بریده جراید و روزنامه ها کمينه

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶

خبرگزاری ايانا:
Ÿبا امضای تفاهم‌نامه‌ای دو جانبه انجام می‌شود، همکاری ۸ اتاق استان های خرماخیز با اتاق مشترک ایران و عمان، برای صادرات خرمای ایران به بازارهای جهانی
Ÿ مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی: اصلاح و بازسازی بیش از ۴۶ هزارهکتار باغ زیتون در برنامه ششم توسعه/۵,۵ میلیون اصله نهال برای توسعه باغات زیتون نیاز است
Ÿمزرعه ای در قطب جنوب/ سبزیجات در منفی ۷۴ درجه سانتیگراد کشت می شوند
Ÿکمک تویوتا به بهبود بهره وری کشاورزان ژاپنی/ تویوتا باعث کاهش ۳۰ درصدی هزینه های نشاء برنج/ میزان ضایعات ۹۰ درصد کاهش یافت
Ÿکشورها از تشکیل بازار آب چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟
Ÿتحقیقات در مورد گوجه فرنگی اسرار تکاملی را آشکار می کند
Ÿ استادیار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در گفت و گو با "ايانا" تشريح كرد، ۵ راهكار بهبود عملكرد كشت ذرت در ايران/ هدف افزایش عملكرد ۷,۵ تن در هكتار به ۹.۵ تن است/كم آبی سطح زير كشت ذرت را كاهش داد
Ÿ سایت نزدک خبر داد، سازنده آمریکایی ماشین آلات کشاورزی سهام شرکت فناوری را خرید/ سرمایه گذاری "جان دیر" روی کشاورزی دقیق/ "بلو ریور تکنولوژی" مقصد " جان دیر" برای تکنولوژی کشاورزی دقیق
Ÿ در نشست اتاق سمنان با حضور سفیر آفریقای جنوبی مطرح شد؛ فعالان اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی به دنبال افزایش مبادلات تجاری/ ظرفیت مناسب آفریقای جنوبی برای صادرات محصولات کشاورزی

خبرگزاری ايرنا:
Ÿ5.5میلیون اصله نهال برای توسعه باغ های زیتون نیاز است
Ÿ در کمیسیون کشاورزی مجلس؛ کلیات طرح اصلاح ماده یک قانون تعیین تکلیف ثبتی اراضی تصویب نشد
Ÿ میزگرد ایرنا/ گسترش بیمه کشاورزی نیازمند فرهنگ سازی و بازنگری قوانین

خبرگزاری ايسنا:
Ÿتولید قارچ‌کش بیولوژیکی از دو گیاه دارویی
Ÿ مجری طرح گندم خبر داد، تولید بیش از ۱۳ میلیون تن گندم در برنامه ششم
Ÿ در تذکری نماینده مرودشت: کشاورزان در قبال گندم تحویل داده شده هنوز پولی دریافت نکرده‌اند
Ÿتوسعه کشت دانه‌های روغنی در کرمانشاه دنبال می‌شود
Ÿ دانشیار مهندسی منابع آب دانشگاه لرستان: مرگ سفره‌های زیر زمینی لرستان نتیجه خشکسالی مدیریتی است
Ÿ مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد اعلام کرد:
اختصاص25 درصد اراضی ایران به محصولات ارگانیک تا سال 1404
Ÿ خسارت سالانه 40 میلیارد ریال آفت زنگ به زرشک زیرکوه

خبرگزاری مهر:
Ÿسخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس: برنج داخلی نیاز ۱۰ ماه را تامین می کند/واردات در فصل دروممنوع شود
Ÿ مهر از نتایج یک مطالعه رسمی گزارش می‌دهد؛ میزان دستمزدکارگران مشاغل منتخب کشاورزی/بالاترین و کمترین دستمزد
Ÿ اختلاط برنج و عرضه در بازار؛ همدستی متخلفان برای اختلاط برنج از شمال تا تهران
Ÿ فائو پیش‌بینی کرد؛ تولید گندم در ایران؛ ۲۵ درصد بیش از میانگین ۵ سال اخیر
Ÿ در گفتگو با مهر اعلام شد؛ استقبال کشاورزان از تعیین قیمت تضمینی ذرت
Ÿ الزام‌های اقتصادی احیای دریاچه ارومیه
Ÿ معاون حجتی اعلام کرد؛ افزایش۲۱ میلیون تنی تولید محصولات کشاورزی در کشور
Ÿ مجری طرح زیتون اعلام کرد؛ بازسازی۴۶ هزارهکتار باغ زیتون در برنامه ششم توسعه
Ÿ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند خبر داد؛ پیش بینی برداشت ۲۲۰ هزار تن سیب در دماوند

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ فائو پیش بینی کرد ، تولید ۱۳.۵ میلیون تن گندم در ایران طی سال زراعی جاری

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿ باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد: سلطه بحران خاموش کم آبی بر کشور نزدیک است
Ÿ در گفتگوی 18:30 بررسی شد؛ چرایی واردات برنج در فصل برداشت/میزان واردات بیش از نیاز داخلی است
روزنامه رسالت:
Ÿ رئيس جهاد کشاورزي فومن: 4850 هکتار از اراضي کشاورزي فومن زير کشت دوم رفت
Ÿ طي مراسمي؛ طرح ساماندهي 300 هکتار از باغات سرچاو ثلاث باباجاني کلنگ زني شد

خبرگزاری ايانا
با امضای تفاهم‌نامه‌ای دو جانبه انجام می‌شود
همکاری ۸ اتاق استان های خرماخیز با اتاق مشترک ایران و عمان، برای صادرات خرمای ایران به بازارهای جهانی
اتاق مشترک ایران و عمان و انجمن ملی خرمای ایران و هشت اتاق بازرگانی استان های خرماخیز کشور تفاهم‌نامه دوجانبه‌ای باهدف افزایش صادرات خرما امضا کردند و براساس آن متعهد شدند برای فراهم کردن زمینه‌های صدور خرمای ایران به بازارهای جهانی از طریق منطقه آزاد و بندر صحار عمان همکاری کنند.
به گزارش ایانا از اتاق ایران، بر اساس این تفاهم‌نامه اتاق مشترک ایران و عمان، روسای اتاق‌های استان‌های خرماخیز شامل اتاق کرمان، شیراز، اهواز، بندرعباس، بوشهر، زاهدان و خرمشهر و همچنین انجمن ملی خرمای ایران متعهد می‌شوند در ارتباط با فراهم کردن زمینه‌های صدور خرمای ایران به بازارهای جهانی مانند آمریکا، چین و کشورهای آمریکای لاتین از طریق منطقه آزاد و بندر صحار عمان همکاری کنند.
از اهداف اصلی انعقاد این تفاهم‌نامه، همکاری صادرکنندگان خرمای ایران با شرکت‌های عمانی، استفاده از زیرساخت‌ها و تسهیلات مالی، گمرکی و صادرات کشور عمان و منطقه آزاد و بندر صحار، استفاده از مزایای موافقت‌نامه‌های ترجیحی گمرکی بین کشور عمان و سایر کشورها است.
نایب‌رئیس اتاق ایران در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه گفت: این ابتکار عمل اتاق مشترک ایران و عمان برای ارتباط یک تشکل و اتاق مشترک و همچنین استان‌های خرماخیز جای تقدیر دارد و می‌تواند به سایر تشکل‌ها هم تسری پیدا کند.
پدرام سلطانی افزود: یکی از آسیب‌های ما در صادرت و به‌ویژه در صادرات محصولات کشاورزی، انجام خرده صادرات است و همین خرده صادرات اعتبار ایران را در کشورهای دیگر زیر سؤال می‌برد.
به گفته نایب‌رئیس اتاق ایران در حوزه خرما باید چهار یا پنج برند معتبر ملی باشد و همه صادرات با برند همین شرکت‌ها انجام شود چراکه شرکت‌های کوچک نمی‌توانند برندسازی کنند و از بسیاری فن‌های بازاریابی و فروش هم آگاه نیستند.
رئیس انجمن ملی خرمای ایران هم در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه گفت: عمان جایگزین مناسبی برای کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است و به لحاظ روح همکاری و نزدیکی فرهنگی با ایران هم همخوانی زیادی با ما دارد.
محسن رشید فرخی افزود: در حال حاضر ۲۰ درصد تولید خرمای کشور صادرات می‌شود و ما این قابلیت راداریم که این را به ۳۰ درصد هم برسانیم و البته نباید به فکر افزایش بیشتر از ۳۰ درصد صادرات بود چراکه در این صورت در مصرف داخلی و همچنین قیمت خرما دچار مشکل می‌شویم.
به گفته رئیس انجمن خرما ثبت شرکت در عمان با تأمین مالی از طرف ایران و با مشارکت اینهشت استان خرماخیز انجام خواهد شد.
رئیس اتاق مشترک ایران و عمان هم در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های عمان برای افزایش صادرات ایران به کشورهای دیگر گفت: ثبت شرکت در عمان بسیار تسهیل شده و همچنین برای رفع مشکلات بانکی نیز تلاش‌هایی صورت گرفته است تا هم صادرکنندگان و هم واردکنندگان بتوانند کارهای بانکی خود  با عمان راه به‌صورت ال.سی انجام دهند.
محسن ضرابی افزود: پیش‌ازاین تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای را میان اتاق مشترک ایران و عمان، بندر ویژه صحار و انجمن ملی خرما منعقد کرده‌ایم و حال برای برنامه‌ریزی‌های داخلی، عملیاتی کردن اهداف خود و همچنین هماهنگی میان استان‌های خرماخیز تفاهم‌نامه دوجانبه دیگری امضا می‌کنیم.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی:
اصلاح و بازسازی بیش از ۴۶ هزارهکتار باغ زیتون در برنامه ششم توسعه/۵,۵ میلیون اصله نهال برای توسعه باغات زیتون نیاز است
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت: در برنامه ششم توسعه ۴۶ هزار و ۴۴۱ هکتار از باغات زیتون اصلاح و بهسازی می شود.
به گزارش ایانا از وزارت جهاد کشاورزی، احمد مستخدمی با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: در طرح اصلاح و بازسازی باغات زیتون در برنامه ششم توسعه، ۵ هزار هکتار هرس درختان، ۵۰۸۵هکتار هرس فرم و باردهی و ۴۸۵۰ هکتار هرس بازجوانسازی پیش بینی شده است.
وی افزود: طی این پنج سال ۴۸۰۰ هکتار اصلاح باغات آفت زده، ۲۰ هزار هکتار تغذیه باغات و ۳۵۰ هزار اصله پیوند درختان کم بازده خواهیم داشت.
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که در برنامه ششم توسعه سهم اشتراک دولت در اصلاح و بهسازی باغات زیتون کاهش و سهم خودیاری باغداران افزایش می یابد، اظهار کرد: در سال نخست برنامه ششم توسعه، سهم مشارکت دولت در اصلاح و بهسازی باغات زیتون ۵۰ درصد است.
مستخدمی درباره توسعه باغات زیتون نیز در برنامه ششم توسعه گفت: در این برنامه توسعه باغات زیتون در سطح ۱۵ هزار هکتار در اراضی شیبدار و غیر شیبدار پیش بینی شده که با شناسایی و گزینش مناطق مستعد زیتون و استفاده از ارقام تجاری و سازگار هر منطقه صورت می گیرد.
وی اعتبار مورد نیاز برای توسعه و اصلاح و بهسازی باغات زیتون را بیش از ۱۸ میلیارد تومان عنوان کرد.
مجری طرح زیتون ادامه داد: ما به دنبال آن هستیم که تولید روغن زیتون تا پایان برنامه ششم توسعه به ۱۶ هزار تن برسد.
وی با اذعان به این که در حال حاضر ۷۰ درصد زیتون کشور، کنسرو و ۳۰ درصد آن به روغن تبدیل می شود، گفت: سیاست ما این است که تا پایان برنامه ششم توسعه استحصال روغن زیتون به ۴۰ درصد افزایش یابد.
مستخدمی افزود: در این راستا در توسعه و بهسازی و اصلاح باغات زیتون، ارقام تجاری روغنی و ژنوتیپ های امید بخش جایگزین می شود و این ارقام زودبازده با عملکرد بالا هستند و نسبت به رقم بومی، روغن بیشتری دارند.
وی اعلام کرد: برای توسعه باغات در برنامه ششم توسعه ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نهال شامل ارقام تجاری روغنی و کنسروی و سازگار با مناطق و با اولویت ژنوتیپ های امید بخش داخلی نیاز است.
مجری طرح زیتون، افزایش سرانه مصرف روغن زیتون از ۱۳۰ گرم فعلی به ۱۹۰ گرم را از دیگر هدفگذاری ها در برنامه ششم توسعه خواند و تصریح کرد: دستیابی به  این هدف به فرهنگسازی و ترویج نیاز دارد.

تحقیقات در مورد گوجه فرنگی اسرار تکاملی را آشکار می کند
آخرین مطالعات رابرت لست در دانشگاه میشیگان، به ویژه بر روی خارها و کرک های گوجه فرنگی انجام شد.
برای این مطالعه، او بر روی نوع خاصی از مولکول در کرک ها تمرکز کرد. تیمی از دانشمندان دانشگاه میشیگان از مطالعه این متابولیت های ویژه یک دریچه ی باز و در حال تکامل به روی حوزه ی در حال ظهور متابولیسم دفاعی گیاهان پیدا کردند، بینش هایی که می تواند منجر به پیشرفت های مهندسی برای مقاومت بهتر در مقابل آفات، و پزشکی انسان شود.
به گزارش ایانا از سایت "یوراکلرت"، تخمین زده می شود که حدود ۳۰۰ هزار گونه ی گیاهی در جهان وجود داشته باشد، که به طور تقریبی بیش از یک میلیون متابولیت تولید می کنند. گیاهان از این مولکول ها برای رشد، ارتباط با یکدیگر یا برای دفاع از خود در مقابل آفات و بیماری ها استفاده می کنند. انسان ها از بسیاری از این تولیدات جهت مصارف غذایی، دارویی و صنعتی سود می برند. هزاران متابولیت اصلی در تمام گیاهان یافت شده است، اما صدها هزار از آن ها تخصصی تر هستند و تنها در گونه های خاصی از گیاهان یافت می شوند.
شکرهای آسیل ((sugaracyls نمونه ای از یک گروه متابولیت ویژه هستند که تنها در خانواده بادمجانیان که شامل گوجه فرنگی و گل اطلسی می شود یافت می شود. این متابولیت های ویژه تنوع وسیعی از ساختار را دارند و توسط آنزیم های متفاوتی که برای انجام دادن مجموعه ای از عکس العمل های شیمیایی با یکدیگر کار می کنند ساخته شده اند.
لست، استاد بیوشیمی بیولوژی مولکولی و بیولوژی گیاه در برنت روزنبرگ دانشگاه میشیگان و نویسنده ارشد این مقاله می گوید: "ما به دنبال فهمیدن این هستیم که این مسیر جدید چگونه در طول ۱۰۰ میلیون سال تکامل گیاهان آغاز شده و چندگونه شده است". "این پیش بینی و رویکرد ما نسبت به تکامل است".
این پیش بینی نشان می دهد که بسیاری از آنزیم هایی که شکرهای آسیل را می سازند "تصادفی" هستند به این معنا که آن ها می توانند از مولکول های بسیاری به عنوان نقطه شروع برای عکس العمل های شیمیایی خود استفاده کنند. این می تواند کلیدی باشد برای اینکه بفهمیم گیاهان چگونه انواع مختلف شکرهای اسیل را می سازند.
این پژوهشگران همچنین دریافتند که بسیاری از آنزیم هایی که شکرهای آسیل را می سازند، توسط ژن هایی که اساسا کپی هایی از ژن های دیگر هستند و بعدا نقش های جدید را تکامل می بخشند، رمزگشایی شده اند.
افشای سر این کدها مهم هستند زیرا شکرهای آسیل گوجه فرنگی ها آفت کش های طبیعی هستند. مهندسی گیاهان برای تولید شکرهای آسیل می تواند استفاده از آفت کش ها را در تولید محصولات کاهش دهد. علاوه بر این، برخی از این مکانیزم ها می توانند به ساختن مواد شیمیایی که ارزش دارویی دارند از جمله آنهایی که برای درمان سرطان و بیماری قلبی استفاده می شود کمک کند.
لست که همچنین دانشمند تحقیقات بیولوژیک کشاورزی در دانشگاه میشیگان است می گوید: "گیاهان شیمی دان های متخصص هستند و ما تازه شروع به درک راه های متابولیکی که آنها برای تولید این عناصر حیرت آور از آن استفاده می کنند کرده ایم". "فهمیدن اینکه چگونه این مسیرها برای تولید این آنزیم ها تکامل یافته اند، می تواند منجر به راه های نوآورانه برای ایجاد عناصر ارزشمند در مقیاس وسیع شوند".

مزرعه ای در قطب جنوب/ سبزیجات در منفی ۷۴ درجه سانتیگراد کشت می شوند
زمستان های بدون توقف در قطب جنوب، تولید مواد غذایی در فضای باز را غیرممکن می کند. در عوض، تنها سالی چند بار، میوه ها و سبزیجات از مسیرهای بسیار دور و کشورهای خارجی وارد این منطقه می شود.
زمستان های بدون توقف در قطب جنوب، تولید مواد غذایی در فضای باز را غیرممکن می کند. در عوض، تنها سالی چند بار، میوه ها و سبزیجات از مسیرهای بسیار دور و کشورهای خارجی وارد این منطقه می شود.
به گزارش ایانا از سایت "یو کی بیزینس این سایدر"، اما، مهندسان مرکز هوا فضای آلمان ۱(GAC)، به زودی مزرعه بسیار پیشرفته ای برای برداشت محصول در قطب جنوب تأسیس می کنند.
این مزرعه یک گلخانه سالانه است که مواد غذایی محققان را در ایستگاه قطبی شماره ۳ نئومایر (Neumayer III polar Station) در طبقات یخی اکستروم (Ekstrom Ice Shelf) تولید می کند.
این مزرعه، به نام اِدن- آی اس اس (Eden-ISS)، داخل یک کانتینر قابل حمل با آب و هوای کنترل شده قرار دارد. گلخانه مذکور، به فن کاشت عمودی متکی است که محصولات غذایی بر روری سینی ها و یا ماژول های آویزان در زیر نور لامپ های ال ای دی، به جای نور طبیعی خورشید، قرار دارند. اِدن- آی اس اس، ماه اکتبر به قطب جنوب می رود.
گاس، قبل از آغاز به کار مزرعه کانتینری قابل حمل در قطب جنوب، تولید میوه و سبزیجات را در سازمان مرکزی خود در شهر برمن (Bremen) آلمان آزمایش می کند.
مزرعه ای به وسعت ۱۳۵ فوت مربع (حدود ۱۲,۵ متر مربع) که می تواند تمامی انواع محصولات را در داخل خود پرورش دهد.
تنها راه بردن تولیدات به ایستگاه امریکایی مک موردو (McMurdo)، که تمامی محققان قطب جنوب در آنجا مستقر اند، از طریق کشتی یا هواپیماست. طبق اعلام سایت خبری آبسکیورا اطلس (Atlas Obscura)، در ماه ژانویه، کشتی از مواد غذایی خشک و یخ زده به آنجا رفت و در تابستان، حدوداً هر هفته، هواپیماها مواد غذایی تازه را به قطب جنوب بردند.
دانشمندی از گاس، به نام پائول زابل (Paul Zabel)، به مزرعه قطب جنوب، جایی که میوه ها و سبزیجات در زیر نور ۴۲ لامپ ال ای دی رشد می کنند، خواهد رفت.
از آنجایی که آب و هوای این مزرعه کنترل شده است، می توان محصولات سالانه را در دمای زیر ۱۰۰ درجه فارنهایت (حدود منفی ۷۴ درجه سانتی گراد) در این مکان پرورش داد.
به گفته یک کشاورز پیشرفته، برخی مناطق زیر قطب، به دلیل تغییرات آب و هوایی تا حدی رونق کشاورزی را مشاهده کرده اند.
در طول ۱۰۰ سال گذشته، دمای قطب شمال، تقریباً دو برابر میانگین جهانی افزایش یافته که امکان پرورش محصولات در مکان های متروک و منفردی مانند یلو نایف (Yellowknife) کانادا و گرین لند (Greenland) را فراهم می کند.
محققان، برای کمک به رشد گیاه، دی اکسید کربن اضافی به آن تزریق می کنند و دما را به ۷۵ درجه فارنهایت (حدود ۲۴ درجه سانتی گراد) می رسانند.
لامپ های ال ای دی با طول موج های آبی و قرمز رنگ تنظیم می شوند، زیرا فرکانس نور مطلوب برای رشد محصول است.
محصولات بر روی سینی قرار می گیرند. هر چند دقیقه یکبار، رطوبتی از مواد مغذی روی آنها پاشیده می شود.
برنامه محققان، پرورش ۳۰ تا ۵۰ نوع گونه مختلف از محصولات غذایی شامل سبزیجات پهن برگ، انواع فلفل، توت فرنگی ها، تربچه ها، گوجه فرنگی ها و همچنین و سبزی هایی مانند ریحان و جعفری است.
گروه کاری در ماه جولای، اولین خیار به وزن ۹۶ گرم و طول ۱۴ سانتی متر را در اِدن، آی اس اس آلمان تولید کردند.
در ماه فوریه، گاس، سکوی کف مزرعه در قطب جنوب را ساخت و ماه آینده همه چیز به آنجا خواهد رسید.
هدف بزرگتر پروژه اِدن- آی اس اس، ایجاد سیستمی است که فضانوردان بتوانند در فضا محصولات غذایی را برداشت کنند.
اگر محققان بتوانند فرآیند رشد را در شرایط سخت قطب جنوب کامل کنند، شاید شانس پرورش محصولات در کره ماه یا مریخ را داشته باشند.

کمک تویوتا به بهبود بهره وری کشاورزان ژاپنی/ تویوتا باعث کاهش ۳۰ درصدی هزینه های نشاء برنج/ میزان ضایعات ۹۰ درصد کاهش یافت
تویوتا موتور (Toyota Motor Corp. ) ، شرکت ژاپنی ، از سیستم مدیریت تولید خود در سطح جهانی برای بهبود بهره وری کشاورزان استفاده می کند.
به گزارش ایانا از سایت "جاپان تایمز"، شرکت نبهاچی نوسان (Nabehachi Nousan)، یک شرکت کشاورزی در یاتومی، استان آیکی ژاپن، سیستم مدیریت تولید را که توسط تویوتا طراحی شده ، مورد استفاده قرار داده است به طوری که به آن امکان نظارت بر فعالیت های کشاورزی را به صورت الکترونیکی می دهد.
شرکت نبهاچی نوسان، متشکل از کشاورزان کوچک است که در زمینه های کشاورزی فعالیت می کنند. در حدود ۲۰۰ هکتار زمین شامل حدود ۲۰۰۰ قطعه پراکنده دارد. نبهاچی نوسان، برای حل چالش افزایش بهره وری، به سیستم تویوتا روی آورده که از GPS استفاده می کند.
سیستم تویوتا، بر اساس اطلاعات پایه ای، یک طرح تولید بهینه را تولید می کند. به طوری که برای کاشت برنج، این طرح به صورت رنگ های مختلف نشان داده می شود و میزان پیشرفت در گوشی های هوشمند و صفحه نمایش کامپیوترمنعکس می شود و این امکان را به کشاورزان می دهد تا نسبت به افراد دیگر سریع تر برنامه ریزی کنند.
همچنین مدیریت مزرعه به مراتب ساده تر شده است و کارگران از طریق تلفن هوشمند اطلاعاتی را در مورد پیشرفت کارشان به دست می آورند. علاوه بر این، سیستم تویوتا به طور خودکار، گزارش های روزانه را در اختیار کشاورزان قرار می دهد.
با پیروی از استراتژی ساخته شده "فقط در زمان" از سوی سازنده خودرو، سیستم باعث کاهش ۳۰ درصدی هزینه های نشاء برنج شده است؛ زیرا نبهاچی نوسان ، دیگر نیازی به کنار گذاشتن نشاء مازاد ندارد.
به گفته کیهارو یاگی، رئیس نبهاچی نوسان، سیستم تویوتا میزان ضایعات را ۹۰ درصد کاهش داده است.
علاوه بر این، افراد برای اجرای بهبود مستمر در عملیات روزانه خود، دستورالعمل های کارمندان تویوتا را دریافت می کنند.
یاگی گفت: "کارگران نگرش خود را نسبت به شغل خود تغییر داده اند، آن ها از داده های جمع آوری شده برای بهبود فعالیت کشاورزی استفاده می کنند."
با توجه به پیری کشاورزان ژاپنی، اعطای زمین های زراعی به شرکت های کشاورزی مانند نبهاچی نوسان افزایش می یابد، به طوری که تقاضای بیشتری برای مدیریت کارآمد ایجاد می شود.
در پایان ماه جولای، سیستم تویوتا توسط ۳۵ شرکت کشاورزی در مراکز پرجمعیت مانند هوکایدو، فوکوشیما و ناگانو تصویب شد. تویوتا، با به دست آوردن نتایج موفقیت آمیز، قصد دارد طی مدت سه سال ، سیستم را برای فروش عمومی بگذارد.
شیگکی تومویاما، مدیر ارشد شرکت تویوتا در زمینه این سیستم گفت: "ما چالشی برای کشاورزان برای دستیابی به فناوری پیشرفته کشاورزی در آینده آماده می کنیم."


کشورها از تشکیل بازار آب چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟
بازار آب جزئی از پازل بزرگ مدیریت منابع آب هر کشوری است. مدیران آب سایر کشورهای جهان با اهداف متفاوتی اقدام به تشکیل چنین بازاری کرده‌اند. به گفته کارشناسان در استرالیا هدف از تشکیل بازار آب جذب سرمایه‌گذار برای تکمیل تاسیسات آبی این کشور است در حالی که آمریکا از ابزار بازار، برای افزایش بهره‌وری آب استفاده می‌شود. در ایران نیز قبل از ورود به مسئله بازار آب، باید اهداف سیاستگزاران از ورود به این عرصه به دقت تبیین شود.
مسئله تشکیل بازار آب سال گذشته یکی از برنامه‌های اصلی در وزارت نیرو به عنوان متولی بخش آب کشور مطرح بود. برای تشکیل چنین بازاری مطالعه درباره وضعیت این بازارها در داخل و رجوع به تجربیات سایر کشورها ضروری به نظر می‌رسد. به همین دلیل وزارت نیرو پروژه‌های مطالعاتی متفاوتی را تعریف کرد تا بداند آیا کشورهایی که بازار آب در آنها شکل گرفته، در این راه موفق بوده‌اند یا خیر. بر اساس پروژه‌های مطالعاتی انجام شده در وزارت نیرو تشکیل بورس آب ابزاری است که استرالیا برای مدیریت منابع آب خود انتخاب کرده‌است.
در بورس آب این کشور بالاترین تبادلات در حوزه دارلینگ انجام می‌شود. همچنین در ایالات کالیفرنیای آمریکا و قسمتی از مکزیک بازارهای برجسته‌و نمونه‌های موفقی از بازار آب شکل گرفته‌اند. بازارهای شکل گرفته در مکزیک و یا آمریکا بازارهای محلی هستند که فواید و مضراتی دارند.
دولت استرالیا از تشکیل بورس آب را با هدف جذب سرمایه‌گذار برای ساخت تاسیسات آبی انجام داده است. در این کشور، اگرچه بورس آب شکل گرفته اما بخش خصوصی مشکلاتی در زمینه تخصیص و بازتخصیص منابع آب دارد. نقطه ضعف بازار استرالیا این است که انحصار ایجاد کرده و عده‌ای همه چیز را در اختیار گرفته‌اند. بورس بازی در این کشور معضل دیگری است که باید به آن توجه کرد. همچنین در بعضی مناطق این کشور مشکلاتی در ارتباط با اضافه برداشت ایجاد شده‌است.
نقاط مثبت بورس استرالیا نیز سرمایه گذاری بزرگ در حوضه آب است زیرا آب ارزش پیدا کرده‌است. به این ترتیب توسعه صادرات محصولات کشاورزی دراین کشور رقم خورده و حتی بهره‌وری آب اصلاح شده‌است.
آمریکا به دنبال افزایش بهره‌وری آب
هدف آمریکا از تشکیل بازارهای محلی آب کمک به ایجاد ارزش افزوده و اصلاح بهره‌وری آب با هدف کسب درآمد بیشتر و هدایت منابع آب به سمت محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر است.
بازار آب آمریکا هم اثرات مثبت و منفی خاص خود را دارد. مثلا در کالیفرنیا این بازار هم به کاهش مصرف کمک کرده و هم توجه به مسئله ارزش افزوده آب سبب شده این ماده حیاتی را درست مصرف کنند و به تکنولوژی‌های کاهنده مصرف روی آورند. نکته منفی بازار کالیفرنیا آن است که بسیاری افراد معتقدند که اگر بازار منفی شکل گیرد، ممکن است بر بحث‌های زیست محیطی تاثیر منفی داشته باشد. خرید و فروش باعث می‌شود سهم محیط زیست رعایت نشود که آن هم از طریق بانک‌های آبی که ایجاد می‌شود با حضور دولت قابل حل است.
در بازار آب مکزیک بیشتر خصوصی‌سازی مطرح است. در خارج از کشور بیشتر به دنبال این هستند که مالکیت تاسیسات را واگذار کنند. در انگلستان که پرچمدار این قضیه است همچنین مکزیک، برای جذب سرمایه‌گذار مالکیت کاملا دست بخش خصوصی است اما آژانس‌های حاکمیتی برای امر نظارت بر خدمات، نرخ و مسایل حفاظت منابع آب در کنار دولت شکل گرفته‌است. این مدلی است که کارشناسان ایرانی هم فکر می‌کنند تحت عنوان نهاد تنظیم مقررات باید درکشور اجرا شود. در ایران از مدلی مشابه کالیفرنیا می‌توانیم استفاده کنیم زیرا اراضی کشاورزی ایران یکپارچه نیست و نمی‌توانیم بورس آزادی که سرمایه‌گذاران سایر کشورها وارد آن شوند، تشکیل دهیم.
بازار آب ابزاری برای مدیریت مصرف
در بازار آب هدف سود و زیان نیست و دولت‌ها به خاطر رفاه اجتماعی وارد چرخه تشکیل بازار آب می‌شوند. به همین خاطر بازار شکست‌خورده آب وجود ندارد. دولت‌ها معمولا در شرایطی که بازار زیان‌ده می‌شود به آن کمک می‌کنند. به عنوان مثال در استرالیا سرمایه‌گذاران در سال مالی که برای خود تعریف کرده‌اند، باید سود سرمایه‌شان را دریافت کنند. اگر به دلیل خشکسالی شرکت‌ها زیان دهند قطعا در بازار باقی نخواهند ماند. برای حفظ انگیزه سرمایه‌گذاران دولت در برخی سال‌ها که درآمد کاهش می‌یابد در بازار دخالت می‌کند. بازارها به لحاظ مالی زیان‌ده شوند اما مهم اهداف دولت‌ها از تشکیل بازار آب است که معمولا در چنین بازارهایی، دولت به هدف خود رسیده‌است.
معروفترین بازارهای آب دنیا را متعلق به اسپانیا، استرالیا، آمریکا و شیلی است. محدودیت منابع آب عامل شکل‌گیری بازار آب بوده به نحوی که درجنوب اروپای پرآب یعنی اسپانیا این پتانسیل ایجاد شده‌است.در صورت فراهم بودن زیرساخت‌های لازم برای تشکیل بازار، قوانین مناسب و آماده بودن شرایط بازار آب می‌تواند در مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق در بخش آب تاثیرگذار باشد.

استادیار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در گفت و گو با "ايانا" تشريح كرد
۵ راهكار بهبود عملكرد كشت ذرت در ايران/ هدف افزایش عملكرد ۷,۵ تن در هكتار به ۹.۵ تن است/كم آبی سطح زير كشت ذرت را كاهش داد
خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا)- الهام آبايي: ذرت يكي از محصولات كشاورزي پرمصرف در ايران است. گرچه كشت ذرت در كشور در بخش‌هاي مختلفي دنبال مي‌شود اما اين ميزان كشت جوابگوي نياز داخلي نيست و به ناچار بايد بخشي از نياز داخلي از طريق واردات تامين شود. در اين زمينه طي سال‌‎هاي اخير با تشديد بحران آب، سطح زير كشت ذرت هم به عنوان محصولي با نياز آبي بالا كاهش يافته كه اين روند، تشديد واردات را رقم زده است.
در اين ميان، گرچه كارشناسان بر اين باورند كه با توجه به اين كه ذرت خاستگاه متفاوتي دارد و بر اين اساس خودكفايي در توليد اين محصول به صرفه نيست اما در عين حال، عملكرد فعلي را هم قابل قبول ارزيابي نمي‌كنند. بنابراين توصيه كارشناسان اين است كه از محل افزايش بهره‌وري به ويژه در حوزه آب، ميزان توليد اين محصول افزايش پيدا كند. در اين خصوص دكتر علی ماهرخ، دكترای فیزیولوژی گیاهان زراعی، استادیار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و معاون بخش تحقیقات ذرت و گیاهان علوفه‌اي بر اين باور است كه بزرگترين مشكل در حوزه توليد ذرت در حال حاضر مصرف زياد آب است و بر اين اساس، افزايش بهره‌وري آب اصلي‌ترين ضرورت در اين حوزه است. ماهرخ گرچه بر اين باور است كه خودكفايي در حوزه توليد ذرت توجيه‌پذير نيست و مي‌‎تواند هدررفت منابع و از ميان رفتن نظم اكوسيستم را به همراه داشته باشد اما در عين حال اذعان مي‌كند كه عملكرد فعلي هم قابل قبول نيست. افزايش بهره‌وري آب، معرفي ارقام زودرس و ميان‌رس ذرت، كشت نشاء، معرفي ارقام متحمل به تنش خشكي و همچنين تغيير آرايش كشت، پنج راهكاري است كه ماهرخ براي بهبود عملكرد كشت ذرت در كشور ارائه مي‌دهد. مشروح گفت و گوي "ايانا" با دكتر علي ماهرخ دكترای فیزیولوژی گیاهان زراعی، استادیار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و معاون بخش تحقیقات ذرت و گیاهان علوفه‌اي در ادامه از نظرتان مي‌گذرد.
ابتدا لطفاً به صورت مختصر در خصوص وضعيت توليد ذرت در كشور توضيحاتي ارائه دهيد.
نيازمندي كشور به گوشت، شير و ساير فرآورده‌هاي دامي باعث شده كه ذرت نقش مهمي در سبد غذايي داشته باشد. در سال‌هاي دور ذرت به صورت حاشيه‌اي در مزارع ايران كشت مي‌شد تا اين كه رفته رفته سطح زير كشت آن گسترش يافت. در چند سال اخير معمولاً سطح زير كشت ذرت حدوداً ۴۰۰هزار هكتار بود كه از اين مقدار تقريبا نيمي از آن به صورت دانه‌اي و نيمي ديگر به صورت علوفه و يا سيلويي كشت مي‌شد.
در سال‌هاي اخير متاسفانه نوساناتي وجود داشت كه سطح زير كشت ذرت به وي‍ژه ذرت دانه‌اي كاهش يافت. آمار سال ۱۳۹۵ نشان مي‌دهد كه سطح زير كشت ذرت علوفه‌اي حدود ۱۹۰هزار هكتار و سطح زير كشت ذرت دانه‌اي ۱۶۰ هزار هكتار است. بنابراين بر اساس آخرين آمار، در حال حاضر سطح زير كشت ۳۵۰ هزار هكتار است.
ذرت دانه‌اي در كشور ما بيشتر براي پرورش طيور و توليد مرغ و تخم مرغ به كار مي‌رود كه در اين خصوص نياز كشور حدود ۷,۵ ميليون تن است. از اين ميزان حدود ۱.۲ تا ۱.۸ ميليون تن در داخل كشور توليد مي‌شود و مابقي آن كه حدود ۶ ميليون تن و بعضاً بيشتر است، از طريق واردات تامين مي‌شود. ميانگين عملكرد ذرت دانه‌اي در حال حاضر حدود ۷.۵ تن در هكتار است. در خصوص ذرت علوفه‌اي هم حدوداً ۱۳ ميليون تن ذرت علوفه‌اي توليد مي‌شود كه اين عدد براي سطح زير كشت ۱۹۰ تا ۲۰۰ هزار هكتار متناسب و خوب است. از نظر توليد ذرت علوفه‌اي، تقريباً به جايگاه مناسبي رسيده‌ايم و با توجه به اينكه واردات علوفه‌هاي حجيم بسيار مشكل و تقريباً غيرممكن است، اين ميزان توليد قابل قبول است.
در حال حاضر برنامه اقتصاد مقاومتي و افزايش امنيت غذايي در سايه افق ۱۴۰۴ توسط وزارت جهاد كشاورزي در حال اجرا است. بر اساس اين برنامه در حوزه توليد ذرت هدف اين است كه از عملكرد ۷,۵ تن در هكتار ميانگين كشور را به حدود ۹.۵ تن در هكتار برسانيم. همچنين بر اساس برنامه، بايد سطح زير كشت ذرت به حدود ۵۳۰هزار هكتار برسد. در اين زمينه هدف اصلي افزايش سطح زير كشت دانه‌اي است. سطح زير كشت براي ذرت علوفه‌اي مناسب است اما هدف اين است كه سطح زير كشت ۱۹۰هزار هكتار براي ذرت دانه‌اي تا حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار هكتار در سال ۱۴۰۴ افزايش يابد.
اشاره كرديد كه بخشي از نياز داخلي از طريق واردات تامين مي‌شود. آيا اين توان در كشور وجود دارد كه تمام نياز داخلي را تامين كنيم و در زمينه توليد ذرت به خودكفايي برسيم؟

