال نمی‌کنند. اگر به بیمه درآمد برسیم به احتمال زیاد، استقبال بیش‌تری خواهند کرد، البته اگر به بیمه درآمد برسیم، حق بیمه ما افزایش چشمگیری خواهد داشت. وی تصریح کرد: در تمامی نظام‌های کشورهای پیشرفته، بیمه حرف اول را می‌زند، به‌طوری‌که برای خسارات‌ غیرمترقبه نخستین سازکارشان بیمه است. بحث بیمه یک بحث مشارکتی است و امروز که در گلستان سیل خسارت‌ زده است، برای مثال از مبالغ بیمه کشاورزان استان همدان که آسیب ندیده‌اند به کشاورزان گلستان اختصاص داده می‌شود. این در شرایطی است که دولت هنوز نتوانسته حتی یک ریال به کشاورزان خسارت‌دیده پرداخت کند، چون ابتدا باید سازکارش را تعریف و سپس پرداخت کند؛ اما بیمه یک سازکار تعریف‌شده است و به‌محض این‌که محصولات خسارت دیدند، نخستین ارگانی که وارد عمل شد سازمان‌ بیمه بود که شروع به پرداخت خسارت کرد. وی افزود: ما در اسرع وقت و به‌محض این‌که با توجه به شرایط توانستیم حضور یابیم، در محل حاضر شدیم و از 15 فروردین علاوه‌بر بررسی خسارات‌ شروع به پرداخت کردیم، به‌طوری‌که تاکنون 90 درصد کارها را انجام و پرداخت‌ها را سامان داده‌ایم. اگر در جایی هنوز بررسی صورت نگرفته یا به‌دلیل فراهم‌نبودن شرایط حضور سازمان بیمه بوده یا این‌که خودِ کشاورز در تکمیل پرونده‌اش سهل‌انگاری کرده است. رئیس صندوق بیمه کشاورزی استان گلستان افزود: باید برای بیمه تبلیغات داشته باشیم و سازمان‌هایی مثل صداوسیما و جهاد کشاورزی نیز به ما کمک کنند که در این راه بهتر عمل کنیم تا فرهنگ بیمه‌کردن محصولات بین کشاورزان جا بیفتد.
به گزارش «سبزینه» براثر سیل اخیر که از بهار امسال در بسیاری از نقاط کشور روی داد، بخش‌های مختلف زراعت، باغبانی، دامداری و آبزی‌پروری دچار خسارت شد که وزیر جهاد کشاورزی مقدار آن را 13 هزار میلیارد تومان برآورد کرده است. در این میان آنچه که بیش‌تر به چشم می‌آید، بیمه‌نبودن اراضی کشاورزی و دیگر بخش‌های حوزه کشاورزی است که در شرایط کنونی می‌توانست کمک‌حال کشاورزان خسارت‌دیده باشد. نکته دیگر آن‌که سهم صندوق بیمه کشاورزی از اعتبارات بودجه‌ سال 98 تنها یک‌هزار و 500 میلیارد تومان است که بی‌شک چنین رقمی جبران‌کننده خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی نخواهد بود، لذا لازم است سهم این صندوق از اعتبارات بیش‌تر شود. شایان ذکر است متولی اصلی و پاسخگوی بیمه در هر استان شخص رئیس سازمان جهاد کشاورزی است که باید ترویج بیمه را در اولویت نخست خود قرار دهد. شایسته بود وزارت جهاد کشاورزی در جریان سیل اخیر اولویت را بیمه اعلام می‌کرد و کمک‌های بلاعوض را هم از طریق سازکار کارآمد و شناخته‌شده بیمه کشاورزی انجام می‌داد. یکی از اقدامات ارزشمند پرداخت حق بیمه مربوط به فعالیت‌هایی است که قابلیت احیاء دارند و زراعت بهاره را پیش رو دارند. چاپ