بریده جراید و روزنامه ها کمينه

سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶

خبرگزاری ايانا:
Ÿبازدید وزیر از کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد اهواز در اوایل صبح
Ÿ رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور در گفت‌وگو با ایانا مطرح کرد:
تفاوت‌های فرهنگی و توقعات اجتماعی کشاورزی ایران و چین
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل: اردبیل مقام اول کشوری در کشت انتظاری حبوبات را کسب کرد
Ÿدست مافیای برنج در پوست گردو/برنج تسلیم تنظیم بازار شد
Ÿ در نشست هم اندیشی «اصفهان شهر آب پایه» در اتاق اصفهان مطرح شد
ایجاد شهرآب پایه برای امنیت آبی و بهبود اکوسیستم شهری

خبرگزاری ايرنا:
Ÿ به منظور بررسی وضعیت ریزگردها در خوزستان ، وزیر جهادکشاورزی وارد اهواز شد
Ÿبازدید وزیر جهاد کشاورزی از کانون های گرد و غبار در جنوب شرق اهواز
Ÿوزیر جهاد کشاورزی:کنترل ریزگردها در جنوب شرق اهواز از اهداف میان مدت ما است
Ÿیک مقام بلاروس : حجم تجارت کشاورزی تهران و مینسک رشد 58 درصدی یافت
Ÿ صادرات سالانه 400 میلیون دلار گیاهان دارویی از ایران
Ÿرئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد:حدود 600 میلیارد تومان اعتبار برای مکانیزاسیون کشاورزی جذب شد
Ÿکشت 120 هکتار کرفس در طارم و پیش بینی برداشت 11هزار تن محصول
Ÿواردات غیرمجاز نهال گردوی پیوندی، تهدید صنعت باغداری

خبرگزاری ايلنا:
Ÿتوسعه کشاورزی شهری با محوریت گلخانه‌های کوچک مقیاس
Ÿتولید آناناس گلخانه ای در چابهار
Ÿ رییس سازمان امور اراضی خبر داد: اجرای طرح حدنگاری در ۱ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی/کاهش تغییر کاربری غیرمجاز اراضی
Ÿ کارشناس هواشناسی استان خبرداد: سیستان و بلوچستان کم بارش‌ترین استان کشور در سالجاری
Ÿمدير جهاد کشاورزي مياندورود : پرداخت تسهيلات دو ميلياردي به کلزاکاران مياندورودي

خبرگزاری آريا:
Ÿمدير جهاد کشاورزي بابل :کشف دو تن سموم تقلبي در بابل
Ÿ سرپرست مديريت جهاد کشاورزي سيمرغ : اجراي آبياري قطر ه اي در 3000 هکتار از باغات و مزارع توت فرنگي سيمرغ
Ÿمدير جهاد کشاورزي نيشابور خبر داد: سبزي نيشابور داراي برند جهاني است
Ÿفعاليت افزون بر هزار واحد گلخانه در خاش

خبرگزاری ايسنا:
Ÿ تولید سالانه 55 هزار تن محصولات گلخانه‌ای در سیستان و بلوچستان
Ÿ ایستاده کردن باغات انگور؛ راهکاری برای افزایش بهره‌وری
Ÿ خشکسالی در انتظار لرستان
Ÿ رئیس سازمان امور اراضی کشور: ۴ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور نقشه برداری شده است
Ÿ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان: ۸۷ درصد آب در استان سمنان صرف کشاورزی می شود
Ÿ معاون وزیر کشاورزی مطرح کرد: صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی/سهم زعفران ۸۰ درصد است
Ÿ مدیرکل هواشناسی البرز اعلام کرد:کاهش ۷۱ درصدی بارندگی در البرز/کسب رتبه نخست خشک‌سالی هواشناسی
Ÿبرای اولین بار در کشور، گیاه دارویی"فیسالیس" در زرندیه کشت و تولید شد
Ÿرفع نیاز زیستی گیاهان با غنی‌سازی آب کشاورزی در اشکذر

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ شرایط جدید واردات برنج به گمرکات کشور ابلاغ شد+سند
Ÿ قیمت پیشنهادی خرید تضمینی انواع محصول در سال زراعی ۹۷-۹۶ منتشر شد

خبرگزاری موج:
Ÿ فرماندار اصفهان تأکید کرد ، لزوم تغییر الگوی کشت و استفاده از آبیاری نوین

خبرگزاری پانا:
Ÿبازدید وزیر جهاد کشاورزی از کانون‌های گرد و غبار در جنوب شرق اهواز
Ÿ معاون خدمات بیمه‌ای مدیریت شعب بانک کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد، اجرایی شدن بیمه سازه‌های گلخانه‌ای در خراسان جنوبی

خبرگزاری ايانا
بازدید وزیر از کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد اهواز در اوایل صبح
وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز با مسئولان استانی و هیئت همراه جهت بازدید و بررسی وضعیت کانون های فوق بحرانی ریزگرد داخل این مناطق شد.
ایانا استان خوزستان، محمود حجتی هم اکنون به همراه استاندار خوزستان، مدیر عامل موسسه جهاد نصر، رییس سازمان جنگل ها و مراتع کشور و دیگر مسئولین مربوطه از هور منصوره و هور شریفیه و مناطق نهالکاری شده در جنوب شرق اهواز بازدید می کنند.
شایان ذکر است در حال حاضر ۵ هزار هکتار از منطقه فوق بحرانی جنوب شرق اهواز نهال‌کاری شده و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است تا پایان سال جاری ۳۰ هزار هکتار از این مناطق نهالکاری شود.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور در گفت‌وگو با ایانا مطرح کرد:
تفاوت‌های فرهنگی و توقعات اجتماعی کشاورزی ایران و چین
محققان کشور، سلامت و کیفیت برنج‌های داخلی را قابل اطمینان‌تر از برنج‌هایی می‌دانند که از کشورهای دیگر وارد ایران می‌شود.
رئیس موسسه تحقیقات برنج، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا گفت: از آنجا که معمولا بیشتر برنج‌های دنیا در مناطق حاره‌ای تولید می‌شود، بنابراین جمعیت آفات و بیماری‌ها در آن مناطق، بالاست. به همین دلیل برنجکاران در این سرزمین‌ها مجبور به استفاده درصد بیشتری از سموم و آفت‌کش‌ها هستند.
فرزاد علی‌نیا با اشاره به فلز سنگینی به نام آرسنیک، افزود: خاک و آب مناطقی مانند هند و بنگلادش، از درصد آرسنیک بالایی برخوردار است که البته بخش عمده برنج وارداتی کشور از همین ناحیه صورت می‌گیرد. اما با این حال نمی‌توان برای تمام انواع برنج خارجی حکمی یکسان صادر کرد و تمام آن‌ها را آلوده دانست.
به گفته وی، بنابراین به صور کلی، سلامت و کیفیت برنج‌های وارداتی از نوع داخلی کمتر است. زیرا به دلیل معتدل بودن اقلیم ایران، جمعیت آفات کمتر بوده و سمپاشی‌ها به ندرت اتفاق می‌افتد. ضمن ایتکه معمولا از آخرین سمپاشی تا زمان برداشت، حدود دو ماه فاصله است.
علی‌نیا عنوان کرد: در ایران تنها خاک منطقه کوچکی به نام قروه کردستان غلظت آرسنیک نسبتا بالاتری دارد که البته در این منطقه اصلا برنج کشت نمی‌شود.
وی در ارتباط با تفاوت قیمت برنج داخلی و خارجی، توضیح داد: نمی‌توان این دو را با هم مقایسه کرد. زیرا به عنوان مثال، شاید کشاورز چینی به درآمد ۵۰۰ هزار تومانی به ازای هر برداشت رضایت داشته باشد، اما کشاورز ایرانی آن را قبول نمی‌کند. بنابراین نرخ‌ها را باید در کنار تفاوت‌های فرهنگی و توقعات اجتماعی سنجید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:
اردبیل مقام اول کشوری در کشت انتظاری حبوبات را کسب کرد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: استان اردیبل در سطح کشور مقام اول کشوری را در کشت انتظاری حبوبات به دست آورده است.
ایانا- استان اردبیل، عدیل سروی درجلسه اصلاح الگوی کشت استان با اعلام این خبر افزود: سیاست تغییر الگوی کشت با تاکید بر مدیریت بهره وری آب و تولید محصولات با نیاز آبی پائین و ارزش افزوده بالا در استان صورت می گیرد،؛ به نحوی که از توسعه کشت بی رویه محصولاتی همچون سیب زمینی جلوگیری شود درهمین راستا سطح زیرکشت سیب زمینی را کاهش داده و به جای آن در سطح ۵۳۰ هکتار ذرت شیرین کاشته شد که بازار فروش مطمئنی داشته و کشاورز پس از برداشت محصول خود نگران فروش آن نیست.
وی افزود : به منظور جلوگیری از فرسایش خاک و تغذیه مستقیم دام در مناطق بادخیز به ویژه نمین و اردبیل در سطح ۴۰۰ هکتار اقدام به کشت خلر شد و ماشک نیز در سطح ۴۶۰۰ هکتار بعد از برداشت محصول گندم کاشته شد تا بدین وسیله ضمن استفاده از خاک زراعی پس از برداشت محصول اصلی حداکثر استفاده و بهره وری از زمین زراعی به عمل آید و ضمن کمک به افزایش درآمد خانوار غذای پر انرژی و مقوی احشام و واحدهای دامپروری سنتی و نیمه صنعتی نیز تا حدودی تامین شود .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: توسعه کشت پائیزه انتظاری حبوبات به مساحت ۶ هزارهکتار جهت استفاده بهینه از نزولات آسمانی و مقابله با سرما و خشکسالی نیز با موفقیت در استان صورت گرفته بطوری که این استان در سطح کشور مقام اول کشوری را در کشت انتظاری حبوبات بدست آورده است. امیدواریم با ادامه سیاست های موفقیت آمیز اصلاح الگوی کشت شاهد رشد و شکوفایی بخش کشاورزی استان در تولید انواع محصولات زارعی و مهم باشیم .