بله، براي برخي گياهان اين گونه است. اما در مورد برخي گياهان كه در اكوسيستم كشور جايگاه مناسب‌تري دارند خوب است كه بتوانيم به خودكفايي برسيم و كل نياز را در كشور توليد كنيم. با توجه به اين كه در اصل زادگاه ذرت ايران نيست، اين كه بخواهيم در زمينه توليد اين محصول خودكفا باشيم شايد از لحاظ اكولوژي هم چندان توجيه‌پذير نباشد. اما توليد فعلي هم چندان قابل قبول نيست. در هر حال بايد اين موضوع را هم در نظر گرفت كه اينكه بخواهيم ۷ ميليون تن نياز ذرت دانه‌اي را در داخل توليد كنيم، بعيد است.
مناطقي كه ذرت‌كاري در آن ها انجام مي‌شود مشخص است. استان خوزستان در دو حوزه ذرت دانه‌اي و علوفه‌اي سرآمد است و بيشترين سطح زير كشت را دارد. در زمينه ذرت دانه‌اي پس از استان خوزستان، استان فارس، كرمانشاه و جنوب كرمان قرار دارند. در خصوص ذرت علوفه‌اي هم استان‌هاي خوزستان، فارس، خراسان، تهران، البرز و قزوين به ترتيب بيشترين سطح زير كشت را دارند. در اين حوزه‌ها مي‌توان عملكرد را بهبود بخشيد تا متناسب با شرايطي كه داريم به بهترين ميزان توليد دست پيدا كنيم.
اما در مورد محصولات كشاورزي با توجه به سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي دستيابي به خودكفايي در توليد از مهمترين هدفگذاري‌ها است. آيا اين مساله در مورد ذرت صدق نمي‌كند؟
بله مساله خودكفايي در توليد محصولات كشاورزي امروزه بسيار حائز اهميت است اما بايد هر گياه را به صورت خاص بررسي كنيم. بعضي گياهان مانند يونجه، شبدر، گياهان علوفه‌اي پاييزه جايگاه مناسبتري در كشور دارند و مي‌توانيم حتي به خودكفايي برسيم. اما در مورد برخي گياهان مانند ذرت اين امكان وجود ندارد كه كل نياز ۷ ميليون تن ذرت دانه‌اي را در داخل كشور توليد كنيم. ضرورتي هم ندارد كه نهاده مازاد مصرف كنيم تا به افزايش عملكرد و خودكفايي برسيم. تا جايي كه در برنامه امنيت غذايي ديده شده است، بايد محصولات اساسي به ويژه محصولات بومي را خودمان توليد كنيم كه در اين زمينه مي‌توانيم سرمايه‌گذاري بيشتري كنيم. گياهان بومي مانند پسته و زعفران جايگاه خاصي در ايران دارند و در تمام دنيا ايران را با اين محصولات مي‌شناسند. بنابراين فضا و پتانسيل زيادي در اين حوزه‌ها وجود دارد. اما در مورد گياهي مانند ذرت كه خاستگاه آن كشور ديگري است، تنها با صرف نهاده مازاد مي‌توانيم آنها را توسعه دهيم. بنابراين ضرورتي وجود ندارد كه كل نياز كشور را در داخل توليد كنيم. چراكه اين رويكرد باعث مي‌شود از نواحي ديگري ضربه بخوريم. همچنين اكوسيستم بهم بخورد و منابع هدر مي‌رود.
اين موضوع را مطرح كرديد كه خودكفايي در توليد ذرت توجيه چنداني ندارد اما در عين حال، ميزان توليد فعلي هم چندان مطلوب نيست. چه مشكلاتي باعث شده تا عملكرد در حوزه توليد ذرت قابل قبول نباشد؟
در حال حاضر بزرگترين مشكل مصرف زياد آب در توليد ذرت است. اكثر مناطق ذرت‌خيز به دليل مشكل كمبود آب و كاهش سطح آب‌هاي زيرزميني، تغيير رويه داده‌اند كه سبب شده تا سطح زير كشت ذرت كاهش پيدا كند. به ويژه در استان كرمانشاه چنين اتفاقي رخ داده است. استان كرمانشاه در سال‌هايي كه توليد ذرت افزايش يافت و سطح زير كشت گسترش پيدا كرد، حدود ۵۰ هزار هكتار سطح زير كشت داشت. اما در سال‌هاي اخير سطح زير كشت در اين استان به ۱۵ هزار هكتار رسيده است. مشكل اصلي در اين استان كاهش سطح آب‌هاي زيرزميني و كمبود آب بود كه سبب شد كشاورزان گياه ديگري به جز ذرت را براي كشت خود انتخاب كنند. بنابراين بزرگترين مشكل در حوزه توليد ذرت در حال حاضر كمبود آب است كه در برنامه افزايش امنيت غذايي افزايش بهره‌وري آب در ذرت و برخي ديگر از محصولات زراعي پيش‌بيني شده است.
در اين رابطه چه راهكارهايي براي افزايش بهره‌وري آب تا كنون ارائه شده است؟
يكي از مهمترين راهكارهايي كه مي‌توان در اين زمينه در نظر گرفت جايگزين كردن ارقام زودرس و ميان‌رس ذرت به جاي ارقام ديررس است. به طور معمول زارعان علاقه دارند كه ارقام ديررس را بكارند. رقم ۷۰۴ كه بسيار بين كشاورزان جا افتاده است در حال حاضر بيشترين سطح زير كشت را همين رقم ذرت و يا ارقامي در همين گروه رسيدگي به خود اختصاص داده است.
در اين شرايط، معرفي و توليد ارقام زودرس‌و ميان‌رس مانند رقم ۲۶۰ و ۴۰۰ كه توسط موسسه تحقيقات و اصلاح و تهيه نهال و بذر توليد شده مي‌تواند كمك‌كننده باشد. گرچه اين ارقام زودرس‌تر هستند و عملكرد كمتري نسبت به ارقام ديررس دارند، اما بين ۳ تا ۴ نوبت آبياري كمتري نسبت به ارقام ديررس نياز دارند. بايد به اين مساله توجه داشت كه در هر آبياري هم حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ متر مكعب آب مصرف مي‌شود. بنابراين بين ۲ تا ۳ هزار متر مكعب در مصرف آب صرفه‌جويي خواهد شد.
راهكار ديگر معرفي ارقام متحمل به تنش خشكي است كه در اين زمينه هم موسسه تحقيقات و اصلاح و تهيه نهال و بذر توسط مركز تحقيقات صفي‌آباد دزفول دو رقم به نام كارون و مبين را توليد كرده است كه متحمل به تنش و خشكي هستند و در مناطق خوزستان مي‌توانند آب كمتري را نسبت به ساير ارقام مصرف كنند.
راهكار ديگر كشت نشا است. كشت نشا مي‌تواند هدف مناسبي براي كاهش مصرف آب باشد. در اين روش، به جاي اين كه بذر را به صورت مستقيم وارد مزرعه كنيم، آن را به صورت نشا در گلخانه پرورش مي‌دهيم و در مرحله دو تا سه برگي در زماني مشخص آن را وارد مزرعه مي‌كنيم. ذرت در آبياري‌هاي اوليه براي استقرار به دو يا سه مرحله آب سنگين نياز دارد. بنابراين با كشت نشا مي‌توانيم در مصرف آب را كاهش دهيم. همچنين با توجه به اين كه طول دوره رشد با كشت نشا كاهش پيدا مي‌كند، در يك تا دو آبياري انتهايي هم صرفه‌جويي مي‌شود. بنابراين به طور كلي بيش از ۴ مرحله آبياري در كشت نشا صرفه‌جويي مي‌شود. اين روش به صورت پايلوت در چند استان پياده شده است. دولت به دنبال اين است كه با حمايت‌هاي يارانه‌اي كشت نشاء را ترويج كند. در اين زمينه، اميدواريم كه در پايان سال ۱۴۰۴ سطح زير كشت نشاء ذرت به ۶۰ هزار هكتار برسد.
در خصوص ارقام زودرس هم اميدواريم تا سال ۱۴۰۴ تغيير رويه صورت گيرد و كشت ارقام ديررس به ۴۰ درصد، متوسط رس به ۵۰ درصد و زودرس به ۱۰ درصد برسد. البته اين كار به سادگي امكان‌پذير نخواهد بود. چراكه در حال حاضر سطح زير كشت زودرس در ايران حتي به يك درصد هم نمي‌رسد.
آيا روش‌هاي فني ديگري براي افزايش بهره‌وري كشت ذرت وجود دارد؟
برخي روش‌هاي فني مانند تغيير آرايش كاشت هم براي افزايش بهره‌وري به كار مي‌رود. فاصله رديف‌هاي كاشت در حال حاضر در ايران ۷۵ سانتي متري است كه فاصله رديف مي‌تواند تا ۶۰ سانتي‌متر هم كاهش پيدا كند. حتي ممكن است عملكرد و بهره‌وري آب هم با اين اقدام افزايش پيدا كند. البته يك سري تجهيزات فني مانند كمباين برداشت به اين منظور مورد نياز است. در حال حاضر كمباين‌هاي برداشت روي ۷۵ سانتي‌متر تنظيم شده است. به همين دليل بايد تغييراتي در كمباين‌هاي برداشت صورت گيرد.
كاهش فاصله رديف باعث مي‌شود كه تبخير از سطح خاك كاهش پيدا كند و در مصرف آب صرفه‌جويي شود. روش‌هاي ديگر مانند استفاده از سوپرجاذب‌ها، روش‌هاي آبياري مدرن تحت فشار، آبياري ميكرو و... وجود دارد كه به افزايش بهره‌وري و كاهش مصرف آب كمك خواهد كرد.
فارغ از مساله كمبود آب، آيا خلاء دانشي و مهارتي هم در زمينه توليد اين محصول وجود دارد كه افت عملكرد را رقم زده است؟
قطعاً وجود دارد. در مورد گياه ذرت، پتانسيل عملكرد ذرت ۱۴ تن است. يعني اگر تمام عوامل مديريتي مناسب را به كار ببريم و دانش مورد نياز را تامين كنيم، در هر هكتار بايد ۱۴ تن برداشت داشته باشيم. اين در حالي است كه امروزه عملكرد ما حدود ۷,۵ تن در هكتار است. بنابراين حدود ۷ تن در هكتار خلاء عملكرد داريم.
اين ميزان خلا عملكرد به عوامل مديريتي نامناسبي برمي‌گردد كه كشاورزان در آن منطقه دارند. در خصوص ذرت، بيش از ۹۰ درصد الگوي كشت كشور به كشت گندم-ذرت اختصاص دارد. اغلب كشاورزان در مناطق مختلف گندم را مي‌كارند. كشت ذرت در مناطقي مانند تهران، كرج، كرمانشاه و استان فارس، به صورت كشت دوم است. يعني ابتدا كشاورز منتظر مي‌ماند كه گندم برداشت شود. بعد از برداشت گندم، آماده‌سازي زمين و تهيه بستر بذر صورت مي‌گيرد و پس از آن ذرت كشت مي‌شود.
در اين روش كشت ذرت به تاخير مي‌افتد و ديرهنگام مي‌شود. در همين بازه كاشت، مقداري از عملكرد از دست مي‌رود. در مراحل داشت و برداشت هم به همين ترتيب افت عملكردهايي رخ مي‌دهد. در مرحله برداشت با توجه به اينكه كشت دوم به ذرت اختصاص دارد، كشاورز ناچار است كه به كشت گندم توجه كند. بنابراين گاهي زودتر از موعد، ذرت برداشت مي‌شود و به همين دليل رطوبت دانه در زمان برداشت بالا است. وقتي رطوبت بالا است، كيفيت دانه بسيار افت پيدا مي‌كند. اين موارد و ساير عوامل مديريتي كه در زمان داشت و برداشت وجود دارد باعث مي‌شود كه خلاء عملكرد به وجود بيايد. در حال حاضر حتي الگوي كشت گندم-ذرت هم ممكن است الگوي كشت مناسبي نباشد و در اين زمينه نياز به تغيير رويه وجود دارد.
در زمينه سياست‌گزاري‌هاي توليد چه ضعف‌هايي وجود دارد و كشاورزان چه انتظارات مديريتي از دولت دارند؟
اگر بخواهيم از زبان كشاورز مساله را بازگو كنيم، كشاورز انتظار دارد كه دولت كود، بذر و تمام نهاده‌هاي مورد نياز او را تامين كند. البته در خصوص تامين بذر مورد نياز كشاورزان هم اقدامات خوبي انجام شده است. در اين زمينه در موسسه اصلاح و تهيه نهال و بذر معرفي ارقام جديد ذرت دنبال مي‌شود. در چند سال اخير رقم‌هاي جديدي مانند ۷۰۳، ۷۰۵، ۷۰۶، ۴۰۰، ۲۰۱ و... معرفي شده است. علاوه بر اين، تهيه و تامين لاين‌هاي والدين ذرت هيبريد در اين زمينه بسيار مفيد خواهد بود كه در چند سال اخير، موسسه تحقيقات و اصلاح و تهيه نهال و بذر توجه ويژه‌اي به اين مساله داشته است.
در اين زمينه، بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسي، امتياز تكثير و توليد ارقام مختلفي نه تنها در مورد ذرت بلكه ساير محصولات زراعي هم به شركت‌هاي خصوصي واگذار شده است. اين امر باعث افزايش رقابت در بين شركت‌ها شده است. اين شركت‌ها هم توزيع‌كننده‌‎هاي بذر را در استان‌هاي مختلف پيدا كرده‌اند و با آنها در ارتباط هستند كه همه اين اقدامات زير نظر موسسه است. بنابراين مي‌توان مدعي شد كه در زمينه توليد والدين و بذر ذرت كه بسيار حائز اهميت است، اقدامات خوبي انجام شده است.
در خصوص توليد ذرت، مساله تامين بذر مورد نياز بسيار حائز اهميت است. ذرت يك گياه دگرگشن است. بعضا ممكن است براي كشت گندم از همان مزرعه مورد كشت بذر تهيه شود كه البته اين كار هم درست نيست. اما در مورد ذرت چنين چيزي اساساً امكان‌پذير نيست و توليد بذر اين گياه متفاوت است. در حال حاضر اين مرحله در اختيار بخش خصوصي قرار داده شده است و رقابت سالمي بين شركت‌ها در توليد بذر برقرار شده است.
در اين زمينه يكي از نكات بسيار مهم تحقيقات و مطالعات كاربردي و ارتقاي دانش فني است. در اين حوزه موسسات تحقيقاتي مختلفي در اين زمينه فعاليت مي‌كنند. بخش ترويج هم در اين زمينه مسووليت مهمي دارد تا اطلاعات موجود را از طريق رسانه‌هاي مختلف در اختيار كشاورزان قرار دهد. در اين صورت تا حدودي مي‌توانيم خلاء عملكرد ۷ تني را پر كنيم.
اما برخي انتقادات در خصوص تامين بذر مورد نياز مطرح مي‌شود. در حال حاضر وضعيت تامين بذر براي ذرت‌كاران چگونه است؟
با توجه به ارقام جديدي كه معرفي شده، تنوع ارقام بذر ذرت هم در حال گسترش است. اگر پيشتر اين سوال را مطرح مي‌كرديد مي‌توانستيم بگوييم كه تنوع بذر وجود ندارد. اما در حال حاضر امتياز تامين بذر به چنيدن شركت خصوصي واگذار شده و همين امر سبب افزايش تنوع و رقابت‌پذيري شده است.
در حال حاضر مهمترين دغدغه در حوزه توليد ذرت، جايگزين كردن ارقام زودرس و ميان‌رس بجاي ارقام ديررس است. در اين زمينه هنوز كشاورزان محافظه‌كار عمل مي‌كنند و سخت مي‌توان نظر آنها را تغيير داد. اين در حالي است كه در برخي مناطق حتي لازم است كه از اراقم زودرس استفاده شود چراكه فصل رشد اجازه نمي‌دهد كه از ارقام ديررس استفاده شود. اين تغيير رويه در كشاورزان در حال حاضر كمي دشوار است. در اين خصوص بايد ارقام زودرس بيشتري هم توليد كنيم. كل بذر مورد نياز در كشور در حال حاضر ۱۶هزار تن است. بر اساس برنامه اقتصاد مقاومتي افق ۱۴۰۴، تامين حدود ۶هزار و۴۰۰ تن بذر ديررس، ۱۶۰۰ تن زودرس و ۸ هزار تن بذر ميان رس در نظر گرفته شده است كه اگر اين امر محقق شود، گام بزرگي در تامين بذر ذرت برداشته‌ايم.

سایت نزدک خبر داد
سازنده آمریکایی ماشین آلات کشاورزی سهام شرکت فناوری را خرید/ سرمایه گذاری "جان دیر" روی کشاورزی دقیق/ "بلو ریور تکنولوژی" مقصد " جان دیر" برای تکنولوژی کشاورزی دقیق
شرکت امریکایی ماشین آلات کشاورزی " جان دیر" به تازگی اعلام کرد، در زمینه فناوری کشاورزی دقیق، ۳۰۵ میلیون دلار سهم شرکت "بلو ریور تکنولوژی" ، را خریداری کرده است.
به گزارش ایانا از سایت "نزدک"، این اقدام می تواند رقابتی را برای "دیر" فراهم و موقعیت اش را به عنوان یک رهبر در کشاورزی دقیق تقویت کند. این درحالی است که شرکت "بلو ریور تکنولوژی" واقع در کالیفرنیا، پیشگام در زمینه فناوری یادگیری ماشین برای تجهیزات پاشش (اسپری) کشاورزی است. در واقع، این شرکت ادعا می کند که فناوری کشاورزی دقیق می تواند هزینه های مواد شیمیایی را تا ۹۰ درصد در مقایسه با رویکردهای سنتی ، کاهش دهد.
"بلو ریور تکنولوژی" به کاهش هزینه های مواد شیمیایی، افزایش درآمد مزرعه کمک می کند
در روش های سنتی با استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی باعث شده تا علف های هرز نسبت به علف کش ها مقاوم شوند به طوری که به یک نگرانی تبدیل شده است. از سویی مبارزه با این علف های هرز بر محصولات و در نتیجه سودآوری کشاورزان تاثیر می گذارد. درحالی که شرکت "بلو ریور تکنولوژی" در این باره کارهایی انجام داده است. فناوری بینایی کامپیوتر، رباتیک و هوش مصنوعی می تواند برای کمک به شناسایی هوشمند و تصمیم گیری های مدیریتی در مورد هر گیاه در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، ربات های بلو ریور، با علامت گذاری می توانند تنها گیاهانی را که نیاز به اسپری مواد شیمیایی دارند ، شناسایی کنند.
فناوری بلو ریور، به کاهش استفاده از مواد شیمیایی، هزینه های ورودی (نهاده ها) مورد استفاده در کشاورزی کمک می کند ، همچنین به کشاورزان اجازه می دهد که بیشتر برای تجهیزات کشاورزی هزینه کنند. این به نوبه خود برای "جان دیر" سودمند خواهد بود.
اضافه کردن فناوری به کشاورزی
لازم به یادآوری است که در سال ۱۹۹۹ بین شرکت ناوکام ( NavCom)و "جان دیر" در زمینه خرید سهام شرکت ناوکام موافقت شد. در حالی که سیستم و محصولات NavCom از ماهواره های GPS، ماهواره های ارتباطی و ارتباط بی سیم برای به دست آوردن ، پردازش و تحویل داده های دقیق استفاده می کنند. دیر با این اقدام، موفق به کسب موقعیت رهبری در استفاده از تکنولوژی GPS در بخش کشاورزی و اتصال سریع دستگاه و همچنین بهینه سازی شده است.
در چند سال گذشته به دلیل درآمدهای پایین مزارع ، کشاوزان توانایی خرید تجهیزات را نداشتند. درنتیجه فروش "دیر " کاهش یافت و این شرکت به کاهش تولید و اخراج کارگران اقدام کرد. از سویی با پذیرش برنامه های عملیاتی و مدیریت هزینه های نظارتی توانست براین شرایط غلبه کند.
این سناریو در سال جاری بهبود یافته است. دیر پیش بینی می کند که فروش خالص سالانه در حدود ۱۱ درصد افزایش یابد و درآمد خالص در سال مالی ۲۰۱۷ به حدود ۲,۰۷۵ میلیارد دلار برسد.
این درحالی است که وزارت کشاورزی امریکا در سال ۲۰۱۷ پیش بینی کرده که مصرف جهانی دانه ها برای بیست ودومین سال متوالی افزایش می یابد. همچنین پیش بینی گزارش عرضه و تقاضای جهانی(۱)، از میزان عرضه قابل توجه ذرت و سویا در مناطق کشاورزی بزرگ تولید، حکایت دارد.
نکته قابل توجه این است که درآمد کشاورزان در سال ۲۰۱۷ پیش بینی می شود که پس از اوج در سال ۲۰۱۳، برای اولین بار افزایش یابد. در عین حال، تجارت مواد غذایی و کشاورزی همچنان با وجود رشد آهسته تولید ناخالص داخلی رو به افزایش است، اما چشم انداز برای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بهتر خواهد بود.
"بلو ریور " در تلاش های رو به رشد دیر برای افزودن فناوری به کشاورزی نقش برجسته ای دارد، در عین حال این شرکت در زمینه سرمایه گذاری های پایدار بلند مدت برای محصولات جدید و موقعیت یاب خوش بین است. به طوری که انتظار می رود که سودآوری با افزایش تقاضا برای غذا و زیرساخت افزایش یابد. علاوه بر این، روند رشد جمعیت همراه با ا افزایش سطح زندگی، فرصتی مناسب را برای رشد طولانی مدت فراهم می آورد

در نشست اتاق سمنان با حضور سفیر آفریقای جنوبی مطرح شد؛
فعالان اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی به دنبال افزایش مبادلات تجاری/ ظرفیت مناسب آفریقای جنوبی برای صادرات محصولات کشاورزی
سفیر آفریقای جنوبی به همراه رایزن بازرگانی این کشور طی سفر به استان سمنان، نشست مشترکی با فعالان اقتصادی این استان برگزار کرد.
به گزارش ایانا از اتاق ایران، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان در این نشست گفت: مبادلات تجاری ایران و آفریقای جنوبی در پسابرجام برای افزایش رونق کسب‌وکار و اشتغال در دو کشور باید افزایش یابد.
علی‌اصغر جمعه‌‌ای افزود: امضای برجام سطح روابط اقتصادی و سیاسی کشور ایران با کشورهای جهان را افزایش داد. باید با دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی برای سفر به کشور برای توسعه اقتصادی تلاش کرد.
جمعه‌ای بیان کرد: ۱۳ شهرک و چهار منطقه ویژه اقتصادی در سمنان فعال هستند. سرمایه‌گذاران کشور آفریقایی جنوبی در هر بخشی که بخواهند، می‌توانند در استان فعالیت کنند؛ سمنان پنجمین قطب صنعت خودروسازی در کشور است و بیش از ۴۲ ماده معدنی در استان استخراج می‌شود که باید کشورهای مختلف جهان از این ظرفیت برای راه‌اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی بهره ببرند.
ضرورت ارتقای مبادلات تجاری ایران و آفریقای جنوبی
سفیر کشور آفریقای جنوبی در ایران نیز در این نشست گفت: روابط سیاسی بین ایران و آفریقای جنوبی در سطح بالایی است. روابط تجاری و اقتصادی نیز باید به این حد برسد و از ۷۵ میلیون دلار در سال افزایش یابد.
فلمن وایتد افزود: در زمان دولت تدبیر وامید در ایران، سطح روابط سیاسی و اقتصادی بین ایران و آفریقای جنوبی به بالاترین سطح خود در ۵۰ سال گذشته رسید و عمق دوستی و همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین دو کشور بسیار پایدار است.
وایتد بیان کرد: زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در ایران بسیار قابل‌توجه است و به فعالان اقتصادی آفریقای جنوبی پیشنهاد می‌کنیم در این کشور سرمایه‌گذاری کنند.
وی تصریح کرد: آفریقای جنوبی ظرفیت لازم برای صادرات محصولات کشاورزی و انتقال علوم در بخش معدن به ایران را دارد و باید با بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصادی برای افزایش اشتغال جوان دانش‌آموخته در دو کشور برنامه‌ریزی کرد.
وایتد افزود: رایزن اقتصادی سفارت آفریقای جنوبی در ایران، مهم‌ترین زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در سمنان را رصد کرده و در چند ماه آینده رویدادهای خوبی در بحث صادرات و واردات کالا بین دو کشور اتفاق خواهد افتاد.
سفیر آفریقای جنوبی گفت: استان سمنان از زیرساخت‌های مهم گردشگری و تجاری برخوردار است و سرمایه‌گذاران آفریقای جنوبی آمادگی دارند برای رونق اقتصادی در ایران به این استان سفر کنند.
سفیر آفریقای جنوبی در جمهوری اسلامی ایران در سفری دوروزه، از واحدهای صنعتی، تولیدات و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در استان سمنان بازدید کرد

خبرگزاری ايرنا
5.5میلیون اصله نهال برای توسعه باغ های زیتون نیاز است
تهران- ایرنا- مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت: در برنامه ششم توسعه برای گسترش باغ های زیتون پنج میلیون و 500 هزار اصله نهال شامل ارقام تجاری روغنی و کنسروی سازگار با محیط با اولویت ژنوتیپ های امیدبخش داخلی نیاز است.
به گزارش یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، «احمد مستخدمی» افزود: در طرح اصلاح و بازسازی باغ های زیتون در برنامه ششم توسعه، پنج هزار هکتار هرس درختان، 5085 هکتار هرس فرم و باردهی و 4850 هکتار هرس بازجوانسازی پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: در این پنج سال باید اصلاح 4800 هکتار باغ آفت زده، تغذیه 20 هزار هکتار باغ و پیوند 350 هزار اصله درختان کم بازده صورت گیرد.
به گفته وی، در برنامه ششم توسعه سهم اشتراک دولت در اصلاح و بهسازی باغ های زیتون کاهش و سهم خودیاری باغداران افزایش می یابد. به گونه ای که سهم مشارکت دولت در سال نخست برنامه، 50 درصد است.
« در این برنامه توسعه باغ های زیتون به میزان 15 هزار هکتار در اراضی شیبدار و غیرشیبدار پیش بینی شده است که با شناسایی و گزینش مناطق مستعد زیتون و استفاده از ارقام تجاری و سازگار هر منطقه صورت می گیرد».
وی اعتبار مورد نیاز برای توسعه و اصلاح و بهسازی باغ های زیتون را بیش از 180 میلیارد ریال عنوان کرد.
مجری طرح زیتون ادامه داد: باید تولید روغن زیتون تا پایان برنامه ششم توسعه به 16 هزار تن برسد.
وی اعلام کرد اکنون 70 درصد زیتون کشور، کنسرو و 30 درصد آن به روغن تبدیل می شود که باید تا پایان برنامه ششم توسعه استحصال روغن زیتون به 40 درصد افزایش یابد. از این رو، در توسعه و بهسازی و اصلاح باغ های زیتون، ارقام تجاری روغنی و ژنوتیپ های امیدبخش زودبازده با عملکرد بالا جایگزین می شود.
این مسوول افزایش سرانه مصرف روغن زیتون از 130 گرم کنونی به 190 گرم را از دیگر هدفگذاری ها در برنامه ششم توسعه خواند و تصریح کرد: دستیابی به این هدف به فرهنگسازی و ترویج نیاز دارد.
به گزارش ایرنا، وی بیست و پنجم شهریورماه از ممنوعیت واردات میوه زیتون خبر داد و پیش بینی کرد امسال نزدیک به 85 هزار تن انواع زیتون در 84 هزار هکتار باغ های کشور تولید شود.
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی میانگین عملکرد کشوری امسال را 2.1 تن در هکتار اعلام و یادآوری کرد: 18 درصد کل باغ های زیتون کشور قدیمی و فرسوده است.
وی گفت: روغن زیتون مورد نیاز کشور حدود 10 هزار تن در سال است که نزدیک به پنج هزارو 300 تن تولید داخلی داریم.
مستخدمی سرانه مصرف کنسرو دانه زیتون در کشور را 850 گرم دانست که 2.5 برابر دنیاست.
مجری طرح زیتون یادآوری کرد: ما در تولید کنسرو زیتون به طور کامل خودکفاییم و به واردات نیازی نداریم.

در کمیسیون کشاورزی مجلس؛
کلیات طرح اصلاح ماده یک قانون تعیین تکلیف ثبتی اراضی تصویب نشد
تهران-ایرنا- عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: کلیات طرح اصلاح ماده یک قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی پس از تبادل نظر میان نمایندگان، در این کمیسیون تصویب نشد.

به گزارش ایرنا، علی ابراهیمی درباره جلسه امروز -یکشنبه- کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ، گفت: کلیات طرح یک فوریتی اصلاح ماده(1) قانون تعیین تکلیف، وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی برای اینکه با قوانین مرتبط با اراضی کشاورزی با قوانین مرتبط با صدرو اسناد ساختمان در قالب قوانین مالیاتی 147 و 148 تعارضاتی داشت در کمیسیون متبوعش تصویب نشد.
به گزارش خانه ملت، نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ادامه بررسی طرح جامع توسعه و عمران روستایی نیز امروز در کمیسیون متبوعش برای بار دیگر به جریان افتاد که در این راستا نیز نمایندگان نظرات خود را بیان کردند.

میزگرد ایرنا/ گسترش بیمه کشاورزی نیازمند فرهنگ سازی و بازنگری قوانین
شاهرود - ایرنا - بیمه محصولات کشاورزی از کلیدی ترین ساز و کارهای حمایتی برای کاهش آسیب های ناشی از وقوع حوادث طبیعی است که با توجه به تنوع اقلیمی ایران و وقوع مستمر این گونه حوادث در کشور، باید برای بیمه تمام عرصه های کشاورزی برنامه ریزی کرد.
به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از 40 نوع حوادث طبیعی ثبت شده در جهان 31 نوع آن در ایران امکان وقوع دارد.
به اعتقاد کارشناسان ، بیمه کشاورزی یکی از مهم ترین ساز و کارهای ایجاد امنیت در سرمایه گذاری های انجام شده و مقابله با ریسک های فراوانی است که سرمایه گذاری ها در این بخش را تهدید می کند.
در دهه 50 قانون بیمه محصولات کشاورزی مشتمل بر 6 ماده و یک تبصره در سال 1355 به تصویب رسید؛ در این قانون، بیمه به صورت صندوق ویژه ای به نام صندوق بیمه کشاورزی در شرکت سهامی بیمه ایران پیش بینی شده بود.
توسعه واقعی بیمه محصولات کشاورزی پس از انقلاب اسلامی با تصویب قانون تاسیس صندوق بیمه محصولات کشاورزی در سال 1362 و اساسنامه قانونی سال 1363 آغاز شد.
عملکرد صندوق بیمه از آغاز تاسیس تا شروع برنامه پنجساله اول در سال زراعی 1364-1363 فقط 2 محصول پنبه و چغندرقند در سطح معادل 89 هزار هکتار در 2 استان خراسان و مازندران زیر پوشش بیمه قرار گرفته بود.
تعداد بیمه گذاران در این سال زراعی حدود 30 هزار نفر بود؛ در سال زراعی 1385 - 1384 تعداد محصولات زیر پوشش به 82 محصول رسید؛ تعداد بیمه گذاران در همین سال بیش از یک میلیون و 782 هزار نفر و سطح محصولا ت زراعی زیر پوشش حدود پنج میلیون و 370 هزار هکتار بود.
با توجه به شرایط اقلیمی ایران و تولید محصولات مختلف و متنوع در چهار فصل والگوهای بهره برداری کشاورزی در کشور، انتظارات از صنعت بیمه کشاورزی را افزایش داده است.
قانون برنامه سوم توسعه در بند ج ماده 181تکلیف کرده بود که برای افزایش سهم صنعت بیمه در جبران خسارت های ناشی از حوادث غیرمترقبه، دولت مجاز به فراهم آوردن شرایطی است که حداقل 50 درصد محصولات کشاورزی، دامداری، شیلات، بناهای عمومی و تاسیسات شهری و روستایی زیر پوشش بیمه قرار گیرند.
براساس اطلاعات موجود اکنون تعداد بیمه گذاران به بیش از 2 میلیون نفر (بیش از 50 درصد کل بهره برداران و فعالان بخش کشاورزی کشور) و تعداد محصولات زیرپوشش بیمه 165 محصول افزایش یافته است.
شهرستان شاهرود قطب کشاورزی استان سمنان است، یعنی 24 درصد زمین های کشاورزی استان به مقدار 18 هزار هکتار و 32 درصد از باغ های استان معادل 14 هزارو 500 هکتار، در این شهرستان واقع شده است.
علاوه بر این، میزان تولید محصولات زراعی شاهرود سالانه 230 هزار تن و محصولات باغی آن 155 هزار تن است که 50 درصد از تولید باغی استان را شامل می شود.
بر اساس آمار موجود ، بخش کشاورزی تامین کننده حدود یک پنجم تولید ناخالص داخلی و یک سوم از سهم کل اشتغال بیش از چهار پنجم از نیازهای غذایی و نه دهم نیاز صنایع از این بخش است و سهم مهم و چشمگیری در معیشت سه میلیون خانوار کشاورز کشور دارد.
در همین راستا ، خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر شاهرود میزگرد ' بیمه محصولات کشاورزی ، چالشها و راهکارها' را با حضور، احمد حسنی رییس بانک کشاورزی شعبه شاهرود، محمد حسین خنکال دبیر خانه کشاورز استان سمنان و محمدرضا قاسمی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود برگزار کرد.
این کارشناسان با اشاره به ضرورت امنیت سرمایه گذاری و جلوگیری از خسارت ناشی از حوادث طبیعی در بخش کشاورزی، فرهنگ سازی و بازنگری قوانین بیمه محصولات را ضروری دانستند.
** پایداری تولید، هدف صندوق بیمه کشاورزی است
به گزارش ایرنا، رییس بانک کشاورزی شهرستان شاهرود هدف صندوق بیمه کشاورزی را حمایت از پایداری تولید دانست و گفت : این صندوق از تولید کننده آسیب دیده بخش کشاورزی برای تامین منابع مالی و جبران خسارت، حمایت می کند.
احمد حسنی افزود : در پی شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، بیمه هم دستخوش حوادث ناشی از سیاست ها، مدیریت های نادرست و معضلات اقتصادی شده و هرکجا تنگنای اقتصادی مطرح می شود، بانک ها و بیمه ها هم درگیر هستند.
وی با اشاره به تفاوت ذاتی بیمه در بخش های صنعتی و کشاورزی، خاطرنشان کرد : نمی توان در بخش کشاورزی بیمه خودکفا و سودآور داشت و بزرگ ترین کشورهای تولیدکننده محصولات کشاورزی هم صندوق بیمه کشاورزی خوداتکا یا سودآور ندارند بلکه این صندوق، برای آن ها راه مطمئن تزریق یارانه دولت به بخش کشاورزی است.
** زمان، عامل اصلی در پرداخت خسارت
رییس بانک کشاورزی شاهرود معضل بیمه را در سه بخش مشکلات اقتصادی، قانونی و مدیریتی تقسیم بندی کرد و گفت: انرژی صرف شده برای همسو سازی سازمان های مرتبط با صندوق بیمه کشاورزی در کل استان ضعیف است چرا که هیچ حرکتی را نمی توان به تنهایی توسط یک نهاد، به پیش برد.
حسنی زمان را عامل اصلی در بررسی و پرداخت غرامت به تولیدکننده مطرح و تاکید کرد : این مهم در آیین نامه ها و دستورکارهای اجرایی فراموش شده و جامعه هدف از این موضوع ناراحت است.
وی با بیان این که خسارت انگورکاران شاهرودی از پارسال تاکنون پرداخت نشده است ، افزود : فرایند اداری پیچیده حاکم بر صندوق، سبب می شود که در حوزه زراعت، در 90 درصد موارد پرداخت به موقع به کشاورز برای کشت دوباره عملی نشده و در بخش باغبانی زمانی غرامت پرداخت می شود که دیگر همه چیز تمام شده است.
** تعرفه های بیمه کشاورزی بر مبنای هزینه است
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود گفت : تعرفه های بیمه بر مبنای هزینه های تولیدکننده بوده و درآمد او را پوشش نمی دهد، در حالی که امرار معاش کشاورز با بروز خسارت دچار تهدید می شود.
محمدرضا قاسمی بر ضرورت تقویت صندوق بیمه کشاورزی تاکید واضافه کرد : این صندوق باید تامین مالی شود تا بتوان پرداخت خسارت را به موقع انجام داد؛ کشاورزان تصور می کنند اگر محصول خود را بیمه کنند حتما باید به آنان خسارت پرداخت شود در حالی که بیمه برای بالابردن ضریب اطمینان در برابر خطر عوامل طبیعی بوده و به طور الزامی منجر به پرداخت خسارت نمی شود.
وی با بیان این که ایجاد یک فرهنگ مناسب برای بیمه در بین کشاورزان و تولیدکنندگان ضروری است، افزود : این فرهنگ سازی نیاز به زمان و انرژی بیشتری داشته و باید کشاورزان را به سوی استفاده از پوشش بیمه به عنوان ضریب اطمینان در مواقع بروز خسارت، سوق داد.
دبیرخانه کشاورز استان سمنان هم با اشاره به مشکل تعرفه های بیمه کشاورزی، تصریح کرد : حق بیمه کشاورز متناسب با سقف پرداخت خسارت، به صورت پلکانی افزایش می یابد اما سهم دولت همچنان ثابت می ماند.
محمدحسین خنکال با بیان این که برخی از مواردی که منجر به خسارت بیشتری می شد، از سبد حمایتی صندوق بیمه حذف شده، افزود : برای نمونه 2 سال پیش سله بندی چغندر قند از پوشش بیمه خارج شده در حالی که با این کار ضربه بزرگی به کشاورزی شهرستان های شاهرود و میامی وارد شد.
وی ادامه داد : خسارت های کمتر از 20 درصد هم ملاک عمل صندوق بیمه قرار نمی گیرد و خسارتی بیش از این میزان لازم است تا کشاورز مشمول پرداخت خسارت شود.
دبیرخانه کشاورز شهرستان شاهرود یادآور شد : فردی در شاهرود باغ 2 هکتاری خود را بیمه کرده و با بروز سرمازدگی خسارت 300 هزار تومانی برای او درنظر گرفتند، در حالی که این باغدار از یکی از درختان باغ خود که از سرما مصون مانده بود، توانست 500 هزار تومان فروش داشته باشد؛ آیا این مبلغ ها با یکدیگر همخوانی دارند؟
** قانون گذاران به کشاورزان توجه بیشتری داشته باشند
خنکال بر ضعف قانونگذاری در حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت : ما کشاورزان به شدت از نمایندگان دلگیریم چرا که برخی از قوانین را خوب می نویسند اما متاسفانه بر اجرای صحیح آن ها نظارتی ندارند.
وی به موضوع استمهال وام های بانکی اشاره کرد و افزود : بانک کشاورزی شاهرود حدود هفت هزار پرونده استمهال دارد در حالی که وقتی به بانک های دیگر مراجعه و درخواست استمهال می کنیم، می گویند با قانون کاری نداشته و آیین نامه های داخلی خود را اجرا می کنند.
دبیرخانه کشاورز استان سمنان بیان داشت : معنی مالیات بر ارزش افزوده برای کشاورزان چیست؟ آن هم وقتی که بخش کشاورزی طبق قانون از مالیات معاف است، مگر چقدر در حوزه صادرات و یا تقویت بخش کشاورزی کار انجام شده که کشاورزان آنقدر درآمد داشته باشند که مالیات بپردازند؟
خنکال همچنین با انتقاد از حذف بخش کشاورزی از ستاد بحران کشور ، اظهارداشت : امسال 250 میلیارد تومان به اقتصاد شاهرود خسارت وارد شد و این مانند خسارت یک زلزله پرقدرت در این شهرستان است.
وی اضافه کرد : در چهار سال گذشته وزیر جهاد کشاورزی چندین بار به استان سمنان سفر کرده اما حتی یک بار هم به شاهرود به عنوان قطب کشاورزی نیامده است و این انتظار از نماینده شهرستان است که برای حضور مسوولان در شرق استان تلاش کند.
به گفته مسوولان امر سرمازدگی امسال باغ های شاهرود چنان تاثیری بر اقتصاد مردم منطقه خواهد گذاشت که پس لرزه هایش تا سال ها گریبان مردم زحمتکش منطقه را خواد گرفت و در صورتی که فکری به حال این مشکل نشود، آمار بیکاری افزایش یافته و تبعات اجتماعی آن به تدریج بروز خواهد کرد.
کارشناسان امر علاوه بر بازنگری قوانین بیمه محصولات کشاورزی ، بر ضرورت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای گسترش بیمه در عرصه های کشاورزی کشور تاکید می کنند.
به اعتقاد آنان پرداخت دیرهنگام خسارت به کشاورزان آسیب دیده، غیرواقعی بودن تعرفه بیمه، کمبود منابع مالی، مشکلات مروبط به قوانین و مقررات موجود ، اطلاع رسانی ناکافی و آگاهی نداشتن کشاورزان از جمله دلایل اصلی استقبال کمرنگ تولیدکنندگان بخش کشاورزی از بیمه است.
32درصد باغ های استان معادل 14 هزار و 500 هکتار از آن در شهرستان شاهرود واقع است.
بنابر آمارهای موجود سالانه حوادث طبیعی میلیاردها ریال خسارت به محصولات کشاورزی ایران وارد می کند که می شود با برنامه ریزی اصولی و کارشناسانه و بازنگری قوانین موجود بیمه در بخش کشاورزی ، جلوی این خسارتها را گرفت.
سالانه در شهرستان شاهرود از جمله حدود 80 هزار تن زردآلو و 130 هزار تن انگور تولید می شود.
شهرستان شاهرود حدود 240 هزار نفر جمعیت دارد.

