بریده جراید و روزنامه ها کمينه

چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

خبرگزاری ايرنا:
Ÿهزار هکتار از باغ های کرمان در تصرف مگس مدیترانه ای است
Ÿآبیاری نوین در ۱۵ هزار هکتار از زمین‌های کهگیلویه و بویراحمد اجرا شد
Ÿرئیس سازمان جنگل‌ها:۲۲ حوزه آبخیز البرز کنترل سیلاب می‌شود

خبرگزاری ايلنا:
Ÿدر گفت وگو با ایلنا مطرح شد: برنج طارم دم سیاه برای اولین بار در جنوب خراسان رضوی برداشت شد
Ÿیک مقام مسئول تشریح کرد؛ عملکرد پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی به بخش کشاورزی استان‌های سیل‌زده
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز خبر داد: تخصیص کمک بلاعوض به کشاورزان برای آبیاری نوین
Ÿ در گفت‌وگو با ایلنا عنوان شد: زیان ۴ میلیون تومانی زعفرانکاران در هر کیلوگرم محصول/ قیمت منطقی برای هر کیلوگرم زعفران، ۱۰ میلیون تومان است/ کاهش ۱۵ درصدی صادرات در سه ماه نخست سال

خبرگزاری ايسنا:
Ÿرئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان رضوی اعلام کرد:
نیاز به ۳۶ هزار پهپاد در بخش کشاورزی کشور
Ÿمعاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد:
‌کشاورزی ما آن طور که باید و شاید مکانیزه نیست
Ÿ600 تن انجیر طارم در راه بازار
Ÿپیش‌بینی تولید 180هزار تن کیوی در گیلان

خبرگزار ی آريا:
Ÿمدیر جهاد کشاورزی رامسر: برگزاري رزمايش پدافند غيرعامل مبارزه با مگس ميوه مديترانه اي در رامسر

خبرگزاری فارس:
Ÿخرید تضمینی گندم به 7 میلیون و400 هزار تن رسید

خبرگزاری مهر:
Ÿنمایشگاه هفته سبز برلین ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه برگزار می شود
Ÿیک مقام مسوول مطرح کرد:تولید ۹۵ هزار تن انجیر/فارس، بزرگترین تولیدکننده انجیرخشک
خبرگزاری پانا:
Ÿ گزارش پانا از زیان کشاورزان از تولید هندوانه در سال جاری
خبرگزاری موج:
Ÿرییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد: گردش اقتصادی 10 هزار میلیاردی مرکبات در مازندران

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿ سرپرست دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری مطرح کرد؛
ضرورت تشکیل زنجیره ارزش برای ساماندهی تولید تا عرضه انجیر/ تولید حدود ۹۵ هزار تن انجیر در کشور

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی:
Ÿ نمایشگاه هفته سبز برلین ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه برگزار می شود
Ÿ ایجاد زنجیره ارزش برای ساماندهی تولید تا عرضه انجیر ضروری است

پايگاه اطلاع رسانی و خبری جماران :
Ÿ۲۳۵ تن بادام در مرند تولید می‌شود

خبرگزاری صداو سيما چهار محال و بختياری :
Ÿ آغاز برداشت کاهو در بروجن

همشهری آنلاين :
Ÿگذر از کشاورزی سنتی به مدرن در کردستان

خبرگزاری صداو سيما کرمانشاه :
Ÿرئیس سازمان جهادکشاورزی کرمانشاه:کرمانشاه در رتبه پنج خرید گندم کشور ایستاد

خبرگزاری صداو سيما همدان :
Ÿ بهره‌برداری از ۶۰ طرح بخش کشاورزی، هفته دولت در همدان ، ۶۰ طرح بخش کشاورزی، هفته دولت در استان همدان به بهره برداری می رسد

ديدار نيوز:
Ÿتولید ۴۰ هزار تن میوه هلو و شلیل در چهارمحال و بختیاری

خبرگزاری صدا و سیما البرز:
Ÿبه منظور توسعه روشهای جدید آبیاری،کمک بلاعوض به طرح های آبیاری نوین کشاورزان
خبرگزاری ايرنا
هزار هکتار از باغ های کرمان در تصرف مگس مدیترانه ای است
به گفته مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، هزار هکتار از باغ های این استان در تصرف مگس مدیترانه ای قرار دارد.
ناصر طاهری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وجود مگس های مدیترانه ای در شهرستان های کرمان، رابر، بم و قسمتی از مناطق داوران رفسنجان گزارش شده است.
وی با اشاره به برگزاری جلسات و کارگاه های آموزشی فراوان برای کشاورزان در استان کرمان در راستای مبارزه با آفت مگس مدیترانه ای تصریح کرد: این آفت بیشتر به محصول هلو خسارت وارد کرده که قابل جبران است.
وی با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد محصول هلو در کرمان گرفتار مگس مدیترانه ای شده است اظهار داشت: شبکه های مراقبت و پیش آگاهی جهاد کشاورزی در حال رصد شرایط از نظر وجود مگس مدیترانه ای است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان از قرار دادن مواد غیرشیمایی و تله های فرمونی جذب کننده به عنوان راههای مبارزه با آفت مگس میوه خوار به صورت رایگان در اختیار کشاورزان خبر داد و گفت: کشاورزانی که به جهاد کشاورزی مراجعه کرده اند، ابزارهای مقابله با این آفت را به صورت رایگان دریافت و از خسارت باغ های خود جلوگیری کرده اند.
وی ادامه داد: در حالی که برخی کشاورزان به منظور پیشگیری از حمله مگس مدیترانه ای به باغ ها، اقدامی انجام نداده و باغ های این افراد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد دچار خسارت شده است.
طاهری به مراجعه کارشناسان جهاد کشاورزی به منازل کشاورزان و نصب برگه های اطلاع رسانی بر در منازل این افراد در زمینه راههای مقابله با مگس مدیترانه ای خبر داد و افزود: همچنین احتمال ورود مگس مدیترانه ای به باغات از طریق تریبون نماز جمعه و ائمه جماعات نیز به کشاورزان هشدار داده شده است.
وی از کشاورزان خواست به شبکه های مراقبت کشاورزی مراجعه و اطلاعات فنی لازم را در مورد مگس مدیترانه ای از کارشناسان دریافت کنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان اظهار داشت: ردیابی این آفت از طریق نصب تله های جلب کننده فرمونی (تری مدلور)، تغذیه ای (سراتراپ) و تله های زرد چسبنده و مشاهده خسارت آفت روی میوه با ثبت مشخصات کامل باغ و تعداد درختان موجود در تمامی شهرستان استان در حال انجام است.
وی افزود: در راستای آگاهی کشاورزان، اطلاع رسانی و آموزش بهره برداران نیز در زمینه شناسایی و کنترل آفت به صورت آموزشهای گروهی و انفرادی، ارسال پیام کوتاه، بروشور، نصب بنر، فضای مجازی و غیره اقداماتی انجام و از کشاورزان خواسته شده به منظور کنترل آفت اقدام به برداشت به موقع میوه ها یا برداشت زود هنگام و نیز جمع آوری و انهدام میوه های آلوده کنند.
وی در ادامه گفت: مدیریت حفظ نباتات استان کرمان نسبت به تهیه طرح کنترل این آفت اقدام کرده که بر اساس آن چنانچه کشاورزان نسبت به خرید پروتئین هیدرولیزات از کلینیک های گیاهپزشکی اقدام کنند و به اندازه یک سوم میزان خریداری شده به صورت رایگان دریافت خواهند کرد.
طاهری، آفت مگس مدیترانه ای را خطرناک عنوان کرد و گفت: این آفت قادر است به میوه ۳۰۰ گونه گیاه گرمسیری و سردسیری خسارت وارد کند.
وی اظهار داشت: مگس مدیترانه ای به محض تغییر رنگ میوه ها به سمت رسیدگی، جذب میوه می شود و بعد از تخم گذاری روی سطح میوه بعد از یک هفته لارو حشره وارد میوه و موجب له شدگی، گندیدگی و ریزش میوه خواهد شد.
وی تاکید کرد: امکان مبارزه شیمیایی با آفت مگس مدیترانه ای وجود ندارد لذا در راستای کاهش خسارت ناشی از این آفت باید مبارزه تلفیقی انجام شود.
وی به شرایط اقلیمی استان کرمان اشاره و تصریح کرد: آفت مگس مدیترانه ای توانایی تولید چهار تا پنج نسل در سال را دارد و یک جفت نر و ماده قادر هستند به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانه میوه خسارت وارد کنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان ادامه داد: اگر هر میوه بین ۵۰ تا ۲۵۰ گرم وزن داشته باشد هر جفت مگس مدیترانه ای می توانند ۵۰ تا ۲۰۰ تن میوه را از بین ببرند.
وی تاکید کرد: رفتار متغیر این آفت، دامنه میزبانی آن را افزایش داده لذا در طول فصل رسیدن میوه های مختلف از جمله مرکبات، خرما و غیره می تواند به تمام محصولات استان خسارت وارد کند.
طاهری افزود: این آفات از سال ۹۶ از طریق منطقه جنوب کرمان وارد استان و امسال در شهریور ماه در مناطقی از گلباف، ماهان، چترود و راور مشاهد شد و در سایر مناطق استان نیز در حال ردیابی است.
وی به کشاورزان توصیه کرد: با توجه به راهنمایی های کارشناسان گیاه پزشکی و کشاورزی در راستای کنترل آفت مگس مدیترانه ای تلاش کنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان تاکید کرد: در صورت کنترل نشدن مگس مدیترانه ای این آفت توانایی از بین بردن ۱۰۰ درصد انواع محصولات را دارد.
طاهری با بیان اینکه زمان رسیدن میوه های مختلف در استان کرمان از اردیبهشت تا دی و اواخر بهمن ماه است گفت: تمام میوه های موجود در استان می توانند میزبان این آفت باشند لذا نیاز است کشاورزان با نظر کارشناسان گیاه پزشکی نسبت به مبارزه با آن اقدام کنند.
طاهری از کشاورزان خواست، میوه های مشکوک و آلوده را وارد باغ نکنند، میوه های آلوده را برداشت و نسبت به امحای آنها از طریق سوزاندن و یا دفن در عمق خاک اقدام کنند.
وی به کشاورزان توصیه کرد: میوه های مناطق آلوده را قبل از تغییر رنگ و رسیده شدن کامل از درخت جدا کنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان توصیه کرد: شفیره آفت در عمق چند سانتی متری عمق خاک به سر می برد لذا توصیه می شود کشاورزان مبارزه را از طریق شخم و در هنگام خواب زمستانه اجرا کنند تا شفیره آفت در عمق خاک از بین برود.
طاهری افزود: در راستای کنترل آفت از موسسات تحقیقاتی و علمی، استانداری، سازمان برنامه بودجه و پدافند غیرعامل در راستای تامین اعتبار و مبارزه با آفت دعوت شده است.
مگس میوه سال قبل نیمه مرداد در ماهان و گلباف مشاهده شد و این آفت توانایی از بین بردن ۱۰۰ درصد محصول را دارد و زمانی که میوه تغییبر رنگ می دهد و به سمت رسیده شدن می رود به میوه حمله می کند.
طاهری گفت: مگس مدیترانه ای سال قبل بیشتر بر روی انجیر و هلو خود را نشان داد.
وی به کشاورزان توصیه کرد: با شبکه مراقبت جهاد کشاورزی همکاری و باغ های خود را به صورت ویژه پایش کنند.
استان کرمان به عنوان قطب کشاورزی قدرتمند با دارا بودن ۲۴ درصد باغات کشور و تولید سالانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول در بخش کشاورزی قدرتمند اکنون این عرصه سیمرغ گونه به جولانگاه مگس مدیترانه ای تبدیل شده است.

آبیاری نوین در ۱۵ هزار هکتار از زمین‌های کهگیلویه و بویراحمد اجرا شد
مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی در ۱۵ هکتار از زمین‌های کشاورزی استان از سال ۱۳۹۲ تاکنون اجرا شده است.
عبدالعلی بهاءالدینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون ۳۴ هزار هکتار از زمین های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به سیستم های نوین آبیاری تجهیز شده است.
وی با اشاره به اینکه ۸۵هزار هکتار زمین آبی در استان وجود دارد افزود: نسبت اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار به زمین های آبی در کهگیلویه و بویراحمد بالاتر از میانگین کشور است.
مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: امسال تاکنون طرح های آبیاری نوین در ۷۰۰ هکتار از زمین های آبی استان اجرا شده است.
وی عنوان کرد: هم اکنون تجهیز یکهزار هکتار از زمین های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به سیستم های آبیاری نوین در دست اجراست.
بهاءالدینی با اشاره به اینکه ۸۵درصد از اعتبار مورد نیاز اجرای طرح های آبیاری نوین از سوی دولت به صورت بلاعوض تامین می شود و بقیه سهم آورده کشاورزان است افزود: هم اکنون برای اجرای هر هکتار آبیاری قطره ای و بارانی بین ۸۰ تا ۱۳۰ میلیون ریال از سوی دولت پرداخت می شود.
وی افزایش بهره‌وری، سهولت آبیاری، امکان آبیاری زمین‌های شیب دار و جلوگیری از شست و شوی بی‌رویه خاک، صرفه جویی در نیروی کار و پیشگیری از کارهای سخت را از جمله مزایای استفاده از روش‌های نوین آبیاری ذکر کرد.
استان ۷۲۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد یک درصد مساحت ایران را در اختیار دارد.
این استان ۲۷۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دارد.
آبیاری‌ نوین به معنای آبرسانی به کشتزار و باغ توسط تجهیزات تحت فشار به دو شکل قطره‌ای و بارانی است.
بازده آبیاری بارانی تا ۷۰ درصد و آبیاری قطره‌ای تا ۹۵ درصد اعلام شده است به این معنا که با اجرای آبیاری بارانی تا ۲۰ درصد و با آبیاری قطره ای تا پنج درصد آب هدایت شده به زمین کشاورزی تلف می ‌شود.
این در حالی است که در آبیاری به روش سنتی حتی با همه روشهای صرفه جویی بازده آبیاری حداکثر ۵۰ درصد است.
هم اکنون هشت میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی آبی در ایران وجود دارد که تاکنون بیش از۲ میلیون هکتار آن به سامانه نوین آبیاری مجهز شده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها:
۲۲ حوزه آبخیز البرز کنترل سیلاب می‌شود
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برای سال جاری در ۲۲ حوزه آبخیز استان البرز، عملیات مختلف آبخیزداری و عموما مکانیکی با اولویت کنترل سیلاب و فرسایش در نظر گرفته شده و عملیات اجرایی آن آغاز شده است.
به گزارش سازمان جنگل ها،«خلیل آقایی» در دیدار با استاندار البرز اظهار داشت: در تفاهم‌نامه استانداری البرز و سازمان جنگل‌ها و مراتع برای اختصاص بودجه مناسب جهت انجام عملیات آبخیزداری در سال ۹۸ این استان برنامه ریزی شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر نقش مردم در تصمیم‌گیری و اجرای پروژه‌های منابع‌طبیعی و اجرای عملیات بیولوژیک آبخیزداری از جمله کپه‌کاری، بذرپاشی و نهالکاری افزود: هیچ راهی بهتر و اثربخش‌تر از مشارکت‌دهی خود مردم در اجرای این وظایف وجود ندارد و مردم خودشان بهترین مجری و ناظر هستند و باید در تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اجرای پروژه‌ها حضور قوی داشته باشند.
آقایی به آماده‌سازی بستر مشارکت مردمی در حفاظت و توسعه عرصه های منابع طبیعی اشاره کرد و از بند ب ماده ۲۹ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه به عنوان تبلور مشارکت دهی مردم در مدیریت و توسعه عرصه‌های منابع طبیعی نام برد.
اختصاص ۸۰ میلیارد تومان به پروژه های منابع طبیعی
استاندار البرز هم در این دیدار اظهار داشت: فعالان حفاظت از عرصه‌های منابع‌طبیعی با عشق پایدار به طبیعت به وظایف خود عمل می‌کنند و شغلی حساس دارند.
عزیز الله شهبازی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ استانداری البرز با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: ۴۳ میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی و ۳۷ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری، جنگل‌کاری و بیابان‌زدایی البرز اختصاص یافته است و امیدوارم با توجه به اهمیت موضوع، این اعتبارات افزایش یابد.
استاندار البرز گفت: مردم مناطق مختلف استان از اجرای عملیات آبخیزداری در سال گذشته رضایت دارند و با توجه به اثربخشی این پروژه‌ها خواستار افزایش اعتبارات این بخش و گسترش اجرای آنها در سال جاری هستند.
وی مدیریت صحیح در حوزه مرتعداری و انجام دقیق پروژه‌های آبخیزداری البرز را در کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از سیل و سیلاب‌های فصلی بسیار موثر دانست و گفت: علیرغم اینکه استان البرز در فروردین ماه امسال، رتبه چهارم کشوری را از نظر حجم بارش‌ها داشت ولی بخاطر اجرای خوب و مناسب عملیات آبخیزداری و کنترل سیلاب و پیشگیری از وقوع آن، هیچ گونه خسارتی را شاهد نبودیم.

خبرگزاری ايلنا
در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:
برنج طارم دم سیاه برای اولین بار در جنوب خراسان رضوی برداشت شد
برنج طارم دم سیاه برای اولین بار در جنوب خراسان‌ رضوی ، دهستان زیبد گناباد در شالیزاری به مساحت 1000متر برداشت شد.
حسن صباغ در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در گناباد، گفت: کاشت برنج در شهرستان گناباد به لحاظ اقلیم جغرافیایی و آب و هوایی دارای مزیت‌هایی نسبت به شمال ایران است.
کارآفرین و‌ کشاورز نمونه دهستان زیبد گناباد ادامه داد : سطح زیر کشت برنج در دهستان زیبد گناباد زمینی به مساحت 3000 متر که سه نوع برنج از مرغوبترین برنج‌های ایران و‌ گیلان از نوع برنج طارم دم سیاه ، برنج هاشمی و ‌نوعی با کیفیت از برنج‌ هاشمی گیلان با نام (جمشید) را در خود پرورانده است.
صباغ گفت : اولین نوع برداشت برنج در گناباد برنج طارم دم سیاه، در سطح زیر کشت به مساحت 1000متر است، که در کاشت انواع برنج علاوه براعضای خانواده از 5 نفر کارگر در مرحله نشاء کاری و 5 نفرکارگر در مرحله برداشت محصول به صورت ثابت استفاده شده ، که این امر اشتغالزایی پایدار کشت برنج در گناباد در افزایش سطح زیرکشت ، از مرحله نشاء کاری بوته برنج ، مرحله برداشت و درو ، تا مرحله بسته بندی و وارد چرخه صنعت را در آینده در برخواهد داشت.
وی علاوه برکشت محصولات و سیفی جات گوناگون، برنج را با‌هزینه شخصی و‌ بدون کمک و ‌دریافت تسهیلات و در مرحله مقدماتی جهت مصارف اعضای خانواده کاشت کرده و معتقد است به دلیل کویری بودن شهرستان گناباد و آب و خاک با کیفیت منطقه براکوه گناباد محصولات و ازجمله برنج طعم و عطری بسیار بهتر از نمونه برداشت شده آن‌ در شمال کشور دارد .
صباغ اذعان کرد: در کاشت برنج دهستان ‌زیبد با استفاده از آب قنات و استفاده بهینه از هدر رفت سفره های آب سطحی ، نه تنها با مشکل کم آبی مواجه نشده ایم بلکه بهترین استفاده از آبهای سطحی و مصرف بهینه از هدر رفت آب تا حدود 50 و 60% را عملا تجربه کرده ایم‌ .
این کارآفرین نمونه گفت:در شمال کشور برنج به دلیل بارندگی فراوان،معمولا یک چین دارد اما در دهستان زیبد ما شاهد این مزیت هستیم که بعد از برداشت اولیه و جمع آوری محصول ساقه های نیمه بریده را دوباره آبیاری و چین دوم نیز داشته باشیم‌.
حسن صباغ دارای مدرک لیسانس حسابداری و با تجربه یک دهه زندگی در شمال ایران به عنوان کارآفرین خلاق از مسئولین حوزه کشاورزی و اهالی دهستان‌ زیبد ،قصد دارد با همکاری و‌ بالابردن سطح زیر کاشت برنج و هموار کردن‌ راه برای اشتغالزایی پایدار در منطقه براکوه تلاش کند علاوه بر دخیل کردن جوانان و نوجوانان و ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان‌ دانشگاهی از دغدغه بیکاری جوانان کاسته و نهادینه کردن فرهنگ استفاده بهینه و بهره وری از‌کمترین امکانات را گسترش داده و امیدوار است در آینده تا 85% با افزایش سطح زیر کشت برنج بتوان از هدر رفت آبهای سطحی جلوگیری کرد.

