بریده جراید و روزنامه ها کمينه

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

خبرگزاری ايرنا :
Ÿلاریجانی: مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند
Ÿمدیر هماهنگ کننده سازمان تحقیقات بین المللی در مناطق خشک:کشاورزی ایران نیاز به فناوریهای پیشرفته دارد
Ÿسرانه مصرف قارچ خوراکی در کشور پائین است
Ÿمدیریت در وزارت جهاد کشاورزی باید جوان شود
Ÿ42 درصد از پول گندمکاران پرداخت شد
Ÿمدیرعامل آب منطقه ای گیلان:مدیریت آب و همکاری کشاورزان مانع بروز تنش آبی شد
Ÿامسال بیش از 13 میلیون تُن گندم در کشور برداشت می شود

خبرگزاری ايانا :
Ÿمدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی ایران: پرداخت 50 درصد پول گندمکاران بلافاصله پس از خرید
Ÿطی مراسمی انجام شد ، رونمایی از هولوگرام سلامت قارچ
تایید سلامت قارچ از دو ماه دیگر اجباری می‌شود
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین مطرح کرد: با تغییر کاربری اراضی کشاورزی به اشکال مختلف مخالفیم
Ÿ طی حکمی منصوب شد ، نماینده شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در قزوین
Ÿگلخانه بادمجان

خبرگزاری ايلنا :
Ÿ تقوی: حمله به ذخایر ژنتیکی کشور از مدتها پیش آغاز شده است/سرانه تولید قارچ از ۸۰۰ گرم به یک کیلو و ۳۰۰ گرم رسید
Ÿرونمایی از هولوگرام تولید قارچ دکمه‌ای

خبرگزاری ايسنا :
Ÿکشاورزی مازندران قربانی کمبود صنایع تبدیلی
Ÿبهره‌وری تولیدات کشاورزی در مازندران پایین است
Ÿبررسی چالش های موجود در بخش کشاورزی و تولید در کمیسیون کشاورزی
Ÿگلستان، پیش‌تاز در اختصاص اعتبار برای مکانیزاسیون کشاورزی
Ÿ باغداران مینابی انبه‌های رسیده خود را برداشت کردند

خبرگزاری آريا:
Ÿامسال بيش از 13 ميليون تُن گندم در کشور برداشت مي شود

خبرگزاری فارس:
Ÿ در پی مصرف قارچ سمی و کاهش سرانه مصرف قارچ عنوان شد، ۵ راهکار عملی برای افزایش سرانه مصرف قارچ خوراکی
Ÿمدیرکل گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی:درج هولوگرام استاندارد روی بسته‌بندی قارچ‌ خوراکی اجباری می‌شود

خبرگزاری مهر:
Ÿلاریجانی در نشست کمیسیون کشاورزی مجلس:رهبری دستور داده اندکه مسائل کشاورزان درخصوص اسنادزمین ها رفع شود

خبرگزاری تسنيم:
Ÿقارچ‌خوری مدیران جهاد کشاورزی در یک نشست خبری

روزنامه اطلاعات:
Ÿ آغاز برداشت ۳۸ هکتار زیره سبز در شهرستان نظرآباد

خبرگزاری صدا وسيما سمنان :
Ÿتجلیل از تولیدکنندگان برتر کشاورزی استان سمنان
خبرگزاری ايرنا
لاریجانی: مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند، گفت: صادرات محصولات کشاورزی اصطلاحا لنگی دارد.
به گزارش ایرنا، علی لاریجانی عصر امروز- سه شنبه- در نشست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی یک کمیسیون بسیار بااهمیت و مادر محسوب می شود و اعضای این کمیسیون از متخصصین و صاحب نظران تشکیل شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال های گذشته قوانین خوبی در زمینه تالاب ها و هوا در مجلس مصوب شده و لایحه مربوط به خاک نیز که بسیار مهم است اگر زودتر در دستورکار قرار بگیرد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
لاریجانی اضافه کرد: پیشنهادات مطرح شده از سوی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس باید در هیات رئیسه کمیسیون مورد بررسی قرار بگیرد و کار باید براساس یک اولویت بندی رو به جلو حرکت کند. به طور مثال باید مشخص شود کمیسیون کشاورزی از لحاظ تقنینی و نظارتی تا پایان سال می خواهد به چه نتایجی برسد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در خصوص مشکلات مربوط به اراضی کشاورزی نیز مسائل از طریق بنیاد مستضعفان پیگیری شده است و مقام معظم رهبری نیز در این رابطه دستور داده اند که مسائل کشاورزان در خصوص اسناد و مدارک زمین ها رفع شود و این مهم در چند مرحله صورت گرفته و اگر مواردی نیز باقی مانده باید از طریق بنیاد مستضعفان پیگیری شود و مساعدت های لازم در این زمینه انجام خواهد شد.
رئیس نهاد قانونگذاری یادآور شد: موضوع سازمان عمران و توسعه روستا باید پیگیری شود چرا که کار درستی است، روستاییان باید با یک مرجع مشخص برای امر توسعه روبرو باشند چرا که در اوایل انقلاب که کارهای روستاییان با وزارت جهاد سازندگی ارتباط داشت، کارها با سهولت بیشتری انجام می شد اما در حال حاضر روستاییان برای انجام امور خود با طیف مختلفی از وزارتخانه ها در ارتباط هستند بنابراین باید موضوع تشکیل سازمان عمران و توسعه روستاها در مجلس پیگیری شود.
لاریجانی عنوان داشت: موضوع تشکیل وزارتخانه های انرژی و آب، کشاورزی و محیط زیست نیز پیشنهاد خوبی است که باید پیگیری شود و از بابت هماهنگی نیز مشکلی در این رابطه وجود ندارد و با توجه به شرایط آبی کشور اینکه در این زمینه یک متولی واحد ایجاد شود کار عقلایی محسوب می شود.
**توجه به طرح آمایش کشاورزی یکی از اولویت ها است
رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح آمایش کشاورزی کشور گفت: توجه به طرح آمایش کشاورزی یکی از اولویت ها است البته وزارت جهاد کشاورزی می گوید که به این موضوع توجه کرده اما فکر می کنم در اجرا اقدامات خوبی صورت نگرفته و باید کمیسیون کشاورزی در این خصوص مطالبات را پیگیری کند.
لاریجانی ادامه داد: توجه به الگوی کشت نکته بسیار مهمی است و از این موضوع حمایت می شود به طور مثال لزومی ندارد در جایی که مشکل کمبود آب وجود دارد برنج کاشته شود بنابراین وزارت جهاد کشاورزی نیز باید رسیدگی لازم را انجام دهد.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در صادرات محصولات کشاورزی اصطلاحا لنگی وجود دارد، گفت: باید در انجام امور براساس اولویت کارها صورت بگیرد و اینگونه نباشد که از یک طرف محصولات آبی کشاورزی تولید شود اما از طرف دیگر آب به صورت مجازی به کشورهای دیگر داده شود چرا که این کار عقلایی نیست.
وی بیان داشت: بنابراین با لحاظ طرح آمایش کشاورزی می توان زنجیره کار را طوری تعریف کرد که از ارزش افزوده متناسب برخوردار باشد به طور مثال اگر زنجیره تولید خرما کامل شود می توان صادرات این محصول را افزایش داد.
لاریجانی ادامه داد: اگر زنجیره صنعتی در بخش کشاورزی کامل شود و در صنایع کشاورزی و وابسته مانند بسته بندی سرمایه گذاری شود بخش کشاورزی پیشرفت خواهد کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جنس بسیاری از شهرهای کوچک کشور به نحوی است که کار کشاورزی در این شهرها محور اصلی است، در هر صورت باید به رونق چرخه اقتصادی روستاها توجه شود و با حمایت مقام معظم رهبری برداشت یک و نیم میلیارد دلار منابع از صندوق توسعه ملی مصوب شد و مقرر شد بانک ها نیز معادل این میزان منابع اختصاص دهند که باید این مهم پیگیری شود به طور مثال تدوین آئین نامه این مصوبه طی 6 ماه نوشته شده است این در حالی است که باید از ظرفیت ها استفاده بیشتری شود.
** تشکیل وزارتخانه برای توسعه صادرات می تواند اقدام خوبی باشد
لاریجانی ادامه داد: تشکیل وزارتخانه برای توسعه صادرات اقدام خوبی می تواند باشد و دولت نیز با این موضوع موافق است و با توجه به اینکه بازارهای خوبی در اطراف کشور وجود دارد می توان به طور مثال محصولات کشاورزی را به کشورهایی مانند روسیه و عراق صادر کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس از بخش کشاورزی حمایت می کند، گفت: باید به بیمه محصولات کشاورزی توجه شود چرا که متاسفانه کشاورزان با مسائلی مانند سرمازدگی و خشکسالی روبرو هستند. باید نقص های مربوط به بیمه کشاورزی رفع شود چرا که در حال حاضر به محض وقوع حادثه برای پرداخت خسارت به کشاورزان باید منابع تزریق شود.
لاریجانی با بیان اینکه در همه جای دنیا از بخش کشاورزی حمایت می شود، گفت: درخصوص رفع مشکلات مربوط به خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیز کمیسیون کشاورزی با سازمان برنامه بودجه هماهنگی های لازم را داشته باشد.
رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه باید به موضوع تولید فکر در بخش کشاورزی توجه شود، یادآور شد: به موضوع استفاده از ظرفیت آبیاری نوین و آبیاری تحت فشار در سال های اخیر توجه شده است و مقام معظم رهبری نیز از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند بنابراین باید اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با دلگرمی و تلاش بیشتر کار کنند تا این بخش تقویت شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در هر صورت کمیسیون کشاورزی مجلس باید موضوع اجرای قوانین در بخش کشاورزی را از دستگاه های اداری پیگیری کند و اگر تخلفی در اجرای آئین نامه ها و قوانین صورت می گیرد این تخلفات را گزارش کند.
گفتنی است در این نشست اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گزارشی از عملکرد این کمیسیون و برنامه های آتی به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کردند و دغدغه های خود را برای رفع مشکلات کشاورزان و رفع مشکلات زیست محیطی بیان کردند.

مدیر هماهنگ کننده سازمان تحقیقات بین المللی در مناطق خشک:
کشاورزی ایران نیاز به فناوریهای پیشرفته دارد
مدیر هماهنگ کننده سازمان تحقیقات بین المللی در مناطق خشک با تاکید بر اینکه کشاورزی ایران نیاز به فناوریهای پیشرفته دارد، گفت که این مرکز بین المللی می تواند در تکمیل زنجیره تولید بخش کشاورزی، تکنولوژی نوین مکانیزاسیون را وارد کشور کند.
به گزارش ایرنا، عبدوالعزیز نیان روز سه شنبه در آیین بازید از پروژه تامین امنیت غذایی ایران- ایکاردا در پایگاه نوآوری اقلیم سرد کردستان در روستای جبرئیلیان سنندج اظهار داشت: ایکاردا برای بهره وری بیشتر علاوه بر بخش زراعت می تواند در بخش مکانیزاسون نیز وارد عمل شود و این تکنولوژی را وارد ایران کند.
ایکاردا (ICARDA) سازمان تحقیقات بین المللی در مناطق خشک در شهر حلب سوریه مستقر است و طرح های تحقیقاتی این سازمان در کشورهای آسیای میانه از جمله ترکیه، ایران، افغانستان، سوریه و کشورهای عربی مورد تطبیق قرار گرفته است.
مدیر هماهنگ کننده پروژه تامین امنیت غذایی ایران- ایکاردا افزود: در بخش مکانیزاسیون کشور استرالیا مطالعات گسترده ای را انجام داده و در این زمینه به تکنولوژی های پیشرفته ای رسیده است و ایکاردا می تواند با اعزام مهندسین ایرانی برای فراگیری این دانش اقدام کند.
وی اضافه کرد: در صورتی که ما تنها به آوردن چند دستگاه مدرن اکتفا کنیم، این دانش به ایران نمی آید و دستگاه ها نیز بعد از مدتی مستهلک می شود.
نیان گفت: مهندسین ایرانی می توانند پس از فراگیری دانش مدرن مکانیزاسیون، با بومی کردن آن زمینه را برای تحول و بهره وری بیشتر بخش کشاورزی فراهم کند.
مدیر هماهنگ کننده پروژه تامین امنیت غذایی ایران- ایکاردا گفت: این شرکت چند ملیتی می خواهد پروژه های تحقیقی تنها با حضور پژوهشگران برگزار نشود و علاوه بر محققان، کشاورزان و سیاستگذاران نیز در این زمینه نقش داشته باشند.
وی افزود: ایکاردا می خواهد در صورتی که کشاورزان در مناطق مختلف با مشکل خاصی مانند وجود علف هرز روبرو شدند سموم و تکنولوژی مورد نیاز را در اختیار آنها قرار دهد.
وی اضافه کرد: سیاست ها اجازه نمی دهند که هرگونه سمی در اختیار کشاورزان یک منطقه قرار گیرد و به همین خاطر باید حداقل 2 سال این سموم در پایگاه های نوآوری مورد آزمایش قرار گیرد.
نیان گفت: ایکاردا می تواند حلقه اتصال میان این گروه های مختلف را تشکیل دهد و کشاورز، تولید کنندگان بذر و ماشین الات را به هم پیوند دهد.
قائم مقام معاون وزیر و مدیر ملی پروژه ایکاردا در ایران نیز گفت: این پروژه می خواهد تحقیق برای توسعه و زندگی مردم باشد و بهره وری بیشتری از مزارع به دست آورد.
جواد وفابخش افزود: در این زنجیره دانش، بخش های مختلف با هم پیوند داده می شوند و از تولید بذر گرفته تا دامدار و تولید کننده ادوات نیز می توانند در این زنجیره نقش ایفا کنند.
بهره وری نظام های تولیدی غلات محور در اراضی دیم به منظور تامین امنیت غذایی از مهمترین اهداف طرح ایران - ایکاردا با افق پنج ساله بوده که اجرای آن در چهار استان کردستان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و لرستان آغاز شد و افزایش 25 درصدی محصولات مختلف دیم از جمله گندم، جو و نخود در سال 1400 هدف گذاری شده است.
اکنون دومین سال اجرای طرح مشترک وزارت جهاد کشاورزی با مرکز بین المللی تحقیقات کشاورزی در مناطق خشک (IKARDA) سپری می شود که سطح زیر کشت اراضی کردستان در این طرح از 700 هکتار سال اول به 17 هزار و 750 هکتار در هفت شهرستان رسیده است.
2 میلیون هکتار اراضی دیم در چهار استان مورد هدف طرح افزایش بهره وری نظام های تولیدی غلات محور و افزایش بهره وری گندم و نظام های زراعی گندم بنیان در ایران با سازمان های بین المللی موسوم به ایران - ایکاردا وجود دارد.
کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و 110 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی است به طوری که سالانه حدود 2 میلیون 400 هزار تن انوع محصولات در آن تولید می شود.
مدیر هماهنگ کننده پروژه تامین امنیت غذایی ایران- ایکاردا به همراه جمعی از محققین این شرکت چند ملیتی برای بازدید از پلادفورم نوآوری اقلیم سرد کردستان در روستای جبرئیلان سنندج به استان کردستان سفر کرده بود.
در این بازدید جمعی از کشاورزان، تولید کنندگان ادوات کشاورزی و اعضای خانه کشاورز نیز حضور داشتند.
روستای جبرئیلان در بخش حسین آباد و در 45 کیلومتری شمال سنندج واقع شده و در این پایگاه نوآوری انواع ارقام نخود، ماشک علوفه ای و دانه ای، انواع جو، ارقام مختلف گندم و نخودفرنگی دانه ای و علوفه ای کشت شده است.

سرانه مصرف قارچ خوراکی در کشور پائین است
مدیرکل دفترامور گلخانه ها ، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که با وجود فواید بالای غذایی قارچ خوراکی، سرانه مصرف این محصول در کشور پائین است.
به گزارش ایرنا، غلامرضا تقوی روز سه شنبه در نشست خبری بررسی راهکارهای افزایش سرانه مصرف قارچ خوراکی شهرستان ساوجبلاغ استان البرز افزود: با اینکه سرانه مصرف قارچ خوراکی در کشور نسبت به دهه 60 افزایش چشمگیری دارد اما تا رسیدن به شاخص های جهانی فاصله داریم .
وی بیان داشت: اکنون سرانه مصرف قارچ خوراکی در ایران 1.3 کیلوگرم بوده که سرانه مصرف جهانی حدود 4 کیلوگرم اعلام شده است.
تقوی با بیان اینکه قارچ خوراکی دارای 3 نوع ویتامینB1 ، ویتامین C و ویتامین D است و می تواند جایگزین خوبی برای مصرف گوشت و دیگر مواد غذایی باشد ، گفت: میزان مصرف آب برای پرورش قارچ نیز بسیار کم و به لحاظ اقتصادی و غذایی پر ارزش است.
مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اقدامات زیرساختی برای افزایش سرانه مصرف و اعتماد سازی بین مردم انجام شده است .
تقوی اظهار داشت: برای تسهیل در دسترسی مردم به تهیه قارچ خوراکی، اکنون این محصول در 30 ایستگاه متروی تهران عرضه می شود.
وی در مورد میزان آب‌بری قارچ خوراکی گفت: میزان آب بری کشت این محصول به مراتب کمتر از محصولات کشاورزی دیگر است ضمن آنکه ارزش غذایی آن بیشتر از برخی محصولات و فرآورده ها مانند گندم ، سویا و گوشت می باشد.
تقوی همچنین به اشتغال مستقیم هشت هزار نفر در حوزه تولید و پرورش قارچ در کشور اشاره کرد وافزود: سه هزار نفر نیز به طور غیرمستقیم با این صنعت در ارتباط هستند.
وی با اشاره به مسمومیت شماری از هموطنان در مناطقی از کشور بر اثر مصرف قارچ جنگلی و طبیعی گفت: مردم باید قارچ خوراکی را از مراکز معتبر خریداری کنند و از خرید و مصرف قارچ جنگلی و طبیعی خودداری شود.
علی صدیق‌پناه رئیس هیات مدیره انجمن قارچ خوراکی کشور در این نشست به ضرورت افزایش تولید قارچ به عنوان یکی از منابع مهم تامین پروتئین در کشور اشاره کرد و گفت: طبق برنامه ششم توسعه تا سال 1404 تولید قارچ باید به بیش از 200هزار تن در سال برسد.
وی به برخی کارها برای ترویج مصرف قارچ در کشور اشاره کرد و افزود: در این زمینه برنامه هایی در برخی ایستگاه های متروی تهران و نصب هولوگرام استاندارد روی بسته های قارچ خوراکی انجام شده است.
رضا تاج‌الدینی معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان البرز در این نشست اعلام کرد که 35 واحد پرورش قارچ با تولید 26 هزار تن دراین استان فعالیت دارند.
وی افزود: قیمت تمام شده محصول قارچ بیش از مبالغی است که در بازار عرضه می شود و این امر سبب مشکلاتی برای تولید کنندگان شده است.

مدیریت در وزارت جهاد کشاورزی باید جوان شود
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هرم مدیران در وزارت جهاد کشاورزی پیری را نشان می دهد و باید تا پایان برنامه توسعه ششم مدیریت های این وزارتخانه جوان شود.
به گزارش ایرنا ، علی جوادی روز سه شنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از شکل گیری کانون ارزشیابی مدیران و مهارت آموزی آنان در وزارت جهاد کشاورزی خبر داد.
وی گفت: حقوق و مزایای کارکنان وزارت جهاد کشاورزی نسبت به برخی از وزارتخانه ها در مجموع کمتر است و برای ترمیم و افزایش آن تلاش های اداری آن با موفقیت به انجام رسید.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در حال حاضر دولت با کمبود منابع مالی مواجه است و امیدواریم با تامین اعتبار کارکنان وزارت جهاد کشاورزی به حق و حقوق خود برسند.
جوادی در بخش دیگر سخنان خود ماموریت وزارت جهاد کشاورزی برای امنیت غذایی درعبور از گردنه تحریم های جدید را دوچندان توصیف کرد و گفت: باید نسبت به بهره وری با حفظ ارزش آب و خاک کشاورزی طبق برنامه ریزی پیش برویم.
وی گفت : تفاوت ارزش آب ، خاک و تغییر کاربری ها در نقاط مختلف کشور نشان می دهد که با وجود همه تلاش های مثبت وزارت جهاد کشاورزی اما بهره برداری همچنان اصولی نیست و فاصله زیادی وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه مازندران را همواره با کشور هلند مقایسه می کنند، گفت: بررسی ها نشان می دهد که حتی این استان درمقایسه با استان های کویری نظیر یزد در برخی از شاخص های بهره وری از جمله آب عقب است.
وی توضیح داد: در سه سال اخیر بر اساس یک برنامه ریزی اصولی یک هزارو 200هکتار به سطح گلخانه ای استان یزد که متوسط بارندگی آن در سال 60 میلی متر است ،اضافه شد، اما استان مازندران با متوسط 600میلی متر بارندگی همچنان در این بخش توسعه مناسبی نداشته است.
وی در عین حال نقش استان مازندران را با تولید سالانه حدود هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در امنیت غذایی غیر قابل انکار دانست و بیان داشت: ما از استان های شمالی به ویژه مازندران همانند کشور هلند توقع تولیدات کشاورزی آنچنانی را نداریم اما در مقام مقایسه با استان های دیگر باید بهره وری را در تولیدات کشاورزی دوچندان کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این وزارتخانه در تنظیم بازار مواد غذایی و امنیت غذایی به تولیدات محصولات کشاورزی مازندران از جمله گوشت قرمز و سفید، انواع آبزیان ،برنج، مرکبات، گل و گیاه و غیره چشم دوخته است.
جوادی امر تولید را یک امر مطلق در جهاد کشاورزی دانست و گفت: البته باید به مقوله کیفیت و بهره وری آن توجه جدی شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: رویکرد دولت تدبیر و امید این است که کسی سرمایه اش را به زمین و تولید کشاورزی گره بزند، مورد حمایت همه جانبه قرار بگیرد.
وی گسترش و تقویت تعاونی ها و اتحادیه های مختلف کشاورزی و همچنین ایجاد حلقه و زنجیره تولیدات کشاورزی را مهم و الزامی دانست و گفت: ارزش افزوده محصولات کشاورزی باید به جیب کشاورزان برود.
به گزارش خبرنگار ایرنا در این مراسم ضمن قدردانی از خدمت 52ماهه دلاور حیدر پور در کسوت رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ، عزیزالله شهیدی فر به عنوان رئیس جدید این سازمان در استان معرفی شد.
شهیدی فر مسئولیت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بابل و معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران را در کارنامه دارد.
42 درصد از پول گندمکاران پرداخت شد
مدیرکل بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون 3 میلیون و 400 هزار تن گندم به ارزش 4.4 میلیارد تومان خریداری شده که تاکنون یک میلیارد و 850 میلیون تومان آن پرداخت شده است.
به گزارش ایرنا، گندم از کالاهای اساسی در ایران به شمار می رود که هر ساله خرید تضمینی آن همه ساله از اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در سیستان و بلوچستان و مناطق گرمسیر آغاز و تا اواخر مهرماه در دیگر استانهای سواحل خزری و سردسیر ادامه دارد.
پیش بینی می شود امسال 13.4 میلیون تن گندم در کشور تولید و 10 میلیون تن آن توسط دولت خریداری شود که بر اساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 97 نیز همانند پارسال، هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (1300 تومان) و گندم دوروم 13 هزار و 300ریال (1330 تومان) خریداری می شود.
در این پیوند «سید مومن نیافر» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: در صورت تامین اعتبار، بقیه پول گندمکاران در اسرع وقت به حسابشان واریز می شود.
وی با بیان اینکه امسال همچون سال های گذشته پول گندمکاران با عاملیت بانک کشاورزی از سوی دولت پرداخت می شود، اظهار داشت: برای سهولت در کارها، گندمکاران در اقصی نقاط کشور که شعب و خودپردازهای بانک کشاورزی مستقر باشد، می توانند پول خود را دریافت کنند.
وی اظهار داشت: خرید گندم در 22 استان توسط 600 مرکز خرید شرکت غله در حال انجام است اما در صورت افزایش تعداد استان هایی که موعد برداشت از آنها فرا می رسد، تعداد این مراکز به بیش از هزار مورد خواهد رسید.
چندی پیش مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد که تاکنون بیش از 140 هزارتن بذر گندم برای کشت بعدی خریداری شده است.
پارسال نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد و با توجه به ذخایر سال 1395 همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.
سال 1395 نیز 14 میلیون و 590 هزار تن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزار تن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شد.
سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.
مدیرعامل آب منطقه ای گیلان:
مدیریت آب و همکاری کشاورزان مانع بروز تنش آبی شد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان اعلام کرد: در سال زراعی جاری، مدیریت کارشناسی منابع آبی و همکاری و هماهنگی کشاورزان شالیکار، مانع بروز تنش آبی در استان شد.
کاظم لطفی روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: پیش از آغاز فصل زراعی شرکت آب منطقه ای گیلان به عنوان متولی منابع آب استان اقدام به برنامه ریزی برای مدیریت آب کشاورزی کرد که در این خصوص با توجه به تاکید استاندار گیلان به عنوان رئیس شورای حفاظت از منابع آب استان طی چند نشست با حضور اعضای شورا و فرمانداران، توصیه ها و تصمیم های لازم برای مدیریت آب کشاورزی استان انجام شد.
وی ادامه داد: با هدف نیل به اهداف، حدود یک هزار کیلومتر از انهار کشاورزی استان لایروبی شد که در نوع خود بی سابقه است و برای استفاده از پتاسیل آب موجود در آب بندان های استان نیز تدابیری اتخاذ شد.
به گفته لطفی، 418 ایستگاه پمپاژ استان در مسیر بهره برداری قرار گرفت که پتاسیل بهره برداری از محل این ایستگاه ها 110 میلیون متر مکعب و از محل بازچرخانی آب و آورد رودخانه ها حدود یکصد میلیون متر مکعب برآورد می شود.
وی خاطرنشان کرد: همچنین 218 حلقه چاه عمیق در اختیار این شرکت نیز در سال زراعی جاری بطور کامل راه اندازی و وارد مدار است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان افزود : علاوه بر موارد یاد شده در طول فصل زراعی جاری حدود 600 میلیون مترمکعب آب کشاورزی برای آبیاری شالیزارهای استان از طریق اندوخته سد سفیدرود تامین و رها شده است.
لطفی اضافه کرد: با همکاری و همدلی کشاورزان، تاکنون فصل آبیاری و زراعی موفقی را پشت سر گذاشته ایم و انتظار داریم شالیکاران، تقویم زراعی خود را با تقویم آب گذاری شرکت آب منطقه ای تنظیم کرده و به راهکارهای مصرف بهینه توجه کنند.
به گزارش ایرنا براساس آخرین گزارش سازمان جهاد کشاورزی استان، تاکنون در 80 درصد شالیزارهای گیلان وجین صورت گرفته است.
آب ۱۸۰ هزار هکتار از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار گیلان از سد سفید رود و آب ۵۸ هزار هکتار دیگر شالیزارها از رودخانه ها ، چاه ها و آب بندان ها تامین می شود.
هر سال در استان گیلان، 750 تا 850 هزار تن برنج سفید تولید می شود.