خبرگزاری ايسنا
تولید قارچ‌کش بیولوژیکی از دو گیاه دارویی
پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به تولید قارچ‌کش بیولوژیک با استفاده از اسانس گیاهی کپسوله‌شده در نانوذرات اکسید مس شدند که به گفته آنها این قارچ‌کش می‌تواند جایگزین مناسبی برای کودهای شیمیایی باشد.
به گزارش ایسنا، دکتر وریا ویسانی، عضو هیات علمی گروه زراعت دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی  واحد علوم و تحقیقات و مجری طرح با اشاره به مخاطرات استفاده از سموم شیمیایی برای انسان و محیط زیست، گفت: آلودگی محیط زیست، ازبین رفتن میکروارگانیسم‌ها و حشرات غیر هدف و افزایش نرخ ابتلا به بیماری‌های ریوی و سرطان در انسان از جمله مخاطرات سموم شیمیایی برای انسان است.
وی با بیان اینکه کنترل بیولوژیک بهترین جایگزین برای سموم شیمیایی خطرناک است، افزود: فرار بودن، حلالیت پایین در آب، اکسیدشدن سریع، بی‌ثباتی شیمیایی اسانس‌های گیاهی در هوا، نور، رطوبت و دمای بالا باعث می‌شود که قبل از کاربرد اسانس‌ها در کنترل آفات به فکر یافتن روش جدیدی برای افزایش کارایی اسانس‌ها بود.
ویسانی با اشاره به اینکه کپسوله کردن اسانس به شکل نانو و میکرو باعث ایجاد توانایی رهایش کنترل شده و افزایش تاثیر و فعالیت زیستی طولانی‌تر آن می‌شود، خاطرنشان کرد: در مطالعاتی که اخیرا در این دانشگاه انجام شد، توانستیم از نانوذرات اکسید مس در کپسوله کردن اسانس گیاهان دارویی استفاده کنیم، ضمن آنکه از آویشن برای افزایش کارایی و کنترل قارچ «آنتراکنوز» بهره بردیم.
به گفته این محقق، استفاده از اسانس گیاهان دارویی شوید و آویشن کپسوله شده در نانو ذرات اکسید مس می‌تواند به عنوان جایگزینی مناسب برای سموم شیمیایی به دلیل عدم ایجاد مقاومت در میکروارگانیسم‌ها از جمله باکتری‌ها و قارچ‌های بیماری‌زای گیاهی به کار برده شود.
وی ادامه داد: این روش همچنین می‌تواند برای کنترل آفات و بیماری‌های انبارداری به منظور کاهش خسارت و ماندگاری بهتر و بیشتر محصولات کشاورزی در انبار مورد استفاده قرار گیرد.
به گفته دکتر ویسانی، از اسانس گیاهان دارویی شوید و آویشن کپسوله شده در نانو ذرات اکسید مس، می‌توان به عنوان یک عامل آزادسازی کنترل شده (رهایش کنترل شده) برای ترکیباتی چون آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها استفاده کرد.

مجری طرح گندم خبر داد
تولید بیش از ۱۳ میلیون تن گندم در برنامه ششم
مجری طرح گندم کشور از هدف‌گذاری وزارت جهاد کشاورزی برای تولید بیش از ۱۳ میلیون تن گندم در برنامه ششم توسعه خبر داد.
به گزارش ایسنا، اسماعیل اسفندیاری‌پور با تاکید بر اینکه سطح پوشش مزارع گندم دیم در کشور باید افزایش یابد، تصریح کرد: ۴۵ درصد اراضی به کشت گندم از نوع دیم و ۶۵ درصد به کشت آبی تعلق دارد.
مجری طرح گندم کشور با اشاره به پیش‌بینی میزان نیاز کشور به گندم، اضافه کرد: تا سال ۱۴۰۴  معادل ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن نیاز تولید گندم کشور است.
اسفندیاری پور با اشاره به اینکه در سال‌های زراعی ۹۲ - ۹۰ معادل چهار میلیون و ۸۰۰ هزارتن گندم خریداری شده است، اظهار کرد: متوسط چهار ساله خرید گندم مازاد بر مصرف هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تن بوده است.
وی با اشاره به اینکه برای تامین آرد خبازی نانوایان حدود ۸.۵ میلیون تن آرد نیازمندیم، خاطرنشان کرد: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی صادرات گندم نبوده بلکه تامین نیاز داخلی است.  
 مجری طرح گندم کشور درباره تولید بذر گندم نیز گفت: میزان تولید بذر گندم در کشور از ۲۹۰ هزار تن در سال ۱۳۹۲ به ۴۶۸ هزار تن بذر ناخالص افزایش یافته است.
در تذکری
نماینده مرودشت: کشاورزان در قبال گندم تحویل داده شده هنوز پولی دریافت نکرده‌اند
نماینده مرودشت در مجلس از رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه درخواست کرد تا پول گندم کشاورزان که تحویل دولت شده، پرداخت کنند.
به گزارش ایسنا، محمدمهدی برومندی در تذکر شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس، خطاب به رئیس جمهور و نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در شرایطی که چند ماه است کشاورزان گندم تولیدی خود را به دولت تحویل داده و امنیت غذایی ایجاد کرده‌اند، اما هنوز پول خود را دریافت نکرده‌اند.
وی افزود: در این شرایط کشاورزان به بانک‌ها بدهکار هستند، در حالی که هنوز پول گندم تحویلی را دریافت نکرده‌اند.
این نماینده مجلس در مورد وضعیت کارخانه آزمایش مرودشت نیز به وزیر تعاون تذکر داد و گفت: گرچه مربوط به دوران مدیریت ایشان‌نیست،‌اما این کارخانه به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد و در قبال زمین براساس سند ۴ میلیارد وام گرفته‌اند و متاسفانه امروز آن شخصی که زمین را خریداری کرده حکم قضایی گرفته و ۱۳ میلیارد از حساب بازنشستگان این مملکت برداشت کرده است.

توسعه کشت دانه‌های روغنی در کرمانشاه دنبال می‌شود
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: توسعه کشت دانه‌های روغنی با اولویت کلزا را در استان در برنامه داریم.
شهریار قاسمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به برنامه خودکفایی تولید دانه‌های روغنی در کشور، تصریح کرد: توسعه کشت دانه‌های روغنی با اولویت کلزا را در استان در برنامه داریم.
قاسمی با اشاره به برنامه ریزی برای زیر کشت کلزا رفتن حدود 13 هزار هکتار از اراضی زراعی استان کرمانشاه در سال زراعی جدید، پیش بینی کرد: در سال زراعی جاری جهش خوبی در حوزه کشت کلزا در استان داشته باشیم.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه عنوان کرد: سال زراعی گذشته حدود چهار هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت کلزا رفته بود.
قاسمی با اشاره به تدارک حدود 53 تن بذر برای زراعت کلزا در استان کرمانشاه، اضافه کرد: بذر کلزا از ارقام وارداتی و داخلی به اندازه کافی در استان موجود است.
 وی اذعان کرد: با توجه به عملکرد خوب زراعت کلزا در استان، تمایل کشاورزان به کشت کلزا زیاد است.
وی یادآور شد: کلزاکاران مناطق معتدل و سرد استان باید تاکنون کشت کلزا را انجام داده باشند.
قاسمی سپس با اشاره به برنامه ریزی برای کشت آفتابگردان روغنی عنوان کرد: در سال زراعی گذشته 80 هکتار آفتابگردان در شهرستان اسلام‌آباد غرب کشت شده بود که امسال بنا داریم این میزان را به 200 هکتار برسانیم.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه آفتابگردان روغنی به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری می‌شود، به کشاورزان توصیه کرد: کشت آفتابگردان روغنی را در برنامه داشته باشند.
قاسمی در ادامه با اشاره در برنامه بودن توسعه کشت گلرنگ در استان، افزود: گلرنگ جزو دانه‌های روغنی بوده و تاکنون کشت آن را در استان نداشته‌ایم.
 وی اضافه کرد: در برنامه داریم امسال حدود 500 هکتار گلرنگ در سطح استان کشت شود.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه یادآور شد: ارقام جدید گلرنگ دیگر مشکل داشتن خار را ندارند و حتی برداشت این محصول نیز به صورت مکانیزه انجام می‌شود.

دانشیار مهندسی منابع آب دانشگاه لرستان:
مرگ سفره‌های زیر زمینی لرستان نتیجه خشکسالی مدیریتی است
دکتر علی حقی‌زاده در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه در سال‌های اخیر به دلیل نوسانات خشکسالی، افزایش جمعیت و افزایش ایستگاه‌های مجاز و غیر مجاز پمپاژ آب از چاه‌های عمیق و نیمه عمیق موجب افت سطح آب زیرزمینی شده است، اظهار کرد: لرستان نیز مانند بسیاری از استان‌های  مرکزی و شرقی کشور در بحران آب فرو رفته است و برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی علاوه بر افت شدید سطح سفره‌های زیرزمینی و فرونشت  دشت‌ها، موجب شور شدن ذخائر آبی و آلودگی‌های زیست محیطی می‌شود. 
 
وی ادامه داد: پدیده فرونشست به عنوان یکی دیگر از پیامدهای مستقیم برداشت بی‌رویه مطرح است و همچون بیماری خاموشی بوده که کسی متوجه علائم آن نمی‌شود و در  نهایت با  از دست دادن حجم مخازن زیرزمینی، مرگ آبخوان برای همیشه وجود دارد. 
 
عضو هیات علمی دانشگاه لرستان افزود: متوسط بارندگی استان لرستان در طول دوره آماری 40 ساله، 545 میلیمتر با حجم 15.4 میلیارد مترمکعب بوده که  10 درصد آن نفوذ، 40 درصد رواناب و 50 درصد سهم تبخیر است. 
 حقی‌زاده گفت: شبکه رودخانه‌های استان یکی از غنی‌ترین شبکه آب‌های روان کشور است که با احتساب آب‌های ورودی از استان‌های مجاور بطور متوسط پس از کسر مصارف بالغ بر 12 میلیارد متر مکعب آب به دریاچه پشت سدهای دز و کرخه تخلیه می‌کند که از این مقدار نزدیک به چهارمیلیاردمترمکعب ورودی از استان‌های مجاور و هشت میلیاردمترمکعب تولیدی استان است. 
 
وی اضافه کرد: حجم آب تولیدی تجدیدپذیر استان 8 درصد کل آب‌های جاری کشور است و بر اساس آماربرداری سراسری منابع آب، تعداد چشمه‌های استان 6444 دهنه با خروجی سالانه 912 میلیون مترمکعب و قنات 1322 رشته با خروجی سالانه 62 میلیون مترمکعب و چاه‌های استان 7324 حلقه با تخلیه سالانه 600 میلیون مترمکعب و در مجموع 1574 میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی را در سال تخلیه می‌کند. 
 
این دانشیار مهندسی منابع آّب دانشگاه لرستان با بیان اینکه براساس بررسی انجام شده شاهد افت سطح آب زیرزمینی و به تبع آن کاهش حجمی مخازن آبخوان‌ها در تمامی دشت‌های استان لرستان هستیم، تصریح کرد: در این بین دشت کوهدشت با متوسط افت 1.5 متر بیشترین میزان افت سطح آب زیرزمینی و کاهش حجمی 10 میلیون متر مکعب و آبخوان‌های دشت ازنا - الیگودرز  و دشت الشتر رتبه دوم و آبخوان دشت چغلوندی  رتبه سوم افت سطح آب‎های زیر زمینی و کاهش حجم مخزن را به خود اختصاص داده‌اند و این درحالیست که سایر دشت‌ها نیز اوضاع مناسبی ندارند. 
 
حقی‌زاده با اشاره به اینکه  بیش از ۹۵ درصد آب کشور و استان برای کشاورزی مصرف می‌شود، افزود: صاحبنظران معتقدند بیش از نصف آب کشاورزی یادشده هدر می‌رود که با برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای سیستم‌های صحیح و مدرن کشاورزی و آبخیزداری و انتقال صحیح و اصولی می‌توان آب را در مناطق پرآب مهار و ذخیره و به مناطق تشنه جاری کرد و بدیهی است که این کار ساده‌ای نیست، نیرو می‌خواهد و سرمایه که ما به وفور داریم. آنچه واقعا این استان لازم دارد مدیریت مدبر، قوی و دلسوز است که هر آنچه خود می‌تواند به انجام برساند و هر آنچه نمی‌تواند از تجربیات سایر استان‌های موفق استفاده کند و با معضلی که می‌رود تا استان را در همه زمینه‌ها به مخاطره بیندازد، به مقابله برخیزد.
 وی، مرگ سفره‌های زیر زمینی لرستان نتیجه خشکسالی مدیریتی  دانست و گفت: از دیگر نمونه‌های ضعف مدیریت اینکه در زمینه منابع طبیعی و محیط زیست نیز در تمامی رسانه‌ها به آن پرداخته شده است و درخصوص محاسن نگهداری جنگل‌ها و مراتع و آبخیزها  اظهارنظرهای زیادی می‌شود.  هرچه این شعارها بیشتر می‌شود، حوزه‌های آبخیز زاگرس با سرعت بیشتری تخریب شده است.


مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد اعلام کرد:
اختصاص25 درصد اراضی ایران به محصولات ارگانیک تا سال 1404
مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده است که سطح محصولات ارگانیک تا سال 1404 به حدود 25 درصد از اراضی ایران برسد که سطح زیادی محسوب می‌شود، لذا ما نیازمند برنامه‌های حمایتی از کشاورزان و همت همه‌جانبه ارگان‌های مرتبط هستیم تا به سمت کشاورزی ارگانیک حرکت کنیم.
 فرنوش فلاح پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اعلام اینکه فرهنگ عمومی برای تقاضای محصولات ارگانیک در ایران افزایش یافته است، اظهار کرد: وضعیت بازار محصولات ارگانیک طی سال جاری نشان می‌دهد که تقاضای مصرف این محصولات در میان مردم افزایش یافته است، اما هنوز زیر ساخت‌های لازم برای جلب کشاورزان و ترغیب آن‌ها برای انجام کشاورزی ارگانیک انجام نشده است.
وی ادامه داد: با وجود آن که در ایران کشاورزی ارگانیک انجام می‌شود و سطح زیر کشت این محصولات در حال افزایش است و حتی تولید کننده‌هایی داریم که محصولاتشان را به کشورهای اروپایی صادر می کنند، اما به اندازه تقاضا، محصول در بازار نیست.
مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه تولید ارگانیک، یک تولید دانش بنیان بوده و نسبت به تولید سنتی هزینه‌بر تر است، خاطرنشان کرد: کشاورزی ارگانیک مشابه کشاورزی رایج و سنتی نیست که تنها فرد کشاورز مدیرت را بر عهده دارد بلکه در آن باید مدیریت همه جانبه باشد. 
فلاح پور تصریح کرد: قطعا کشاورزی ارگانیک نیازمند حمایت‌های دولتی است تا کشاورزان به انجام آن ترغیب شوند. باید بیمه های مناسب برای کشاورزان درنظر گرفته شود، تا اگر محصولات خود را از دست دادند، پشتوانه‌ای داشته باشند. 
فواید محصولات ارگانیک برای سلامت انسان
وی با بیان اینکه کشاورزی ارگانیک سیستمی است که به دنبال سیستم پایدار کشاورزی، سلامت انسان و محیط زیست است، افزود: با توجه به اینکه محصولات ارگانیک تحت تنش‌های مختلف زیستی و محیطی قرار می‌گیرند، تولید برخی از ترکیبات متابولیت‌های ثانویه و آنتی اکسیدان‌ها در آن‌ها افزایش می یابد که خود آن‌ها ترکیباتی هستند که عمدتا خاصیت ضد سرطانی نیز دارند؛ بنابراین محصولی که از کشاورزی ارگانیک به دست می‌آید، را می توانیم برای سلامت انسان مفید بدانیم.  ترکیبات شیمیایی که در کشاورزی سنتی استفاده می شود، وارد چرخه‌زیستی و آب‌های زیرزمینی شده که به‌صورت غیرمستقیم بر سلامت انسان وسایر موجودات اثر می گذارد و سیستم پایداری بوجود نمی آورد.  
 مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: تحقیقات مختلف ثابت کرده که بقایای سموم شیمیایی در محصولاتی که به دست مصرف کنننده می رسد، در برخی موارد بسیار بالا و خطرناک بوده و حتی ممکن است منجر به بروز سرطان در آینده شود؛ اما در کشاورزی ارگانیک ما اجازه‌استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی از جمله سموم و کودهای شیمیایی را نداریم؛ همچنین مدیریت مزرعه باید بر مبنای ترکیبات طبیعی، معدنی و افزایش حاصل خیزی خاک و طبیعت باشد، در نتیجه محصولات به دست آمده از کشاورزی ارگانیک از سلامت، عطر و طعم طبیعی برخوردار است.
فلاح پور در خصوص معایب سیستم کشاورزی سنتی و مزایای سیستم کشاورزی ارگانیک، بیان کرد: سیستم های کشاورزی سنتی برمبنای استفاده از نهاده‌های شیمایی در مزرعه است که شامل کودها و سموم شیمیایی می شود و برای افزایش حاصلخیزی خاک و کنترل آفات، بیماری‌ها وعلف هرز از سموم و کودهایی استفاده می‌شود که اثرات جبران ناپذیر بر محیط زیست و سلامت انسان دارد.
هیچ نوع گیاه تراریخته‌ای اجازه ورود به کشاورزی ارگانیک را ندارد
وی در خصوص تفاوت محصولات تراریخته ژنتیکی با محصولات ارگانیک، گفت: محصولات تراریخته با دست کاری انسان به وجود آمده اند و شاید در کوتاه مدت اثرات منفی آن‌ها را در محیط زیست و انسان مشاهده نکنیم، اما ما از اثرات این محصولات در آینده‌خبر نداریم؛ چه بسا نسل امروز این محصولات را استفاده و اثرات منفی آن در نسل بعدی نمایان شود، زیرا دست کاری ژنتیکی شده‌اند و اثرات بلند مدت آن مشخص نیست. اما محصولات ارگانیک از طبیعت برآمده و گیاهی که کشت می‌شود به صورت طبیعی رشد کرده و بذر آن طبیعی است و دستکاری روی آن انجام نشده است و در سیستم کشاورزی ارگانیک اجازه  ورود هیچ نوع گیاه تراریخته‌ای وجود ندارد.
چگونگی شناسایی محصولات ارگانیک استاندارد از تقلبی
مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید براینکه برای تشخیص محصولات ارگانیک استاندارد، مصرف کنندگان باید به گواهی استاندارد و ارگانیک در این محصولات توجه کنند، خاطرنشان کرد: گاهی کشاورزی مدعی می شود که هیچ گونه کود و سم شیمایی در محصولات استفاده نکرده است و محصولاتش ارگانیک است؛ ممکن است این محصول سالم باشد، اما زمانی می توان گفت ارگانیک است که مراحل بازرسی محصولات ارگانیک را طی کرده و کاملا براساس استانداردهای کشاورزی ارگانیک باشد و شرکت‌های  بازرسی مرتبا محصولات را بازرسی کرده باشند.  
فلاح پور ادامه داد: زمینی می تواند تولید ارگانیک داشته باشد که حداقل سه سال از استفاده از محصولات شیمیایی در آن گذشته باشد و تحت بازرسی شرکت‌های بازرسی نیز قرار گرفته باشد تا تاییدیه ارگانیک را دریافت کند. شرکت‌های گواهی دهنده مختلفی هستند که استاندارد ایران، اروپا، آمریکا و یا ژاپن را رعایت می کنند. ما امیدواریم با توجه به تقاضای زیادی که در بازار وجود دارد، نظارت و بازرسی‌های کافی نیز برای کشاورزی ارگانیک صورت گیرد تا مسیر آن به درستی طی شود. 
وی با تاکید براینکه در عرصه‌جهانی جنبش تولیدات ارگانیک از دهه‌70 میلادی آغاز و تاکنون توجه زیادی به آن شده و پیوسته سطح  زیرکشت این محصولات در حال افزایش است، بیان کرد: علاوه بر آن مصرف کنندگان زیادی در کشورهای آمریکایی و اروپایی در رابطه با محصولات ارگانیک وجود دارند و می توان آینده‌آن‌ها را روشن دانست. در بسیاری از کشورهای اروپایی استفاده از گیاهان، محصولات، کشت و کار و ترکیبات فرآوری شده از گیاهان تراریخته ممنوع شده است و کاملا به سمت کشاورزی ارگانیک متمایل شده‌اند. 
فلاح پور در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به مزارع کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: مزارع ارگانیک دانشگاه فردوسی 6 هکتار است و از سال 1390 تحت مدیریت ارگانیک اداره می‌شود. در این مزارع تحت بازرسی کشاورزی ارگانیک بوده وهیچ گونه سم و کود شیمیایی در محصولات استفاده نمی‌شود.
مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه برای اولین بار مزارع کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد را به صورت تجاری زیر کشت برده‌ایم، تصریح کرد: حدودا 20 نوع گیاه مختلف را از گروه گیاهان زراعی، سبزیجات و صیفی‌جات زیر کشت برده‌و برای اولین بار در سطح شهر برای عموم مردم ارائه کرده ایم که خوشبختانه با اسقبال خوب مردم مواجه شده است. مصرف کنندگان تفاوت را در طعم و مزه این محصولات کاملا احساس و رضایتمندی خود را به ما منتقل می‌کنند. ما در مرحله بعدی سعی داریم کشت این محصولات را گسترش دهیم و روی کشت گیاهان استراتژیک‌تر کار کنیم.

خسارت سالانه 40 میلیارد ریال آفت زنگ به زرشک زیرکوه
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه گفت: آفت زنگ زرشک 150 هکتار از باغ‌های شهرستان زیرکوه را آلوده کرده است که این آفت سالانه 40 میلیارد ریال به این محصول خسارت وارد می‌کند.
«علیرضا بنی‌اسدی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: به گفته کارشناسان یکی از علل شیوع آفت، خشکسالی است که رمق درخت زرشک را می‌گیرد.
وی با بیان این‌که  شهرستان زیرکوه رتبه نخست برداشت زرشک را در خراسان‌جنوبی و کشور دارد، افزود: برداشت زرشک از سطح 3160 هکتار از باغات بارور شهرستان آغاز شد و تا اواخر آبان ادامه دارد.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال 3600 تن زرشک خشک از باغ‌های شهرستان زیرکوه به ارزش حدود 80 میلیارد تومان برداشت شود.
بنی‌اسدی ادامه داد: از زرشک کاران شهرستان می‌خواهیم محصول خود را در بارگاه‌های بهداشتی خشک کنند.
وی با بیان این‌که جهاد کشاورزی برای احداث بارگاه بهداشتی زرشک تسهیلات کم‌بهره پرداخت می‌کند، اظهار کرد: هم‌اکنون بسیاری از کشاورزان محصول خود را به‌صورت سنتی در خرمن خشک می‌کنند و با توجه به همزمان شدن فصل برداشت با ریزش نزولات جوی، خسارت زیادی به کشاورزان منطقه وارد می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه افزود: یکی از مشکلات شهرستان زیرکوه، نبود سردخانه برای فروش تازه‌خوری محصول زرشک و صادرات به سایر استان‌هاست.
بنی‌اسدی ادامه داد: هفته دولت امسال عملیات اجرایی نخستین کارخانه بسته‌بندی زرشک شهرستان زیرکوه با اعتبار یک میلیارد و 800 میلیون تومان آغاز شد.
وی افزود: خراسان‌جنوبی با 14 هزار و 228 هکتار باغ زرشک و تولید سالانه 14 هزار و 999 تن، 98 درصد زرشک تولیدی کشور را در اختیار دارد.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه ادامه داد: ایران در عرصه تجارت جهانی بزرگترین تولیدکننده زرشک و خراسان‌جنوبی تولیدکننده عمده این محصول است و شهرستان زیرکوه رتبه نخست تولید این محصول را نه تنها از نظر تولید بلکه به لحاظ خرید و فروش انواع زرشک پفکی و معمولی داراست.
بنی‌اسدی یادآور شد: شاخه ‎ چینی توسط قیچی‌های باغبانی، شاخه تکانی توسط چوب‌‎ های مخصوص و خوشه‌‎ چینی محصول از روش‌‎ های متداول برداشت این محصول بشمار می‌‎‌رود.
خبرگزاری مهر
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس:
برنج داخلی نیاز ۱۰ ماه را تامین می کند/واردات در فصل دروممنوع شود
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه وظیفه داریم از تولید داخلی حمایت کنیم، گفت: تولید داخلی برنج، نیاز ۹ تا ۱۰ ماه را تأمین می‌کند.
علی محمد شاعری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از آنجا که وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تنظیم بازار را دارد باید پاسخگوی واردات برنج در فصل برداشت باشد و سرانه مصرف برنج در کشور روزانه حدود ۱۰۰ گرم و سالانه حدود ۳۶ تا ۳۸ کیلوگرم است.
وی بابیان اینکه با این میزان سرانه مصرف، ۷۰ درصد نیاز برنج کشور از تولیدات داخل تأمین می‌شود، ادامه داد: ظرفیت رسیدن به خوداتکایی در تولید برنج در کشور وجود دارد و تاپایان آبان ماه که برداشت برنج به پایان می‌رسد نباید واردات برنج انجام شود تا بازار به نفع تولیدکننده باشد.
شاعری گفت: اگر برنج خارجی ارزان‌قیمت وارد کشور شود انگیزه تولید از بین می‌رود و برنج‌کاران با فروش زمین‌های خود زمینه تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی را فراهم می‌کنند.
وی با اشاره به همکاری مجلس دهم با وزارت جهاد کشاورزی برای ممنوعیت و جلوگیری از واردات برنج در فصل برداشت، ادامه داد: اگر نیاز به واردات برنج باشد به‌تدریج و بعد از آبان ماه وارد کشور شود تا تولید داخل ضربه نخورد و تولید و تولیدکننده موردحمایت قرار گیرند.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: امسال ستاد تنظیم بازار در تیرماه با یک تصمیم غیر کارشناسی و تحت تأثیر دلالان، عدم ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت را تصویب کرد که با فشارهای کمیسیون کشاورزی مجلس اجازه اجرای این مصوبه داده نشد و جلوی اجرای آن گرفته شد.
شاعری بابیان اینکه خبرهای غیررسمی از دور زدن ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت به گوش می‌رسد، افزود: بنا دارند برنج‌های ارزان‌قیمت باکیفیت پایین وارد کشور کنند که این کار ضربه مهلک بر پیکر تولید داخل است و شنیده‌شده تاکنون بیش از یک‌میلیون تن برنج وارد کشور شده که بیشتر از نیاز داخلی است.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تنظیم بازار را برعهده دارد باید پاسخگوی واردات برنج در فصل برداشت باشد.
شاعری تصریح کرد: انتظار بر این است با توجه به تولید سالانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور، وزارت جهاد کشاورزی از این تولید حمایت کند درحالی‌که واردات بیش از یک‌میلیون تنی برنج در سال اقتصاد مقاومتی با تاکیدات رهبر معظم انقلاب منافات دارد.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: در فصل برداشت مرکبات هم شاهد واردات مرکبات به کشور بودیم و همین تصمیم‌های نادرست بود که منجر به کاهش ۲۳ درصدی تولید گندم در کشور شد.
شاعری با اشاره به فشار واردکنندگان برای واردات که تولیدکنندگان را با مشکل مواجه می‌سازد، گفت: با توجه به اینکه تاکنون به‌اندازه کافی و حتی بیش از نیاز، برنج وارد کشور شده است چه دلیلی برای آزاد بودن ثبت سفارش برنج وجود دارد؟
نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در زمان اخذ رأی اعتماد متعهد شدند به‌هیچ‌عنوان اجازه واردات برنج در زمان برداشت را ندهند اما به نظر می‌رسد در پشت‌صحنه، بجای وزارتخانه‌ها دلالان هستند که نقش بازی می‌کنند.
شاعری در پایان گفت: با توجه به اینکه برنج داخلی به‌اندازه نیاز در کشور وجود دارد و هیچ نیازی به واردات برنج نیست، از ثبت سفارش و واردات این محصول جدا پرهیز کنند.

مهر از نتایج یک مطالعه رسمی گزارش می‌دهد؛
میزان دستمزدکارگران مشاغل منتخب کشاورزی/بالاترین و کمترین دستمزد
متوسط دستمزد روزانه کارگران هفت شغل بخش کشاورزی نشان می‌دهد، بیشترین دستمزد برای کارگران مرد، حدود ۹۰ هزار و ۸۰۰ تومان و کمترین دستمزد نیز حدود ۲۷ هزار تومان است.
به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس تعاریف رسمی آماری، دستمزد کارگران کشاورزی شامل وجه نقد است؛ اما در مواردی که به جای تمام یا قسمتی از این وجه نقد، غذا یا سهمی از محصول داده شده باشد، ارزش ریالی آن به قیمت روز پرداخت، برآورد و به وجه نقد اضافه می‌شود.
بر اساس مطالعات کارشناسان مرکز آمار و اطلاعات راهبری وزارت کار، هفت شغل در بخش کشاورزی به عنوان مشاغل منتخب در این حوزه شناخته می‌شوند که شامل کارگر میوه چین، وجین کار و تنک کار، دروگر غلات، نشاکار، نهرکش و مرزبند، بیل زن زمین زراعی و بیل زن باغی هستند.
بررسی نتایج این طرح در خصوص دستمزد کارگران مشاغل منتخب کشاورزی برای سال ۹۵ نشان می‌دهد، بیشترین متوسط دستمزد روزانه در میان مردان با رقم حدود ۶۵ هزار و ۱۰۲ تومان به کارگر نشاکار و کمترین متوسط روزانه به کارگر بیل زن زمین زراعی با رقم حدود ۴۵ هزار و ۵۹۸ تومان پرداخت شده است.
همچنین در بین زنان نیز همچون مردان، کارگران نشاکار بیشترین دستمزد روزانه را دریافت می‌کنند که این میزان، برابر با حدود ۶۸ هزار و ۲۰۷ تومان در روز است؛ همچنین کمترین دستمزد روزانه به کارگر میوه چین با رقم حدود ۳۴ هزار و ۱۱۱ تومان اختصاص دارد.
با توجه به متوسط دستمزد در استان‌های کشور، بالاترین و پایین ترین دستمزد برای مردان مربوط به کارگر دروگر غلات است که در این میان، استان گیلان با دستمزد حدود ۹۰ هزار و ۸۶۳ تومان، بالاترین مقدار و استان سیستان و بلوچستان با دستمزد حدود ۲۷ هزار و ۲۲۲ تومان، پایین ترین مقدار دستمزد را داشته است.
از سوی دیگر، بالاترین دستمزد برای زنان در بین استان‌های کشور، مربوط به کارگر میوه چین در استان اردبیل با ۷۷ هزار و ۷۷۷ تومان و پایین ترین دستمزد نیز، مربوط به کارگر وجین‌کار و تنک‌کار در استان خراسان جنوبی با ۲۰ هزار تومان بوده است. نتایج موجود نشان می‌دهد که بیشترین شکاف جنسیتی دستمزد در سال ۱۳۹۵ به کارگر میوه چین و کمترین شکاف جنسیتی دستمزد نیز در مشاغل منتخب بخش کشاورزی به کارگر نشاکار اختصاص داشته است.
همچنین شکاف قابل توجهی که در بین متوسط دستمزد روزانه مردان و زنان کارگر دروگر غلات در سال ۱۳۹۴ وجود داشت، در سال ۱۳۹۵ بیش از ۱۶ درصد تقلیل پیدا کرده است؛ در عین حال شکاف جنسیتی در کارگران وجین‌کار و تنک‌کار و کارگر نشاکار در سال ۱۳۹۵، رفتاری متفاوت نسبت به سال ۱۳۹۴ داشته است، به طوریکه متوسط دستمزد روزانه زنان در این دو شغل در سال مذکور بیش از متوسط دستمزد روزانه مردان بوده است.
با توجه به درصد تغییرات متوسط دستمزد روزانه مردان کارگر در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ مشاهده می‌شود که متوسط دستمزد روزانه کارگر نهرکش و مرزبند، بیشترین و متوسط دستمزد روزانه کارگر وجین‌کار و تنک‌کار کمترین تغییر را داشته‌اند، این در حالی است که بیشترین تغییر در متوسط دستمزد روزانه کارگران زن مربوط به متوسط دستمزد روزانه کارگر وجین‌کار و تنک‌کار بوده است.

اختلاط برنج و عرضه در بازار؛
همدستی متخلفان برای اختلاط برنج از شمال تا تهران
رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی از همدستی گروهی متخلف برای اختلاط برنج مرغوب ایرانی با نامرغوب خارجی از شمال تا تهران خبرداد.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد آقاطاهر در گفتگو با صداوسیما؛  با اشاره به درآمد نادرست ناشی از اختلاط برنج و عرضه آن در بازار افزود: این روش به دلیل عرضه برنج مخلوط شده با قیمت کم سبب اختلاف در بازار و گمراه شدن مصرف کننده می‌شود.
وی اختلاط برنج را فاجعه دانست و گفت: تشخیص برنج مخلوط شده فقط برای کارشناسان خبره امکان پذیر است و مردم برای جلوگیری از این سو استفاده فقط از واحدهای صنفی دارای جواز خرید کنند.
آقاطاهر با اشاره به ثبات قیمت کالاهای پرمصرف ماه محرم در بازار افزود: کالاهای مورد نیاز ماه محرم بطور کامل تامین شده است.
رئیس بنکداران مواد غذایی حجم مصرف اقلام مورد نیاز محرم را در این ایام دو برابر اعلام کرد و ادامه داد: برنج علاء ایرانی دربازار عمده فروشی از کیلوی ۱۰ تا ۱۱ هزارو ۵۰۰ عرضه می‌شود که البته این برنج به دلیل تازگی فعلاً برای مصرف مناسب نیست.
وی با اشاره به واردات برنج خارجی پیش از اعمال ممنوعیت ورود این کالا افزود: برنج خارجی هم اکنون از ۴۵۰۰ تا ۵۲۵۰ تومان در بازار عرضه می‌شود.

فائو پیش‌بینی کرد؛
تولید گندم در ایران؛ ۲۵ درصد بیش از میانگین ۵ سال اخیر
فائو، در تازه‌ترین گزارش سه ماهه خود، از ثبات در تولید گندم ایران برای سال زراعی ۲۰۱۷ و امکان تحقق تولید ۱۳.۵ میلیون تنی برای امسال خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران، در گزارش تیر ماه اعلام شده بود که وضعیت آب و هوایی مناسب باعث شده تا ایران در سال زراعی جدید به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ منطقه پس از ترکیه باقی مانده و در سال زراعی ۲۰۱۷ به تولید ۱۳.۵ میلیون تن گندم دست یابد.
بر اساس گزارش تازه‌ترین گزارش فائو (مهر ۱۳۹۶) نیز انتظار می‌رود باوجود تأخیر در آغاز فصل کشت در غرب و شمال‌غرب کشور تولید گندم ایران در سال زراعی ۲۰۱۷ در سطح سال ۲۰۱۶ یعنی در رقم ۱۳.۵ میلیون تن باقی مانده و بدین ترتیب ۲۵ درصد بیش از میانگین برداشت در پنج ساله اخیر باشد.
 تولید دانه‌درشت‌ها در این کشور برای  سال  ۲۰۱۷ نیز با افزایشی ۱۰۰ هزارتنی نسبت به سال ۲۰۱۶، بالغ بر ۴ میلیون تن برآورد می‌شود. تولید برنج در ایران نیز وضعیت مشابهی داشته و با افزایش ۱۰۰ هزار تنی نسبت به سال ۲۰۱۶ به ۲.۶ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ خواهد رسید.‌
فائو پیش‌بینی مجموع تولید غلات ایران در سال ۲۰۱۷ را بالغ بر ۲۰.۱ میلیون تن اعلام کرده که از رشد ۲۰۰ هزار تنی نسبت به سال ۲۰۱۶ برخوردار است. مجموع ذخایر غلات ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۵.۴ میلیون تن برآورد می‌شود، که از احتمال کاهش ۹۰۰هزارتنی نسبت به سال ۲۰۱۶ (۶.۳ میلیون تن) حکایت دارد. پیش‌بینی می‌شود مجموع ذخایر غلات ایران در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۵.۲ میلیون تن باشد.
در گزارش «چشم‌انداز محصولات کشاورزی و وضعیت غذایی» اعلام شده که برداشت قوی در آمریکای لاتین و بهبود شرایط کشاورزی در جنوب آفریقا به بهبود وضعیت عرضه جهانی غذا منجر خواهد شد اما تدوام مناقشات و بحران‌های اقلیمی حرکت به سوی کاهش گرسنگی را تحت تأثیر قرار داده است.
بر اساس بررسی‌های  فائو طوفان در منطقه کارائیب و سیل در منطقه غرب آفریقا احتمالا برداشت‌های محلی را کاهش خواهند داد اما الگوی گسترده‌تر تولید غذا مثبت بوده و انتظار می‌رود برداشت غلات در چندین کشور به رقمی بی‌سابقه برسد.
براساس این گزارش، حدود ۳۷ کشور که شامل ۲۸ کشور آفریقایی می‌شوند نیازمند کمک‌های خارجی برای تأمین غذای مورد نیازشان هستند.