یک مقام مسئول تشریح کرد؛
عملکرد پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی به بخش کشاورزی استان‌های سیل‌زده
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی، عملکرد پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات قرض الحسنه بانکی به بخش کشاورزی استان های سیلزده را تشریح کرد.
به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید محمد موسوی اظهار داشت: در اجرای مصوبات دولت جهت پرداخت کمک بلاعوض به خسارت دیدگان از سیل در بخش کشاورزی، تا تاریخ ۲۸ مرداد ماه سال جاری، تعداد ۱۹۴ هزار و ۵۱ پرونده به مبلغ ۱۰۱۸۴ میلیارد ریال در کمیته های تخصصی شهرستان های خسارت دیده از سیل در استان های خوزستان، لرستان، گلستان، مازندران، کرمانشاه، کردستان، فارس، اصفهان، البرز، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، همدان، آذربایجان غربی، تهران، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، گیلان، ایلام، یزد، قم، قزوین، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان پس از بازدید میدانی، بررسی و تایید شده و تعداد ۹۷ هزار و ۶۷۴ پرونده به مبلغ ۵۴۹۰ میلیارد ریال پس از بررسی، مورد تصویب کارگروه استانی قرار گرفته است.
وی افزود: در استان‌های گلستان، مازندران، خوزستان، لرستان، همدان، اصفهان، کردستان و فارس تعداد ۳۵ هزار و ۵۸۶ پرونده به مبلغ ۳۱۸۰ میلیارد ریال به مرحله پرداخت رسیده است که بر اساس ماده ۴ دستورالعمل اجرایی ابلاغی شماره ۶۷۵۸-۰۲۰ مورخ ۹-۴-۹۸ وزیر جهاد کشاورزی، متناسب با میزان تخصیص، ۵۰ درصد مبلغ مذکور به حساب خسارت دیدگان واریز گردید.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی درباره پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بانکی به خسارت دیدگان از سیل در بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: تا تاریخ ۲۸ مرداد ماه، تعداد ۷۲ هزار و ۴۰۳ پرونده به مبلغ ۵۶۱۳ میلیارد ریال از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان های خوزستان، گلستان، لرستان، مازندران، کرمانشاه، کردستان، سمنان، فارس، البرز، همدان، آذربایجان غربی، یزد، ایلام، قزوین، خراسان جنوبی، گیلان، اصفهان و چهارمحال و بختیاری به بانک های عامل معرفی و در استان های خوزستان، گلستان، لرستان، مازندران، کردستان، کرمانشاه، ایلام، فارس و همدان جمعا تعداد ۶ هزار و ۸۲۲ پرونده به مبلغ ۸۲۵ میلیارد ریال به خسارت دیدگان پرداخت شده است.
موسوی یادآور شد: از کل پرونده های معرفی شده مذکور؛ ۵۲ درصد به بانک کشاورزی، ۱۷ درصد به بانک ملی، ۱۰ درصد به بانک سپه، ۵ درصد به بانک ملت، ۳ درصد به بانک توسعه تعاون، ۶ درصد به بانک صادرات، ۵ درصد به بانک تجارت و ۲ درصد به بانک رفاه کارگران ارسال شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز خبر داد:
تخصیص کمک بلاعوض به کشاورزان برای آبیاری نوین
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: به ازای هر هکتار اجرای عملیات آبیاری نوین مبلغ 13 میلیون تومان کمک بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.
به گزارش ایلنا، سید مجید موسوی توسعه روش‌های نوین آبیاری و احیاء و بازسازی قنوات را از برنامه‌های این سازمان در سال 98 عنوان کرد و گفت: اجرای 4 هزار هکتار سیستم آبیاری تحت فشار در اراضی استان پیش بینی و در حال اجرا است. در این رابطه به ازای هر هکتار اجرای عملیات آبیاری نوین مبلغ 13 میلیون تومان کمک بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
وی افزود: با اجرای این عملیات میزان اراضی تجهیز شده استان به حدود 20 هزار هکتار بالغ می شود.
موسوی اظهار داشت: پروژه استفاده از پساب تصفیه شده در تعاونی تولید ماهدشت در سطح 2000 هکتار شامل ایستگاه پمپاژ و خط انتقال و اجرای سیستم نوین آبیاری در شرف اتمام است
وی عنوان کرد: اجرای عملیات احیاء و بازسازی قنوات نیز در سالجاری با تامین منابع مورد نیاز با جدیت دنبال می شود. در این رابطه هیچگونه محدودیت اعتباری نداریم و هر روستایی که قنات آن نیاز به بازسازی و احیاء داشته باشد اقدام خواهد شد.

در گفت‌وگو با ایلنا عنوان شد:
زیان ۴ میلیون تومانی زعفرانکاران در هر کیلوگرم محصول/ قیمت منطقی برای هر کیلوگرم زعفران، ۱۰ میلیون تومان است/ کاهش ۱۵ درصدی صادرات در سه ماه نخست سال
عضو شورای ملی زعفران در مورد قیمت خرید زعفران نو در سال‌جاری گفت: پیش بینی می‌شود هر کیلوگرم زعفران نو در سال‌جاری ۶ تا ۸ میلیون خریداری شود در حالی که با توجه به افزایش هزینه تمام شده تولید در سال‌جاری، قیمت خرید هر کیلوگرم زعفران از کشاورزان نباید کمتر از ۱۰ میلیون باشد.
علی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با عنوان این مطلب،افزود: زیان 4 میلیون تومانی در هر کیلوگرم زعفران موجب بی‌رغبتی کشاورزان به تولید می‌شود که برای جلوگیری از آن باید تدبیری اندیشید.
وی قیمت معامله هر کیلوگرم زعفران در بازار داخلی را 7 تا 12 میلیون تومان تومان عنوان کرد.
وی درباره دلیل کاهش صادرات زعفران در ماه اخیر را تعطیلات تابستانی شرکت‌های اروپایی دانست و گفت: شرکت‌های اروپایی در حال سپری کردن تعطیلات تابستانی خود هستند و هر ساله این امر موجب کاهش مقطعی صادرات زعفران می‌شود.
حسینی تاکید کرد: البته کاهش صادرات زعفران در 2 تا 3 ماه آیند نیز ادامه خواهد داشت چراکه در آستانه فصل برداشت محصول هستیم و مشتریان ترجیح می‌دهند منتظر ورود زعفران نو به بازار باشند.
وی با تاکید بر اینکه در مجموع سال خوبی را برای صادرات زعفران طی نکرده‌ایم،‌ اظهار کرد: در سه ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 15 درصدی صادرات زعفران روبه‌رو بوده‌ایم.
این عضو شورای ملی زعفران میزان صادرات زعفران در سه ماهه نخست سال گذشته را بیش از 50 تن عنوان کرد درحالی که در سال‌جاری حداکثر میزان صادرات زعفران کمی بیش از 40 تن بوده است.
حسینی قیمت حال حاضر هر کیلوگرم زعفران ایرانی در بازارجهانی را 700 تا 1000 یورو اعلام کرد.

خبرگزاری ايسنا
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان رضوی اعلام کرد:
نیاز به ۳۶ هزار پهپاد در بخش کشاورزی کشور
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی گفت:۳۶ هزار پهپاد برای کشاورزی در کشور نیاز است که می‌تواند کود و بذر را در بازه زمانی کوتاه و به صورت دقیق در اختیار کشاورز و زمین کشاورزی قرار دهند.
به گزارش ایسنا، محمدعلی قنادزاده امروز در نشست خبری با موضوع آب، خاک و اشتغال جوانان در محل این سازمان، اظهار کرد: هر پهپاد می‌تواند برای دو تا سه نفر اشتغالزایی ایجاد کند. استفاده از سنجنده‌ها یا تکنولوژی‌های هوا فضا در پایان‌نامه‌ها بسیار دیده می‌شود اما در عرصه فعالیت نقششان کمرنگ است.
وی با بیان اینکه اشتغال یکی از مهم‌ترین پارامترهای کشور مخصوصا در بخش کشاورزی است، افزود: در تمام کشور دنبال افزایش اشتغال هستند اما ما دنبال افزایش اشتغالی هستیم که بهره‌وری هم با آن بالاتر رود.
وی ادامه داد: ما قصد داریم از فارغ‌التحصیلان استفاده کنیم. در کشور نزدیک ۲۵۰ هزار عضو در سازمان‌های نظام مهندسی و در استان بیش از ۱۷ هزار عضو وجود دارد که ثبت نام کردند و ۴ هزار نفر فعال هستند. یکی از وظایف سازمان نظام مهندسی این است که بتواند زمینه‌های اشتغال را ایجاد کند. وظیفه ما این نیست که شغل ایجاد کنیم، وظیفه ما این است که وارد زمینه‌ای شویم که فرد آموزش دیده و با دید خود شغل انتخاب کند.
وی افزود: این روزها بحث کشاورزی بسیار پررنگ است. مقامات مختلف دنبال این هستند که استان به عنوان استان پربازده در بحث کشاورزی افزایش راندمان و بهره‌وری داشته و در این قضیه در کشور حرف داشته باشد.
وی ادامه داد: برخی شهرستان‌های ما مثل نیشابور نمونه هستند که از نظر تولید شیر، گوشت و نهاده‌ها نمونه است. می‌خواهیم این را به تمام استان‌ها تسری دهیم که افراد فارغ‌التحصیل، متخصص و جوان که دنبال کار، توسعه و بهره‌وری می‌گردند، می‌توانند این کار را انجام دهند.
قنادزاده با بیان اینکه ما برنامه عملیاتی نوشتیم که سالانه نزدیک ۴۰۰ نفر جذب حوزه کشاورزی شوند و زمینه‌سازی کنیم، عنوان کرد: این زمینه‌سازی‌ها را در ۱۹ بند عملیاتی در داخل استان و در ۶ بند اصلی در داخل کشور برنامه‌ریزی می‌کنیم. یکی از بندهای مهم و زمینه‌ساز، بحث استفاده از تکنولوژی‌های نوین است.
وی ادامه داد: کشاورزی ما قدمت زیادی دارد اما اگر دنبال بهره‌وری آب، بالا بردن عملکرد محصول و وارد کردن تکنولوژی‌های نوین در عرصه کار هستیم باید افراد متخصص وارد شوند. دیدگاه سنتی به عنوان تجربه خوب است اما نباید دنبال دیدگاه سنتی صرف برویم، باید سنت را با تکنولوژی و مدرنیزه ترکیب کنیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی ادامه داد: دنبال برگزاری همایش و ایجاد مجله در خصوص تکنولوژی‌های نوین کشاورزی هستیم. در این زمینه تفاهم‌نامه‌های مختلفی با دستگاه‌های اجرایی، خصوصی، اتحادیه‌ها و انجمن‌ها بستیم و فارغ‌التحصیل و نیاز شغلی را مشخص کرده و گفتیم چه کارهای مشترکی می‌توانیم انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه برنامه‌ها در کشور سه دسته استراتژیک، تاکتیکی و عملیاتی هستند، تصریح کرد: ما وارد برنامه عملیاتی شدیم. این کار دوم ما در بسترسازی بود. کار سوم این بود که با دستگاه‌های دولتی وارد صحبت شدیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی اضافه کرد: با استانداری وارد صحبت شدیم تا ما را در طرح مثلث توسعه اقتصادی خود شریک کنند تا در بخش آموزش و تسهیلگری وارد عمل شویم. در فریمان و داورزن تفاهم‌نامه‌هایی را با فرمانداران نوشتیم تا وارد عرصه شویم. صحبت ما این است که بهره‌برداری در آب، خاک و اشتغال را در استان بالا ببریم.
قنادزاده بیان کرد: در استانی ۱۱.۶ میلیون هکتار وسعت زمین‌هایش است و ما فقط ۱.۲ میلیون هکتار به عنوان زمین زراعی و باغ استفاده می‌کنیم که جای افرایش دارد. دیکی از مشکلات کشاورزی وارد نشدن تکنولوژی‌ها است که موجب شده برخی از فارغ‌التحصیلان ما نتوانند کار و شغل مناسب خود را پیدا کنند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی گفت: در کشور آمار اشتغال کشاورزی وجود دارد که دو قسمت فوق دیپلم به بالا با رشته‌ کشاورزی و غیر کشاورزی و نزدیک ۳ درصد بوده که در استان این عدد مقداری پایین‌تر است زیرا کشاورزی ما سنتی بوده و این مشکل ما و نیاز جوان است. تا زمانی که بهره‌بردار را آموزش ندهیم و توجیهش نکنیم، نمی‌توانیم بهره‌وری را افزایش دهیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد:
‌کشاورزی ما آن طور که باید و شاید مکانیزه نیست
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۱۲ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت پاییزه می رود.
«شهرام عسکری» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا‌ افزود: از این میزان ۷۸ هزار هکتار کشت گندم آبی ۲۶ تا ۲۷ هزار هکتار جو ۷ هزار هکتار کلزا و ۳۰۰ هکتار چغندر است.
وی با اشاره به آمادگی جهاد کشاورزی برای کشت پاییزه در استان اظهار کرد: بذر مورد نیاز و ادوات مکانیزه به اندازه کافی داریم و نهادهای کشاورزی نیز در اختیار کشاورزان قرار می دهیم.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: امسال منابع آبی استان نسبت به سال قبل بهتر بوده اما باید در خصوص مصرف آب نیز صرفه جویی صورت گیرد.
عسکری تصریح کرد: ۴۰ درصد اراضی کشاورزی استان به سیستم های آبیاری نوین مجهز هستند که برنامه داریم سالانه ۲ تا ۳ هزار هکتار به این میزان اضافه کنیم.
وی در خصوص مشکلات کشت ادامه داد: متاسفانه برخی از کشاورزان از بذر خود مصرفی استفاده می کنند که بذر تولیدی استان به سایر استان ها ارسال می شود ۶ شرکت تولید بذر با ظرفیت ۲۰۰۰ تن در استان فعالیت دارند که در صورت نیاز کشاورزان و متقاضی خرید بودن، می توانیم ۲ برابر بذر موجود تولید داشته باشیم.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: جهت تامین کود مورد نیاز کشاورزان استان آمادگی داریم و تاکنون مشکلی در این خصوص نداشته‌ایم.
عسکری بیان کرد: هنوز کشاورزی ما آن طور که باید و شاید مکانیزه نیست و طی چهار سال اخیر ۳۰۰ نفر کارشناس کشاورزی در استان استخدام و به کارگیری شد و مشکلی در خصوص نیروی انسانی نداریم اما از کشاورزان انتظار داریم که درخصوص کشت از این کارشناسان استفاده کنند.

600تن انجیر طارم در راه بازار
طبق پیش‌بینی‌ها، طارمی‌ها امسال 600 تن انجیر روانه بازار می‌کنند.
به گزارش ایسنا، طارم یکی از شهرستان‌های مستعد استان زنجان در حوزه کشاورزی است که سالانه سهم بسیار زیادی در حوزه تامین مایحتاج کشاورزی استان ایفا می‌کند.
تنوع بالای آب و هوایی هندوستان ایران سبب شده است که این شهرستان از ظرفیت بالایی در کشت انواع محصولات برخوردار باشد، تا جایی که کشاورزان طارمی سالانه بیش از ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات را روانه بازار می‌کنند که در این بین سهم زیتون از همه محصولات بیشتر است.
این روزها که همه جای طارم رنگ کار و تلاش به خود گرفته است، کشاورزان طارمی مشغول برداشت انجیر از ۱۳۰ هکتار از باغ‌های خود هستند. پیش‌بینی می‌شود امسال 600 تن انجیر در طارم توسط ۲ هزار و ۷۰۰ نفر روز برداشت و روانه بازار مصرف شود. از مهم‌ترین ارقام انجیر در طارم می‌توان به کشانی سفید، کشانی سیاه و زرد کلوچ اشاره کرد که با برداشت آن‌ها 45 میلیارد ریال عاید بهره‌برداران خواهد شد.
عملکرد متوسط انجیر در باغ‌های این شهرستان در حال حاضر چهار تن در هکتار است، از این میزان سطح زیرکشت، ۱۲۹ هکتار بارور و ۹ هکتار غیربارور است. انجیر طارم از باکیفیت‌ترین انجیرهای کشور است که همین امر سبب شده علاوه بر زنجان به استان‌های هم‌جوار نیز صادر شود. برداشت انجیر در شهرستان طارم از مرداد ماه آغاز می‌شود و با توجه به زمان رسیدن ارقام مختلف تا اواخر شهریور ادامه می‌یابد.

پیش‌بینی تولید 180هزار تن کیوی در گیلان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: پیش‌بینی می‌شود در سالجاری ۱۸۰ هزار تن تولید کیوی در استان داشته باشیم.
علی درجانی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه تا چند روز آینده برداشت کیوی از باغات کیوی گیلان آغاز می شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سالجاری ۱۸۰ هزار تن تولید از این محصول در استان داشته باشیم.
وی افزود: میزان باغات کیوی در گیلان بالغ بر ۵ هزار هکتار است و مشاهدات عینی حاکی از آنست که امسال بیش از سال گذشته کیوی برداشت خواهد شد.
درجانی با اشاره به اینکه شرایط آب و هوایی مناسب یکی از دلایل افزایش محصول در باغات کیوی استان است،ادامه داد: استان گیلان در زمینه سطح کشت کیوی در کشور دارای رتبه دوم است لذا این محصول یکی از محصولات شاخص استان به شمار می‌رود.
وی خاطرنشان کرد: استان‌های گیلان و مازندران در زمینه تولید محصول کیوی پیشگام هستند لذا ۷۰ هزار تن از صادرات محصول کیوی در سال ۹۷ مربوط به گیلان بود.
درجانی با اشاره به اینکه استان گیلان از لحاظ سطح کشت محصول کیوی در کشور دوم است، از صادرات ۲۳۰ هزار تن محصولات کشاورزی در گیلان خبر داد و افزود: اقدامات خوبی برای توسعه تولید محصول کیوی در استان در حال انجام است که افزایش نهالستان‌ها، تأسیس تعاونی کیوی‌کاران گیلان، پژوهشکده مرکبات در رامسر که ایستگاه تحقیقاتی آن در آستارا راه‌اندازی شده از جمله این اقدامات به شمار می‌رود.
درجانی، توسعه تولید کیوی را یکی از اولویت های کاری این شهرستان عنوان کرد و به نیاز استان گیلان به ظرفیت ۴۰۰ هزار تن سردخانه فعال اشاره کرد و گفت: عمده سردخانه‌های ما در شهرستان‌های تالش، رودسر و رشت وجود دارد و یکی از سیاست‌های دولت بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی این بوده که هیچ گونه محدویتی در صدور مجوز سردخانه ایجاد نشود.
وی گفت: شهرستانهای تالش و رودسر قطب تولیدکننده کیوی در گیلان هستند و به دلیل کیفیت بالای کیوی های گیلان این محصول از بازار پسندی بسیار خوبی برخوردار است و در حال حاضر روسیه از مشتری های مهم کیوی گیلان است.