امسال بیش از 13 میلیون تُن گندم در کشور برداشت می شود
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می شود امسال برداشت گندم از مزارع و گندمزارهای کشور به 13 میلیون و 300 هزار تُن برسد.
اسماعیل اسفندیارپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در سنندج اظهار داشت: در سال زراعی جاری پنج میلیون و 800 هزار هکتار از مزارع کشور به کشت گندم اختصاص یافته که از این مقدار، 2 میلیون هکتار آن به صورت آبی و مابقی به صورت دیم کشت شده است.
وی افزود: سطح زیر کشت گندم کشور در مقایسه با سال قبل 1.5 درصد کاهش داشته اما بارش های مناسب بهاره باعث شد میزان پیش بینی تولید و برداشت گندم افزایش یابد.
اسفندیارپور تاکید کرد: امسال بارندگی ها در مقایسه با میانگین بلند مدت 26 درصد و در مقایسه با سال قبل 22 درصد کاهش داشت اما بارندگی های فروردین و اردیبهشت تا حدودی این کاهش را جبران کرد و در محصول گندم باعث افزایش تولید شد.
وی یادآور شد: برداشت گندم از اوایل فروردین در نواحی گرمسیر و جنوبی کشور آغاز شده و هم اکنون برداشت در اقلیم معتدل و نوار خزر در دست انجام است و در تیرماه برداشت در اقلیم سرد و استان های آذربایجان های غربی و شرقی، همدان، زنجان و کردستان انجام می شود.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به خرید تضمینی گندم گفت: با شروع فصل برداشت، خرید تضمینی گندم در کشور آغاز شده و تاکنون سه میلیون و 400 هزار تُن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است.
وی گفت: پس از خرید گندم و ثبت در سامانه 50 درصد بهای آن به کشاورزان پرداخت می شود و مابقی نیز بتدریج به حساب کشاورزان گندمکار واریز خواهد شد.
اسفندیارپور با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی گندم را به شواری اقتصادی داده اما این شورا تصمیمی برای افزایش نگرفت، افزود: براساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 97 نیز همانند پارسال هر کیلوگرم گندم معمولی با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (1300 تومان) و گندم خالص بدون دانه شکسته 13 هزار و 300 ریال (1330 تومان) خریداری می شود.
وی پیش بینی کرد در مجموع بیش از 70 درصد گندم تولیدی کشور خریداری و برای تهیه آرد و بذر سال زراعی آینده مورد استفاده قرار گیرد.
وی یادآور شد: تاکنون بیش از 180 هزار تُن بذر مرغوب تهیه و برای کاشت در مهر ماه در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و بتدریج با شروع برداشت در سایر اقلیم ها (معتدل و سرد) بذر مورد نیاز از ارقام پربازده و سازگار به شرایط آب و هوایی تهیه و توزیع می شود.
سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.
پارسال نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد که با توجه به ذخایر سال 1395، همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.

خبرگزاری ايانا
مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی ایران:
پرداخت 50 درصد پول گندمکاران بلافاصله پس از خرید
ایانا-کشاورزی: هر گندم‌کاری که تاکنون محصول خود را تحویل داده، 50 درصد از کل مبلغ قابل پرداخت را دریافت کرده است. 50 درصد باقیمانده به محض اینکه رایزنی‌های لازم برای تأمین منابع صورت گیرد، پرداخت خواهد شد. به عبارت دیگر مرحله اول پرداخت‌ها چند روز بیشتر طول نمی‌کشد و مدت‌زمان مرحله دوم تسویه، بستگی به منابع مورد نظر دارد.
«سیاست پرداخت 50 درصد از کل مبلغ خرید تضمینی گندم به کشاورزان به این دلیل امسال در پیش گرفته شده است که در سال‌های گذشته در مناطق گرمسیری و مناطقی که برداشت زود شروع می‌شود، تمام بهای گندم پرداخت شده و بودجه برای مناطق سردسیری کم می‌آید، اما امسال برای پیشگیری از این موضوع تمهیداتی اندیشیده شد که هیچ اجحافی برای مناطق مختلف کشور به وجود نیاید.» سیدمؤمن نیافر، مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی ایران در حاشیه بازدید از مراکز خرید تضمینی گندم در استان گلستان، به ارایه این توضیح در باره دلیل پرداخت 50 درصد پول گندم‌کاران در زمان تحویل گندم، در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی ایانا گفت: درخواست جدید خرید تضمینی گندم تاکنون حدود سه میلیون و 400 هزار تن از این محصول خریداری شده است که هشت هزار تن آن متعلق به استان گلستان است. برخی در زمینه عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم برای سال جاری نقد دارند و معتقدند باید امسال رشدی حتی به میزان محدود در نرخ خرید تضمینی گندم صورت می‌گرفت، اما باید خاطرنشان کنم در خرید تضمینی قیمت کالاهای اساسی از جمله گندم، بنا به سیاست‌هایی که توسط شورای اقتصاد تعیین می‌شود، تصمیم‌گیری لازم صورت می‌گیرد. امسال نیز بنا به دلایلی و طبق سیاست‌های شورای اقتصاد، اجازه داده نشد افزایش قیمتی برای خرید تضمینی گندم در پیش داشته باشیم. وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد قیمتی خود را برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم به شورای اقتصاد اعلام کرد، اما در نهایت افزایش قیمت مورد تصویب قرار نگرفت.
او با اشاره به اینکه هر گندم‌کاری که تاکنون محصول خود را تحویل داده، 50 درصد از کل مبلغ قابل پرداخت را دریافت کرده است، ادامه می‌دهد: 50 درصد باقیمانده به محض اینکه رایزنی‌های لازم برای تأمین منابع صورت گیرد، پرداخت خواهد شد. به عبارت دیگر مرحله اول پرداخت‌ها چند روز بیشتر طول نمی‌کشد و مدت‌زمان مرحله دوم تسویه، بستگی به منابع مورد نظر دارد.
نیافر در زمینه خرید گندم باکیفیت از گندم‌کاران می‌افزاید: گندمی که از گندم‌کاران خریداری می‌شود برای مصارف انسانی خواهد بود؛ بنابراین بر اساس شاخصه‌هایی که تعریف می‌شود، استانداردهایی در نظر گرفته شده بر اساس جدول پاکی هستند که عمدتاً مشخصات فیزیکی گندم را دربر می‌گیرد که در آن ناخالصی‌ها مطرح می‌شود. این ناخالصی‌ها نیز حدی دارد و اگر محصول در قالب استاندارد تعیین‌شده جدول باشد، خرید صورت می‌گیرد و در غیر این صورت محصول برگشت داده می‌شود. درباره بحث کیفی یعنی مشخصات ذاتی گندم از نظر پروتئین و گلوتن تا حالا در کشور قیمت‌گذاری صورت نگرفته و ما هنوز وارد این عرصه از نظر تعیین کیفیت نشده‌ایم.
او در راستای حضور دلالان در بازار گندم و اخبار بی‌اعتمادی گندم‌کاران به دولت توضیح می‌دهد: تاکنون قیمت خرید تضمینی گندم به مراتب بالاتر از قیمت سایر نهاده‌ها بوده است؛ بنابراین علی‌القاعده توجیه اقتصادی برای کشاورز وجود ندارد. دولت هر کیلوگرم گندم را از قرار یک هزار و 325 تومان خریداری می‌کند و اگر این قیمت را با سایر قیمت نهاده‌ها مقایسه کنیم، توجیه مناسبی وجود نخواهد داشت. ممکن است برخی کشاورزان گندم‌هایی را که مشخصات کیفی مناسبی ندارند، به دست دلالان بسپارند تا در قالب سایر مصارف به بازار عرضه شود. طبق قانون خرید تضمینی، دولت قیمتی را تعیین می‌کند که اگر کشاورز نتوانست محصول خود را در بازار بفروشد، طبق نرخ مصوب‌شده آن را از کشاورز خریداری کند. در حال حاضر کشاورز می‌تواند اگر در جایی دیگر توجیه اقتصادی وجود داشته باشد، گندم خود را در بازار بفروشد. هیچ اجباری برای فروش گندم به دولت وجود ندارد.
مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی ایران با اشاره به اینکه برخی استان‌ها نگران این هستند که بودجه دولت کفاف پرداخت‌های کشاورزان را ندارد، ادامه می‌دهد: سیاست پرداخت 50 درصد از کل مبلغ مورد نظر به کشاورزان برای جلوگیری از این نگرانی در پیش گرفته شده است؛ چرا که در سال‌های گذشته در مناطق گرمسیری و مناطقی که برداشت زود شروع می‌شود، تمام بهای گندم پرداخت شده و بودجه برای مناطق سردسیری کم می‌آید، اما امسال برای پیشگیری از این موضوع تمهیداتی اندیشیده شد که هیچ اجحافی برای مناطق مختلف کشور به وجود نیاید.
نیافر با به میان آوردن بحث خودکفایی گندم خاطرنشان می‌کند: در تمام کشورها، انواع واردات گندم برای مصارف مختلف وجود دارد که عمدتاً در ایران گندم برای تولید سه یا چهار نوع نان سنتی استفاده می‌شود، اما من معتقدم با مدیریت تولید و مدیریت مصرف می‌شود بخشی از گندم را صادر کرد و در عوض بخشی از گندم مورد نیاز کشور را برای مصارف صنعتی و نیز شیرینی وارد کرد. اما در این میان مدیریت مصرف شرط است که متأسفانه در ایران مصرف گندم و آرد به‌علت وجود یارانه و قیمت‌ها بیش از حد اندازه است و دچار لنگش شده است.
او در زمینه افزایش ناخالصی در مسیر سیلوها به آرد توضیح می‌دهد: حجم خرید تضمینی گندم بسیار بالا است و بیش از یک هزار مرکز خرید در کشور وجود دارد؛ بنابراین متوسط ناخالصی‌هایی که در این مراکز اندازه‌گیری شده، زیر سه درصد است. با توجه به وضعیت برداشت جدید گندم که با کمباین صورت می‌گیرد، حجم این ناخالصی‌ها به مراتب کاهش یافته است. به ندرت ممکن است برخی افراد قصد سوءاستفاده در این زمینه را داشته باشند که در حال حاضر سیستم موجود جلوی افزودن ناخالصی‌ها را به گندم گرفته است.
نیافر در راستای افزایش یا کاهش خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال‌های قبل می‌افزاید: با توجه به اینکه اقلیم‌های متفاوتی در کشور وجود دارد، هم‌اکنون که در اواسط فصل خرید گندم هستیم، نمی‌توان نظر داد که آیا امسال روند خرید تضمینی گندم افزایشی بوده یا کاهشی.
او در پاسخ به این سؤال که چقدر مانده تا به قیمت خرید واقعی گندم در بازارهای جهانی برسیم، می‌گوید: قیمت جهانی ممکن است واقعی نباشد، چرا که قیمت جهانی تابع یک‌سری متغیرهاست. در دنیا در بیشتر کشورها نیز به تولید یارانه می‌دهند، اما نه به شکل کشور ما؛ بنابراین نمی‌توان قمیت گندم تعدادی از کشورها را به‌عنوان قیمت تمام‌شده واقعی تلقی کرد. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. ایران طبق قانون خرید تضمینی گندم در سال 68 قیمت گندم را با توجه به هزینه‌های تولید در واحدهای متعارف به‌علاوه نرخ تورم سالانه در نظر می‌گیرد تا قیمت واقعی گندم در کشور به‌دست بیاید.
مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی ایران در پیشنهاد به اینکه بنیادها و تشکل‌های مربوطه در خرید تضمینی گندم وارد عمل شوند، می‌گوید: فلسفه حضور دولت در چرخه خرید تضمینی، بحث یارانه‌ها است. دولت وجه خرید تضمینی را توسط منابع مالی خود پرداخت می‌کند و قیمت پرداخت‌شده گران‌تر از سایر نهاده‌ها است. گندمی که با قیمت یک هزار و 325 تومان خریداری می‌شود، با هزینه‌های جانبی برای دولت یک هزار و 400 تومان تمام می‌شود، اما با قیمت 665 تومان برای تأمین نان مردم فروخته می‌شود. تا زمانی که این چرخه وجود دارد، ورود بخش خصوصی و ارگان‌های لازمه به این شرط امکان‌پذیر است که بتوانند نقدینگی و سیستم و سامانه لازم را برای جبران این مابه‌التفاوت داشته باشند. شرکت بازرگانی دولتی ایران در راستای تکالیف قانونی خود از تمام ظرفیت‌های لازم استفاده می‌کند تا خرید تضمینی گندم به نحوی صورت گیرد که کمترین ضرر ممکن به کشاورزان وارد شود./

طی مراسمی انجام شد
رونمایی از هولوگرام سلامت قارچ
تایید سلامت قارچ از دو ماه دیگر اجباری می‌شود
ایانا-کشاورزی: این هولوگرام دارای یک شماره سریال است که با ارسال آن به بخش نظارت ارزیابی بهبود هویت قارچ می‌توان از سالم بودن آن اطینان پیدا کرد. این شماره سریال به منزله اطمینان از استاندارد بودن محصول و بهداشتی بودن آن است.
هولوگرام سلامت قارچ رونمایی شد. امروز در مراسمی با حضور معاونت امور گلخانه‌ها گیاهان دارویی و قرچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی، هولوگرام سلامت قارچ رونمایی شد. این هولوگرام دارای یک شماره سریال است که با ارسال آن به بخش نظارت ارزیابی بهبود هویت قارچ می‌توان از سالم بودن آن اطینان پیدا کرد. این شماره سریال به منزله اطمینان از استاندارد بودن محصول و بهداشتی بودن آن است.
برای دریافت این هولوگرام، واحدهای تولید و بسته‌بندی قارچ باید سه ویژگی داشته باشند. نخست باید پروانه بهره‌برداری از وزارت جهاد کشاورزی را داشته باشند. دوم، عضو انجمن تولیدکنندگان قارچ باشند و سوم ویژگی این است که نظارت ادواری تولید قارچ را بگذرانند.
چسباندن این هولوگرام بر روی بسته‌های فروش قارچ از دو ماه آینده اجباری خواهد شد.
برای افزایش سرانه مصرف قارچ در دو محور تغییرات و تحولات زیر ساختی و اقدام های ترویجی برنامه ریزی شده است.
غلامرضا تقویف معاونت امور گلخانه ها گیاهان دارویی و قرچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه مراسم رونمایی از هولوگرام سلامت قارچ، در پاسخ به خبرنگار گروه کشاورزی ایانا درباره راهکارهای افزایش سرانه مصرف قارچ گفت: اقدام‌های زیر ساختی برای افزایش سرانه مصرف اعتمادسازی و نشان‌دار کردن تولیدات قارچ انجام شده است. به همین منظور هولوگرام پیگیری قارچ و تولیدکننده بر روی بسته‌های قارچ انجام شده است.
او اضافه کرد: توسعه صنایع تبدیلی برای تولید محصول قارچ و جلوگیری از تازه خوری قارچ یکی دیگر از اقدام‌های زیرساختی است که استفاده از قارچ را توسعه می‌دهد.
تقوی در مورد راهکارهای دیگر برای افزایش سرانه توضیح داد: متنوع کردن تولیدات و بسنده نکردن فقط به تولید قارچ دکمه‌ای می‌تواند به سلایق مختلف جامعه پاسخ دهد. ضمن اینکه برخی از گونه‌های قارچ به شکل محدود و خودرو وجود دارد مانند قارچ‌های دارویی، قارچ‌هایی که در بسترهای سبک‌تر رشد می‌کنند و ... که می‌تواند به شکل انبوه تولید شود.
تقوی یادآوری کرد: تسهیل دسترسی تولیدکنندگان به شبکه حمل و نقل و فروش حتی فروش آنلاین در برنامه است. به خصوص تجهیز شبکه حمل و نقل که باید یک شبکه تخصصی باشد.
او اضافه کرد: راه‌اندازی واحد تحقیقات قارچ تا پایان شهریور در جهت کمک به افزایش سرانه مصرف و کمک به صنایع تبدیلی، پیگیری حضور در جلسات میادین تره بار برای قیمت گداری از مهمترین موضوعات پیگیری شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین مطرح کرد:
با تغییر کاربری اراضی کشاورزی به اشکال مختلف مخالفیم
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی بخش کشاورزی مخالف تغییر کاربری اراضی کشاورزی به اشکال مختلف است.
به گزارش خبرنگار ایانا در قزوین، فاطمه خمسه در دیدار با همتیان مدیر کل بنیاد مسکن استان قزوین که با حضور معاونان و مدیران سازمان برگزار شد، گفت: تعامل و همکاری جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن نقش بسزایی در توسعه و رونق روستاها و ایجاد اشتغال دارد.
خمسه افزود: با اجرای طرح‌های عمرانی و طرح هادی، علاوه بر حفظ بافت سنتی روستاها می‌تواند در حفظ جمعیت مناطق روستایی نیز موثر باشد.
او اظهار کرد: با همکاری همه مسئولان باید از نابودی اراضی کشاورزی و باغی جلوگیری کرد.

طی حکمی منصو.ب شد
نماینده شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در قزوین
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به عنوان نماینده شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان منصوب شد.
به گزارش خبرنگار ایانا در قزوین، در حکمی از سوی سید عبدالکریم رضوی رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی؛ فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به عنوان نماینده شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان منصوب شد.

گلخانه بادمجان
گلخانه‌ صیفی‌جات در شهرستان پیشوا ورامین کشت تک محصولی بادمجان لامپی انجام می‌دهد. محصول این گلخانه برای مقاصد صادراتی تولید می‌شود و بزرگترین بازار آن در کشور روسیه است.

خبرگزاری ايلنا
تقوی:
حمله به ذخایر ژنتیکی کشور از مدتها پیش آغاز شده است/سرانه تولید قارچ از ۸۰۰ گرم به یک کیلو و ۳۰۰ گرم رسید
تقوی در رابطه با سرانه مصرف قارچ خوراکی در جهان تصریح کرد: میانگین مصرف قارچ در دنیا یک و نیم تا دو کیلوگرم است و در کشورهای پیشرفته تا چهار کیلوگرم هم ارتقا داشته است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، غلامرضا تقوی مدیرکل گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی امروز سه‌شنبه ۲۹ خردادماه در نشست خبری مراسم بازدید از یکی از مراکز تولیدات کشور در هشتگرد اظهار داشت: هشت هزار نفر به طور مستقیم و سه هزار نفر به طور غیرمستقیم در صنعت قارچ کشور مشغول به کار هستند، سرانه تولید ما از ۸۰۰ گرم در سال ۸۶ به یک کیلو و ۳۰۰ گرم در سال ۹۵ رشد کرده است.
وی افزود: تولید قارچ خوراکی مصرف آب کمی دارد که با توجه به این امر و سیاست‌های بهره‌وری وزارت جهاد کشاورزی نیز هماهنگ است.
تقوی در رابطه با سرانه مصرف قارچ خوراکی در جهان تصریح کرد: میانگین مصرف قارچ در دنیا یک و نیم تا دو کیلوگرم است و در کشورهای پیشرفته تا چهار کیلوگرم هم ارتقا داشته است.
وی با اشاره به طرح‌های تبلیغاتی انجمن قارچ کشور خاطرنشان کرد: انجمن صنفی قارچ کشور تصمیم دارد در ۱۱۸ ایستگاه مترو در تهران اطلاع‌رسانی لازم را برای مصرف قارچ انجام دهد که از ماه آینده در ۳۰ ایستگاه مترو این کار عملیاتی خواهد شد و ما امیدواریم به افزایش مصرف این محصول در کشور برسیم.
تقوی با اشاره به دستگاه‌های ناظر بر عرضه قارچ خوراکی در کشور تصریح کرد: مسوولیت نظارت و عرضه مواد غذایی در کشور با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. اما به دلیل اینکه ضرر و زیان حاصله به بخش تولیدی قارچ که زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی است مربوط می‌شود ما به این امور ورود کرده‌ایم. لذا نگرانی‌هایی که برای بیماری توسط قارچ دکمه‌ای در بین مردم شایع شده است صحت ندارد و این قارچ کاملا بهداشتی است.
وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی از نظر کنترل فنی واحدهای تولیدی را مورد نظارت قرار می‌دهند و از طریق نظام مهندسی کشاورزی به تولیدکنندگان این محصول پروانه اعطا می‌کند.
تقوی در ادامه اذعان داشت: نظارت پس از عرضه این محصول توسط وزارت بهداشت و انجمن صنفی پیگیری می‌شود. در این راستا انجمن صنفی در حال پیگیری برای نصف هولوگرام و اصالت محصولات عرضه شده در بازار است.
مدیرکل گلخانه های جهاد کشاورزی تصریح کرد: مساله ما در خصوص عرضه قارچ خوراکی بی نام و نشان بودن برخی از محصولات در بازار است. تمام محصولات باید با بسته بندی و مشخص شدن نام و نشان تولیدکننده در بازار عرضه شود و کوچک و بزرگ بودن بسته برای ما مورد اهمیت نیست.
وی افزود: مصرف‌کنندگان هنگام خرید این محصول باید به نام و نشان درج شده بر روی بسته بندی دقت کنند و قارچ را از فروشگاه‌های مجاز خریداری کنند. در استان‌هایی هم که افراد به دلیل مصرف قارچ غیرخوراکی دچار مشکل شده بودند ما ظرفیت تولیدی بیش از دو هزار تن را داشتیم و ضرورتی برای ورود به عرصه‌های طبیعی برای برداشت قارچ‌های غیرخوراکی نبود.
تقوی گفت: حمله به ذخایر ژنتیکی کشور مدتی است که آغاز شده و این امر یک فاجعه خاموش و مرگ تدریجی به حساب می‌آید.

رونمایی از هولوگرام تولید قارچ دکمه‌ای
از هولوگرام قارچ توسط تقوی مدیر کل دفتر گیاهان دارویی و گلخانه‌ای وزارت جهاد کشاورزی رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا؛ در حاشیه مراسم بازدید از مرکز تولید قارچ سحر در هشتگرد کرج از هولوگرام تولید قارچ دکمه‌ای به منظور اطمینان بخشی به مخاطبان ومشتریان این محصول رونمایی شد.
این هولوگرام که توسط انجمن قارچ و وزارت جهاد کشاورزی تهیه و تنظیم شده بر روی بسته بندی قارچ ها قرار خواهد گرفت و مصرف کنندگان با ارسال کد موجود در هولوگرام به شماره پیامک تعیین شده می‌توانند از صحت وسلامت قارچ اطمینان حاصل کنند.
از هولوگرام قارچ توسط تقوی مدیر کل دفتر گیاهان دارویی و گلخانه‌ای وزارت جهاد کشاورزی رونمایی شد.