دست مافیای برنج در پوست گردو/برنج تسلیم تنظیم بازار شد
وضعیت واردات برنج در دولت‌های دهم و یازدهم تفاوت‌های بسیاری دارد که معایب و مزایای گوناگونی در پی داشته است.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا گفت: سلطانی برای واردات برنج نداریم. برخی‌ها با ساختن این القاب، به دنبال حفظ منافع خود می‌گردند. در حالی که اکنون واردات برنج، سلطان ندارد!
مسیح کشاورز، با اشاره به سه ضلع تاثیرگذار بر قیمت تمام شده واردات برنج، افزود: بازارهای جهانی، تعرفه و سود گمرکی و قیمت ارز، سه فاکتوری هستند که در بازار برنج وارداتی تاثیر مستقیم دارند.
به گفته وی، قیمت ارز و تعرفه‌های گمرکی همیشه در اختیار دولت بوده و واردکننده تنها می‌تواند با توجه به بازارهای جهانی، مقدار و زمان واردات را تنظیم کند، اما همین اختیار نیز در حال حاضر از دست تاجران گرفته شده است. زیرا با وجود ممنوعیت‌هایی که در واردات اعمال می‌شود، عملا تاجر قدرت تصمیم گیری در زمان مقتضی را ندارد. حال با توجه به چنین شرایطی، آیا کسی می‌تواند بر این بازار حکومت کرده و به معنای واقعی، لقب سلطان بگیرد؟
کشاورز عنوان کرد: در دولت‌های نهم و دهم، به واردات برنج ارز ترجیحی ۱۲۲۶ تومانی اختصاص می‌یافت که این زمینه‌ای برای ایجاد رانت بود. زیرا تنها عده‌ای خاص می‌توانستند از مزایای آن بهره‌مند شوند. دولت هم نظارت چندانی در قیمت فروش نداشت و یک سری شرکت‌ها در آن مقطع سودهای کلانی به جیب زدند. حتی برخی بانک‌ها هم از این فرصت استفاده کردند.
به گفته وی، خوشبختانه در دولت یازدهم، بساط چنین سوءاستفاده‌هایی برچیده شد، اما ایجاد ممنوعیت برای واردات، در مقاطعی از زمان باعث می‌شود که تاجر در هنگامی که شرایط را برای واردات مساعد می‌بیند، نتواند این کار را انجام دهد. بنابراین در واقعیت، تاجران برنج اکنون تسلیم بازارهای جهانی و تنظیم بازار داخلی شده‌اند و اختیاری در این زمینه ندارند.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج تاکید کرد: همین ممنوعیت به علاوه افزایش تعرفه واردات به ۴۰ درصد، فرصت را برای رشد قاچاق فراهم کرده و سلامت محصول را از مسیر اصلی منحرف می‌کند.

در نشست هم اندیشی «اصفهان شهر آب پایه» در اتاق اصفهان مطرح شد
ایجاد شهرآب پایه برای امنیت آبی و بهبود اکوسیستم شهری
مسئول کمیته آب اتاق اصفهان می گوید سیستم مدیریت فعلی جوابگو نیازها و شرایط پیش رو نیست .زیان کمبود آب در کشور ۱۰۳ هزار میلیارد ریال در سال بوده و آب در تمام بخش‌های کشاورزی و ... نقش بسزایی دارد.

خبرگزاری ايرنا
به منظور بررسی وضعیت ریزگردها در خوزستان
وزیر جهادکشاورزی وارد اهواز شد
اهواز- ایرنا- محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی ساعت 22 دوشنبه شب وارد فرودگاه اهواز شد و مورد استقبال رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان ، مدیران جهاد نصر و مدیرکل منابع طبیعی استان قرار گرفت.
به گزارش ایرنا حجتی از سوی رئیس جمهوری ماموریت یافته تا برای بررسی مشکلات ریزگردها در استان خوزستان به این استان سفر کرده و از نزدیک مسائل را بررسی کند.
خوزستان در چند روز اخیر با توفان های گرد و خاک با منشا داخلی و خارجی مواجه بوده به گونه ای که ادارات و مدارس18 شهرستان خوزستان در 2 روز گذشته تعطیل بوده است.
عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز امروز دوشنبه برای همین منظور وارد خوزستان شده است.
قرار است وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست فردا از کانونهای ریزگردها و اقدامات انجام شده برای مهار این ریزگردها بازدید کرده و مسائل را در جلسه ستاد بحران استان خوزستان مطرح نمایند.

بازدید وزیر جهاد کشاورزی از کانون های گرد و غبار در جنوب شرق اهواز
اهواز - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی به همراه استاندار خوزستان و جمعی از مسئولان استانی صبح سه شنبه از کانون های گرد و غبار جنوب شرق اهواز و کانال 47 کیلومتری آبرسان بازدید کرد.
به گزارش ایرنا محمود حجتی با حضور در عرصه های بیابانی از نزدیک در جریان روند کاشت نهال در این منطقه قرار گرفت.
9 فروردین امسال هیات دولت طرح کوتاه مدت و
بلندمدت تثبیت کانون های گرد و غبار در خوزستان را تصویب کرد. بر این اساس برای تثبیت کانون‌های بحرانی در شرق اهواز در سطح 42 هزار هکتار به مدت یک سال توسط وزارت جهادکشاورزی و بلند مدت در سطح 320 هزار هکتار در طول برنامه ششم تدوین و اجرا می شود.
همچنین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو نیز مکلف شدند تامین حقابه زیست محیطی تالاب های استان خوزستان را در سال 1396 در اولویت، قرار دهند.
بر اساس مطالعات حدود 600 هزار هکتار از اراضی خوزستان کانون گرد و غبار اعلام شده که 350 هزار هکتار آن بحرانی و حدود 40 هزار هکتار نیز فوق بحرانی است.
کارشناسان بر این باورند که 400 تا 700 هزار هکتار از اراضی استان خوزستان نیز فقط یک گام با بیابانی شدن فاصله دارد.

وزیر جهاد کشاورزی:کنترل ریزگردها در جنوب شرق اهواز از اهداف میان مدت ما است
اهواز _ ایرنا_ محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی روز سه شنبه در جریان بازدید از طرح ایجاد کانال انتقال آب از کارون به کانونهای ریزگردها در اهواز گفت: کنترل ریزگردها در جنوب شرق اهواز از اهداف میان مدت ما است.

به گزارش ایرنا وی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آب اندازی در تالاب منصوره و هور شریفیه از اهداف کانال 47 کیلومتری فعلی است خاطر نشان کرد: در سال های آینده نیز کانون های گرد و غبار هندیجان، مارون و زهره مرطوب سازی خواهند شد تا با اقدامات بیولوژیک و مرطوب سازی منشا ریزگرد جنوب شرق اهواز را که عمدتا در فصل زمستان فعال می شوند در یک عملیات میان مدت کنترل کنیم
حجتی افزود: خوشبختانه سازگاری طبیعت با پیش بینی های کارشناسان این حوزه همراه بود و نهالهایی که در اسفند ماه سال گذشته و فروردین امسال کاشته شده سبز شده اند.
وی گفت: امیدواریم این نهال ها تا 2 الی سه سال آینده رشد کنند و اثرات زیست محیطی خود را عملا در مهار گرد و غبار نشان دهند.
وی تصریح کرد: در یک دوره میان مدت آثار این نهال کاری در عرصه جنوب شرق اهواز پدیدار خواهد شد و مردم اهواز نیز شاهد کاهش اثرات ریزگردها با منشا داخلی خواهند بود.
وی یادآور شد: یکی از اقداماتی که جای تقدیر دارد احداث کانال 47 کیلومتری آبرسانی موسوم به کانال مهندس پورشریف است که امیدواریم کار عبور این کانال از خط لوله نفت به پالایشگاه آبادان امروز به اتمام برسد و حداکثر تا 2 روز آینده آب به تالاب منصوریه وارد شود.
وی ساخت این کانال در مدت زمان کم را یک شاهکار مهندسی خواند و افزود: این کانال از میان جاده، راه آهن، ده ها خط لوله نفت، گاز و آب عبور کرده که هرکدام مختصات ایمنی خود را می طلبد.
وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: با همتی که از سوی تمام نهادها مانند بسیج، نیروهای مردمی و پیمانکاران محلی صورت گرفته و پشتیبانی های دولت در تامین اعتبار افق روشنی را در اختیار ما قرار می دهد منطقه فوق بحرانی جنوب شرق اهواز امسال با مرطوب سازی و نهال کاری تحت کنترل قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه برنامه بلند مدت ما حذف ریزگردها از این نقطه است افزود: گرچه اقدامات انجام شده قابل تقدیر است اما معتقد هستم بیشتر می توان کار کرد از همین رو به دنبال افزایش سرعت در این زمینه هستیم.
حجتی درخصوص کانون های غرب اهواز افزود: برای کانون های غرب اهواز عملیات مالچ پاشی صورت گرفته و تاکنون سه هزار و 500 هکتار از این عرصه ها مالچ پاشی شده است.
وی گفت: باتوجه به ظرفیت های بودجه ای پیش بینی می شود تا پایان سال 12 هزار هکتار از عرصه های گرد و خاک مالچ پاشی شود.
در پی وقوع پدیده گرد و خاک به مدت چهار روز متوالی وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به دستور رییس جمهوری برای پیگیری آخرین وضعیت به خوزستان سفر کردند.
9 فروردین امسال هیات دولت طرح کوتاه مدت و بلندمدت تثبیت کانون های گرد و غبار در خوزستان را تصویب کرد. بر این اساس برای تثبیت کانون‌های بحرانی در شرق اهواز در سطح 42 هزار هکتار به مدت یکسال توسط وزارت جهادکشاورزی و بلند مدت در سطح 320 هزار هکتار در طول برنامه ششم تدوین و اجرا می شود.
همچنین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو نیز مکلف شدند تامین حقابه زیست محیطی تالاب های استان خوزستان را در سال 1396 در اولویت، قرار دهند.
بر اساس مطالعات حدود600 هزار هکتار از اراضی خوزستان کانون گرد و غبار اعلام شده اند که 350 هزار هکتار از آنها بحرانی و حدود 40 هزار هکتار نیز فوق بحرانی است. کارشناسان بر این باورند که 400 تا 700 هزار هکتار از اراضی این استان نیز تنها یک گام با بیابانی شدن فاصله دارند.

یک مقام بلاروس : حجم تجارت کشاورزی تهران و مینسک رشد 58 درصدی یافت
معاون وزیر کشاورزی بلاروس گفت: حجم تجارت کشاورزی تهران و مینسک از ژانویه تا نوامبر (اواسط دی 95 تا اواسط آبان96 ) سال 2017 به 14.5 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 58 درصد رشد داشته است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «اسمیلگین» امروز (دوشنبه) در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران - بلاروس در محل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: این حجم مبادلات بیشتر مربوط به واردات محصولات کشاورزی توسط بلاروس از ایران بوده که عمده آن شامل میوه و سبزیجات است.
اسمیلگین یادآوری کرد: صادرات محصولات کشاورزی از بلاروس به ایران نیز در مدت یاد شده 31 درصد افزایش داشته ؛ این در حالی است که پارسال صادرات کره به ایران انجام گرفت، اما امسال صادراتی انجام نشد .
وی برنامه توافق در زمینه مناطق آزاد اقتصادی را یادآور شد و تاکید کرد : می توان با وضع تعرفه های مختلف به گسترش مبادلات تجاری پرداخت.
در همین پیوند، «هومن فتحی» مدیرکل امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه افزود: مهرماه امسال نخستین نشست همکاری های کمیته مشترک همکاری های کشاورزی ایران و بلاروس برگزار شد که در 2 زمینه مهم به توافق دست یافتند.
وی بیان داشت: رفع موانع موجود برای مذاکرات اوراسیا و صادرات محصولات کشاورزی و ... از بلاروس به ایران از جمله این توافقات بود که امید می رود در آینده نزدیک نقشه راه این مهم تهیه شود.
به گزارش ایرنا، براساس نقشه راه توسعه روابط ایران - بلاروس که اردیبهشت 95 در مینسک امضا شد.