خبرگزاری آريا
مدیر جهاد کشاورزی رامسر:
برگزاري رزمايش پدافند غيرعامل مبارزه با مگس ميوه مديترانه اي در رامسر
مدیر جهاد کشاورزی رامسر از برگزاری رزمایش استانی پدافند غیرعامل مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای در دو منطقه این شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگاراریادفترمازندران درشهرستان رامسر، فرزاد نوائیان گفت: عملیات رزمایش مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای همزمان با دیگر شهرستان‌های استان در دو منطقه از شهرستان رامسر اجرا شد.
وی ادامه داد: این رزمایش در دهستان سخت سر با حضور بخشدار بخش مرکزی، رییس اداره منابع طبیعی، رییس اداره چای، رییس اداره دامپزشکی، رییس اداره صنعت، معدن و تجارت، رییس جمعیت هلال احمر، رییس اتاق اصناف شهرستان رامسر و جمعی از کارشناسان و باغداران منطقه در باغ یک هکتاری روستای تنگدره رامسر برگزار و در ادامه اهمیت و نحوه مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای برای حاضرین شرکت کننده در مراسم رزمایش پدافند غیرعامل مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای تشریح و با نحوه تله گذاری و جمع آوری میوه های ریخته شده پای درختان بر اثر این آفت آشنا شدند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رامسر افزود: این رزمایش بصورت همزمان در یکی از باغات حوزه جهاد کشاورزی شهید رحیمیان دهستان چهل شهید از بخش دالخانی و در روستای راجوب شهرستان رامسر با شرکت جمعی از باغداران، دهیاران و اعضای شورای اسلامی بخش دالخانی با هدف آموزش و آشنایی بیشتر باغداران با دوره ی زندگی، خسارت و روش های کنترل آفت مگس میوه مدیترانه ای برگزار شد.

خبرگزاری فارس
خرید تضمینی گندم به 7 میلیون و400 هزار تن رسید
از شروع عملیات خرید تضمینی گندم تاکنون بیش از 7 میلیون و400 هزار تن گندم درقالب یک میلیون و 216 محموله از کشاورزان کشور خریداری شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران،‌ از شروع عملیات خرید تضمینی گندم تاکنون بیش از 7 میلیون و400 هزار تن گندم درقالب 1 میلیون و 216محموله از کشاورزان کشور خریداری شده است.
بهای این مقدار گندم خریداری شده در کشور بالغ بر 128هزار و 22 میلیارد ریال است.
براساس این گزارش، تاکنون بیش از 87 درصد بالغ بر 111 هزار و 363 میلیارد ریال از مطالبات گندم‌کاران کشور پرداخت شده است.
در این گزارش آمده است: بیشترین مقدار گندم در استان های خوزستان، کردستان ، فارس ، گلستان و کرمانشاه خریداری شده است.
این گزارش می افزاید: همچنین مقدار 347 هزار و 76 تن دانه روغنی کلزا از کلزاکاران کشور خریداری شده است.

خبرگزاری مهر
نمایشگاه هفته سبز برلین ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه برگزار می شود
نمایشگاه هفته سبز برلین با محوریت محصولات غذایی و کشاورزی ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه سال جاری برگزار می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارتخانه اظهارداشت: بنابر اطلاعات دریافت شده از وزارت امور خارجه کشورمان، مقرر است نمایشگاه هفته سبز برلین با محوریت محصولات غذایی و کشاورزی در تقویم زمانی ۱۷ تا ۲۶ ژانویه ۲۰۲۰ میلادی برابر با ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه سال جاری در خلال برگزاری دوازدهمین نشست وزرای کشاورزی جهان در کشور آلمان برگزار شود.
هومن فتحی افزود: شرکت های دارای غرفه در نمایشگاه هفته سبز برلین امکان فروش محصولات خود را نیز خواهند داشت.

یک مقام مسوول مطرح کرد:
تولید ۹۵ هزار تن انجیر/فارس، بزرگترین تولیدکننده انجیرخشک
یک مقام مسوول گفت: میزان تولید انجیر در کشور، حدود ۹۵ هزار تن از سطحی بالغ بر ۶۰ هزار هکتار است و استان فارس بزرگترین تولید کننده انجیر خشک در کشور است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهادکشاورزی، سرپرست دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تشکیل زنجیره ارزش، انجیر را برای ساماندهی تولید تا عرضه این محصول را ضروری عنوان کرد و گفت: این زنجیره باید با حضور همه فعالان، تولیدکنندگان، صاحبان صنایع و سایر مرتبطین این محصول به منظور ساماندهی تولید تا عرضه و توسعه صادرات این محصول تشکیل شود.
زهرا جلیلی مقدم، با اشاره به اهمیت مدیریت بهینه باغ‌های انجیر برای افزایش کمی و کیفی این محصول، افزود: انجیر یکی از مهمترین محصولات باغبانی است که می‌تواند نقش مهمی در ارزآوری داشته باشد. میزان تولید انجیر در کشور، حدود ۹۵ هزار تن از سطحی بالغ بر ۶۰ هزار هکتار است و استان فارس بزرگترین تولید کننده انجیر خشک در کشور است.
سرپرست دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برگزاری دوره ملی آموزش کشت و مدیریت باغات انجیر در استان فارس با حضور کارشناسان باغبانی ۱۱ استان انجیرخیز کشور، اظهار داشت: معاونت امور باغبانی این دوره را با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان فارس در ۲۷ و ۲۸ مردادماه سال جاری در مرکز آموزش ان استان برگزار کرد. کلیات و گیاه شناسی انجیر، اقلیم و نیازهای اکولوژیکی آن، اصول احداث باغ، ارقام، مدیریت گرده افشانی و بر دهی انجیر توسط اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، تشریح شد.
به گفته جلیلی مقدم همچنین در این کارگاه اصول مدیریت باغ شامل هرس، تغذیه، مبارزه با آفات و بیماری‌های این محصول، برداشت و فرآوری آن نیز تشریح و بررسی شد. امید می‌رود پس از این دوره همه کارشناسان نسبت به تبادل و انتقال این اطلاعات به صورت استانی اقدام کنند.

خبرگزاری پانا
گزارش پانا از زیان کشاورزان از تولید هندوانه در سال جاری
اشباع بازار داخلی یا به صرفه نبودن صادرات؛ متهم اصلی صف بی‌انتهای هنداونه‌ها کیست
نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی: تا وقتی پول نفت هست کسی به صادرات نگاه ویژه ندارد
قیمت هندوانه امسال تا حدی کاهش یافته است که نرخ خرید آن از سر مزارع شاید به 100 تومان هم نرسد. هزینه‌های دستمزد و حمل، برخی از کشاورزان را از چیدن محصول منصرف کرده است و انتقادها به این وضع تا آنجا ادامه یافته که در فضای مجازی ویدئوهای متعددی ازعصبانیت و بر زمین زدن هندوانه توسط کشاورزان منتشر شده است.
این وضع باعث شده تا این سوال مطرح شود که آیا کشور نمی‌تواند از ارزان بودن این کالای آب‌بر که برای هر کیلوگرم آن به طور میانگین 20 لیتر آب مصرف شده است، استفاده کند و با بهره‌مندی از ظرفیت صادرات از اتلاف این تولیدات جلوگیری کند. پرسشی که سیدرضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی، پاسخی منفی به آن دارد. به گفته او بازار صادراتی یک شبه و یک روزه به دست نمی‌آید و در کنار آن هزینه‌های بالای حمل کانتینری با کشتی که اکنون به 2 هزار و 500 دلار رسیده است صادرات هندوانه را در وضع کنونی توجیه‌ناپذیر کرده است.
نورانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پانا گفت:‌ «کاهش یا افزایش میزان تولید محصولات کشاورزی و باغی یا دامی در کشور به دلیل نبود اطلاع کشاورزان از میزان تولید است و متولی تولید که وزارت جهاد کشاورزی است نتوانسته است راهنمایی لازم را به تولیدکننده ارایه دهد.»
وی ادامه داد: «اگر نگاه ویژه به برنامه‌ریزی تولید به وجود نیاید این اتفا‌ق‌های ناگوار در آینده نیز تکرار خواهد شد. در سال‌های گذشته مشکلی که اکنون در هنداونه وجود دارد در سیب‌زمینی، پیاز،‌ خیار و گوجه و برخی دیگر از محصولات وجود داشته است.»
رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه‌و تره‌بار عنوان کرد:‌ «وقتی در یک فصل اتفاق‌هایی به وجود آمده است که با کاهش تولید همراه شده‌ایم قیمت در آن فصل به حدی بالا رفته است که هر تولیدکننده دیگری را نیز ترغیب کرده است که در فصل بعد به تولید آن محصول اقدام کند. در نتیجه اتفاق‌هایی که امروز در هندوانه به وجود آمده است، محصول بی‌برنامگی است.»
وی با بیان اینکه بازار هنداونه افزایش قیمت‌های بالا را نیز تجربه کرده است، گفت:‌ «در دوره‌ای قیمت هندوانه در میادین میوه و تره‌‌بار به 3 هزار و 500 تومان نیز رسید و حضور برخی از تجار و بازرگانان ترکیه در میادین به بی‌برنامگی و افزایش قیمت‌ها در این بازار دامن می‌زد.»
نورانی عنوان کرد:‌ «سال گذشته از بین رفتن نظم بازار و حضور تجاری از سایر کشورها موجب بالارفتن قیمت‌ها در بازار محصولات کشاورزی از جمله هندوانه شد و این درحالی است که در هیچ کجای دنیا کسی حق ندارد در بازار داخلی بازار صادراتی ایجاد کند.»
رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره‌بار با بیان اینکه پربارشی در تولید انبوه هندوانه موثر بوده است، اظهار کرد: «اکنون حجم انبوهی از هندوانه در کشور تولید شده است و به دلیل بالابودن هزینه‌های حمل و نقل، امکان صادرات آن وجود ندارد. هزینه‌های حمل و نقل کالا و بار به حدی افزایش یافته است که صادرات محصولی مانند هندوانه برای هر کیلوگرم 2 هزار تومان هزینه دارد به همین دلیل خریداری در بازار خارجی ندارد. این حجم از تولید در بازار داخلی دپو شده است و به دلیل محدود بودن مصرف، قیمت کاهش یافته است.»
وی با اشاره به زیان بالای تولید محصول هندوانه در سال جاری گفت: «حتی برای برخی از تولیدکنندگان این صرفه اقتصادی وجود ندارد که هندوانه از روی بوته چیده شود.»

کشتیرانی هزینه حمل را 5 برابر کرده است
نورانی با اشاره به مشکلات تحریم‌های جدید گفت: «در سال 92 تا 96 هزینه کرایه کانتینرهای یخچالی از بندرعباس تا سواحل هند 450 تا 500 دلار بوده است. اما امروز کشتیرانی جمهوری اسلامی حدود 2500 دلار برای هر کانتینر هزینه حمل دریافت می‌کند این وضع ربطی به تحریم ندارد و حتی بخش کشتیرانی داخلی نیز هزینه حمل را 5 برابر کرده است.»
وی با اشاره به هزینه‌های بالای بسته‌بندی گفت:‌ «حمل و نقل کالای جاده‌ای به ازای هر کانتینر 15 تا 20 میلیون تومان است و این هزینه به استثنای حمل دریایی است که موجب شده است تا صادرات مقرون به صرفه نباشد ضمن آنکه بازار صادراتی نه یک شبه به دست می‌آید و نه یک شبه از دست می‌رود.»
رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره بار عنوان کرد:‌ «صادرات نیازمند برنامه‌ریزی مرتب است و اینکه ما دائم بخواهیم مازاد تولید داخلی را صادر کنیم باید برای آن برنامه داشته باشیم.»
صادرات برخی محصولات بی‌برنامه و بی‌رویه است
وی اضافه کرد:‌ «اکنون سبزیجاتی مانند کاهو،‌ گل کلم و غیره به صورت بی‌رویه درحال صادرات است. صادرات کشور بی برنامه و بی‌رویه است به همین دلیل نرخ این اقلام در بازارهای صادراتی از داخل کشور کمتر است در نتیجه صادرکننده باز هم متضرر می‌شود.»
نورانی تاکید کرد:‌ «تولید، صادرات و کسب بازارهای جدید صادراتی نیازمند برنامه‌ریزی است و اینگونه نیست که بدون برنامه صادرکنیم. در سال 96 یارانه صادراتی سیب درختی 500 تومان تعیین شد که به صورت کامل پرداخت نشد و در وضع کنونی صادرات این حجم از هندوانه که محصولی آب بر است نیازمند برنامه‌ریزی است.»
کسی پاسخگوی تعطیلی بندر بوشهر نیست
وی تصریح کرد:‌ «کشتیرانی جمهوری اسلامی از سال 92 بندربوشهر را برای صادرات تعطیل کرده است و کسی هم پاسخگو نیست که چرا این وضع به وجود آمده است و بندری با حجم عظیمی از قابلیت صادراتی متوقف شده است.»
نورانی گفت:‌ «از سال 92 و به دنبال تشدید تحریم‌ها، کشتیرانی ما را تحریم‌ کردند اما با تعطیل شدن این بندر نوعی خودتحریمی هم حاصل شده است. مسیرهایی بین بندر بوشهر به کویت ، قطر، بحرین و عربستان وجود داشت و بازارهایی که در این کشورها وجود داشت درحال از دست رفتن است.»
وی ادامه داد: «مسیرهای دریایی که در گذشته بین 7 تا 8 ساعت زمان می‌برد اکنون به 15 روز افزایش یافته و در نتیجه هزینه‌های حمل بالا رفته است و تخلیه و بارگیری در زمان طولانی آن هم در دمای 50 درجه خسارت جدی به میوه می‌زند.»
تولید و صادرات بدون متولی است
رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره بار گفت:‌ «تولید و صادرات در کشور با وجود وزارتخانه‌ها و سازمان‌های عریض و طویل بدون متولی است و برنامه‌ریزی برای تولید ندارد به همین دلیل در کشوری کم‌اب و دارای بحران آبی محصولی آب بر مانند هندوانه در حجمی وسیع تولید می‌شود بنابراین کشور باید به سمت مدیریت برنامه‌ریزی شده حرکت کند.»
تصمیم‌ها پشت درهای بسته گرفته می‌شود
وی تاکید کرد: «تا زمانی که تصمیم‌ها در پشت درهای بسته اتخاذ می‌شود یک روز صادرات متوقف دوباره آزاد می‌شود و تعرفه‌های صادراتی دائم دستخوش تغییر می‌شود.»
وی با اشاره به واگذاری صادرات به گمرکات استانی اظهار کرد:‌ «درحالی که زیرساخت‌های مهم صادراتی در گمرکات تهران وجود ندارد چگونه کار صادرات به گمرک‌های استانی سپرده می‌شود. تصمیم‌های اشتباه و ناصحیح به طور دائم با تصمیم‌های دیگر تکمیل می‌شودکه به معنای ایست‌های صادراتی است.»
نورانی با اشاره به شرایط سهل و آسان واردات در کشور اظهار کرد: «در زمان افزایش نزولات باید تولید محصولات استراتژیک در کشور افزایش یابد نه اینکه هندوانه تولید شود.»
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران تاکید کرد:‌ «تا وقتی پول نفت در این کشور هست نگاه مخصوص به صادرات در کشور وجود ندارد و امیدواریم این درآمد نفتی از بین برود تا وقتی قرار شد میلیاردی واردات به کشور صورت گیرد دلیل و توجیه منطقی برای آن وجود داشته باشد.»
پیش‌بینی افزایش دو برابری سیب درختی در سال جاری
نورانی گفت:‌ «وضع نزولات کشور مناسب است و از امروز اعلام می‌کنیم تولید سیب درختی در نیمه دوم سال بسیار بالا است و بیش از 4 و نیم تن سیب درختی تولید می‌شود و این درحالی است که در سال گذشته کل تولید این محصول حدود 2 و نیم تن بوده است.»
سرنوشت هندوانه در انتظار سیب درختی است
وی تاکید کرد:‌ «اگر از اکنون برنامه‌ریزی نکنیم اتفاقی که اکنون برای هندوانه به وجود آمده است برای سیب درختی در نیمه دوم سال تکرار خواهد شد و از اکنون باید برای توسعه صادرات محصولات اقدام کرد. قطعا دی زمان برنامه ریزی نیست و باید از اکنون برای آن برنامه‌ریزی کرد.»
وی درپاسخ به این پرسش که چه میزان از صادرات محصولات کشاورزی توسط بخش‌های دولتی انجام می‌شود، گفت: «به طور معمول کارهای سختی مانند صادرات توسط بخش خصوصی انجام میشود و کارهای سهل مانند واردات توسط دولتی‌ها انجام می‌شود.»

خبرگزاری موج
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد:
گردش اقتصادی 10 هزار میلیاردی مرکبات در مازندران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گردش اقتصادی تولید مرکبات در مازندران را ۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری موج مازندران ، عزیزالله شهیدی‌فر گفت: کار سختی را در مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای آغاز کردیم و تمام تلاش ما این است از خسارت به محصولات باغی استان جلوگیری کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه به مرکبات که از جمله محصولات اصلی استان است خسارت وارد نشد و تمام تلاش ما بر این است به این مرحله نرسیم، ادامه داد: مازندران هفتمین تولیدکننده مرکبات دنیاست که این امر اهمیت مبارزه با مگس میوه را دوچندان می‌کند.
وی بیان کرد: برای تامین نهاده‌ها در مهار مگس میوه دچار مشکل بودیم و خوشبختانه در حال حاضر مشکلی در تامین نهاده‌ها نداریم.