خبرگزاری ايسنا
کشاورزی مازندران قربانی کمبود صنایع تبدیلی
دکترای باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی گفت: علاقه کشاورزان به خام‌فروشی و عرضه فصلی محصولات خود به بازار نشان از عدم اطلاع و ناآگاهی آنان به مزایای صنایع تبدیلی دارد که حضور پررنگ بخش ترویج در این حوزه را طلب می‌کند.
سید «جواد موسوی‌زاده» در گفت‌وگو با ایسنا، نبود آگاهی در بسیاری از بخش‌ها در حوزه باغبانی را موجب آسیب به این بخش از کشاورزی دانست و اظهار کرد: عدم آگاهی نسبت به آمایش سرزمین و مدیریت بازار از سوی مسئولان و مشکلات کوددهی، سمپاشی، الگوی کشت نامناسب و بی‌توجهی به مراحل کاشت تا برداشت از سوی کشاورزان هر سال آسیب‌های متفاوت و متعددی را عاید باغبانی کرده است.
تأثیرات منفی کمبود بذرهای مرغوب بر عملکرد مزارع و گلخانه‌ها
موسوی‌زاده با بیان مشکلات بذر در باغبانی به‌ویژه محصولات جالیزی و سبزی تصریح کرد: بذر بومی مورد استفاده کشاورزان از سلامت کافی برخوردار نبوده و در ادامه دچار مشکلات بیماری و آفتی می‌شوند که در نتیجه نیاز به استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها از نخستین مراحل کاشت تأثیرات مخربی بر محصول تولیدی خواهد داشت.
استاد دانشگاه علوم کشاورزی گرگان در خصوص بذرهای وارداتی اصلاح شده گفت: به‌علت مشکلات حال حاضر کشور در معضل واردات و ارز، کمبود بذرهای مرغوب بر روی عملکرد مزارع و گلخانه‌ها تأثیرات منفی برجا گذاشته و از کیفیت بازار میوه تاحدودی کاسته شده است.
وی در خصوص نهال‌های مورد استفاده در باغبانی نیز خاطرنشان کرد: متأسفانه در کشور، تولیدکننده نهال مرغوب و شناسنامه‌دار وجود ندارد و از آنجا که نهال برای ثمردهی به چندسال زمان نیاز دارد، نمی‌توان کیفیت آن را از ابتدا تضمین کرده و به کشاورز اطمینان داد.
مکانیزاسیون حلقه مفقوده باغبانی استان مازندران
موسوی‌زاده با بیان این‌که بیشتر باغات استان مازندران کوچک و خرد بوده و امکان استفاده از ماشین‌آلات برای بهره‌وری بیشتر در آن میسر نیست، یادآور شد: با توجه به هزینه زیاد استفاده از امکانات مدرن و ماشین‌آلات کشاورزی برای باغبانی و از طرف دیگر وجود کم زمین‌های هکتاری بزرگ در استان، مکانیزاسیون رونق نداشته و نسبت به زراعت استفاده به مراتب کمتری دارد.
وی با اشاره به این‌که روش‌های سنتی هم مستلزم هزینه‌های جانبی متعدد است، خاطرنشان کرد: هزینه‌های زیاد دستمزد کارگران در باغبانی که نیاز به کارگر کارآزموده دارد، به شکل عمومی بالا است بعلاوه در فصول برداشت نیز شمار آنان کاهش یافته و هزینه‌ها را افزایش می‌دهد.
نبود مدیریت بازار از سوی کشاورزان و مسئولان
استاد دانشگاه علوم کشاورزی گرگان با اشاره به این‌که در فصول برداشت همه محصول باغداران راهی بازارها می‌شود، آن را تصمیمی نادرست از سوی باغداران و متولیان امر دانست و گفت: عرضه زیاد محصول در بازار قیمت‌ها را شکسته و با برهم زدن نظم بازار نه تنها سود کافی عاید باغدار نکرده، بلکه به از میان رفتن مقادیر مازاد محصول در بازار منجر می‌شود.
موسوی‌زاده اتفاقات سال‌های اخیر در خصوص دور ریختن بسیاری از محصولات باغی و جالیزی را پیامد تصمیمات نادرست و غیراصولی بر مدیریت فروش محصول دانست و خاطرنشان کرد: نیاز به ذخیره‌سازی و انبارداری و استفاده از ظرفیت صادرات می‌تواند در این زمینه راهگشا بوده که این موارد مستلزم ورود تعاونی‌های فعال و قوی و پیگیری دولت در تنظیم بازار است.
این محقق و پژوهشگر با بیان این‌که بسیاری از محصولات باغی ایران در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و دریای خزر طرفدار دارد، افزود: توجه ویژه به مبحث صادرات راه حلی بر مشکلات بازار آشفته میوه و سبزی است، اما مشکلات گمرک و ارز سبب شده فعالان این عرصه دلسرد شده و تمایلی به آن نشان ندهند.
آمایش سرزمین و ترویج، دیگر حلقه‎های گمشده زنجیر باغبانی
موسوی‌زاده با اشاره به بحث آمایش سرزمین یادآور شد: استفاده از محصول متناسب با منطقه و سازگار با محیط می‌تواند در کنار مدیریت باغبانی مقدار تولید را بالا برده و موجب رونق بیشتر باغبانی شود.
این پژوهشگر و استاد دانشگاه در خصوص سرمازدگی مرکبات نیز خاطرنشان کرد: وجود درختان میوه مرکبات در دشت و جلگه، برداشت دیرهنگام با هدف ارائه محصول با قیمت بالاتر و عدم هرس درختان میوه دلایلی است که باعث سرمازدگی مرکبات شده و لزوم آموزش به کشاورزان در این موارد اجباری است.
وی با اشاره به این‌که بیش از 60 درصد باغداران مازندران به شکل سنتی مشغول به فعالیت بوده و این شغل میراثی خانوار است، گفت: ضرورت ورود متولیان و فارغ‌التحصیلان این حوزه برای گسترش فرهنگ کشاورزی مدرن و به‌ویژه مروجین بخش جهاد کشاورزی برای اطلاع‌رسانی به باغداران با ایجاد پیوند میان دانشگاه و جهاد کشاورزی کمک بزرگی به افزایش آگاهی باغداران و در نتیجه افزایش بهره‌وری می‌کند.
مصرف ناآگاهانه کود و سموم شیمیایی در حوزه کشاورزی
موسوی‌زاده استفاده ناصحیح و غیرآگاهانه از سموم شیمیایی و کودهای موجود را ناشی از عدم دانش باغداران و کشاورزان دانست و تصریح کرد: اکثر باغداران آشنایی نسبت به کود و سموم، مواد شیمیایی موجود در آن‌ها، نحوه استفاده و زمان مصرف ندارند که این نبود شناخت مشکلات متعدد دیگر را در ادامه مراحل داشت و برداشت متوجه کشاورز می‌کند.
پوشش‌های بیمه کمرنگ و فاقد ضمانت اجرایی
عضو هیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی گرگان با اعلام این‌که پوشش‌های بیمه گزینه‌های متعدد، مبهم و متفاوتی دارند، خاطرنشان کرد: وجود تبصره و ماده‌های متعدد در بیمه‌نامه‌ها باعث گمراهی و عدم اطمینان کشاورز و بیمه‌شونده می‌شود.
موسوی‌زاده با بیان این‌که پوشش‌های بیمه جبران‌کننده خسارت‌ها نیست، گفت: پرداخت‌هایی که از سوی بیمه‌ها صورت گرفته به هیچ عنوان تأمین‌کننده خسارت باغدار نبوده و همین امر موجب دلسردی کشاورزان شده است.
وی قوانین بیمه‌ای را پیچیده و فاقد ضمانت اجرایی دانست و گفت: بسیاری از کشاورزان از روی اجبار برای دریافت تسهیلات تن به پوشش‌های بیمه‌ای می‌دهند، قوانین بیمه در خصوص تولید به ویژه کشاورزی و باغداری باید مورد اصلاح جدی قرار گیرد.
کشت‌های گلخانه‌ای تیری در تاریکی
موسوی‌زاده با اشاره به مشکلات کشت گلخانه‌ای در مازندران تصریح کرد: هزینه فراوان احداث چنین جایگاه‌هایی از عوامل بازدارنده ورود فارغ‌التحصیلان حوزه باغبانی به این بخش شده، چون به سرمایه‌گذاری در بخش گلخانه، اولویت اجرا و احداث آن نیاز است.
عضو هیئت علمی دانشگاه گرگان افزود: هزینه فراوان خرید و استفاده از بذر مرغوب وارداتی، قیمت بالای نهاده‌ها مانند کود و سموم مصرفی، استفاده از پوشش پلاستیکی مرغوب و تعویض آن هم‌چنین وجود بیماری‌های قارچی به‌علت رطوبت زیاد شمال از مشکلاتی است که در کشت گلخانه وجود دارد.
الگوی کشت مناسب اولویت نخست جهاد کشاورزی
این محقق و استاد دانشگاه رعایت الگوی کشت را اولویت نخست جهاد کشاورزی در توسعه دانست و خاطرنشان کرد: چنانچه الگوی کشت مناسب با هر منطقه توسط سیاست‌های کلان وزارت جهاد کشاورزی اجرایی شود، مشکلات بازار عرضه و مدیریت آن برطرف می‌شود.
موسوی‌زاده با اشاره به برخی محصولات استراتژیک باغی و جالیزی نظیر سیب‌زمینی، پیاز، خیار و گوجه بر ضرورت استفاده از الگوی کشت و مدیریت برای جلوگیری از آشفتگی بازار تأکید و تصریح کرد: چنانچه الگوی منظمی از کاشت و برداشت این محصولات در سراسر کشور اجرایی شود، مقدار تولید هر استان و زمان عرضه آن به بازار مشخص بوده و به این ترتیب خللی در بازار عرضه و فروش این محصولات وارد نمی‌آید.
موسوی‌زاده در ادامه افزود: با اتخاذ چنین تصمیماتی می‌توان نیم نگاهی به صادرات این محصولات استراتژیک به دیگر کشورها داشت، چون مقدار آن در کشور متوازن شده و نظم موجود بازار این اجازه را فراهم می‌کند.
موسسه تحقیقات محصولات باغی گزینه‌ای برای توسعه
عضو هیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی گرگان با اشاره به این‌که موسسه تحقیقات محصولات باغی در شمال کشور وجود نداشته یا بسیار اندک است، گفت: تحقیقات پژوهشی و علمی بر روی محصولات باغی بیشتر در دانشگاه‌ها انجام شده و نبود محققین در این حوزه با داشتن جایگاه ویژه این امر، قطعاً برای بهره بیشتر و توسعه راهگشاست.
موسوی‌زاده ضمن بیان این مطلب که باید سیاست‌های کلان مدیریتی کشور تغییر کند، تصریح کرد: رسیدن به نمونه و گونه‌های سازگار با محیط منطقه و پر محصول تنها در سایه تحقیق و پژوهش میسر می‌شود، نمونه بارز آن محصول پررونق نارنگی یونسی است که در موسسه تحقیقات رامسر به ثبت رسید.
وی با اشاره به این‌که در باغبانی زمان بیشتری نیاز است تا به محصول اصلاح شده برسیم، گفت: ایجاد چنین مراکزی در نقاط مختلف کشور می‌تواند بار هزینه‌های جاری پژوهشی را از دوش دانشگاهیان برداشته و به‌عنوان واحدی مستقل و در پیوند با دانشگاه کمک‌های قابل ملاحظه‌ای به باغبانی کشور کند.
مشکلات کم‌آبی و راهکارهای مقابله با آن
موسوی‌زاده با بیان این‌که کشور در سیاست‌های کلان کشاوزی به سمت مبارزه با خشکسالی و کم‌آبی حرکت کرده است، خاطرنشان کرد: استفاده از ارقام مقاوم در برابر خشکی و شوری، بهره‌وری بهینه و مناسب از کودها و سموم شیمیایی و استفاده از ارقام پیوندی بر روی پایه‌های مقاوم به خشکی راهکارهای نخستین در این حوزه است.
این محقق و پژوهشگر افزود: استفاده از مواد اضافه شده به خاک که باعث شود آب خاک از دست نرود و ظرفیت تبخیر آب کاهش یابد روش نوینی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با ذکر مثالی در خصوص پیوند گیاهان و افزایش مقاومت آنان به کم‌آبی گفت: در کشت جالیزی خیار را روی کدو پیوند می‌زنند، چون کدو دارای ریشه گسترده و عمیق‌تری برای جذب آب بوده و این چنین نیاز آبی گیاه خیار کمتر می‌شود.
موسوی‌زاده استفاده از آبیاری قطره‌ای و بارانی را روشی دیگر برای مصرف بهینه آب دانست و یادآور شد: استفاده از کوزه‌های سفالی که در کنار نهال کاشت می‌شود باعث شده آب به‌تدریج به خاک نفوذ کرده و نیاز آبی گیاه نیز از این طریق برطرف می‌شود.
وی روش آبیاری دیگری را با نام «کم‌آبیاری» مطرح کرد و افزود: استفاده از مینیمم یا رساندن آب کمتر به گیاه می‌تواند گیاه را به تنش آبی مقاوم کند.
این دکترای باغبانی تصریح کرد: کم آبیاری یعنی اگر گیاه با 100 مقدار آب رشد کرده آن‌را به 80 مقدار یعنی حداقل ظرفیت کم آبی برسانیم، به طوری که گیاه دچار تنش نشود و از این طریق مقدار آب اضافی موجود گرفته شده است.
موسوی بر ضرورت اطلاع‌رسانی به کشاورز تأکید و خاطرنشان کرد: هرچقدر دانش کشاورزان ما افزایش یابد به همان اندازه شاهد رونق و رشد و توسعه کشاورزی در استان و کشور خواهیم بود به طوری که همهمشکلات عدیده بخش کشاورزی ریشه در عدم شناخت و آگاهی لازم دارد.

بهره‌وری تولیدات کشاورزی در مازندران پایین است
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بهره وری تولیدات کشاورزی در مازندران پایین است.
به گزارش ایسنا، محمدعلی جوادی ظهر سه‌شنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: مازندران ظرفیت بالایی در تولید گل و گیاه دارد و باید از این ظرفیت برای توسعه و پرورش گل و گیاه بهره برد .
وی با اشاره به این که در چهار سال اخیر ۱۵۱۲ هکتار گلخانه جدید احداث ‌شده است یادآور شد: بررسی ها نشان می دهد که استان مازندران درمقایسه با استان های کویری نظیر یزد در برخی از شاخص های بهره وری از جمله آب عقب است.
جوادی افزود: در سه سال اخیر بر اساس یک برنامه ریزی اصولی ۱۲۰۰ هکتار به سطح گلخانه ای استان یزد که متوسط بارندگی آن در سال ۶۰ میلی متر است، اضافه شد، اما استان مازندران با متوسط ۶۰۰میلی متر بارندگی همچنان در این بخش توسعه مناسبی نداشته است.
وی بر لزوم توجه به تحقیقات و دانش در تولیدات تأکید و خاطرنشان کرد: ظرفیت‌ها و رکوردهای مازندران ما را باید به سمت تلاش بیشتر سوق دهد زیرا در همه زمینه‌ها توانسته‌ایم گام‌های خوبی برداریم.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که نقش استان مازندران با تولید سالانه حدود هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در امنیت غذایی غیر قابل انکار است تصریح کرد: مزیت‌های استان مازندران در همه بخش‌ها به‌ویژه کشاورزی که محور توسعه استان است، برکسی پوشیده نیست و در بسیاری از محصولات استراتژیک کشاورزی نظیر برنج، مرکبات و گل و گیاه رکورددار است اما در مقام مقایسه با استان های دیگر باید بهره وری را در تولیدات کشاورزی مازندران دوچندان شود.
جوادی با اشاره به گسترش و تقویت تعاونی ها و اتحادیه های مختلف کشاورزی یادآور شد: ایجاد حلقه و زنجیره تولیدات کشاورزی مهم و الزامی بوده و ارزش افزوده محصولات کشاورزی باید به جیب کشاورزان برود .
مازندران ۴۲درصد برنج ایران را تامین می کند
در ادامه این جلسه دلاور حیدر پور - رئیس سابق جهاد کشاورزی مازندران - با بیان این که اقتصاد مازندران به کشاورزی وابسته است اظهار کرد: درصد اشتغال و ۲۷ درصد تولید ناخالص ملی استان به بخش کشاورزی اختصاص دارد اما ۶۳ درصد بهره‌برداران زیر یک هکتار زمین کشاورزی و ۳۵ هزار بهره‌بردار شامل ۱۵ درصد زیر یک‌دهم هکتار اراضی زراعی دارند .
وی با اشاره به این که مازندران با تولید سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید ۴۲درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند تصریح کرد: ایراد ساختاری بر اساس بهره برداری بخش های مختلف کشاورزی در شمال کشور وجود دارد، به همین دلیل نیازمندی ازحمایت های بخش دولتی از سوی بهره برداران کشاورزی در این استان های شمالی بالا می رود .
حیدرپور خاطرنشان کرد: امسال پیش‌بینی شد که ۵۰ هزار هکتار دچار استرس و خشکی شود اما این میزان با مدیریت صورت گرفته به ۵هزار ۷۰۰ هکتار کاهش‌یافته و ۱۱ هزار هکتار دچار استرس است، این درحالی‌که ۵۴ میلیون مترمکعب آب پشت سد شهید رجایی ذخیره‌شده است.
وی با بیان این نکته که اقدام نابجای آب منطقه ای سبب خشک شدن بخشی از زمین های شالیکاری پائین دست سد شهید رجایی شد تصریح کرد: در حال حاضر ۳۲۰ هکتار زمین نشاکاری برنج خشک شده و این امر نشان می دهد باید از منابع آبی برای شالیزارها استفاده شود؛ به‌گونه‌ای عمل نکنیم که نوشدارو بعد از مرگ سهراب شود و شالیزارها خشک شود .
درپایان این مراسم ضمن قدردانی از خدمت ۵۲ماهه دلاور حیدر پور ، عزیزالله شهیدی فر به عنوان رئیس جدید این سازمان در استان معرفی شد. شهیدی فر مسئولیت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بابل و معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران را در کارنامه دارد.
بررسی چالش های موجود در بخش کشاورزی و تولید در کمیسیون کشاورزی

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از بررسی چالش‌های موجود در بخش کشاورزی و تولید محصولات کشاورزی و صادرات آن در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.
نورمحمد تربتی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون کشاورزی بیان کرد: امروز اولین جلسه اجلاسیه سوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با هیئت رئیسه جدید به همراه حضور رئیس مجلس شورای اسلامی دکتر لاریجانی برگزار شد. در این جلسه چالش‌های مختلفی که در حوزه کشاورزی که یکی از محورهای اقتصادی کشور است هم در بعد مجلس و هم در حوزه نظارت و اجرایی و قضایی مورد بحث و تبادل نطر قرار گرفت و اعضای کمیسیون مشکلات موجود در این حوزه را مطرح کردند.
نماینده مردم گرگان در مجلس ادامه داد: مهم‌ترین چالش‌هایی که از سوی نمایندگان مطرح شد این بود که ما در بخش تولید بعد از انقلاب تا حد امکان خوب جلو رفته ایم اما در زمینه توجه به کشاورزی و کیفیت تولید و صادرات تولید مشکلاتی داریم.
وی افزود: در ادامه مطرح شد اگر سازمانی تحت عنوان سازمان عمران روستایی شکل بگیرد می توان به صورت تخصصی‌تر به امور کشاورزی و تولید پرداخت. از سوی دیگر پیشنهاد دیگری که مطرح شد تشکیل وزارت آب و منابع طبیعی و محیط زیست بود که اگر تشکیل شود می توان تخصصی‌تر به مشکلات این حوزه پرداخت.
وی تصریح کرد: در نهایت دکتر لاریجانی رهنمودهایی را مطرح کردند از جمله اینکه کمیسیون در سال سوم با اراده و اولویت‌بندی مسائل مهم این حوزه را حل کند و در جهت تولید و صادرات و کیفیت محصولات گام بردارد.
وی در پایان گفت: در حقیقت هدف جلسه این بود در سال سوم کمیسیون بتواند کارایی خود را افزایش دهد.

گلستان، پیش‌تاز در اختصاص اعتبار برای مکانیزاسیون کشاورزی
مدیر مکانیزاسیون جهاد کشاورزی گلستان گفت: از سال 92 خط ویژه اعتباری مکانیزاسیون با هدف ارتقاء وضعیت مکانیزاسیون کشاورزی در وزارتخانه تدارک دیده شده است. استان گلستان در سهمیه در نظر گرفته شده جزو استان‌های پیشتاز کشور است.
به گزارش ایسنا، «عیدمحمد فاروقی» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه هدف رسیدن به ضریب مکانیزاسیون 1.6 اسب بخار بود اما هم‌اکنون که 2 سال از برنامه ششم باقی مانده است، از افق برنامه عبور کرده‌ایم.
وی تصریح کرد: 2900 دستگاه کمباین عملیات برداشت محصولات پاییزه را در سطح 500هزار هکتار از اراضی کشاورزی انجام می‌دهند که بین 150 تا 200 دستگاه از کمباین‌ها از سایر استان‌ها وارد گلستان می‌شوند.
فاروقی با بیان این‌که استان گلستان بعد از فارس، بیشترین شمار کمباین را دارد، گفت: کمباین‌های گلستان در عملیات برداشت 17 استان کشور نقش دارند.
وی در ادامه گفت: در سال 91 ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در استان 1.2 اسب بخار بود اما امروز این ضریب به 1.7 اسب بخار افزایش یافته است.
مدیر مکانیزاسیون جهاد کشاورزی گلستان تصریح کرد: از سال 92 تاکنون نزدیک به 400 میلیارد تومان در حوزه ماشین‌های کشاورزی، تجهیزات و ادوات در زیر بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری اعم از کمک‌های فنی اعتباری، نقدی، بلاعوض، تسهیلات یارانه‌دار و سایر تسهیلات بانک‌ها هزینه شده است.
فاروقی با بیان این‌که 48 درصد کمباین‌های استان فرسوده هستند، اظهار کرد: با دستور استاندار گلستان مقرر شد از محل تسهیلات اشتغال روستایی 200 دستگاه کمباین به کشاورزان تحویل داده شود. این تسهیلات با کارمزد 4 درصد در مناطق روستایی و 6 در صد در سایر مناطق است. تاکنون بیش از 150 پرونده تشکیل شده که 130 پرونده مورد موافقت کارگروه قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: علاوه‌بر این تسهیلات، 2.4 میلیارد تومان از اعتبارات استان در قالب کمک به کاهش سود تسهیلات در نظر گرفته شده است.
دبیر ستاد برداشت استان گلستان با اشاره به بحث آتش زدن بقایای گیاهی محصولات، تصریح کرد: در سال 90 بیش از 1100 هکتار از اراضی دچار حریق شده بود که با اقدامات و اطلاع‌رسانی‌هایی که صورت گرفت، هر سال شاهد کاهش این آمار هستیم. سال گذشته نزدیک به 500 هکتار از اراضی دچار حریق شده بود و امسال نیز تاکنون کمتر از 300 هکتار از مزارع اعم از محصولات و کاه و کلش دچار آتش‌سوزی شده است.

باغداران مینابی انبه‌های رسیده خود را برداشت کردند
‌مدیر جهادکشاورزی میناب‌ گفت: پیش بینی می‌شود امسال از سطح زیر کشت یک هزار و 700هکتار از باغ‌های انبه این شهرستان ‌بیش از ۱۲ هزار تن انبه به صورت رسیده(تازه خوری) برداشت شود.
‌به گزارش ایسنا، ‌محمد سالاری با اشاره به زمان برداشت انبه رسیده (تازه خوری) در باغات شهرستان میناب، گفت: ۳۰ درصد محصول انبه از اوایل اردیبهشت به‌صورت سبز برداشت شده که مابقی آن از اواخر خردادماه به‌صورت رسیده در حال برداشت است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب روستاهای شهوار، تمبانو، دهوسطی، فخرآباد، گلشوار و بازیاری را از نقاط مهم تولید انبه در شهرستان دانست و گفت: شهرستان میناب مقام نخست تولید انبه در استان هرمزگان را در کارنامه خود دارد.
وی ارقام محلی این محصول را آلمهتری، خیاری، کلانفر، کلک سرخ و هلیلی و ارقام خارجی شامل سندری و لانگرا برشمرد و گفت: پیش‌بینی تولید امسال این نوع محصول به صورت تازه خوری ۱۲ هزار تن با عملکرد 10 تن در هر هکتار است.
سالاری سطح زیر کشت انبه را برابر یک هزار و 700 هکتار دانست و بیان کرد: به دلیل رعایت توصیه‌های فنی علیه مگس میوه انبه و برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویجی برداشت انبه در این شهرستان نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش‌یافته است.
مدیر جهاد کشاورزی میناب‌ گفت: از میوه انبه فرآورده‌های مختلفی از جمله مربا، کمپوت، عصاره و انواع مختلف چاشنی‌ها تهیه شده، همچنین از میوه‌های نارس و کوچک هم در تهیه ترشی استفاده می‌شود.
به گزارش ایسنا، در مناطقی مانند هندوستان، مغز هسته انبه به‌صورت پودر درآمده و برای مصارف خوراکی استفاده می‌شود اما به نظر می‌رسد که مطلوب‌ترین نوع مصرف آن تازه خوری است.

خبرگزاری آريا
امسال بيش از 13 ميليون تُن گندم در کشور برداشت مي شود
مجري طرح گندم وزارت جهاد کشاورزي گفت: پيش بيني مي شود امسال برداشت گندم از مزارع و گندمزارهاي کشور به 13 ميليون و 300 هزار تُن برسد.
اسماعيل اسفنديارپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در سنندج اظهار داشت: در سال زراعي جاري پنج ميليون و 800 هزار هکتار از مزارع کشور به کشت گندم اختصاص يافته که از اين مقدار، 2 ميليون هکتار آن به صورت آبي و مابقي به صورت ديم کشت شده است.
وي افزود: سطح زير کشت گندم کشور در مقايسه با سال قبل 1.5 درصد کاهش داشته اما بارش هاي مناسب بهاره باعث شد ميزان پيش بيني توليد و برداشت گندم افزايش يابد.
اسفنديارپور تاکيد کرد: امسال بارندگي ها در مقايسه با ميانگين بلند مدت 26 درصد و در مقايسه با سال قبل 22 درصد کاهش داشت اما بارندگي هاي فروردين و ارديبهشت تا حدودي اين کاهش را جبران کرد و در محصول گندم باعث افزايش توليد شد.
وي يادآور شد: برداشت گندم از اوايل فروردين در نواحي گرمسير و جنوبي کشور آغاز شده و هم اکنون برداشت در اقليم معتدل و نوار خزر در دست انجام است و در تيرماه برداشت در اقليم سرد و استان هاي آذربايجان هاي غربي و شرقي، همدان، زنجان و کردستان انجام مي شود.
مجري طرح گندم وزارت جهاد کشاورزي با اشاره به خريد تضميني گندم گفت: با شروع فصل برداشت، خريد تضميني گندم در کشور آغاز شده و تاکنون سه ميليون و 400 هزار تُن گندم مازاد بر نياز کشاورزان خريداري شده است.
وي گفت: پس از خريد گندم و ثبت در سامانه 50 درصد بهاي آن به کشاورزان پرداخت مي شود و مابقي نيز بتدريج به حساب کشاورزان گندمکار واريز خواهد شد.
اسفنديارپور با اشاره به اينکه جهاد کشاورزي قيمت پيشنهادي گندم را به شواري اقتصادي داده اما اين شورا تصميمي براي افزايش نگرفت، افزود: براساس مصوبه شوراي اقتصاد در سال زراعي 97 نيز همانند پارسال هر کيلوگرم گندم معمولي با افت مفيد چهار درصد و افت غيرمفيد 2 درصد به مبلغ 13 هزار ريال (1300 تومان) و گندم خالص بدون دانه شکسته 13 هزار و 300 ريال (1330 تومان) خريداري مي شود.
وي پيش بيني کرد در مجموع بيش از 70 درصد گندم توليدي کشور خريداري و براي تهيه آرد و بذر سال زراعي آينده مورد استفاده قرار گيرد.
وي يادآور شد: تاکنون بيش از 180 هزار تُن بذر مرغوب تهيه و براي کاشت در مهر ماه در اختيار کشاورزان قرار مي گيرد و بتدريج با شروع برداشت در ساير اقليم ها (معتدل و سرد) بذر مورد نياز از ارقام پربازده و سازگار به شرايط آب و هوايي تهيه و توزيع مي شود.
سال زراعي از ابتداي مهرماه هر سال آغاز مي شود و تا پايان شهريور سال بعد ادامه دارد.
پارسال نزديک به 9 ميليون تن گندم به ارزش بيش از 114 هزار ميليارد ريال از گندمکاران سراسر کشور خريداري شد که با توجه به ذخاير سال 1395، همچنان خودکفايي در توليد اين محصول استمرار پيدا کرد.