در گفتگو با مهر اعلام شد؛
استقبال کشاورزان از تعیین قیمت تضمینی ذرت
معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام از آغاز عرضه ذرت دانه‌ای استان کرمانشاه در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا خبر داد و گفت: کشاورزان از این طرح بسیار استقبال کرده‌اند.
عباس والوزی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: با مشارکت شرکت پشتیبانی امور دام با بورس کالای ایران و در راستای اجرای مصوبه هیات دولت مبنی بر معامله ذرت تولیدی کل کشور در بورس کالای ایران در قالب سیاست قیمت تضمینی، عرضه ذرت دانه‌ای استان کرمانشاه در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران آغاز شد.
وی  افزود: به این ترتیب در راستای اجرای این سیاست، جمع آوری ذرت کشاورزان استان کرمانشاه آغاز شد به طوری که کشاورزان این استان، ذرت تولیدی خود را به انبارهای مورد تایید بورس کالا تحویل داده تا بعد از فروش محصول روی تابلوی بورس، پول حاصل از فروش محصول را ظرف ۳ روز کاری دریافت کنند؛ این در حالی است که مابه التفاوت قیمت کشف شده در بورس کالا با قیمت خرید تضمینی بعد از تخصیص اعتبار از سوی شرکت پشتیبانی امور دام  به کشاورز پرداخت می شود.
این مقام مسئول از رضایت کامل و استقبال کشاورزان از اجرای سیاست قیمت تضمینی ذرت خبر داد و گفت: اجرای سیاست قیمت تضمینی در دوسال گذشته رضایت کامل کشاورزان را به دنبال داشته است زیرا هم باعث جلب رضایت کشاورزان از نظر سرعت عمل در پرداخت وجه شان شده و هم مشارکت بخش خصوصی و نیز کاهش هزینه های دولت را به دنبال داشته است.
والوزی با بیان اینکه مکانیزم اجرای این سیاست کاملا تعریف شده است و کشاورزان به راحتی محصول خود را تحویل انبار می دهند، تصریح کرد: بر اساس مصوبه هیات وزیران سیاست جمع آوری محصول کشاروزان از خرید تضمینی به قیمت تضمینی تبدیل شده و این سیاست در قالب دو روش گواهی سپرده کالایی و عرضه فیزیکی از طریق بورس کالای ایران اجرایی می شود؛ لذا در قالب این سیاست ذرت تولیدی کل کشور از طریق بورس کالای ایران عرضه می شود.
معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی اموردام تصریح کرد: با معامله ذرت دانه ای استان کرمانشاه، به ترتیب ذرت استان های کردستان، فارس و خوزستان و استان هایی که محصول خود را برداشت کرده اند، به صورت فیزیکی و گواهی سپرده کالایی در بورس کالا عرضه می شود.
والوزی مزیت های اجرای سیاست قیمت تضمینی را مورد توجه قرار داد و گفت: پرداخت ۷۰ درصد مطالبات کشاورزان در فاصله کمتر از یک هفته، جلب مشارکت بخش غیر دولتی در انجام وظایف حاکمیتی، کاهش هزینه های دولت در اجرای سیاست خرید تضمینی و کاهش هزینه های حمل و نقل و نگه داری محصول از مزایای اجرای این طرح است.

الزام‌های اقتصادی احیای دریاچه ارومیه
بررسی نتایج آمارهای حساب ملی وضعیت تولید و ارزش افزوده نشان می‌دهد بخش کشاورزی از نظر اشتغال و تولید و ارزش افزوده، در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اهمیت بیشتری از میانگین کل کشور دارد.
خبرگزاری مهر-گروه جامعه، محمد وصال، ناصر امن زاده: هدف از مقاله حاضر ارائه سیمای اقتصادی حوضه آبریز دریاچه ارومیه است. در بخش اول با استفاده از داده‌های سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ جمعیت و اشتغال در حوضه آبریز و سهم هر کدام از سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان در مساحت، تعداد شهرستان و اشتغال در بخش‌های مختلف اقتصادی بررسی شده است. در بخش دوم با استفاده از آمارهای حساب‌های ملی وضعیت تولید و ارزش‌افزوده بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات حوضه آبریز بررسی می‌شود. نتایج این دو بخش نشان می‌دهند، بخش کشاورزی از نظر اشتغال و تولید و ارزش افزوده، در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اهمیت بیشتری از میانگین کل کشور دارد.
رقابت بخش صنعت و کشاورزی
حوضه آبریز دریاچه ارومیه با مساحت ۵۱۹۵۷ کیلومترمربع در بین سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان واقع شده است. از آنجایی‌که تنها ۰/۱ درصد از مساحت استان اردبیل و ۰/۰۴درصد از مساحت استان زنجان در حوضه آبریز قرار گرفته‌است، از بررسی این استان‌ها صرف‌نظر می‌شود. در بین استان‌های حوضه آبریز، بیشترین سهم اراضی متعلق به استان آذربایجان غربی با سهم ۴۶/۹ درصد از کل مساحت حوضه آبریز دریاچه ارومیه است. از نظر جمعیت ساکن در حوضه آبریز نیز استان آذربایجان شرقی بیشترین سهم از جمعیت را با ۵۴/۲ درصد به خود اختصاص داده است. هم­چنین حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ۲۱ شهرستان تشکیل شده است که از این تعداد ۱۱ شهرستان در آذربایجان شرقی، ۹ شهرستان در آذربایجان غربی و یک شهرستان در کردستان قرار دارند (جدول ۱)

جدول (۱): منبع، سالنامه آماری استانی سال ۱۳۹۰
سرشماری سال ۱۳۹۰مرکز امار ایران
بیشترین مساحت در بین شهرستان­های حوضه آبریز مربوط به ارومیه با حدود ۱۱درصد مساحت کل حوضه آبریز است (۱۸/۲ درصد از کل جمعیت حوضه). هم­چنین بیشترین سهم جمعیتی نیز مربوط به شهرستان تبریز با ۳۲ درصد از کل جمعیت است (۴/۶ درصد از کل مساحت حوضه). به جز شهرستان تبریز در بقیه شهرستان­ها بیش از یک ­سوم از جمعیت در روستاها زندگی می­‌کنند. 
تعداد کل شاغلان حوضه آبریز حدود ۱۵۲۸ هزار نفر است که معادل ۷ درصد کل شاغلین کشور است. از بین کل شاغلین ساکن در حوضه  آبریز، حدود ۲۱ درصد در بخش کشاورزی، ۳۱ درصد در بخش صنعت و ۴۸ درصد نیز در بخش خدمات مشغول به کار                                          هستند. در مقایسه با نسبت شاغلین بخش‌های اقتصادی کل کشور  مشخص می­‌شود، سهم هر کدام از بخش­های کشاورزی و صنعت در حوضه آبریز بیش از کل کشور و سهم خدمات کمتر از کل کشور است. با این حال هنوز بیشترین سهم از تولید مربوط به بخش خدمات است.  
در استان آذربایجان غربی اهمیت کشاورزی بیشتر از صنعت است و این الگو برای آذربایجان شرقی عوض می­شود. هم­چنین در مقایسه با کل کشور نیز بخش کشاورزی در استان آذربایجان غربی اهمیت بیشتری از کل کشور دارد. در استان آذربایجان شرقی نیز بخش صنعت اهمیت بیشتری نسبت به کل کشور دارد (جدول۲).

جدول (۲):منبع، سر شماری سال ۱۳۹۰مرکز آمار ایران
فراز و فرود تولید
در این بخش به دلیل این که استان کردستان تنها یک شهرستان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه دارد، از بررسی وضعیت این استان چشم‌پوشی شده است. هم‌چنین به دلیل این که در حساب‌های ملی، اطلاعات تولید (ارزش افزوده) در سطح استان وجود دارد و در سطح شهرستان موجود نیست، آمارهای تولید و ارزش افزوده مربوط به کل استان‌های آذربایجان شرقی و غربی است که شامل شهرستان‌های داخل حوضه آبریز و هم‌چنین بیرون از آن است. البته در انتهای این بخش سهم هر یک از استان‌ها از تولید بخش‌های مختلف اقتصادی حوضه آبریز بیان و تحلیل شده که حاصل محاسبه به روش نسبت‌دهی است.
در نمودار (۱)  تولید ناخالص داخلی به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۷۶ برای استان‌های آذربایجان غربی و شرقی رسم شده ‌است. در بازه زمانی ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶ میزان تولید ناخالص داخلی در استان آذربایجان شرقی روند صعودی داشته‌و افزایش تقریبا ۵۰ درصدی را تجربه کرده‌است، اما از سال ۱۳۸۶به بعد تا سال ۱۳۹۱ روند کاهشی داشته است.  
در استان آذربایجان غربی نیز تا سال ۱۳۹۰ تولید ناخالص داخلی روند صعودی را طی کرده است، اما در سال ۱۳۹۱ با کاهش محسوسی مواجه شده است.

نمودار ۱: تولید ناخالص داخلی به قیمت های ثابت سال ۱۳۷۶ طی سال‌های ۹۱-۱۳۷۹
منبع: آمارهای حساب‌های ملی – مرکز آمار ایران
در نمودار ۲، سهم ارزش افزوده به تفکیک بخش‌ها در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی ترسیم شده است. در استان آذربایجان غربی نسبت به استان آذربایجان شرقی، کشاورزی سهم بیشتری از تولید را به خود اختصاص داده و ۲۳ درصد تولیدات آن وابسته به بخش کشاورزی است. البته از آنجایی که در کل کشور سهم بخش کشاورزی تقریبا ۱۰درصد است (آمار ارزش افزوده سال ۹۱) اهمیت بخش کشاورزی در هر دو استان آذربایجان شرقی و غربی بیش از متوسط کشور است. در استان آذربایجان شرقی بیشترین سهم از تولید را بخش‌های خدمات و صنعت به خود اختصاص داده‌اند (۸۴درصد) و در نتیجه طی سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶ این دو بخش با رشدهای بالای خود منجر به رشد تولید شدند. طی سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶ رشد متوسط بخش صنایع و معادن ۱۱۸درصد، بخش خدمات۴/۸ درصد و بخش کشاورزی ۳/۱ درصد بوده‌است.  

نمودار ۲) سهم هر یک از بخش‌های اقتصادی در ارزش افزوده استان، سال ۱۳۹۱
منبع: آمارهای حساب‌های ملی – مرکز آمار ایران
در بازه زمانی ۹۱-۱۳۸۷ اگرچه بخش کشاورزی از رشد بالاتری نسبت به دوره‌های قبل برخوردار بوده‌است (۴/۳ درصد) اما کاهش قابل توجه رشد بخش صنعت استان (بالاخص درسال ۱۳۹۱) که به طور متوسط طی این دوره به ۳/۱- درصد رسید.
همچنین کاهش رشد بخش خدمات (به طور متوسط ۰/۲ درصد) در مجموع منجر به کاهش تولید در استان آذربایجان شرقی شده‌است.     
در استان آذربایجان غربی بیشترین سهم از ارزش افزوده به بخش‌های خدمات و کشاورزی اختصاص دارد و بخش صنایع و معادن بر خلاف آذربایجان شرقی در این استان از سهم کمتری برخوردار است (۱۷ درصد درسال ۹۱). 
در این استان نیز در بازه زمانی ۸۶-۱۳۷۹ بخش‌های خدمات و صنعت از رشدهای متوسط بیش از ۵ درصد برخوردار بودند و در همین دوره بخش کشاورزی رشدی در حدود ۲/۸ درصد را داشته‌است. در دوره ۹۱-۱۳۸۷ اگرچه بخش کشاورزی رشد متوسط حدود ۶ درصد را تجربه کرده اما کاهش رشد در بخش‌های خدمات و صنعت (به ترتیب ۳/۵ و ۰/۳- درصد) منجر به کاهش رشد تولید استان شده است.  
در نهایت به منظور پیدا کردن فهم بهتری از تولید در حوضه آبریز نیاز است سهم هر یک از استان‌ها را از تولید در حوضه آبریز بررسی کرد. همان‌طور که در ابتدای این بخش نیز بیان شد باتوجه به اینکه استان جزئی‌ترین سطحی است که اطلاعات تولید ناخالص داخلی (ارزش افزوده) برای آن موجود است، لازم است برای محاسبه تولید ناخالص داخلی حوضه آبریز (که شامل سه استان می‌شود) از روش‌نسبت‌دهی استفاده شود. زیرا برخی از شهرستان‌های هر استان در داخل حوضه آبریز قرار دارند و برخی دیگر بیرون آن هستند که بنابراین در محاسبه میزان تولید حوضه آبریز باید تنها تولید شهرستان‌های داخل حوضه آبریز را لحاظ نمود. به منظور رعایت اختصار از توضیح روش انجام نسبت‌دهی و محاسبات مرتبط صرف‌نظر شده‌است و در ادامه تنها نتایج حاصله بیان می‌شوند.
کل ارزش افزوده ایجادشده در حوضه دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۱ حدود ۳۲۲ هزار میلیارد ریال بوده است که معادل ۴/۴ درصد تولید کل کشور در این سال است. بیشترین سهم مربوط به استان آذربایجان شرقی با ۶۲ درصد است. ارزش افزوده حوضه آبریز در بخش کشاورزی حدود ۴۴ هزار میلیارد ریال، معادل ۵/۶ درصد ارزش افزوده کل بخش کشاورزی در کشور بوده است. ارزش افزوده بخش صنعت و خدمات نیز در حوضه آبریز در سال ۱۳۹۱ به ترتیب برابر ۶۱ و ۲۲۳ هزار میلیارد ریال بوده است که این ارقام به ترتیب معادل ۳/۳ و ۴/۸ درصد ارزش افزوده بخش‌های مشابه در کل کشور می‌باشد. این نسبت‌ها بیانگر اهمیت نسبی بخش کشاورزی در حوضه آبریز است. البته می‌توان این نتیجه را نیز گرفت که بخش صنعت در حوضه آبریز جای رشد زیادی دارد. مقایسه سهم ارزش افزوده استان‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی با سهم اشتغال استان‌ها از اشتغال حوضه (جدول ۳) مشاهده می‌شود که استان آذربایجان شرقی با حدود ۶۵ درصد از اشتغال بخش صنعت حدود ۸۳ درصد از ارزش افزوده بخش صنعت را تولید می‌کند.  
هم‌چنین استان آذربایجان غربی با ۳۱/۸ از کل اشتغال بخش صنعت، تنها ۱۵/۶ از ارزش افزوده حوضه را تولید می‌کند. این موضوع نشان می‌دهد بهره‌وری نیروی کار در بخش صنعت استان آذربایجان شرقی بالاتر از استان آذربایجان غربی است. بهره‌وری نیروی‌کار برای بخش‌های کشاورزی و خدمات در دو استان تفاوت چندانی ندارد.

جدول ۴: سهم استان‌ها از ارزش افزوده‌بخش‌های مختلف تولیدی حوضه آبریز – سال ۱۳۹۱
منبع: مرکز آمار ایران – یافته‌های تحقیق بخش خدمات در اوج
جای خالی توسعه‌یافتگی صنعت 
در این مقاله با استفاده از داده‌های سرشماری سال ۱۳۹۰ تصویری از ترکیب جمعیتی و اشتغال حوضه آبریز دریاچه ارومیه به تفکیک استان‌های آن ارائه شده که نتایج نشان می‌دهد به جز شهرستان تبریز بخش قابل توجهی از جمعیت سایر شهرستان‌ها در مناطق روستایی زندگی می‌کنند. آمار اشتغال حوضه نشان می‌دهد که بیشترین میزان شاغلین حوضه همانند بقیه کشور در بخش خدمات مشغول به کار هستند ولی اهمیت بخش‌های کشاورزی (علی‌الخصوص در استان آذربایجان غربی) و صنعت (علی‌الخصوص در استان آذربایجان شرقی) در حوضه آبریز بیش از میانگین کل کشور است.  
مقایسه ارزش افزوده حوضه آبریز در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات با ارزش افزوده کل کشور نشان می‌دهد از نظر میزان تولید ارزش افزوده بخش کشاورزی حوضه آبریز اهمیت نسبی بیشتری دارد. هم‌چنین مقایسه سهم ارزش افزوده و اشتغال استان‌های حوضه آبریز در بخش‌های اقتصادی نشان می‌دهد بهره‌وری نیروی کار در بخش صنعت در استان آذربایجان شرقی به طور نسبی بیشتر از استان آذربایجان غربی است.
باتوجه به اهمیت بخش کشاورزی در حوضه آبریز ارومیه، و سهم بالای کشاورزی در مصرف آب، سیاست‌های پیشنهادی برای احیای دریاچه باید کاهش بخش کشاورزی در قبال توسعه سایر بخش‌ها را مدنظر قرار دهد. وضعیت آذربایجان شرقی و توسعه‌یافتگی نسبی صنعت در این استان، نشانگر ممکن بودن توسعه صنعت و کاهش اهمیت بخش کشاورزی در استان آذربایجان غربی است. البته بخش اصلی جذب کننده‌نیروی کار مازاد کشاورزی، خدمات خواهد بود. البته برای رسیدن به این مهم لازم است به تعریف حقوق آب و ارزش‌گذاری بازاری آن پرداخت. سیاست‌های مشوق صنعت مادامی که یارانه‌های کشاورزی منطقی نشده‌اند و ارزش‌گذاری نهاده‌های کشاورزی، من‌جمله آب، واقعی نشده است، نمی‌توانند به تنهایی به کاهش فعالیت‌های کشاورزی و در نتیجه کاهش مصرف آب منجر شود.

معاون حجتی اعلام کرد؛
افزایش۲۱ میلیون تنی تولید محصولات کشاورزی در کشور
معاون وزیر جهاد با بیان اینکه دانش بنیان شدن همه فعالیت‌ها از برنامه های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: تولیدات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن به ۱۱۸ میلیون تن رسیده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، اسکندر زند، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: در حوزه تولید محصولات کشاورزی موفقیت‌های خوبی داریم، در بازار میوه‌های مرغوب با قیمت‌های مناسب عرضه می‌شود، تولیدات  کشاورزی از ۹۷ میلیون تن به ۱۱۸ میلیون تن رسیده است و در بخش تولید به ۸۰ درصد خود کفایی دست یافته ایم.
زند تصریح کرد: برای افزایش بهره وری در حوزه‌های مختلف تلاش می‌کنیم حوزه‌های تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را توسعه دهیم و بهتر از پیش پاسخگوی نیازهای این حوزه باشیم.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: زنجیره تولید در کشاورزی قابلیت توسعه بیشتری را دارد و برای مرحله پس از تولید نیازمند مجموعه‌ای از سرمایه گذاری‌ها هستیم که یکی از آن‌ها ایجاد و تقویت زیرساخت‌های لازم در این حوزه است.
زند، تقویت سیستم حمل و نقل، سردخانه ها، بازار و همچنین تعاونی‌های تولیدی حوزه کشاورزی را از دیگر زیرساخت‌های لازم این حوزه دانست و گفت:یکی دیگر از برنامه‌های بسیار مهم وزارت جهاد کشاورزی که در چهار سال گذشته به شدت پیگیری شده پرداختن به مرحله پس از تولید و تقویت آن است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: مسائل پس از تولید، همیشه جزء پیچیده‌ترین موارد بوده و در دنیا در دست طبقه کشاورزان و اتحادیه هاست، چون از سودی که پس از تولید حاصل می‌شود، بخش مهمی از آن عاید خود کشاورزان خواهد شد.
وی تصریح کرد: در خیلی از محصولات امکان افزایش صادرات را داریم، اما اینکه در کدام بخش‌ها موفق بوده یا نبوده ایم، بستگی به میزان تقاضا دارد چرا که در برخی بخش‌ها تقاضا مناسب‌تر و به استانداردهای موجود ما نزدیک‌تر است

مجری طرح زیتون اعلام کرد؛
بازسازی۴۶ هزارهکتار باغ زیتون در برنامه ششم توسعه
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت:در برنامه ششم توسعه ۴۶ هزار و ۴۴۱ هکتار از باغات زیتون اصلاح و بهسازی می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، احمد مستخدمی با اعلام این مطلب گفت: در طرح اصلاح و بازسازی باغات زیتون در برنامه ششم توسعه، ۵ هزار هکتار هرس درختان، ۵۰۸۵هکتار هرس فرم و باردهی و ۴۸۵۰ هکتار هرس بازجوانسازی پیش بینی شده است.
وی افزود: طی این پنج سال ۴۸۰۰ هکتار اصلاح باغات آفت زده، ۲۰ هزار هکتار تغذیه باغات و ۳۵۰ هزار اصله پیوند درختان کم بازده خواهیم داشت.
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که در برنامه ششم توسعه سهم اشتراک دولت در اصلاح و بهسازی باغات زیتون کاهش و سهم خودیاری باغداران افزایش می یابد، اظهار داشت: در سال نخست برنامه ششم توسعه، سهم مشارکت دولت در اصلاح و بهسازی باغات زیتون ۵۰ درصد است.
مستخدمی درباره توسعه باغات زیتون نیز در برنامه ششم توسعه گفت: در این برنامه توسعه باغات زیتون در سطح ۱۵ هزار هکتار در اراضی شیبدار و غیر شیبدار پیش بینی شده که با شناسایی و گزینش مناطق مستعد زیتون و استفاده از ارقام تجاری و سازگار هر منطقه صورت می گیرد.
وی اعتبار مورد نیاز برای توسعه و اصلاح و بهسازی باغات زیتون را بیش از ۱۸ میلیارد تومان عنوان کرد.
مجری طرح زیتون ادامه داد: ما به دنبال آن هستیم که تولید روغن زیتون تا پایان برنامه ششم توسعه به ۱۶ هزار تن برسد.
وی با اذعان به این که در حال حاضر ۷۰ درصد زیتون کشور، کنسرو و ۳۰ درصد آن به روغن تبدیل می شود، گفت: سیاست ما این است که تا پایان برنامه ششم توسعه استحصال روغن زیتون به ۴۰ درصد افزایش یابد.
مستخدمی افزود: در این راستا در توسعه و بهسازی و اصلاح باغات زیتون، ارقام تجاری روغنی و ژنوتیپ های امید بخش جایگزین می شود و این ارقام زودبازده با عملکرد بالا هستند و نسبت به رقم بومی، روغن بیشتری دارند.
وی اعلام کرد: برای توسعه باغات در برنامه ششم توسعه ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نهال شامل ارقام تجاری روغنی و کنسروی و سازگار با مناطق و با اولویت ژنوتیپ‌های امید بخش داخلی نیاز است.
مجری طرح زیتون، افزایش سرانه مصرف روغن زیتون از ۱۳۰ گرم فعلی به ۱۹۰ گرم را از دیگر هدفگذاری ها در برنامه ششم توسعه خواند و تصریح کرد: دستیابی به این هدف به فرهنگسازی و ترویج نیاز دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند خبر داد؛
پیش بینی برداشت ۲۲۰ هزار تن سیب در دماوند
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند با اشاره به تولید ۸ درصد سیب کشور در این شهرستان، گفت: پیش بینی می کنیم، ۲۲۰ هزار تن سیب در سال جاری در دماوند برداشت شود.
به گزارش خبرنگار مهر، هادی طهرانی پور بعد از ظهر یک شنبه در جمع تعدادی از خبرنگاران با بیان این که شهرستان دماوند  سه دوره درتولید محصول سیب عنوان نمونه کشوری را به خود اختصاص داده است، گفت: در این شهرستان بالغ بر ۹۱۱۲ هکتار باغات بارور داریم که از این میزان اراضی بالغ بر ۶۸۰۰ هکتار به کشت سیب اختصاص یافته است و حدود ۲۰ نوع سیب تجاری با کیفیت ملی وجهانی در این باغ ها تولید می شود.
وی گفت: از این مقدار ۱۰۰۰ هکتار از انواع سیب پایه رویشی هستند، که تراکم کشت بیشتر نسبت به سیب سنتی دارند و دارای محصول بیشتر بوده و مقرون به صرفه تر می باشند.
طهرانی پور اظهار داشت: پیش بینی می کنیم، در سال جاری بالغ بر ۲۲۰ هزار تن سیب در این شهرستان برداشت شود، که این میزان ۸ درصد تولید کشور را شامل می شود.
وی با بیان این که میانگین برداشت سیب در سطح شهرستان دماوند، بسیار بیش تر از میانگین کشوری است، گفت: این میانگین در دماوند ۳۵ تن در هکتار، در استان تهران ۳۰ تن در هکتار و در سطح کشور ۱۶ تن در هکتار است.
طهرانی پور گفت: البته رکورد برداشت سیب در سطح، در دماوند بسیار بیش از این مقدار بوده و رکورد ۱۵۰ تن در هکتار نیز در این شهرستان در سنوات گذشته به ثبت رسیده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند گفت: یکی از دلایل مهم این تولید بالا مشارکت مستمر وخوب بین بهره برداران و کارشناسان فنی جهاد کشاورزی شهرستان است، که این امر سبب می شود کلیه باغات این شهرستان تحت شبکه مراقبت و پیش آگاهی آفات قرنطینه ای و غیر قرنطینه ای قرار گیرند و بالغ بر ۵۰ درصد از این اراضی زیر نظر بیمه محصولات کشاورزی  هستند.
وی گفت :به علت جایگاه خوب تولید سیب در این شهرستان جشنواره ای تحت عنوان جشنواره سیب از ۲۵ مهر لغایت پایان مهر برگزار می شود و از شرکت کنندگان دعوت خواهد شد، برداشت آزاد خود را درباره تصویر زیبایی که از شهرستان دماوند بروی کارت دعوت جشنواره ترسیم شده است، را به دبیر خانه جشنواره واقع در جهاد کشاورزی دماوند ارسال کنند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند اظهار داشت: به بهترین برداشت آزاد، هدیه ای اهدا شده و مقاله وی در جشنواره ارایه می شود.
طهرانی پور در پایان افزود: نمایشگاهی در کنار این جشنواره بر پا می شود و دستاوردهای کشاورزی و به ویژه دستاوردهایی که می تواند در صنعت تبدیلی، تکمیلی و دفع آفات و تغذیه محصول سیب به بهره برداران کمک کند، را به نمایش می گذارد.

خبرگزاری تسنيم
فائو پیش بینی کرد
تولید ۱۳.۵ میلیون تن گندم در ایران طی سال زراعی جاری
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، در تازه‌ترین گزارش سه ماهه خود با عنوان «چشم‌انداز محصولات کشاورزی و وضعیت غذایی» در جهان ، از ثبات در تولید گندم ایران برای سال زراعی ۲۰۱۷ و امکان تحقق تولید ۱۳.۵ میلیون تنی برای امسال خبر داد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران، در گزارش تیر ماه اعلام شده بود که وضعیت آب و هوایی مناسب باعث شده تا ایران در سال زراعی جدید به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ منطقه پس از ترکیه باقی مانده و در سال زراعی 2017 به تولید 13.5 میلیون تن گندم دست یابد.
بر اساس گزارش تازه‌ترین گزارش فائو (مهر 1396) نیز انتظار می‌رود باوجود تأخیر در آغاز فصل کشت در غرب و شمال‌غرب کشور تولید گندم ایران در سال زراعی 2017 در سطح سال 2016 یعنی در رقم 13.5 میلیون تن باقی مانده و بدین ترتیب 25 درصد بیش از میانگین برداشت در پنج ساله اخیر باشد. تولید دانه‌درشت‌ها در این کشور برای سال 2017 نیز با افزایشی 100 هزارتنی نسبت به سال 2016، بالغ بر 4 میلیون تن برآورد می‌شود. تولید برنج در ایران نیز وضعیت مشابهی داشته و با افزایش 100 هزار تنی نسبت به سال 2016 به 2.6 میلیون تن در سال 2017 خواهد رسید.
فائو پیش‌بینی مجموع تولید غلات ایران در سال 2017 را بالغ بر 20.1 میلیون تن اعلام کرده که از رشد 200 هزار تنی نسبت به سال2016برخوردار است. مجموع ذخایر غلات ایران در سال 2017 بالغ بر 5.4 میلیون تن برآورد می‌شود، که از احتمال کاهش 900هزارتنی نسبت به سال 2016 (6.3 میلیون تن) حکایت دارد. پیش‌بینی می‌شود مجموع ذخایر غلات ایران در سال 2018 بالغ بر 5.2 میلیون تن باشد.
در گزارش «چشم‌انداز محصولات کشاورزی و وضعیت غذایی» اعلام شده که برداشت قوی در آمریکای لاتین و بهبود شرایط کشاورزی در جنوب آفریقا به بهبود وضعیت عرضه جهانی غذا منجر خواهد شد اما تدوام مناقشات و بحران‌های اقلیمی حرکت به سوی کاهش گرسنگی را تحت تأثیر قرار داده است.
بر اساس بررسی‌های فائو طوفان در منطقه کارائیب و سیل در منطقه غرب آفریقا احتمالا برداشت‌های محلی را کاهش خواهند داد اما الگوی گسترده‌تر تولید غذا مثبت بوده و انتظار می‌رود برداشت غلات در چندین کشور به رقمی بی‌سابقه برسد.
شایان ذکر است که در حدود 37 کشور که شامل 28 کشور آفریقایی می‌شوند نیازمند کمک‌های خارجی برای تأمین غذای مورد نیازشان هستند.

باشگاه خبرنگاران جوان
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد:
سلطه بحران خاموش کم آبی بر کشور نزدیک است
بحران خاموش کم آبی در سکوت مسوولان ذیربط در آینده ای نه چندان دور تمام کشور را زیر سلطه خود خواهد کشاند.
به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛با توجه به قرارگیری موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه خشک و نیمه خشک ؛ کمبود بارش سالانه در کنار تبخیر بسیار بالای آب و چالش کم آبی به شکلی جدی در هر برهه ای از تاریخ بر فراز آسمان کشورمان عرض اندام کرده است.هم اکنون بحران خاموش کم آبی برخی از مناطق ایران را بصورت فیزیکی درگیر خود کرده اما در این بین با اینکه برخی دیگر ازمناطق از شر غول بی شاخ و دم بحران آب جان سالم به در برده اند مدیریت نادرست استفاده از این مایه حیات باعث بروز تبعات ناشی از کمبود آب شده است.
در علل بروز بحران کم آبی علاوه بر استعداد منطقه درگیر این امر ،باید از نقش خشکسالی به عنوان پدیده طبیعی و مستمر هر اقلیم آب هوایی که  برخی به اشتباه آن را واقعه ای تصادفی میدانند نام برد . این پدیده در تمام اقلیم های جهان با شدتی متفاوت رخ می دهد.
 سایه شوم این مادر کهن سال با به ارمغان آوردن کمبود بارش و تشدید آن  بر محصولات کشاورزی ،فضای سبز و دامپروری تاثیر طویلی بر جای می گذارد.
ضرورت سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری برای گذر از بحران کم آبی
ایران با پشت سر گذاشتن یک دوره خشکسالی در فاصله سالهای 1377 تا1381 خسارات زیادی رابه خصوص در بخش كشاورزی متحمل شد.شرایط تاحدی سخت و شکننده بود که به سهمیه بندی آب آشامیدنی در برخی از شهرها ازجمله همدان انجامید.
در حالیکه کارشناسان دوره خشكسالی ایران رابه طور معمول پنج تا هفت ساله معرفی کرده اند اما طی بررسی های انجام شده در چهل سال اخیر دریافته اند که این نظم برهم خورده و با افزایش استمرار حضور این پدیده طبیعی در کشور روبرو هستیم.
سختی حضور چندین ساله خشکسالی در ایرانی خشک ونیمه خشک شرایط کشور را به مرز امنیتی شدن بحران آب رسانده است،چراکه باوجود ثابت ماندن منابع آبی با افزایش چشم گیر جمعیت ، گسترش شهرنشینی و توسعه بخش های کشاورزی در سال های اخیر روبرو شده ایم .اکنون  برهم خوردن تعادل فوق منجر به افزایش میزان مصرف آب و بروز مشکل در تامین آب آشامیدنی کشور شده است.
کارشناسان محیط زیست و کشاورزی در تشریح دیگر دلایل کمبود آب به اجماع نظری رسیده اند که  سنتی بودن نوع کشاورزی ایران ،طرح های اجرا شده برای خودکفایی دراین بخش، سدسازی نادرست منجر شده بر خشک کردن رودخانه ها ،آبراه هاوکاهش ذخایر زیرزمینی از اهم آنهاست.
اکنون برای گذر از این شرایط ،ایران باید مصرف سالانه آب  خود را از96 میلیارد متر مکعب به 56 میلیارد متر مکعب کاهش دهدکه این امر نیز  مستلزم هشت میلیارد دلار سرمایه گذاری است.
کلید مدیریت بحران آب در دستان بخش کشاورزی است
کلید مدیریت بحران آب در  دستان بخش کشاورزی است .بنا بر آمار های موجود میزان مصرف منابع آب در بخش کشاورزی نزدیک به 90 درصد است که 20درصدر بالاتر از آمارهای جهانی است.
تغییر ساختار بخش کشاورزی از این لحاظ حایز اهمیت است که نزدیک به 20 درصد از نیروی کار را جذب کرده و حدود 9 درصد از تولید داخلی را شامل واز اینرو  نقش بسیار مهمی در امنیت غذایی دارد.
دولت هم در این میدان باید، به جد با ترویج نگرشی جدید درزمینه الگوی صحیح مصرف  طرح هایی را برای از نو پر شدن ذخایر منابع آبی تجدیدپذیراجرا کند.
کارشناسان معتقدند با تغییر در راهبردهای کشاورزی مانند کاهش کاشت برنج اشتغال به طورحتم کاهش نمی یابد. چرا که بهره برداری از محصولات جدید با تکنولوژی متکی بر کم آبی و شرایط اقلیمی ضمن صرفه جویی در مصرف آب به افزایش اشتغال نیز دامن میزند.در غیر این صورت به احتمال قریب به یقین ایران مجبور به کاهش تولید محصولات کلیدی مانند گندم و جو شده و پرونده خودکفایی این قبیل از تولیدات داخلی برای همیشه بسته خواهد شد.
در پایان باید اذعان داشت که هر گونه تعلل در مدیریت بحران آب و ادامه دار بودن شرایط فعلی به زودی تمام کشور را وارد بحران  امنیتی و ملی خواهد کرد.

در گفتگوی 18:30 بررسی شد؛
چرایی واردات برنج در فصل برداشت/میزان واردات بیش از نیاز داخلی است
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از واردات برنج در فصل برداشت گفت: واردات این محصول بیش از نیاز داخل است.
به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر با انتقاد از واردات برنج در فصل برداشت این محصول گفت:طبق قانون واردات برنج از اول مرداد تا آخر آبان ماه(فصل برداشت) ممنوع است که امسال این تاریخ به اول شهریور تا آخر آبان تغییر کرداما در حال حاضر شاهد واردات برنج به کشور هستیم.
وی ادامه داد:کشاورزان که با سختی فراوان برنج را تولید می کنند در فصل برداشت شاهد واردات این محصول هستند که این امر قیمت ها را نامتعادل می سازد.
شاعری تصریح کرد:مصرف سرانه برنج کشور سالانه 36 تا 37 کیلو  و میزان تولید داخلی 2 میلیون و 250 هزار تن است بنابراین نیاز به برنج وارداتی نهایت 800 هزار تن برآورد می شود اما واردات این محصول بیش از یک میلیون تن است و این امر تولیدکننده داخلی را متضرر می سازد.
شاعری گفت: با کمک وزارت جهاد کشاورزی توانستیم جلوی واردات را در زمان برداشت بگیریم  اما امسال در تیر ماه با فشار دلالان مصوبه ای گذاشتند و در زمان برداشت اجازه واردات از هند دادند؛در آن زمان با اصرار مجلس این موضوع منتفی شد اما همچنان پافشاری آنها بر واردات برنج خارجی وجود دارد.
وی ادامه داد:حجتی به ما قول داده بود به هیچ عنوان اجازه واردات نمی دهد و بازی دولتمردان به مدت یکماه در مورد واردات برنج ادامه داشت که به دلیل فشار مجلس، واردات برنج متوقف شد.
بر اساس این گزارش علی آبادی فراهانی مدیر کل واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت در خصوص چرایی واردات برنج در فصل برداشت گفت:در فصل ممنوعیت واردات یعنی از ابتدای شهریور ماه دیگر هیچ ثبت سفارشی انجام نگرفته است.
وی افزود: در سال جاری در تاریخ 10 تیر وزارت جهاد کشاورزی یک ماه دوره واردات را تمدید کرده است.
این مقام مسئول گفت: ثبت سفارش هایی که مربوط به قبل این تاریخ بوده اجازه ترخیص کالا داشته اند اما ثبت سفارش جدیدی انجام نگرفته است.
علی آبادی ادامه داد: ما آمار دقیقی از واردات برنج در فصل برداشت  نداریم اما میزان واردات در دوره مجاز یعنی 4 ماه ابتدای سال 650 تن بوده است.
بر اساس این گزارش جمیل علیزاده شایق نیز با انتقاد از واردات بی رویه برنج در فصل برداشت این محصول  اظهارداشت: اکنون شاهد بروز نابسامانی هایی در حوزه برنج هستیم.
وی ادامه داد: بنا بود میزان تولید، نیاز و کسری برنج در کشور مشخص شود که در این راستا ما با وزارت جهاد به جمع بندی رسیدیم که میزان تولید بین2میلیون و 250 هزارتن است.
دبیر انجمن برنج با بیان اینکه میزان نیاز کشور به برنج حدود 3 میلیون تن است، افزود: بنابراین کسری ما حداکثر 800 هزارتن خواهد بود.
شایق در خصوص خبر اختلاط برنج مرغوب شمال با محصول بی کیفیت وارداتی در استان های شمالی گفت:این امر بسیار نادر است و در شهرهایی غیر از استان های شمالی انجام می گیرد.

روزنامه رسالت
رئيس جهاد کشاورزي فومن: 4850 هکتار از اراضي کشاورزي فومن زير کشت دوم رفت
رئيس جهاد کشاورزي فومن از اجراي کشت دوم در چهار هزار و 850 هکتار از اراضي کشاورزي اين شهرستان خبر داد.محمدرضا ابراهيم زاده درگفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پايان برداشت محصول برنج از شاليزارهاي شهرستان فومن، اظهار کرد: کشاورزان بعداز پايان فصل برداشت در چهار هزار و 850 هکتار اراضي کشاورزي فومن اقدام به کشت دوم کرده اند.وي با بيان اينکه از اين ميزان 350 هکتار به صورت اجرايي و چهار هزار و 500 هکتار نيز به صورت نظارت است، افزود: سطوح زير کشت دوم توسط کشاورزان روستاهاي رودپيش، ماکلوان، گشت، گوراب پس و آليان شهرستان فومن انجام شده است.رئيس جهاد کشاورزي فومن خاطرنشان کرد: راتون، پاچ باقلا، باقلا برکت، سبزيجات غده اي و برگي و شبدر برسيم از جمله محصولاتي است که کشاورزان براي کشت دوم در اراضي کشاورزي شهرستان درنظر گرفته اند.
طي مراسمي؛
طرح ساماندهي 300 هکتار از باغات سرچاو ثلاث باباجاني کلنگ زني شد
طرح ساماندهي 300 هکتار از باغات سرچاو ثلاث باباجاني کلنگ زني شد. طرح ساماندهي 300 هکتار از باغات سرچاو ثلاث باباجاني با حضور شهاب نادري نماينده مردم اورامانات در مجلس شوراي اسلامي، خسرو شهبازي رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان کرمانشاه، اميري مديرکل آب منطقه‌اي و جمعي از مسئولين محلي کلنگ زني شد.خسرو شهبازي، رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان کرمانشاه، در حاشيه اين مراسم گفت: اعتبار کلي اين طرح 5ميليارد و 300ميليون تومان بوده که شامل جاده دسترسي به باغات، اجراي سيستم هاي نوين آبياري و... مي باشد.در ادامه نماينده مردم اورامانات در مجلس شوراي اسلامي در بازديد از باغات سرچاوثلاث گفت: باغات سرچاو ثلاث باباجاني مي‌تواند جوابگوي تامين بخشي از ميوه استان باشد.
شهاب نادري افزود: ساماندهي باغات چم زرشک سرچاو ثلاث باباجاني پتانسيل خوبي براي توليد ميوه دارد که مجهز شدن آنها به سيستم هاي نوين آبياري مي تواند زمينه را براي توليد بيشتر محصولات باغي فراهم کند.


دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶

خبرگزاری ايانا:
Ÿبا امضای تفاهم‌نامه‌ای دو جانبه انجام می‌شود، همکاری ۸ اتاق استان های خرماخیز با اتاق مشترک ایران و عمان، برای صادرات خرمای ایران به بازارهای جهانی
Ÿ مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی: اصلاح و بازسازی بیش از ۴۶ هزارهکتار باغ زیتون در برنامه ششم توسعه/۵,۵ میلیون اصله نهال برای توسعه باغات زیتون نیاز است
Ÿمزرعه ای در قطب جنوب/ سبزیجات در منفی ۷۴ درجه سانتیگراد کشت می شوند
Ÿکمک تویوتا به بهبود بهره وری کشاورزان ژاپنی/ تویوتا باعث کاهش ۳۰ درصدی هزینه های نشاء برنج/ میزان ضایعات ۹۰ درصد کاهش یافت
Ÿکشورها از تشکیل بازار آب چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟
Ÿتحقیقات در مورد گوجه فرنگی اسرار تکاملی را آشکار می کند
Ÿ استادیار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در گفت و گو با "ايانا" تشريح كرد، ۵ راهكار بهبود عملكرد كشت ذرت در ايران/ هدف افزایش عملكرد ۷,۵ تن در هكتار به ۹.۵ تن است/كم آبی سطح زير كشت ذرت را كاهش داد
Ÿ سایت نزدک خبر داد، سازنده آمریکایی ماشین آلات کشاورزی سهام شرکت فناوری را خرید/ سرمایه گذاری "جان دیر" روی کشاورزی دقیق/ "بلو ریور تکنولوژی" مقصد " جان دیر" برای تکنولوژی کشاورزی دقیق
Ÿ در نشست اتاق سمنان با حضور سفیر آفریقای جنوبی مطرح شد؛ فعالان اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی به دنبال افزایش مبادلات تجاری/ ظرفیت مناسب آفریقای جنوبی برای صادرات محصولات کشاورزی

خبرگزاری ايرنا:
Ÿ5.5میلیون اصله نهال برای توسعه باغ های زیتون نیاز است
Ÿ در کمیسیون کشاورزی مجلس؛ کلیات طرح اصلاح ماده یک قانون تعیین تکلیف ثبتی اراضی تصویب نشد
Ÿ میزگرد ایرنا/ گسترش بیمه کشاورزی نیازمند فرهنگ سازی و بازنگری قوانین

خبرگزاری ايسنا:
Ÿتولید قارچ‌کش بیولوژیکی از دو گیاه دارویی
Ÿ مجری طرح گندم خبر داد، تولید بیش از ۱۳ میلیون تن گندم در برنامه ششم
Ÿ در تذکری نماینده مرودشت: کشاورزان در قبال گندم تحویل داده شده هنوز پولی دریافت نکرده‌اند
Ÿتوسعه کشت دانه‌های روغنی در کرمانشاه دنبال می‌شود
Ÿ دانشیار مهندسی منابع آب دانشگاه لرستان: مرگ سفره‌های زیر زمینی لرستان نتیجه خشکسالی مدیریتی است
Ÿ مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد اعلام کرد:
اختصاص25 درصد اراضی ایران به محصولات ارگانیک تا سال 1404
Ÿ خسارت سالانه 40 میلیارد ریال آفت زنگ به زرشک زیرکوه

خبرگزاری مهر:
Ÿسخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس: برنج داخلی نیاز ۱۰ ماه را تامین می کند/واردات در فصل دروممنوع شود
Ÿ مهر از نتایج یک مطالعه رسمی گزارش می‌دهد؛ میزان دستمزدکارگران مشاغل منتخب کشاورزی/بالاترین و کمترین دستمزد
Ÿ اختلاط برنج و عرضه در بازار؛ همدستی متخلفان برای اختلاط برنج از شمال تا تهران
Ÿ فائو پیش‌بینی کرد؛ تولید گندم در ایران؛ ۲۵ درصد بیش از میانگین ۵ سال اخیر
Ÿ در گفتگو با مهر اعلام شد؛ استقبال کشاورزان از تعیین قیمت تضمینی ذرت
Ÿ الزام‌های اقتصادی احیای دریاچه ارومیه
Ÿ معاون حجتی اعلام کرد؛ افزایش۲۱ میلیون تنی تولید محصولات کشاورزی در کشور
Ÿ مجری طرح زیتون اعلام کرد؛ بازسازی۴۶ هزارهکتار باغ زیتون در برنامه ششم توسعه
Ÿ مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند خبر داد؛ پیش بینی برداشت ۲۲۰ هزار تن سیب در دماوند

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ فائو پیش بینی کرد ، تولید ۱۳.۵ میلیون تن گندم در ایران طی سال زراعی جاری

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿ باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد: سلطه بحران خاموش کم آبی بر کشور نزدیک است
Ÿ در گفتگوی 18:30 بررسی شد؛ چرایی واردات برنج در فصل برداشت/میزان واردات بیش از نیاز داخلی است
روزنامه رسالت:
Ÿ رئيس جهاد کشاورزي فومن: 4850 هکتار از اراضي کشاورزي فومن زير کشت دوم رفت
Ÿ طي مراسمي؛ طرح ساماندهي 300 هکتار از باغات سرچاو ثلاث باباجاني کلنگ زني شد

خبرگزاری ايانا
با امضای تفاهم‌نامه‌ای دو جانبه انجام می‌شود
همکاری ۸ اتاق استان های خرماخیز با اتاق مشترک ایران و عمان، برای صادرات خرمای ایران به بازارهای جهانی
اتاق مشترک ایران و عمان و انجمن ملی خرمای ایران و هشت اتاق بازرگانی استان های خرماخیز کشور تفاهم‌نامه دوجانبه‌ای باهدف افزایش صادرات خرما امضا کردند و براساس آن متعهد شدند برای فراهم کردن زمینه‌های صدور خرمای ایران به بازارهای جهانی از طریق منطقه آزاد و بندر صحار عمان همکاری کنند.
به گزارش ایانا از اتاق ایران، بر اساس این تفاهم‌نامه اتاق مشترک ایران و عمان، روسای اتاق‌های استان‌های خرماخیز شامل اتاق کرمان، شیراز، اهواز، بندرعباس، بوشهر، زاهدان و خرمشهر و همچنین انجمن ملی خرمای ایران متعهد می‌شوند در ارتباط با فراهم کردن زمینه‌های صدور خرمای ایران به بازارهای جهانی مانند آمریکا، چین و کشورهای آمریکای لاتین از طریق منطقه آزاد و بندر صحار عمان همکاری کنند.
از اهداف اصلی انعقاد این تفاهم‌نامه، همکاری صادرکنندگان خرمای ایران با شرکت‌های عمانی، استفاده از زیرساخت‌ها و تسهیلات مالی، گمرکی و صادرات کشور عمان و منطقه آزاد و بندر صحار، استفاده از مزایای موافقت‌نامه‌های ترجیحی گمرکی بین کشور عمان و سایر کشورها است.
نایب‌رئیس اتاق ایران در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه گفت: این ابتکار عمل اتاق مشترک ایران و عمان برای ارتباط یک تشکل و اتاق مشترک و همچنین استان‌های خرماخیز جای تقدیر دارد و می‌تواند به سایر تشکل‌ها هم تسری پیدا کند.
پدرام سلطانی افزود: یکی از آسیب‌های ما در صادرت و به‌ویژه در صادرات محصولات کشاورزی، انجام خرده صادرات است و همین خرده صادرات اعتبار ایران را در کشورهای دیگر زیر سؤال می‌برد.
به گفته نایب‌رئیس اتاق ایران در حوزه خرما باید چهار یا پنج برند معتبر ملی باشد و همه صادرات با برند همین شرکت‌ها انجام شود چراکه شرکت‌های کوچک نمی‌توانند برندسازی کنند و از بسیاری فن‌های بازاریابی و فروش هم آگاه نیستند.
رئیس انجمن ملی خرمای ایران هم در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه گفت: عمان جایگزین مناسبی برای کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است و به لحاظ روح همکاری و نزدیکی فرهنگی با ایران هم همخوانی زیادی با ما دارد.
محسن رشید فرخی افزود: در حال حاضر ۲۰ درصد تولید خرمای کشور صادرات می‌شود و ما این قابلیت راداریم که این را به ۳۰ درصد هم برسانیم و البته نباید به فکر افزایش بیشتر از ۳۰ درصد صادرات بود چراکه در این صورت در مصرف داخلی و همچنین قیمت خرما دچار مشکل می‌شویم.
به گفته رئیس انجمن خرما ثبت شرکت در عمان با تأمین مالی از طرف ایران و با مشارکت اینهشت استان خرماخیز انجام خواهد شد.
رئیس اتاق مشترک ایران و عمان هم در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های عمان برای افزایش صادرات ایران به کشورهای دیگر گفت: ثبت شرکت در عمان بسیار تسهیل شده و همچنین برای رفع مشکلات بانکی نیز تلاش‌هایی صورت گرفته است تا هم صادرکنندگان و هم واردکنندگان بتوانند کارهای بانکی خود  با عمان راه به‌صورت ال.سی انجام دهند.
محسن ضرابی افزود: پیش‌ازاین تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای را میان اتاق مشترک ایران و عمان، بندر ویژه صحار و انجمن ملی خرما منعقد کرده‌ایم و حال برای برنامه‌ریزی‌های داخلی، عملیاتی کردن اهداف خود و همچنین هماهنگی میان استان‌های خرماخیز تفاهم‌نامه دوجانبه دیگری امضا می‌کنیم.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی:
اصلاح و بازسازی بیش از ۴۶ هزارهکتار باغ زیتون در برنامه ششم توسعه/۵,۵ میلیون اصله نهال برای توسعه باغات زیتون نیاز است
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت: در برنامه ششم توسعه ۴۶ هزار و ۴۴۱ هکتار از باغات زیتون اصلاح و بهسازی می شود.
به گزارش ایانا از وزارت جهاد کشاورزی، احمد مستخدمی با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: در طرح اصلاح و بازسازی باغات زیتون در برنامه ششم توسعه، ۵ هزار هکتار هرس درختان، ۵۰۸۵هکتار هرس فرم و باردهی و ۴۸۵۰ هکتار هرس بازجوانسازی پیش بینی شده است.
وی افزود: طی این پنج سال ۴۸۰۰ هکتار اصلاح باغات آفت زده، ۲۰ هزار هکتار تغذیه باغات و ۳۵۰ هزار اصله پیوند درختان کم بازده خواهیم داشت.
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که در برنامه ششم توسعه سهم اشتراک دولت در اصلاح و بهسازی باغات زیتون کاهش و سهم خودیاری باغداران افزایش می یابد، اظهار کرد: در سال نخست برنامه ششم توسعه، سهم مشارکت دولت در اصلاح و بهسازی باغات زیتون ۵۰ درصد است.
مستخدمی درباره توسعه باغات زیتون نیز در برنامه ششم توسعه گفت: در این برنامه توسعه باغات زیتون در سطح ۱۵ هزار هکتار در اراضی شیبدار و غیر شیبدار پیش بینی شده که با شناسایی و گزینش مناطق مستعد زیتون و استفاده از ارقام تجاری و سازگار هر منطقه صورت می گیرد.
وی اعتبار مورد نیاز برای توسعه و اصلاح و بهسازی باغات زیتون را بیش از ۱۸ میلیارد تومان عنوان کرد.
مجری طرح زیتون ادامه داد: ما به دنبال آن هستیم که تولید روغن زیتون تا پایان برنامه ششم توسعه به ۱۶ هزار تن برسد.
وی با اذعان به این که در حال حاضر ۷۰ درصد زیتون کشور، کنسرو و ۳۰ درصد آن به روغن تبدیل می شود، گفت: سیاست ما این است که تا پایان برنامه ششم توسعه استحصال روغن زیتون به ۴۰ درصد افزایش یابد.
مستخدمی افزود: در این راستا در توسعه و بهسازی و اصلاح باغات زیتون، ارقام تجاری روغنی و ژنوتیپ های امید بخش جایگزین می شود و این ارقام زودبازده با عملکرد بالا هستند و نسبت به رقم بومی، روغن بیشتری دارند.
وی اعلام کرد: برای توسعه باغات در برنامه ششم توسعه ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نهال شامل ارقام تجاری روغنی و کنسروی و سازگار با مناطق و با اولویت ژنوتیپ های امید بخش داخلی نیاز است.
مجری طرح زیتون، افزایش سرانه مصرف روغن زیتون از ۱۳۰ گرم فعلی به ۱۹۰ گرم را از دیگر هدفگذاری ها در برنامه ششم توسعه خواند و تصریح کرد: دستیابی به  این هدف به فرهنگسازی و ترویج نیاز دارد.

تحقیقات در مورد گوجه فرنگی اسرار تکاملی را آشکار می کند
آخرین مطالعات رابرت لست در دانشگاه میشیگان، به ویژه بر روی خارها و کرک های گوجه فرنگی انجام شد.
برای این مطالعه، او بر روی نوع خاصی از مولکول در کرک ها تمرکز کرد. تیمی از دانشمندان دانشگاه میشیگان از مطالعه این متابولیت های ویژه یک دریچه ی باز و در حال تکامل به روی حوزه ی در حال ظهور متابولیسم دفاعی گیاهان پیدا کردند، بینش هایی که می تواند منجر به پیشرفت های مهندسی برای مقاومت بهتر در مقابل آفات، و پزشکی انسان شود.
به گزارش ایانا از سایت "یوراکلرت"، تخمین زده می شود که حدود ۳۰۰ هزار گونه ی گیاهی در جهان وجود داشته باشد، که به طور تقریبی بیش از یک میلیون متابولیت تولید می کنند. گیاهان از این مولکول ها برای رشد، ارتباط با یکدیگر یا برای دفاع از خود در مقابل آفات و بیماری ها استفاده می کنند. انسان ها از بسیاری از این تولیدات جهت مصارف غذایی، دارویی و صنعتی سود می برند. هزاران متابولیت اصلی در تمام گیاهان یافت شده است، اما صدها هزار از آن ها تخصصی تر هستند و تنها در گونه های خاصی از گیاهان یافت می شوند.
شکرهای آسیل ((sugaracyls نمونه ای از یک گروه متابولیت ویژه هستند که تنها در خانواده بادمجانیان که شامل گوجه فرنگی و گل اطلسی می شود یافت می شود. این متابولیت های ویژه تنوع وسیعی از ساختار را دارند و توسط آنزیم های متفاوتی که برای انجام دادن مجموعه ای از عکس العمل های شیمیایی با یکدیگر کار می کنند ساخته شده اند.
لست، استاد بیوشیمی بیولوژی مولکولی و بیولوژی گیاه در برنت روزنبرگ دانشگاه میشیگان و نویسنده ارشد این مقاله می گوید: "ما به دنبال فهمیدن این هستیم که این مسیر جدید چگونه در طول ۱۰۰ میلیون سال تکامل گیاهان آغاز شده و چندگونه شده است". "این پیش بینی و رویکرد ما نسبت به تکامل است".
این پیش بینی نشان می دهد که بسیاری از آنزیم هایی که شکرهای آسیل را می سازند "تصادفی" هستند به این معنا که آن ها می توانند از مولکول های بسیاری به عنوان نقطه شروع برای عکس العمل های شیمیایی خود استفاده کنند. این می تواند کلیدی باشد برای اینکه بفهمیم گیاهان چگونه انواع مختلف شکرهای اسیل را می سازند.
این پژوهشگران همچنین دریافتند که بسیاری از آنزیم هایی که شکرهای آسیل را می سازند، توسط ژن هایی که اساسا کپی هایی از ژن های دیگر هستند و بعدا نقش های جدید را تکامل می بخشند، رمزگشایی شده اند.
افشای سر این کدها مهم هستند زیرا شکرهای آسیل گوجه فرنگی ها آفت کش های طبیعی هستند. مهندسی گیاهان برای تولید شکرهای آسیل می تواند استفاده از آفت کش ها را در تولید محصولات کاهش دهد. علاوه بر این، برخی از این مکانیزم ها می توانند به ساختن مواد شیمیایی که ارزش دارویی دارند از جمله آنهایی که برای درمان سرطان و بیماری قلبی استفاده می شود کمک کند.
لست که همچنین دانشمند تحقیقات بیولوژیک کشاورزی در دانشگاه میشیگان است می گوید: "گیاهان شیمی دان های متخصص هستند و ما تازه شروع به درک راه های متابولیکی که آنها برای تولید این عناصر حیرت آور از آن استفاده می کنند کرده ایم". "فهمیدن اینکه چگونه این مسیرها برای تولید این آنزیم ها تکامل یافته اند، می تواند منجر به راه های نوآورانه برای ایجاد عناصر ارزشمند در مقیاس وسیع شوند".

مزرعه ای در قطب جنوب/ سبزیجات در منفی ۷۴ درجه سانتیگراد کشت می شوند
زمستان های بدون توقف در قطب جنوب، تولید مواد غذایی در فضای باز را غیرممکن می کند. در عوض، تنها سالی چند بار، میوه ها و سبزیجات از مسیرهای بسیار دور و کشورهای خارجی وارد این منطقه می شود.
زمستان های بدون توقف در قطب جنوب، تولید مواد غذایی در فضای باز را غیرممکن می کند. در عوض، تنها سالی چند بار، میوه ها و سبزیجات از مسیرهای بسیار دور و کشورهای خارجی وارد این منطقه می شود.
به گزارش ایانا از سایت "یو کی بیزینس این سایدر"، اما، مهندسان مرکز هوا فضای آلمان ۱(GAC)، به زودی مزرعه بسیار پیشرفته ای برای برداشت محصول در قطب جنوب تأسیس می کنند.
این مزرعه یک گلخانه سالانه است که مواد غذایی محققان را در ایستگاه قطبی شماره ۳ نئومایر (Neumayer III polar Station) در طبقات یخی اکستروم (Ekstrom Ice Shelf) تولید می کند.
این مزرعه، به نام اِدن- آی اس اس (Eden-ISS)، داخل یک کانتینر قابل حمل با آب و هوای کنترل شده قرار دارد. گلخانه مذکور، به فن کاشت عمودی متکی است که محصولات غذایی بر روری سینی ها و یا ماژول های آویزان در زیر نور لامپ های ال ای دی، به جای نور طبیعی خورشید، قرار دارند. اِدن- آی اس اس، ماه اکتبر به قطب جنوب می رود.
گاس، قبل از آغاز به کار مزرعه کانتینری قابل حمل در قطب جنوب، تولید میوه و سبزیجات را در سازمان مرکزی خود در شهر برمن (Bremen) آلمان آزمایش می کند.
مزرعه ای به وسعت ۱۳۵ فوت مربع (حدود ۱۲,۵ متر مربع) که می تواند تمامی انواع محصولات را در داخل خود پرورش دهد.
تنها راه بردن تولیدات به ایستگاه امریکایی مک موردو (McMurdo)، که تمامی محققان قطب جنوب در آنجا مستقر اند، از طریق کشتی یا هواپیماست. طبق اعلام سایت خبری آبسکیورا اطلس (Atlas Obscura)، در ماه ژانویه، کشتی از مواد غذایی خشک و یخ زده به آنجا رفت و در تابستان، حدوداً هر هفته، هواپیماها مواد غذایی تازه را به قطب جنوب بردند.
دانشمندی از گاس، به نام پائول زابل (Paul Zabel)، به مزرعه قطب جنوب، جایی که میوه ها و سبزیجات در زیر نور ۴۲ لامپ ال ای دی رشد می کنند، خواهد رفت.
از آنجایی که آب و هوای این مزرعه کنترل شده است، می توان محصولات سالانه را در دمای زیر ۱۰۰ درجه فارنهایت (حدود منفی ۷۴ درجه سانتی گراد) در این مکان پرورش داد.
به گفته یک کشاورز پیشرفته، برخی مناطق زیر قطب، به دلیل تغییرات آب و هوایی تا حدی رونق کشاورزی را مشاهده کرده اند.
در طول ۱۰۰ سال گذشته، دمای قطب شمال، تقریباً دو برابر میانگین جهانی افزایش یافته که امکان پرورش محصولات در مکان های متروک و منفردی مانند یلو نایف (Yellowknife) کانادا و گرین لند (Greenland) را فراهم می کند.
محققان، برای کمک به رشد گیاه، دی اکسید کربن اضافی به آن تزریق می کنند و دما را به ۷۵ درجه فارنهایت (حدود ۲۴ درجه سانتی گراد) می رسانند.
لامپ های ال ای دی با طول موج های آبی و قرمز رنگ تنظیم می شوند، زیرا فرکانس نور مطلوب برای رشد محصول است.
محصولات بر روی سینی قرار می گیرند. هر چند دقیقه یکبار، رطوبتی از مواد مغذی روی آنها پاشیده می شود.
برنامه محققان، پرورش ۳۰ تا ۵۰ نوع گونه مختلف از محصولات غذایی شامل سبزیجات پهن برگ، انواع فلفل، توت فرنگی ها، تربچه ها، گوجه فرنگی ها و همچنین و سبزی هایی مانند ریحان و جعفری است.
گروه کاری در ماه جولای، اولین خیار به وزن ۹۶ گرم و طول ۱۴ سانتی متر را در اِدن، آی اس اس آلمان تولید کردند.
در ماه فوریه، گاس، سکوی کف مزرعه در قطب جنوب را ساخت و ماه آینده همه چیز به آنجا خواهد رسید.
هدف بزرگتر پروژه اِدن- آی اس اس، ایجاد سیستمی است که فضانوردان بتوانند در فضا محصولات غذایی را برداشت کنند.
اگر محققان بتوانند فرآیند رشد را در شرایط سخت قطب جنوب کامل کنند، شاید شانس پرورش محصولات در کره ماه یا مریخ را داشته باشند.

کمک تویوتا به بهبود بهره وری کشاورزان ژاپنی/ تویوتا باعث کاهش ۳۰ درصدی هزینه های نشاء برنج/ میزان ضایعات ۹۰ درصد کاهش یافت
تویوتا موتور (Toyota Motor Corp. ) ، شرکت ژاپنی ، از سیستم مدیریت تولید خود در سطح جهانی برای بهبود بهره وری کشاورزان استفاده می کند.
به گزارش ایانا از سایت "جاپان تایمز"، شرکت نبهاچی نوسان (Nabehachi Nousan)، یک شرکت کشاورزی در یاتومی، استان آیکی ژاپن، سیستم مدیریت تولید را که توسط تویوتا طراحی شده ، مورد استفاده قرار داده است به طوری که به آن امکان نظارت بر فعالیت های کشاورزی را به صورت الکترونیکی می دهد.
شرکت نبهاچی نوسان، متشکل از کشاورزان کوچک است که در زمینه های کشاورزی فعالیت می کنند. در حدود ۲۰۰ هکتار زمین شامل حدود ۲۰۰۰ قطعه پراکنده دارد. نبهاچی نوسان، برای حل چالش افزایش بهره وری، به سیستم تویوتا روی آورده که از GPS استفاده می کند.
سیستم تویوتا، بر اساس اطلاعات پایه ای، یک طرح تولید بهینه را تولید می کند. به طوری که برای کاشت برنج، این طرح به صورت رنگ های مختلف نشان داده می شود و میزان پیشرفت در گوشی های هوشمند و صفحه نمایش کامپیوترمنعکس می شود و این امکان را به کشاورزان می دهد تا نسبت به افراد دیگر سریع تر برنامه ریزی کنند.
همچنین مدیریت مزرعه به مراتب ساده تر شده است و کارگران از طریق تلفن هوشمند اطلاعاتی را در مورد پیشرفت کارشان به دست می آورند. علاوه بر این، سیستم تویوتا به طور خودکار، گزارش های روزانه را در اختیار کشاورزان قرار می دهد.
با پیروی از استراتژی ساخته شده "فقط در زمان" از سوی سازنده خودرو، سیستم باعث کاهش ۳۰ درصدی هزینه های نشاء برنج شده است؛ زیرا نبهاچی نوسان ، دیگر نیازی به کنار گذاشتن نشاء مازاد ندارد.
به گفته کیهارو یاگی، رئیس نبهاچی نوسان، سیستم تویوتا میزان ضایعات را ۹۰ درصد کاهش داده است.
علاوه بر این، افراد برای اجرای بهبود مستمر در عملیات روزانه خود، دستورالعمل های کارمندان تویوتا را دریافت می کنند.
یاگی گفت: "کارگران نگرش خود را نسبت به شغل خود تغییر داده اند، آن ها از داده های جمع آوری شده برای بهبود فعالیت کشاورزی استفاده می کنند."
با توجه به پیری کشاورزان ژاپنی، اعطای زمین های زراعی به شرکت های کشاورزی مانند نبهاچی نوسان افزایش می یابد، به طوری که تقاضای بیشتری برای مدیریت کارآمد ایجاد می شود.
در پایان ماه جولای، سیستم تویوتا توسط ۳۵ شرکت کشاورزی در مراکز پرجمعیت مانند هوکایدو، فوکوشیما و ناگانو تصویب شد. تویوتا، با به دست آوردن نتایج موفقیت آمیز، قصد دارد طی مدت سه سال ، سیستم را برای فروش عمومی بگذارد.
شیگکی تومویاما، مدیر ارشد شرکت تویوتا در زمینه این سیستم گفت: "ما چالشی برای کشاورزان برای دستیابی به فناوری پیشرفته کشاورزی در آینده آماده می کنیم."


کشورها از تشکیل بازار آب چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟
بازار آب جزئی از پازل بزرگ مدیریت منابع آب هر کشوری است. مدیران آب سایر کشورهای جهان با اهداف متفاوتی اقدام به تشکیل چنین بازاری کرده‌اند. به گفته کارشناسان در استرالیا هدف از تشکیل بازار آب جذب سرمایه‌گذار برای تکمیل تاسیسات آبی این کشور است در حالی که آمریکا از ابزار بازار، برای افزایش بهره‌وری آب استفاده می‌شود. در ایران نیز قبل از ورود به مسئله بازار آب، باید اهداف سیاستگزاران از ورود به این عرصه به دقت تبیین شود.
مسئله تشکیل بازار آب سال گذشته یکی از برنامه‌های اصلی در وزارت نیرو به عنوان متولی بخش آب کشور مطرح بود. برای تشکیل چنین بازاری مطالعه درباره وضعیت این بازارها در داخل و رجوع به تجربیات سایر کشورها ضروری به نظر می‌رسد. به همین دلیل وزارت نیرو پروژه‌های مطالعاتی متفاوتی را تعریف کرد تا بداند آیا کشورهایی که بازار آب در آنها شکل گرفته، در این راه موفق بوده‌اند یا خیر. بر اساس پروژه‌های مطالعاتی انجام شده در وزارت نیرو تشکیل بورس آب ابزاری است که استرالیا برای مدیریت منابع آب خود انتخاب کرده‌است.
در بورس آب این کشور بالاترین تبادلات در حوزه دارلینگ انجام می‌شود. همچنین در ایالات کالیفرنیای آمریکا و قسمتی از مکزیک بازارهای برجسته‌و نمونه‌های موفقی از بازار آب شکل گرفته‌اند. بازارهای شکل گرفته در مکزیک و یا آمریکا بازارهای محلی هستند که فواید و مضراتی دارند.
دولت استرالیا از تشکیل بورس آب را با هدف جذب سرمایه‌گذار برای ساخت تاسیسات آبی انجام داده است. در این کشور، اگرچه بورس آب شکل گرفته اما بخش خصوصی مشکلاتی در زمینه تخصیص و بازتخصیص منابع آب دارد. نقطه ضعف بازار استرالیا این است که انحصار ایجاد کرده و عده‌ای همه چیز را در اختیار گرفته‌اند. بورس بازی در این کشور معضل دیگری است که باید به آن توجه کرد. همچنین در بعضی مناطق این کشور مشکلاتی در ارتباط با اضافه برداشت ایجاد شده‌است.
نقاط مثبت بورس استرالیا نیز سرمایه گذاری بزرگ در حوضه آب است زیرا آب ارزش پیدا کرده‌است. به این ترتیب توسعه صادرات محصولات کشاورزی دراین کشور رقم خورده و حتی بهره‌وری آب اصلاح شده‌است.
آمریکا به دنبال افزایش بهره‌وری آب
هدف آمریکا از تشکیل بازارهای محلی آب کمک به ایجاد ارزش افزوده و اصلاح بهره‌وری آب با هدف کسب درآمد بیشتر و هدایت منابع آب به سمت محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر است.
بازار آب آمریکا هم اثرات مثبت و منفی خاص خود را دارد. مثلا در کالیفرنیا این بازار هم به کاهش مصرف کمک کرده و هم توجه به مسئله ارزش افزوده آب سبب شده این ماده حیاتی را درست مصرف کنند و به تکنولوژی‌های کاهنده مصرف روی آورند. نکته منفی بازار کالیفرنیا آن است که بسیاری افراد معتقدند که اگر بازار منفی شکل گیرد، ممکن است بر بحث‌های زیست محیطی تاثیر منفی داشته باشد. خرید و فروش باعث می‌شود سهم محیط زیست رعایت نشود که آن هم از طریق بانک‌های آبی که ایجاد می‌شود با حضور دولت قابل حل است.
در بازار آب مکزیک بیشتر خصوصی‌سازی مطرح است. در خارج از کشور بیشتر به دنبال این هستند که مالکیت تاسیسات را واگذار کنند. در انگلستان که پرچمدار این قضیه است همچنین مکزیک، برای جذب سرمایه‌گذار مالکیت کاملا دست بخش خصوصی است اما آژانس‌های حاکمیتی برای امر نظارت بر خدمات، نرخ و مسایل حفاظت منابع آب در کنار دولت شکل گرفته‌است. این مدلی است که کارشناسان ایرانی هم فکر می‌کنند تحت عنوان نهاد تنظیم مقررات باید درکشور اجرا شود. در ایران از مدلی مشابه کالیفرنیا می‌توانیم استفاده کنیم زیرا اراضی کشاورزی ایران یکپارچه نیست و نمی‌توانیم بورس آزادی که سرمایه‌گذاران سایر کشورها وارد آن شوند، تشکیل دهیم.
بازار آب ابزاری برای مدیریت مصرف
در بازار آب هدف سود و زیان نیست و دولت‌ها به خاطر رفاه اجتماعی وارد چرخه تشکیل بازار آب می‌شوند. به همین خاطر بازار شکست‌خورده آب وجود ندارد. دولت‌ها معمولا در شرایطی که بازار زیان‌ده می‌شود به آن کمک می‌کنند. به عنوان مثال در استرالیا سرمایه‌گذاران در سال مالی که برای خود تعریف کرده‌اند، باید سود سرمایه‌شان را دریافت کنند. اگر به دلیل خشکسالی شرکت‌ها زیان دهند قطعا در بازار باقی نخواهند ماند. برای حفظ انگیزه سرمایه‌گذاران دولت در برخی سال‌ها که درآمد کاهش می‌یابد در بازار دخالت می‌کند. بازارها به لحاظ مالی زیان‌ده شوند اما مهم اهداف دولت‌ها از تشکیل بازار آب است که معمولا در چنین بازارهایی، دولت به هدف خود رسیده‌است.
معروفترین بازارهای آب دنیا را متعلق به اسپانیا، استرالیا، آمریکا و شیلی است. محدودیت منابع آب عامل شکل‌گیری بازار آب بوده به نحوی که درجنوب اروپای پرآب یعنی اسپانیا این پتانسیل ایجاد شده‌است.در صورت فراهم بودن زیرساخت‌های لازم برای تشکیل بازار، قوانین مناسب و آماده بودن شرایط بازار آب می‌تواند در مدیریت و برنامه‌ریزی دقیق در بخش آب تاثیرگذار باشد.

استادیار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در گفت و گو با "ايانا" تشريح كرد
۵ راهكار بهبود عملكرد كشت ذرت در ايران/ هدف افزایش عملكرد ۷,۵ تن در هكتار به ۹.۵ تن است/كم آبی سطح زير كشت ذرت را كاهش داد
خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا)- الهام آبايي: ذرت يكي از محصولات كشاورزي پرمصرف در ايران است. گرچه كشت ذرت در كشور در بخش‌هاي مختلفي دنبال مي‌شود اما اين ميزان كشت جوابگوي نياز داخلي نيست و به ناچار بايد بخشي از نياز داخلي از طريق واردات تامين شود. در اين زمينه طي سال‌‎هاي اخير با تشديد بحران آب، سطح زير كشت ذرت هم به عنوان محصولي با نياز آبي بالا كاهش يافته كه اين روند، تشديد واردات را رقم زده است.
در اين ميان، گرچه كارشناسان بر اين باورند كه با توجه به اين كه ذرت خاستگاه متفاوتي دارد و بر اين اساس خودكفايي در توليد اين محصول به صرفه نيست اما در عين حال، عملكرد فعلي را هم قابل قبول ارزيابي نمي‌كنند. بنابراين توصيه كارشناسان اين است كه از محل افزايش بهره‌وري به ويژه در حوزه آب، ميزان توليد اين محصول افزايش پيدا كند. در اين خصوص دكتر علی ماهرخ، دكترای فیزیولوژی گیاهان زراعی، استادیار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و معاون بخش تحقیقات ذرت و گیاهان علوفه‌اي بر اين باور است كه بزرگترين مشكل در حوزه توليد ذرت در حال حاضر مصرف زياد آب است و بر اين اساس، افزايش بهره‌وري آب اصلي‌ترين ضرورت در اين حوزه است. ماهرخ گرچه بر اين باور است كه خودكفايي در حوزه توليد ذرت توجيه‌پذير نيست و مي‌‎تواند هدررفت منابع و از ميان رفتن نظم اكوسيستم را به همراه داشته باشد اما در عين حال اذعان مي‌كند كه عملكرد فعلي هم قابل قبول نيست. افزايش بهره‌وري آب، معرفي ارقام زودرس و ميان‌رس ذرت، كشت نشاء، معرفي ارقام متحمل به تنش خشكي و همچنين تغيير آرايش كشت، پنج راهكاري است كه ماهرخ براي بهبود عملكرد كشت ذرت در كشور ارائه مي‌دهد. مشروح گفت و گوي "ايانا" با دكتر علي ماهرخ دكترای فیزیولوژی گیاهان زراعی، استادیار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و معاون بخش تحقیقات ذرت و گیاهان علوفه‌اي در ادامه از نظرتان مي‌گذرد.
ابتدا لطفاً به صورت مختصر در خصوص وضعيت توليد ذرت در كشور توضيحاتي ارائه دهيد.
نيازمندي كشور به گوشت، شير و ساير فرآورده‌هاي دامي باعث شده كه ذرت نقش مهمي در سبد غذايي داشته باشد. در سال‌هاي دور ذرت به صورت حاشيه‌اي در مزارع ايران كشت مي‌شد تا اين كه رفته رفته سطح زير كشت آن گسترش يافت. در چند سال اخير معمولاً سطح زير كشت ذرت حدوداً ۴۰۰هزار هكتار بود كه از اين مقدار تقريبا نيمي از آن به صورت دانه‌اي و نيمي ديگر به صورت علوفه و يا سيلويي كشت مي‌شد.
در سال‌هاي اخير متاسفانه نوساناتي وجود داشت كه سطح زير كشت ذرت به وي‍ژه ذرت دانه‌اي كاهش يافت. آمار سال ۱۳۹۵ نشان مي‌دهد كه سطح زير كشت ذرت علوفه‌اي حدود ۱۹۰هزار هكتار و سطح زير كشت ذرت دانه‌اي ۱۶۰ هزار هكتار است. بنابراين بر اساس آخرين آمار، در حال حاضر سطح زير كشت ۳۵۰ هزار هكتار است.
ذرت دانه‌اي در كشور ما بيشتر براي پرورش طيور و توليد مرغ و تخم مرغ به كار مي‌رود كه در اين خصوص نياز كشور حدود ۷,۵ ميليون تن است. از اين ميزان حدود ۱.۲ تا ۱.۸ ميليون تن در داخل كشور توليد مي‌شود و مابقي آن كه حدود ۶ ميليون تن و بعضاً بيشتر است، از طريق واردات تامين مي‌شود. ميانگين عملكرد ذرت دانه‌اي در حال حاضر حدود ۷.۵ تن در هكتار است. در خصوص ذرت علوفه‌اي هم حدوداً ۱۳ ميليون تن ذرت علوفه‌اي توليد مي‌شود كه اين عدد براي سطح زير كشت ۱۹۰ تا ۲۰۰ هزار هكتار متناسب و خوب است. از نظر توليد ذرت علوفه‌اي، تقريباً به جايگاه مناسبي رسيده‌ايم و با توجه به اينكه واردات علوفه‌هاي حجيم بسيار مشكل و تقريباً غيرممكن است، اين ميزان توليد قابل قبول است.
در حال حاضر برنامه اقتصاد مقاومتي و افزايش امنيت غذايي در سايه افق ۱۴۰۴ توسط وزارت جهاد كشاورزي در حال اجرا است. بر اساس اين برنامه در حوزه توليد ذرت هدف اين است كه از عملكرد ۷,۵ تن در هكتار ميانگين كشور را به حدود ۹.۵ تن در هكتار برسانيم. همچنين بر اساس برنامه، بايد سطح زير كشت ذرت به حدود ۵۳۰هزار هكتار برسد. در اين زمينه هدف اصلي افزايش سطح زير كشت دانه‌اي است. سطح زير كشت براي ذرت علوفه‌اي مناسب است اما هدف اين است كه سطح زير كشت ۱۹۰هزار هكتار براي ذرت دانه‌اي تا حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار هكتار در سال ۱۴۰۴ افزايش يابد.
اشاره كرديد كه بخشي از نياز داخلي از طريق واردات تامين مي‌شود. آيا اين توان در كشور وجود دارد كه تمام نياز داخلي را تامين كنيم و در زمينه توليد ذرت به خودكفايي برسيم؟