باشگاه خبرنگاران جوان
سرپرست دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری مطرح کرد؛
ضرورت تشکیل زنجیره ارزش برای ساماندهی تولید تا عرضه انجیر/ تولید حدود ۹۵ هزار تن انجیر در کشور
مقدم تشکیل زنجیره ارزش انجیر را برای ساماندهی تولید تا عرضه این محصول ضروری دانست.
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، زهرا جلیلی مقدم سرپرست دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تشکیل زنجیره ارزش انجیر را برای ساماندهی تولید تا عرضه این محصول ضروری عنوان کرد و گفت: این زنجیره باید با حضور همه فعالان، تولیدکنندگان، صاحبان صنایع و سایر مرتبطین این محصول به منظور ساماندهی تولید تا عرضه و توسعه صادرات این محصول تشکیل شود.
مقدم با اشاره به اهمیت مدیریت بهینه باغ‌های انجیر برای افزایش کمی و کیفی این محصول، افزود: انجیر یکی از مهمترین محصولات باغبانی است که می‌تواند نقش مهمی در ارزآوری داشته باشد.
وی بیان کرد: میزان تولید انجیر در کشور، حدود ۹۵ هزار تن از سطحی بالغ بر ۶۰ هزار هکتار است و استان فارس بزرگترین تولید کننده انجیر خشک در کشور است.
________________________________________
بیشتر بخوانید: ضرورت توسعه زنجیره های توزیع در بخش کشاورزی
________________________________________
سرپرست دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برگزاری دوره ملی آموزش کشت و مدیریت باغات انجیر در استان فارس با حضور کارشناسان باغبانی ۱۱ استان انجیرخیز کشور، گفت: معاونت امور باغبانی این دوره را با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان فارس در ۲۷ و ۲۸ مردادماه سال جاری در مرکز آموزش ان استان برگزار کرد.
وی افزود: کلیات و گیاه شناسی انجیر، اقلیم و نیاز‌های اکولوژیکی آن، اصول احداث باغ، ارقام، مدیریت گرده افشانی و بر دهی انجیر توسط اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، تشریح شد.
جلیلی مقدم ادامه داد: همچنین در این کارگاه اصول مدیریت باغ شامل هرس، تغذیه، مبارزه با آفات و بیماری‌های این محصول، برداشت و فرآوری آن نیز تشریح و بررسی شد. امید می‌رود پس از این دوره همه کارشناسان نسبت به تبادل و انتقال این اطلاعات به صورت استانی اقدام کنند.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
نمایشگاه هفته سبز برلین ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه برگزار می شود
نمایشگاه هفته سبز برلین با محوریت محصولات غذایی و کشاورزی ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه سال جاری برگزار می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارتخانه اظهار کرد: بنابر اطلاعات دریافت شده از وزارت امور خارجه کشورمان، مقرر است نمایشگاه هفته سبز برلین با محوریت محصولات غذایی و کشاورزی در تقویم زمانی ۱۷ تا ۲۶ ژانویه ۲۰۲۰ میلادی برابر با ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه سال جاری در خلال برگزاری دوازدهمین نشست وزرای کشاورزی جهان در کشور آلمان برگزار شود.
هومن فتحی با اشاره به این که شرکت های خارجی دارای غرفه در نمایشگاه هفته سبز برلین امکان فروش محصولات خود را نیز خواهند داشت، افزود: بخش های غیردولتی مرتبط و همچنین علاقمندان حضور در این نمایشگاه می توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر و فرم ثبت نام غرفه از روش های زیر اقدام کنند:
شماره تماس: ۰۰۴۹۳۰۳۰۳۸۰
آدرس ایمیل: igw@messe-berlin.de
آدرس ایمیل www.gruenewoche.de و www.messe-berlin.com

ایجاد زنجیره ارزش برای ساماندهی تولید تا عرضه انجیر ضروری است
سرپرست دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: تشکیل زنجیره ارزش انجیر را برای ساماندهی تولید تا عرضه این محصول ضروری عنوان کرد و ادامه داد: این زنجیره باید با حضور کلیه فعالان، تولیدکنندگان، صاحبان صنایع و سایر مرتبطین این محصول به منظور ساماندهی تولید تا عرضه و توسعه صادرات این محصول تشکیل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، زهرا جلیلی مقدم با اشاره به اهمیت مدیریت بهینه باغ های انجیر برای افزایش کمی و کیفی این محصول، گفت: انجیر یکی از مهمترین محصولات باغبانی است که می تواند نقش مهمی در ارزآوری داشته باشد.
وی اعلام کرد: میزان تولید انجیر در کشور، حدود ۹۵ هزار تن از سطحی بالغ بر ۶۰ هزار هکتار است و استان فارس بزرگترین تولید کننده انجیر خشک در کشور می باشد.
سرپرست دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برگزاری دوره ملی آموزش کشت و مدیریت باغات انجیر در استان فارس با حضور کارشناسان باغبانی ۱۱ استان انجیرخیز کشور، اذعان کرد: معاونت امور باغبانی این دوره را با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان فارس در ۲۷ و ۲۸ مردادماه سال جاری در مرکز آموزش ان استان برگزار کرد.
وی گفت: کلیات و گیاه شناسی انجیر، اقلیم و نیازهای اکولوژیکی آن، اصول احداث باغ، ارقام، مدیریت گرده افشانی و بر دهی انجیر توسط اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، تشریح شد.
جلیلی مقدم ادامه داد: همچنین در این کارگاه اصول مدیریت باغ شامل هرس، تغذیه، مبارزه با آفات و بیماری های این محصول، برداشت و فرآوری آن نیز تشریح و بررسی شد.
وی تصریح کرد: امید می رود پس از این دوره کلیه کارشناسان نسبت به تبادل و انتقال این اطلاعات به صورت استانی اقدام کنند.

۲۳۵ تن بادام در مرند تولید می‌شود
منوچهر رحمانی روز چهارشنبه در حاشیه نخستین جشنواره بادام شهرستان مرند در روستای دولت آباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به رتبه بالای شهرستان در تولید برخی محصولات کشاورزی اظهار کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، مدیریت اصلاح باغات، مصرف بهینه، تولید مکانیزاسیون و افزایش مقدار کمی و کیفی تولید و بهره وری از جمله اولویت های ما در بخش کشاورزی است.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره های مختلف در این شهرستان گفت: اجرای جشنواره ها بسیار مهم بوده و موجب معرفی انواع محصولات در شهرستان می شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند افزود: برگزاری این جشنواره ها از جمله جشنواره بادام موجب تقویت انگیزه و افزایش شوق تلاشگران در این عرصه شده و آنها را به افزایش تولید و کشت محصول ترغیب می کند.
وی خاطرنشان کرد: ما می توانیم با معرفی محصول از طریق جشنواره ها، به بازاریابی و فروش محصول کمک کرده و موجبات بهبودی اقتصاد منطقه را فراهم نماییم.
رحمانی اعلام کرد: حدود ۵۱۰ هکتار از باغات بادام شهرستان بارده بوده و ۴۶۰ کیلوگرم در هکتار بادام بدست می آید.
نخستین جشنواره بادام شهرستان مرند با حضور فرماندار شهرستان ویژه مرند و مسوولان شهرستان در روستای دولت آباد برگزار و در پایان از بادام کاران نمونه شهرستان نیز تجلیل و قدردانی شد.
در حاشیه این جشنواره نیز غرفه های عرضه مستقیم بادام و نیز غرفه های نمایش و فروش صنایع دستی و محصولات بومی شهرستان برپا شده بود.

خبرگزاری صدا وسیما چهارمحال و بختیاری
آغاز برداشت کاهو در بروجن
برداشت محصول کاهو از اراضی کشاورزی شهرستان بروجن آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، مرکز چهارمحال و بختیاری، معاون بهبود تولیدات گیاهی اداره کل جهاد کشاورزی استان گفت: در سال زراعی جاری در سطح ۱۲ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان بروجن کاهو کشت شد.
حمیدرضا دانش متوسط عملکرد تولید ۸۰ تن در هکتار اعلام و پیش بینی کرد ۹۶۰ تن کاهو از این سطح برداشت شود.
شهرستان بروجن در فاصله 55 کیلومتری شهرکرد قرار دارد.

همشهری آنلاين
گذر از کشاورزی سنتی به مدرن در کردستان
محمد توفیق مشیرپناهی - سنندج- خبرنگار: بدون شک بخش کشاورزی در استان کردستان از دیرباز نقش مهمی در اقتصاد داشته و همچنان اهمیت خود را حفظ کرده است؛ چنان‌که ۳۰ درصد تولید ناخالص ملی و اشتغال استان به بخش کشاورزی وابسته است و حداقل ۱۱۳ هزار خانوار کردستانی به صورت مستقیم از این بخش ارتزاق می‌کنند.
این بخش در عرصه‌ تولید محصولات زراعی، باغی، کنترل آفات و بیماری‌ها و ارتقای ضریب مکانیزاسیون و فرایند تولید در چند سال اخیر گام‌های بلندی برداشته است و علی‌رغم وابسته بودن اغلب فعالیت‌های کشاورزی به شرایط اقلیمی و همچنین با وجود کمبود منابع آبی و دیم بودن حدود ۸۹ درصد از اراضی استان، بخش کشاورزی توانسته است بهره‌وری از خاک و آب را به سمت کشاورزی مکانیزه و علمی سوق دهد.
این فعالیت‌ها با مقایسه میانگین تولید محصولات مختلف کاملا مشهود است و وضعیت مطلوب و جایگاه برتر استان را در محصولات مختلف زراعی و باغی نسبت به کشور نشان می‌دهد. دستیابی به کشاورزی اقتصادی و توسعه‌یافته و گذر از کشاورزی سنتی و معیشتی به سوی کشاورزی مدرن تنها در گرو برنامه‌ریزی دقیق با رویکرد اقتصادی امکان‌پذیر است.
اجرای طرح تسریع در انتقال یافته‌های تحقیقاتی، آموزش‌های متعدد در قالب مدرسه در مزرعه که خود بهره‌بردار عملا با حضور محقق و مروج مربوطه کلیه فعالیت‌های زراعی را انجام می‌دهد، انتخاب مشارکتی ارقام(PVS) که ارقام متعدد و فعالیت‌های زراعی با مشارکت خود کشاورز انجام می‌گیرد، ایجاد پایگاه‌های نوباورانه(IP) با مشارکت کارشناسان بین‌المللی مرکز تحقیقات دیم جهان(ICARDA) و در نهایت رغبت کشاورزان استان به کسب دانش روز، مسبب کسب عنوان‌های برتر در تولید محصولات کشاورزی زراعی و باغی مختلف و پررنگ شدن کشاورزی مدرن مهم‌ترین فعالیت اقتصادی استان است.
همچنین کشاورزان استان با علم بر مزیت‌های کشاورزی مدرن تلاش می‌کنند از مواد شیمیایی به طور ایمن و مسئولانه استفاده کنند. این مهم در سایه عبور کشاورزی سنتی و معیشتی با تولید کم و درآمد ناچیز به کشاورزی مدرن اقتصادی با عملکرد معقول حادث می‌شود. با این اوصاف و وجود مزیت‌های نسبی فراوان، چالش اصلی بخش کشاورزی استان در بازار و صادرات محصولات است. لذا برای بهبود تراز بازرگانی خارجی لازم است قوانین تجاری در راستای جهانی‌شدن تدوین و به منظور رقابت کارساز بحث دامپینگ و جوایز صادراتی با شدت و حمایت بیشتری نهادینه شود.
سیستم حمل‌ونقل ریلی و ترانزیتی، پایانه‌های صادراتی مجهز به سردخانه را باید توسعه داد، چراکه برنامه‌ریزی در امر صادرات می‌تواند به رونق بخشی تولید کمک شایانی کند. علی‌رغم زحمات مسئولان در حمایت و هدایت سرمایه‌گذاران برای ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و انرژی صرف شده در این خصوص، همچنان مشکل پابرجاست. امید است در راستای سورتینگ، بسته‌بندی و برندسازی محصولات کشاورزی، بخش خصوصی با همت مضاعف وارد بازار شود و محصولات تولیدی بخش کشاورزی استان از جمله گردو، توت درختی، انگور دیم و توت‌فرنگی را که دارای کیفیت مناسب، سالم و ارگانیک هستند، فراوری و در چرخه بازارهای مطمئن صادرات قرار دهد. این مهم در راستای پویایی و حرکت موتور تولید می‌تواند بسیار کارساز و تاثیرگذار باشد.

خبرگزاری صدا وسیما کرمانشاه
رئیس سازمان جهادکشاورزی کرمانشاه:
کرمانشاه در رتبه پنج خرید گندم کشور ایستاد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: تاکنون ۵۷۲ هزار تن محصول از گندمکاران استان خریداری شده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه نوربخش حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اعلام اینکه تاکنون ۵۷۲ هزار تن محصول از گندمکاران استان خریداری شده است گفت: با رسیدن به این رکورد در مبحث خرید به رتبه پنجم کشور در خرید تضمینی گندم رسیده ایم.
نوربخش تصریح کرد: تا پایان فصل برداشت احتمالا ۱۰ هزار تن دیگر به میزان گندم خریداری شده از کشاورزان استان کرمانشاه اضافه و نهایتا میزان گندم خریداری شده از کشاورزان با احتساب گندم بذری به بیش از ۵۸۰ هزار تن خواهد رسید.
حاتمی با اشاره به اینکه سال گذشته ۶۳۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان کرمانشاه خریداری شده بود افزود: معمولا ۲۵ درصد گندم تولیدی در استان برای خود مصرفی و تامین بذر سال آتی نزد کشاورزان باقی می‌ماند، و با این احتساب میزان تولید گندم استان کرمانشاه در سال جاری حدود ۷۲۰ هزار تن خواهد بود
وی گفت: امسال بر اساس برآورد‌های اولیه پیش‌بینی می‌شد امسال میزان تولید گندم استان حدود ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار تن باشد، اما به دلیل عواملی مثل بارندگی‌های شدید فروردین و خشکی و کاهش دمای سه روزه در اردیبهشت ماه شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید گندم نسبت به این میزان برآورد اولیه بودیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه میانگین بارندگی بلند مدت استان کرمانشاه در اردیبهشت ماه ۷۰ میلیمتر است، افزود: سال گذشته در اردیبهشت ماه ۱۷۰ میلیمتر بارندگی در استان داشتیم که این میزان در اردیبهشت امسال ۲۴ میلی‌متر بود و این موضوع عملکرد مزارع گندم استان را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش میزان تولید گندم استان شد.
این مقام مسئول ادامه داد: امسال علاوه بر شرایط اقلیمی که منجر به کاهش عملکرد مزارع گندم در استان شد، به دلیل عوامل دیگری مثل پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم و نگهداری گندم تولیدی به عنوان گندم بذری برای سال آتی و گا‌ها استفاده از گندم به عنوان خوراک دام به دلیل بالا بودن قیمت جو، میزان گندم خریداری شده ازسوی مراکز خرید تحت تاثیر قرار گرفت.
حاتمی در ادامه اشاره‌ای هم به میزان پرداختی مطالبات گندمکاران داشت و افزود: تاکنون ۸۸ درصد مطالبات گندمکاران که معادل بیش از ۸۵۲ میلیارد تومان است، پرداخت شده و مابقی نیز به زودی پرداخت خواهد شد.
وی با بیان اینکه برداشت گندم ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز آینده در استان به اتمام خواهد رسید، گفت: برداشت گندم در برخی مناطق سردسیر استان کرمانشاه باقی مانده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه استان کرمانشاه در سنوات گذشته همواره رتبه پنجم تولید گندم کشور را در اختیار داشته است، گفت: امسال هم رتبه پنجم تولید گندم کشور را خواهیم داشت.

خبرگزاری صدا وسیما همدان
بهره‌برداری از ۶۰ طرح بخش کشاورزی، هفته دولت در همدان
۶۰ طرح بخش کشاورزی، هفته دولت در استان همدان به بهره برداری می رسد .
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز همدان، رئیس جهاد کشاورزی استان همدان گفت: این طرح ها شامل ۳ طرح در بخش صنایع کشاورزی، ۳۲ طرح در بخش آب و خاک، ۱۱ طرح در بخش بهبود تولیدات گیاهی و ... است.
آقای رضوانی جلال افزود: طرح ها با اعتباری افزون بر ۲۸۱ هزار و ۷۸۴ میلیون ریال و اشتغالزایی برای ۳۳۹ نفر به بهره‌برداری خواهد رسید.

ديدار نيوز
تولید ۴۰ هزار تن میوه هلو و شلیل در چهارمحال و بختیاری
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: امسال افزون بر ۴۰ هزار تن محصول از نوع میوه‌های هسته دار شامل هلو و شلیل در استان تولید شد.
ابراهیم شیرانی از آغاز برداشت محصول شلیل و هلو از باغات این استان خبر داد و اظهار داشت: با پیش بینی انجام شده در سال زراعی افزون بر ۳۶ هزار تن محصول هلو و ۴۸۰ هزار تن محصول شلیل برداشت و روانه باراز می‌شود.
وی، سطح باغات زیر کشت محصول هلو استان را ۳ هزار و ۵۵۰ هکتار و سطح زیر کشت باغات شلیل را ۱۱۵ هکتار عنوان و تصریح کرد: ۳۰ درصد از باغات بصورت نهال و غیر بارور است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری، متوسط برداشت هلو را ۸ تن در هکتار اعلام کرد و افزود: به طور متوسط برداشت این محصول باغی در هر هکتار بیش از ۵۰۰ میلیون ریال درآمدزایی برای بهره برداران دارد.
وی گفت: منطقه شوراب صغیر و کبیر، شهر سامان، هوره، چم چنگ، چم عالی و روستا‌های حاشیه زاینده رود در شهرستان سامان از تولیدکنندگان عمده این محصول در استان هستند.
شیرانی افزود: بیش از ۵ هزار هکتار از اراضی چهارمحال و بختیاری در حاشیه زاینده رود به کشت هلو و شلیل اختصاص دارد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: بیشترین محصول هلو تولیدی این استان به اصفهان، تهران، کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان ارسال می‌شود.
بگفته وی، ۴۲ هزار هکتار باغ مثمر با محصولات هسته دار و بدون هسته در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که از این میزان ۳۰ هزار هکتار بارور و ۱۲ هزار هکتار نهال و درختان غیر بارور است.
گفتنی است: در چهارمحال و بختیاری سالانه بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلات تولید می‌شود، همچنین سطح زیر کشت ۲۷۰ هزار هکتار با ۶۰ هزار بهره بردار است.

خبرگزاری صدا و سیما البرز
به منظور توسعه روشهای جدید آبیاری
کمک بلاعوض به طرح های آبیاری نوین کشاورزان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز: به ازای هرهکتار اجرای عملیات آبیاری نوین مبلغ ۱۳ میلیون تومان کمک بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز؛ موسوی گفت: توسعه روش‌های نوین آبیاری و احیاء و بازسازی قنوات را از برنامه‌های این سازمان در سال ۹۸ است.
وی افزود: اجرای ۴ هزار هکتار سیستم آبیاری تحت فشار دراراضی استان پیش بینی و در حال اجرا است.
موسوی ادامه داد: با اجرای این عملیات میزان اراضی تجهیز شده استان به حدود ۲۰ هزار هکتار می‌رسد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت: پروژه استفاده از پساب تصفیه شده در تعاونی تولید ماهدشت در سطح ۲ هزار هکتار شامل ایستگاه پمپاژ و خط انتقال و اجرای سیستم نوین آبیاری در شرف اتمام است.
وی افزود: اجرای عملیات احیاء و بازسازی قنوات نیز در سال جاری با تامین منابع مورد نیاز دنبال می‌شود.
موسوی ادامه داد: در این رابطه هیچگونه محدودیت اعتباری نداریم و هر روستایی که قنات آن نیاز به بازسازی و احیاء داشته باشد، بازسازی می‌شود.


چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

خبرگزاری ايرنا:
Ÿهزار هکتار از باغ های کرمان در تصرف مگس مدیترانه ای است
Ÿآبیاری نوین در ۱۵ هزار هکتار از زمین‌های کهگیلویه و بویراحمد اجرا شد
Ÿرئیس سازمان جنگل‌ها:۲۲ حوزه آبخیز البرز کنترل سیلاب می‌شود

خبرگزاری ايلنا:
Ÿدر گفت وگو با ایلنا مطرح شد: برنج طارم دم سیاه برای اولین بار در جنوب خراسان رضوی برداشت شد
Ÿیک مقام مسئول تشریح کرد؛ عملکرد پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی به بخش کشاورزی استان‌های سیل‌زده
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز خبر داد: تخصیص کمک بلاعوض به کشاورزان برای آبیاری نوین
Ÿ در گفت‌وگو با ایلنا عنوان شد: زیان ۴ میلیون تومانی زعفرانکاران در هر کیلوگرم محصول/ قیمت منطقی برای هر کیلوگرم زعفران، ۱۰ میلیون تومان است/ کاهش ۱۵ درصدی صادرات در سه ماه نخست سال

خبرگزاری ايسنا:
Ÿرئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان رضوی اعلام کرد:
نیاز به ۳۶ هزار پهپاد در بخش کشاورزی کشور
Ÿمعاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد:
‌کشاورزی ما آن طور که باید و شاید مکانیزه نیست
Ÿ600 تن انجیر طارم در راه بازار
Ÿپیش‌بینی تولید 180هزار تن کیوی در گیلان

خبرگزار ی آريا:
Ÿمدیر جهاد کشاورزی رامسر: برگزاري رزمايش پدافند غيرعامل مبارزه با مگس ميوه مديترانه اي در رامسر

خبرگزاری فارس:
Ÿخرید تضمینی گندم به 7 میلیون و400 هزار تن رسید

خبرگزاری مهر:
Ÿنمایشگاه هفته سبز برلین ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه برگزار می شود
Ÿیک مقام مسوول مطرح کرد:تولید ۹۵ هزار تن انجیر/فارس، بزرگترین تولیدکننده انجیرخشک
خبرگزاری پانا:
Ÿ گزارش پانا از زیان کشاورزان از تولید هندوانه در سال جاری
خبرگزاری موج:
Ÿرییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد: گردش اقتصادی 10 هزار میلیاردی مرکبات در مازندران

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿ سرپرست دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری مطرح کرد؛
ضرورت تشکیل زنجیره ارزش برای ساماندهی تولید تا عرضه انجیر/ تولید حدود ۹۵ هزار تن انجیر در کشور

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی:
Ÿ نمایشگاه هفته سبز برلین ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه برگزار می شود
Ÿ ایجاد زنجیره ارزش برای ساماندهی تولید تا عرضه انجیر ضروری است

پايگاه اطلاع رسانی و خبری جماران :
Ÿ۲۳۵ تن بادام در مرند تولید می‌شود

خبرگزاری صداو سيما چهار محال و بختياری :
Ÿ آغاز برداشت کاهو در بروجن

همشهری آنلاين :
Ÿگذر از کشاورزی سنتی به مدرن در کردستان

خبرگزاری صداو سيما کرمانشاه :
Ÿرئیس سازمان جهادکشاورزی کرمانشاه:کرمانشاه در رتبه پنج خرید گندم کشور ایستاد

خبرگزاری صداو سيما همدان :
Ÿ بهره‌برداری از ۶۰ طرح بخش کشاورزی، هفته دولت در همدان ، ۶۰ طرح بخش کشاورزی، هفته دولت در استان همدان به بهره برداری می رسد

ديدار نيوز:
Ÿتولید ۴۰ هزار تن میوه هلو و شلیل در چهارمحال و بختیاری

خبرگزاری صدا و سیما البرز:
Ÿبه منظور توسعه روشهای جدید آبیاری،کمک بلاعوض به طرح های آبیاری نوین کشاورزان
خبرگزاری ايرنا
هزار هکتار از باغ های کرمان در تصرف مگس مدیترانه ای است
به گفته مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، هزار هکتار از باغ های این استان در تصرف مگس مدیترانه ای قرار دارد.
ناصر طاهری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وجود مگس های مدیترانه ای در شهرستان های کرمان، رابر، بم و قسمتی از مناطق داوران رفسنجان گزارش شده است.
وی با اشاره به برگزاری جلسات و کارگاه های آموزشی فراوان برای کشاورزان در استان کرمان در راستای مبارزه با آفت مگس مدیترانه ای تصریح کرد: این آفت بیشتر به محصول هلو خسارت وارد کرده که قابل جبران است.
وی با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد محصول هلو در کرمان گرفتار مگس مدیترانه ای شده است اظهار داشت: شبکه های مراقبت و پیش آگاهی جهاد کشاورزی در حال رصد شرایط از نظر وجود مگس مدیترانه ای است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان از قرار دادن مواد غیرشیمایی و تله های فرمونی جذب کننده به عنوان راههای مبارزه با آفت مگس میوه خوار به صورت رایگان در اختیار کشاورزان خبر داد و گفت: کشاورزانی که به جهاد کشاورزی مراجعه کرده اند، ابزارهای مقابله با این آفت را به صورت رایگان دریافت و از خسارت باغ های خود جلوگیری کرده اند.
وی ادامه داد: در حالی که برخی کشاورزان به منظور پیشگیری از حمله مگس مدیترانه ای به باغ ها، اقدامی انجام نداده و باغ های این افراد حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد دچار خسارت شده است.
طاهری به مراجعه کارشناسان جهاد کشاورزی به منازل کشاورزان و نصب برگه های اطلاع رسانی بر در منازل این افراد در زمینه راههای مقابله با مگس مدیترانه ای خبر داد و افزود: همچنین احتمال ورود مگس مدیترانه ای به باغات از طریق تریبون نماز جمعه و ائمه جماعات نیز به کشاورزان هشدار داده شده است.
وی از کشاورزان خواست به شبکه های مراقبت کشاورزی مراجعه و اطلاعات فنی لازم را در مورد مگس مدیترانه ای از کارشناسان دریافت کنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان اظهار داشت: ردیابی این آفت از طریق نصب تله های جلب کننده فرمونی (تری مدلور)، تغذیه ای (سراتراپ) و تله های زرد چسبنده و مشاهده خسارت آفت روی میوه با ثبت مشخصات کامل باغ و تعداد درختان موجود در تمامی شهرستان استان در حال انجام است.
وی افزود: در راستای آگاهی کشاورزان، اطلاع رسانی و آموزش بهره برداران نیز در زمینه شناسایی و کنترل آفت به صورت آموزشهای گروهی و انفرادی، ارسال پیام کوتاه، بروشور، نصب بنر، فضای مجازی و غیره اقداماتی انجام و از کشاورزان خواسته شده به منظور کنترل آفت اقدام به برداشت به موقع میوه ها یا برداشت زود هنگام و نیز جمع آوری و انهدام میوه های آلوده کنند.
وی در ادامه گفت: مدیریت حفظ نباتات استان کرمان نسبت به تهیه طرح کنترل این آفت اقدام کرده که بر اساس آن چنانچه کشاورزان نسبت به خرید پروتئین هیدرولیزات از کلینیک های گیاهپزشکی اقدام کنند و به اندازه یک سوم میزان خریداری شده به صورت رایگان دریافت خواهند کرد.
طاهری، آفت مگس مدیترانه ای را خطرناک عنوان کرد و گفت: این آفت قادر است به میوه ۳۰۰ گونه گیاه گرمسیری و سردسیری خسارت وارد کند.
وی اظهار داشت: مگس مدیترانه ای به محض تغییر رنگ میوه ها به سمت رسیدگی، جذب میوه می شود و بعد از تخم گذاری روی سطح میوه بعد از یک هفته لارو حشره وارد میوه و موجب له شدگی، گندیدگی و ریزش میوه خواهد شد.
وی تاکید کرد: امکان مبارزه شیمیایی با آفت مگس مدیترانه ای وجود ندارد لذا در راستای کاهش خسارت ناشی از این آفت باید مبارزه تلفیقی انجام شود.
وی به شرایط اقلیمی استان کرمان اشاره و تصریح کرد: آفت مگس مدیترانه ای توانایی تولید چهار تا پنج نسل در سال را دارد و یک جفت نر و ماده قادر هستند به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانه میوه خسارت وارد کنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان ادامه داد: اگر هر میوه بین ۵۰ تا ۲۵۰ گرم وزن داشته باشد هر جفت مگس مدیترانه ای می توانند ۵۰ تا ۲۰۰ تن میوه را از بین ببرند.
وی تاکید کرد: رفتار متغیر این آفت، دامنه میزبانی آن را افزایش داده لذا در طول فصل رسیدن میوه های مختلف از جمله مرکبات، خرما و غیره می تواند به تمام محصولات استان خسارت وارد کند.
طاهری افزود: این آفات از سال ۹۶ از طریق منطقه جنوب کرمان وارد استان و امسال در شهریور ماه در مناطقی از گلباف، ماهان، چترود و راور مشاهد شد و در سایر مناطق استان نیز در حال ردیابی است.
وی به کشاورزان توصیه کرد: با توجه به راهنمایی های کارشناسان گیاه پزشکی و کشاورزی در راستای کنترل آفت مگس مدیترانه ای تلاش کنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان تاکید کرد: در صورت کنترل نشدن مگس مدیترانه ای این آفت توانایی از بین بردن ۱۰۰ درصد انواع محصولات را دارد.
طاهری با بیان اینکه زمان رسیدن میوه های مختلف در استان کرمان از اردیبهشت تا دی و اواخر بهمن ماه است گفت: تمام میوه های موجود در استان می توانند میزبان این آفت باشند لذا نیاز است کشاورزان با نظر کارشناسان گیاه پزشکی نسبت به مبارزه با آن اقدام کنند.
طاهری از کشاورزان خواست، میوه های مشکوک و آلوده را وارد باغ نکنند، میوه های آلوده را برداشت و نسبت به امحای آنها از طریق سوزاندن و یا دفن در عمق خاک اقدام کنند.
وی به کشاورزان توصیه کرد: میوه های مناطق آلوده را قبل از تغییر رنگ و رسیده شدن کامل از درخت جدا کنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان توصیه کرد: شفیره آفت در عمق چند سانتی متری عمق خاک به سر می برد لذا توصیه می شود کشاورزان مبارزه را از طریق شخم و در هنگام خواب زمستانه اجرا کنند تا شفیره آفت در عمق خاک از بین برود.
طاهری افزود: در راستای کنترل آفت از موسسات تحقیقاتی و علمی، استانداری، سازمان برنامه بودجه و پدافند غیرعامل در راستای تامین اعتبار و مبارزه با آفت دعوت شده است.
مگس میوه سال قبل نیمه مرداد در ماهان و گلباف مشاهده شد و این آفت توانایی از بین بردن ۱۰۰ درصد محصول را دارد و زمانی که میوه تغییبر رنگ می دهد و به سمت رسیده شدن می رود به میوه حمله می کند.
طاهری گفت: مگس مدیترانه ای سال قبل بیشتر بر روی انجیر و هلو خود را نشان داد.
وی به کشاورزان توصیه کرد: با شبکه مراقبت جهاد کشاورزی همکاری و باغ های خود را به صورت ویژه پایش کنند.
استان کرمان به عنوان قطب کشاورزی قدرتمند با دارا بودن ۲۴ درصد باغات کشور و تولید سالانه سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول در بخش کشاورزی قدرتمند اکنون این عرصه سیمرغ گونه به جولانگاه مگس مدیترانه ای تبدیل شده است.

آبیاری نوین در ۱۵ هزار هکتار از زمین‌های کهگیلویه و بویراحمد اجرا شد
مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی در ۱۵ هکتار از زمین‌های کشاورزی استان از سال ۱۳۹۲ تاکنون اجرا شده است.
عبدالعلی بهاءالدینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون ۳۴ هزار هکتار از زمین های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به سیستم های نوین آبیاری تجهیز شده است.
وی با اشاره به اینکه ۸۵هزار هکتار زمین آبی در استان وجود دارد افزود: نسبت اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار به زمین های آبی در کهگیلویه و بویراحمد بالاتر از میانگین کشور است.
مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: امسال تاکنون طرح های آبیاری نوین در ۷۰۰ هکتار از زمین های آبی استان اجرا شده است.
وی عنوان کرد: هم اکنون تجهیز یکهزار هکتار از زمین های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به سیستم های آبیاری نوین در دست اجراست.
بهاءالدینی با اشاره به اینکه ۸۵درصد از اعتبار مورد نیاز اجرای طرح های آبیاری نوین از سوی دولت به صورت بلاعوض تامین می شود و بقیه سهم آورده کشاورزان است افزود: هم اکنون برای اجرای هر هکتار آبیاری قطره ای و بارانی بین ۸۰ تا ۱۳۰ میلیون ریال از سوی دولت پرداخت می شود.
وی افزایش بهره‌وری، سهولت آبیاری، امکان آبیاری زمین‌های شیب دار و جلوگیری از شست و شوی بی‌رویه خاک، صرفه جویی در نیروی کار و پیشگیری از کارهای سخت را از جمله مزایای استفاده از روش‌های نوین آبیاری ذکر کرد.
استان ۷۲۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد یک درصد مساحت ایران را در اختیار دارد.
این استان ۲۷۰ هزار هکتار زمین‌ کشاورزی دارد.
آبیاری‌ نوین به معنای آبرسانی به کشتزار و باغ توسط تجهیزات تحت فشار به دو شکل قطره‌ای و بارانی است.
بازده آبیاری بارانی تا ۷۰ درصد و آبیاری قطره‌ای تا ۹۵ درصد اعلام شده است به این معنا که با اجرای آبیاری بارانی تا ۲۰ درصد و با آبیاری قطره ای تا پنج درصد آب هدایت شده به زمین کشاورزی تلف می ‌شود.
این در حالی است که در آبیاری به روش سنتی حتی با همه روشهای صرفه جویی بازده آبیاری حداکثر ۵۰ درصد است.
هم اکنون هشت میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی آبی در ایران وجود دارد که تاکنون بیش از۲ میلیون هکتار آن به سامانه نوین آبیاری مجهز شده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها:
۲۲ حوزه آبخیز البرز کنترل سیلاب می‌شود
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برای سال جاری در ۲۲ حوزه آبخیز استان البرز، عملیات مختلف آبخیزداری و عموما مکانیکی با اولویت کنترل سیلاب و فرسایش در نظر گرفته شده و عملیات اجرایی آن آغاز شده است.
به گزارش سازمان جنگل ها،«خلیل آقایی» در دیدار با استاندار البرز اظهار داشت: در تفاهم‌نامه استانداری البرز و سازمان جنگل‌ها و مراتع برای اختصاص بودجه مناسب جهت انجام عملیات آبخیزداری در سال ۹۸ این استان برنامه ریزی شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر نقش مردم در تصمیم‌گیری و اجرای پروژه‌های منابع‌طبیعی و اجرای عملیات بیولوژیک آبخیزداری از جمله کپه‌کاری، بذرپاشی و نهالکاری افزود: هیچ راهی بهتر و اثربخش‌تر از مشارکت‌دهی خود مردم در اجرای این وظایف وجود ندارد و مردم خودشان بهترین مجری و ناظر هستند و باید در تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اجرای پروژه‌ها حضور قوی داشته باشند.
آقایی به آماده‌سازی بستر مشارکت مردمی در حفاظت و توسعه عرصه های منابع طبیعی اشاره کرد و از بند ب ماده ۲۹ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه به عنوان تبلور مشارکت دهی مردم در مدیریت و توسعه عرصه‌های منابع طبیعی نام برد.
اختصاص ۸۰ میلیارد تومان به پروژه های منابع طبیعی
استاندار البرز هم در این دیدار اظهار داشت: فعالان حفاظت از عرصه‌های منابع‌طبیعی با عشق پایدار به طبیعت به وظایف خود عمل می‌کنند و شغلی حساس دارند.
عزیز الله شهبازی با اشاره به تفاهم‌نامه‌ استانداری البرز با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: ۴۳ میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی و ۳۷ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری، جنگل‌کاری و بیابان‌زدایی البرز اختصاص یافته است و امیدوارم با توجه به اهمیت موضوع، این اعتبارات افزایش یابد.
استاندار البرز گفت: مردم مناطق مختلف استان از اجرای عملیات آبخیزداری در سال گذشته رضایت دارند و با توجه به اثربخشی این پروژه‌ها خواستار افزایش اعتبارات این بخش و گسترش اجرای آنها در سال جاری هستند.
وی مدیریت صحیح در حوزه مرتعداری و انجام دقیق پروژه‌های آبخیزداری البرز را در کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از سیل و سیلاب‌های فصلی بسیار موثر دانست و گفت: علیرغم اینکه استان البرز در فروردین ماه امسال، رتبه چهارم کشوری را از نظر حجم بارش‌ها داشت ولی بخاطر اجرای خوب و مناسب عملیات آبخیزداری و کنترل سیلاب و پیشگیری از وقوع آن، هیچ گونه خسارتی را شاهد نبودیم.

خبرگزاری ايلنا
در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:
برنج طارم دم سیاه برای اولین بار در جنوب خراسان رضوی برداشت شد
برنج طارم دم سیاه برای اولین بار در جنوب خراسان‌ رضوی ، دهستان زیبد گناباد در شالیزاری به مساحت 1000متر برداشت شد.
حسن صباغ در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در گناباد، گفت: کاشت برنج در شهرستان گناباد به لحاظ اقلیم جغرافیایی و آب و هوایی دارای مزیت‌هایی نسبت به شمال ایران است.
کارآفرین و‌ کشاورز نمونه دهستان زیبد گناباد ادامه داد : سطح زیر کشت برنج در دهستان زیبد گناباد زمینی به مساحت 3000 متر که سه نوع برنج از مرغوبترین برنج‌های ایران و‌ گیلان از نوع برنج طارم دم سیاه ، برنج هاشمی و ‌نوعی با کیفیت از برنج‌ هاشمی گیلان با نام (جمشید) را در خود پرورانده است.
صباغ گفت : اولین نوع برداشت برنج در گناباد برنج طارم دم سیاه، در سطح زیر کشت به مساحت 1000متر است، که در کاشت انواع برنج علاوه براعضای خانواده از 5 نفر کارگر در مرحله نشاء کاری و 5 نفرکارگر در مرحله برداشت محصول به صورت ثابت استفاده شده ، که این امر اشتغالزایی پایدار کشت برنج در گناباد در افزایش سطح زیرکشت ، از مرحله نشاء کاری بوته برنج ، مرحله برداشت و درو ، تا مرحله بسته بندی و وارد چرخه صنعت را در آینده در برخواهد داشت.
وی علاوه برکشت محصولات و سیفی جات گوناگون، برنج را با‌هزینه شخصی و‌ بدون کمک و ‌دریافت تسهیلات و در مرحله مقدماتی جهت مصارف اعضای خانواده کاشت کرده و معتقد است به دلیل کویری بودن شهرستان گناباد و آب و خاک با کیفیت منطقه براکوه گناباد محصولات و ازجمله برنج طعم و عطری بسیار بهتر از نمونه برداشت شده آن‌ در شمال کشور دارد .
صباغ اذعان کرد: در کاشت برنج دهستان ‌زیبد با استفاده از آب قنات و استفاده بهینه از هدر رفت سفره های آب سطحی ، نه تنها با مشکل کم آبی مواجه نشده ایم بلکه بهترین استفاده از آبهای سطحی و مصرف بهینه از هدر رفت آب تا حدود 50 و 60% را عملا تجربه کرده ایم‌ .
این کارآفرین نمونه گفت:در شمال کشور برنج به دلیل بارندگی فراوان،معمولا یک چین دارد اما در دهستان زیبد ما شاهد این مزیت هستیم که بعد از برداشت اولیه و جمع آوری محصول ساقه های نیمه بریده را دوباره آبیاری و چین دوم نیز داشته باشیم‌.
حسن صباغ دارای مدرک لیسانس حسابداری و با تجربه یک دهه زندگی در شمال ایران به عنوان کارآفرین خلاق از مسئولین حوزه کشاورزی و اهالی دهستان‌ زیبد ،قصد دارد با همکاری و‌ بالابردن سطح زیر کاشت برنج و هموار کردن‌ راه برای اشتغالزایی پایدار در منطقه براکوه تلاش کند علاوه بر دخیل کردن جوانان و نوجوانان و ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان‌ دانشگاهی از دغدغه بیکاری جوانان کاسته و نهادینه کردن فرهنگ استفاده بهینه و بهره وری از‌کمترین امکانات را گسترش داده و امیدوار است در آینده تا 85% با افزایش سطح زیر کشت برنج بتوان از هدر رفت آبهای سطحی جلوگیری کرد.