خبرگزاری فارس
در پی مصرف قارچ سمی و کاهش سرانه مصرف قارچ عنوان شد
۵ راهکار عملی برای افزایش سرانه مصرف قارچ خوراکی
تولید کنندگان قارچ خوراکی در پی کاهش مصرف قارچ خوراکی بر اثر مسمومیت و فوت عده‌ای مردم از مصرف قارچ بیایانی و فله، ۵ راهکار عملی برای افزایش سرانه مصرف قارچ خوراکی پیشنهاد کردند.
به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، در پی مسمومیت، فوت و بستری شدن تعدادی از هموطنان‌مان طی دو ماه اخیر در استان‌های غرب کشور این نگرانی در بین مردم به وجود آمد که هر گونه قارچ خوراکی ممکن است منجر به مسمومیت شود و در نتیجه میزان مصرف این ماده خوراکی ارزشمند کاهش یافت.
این موضوع در حالی است که غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری به مزایای قارچ خوراکی اشاره کرد و گفت: اقدامات زیرساختی برای افزایش سرانه مصرف و اعتماد سازی بین مردم انجام شده که یکی از آنها درج هولوگرام روی قارچ‌های بسته‌بندی، توسعه صنایع تبدیلی در حوزه قارچ و جلوگیری از تازه‌خوری این محصول، متنوع کردن انواع قارچ‌های خوراکی و اینکه فقط تولید قارچ به قارچ دکمه‌آی محدود نشود تا بتواند به سلائق مختلف مردم در جامعه پاسخ دهد.
وی همچنین از تولید انبوه قارچ‌های دارویی که در بسترهای سبک رشد می‌کنند، گفت: برای تسهیل به دسترسی قارچ خوراکی 30 ایستگاه مترو به عنوان یک پایگاه برای عرضه و فروش قارچ خوراکی در نظر گرفته شده است. همچنین فروش آنلاین این محصول توسط تولید کنندگان معتبر در دستور کار قرار دارد و راه‌اندازی واحد تحقیقات قارچ تا پایان شهریور ماه در راستای کمک به افزایش سرانه مصرف و کمک به صنایع تبدیلی و حضور در میادین تره‌بار برای قیمت‌گذاری این محصول از مهمترین اقداماتی است که در راستای افزایش مصرف سرانه قارچ خوراکی در کشور در دستور کار قرار گرفته است.
وی در مورد میزان آب‌بری قارچ خوراکی گفت: نسبت به سایر محصولات حاوی پروتئین از جمله گندم، سویا و ذرت بسیار پایین‌تر است به طوری که به ازای تولید هر یک گرم پروتئین قارچ 25 لیتر آب مصرف می‌شود در حالی که برای هر 6.4 گرم پروتئین در گندم 900 لیتر آب مصرف می‌شود و اگر به دنبال پروتئین ارزان قیمت در جامعه هستیم، یک از منابع مهم می‌تواند قارچ باشد و اگر مصرف قارچ را در سبد غذایی مردم نهادینه کنیم، 87 درصد در مصرف آب برای تولید پروتئین‌های مشابه صرفه‌جویی خواهیم داشت.
وی همچنین تامین انواع و یتامین‌های ضروری از جمله ویتامین B1 ، ویتامین C و ویتامین D را برای مردم ضروری دانست و افزود: قارچ خوراکی 81 درصد ویتامین B1 بدن را تامین می‌کند و بیش از 2 میلی‌گرم ویتامین D در قارچ وجود دارد که این ویتامین در گندم، سویا و گوشت صفر است.
همچنین قارچ خوراکی تامین کننده خوبی برای ویتامین C محسوب می‌شود که در هر 100 گرم 20 میلی‌گرم ویتامین C دارد.
تقوی همچنین به اشتغال مستقیم 8 هزار نفر در حوزه تولید و پرورش قارچ در کشور اشاره کرد وافزود: 3 هزار نفر به طور غیرمستقیم با این صنعت در ارتباط هستند و سرانه مصرف قارچ در کشور در سال 64 هشتصد گرم بود که در پایان 96 طبق آمارهای رسمی به 1.3 کیلوگرم رسیده است که البته این رقم در کشورهای پیشرفته تا 4 کیلوگرم است.
در بخش دیگری از این نشست صدیق‌پناه رئیس انجمن قارچ خوراکی کشور به ضرورت افزایش تولید قارچ به عنوان یکی از منابع مهم تامین پروتئین در کشور اشاره کرد و گفت: طبق برنامه ششم توسعه تا سال 1404 تولید قارچ باید به بیش از 200 هزار تن در سال برسد که با همکاری تولید کنندگان پیش‌بین ما این است که از مرز 250 هزار تن هم تا پایان برنامه عبور کنیم.
وی از کارهای انجام شده توسط انجمن قارچ خوراکی برای توسعه مصرف در بین مردم خبر داد و گفت: اگر قرار است افزایش سرانه مصرف در سبد غذایی مردم اتفاق بیفتد باید ابتدا اعتماد سازی شود که طراحی هولوگرام استاندارد و نصب آن روی قارچ‌های بسته بندی شده یکی از آنهاست و در کنار آن در 118 ایستگاه متروی تهران فعالیت‌های ترویجی و آموزشی برای مردم قرار است تا دایر شود.
تاج‌الدینی معاون بهبود تولیدات گیاهی استان البرز هم در بخش دیگری از نشست خبری اعلام کرد که 35 واحد فعال پرورش قارچ با تولید 26 هزار تن در استان البرز جایگاه خاصی دارند، اما متاسفانه قیمت تمام شده آنها بیش از رقمی است که به فروش می‌رود و تولید کننده سودی که باید عایدش نمی‌شود، تا بتواند کارهای توسعه‌ای را در دستور کار قرار دهد.
وی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی خواست تا در هر نقطه از استان تهران یا البرز پایانه‌هایی را برای عرضه مستقیم قارچ خوراکی بسته‌بندی با قیمت تمام شده پایین‌تر در اختیار تولید کنندگان قرار دهند.
در پایان این نشست خبری تقوی مدیرکل امور گلخانه‌ها و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی به موضوعات پیش‌آمده در مورد مسمومیت برخی هموطنان در مصرف قارچ سمی گفت: همان استان‌هایی که مسمومیت‌های زیاد گزارش شد بیش از 2 هزار تن تولید قارچ خوراکی سالم داشته‌اند، اما متاسفانه مردم از محیط‌های طبیعی قارچ را جمع‌آوری و مصرف کردند.
وی در کنار این موضوع حمله به ذخایر ژنتیکی کشور را یکی از مشکلاتی عنوان کرد که مدت‌هاست اتفاق افتاده و فقط در حوزه قارچ خوراکی نیست و فاجعه خاموشی است که به تدریج در حال پیشرفت است و از امروز نسل آینده کشور را نشانه گرفته است.

مدیرکل گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی:
درج هولوگرام استاندارد روی بسته‌بندی قارچ‌ خوراکی اجباری می‌شود
مدیرکل امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای اطمینان خاطر مردم از سمی نبودن قارچ‌های خوراکی، هولوگرامی طراحی شده که نصب آن بر روی بسته‌بندی قارچ‌ اجباری می‌شود.
به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، غلامرضا تقوی صبح امروز از نشان استاندارد ملی قارچ خوراکی رونمایی کرد و گفت: پس از اتفاقات اخیر طی دو ماه گذشته و مسموم شدن تعدادی از هموطنان به دلیل مصرف قارچ‌های سمی که از محیط‌های باز جمع آوری شده بود متاسفانه شاهد کاهش مصرف قارچ خوراکی در برخی نقاط کشور بودیم و برای انکه به مردم این اطمینان خاطر را بدهیم که می‌توانند از سلامت قارچ‌های خوراکی بسته‌بندی شده اطمینان داشته باشند، هولوگرامی را طراحی کردیم که باید از یکی دو ماه آینده به صورت اجباری روی بسته‌بندی قارچ‌های پرورشی واحدهای پروانه‌دار درج شود.
وی در مورد مشخصات این نشان افزود: شماره سریال مشخصی روی این هولوگرام درج شده که هموطنان می‌توانند با پیامک کردن این شماره سریال به انجمن صنفی مرتبط از محل تولید این قارچ اطمینان خاطر حاصل کنند و شماره سریال‌های تقلبی نامعتبر خواهد بود و این شماره سریال‌ها مشخص خواهد شد.
وی در مورد شرایط سخت‌گیرانه اعطای این هولوگرام به کارگاههای پرورش قارچ گفت: تمام پرورش‌دهندگان قارچ باید 3 مولفه را برای دریافت این هولوگرام رعایت کنند که یکی از آنها داشتن پروانه بهره برداری از وزارت جهاد کشاورزی است و دیگر آنکه باید عضو انجمن تولیدکنندگان قارچ باشند و در کنار آن نظارت ادواری تولید را دریافت کنند.
به گزارش خبرنگار فارس طی دو ماه اخیر به دلیل مصرف قارچ‌های سمی که تمام آنها از محیط‌های طبیعی توسط برخی از هموطنانمان در استان‌های غربی کشور جمع‌آوری شده بود، موجب مرگ و بستری شدن تعداد زیادی شد که همین مسئله و اطلاع رسانی نادرست موجب شد تا مردم از مصرف قارچ‌های خوراکی که هیچ ارتباطی با قارچ‌های سمی ندارند، نیز خودداری کنند و وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از کاهش سرانه مصرف قارچ و همچنین ضرر تولیدکنندگان این صنف دستورالعمل نصب هولوگرام را بر روی قارچ‌های بسته‌بندی در دستور کار قرار داد.

خبرگزاری مهر
لاریجانی در نشست کمیسیون کشاورزی مجلس:
رهبری دستور داده اندکه مسائل کشاورزان درخصوص اسنادزمین ها رفع شود
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در خصوص مشکلات مربوط به اراضی کشاورزی، مقام معظم رهبری دستور داده اند که مسائل کشاورزان در خصوص اسناد و مدارک زمین ها رفع شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی عصر ديروز (سه شنبه، ۲۹ خرداد) در نشست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی یک کمیسیون بسیار بااهمیت و مادر محسوب می شود و اعضای این کمیسیون از متخصصین و صاحب نظران تشکیل شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال های گذشته قوانین خوبی در زمینه تالاب ها و هوا در مجلس مصوب شده و لایحه مربوط به خاک نیز که بسیار مهم است اگر زودتر در دستورکار قرار بگیرد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
لاریجانی افزود: پیشنهادات مطرح شده از سوی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس باید در هیات رئیسه کمیسیون مورد بررسی قرار بگیرد و کار باید براساس یک اولویت بندی رو به جلو حرکت کند.
وی ادامه داد: در خصوص مشکلات مربوط به اراضی کشاورزی نیز مسائل از طریق بنیاد مستضعفان پیگیری شده است و مقام معظم رهبری نیز در این رابطه دستور داده اند که مسائل کشاورزان در خصوص اسناد و مدارک زمین ها رفع شود و این مهم در چند مرحله صورت گرفته و اگر مواردی نیز باقی مانده باید از طریق بنیاد مستضعفان پیگیری شود و مساعدت های لازم در این زمینه انجام خواهد شد.
رئیس نهاد قانونگذاری افزود: موضوع سازمان عمران و توسعه روستا باید پیگیری شود چرا که کار درستی است، روستاییان باید با یک مرجع مشخص برای امر توسعه روبه رو باشند چرا که در اوایل انقلاب که کارهای روستاییان با وزارت جهاد سازندگی ارتباط داشت، کارها با سهولت بیشتری انجام می شد اما در حال حاضر روستاییان برای انجام امور خود با طیف مختلفی از وزارتخانه ها در ارتباط هستند بنابراین باید موضوع تشکیل سازمان عمران و توسعه روستاها در مجلس پیگیری شود.
وی ادامه داد: موضوع تشکیل وزارتخانه های انرژی و آب، کشاورزی و محیط زیست نیز پیشنهاد خوبی است که باید پیگیری شود و از بابت هماهنگی نیز مشکلی در این رابطه وجود ندارد و با توجه به شرایط آبی کشور اینکه در این زمینه یک متولی واحد ایجاد شود کار عقلایی محسوب می شود.
توجه به طرح آمایش کشاورزی یکی از اولویت ها است
لاریجانی در خصوص طرح آمایش کشاورزی کشور گفت: توجه به طرح آمایش کشاورزی یکی از اولویت ها است البته وزارت جهاد کشاورزی می گوید که به این موضوع توجه کرده اما فکر می کنم در اجرا اقدامات خوبی صورت نگرفته و باید کمیسیون کشاورزی در این خصوص مطالبات را پیگیری کند.
وی ادامه داد: توجه به الگوی کشت نکته بسیار مهمی است و از این موضوع حمایت می شود به طور مثال لزومی ندارد در جایی که مشکل کمبود آب وجود دارد برنج کاشته بشود بنابراین وزارت جهاد کشاورزی نیز باید رسیدگی لازم را انجام دهد.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در صادرات محصولات کشاورزی اصطلاحا لنگی وجود دارد، گفت: باید در انجام امور براساس اولویت کارها صورت بگیرد و اینگونه نباشد که از یک طرف محصولات آبی کشاورزی تولید شود اما از طرف دیگر آب به صورت مجازی به کشورهای دیگر داده شود چرا که این کار عقلایی نیست بنابراین با لحاظ طرح آمایش کشاورزی می توان زنجیره کار را طوری تعریف کرد که از ارزش افزوده متناسب برخوردار باشد به طور مثال اگر زنجیره تولید خرما کامل شود می توان صادرات این محصول را افزایش داد.
لاریجانی ادامه داد: اگر زنجیره صنعتی در بخش کشاورزی کامل شود و در صنایع کشاورزی و وابسته مانند بسته بندی سرمایه گذاری شود بخش کشاورزی پیشرفت خواهد کرد.
وی افزود: جنس بسیاری از شهرهای کوچک کشور به نحوی است که کار کشاورزی در این شهرها محور اصلی است، در هر صورت باید به رونق چرخه اقتصادی روستاها توجه شود و با حمایت مقام معظم رهبری برداشت یک و نیم میلیارد دلار منابع از صندوق توسعه ملی مصوب شد و مقرر شد بانک ها نیز معادل این میزان منابع اختصاص دهند که باید این مهم پیگیری شود به طور مثال تدوین آئین نامه این مصوبه طی ۶ ماه نوشته شده است این در حالی است که باید از ظرفیت ها استفاده بیشتری شود.
لاریجانی ادامه داد: تشکیل وزارتخانه برای توسعه صادرات اقدام خوبی می تواند باشد و دولت نیز با این موضوع موافق است و با توجه به اینکه بازارهای خوبی در اطراف کشور وجود دارد می توان به طور مثال محصولات کشاورزی را به کشورهایی مانند روسیه و عراق صادر کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس از بخش کشاورزی حمایت می کند، گفت: باید به بیمه محصولات کشاورزی توجه شود چرا که متاسفانه کشاورزان با مسائلی مانند سرمازدگی و خشکسالی روبه رو هستند. باید نقص های مربوط به بیمه کشاورزی رفع شود چرا که در حال حاضر به محض وقوع حادثه برای پرداخت خسارت به کشاورزان باید منابع تزریق شود.
لاریجانی با بیان اینکه در همه جای دنیا از بخش کشاورزی حمایت می شود، گفت: در خصوص رفع مشکلات مربوط به خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیز کمیسیون کشاورزی با سازمان برنامه بودجه هماهنگی های لازم را داشته باشد.
رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه باید به موضوع تولید فکر در بخش کشاورزی توجه شود، افزود: به موضوع استفاده از ظرفیت آبیاری نوین و آبیاری تحت فشار در سال های اخیر توجه شده است و مقام معظم رهبری نیز از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند بنابراین باید اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با دلگرمی و تلاش بیشتر کار کنند تا این بخش تقویت شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در هر صورت کمیسیون کشاورزی مجلس باید موضوع اجرای قوانین در بخش کشاورزی را از دستگاه های اداری پیگیری کند و اگر تخلفی در اجرای آئین نامه ها و قوانین صورت می گیرد این تخلفات را گزارش کند.
گفتنی است در این نشست اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گزارشی از عملکرد این کمیسیون و برنامه های آتی به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کردند و دغدغه های خود را برای رفع مشکلات کشاورزان و رفع مشکلات زیست محیطی بیان کردند.

خبرگزاری تسنيم
قارچ‌خوری مدیران جهاد کشاورزی در یک نشست خبری
مدیران حاضر از وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان صنفی انجمن پرورش دهندگان قارچ در این مراسم به صورت نمادین اقدام به خوردن قارچ خوراکی به منظور اطمینان‌بخشی به مصرف کنندگان از سلامت این محصول کردند.
به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، غلامرضا تقوی مدیر کل گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری در خصوص تولید قارچ در کشور اظهار کرد: 8 هزار نفر به طور مستقیم و 3 هزار نفر به طور غیرمستقیم در صنعت قارچ کشور مشغول به کارند و سرانه تولید ما از 800 گرم در سال 64 به یک کیلو و 300 گرم در سال 95 رشد داشته است.
وی افزود: میانگین مصرف قارچ در دنیای یک و نیم تا دو کیلوگرم ودر کشورهای پیشرفته تا 4 کیلوگرم ارتقاء یافته است.
مدیر کل گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ارزش غذایی بالای قارچ خوراکی ادامه داد: تولید این محصول مصرف آب کمی را دارد که با توجه به این امر و سیاستهای بهره‌وری وزارت جهاد کشاورزی نیز هماهنگ است.
وی تصریح کرد: انجمن صنفی قارچ کشور تصمیم دارد که در 118 ایستگاه مترو در تهران اطلاع‌رسانی لازم را برای مصرف قارچ داشته باشند و ما امیدوار به افزایش سرانه مصرف این محصول در کشور هستیم.
تقوی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چه دستگاهی متولی نظارت بر عرضه قارچ خوراکی در کشور است، گفت: مسئولیت نظارت و عرضه مواد غذایی در کشور با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
مدیر کل گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی افزود: دلیل اینکه اکنون ما به این امر ورود کرده‌ایم ضرر و زیان صنف ما از تولیدات این محصول است، زیرا نگرانی‌هایی بیماری در میان مردم به دلیل مصرف قارچ خوراکی ایجاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی از نظر کنترل فنی واحدهای تولیدی را مورد نظارت قرار می‌دهد و از طریق نظام مهندسی کشاورزی به تولیدکنندگان این محصول پروانه اعطا می‌کند.
* الزام عرضه قارچ خوراکی با نام و نشان تولیدکننده
تقوی گفت: نظارت پس از عرضه این محصول توسط وزارت بهداشت و انجمن صنفی پیگیری می‌شود در این راستا انجمن در حال پیگیری برای نصب هولوگرام، اصالت بر روی محصولات عرضه شده در بازار است.
مدیر کل گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال دیگر تسنیم گفت: مسئله ما در خصوص عرضه قارچ خوراکی بی‌نام و نشان بودن برخی از محصولات در بازار است و تمام محصولات باید با بسته‌بندی و مشخص شدن نام و نشان تولید کننده در بازار عرضه شود و کوچک و بزرگ بودن بسته برای ما مورد اهمیت نیست زیرا هر کدام از این بسته‌بندی‌ها مصرف خواست خود را دارد.
وی گفت: مردم نیز خود هنگام خرید این محصول باید به نام و نشان درج شده بر روی بسته‌بندی آن دقت و حتما آن را از فروشندگان درخواست کنند.
تقوی افزود: در استانهایی نیز که افراد به دلیل مصرف قارچ غیرخوراکی دچار مشکل شده بودند دارای ظرفیتی تولیدی بیش از 2 هزار تن تولید بودند و ضرورتی برای ورود به عرصه‌های طبیعی برای برداشت قارچهای غیرخوراکی نداشتند.
وی افزود: حمله به ذخایر ژنتیکی کشور مدتی است که آغاز شده و یک فاجعه خاموش و مرگ تدریجی به حساب می‌آید که نسل آینده را نشانه گرفته است.
* مصرف قارچ پرورشی هیچ ضرری ندارد
بنابراین گزارش، افشار عضو هیئت مدیره انجمن قارچ خوراکی نیز در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم گفت: برخی افراد نیز به دنبال خرید بستعه‌های قارچ خوراکی ارزانقیمت‌تر هستند که برای این افراد قارچهایی با بسته‌بندی بزر گ در نظر گرفته شده اما مصرف کنند در خرید این قارچها باید به نام و نشان این نوع قارچها توجه کنند.
وی تاکید کرد: مصرف قارچ پرورشی به هیچ عنوان زیانبار نیست و افراد می‌توانند با خیال راحت آن را خریداری کنند.
* تولید قارچ در برنامه چشم‌انداز توسعه به 250 هزار تن می‌رسد
بنابراین گزارش صدیق پناه رئیس هیئت مدیره انجمن قارچ خوراکی اظهار کرد: طبق برنامه توسعه‌ای کشو رتولیدات قارچ کشور باید به بیشتر از 200 هزار تن برسد و در چشم‌انداز 20ساله قرار است که در سطح اول خاورمیانه قرار بگیریم و بیش از 250 هزار تن از این محصول را تولید کنیم.
* قارچ‌خوری مدیران جهاد کشاورزی در یک نشست خبری
براساس این گزارش مدیران حاضر از وزارت کشاورزی و مسئولان صنفی انجمن پرورش دهندگان قارچ در پایان این مراسم به صورت نمادین اقدام به خوردن قارچ خوراکی به منظور اطمینان‌بخشی به مصرف کنندگان از سلامت این محصول کردند

روزنامه اطلاعات
آغاز برداشت ۳۸ هکتار زیره سبز در شهرستان نظرآباد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نظر آباد گفت: با توجه به سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز مبنی بر توسعه کشت گیاهان دارویی، شهرستان نظرآباد اقدام به ترویج کشت این گیاهان کرده و موفق به کشت ۳۸ هکتار زیره در سال زراعی ۹۶ـ۹۷ شده است که پیش بینی می‌شود از اراضی کشت شده ۳۰ تن زیره برداشت شود.
مهندس ایرج الماسی افزود: گیاه زیره از خانواده چتریان و دارای طبع گرم و خشک، دارای خواص فراوان درمانی و حاوی آنتی اکسیدان است. محدوده دمایی رشد زیره سبز بین ۳۰ـ۹ درجه سانتیگراد است و در خاک‌های شنی لومی درصد بالای سبز شدن را داراست.
وی گفت: زیره برخلاف عملکرد نسبتا کم، ارزش اقتصادی بالایی دارد، به نحوی که هر کیلوگرم زیره سبز بوجاری شده حدود ۲۸ هزار تومان به فروش می‌رسد و با توجه به اینکه در زمین‌های آیش به صورت دیم کاشت می‌شود، می‌تواند کمک حال معیشت کشاورزان منطقه باشد.
همچنین، اهمیت این محصول فقط در ارزآوری آن برای اقتصاد کشور نیست، بلکه از نظر اشتغال زایی نیز حائز اهمیت است.
وی افزود: گیاه زیره به دلیل ویژ گی‌هایی همچون نیاز آبی کم،فصل رشد نسبتا کوتاه و ایجاد تعادل در توزیع زمانی کار زارعین و ماشین آلات کشاورزی، اهمـیت ویــژه‌ای دارد و از آنجایی که گیاهی صادراتی است، کمتر دچار نوسان قیمت می‌شود. کشت زیره در استان البرز برای اولین بار انجام شده است.‏

خبرگزاری صدا و سيما سمنان
تجلیل از تولیدکنندگان برتر کشاورزی استان سمنان
در بزرگداشت هفته جهاد کشاورزی،از تولید کنندگان برتر حوزه کشاورزی با درنظر گرفتن شاخص عملکرد تولیدی ،رعایت اصول محیط زیستی و میزان مصرف اب تجلیل شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، استاندار سمنان در این مراسم ،کشاورزان را جهادگران سنگر استقلال کشور عنوان کرد و افزود : برخی از محصولات استان سمنان به عنوان یک برند در جهان شناخته شده و مرغوبیت این محصولات و افزایش بهره وری می تواند امسال صادرات غیر نفتی استان را به مرز یک میلیارد دلار برساند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان هم از افزایش 15 درصدی تولید برخی از محصولات کشاورزی خبرداد و گفت : افزایش عملکرد سطح زیر کشت استان از برنامه های راهبردی برای بازده بیشتر تولید و مدیریت بهینه مصرف آب است.
سید حسن میرعماد از سرمایه گذاری بیش از 670 میلیارد ریال در پروژه های کاهش مصرف آب کشاورزی خبرداد و گفت : هفت هزار هکتار سامانه نوین ابیاری در سمنان در حال اجراست که بیش از سه هزار هکتار از آن به بهره برداران تحویل داده


چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

خبرگزاری ايرنا :
Ÿلاریجانی: مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند
Ÿمدیر هماهنگ کننده سازمان تحقیقات بین المللی در مناطق خشک:کشاورزی ایران نیاز به فناوریهای پیشرفته دارد
Ÿسرانه مصرف قارچ خوراکی در کشور پائین است
Ÿمدیریت در وزارت جهاد کشاورزی باید جوان شود
Ÿ42 درصد از پول گندمکاران پرداخت شد
Ÿمدیرعامل آب منطقه ای گیلان:مدیریت آب و همکاری کشاورزان مانع بروز تنش آبی شد
Ÿامسال بیش از 13 میلیون تُن گندم در کشور برداشت می شود