بله، براي برخي گياهان اين گونه است. اما در مورد برخي گياهان كه در اكوسيستم كشور جايگاه مناسب‌تري دارند خوب است كه بتوانيم به خودكفايي برسيم و كل نياز را در كشور توليد كنيم. با توجه به اين كه در اصل زادگاه ذرت ايران نيست، اين كه بخواهيم در زمينه توليد اين محصول خودكفا باشيم شايد از لحاظ اكولوژي هم چندان توجيه‌پذير نباشد. اما توليد فعلي هم چندان قابل قبول نيست. در هر حال بايد اين موضوع را هم در نظر گرفت كه اينكه بخواهيم ۷ ميليون تن نياز ذرت دانه‌اي را در داخل توليد كنيم، بعيد است.
مناطقي كه ذرت‌كاري در آن ها انجام مي‌شود مشخص است. استان خوزستان در دو حوزه ذرت دانه‌اي و علوفه‌اي سرآمد است و بيشترين سطح زير كشت را دارد. در زمينه ذرت دانه‌اي پس از استان خوزستان، استان فارس، كرمانشاه و جنوب كرمان قرار دارند. در خصوص ذرت علوفه‌اي هم استان‌هاي خوزستان، فارس، خراسان، تهران، البرز و قزوين به ترتيب بيشترين سطح زير كشت را دارند. در اين حوزه‌ها مي‌توان عملكرد را بهبود بخشيد تا متناسب با شرايطي كه داريم به بهترين ميزان توليد دست پيدا كنيم.
اما در مورد محصولات كشاورزي با توجه به سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي دستيابي به خودكفايي در توليد از مهمترين هدفگذاري‌ها است. آيا اين مساله در مورد ذرت صدق نمي‌كند؟
بله مساله خودكفايي در توليد محصولات كشاورزي امروزه بسيار حائز اهميت است اما بايد هر گياه را به صورت خاص بررسي كنيم. بعضي گياهان مانند يونجه، شبدر، گياهان علوفه‌اي پاييزه جايگاه مناسبتري در كشور دارند و مي‌توانيم حتي به خودكفايي برسيم. اما در مورد برخي گياهان مانند ذرت اين امكان وجود ندارد كه كل نياز ۷ ميليون تن ذرت دانه‌اي را در داخل كشور توليد كنيم. ضرورتي هم ندارد كه نهاده مازاد مصرف كنيم تا به افزايش عملكرد و خودكفايي برسيم. تا جايي كه در برنامه امنيت غذايي ديده شده است، بايد محصولات اساسي به ويژه محصولات بومي را خودمان توليد كنيم كه در اين زمينه مي‌توانيم سرمايه‌گذاري بيشتري كنيم. گياهان بومي مانند پسته و زعفران جايگاه خاصي در ايران دارند و در تمام دنيا ايران را با اين محصولات مي‌شناسند. بنابراين فضا و پتانسيل زيادي در اين حوزه‌ها وجود دارد. اما در مورد گياهي مانند ذرت كه خاستگاه آن كشور ديگري است، تنها با صرف نهاده مازاد مي‌توانيم آنها را توسعه دهيم. بنابراين ضرورتي وجود ندارد كه كل نياز كشور را در داخل توليد كنيم. چراكه اين رويكرد باعث مي‌شود از نواحي ديگري ضربه بخوريم. همچنين اكوسيستم بهم بخورد و منابع هدر مي‌رود.
اين موضوع را مطرح كرديد كه خودكفايي در توليد ذرت توجيه چنداني ندارد اما در عين حال، ميزان توليد فعلي هم چندان مطلوب نيست. چه مشكلاتي باعث شده تا عملكرد در حوزه توليد ذرت قابل قبول نباشد؟
در حال حاضر بزرگترين مشكل مصرف زياد آب در توليد ذرت است. اكثر مناطق ذرت‌خيز به دليل مشكل كمبود آب و كاهش سطح آب‌هاي زيرزميني، تغيير رويه داده‌اند كه سبب شده تا سطح زير كشت ذرت كاهش پيدا كند. به ويژه در استان كرمانشاه چنين اتفاقي رخ داده است. استان كرمانشاه در سال‌هايي كه توليد ذرت افزايش يافت و سطح زير كشت گسترش پيدا كرد، حدود ۵۰ هزار هكتار سطح زير كشت داشت. اما در سال‌هاي اخير سطح زير كشت در اين استان به ۱۵ هزار هكتار رسيده است. مشكل اصلي در اين استان كاهش سطح آب‌هاي زيرزميني و كمبود آب بود كه سبب شد كشاورزان گياه ديگري به جز ذرت را براي كشت خود انتخاب كنند. بنابراين بزرگترين مشكل در حوزه توليد ذرت در حال حاضر كمبود آب است كه در برنامه افزايش امنيت غذايي افزايش بهره‌وري آب در ذرت و برخي ديگر از محصولات زراعي پيش‌بيني شده است.
در اين رابطه چه راهكارهايي براي افزايش بهره‌وري آب تا كنون ارائه شده است؟
يكي از مهمترين راهكارهايي كه مي‌توان در اين زمينه در نظر گرفت جايگزين كردن ارقام زودرس و ميان‌رس ذرت به جاي ارقام ديررس است. به طور معمول زارعان علاقه دارند كه ارقام ديررس را بكارند. رقم ۷۰۴ كه بسيار بين كشاورزان جا افتاده است در حال حاضر بيشترين سطح زير كشت را همين رقم ذرت و يا ارقامي در همين گروه رسيدگي به خود اختصاص داده است.
در اين شرايط، معرفي و توليد ارقام زودرس‌و ميان‌رس مانند رقم ۲۶۰ و ۴۰۰ كه توسط موسسه تحقيقات و اصلاح و تهيه نهال و بذر توليد شده مي‌تواند كمك‌كننده باشد. گرچه اين ارقام زودرس‌تر هستند و عملكرد كمتري نسبت به ارقام ديررس دارند، اما بين ۳ تا ۴ نوبت آبياري كمتري نسبت به ارقام ديررس نياز دارند. بايد به اين مساله توجه داشت كه در هر آبياري هم حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ متر مكعب آب مصرف مي‌شود. بنابراين بين ۲ تا ۳ هزار متر مكعب در مصرف آب صرفه‌جويي خواهد شد.
راهكار ديگر معرفي ارقام متحمل به تنش خشكي است كه در اين زمينه هم موسسه تحقيقات و اصلاح و تهيه نهال و بذر توسط مركز تحقيقات صفي‌آباد دزفول دو رقم به نام كارون و مبين را توليد كرده است كه متحمل به تنش و خشكي هستند و در مناطق خوزستان مي‌توانند آب كمتري را نسبت به ساير ارقام مصرف كنند.
راهكار ديگر كشت نشا است. كشت نشا مي‌تواند هدف مناسبي براي كاهش مصرف آب باشد. در اين روش، به جاي اين كه بذر را به صورت مستقيم وارد مزرعه كنيم، آن را به صورت نشا در گلخانه پرورش مي‌دهيم و در مرحله دو تا سه برگي در زماني مشخص آن را وارد مزرعه مي‌كنيم. ذرت در آبياري‌هاي اوليه براي استقرار به دو يا سه مرحله آب سنگين نياز دارد. بنابراين با كشت نشا مي‌توانيم در مصرف آب را كاهش دهيم. همچنين با توجه به اين كه طول دوره رشد با كشت نشا كاهش پيدا مي‌كند، در يك تا دو آبياري انتهايي هم صرفه‌جويي مي‌شود. بنابراين به طور كلي بيش از ۴ مرحله آبياري در كشت نشا صرفه‌جويي مي‌شود. اين روش به صورت پايلوت در چند استان پياده شده است. دولت به دنبال اين است كه با حمايت‌هاي يارانه‌اي كشت نشاء را ترويج كند. در اين زمينه، اميدواريم كه در پايان سال ۱۴۰۴ سطح زير كشت نشاء ذرت به ۶۰ هزار هكتار برسد.
در خصوص ارقام زودرس هم اميدواريم تا سال ۱۴۰۴ تغيير رويه صورت گيرد و كشت ارقام ديررس به ۴۰ درصد، متوسط رس به ۵۰ درصد و زودرس به ۱۰ درصد برسد. البته اين كار به سادگي امكان‌پذير نخواهد بود. چراكه در حال حاضر سطح زير كشت زودرس در ايران حتي به يك درصد هم نمي‌رسد.
آيا روش‌هاي فني ديگري براي افزايش بهره‌وري كشت ذرت وجود دارد؟
برخي روش‌هاي فني مانند تغيير آرايش كاشت هم براي افزايش بهره‌وري به كار مي‌رود. فاصله رديف‌هاي كاشت در حال حاضر در ايران ۷۵ سانتي متري است كه فاصله رديف مي‌تواند تا ۶۰ سانتي‌متر هم كاهش پيدا كند. حتي ممكن است عملكرد و بهره‌وري آب هم با اين اقدام افزايش پيدا كند. البته يك سري تجهيزات فني مانند كمباين برداشت به اين منظور مورد نياز است. در حال حاضر كمباين‌هاي برداشت روي ۷۵ سانتي‌متر تنظيم شده است. به همين دليل بايد تغييراتي در كمباين‌هاي برداشت صورت گيرد.
كاهش فاصله رديف باعث مي‌شود كه تبخير از سطح خاك كاهش پيدا كند و در مصرف آب صرفه‌جويي شود. روش‌هاي ديگر مانند استفاده از سوپرجاذب‌ها، روش‌هاي آبياري مدرن تحت فشار، آبياري ميكرو و... وجود دارد كه به افزايش بهره‌وري و كاهش مصرف آب كمك خواهد كرد.
فارغ از مساله كمبود آب، آيا خلاء دانشي و مهارتي هم در زمينه توليد اين محصول وجود دارد كه افت عملكرد را رقم زده است؟
قطعاً وجود دارد. در مورد گياه ذرت، پتانسيل عملكرد ذرت ۱۴ تن است. يعني اگر تمام عوامل مديريتي مناسب را به كار ببريم و دانش مورد نياز را تامين كنيم، در هر هكتار بايد ۱۴ تن برداشت داشته باشيم. اين در حالي است كه امروزه عملكرد ما حدود ۷,۵ تن در هكتار است. بنابراين حدود ۷ تن در هكتار خلاء عملكرد داريم.
اين ميزان خلا عملكرد به عوامل مديريتي نامناسبي برمي‌گردد كه كشاورزان در آن منطقه دارند. در خصوص ذرت، بيش از ۹۰ درصد الگوي كشت كشور به كشت گندم-ذرت اختصاص دارد. اغلب كشاورزان در مناطق مختلف گندم را مي‌كارند. كشت ذرت در مناطقي مانند تهران، كرج، كرمانشاه و استان فارس، به صورت كشت دوم است. يعني ابتدا كشاورز منتظر مي‌ماند كه گندم برداشت شود. بعد از برداشت گندم، آماده‌سازي زمين و تهيه بستر بذر صورت مي‌گيرد و پس از آن ذرت كشت مي‌شود.
در اين روش كشت ذرت به تاخير مي‌افتد و ديرهنگام مي‌شود. در همين بازه كاشت، مقداري از عملكرد از دست مي‌رود. در مراحل داشت و برداشت هم به همين ترتيب افت عملكردهايي رخ مي‌دهد. در مرحله برداشت با توجه به اينكه كشت دوم به ذرت اختصاص دارد، كشاورز ناچار است كه به كشت گندم توجه كند. بنابراين گاهي زودتر از موعد، ذرت برداشت مي‌شود و به همين دليل رطوبت دانه در زمان برداشت بالا است. وقتي رطوبت بالا است، كيفيت دانه بسيار افت پيدا مي‌كند. اين موارد و ساير عوامل مديريتي كه در زمان داشت و برداشت وجود دارد باعث مي‌شود كه خلاء عملكرد به وجود بيايد. در حال حاضر حتي الگوي كشت گندم-ذرت هم ممكن است الگوي كشت مناسبي نباشد و در اين زمينه نياز به تغيير رويه وجود دارد.
در زمينه سياست‌گزاري‌هاي توليد چه ضعف‌هايي وجود دارد و كشاورزان چه انتظارات مديريتي از دولت دارند؟
اگر بخواهيم از زبان كشاورز مساله را بازگو كنيم، كشاورز انتظار دارد كه دولت كود، بذر و تمام نهاده‌هاي مورد نياز او را تامين كند. البته در خصوص تامين بذر مورد نياز كشاورزان هم اقدامات خوبي انجام شده است. در اين زمينه در موسسه اصلاح و تهيه نهال و بذر معرفي ارقام جديد ذرت دنبال مي‌شود. در چند سال اخير رقم‌هاي جديدي مانند ۷۰۳، ۷۰۵، ۷۰۶، ۴۰۰، ۲۰۱ و... معرفي شده است. علاوه بر اين، تهيه و تامين لاين‌هاي والدين ذرت هيبريد در اين زمينه بسيار مفيد خواهد بود كه در چند سال اخير، موسسه تحقيقات و اصلاح و تهيه نهال و بذر توجه ويژه‌اي به اين مساله داشته است.
در اين زمينه، بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسي، امتياز تكثير و توليد ارقام مختلفي نه تنها در مورد ذرت بلكه ساير محصولات زراعي هم به شركت‌هاي خصوصي واگذار شده است. اين امر باعث افزايش رقابت در بين شركت‌ها شده است. اين شركت‌ها هم توزيع‌كننده‌‎هاي بذر را در استان‌هاي مختلف پيدا كرده‌اند و با آنها در ارتباط هستند كه همه اين اقدامات زير نظر موسسه است. بنابراين مي‌توان مدعي شد كه در زمينه توليد والدين و بذر ذرت كه بسيار حائز اهميت است، اقدامات خوبي انجام شده است.
در خصوص توليد ذرت، مساله تامين بذر مورد نياز بسيار حائز اهميت است. ذرت يك گياه دگرگشن است. بعضا ممكن است براي كشت گندم از همان مزرعه مورد كشت بذر تهيه شود كه البته اين كار هم درست نيست. اما در مورد ذرت چنين چيزي اساساً امكان‌پذير نيست و توليد بذر اين گياه متفاوت است. در حال حاضر اين مرحله در اختيار بخش خصوصي قرار داده شده است و رقابت سالمي بين شركت‌ها در توليد بذر برقرار شده است.
در اين زمينه يكي از نكات بسيار مهم تحقيقات و مطالعات كاربردي و ارتقاي دانش فني است. در اين حوزه موسسات تحقيقاتي مختلفي در اين زمينه فعاليت مي‌كنند. بخش ترويج هم در اين زمينه مسووليت مهمي دارد تا اطلاعات موجود را از طريق رسانه‌هاي مختلف در اختيار كشاورزان قرار دهد. در اين صورت تا حدودي مي‌توانيم خلاء عملكرد ۷ تني را پر كنيم.
اما برخي انتقادات در خصوص تامين بذر مورد نياز مطرح مي‌شود. در حال حاضر وضعيت تامين بذر براي ذرت‌كاران چگونه است؟
با توجه به ارقام جديدي كه معرفي شده، تنوع ارقام بذر ذرت هم در حال گسترش است. اگر پيشتر اين سوال را مطرح مي‌كرديد مي‌توانستيم بگوييم كه تنوع بذر وجود ندارد. اما در حال حاضر امتياز تامين بذر به چنيدن شركت خصوصي واگذار شده و همين امر سبب افزايش تنوع و رقابت‌پذيري شده است.
در حال حاضر مهمترين دغدغه در حوزه توليد ذرت، جايگزين كردن ارقام زودرس و ميان‌رس بجاي ارقام ديررس است. در اين زمينه هنوز كشاورزان محافظه‌كار عمل مي‌كنند و سخت مي‌توان نظر آنها را تغيير داد. اين در حالي است كه در برخي مناطق حتي لازم است كه از اراقم زودرس استفاده شود چراكه فصل رشد اجازه نمي‌دهد كه از ارقام ديررس استفاده شود. اين تغيير رويه در كشاورزان در حال حاضر كمي دشوار است. در اين خصوص بايد ارقام زودرس بيشتري هم توليد كنيم. كل بذر مورد نياز در كشور در حال حاضر ۱۶هزار تن است. بر اساس برنامه اقتصاد مقاومتي افق ۱۴۰۴، تامين حدود ۶هزار و۴۰۰ تن بذر ديررس، ۱۶۰۰ تن زودرس و ۸ هزار تن بذر ميان رس در نظر گرفته شده است كه اگر اين امر محقق شود، گام بزرگي در تامين بذر ذرت برداشته‌ايم.

سایت نزدک خبر داد
سازنده آمریکایی ماشین آلات کشاورزی سهام شرکت فناوری را خرید/ سرمایه گذاری "جان دیر" روی کشاورزی دقیق/ "بلو ریور تکنولوژی" مقصد " جان دیر" برای تکنولوژی کشاورزی دقیق
شرکت امریکایی ماشین آلات کشاورزی " جان دیر" به تازگی اعلام کرد، در زمینه فناوری کشاورزی دقیق، ۳۰۵ میلیون دلار سهم شرکت "بلو ریور تکنولوژی" ، را خریداری کرده است.
به گزارش ایانا از سایت "نزدک"، این اقدام می تواند رقابتی را برای "دیر" فراهم و موقعیت اش را به عنوان یک رهبر در کشاورزی دقیق تقویت کند. این درحالی است که شرکت "بلو ریور تکنولوژی" واقع در کالیفرنیا، پیشگام در زمینه فناوری یادگیری ماشین برای تجهیزات پاشش (اسپری) کشاورزی است. در واقع، این شرکت ادعا می کند که فناوری کشاورزی دقیق می تواند هزینه های مواد شیمیایی را تا ۹۰ درصد در مقایسه با رویکردهای سنتی ، کاهش دهد.
"بلو ریور تکنولوژی" به کاهش هزینه های مواد شیمیایی، افزایش درآمد مزرعه کمک می کند
در روش های سنتی با استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی باعث شده تا علف های هرز نسبت به علف کش ها مقاوم شوند به طوری که به یک نگرانی تبدیل شده است. از سویی مبارزه با این علف های هرز بر محصولات و در نتیجه سودآوری کشاورزان تاثیر می گذارد. درحالی که شرکت "بلو ریور تکنولوژی" در این باره کارهایی انجام داده است. فناوری بینایی کامپیوتر، رباتیک و هوش مصنوعی می تواند برای کمک به شناسایی هوشمند و تصمیم گیری های مدیریتی در مورد هر گیاه در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، ربات های بلو ریور، با علامت گذاری می توانند تنها گیاهانی را که نیاز به اسپری مواد شیمیایی دارند ، شناسایی کنند.
فناوری بلو ریور، به کاهش استفاده از مواد شیمیایی، هزینه های ورودی (نهاده ها) مورد استفاده در کشاورزی کمک می کند ، همچنین به کشاورزان اجازه می دهد که بیشتر برای تجهیزات کشاورزی هزینه کنند. این به نوبه خود برای "جان دیر" سودمند خواهد بود.
اضافه کردن فناوری به کشاورزی
لازم به یادآوری است که در سال ۱۹۹۹ بین شرکت ناوکام ( NavCom)و "جان دیر" در زمینه خرید سهام شرکت ناوکام موافقت شد. در حالی که سیستم و محصولات NavCom از ماهواره های GPS، ماهواره های ارتباطی و ارتباط بی سیم برای به دست آوردن ، پردازش و تحویل داده های دقیق استفاده می کنند. دیر با این اقدام، موفق به کسب موقعیت رهبری در استفاده از تکنولوژی GPS در بخش کشاورزی و اتصال سریع دستگاه و همچنین بهینه سازی شده است.
در چند سال گذشته به دلیل درآمدهای پایین مزارع ، کشاوزان توانایی خرید تجهیزات را نداشتند. درنتیجه فروش "دیر " کاهش یافت و این شرکت به کاهش تولید و اخراج کارگران اقدام کرد. از سویی با پذیرش برنامه های عملیاتی و مدیریت هزینه های نظارتی توانست براین شرایط غلبه کند.
این سناریو در سال جاری بهبود یافته است. دیر پیش بینی می کند که فروش خالص سالانه در حدود ۱۱ درصد افزایش یابد و درآمد خالص در سال مالی ۲۰۱۷ به حدود ۲,۰۷۵ میلیارد دلار برسد.
این درحالی است که وزارت کشاورزی امریکا در سال ۲۰۱۷ پیش بینی کرده که مصرف جهانی دانه ها برای بیست ودومین سال متوالی افزایش می یابد. همچنین پیش بینی گزارش عرضه و تقاضای جهانی(۱)، از میزان عرضه قابل توجه ذرت و سویا در مناطق کشاورزی بزرگ تولید، حکایت دارد.
نکته قابل توجه این است که درآمد کشاورزان در سال ۲۰۱۷ پیش بینی می شود که پس از اوج در سال ۲۰۱۳، برای اولین بار افزایش یابد. در عین حال، تجارت مواد غذایی و کشاورزی همچنان با وجود رشد آهسته تولید ناخالص داخلی رو به افزایش است، اما چشم انداز برای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بهتر خواهد بود.
"بلو ریور " در تلاش های رو به رشد دیر برای افزودن فناوری به کشاورزی نقش برجسته ای دارد، در عین حال این شرکت در زمینه سرمایه گذاری های پایدار بلند مدت برای محصولات جدید و موقعیت یاب خوش بین است. به طوری که انتظار می رود که سودآوری با افزایش تقاضا برای غذا و زیرساخت افزایش یابد. علاوه بر این، روند رشد جمعیت همراه با ا افزایش سطح زندگی، فرصتی مناسب را برای رشد طولانی مدت فراهم می آورد

در نشست اتاق سمنان با حضور سفیر آفریقای جنوبی مطرح شد؛
فعالان اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی به دنبال افزایش مبادلات تجاری/ ظرفیت مناسب آفریقای جنوبی برای صادرات محصولات کشاورزی
سفیر آفریقای جنوبی به همراه رایزن بازرگانی این کشور طی سفر به استان سمنان، نشست مشترکی با فعالان اقتصادی این استان برگزار کرد.
به گزارش ایانا از اتاق ایران، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان در این نشست گفت: مبادلات تجاری ایران و آفریقای جنوبی در پسابرجام برای افزایش رونق کسب‌وکار و اشتغال در دو کشور باید افزایش یابد.
علی‌اصغر جمعه‌‌ای افزود: امضای برجام سطح روابط اقتصادی و سیاسی کشور ایران با کشورهای جهان را افزایش داد. باید با دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی برای سفر به کشور برای توسعه اقتصادی تلاش کرد.
جمعه‌ای بیان کرد: ۱۳ شهرک و چهار منطقه ویژه اقتصادی در سمنان فعال هستند. سرمایه‌گذاران کشور آفریقایی جنوبی در هر بخشی که بخواهند، می‌توانند در استان فعالیت کنند؛ سمنان پنجمین قطب صنعت خودروسازی در کشور است و بیش از ۴۲ ماده معدنی در استان استخراج می‌شود که باید کشورهای مختلف جهان از این ظرفیت برای راه‌اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی بهره ببرند.
ضرورت ارتقای مبادلات تجاری ایران و آفریقای جنوبی
سفیر کشور آفریقای جنوبی در ایران نیز در این نشست گفت: روابط سیاسی بین ایران و آفریقای جنوبی در سطح بالایی است. روابط تجاری و اقتصادی نیز باید به این حد برسد و از ۷۵ میلیون دلار در سال افزایش یابد.
فلمن وایتد افزود: در زمان دولت تدبیر وامید در ایران، سطح روابط سیاسی و اقتصادی بین ایران و آفریقای جنوبی به بالاترین سطح خود در ۵۰ سال گذشته رسید و عمق دوستی و همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین دو کشور بسیار پایدار است.
وایتد بیان کرد: زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در ایران بسیار قابل‌توجه است و به فعالان اقتصادی آفریقای جنوبی پیشنهاد می‌کنیم در این کشور سرمایه‌گذاری کنند.
وی تصریح کرد: آفریقای جنوبی ظرفیت لازم برای صادرات محصولات کشاورزی و انتقال علوم در بخش معدن به ایران را دارد و باید با بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصادی برای افزایش اشتغال جوان دانش‌آموخته در دو کشور برنامه‌ریزی کرد.
وایتد افزود: رایزن اقتصادی سفارت آفریقای جنوبی در ایران، مهم‌ترین زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در سمنان را رصد کرده و در چند ماه آینده رویدادهای خوبی در بحث صادرات و واردات کالا بین دو کشور اتفاق خواهد افتاد.
سفیر آفریقای جنوبی گفت: استان سمنان از زیرساخت‌های مهم گردشگری و تجاری برخوردار است و سرمایه‌گذاران آفریقای جنوبی آمادگی دارند برای رونق اقتصادی در ایران به این استان سفر کنند.
سفیر آفریقای جنوبی در جمهوری اسلامی ایران در سفری دوروزه، از واحدهای صنعتی، تولیدات و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در استان سمنان بازدید کرد

خبرگزاری ايرنا
5.5میلیون اصله نهال برای توسعه باغ های زیتون نیاز است
تهران- ایرنا- مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت: در برنامه ششم توسعه برای گسترش باغ های زیتون پنج میلیون و 500 هزار اصله نهال شامل ارقام تجاری روغنی و کنسروی سازگار با محیط با اولویت ژنوتیپ های امیدبخش داخلی نیاز است.
به گزارش یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، «احمد مستخدمی» افزود: در طرح اصلاح و بازسازی باغ های زیتون در برنامه ششم توسعه، پنج هزار هکتار هرس درختان، 5085 هکتار هرس فرم و باردهی و 4850 هکتار هرس بازجوانسازی پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: در این پنج سال باید اصلاح 4800 هکتار باغ آفت زده، تغذیه 20 هزار هکتار باغ و پیوند 350 هزار اصله درختان کم بازده صورت گیرد.
به گفته وی، در برنامه ششم توسعه سهم اشتراک دولت در اصلاح و بهسازی باغ های زیتون کاهش و سهم خودیاری باغداران افزایش می یابد. به گونه ای که سهم مشارکت دولت در سال نخست برنامه، 50 درصد است.
« در این برنامه توسعه باغ های زیتون به میزان 15 هزار هکتار در اراضی شیبدار و غیرشیبدار پیش بینی شده است که با شناسایی و گزینش مناطق مستعد زیتون و استفاده از ارقام تجاری و سازگار هر منطقه صورت می گیرد».
وی اعتبار مورد نیاز برای توسعه و اصلاح و بهسازی باغ های زیتون را بیش از 180 میلیارد ریال عنوان کرد.
مجری طرح زیتون ادامه داد: باید تولید روغن زیتون تا پایان برنامه ششم توسعه به 16 هزار تن برسد.
وی اعلام کرد اکنون 70 درصد زیتون کشور، کنسرو و 30 درصد آن به روغن تبدیل می شود که باید تا پایان برنامه ششم توسعه استحصال روغن زیتون به 40 درصد افزایش یابد. از این رو، در توسعه و بهسازی و اصلاح باغ های زیتون، ارقام تجاری روغنی و ژنوتیپ های امیدبخش زودبازده با عملکرد بالا جایگزین می شود.
این مسوول افزایش سرانه مصرف روغن زیتون از 130 گرم کنونی به 190 گرم را از دیگر هدفگذاری ها در برنامه ششم توسعه خواند و تصریح کرد: دستیابی به این هدف به فرهنگسازی و ترویج نیاز دارد.
به گزارش ایرنا، وی بیست و پنجم شهریورماه از ممنوعیت واردات میوه زیتون خبر داد و پیش بینی کرد امسال نزدیک به 85 هزار تن انواع زیتون در 84 هزار هکتار باغ های کشور تولید شود.
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی میانگین عملکرد کشوری امسال را 2.1 تن در هکتار اعلام و یادآوری کرد: 18 درصد کل باغ های زیتون کشور قدیمی و فرسوده است.
وی گفت: روغن زیتون مورد نیاز کشور حدود 10 هزار تن در سال است که نزدیک به پنج هزارو 300 تن تولید داخلی داریم.
مستخدمی سرانه مصرف کنسرو دانه زیتون در کشور را 850 گرم دانست که 2.5 برابر دنیاست.
مجری طرح زیتون یادآوری کرد: ما در تولید کنسرو زیتون به طور کامل خودکفاییم و به واردات نیازی نداریم.

در کمیسیون کشاورزی مجلس؛
کلیات طرح اصلاح ماده یک قانون تعیین تکلیف ثبتی اراضی تصویب نشد
تهران-ایرنا- عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: کلیات طرح اصلاح ماده یک قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی پس از تبادل نظر میان نمایندگان، در این کمیسیون تصویب نشد.

به گزارش ایرنا، علی ابراهیمی درباره جلسه امروز -یکشنبه- کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ، گفت: کلیات طرح یک فوریتی اصلاح ماده(1) قانون تعیین تکلیف، وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی برای اینکه با قوانین مرتبط با اراضی کشاورزی با قوانین مرتبط با صدرو اسناد ساختمان در قالب قوانین مالیاتی 147 و 148 تعارضاتی داشت در کمیسیون متبوعش تصویب نشد.
به گزارش خانه ملت، نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ادامه بررسی طرح جامع توسعه و عمران روستایی نیز امروز در کمیسیون متبوعش برای بار دیگر به جریان افتاد که در این راستا نیز نمایندگان نظرات خود را بیان کردند.

میزگرد ایرنا/ گسترش بیمه کشاورزی نیازمند فرهنگ سازی و بازنگری قوانین
شاهرود - ایرنا - بیمه محصولات کشاورزی از کلیدی ترین ساز و کارهای حمایتی برای کاهش آسیب های ناشی از وقوع حوادث طبیعی است که با توجه به تنوع اقلیمی ایران و وقوع مستمر این گونه حوادث در کشور، باید برای بیمه تمام عرصه های کشاورزی برنامه ریزی کرد.
به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از 40 نوع حوادث طبیعی ثبت شده در جهان 31 نوع آن در ایران امکان وقوع دارد.
به اعتقاد کارشناسان ، بیمه کشاورزی یکی از مهم ترین ساز و کارهای ایجاد امنیت در سرمایه گذاری های انجام شده و مقابله با ریسک های فراوانی است که سرمایه گذاری ها در این بخش را تهدید می کند.
در دهه 50 قانون بیمه محصولات کشاورزی مشتمل بر 6 ماده و یک تبصره در سال 1355 به تصویب رسید؛ در این قانون، بیمه به صورت صندوق ویژه ای به نام صندوق بیمه کشاورزی در شرکت سهامی بیمه ایران پیش بینی شده بود.
توسعه واقعی بیمه محصولات کشاورزی پس از انقلاب اسلامی با تصویب قانون تاسیس صندوق بیمه محصولات کشاورزی در سال 1362 و اساسنامه قانونی سال 1363 آغاز شد.
عملکرد صندوق بیمه از آغاز تاسیس تا شروع برنامه پنجساله اول در سال زراعی 1364-1363 فقط 2 محصول پنبه و چغندرقند در سطح معادل 89 هزار هکتار در 2 استان خراسان و مازندران زیر پوشش بیمه قرار گرفته بود.
تعداد بیمه گذاران در این سال زراعی حدود 30 هزار نفر بود؛ در سال زراعی 1385 - 1384 تعداد محصولات زیر پوشش به 82 محصول رسید؛ تعداد بیمه گذاران در همین سال بیش از یک میلیون و 782 هزار نفر و سطح محصولا ت زراعی زیر پوشش حدود پنج میلیون و 370 هزار هکتار بود.
با توجه به شرایط اقلیمی ایران و تولید محصولات مختلف و متنوع در چهار فصل والگوهای بهره برداری کشاورزی در کشور، انتظارات از صنعت بیمه کشاورزی را افزایش داده است.
قانون برنامه سوم توسعه در بند ج ماده 181تکلیف کرده بود که برای افزایش سهم صنعت بیمه در جبران خسارت های ناشی از حوادث غیرمترقبه، دولت مجاز به فراهم آوردن شرایطی است که حداقل 50 درصد محصولات کشاورزی، دامداری، شیلات، بناهای عمومی و تاسیسات شهری و روستایی زیر پوشش بیمه قرار گیرند.
براساس اطلاعات موجود اکنون تعداد بیمه گذاران به بیش از 2 میلیون نفر (بیش از 50 درصد کل بهره برداران و فعالان بخش کشاورزی کشور) و تعداد محصولات زیرپوشش بیمه 165 محصول افزایش یافته است.
شهرستان شاهرود قطب کشاورزی استان سمنان است، یعنی 24 درصد زمین های کشاورزی استان به مقدار 18 هزار هکتار و 32 درصد از باغ های استان معادل 14 هزارو 500 هکتار، در این شهرستان واقع شده است.
علاوه بر این، میزان تولید محصولات زراعی شاهرود سالانه 230 هزار تن و محصولات باغی آن 155 هزار تن است که 50 درصد از تولید باغی استان را شامل می شود.
بر اساس آمار موجود ، بخش کشاورزی تامین کننده حدود یک پنجم تولید ناخالص داخلی و یک سوم از سهم کل اشتغال بیش از چهار پنجم از نیازهای غذایی و نه دهم نیاز صنایع از این بخش است و سهم مهم و چشمگیری در معیشت سه میلیون خانوار کشاورز کشور دارد.
در همین راستا ، خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر شاهرود میزگرد ' بیمه محصولات کشاورزی ، چالشها و راهکارها' را با حضور، احمد حسنی رییس بانک کشاورزی شعبه شاهرود، محمد حسین خنکال دبیر خانه کشاورز استان سمنان و محمدرضا قاسمی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود برگزار کرد.
این کارشناسان با اشاره به ضرورت امنیت سرمایه گذاری و جلوگیری از خسارت ناشی از حوادث طبیعی در بخش کشاورزی، فرهنگ سازی و بازنگری قوانین بیمه محصولات را ضروری دانستند.
** پایداری تولید، هدف صندوق بیمه کشاورزی است
به گزارش ایرنا، رییس بانک کشاورزی شهرستان شاهرود هدف صندوق بیمه کشاورزی را حمایت از پایداری تولید دانست و گفت : این صندوق از تولید کننده آسیب دیده بخش کشاورزی برای تامین منابع مالی و جبران خسارت، حمایت می کند.
احمد حسنی افزود : در پی شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، بیمه هم دستخوش حوادث ناشی از سیاست ها، مدیریت های نادرست و معضلات اقتصادی شده و هرکجا تنگنای اقتصادی مطرح می شود، بانک ها و بیمه ها هم درگیر هستند.
وی با اشاره به تفاوت ذاتی بیمه در بخش های صنعتی و کشاورزی، خاطرنشان کرد : نمی توان در بخش کشاورزی بیمه خودکفا و سودآور داشت و بزرگ ترین کشورهای تولیدکننده محصولات کشاورزی هم صندوق بیمه کشاورزی خوداتکا یا سودآور ندارند بلکه این صندوق، برای آن ها راه مطمئن تزریق یارانه دولت به بخش کشاورزی است.
** زمان، عامل اصلی در پرداخت خسارت
رییس بانک کشاورزی شاهرود معضل بیمه را در سه بخش مشکلات اقتصادی، قانونی و مدیریتی تقسیم بندی کرد و گفت: انرژی صرف شده برای همسو سازی سازمان های مرتبط با صندوق بیمه کشاورزی در کل استان ضعیف است چرا که هیچ حرکتی را نمی توان به تنهایی توسط یک نهاد، به پیش برد.
حسنی زمان را عامل اصلی در بررسی و پرداخت غرامت به تولیدکننده مطرح و تاکید کرد : این مهم در آیین نامه ها و دستورکارهای اجرایی فراموش شده و جامعه هدف از این موضوع ناراحت است.
وی با بیان این که خسارت انگورکاران شاهرودی از پارسال تاکنون پرداخت نشده است ، افزود : فرایند اداری پیچیده حاکم بر صندوق، سبب می شود که در حوزه زراعت، در 90 درصد موارد پرداخت به موقع به کشاورز برای کشت دوباره عملی نشده و در بخش باغبانی زمانی غرامت پرداخت می شود که دیگر همه چیز تمام شده است.
** تعرفه های بیمه کشاورزی بر مبنای هزینه است
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود گفت : تعرفه های بیمه بر مبنای هزینه های تولیدکننده بوده و درآمد او را پوشش نمی دهد، در حالی که امرار معاش کشاورز با بروز خسارت دچار تهدید می شود.
محمدرضا قاسمی بر ضرورت تقویت صندوق بیمه کشاورزی تاکید واضافه کرد : این صندوق باید تامین مالی شود تا بتوان پرداخت خسارت را به موقع انجام داد؛ کشاورزان تصور می کنند اگر محصول خود را بیمه کنند حتما باید به آنان خسارت پرداخت شود در حالی که بیمه برای بالابردن ضریب اطمینان در برابر خطر عوامل طبیعی بوده و به طور الزامی منجر به پرداخت خسارت نمی شود.
وی با بیان این که ایجاد یک فرهنگ مناسب برای بیمه در بین کشاورزان و تولیدکنندگان ضروری است، افزود : این فرهنگ سازی نیاز به زمان و انرژی بیشتری داشته و باید کشاورزان را به سوی استفاده از پوشش بیمه به عنوان ضریب اطمینان در مواقع بروز خسارت، سوق داد.
دبیرخانه کشاورز استان سمنان هم با اشاره به مشکل تعرفه های بیمه کشاورزی، تصریح کرد : حق بیمه کشاورز متناسب با سقف پرداخت خسارت، به صورت پلکانی افزایش می یابد اما سهم دولت همچنان ثابت می ماند.
محمدحسین خنکال با بیان این که برخی از مواردی که منجر به خسارت بیشتری می شد، از سبد حمایتی صندوق بیمه حذف شده، افزود : برای نمونه 2 سال پیش سله بندی چغندر قند از پوشش بیمه خارج شده در حالی که با این کار ضربه بزرگی به کشاورزی شهرستان های شاهرود و میامی وارد شد.
وی ادامه داد : خسارت های کمتر از 20 درصد هم ملاک عمل صندوق بیمه قرار نمی گیرد و خسارتی بیش از این میزان لازم است تا کشاورز مشمول پرداخت خسارت شود.
دبیرخانه کشاورز شهرستان شاهرود یادآور شد : فردی در شاهرود باغ 2 هکتاری خود را بیمه کرده و با بروز سرمازدگی خسارت 300 هزار تومانی برای او درنظر گرفتند، در حالی که این باغدار از یکی از درختان باغ خود که از سرما مصون مانده بود، توانست 500 هزار تومان فروش داشته باشد؛ آیا این مبلغ ها با یکدیگر همخوانی دارند؟
** قانون گذاران به کشاورزان توجه بیشتری داشته باشند
خنکال بر ضعف قانونگذاری در حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت : ما کشاورزان به شدت از نمایندگان دلگیریم چرا که برخی از قوانین را خوب می نویسند اما متاسفانه بر اجرای صحیح آن ها نظارتی ندارند.
وی به موضوع استمهال وام های بانکی اشاره کرد و افزود : بانک کشاورزی شاهرود حدود هفت هزار پرونده استمهال دارد در حالی که وقتی به بانک های دیگر مراجعه و درخواست استمهال می کنیم، می گویند با قانون کاری نداشته و آیین نامه های داخلی خود را اجرا می کنند.
دبیرخانه کشاورز استان سمنان بیان داشت : معنی مالیات بر ارزش افزوده برای کشاورزان چیست؟ آن هم وقتی که بخش کشاورزی طبق قانون از مالیات معاف است، مگر چقدر در حوزه صادرات و یا تقویت بخش کشاورزی کار انجام شده که کشاورزان آنقدر درآمد داشته باشند که مالیات بپردازند؟
خنکال همچنین با انتقاد از حذف بخش کشاورزی از ستاد بحران کشور ، اظهارداشت : امسال 250 میلیارد تومان به اقتصاد شاهرود خسارت وارد شد و این مانند خسارت یک زلزله پرقدرت در این شهرستان است.
وی اضافه کرد : در چهار سال گذشته وزیر جهاد کشاورزی چندین بار به استان سمنان سفر کرده اما حتی یک بار هم به شاهرود به عنوان قطب کشاورزی نیامده است و این انتظار از نماینده شهرستان است که برای حضور مسوولان در شرق استان تلاش کند.
به گفته مسوولان امر سرمازدگی امسال باغ های شاهرود چنان تاثیری بر اقتصاد مردم منطقه خواهد گذاشت که پس لرزه هایش تا سال ها گریبان مردم زحمتکش منطقه را خواد گرفت و در صورتی که فکری به حال این مشکل نشود، آمار بیکاری افزایش یافته و تبعات اجتماعی آن به تدریج بروز خواهد کرد.
کارشناسان امر علاوه بر بازنگری قوانین بیمه محصولات کشاورزی ، بر ضرورت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای گسترش بیمه در عرصه های کشاورزی کشور تاکید می کنند.
به اعتقاد آنان پرداخت دیرهنگام خسارت به کشاورزان آسیب دیده، غیرواقعی بودن تعرفه بیمه، کمبود منابع مالی، مشکلات مروبط به قوانین و مقررات موجود ، اطلاع رسانی ناکافی و آگاهی نداشتن کشاورزان از جمله دلایل اصلی استقبال کمرنگ تولیدکنندگان بخش کشاورزی از بیمه است.
32درصد باغ های استان معادل 14 هزار و 500 هکتار از آن در شهرستان شاهرود واقع است.
بنابر آمارهای موجود سالانه حوادث طبیعی میلیاردها ریال خسارت به محصولات کشاورزی ایران وارد می کند که می شود با برنامه ریزی اصولی و کارشناسانه و بازنگری قوانین موجود بیمه در بخش کشاورزی ، جلوی این خسارتها را گرفت.
سالانه در شهرستان شاهرود از جمله حدود 80 هزار تن زردآلو و 130 هزار تن انگور تولید می شود.
شهرستان شاهرود حدود 240 هزار نفر جمعیت دارد.