یک مقام مسئول تشریح کرد؛
عملکرد پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی به بخش کشاورزی استان‌های سیل‌زده
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی، عملکرد پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات قرض الحسنه بانکی به بخش کشاورزی استان های سیلزده را تشریح کرد.
به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید محمد موسوی اظهار داشت: در اجرای مصوبات دولت جهت پرداخت کمک بلاعوض به خسارت دیدگان از سیل در بخش کشاورزی، تا تاریخ ۲۸ مرداد ماه سال جاری، تعداد ۱۹۴ هزار و ۵۱ پرونده به مبلغ ۱۰۱۸۴ میلیارد ریال در کمیته های تخصصی شهرستان های خسارت دیده از سیل در استان های خوزستان، لرستان، گلستان، مازندران، کرمانشاه، کردستان، فارس، اصفهان، البرز، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، همدان، آذربایجان غربی، تهران، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، گیلان، ایلام، یزد، قم، قزوین، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان پس از بازدید میدانی، بررسی و تایید شده و تعداد ۹۷ هزار و ۶۷۴ پرونده به مبلغ ۵۴۹۰ میلیارد ریال پس از بررسی، مورد تصویب کارگروه استانی قرار گرفته است.
وی افزود: در استان‌های گلستان، مازندران، خوزستان، لرستان، همدان، اصفهان، کردستان و فارس تعداد ۳۵ هزار و ۵۸۶ پرونده به مبلغ ۳۱۸۰ میلیارد ریال به مرحله پرداخت رسیده است که بر اساس ماده ۴ دستورالعمل اجرایی ابلاغی شماره ۶۷۵۸-۰۲۰ مورخ ۹-۴-۹۸ وزیر جهاد کشاورزی، متناسب با میزان تخصیص، ۵۰ درصد مبلغ مذکور به حساب خسارت دیدگان واریز گردید.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی درباره پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بانکی به خسارت دیدگان از سیل در بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: تا تاریخ ۲۸ مرداد ماه، تعداد ۷۲ هزار و ۴۰۳ پرونده به مبلغ ۵۶۱۳ میلیارد ریال از طریق سازمان جهاد کشاورزی استان های خوزستان، گلستان، لرستان، مازندران، کرمانشاه، کردستان، سمنان، فارس، البرز، همدان، آذربایجان غربی، یزد، ایلام، قزوین، خراسان جنوبی، گیلان، اصفهان و چهارمحال و بختیاری به بانک های عامل معرفی و در استان های خوزستان، گلستان، لرستان، مازندران، کردستان، کرمانشاه، ایلام، فارس و همدان جمعا تعداد ۶ هزار و ۸۲۲ پرونده به مبلغ ۸۲۵ میلیارد ریال به خسارت دیدگان پرداخت شده است.
موسوی یادآور شد: از کل پرونده های معرفی شده مذکور؛ ۵۲ درصد به بانک کشاورزی، ۱۷ درصد به بانک ملی، ۱۰ درصد به بانک سپه، ۵ درصد به بانک ملت، ۳ درصد به بانک توسعه تعاون، ۶ درصد به بانک صادرات، ۵ درصد به بانک تجارت و ۲ درصد به بانک رفاه کارگران ارسال شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز خبر داد:
تخصیص کمک بلاعوض به کشاورزان برای آبیاری نوین
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: به ازای هر هکتار اجرای عملیات آبیاری نوین مبلغ 13 میلیون تومان کمک بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.
به گزارش ایلنا، سید مجید موسوی توسعه روش‌های نوین آبیاری و احیاء و بازسازی قنوات را از برنامه‌های این سازمان در سال 98 عنوان کرد و گفت: اجرای 4 هزار هکتار سیستم آبیاری تحت فشار در اراضی استان پیش بینی و در حال اجرا است. در این رابطه به ازای هر هکتار اجرای عملیات آبیاری نوین مبلغ 13 میلیون تومان کمک بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
وی افزود: با اجرای این عملیات میزان اراضی تجهیز شده استان به حدود 20 هزار هکتار بالغ می شود.
موسوی اظهار داشت: پروژه استفاده از پساب تصفیه شده در تعاونی تولید ماهدشت در سطح 2000 هکتار شامل ایستگاه پمپاژ و خط انتقال و اجرای سیستم نوین آبیاری در شرف اتمام است
وی عنوان کرد: اجرای عملیات احیاء و بازسازی قنوات نیز در سالجاری با تامین منابع مورد نیاز با جدیت دنبال می شود. در این رابطه هیچگونه محدودیت اعتباری نداریم و هر روستایی که قنات آن نیاز به بازسازی و احیاء داشته باشد اقدام خواهد شد.

در گفت‌وگو با ایلنا عنوان شد:
زیان ۴ میلیون تومانی زعفرانکاران در هر کیلوگرم محصول/ قیمت منطقی برای هر کیلوگرم زعفران، ۱۰ میلیون تومان است/ کاهش ۱۵ درصدی صادرات در سه ماه نخست سال
عضو شورای ملی زعفران در مورد قیمت خرید زعفران نو در سال‌جاری گفت: پیش بینی می‌شود هر کیلوگرم زعفران نو در سال‌جاری ۶ تا ۸ میلیون خریداری شود در حالی که با توجه به افزایش هزینه تمام شده تولید در سال‌جاری، قیمت خرید هر کیلوگرم زعفران از کشاورزان نباید کمتر از ۱۰ میلیون باشد.
علی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با عنوان این مطلب،افزود: زیان 4 میلیون تومانی در هر کیلوگرم زعفران موجب بی‌رغبتی کشاورزان به تولید می‌شود که برای جلوگیری از آن باید تدبیری اندیشید.
وی قیمت معامله هر کیلوگرم زعفران در بازار داخلی را 7 تا 12 میلیون تومان تومان عنوان کرد.
وی درباره دلیل کاهش صادرات زعفران در ماه اخیر را تعطیلات تابستانی شرکت‌های اروپایی دانست و گفت: شرکت‌های اروپایی در حال سپری کردن تعطیلات تابستانی خود هستند و هر ساله این امر موجب کاهش مقطعی صادرات زعفران می‌شود.
حسینی تاکید کرد: البته کاهش صادرات زعفران در 2 تا 3 ماه آیند نیز ادامه خواهد داشت چراکه در آستانه فصل برداشت محصول هستیم و مشتریان ترجیح می‌دهند منتظر ورود زعفران نو به بازار باشند.
وی با تاکید بر اینکه در مجموع سال خوبی را برای صادرات زعفران طی نکرده‌ایم،‌ اظهار کرد: در سه ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 15 درصدی صادرات زعفران روبه‌رو بوده‌ایم.
این عضو شورای ملی زعفران میزان صادرات زعفران در سه ماهه نخست سال گذشته را بیش از 50 تن عنوان کرد درحالی که در سال‌جاری حداکثر میزان صادرات زعفران کمی بیش از 40 تن بوده است.
حسینی قیمت حال حاضر هر کیلوگرم زعفران ایرانی در بازارجهانی را 700 تا 1000 یورو اعلام کرد.

خبرگزاری ايسنا
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان رضوی اعلام کرد:
نیاز به ۳۶ هزار پهپاد در بخش کشاورزی کشور
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی گفت:۳۶ هزار پهپاد برای کشاورزی در کشور نیاز است که می‌تواند کود و بذر را در بازه زمانی کوتاه و به صورت دقیق در اختیار کشاورز و زمین کشاورزی قرار دهند.
به گزارش ایسنا، محمدعلی قنادزاده امروز در نشست خبری با موضوع آب، خاک و اشتغال جوانان در محل این سازمان، اظهار کرد: هر پهپاد می‌تواند برای دو تا سه نفر اشتغالزایی ایجاد کند. استفاده از سنجنده‌ها یا تکنولوژی‌های هوا فضا در پایان‌نامه‌ها بسیار دیده می‌شود اما در عرصه فعالیت نقششان کمرنگ است.
وی با بیان اینکه اشتغال یکی از مهم‌ترین پارامترهای کشور مخصوصا در بخش کشاورزی است، افزود: در تمام کشور دنبال افزایش اشتغال هستند اما ما دنبال افزایش اشتغالی هستیم که بهره‌وری هم با آن بالاتر رود.
وی ادامه داد: ما قصد داریم از فارغ‌التحصیلان استفاده کنیم. در کشور نزدیک ۲۵۰ هزار عضو در سازمان‌های نظام مهندسی و در استان بیش از ۱۷ هزار عضو وجود دارد که ثبت نام کردند و ۴ هزار نفر فعال هستند. یکی از وظایف سازمان نظام مهندسی این است که بتواند زمینه‌های اشتغال را ایجاد کند. وظیفه ما این نیست که شغل ایجاد کنیم، وظیفه ما این است که وارد زمینه‌ای شویم که فرد آموزش دیده و با دید خود شغل انتخاب کند.
وی افزود: این روزها بحث کشاورزی بسیار پررنگ است. مقامات مختلف دنبال این هستند که استان به عنوان استان پربازده در بحث کشاورزی افزایش راندمان و بهره‌وری داشته و در این قضیه در کشور حرف داشته باشد.
وی ادامه داد: برخی شهرستان‌های ما مثل نیشابور نمونه هستند که از نظر تولید شیر، گوشت و نهاده‌ها نمونه است. می‌خواهیم این را به تمام استان‌ها تسری دهیم که افراد فارغ‌التحصیل، متخصص و جوان که دنبال کار، توسعه و بهره‌وری می‌گردند، می‌توانند این کار را انجام دهند.
قنادزاده با بیان اینکه ما برنامه عملیاتی نوشتیم که سالانه نزدیک ۴۰۰ نفر جذب حوزه کشاورزی شوند و زمینه‌سازی کنیم، عنوان کرد: این زمینه‌سازی‌ها را در ۱۹ بند عملیاتی در داخل استان و در ۶ بند اصلی در داخل کشور برنامه‌ریزی می‌کنیم. یکی از بندهای مهم و زمینه‌ساز، بحث استفاده از تکنولوژی‌های نوین است.
وی ادامه داد: کشاورزی ما قدمت زیادی دارد اما اگر دنبال بهره‌وری آب، بالا بردن عملکرد محصول و وارد کردن تکنولوژی‌های نوین در عرصه کار هستیم باید افراد متخصص وارد شوند. دیدگاه سنتی به عنوان تجربه خوب است اما نباید دنبال دیدگاه سنتی صرف برویم، باید سنت را با تکنولوژی و مدرنیزه ترکیب کنیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی ادامه داد: دنبال برگزاری همایش و ایجاد مجله در خصوص تکنولوژی‌های نوین کشاورزی هستیم. در این زمینه تفاهم‌نامه‌های مختلفی با دستگاه‌های اجرایی، خصوصی، اتحادیه‌ها و انجمن‌ها بستیم و فارغ‌التحصیل و نیاز شغلی را مشخص کرده و گفتیم چه کارهای مشترکی می‌توانیم انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه برنامه‌ها در کشور سه دسته استراتژیک، تاکتیکی و عملیاتی هستند، تصریح کرد: ما وارد برنامه عملیاتی شدیم. این کار دوم ما در بسترسازی بود. کار سوم این بود که با دستگاه‌های دولتی وارد صحبت شدیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی اضافه کرد: با استانداری وارد صحبت شدیم تا ما را در طرح مثلث توسعه اقتصادی خود شریک کنند تا در بخش آموزش و تسهیلگری وارد عمل شویم. در فریمان و داورزن تفاهم‌نامه‌هایی را با فرمانداران نوشتیم تا وارد عرصه شویم. صحبت ما این است که بهره‌برداری در آب، خاک و اشتغال را در استان بالا ببریم.
قنادزاده بیان کرد: در استانی ۱۱.۶ میلیون هکتار وسعت زمین‌هایش است و ما فقط ۱.۲ میلیون هکتار به عنوان زمین زراعی و باغ استفاده می‌کنیم که جای افرایش دارد. دیکی از مشکلات کشاورزی وارد نشدن تکنولوژی‌ها است که موجب شده برخی از فارغ‌التحصیلان ما نتوانند کار و شغل مناسب خود را پیدا کنند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی گفت: در کشور آمار اشتغال کشاورزی وجود دارد که دو قسمت فوق دیپلم به بالا با رشته‌ کشاورزی و غیر کشاورزی و نزدیک ۳ درصد بوده که در استان این عدد مقداری پایین‌تر است زیرا کشاورزی ما سنتی بوده و این مشکل ما و نیاز جوان است. تا زمانی که بهره‌بردار را آموزش ندهیم و توجیهش نکنیم، نمی‌توانیم بهره‌وری را افزایش دهیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد:
‌کشاورزی ما آن طور که باید و شاید مکانیزه نیست
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۱۲ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان زیر کشت پاییزه می رود.
«شهرام عسکری» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا‌ افزود: از این میزان ۷۸ هزار هکتار کشت گندم آبی ۲۶ تا ۲۷ هزار هکتار جو ۷ هزار هکتار کلزا و ۳۰۰ هکتار چغندر است.
وی با اشاره به آمادگی جهاد کشاورزی برای کشت پاییزه در استان اظهار کرد: بذر مورد نیاز و ادوات مکانیزه به اندازه کافی داریم و نهادهای کشاورزی نیز در اختیار کشاورزان قرار می دهیم.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: امسال منابع آبی استان نسبت به سال قبل بهتر بوده اما باید در خصوص مصرف آب نیز صرفه جویی صورت گیرد.
عسکری تصریح کرد: ۴۰ درصد اراضی کشاورزی استان به سیستم های آبیاری نوین مجهز هستند که برنامه داریم سالانه ۲ تا ۳ هزار هکتار به این میزان اضافه کنیم.
وی در خصوص مشکلات کشت ادامه داد: متاسفانه برخی از کشاورزان از بذر خود مصرفی استفاده می کنند که بذر تولیدی استان به سایر استان ها ارسال می شود ۶ شرکت تولید بذر با ظرفیت ۲۰۰۰ تن در استان فعالیت دارند که در صورت نیاز کشاورزان و متقاضی خرید بودن، می توانیم ۲ برابر بذر موجود تولید داشته باشیم.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: جهت تامین کود مورد نیاز کشاورزان استان آمادگی داریم و تاکنون مشکلی در این خصوص نداشته‌ایم.
عسکری بیان کرد: هنوز کشاورزی ما آن طور که باید و شاید مکانیزه نیست و طی چهار سال اخیر ۳۰۰ نفر کارشناس کشاورزی در استان استخدام و به کارگیری شد و مشکلی در خصوص نیروی انسانی نداریم اما از کشاورزان انتظار داریم که درخصوص کشت از این کارشناسان استفاده کنند.

600تن انجیر طارم در راه بازار
طبق پیش‌بینی‌ها، طارمی‌ها امسال 600 تن انجیر روانه بازار می‌کنند.
به گزارش ایسنا، طارم یکی از شهرستان‌های مستعد استان زنجان در حوزه کشاورزی است که سالانه سهم بسیار زیادی در حوزه تامین مایحتاج کشاورزی استان ایفا می‌کند.
تنوع بالای آب و هوایی هندوستان ایران سبب شده است که این شهرستان از ظرفیت بالایی در کشت انواع محصولات برخوردار باشد، تا جایی که کشاورزان طارمی سالانه بیش از ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات را روانه بازار می‌کنند که در این بین سهم زیتون از همه محصولات بیشتر است.
این روزها که همه جای طارم رنگ کار و تلاش به خود گرفته است، کشاورزان طارمی مشغول برداشت انجیر از ۱۳۰ هکتار از باغ‌های خود هستند. پیش‌بینی می‌شود امسال 600 تن انجیر در طارم توسط ۲ هزار و ۷۰۰ نفر روز برداشت و روانه بازار مصرف شود. از مهم‌ترین ارقام انجیر در طارم می‌توان به کشانی سفید، کشانی سیاه و زرد کلوچ اشاره کرد که با برداشت آن‌ها 45 میلیارد ریال عاید بهره‌برداران خواهد شد.
عملکرد متوسط انجیر در باغ‌های این شهرستان در حال حاضر چهار تن در هکتار است، از این میزان سطح زیرکشت، ۱۲۹ هکتار بارور و ۹ هکتار غیربارور است. انجیر طارم از باکیفیت‌ترین انجیرهای کشور است که همین امر سبب شده علاوه بر زنجان به استان‌های هم‌جوار نیز صادر شود. برداشت انجیر در شهرستان طارم از مرداد ماه آغاز می‌شود و با توجه به زمان رسیدن ارقام مختلف تا اواخر شهریور ادامه می‌یابد.

پیش‌بینی تولید 180هزار تن کیوی در گیلان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: پیش‌بینی می‌شود در سالجاری ۱۸۰ هزار تن تولید کیوی در استان داشته باشیم.
علی درجانی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه تا چند روز آینده برداشت کیوی از باغات کیوی گیلان آغاز می شود، گفت: پیش‌بینی می‌شود در سالجاری ۱۸۰ هزار تن تولید از این محصول در استان داشته باشیم.
وی افزود: میزان باغات کیوی در گیلان بالغ بر ۵ هزار هکتار است و مشاهدات عینی حاکی از آنست که امسال بیش از سال گذشته کیوی برداشت خواهد شد.
درجانی با اشاره به اینکه شرایط آب و هوایی مناسب یکی از دلایل افزایش محصول در باغات کیوی استان است،ادامه داد: استان گیلان در زمینه سطح کشت کیوی در کشور دارای رتبه دوم است لذا این محصول یکی از محصولات شاخص استان به شمار می‌رود.
وی خاطرنشان کرد: استان‌های گیلان و مازندران در زمینه تولید محصول کیوی پیشگام هستند لذا ۷۰ هزار تن از صادرات محصول کیوی در سال ۹۷ مربوط به گیلان بود.
درجانی با اشاره به اینکه استان گیلان از لحاظ سطح کشت محصول کیوی در کشور دوم است، از صادرات ۲۳۰ هزار تن محصولات کشاورزی در گیلان خبر داد و افزود: اقدامات خوبی برای توسعه تولید محصول کیوی در استان در حال انجام است که افزایش نهالستان‌ها، تأسیس تعاونی کیوی‌کاران گیلان، پژوهشکده مرکبات در رامسر که ایستگاه تحقیقاتی آن در آستارا راه‌اندازی شده از جمله این اقدامات به شمار می‌رود.
درجانی، توسعه تولید کیوی را یکی از اولویت های کاری این شهرستان عنوان کرد و به نیاز استان گیلان به ظرفیت ۴۰۰ هزار تن سردخانه فعال اشاره کرد و گفت: عمده سردخانه‌های ما در شهرستان‌های تالش، رودسر و رشت وجود دارد و یکی از سیاست‌های دولت بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی این بوده که هیچ گونه محدویتی در صدور مجوز سردخانه ایجاد نشود.
وی گفت: شهرستانهای تالش و رودسر قطب تولیدکننده کیوی در گیلان هستند و به دلیل کیفیت بالای کیوی های گیلان این محصول از بازار پسندی بسیار خوبی برخوردار است و در حال حاضر روسیه از مشتری های مهم کیوی گیلان است.