خبرگزاری ايانا :
Ÿمدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی ایران: پرداخت 50 درصد پول گندمکاران بلافاصله پس از خرید
Ÿطی مراسمی انجام شد ، رونمایی از هولوگرام سلامت قارچ
تایید سلامت قارچ از دو ماه دیگر اجباری می‌شود
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین مطرح کرد: با تغییر کاربری اراضی کشاورزی به اشکال مختلف مخالفیم
Ÿ طی حکمی منصوب شد ، نماینده شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در قزوین
Ÿگلخانه بادمجان

خبرگزاری ايلنا :
Ÿ تقوی: حمله به ذخایر ژنتیکی کشور از مدتها پیش آغاز شده است/سرانه تولید قارچ از ۸۰۰ گرم به یک کیلو و ۳۰۰ گرم رسید
Ÿرونمایی از هولوگرام تولید قارچ دکمه‌ای

خبرگزاری ايسنا :
Ÿکشاورزی مازندران قربانی کمبود صنایع تبدیلی
Ÿبهره‌وری تولیدات کشاورزی در مازندران پایین است
Ÿبررسی چالش های موجود در بخش کشاورزی و تولید در کمیسیون کشاورزی
Ÿگلستان، پیش‌تاز در اختصاص اعتبار برای مکانیزاسیون کشاورزی
Ÿ باغداران مینابی انبه‌های رسیده خود را برداشت کردند

خبرگزاری آريا:
Ÿامسال بيش از 13 ميليون تُن گندم در کشور برداشت مي شود

خبرگزاری فارس:
Ÿ در پی مصرف قارچ سمی و کاهش سرانه مصرف قارچ عنوان شد، ۵ راهکار عملی برای افزایش سرانه مصرف قارچ خوراکی
Ÿمدیرکل گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی:درج هولوگرام استاندارد روی بسته‌بندی قارچ‌ خوراکی اجباری می‌شود

خبرگزاری مهر:
Ÿلاریجانی در نشست کمیسیون کشاورزی مجلس:رهبری دستور داده اندکه مسائل کشاورزان درخصوص اسنادزمین ها رفع شود

خبرگزاری تسنيم:
Ÿقارچ‌خوری مدیران جهاد کشاورزی در یک نشست خبری

روزنامه اطلاعات:
Ÿ آغاز برداشت ۳۸ هکتار زیره سبز در شهرستان نظرآباد

خبرگزاری صدا وسيما سمنان :
Ÿتجلیل از تولیدکنندگان برتر کشاورزی استان سمنان
خبرگزاری ايرنا
لاریجانی: مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند، گفت: صادرات محصولات کشاورزی اصطلاحا لنگی دارد.
به گزارش ایرنا، علی لاریجانی عصر امروز- سه شنبه- در نشست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی یک کمیسیون بسیار بااهمیت و مادر محسوب می شود و اعضای این کمیسیون از متخصصین و صاحب نظران تشکیل شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال های گذشته قوانین خوبی در زمینه تالاب ها و هوا در مجلس مصوب شده و لایحه مربوط به خاک نیز که بسیار مهم است اگر زودتر در دستورکار قرار بگیرد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
لاریجانی اضافه کرد: پیشنهادات مطرح شده از سوی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس باید در هیات رئیسه کمیسیون مورد بررسی قرار بگیرد و کار باید براساس یک اولویت بندی رو به جلو حرکت کند. به طور مثال باید مشخص شود کمیسیون کشاورزی از لحاظ تقنینی و نظارتی تا پایان سال می خواهد به چه نتایجی برسد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در خصوص مشکلات مربوط به اراضی کشاورزی نیز مسائل از طریق بنیاد مستضعفان پیگیری شده است و مقام معظم رهبری نیز در این رابطه دستور داده اند که مسائل کشاورزان در خصوص اسناد و مدارک زمین ها رفع شود و این مهم در چند مرحله صورت گرفته و اگر مواردی نیز باقی مانده باید از طریق بنیاد مستضعفان پیگیری شود و مساعدت های لازم در این زمینه انجام خواهد شد.
رئیس نهاد قانونگذاری یادآور شد: موضوع سازمان عمران و توسعه روستا باید پیگیری شود چرا که کار درستی است، روستاییان باید با یک مرجع مشخص برای امر توسعه روبرو باشند چرا که در اوایل انقلاب که کارهای روستاییان با وزارت جهاد سازندگی ارتباط داشت، کارها با سهولت بیشتری انجام می شد اما در حال حاضر روستاییان برای انجام امور خود با طیف مختلفی از وزارتخانه ها در ارتباط هستند بنابراین باید موضوع تشکیل سازمان عمران و توسعه روستاها در مجلس پیگیری شود.
لاریجانی عنوان داشت: موضوع تشکیل وزارتخانه های انرژی و آب، کشاورزی و محیط زیست نیز پیشنهاد خوبی است که باید پیگیری شود و از بابت هماهنگی نیز مشکلی در این رابطه وجود ندارد و با توجه به شرایط آبی کشور اینکه در این زمینه یک متولی واحد ایجاد شود کار عقلایی محسوب می شود.
**توجه به طرح آمایش کشاورزی یکی از اولویت ها است
رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح آمایش کشاورزی کشور گفت: توجه به طرح آمایش کشاورزی یکی از اولویت ها است البته وزارت جهاد کشاورزی می گوید که به این موضوع توجه کرده اما فکر می کنم در اجرا اقدامات خوبی صورت نگرفته و باید کمیسیون کشاورزی در این خصوص مطالبات را پیگیری کند.
لاریجانی ادامه داد: توجه به الگوی کشت نکته بسیار مهمی است و از این موضوع حمایت می شود به طور مثال لزومی ندارد در جایی که مشکل کمبود آب وجود دارد برنج کاشته شود بنابراین وزارت جهاد کشاورزی نیز باید رسیدگی لازم را انجام دهد.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در صادرات محصولات کشاورزی اصطلاحا لنگی وجود دارد، گفت: باید در انجام امور براساس اولویت کارها صورت بگیرد و اینگونه نباشد که از یک طرف محصولات آبی کشاورزی تولید شود اما از طرف دیگر آب به صورت مجازی به کشورهای دیگر داده شود چرا که این کار عقلایی نیست.
وی بیان داشت: بنابراین با لحاظ طرح آمایش کشاورزی می توان زنجیره کار را طوری تعریف کرد که از ارزش افزوده متناسب برخوردار باشد به طور مثال اگر زنجیره تولید خرما کامل شود می توان صادرات این محصول را افزایش داد.
لاریجانی ادامه داد: اگر زنجیره صنعتی در بخش کشاورزی کامل شود و در صنایع کشاورزی و وابسته مانند بسته بندی سرمایه گذاری شود بخش کشاورزی پیشرفت خواهد کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جنس بسیاری از شهرهای کوچک کشور به نحوی است که کار کشاورزی در این شهرها محور اصلی است، در هر صورت باید به رونق چرخه اقتصادی روستاها توجه شود و با حمایت مقام معظم رهبری برداشت یک و نیم میلیارد دلار منابع از صندوق توسعه ملی مصوب شد و مقرر شد بانک ها نیز معادل این میزان منابع اختصاص دهند که باید این مهم پیگیری شود به طور مثال تدوین آئین نامه این مصوبه طی 6 ماه نوشته شده است این در حالی است که باید از ظرفیت ها استفاده بیشتری شود.
** تشکیل وزارتخانه برای توسعه صادرات می تواند اقدام خوبی باشد
لاریجانی ادامه داد: تشکیل وزارتخانه برای توسعه صادرات اقدام خوبی می تواند باشد و دولت نیز با این موضوع موافق است و با توجه به اینکه بازارهای خوبی در اطراف کشور وجود دارد می توان به طور مثال محصولات کشاورزی را به کشورهایی مانند روسیه و عراق صادر کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس از بخش کشاورزی حمایت می کند، گفت: باید به بیمه محصولات کشاورزی توجه شود چرا که متاسفانه کشاورزان با مسائلی مانند سرمازدگی و خشکسالی روبرو هستند. باید نقص های مربوط به بیمه کشاورزی رفع شود چرا که در حال حاضر به محض وقوع حادثه برای پرداخت خسارت به کشاورزان باید منابع تزریق شود.
لاریجانی با بیان اینکه در همه جای دنیا از بخش کشاورزی حمایت می شود، گفت: درخصوص رفع مشکلات مربوط به خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیز کمیسیون کشاورزی با سازمان برنامه بودجه هماهنگی های لازم را داشته باشد.
رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه باید به موضوع تولید فکر در بخش کشاورزی توجه شود، یادآور شد: به موضوع استفاده از ظرفیت آبیاری نوین و آبیاری تحت فشار در سال های اخیر توجه شده است و مقام معظم رهبری نیز از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند بنابراین باید اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با دلگرمی و تلاش بیشتر کار کنند تا این بخش تقویت شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در هر صورت کمیسیون کشاورزی مجلس باید موضوع اجرای قوانین در بخش کشاورزی را از دستگاه های اداری پیگیری کند و اگر تخلفی در اجرای آئین نامه ها و قوانین صورت می گیرد این تخلفات را گزارش کند.
گفتنی است در این نشست اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گزارشی از عملکرد این کمیسیون و برنامه های آتی به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کردند و دغدغه های خود را برای رفع مشکلات کشاورزان و رفع مشکلات زیست محیطی بیان کردند.

مدیر هماهنگ کننده سازمان تحقیقات بین المللی در مناطق خشک:
کشاورزی ایران نیاز به فناوریهای پیشرفته دارد
مدیر هماهنگ کننده سازمان تحقیقات بین المللی در مناطق خشک با تاکید بر اینکه کشاورزی ایران نیاز به فناوریهای پیشرفته دارد، گفت که این مرکز بین المللی می تواند در تکمیل زنجیره تولید بخش کشاورزی، تکنولوژی نوین مکانیزاسیون را وارد کشور کند.
به گزارش ایرنا، عبدوالعزیز نیان روز سه شنبه در آیین بازید از پروژه تامین امنیت غذایی ایران- ایکاردا در پایگاه نوآوری اقلیم سرد کردستان در روستای جبرئیلیان سنندج اظهار داشت: ایکاردا برای بهره وری بیشتر علاوه بر بخش زراعت می تواند در بخش مکانیزاسون نیز وارد عمل شود و این تکنولوژی را وارد ایران کند.
ایکاردا (ICARDA) سازمان تحقیقات بین المللی در مناطق خشک در شهر حلب سوریه مستقر است و طرح های تحقیقاتی این سازمان در کشورهای آسیای میانه از جمله ترکیه، ایران، افغانستان، سوریه و کشورهای عربی مورد تطبیق قرار گرفته است.
مدیر هماهنگ کننده پروژه تامین امنیت غذایی ایران- ایکاردا افزود: در بخش مکانیزاسیون کشور استرالیا مطالعات گسترده ای را انجام داده و در این زمینه به تکنولوژی های پیشرفته ای رسیده است و ایکاردا می تواند با اعزام مهندسین ایرانی برای فراگیری این دانش اقدام کند.
وی اضافه کرد: در صورتی که ما تنها به آوردن چند دستگاه مدرن اکتفا کنیم، این دانش به ایران نمی آید و دستگاه ها نیز بعد از مدتی مستهلک می شود.
نیان گفت: مهندسین ایرانی می توانند پس از فراگیری دانش مدرن مکانیزاسیون، با بومی کردن آن زمینه را برای تحول و بهره وری بیشتر بخش کشاورزی فراهم کند.
مدیر هماهنگ کننده پروژه تامین امنیت غذایی ایران- ایکاردا گفت: این شرکت چند ملیتی می خواهد پروژه های تحقیقی تنها با حضور پژوهشگران برگزار نشود و علاوه بر محققان، کشاورزان و سیاستگذاران نیز در این زمینه نقش داشته باشند.
وی افزود: ایکاردا می خواهد در صورتی که کشاورزان در مناطق مختلف با مشکل خاصی مانند وجود علف هرز روبرو شدند سموم و تکنولوژی مورد نیاز را در اختیار آنها قرار دهد.
وی اضافه کرد: سیاست ها اجازه نمی دهند که هرگونه سمی در اختیار کشاورزان یک منطقه قرار گیرد و به همین خاطر باید حداقل 2 سال این سموم در پایگاه های نوآوری مورد آزمایش قرار گیرد.
نیان گفت: ایکاردا می تواند حلقه اتصال میان این گروه های مختلف را تشکیل دهد و کشاورز، تولید کنندگان بذر و ماشین الات را به هم پیوند دهد.
قائم مقام معاون وزیر و مدیر ملی پروژه ایکاردا در ایران نیز گفت: این پروژه می خواهد تحقیق برای توسعه و زندگی مردم باشد و بهره وری بیشتری از مزارع به دست آورد.
جواد وفابخش افزود: در این زنجیره دانش، بخش های مختلف با هم پیوند داده می شوند و از تولید بذر گرفته تا دامدار و تولید کننده ادوات نیز می توانند در این زنجیره نقش ایفا کنند.
بهره وری نظام های تولیدی غلات محور در اراضی دیم به منظور تامین امنیت غذایی از مهمترین اهداف طرح ایران - ایکاردا با افق پنج ساله بوده که اجرای آن در چهار استان کردستان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و لرستان آغاز شد و افزایش 25 درصدی محصولات مختلف دیم از جمله گندم، جو و نخود در سال 1400 هدف گذاری شده است.
اکنون دومین سال اجرای طرح مشترک وزارت جهاد کشاورزی با مرکز بین المللی تحقیقات کشاورزی در مناطق خشک (IKARDA) سپری می شود که سطح زیر کشت اراضی کردستان در این طرح از 700 هکتار سال اول به 17 هزار و 750 هکتار در هفت شهرستان رسیده است.
2 میلیون هکتار اراضی دیم در چهار استان مورد هدف طرح افزایش بهره وری نظام های تولیدی غلات محور و افزایش بهره وری گندم و نظام های زراعی گندم بنیان در ایران با سازمان های بین المللی موسوم به ایران - ایکاردا وجود دارد.
کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و 110 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی است به طوری که سالانه حدود 2 میلیون 400 هزار تن انوع محصولات در آن تولید می شود.
مدیر هماهنگ کننده پروژه تامین امنیت غذایی ایران- ایکاردا به همراه جمعی از محققین این شرکت چند ملیتی برای بازدید از پلادفورم نوآوری اقلیم سرد کردستان در روستای جبرئیلان سنندج به استان کردستان سفر کرده بود.
در این بازدید جمعی از کشاورزان، تولید کنندگان ادوات کشاورزی و اعضای خانه کشاورز نیز حضور داشتند.
روستای جبرئیلان در بخش حسین آباد و در 45 کیلومتری شمال سنندج واقع شده و در این پایگاه نوآوری انواع ارقام نخود، ماشک علوفه ای و دانه ای، انواع جو، ارقام مختلف گندم و نخودفرنگی دانه ای و علوفه ای کشت شده است.

سرانه مصرف قارچ خوراکی در کشور پائین است
مدیرکل دفترامور گلخانه ها ، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که با وجود فواید بالای غذایی قارچ خوراکی، سرانه مصرف این محصول در کشور پائین است.
به گزارش ایرنا، غلامرضا تقوی روز سه شنبه در نشست خبری بررسی راهکارهای افزایش سرانه مصرف قارچ خوراکی شهرستان ساوجبلاغ استان البرز افزود: با اینکه سرانه مصرف قارچ خوراکی در کشور نسبت به دهه 60 افزایش چشمگیری دارد اما تا رسیدن به شاخص های جهانی فاصله داریم .
وی بیان داشت: اکنون سرانه مصرف قارچ خوراکی در ایران 1.3 کیلوگرم بوده که سرانه مصرف جهانی حدود 4 کیلوگرم اعلام شده است.
تقوی با بیان اینکه قارچ خوراکی دارای 3 نوع ویتامینB1 ، ویتامین C و ویتامین D است و می تواند جایگزین خوبی برای مصرف گوشت و دیگر مواد غذایی باشد ، گفت: میزان مصرف آب برای پرورش قارچ نیز بسیار کم و به لحاظ اقتصادی و غذایی پر ارزش است.
مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اقدامات زیرساختی برای افزایش سرانه مصرف و اعتماد سازی بین مردم انجام شده است .
تقوی اظهار داشت: برای تسهیل در دسترسی مردم به تهیه قارچ خوراکی، اکنون این محصول در 30 ایستگاه متروی تهران عرضه می شود.
وی در مورد میزان آب‌بری قارچ خوراکی گفت: میزان آب بری کشت این محصول به مراتب کمتر از محصولات کشاورزی دیگر است ضمن آنکه ارزش غذایی آن بیشتر از برخی محصولات و فرآورده ها مانند گندم ، سویا و گوشت می باشد.
تقوی همچنین به اشتغال مستقیم هشت هزار نفر در حوزه تولید و پرورش قارچ در کشور اشاره کرد وافزود: سه هزار نفر نیز به طور غیرمستقیم با این صنعت در ارتباط هستند.
وی با اشاره به مسمومیت شماری از هموطنان در مناطقی از کشور بر اثر مصرف قارچ جنگلی و طبیعی گفت: مردم باید قارچ خوراکی را از مراکز معتبر خریداری کنند و از خرید و مصرف قارچ جنگلی و طبیعی خودداری شود.
علی صدیق‌پناه رئیس هیات مدیره انجمن قارچ خوراکی کشور در این نشست به ضرورت افزایش تولید قارچ به عنوان یکی از منابع مهم تامین پروتئین در کشور اشاره کرد و گفت: طبق برنامه ششم توسعه تا سال 1404 تولید قارچ باید به بیش از 200هزار تن در سال برسد.
وی به برخی کارها برای ترویج مصرف قارچ در کشور اشاره کرد و افزود: در این زمینه برنامه هایی در برخی ایستگاه های متروی تهران و نصب هولوگرام استاندارد روی بسته های قارچ خوراکی انجام شده است.
رضا تاج‌الدینی معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان البرز در این نشست اعلام کرد که 35 واحد پرورش قارچ با تولید 26 هزار تن دراین استان فعالیت دارند.
وی افزود: قیمت تمام شده محصول قارچ بیش از مبالغی است که در بازار عرضه می شود و این امر سبب مشکلاتی برای تولید کنندگان شده است.

مدیریت در وزارت جهاد کشاورزی باید جوان شود
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هرم مدیران در وزارت جهاد کشاورزی پیری را نشان می دهد و باید تا پایان برنامه توسعه ششم مدیریت های این وزارتخانه جوان شود.
به گزارش ایرنا ، علی جوادی روز سه شنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از شکل گیری کانون ارزشیابی مدیران و مهارت آموزی آنان در وزارت جهاد کشاورزی خبر داد.
وی گفت: حقوق و مزایای کارکنان وزارت جهاد کشاورزی نسبت به برخی از وزارتخانه ها در مجموع کمتر است و برای ترمیم و افزایش آن تلاش های اداری آن با موفقیت به انجام رسید.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در حال حاضر دولت با کمبود منابع مالی مواجه است و امیدواریم با تامین اعتبار کارکنان وزارت جهاد کشاورزی به حق و حقوق خود برسند.
جوادی در بخش دیگر سخنان خود ماموریت وزارت جهاد کشاورزی برای امنیت غذایی درعبور از گردنه تحریم های جدید را دوچندان توصیف کرد و گفت: باید نسبت به بهره وری با حفظ ارزش آب و خاک کشاورزی طبق برنامه ریزی پیش برویم.
وی گفت : تفاوت ارزش آب ، خاک و تغییر کاربری ها در نقاط مختلف کشور نشان می دهد که با وجود همه تلاش های مثبت وزارت جهاد کشاورزی اما بهره برداری همچنان اصولی نیست و فاصله زیادی وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه مازندران را همواره با کشور هلند مقایسه می کنند، گفت: بررسی ها نشان می دهد که حتی این استان درمقایسه با استان های کویری نظیر یزد در برخی از شاخص های بهره وری از جمله آب عقب است.
وی توضیح داد: در سه سال اخیر بر اساس یک برنامه ریزی اصولی یک هزارو 200هکتار به سطح گلخانه ای استان یزد که متوسط بارندگی آن در سال 60 میلی متر است ،اضافه شد، اما استان مازندران با متوسط 600میلی متر بارندگی همچنان در این بخش توسعه مناسبی نداشته است.
وی در عین حال نقش استان مازندران را با تولید سالانه حدود هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در امنیت غذایی غیر قابل انکار دانست و بیان داشت: ما از استان های شمالی به ویژه مازندران همانند کشور هلند توقع تولیدات کشاورزی آنچنانی را نداریم اما در مقام مقایسه با استان های دیگر باید بهره وری را در تولیدات کشاورزی دوچندان کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این وزارتخانه در تنظیم بازار مواد غذایی و امنیت غذایی به تولیدات محصولات کشاورزی مازندران از جمله گوشت قرمز و سفید، انواع آبزیان ،برنج، مرکبات، گل و گیاه و غیره چشم دوخته است.
جوادی امر تولید را یک امر مطلق در جهاد کشاورزی دانست و گفت: البته باید به مقوله کیفیت و بهره وری آن توجه جدی شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: رویکرد دولت تدبیر و امید این است که کسی سرمایه اش را به زمین و تولید کشاورزی گره بزند، مورد حمایت همه جانبه قرار بگیرد.
وی گسترش و تقویت تعاونی ها و اتحادیه های مختلف کشاورزی و همچنین ایجاد حلقه و زنجیره تولیدات کشاورزی را مهم و الزامی دانست و گفت: ارزش افزوده محصولات کشاورزی باید به جیب کشاورزان برود.
به گزارش خبرنگار ایرنا در این مراسم ضمن قدردانی از خدمت 52ماهه دلاور حیدر پور در کسوت رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ، عزیزالله شهیدی فر به عنوان رئیس جدید این سازمان در استان معرفی شد.
شهیدی فر مسئولیت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بابل و معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران را در کارنامه دارد.
42 درصد از پول گندمکاران پرداخت شد
مدیرکل بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون 3 میلیون و 400 هزار تن گندم به ارزش 4.4 میلیارد تومان خریداری شده که تاکنون یک میلیارد و 850 میلیون تومان آن پرداخت شده است.
به گزارش ایرنا، گندم از کالاهای اساسی در ایران به شمار می رود که هر ساله خرید تضمینی آن همه ساله از اواخر اسفندماه از شهرستان سرباز در سیستان و بلوچستان و مناطق گرمسیر آغاز و تا اواخر مهرماه در دیگر استانهای سواحل خزری و سردسیر ادامه دارد.
پیش بینی می شود امسال 13.4 میلیون تن گندم در کشور تولید و 10 میلیون تن آن توسط دولت خریداری شود که بر اساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 97 نیز همانند پارسال، هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (1300 تومان) و گندم دوروم 13 هزار و 300ریال (1330 تومان) خریداری می شود.
در این پیوند «سید مومن نیافر» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: در صورت تامین اعتبار، بقیه پول گندمکاران در اسرع وقت به حسابشان واریز می شود.
وی با بیان اینکه امسال همچون سال های گذشته پول گندمکاران با عاملیت بانک کشاورزی از سوی دولت پرداخت می شود، اظهار داشت: برای سهولت در کارها، گندمکاران در اقصی نقاط کشور که شعب و خودپردازهای بانک کشاورزی مستقر باشد، می توانند پول خود را دریافت کنند.
وی اظهار داشت: خرید گندم در 22 استان توسط 600 مرکز خرید شرکت غله در حال انجام است اما در صورت افزایش تعداد استان هایی که موعد برداشت از آنها فرا می رسد، تعداد این مراکز به بیش از هزار مورد خواهد رسید.
چندی پیش مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد که تاکنون بیش از 140 هزارتن بذر گندم برای کشت بعدی خریداری شده است.
پارسال نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد و با توجه به ذخایر سال 1395 همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.
سال 1395 نیز 14 میلیون و 590 هزار تن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزار تن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شد.
سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.
مدیرعامل آب منطقه ای گیلان:
مدیریت آب و همکاری کشاورزان مانع بروز تنش آبی شد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان اعلام کرد: در سال زراعی جاری، مدیریت کارشناسی منابع آبی و همکاری و هماهنگی کشاورزان شالیکار، مانع بروز تنش آبی در استان شد.
کاظم لطفی روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: پیش از آغاز فصل زراعی شرکت آب منطقه ای گیلان به عنوان متولی منابع آب استان اقدام به برنامه ریزی برای مدیریت آب کشاورزی کرد که در این خصوص با توجه به تاکید استاندار گیلان به عنوان رئیس شورای حفاظت از منابع آب استان طی چند نشست با حضور اعضای شورا و فرمانداران، توصیه ها و تصمیم های لازم برای مدیریت آب کشاورزی استان انجام شد.
وی ادامه داد: با هدف نیل به اهداف، حدود یک هزار کیلومتر از انهار کشاورزی استان لایروبی شد که در نوع خود بی سابقه است و برای استفاده از پتاسیل آب موجود در آب بندان های استان نیز تدابیری اتخاذ شد.
به گفته لطفی، 418 ایستگاه پمپاژ استان در مسیر بهره برداری قرار گرفت که پتاسیل بهره برداری از محل این ایستگاه ها 110 میلیون متر مکعب و از محل بازچرخانی آب و آورد رودخانه ها حدود یکصد میلیون متر مکعب برآورد می شود.
وی خاطرنشان کرد: همچنین 218 حلقه چاه عمیق در اختیار این شرکت نیز در سال زراعی جاری بطور کامل راه اندازی و وارد مدار است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان افزود : علاوه بر موارد یاد شده در طول فصل زراعی جاری حدود 600 میلیون مترمکعب آب کشاورزی برای آبیاری شالیزارهای استان از طریق اندوخته سد سفیدرود تامین و رها شده است.
لطفی اضافه کرد: با همکاری و همدلی کشاورزان، تاکنون فصل آبیاری و زراعی موفقی را پشت سر گذاشته ایم و انتظار داریم شالیکاران، تقویم زراعی خود را با تقویم آب گذاری شرکت آب منطقه ای تنظیم کرده و به راهکارهای مصرف بهینه توجه کنند.
به گزارش ایرنا براساس آخرین گزارش سازمان جهاد کشاورزی استان، تاکنون در 80 درصد شالیزارهای گیلان وجین صورت گرفته است.
آب ۱۸۰ هزار هکتار از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار گیلان از سد سفید رود و آب ۵۸ هزار هکتار دیگر شالیزارها از رودخانه ها ، چاه ها و آب بندان ها تامین می شود.
هر سال در استان گیلان، 750 تا 850 هزار تن برنج سفید تولید می شود.