صادرات سالانه 400 میلیون دلار گیاهان دارویی از ایران
کرج - ایرنا- رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت که سالانه 400 میلیون دلار گیاهان دارویی به خارج از کشور صادر می شود که 80 درصد آن زعفران است.
به گزارش ایرنا، اسکندر زند روز دوشنبه در نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی و وضعیت تولید و صادرات گیاهان دارویی در مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره)مشکین دشت فردیس، افزود: کشور ایران از نظر گیاهان دارویی ظرفیت های بسیار بالایی دارد و آموزش در این حوزه می تواند آنها را اثربخش تر کند.
وی ادامه داد: طرح آموزش جامع تولید گیاهان دارویی مورد توجه معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور قرار گرفت تا از این طریق بتوانیم آموزش بهره برداران را در حوزه گیاهان دارویی با کیفیت بهتری از سال آینده آغاز کنیم.
زند گفت: یک سال است که در وزارت جهاد کشاورزی موضوع گیاهان دارویی را برای تحقق اقتصاد مقاومتی مطرح کرده ایم و تمام انرژی و تلاش خود را در حوزه تحقیقات، آموزش و ترویج آن به کار می بریم.
وی اظهار داشت: با هدفگذاری درست، بازاری بالای سه میلیارد دلار در کوتاه مدت می توانیم برای کشور انتظار داشته باشیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) از نزدیک شاهد تحقق یک دانشگاه علمی تا مزرعه است که به تربیت فارغ التحصیلان کارآفرین کمک می کند.
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از مشکلات آموزش عالی در دنیا و ایران تربیت فارغ التحصیلان کارآفرین است که البته نمونه هایی در این مرکز تربیت و شغل ایجاد می کنند.
زند افزود: وزارت جهاد کشاورزی این آمادگی را دارد تا همه مراکز آموزشی جهاد کشاورزی را که عمدتا مشغول آموزش کاردان ها و کشاورزان می شوند، به سمت کارآفرینی هدایت کند.
وی اظهار داشت: هدف اصلی در این مراکز آموزش بهره برداران است که حدود 100 نفر از بهره برداران دوره آموزش گلخانه را می گذرانند. طرح آموزش جامع حوزه گیاهان دارویی نیز یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی و اولویت دار وزارت جهاد کشاورزی است.

رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد:
حدود 600 میلیارد تومان اعتبار برای مکانیزاسیون کشاورزی جذب شد
تهران- ایرنا- رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از جذب 598 میلیارد تومان اعتبار برای مکانیزاسیون کشاورزی از خط اعتباری شماره پنج خبر داد و گفت: در سال 1396 در خط اعتباری شماره پنج 15 هزار میلیارد ریال تخصیص یافته بود که تاکنون بخشی از آن جذب شده است.

«کامبیز عباسی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در ابتدای دولت دوازدهم خط اعتباری شماره پنج برای توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی به تمامی استان های کشور تخصیص یافت که سهمیه مشخصی در بخش های زراعت، باغبانی، دام، طیور، آبزی پروری، جنگل و مرتع، توسعه گلخانه ها، پرورش ماهی در قفس و گیاهان دارویی توزیع استانی شده است.
وی اظهارداشت: تاکنون حدود 12 هزار دستگاه انواع تراکتورهای کشاورزی و نیرو محرکه و نزدیک 16 هزار دستگاه انواع ادوات کشاورزی تامین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
** خروج از رکود صنعت ماشین های کشاورزی
در دولت های یازدهم و دوازدهم
وی تصریح کرد: به طور تقریبی از نیمه دوم سال 92 یعنی از دولت یازدهم تاکنون خطوط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی در کشور راه اندازی شده است.
به گفته وی، برای نخستین بار مکانیزاسیون کشاورزی در تاریخ کشور صاحب خط اعتباری مستمر شده است.
وی تصریح کرد: خط اعتبارهای تخصیص یافته در دولت یازدهم و دوازدهم بیش از 55 هزار میلیارد ریال بوده که در بخش مکانیزاسیون کشاورزی سرمایه گذاری شده است.
به گفته وی، طی پنج سال اخیر نزدیک 85 هزار دستگاه تراکتور، بیش از 185 هزار دستگاه انواع ادوات تجهیزات و لوازم کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
وی درباره سرمایه گذاری خارجی گفت: در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی خوشبختانه به دلیل سرمایه گذاری های خوبی که در دولت یازدهم رخ داد یک خروج از رکود در صنعت ماشین های کشاورزی داشتیم زیرا در سال 92 به طور تقریبی همه کارخانجات ماشین سازی و ادوات کشاورزی کشور به دلیل نبود نقدینگی و تسهیلات نفس های آخر را می کشیدند و در عمل تولید در همه حوزه های صنعت کشاورزی متوقف شده بودند.
وی ادامه داد: خوشبختانه سرمایه گذاری های دولت یازدهم و دوازدهم باعث خروج از رکود شد به طوری که بیش از 90 تا 95 درصد اعتبارات تخصیصی در بخش مکانیزاسیون در صنعت داخلی سرمایه گذاری شد و کمتر از پنج تا 10 درصد نیاز کشور از حوزه واردات تامین شد که منجر به خوداتکایی در این بخش شده است.
به گفته وی، به طور مثال در مکانیزاسیون برنج و ماشین های نوین باغبانی و دام و طیور آبزیان بیش از 95 درصد نیازهایمان با خوداتکایی و تکیه برصنعت داخل تامین می کنیم.
وی اظهارداشت: اغلب ماشین های کشاورزی وارداتی ماشین آلاتی هستند که ما در کشور تولید داخلی نداریم اما تقاضا و نیاز کشاورزان به لحاظ فنی و تخصصی در کشور وجود دارد.
** 168 هزار دستگاه تراکتور، کمباین و نیرو محرکه پلاک گذاری شد
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی گفت: در دولت های یازدهم و دوازدهم پلاک گذاری ماشین آلات کشاورزی به صورت جدی دنبال شد به نحوی که تاکنون بیش از 168 هزار دستگاه انواع تراکتور، کمباین و ماشین های نیرومحرکه پلاک گذاری شده است.
وی اظهارداشت: امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه بتوانیم کل ماشین های کشاورزی فعال در بخش مکانیزاسیون کشاورزی را پلاک گذاری و هویت بخشی کنیم تا این ماشین آلات نیز کارت سوخت دریافت کنند.
وی افزود: با تخصیص کارت سوخت به بخش مکانیزاسیون کشاورزی مصرف سوخت با مدیریت و تسهیل گری انجام شود.
به گزارش ایرنا، در دولت یازدهم ردیف اعتباری مستقلی به بخش مکانیزاسیون کشاورزی اختصاص یافت به نحوی که برای پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی با محوریت اقتصاد مقاومتی از نیمه دوم سال 1392 چهار خط اعتباری به این بخش اختصاص یافت.
خط اول اعتباری در سال 1392 به ظرفیت هفت هزار و 500 میلیارد ریال(750 میلیارد تومان)، خط دوم اعتباری به میزان هشت هزار میلیارد ریال (800 میلیارد تومان) در سال 1393، خط سوم اعتباری در سال 1394 به میزان 10 هزار میلیارد ریال( یک تریلیون تومان) و خط اعتباری چهارم که در سال 1395 به مبلغ 12 هزار میلیارد ریال(1200 میلیارد تومان) تخصیص یافته بود.
در دولت دوازدهم نیز خط اعتباری 15 هزار میلیارد ریالی برای توسعه و نوسازی ماشین‌آلات کشاورزی در سال 1396 به این بخش تعلق گرفت.
این درحالیست که آمارها نشان می دهد سالانه 25 هزار میلیارد ریال تقاضای تسهیلات برای توسعه و نوسازی ماشین آلات کشاورزی وجود دارد.

کشت 120 هکتار کرفس در طارم و پیش بینی برداشت 11هزار تن محصول
زنجان - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم گفت: در سال زراعی 97 - 96 حدود 160 هکتار زمین زراعی این شهرستان به زیر کشت کرفس رفته که پیش بینی می شود حدود 11هزار تن محصول از این زمینها برداشت و در بازار عرضه شود.
مجتبی اسکندری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال تعداد 120 نفر بهره بردار در شهرستان طارم مشغول کشت و کار محصول کرفس بوده و از این طریق کسب درآمد می کنند.
وی اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی، آب وهوای مناسب، خاک حاصلخیز، تامین آب مورد نیاز بطور مستقیم از رودخانه قزل اوزن و همچنین تامین نهاده های مورد نیاز و نشاء سالم، کرفس طارم از مرغوبترین محصولات کشور است.
این مسئول خاطرنشان کرد: کشت کرفس در مهرماه آغاز و فروردین ماه سال بعد برداشت می شود ، بیشترین محصول کرفس در سه روستای کوهکن علیا، کوهکن سفلی، هارون آباد و به نسبت کم در سایر نقاط شهرستان طارم کشت و برداشت می شود.
وی ادامه داد: محصول تولیدی شهرستان علاوه بر تامین نیاز استان و سایر استانها به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر می شود.
اسکندری با اشاره به خدمات کارشناسان جهادکشاورزی به کشاورزان طارمی از مرحله کشت تا برداشت، گفت: از اقدام های این مدیریت در خصوص محصول کرفس، اجرای برنامه‌های آموزشی، بازدید و ارایه توصیه‌های فنی، تامین نهاده‌های مورد نیاز و نشای سالم توسط شرکت‌های خدمات کشاورزی است.
گفتنی است کرفس کالیفرنی و فریموس از ارقام مورد کشت در شهرستان طارم است.
به گزارش ایرنا، شهرستان طارم از نظر وضعیت آب و هوایی دارای شرایط خاص است، بافت مکانی منطقه از حالت دره ای برخورداربوده و با ارتفاع متوسط 400 متر از سطح دریا، منطقه بطور نسبی بصورت دشت بوده لذا از نظر آب و هوایی تابستان گرم و زمستان معتدل دارد.
این شهرستان دارای دو منطقه کوهستانی و کوهپایه ای بوده و از نظر اقلیمی دارای دو ا قلیم متفاوت معتدل و سردسیر است و با توجه به شرایط اقلیمی نیمه گرمسیر شهرستان طارم که متفاوت از سایر نقاط استان است، کشاورزی از اهمیت ویژه ای در این منطقه برخوردار می باشد.
حدود 95 درصد مردم شهرستان طارم در کارهای کشاورزی فعالیت دارند و بیشتر محصولات زراعی این شهرستان بصورت نوبرانه در بازار مصرف داخل و خارج استان عرضه می شود.
شهرستان طارم با 47 هزار نفر جمعیت حدود 5 درصد جمعیت استان در 100 کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع است.