خبرگزاری ايسنا
تولید قارچ‌کش بیولوژیکی از دو گیاه دارویی
پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به تولید قارچ‌کش بیولوژیک با استفاده از اسانس گیاهی کپسوله‌شده در نانوذرات اکسید مس شدند که به گفته آنها این قارچ‌کش می‌تواند جایگزین مناسبی برای کودهای شیمیایی باشد.
به گزارش ایسنا، دکتر وریا ویسانی، عضو هیات علمی گروه زراعت دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی  واحد علوم و تحقیقات و مجری طرح با اشاره به مخاطرات استفاده از سموم شیمیایی برای انسان و محیط زیست، گفت: آلودگی محیط زیست، ازبین رفتن میکروارگانیسم‌ها و حشرات غیر هدف و افزایش نرخ ابتلا به بیماری‌های ریوی و سرطان در انسان از جمله مخاطرات سموم شیمیایی برای انسان است.
وی با بیان اینکه کنترل بیولوژیک بهترین جایگزین برای سموم شیمیایی خطرناک است، افزود: فرار بودن، حلالیت پایین در آب، اکسیدشدن سریع، بی‌ثباتی شیمیایی اسانس‌های گیاهی در هوا، نور، رطوبت و دمای بالا باعث می‌شود که قبل از کاربرد اسانس‌ها در کنترل آفات به فکر یافتن روش جدیدی برای افزایش کارایی اسانس‌ها بود.
ویسانی با اشاره به اینکه کپسوله کردن اسانس به شکل نانو و میکرو باعث ایجاد توانایی رهایش کنترل شده و افزایش تاثیر و فعالیت زیستی طولانی‌تر آن می‌شود، خاطرنشان کرد: در مطالعاتی که اخیرا در این دانشگاه انجام شد، توانستیم از نانوذرات اکسید مس در کپسوله کردن اسانس گیاهان دارویی استفاده کنیم، ضمن آنکه از آویشن برای افزایش کارایی و کنترل قارچ «آنتراکنوز» بهره بردیم.
به گفته این محقق، استفاده از اسانس گیاهان دارویی شوید و آویشن کپسوله شده در نانو ذرات اکسید مس می‌تواند به عنوان جایگزینی مناسب برای سموم شیمیایی به دلیل عدم ایجاد مقاومت در میکروارگانیسم‌ها از جمله باکتری‌ها و قارچ‌های بیماری‌زای گیاهی به کار برده شود.
وی ادامه داد: این روش همچنین می‌تواند برای کنترل آفات و بیماری‌های انبارداری به منظور کاهش خسارت و ماندگاری بهتر و بیشتر محصولات کشاورزی در انبار مورد استفاده قرار گیرد.
به گفته دکتر ویسانی، از اسانس گیاهان دارویی شوید و آویشن کپسوله شده در نانو ذرات اکسید مس، می‌توان به عنوان یک عامل آزادسازی کنترل شده (رهایش کنترل شده) برای ترکیباتی چون آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها استفاده کرد.

مجری طرح گندم خبر داد
تولید بیش از ۱۳ میلیون تن گندم در برنامه ششم
مجری طرح گندم کشور از هدف‌گذاری وزارت جهاد کشاورزی برای تولید بیش از ۱۳ میلیون تن گندم در برنامه ششم توسعه خبر داد.
به گزارش ایسنا، اسماعیل اسفندیاری‌پور با تاکید بر اینکه سطح پوشش مزارع گندم دیم در کشور باید افزایش یابد، تصریح کرد: ۴۵ درصد اراضی به کشت گندم از نوع دیم و ۶۵ درصد به کشت آبی تعلق دارد.
مجری طرح گندم کشور با اشاره به پیش‌بینی میزان نیاز کشور به گندم، اضافه کرد: تا سال ۱۴۰۴  معادل ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن نیاز تولید گندم کشور است.
اسفندیاری پور با اشاره به اینکه در سال‌های زراعی ۹۲ - ۹۰ معادل چهار میلیون و ۸۰۰ هزارتن گندم خریداری شده است، اظهار کرد: متوسط چهار ساله خرید گندم مازاد بر مصرف هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تن بوده است.
وی با اشاره به اینکه برای تامین آرد خبازی نانوایان حدود ۸.۵ میلیون تن آرد نیازمندیم، خاطرنشان کرد: رویکرد وزارت جهاد کشاورزی صادرات گندم نبوده بلکه تامین نیاز داخلی است.  
 مجری طرح گندم کشور درباره تولید بذر گندم نیز گفت: میزان تولید بذر گندم در کشور از ۲۹۰ هزار تن در سال ۱۳۹۲ به ۴۶۸ هزار تن بذر ناخالص افزایش یافته است.
در تذکری
نماینده مرودشت: کشاورزان در قبال گندم تحویل داده شده هنوز پولی دریافت نکرده‌اند
نماینده مرودشت در مجلس از رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه درخواست کرد تا پول گندم کشاورزان که تحویل دولت شده، پرداخت کنند.
به گزارش ایسنا، محمدمهدی برومندی در تذکر شفاهی در جلسه علنی امروز مجلس، خطاب به رئیس جمهور و نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: در شرایطی که چند ماه است کشاورزان گندم تولیدی خود را به دولت تحویل داده و امنیت غذایی ایجاد کرده‌اند، اما هنوز پول خود را دریافت نکرده‌اند.
وی افزود: در این شرایط کشاورزان به بانک‌ها بدهکار هستند، در حالی که هنوز پول گندم تحویلی را دریافت نکرده‌اند.
این نماینده مجلس در مورد وضعیت کارخانه آزمایش مرودشت نیز به وزیر تعاون تذکر داد و گفت: گرچه مربوط به دوران مدیریت ایشان‌نیست،‌اما این کارخانه به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد و در قبال زمین براساس سند ۴ میلیارد وام گرفته‌اند و متاسفانه امروز آن شخصی که زمین را خریداری کرده حکم قضایی گرفته و ۱۳ میلیارد از حساب بازنشستگان این مملکت برداشت کرده است.

توسعه کشت دانه‌های روغنی در کرمانشاه دنبال می‌شود
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: توسعه کشت دانه‌های روغنی با اولویت کلزا را در استان در برنامه داریم.
شهریار قاسمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به برنامه خودکفایی تولید دانه‌های روغنی در کشور، تصریح کرد: توسعه کشت دانه‌های روغنی با اولویت کلزا را در استان در برنامه داریم.
قاسمی با اشاره به برنامه ریزی برای زیر کشت کلزا رفتن حدود 13 هزار هکتار از اراضی زراعی استان کرمانشاه در سال زراعی جدید، پیش بینی کرد: در سال زراعی جاری جهش خوبی در حوزه کشت کلزا در استان داشته باشیم.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه عنوان کرد: سال زراعی گذشته حدود چهار هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت کلزا رفته بود.
قاسمی با اشاره به تدارک حدود 53 تن بذر برای زراعت کلزا در استان کرمانشاه، اضافه کرد: بذر کلزا از ارقام وارداتی و داخلی به اندازه کافی در استان موجود است.
 وی اذعان کرد: با توجه به عملکرد خوب زراعت کلزا در استان، تمایل کشاورزان به کشت کلزا زیاد است.
وی یادآور شد: کلزاکاران مناطق معتدل و سرد استان باید تاکنون کشت کلزا را انجام داده باشند.
قاسمی سپس با اشاره به برنامه ریزی برای کشت آفتابگردان روغنی عنوان کرد: در سال زراعی گذشته 80 هکتار آفتابگردان در شهرستان اسلام‌آباد غرب کشت شده بود که امسال بنا داریم این میزان را به 200 هکتار برسانیم.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه آفتابگردان روغنی به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری می‌شود، به کشاورزان توصیه کرد: کشت آفتابگردان روغنی را در برنامه داشته باشند.
قاسمی در ادامه با اشاره در برنامه بودن توسعه کشت گلرنگ در استان، افزود: گلرنگ جزو دانه‌های روغنی بوده و تاکنون کشت آن را در استان نداشته‌ایم.
 وی اضافه کرد: در برنامه داریم امسال حدود 500 هکتار گلرنگ در سطح استان کشت شود.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه یادآور شد: ارقام جدید گلرنگ دیگر مشکل داشتن خار را ندارند و حتی برداشت این محصول نیز به صورت مکانیزه انجام می‌شود.

دانشیار مهندسی منابع آب دانشگاه لرستان:
مرگ سفره‌های زیر زمینی لرستان نتیجه خشکسالی مدیریتی است
دکتر علی حقی‌زاده در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه در سال‌های اخیر به دلیل نوسانات خشکسالی، افزایش جمعیت و افزایش ایستگاه‌های مجاز و غیر مجاز پمپاژ آب از چاه‌های عمیق و نیمه عمیق موجب افت سطح آب زیرزمینی شده است، اظهار کرد: لرستان نیز مانند بسیاری از استان‌های  مرکزی و شرقی کشور در بحران آب فرو رفته است و برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی علاوه بر افت شدید سطح سفره‌های زیرزمینی و فرونشت  دشت‌ها، موجب شور شدن ذخائر آبی و آلودگی‌های زیست محیطی می‌شود. 
 
وی ادامه داد: پدیده فرونشست به عنوان یکی دیگر از پیامدهای مستقیم برداشت بی‌رویه مطرح است و همچون بیماری خاموشی بوده که کسی متوجه علائم آن نمی‌شود و در  نهایت با  از دست دادن حجم مخازن زیرزمینی، مرگ آبخوان برای همیشه وجود دارد. 
 
عضو هیات علمی دانشگاه لرستان افزود: متوسط بارندگی استان لرستان در طول دوره آماری 40 ساله، 545 میلیمتر با حجم 15.4 میلیارد مترمکعب بوده که  10 درصد آن نفوذ، 40 درصد رواناب و 50 درصد سهم تبخیر است. 
 حقی‌زاده گفت: شبکه رودخانه‌های استان یکی از غنی‌ترین شبکه آب‌های روان کشور است که با احتساب آب‌های ورودی از استان‌های مجاور بطور متوسط پس از کسر مصارف بالغ بر 12 میلیارد متر مکعب آب به دریاچه پشت سدهای دز و کرخه تخلیه می‌کند که از این مقدار نزدیک به چهارمیلیاردمترمکعب ورودی از استان‌های مجاور و هشت میلیاردمترمکعب تولیدی استان است. 
 
وی اضافه کرد: حجم آب تولیدی تجدیدپذیر استان 8 درصد کل آب‌های جاری کشور است و بر اساس آماربرداری سراسری منابع آب، تعداد چشمه‌های استان 6444 دهنه با خروجی سالانه 912 میلیون مترمکعب و قنات 1322 رشته با خروجی سالانه 62 میلیون مترمکعب و چاه‌های استان 7324 حلقه با تخلیه سالانه 600 میلیون مترمکعب و در مجموع 1574 میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی را در سال تخلیه می‌کند. 
 
این دانشیار مهندسی منابع آّب دانشگاه لرستان با بیان اینکه براساس بررسی انجام شده شاهد افت سطح آب زیرزمینی و به تبع آن کاهش حجمی مخازن آبخوان‌ها در تمامی دشت‌های استان لرستان هستیم، تصریح کرد: در این بین دشت کوهدشت با متوسط افت 1.5 متر بیشترین میزان افت سطح آب زیرزمینی و کاهش حجمی 10 میلیون متر مکعب و آبخوان‌های دشت ازنا - الیگودرز  و دشت الشتر رتبه دوم و آبخوان دشت چغلوندی  رتبه سوم افت سطح آب‎های زیر زمینی و کاهش حجم مخزن را به خود اختصاص داده‌اند و این درحالیست که سایر دشت‌ها نیز اوضاع مناسبی ندارند. 
 
حقی‌زاده با اشاره به اینکه  بیش از ۹۵ درصد آب کشور و استان برای کشاورزی مصرف می‌شود، افزود: صاحبنظران معتقدند بیش از نصف آب کشاورزی یادشده هدر می‌رود که با برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای سیستم‌های صحیح و مدرن کشاورزی و آبخیزداری و انتقال صحیح و اصولی می‌توان آب را در مناطق پرآب مهار و ذخیره و به مناطق تشنه جاری کرد و بدیهی است که این کار ساده‌ای نیست، نیرو می‌خواهد و سرمایه که ما به وفور داریم. آنچه واقعا این استان لازم دارد مدیریت مدبر، قوی و دلسوز است که هر آنچه خود می‌تواند به انجام برساند و هر آنچه نمی‌تواند از تجربیات سایر استان‌های موفق استفاده کند و با معضلی که می‌رود تا استان را در همه زمینه‌ها به مخاطره بیندازد، به مقابله برخیزد.
 وی، مرگ سفره‌های زیر زمینی لرستان نتیجه خشکسالی مدیریتی  دانست و گفت: از دیگر نمونه‌های ضعف مدیریت اینکه در زمینه منابع طبیعی و محیط زیست نیز در تمامی رسانه‌ها به آن پرداخته شده است و درخصوص محاسن نگهداری جنگل‌ها و مراتع و آبخیزها  اظهارنظرهای زیادی می‌شود.  هرچه این شعارها بیشتر می‌شود، حوزه‌های آبخیز زاگرس با سرعت بیشتری تخریب شده است.


مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد اعلام کرد:
اختصاص25 درصد اراضی ایران به محصولات ارگانیک تا سال 1404
مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده است که سطح محصولات ارگانیک تا سال 1404 به حدود 25 درصد از اراضی ایران برسد که سطح زیادی محسوب می‌شود، لذا ما نیازمند برنامه‌های حمایتی از کشاورزان و همت همه‌جانبه ارگان‌های مرتبط هستیم تا به سمت کشاورزی ارگانیک حرکت کنیم.
 فرنوش فلاح پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اعلام اینکه فرهنگ عمومی برای تقاضای محصولات ارگانیک در ایران افزایش یافته است، اظهار کرد: وضعیت بازار محصولات ارگانیک طی سال جاری نشان می‌دهد که تقاضای مصرف این محصولات در میان مردم افزایش یافته است، اما هنوز زیر ساخت‌های لازم برای جلب کشاورزان و ترغیب آن‌ها برای انجام کشاورزی ارگانیک انجام نشده است.
وی ادامه داد: با وجود آن که در ایران کشاورزی ارگانیک انجام می‌شود و سطح زیر کشت این محصولات در حال افزایش است و حتی تولید کننده‌هایی داریم که محصولاتشان را به کشورهای اروپایی صادر می کنند، اما به اندازه تقاضا، محصول در بازار نیست.
مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه تولید ارگانیک، یک تولید دانش بنیان بوده و نسبت به تولید سنتی هزینه‌بر تر است، خاطرنشان کرد: کشاورزی ارگانیک مشابه کشاورزی رایج و سنتی نیست که تنها فرد کشاورز مدیرت را بر عهده دارد بلکه در آن باید مدیریت همه جانبه باشد. 
فلاح پور تصریح کرد: قطعا کشاورزی ارگانیک نیازمند حمایت‌های دولتی است تا کشاورزان به انجام آن ترغیب شوند. باید بیمه های مناسب برای کشاورزان درنظر گرفته شود، تا اگر محصولات خود را از دست دادند، پشتوانه‌ای داشته باشند. 
فواید محصولات ارگانیک برای سلامت انسان
وی با بیان اینکه کشاورزی ارگانیک سیستمی است که به دنبال سیستم پایدار کشاورزی، سلامت انسان و محیط زیست است، افزود: با توجه به اینکه محصولات ارگانیک تحت تنش‌های مختلف زیستی و محیطی قرار می‌گیرند، تولید برخی از ترکیبات متابولیت‌های ثانویه و آنتی اکسیدان‌ها در آن‌ها افزایش می یابد که خود آن‌ها ترکیباتی هستند که عمدتا خاصیت ضد سرطانی نیز دارند؛ بنابراین محصولی که از کشاورزی ارگانیک به دست می‌آید، را می توانیم برای سلامت انسان مفید بدانیم.  ترکیبات شیمیایی که در کشاورزی سنتی استفاده می شود، وارد چرخه‌زیستی و آب‌های زیرزمینی شده که به‌صورت غیرمستقیم بر سلامت انسان وسایر موجودات اثر می گذارد و سیستم پایداری بوجود نمی آورد.  
 مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: تحقیقات مختلف ثابت کرده که بقایای سموم شیمیایی در محصولاتی که به دست مصرف کنننده می رسد، در برخی موارد بسیار بالا و خطرناک بوده و حتی ممکن است منجر به بروز سرطان در آینده شود؛ اما در کشاورزی ارگانیک ما اجازه‌استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی از جمله سموم و کودهای شیمیایی را نداریم؛ همچنین مدیریت مزرعه باید بر مبنای ترکیبات طبیعی، معدنی و افزایش حاصل خیزی خاک و طبیعت باشد، در نتیجه محصولات به دست آمده از کشاورزی ارگانیک از سلامت، عطر و طعم طبیعی برخوردار است.
فلاح پور در خصوص معایب سیستم کشاورزی سنتی و مزایای سیستم کشاورزی ارگانیک، بیان کرد: سیستم های کشاورزی سنتی برمبنای استفاده از نهاده‌های شیمایی در مزرعه است که شامل کودها و سموم شیمیایی می شود و برای افزایش حاصلخیزی خاک و کنترل آفات، بیماری‌ها وعلف هرز از سموم و کودهایی استفاده می‌شود که اثرات جبران ناپذیر بر محیط زیست و سلامت انسان دارد.
هیچ نوع گیاه تراریخته‌ای اجازه ورود به کشاورزی ارگانیک را ندارد
وی در خصوص تفاوت محصولات تراریخته ژنتیکی با محصولات ارگانیک، گفت: محصولات تراریخته با دست کاری انسان به وجود آمده اند و شاید در کوتاه مدت اثرات منفی آن‌ها را در محیط زیست و انسان مشاهده نکنیم، اما ما از اثرات این محصولات در آینده‌خبر نداریم؛ چه بسا نسل امروز این محصولات را استفاده و اثرات منفی آن در نسل بعدی نمایان شود، زیرا دست کاری ژنتیکی شده‌اند و اثرات بلند مدت آن مشخص نیست. اما محصولات ارگانیک از طبیعت برآمده و گیاهی که کشت می‌شود به صورت طبیعی رشد کرده و بذر آن طبیعی است و دستکاری روی آن انجام نشده است و در سیستم کشاورزی ارگانیک اجازه  ورود هیچ نوع گیاه تراریخته‌ای وجود ندارد.
چگونگی شناسایی محصولات ارگانیک استاندارد از تقلبی
مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید براینکه برای تشخیص محصولات ارگانیک استاندارد، مصرف کنندگان باید به گواهی استاندارد و ارگانیک در این محصولات توجه کنند، خاطرنشان کرد: گاهی کشاورزی مدعی می شود که هیچ گونه کود و سم شیمایی در محصولات استفاده نکرده است و محصولاتش ارگانیک است؛ ممکن است این محصول سالم باشد، اما زمانی می توان گفت ارگانیک است که مراحل بازرسی محصولات ارگانیک را طی کرده و کاملا براساس استانداردهای کشاورزی ارگانیک باشد و شرکت‌های  بازرسی مرتبا محصولات را بازرسی کرده باشند.  
فلاح پور ادامه داد: زمینی می تواند تولید ارگانیک داشته باشد که حداقل سه سال از استفاده از محصولات شیمیایی در آن گذشته باشد و تحت بازرسی شرکت‌های بازرسی نیز قرار گرفته باشد تا تاییدیه ارگانیک را دریافت کند. شرکت‌های گواهی دهنده مختلفی هستند که استاندارد ایران، اروپا، آمریکا و یا ژاپن را رعایت می کنند. ما امیدواریم با توجه به تقاضای زیادی که در بازار وجود دارد، نظارت و بازرسی‌های کافی نیز برای کشاورزی ارگانیک صورت گیرد تا مسیر آن به درستی طی شود. 
وی با تاکید براینکه در عرصه‌جهانی جنبش تولیدات ارگانیک از دهه‌70 میلادی آغاز و تاکنون توجه زیادی به آن شده و پیوسته سطح  زیرکشت این محصولات در حال افزایش است، بیان کرد: علاوه بر آن مصرف کنندگان زیادی در کشورهای آمریکایی و اروپایی در رابطه با محصولات ارگانیک وجود دارند و می توان آینده‌آن‌ها را روشن دانست. در بسیاری از کشورهای اروپایی استفاده از گیاهان، محصولات، کشت و کار و ترکیبات فرآوری شده از گیاهان تراریخته ممنوع شده است و کاملا به سمت کشاورزی ارگانیک متمایل شده‌اند. 
فلاح پور در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به مزارع کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: مزارع ارگانیک دانشگاه فردوسی 6 هکتار است و از سال 1390 تحت مدیریت ارگانیک اداره می‌شود. در این مزارع تحت بازرسی کشاورزی ارگانیک بوده وهیچ گونه سم و کود شیمیایی در محصولات استفاده نمی‌شود.
مسئول کانون کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه برای اولین بار مزارع کشاورزی ارگانیک دانشگاه فردوسی مشهد را به صورت تجاری زیر کشت برده‌ایم، تصریح کرد: حدودا 20 نوع گیاه مختلف را از گروه گیاهان زراعی، سبزیجات و صیفی‌جات زیر کشت برده‌و برای اولین بار در سطح شهر برای عموم مردم ارائه کرده ایم که خوشبختانه با اسقبال خوب مردم مواجه شده است. مصرف کنندگان تفاوت را در طعم و مزه این محصولات کاملا احساس و رضایتمندی خود را به ما منتقل می‌کنند. ما در مرحله بعدی سعی داریم کشت این محصولات را گسترش دهیم و روی کشت گیاهان استراتژیک‌تر کار کنیم.

خسارت سالانه 40 میلیارد ریال آفت زنگ به زرشک زیرکوه
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه گفت: آفت زنگ زرشک 150 هکتار از باغ‌های شهرستان زیرکوه را آلوده کرده است که این آفت سالانه 40 میلیارد ریال به این محصول خسارت وارد می‌کند.
«علیرضا بنی‌اسدی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: به گفته کارشناسان یکی از علل شیوع آفت، خشکسالی است که رمق درخت زرشک را می‌گیرد.
وی با بیان این‌که  شهرستان زیرکوه رتبه نخست برداشت زرشک را در خراسان‌جنوبی و کشور دارد، افزود: برداشت زرشک از سطح 3160 هکتار از باغات بارور شهرستان آغاز شد و تا اواخر آبان ادامه دارد.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال 3600 تن زرشک خشک از باغ‌های شهرستان زیرکوه به ارزش حدود 80 میلیارد تومان برداشت شود.
بنی‌اسدی ادامه داد: از زرشک کاران شهرستان می‌خواهیم محصول خود را در بارگاه‌های بهداشتی خشک کنند.
وی با بیان این‌که جهاد کشاورزی برای احداث بارگاه بهداشتی زرشک تسهیلات کم‌بهره پرداخت می‌کند، اظهار کرد: هم‌اکنون بسیاری از کشاورزان محصول خود را به‌صورت سنتی در خرمن خشک می‌کنند و با توجه به همزمان شدن فصل برداشت با ریزش نزولات جوی، خسارت زیادی به کشاورزان منطقه وارد می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه افزود: یکی از مشکلات شهرستان زیرکوه، نبود سردخانه برای فروش تازه‌خوری محصول زرشک و صادرات به سایر استان‌هاست.
بنی‌اسدی ادامه داد: هفته دولت امسال عملیات اجرایی نخستین کارخانه بسته‌بندی زرشک شهرستان زیرکوه با اعتبار یک میلیارد و 800 میلیون تومان آغاز شد.
وی افزود: خراسان‌جنوبی با 14 هزار و 228 هکتار باغ زرشک و تولید سالانه 14 هزار و 999 تن، 98 درصد زرشک تولیدی کشور را در اختیار دارد.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه ادامه داد: ایران در عرصه تجارت جهانی بزرگترین تولیدکننده زرشک و خراسان‌جنوبی تولیدکننده عمده این محصول است و شهرستان زیرکوه رتبه نخست تولید این محصول را نه تنها از نظر تولید بلکه به لحاظ خرید و فروش انواع زرشک پفکی و معمولی داراست.
بنی‌اسدی یادآور شد: شاخه ‎ چینی توسط قیچی‌های باغبانی، شاخه تکانی توسط چوب‌‎ های مخصوص و خوشه‌‎ چینی محصول از روش‌‎ های متداول برداشت این محصول بشمار می‌‎‌رود.
خبرگزاری مهر
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس:
برنج داخلی نیاز ۱۰ ماه را تامین می کند/واردات در فصل دروممنوع شود
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه وظیفه داریم از تولید داخلی حمایت کنیم، گفت: تولید داخلی برنج، نیاز ۹ تا ۱۰ ماه را تأمین می‌کند.
علی محمد شاعری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از آنجا که وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تنظیم بازار را دارد باید پاسخگوی واردات برنج در فصل برداشت باشد و سرانه مصرف برنج در کشور روزانه حدود ۱۰۰ گرم و سالانه حدود ۳۶ تا ۳۸ کیلوگرم است.
وی بابیان اینکه با این میزان سرانه مصرف، ۷۰ درصد نیاز برنج کشور از تولیدات داخل تأمین می‌شود، ادامه داد: ظرفیت رسیدن به خوداتکایی در تولید برنج در کشور وجود دارد و تاپایان آبان ماه که برداشت برنج به پایان می‌رسد نباید واردات برنج انجام شود تا بازار به نفع تولیدکننده باشد.
شاعری گفت: اگر برنج خارجی ارزان‌قیمت وارد کشور شود انگیزه تولید از بین می‌رود و برنج‌کاران با فروش زمین‌های خود زمینه تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی را فراهم می‌کنند.
وی با اشاره به همکاری مجلس دهم با وزارت جهاد کشاورزی برای ممنوعیت و جلوگیری از واردات برنج در فصل برداشت، ادامه داد: اگر نیاز به واردات برنج باشد به‌تدریج و بعد از آبان ماه وارد کشور شود تا تولید داخل ضربه نخورد و تولید و تولیدکننده موردحمایت قرار گیرند.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: امسال ستاد تنظیم بازار در تیرماه با یک تصمیم غیر کارشناسی و تحت تأثیر دلالان، عدم ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت را تصویب کرد که با فشارهای کمیسیون کشاورزی مجلس اجازه اجرای این مصوبه داده نشد و جلوی اجرای آن گرفته شد.
شاعری بابیان اینکه خبرهای غیررسمی از دور زدن ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت به گوش می‌رسد، افزود: بنا دارند برنج‌های ارزان‌قیمت باکیفیت پایین وارد کشور کنند که این کار ضربه مهلک بر پیکر تولید داخل است و شنیده‌شده تاکنون بیش از یک‌میلیون تن برنج وارد کشور شده که بیشتر از نیاز داخلی است.
نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تنظیم بازار را برعهده دارد باید پاسخگوی واردات برنج در فصل برداشت باشد.
شاعری تصریح کرد: انتظار بر این است با توجه به تولید سالانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور، وزارت جهاد کشاورزی از این تولید حمایت کند درحالی‌که واردات بیش از یک‌میلیون تنی برنج در سال اقتصاد مقاومتی با تاکیدات رهبر معظم انقلاب منافات دارد.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: در فصل برداشت مرکبات هم شاهد واردات مرکبات به کشور بودیم و همین تصمیم‌های نادرست بود که منجر به کاهش ۲۳ درصدی تولید گندم در کشور شد.
شاعری با اشاره به فشار واردکنندگان برای واردات که تولیدکنندگان را با مشکل مواجه می‌سازد، گفت: با توجه به اینکه تاکنون به‌اندازه کافی و حتی بیش از نیاز، برنج وارد کشور شده است چه دلیلی برای آزاد بودن ثبت سفارش برنج وجود دارد؟
نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت در زمان اخذ رأی اعتماد متعهد شدند به‌هیچ‌عنوان اجازه واردات برنج در زمان برداشت را ندهند اما به نظر می‌رسد در پشت‌صحنه، بجای وزارتخانه‌ها دلالان هستند که نقش بازی می‌کنند.
شاعری در پایان گفت: با توجه به اینکه برنج داخلی به‌اندازه نیاز در کشور وجود دارد و هیچ نیازی به واردات برنج نیست، از ثبت سفارش و واردات این محصول جدا پرهیز کنند.

مهر از نتایج یک مطالعه رسمی گزارش می‌دهد؛
میزان دستمزدکارگران مشاغل منتخب کشاورزی/بالاترین و کمترین دستمزد
متوسط دستمزد روزانه کارگران هفت شغل بخش کشاورزی نشان می‌دهد، بیشترین دستمزد برای کارگران مرد، حدود ۹۰ هزار و ۸۰۰ تومان و کمترین دستمزد نیز حدود ۲۷ هزار تومان است.
به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس تعاریف رسمی آماری، دستمزد کارگران کشاورزی شامل وجه نقد است؛ اما در مواردی که به جای تمام یا قسمتی از این وجه نقد، غذا یا سهمی از محصول داده شده باشد، ارزش ریالی آن به قیمت روز پرداخت، برآورد و به وجه نقد اضافه می‌شود.
بر اساس مطالعات کارشناسان مرکز آمار و اطلاعات راهبری وزارت کار، هفت شغل در بخش کشاورزی به عنوان مشاغل منتخب در این حوزه شناخته می‌شوند که شامل کارگر میوه چین، وجین کار و تنک کار، دروگر غلات، نشاکار، نهرکش و مرزبند، بیل زن زمین زراعی و بیل زن باغی هستند.
بررسی نتایج این طرح در خصوص دستمزد کارگران مشاغل منتخب کشاورزی برای سال ۹۵ نشان می‌دهد، بیشترین متوسط دستمزد روزانه در میان مردان با رقم حدود ۶۵ هزار و ۱۰۲ تومان به کارگر نشاکار و کمترین متوسط روزانه به کارگر بیل زن زمین زراعی با رقم حدود ۴۵ هزار و ۵۹۸ تومان پرداخت شده است.
همچنین در بین زنان نیز همچون مردان، کارگران نشاکار بیشترین دستمزد روزانه را دریافت می‌کنند که این میزان، برابر با حدود ۶۸ هزار و ۲۰۷ تومان در روز است؛ همچنین کمترین دستمزد روزانه به کارگر میوه چین با رقم حدود ۳۴ هزار و ۱۱۱ تومان اختصاص دارد.
با توجه به متوسط دستمزد در استان‌های کشور، بالاترین و پایین ترین دستمزد برای مردان مربوط به کارگر دروگر غلات است که در این میان، استان گیلان با دستمزد حدود ۹۰ هزار و ۸۶۳ تومان، بالاترین مقدار و استان سیستان و بلوچستان با دستمزد حدود ۲۷ هزار و ۲۲۲ تومان، پایین ترین مقدار دستمزد را داشته است.
از سوی دیگر، بالاترین دستمزد برای زنان در بین استان‌های کشور، مربوط به کارگر میوه چین در استان اردبیل با ۷۷ هزار و ۷۷۷ تومان و پایین ترین دستمزد نیز، مربوط به کارگر وجین‌کار و تنک‌کار در استان خراسان جنوبی با ۲۰ هزار تومان بوده است. نتایج موجود نشان می‌دهد که بیشترین شکاف جنسیتی دستمزد در سال ۱۳۹۵ به کارگر میوه چین و کمترین شکاف جنسیتی دستمزد نیز در مشاغل منتخب بخش کشاورزی به کارگر نشاکار اختصاص داشته است.
همچنین شکاف قابل توجهی که در بین متوسط دستمزد روزانه مردان و زنان کارگر دروگر غلات در سال ۱۳۹۴ وجود داشت، در سال ۱۳۹۵ بیش از ۱۶ درصد تقلیل پیدا کرده است؛ در عین حال شکاف جنسیتی در کارگران وجین‌کار و تنک‌کار و کارگر نشاکار در سال ۱۳۹۵، رفتاری متفاوت نسبت به سال ۱۳۹۴ داشته است، به طوریکه متوسط دستمزد روزانه زنان در این دو شغل در سال مذکور بیش از متوسط دستمزد روزانه مردان بوده است.
با توجه به درصد تغییرات متوسط دستمزد روزانه مردان کارگر در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ مشاهده می‌شود که متوسط دستمزد روزانه کارگر نهرکش و مرزبند، بیشترین و متوسط دستمزد روزانه کارگر وجین‌کار و تنک‌کار کمترین تغییر را داشته‌اند، این در حالی است که بیشترین تغییر در متوسط دستمزد روزانه کارگران زن مربوط به متوسط دستمزد روزانه کارگر وجین‌کار و تنک‌کار بوده است.

اختلاط برنج و عرضه در بازار؛
همدستی متخلفان برای اختلاط برنج از شمال تا تهران
رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی از همدستی گروهی متخلف برای اختلاط برنج مرغوب ایرانی با نامرغوب خارجی از شمال تا تهران خبرداد.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد آقاطاهر در گفتگو با صداوسیما؛  با اشاره به درآمد نادرست ناشی از اختلاط برنج و عرضه آن در بازار افزود: این روش به دلیل عرضه برنج مخلوط شده با قیمت کم سبب اختلاف در بازار و گمراه شدن مصرف کننده می‌شود.
وی اختلاط برنج را فاجعه دانست و گفت: تشخیص برنج مخلوط شده فقط برای کارشناسان خبره امکان پذیر است و مردم برای جلوگیری از این سو استفاده فقط از واحدهای صنفی دارای جواز خرید کنند.
آقاطاهر با اشاره به ثبات قیمت کالاهای پرمصرف ماه محرم در بازار افزود: کالاهای مورد نیاز ماه محرم بطور کامل تامین شده است.
رئیس بنکداران مواد غذایی حجم مصرف اقلام مورد نیاز محرم را در این ایام دو برابر اعلام کرد و ادامه داد: برنج علاء ایرانی دربازار عمده فروشی از کیلوی ۱۰ تا ۱۱ هزارو ۵۰۰ عرضه می‌شود که البته این برنج به دلیل تازگی فعلاً برای مصرف مناسب نیست.
وی با اشاره به واردات برنج خارجی پیش از اعمال ممنوعیت ورود این کالا افزود: برنج خارجی هم اکنون از ۴۵۰۰ تا ۵۲۵۰ تومان در بازار عرضه می‌شود.

فائو پیش‌بینی کرد؛
تولید گندم در ایران؛ ۲۵ درصد بیش از میانگین ۵ سال اخیر
فائو، در تازه‌ترین گزارش سه ماهه خود، از ثبات در تولید گندم ایران برای سال زراعی ۲۰۱۷ و امکان تحقق تولید ۱۳.۵ میلیون تنی برای امسال خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران، در گزارش تیر ماه اعلام شده بود که وضعیت آب و هوایی مناسب باعث شده تا ایران در سال زراعی جدید به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ منطقه پس از ترکیه باقی مانده و در سال زراعی ۲۰۱۷ به تولید ۱۳.۵ میلیون تن گندم دست یابد.
بر اساس گزارش تازه‌ترین گزارش فائو (مهر ۱۳۹۶) نیز انتظار می‌رود باوجود تأخیر در آغاز فصل کشت در غرب و شمال‌غرب کشور تولید گندم ایران در سال زراعی ۲۰۱۷ در سطح سال ۲۰۱۶ یعنی در رقم ۱۳.۵ میلیون تن باقی مانده و بدین ترتیب ۲۵ درصد بیش از میانگین برداشت در پنج ساله اخیر باشد.
 تولید دانه‌درشت‌ها در این کشور برای  سال  ۲۰۱۷ نیز با افزایشی ۱۰۰ هزارتنی نسبت به سال ۲۰۱۶، بالغ بر ۴ میلیون تن برآورد می‌شود. تولید برنج در ایران نیز وضعیت مشابهی داشته و با افزایش ۱۰۰ هزار تنی نسبت به سال ۲۰۱۶ به ۲.۶ میلیون تن در سال ۲۰۱۷ خواهد رسید.‌
فائو پیش‌بینی مجموع تولید غلات ایران در سال ۲۰۱۷ را بالغ بر ۲۰.۱ میلیون تن اعلام کرده که از رشد ۲۰۰ هزار تنی نسبت به سال ۲۰۱۶ برخوردار است. مجموع ذخایر غلات ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۵.۴ میلیون تن برآورد می‌شود، که از احتمال کاهش ۹۰۰هزارتنی نسبت به سال ۲۰۱۶ (۶.۳ میلیون تن) حکایت دارد. پیش‌بینی می‌شود مجموع ذخایر غلات ایران در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۵.۲ میلیون تن باشد.
در گزارش «چشم‌انداز محصولات کشاورزی و وضعیت غذایی» اعلام شده که برداشت قوی در آمریکای لاتین و بهبود شرایط کشاورزی در جنوب آفریقا به بهبود وضعیت عرضه جهانی غذا منجر خواهد شد اما تدوام مناقشات و بحران‌های اقلیمی حرکت به سوی کاهش گرسنگی را تحت تأثیر قرار داده است.
بر اساس بررسی‌های  فائو طوفان در منطقه کارائیب و سیل در منطقه غرب آفریقا احتمالا برداشت‌های محلی را کاهش خواهند داد اما الگوی گسترده‌تر تولید غذا مثبت بوده و انتظار می‌رود برداشت غلات در چندین کشور به رقمی بی‌سابقه برسد.
براساس این گزارش، حدود ۳۷ کشور که شامل ۲۸ کشور آفریقایی می‌شوند نیازمند کمک‌های خارجی برای تأمین غذای مورد نیازشان هستند.