امسال بیش از 13 میلیون تُن گندم در کشور برداشت می شود
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می شود امسال برداشت گندم از مزارع و گندمزارهای کشور به 13 میلیون و 300 هزار تُن برسد.
اسماعیل اسفندیارپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در سنندج اظهار داشت: در سال زراعی جاری پنج میلیون و 800 هزار هکتار از مزارع کشور به کشت گندم اختصاص یافته که از این مقدار، 2 میلیون هکتار آن به صورت آبی و مابقی به صورت دیم کشت شده است.
وی افزود: سطح زیر کشت گندم کشور در مقایسه با سال قبل 1.5 درصد کاهش داشته اما بارش های مناسب بهاره باعث شد میزان پیش بینی تولید و برداشت گندم افزایش یابد.
اسفندیارپور تاکید کرد: امسال بارندگی ها در مقایسه با میانگین بلند مدت 26 درصد و در مقایسه با سال قبل 22 درصد کاهش داشت اما بارندگی های فروردین و اردیبهشت تا حدودی این کاهش را جبران کرد و در محصول گندم باعث افزایش تولید شد.
وی یادآور شد: برداشت گندم از اوایل فروردین در نواحی گرمسیر و جنوبی کشور آغاز شده و هم اکنون برداشت در اقلیم معتدل و نوار خزر در دست انجام است و در تیرماه برداشت در اقلیم سرد و استان های آذربایجان های غربی و شرقی، همدان، زنجان و کردستان انجام می شود.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به خرید تضمینی گندم گفت: با شروع فصل برداشت، خرید تضمینی گندم در کشور آغاز شده و تاکنون سه میلیون و 400 هزار تُن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است.
وی گفت: پس از خرید گندم و ثبت در سامانه 50 درصد بهای آن به کشاورزان پرداخت می شود و مابقی نیز بتدریج به حساب کشاورزان گندمکار واریز خواهد شد.
اسفندیارپور با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی گندم را به شواری اقتصادی داده اما این شورا تصمیمی برای افزایش نگرفت، افزود: براساس مصوبه شورای اقتصاد در سال زراعی 97 نیز همانند پارسال هر کیلوگرم گندم معمولی با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (1300 تومان) و گندم خالص بدون دانه شکسته 13 هزار و 300 ریال (1330 تومان) خریداری می شود.
وی پیش بینی کرد در مجموع بیش از 70 درصد گندم تولیدی کشور خریداری و برای تهیه آرد و بذر سال زراعی آینده مورد استفاده قرار گیرد.
وی یادآور شد: تاکنون بیش از 180 هزار تُن بذر مرغوب تهیه و برای کاشت در مهر ماه در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و بتدریج با شروع برداشت در سایر اقلیم ها (معتدل و سرد) بذر مورد نیاز از ارقام پربازده و سازگار به شرایط آب و هوایی تهیه و توزیع می شود.
سال زراعی از ابتدای مهرماه هر سال آغاز می شود و تا پایان شهریور سال بعد ادامه دارد.
پارسال نزدیک به 9 میلیون تن گندم به ارزش بیش از 114 هزار میلیارد ریال از گندمکاران سراسر کشور خریداری شد که با توجه به ذخایر سال 1395، همچنان خودکفایی در تولید این محصول استمرار پیدا کرد.

خبرگزاری ايانا
مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی ایران:
پرداخت 50 درصد پول گندمکاران بلافاصله پس از خرید
ایانا-کشاورزی: هر گندم‌کاری که تاکنون محصول خود را تحویل داده، 50 درصد از کل مبلغ قابل پرداخت را دریافت کرده است. 50 درصد باقیمانده به محض اینکه رایزنی‌های لازم برای تأمین منابع صورت گیرد، پرداخت خواهد شد. به عبارت دیگر مرحله اول پرداخت‌ها چند روز بیشتر طول نمی‌کشد و مدت‌زمان مرحله دوم تسویه، بستگی به منابع مورد نظر دارد.
«سیاست پرداخت 50 درصد از کل مبلغ خرید تضمینی گندم به کشاورزان به این دلیل امسال در پیش گرفته شده است که در سال‌های گذشته در مناطق گرمسیری و مناطقی که برداشت زود شروع می‌شود، تمام بهای گندم پرداخت شده و بودجه برای مناطق سردسیری کم می‌آید، اما امسال برای پیشگیری از این موضوع تمهیداتی اندیشیده شد که هیچ اجحافی برای مناطق مختلف کشور به وجود نیاید.» سیدمؤمن نیافر، مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی ایران در حاشیه بازدید از مراکز خرید تضمینی گندم در استان گلستان، به ارایه این توضیح در باره دلیل پرداخت 50 درصد پول گندم‌کاران در زمان تحویل گندم، در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی ایانا گفت: درخواست جدید خرید تضمینی گندم تاکنون حدود سه میلیون و 400 هزار تن از این محصول خریداری شده است که هشت هزار تن آن متعلق به استان گلستان است. برخی در زمینه عدم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم برای سال جاری نقد دارند و معتقدند باید امسال رشدی حتی به میزان محدود در نرخ خرید تضمینی گندم صورت می‌گرفت، اما باید خاطرنشان کنم در خرید تضمینی قیمت کالاهای اساسی از جمله گندم، بنا به سیاست‌هایی که توسط شورای اقتصاد تعیین می‌شود، تصمیم‌گیری لازم صورت می‌گیرد. امسال نیز بنا به دلایلی و طبق سیاست‌های شورای اقتصاد، اجازه داده نشد افزایش قیمتی برای خرید تضمینی گندم در پیش داشته باشیم. وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد قیمتی خود را برای افزایش قیمت خرید تضمینی گندم به شورای اقتصاد اعلام کرد، اما در نهایت افزایش قیمت مورد تصویب قرار نگرفت.
او با اشاره به اینکه هر گندم‌کاری که تاکنون محصول خود را تحویل داده، 50 درصد از کل مبلغ قابل پرداخت را دریافت کرده است، ادامه می‌دهد: 50 درصد باقیمانده به محض اینکه رایزنی‌های لازم برای تأمین منابع صورت گیرد، پرداخت خواهد شد. به عبارت دیگر مرحله اول پرداخت‌ها چند روز بیشتر طول نمی‌کشد و مدت‌زمان مرحله دوم تسویه، بستگی به منابع مورد نظر دارد.
نیافر در زمینه خرید گندم باکیفیت از گندم‌کاران می‌افزاید: گندمی که از گندم‌کاران خریداری می‌شود برای مصارف انسانی خواهد بود؛ بنابراین بر اساس شاخصه‌هایی که تعریف می‌شود، استانداردهایی در نظر گرفته شده بر اساس جدول پاکی هستند که عمدتاً مشخصات فیزیکی گندم را دربر می‌گیرد که در آن ناخالصی‌ها مطرح می‌شود. این ناخالصی‌ها نیز حدی دارد و اگر محصول در قالب استاندارد تعیین‌شده جدول باشد، خرید صورت می‌گیرد و در غیر این صورت محصول برگشت داده می‌شود. درباره بحث کیفی یعنی مشخصات ذاتی گندم از نظر پروتئین و گلوتن تا حالا در کشور قیمت‌گذاری صورت نگرفته و ما هنوز وارد این عرصه از نظر تعیین کیفیت نشده‌ایم.
او در راستای حضور دلالان در بازار گندم و اخبار بی‌اعتمادی گندم‌کاران به دولت توضیح می‌دهد: تاکنون قیمت خرید تضمینی گندم به مراتب بالاتر از قیمت سایر نهاده‌ها بوده است؛ بنابراین علی‌القاعده توجیه اقتصادی برای کشاورز وجود ندارد. دولت هر کیلوگرم گندم را از قرار یک هزار و 325 تومان خریداری می‌کند و اگر این قیمت را با سایر قیمت نهاده‌ها مقایسه کنیم، توجیه مناسبی وجود نخواهد داشت. ممکن است برخی کشاورزان گندم‌هایی را که مشخصات کیفی مناسبی ندارند، به دست دلالان بسپارند تا در قالب سایر مصارف به بازار عرضه شود. طبق قانون خرید تضمینی، دولت قیمتی را تعیین می‌کند که اگر کشاورز نتوانست محصول خود را در بازار بفروشد، طبق نرخ مصوب‌شده آن را از کشاورز خریداری کند. در حال حاضر کشاورز می‌تواند اگر در جایی دیگر توجیه اقتصادی وجود داشته باشد، گندم خود را در بازار بفروشد. هیچ اجباری برای فروش گندم به دولت وجود ندارد.
مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی ایران با اشاره به اینکه برخی استان‌ها نگران این هستند که بودجه دولت کفاف پرداخت‌های کشاورزان را ندارد، ادامه می‌دهد: سیاست پرداخت 50 درصد از کل مبلغ مورد نظر به کشاورزان برای جلوگیری از این نگرانی در پیش گرفته شده است؛ چرا که در سال‌های گذشته در مناطق گرمسیری و مناطقی که برداشت زود شروع می‌شود، تمام بهای گندم پرداخت شده و بودجه برای مناطق سردسیری کم می‌آید، اما امسال برای پیشگیری از این موضوع تمهیداتی اندیشیده شد که هیچ اجحافی برای مناطق مختلف کشور به وجود نیاید.
نیافر با به میان آوردن بحث خودکفایی گندم خاطرنشان می‌کند: در تمام کشورها، انواع واردات گندم برای مصارف مختلف وجود دارد که عمدتاً در ایران گندم برای تولید سه یا چهار نوع نان سنتی استفاده می‌شود، اما من معتقدم با مدیریت تولید و مدیریت مصرف می‌شود بخشی از گندم را صادر کرد و در عوض بخشی از گندم مورد نیاز کشور را برای مصارف صنعتی و نیز شیرینی وارد کرد. اما در این میان مدیریت مصرف شرط است که متأسفانه در ایران مصرف گندم و آرد به‌علت وجود یارانه و قیمت‌ها بیش از حد اندازه است و دچار لنگش شده است.
او در زمینه افزایش ناخالصی در مسیر سیلوها به آرد توضیح می‌دهد: حجم خرید تضمینی گندم بسیار بالا است و بیش از یک هزار مرکز خرید در کشور وجود دارد؛ بنابراین متوسط ناخالصی‌هایی که در این مراکز اندازه‌گیری شده، زیر سه درصد است. با توجه به وضعیت برداشت جدید گندم که با کمباین صورت می‌گیرد، حجم این ناخالصی‌ها به مراتب کاهش یافته است. به ندرت ممکن است برخی افراد قصد سوءاستفاده در این زمینه را داشته باشند که در حال حاضر سیستم موجود جلوی افزودن ناخالصی‌ها را به گندم گرفته است.
نیافر در راستای افزایش یا کاهش خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال‌های قبل می‌افزاید: با توجه به اینکه اقلیم‌های متفاوتی در کشور وجود دارد، هم‌اکنون که در اواسط فصل خرید گندم هستیم، نمی‌توان نظر داد که آیا امسال روند خرید تضمینی گندم افزایشی بوده یا کاهشی.
او در پاسخ به این سؤال که چقدر مانده تا به قیمت خرید واقعی گندم در بازارهای جهانی برسیم، می‌گوید: قیمت جهانی ممکن است واقعی نباشد، چرا که قیمت جهانی تابع یک‌سری متغیرهاست. در دنیا در بیشتر کشورها نیز به تولید یارانه می‌دهند، اما نه به شکل کشور ما؛ بنابراین نمی‌توان قمیت گندم تعدادی از کشورها را به‌عنوان قیمت تمام‌شده واقعی تلقی کرد. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. ایران طبق قانون خرید تضمینی گندم در سال 68 قیمت گندم را با توجه به هزینه‌های تولید در واحدهای متعارف به‌علاوه نرخ تورم سالانه در نظر می‌گیرد تا قیمت واقعی گندم در کشور به‌دست بیاید.
مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی ایران در پیشنهاد به اینکه بنیادها و تشکل‌های مربوطه در خرید تضمینی گندم وارد عمل شوند، می‌گوید: فلسفه حضور دولت در چرخه خرید تضمینی، بحث یارانه‌ها است. دولت وجه خرید تضمینی را توسط منابع مالی خود پرداخت می‌کند و قیمت پرداخت‌شده گران‌تر از سایر نهاده‌ها است. گندمی که با قیمت یک هزار و 325 تومان خریداری می‌شود، با هزینه‌های جانبی برای دولت یک هزار و 400 تومان تمام می‌شود، اما با قیمت 665 تومان برای تأمین نان مردم فروخته می‌شود. تا زمانی که این چرخه وجود دارد، ورود بخش خصوصی و ارگان‌های لازمه به این شرط امکان‌پذیر است که بتوانند نقدینگی و سیستم و سامانه لازم را برای جبران این مابه‌التفاوت داشته باشند. شرکت بازرگانی دولتی ایران در راستای تکالیف قانونی خود از تمام ظرفیت‌های لازم استفاده می‌کند تا خرید تضمینی گندم به نحوی صورت گیرد که کمترین ضرر ممکن به کشاورزان وارد شود./

طی مراسمی انجام شد
رونمایی از هولوگرام سلامت قارچ
تایید سلامت قارچ از دو ماه دیگر اجباری می‌شود
ایانا-کشاورزی: این هولوگرام دارای یک شماره سریال است که با ارسال آن به بخش نظارت ارزیابی بهبود هویت قارچ می‌توان از سالم بودن آن اطینان پیدا کرد. این شماره سریال به منزله اطمینان از استاندارد بودن محصول و بهداشتی بودن آن است.
هولوگرام سلامت قارچ رونمایی شد. امروز در مراسمی با حضور معاونت امور گلخانه‌ها گیاهان دارویی و قرچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی، هولوگرام سلامت قارچ رونمایی شد. این هولوگرام دارای یک شماره سریال است که با ارسال آن به بخش نظارت ارزیابی بهبود هویت قارچ می‌توان از سالم بودن آن اطینان پیدا کرد. این شماره سریال به منزله اطمینان از استاندارد بودن محصول و بهداشتی بودن آن است.
برای دریافت این هولوگرام، واحدهای تولید و بسته‌بندی قارچ باید سه ویژگی داشته باشند. نخست باید پروانه بهره‌برداری از وزارت جهاد کشاورزی را داشته باشند. دوم، عضو انجمن تولیدکنندگان قارچ باشند و سوم ویژگی این است که نظارت ادواری تولید قارچ را بگذرانند.
چسباندن این هولوگرام بر روی بسته‌های فروش قارچ از دو ماه آینده اجباری خواهد شد.
برای افزایش سرانه مصرف قارچ در دو محور تغییرات و تحولات زیر ساختی و اقدام های ترویجی برنامه ریزی شده است.
غلامرضا تقویف معاونت امور گلخانه ها گیاهان دارویی و قرچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه مراسم رونمایی از هولوگرام سلامت قارچ، در پاسخ به خبرنگار گروه کشاورزی ایانا درباره راهکارهای افزایش سرانه مصرف قارچ گفت: اقدام‌های زیر ساختی برای افزایش سرانه مصرف اعتمادسازی و نشان‌دار کردن تولیدات قارچ انجام شده است. به همین منظور هولوگرام پیگیری قارچ و تولیدکننده بر روی بسته‌های قارچ انجام شده است.
او اضافه کرد: توسعه صنایع تبدیلی برای تولید محصول قارچ و جلوگیری از تازه خوری قارچ یکی دیگر از اقدام‌های زیرساختی است که استفاده از قارچ را توسعه می‌دهد.
تقوی در مورد راهکارهای دیگر برای افزایش سرانه توضیح داد: متنوع کردن تولیدات و بسنده نکردن فقط به تولید قارچ دکمه‌ای می‌تواند به سلایق مختلف جامعه پاسخ دهد. ضمن اینکه برخی از گونه‌های قارچ به شکل محدود و خودرو وجود دارد مانند قارچ‌های دارویی، قارچ‌هایی که در بسترهای سبک‌تر رشد می‌کنند و ... که می‌تواند به شکل انبوه تولید شود.
تقوی یادآوری کرد: تسهیل دسترسی تولیدکنندگان به شبکه حمل و نقل و فروش حتی فروش آنلاین در برنامه است. به خصوص تجهیز شبکه حمل و نقل که باید یک شبکه تخصصی باشد.
او اضافه کرد: راه‌اندازی واحد تحقیقات قارچ تا پایان شهریور در جهت کمک به افزایش سرانه مصرف و کمک به صنایع تبدیلی، پیگیری حضور در جلسات میادین تره بار برای قیمت گداری از مهمترین موضوعات پیگیری شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین مطرح کرد:
با تغییر کاربری اراضی کشاورزی به اشکال مختلف مخالفیم
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی بخش کشاورزی مخالف تغییر کاربری اراضی کشاورزی به اشکال مختلف است.
به گزارش خبرنگار ایانا در قزوین، فاطمه خمسه در دیدار با همتیان مدیر کل بنیاد مسکن استان قزوین که با حضور معاونان و مدیران سازمان برگزار شد، گفت: تعامل و همکاری جهاد کشاورزی و بنیاد مسکن نقش بسزایی در توسعه و رونق روستاها و ایجاد اشتغال دارد.
خمسه افزود: با اجرای طرح‌های عمرانی و طرح هادی، علاوه بر حفظ بافت سنتی روستاها می‌تواند در حفظ جمعیت مناطق روستایی نیز موثر باشد.
او اظهار کرد: با همکاری همه مسئولان باید از نابودی اراضی کشاورزی و باغی جلوگیری کرد.

طی حکمی منصو.ب شد
نماینده شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی در قزوین
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به عنوان نماینده شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان منصوب شد.
به گزارش خبرنگار ایانا در قزوین، در حکمی از سوی سید عبدالکریم رضوی رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی؛ فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به عنوان نماینده شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان منصوب شد.

گلخانه بادمجان
گلخانه‌ صیفی‌جات در شهرستان پیشوا ورامین کشت تک محصولی بادمجان لامپی انجام می‌دهد. محصول این گلخانه برای مقاصد صادراتی تولید می‌شود و بزرگترین بازار آن در کشور روسیه است.

خبرگزاری ايلنا
تقوی:
حمله به ذخایر ژنتیکی کشور از مدتها پیش آغاز شده است/سرانه تولید قارچ از ۸۰۰ گرم به یک کیلو و ۳۰۰ گرم رسید
تقوی در رابطه با سرانه مصرف قارچ خوراکی در جهان تصریح کرد: میانگین مصرف قارچ در دنیا یک و نیم تا دو کیلوگرم است و در کشورهای پیشرفته تا چهار کیلوگرم هم ارتقا داشته است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، غلامرضا تقوی مدیرکل گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی امروز سه‌شنبه ۲۹ خردادماه در نشست خبری مراسم بازدید از یکی از مراکز تولیدات کشور در هشتگرد اظهار داشت: هشت هزار نفر به طور مستقیم و سه هزار نفر به طور غیرمستقیم در صنعت قارچ کشور مشغول به کار هستند، سرانه تولید ما از ۸۰۰ گرم در سال ۸۶ به یک کیلو و ۳۰۰ گرم در سال ۹۵ رشد کرده است.
وی افزود: تولید قارچ خوراکی مصرف آب کمی دارد که با توجه به این امر و سیاست‌های بهره‌وری وزارت جهاد کشاورزی نیز هماهنگ است.
تقوی در رابطه با سرانه مصرف قارچ خوراکی در جهان تصریح کرد: میانگین مصرف قارچ در دنیا یک و نیم تا دو کیلوگرم است و در کشورهای پیشرفته تا چهار کیلوگرم هم ارتقا داشته است.
وی با اشاره به طرح‌های تبلیغاتی انجمن قارچ کشور خاطرنشان کرد: انجمن صنفی قارچ کشور تصمیم دارد در ۱۱۸ ایستگاه مترو در تهران اطلاع‌رسانی لازم را برای مصرف قارچ انجام دهد که از ماه آینده در ۳۰ ایستگاه مترو این کار عملیاتی خواهد شد و ما امیدواریم به افزایش مصرف این محصول در کشور برسیم.
تقوی با اشاره به دستگاه‌های ناظر بر عرضه قارچ خوراکی در کشور تصریح کرد: مسوولیت نظارت و عرضه مواد غذایی در کشور با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. اما به دلیل اینکه ضرر و زیان حاصله به بخش تولیدی قارچ که زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی است مربوط می‌شود ما به این امور ورود کرده‌ایم. لذا نگرانی‌هایی که برای بیماری توسط قارچ دکمه‌ای در بین مردم شایع شده است صحت ندارد و این قارچ کاملا بهداشتی است.
وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی از نظر کنترل فنی واحدهای تولیدی را مورد نظارت قرار می‌دهند و از طریق نظام مهندسی کشاورزی به تولیدکنندگان این محصول پروانه اعطا می‌کند.
تقوی در ادامه اذعان داشت: نظارت پس از عرضه این محصول توسط وزارت بهداشت و انجمن صنفی پیگیری می‌شود. در این راستا انجمن صنفی در حال پیگیری برای نصف هولوگرام و اصالت محصولات عرضه شده در بازار است.
مدیرکل گلخانه های جهاد کشاورزی تصریح کرد: مساله ما در خصوص عرضه قارچ خوراکی بی نام و نشان بودن برخی از محصولات در بازار است. تمام محصولات باید با بسته بندی و مشخص شدن نام و نشان تولیدکننده در بازار عرضه شود و کوچک و بزرگ بودن بسته برای ما مورد اهمیت نیست.
وی افزود: مصرف‌کنندگان هنگام خرید این محصول باید به نام و نشان درج شده بر روی بسته بندی دقت کنند و قارچ را از فروشگاه‌های مجاز خریداری کنند. در استان‌هایی هم که افراد به دلیل مصرف قارچ غیرخوراکی دچار مشکل شده بودند ما ظرفیت تولیدی بیش از دو هزار تن را داشتیم و ضرورتی برای ورود به عرصه‌های طبیعی برای برداشت قارچ‌های غیرخوراکی نبود.
تقوی گفت: حمله به ذخایر ژنتیکی کشور مدتی است که آغاز شده و این امر یک فاجعه خاموش و مرگ تدریجی به حساب می‌آید.

رونمایی از هولوگرام تولید قارچ دکمه‌ای
از هولوگرام قارچ توسط تقوی مدیر کل دفتر گیاهان دارویی و گلخانه‌ای وزارت جهاد کشاورزی رونمایی شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا؛ در حاشیه مراسم بازدید از مرکز تولید قارچ سحر در هشتگرد کرج از هولوگرام تولید قارچ دکمه‌ای به منظور اطمینان بخشی به مخاطبان ومشتریان این محصول رونمایی شد.
این هولوگرام که توسط انجمن قارچ و وزارت جهاد کشاورزی تهیه و تنظیم شده بر روی بسته بندی قارچ ها قرار خواهد گرفت و مصرف کنندگان با ارسال کد موجود در هولوگرام به شماره پیامک تعیین شده می‌توانند از صحت وسلامت قارچ اطمینان حاصل کنند.
از هولوگرام قارچ توسط تقوی مدیر کل دفتر گیاهان دارویی و گلخانه‌ای وزارت جهاد کشاورزی رونمایی شد.