واردات غیرمجاز نهال گردوی پیوندی، تهدید صنعت باغداری
معاون تحقیقات، کنترل و گواهی موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال گفت که واردات غیرمجاز نهال گردوی پیوندی از مرزهای غربی، تهدید جدی برای صنعت باغداری کشور به شمار می رود.

عبدالرضا کاوند روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در ایام جابه جایی نهال و نهالکاری در کشور هستیم، افزود: همیشه در این ایام حجم بالایی از نهال محصولات مختلف ازجمله دانه دار، هسته دار، خشکبار، ریز میوه و ... در کشور جابه جا می شود.
وی اظهار داشت: ظرفیت های خوبی به لحاظ تولید نهال در داخل کشور داریم و نهالستان های مجوزدار تحت نظارت موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال و کمیته فنی نهال ها دراستان ها فعالیت می کنند و این توان را دارند که همه نیاز کشور را به نهال استاندارد تامین کنند و از این نظر جای نگرانی نیست.
کاوند گفت: براساس گزارش های دریافتی برخی افراد فرصت طلب به ارزش بالای بعضی از گونه های گیاهی در کشور پی برده اند و در استان های مرزی به خصوص غرب کشور مواد گیاهی از جمله نهال به شکل غیرمجاز و از مبادی غیررسمی وارد می کنند که می تواند خطرهایی را برای صنعت باغداری داشته باشد.
وی افزود: به طور خاص نهال گردوی پیوندی در بازار از ارزش بالایی برخوردار است به همین جهت بعضی از افراد می توانند این شرایط را خوب تشخیص دهند و از کشورهای همجوار به خصوص از کشور ترکیه یا عراق اقدام به واردات گردوی پیوندی می کنند.
وی با بیان اینکه این نهال ها در همین کشورها تولید یا در کشور یونان تولید و از طریق ترکیه و عراق وارد ایران می شود، اظهار داشت: افراد فرصت طلب نهال های به ظاهر پیوندی را پایین تر از قیمت داخل عرضه می کنند و از این جهت جای نگرانی وجود دارد.
وی ادامه داد: واردات این نهال ها می تواند آلودگی های قرنطینه ای را به کشور منتقل کند.
معاون تحقیقات، کنترل و گواهی موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: همکاران ما در سازمان حفظ نباتات وظیفه ردیابی و مونیتورینگ آن ها را بر عهده دارند ولی ما به عنوان افرادی که در عرصه نظارت بر تولید نهال دستی در آتش از نزدیک داریم این اظهار نگرانی را می کنیم که این نهال ها می توانند آلودگی های قرنطینه ای را به کشور انتقال دهند و تهدیدی باشند هم برای صنعت باغبانی ما و هم برای باغات موجود وهم برای سایر گونه های گیاهی؛ چه جنگلی، چه مرتعی، چه زراعی و باغبانی باشند.
وی اضافه کرد: به همین منظور تامل و توجه بیشتر در مبادی ورودی و خروجی کشور را می طلبد و باید سیستم های گمرکات کار بیشتری کنند و سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز توجه بیشتری داشته باشند و همکاران ما هم در عرصه وجود دارند و این موضوع را اطلاع رسانی می کنند.
کاوند بیان داشت: همچنین نهال هایی که به عنوان گردوی پیوندی به باغداران فروخته می شود، درعرصه متوجه شدیم پیوندی نیستند بلکه با فوت و فن های افرادی که تبحر در این قسمت دارند بر روی بدنه این نهال ها در فصل رشد خراش هایی ایجاد می کنند که به ظاهر به پیوند بسیار شبیه است که تهدیدی برای باغات به حساب می آید.
وی ادامه داد: حتی اگر این مشکلات را نهال های وارداتی نداشته باشد ولی ممکن است آن رقمی که مد نظر هست نباشد و در آتیه سرمایه گذار را با مشکلاتی مواجه کند زیرا این نهال ها هیچ پشتوانه ای بر آن ها نیستند و هیچ مستندی ندارند و افرادی که از اینگونه نهال ها استفاده می کنند ممکن است در آینده با ضرر و زیان هنگفتی مواجه شوند و هیچ جایگاهی برای پیگیری این ها وجود ندارد.
وی اضافه کرد: حتی اگر ناظران ما در عرصه این ها را رصد کنند تنها کاری که می توانند توصیه کنند این است که این باغ با این شرایط باید معدوم شوند زیرا رقم مناسبی نیست و باید دوباره پیوند شود از این جهت توصیه می کنیم برای خرید نهال به جایگاه های عرضه نهال مجاز که تحت نظارت موسسه مراجعه و نهال هایی که گواهی بهداشت و شناسه دارند را خریداری و نهال ها را با فاکتور فروش دریافت کنند.
کاوند گفت: به خصوص در خرید نهال گردوی پیوندی با توجه به ارزشی که در کشور پیدا کرده، استفاده کننده ها و افراد متقاضی و نهال کار توجه بیشتری بکنند و پیشگیری کنند و خودشان را گرفتار موضوعاتی که می تواند بعدا هم از جهت سلامت و هم اصالت رقم برای آن ها تهدید ایجاد کند، پیشگیری کنند.
وی در خصوص تولید نهال گردوی پیوندی در نهالستان های مجاز کشور افزود: در کشور ما سالانه کمتر از 100 هزار اصله تولید می شوند که بیشتر ارقام جمال، دماوند، ژنوتیپ، ممتاز، چندلر، فرنکت و فرنور هستند.
این مسئول با بیان اینکه تولید این میزان نهال گردوی پیوندی نیاز باغداران کشور را تامین نمی کند، اظهار داشت: به همین جهت بعضی از افراد برای واردات غیرمجاز ترغیب می شوند ولی بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار است تا 3-2 سال آینده این عدد به 500-400 هزار نهال پیوندی برسد.
در کشور 357 نهالستان مجاز فعالیت می کنند.

خبرگزاری ايلنا
تولید آناناس گلخانه ای در چابهار
دولت در لایحه بودجه ۹۷ اعتبار ۳۵۰ میلیون دلاری برای تکمیل طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب با لوله در دشت سیستان پیشنهاد داده است.
به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رضا نجفی رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در فاز نخست از سال ۹۳ تا امسال ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب با لوله به دشت سیستان اختصاص یافت.
نجفی با بیان این که در این طرح حدود ۴۱۰۰ کیلومتر لوله گذاری صورت می گیرد، اظهار داشت: این طرح تا کنون ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۱۰ هزار هکتار آن آماده بهره برداری است.
وی افزود: برای طرح انتقال آب با لوله در دشت سیستان سالانه نزدیک به ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب از محل مخازن ذخیره چاه نیمه ها تخصیص یافته است.
نجفی ادامه داد: برای ۱۰ هزار هکتار اراضی آماده بهره برداری نیز سالانه حدود ۸۶ میلیون متر مکعب آب نیاز است.
وی تصریح کرد: با انتقال آب از طریق لوله به اراضی کشاورزی دشت سیستان، تلفات آب از ۷۰ درصد به کمتر از ۵ درصد کاهش می‌یابد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: با اجرای این طرح، برای نخستین بار مطالعات مربوط به اجرای سیستم آبیاری تحت فشار را آغاز کرده ایم.
وی پایداری کشت و تولید، بهره وری آب، جلوگیری از مهاجرت و استقرار جمعیت و اشتغالزایی را از جمله مزیت های اجرای این طرح در اراضی سیستان عنوان کرد.
نجفی در عین حال افزایش درآمد کشاورزان را از دیگر اهداف و مزیت های طرح انتقال آب با لوله در دشت سیستان دانست و اذعان داشت: درآمد کشاورزان در سیستان ۲ میلیون تومان در هر هکتار است که با اجرای این طرح و همچنین الگوی کشت پیش بینی می کنیم درآمد کشاورزان به حداقل ۱۵ میلیون تومان در هر هکتار برسد.
وی افزود: طرح انتقال آب با لوله در دشت سیستان یکی از مهمترین طرح های اقتصاد مقاومتی در کشور است که می تواند اشتغالزایی ایجاد کند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در مورد الگوی کشت در این اراضی کشاورزی نیز گفت: ما برای افزایش درآمد و اشتغال بهره برداران در این اراضی، کشت انگور یاقوتی حداقل در سطح ۱۵ هزار هکتار، گلخانه ۳ هزار هکتار، گیاهان دارویی مانند گل محمدی، خارشتر، بومادران و زعفران نزدیک به ۱۵ هزار هکتار، دانه های روغنی به ویژه گلرنگ که کم آب بر است حدود ۵۰۰ هکتار، گندم ۳ هزار هکتار و قصیل جو در سطح حداقل ۶ هزار هکتار را پیشنهاد داده‌ایم.
وی درباره طرح آبیاری تحت فشار در اراضی استان سیستان و بلوچستان نیز تصریح کرد: از سال ۹۳ تاکنون ۴۰ هزار هکتار برای سیستم آبیاری تحت فشار در زمین های کشاورزی این استان مطالعه انجام داده ایم که ۲۳ هزار هکتار آن تا امسال با مشارکت مردمی اجرا شده و این در حالی است که از آغاز این طرح در سال ۷۲ تا ۹۲ تنها ۱۸ هزار هکتار آبیاری تحت فشار در این استان عملیاتی شده بود.
نجفی در مورد طرح توسعه گلخانه ها در استان سیستان وبلوچستان نیز اظهار داشت: در حال حاضر سطح گلخانه های موجود این استان ۲۶۰ هکتار و میزان تولید سالانه ۵۵ هزار تن محصول شامل خیار، گوجه فرنگی، فلفل، بادمجان و توت فرنگی است.
وی میزان صادرات ماهانه گوجه فرنگی گلخانه ای این استان به روسیه را ۲۴۰ تن عنوان کرد.
نجفی ادامه داد: با توجه به این که استان سیستان و بلوچستان با محدودیت منابع آب و تبخیر زیاد روبرو است، ما برای شیرین کردن آب دریا و استفاده از آن در گلخانه ها برنامه داریم و در حال حاضر با مشارکت یک شرکت ایرانی و شرکت آلمانی برای ایجاد و تامین آب مورد نیاز گلخانه در سطح ۳ هزار هکتار در چابهار، کار احداث ایستگاه برداشت آب و استقرار دستگاه آب شیرین کن آغاز و تاکنون ۵ درصد کار با زیر ساخت های موجود، انجام شده است.
وی اضافه کرد: وزارت نیرو برای این گلخانه ۳ هزار هکتاری سالانه ۴۶ میلیون متر مکعب آب از دریای عمان را تخصیص داده است.
رییس سازمان سیستان و بلوچستان با بیان این که در پروژه شیرین کردن آب دریا برای مصرف گلخانه، پساب ها به دریا ریخته نمی شود، گفت: کل املاح گرفته شده از آب دریا به چند محصول از جمله نمک خوراکی، صنعتی و وسایل آرایشی تبدیل می‌شود.
وی افزود: برای ۳۰۰ هکتار از این گلخانه ها پنل های خورشیدی نصب می شود تا کل انرژی مورد نیاز ایستگاه های پمپاز و آب شیرین کن ها و گلخانه ها تامین شود.
نجفی در ادامه به پروژه احداث گلخانه ۳ هزار هکتاری دیگر اشاره کرد و اظهار داشت: در این پروژه خط انتقال آب از سد زیردان در شهر چابهار به ۳ هزار هکتار اراضی گلخانه ای ایجاد می‌شود.
وی افزود: ما پیگیر آن هستیم که برای آب مورد نیاز این سطح از گلخانه ها سالانه ۳۰ میلیون متر مکعب آب از وزارت نیرو تخصیص بگیریم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان پیش بینی کرد: کار احداث مجموع این دو پروژه گلخانه ای در سال ۹۷ به اتمام برسد و به تدریج زیر کشت برود.
وی اذعان داشت: تولید میوه های گرمسیری و بازارپسند مانند موز و آناناس در گلخانه ها برای صرفه جویی در آب و افزایش عملکرد مطرح است.
نجفی ادامه داد: ما کشت آناناس در گلخانه های جنوب استان را دنبال می کنیم و در اسفند ۹۵ حدود ۵ هزار هکتار اصله پاجوش آناناس از هند وارد و آنها را پرورش و تکثیر داده‌ایم.
وی در همین حال از انجام مذاکره با کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند قطر،عمان و امارات برای صادرات سبزیجات برگی و صیفی جات گلخانه ای و صادرات به آنها خبر داد.