خبرگزاری آريا
مدیر جهاد کشاورزی رامسر:
برگزاري رزمايش پدافند غيرعامل مبارزه با مگس ميوه مديترانه اي در رامسر
مدیر جهاد کشاورزی رامسر از برگزاری رزمایش استانی پدافند غیرعامل مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای در دو منطقه این شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگاراریادفترمازندران درشهرستان رامسر، فرزاد نوائیان گفت: عملیات رزمایش مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای همزمان با دیگر شهرستان‌های استان در دو منطقه از شهرستان رامسر اجرا شد.
وی ادامه داد: این رزمایش در دهستان سخت سر با حضور بخشدار بخش مرکزی، رییس اداره منابع طبیعی، رییس اداره چای، رییس اداره دامپزشکی، رییس اداره صنعت، معدن و تجارت، رییس جمعیت هلال احمر، رییس اتاق اصناف شهرستان رامسر و جمعی از کارشناسان و باغداران منطقه در باغ یک هکتاری روستای تنگدره رامسر برگزار و در ادامه اهمیت و نحوه مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای برای حاضرین شرکت کننده در مراسم رزمایش پدافند غیرعامل مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای تشریح و با نحوه تله گذاری و جمع آوری میوه های ریخته شده پای درختان بر اثر این آفت آشنا شدند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رامسر افزود: این رزمایش بصورت همزمان در یکی از باغات حوزه جهاد کشاورزی شهید رحیمیان دهستان چهل شهید از بخش دالخانی و در روستای راجوب شهرستان رامسر با شرکت جمعی از باغداران، دهیاران و اعضای شورای اسلامی بخش دالخانی با هدف آموزش و آشنایی بیشتر باغداران با دوره ی زندگی، خسارت و روش های کنترل آفت مگس میوه مدیترانه ای برگزار شد.

خبرگزاری فارس
خرید تضمینی گندم به 7 میلیون و400 هزار تن رسید
از شروع عملیات خرید تضمینی گندم تاکنون بیش از 7 میلیون و400 هزار تن گندم درقالب یک میلیون و 216 محموله از کشاورزان کشور خریداری شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران،‌ از شروع عملیات خرید تضمینی گندم تاکنون بیش از 7 میلیون و400 هزار تن گندم درقالب 1 میلیون و 216محموله از کشاورزان کشور خریداری شده است.
بهای این مقدار گندم خریداری شده در کشور بالغ بر 128هزار و 22 میلیارد ریال است.
براساس این گزارش، تاکنون بیش از 87 درصد بالغ بر 111 هزار و 363 میلیارد ریال از مطالبات گندم‌کاران کشور پرداخت شده است.
در این گزارش آمده است: بیشترین مقدار گندم در استان های خوزستان، کردستان ، فارس ، گلستان و کرمانشاه خریداری شده است.
این گزارش می افزاید: همچنین مقدار 347 هزار و 76 تن دانه روغنی کلزا از کلزاکاران کشور خریداری شده است.

خبرگزاری مهر
نمایشگاه هفته سبز برلین ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه برگزار می شود
نمایشگاه هفته سبز برلین با محوریت محصولات غذایی و کشاورزی ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه سال جاری برگزار می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارتخانه اظهارداشت: بنابر اطلاعات دریافت شده از وزارت امور خارجه کشورمان، مقرر است نمایشگاه هفته سبز برلین با محوریت محصولات غذایی و کشاورزی در تقویم زمانی ۱۷ تا ۲۶ ژانویه ۲۰۲۰ میلادی برابر با ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه سال جاری در خلال برگزاری دوازدهمین نشست وزرای کشاورزی جهان در کشور آلمان برگزار شود.
هومن فتحی افزود: شرکت های دارای غرفه در نمایشگاه هفته سبز برلین امکان فروش محصولات خود را نیز خواهند داشت.

یک مقام مسوول مطرح کرد:
تولید ۹۵ هزار تن انجیر/فارس، بزرگترین تولیدکننده انجیرخشک
یک مقام مسوول گفت: میزان تولید انجیر در کشور، حدود ۹۵ هزار تن از سطحی بالغ بر ۶۰ هزار هکتار است و استان فارس بزرگترین تولید کننده انجیر خشک در کشور است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهادکشاورزی، سرپرست دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تشکیل زنجیره ارزش، انجیر را برای ساماندهی تولید تا عرضه این محصول را ضروری عنوان کرد و گفت: این زنجیره باید با حضور همه فعالان، تولیدکنندگان، صاحبان صنایع و سایر مرتبطین این محصول به منظور ساماندهی تولید تا عرضه و توسعه صادرات این محصول تشکیل شود.
زهرا جلیلی مقدم، با اشاره به اهمیت مدیریت بهینه باغ‌های انجیر برای افزایش کمی و کیفی این محصول، افزود: انجیر یکی از مهمترین محصولات باغبانی است که می‌تواند نقش مهمی در ارزآوری داشته باشد. میزان تولید انجیر در کشور، حدود ۹۵ هزار تن از سطحی بالغ بر ۶۰ هزار هکتار است و استان فارس بزرگترین تولید کننده انجیر خشک در کشور است.
سرپرست دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برگزاری دوره ملی آموزش کشت و مدیریت باغات انجیر در استان فارس با حضور کارشناسان باغبانی ۱۱ استان انجیرخیز کشور، اظهار داشت: معاونت امور باغبانی این دوره را با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان فارس در ۲۷ و ۲۸ مردادماه سال جاری در مرکز آموزش ان استان برگزار کرد. کلیات و گیاه شناسی انجیر، اقلیم و نیازهای اکولوژیکی آن، اصول احداث باغ، ارقام، مدیریت گرده افشانی و بر دهی انجیر توسط اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، تشریح شد.
به گفته جلیلی مقدم همچنین در این کارگاه اصول مدیریت باغ شامل هرس، تغذیه، مبارزه با آفات و بیماری‌های این محصول، برداشت و فرآوری آن نیز تشریح و بررسی شد. امید می‌رود پس از این دوره همه کارشناسان نسبت به تبادل و انتقال این اطلاعات به صورت استانی اقدام کنند.

خبرگزاری پانا
گزارش پانا از زیان کشاورزان از تولید هندوانه در سال جاری
اشباع بازار داخلی یا به صرفه نبودن صادرات؛ متهم اصلی صف بی‌انتهای هنداونه‌ها کیست
نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی: تا وقتی پول نفت هست کسی به صادرات نگاه ویژه ندارد
قیمت هندوانه امسال تا حدی کاهش یافته است که نرخ خرید آن از سر مزارع شاید به 100 تومان هم نرسد. هزینه‌های دستمزد و حمل، برخی از کشاورزان را از چیدن محصول منصرف کرده است و انتقادها به این وضع تا آنجا ادامه یافته که در فضای مجازی ویدئوهای متعددی ازعصبانیت و بر زمین زدن هندوانه توسط کشاورزان منتشر شده است.
این وضع باعث شده تا این سوال مطرح شود که آیا کشور نمی‌تواند از ارزان بودن این کالای آب‌بر که برای هر کیلوگرم آن به طور میانگین 20 لیتر آب مصرف شده است، استفاده کند و با بهره‌مندی از ظرفیت صادرات از اتلاف این تولیدات جلوگیری کند. پرسشی که سیدرضا نورانی، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی، پاسخی منفی به آن دارد. به گفته او بازار صادراتی یک شبه و یک روزه به دست نمی‌آید و در کنار آن هزینه‌های بالای حمل کانتینری با کشتی که اکنون به 2 هزار و 500 دلار رسیده است صادرات هندوانه را در وضع کنونی توجیه‌ناپذیر کرده است.
نورانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پانا گفت:‌ «کاهش یا افزایش میزان تولید محصولات کشاورزی و باغی یا دامی در کشور به دلیل نبود اطلاع کشاورزان از میزان تولید است و متولی تولید که وزارت جهاد کشاورزی است نتوانسته است راهنمایی لازم را به تولیدکننده ارایه دهد.»
وی ادامه داد: «اگر نگاه ویژه به برنامه‌ریزی تولید به وجود نیاید این اتفا‌ق‌های ناگوار در آینده نیز تکرار خواهد شد. در سال‌های گذشته مشکلی که اکنون در هنداونه وجود دارد در سیب‌زمینی، پیاز،‌ خیار و گوجه و برخی دیگر از محصولات وجود داشته است.»
رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه‌و تره‌بار عنوان کرد:‌ «وقتی در یک فصل اتفاق‌هایی به وجود آمده است که با کاهش تولید همراه شده‌ایم قیمت در آن فصل به حدی بالا رفته است که هر تولیدکننده دیگری را نیز ترغیب کرده است که در فصل بعد به تولید آن محصول اقدام کند. در نتیجه اتفاق‌هایی که امروز در هندوانه به وجود آمده است، محصول بی‌برنامگی است.»
وی با بیان اینکه بازار هنداونه افزایش قیمت‌های بالا را نیز تجربه کرده است، گفت:‌ «در دوره‌ای قیمت هندوانه در میادین میوه و تره‌‌بار به 3 هزار و 500 تومان نیز رسید و حضور برخی از تجار و بازرگانان ترکیه در میادین به بی‌برنامگی و افزایش قیمت‌ها در این بازار دامن می‌زد.»
نورانی عنوان کرد:‌ «سال گذشته از بین رفتن نظم بازار و حضور تجاری از سایر کشورها موجب بالارفتن قیمت‌ها در بازار محصولات کشاورزی از جمله هندوانه شد و این درحالی است که در هیچ کجای دنیا کسی حق ندارد در بازار داخلی بازار صادراتی ایجاد کند.»
رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره‌بار با بیان اینکه پربارشی در تولید انبوه هندوانه موثر بوده است، اظهار کرد: «اکنون حجم انبوهی از هندوانه در کشور تولید شده است و به دلیل بالابودن هزینه‌های حمل و نقل، امکان صادرات آن وجود ندارد. هزینه‌های حمل و نقل کالا و بار به حدی افزایش یافته است که صادرات محصولی مانند هندوانه برای هر کیلوگرم 2 هزار تومان هزینه دارد به همین دلیل خریداری در بازار خارجی ندارد. این حجم از تولید در بازار داخلی دپو شده است و به دلیل محدود بودن مصرف، قیمت کاهش یافته است.»
وی با اشاره به زیان بالای تولید محصول هندوانه در سال جاری گفت: «حتی برای برخی از تولیدکنندگان این صرفه اقتصادی وجود ندارد که هندوانه از روی بوته چیده شود.»

کشتیرانی هزینه حمل را 5 برابر کرده است
نورانی با اشاره به مشکلات تحریم‌های جدید گفت: «در سال 92 تا 96 هزینه کرایه کانتینرهای یخچالی از بندرعباس تا سواحل هند 450 تا 500 دلار بوده است. اما امروز کشتیرانی جمهوری اسلامی حدود 2500 دلار برای هر کانتینر هزینه حمل دریافت می‌کند این وضع ربطی به تحریم ندارد و حتی بخش کشتیرانی داخلی نیز هزینه حمل را 5 برابر کرده است.»
وی با اشاره به هزینه‌های بالای بسته‌بندی گفت:‌ «حمل و نقل کالای جاده‌ای به ازای هر کانتینر 15 تا 20 میلیون تومان است و این هزینه به استثنای حمل دریایی است که موجب شده است تا صادرات مقرون به صرفه نباشد ضمن آنکه بازار صادراتی نه یک شبه به دست می‌آید و نه یک شبه از دست می‌رود.»
رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره بار عنوان کرد:‌ «صادرات نیازمند برنامه‌ریزی مرتب است و اینکه ما دائم بخواهیم مازاد تولید داخلی را صادر کنیم باید برای آن برنامه داشته باشیم.»
صادرات برخی محصولات بی‌برنامه و بی‌رویه است
وی اضافه کرد:‌ «اکنون سبزیجاتی مانند کاهو،‌ گل کلم و غیره به صورت بی‌رویه درحال صادرات است. صادرات کشور بی برنامه و بی‌رویه است به همین دلیل نرخ این اقلام در بازارهای صادراتی از داخل کشور کمتر است در نتیجه صادرکننده باز هم متضرر می‌شود.»
نورانی تاکید کرد:‌ «تولید، صادرات و کسب بازارهای جدید صادراتی نیازمند برنامه‌ریزی است و اینگونه نیست که بدون برنامه صادرکنیم. در سال 96 یارانه صادراتی سیب درختی 500 تومان تعیین شد که به صورت کامل پرداخت نشد و در وضع کنونی صادرات این حجم از هندوانه که محصولی آب بر است نیازمند برنامه‌ریزی است.»
کسی پاسخگوی تعطیلی بندر بوشهر نیست
وی تصریح کرد:‌ «کشتیرانی جمهوری اسلامی از سال 92 بندربوشهر را برای صادرات تعطیل کرده است و کسی هم پاسخگو نیست که چرا این وضع به وجود آمده است و بندری با حجم عظیمی از قابلیت صادراتی متوقف شده است.»
نورانی گفت:‌ «از سال 92 و به دنبال تشدید تحریم‌ها، کشتیرانی ما را تحریم‌ کردند اما با تعطیل شدن این بندر نوعی خودتحریمی هم حاصل شده است. مسیرهایی بین بندر بوشهر به کویت ، قطر، بحرین و عربستان وجود داشت و بازارهایی که در این کشورها وجود داشت درحال از دست رفتن است.»
وی ادامه داد: «مسیرهای دریایی که در گذشته بین 7 تا 8 ساعت زمان می‌برد اکنون به 15 روز افزایش یافته و در نتیجه هزینه‌های حمل بالا رفته است و تخلیه و بارگیری در زمان طولانی آن هم در دمای 50 درجه خسارت جدی به میوه می‌زند.»
تولید و صادرات بدون متولی است
رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره بار گفت:‌ «تولید و صادرات در کشور با وجود وزارتخانه‌ها و سازمان‌های عریض و طویل بدون متولی است و برنامه‌ریزی برای تولید ندارد به همین دلیل در کشوری کم‌اب و دارای بحران آبی محصولی آب بر مانند هندوانه در حجمی وسیع تولید می‌شود بنابراین کشور باید به سمت مدیریت برنامه‌ریزی شده حرکت کند.»
تصمیم‌ها پشت درهای بسته گرفته می‌شود
وی تاکید کرد: «تا زمانی که تصمیم‌ها در پشت درهای بسته اتخاذ می‌شود یک روز صادرات متوقف دوباره آزاد می‌شود و تعرفه‌های صادراتی دائم دستخوش تغییر می‌شود.»
وی با اشاره به واگذاری صادرات به گمرکات استانی اظهار کرد:‌ «درحالی که زیرساخت‌های مهم صادراتی در گمرکات تهران وجود ندارد چگونه کار صادرات به گمرک‌های استانی سپرده می‌شود. تصمیم‌های اشتباه و ناصحیح به طور دائم با تصمیم‌های دیگر تکمیل می‌شودکه به معنای ایست‌های صادراتی است.»
نورانی با اشاره به شرایط سهل و آسان واردات در کشور اظهار کرد: «در زمان افزایش نزولات باید تولید محصولات استراتژیک در کشور افزایش یابد نه اینکه هندوانه تولید شود.»
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران تاکید کرد:‌ «تا وقتی پول نفت در این کشور هست نگاه مخصوص به صادرات در کشور وجود ندارد و امیدواریم این درآمد نفتی از بین برود تا وقتی قرار شد میلیاردی واردات به کشور صورت گیرد دلیل و توجیه منطقی برای آن وجود داشته باشد.»
پیش‌بینی افزایش دو برابری سیب درختی در سال جاری
نورانی گفت:‌ «وضع نزولات کشور مناسب است و از امروز اعلام می‌کنیم تولید سیب درختی در نیمه دوم سال بسیار بالا است و بیش از 4 و نیم تن سیب درختی تولید می‌شود و این درحالی است که در سال گذشته کل تولید این محصول حدود 2 و نیم تن بوده است.»
سرنوشت هندوانه در انتظار سیب درختی است
وی تاکید کرد:‌ «اگر از اکنون برنامه‌ریزی نکنیم اتفاقی که اکنون برای هندوانه به وجود آمده است برای سیب درختی در نیمه دوم سال تکرار خواهد شد و از اکنون باید برای توسعه صادرات محصولات اقدام کرد. قطعا دی زمان برنامه ریزی نیست و باید از اکنون برای آن برنامه‌ریزی کرد.»
وی درپاسخ به این پرسش که چه میزان از صادرات محصولات کشاورزی توسط بخش‌های دولتی انجام می‌شود، گفت: «به طور معمول کارهای سختی مانند صادرات توسط بخش خصوصی انجام میشود و کارهای سهل مانند واردات توسط دولتی‌ها انجام می‌شود.»

خبرگزاری موج
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران خبر داد:
گردش اقتصادی 10 هزار میلیاردی مرکبات در مازندران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گردش اقتصادی تولید مرکبات در مازندران را ۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری موج مازندران ، عزیزالله شهیدی‌فر گفت: کار سختی را در مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای آغاز کردیم و تمام تلاش ما این است از خسارت به محصولات باغی استان جلوگیری کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه به مرکبات که از جمله محصولات اصلی استان است خسارت وارد نشد و تمام تلاش ما بر این است به این مرحله نرسیم، ادامه داد: مازندران هفتمین تولیدکننده مرکبات دنیاست که این امر اهمیت مبارزه با مگس میوه را دوچندان می‌کند.
وی بیان کرد: برای تامین نهاده‌ها در مهار مگس میوه دچار مشکل بودیم و خوشبختانه در حال حاضر مشکلی در تامین نهاده‌ها نداریم.