خبرگزاری ايسنا
کشاورزی مازندران قربانی کمبود صنایع تبدیلی
دکترای باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی گفت: علاقه کشاورزان به خام‌فروشی و عرضه فصلی محصولات خود به بازار نشان از عدم اطلاع و ناآگاهی آنان به مزایای صنایع تبدیلی دارد که حضور پررنگ بخش ترویج در این حوزه را طلب می‌کند.
سید «جواد موسوی‌زاده» در گفت‌وگو با ایسنا، نبود آگاهی در بسیاری از بخش‌ها در حوزه باغبانی را موجب آسیب به این بخش از کشاورزی دانست و اظهار کرد: عدم آگاهی نسبت به آمایش سرزمین و مدیریت بازار از سوی مسئولان و مشکلات کوددهی، سمپاشی، الگوی کشت نامناسب و بی‌توجهی به مراحل کاشت تا برداشت از سوی کشاورزان هر سال آسیب‌های متفاوت و متعددی را عاید باغبانی کرده است.
تأثیرات منفی کمبود بذرهای مرغوب بر عملکرد مزارع و گلخانه‌ها
موسوی‌زاده با بیان مشکلات بذر در باغبانی به‌ویژه محصولات جالیزی و سبزی تصریح کرد: بذر بومی مورد استفاده کشاورزان از سلامت کافی برخوردار نبوده و در ادامه دچار مشکلات بیماری و آفتی می‌شوند که در نتیجه نیاز به استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها از نخستین مراحل کاشت تأثیرات مخربی بر محصول تولیدی خواهد داشت.
استاد دانشگاه علوم کشاورزی گرگان در خصوص بذرهای وارداتی اصلاح شده گفت: به‌علت مشکلات حال حاضر کشور در معضل واردات و ارز، کمبود بذرهای مرغوب بر روی عملکرد مزارع و گلخانه‌ها تأثیرات منفی برجا گذاشته و از کیفیت بازار میوه تاحدودی کاسته شده است.
وی در خصوص نهال‌های مورد استفاده در باغبانی نیز خاطرنشان کرد: متأسفانه در کشور، تولیدکننده نهال مرغوب و شناسنامه‌دار وجود ندارد و از آنجا که نهال برای ثمردهی به چندسال زمان نیاز دارد، نمی‌توان کیفیت آن را از ابتدا تضمین کرده و به کشاورز اطمینان داد.
مکانیزاسیون حلقه مفقوده باغبانی استان مازندران
موسوی‌زاده با بیان این‌که بیشتر باغات استان مازندران کوچک و خرد بوده و امکان استفاده از ماشین‌آلات برای بهره‌وری بیشتر در آن میسر نیست، یادآور شد: با توجه به هزینه زیاد استفاده از امکانات مدرن و ماشین‌آلات کشاورزی برای باغبانی و از طرف دیگر وجود کم زمین‌های هکتاری بزرگ در استان، مکانیزاسیون رونق نداشته و نسبت به زراعت استفاده به مراتب کمتری دارد.
وی با اشاره به این‌که روش‌های سنتی هم مستلزم هزینه‌های جانبی متعدد است، خاطرنشان کرد: هزینه‌های زیاد دستمزد کارگران در باغبانی که نیاز به کارگر کارآزموده دارد، به شکل عمومی بالا است بعلاوه در فصول برداشت نیز شمار آنان کاهش یافته و هزینه‌ها را افزایش می‌دهد.
نبود مدیریت بازار از سوی کشاورزان و مسئولان
استاد دانشگاه علوم کشاورزی گرگان با اشاره به این‌که در فصول برداشت همه محصول باغداران راهی بازارها می‌شود، آن را تصمیمی نادرست از سوی باغداران و متولیان امر دانست و گفت: عرضه زیاد محصول در بازار قیمت‌ها را شکسته و با برهم زدن نظم بازار نه تنها سود کافی عاید باغدار نکرده، بلکه به از میان رفتن مقادیر مازاد محصول در بازار منجر می‌شود.
موسوی‌زاده اتفاقات سال‌های اخیر در خصوص دور ریختن بسیاری از محصولات باغی و جالیزی را پیامد تصمیمات نادرست و غیراصولی بر مدیریت فروش محصول دانست و خاطرنشان کرد: نیاز به ذخیره‌سازی و انبارداری و استفاده از ظرفیت صادرات می‌تواند در این زمینه راهگشا بوده که این موارد مستلزم ورود تعاونی‌های فعال و قوی و پیگیری دولت در تنظیم بازار است.
این محقق و پژوهشگر با بیان این‌که بسیاری از محصولات باغی ایران در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و دریای خزر طرفدار دارد، افزود: توجه ویژه به مبحث صادرات راه حلی بر مشکلات بازار آشفته میوه و سبزی است، اما مشکلات گمرک و ارز سبب شده فعالان این عرصه دلسرد شده و تمایلی به آن نشان ندهند.
آمایش سرزمین و ترویج، دیگر حلقه‎های گمشده زنجیر باغبانی
موسوی‌زاده با اشاره به بحث آمایش سرزمین یادآور شد: استفاده از محصول متناسب با منطقه و سازگار با محیط می‌تواند در کنار مدیریت باغبانی مقدار تولید را بالا برده و موجب رونق بیشتر باغبانی شود.
این پژوهشگر و استاد دانشگاه در خصوص سرمازدگی مرکبات نیز خاطرنشان کرد: وجود درختان میوه مرکبات در دشت و جلگه، برداشت دیرهنگام با هدف ارائه محصول با قیمت بالاتر و عدم هرس درختان میوه دلایلی است که باعث سرمازدگی مرکبات شده و لزوم آموزش به کشاورزان در این موارد اجباری است.
وی با اشاره به این‌که بیش از 60 درصد باغداران مازندران به شکل سنتی مشغول به فعالیت بوده و این شغل میراثی خانوار است، گفت: ضرورت ورود متولیان و فارغ‌التحصیلان این حوزه برای گسترش فرهنگ کشاورزی مدرن و به‌ویژه مروجین بخش جهاد کشاورزی برای اطلاع‌رسانی به باغداران با ایجاد پیوند میان دانشگاه و جهاد کشاورزی کمک بزرگی به افزایش آگاهی باغداران و در نتیجه افزایش بهره‌وری می‌کند.
مصرف ناآگاهانه کود و سموم شیمیایی در حوزه کشاورزی
موسوی‌زاده استفاده ناصحیح و غیرآگاهانه از سموم شیمیایی و کودهای موجود را ناشی از عدم دانش باغداران و کشاورزان دانست و تصریح کرد: اکثر باغداران آشنایی نسبت به کود و سموم، مواد شیمیایی موجود در آن‌ها، نحوه استفاده و زمان مصرف ندارند که این نبود شناخت مشکلات متعدد دیگر را در ادامه مراحل داشت و برداشت متوجه کشاورز می‌کند.
پوشش‌های بیمه کمرنگ و فاقد ضمانت اجرایی
عضو هیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی گرگان با اعلام این‌که پوشش‌های بیمه گزینه‌های متعدد، مبهم و متفاوتی دارند، خاطرنشان کرد: وجود تبصره و ماده‌های متعدد در بیمه‌نامه‌ها باعث گمراهی و عدم اطمینان کشاورز و بیمه‌شونده می‌شود.
موسوی‌زاده با بیان این‌که پوشش‌های بیمه جبران‌کننده خسارت‌ها نیست، گفت: پرداخت‌هایی که از سوی بیمه‌ها صورت گرفته به هیچ عنوان تأمین‌کننده خسارت باغدار نبوده و همین امر موجب دلسردی کشاورزان شده است.
وی قوانین بیمه‌ای را پیچیده و فاقد ضمانت اجرایی دانست و گفت: بسیاری از کشاورزان از روی اجبار برای دریافت تسهیلات تن به پوشش‌های بیمه‌ای می‌دهند، قوانین بیمه در خصوص تولید به ویژه کشاورزی و باغداری باید مورد اصلاح جدی قرار گیرد.
کشت‌های گلخانه‌ای تیری در تاریکی
موسوی‌زاده با اشاره به مشکلات کشت گلخانه‌ای در مازندران تصریح کرد: هزینه فراوان احداث چنین جایگاه‌هایی از عوامل بازدارنده ورود فارغ‌التحصیلان حوزه باغبانی به این بخش شده، چون به سرمایه‌گذاری در بخش گلخانه، اولویت اجرا و احداث آن نیاز است.
عضو هیئت علمی دانشگاه گرگان افزود: هزینه فراوان خرید و استفاده از بذر مرغوب وارداتی، قیمت بالای نهاده‌ها مانند کود و سموم مصرفی، استفاده از پوشش پلاستیکی مرغوب و تعویض آن هم‌چنین وجود بیماری‌های قارچی به‌علت رطوبت زیاد شمال از مشکلاتی است که در کشت گلخانه وجود دارد.
الگوی کشت مناسب اولویت نخست جهاد کشاورزی
این محقق و استاد دانشگاه رعایت الگوی کشت را اولویت نخست جهاد کشاورزی در توسعه دانست و خاطرنشان کرد: چنانچه الگوی کشت مناسب با هر منطقه توسط سیاست‌های کلان وزارت جهاد کشاورزی اجرایی شود، مشکلات بازار عرضه و مدیریت آن برطرف می‌شود.
موسوی‌زاده با اشاره به برخی محصولات استراتژیک باغی و جالیزی نظیر سیب‌زمینی، پیاز، خیار و گوجه بر ضرورت استفاده از الگوی کشت و مدیریت برای جلوگیری از آشفتگی بازار تأکید و تصریح کرد: چنانچه الگوی منظمی از کاشت و برداشت این محصولات در سراسر کشور اجرایی شود، مقدار تولید هر استان و زمان عرضه آن به بازار مشخص بوده و به این ترتیب خللی در بازار عرضه و فروش این محصولات وارد نمی‌آید.
موسوی‌زاده در ادامه افزود: با اتخاذ چنین تصمیماتی می‌توان نیم نگاهی به صادرات این محصولات استراتژیک به دیگر کشورها داشت، چون مقدار آن در کشور متوازن شده و نظم موجود بازار این اجازه را فراهم می‌کند.
موسسه تحقیقات محصولات باغی گزینه‌ای برای توسعه
عضو هیئت علمی گروه باغبانی دانشگاه علوم کشاورزی گرگان با اشاره به این‌که موسسه تحقیقات محصولات باغی در شمال کشور وجود نداشته یا بسیار اندک است، گفت: تحقیقات پژوهشی و علمی بر روی محصولات باغی بیشتر در دانشگاه‌ها انجام شده و نبود محققین در این حوزه با داشتن جایگاه ویژه این امر، قطعاً برای بهره بیشتر و توسعه راهگشاست.
موسوی‌زاده ضمن بیان این مطلب که باید سیاست‌های کلان مدیریتی کشور تغییر کند، تصریح کرد: رسیدن به نمونه و گونه‌های سازگار با محیط منطقه و پر محصول تنها در سایه تحقیق و پژوهش میسر می‌شود، نمونه بارز آن محصول پررونق نارنگی یونسی است که در موسسه تحقیقات رامسر به ثبت رسید.
وی با اشاره به این‌که در باغبانی زمان بیشتری نیاز است تا به محصول اصلاح شده برسیم، گفت: ایجاد چنین مراکزی در نقاط مختلف کشور می‌تواند بار هزینه‌های جاری پژوهشی را از دوش دانشگاهیان برداشته و به‌عنوان واحدی مستقل و در پیوند با دانشگاه کمک‌های قابل ملاحظه‌ای به باغبانی کشور کند.
مشکلات کم‌آبی و راهکارهای مقابله با آن
موسوی‌زاده با بیان این‌که کشور در سیاست‌های کلان کشاوزی به سمت مبارزه با خشکسالی و کم‌آبی حرکت کرده است، خاطرنشان کرد: استفاده از ارقام مقاوم در برابر خشکی و شوری، بهره‌وری بهینه و مناسب از کودها و سموم شیمیایی و استفاده از ارقام پیوندی بر روی پایه‌های مقاوم به خشکی راهکارهای نخستین در این حوزه است.
این محقق و پژوهشگر افزود: استفاده از مواد اضافه شده به خاک که باعث شود آب خاک از دست نرود و ظرفیت تبخیر آب کاهش یابد روش نوینی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با ذکر مثالی در خصوص پیوند گیاهان و افزایش مقاومت آنان به کم‌آبی گفت: در کشت جالیزی خیار را روی کدو پیوند می‌زنند، چون کدو دارای ریشه گسترده و عمیق‌تری برای جذب آب بوده و این چنین نیاز آبی گیاه خیار کمتر می‌شود.
موسوی‌زاده استفاده از آبیاری قطره‌ای و بارانی را روشی دیگر برای مصرف بهینه آب دانست و یادآور شد: استفاده از کوزه‌های سفالی که در کنار نهال کاشت می‌شود باعث شده آب به‌تدریج به خاک نفوذ کرده و نیاز آبی گیاه نیز از این طریق برطرف می‌شود.
وی روش آبیاری دیگری را با نام «کم‌آبیاری» مطرح کرد و افزود: استفاده از مینیمم یا رساندن آب کمتر به گیاه می‌تواند گیاه را به تنش آبی مقاوم کند.
این دکترای باغبانی تصریح کرد: کم آبیاری یعنی اگر گیاه با 100 مقدار آب رشد کرده آن‌را به 80 مقدار یعنی حداقل ظرفیت کم آبی برسانیم، به طوری که گیاه دچار تنش نشود و از این طریق مقدار آب اضافی موجود گرفته شده است.
موسوی بر ضرورت اطلاع‌رسانی به کشاورز تأکید و خاطرنشان کرد: هرچقدر دانش کشاورزان ما افزایش یابد به همان اندازه شاهد رونق و رشد و توسعه کشاورزی در استان و کشور خواهیم بود به طوری که همهمشکلات عدیده بخش کشاورزی ریشه در عدم شناخت و آگاهی لازم دارد.

بهره‌وری تولیدات کشاورزی در مازندران پایین است
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بهره وری تولیدات کشاورزی در مازندران پایین است.
به گزارش ایسنا، محمدعلی جوادی ظهر سه‌شنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: مازندران ظرفیت بالایی در تولید گل و گیاه دارد و باید از این ظرفیت برای توسعه و پرورش گل و گیاه بهره برد .
وی با اشاره به این که در چهار سال اخیر ۱۵۱۲ هکتار گلخانه جدید احداث ‌شده است یادآور شد: بررسی ها نشان می دهد که استان مازندران درمقایسه با استان های کویری نظیر یزد در برخی از شاخص های بهره وری از جمله آب عقب است.
جوادی افزود: در سه سال اخیر بر اساس یک برنامه ریزی اصولی ۱۲۰۰ هکتار به سطح گلخانه ای استان یزد که متوسط بارندگی آن در سال ۶۰ میلی متر است، اضافه شد، اما استان مازندران با متوسط ۶۰۰میلی متر بارندگی همچنان در این بخش توسعه مناسبی نداشته است.
وی بر لزوم توجه به تحقیقات و دانش در تولیدات تأکید و خاطرنشان کرد: ظرفیت‌ها و رکوردهای مازندران ما را باید به سمت تلاش بیشتر سوق دهد زیرا در همه زمینه‌ها توانسته‌ایم گام‌های خوبی برداریم.
معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که نقش استان مازندران با تولید سالانه حدود هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در امنیت غذایی غیر قابل انکار است تصریح کرد: مزیت‌های استان مازندران در همه بخش‌ها به‌ویژه کشاورزی که محور توسعه استان است، برکسی پوشیده نیست و در بسیاری از محصولات استراتژیک کشاورزی نظیر برنج، مرکبات و گل و گیاه رکورددار است اما در مقام مقایسه با استان های دیگر باید بهره وری را در تولیدات کشاورزی مازندران دوچندان شود.
جوادی با اشاره به گسترش و تقویت تعاونی ها و اتحادیه های مختلف کشاورزی یادآور شد: ایجاد حلقه و زنجیره تولیدات کشاورزی مهم و الزامی بوده و ارزش افزوده محصولات کشاورزی باید به جیب کشاورزان برود .
مازندران ۴۲درصد برنج ایران را تامین می کند
در ادامه این جلسه دلاور حیدر پور - رئیس سابق جهاد کشاورزی مازندران - با بیان این که اقتصاد مازندران به کشاورزی وابسته است اظهار کرد: درصد اشتغال و ۲۷ درصد تولید ناخالص ملی استان به بخش کشاورزی اختصاص دارد اما ۶۳ درصد بهره‌برداران زیر یک هکتار زمین کشاورزی و ۳۵ هزار بهره‌بردار شامل ۱۵ درصد زیر یک‌دهم هکتار اراضی زراعی دارند .
وی با اشاره به این که مازندران با تولید سالانه حدود یک میلیون تن برنج سفید ۴۲درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند تصریح کرد: ایراد ساختاری بر اساس بهره برداری بخش های مختلف کشاورزی در شمال کشور وجود دارد، به همین دلیل نیازمندی ازحمایت های بخش دولتی از سوی بهره برداران کشاورزی در این استان های شمالی بالا می رود .
حیدرپور خاطرنشان کرد: امسال پیش‌بینی شد که ۵۰ هزار هکتار دچار استرس و خشکی شود اما این میزان با مدیریت صورت گرفته به ۵هزار ۷۰۰ هکتار کاهش‌یافته و ۱۱ هزار هکتار دچار استرس است، این درحالی‌که ۵۴ میلیون مترمکعب آب پشت سد شهید رجایی ذخیره‌شده است.
وی با بیان این نکته که اقدام نابجای آب منطقه ای سبب خشک شدن بخشی از زمین های شالیکاری پائین دست سد شهید رجایی شد تصریح کرد: در حال حاضر ۳۲۰ هکتار زمین نشاکاری برنج خشک شده و این امر نشان می دهد باید از منابع آبی برای شالیزارها استفاده شود؛ به‌گونه‌ای عمل نکنیم که نوشدارو بعد از مرگ سهراب شود و شالیزارها خشک شود .
درپایان این مراسم ضمن قدردانی از خدمت ۵۲ماهه دلاور حیدر پور ، عزیزالله شهیدی فر به عنوان رئیس جدید این سازمان در استان معرفی شد. شهیدی فر مسئولیت مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بابل و معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران را در کارنامه دارد.
بررسی چالش های موجود در بخش کشاورزی و تولید در کمیسیون کشاورزی

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس از بررسی چالش‌های موجود در بخش کشاورزی و تولید محصولات کشاورزی و صادرات آن در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.
نورمحمد تربتی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون کشاورزی بیان کرد: امروز اولین جلسه اجلاسیه سوم کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با هیئت رئیسه جدید به همراه حضور رئیس مجلس شورای اسلامی دکتر لاریجانی برگزار شد. در این جلسه چالش‌های مختلفی که در حوزه کشاورزی که یکی از محورهای اقتصادی کشور است هم در بعد مجلس و هم در حوزه نظارت و اجرایی و قضایی مورد بحث و تبادل نطر قرار گرفت و اعضای کمیسیون مشکلات موجود در این حوزه را مطرح کردند.
نماینده مردم گرگان در مجلس ادامه داد: مهم‌ترین چالش‌هایی که از سوی نمایندگان مطرح شد این بود که ما در بخش تولید بعد از انقلاب تا حد امکان خوب جلو رفته ایم اما در زمینه توجه به کشاورزی و کیفیت تولید و صادرات تولید مشکلاتی داریم.
وی افزود: در ادامه مطرح شد اگر سازمانی تحت عنوان سازمان عمران روستایی شکل بگیرد می توان به صورت تخصصی‌تر به امور کشاورزی و تولید پرداخت. از سوی دیگر پیشنهاد دیگری که مطرح شد تشکیل وزارت آب و منابع طبیعی و محیط زیست بود که اگر تشکیل شود می توان تخصصی‌تر به مشکلات این حوزه پرداخت.
وی تصریح کرد: در نهایت دکتر لاریجانی رهنمودهایی را مطرح کردند از جمله اینکه کمیسیون در سال سوم با اراده و اولویت‌بندی مسائل مهم این حوزه را حل کند و در جهت تولید و صادرات و کیفیت محصولات گام بردارد.
وی در پایان گفت: در حقیقت هدف جلسه این بود در سال سوم کمیسیون بتواند کارایی خود را افزایش دهد.

گلستان، پیش‌تاز در اختصاص اعتبار برای مکانیزاسیون کشاورزی
مدیر مکانیزاسیون جهاد کشاورزی گلستان گفت: از سال 92 خط ویژه اعتباری مکانیزاسیون با هدف ارتقاء وضعیت مکانیزاسیون کشاورزی در وزارتخانه تدارک دیده شده است. استان گلستان در سهمیه در نظر گرفته شده جزو استان‌های پیشتاز کشور است.
به گزارش ایسنا، «عیدمحمد فاروقی» در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه هدف رسیدن به ضریب مکانیزاسیون 1.6 اسب بخار بود اما هم‌اکنون که 2 سال از برنامه ششم باقی مانده است، از افق برنامه عبور کرده‌ایم.
وی تصریح کرد: 2900 دستگاه کمباین عملیات برداشت محصولات پاییزه را در سطح 500هزار هکتار از اراضی کشاورزی انجام می‌دهند که بین 150 تا 200 دستگاه از کمباین‌ها از سایر استان‌ها وارد گلستان می‌شوند.
فاروقی با بیان این‌که استان گلستان بعد از فارس، بیشترین شمار کمباین را دارد، گفت: کمباین‌های گلستان در عملیات برداشت 17 استان کشور نقش دارند.
وی در ادامه گفت: در سال 91 ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در استان 1.2 اسب بخار بود اما امروز این ضریب به 1.7 اسب بخار افزایش یافته است.
مدیر مکانیزاسیون جهاد کشاورزی گلستان تصریح کرد: از سال 92 تاکنون نزدیک به 400 میلیارد تومان در حوزه ماشین‌های کشاورزی، تجهیزات و ادوات در زیر بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری اعم از کمک‌های فنی اعتباری، نقدی، بلاعوض، تسهیلات یارانه‌دار و سایر تسهیلات بانک‌ها هزینه شده است.
فاروقی با بیان این‌که 48 درصد کمباین‌های استان فرسوده هستند، اظهار کرد: با دستور استاندار گلستان مقرر شد از محل تسهیلات اشتغال روستایی 200 دستگاه کمباین به کشاورزان تحویل داده شود. این تسهیلات با کارمزد 4 درصد در مناطق روستایی و 6 در صد در سایر مناطق است. تاکنون بیش از 150 پرونده تشکیل شده که 130 پرونده مورد موافقت کارگروه قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: علاوه‌بر این تسهیلات، 2.4 میلیارد تومان از اعتبارات استان در قالب کمک به کاهش سود تسهیلات در نظر گرفته شده است.
دبیر ستاد برداشت استان گلستان با اشاره به بحث آتش زدن بقایای گیاهی محصولات، تصریح کرد: در سال 90 بیش از 1100 هکتار از اراضی دچار حریق شده بود که با اقدامات و اطلاع‌رسانی‌هایی که صورت گرفت، هر سال شاهد کاهش این آمار هستیم. سال گذشته نزدیک به 500 هکتار از اراضی دچار حریق شده بود و امسال نیز تاکنون کمتر از 300 هکتار از مزارع اعم از محصولات و کاه و کلش دچار آتش‌سوزی شده است.

باغداران مینابی انبه‌های رسیده خود را برداشت کردند
‌مدیر جهادکشاورزی میناب‌ گفت: پیش بینی می‌شود امسال از سطح زیر کشت یک هزار و 700هکتار از باغ‌های انبه این شهرستان ‌بیش از ۱۲ هزار تن انبه به صورت رسیده(تازه خوری) برداشت شود.
‌به گزارش ایسنا، ‌محمد سالاری با اشاره به زمان برداشت انبه رسیده (تازه خوری) در باغات شهرستان میناب، گفت: ۳۰ درصد محصول انبه از اوایل اردیبهشت به‌صورت سبز برداشت شده که مابقی آن از اواخر خردادماه به‌صورت رسیده در حال برداشت است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب روستاهای شهوار، تمبانو، دهوسطی، فخرآباد، گلشوار و بازیاری را از نقاط مهم تولید انبه در شهرستان دانست و گفت: شهرستان میناب مقام نخست تولید انبه در استان هرمزگان را در کارنامه خود دارد.
وی ارقام محلی این محصول را آلمهتری، خیاری، کلانفر، کلک سرخ و هلیلی و ارقام خارجی شامل سندری و لانگرا برشمرد و گفت: پیش‌بینی تولید امسال این نوع محصول به صورت تازه خوری ۱۲ هزار تن با عملکرد 10 تن در هر هکتار است.
سالاری سطح زیر کشت انبه را برابر یک هزار و 700 هکتار دانست و بیان کرد: به دلیل رعایت توصیه‌های فنی علیه مگس میوه انبه و برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویجی برداشت انبه در این شهرستان نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش‌یافته است.
مدیر جهاد کشاورزی میناب‌ گفت: از میوه انبه فرآورده‌های مختلفی از جمله مربا، کمپوت، عصاره و انواع مختلف چاشنی‌ها تهیه شده، همچنین از میوه‌های نارس و کوچک هم در تهیه ترشی استفاده می‌شود.
به گزارش ایسنا، در مناطقی مانند هندوستان، مغز هسته انبه به‌صورت پودر درآمده و برای مصارف خوراکی استفاده می‌شود اما به نظر می‌رسد که مطلوب‌ترین نوع مصرف آن تازه خوری است.

خبرگزاری آريا
امسال بيش از 13 ميليون تُن گندم در کشور برداشت مي شود
مجري طرح گندم وزارت جهاد کشاورزي گفت: پيش بيني مي شود امسال برداشت گندم از مزارع و گندمزارهاي کشور به 13 ميليون و 300 هزار تُن برسد.
اسماعيل اسفنديارپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در سنندج اظهار داشت: در سال زراعي جاري پنج ميليون و 800 هزار هکتار از مزارع کشور به کشت گندم اختصاص يافته که از اين مقدار، 2 ميليون هکتار آن به صورت آبي و مابقي به صورت ديم کشت شده است.
وي افزود: سطح زير کشت گندم کشور در مقايسه با سال قبل 1.5 درصد کاهش داشته اما بارش هاي مناسب بهاره باعث شد ميزان پيش بيني توليد و برداشت گندم افزايش يابد.
اسفنديارپور تاکيد کرد: امسال بارندگي ها در مقايسه با ميانگين بلند مدت 26 درصد و در مقايسه با سال قبل 22 درصد کاهش داشت اما بارندگي هاي فروردين و ارديبهشت تا حدودي اين کاهش را جبران کرد و در محصول گندم باعث افزايش توليد شد.
وي يادآور شد: برداشت گندم از اوايل فروردين در نواحي گرمسير و جنوبي کشور آغاز شده و هم اکنون برداشت در اقليم معتدل و نوار خزر در دست انجام است و در تيرماه برداشت در اقليم سرد و استان هاي آذربايجان هاي غربي و شرقي، همدان، زنجان و کردستان انجام مي شود.
مجري طرح گندم وزارت جهاد کشاورزي با اشاره به خريد تضميني گندم گفت: با شروع فصل برداشت، خريد تضميني گندم در کشور آغاز شده و تاکنون سه ميليون و 400 هزار تُن گندم مازاد بر نياز کشاورزان خريداري شده است.
وي گفت: پس از خريد گندم و ثبت در سامانه 50 درصد بهاي آن به کشاورزان پرداخت مي شود و مابقي نيز بتدريج به حساب کشاورزان گندمکار واريز خواهد شد.
اسفنديارپور با اشاره به اينکه جهاد کشاورزي قيمت پيشنهادي گندم را به شواري اقتصادي داده اما اين شورا تصميمي براي افزايش نگرفت، افزود: براساس مصوبه شوراي اقتصاد در سال زراعي 97 نيز همانند پارسال هر کيلوگرم گندم معمولي با افت مفيد چهار درصد و افت غيرمفيد 2 درصد به مبلغ 13 هزار ريال (1300 تومان) و گندم خالص بدون دانه شکسته 13 هزار و 300 ريال (1330 تومان) خريداري مي شود.
وي پيش بيني کرد در مجموع بيش از 70 درصد گندم توليدي کشور خريداري و براي تهيه آرد و بذر سال زراعي آينده مورد استفاده قرار گيرد.
وي يادآور شد: تاکنون بيش از 180 هزار تُن بذر مرغوب تهيه و براي کاشت در مهر ماه در اختيار کشاورزان قرار مي گيرد و بتدريج با شروع برداشت در ساير اقليم ها (معتدل و سرد) بذر مورد نياز از ارقام پربازده و سازگار به شرايط آب و هوايي تهيه و توزيع مي شود.
سال زراعي از ابتداي مهرماه هر سال آغاز مي شود و تا پايان شهريور سال بعد ادامه دارد.
پارسال نزديک به 9 ميليون تن گندم به ارزش بيش از 114 هزار ميليارد ريال از گندمکاران سراسر کشور خريداري شد که با توجه به ذخاير سال 1395، همچنان خودکفايي در توليد اين محصول استمرار پيدا کرد.