توسعه کشاورزی شهری با محوریت گلخانه‌های کوچک مقیاس
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: توسعه کشاورزی شهری با محوریت گلخانه‌های کوچک مورد توجه بخش کشاورزی قرار گرفته است.
به گزارش ایلنا، محمدعلی‌طهماسبی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در آیین‌تجلیل‌از نمونه‌های بخش کشاورزی استان البرز در سال جاری که در موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور واقع در کرج برگزار شد، افزود: صرفه جویی بسیار بالای آب در گلخانه‌ها از مهمترین علل توجه به این بخش است .
وی ادامه داد: به تازگی وزارت جهاد کشاورزی ایجاد گلخانه‌های کوچک مقیاس به خاطر درآمد زیاد و صرفه جویی در مصرف آب به تصویب رسانده که تولید ارزان و انبوه را در پی دارد به طوریکه باید کوچک مقیاس ها زیاد شوند تا تولید در سطح اروپایی ولی قیمت ها چینی باشد.
وی با بیان اینکه شهرداری ها باید به دنبال سرمایه گذاری در ایجاد گلخانه های شهری بود، اظهار داشت: ایجاد این گلخانه ها موجب ایجاد اشتغال و تولید فراوان می‌شود.
وی این روند را کشاورزی شهری عنوان کرد که در دنیا به عنوان یک کسب و کار رونق گرفته است.
رشد تولید محصولات کشاورزی در پی تحقیقات
طهماسبی در ادامه به تاثیر دانش و تحقیقات در افزایش تولید کمی و کیفی محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: در سال ۹۲ تولید محصولات کشاورزی ۹۷ میلیون تن بوده که این عدد در سال ۹۵ به ۱۲۰ میلیون تن رسیده است و این در حالی است که میزان بارندگی ها از ۲۴۲ میلی متر بارندگی به ۲۰۷ میلی متر رسیده و بارش ها نیز از برف به باران های لحظه ای تغییر کرده است.
وی به برخی از ظرفیت های ایجاد شده در این بخش اشاره کرد و افزود: در طول ۶ سال گذشته ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار به بخش آب و خاک اختصاص یافته که ماحصل آن دراراضی سنتی ۷۰۰ هزار هکتار و در اراضی تجدید شده ۲۵۰ هزار هکتار آبیاری تحت فشار است.
وی با بیان اینکه در سال جاری نیز سه هزار میلیارد تومان اعتبار به آبیاری تحت فشار اختصاص یافته، ادامه داد: برای تسهیلات ارایه شده در این بخش ۸۵ درصد بخشودگی ارایه می شود که فقط با هدف صرفه جویی آب و بالارفتن بهره وری آب و محصول انجام می شود.
وی با بیان اینکه صنایع تبدیلی جزو طرح های اولویت دار وزارت خانه است و تسهیلات خوبی هم به آن اختصاص می دهند، تصریح کرد: گلخانه ها، صنایع تبدیلی و تکمیلی و انبارها که جزو تغییرکاربری ها نیستند، وزارت خانه برای آن ها بخشنامه کرده و برای سرمایه گذاری در آن مشکلی وجود ندارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به فعالیت مراکز تحقیقاتی کشاورزی ایران در البرز گفت: این استان ویترین کشاورزی در کشور است، یعنی هر اتفاقی در البرز بیفتد تاثیر خود را در استان های دیگر می گذارد.
وی ادامه داد: هنرمندی کشاورزان البرزی باعث شد که سرآمد تولید در کشور باشند.
طهماسبی اظهار داشت: وجود مراکز دانشگاهی، موسسات تحقیقاتی و پژوهشی، کشاورزان پیشرو و نخبه و وجود ارتباط در سطح ملی و بین المللی موجب شده که البرز ویترین کشاورزی کشور باشد.
وی گفت: کشاورزان استان البرز به دلیل پیشرو بودن در کارهای کشاورزی، نوآوری و به کارگیری فناوری ها در کشور تاثیرگذار هستند.
طهماسبی در ادامه با توصیه به کشاورزان حاضر در این آیین به بعضی از روش های مناسب باغداری اشاره کرد و یکی از این روش ها را گرده افشانی دانست و افزود: باغداران این استان باغ های خود را به عنوان پایلوت در این روش تولیدی و پرورشی قرار دهند زیرا استفاده از این روش حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش محصول از نظر کمی و کیفی در باغات و مزارع ایجاد می‌کند.
وی بیان داشت: ستاد گرده افشانی در وزارتخانه و ستادهای استانی تشکیل شده و از کشاورزان می خواهیم مزارعشان را پایلوت کنند و در موقع سمپاشی از محصولات دوست دار محیط زیست استفاده کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خطاب به کشاورزان گفت که دوران کشت های متراکم به خصوص در باغ ها سرآمده و پایه های جدیدی برای کشت بافتی تکثیر شده‌است و دیگر نباید انرژی و نیروی انسانی را برای کشت متراکم هدر داد.
وی همچنین استفاده از سایه بان را یکی از روش های مناسب برای بهره وری از آب و جلوگیری‌از خسارت به محصولات عنوان‌کرد و گفت: از محل تسهیلات گلخانه ای برای ایجاد سایه بان در تمام نقاط ایران وام می دهند که این سایه بان ها برای حلوگیری از خسارات تگرگ و همچنین استفاده از آب آن است که حداقل ۳۰ درصد صرفه جویی آب را در پی دارد.
دراین آیین از ۴۸ نمونه بخش کشاورزی استان البرز که ۵ نفر از آنان نمونه کشوری شده بودند، تجلیل شد.

رییس سازمان امور اراضی خبر داد:
اجرای طرح حدنگاری در ۱ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی/کاهش تغییر کاربری غیرمجاز اراضی
رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: سالیانه ۴ تا ۵ هزار هکتار از زمین های کشاورزی ایران به شکل مجاز یا غیرمجاز تغییر کاربری داده می شود.
به گزارش ایلنا، علیرضا اورنگی رییس سازمان امور اراضی کشور اظهار کرد: سالیانه ۴ تا ۵ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی ایران به شکل مجاز یا غیرمجاز تغییر کاربری داده می‌شود که از این میزان حدود ۴۰ درصد غیرمجاز و سایر مجاز هستند.
وی افزود: تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ۲ شکل است که یکی شامل مجاز و بنا به موارد ضروری با مجوزهای لازم انجام می شود و دیگری غیرمجاز می‌باشد که توسط افراد ناآگاه و یا سودجو و بدون اطلاع و هماهنگی های لازم صورت می‌گیرد.
رییس سازمان امور اراضی با بیان اینکه با گسترش گشت زنی ها و فرهنگ سازی بین مردم روند تغییر کاربری اراضی کشاورزی کشور به شکل غیرمجاز کاهش یافته است، تصریح کرد: امیدواریم روزی فرا برسد که دیگر شاهد تغییر کاربری اراضی کشاورزی و نابودی این دست زمین ها که از اهمیت بالایی برای کشور برخوردار هستند نباشیم.
اورنگی در ادامه با اشاره به اینکه طرح حدنگاری (کاداستر) اراضی کشاورزی باید در سطح چهار میلیون هکتار انجام شود،افزود: تاکنون یک میلون هکتار از این رقم به طور کامل اجرایی شده و سایر در دست اقدام است.
وی یادآور شد: با اجرای طرح کاداستر نوع کاربری و مالکیت اراضی اعم از دولتی و شخصی مشخص شده و اطلاعات مربوطه برای صدور سند به اداره ثبت اسناد ارسال می شوند.
رییس سازمان امور اراضی کشور همچنین در خصوص زمین درنظرگرفته شده برای ساخت میدان جدید میوه و تره بار قزوین که در اراضی کشاورزی است،گفت: نظر ما در این خصوص همان نظر سازمان جهاد کشاورزی این استان می باشد.
وی عنوان کرد: با وجود آنکه قانون گذار در شرایط استثنایی و بنا بر ضرورت برای اجرای طرح های اقتصادی در اراضی کشاورزی اجازه داده اما تاکید و اصرار ما بر این است که این گونه طرح ها در زمین هایی که کمتر قابلیت کشت دارند، به اجرا درآورده شود.

کارشناس هواشناسی استان خبرداد:
سیستان و بلوچستان کم بارش‌ترین استان کشور در سالجاری
رئیس گروه پیش‌بینی و پیش‌آگاهی جوی اداره کل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان گفت: این استان کم بارش‌ترین استان کشور در سالجاری است.
به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ملاشاهی با اعلام این خبر اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان کم بارش‌ترین استان کشور است. از مهرماه امسال تاکنون در سیستان و بلوچستان 3 و 4 دهم میلیمتر باران باریده است که کاهش 91 درصدی نسبت به بلند مدت را نشان می دهد.
وی گفت: روز گذشته از ایستگاه باران سنجی چاه رحمان از توابع نصرت آباد ، 2 و نیم میلیمتر بارش باران و برف گزارش شد.
ملاشاهی افزود: بارش باران از روز گذشته در شهرستان هامون 2 دهم میلی متر، نصرت آباد 6 دهم میلی متر و در شهرستان‌های زابل و زاهدان نیز به صورت خفیف و پراکنده بوده است.

مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي:
60 تن زعفران از کشاورزان خريداري شده است
خبرگزاري آريا- مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران از خريد توافقي 60 تن زعفران به ارزش 120 ميليارد تومان از کشاورزان خبر داد.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا، علي اوسط هاشمي با اشاره به اينکه خريد توافقي زعفران تا زماني که بازار اين محصول ارزشمند به تعادل برسد ادامه دارد، افزود: هر مثقال زعفران در خريد توافقي 4200 تا 4700 تومان بود که هم اکنون با قيمت 5300 تومان خريداري مي شود.
وي گفت: حضور سازمان مرکزي تعاون روستايي در بازار زعفران سبب شد قيمت زعفران در بازار افزايش يابد و زمينه خريد نقدي از کشاورزان نيز فراهم شود.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران تصريح کرد: اجراي طرح خريد توافقي زعفران سبب شد تا نقش سود جويان در بازار زعفران پايان يابد و دست آنان از دلالي اين محصول ارزشمند کوتاه شود.
هاشمي در باره چگونگي پرداخت مابقي طلب کشاورزان گفت: تاکنون 85 ميليارد تومان به کشاورزان پرداخت شده و مابقي طلب که معادل 35 ميليارد تومان است نيز تا اسفند ماه پرداخت خواهد شد.
وي افزود: سردخانه هاي مجهز و استاندارد براي دپوي زعفران هاي خريداري شده وجود دارد تا کيفيت محصول کاملاً حفظ شود و براي صادرات به بازارهاي جهاني در شرايط استاندارد باقي بماند.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران گفت: با انبار محصول زعفران که به صورت توافقي خريداري شده است قيمت زعفران را در بازارهاي جهاني مديريت خواهيم کرد.
هاشمي افزود: اعتقاد داريم تا زماني که بازار داخل و خارجي زعفران به تعادل نرسد خريد توافقي و انبار اين محصول را ادامه دهيم.
وي همچنين با اشاره به رويدادهاي اخير در باره تعيين تعرفه 33 درصدي براي محصول زعفران ايران از سوي برخي کشورهايي که از مشتريان اين محصول هستند گفت: براي مديريت بازار زعفران با سفراي ايران در کشورهاي اروپايي و مسئولان سازمان توسعه تجارت مذاکره کرديم تا مطالعات دقيقي براي بازاريابي و پيداکردن تجار و خريداران واقعي انجام دهند.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران افزود: براي صادرات محصول زعفران طرح شرکت با کشورهاي اروپايي را ارائه کرديم و شراکت را مبناي اصلي تجارت با اين کشورها قرار مي دهيم تا از سود و ارزش واقعي اين محصول بهره مند شويم.
هاشمي با انتقاد از آنچه که تاکنون در صادرات زعفران روي داده است تصريح کرد: صادرات زعفران از ابتدا تاکنون نوعي حراج کردن محصولي است که گردش مالي آن در بازارهاي جهاني 8 ميليارد دلار است.
وي گفت: براساس برنامه ريزي هاي انجام شده صادرات خام و فله اي زعفران پس از توسعه صنايع تبديلي و تکميلي متوقف خواهد شد.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران افزود: متاسفانه اقدام خاصي براي ارتقاي شرايط صادرات زعفران انجام نشده است و به صادرات فله اي و برند سازي هاي خرد محدود شده ايم.
هاشمي همچنين از انجام مذاکرات با تجار اسپانيايي خبر داد و گفت: براي مديريت بازارهاي جهاني از مسئولان وزارت امور خارجه کمک گرفتيم و با کشورهايي که در بازارهاي زعفران نقش ما را کوچک شمارند تقابل مي کنيم
وي بر فرآوري و توسعه صنايع تبديلي و تکميلي بويژه در بخش دارو،درمان و صنايع بهداشتي تاکيد کرد و افزود: کارشناسان وزارت جهاد کشاورزي کارخانه مجهزي را درتربت حيدريه شناسايي کردند که بزودي وارد چرخه فرآوري محصول زعفران مي شود و شاهد توليد ارزش افزوده خواهيم بود.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران گفت: ميوه شب عيد از اسفندماه تا هفدهم فروردين در ميادين ميوه و تره بار توزيع خواهد شد.
هاشمي در ادامه با اشاره به اينکه تاکنون 20 هزار تن سيب درختي خريداري و ذخيره سازي شده است، افزود: براي تأمين نياز بازار شب عيد 60 هزار تن سيب و پرتقال هدف گذاري شده است که همچنان در حال خريد ميوه مورد نياز هستيم.
وي گفت: براساس برنامه ريزي هاي انجام شده حمل ميوه هاي شب عيد به استان هاي کشور حداکثر تا دهم بهمن ماه انجام مي شود.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران افزود: امسال ميزان توليد و برداشت ميوه به ويژه سيب و پرتقال درحد مطلوب است و اصلاً نيازي به واردات براي تأمين نياز شب عيد نيست.
هاشمي گفت: بازار ميوه داخل اشباع و توليد داخلي کافي است.
وي افزود: براساس برآوردهاي انجام شده براي تأمين نياز بازار شب عيد 40 هزار تن پرتقال بايد خريداري شود که از اين ميزان 10 هزار و 700 تن از پرتقال جنوب تأمين مي شود.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران گفت: تمام سردخانه هاي مناسب براي ذخيره سازي ميوه شب عيد تجهيز شده و با استفاده از تجارب سال هاي گذشته شبکه حمل و توزيع مناسبي تدارک ديده شده است.

مدير جهاد کشاورزي مياندورود :
پرداخت تسهيلات دو ميلياردي به کلزاکاران مياندورودي
 مدير جهاد کشاورزي مياندورود از پرداخت دو ميليارد و 500 ميليون ريالي تسهيلات سرمايه در گردش به کلزاکاران اين شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگارآريادفترمازندران درمياندرود، سيد شبر موسوي از پرداخت دو ميليارد و 500 ميليون ريال تسهيلات سرمايه در گردش به کلزاکاران شهرستان مياندورود خبر داد.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان مياندورود ادامه داد: تاکنون به 23 کلزاکار اين شهرستان در سطح 83 هکتار، دو ميليارد و 500 ميليون ريال تسهيلات سرمايه در گردش پرداخت شده که با توجه به تعداد معرفي شدگان، تسهيلات به افراد بيشتري پرداخت خواهد شد.
موسوي افزود: 53 کلزاکار مياندورودي درسطح 263 هکتار براي دريافت هفت ميليارد و 890 ميليون ريال از اين تسهيلات به بانک عامل معرفي شدند.
وي با بيان اينکه امسال سطح ابلاغي کلزا در اين شهرستان، سه هزار هکتار است، تصريح کرد: با توجه به تلاش و ترويج کارشناسان پهنه و برگزاري دوره هاي آموزشي براي کشاورزان کلزاکار، سطح قرارداد کشت کلزا در اين شهرستان به سه هزار و 125 هکتارافزايش يافته ودر حال حاضر سطح سبز اين محصول 3 هزار و 45 هکتار است.

خبرگزاریآريا
مدير جهاد کشاورزي بابل :
کشف دو تن سموم تقلبي در بابل
مدير جهاد کشاورزي بابل از کشف دو تن سم تقلبي و پلمپ دو فروشگاه غير مجاز مجاز در اين شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگارآريادفترمازندران درشهرستان بابل، سيد احمد طاهري گفت: در 100 روز نخست نيمه دوم امسال، 165 مورد بازديد مشترک و مستمر توسط نمايندگان مديريت جهاد کشاورزي و ساير دستگاههاي مرتبط در شهرستان بابل از فروشگاههاي سموم دفع آفات نباتي و کود شيميايي اين شهرستان انجام شد.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان بابل ادامه داد: دراين بازديدها دو هزار و 400 کيلوگرم سم تقلبي کشف و دو فروشگاه غير مجازسموم دراين شهرستان پلمپ شد.
وي اظهار کرد: 85 مورد اخطار کتبي به فروشگاه هاي غير مجاز سموم و 22 نفر از فروشندگان غيرمجاز به اتحاديه و اماکن جهت برخورد قانوني معرفي شدند.
طاهري هدف از بازديدهاي مشترک را بررسي مجوزهاي فروشگاه، جلوگيري از توزيع سموم قاچاق و تقلبي، تاريخ گذشته، بدون مجوز، حضورمسئول فني در فروشگاه و نحوه نگهداري سموم با رعايت استانداردهاي لازم در فروشگاه اعلام کرد.
اين مسوول تشکيل دو مورد جلسه کارگروه طرح ساماندهي فروشندگان سموم و معرفي 43 نفر از فروشندگان براي دريافت يا تمديد مجوز سم فروشي را از ديگر فعاليت هاي اين کارگروه در 100 روز نخست نيمه دوم امسال عنوان کرد.

سرپرست مديريت جهاد کشاورزي سيمرغ :
اجراي آبياري قطر ه اي در 3000 هکتار از باغات و مزارع توت فرنگي سيمرغ
خبرگزاري آريا- سرپرست مديريت جهاد کشاورزي سيمرغ از اجراي سيستم آبياري قطر ه اي تحت فشار در سه هزار و 50 هکتار از باغات و مزارع توت فرنگي اين شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگارآريادفترمازندران درشهرستان سيمرغ، رجب فلاح اظهار کرد: تاکنون سه هزار و 50 هکتار از باغات و مزارع توت فرنگي شهرستان سيمرغ، تحت پوشش سيستم آبياري قطره اي قرار گرفته است.
وي با تاکيد بر مديريت آبياري در افزايش بهره وري مصرف آب در بخش کشاورزي، افزود: تاکنون يک هزار و 550 هکتاراز باغات و مزارع توت فرنگي اين شهرستان با استفاده از تسهيلات بانکي و بلاعوض و يک هزار و 500 هکتار به صورت خود اجرايي مجهز به سيستم آبياري تحت فشار شده است.
سرپرست مديريت جهاد کشاورزي شهرستان سيمرغ صرفه‌جويي و جلوگيري از اتلاف آب و انرژي در بخش کشاورزي، کاهش مصرف نيروي انساني، جلوگيري از رويش علف ‌هاي هرز و افزايش محصول را از مزاياي آبياري قطره‌اي عنوان کرد.
فلاح گفت: امسال طرح سيستم آبياري تحت فشار در 55 هکتار از باغات اين شهرستان در حال اجرا است.