باشگاه خبرنگاران جوان
سرپرست دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری مطرح کرد؛
ضرورت تشکیل زنجیره ارزش برای ساماندهی تولید تا عرضه انجیر/ تولید حدود ۹۵ هزار تن انجیر در کشور
مقدم تشکیل زنجیره ارزش انجیر را برای ساماندهی تولید تا عرضه این محصول ضروری دانست.
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، زهرا جلیلی مقدم سرپرست دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی تشکیل زنجیره ارزش انجیر را برای ساماندهی تولید تا عرضه این محصول ضروری عنوان کرد و گفت: این زنجیره باید با حضور همه فعالان، تولیدکنندگان، صاحبان صنایع و سایر مرتبطین این محصول به منظور ساماندهی تولید تا عرضه و توسعه صادرات این محصول تشکیل شود.
مقدم با اشاره به اهمیت مدیریت بهینه باغ‌های انجیر برای افزایش کمی و کیفی این محصول، افزود: انجیر یکی از مهمترین محصولات باغبانی است که می‌تواند نقش مهمی در ارزآوری داشته باشد.
وی بیان کرد: میزان تولید انجیر در کشور، حدود ۹۵ هزار تن از سطحی بالغ بر ۶۰ هزار هکتار است و استان فارس بزرگترین تولید کننده انجیر خشک در کشور است.
________________________________________
بیشتر بخوانید: ضرورت توسعه زنجیره های توزیع در بخش کشاورزی
________________________________________
سرپرست دفتر امور میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برگزاری دوره ملی آموزش کشت و مدیریت باغات انجیر در استان فارس با حضور کارشناسان باغبانی ۱۱ استان انجیرخیز کشور، گفت: معاونت امور باغبانی این دوره را با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان فارس در ۲۷ و ۲۸ مردادماه سال جاری در مرکز آموزش ان استان برگزار کرد.
وی افزود: کلیات و گیاه شناسی انجیر، اقلیم و نیاز‌های اکولوژیکی آن، اصول احداث باغ، ارقام، مدیریت گرده افشانی و بر دهی انجیر توسط اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، تشریح شد.
جلیلی مقدم ادامه داد: همچنین در این کارگاه اصول مدیریت باغ شامل هرس، تغذیه، مبارزه با آفات و بیماری‌های این محصول، برداشت و فرآوری آن نیز تشریح و بررسی شد. امید می‌رود پس از این دوره همه کارشناسان نسبت به تبادل و انتقال این اطلاعات به صورت استانی اقدام کنند.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
نمایشگاه هفته سبز برلین ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه برگزار می شود
نمایشگاه هفته سبز برلین با محوریت محصولات غذایی و کشاورزی ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه سال جاری برگزار می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارتخانه اظهار کرد: بنابر اطلاعات دریافت شده از وزارت امور خارجه کشورمان، مقرر است نمایشگاه هفته سبز برلین با محوریت محصولات غذایی و کشاورزی در تقویم زمانی ۱۷ تا ۲۶ ژانویه ۲۰۲۰ میلادی برابر با ۲۷ دی تا ۶ بهمن ماه سال جاری در خلال برگزاری دوازدهمین نشست وزرای کشاورزی جهان در کشور آلمان برگزار شود.
هومن فتحی با اشاره به این که شرکت های خارجی دارای غرفه در نمایشگاه هفته سبز برلین امکان فروش محصولات خود را نیز خواهند داشت، افزود: بخش های غیردولتی مرتبط و همچنین علاقمندان حضور در این نمایشگاه می توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر و فرم ثبت نام غرفه از روش های زیر اقدام کنند:
شماره تماس: ۰۰۴۹۳۰۳۰۳۸۰
آدرس ایمیل: igw@messe-berlin.de
آدرس ایمیل www.gruenewoche.de و www.messe-berlin.com

ایجاد زنجیره ارزش برای ساماندهی تولید تا عرضه انجیر ضروری است
سرپرست دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: تشکیل زنجیره ارزش انجیر را برای ساماندهی تولید تا عرضه این محصول ضروری عنوان کرد و ادامه داد: این زنجیره باید با حضور کلیه فعالان، تولیدکنندگان، صاحبان صنایع و سایر مرتبطین این محصول به منظور ساماندهی تولید تا عرضه و توسعه صادرات این محصول تشکیل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، زهرا جلیلی مقدم با اشاره به اهمیت مدیریت بهینه باغ های انجیر برای افزایش کمی و کیفی این محصول، گفت: انجیر یکی از مهمترین محصولات باغبانی است که می تواند نقش مهمی در ارزآوری داشته باشد.
وی اعلام کرد: میزان تولید انجیر در کشور، حدود ۹۵ هزار تن از سطحی بالغ بر ۶۰ هزار هکتار است و استان فارس بزرگترین تولید کننده انجیر خشک در کشور می باشد.
سرپرست دفتر امور میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برگزاری دوره ملی آموزش کشت و مدیریت باغات انجیر در استان فارس با حضور کارشناسان باغبانی ۱۱ استان انجیرخیز کشور، اذعان کرد: معاونت امور باغبانی این دوره را با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان فارس در ۲۷ و ۲۸ مردادماه سال جاری در مرکز آموزش ان استان برگزار کرد.
وی گفت: کلیات و گیاه شناسی انجیر، اقلیم و نیازهای اکولوژیکی آن، اصول احداث باغ، ارقام، مدیریت گرده افشانی و بر دهی انجیر توسط اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، تشریح شد.
جلیلی مقدم ادامه داد: همچنین در این کارگاه اصول مدیریت باغ شامل هرس، تغذیه، مبارزه با آفات و بیماری های این محصول، برداشت و فرآوری آن نیز تشریح و بررسی شد.
وی تصریح کرد: امید می رود پس از این دوره کلیه کارشناسان نسبت به تبادل و انتقال این اطلاعات به صورت استانی اقدام کنند.

۲۳۵ تن بادام در مرند تولید می‌شود
منوچهر رحمانی روز چهارشنبه در حاشیه نخستین جشنواره بادام شهرستان مرند در روستای دولت آباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به رتبه بالای شهرستان در تولید برخی محصولات کشاورزی اظهار کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، مدیریت اصلاح باغات، مصرف بهینه، تولید مکانیزاسیون و افزایش مقدار کمی و کیفی تولید و بهره وری از جمله اولویت های ما در بخش کشاورزی است.
وی با اشاره به برگزاری جشنواره های مختلف در این شهرستان گفت: اجرای جشنواره ها بسیار مهم بوده و موجب معرفی انواع محصولات در شهرستان می شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند افزود: برگزاری این جشنواره ها از جمله جشنواره بادام موجب تقویت انگیزه و افزایش شوق تلاشگران در این عرصه شده و آنها را به افزایش تولید و کشت محصول ترغیب می کند.
وی خاطرنشان کرد: ما می توانیم با معرفی محصول از طریق جشنواره ها، به بازاریابی و فروش محصول کمک کرده و موجبات بهبودی اقتصاد منطقه را فراهم نماییم.
رحمانی اعلام کرد: حدود ۵۱۰ هکتار از باغات بادام شهرستان بارده بوده و ۴۶۰ کیلوگرم در هکتار بادام بدست می آید.
نخستین جشنواره بادام شهرستان مرند با حضور فرماندار شهرستان ویژه مرند و مسوولان شهرستان در روستای دولت آباد برگزار و در پایان از بادام کاران نمونه شهرستان نیز تجلیل و قدردانی شد.
در حاشیه این جشنواره نیز غرفه های عرضه مستقیم بادام و نیز غرفه های نمایش و فروش صنایع دستی و محصولات بومی شهرستان برپا شده بود.

خبرگزاری صدا وسیما چهارمحال و بختیاری
آغاز برداشت کاهو در بروجن
برداشت محصول کاهو از اراضی کشاورزی شهرستان بروجن آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، مرکز چهارمحال و بختیاری، معاون بهبود تولیدات گیاهی اداره کل جهاد کشاورزی استان گفت: در سال زراعی جاری در سطح ۱۲ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان بروجن کاهو کشت شد.
حمیدرضا دانش متوسط عملکرد تولید ۸۰ تن در هکتار اعلام و پیش بینی کرد ۹۶۰ تن کاهو از این سطح برداشت شود.
شهرستان بروجن در فاصله 55 کیلومتری شهرکرد قرار دارد.

همشهری آنلاين
گذر از کشاورزی سنتی به مدرن در کردستان
محمد توفیق مشیرپناهی - سنندج- خبرنگار: بدون شک بخش کشاورزی در استان کردستان از دیرباز نقش مهمی در اقتصاد داشته و همچنان اهمیت خود را حفظ کرده است؛ چنان‌که ۳۰ درصد تولید ناخالص ملی و اشتغال استان به بخش کشاورزی وابسته است و حداقل ۱۱۳ هزار خانوار کردستانی به صورت مستقیم از این بخش ارتزاق می‌کنند.
این بخش در عرصه‌ تولید محصولات زراعی، باغی، کنترل آفات و بیماری‌ها و ارتقای ضریب مکانیزاسیون و فرایند تولید در چند سال اخیر گام‌های بلندی برداشته است و علی‌رغم وابسته بودن اغلب فعالیت‌های کشاورزی به شرایط اقلیمی و همچنین با وجود کمبود منابع آبی و دیم بودن حدود ۸۹ درصد از اراضی استان، بخش کشاورزی توانسته است بهره‌وری از خاک و آب را به سمت کشاورزی مکانیزه و علمی سوق دهد.
این فعالیت‌ها با مقایسه میانگین تولید محصولات مختلف کاملا مشهود است و وضعیت مطلوب و جایگاه برتر استان را در محصولات مختلف زراعی و باغی نسبت به کشور نشان می‌دهد. دستیابی به کشاورزی اقتصادی و توسعه‌یافته و گذر از کشاورزی سنتی و معیشتی به سوی کشاورزی مدرن تنها در گرو برنامه‌ریزی دقیق با رویکرد اقتصادی امکان‌پذیر است.
اجرای طرح تسریع در انتقال یافته‌های تحقیقاتی، آموزش‌های متعدد در قالب مدرسه در مزرعه که خود بهره‌بردار عملا با حضور محقق و مروج مربوطه کلیه فعالیت‌های زراعی را انجام می‌دهد، انتخاب مشارکتی ارقام(PVS) که ارقام متعدد و فعالیت‌های زراعی با مشارکت خود کشاورز انجام می‌گیرد، ایجاد پایگاه‌های نوباورانه(IP) با مشارکت کارشناسان بین‌المللی مرکز تحقیقات دیم جهان(ICARDA) و در نهایت رغبت کشاورزان استان به کسب دانش روز، مسبب کسب عنوان‌های برتر در تولید محصولات کشاورزی زراعی و باغی مختلف و پررنگ شدن کشاورزی مدرن مهم‌ترین فعالیت اقتصادی استان است.
همچنین کشاورزان استان با علم بر مزیت‌های کشاورزی مدرن تلاش می‌کنند از مواد شیمیایی به طور ایمن و مسئولانه استفاده کنند. این مهم در سایه عبور کشاورزی سنتی و معیشتی با تولید کم و درآمد ناچیز به کشاورزی مدرن اقتصادی با عملکرد معقول حادث می‌شود. با این اوصاف و وجود مزیت‌های نسبی فراوان، چالش اصلی بخش کشاورزی استان در بازار و صادرات محصولات است. لذا برای بهبود تراز بازرگانی خارجی لازم است قوانین تجاری در راستای جهانی‌شدن تدوین و به منظور رقابت کارساز بحث دامپینگ و جوایز صادراتی با شدت و حمایت بیشتری نهادینه شود.
سیستم حمل‌ونقل ریلی و ترانزیتی، پایانه‌های صادراتی مجهز به سردخانه را باید توسعه داد، چراکه برنامه‌ریزی در امر صادرات می‌تواند به رونق بخشی تولید کمک شایانی کند. علی‌رغم زحمات مسئولان در حمایت و هدایت سرمایه‌گذاران برای ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و انرژی صرف شده در این خصوص، همچنان مشکل پابرجاست. امید است در راستای سورتینگ، بسته‌بندی و برندسازی محصولات کشاورزی، بخش خصوصی با همت مضاعف وارد بازار شود و محصولات تولیدی بخش کشاورزی استان از جمله گردو، توت درختی، انگور دیم و توت‌فرنگی را که دارای کیفیت مناسب، سالم و ارگانیک هستند، فراوری و در چرخه بازارهای مطمئن صادرات قرار دهد. این مهم در راستای پویایی و حرکت موتور تولید می‌تواند بسیار کارساز و تاثیرگذار باشد.

خبرگزاری صدا وسیما کرمانشاه
رئیس سازمان جهادکشاورزی کرمانشاه:
کرمانشاه در رتبه پنج خرید گندم کشور ایستاد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: تاکنون ۵۷۲ هزار تن محصول از گندمکاران استان خریداری شده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه نوربخش حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اعلام اینکه تاکنون ۵۷۲ هزار تن محصول از گندمکاران استان خریداری شده است گفت: با رسیدن به این رکورد در مبحث خرید به رتبه پنجم کشور در خرید تضمینی گندم رسیده ایم.
نوربخش تصریح کرد: تا پایان فصل برداشت احتمالا ۱۰ هزار تن دیگر به میزان گندم خریداری شده از کشاورزان استان کرمانشاه اضافه و نهایتا میزان گندم خریداری شده از کشاورزان با احتساب گندم بذری به بیش از ۵۸۰ هزار تن خواهد رسید.
حاتمی با اشاره به اینکه سال گذشته ۶۳۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان کرمانشاه خریداری شده بود افزود: معمولا ۲۵ درصد گندم تولیدی در استان برای خود مصرفی و تامین بذر سال آتی نزد کشاورزان باقی می‌ماند، و با این احتساب میزان تولید گندم استان کرمانشاه در سال جاری حدود ۷۲۰ هزار تن خواهد بود
وی گفت: امسال بر اساس برآورد‌های اولیه پیش‌بینی می‌شد امسال میزان تولید گندم استان حدود ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار تن باشد، اما به دلیل عواملی مثل بارندگی‌های شدید فروردین و خشکی و کاهش دمای سه روزه در اردیبهشت ماه شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید گندم نسبت به این میزان برآورد اولیه بودیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه میانگین بارندگی بلند مدت استان کرمانشاه در اردیبهشت ماه ۷۰ میلیمتر است، افزود: سال گذشته در اردیبهشت ماه ۱۷۰ میلیمتر بارندگی در استان داشتیم که این میزان در اردیبهشت امسال ۲۴ میلی‌متر بود و این موضوع عملکرد مزارع گندم استان را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش میزان تولید گندم استان شد.
این مقام مسئول ادامه داد: امسال علاوه بر شرایط اقلیمی که منجر به کاهش عملکرد مزارع گندم در استان شد، به دلیل عوامل دیگری مثل پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم و نگهداری گندم تولیدی به عنوان گندم بذری برای سال آتی و گا‌ها استفاده از گندم به عنوان خوراک دام به دلیل بالا بودن قیمت جو، میزان گندم خریداری شده ازسوی مراکز خرید تحت تاثیر قرار گرفت.
حاتمی در ادامه اشاره‌ای هم به میزان پرداختی مطالبات گندمکاران داشت و افزود: تاکنون ۸۸ درصد مطالبات گندمکاران که معادل بیش از ۸۵۲ میلیارد تومان است، پرداخت شده و مابقی نیز به زودی پرداخت خواهد شد.
وی با بیان اینکه برداشت گندم ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز آینده در استان به اتمام خواهد رسید، گفت: برداشت گندم در برخی مناطق سردسیر استان کرمانشاه باقی مانده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه استان کرمانشاه در سنوات گذشته همواره رتبه پنجم تولید گندم کشور را در اختیار داشته است، گفت: امسال هم رتبه پنجم تولید گندم کشور را خواهیم داشت.

خبرگزاری صدا وسیما همدان
بهره‌برداری از ۶۰ طرح بخش کشاورزی، هفته دولت در همدان
۶۰ طرح بخش کشاورزی، هفته دولت در استان همدان به بهره برداری می رسد .
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز همدان، رئیس جهاد کشاورزی استان همدان گفت: این طرح ها شامل ۳ طرح در بخش صنایع کشاورزی، ۳۲ طرح در بخش آب و خاک، ۱۱ طرح در بخش بهبود تولیدات گیاهی و ... است.
آقای رضوانی جلال افزود: طرح ها با اعتباری افزون بر ۲۸۱ هزار و ۷۸۴ میلیون ریال و اشتغالزایی برای ۳۳۹ نفر به بهره‌برداری خواهد رسید.

ديدار نيوز
تولید ۴۰ هزار تن میوه هلو و شلیل در چهارمحال و بختیاری
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: امسال افزون بر ۴۰ هزار تن محصول از نوع میوه‌های هسته دار شامل هلو و شلیل در استان تولید شد.
ابراهیم شیرانی از آغاز برداشت محصول شلیل و هلو از باغات این استان خبر داد و اظهار داشت: با پیش بینی انجام شده در سال زراعی افزون بر ۳۶ هزار تن محصول هلو و ۴۸۰ هزار تن محصول شلیل برداشت و روانه باراز می‌شود.
وی، سطح باغات زیر کشت محصول هلو استان را ۳ هزار و ۵۵۰ هکتار و سطح زیر کشت باغات شلیل را ۱۱۵ هکتار عنوان و تصریح کرد: ۳۰ درصد از باغات بصورت نهال و غیر بارور است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری، متوسط برداشت هلو را ۸ تن در هکتار اعلام کرد و افزود: به طور متوسط برداشت این محصول باغی در هر هکتار بیش از ۵۰۰ میلیون ریال درآمدزایی برای بهره برداران دارد.
وی گفت: منطقه شوراب صغیر و کبیر، شهر سامان، هوره، چم چنگ، چم عالی و روستا‌های حاشیه زاینده رود در شهرستان سامان از تولیدکنندگان عمده این محصول در استان هستند.
شیرانی افزود: بیش از ۵ هزار هکتار از اراضی چهارمحال و بختیاری در حاشیه زاینده رود به کشت هلو و شلیل اختصاص دارد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: بیشترین محصول هلو تولیدی این استان به اصفهان، تهران، کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان ارسال می‌شود.
بگفته وی، ۴۲ هزار هکتار باغ مثمر با محصولات هسته دار و بدون هسته در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که از این میزان ۳۰ هزار هکتار بارور و ۱۲ هزار هکتار نهال و درختان غیر بارور است.
گفتنی است: در چهارمحال و بختیاری سالانه بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلات تولید می‌شود، همچنین سطح زیر کشت ۲۷۰ هزار هکتار با ۶۰ هزار بهره بردار است.

خبرگزاری صدا و سیما البرز
به منظور توسعه روشهای جدید آبیاری
کمک بلاعوض به طرح های آبیاری نوین کشاورزان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز: به ازای هرهکتار اجرای عملیات آبیاری نوین مبلغ ۱۳ میلیون تومان کمک بلاعوض در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز البرز؛ موسوی گفت: توسعه روش‌های نوین آبیاری و احیاء و بازسازی قنوات را از برنامه‌های این سازمان در سال ۹۸ است.
وی افزود: اجرای ۴ هزار هکتار سیستم آبیاری تحت فشار دراراضی استان پیش بینی و در حال اجرا است.
موسوی ادامه داد: با اجرای این عملیات میزان اراضی تجهیز شده استان به حدود ۲۰ هزار هکتار می‌رسد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت: پروژه استفاده از پساب تصفیه شده در تعاونی تولید ماهدشت در سطح ۲ هزار هکتار شامل ایستگاه پمپاژ و خط انتقال و اجرای سیستم نوین آبیاری در شرف اتمام است.
وی افزود: اجرای عملیات احیاء و بازسازی قنوات نیز در سال جاری با تامین منابع مورد نیاز دنبال می‌شود.
موسوی ادامه داد: در این رابطه هیچگونه محدودیت اعتباری نداریم و هر روستایی که قنات آن نیاز به بازسازی و احیاء داشته باشد، بازسازی می‌شود. چاپ