در گفتگو با مهر اعلام شد؛
استقبال کشاورزان از تعیین قیمت تضمینی ذرت
معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی امور دام از آغاز عرضه ذرت دانه‌ای استان کرمانشاه در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا خبر داد و گفت: کشاورزان از این طرح بسیار استقبال کرده‌اند.
عباس والوزی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: با مشارکت شرکت پشتیبانی امور دام با بورس کالای ایران و در راستای اجرای مصوبه هیات دولت مبنی بر معامله ذرت تولیدی کل کشور در بورس کالای ایران در قالب سیاست قیمت تضمینی، عرضه ذرت دانه‌ای استان کرمانشاه در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران آغاز شد.
وی  افزود: به این ترتیب در راستای اجرای این سیاست، جمع آوری ذرت کشاورزان استان کرمانشاه آغاز شد به طوری که کشاورزان این استان، ذرت تولیدی خود را به انبارهای مورد تایید بورس کالا تحویل داده تا بعد از فروش محصول روی تابلوی بورس، پول حاصل از فروش محصول را ظرف ۳ روز کاری دریافت کنند؛ این در حالی است که مابه التفاوت قیمت کشف شده در بورس کالا با قیمت خرید تضمینی بعد از تخصیص اعتبار از سوی شرکت پشتیبانی امور دام  به کشاورز پرداخت می شود.
این مقام مسئول از رضایت کامل و استقبال کشاورزان از اجرای سیاست قیمت تضمینی ذرت خبر داد و گفت: اجرای سیاست قیمت تضمینی در دوسال گذشته رضایت کامل کشاورزان را به دنبال داشته است زیرا هم باعث جلب رضایت کشاورزان از نظر سرعت عمل در پرداخت وجه شان شده و هم مشارکت بخش خصوصی و نیز کاهش هزینه های دولت را به دنبال داشته است.
والوزی با بیان اینکه مکانیزم اجرای این سیاست کاملا تعریف شده است و کشاورزان به راحتی محصول خود را تحویل انبار می دهند، تصریح کرد: بر اساس مصوبه هیات وزیران سیاست جمع آوری محصول کشاروزان از خرید تضمینی به قیمت تضمینی تبدیل شده و این سیاست در قالب دو روش گواهی سپرده کالایی و عرضه فیزیکی از طریق بورس کالای ایران اجرایی می شود؛ لذا در قالب این سیاست ذرت تولیدی کل کشور از طریق بورس کالای ایران عرضه می شود.
معاون بازرگانی داخلی شرکت پشتیبانی اموردام تصریح کرد: با معامله ذرت دانه ای استان کرمانشاه، به ترتیب ذرت استان های کردستان، فارس و خوزستان و استان هایی که محصول خود را برداشت کرده اند، به صورت فیزیکی و گواهی سپرده کالایی در بورس کالا عرضه می شود.
والوزی مزیت های اجرای سیاست قیمت تضمینی را مورد توجه قرار داد و گفت: پرداخت ۷۰ درصد مطالبات کشاورزان در فاصله کمتر از یک هفته، جلب مشارکت بخش غیر دولتی در انجام وظایف حاکمیتی، کاهش هزینه های دولت در اجرای سیاست خرید تضمینی و کاهش هزینه های حمل و نقل و نگه داری محصول از مزایای اجرای این طرح است.

الزام‌های اقتصادی احیای دریاچه ارومیه
بررسی نتایج آمارهای حساب ملی وضعیت تولید و ارزش افزوده نشان می‌دهد بخش کشاورزی از نظر اشتغال و تولید و ارزش افزوده، در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اهمیت بیشتری از میانگین کل کشور دارد.
خبرگزاری مهر-گروه جامعه، محمد وصال، ناصر امن زاده: هدف از مقاله حاضر ارائه سیمای اقتصادی حوضه آبریز دریاچه ارومیه است. در بخش اول با استفاده از داده‌های سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ جمعیت و اشتغال در حوضه آبریز و سهم هر کدام از سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان در مساحت، تعداد شهرستان و اشتغال در بخش‌های مختلف اقتصادی بررسی شده است. در بخش دوم با استفاده از آمارهای حساب‌های ملی وضعیت تولید و ارزش‌افزوده بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات حوضه آبریز بررسی می‌شود. نتایج این دو بخش نشان می‌دهند، بخش کشاورزی از نظر اشتغال و تولید و ارزش افزوده، در حوضه آبریز دریاچه ارومیه اهمیت بیشتری از میانگین کل کشور دارد.
رقابت بخش صنعت و کشاورزی
حوضه آبریز دریاچه ارومیه با مساحت ۵۱۹۵۷ کیلومترمربع در بین سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان واقع شده است. از آنجایی‌که تنها ۰/۱ درصد از مساحت استان اردبیل و ۰/۰۴درصد از مساحت استان زنجان در حوضه آبریز قرار گرفته‌است، از بررسی این استان‌ها صرف‌نظر می‌شود. در بین استان‌های حوضه آبریز، بیشترین سهم اراضی متعلق به استان آذربایجان غربی با سهم ۴۶/۹ درصد از کل مساحت حوضه آبریز دریاچه ارومیه است. از نظر جمعیت ساکن در حوضه آبریز نیز استان آذربایجان شرقی بیشترین سهم از جمعیت را با ۵۴/۲ درصد به خود اختصاص داده است. هم­چنین حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ۲۱ شهرستان تشکیل شده است که از این تعداد ۱۱ شهرستان در آذربایجان شرقی، ۹ شهرستان در آذربایجان غربی و یک شهرستان در کردستان قرار دارند (جدول ۱)

جدول (۱): منبع، سالنامه آماری استانی سال ۱۳۹۰
سرشماری سال ۱۳۹۰مرکز امار ایران
بیشترین مساحت در بین شهرستان­های حوضه آبریز مربوط به ارومیه با حدود ۱۱درصد مساحت کل حوضه آبریز است (۱۸/۲ درصد از کل جمعیت حوضه). هم­چنین بیشترین سهم جمعیتی نیز مربوط به شهرستان تبریز با ۳۲ درصد از کل جمعیت است (۴/۶ درصد از کل مساحت حوضه). به جز شهرستان تبریز در بقیه شهرستان­ها بیش از یک ­سوم از جمعیت در روستاها زندگی می­‌کنند. 
تعداد کل شاغلان حوضه آبریز حدود ۱۵۲۸ هزار نفر است که معادل ۷ درصد کل شاغلین کشور است. از بین کل شاغلین ساکن در حوضه  آبریز، حدود ۲۱ درصد در بخش کشاورزی، ۳۱ درصد در بخش صنعت و ۴۸ درصد نیز در بخش خدمات مشغول به کار                                          هستند. در مقایسه با نسبت شاغلین بخش‌های اقتصادی کل کشور  مشخص می­‌شود، سهم هر کدام از بخش­های کشاورزی و صنعت در حوضه آبریز بیش از کل کشور و سهم خدمات کمتر از کل کشور است. با این حال هنوز بیشترین سهم از تولید مربوط به بخش خدمات است.  
در استان آذربایجان غربی اهمیت کشاورزی بیشتر از صنعت است و این الگو برای آذربایجان شرقی عوض می­شود. هم­چنین در مقایسه با کل کشور نیز بخش کشاورزی در استان آذربایجان غربی اهمیت بیشتری از کل کشور دارد. در استان آذربایجان شرقی نیز بخش صنعت اهمیت بیشتری نسبت به کل کشور دارد (جدول۲).

جدول (۲):منبع، سر شماری سال ۱۳۹۰مرکز آمار ایران
فراز و فرود تولید
در این بخش به دلیل این که استان کردستان تنها یک شهرستان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه دارد، از بررسی وضعیت این استان چشم‌پوشی شده است. هم‌چنین به دلیل این که در حساب‌های ملی، اطلاعات تولید (ارزش افزوده) در سطح استان وجود دارد و در سطح شهرستان موجود نیست، آمارهای تولید و ارزش افزوده مربوط به کل استان‌های آذربایجان شرقی و غربی است که شامل شهرستان‌های داخل حوضه آبریز و هم‌چنین بیرون از آن است. البته در انتهای این بخش سهم هر یک از استان‌ها از تولید بخش‌های مختلف اقتصادی حوضه آبریز بیان و تحلیل شده که حاصل محاسبه به روش نسبت‌دهی است.
در نمودار (۱)  تولید ناخالص داخلی به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۷۶ برای استان‌های آذربایجان غربی و شرقی رسم شده ‌است. در بازه زمانی ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶ میزان تولید ناخالص داخلی در استان آذربایجان شرقی روند صعودی داشته‌و افزایش تقریبا ۵۰ درصدی را تجربه کرده‌است، اما از سال ۱۳۸۶به بعد تا سال ۱۳۹۱ روند کاهشی داشته است.  
در استان آذربایجان غربی نیز تا سال ۱۳۹۰ تولید ناخالص داخلی روند صعودی را طی کرده است، اما در سال ۱۳۹۱ با کاهش محسوسی مواجه شده است.

نمودار ۱: تولید ناخالص داخلی به قیمت های ثابت سال ۱۳۷۶ طی سال‌های ۹۱-۱۳۷۹
منبع: آمارهای حساب‌های ملی – مرکز آمار ایران
در نمودار ۲، سهم ارزش افزوده به تفکیک بخش‌ها در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی ترسیم شده است. در استان آذربایجان غربی نسبت به استان آذربایجان شرقی، کشاورزی سهم بیشتری از تولید را به خود اختصاص داده و ۲۳ درصد تولیدات آن وابسته به بخش کشاورزی است. البته از آنجایی که در کل کشور سهم بخش کشاورزی تقریبا ۱۰درصد است (آمار ارزش افزوده سال ۹۱) اهمیت بخش کشاورزی در هر دو استان آذربایجان شرقی و غربی بیش از متوسط کشور است. در استان آذربایجان شرقی بیشترین سهم از تولید را بخش‌های خدمات و صنعت به خود اختصاص داده‌اند (۸۴درصد) و در نتیجه طی سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶ این دو بخش با رشدهای بالای خود منجر به رشد تولید شدند. طی سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶ رشد متوسط بخش صنایع و معادن ۱۱۸درصد، بخش خدمات۴/۸ درصد و بخش کشاورزی ۳/۱ درصد بوده‌است.  

نمودار ۲) سهم هر یک از بخش‌های اقتصادی در ارزش افزوده استان، سال ۱۳۹۱
منبع: آمارهای حساب‌های ملی – مرکز آمار ایران
در بازه زمانی ۹۱-۱۳۸۷ اگرچه بخش کشاورزی از رشد بالاتری نسبت به دوره‌های قبل برخوردار بوده‌است (۴/۳ درصد) اما کاهش قابل توجه رشد بخش صنعت استان (بالاخص درسال ۱۳۹۱) که به طور متوسط طی این دوره به ۳/۱- درصد رسید.
همچنین کاهش رشد بخش خدمات (به طور متوسط ۰/۲ درصد) در مجموع منجر به کاهش تولید در استان آذربایجان شرقی شده‌است.     
در استان آذربایجان غربی بیشترین سهم از ارزش افزوده به بخش‌های خدمات و کشاورزی اختصاص دارد و بخش صنایع و معادن بر خلاف آذربایجان شرقی در این استان از سهم کمتری برخوردار است (۱۷ درصد درسال ۹۱). 
در این استان نیز در بازه زمانی ۸۶-۱۳۷۹ بخش‌های خدمات و صنعت از رشدهای متوسط بیش از ۵ درصد برخوردار بودند و در همین دوره بخش کشاورزی رشدی در حدود ۲/۸ درصد را داشته‌است. در دوره ۹۱-۱۳۸۷ اگرچه بخش کشاورزی رشد متوسط حدود ۶ درصد را تجربه کرده اما کاهش رشد در بخش‌های خدمات و صنعت (به ترتیب ۳/۵ و ۰/۳- درصد) منجر به کاهش رشد تولید استان شده است.  
در نهایت به منظور پیدا کردن فهم بهتری از تولید در حوضه آبریز نیاز است سهم هر یک از استان‌ها را از تولید در حوضه آبریز بررسی کرد. همان‌طور که در ابتدای این بخش نیز بیان شد باتوجه به اینکه استان جزئی‌ترین سطحی است که اطلاعات تولید ناخالص داخلی (ارزش افزوده) برای آن موجود است، لازم است برای محاسبه تولید ناخالص داخلی حوضه آبریز (که شامل سه استان می‌شود) از روش‌نسبت‌دهی استفاده شود. زیرا برخی از شهرستان‌های هر استان در داخل حوضه آبریز قرار دارند و برخی دیگر بیرون آن هستند که بنابراین در محاسبه میزان تولید حوضه آبریز باید تنها تولید شهرستان‌های داخل حوضه آبریز را لحاظ نمود. به منظور رعایت اختصار از توضیح روش انجام نسبت‌دهی و محاسبات مرتبط صرف‌نظر شده‌است و در ادامه تنها نتایج حاصله بیان می‌شوند.
کل ارزش افزوده ایجادشده در حوضه دریاچه ارومیه در سال ۱۳۹۱ حدود ۳۲۲ هزار میلیارد ریال بوده است که معادل ۴/۴ درصد تولید کل کشور در این سال است. بیشترین سهم مربوط به استان آذربایجان شرقی با ۶۲ درصد است. ارزش افزوده حوضه آبریز در بخش کشاورزی حدود ۴۴ هزار میلیارد ریال، معادل ۵/۶ درصد ارزش افزوده کل بخش کشاورزی در کشور بوده است. ارزش افزوده بخش صنعت و خدمات نیز در حوضه آبریز در سال ۱۳۹۱ به ترتیب برابر ۶۱ و ۲۲۳ هزار میلیارد ریال بوده است که این ارقام به ترتیب معادل ۳/۳ و ۴/۸ درصد ارزش افزوده بخش‌های مشابه در کل کشور می‌باشد. این نسبت‌ها بیانگر اهمیت نسبی بخش کشاورزی در حوضه آبریز است. البته می‌توان این نتیجه را نیز گرفت که بخش صنعت در حوضه آبریز جای رشد زیادی دارد. مقایسه سهم ارزش افزوده استان‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی با سهم اشتغال استان‌ها از اشتغال حوضه (جدول ۳) مشاهده می‌شود که استان آذربایجان شرقی با حدود ۶۵ درصد از اشتغال بخش صنعت حدود ۸۳ درصد از ارزش افزوده بخش صنعت را تولید می‌کند.  
هم‌چنین استان آذربایجان غربی با ۳۱/۸ از کل اشتغال بخش صنعت، تنها ۱۵/۶ از ارزش افزوده حوضه را تولید می‌کند. این موضوع نشان می‌دهد بهره‌وری نیروی کار در بخش صنعت استان آذربایجان شرقی بالاتر از استان آذربایجان غربی است. بهره‌وری نیروی‌کار برای بخش‌های کشاورزی و خدمات در دو استان تفاوت چندانی ندارد.

جدول ۴: سهم استان‌ها از ارزش افزوده‌بخش‌های مختلف تولیدی حوضه آبریز – سال ۱۳۹۱
منبع: مرکز آمار ایران – یافته‌های تحقیق بخش خدمات در اوج
جای خالی توسعه‌یافتگی صنعت 
در این مقاله با استفاده از داده‌های سرشماری سال ۱۳۹۰ تصویری از ترکیب جمعیتی و اشتغال حوضه آبریز دریاچه ارومیه به تفکیک استان‌های آن ارائه شده که نتایج نشان می‌دهد به جز شهرستان تبریز بخش قابل توجهی از جمعیت سایر شهرستان‌ها در مناطق روستایی زندگی می‌کنند. آمار اشتغال حوضه نشان می‌دهد که بیشترین میزان شاغلین حوضه همانند بقیه کشور در بخش خدمات مشغول به کار هستند ولی اهمیت بخش‌های کشاورزی (علی‌الخصوص در استان آذربایجان غربی) و صنعت (علی‌الخصوص در استان آذربایجان شرقی) در حوضه آبریز بیش از میانگین کل کشور است.  
مقایسه ارزش افزوده حوضه آبریز در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات با ارزش افزوده کل کشور نشان می‌دهد از نظر میزان تولید ارزش افزوده بخش کشاورزی حوضه آبریز اهمیت نسبی بیشتری دارد. هم‌چنین مقایسه سهم ارزش افزوده و اشتغال استان‌های حوضه آبریز در بخش‌های اقتصادی نشان می‌دهد بهره‌وری نیروی کار در بخش صنعت در استان آذربایجان شرقی به طور نسبی بیشتر از استان آذربایجان غربی است.
باتوجه به اهمیت بخش کشاورزی در حوضه آبریز ارومیه، و سهم بالای کشاورزی در مصرف آب، سیاست‌های پیشنهادی برای احیای دریاچه باید کاهش بخش کشاورزی در قبال توسعه سایر بخش‌ها را مدنظر قرار دهد. وضعیت آذربایجان شرقی و توسعه‌یافتگی نسبی صنعت در این استان، نشانگر ممکن بودن توسعه صنعت و کاهش اهمیت بخش کشاورزی در استان آذربایجان غربی است. البته بخش اصلی جذب کننده‌نیروی کار مازاد کشاورزی، خدمات خواهد بود. البته برای رسیدن به این مهم لازم است به تعریف حقوق آب و ارزش‌گذاری بازاری آن پرداخت. سیاست‌های مشوق صنعت مادامی که یارانه‌های کشاورزی منطقی نشده‌اند و ارزش‌گذاری نهاده‌های کشاورزی، من‌جمله آب، واقعی نشده است، نمی‌توانند به تنهایی به کاهش فعالیت‌های کشاورزی و در نتیجه کاهش مصرف آب منجر شود.

معاون حجتی اعلام کرد؛
افزایش۲۱ میلیون تنی تولید محصولات کشاورزی در کشور
معاون وزیر جهاد با بیان اینکه دانش بنیان شدن همه فعالیت‌ها از برنامه های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: تولیدات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن به ۱۱۸ میلیون تن رسیده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، اسکندر زند، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: در حوزه تولید محصولات کشاورزی موفقیت‌های خوبی داریم، در بازار میوه‌های مرغوب با قیمت‌های مناسب عرضه می‌شود، تولیدات  کشاورزی از ۹۷ میلیون تن به ۱۱۸ میلیون تن رسیده است و در بخش تولید به ۸۰ درصد خود کفایی دست یافته ایم.
زند تصریح کرد: برای افزایش بهره وری در حوزه‌های مختلف تلاش می‌کنیم حوزه‌های تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی را توسعه دهیم و بهتر از پیش پاسخگوی نیازهای این حوزه باشیم.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: زنجیره تولید در کشاورزی قابلیت توسعه بیشتری را دارد و برای مرحله پس از تولید نیازمند مجموعه‌ای از سرمایه گذاری‌ها هستیم که یکی از آن‌ها ایجاد و تقویت زیرساخت‌های لازم در این حوزه است.
زند، تقویت سیستم حمل و نقل، سردخانه ها، بازار و همچنین تعاونی‌های تولیدی حوزه کشاورزی را از دیگر زیرساخت‌های لازم این حوزه دانست و گفت:یکی دیگر از برنامه‌های بسیار مهم وزارت جهاد کشاورزی که در چهار سال گذشته به شدت پیگیری شده پرداختن به مرحله پس از تولید و تقویت آن است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: مسائل پس از تولید، همیشه جزء پیچیده‌ترین موارد بوده و در دنیا در دست طبقه کشاورزان و اتحادیه هاست، چون از سودی که پس از تولید حاصل می‌شود، بخش مهمی از آن عاید خود کشاورزان خواهد شد.
وی تصریح کرد: در خیلی از محصولات امکان افزایش صادرات را داریم، اما اینکه در کدام بخش‌ها موفق بوده یا نبوده ایم، بستگی به میزان تقاضا دارد چرا که در برخی بخش‌ها تقاضا مناسب‌تر و به استانداردهای موجود ما نزدیک‌تر است

مجری طرح زیتون اعلام کرد؛
بازسازی۴۶ هزارهکتار باغ زیتون در برنامه ششم توسعه
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت:در برنامه ششم توسعه ۴۶ هزار و ۴۴۱ هکتار از باغات زیتون اصلاح و بهسازی می شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، احمد مستخدمی با اعلام این مطلب گفت: در طرح اصلاح و بازسازی باغات زیتون در برنامه ششم توسعه، ۵ هزار هکتار هرس درختان، ۵۰۸۵هکتار هرس فرم و باردهی و ۴۸۵۰ هکتار هرس بازجوانسازی پیش بینی شده است.
وی افزود: طی این پنج سال ۴۸۰۰ هکتار اصلاح باغات آفت زده، ۲۰ هزار هکتار تغذیه باغات و ۳۵۰ هزار اصله پیوند درختان کم بازده خواهیم داشت.
مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که در برنامه ششم توسعه سهم اشتراک دولت در اصلاح و بهسازی باغات زیتون کاهش و سهم خودیاری باغداران افزایش می یابد، اظهار داشت: در سال نخست برنامه ششم توسعه، سهم مشارکت دولت در اصلاح و بهسازی باغات زیتون ۵۰ درصد است.
مستخدمی درباره توسعه باغات زیتون نیز در برنامه ششم توسعه گفت: در این برنامه توسعه باغات زیتون در سطح ۱۵ هزار هکتار در اراضی شیبدار و غیر شیبدار پیش بینی شده که با شناسایی و گزینش مناطق مستعد زیتون و استفاده از ارقام تجاری و سازگار هر منطقه صورت می گیرد.
وی اعتبار مورد نیاز برای توسعه و اصلاح و بهسازی باغات زیتون را بیش از ۱۸ میلیارد تومان عنوان کرد.
مجری طرح زیتون ادامه داد: ما به دنبال آن هستیم که تولید روغن زیتون تا پایان برنامه ششم توسعه به ۱۶ هزار تن برسد.
وی با اذعان به این که در حال حاضر ۷۰ درصد زیتون کشور، کنسرو و ۳۰ درصد آن به روغن تبدیل می شود، گفت: سیاست ما این است که تا پایان برنامه ششم توسعه استحصال روغن زیتون به ۴۰ درصد افزایش یابد.
مستخدمی افزود: در این راستا در توسعه و بهسازی و اصلاح باغات زیتون، ارقام تجاری روغنی و ژنوتیپ های امید بخش جایگزین می شود و این ارقام زودبازده با عملکرد بالا هستند و نسبت به رقم بومی، روغن بیشتری دارند.
وی اعلام کرد: برای توسعه باغات در برنامه ششم توسعه ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار اصله نهال شامل ارقام تجاری روغنی و کنسروی و سازگار با مناطق و با اولویت ژنوتیپ‌های امید بخش داخلی نیاز است.
مجری طرح زیتون، افزایش سرانه مصرف روغن زیتون از ۱۳۰ گرم فعلی به ۱۹۰ گرم را از دیگر هدفگذاری ها در برنامه ششم توسعه خواند و تصریح کرد: دستیابی به این هدف به فرهنگسازی و ترویج نیاز دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند خبر داد؛
پیش بینی برداشت ۲۲۰ هزار تن سیب در دماوند
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند با اشاره به تولید ۸ درصد سیب کشور در این شهرستان، گفت: پیش بینی می کنیم، ۲۲۰ هزار تن سیب در سال جاری در دماوند برداشت شود.
به گزارش خبرنگار مهر، هادی طهرانی پور بعد از ظهر یک شنبه در جمع تعدادی از خبرنگاران با بیان این که شهرستان دماوند  سه دوره درتولید محصول سیب عنوان نمونه کشوری را به خود اختصاص داده است، گفت: در این شهرستان بالغ بر ۹۱۱۲ هکتار باغات بارور داریم که از این میزان اراضی بالغ بر ۶۸۰۰ هکتار به کشت سیب اختصاص یافته است و حدود ۲۰ نوع سیب تجاری با کیفیت ملی وجهانی در این باغ ها تولید می شود.
وی گفت: از این مقدار ۱۰۰۰ هکتار از انواع سیب پایه رویشی هستند، که تراکم کشت بیشتر نسبت به سیب سنتی دارند و دارای محصول بیشتر بوده و مقرون به صرفه تر می باشند.
طهرانی پور اظهار داشت: پیش بینی می کنیم، در سال جاری بالغ بر ۲۲۰ هزار تن سیب در این شهرستان برداشت شود، که این میزان ۸ درصد تولید کشور را شامل می شود.
وی با بیان این که میانگین برداشت سیب در سطح شهرستان دماوند، بسیار بیش تر از میانگین کشوری است، گفت: این میانگین در دماوند ۳۵ تن در هکتار، در استان تهران ۳۰ تن در هکتار و در سطح کشور ۱۶ تن در هکتار است.
طهرانی پور گفت: البته رکورد برداشت سیب در سطح، در دماوند بسیار بیش از این مقدار بوده و رکورد ۱۵۰ تن در هکتار نیز در این شهرستان در سنوات گذشته به ثبت رسیده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند گفت: یکی از دلایل مهم این تولید بالا مشارکت مستمر وخوب بین بهره برداران و کارشناسان فنی جهاد کشاورزی شهرستان است، که این امر سبب می شود کلیه باغات این شهرستان تحت شبکه مراقبت و پیش آگاهی آفات قرنطینه ای و غیر قرنطینه ای قرار گیرند و بالغ بر ۵۰ درصد از این اراضی زیر نظر بیمه محصولات کشاورزی  هستند.
وی گفت :به علت جایگاه خوب تولید سیب در این شهرستان جشنواره ای تحت عنوان جشنواره سیب از ۲۵ مهر لغایت پایان مهر برگزار می شود و از شرکت کنندگان دعوت خواهد شد، برداشت آزاد خود را درباره تصویر زیبایی که از شهرستان دماوند بروی کارت دعوت جشنواره ترسیم شده است، را به دبیر خانه جشنواره واقع در جهاد کشاورزی دماوند ارسال کنند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند اظهار داشت: به بهترین برداشت آزاد، هدیه ای اهدا شده و مقاله وی در جشنواره ارایه می شود.
طهرانی پور در پایان افزود: نمایشگاهی در کنار این جشنواره بر پا می شود و دستاوردهای کشاورزی و به ویژه دستاوردهایی که می تواند در صنعت تبدیلی، تکمیلی و دفع آفات و تغذیه محصول سیب به بهره برداران کمک کند، را به نمایش می گذارد.

خبرگزاری تسنيم
فائو پیش بینی کرد
تولید ۱۳.۵ میلیون تن گندم در ایران طی سال زراعی جاری
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، در تازه‌ترین گزارش سه ماهه خود با عنوان «چشم‌انداز محصولات کشاورزی و وضعیت غذایی» در جهان ، از ثبات در تولید گندم ایران برای سال زراعی ۲۰۱۷ و امکان تحقق تولید ۱۳.۵ میلیون تنی برای امسال خبر داد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از دفتر نمایندگی فائو در جمهوری اسلامی ایران، در گزارش تیر ماه اعلام شده بود که وضعیت آب و هوایی مناسب باعث شده تا ایران در سال زراعی جدید به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ منطقه پس از ترکیه باقی مانده و در سال زراعی 2017 به تولید 13.5 میلیون تن گندم دست یابد.
بر اساس گزارش تازه‌ترین گزارش فائو (مهر 1396) نیز انتظار می‌رود باوجود تأخیر در آغاز فصل کشت در غرب و شمال‌غرب کشور تولید گندم ایران در سال زراعی 2017 در سطح سال 2016 یعنی در رقم 13.5 میلیون تن باقی مانده و بدین ترتیب 25 درصد بیش از میانگین برداشت در پنج ساله اخیر باشد. تولید دانه‌درشت‌ها در این کشور برای سال 2017 نیز با افزایشی 100 هزارتنی نسبت به سال 2016، بالغ بر 4 میلیون تن برآورد می‌شود. تولید برنج در ایران نیز وضعیت مشابهی داشته و با افزایش 100 هزار تنی نسبت به سال 2016 به 2.6 میلیون تن در سال 2017 خواهد رسید.
فائو پیش‌بینی مجموع تولید غلات ایران در سال 2017 را بالغ بر 20.1 میلیون تن اعلام کرده که از رشد 200 هزار تنی نسبت به سال2016برخوردار است. مجموع ذخایر غلات ایران در سال 2017 بالغ بر 5.4 میلیون تن برآورد می‌شود، که از احتمال کاهش 900هزارتنی نسبت به سال 2016 (6.3 میلیون تن) حکایت دارد. پیش‌بینی می‌شود مجموع ذخایر غلات ایران در سال 2018 بالغ بر 5.2 میلیون تن باشد.
در گزارش «چشم‌انداز محصولات کشاورزی و وضعیت غذایی» اعلام شده که برداشت قوی در آمریکای لاتین و بهبود شرایط کشاورزی در جنوب آفریقا به بهبود وضعیت عرضه جهانی غذا منجر خواهد شد اما تدوام مناقشات و بحران‌های اقلیمی حرکت به سوی کاهش گرسنگی را تحت تأثیر قرار داده است.
بر اساس بررسی‌های فائو طوفان در منطقه کارائیب و سیل در منطقه غرب آفریقا احتمالا برداشت‌های محلی را کاهش خواهند داد اما الگوی گسترده‌تر تولید غذا مثبت بوده و انتظار می‌رود برداشت غلات در چندین کشور به رقمی بی‌سابقه برسد.
شایان ذکر است که در حدود 37 کشور که شامل 28 کشور آفریقایی می‌شوند نیازمند کمک‌های خارجی برای تأمین غذای مورد نیازشان هستند.

باشگاه خبرنگاران جوان
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد:
سلطه بحران خاموش کم آبی بر کشور نزدیک است
بحران خاموش کم آبی در سکوت مسوولان ذیربط در آینده ای نه چندان دور تمام کشور را زیر سلطه خود خواهد کشاند.
به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛با توجه به قرارگیری موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه خشک و نیمه خشک ؛ کمبود بارش سالانه در کنار تبخیر بسیار بالای آب و چالش کم آبی به شکلی جدی در هر برهه ای از تاریخ بر فراز آسمان کشورمان عرض اندام کرده است.هم اکنون بحران خاموش کم آبی برخی از مناطق ایران را بصورت فیزیکی درگیر خود کرده اما در این بین با اینکه برخی دیگر ازمناطق از شر غول بی شاخ و دم بحران آب جان سالم به در برده اند مدیریت نادرست استفاده از این مایه حیات باعث بروز تبعات ناشی از کمبود آب شده است.
در علل بروز بحران کم آبی علاوه بر استعداد منطقه درگیر این امر ،باید از نقش خشکسالی به عنوان پدیده طبیعی و مستمر هر اقلیم آب هوایی که  برخی به اشتباه آن را واقعه ای تصادفی میدانند نام برد . این پدیده در تمام اقلیم های جهان با شدتی متفاوت رخ می دهد.
 سایه شوم این مادر کهن سال با به ارمغان آوردن کمبود بارش و تشدید آن  بر محصولات کشاورزی ،فضای سبز و دامپروری تاثیر طویلی بر جای می گذارد.
ضرورت سرمایه گذاری 8 میلیارد دلاری برای گذر از بحران کم آبی
ایران با پشت سر گذاشتن یک دوره خشکسالی در فاصله سالهای 1377 تا1381 خسارات زیادی رابه خصوص در بخش كشاورزی متحمل شد.شرایط تاحدی سخت و شکننده بود که به سهمیه بندی آب آشامیدنی در برخی از شهرها ازجمله همدان انجامید.
در حالیکه کارشناسان دوره خشكسالی ایران رابه طور معمول پنج تا هفت ساله معرفی کرده اند اما طی بررسی های انجام شده در چهل سال اخیر دریافته اند که این نظم برهم خورده و با افزایش استمرار حضور این پدیده طبیعی در کشور روبرو هستیم.
سختی حضور چندین ساله خشکسالی در ایرانی خشک ونیمه خشک شرایط کشور را به مرز امنیتی شدن بحران آب رسانده است،چراکه باوجود ثابت ماندن منابع آبی با افزایش چشم گیر جمعیت ، گسترش شهرنشینی و توسعه بخش های کشاورزی در سال های اخیر روبرو شده ایم .اکنون  برهم خوردن تعادل فوق منجر به افزایش میزان مصرف آب و بروز مشکل در تامین آب آشامیدنی کشور شده است.
کارشناسان محیط زیست و کشاورزی در تشریح دیگر دلایل کمبود آب به اجماع نظری رسیده اند که  سنتی بودن نوع کشاورزی ایران ،طرح های اجرا شده برای خودکفایی دراین بخش، سدسازی نادرست منجر شده بر خشک کردن رودخانه ها ،آبراه هاوکاهش ذخایر زیرزمینی از اهم آنهاست.
اکنون برای گذر از این شرایط ،ایران باید مصرف سالانه آب  خود را از96 میلیارد متر مکعب به 56 میلیارد متر مکعب کاهش دهدکه این امر نیز  مستلزم هشت میلیارد دلار سرمایه گذاری است.
کلید مدیریت بحران آب در دستان بخش کشاورزی است
کلید مدیریت بحران آب در  دستان بخش کشاورزی است .بنا بر آمار های موجود میزان مصرف منابع آب در بخش کشاورزی نزدیک به 90 درصد است که 20درصدر بالاتر از آمارهای جهانی است.
تغییر ساختار بخش کشاورزی از این لحاظ حایز اهمیت است که نزدیک به 20 درصد از نیروی کار را جذب کرده و حدود 9 درصد از تولید داخلی را شامل واز اینرو  نقش بسیار مهمی در امنیت غذایی دارد.
دولت هم در این میدان باید، به جد با ترویج نگرشی جدید درزمینه الگوی صحیح مصرف  طرح هایی را برای از نو پر شدن ذخایر منابع آبی تجدیدپذیراجرا کند.
کارشناسان معتقدند با تغییر در راهبردهای کشاورزی مانند کاهش کاشت برنج اشتغال به طورحتم کاهش نمی یابد. چرا که بهره برداری از محصولات جدید با تکنولوژی متکی بر کم آبی و شرایط اقلیمی ضمن صرفه جویی در مصرف آب به افزایش اشتغال نیز دامن میزند.در غیر این صورت به احتمال قریب به یقین ایران مجبور به کاهش تولید محصولات کلیدی مانند گندم و جو شده و پرونده خودکفایی این قبیل از تولیدات داخلی برای همیشه بسته خواهد شد.
در پایان باید اذعان داشت که هر گونه تعلل در مدیریت بحران آب و ادامه دار بودن شرایط فعلی به زودی تمام کشور را وارد بحران  امنیتی و ملی خواهد کرد.

در گفتگوی 18:30 بررسی شد؛
چرایی واردات برنج در فصل برداشت/میزان واردات بیش از نیاز داخلی است
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از واردات برنج در فصل برداشت گفت: واردات این محصول بیش از نیاز داخل است.
به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر با انتقاد از واردات برنج در فصل برداشت این محصول گفت:طبق قانون واردات برنج از اول مرداد تا آخر آبان ماه(فصل برداشت) ممنوع است که امسال این تاریخ به اول شهریور تا آخر آبان تغییر کرداما در حال حاضر شاهد واردات برنج به کشور هستیم.
وی ادامه داد:کشاورزان که با سختی فراوان برنج را تولید می کنند در فصل برداشت شاهد واردات این محصول هستند که این امر قیمت ها را نامتعادل می سازد.
شاعری تصریح کرد:مصرف سرانه برنج کشور سالانه 36 تا 37 کیلو  و میزان تولید داخلی 2 میلیون و 250 هزار تن است بنابراین نیاز به برنج وارداتی نهایت 800 هزار تن برآورد می شود اما واردات این محصول بیش از یک میلیون تن است و این امر تولیدکننده داخلی را متضرر می سازد.
شاعری گفت: با کمک وزارت جهاد کشاورزی توانستیم جلوی واردات را در زمان برداشت بگیریم  اما امسال در تیر ماه با فشار دلالان مصوبه ای گذاشتند و در زمان برداشت اجازه واردات از هند دادند؛در آن زمان با اصرار مجلس این موضوع منتفی شد اما همچنان پافشاری آنها بر واردات برنج خارجی وجود دارد.
وی ادامه داد:حجتی به ما قول داده بود به هیچ عنوان اجازه واردات نمی دهد و بازی دولتمردان به مدت یکماه در مورد واردات برنج ادامه داشت که به دلیل فشار مجلس، واردات برنج متوقف شد.
بر اساس این گزارش علی آبادی فراهانی مدیر کل واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت در خصوص چرایی واردات برنج در فصل برداشت گفت:در فصل ممنوعیت واردات یعنی از ابتدای شهریور ماه دیگر هیچ ثبت سفارشی انجام نگرفته است.
وی افزود: در سال جاری در تاریخ 10 تیر وزارت جهاد کشاورزی یک ماه دوره واردات را تمدید کرده است.
این مقام مسئول گفت: ثبت سفارش هایی که مربوط به قبل این تاریخ بوده اجازه ترخیص کالا داشته اند اما ثبت سفارش جدیدی انجام نگرفته است.
علی آبادی ادامه داد: ما آمار دقیقی از واردات برنج در فصل برداشت  نداریم اما میزان واردات در دوره مجاز یعنی 4 ماه ابتدای سال 650 تن بوده است.
بر اساس این گزارش جمیل علیزاده شایق نیز با انتقاد از واردات بی رویه برنج در فصل برداشت این محصول  اظهارداشت: اکنون شاهد بروز نابسامانی هایی در حوزه برنج هستیم.
وی ادامه داد: بنا بود میزان تولید، نیاز و کسری برنج در کشور مشخص شود که در این راستا ما با وزارت جهاد به جمع بندی رسیدیم که میزان تولید بین2میلیون و 250 هزارتن است.
دبیر انجمن برنج با بیان اینکه میزان نیاز کشور به برنج حدود 3 میلیون تن است، افزود: بنابراین کسری ما حداکثر 800 هزارتن خواهد بود.
شایق در خصوص خبر اختلاط برنج مرغوب شمال با محصول بی کیفیت وارداتی در استان های شمالی گفت:این امر بسیار نادر است و در شهرهایی غیر از استان های شمالی انجام می گیرد.

روزنامه رسالت
رئيس جهاد کشاورزي فومن: 4850 هکتار از اراضي کشاورزي فومن زير کشت دوم رفت
رئيس جهاد کشاورزي فومن از اجراي کشت دوم در چهار هزار و 850 هکتار از اراضي کشاورزي اين شهرستان خبر داد.محمدرضا ابراهيم زاده درگفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پايان برداشت محصول برنج از شاليزارهاي شهرستان فومن، اظهار کرد: کشاورزان بعداز پايان فصل برداشت در چهار هزار و 850 هکتار اراضي کشاورزي فومن اقدام به کشت دوم کرده اند.وي با بيان اينکه از اين ميزان 350 هکتار به صورت اجرايي و چهار هزار و 500 هکتار نيز به صورت نظارت است، افزود: سطوح زير کشت دوم توسط کشاورزان روستاهاي رودپيش، ماکلوان، گشت، گوراب پس و آليان شهرستان فومن انجام شده است.رئيس جهاد کشاورزي فومن خاطرنشان کرد: راتون، پاچ باقلا، باقلا برکت، سبزيجات غده اي و برگي و شبدر برسيم از جمله محصولاتي است که کشاورزان براي کشت دوم در اراضي کشاورزي شهرستان درنظر گرفته اند.
طي مراسمي؛
طرح ساماندهي 300 هکتار از باغات سرچاو ثلاث باباجاني کلنگ زني شد
طرح ساماندهي 300 هکتار از باغات سرچاو ثلاث باباجاني کلنگ زني شد. طرح ساماندهي 300 هکتار از باغات سرچاو ثلاث باباجاني با حضور شهاب نادري نماينده مردم اورامانات در مجلس شوراي اسلامي، خسرو شهبازي رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان کرمانشاه، اميري مديرکل آب منطقه‌اي و جمعي از مسئولين محلي کلنگ زني شد.خسرو شهبازي، رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان کرمانشاه، در حاشيه اين مراسم گفت: اعتبار کلي اين طرح 5ميليارد و 300ميليون تومان بوده که شامل جاده دسترسي به باغات، اجراي سيستم هاي نوين آبياري و... مي باشد.در ادامه نماينده مردم اورامانات در مجلس شوراي اسلامي در بازديد از باغات سرچاوثلاث گفت: باغات سرچاو ثلاث باباجاني مي‌تواند جوابگوي تامين بخشي از ميوه استان باشد.
شهاب نادري افزود: ساماندهي باغات چم زرشک سرچاو ثلاث باباجاني پتانسيل خوبي براي توليد ميوه دارد که مجهز شدن آنها به سيستم هاي نوين آبياري مي تواند زمينه را براي توليد بيشتر محصولات باغي فراهم کند. چاپ