مدير جهاد کشاورزي مياندورود :
احداث گلخانه هيدروپونيک فيساليس در مياندورود
مدير جهاد کشاورزي مياندورود از احداث گلخانه هيدروپونيک گياه دارويي فيساليس در سه هزار متر مربع در اين شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگارآريادفترمازندران درمياندرود، سيد شبر موسوي در بازديد از گلخانه هيدروپونيک فيساليس شهرستان مياندورود گفت: اين گلخانه به مساحت سه هزار مترمربع در سال 90 در روستاي چوکلا اين شهرستان احداث و در زمينه توليد محصول سالم فعاليت داشته که امسال به کشت گياه دارويي فيساليس اختصاص يافته است.
وي درباره کشت هيدروپونيک گفت: روش کشت بدون خاک يا هيدروپونيک، جايگزين کشاورزي با خاک است و ضمن مصرف آب کمتر، محصولات کشاورزي با کيفيت و با سلامت بالاتر توليد مي شود.
موسوي ادامه داد: در کشت بدون خاک، ريشه گياه و گل در موادي از جمله «پرليت» قرار مي گيرد و محلول غذايي تهيه شده توسط فرد متخصص به اين بستر رسانده و تغذيه گياه از اين طريق اتفاق مي افتد.
اين مسوول تصريح کرد: امکان توليد محصول در اراضي و مکان هاي غيرقابل کشت، کاهش آفات و بيماري ها، توليد محصول سالم، افزايش کيفيت محصول به ميزان چند برابر و توليد خارج از فصل محصول از ديگر مزاياي کشت هيدروپونيک است.
وي خاطرنشان کرد: هزينه اوليه احداث گلخانه هيدروپونيک کمي بالا است، اما با توجه به ميزان بازدهي بيشتر و ضايعات کمتر محصول، در بلند مدت بسيار به‌ صرفه‌ تر از گلخانه‌هاي معمولي خواهد بود.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان مياندورود اظهارکرد: محصولات متعددي از جمله، کاهو، توت فرنگي، خيار، فلفل و گوجه فرنگي و گل رُز با روش هيدروپونيک توليد مي شود.

مدير جهاد کشاورزي نيشابور خبر داد:
سبزي نيشابور داراي برند جهاني است
خبرگزاري آريا- سبزيجات نيشابور با سالم ترين آب آبياري شده وبا صادرات سبزي خشک به کشور هاي ديگرداراي برند جهاني است .
معاون سازمان و مدير جهاد کشاورزي نيشابوردر نشست خبري خود با خبرنگاران نيشابوراظهارکرد: کشاورزان خرده مالکي که به صورت تجميع و گروهي در يک منبع آبي اقدام به اجراي پروژه کنند، دولت با اختصاص 85 درصد وام بلاعوض وپرداخت 15 درصد توسط بهره برداران مي توانند اجراي پروژه‌هاي آبياري تحت فشاررا انجام دهند.
محمدعلي فرهمند راد افزود: متقاضيان با ارائه مدارک مالکيت ملک، پروانه چاه، توافق‌نامه مکتوب خرده مالکان و نقشه توافقي محل اقدام کنند.
فرهمند راد يادآورشد: ايجاد امنيت غذايي وظيفه جهاد است وما در توليد نقش اساسي داريم ولي بايد در کاهش ضايعات وهمچنين تغيير رژيم غذايي مردم فرهنگ سازي کنيم .
اين مقام مسئول تاکيدکرد: سه سال است که جهاد کشاورزي نيشابور در رتبه بندي شاخص هاي بهره وري رتبه اول را در استان داريم وامسال نيز داراي 36 توليد کننده نمونه در شهرستان هستيم که 13 توليد کننده نمونه رتبه برتر استان را کسب کرده و2 توليد کننده نمونه ما رتبه برتر کشور را ازآن خود کرده اند.
مدير جهاد کشاورزي نيشابوربيان داشت : سبزيجات نيشابور با سالم ترين آب کشاورزي آبياري شده وبا صادرات آن در سطح کشور و سبزي خشک به خارج از کشورداراي برند جهاني است .
معاون سازمان و مدير جهاد کشاورزي نيشابورتصريح کرد: نيشابور رکورد دار توليد 8تن گندم آبي در هکتار، توليد 190تن چغندر قنددر هکتار، توليد 110تن ذرت در هکتار، توليد 140تن گوجه فرنگي در هکتارو... است که در سطح استان کم نظير است.

فعاليت افزون بر هزار واحد گلخانه در خاش
خبرگزاري آريا - زاهدان - ايرنا - مدير اداره جهاد کشاورزي خاش سيستان و بلوچستان گفت: هزار و 200 واحد گلخانه با توليد سالانه افزون بر 15 هزار تن انواع محصولات گلخانه اي در اين شهرستان فعال است.
امان الله طوقي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: محصولات گلخانه اي خاش شامل خيار، گوجه، توت فرنگي و غيره است که به بازار مصرف داخل و خارج از کشور عرضه مي شود.
وي با تاکيد بر اينکه براي نخستين بار توليد محصول توت فرنگي در 2 واحد گلخانه اي خاش شروع شده است افزود: محصول توت فرنگي در چهار فصل از سال توليد و از هر واحد 200 تا 300 تن محصول برداشت مي شود.
وي يادآور شد: از مجموع توليد 15 هزار تن انواع محصولات گلخانه اي در خاش 10 هزار و 500 تن مربوط به گوجه فرنگي است.
وي ادامه داد: کشت گلخانه اي طي 10 سال گذشته در خاش رونق يافته است
مدير جهاد کشاورزي خاش به ايرنا گفت: بخشي از محصول گوجه فرنگي گلخانه اي اين شهرستان به کشورهاي روسيه، قزاقستان، ترکمنستان، پاکستان، افغانستان و کشورهاي حوزه خليج فارس صادر مي شود.
طوقي اظهار داشت: پارسال هزار و 500 تن گوجه فرنگي گلخانه اي در شهرستان خاش به کشورهاي خارجي صادر شده است.
به گزارش ايرنا به دليل فراهم بودن شرايط مناسب آب و هوايي بطور تقريبي در تمامي طول سال در شهرستان خاش محصولات گلخانه اي توليد مي شود که اين مساله سبب شده براي بيش از يکصد هزار نفر که عمدتا دانش آموختگان رشته کشاورزي هستند به صورت مستقيم اشتغال ايجاد کند.

خبرگزاری ايسنا
تولید سالانه 55 هزار تن محصولات گلخانه‌ای در سیستان و بلوچستان
‌رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر سطح گلخانه های موجود استان ۲۶۰ هکتار و میزان تولید سالانه ۵۵ هزار تن محصول شامل خیار، گوجه فرنگی، فلفل، بادمجان و توت فرنگی است.
‌به گزارش ایسنا- ‌رضا نجفی در کارگروه کشاورزی استان بیان کرد: میزان صادرات ماهانه گوجه فرنگی گلخانه‌ای استان به روسیه ۲۴۰ تن است.
وی ادامه داد: 60 درصد محصولات گلخانه‌ای استان را خیار، 25 درصد را گوجه فرنگی و بقیه فلفل دلمه‌ای، بادمجان، توت فرنگی و سبزیجات برگی تشکیل می دهد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: گلخانه‌های استان زمینه اشتغال 2 هزار و 520 نفر به طور مستقیم و هزار و 300 نفر به صورت غیر مستقیم را فراهم کرده است.
نجفی درباره طرح آبیاری تحت فشار در اراضی استان سیستان و بلوچستان نیز اظهار کرد: از سال ۹۳ تاکنون ۴۰ هزار هکتار برای سیستم آبیاری تحت فشار در زمین های کشاورزی این استان مطالعه انجام داده ایم که ۲۳ هزار هکتار آن تا امسال با مشارکت مردمی اجرا شده و این در حالی است که از آغاز این طرح در سال ۷۲ تا ۹۲ تنها ۱۸ هزار هکتار آبیاری تحت فشار در این استان عملیاتی شده بود.
وی خاطرنشان کرد: در فاز نخست از سال ۹۳ تا امسال ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب با لوله به دشت سیستان اختصاص یافت.
رضا نجفی با بیان این که در این طرح حدود ۴۱۰۰ کیلومتر لوله گذاری صورت می‌گیرد، گفت: این طرح تا کنون ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۱۰ هزار هکتار آن آماده بهره‌برداری است.

ایستاده کردن باغات انگور؛ راهکاری برای افزایش بهره‌وری
مدیر تعاون روستایی استان زنجان گفت: ایستاده کردن باغات انگور، راهکاری برای افزایش بهره‌وری است.
«محمود نوری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه در حوزه کشاورزی باید به دنبال افزایش بهره‌وری بود، افزود: یکی از این روش‌ها، ایستاده کردن باغات انگور است که این اقدام باعث می‌شود، سطح کمی و کیفی محصول تولیدی ارتقا یابد.
وی با یادآوری این که زنجان از جمله استان‌های مهم تولیدکننده محصول انگور در سطح کشور بوده و این استان از نظر سطح و تولید انگور جزو هشت استان نخست کشور به‌شمار می‌رود، تصریح کرد: علاوه بر افزایش بهره‌وری و ارتقای سطح کمی و کیفی محصول تولید شده، ایستاده کردن باغات انگور در جلوگیری از شیوع بیماری سفیدک بسیار مؤثر است.
این مسئول در ادامه با بیان اینکه استان زنجان در زمینه تولید کشمش جزو رتبه‌های برتر کشوری بوده و سالانه به‌طور متوسط ۳۰ هزار تن کشمش در استان تولید می‌شود، اظهار کرد: در استان زنجان ۱۱ هزار تاک‌دار در ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار تاکستان مشغول فعالیت هستند.
مدیر تعاون روستایی استان زنجان با یادآوری اینکه تاکنون ۶۰ درصد از مجموع پرداختی یارانه کشمش به تاکداران استان پرداخت‌ شده و این یارانه برای 8070 تاک‌داری که در سامانه ثبت‌نام کردند پرداخت می‌شود، خاطرنشان کرد: طی سال گذشته ۲۲۰ هزار تن انگور تولید شد که ۱۱۴ هزارتن آن به کشمش اختصاص یافت.

خشکسالی در انتظار لرستان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: براساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی و پژوهشکده هواشناسی که در سطح کشور انجام شده، در سال آبی جاری میزان بارش‌ها نسبت به نرمال کمتر است.
دکتر رضا میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: ایران به لحاظ قرارگیری بر روی کمربند خشک دنیا از لحاظ جغرافیایی، اقلیمی و هیدرولوژیکی کم‌آب است.
وی ادامه داد: 80 درصد مساحت ایران دارای اقلیم خشک، نیمه‌خشک و فراخشک است. طی سال‌های اخیر تاکنون، در دنیا تغییر اقلیم صورت گرفته که کشورمان نیز از این مساله مستثنی نیست.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: متاسفانه امسال بارندگی‌ها نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است.
وی اضافه کرد: براساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی و پژوهشکده هواشناسی که در سطح کشور انجام شده، در سال آبی جاری میزان بارش‌ها نسبت به نرمال کمتر است. شواهد حاکی از آن است که در ماه‌های باقی مانده امسال، بارندگی‌ها کمتر است و به احتمال زیاد امسال خشکسالی را در اکثر نقاط کشور ازجمله لرستان را شاهد خواهیم بود.