خبرگزاری فارس
در پی مصرف قارچ سمی و کاهش سرانه مصرف قارچ عنوان شد
۵ راهکار عملی برای افزایش سرانه مصرف قارچ خوراکی
تولید کنندگان قارچ خوراکی در پی کاهش مصرف قارچ خوراکی بر اثر مسمومیت و فوت عده‌ای مردم از مصرف قارچ بیایانی و فله، ۵ راهکار عملی برای افزایش سرانه مصرف قارچ خوراکی پیشنهاد کردند.
به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، در پی مسمومیت، فوت و بستری شدن تعدادی از هموطنان‌مان طی دو ماه اخیر در استان‌های غرب کشور این نگرانی در بین مردم به وجود آمد که هر گونه قارچ خوراکی ممکن است منجر به مسمومیت شود و در نتیجه میزان مصرف این ماده خوراکی ارزشمند کاهش یافت.
این موضوع در حالی است که غلامرضا تقوی مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری به مزایای قارچ خوراکی اشاره کرد و گفت: اقدامات زیرساختی برای افزایش سرانه مصرف و اعتماد سازی بین مردم انجام شده که یکی از آنها درج هولوگرام روی قارچ‌های بسته‌بندی، توسعه صنایع تبدیلی در حوزه قارچ و جلوگیری از تازه‌خوری این محصول، متنوع کردن انواع قارچ‌های خوراکی و اینکه فقط تولید قارچ به قارچ دکمه‌آی محدود نشود تا بتواند به سلائق مختلف مردم در جامعه پاسخ دهد.
وی همچنین از تولید انبوه قارچ‌های دارویی که در بسترهای سبک رشد می‌کنند، گفت: برای تسهیل به دسترسی قارچ خوراکی 30 ایستگاه مترو به عنوان یک پایگاه برای عرضه و فروش قارچ خوراکی در نظر گرفته شده است. همچنین فروش آنلاین این محصول توسط تولید کنندگان معتبر در دستور کار قرار دارد و راه‌اندازی واحد تحقیقات قارچ تا پایان شهریور ماه در راستای کمک به افزایش سرانه مصرف و کمک به صنایع تبدیلی و حضور در میادین تره‌بار برای قیمت‌گذاری این محصول از مهمترین اقداماتی است که در راستای افزایش مصرف سرانه قارچ خوراکی در کشور در دستور کار قرار گرفته است.
وی در مورد میزان آب‌بری قارچ خوراکی گفت: نسبت به سایر محصولات حاوی پروتئین از جمله گندم، سویا و ذرت بسیار پایین‌تر است به طوری که به ازای تولید هر یک گرم پروتئین قارچ 25 لیتر آب مصرف می‌شود در حالی که برای هر 6.4 گرم پروتئین در گندم 900 لیتر آب مصرف می‌شود و اگر به دنبال پروتئین ارزان قیمت در جامعه هستیم، یک از منابع مهم می‌تواند قارچ باشد و اگر مصرف قارچ را در سبد غذایی مردم نهادینه کنیم، 87 درصد در مصرف آب برای تولید پروتئین‌های مشابه صرفه‌جویی خواهیم داشت.
وی همچنین تامین انواع و یتامین‌های ضروری از جمله ویتامین B1 ، ویتامین C و ویتامین D را برای مردم ضروری دانست و افزود: قارچ خوراکی 81 درصد ویتامین B1 بدن را تامین می‌کند و بیش از 2 میلی‌گرم ویتامین D در قارچ وجود دارد که این ویتامین در گندم، سویا و گوشت صفر است.
همچنین قارچ خوراکی تامین کننده خوبی برای ویتامین C محسوب می‌شود که در هر 100 گرم 20 میلی‌گرم ویتامین C دارد.
تقوی همچنین به اشتغال مستقیم 8 هزار نفر در حوزه تولید و پرورش قارچ در کشور اشاره کرد وافزود: 3 هزار نفر به طور غیرمستقیم با این صنعت در ارتباط هستند و سرانه مصرف قارچ در کشور در سال 64 هشتصد گرم بود که در پایان 96 طبق آمارهای رسمی به 1.3 کیلوگرم رسیده است که البته این رقم در کشورهای پیشرفته تا 4 کیلوگرم است.
در بخش دیگری از این نشست صدیق‌پناه رئیس انجمن قارچ خوراکی کشور به ضرورت افزایش تولید قارچ به عنوان یکی از منابع مهم تامین پروتئین در کشور اشاره کرد و گفت: طبق برنامه ششم توسعه تا سال 1404 تولید قارچ باید به بیش از 200 هزار تن در سال برسد که با همکاری تولید کنندگان پیش‌بین ما این است که از مرز 250 هزار تن هم تا پایان برنامه عبور کنیم.
وی از کارهای انجام شده توسط انجمن قارچ خوراکی برای توسعه مصرف در بین مردم خبر داد و گفت: اگر قرار است افزایش سرانه مصرف در سبد غذایی مردم اتفاق بیفتد باید ابتدا اعتماد سازی شود که طراحی هولوگرام استاندارد و نصب آن روی قارچ‌های بسته بندی شده یکی از آنهاست و در کنار آن در 118 ایستگاه متروی تهران فعالیت‌های ترویجی و آموزشی برای مردم قرار است تا دایر شود.
تاج‌الدینی معاون بهبود تولیدات گیاهی استان البرز هم در بخش دیگری از نشست خبری اعلام کرد که 35 واحد فعال پرورش قارچ با تولید 26 هزار تن در استان البرز جایگاه خاصی دارند، اما متاسفانه قیمت تمام شده آنها بیش از رقمی است که به فروش می‌رود و تولید کننده سودی که باید عایدش نمی‌شود، تا بتواند کارهای توسعه‌ای را در دستور کار قرار دهد.
وی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی خواست تا در هر نقطه از استان تهران یا البرز پایانه‌هایی را برای عرضه مستقیم قارچ خوراکی بسته‌بندی با قیمت تمام شده پایین‌تر در اختیار تولید کنندگان قرار دهند.
در پایان این نشست خبری تقوی مدیرکل امور گلخانه‌ها و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی به موضوعات پیش‌آمده در مورد مسمومیت برخی هموطنان در مصرف قارچ سمی گفت: همان استان‌هایی که مسمومیت‌های زیاد گزارش شد بیش از 2 هزار تن تولید قارچ خوراکی سالم داشته‌اند، اما متاسفانه مردم از محیط‌های طبیعی قارچ را جمع‌آوری و مصرف کردند.
وی در کنار این موضوع حمله به ذخایر ژنتیکی کشور را یکی از مشکلاتی عنوان کرد که مدت‌هاست اتفاق افتاده و فقط در حوزه قارچ خوراکی نیست و فاجعه خاموشی است که به تدریج در حال پیشرفت است و از امروز نسل آینده کشور را نشانه گرفته است.

مدیرکل گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی:
درج هولوگرام استاندارد روی بسته‌بندی قارچ‌ خوراکی اجباری می‌شود
مدیرکل امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای اطمینان خاطر مردم از سمی نبودن قارچ‌های خوراکی، هولوگرامی طراحی شده که نصب آن بر روی بسته‌بندی قارچ‌ اجباری می‌شود.
به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، غلامرضا تقوی صبح امروز از نشان استاندارد ملی قارچ خوراکی رونمایی کرد و گفت: پس از اتفاقات اخیر طی دو ماه گذشته و مسموم شدن تعدادی از هموطنان به دلیل مصرف قارچ‌های سمی که از محیط‌های باز جمع آوری شده بود متاسفانه شاهد کاهش مصرف قارچ خوراکی در برخی نقاط کشور بودیم و برای انکه به مردم این اطمینان خاطر را بدهیم که می‌توانند از سلامت قارچ‌های خوراکی بسته‌بندی شده اطمینان داشته باشند، هولوگرامی را طراحی کردیم که باید از یکی دو ماه آینده به صورت اجباری روی بسته‌بندی قارچ‌های پرورشی واحدهای پروانه‌دار درج شود.
وی در مورد مشخصات این نشان افزود: شماره سریال مشخصی روی این هولوگرام درج شده که هموطنان می‌توانند با پیامک کردن این شماره سریال به انجمن صنفی مرتبط از محل تولید این قارچ اطمینان خاطر حاصل کنند و شماره سریال‌های تقلبی نامعتبر خواهد بود و این شماره سریال‌ها مشخص خواهد شد.
وی در مورد شرایط سخت‌گیرانه اعطای این هولوگرام به کارگاههای پرورش قارچ گفت: تمام پرورش‌دهندگان قارچ باید 3 مولفه را برای دریافت این هولوگرام رعایت کنند که یکی از آنها داشتن پروانه بهره برداری از وزارت جهاد کشاورزی است و دیگر آنکه باید عضو انجمن تولیدکنندگان قارچ باشند و در کنار آن نظارت ادواری تولید را دریافت کنند.
به گزارش خبرنگار فارس طی دو ماه اخیر به دلیل مصرف قارچ‌های سمی که تمام آنها از محیط‌های طبیعی توسط برخی از هموطنانمان در استان‌های غربی کشور جمع‌آوری شده بود، موجب مرگ و بستری شدن تعداد زیادی شد که همین مسئله و اطلاع رسانی نادرست موجب شد تا مردم از مصرف قارچ‌های خوراکی که هیچ ارتباطی با قارچ‌های سمی ندارند، نیز خودداری کنند و وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از کاهش سرانه مصرف قارچ و همچنین ضرر تولیدکنندگان این صنف دستورالعمل نصب هولوگرام را بر روی قارچ‌های بسته‌بندی در دستور کار قرار داد.

خبرگزاری مهر
لاریجانی در نشست کمیسیون کشاورزی مجلس:
رهبری دستور داده اندکه مسائل کشاورزان درخصوص اسنادزمین ها رفع شود
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در خصوص مشکلات مربوط به اراضی کشاورزی، مقام معظم رهبری دستور داده اند که مسائل کشاورزان در خصوص اسناد و مدارک زمین ها رفع شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی عصر ديروز (سه شنبه، ۲۹ خرداد) در نشست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی یک کمیسیون بسیار بااهمیت و مادر محسوب می شود و اعضای این کمیسیون از متخصصین و صاحب نظران تشکیل شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال های گذشته قوانین خوبی در زمینه تالاب ها و هوا در مجلس مصوب شده و لایحه مربوط به خاک نیز که بسیار مهم است اگر زودتر در دستورکار قرار بگیرد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
لاریجانی افزود: پیشنهادات مطرح شده از سوی اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس باید در هیات رئیسه کمیسیون مورد بررسی قرار بگیرد و کار باید براساس یک اولویت بندی رو به جلو حرکت کند.
وی ادامه داد: در خصوص مشکلات مربوط به اراضی کشاورزی نیز مسائل از طریق بنیاد مستضعفان پیگیری شده است و مقام معظم رهبری نیز در این رابطه دستور داده اند که مسائل کشاورزان در خصوص اسناد و مدارک زمین ها رفع شود و این مهم در چند مرحله صورت گرفته و اگر مواردی نیز باقی مانده باید از طریق بنیاد مستضعفان پیگیری شود و مساعدت های لازم در این زمینه انجام خواهد شد.
رئیس نهاد قانونگذاری افزود: موضوع سازمان عمران و توسعه روستا باید پیگیری شود چرا که کار درستی است، روستاییان باید با یک مرجع مشخص برای امر توسعه روبه رو باشند چرا که در اوایل انقلاب که کارهای روستاییان با وزارت جهاد سازندگی ارتباط داشت، کارها با سهولت بیشتری انجام می شد اما در حال حاضر روستاییان برای انجام امور خود با طیف مختلفی از وزارتخانه ها در ارتباط هستند بنابراین باید موضوع تشکیل سازمان عمران و توسعه روستاها در مجلس پیگیری شود.
وی ادامه داد: موضوع تشکیل وزارتخانه های انرژی و آب، کشاورزی و محیط زیست نیز پیشنهاد خوبی است که باید پیگیری شود و از بابت هماهنگی نیز مشکلی در این رابطه وجود ندارد و با توجه به شرایط آبی کشور اینکه در این زمینه یک متولی واحد ایجاد شود کار عقلایی محسوب می شود.
توجه به طرح آمایش کشاورزی یکی از اولویت ها است
لاریجانی در خصوص طرح آمایش کشاورزی کشور گفت: توجه به طرح آمایش کشاورزی یکی از اولویت ها است البته وزارت جهاد کشاورزی می گوید که به این موضوع توجه کرده اما فکر می کنم در اجرا اقدامات خوبی صورت نگرفته و باید کمیسیون کشاورزی در این خصوص مطالبات را پیگیری کند.
وی ادامه داد: توجه به الگوی کشت نکته بسیار مهمی است و از این موضوع حمایت می شود به طور مثال لزومی ندارد در جایی که مشکل کمبود آب وجود دارد برنج کاشته بشود بنابراین وزارت جهاد کشاورزی نیز باید رسیدگی لازم را انجام دهد.
رئیس قوه مقننه با بیان اینکه در صادرات محصولات کشاورزی اصطلاحا لنگی وجود دارد، گفت: باید در انجام امور براساس اولویت کارها صورت بگیرد و اینگونه نباشد که از یک طرف محصولات آبی کشاورزی تولید شود اما از طرف دیگر آب به صورت مجازی به کشورهای دیگر داده شود چرا که این کار عقلایی نیست بنابراین با لحاظ طرح آمایش کشاورزی می توان زنجیره کار را طوری تعریف کرد که از ارزش افزوده متناسب برخوردار باشد به طور مثال اگر زنجیره تولید خرما کامل شود می توان صادرات این محصول را افزایش داد.
لاریجانی ادامه داد: اگر زنجیره صنعتی در بخش کشاورزی کامل شود و در صنایع کشاورزی و وابسته مانند بسته بندی سرمایه گذاری شود بخش کشاورزی پیشرفت خواهد کرد.
وی افزود: جنس بسیاری از شهرهای کوچک کشور به نحوی است که کار کشاورزی در این شهرها محور اصلی است، در هر صورت باید به رونق چرخه اقتصادی روستاها توجه شود و با حمایت مقام معظم رهبری برداشت یک و نیم میلیارد دلار منابع از صندوق توسعه ملی مصوب شد و مقرر شد بانک ها نیز معادل این میزان منابع اختصاص دهند که باید این مهم پیگیری شود به طور مثال تدوین آئین نامه این مصوبه طی ۶ ماه نوشته شده است این در حالی است که باید از ظرفیت ها استفاده بیشتری شود.
لاریجانی ادامه داد: تشکیل وزارتخانه برای توسعه صادرات اقدام خوبی می تواند باشد و دولت نیز با این موضوع موافق است و با توجه به اینکه بازارهای خوبی در اطراف کشور وجود دارد می توان به طور مثال محصولات کشاورزی را به کشورهایی مانند روسیه و عراق صادر کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس از بخش کشاورزی حمایت می کند، گفت: باید به بیمه محصولات کشاورزی توجه شود چرا که متاسفانه کشاورزان با مسائلی مانند سرمازدگی و خشکسالی روبه رو هستند. باید نقص های مربوط به بیمه کشاورزی رفع شود چرا که در حال حاضر به محض وقوع حادثه برای پرداخت خسارت به کشاورزان باید منابع تزریق شود.
لاریجانی با بیان اینکه در همه جای دنیا از بخش کشاورزی حمایت می شود، گفت: در خصوص رفع مشکلات مربوط به خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیز کمیسیون کشاورزی با سازمان برنامه بودجه هماهنگی های لازم را داشته باشد.
رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه باید به موضوع تولید فکر در بخش کشاورزی توجه شود، افزود: به موضوع استفاده از ظرفیت آبیاری نوین و آبیاری تحت فشار در سال های اخیر توجه شده است و مقام معظم رهبری نیز از توسعه بخش کشاورزی حمایت می کند بنابراین باید اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس نیز با دلگرمی و تلاش بیشتر کار کنند تا این بخش تقویت شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در هر صورت کمیسیون کشاورزی مجلس باید موضوع اجرای قوانین در بخش کشاورزی را از دستگاه های اداری پیگیری کند و اگر تخلفی در اجرای آئین نامه ها و قوانین صورت می گیرد این تخلفات را گزارش کند.
گفتنی است در این نشست اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گزارشی از عملکرد این کمیسیون و برنامه های آتی به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه کردند و دغدغه های خود را برای رفع مشکلات کشاورزان و رفع مشکلات زیست محیطی بیان کردند.

خبرگزاری تسنيم
قارچ‌خوری مدیران جهاد کشاورزی در یک نشست خبری
مدیران حاضر از وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان صنفی انجمن پرورش دهندگان قارچ در این مراسم به صورت نمادین اقدام به خوردن قارچ خوراکی به منظور اطمینان‌بخشی به مصرف کنندگان از سلامت این محصول کردند.
به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، غلامرضا تقوی مدیر کل گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی امروز در نشست خبری در خصوص تولید قارچ در کشور اظهار کرد: 8 هزار نفر به طور مستقیم و 3 هزار نفر به طور غیرمستقیم در صنعت قارچ کشور مشغول به کارند و سرانه تولید ما از 800 گرم در سال 64 به یک کیلو و 300 گرم در سال 95 رشد داشته است.
وی افزود: میانگین مصرف قارچ در دنیای یک و نیم تا دو کیلوگرم ودر کشورهای پیشرفته تا 4 کیلوگرم ارتقاء یافته است.
مدیر کل گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ارزش غذایی بالای قارچ خوراکی ادامه داد: تولید این محصول مصرف آب کمی را دارد که با توجه به این امر و سیاستهای بهره‌وری وزارت جهاد کشاورزی نیز هماهنگ است.
وی تصریح کرد: انجمن صنفی قارچ کشور تصمیم دارد که در 118 ایستگاه مترو در تهران اطلاع‌رسانی لازم را برای مصرف قارچ داشته باشند و ما امیدوار به افزایش سرانه مصرف این محصول در کشور هستیم.
تقوی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چه دستگاهی متولی نظارت بر عرضه قارچ خوراکی در کشور است، گفت: مسئولیت نظارت و عرضه مواد غذایی در کشور با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
مدیر کل گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی افزود: دلیل اینکه اکنون ما به این امر ورود کرده‌ایم ضرر و زیان صنف ما از تولیدات این محصول است، زیرا نگرانی‌هایی بیماری در میان مردم به دلیل مصرف قارچ خوراکی ایجاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی از نظر کنترل فنی واحدهای تولیدی را مورد نظارت قرار می‌دهد و از طریق نظام مهندسی کشاورزی به تولیدکنندگان این محصول پروانه اعطا می‌کند.
* الزام عرضه قارچ خوراکی با نام و نشان تولیدکننده
تقوی گفت: نظارت پس از عرضه این محصول توسط وزارت بهداشت و انجمن صنفی پیگیری می‌شود در این راستا انجمن در حال پیگیری برای نصب هولوگرام، اصالت بر روی محصولات عرضه شده در بازار است.
مدیر کل گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال دیگر تسنیم گفت: مسئله ما در خصوص عرضه قارچ خوراکی بی‌نام و نشان بودن برخی از محصولات در بازار است و تمام محصولات باید با بسته‌بندی و مشخص شدن نام و نشان تولید کننده در بازار عرضه شود و کوچک و بزرگ بودن بسته برای ما مورد اهمیت نیست زیرا هر کدام از این بسته‌بندی‌ها مصرف خواست خود را دارد.
وی گفت: مردم نیز خود هنگام خرید این محصول باید به نام و نشان درج شده بر روی بسته‌بندی آن دقت و حتما آن را از فروشندگان درخواست کنند.
تقوی افزود: در استانهایی نیز که افراد به دلیل مصرف قارچ غیرخوراکی دچار مشکل شده بودند دارای ظرفیتی تولیدی بیش از 2 هزار تن تولید بودند و ضرورتی برای ورود به عرصه‌های طبیعی برای برداشت قارچهای غیرخوراکی نداشتند.
وی افزود: حمله به ذخایر ژنتیکی کشور مدتی است که آغاز شده و یک فاجعه خاموش و مرگ تدریجی به حساب می‌آید که نسل آینده را نشانه گرفته است.
* مصرف قارچ پرورشی هیچ ضرری ندارد
بنابراین گزارش، افشار عضو هیئت مدیره انجمن قارچ خوراکی نیز در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم گفت: برخی افراد نیز به دنبال خرید بستعه‌های قارچ خوراکی ارزانقیمت‌تر هستند که برای این افراد قارچهایی با بسته‌بندی بزر گ در نظر گرفته شده اما مصرف کنند در خرید این قارچها باید به نام و نشان این نوع قارچها توجه کنند.
وی تاکید کرد: مصرف قارچ پرورشی به هیچ عنوان زیانبار نیست و افراد می‌توانند با خیال راحت آن را خریداری کنند.
* تولید قارچ در برنامه چشم‌انداز توسعه به 250 هزار تن می‌رسد
بنابراین گزارش صدیق پناه رئیس هیئت مدیره انجمن قارچ خوراکی اظهار کرد: طبق برنامه توسعه‌ای کشو رتولیدات قارچ کشور باید به بیشتر از 200 هزار تن برسد و در چشم‌انداز 20ساله قرار است که در سطح اول خاورمیانه قرار بگیریم و بیش از 250 هزار تن از این محصول را تولید کنیم.
* قارچ‌خوری مدیران جهاد کشاورزی در یک نشست خبری
براساس این گزارش مدیران حاضر از وزارت کشاورزی و مسئولان صنفی انجمن پرورش دهندگان قارچ در پایان این مراسم به صورت نمادین اقدام به خوردن قارچ خوراکی به منظور اطمینان‌بخشی به مصرف کنندگان از سلامت این محصول کردند

روزنامه اطلاعات
آغاز برداشت ۳۸ هکتار زیره سبز در شهرستان نظرآباد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نظر آباد گفت: با توجه به سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز مبنی بر توسعه کشت گیاهان دارویی، شهرستان نظرآباد اقدام به ترویج کشت این گیاهان کرده و موفق به کشت ۳۸ هکتار زیره در سال زراعی ۹۶ـ۹۷ شده است که پیش بینی می‌شود از اراضی کشت شده ۳۰ تن زیره برداشت شود.
مهندس ایرج الماسی افزود: گیاه زیره از خانواده چتریان و دارای طبع گرم و خشک، دارای خواص فراوان درمانی و حاوی آنتی اکسیدان است. محدوده دمایی رشد زیره سبز بین ۳۰ـ۹ درجه سانتیگراد است و در خاک‌های شنی لومی درصد بالای سبز شدن را داراست.
وی گفت: زیره برخلاف عملکرد نسبتا کم، ارزش اقتصادی بالایی دارد، به نحوی که هر کیلوگرم زیره سبز بوجاری شده حدود ۲۸ هزار تومان به فروش می‌رسد و با توجه به اینکه در زمین‌های آیش به صورت دیم کاشت می‌شود، می‌تواند کمک حال معیشت کشاورزان منطقه باشد.
همچنین، اهمیت این محصول فقط در ارزآوری آن برای اقتصاد کشور نیست، بلکه از نظر اشتغال زایی نیز حائز اهمیت است.
وی افزود: گیاه زیره به دلیل ویژ گی‌هایی همچون نیاز آبی کم،فصل رشد نسبتا کوتاه و ایجاد تعادل در توزیع زمانی کار زارعین و ماشین آلات کشاورزی، اهمـیت ویــژه‌ای دارد و از آنجایی که گیاهی صادراتی است، کمتر دچار نوسان قیمت می‌شود. کشت زیره در استان البرز برای اولین بار انجام شده است.‏

خبرگزاری صدا و سيما سمنان
تجلیل از تولیدکنندگان برتر کشاورزی استان سمنان
در بزرگداشت هفته جهاد کشاورزی،از تولید کنندگان برتر حوزه کشاورزی با درنظر گرفتن شاخص عملکرد تولیدی ،رعایت اصول محیط زیستی و میزان مصرف اب تجلیل شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، استاندار سمنان در این مراسم ،کشاورزان را جهادگران سنگر استقلال کشور عنوان کرد و افزود : برخی از محصولات استان سمنان به عنوان یک برند در جهان شناخته شده و مرغوبیت این محصولات و افزایش بهره وری می تواند امسال صادرات غیر نفتی استان را به مرز یک میلیارد دلار برساند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان هم از افزایش 15 درصدی تولید برخی از محصولات کشاورزی خبرداد و گفت : افزایش عملکرد سطح زیر کشت استان از برنامه های راهبردی برای بازده بیشتر تولید و مدیریت بهینه مصرف آب است.
سید حسن میرعماد از سرمایه گذاری بیش از 670 میلیارد ریال در پروژه های کاهش مصرف آب کشاورزی خبرداد و گفت : هفت هزار هکتار سامانه نوین ابیاری در سمنان در حال اجراست که بیش از سه هزار هکتار از آن به بهره برداران تحویل داده چاپ