برای اولین بار در کشور
گیاه دارویی"فیسالیس" در زرندیه کشت و تولید شد
مجری طرح استانی گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: برای نخستین بار در کشور گیاه دارویی "فیسالیس" یا (عروسک پشت پرده) با سطح وسیعی در شهرستان زرندیه کشت و تولید شد.
احمد اسدی در گفت ‌ وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، از کشت این گیاه دارویی به عنوان یک کشت مستعد و درآمدزا یاد کرد و افزود: این گیاه در سطح 20 هکتار در شهرستان زرندیه به دلیل برخورداری از شرایط اقلیمی و آب ‌ و هوایی مساعد این گیاه به طور آزمایشی و برای اولین بار توسط یک بهره بردار کشت و با موفقیت تولید شد.
وی بیان کرد: کشت این گیاه به عنوان پایلوت در این شهرستان صورت گرفت که با نظارت و ارائه آموزش های ترویجی از سوی کارشناسان جهادکشاورزی زرندیه کشت شد و خوشبختانه با بررسی ‌ های بعمل آمده به دلیل تناسب اقلیمی که امکان کشت این گیاه در فضای باز وجود داشت و طولانی بودن دوره گرما در سال جاری و دیررس بودن سرما این کشت انجام و برداشت شد.
این مقام مسئول در جهادکشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: به دلیل خاصیت دارویی بودن این گیاه اثرات بسیار خوبی دارد و در مناطق مختلف کشور به صورت گلخانه ‌ ای و در سطح بسیار محدودی کشت می شود اما در زرندیه برای اولین بار در سطح کشور و فضای باز کشت شد و عملکرد برداشت بسیار بالایی داشت.
وی به فواید این گیاه دارویی نیز اشاره کرد و گفت: این گیاه برای تقویت و افزایش ایمنی بدن و جلوگیری از وقوع سرطان ‌ های مختلف در سطح دنیا کاربرد بالایی داشته و اثر درمانی مثبتی دارد.
اسدی افزود: گیاه دارویی"فیسالیس" در شهرستان زرندیه به دلیل اینکه به صورت ارگانیک و بدون استفاده از کود و سموم شیمیایی تولید شده‌است متقاضیان بسیاری از کشورهای مختلف دارد و در داخل کشور نیز میزان تقاضای آن بالاست.
وی در خصوص توسعه کشت این گیاه دارویی در سایر نقاط استان نیز گفت: این گیاه به صورت گیاه چندساله در گلخانه ها کشت می ‌ شود اما در فضای باز به صورت بازه زمانی یک ساله کشت می ‌ شود اما برنامه داریم کشت این گیاه دارویی را با توجه به محدودیت در منابع آبی در گلخانه های استان توسعه دهیم.
معاون مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی با اشاره به کشت گیاه کدوی پوست کاغذی در سطح 20 هکتار از اراضی خمین و نیز کشت زیره اظهار کرد: استان مرکزی در گشت این نوع گیاهان قدمت بالایی در سطح کشور دارد و در خصوص کشت گیاه فیسالیس نیز برنامه ‌ های توسعه ‌ ای در نظر داریم.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اشکذر با اشاره به ضرورت استفاده بهینه از منابع آبی با پرورش ماهی در استخرهای دو منظوره کشاورزی، گفت: استخرهای دو منظوره کشاورزی نقش مهمی در رفع نیازهای زیستی گیاهان ایفا می‌کند.
به گزارش ایسنا، «عباس بشارتی» با اشاره به این‌که پرورش ماهی در استخر دو منظوره کشاورزی یکی از روش‌های استفاده بهینه از منابع آبی است، اظهار کرد: به ازای هر تن غذای داده شده به ماهی 300 کیلو گرم در مصرف کودهای شیمیایی صرفه جویی می‌شود .
وی افزود: این روش موجب غنی‌سازی آب کشاورزی و افزایش محصولات زراعی و باغی خواهد شد و به نفع کشاورزان خواهد بود

خبرگزاری مهر
رئیس سازمان امور اراضی کشور:
۴ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور نقشه برداری شده است
قزوین- رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: برای حل مشکلات حقوقی مردم و دولت و سند دار شدن اراضی در اجرای طرح کاداستر تاکنون ۴ میلیون هکتار از اراضی کشور نقشه برداری شده است.
علیرضا اورنگی در سفر به قزوین برای بازدید از زمینهای اختصاص یافته به میدان میوه و تره بار و بررسی وضعیت تغییر کاربری اراضی کشاورزی استان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: تنها راه شفاف سازی در معاملات، پیشگیری از فساد و تخلفات و سوء استفاده از اراضی، اجرای طرح کاداستر است.
وی بیان کرد: طرح تعیین تکلیف و رفع اختلافات حقوقی و ایجاد بانک اطلاعات مکانی اراضی کشاورزی و تدوین الگوی کشت از دیگر مزایای اجرای طرح کاداستر است.
اجرای کاداستر در یک میلیون هکتار اراضی
اورنگی تصریح کرد: طرح پایش، تعیین کاربری و سنددار کردن زمین های کشاورزی در مدت پنج سال در سطح کشور انجام می شود و تولید اطلاعات و آمار و ایجاد بانک‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی در جهت ارائه خدمات، تحقق اهداف دولت الکترونیکی در بخش کشاورزی، پاسخ به استعلام‌ دستگاه‌های ذیربط و مردم با سرعت و دقت بالا، تعیین مرزها و گپ در نقشه‌ها و اجرای مقررات، شفاف‌سازی در وصول مطالبات دولت در اراضی از دیگر مزیتهای اجرای طرح کاداستر در اراضی کشاورزی است.
وی یادآورشد: امکان ساماندهی و مدیریت بر زمین‌های کشاورزی از نظر وضعیت کاربری، نوع مالکیت، میزان ملک، وضعیت بهره‌برداری و ارائه تسهیلات بهتر و سریع‌تر به کشاورزان و رفع تعارض و تداخلات دولت و مردم و نیز مردم با یکدیگر و شفاف ‌سازی و تثبیت مالکیت اراضی را هم می توان از دیگر مزایای اجرای این طرح برشمرد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور اظهارداشت: از مجموع بیست میلیون هکتار اراضی کشاورزی، در حدود ۴ میلیون هکتار آن عملیات عکس برداری و نقشه برداری انجام شده و کاداستر واقعی در یک میلیون هکتار تکمیل شده و به پایان رسیده است.
زمینهای بلااستفاده صنعتی بازپس گرفته می شود
اورنگی در خصوص بازپس گیری اراضی واگذار شده به بخش صنعت برای اجرای طرح های تولیدی هم گفت: خوشبختانه به دلیل حساسیت موضوع، اصلاح قانون ۳۳ به ما اجازه می دهد تا عوامل نظارتی بررسی کنند اگر متقاضیان نتوانستند وظیفه خود را انجام دهند و طرح های تولیدی خود را انجام دهند، نسبت به فسخ قرارداد و گرفتن زمین و خلع ید اقدام می شود.
وی بیان کرد: تاکنون در ۳۶۰ هزار هکتار زمین واگذار شده کارهای نظارتی صورت گرفته و بخشی که مشکل داشتند بازگرفته شده و حدود ۱۰۰ هزار هکتار بازپس گیری شده است.
رئیس سازمان امور اراضی کشور یادآورشد: آمایش سرزمین بسیار مهم است و چون عضوی از کارگروه آمایش هستیم باید با جرات اذعان کرد کمتر به برنامه های آمایشی توجه می شود.
وی در خصوص اجرای طرح ویلاسازی و دوری از زندگی آپارتمان نشینی در برخی نقاط کشور اظهارداشت: در این راستا دولت مصوبه ای داشته برای ایجاد دهکده های گردشگری و موافقت کرده که ماموریت به شورای عالی معماری و شهرسازی داده شود لذا باید زمینهایی که این استعداد را دارند تا به باغ ویلا و خانه های ویلایی تبدیل شوند شناسایی شود.
اورنگی در خصوص ایجاد بارانداز در استان قزوین هم اظهارداشت: زمین بارانداز کشاورزی در زمین درجه یک کشاورزی پیشنهاد شده که تنش ایجاد کرده و نظر همکاران جهاد کشاورزی استان را تایید می کنیم، هرجا قانون اجازه داده برای فعالیت اقتصادی و تغییر کاربری است باید سراغ اراضی کم بازده و غیرکشاورزی است و تصمیم با استان است.
رئیس سازمان امور اراضی کشور در پاسخ به این سوال که زمینهای هفت سنگان تنش هایی داشته است در این زمینه چه خواهید کرد گفت: موضع ما در مسیر قانون محکم است و تغییر نمی کند و با کمک همکاران قضایی استان و کشور که تاکنون هم هماهنگی بسیار خوب بوده بویژه در هفت سنگان با قاطعیت نظر ما اعمال می شود و اگر ساخته شود غیر مجاز است.

روزانه ۵ هزار هکتار از اراضی تغییر کاربری داده می شود
وی در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی تصریح کرد: تغییر اراضی کاربری بخشی ضروری و مجاز است و برخی غیرمجاز که محاسبات نشان میدهد سالانه ۴ تا ۵ هزار هکتار تغییر کاربری مجاز و غیرمجاز داریم.
اورنگی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط بهتر شده و با گشت زنی ها و اطلاع رسانی مناسب، مسیر قانونی بخوبی طی می شود اما می توان گفت ۴۰ درصد کاربری اراضی کشاورزی غیرمجاز است که این میزان گاهی ناشی از بی اطلاعی و گاهی ناشی از سوء استفاده افراد است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان:
۸۷ درصد آب در استان سمنان صرف کشاورزی می شود
گرمسار - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه به دنبال توسعه کشت محصولات با نیاز آبی کم هستیم، گفت: ۸۷ درصد آب در استان صرف کشاورزی می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن میرعماد عصر دوشنبه در پایان نشست بررسی مشکلات روستاهای گرمسار در جمع خبرنگاران ضمن بیان اینکه الگوی کشت اولیه استان سمنان تدوین‌شده و با هماهنگی مدیران جهاد و فرمانداران به‌زودی به مرحله اجرا می‌رسد، ابراز داشت: با توجه به اینکه تدوین الگوی کشت ملی پروسه ای زمان‌بر خواهد بود لذا برای اثربخشی بیشتر توسعه کشت محصولات با نیاز آبی کم نظیر پسته در برنامه‌های طرح الگوی کشت از سوی جهاد کشاورزی سمنان در دستور کار قرار دارد.
وی مدیریت مصرف آب را یکی از برنامه‌های اصلی جهاد کشاورزی سمنان برشمرد و افزود: با توجه به اینکه ۸۷ درصد از آب استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود لذا دیگر نمی توان به کشت های پر آب نظیر هندوانه و خربزه شهرهای کویری روی آورد و اصلاح الگوی کشت امروز یک ضرورت انکار ناپذیر قلمداد می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه بهره‌برداران بر محدودیت منابع آبی به‌خوبی واقف هستند، ابراز داشت: سطح زیر کشت خربزه و هندوانه طی سنوات اخیر از ۱۳ هزار هکتار به بالغ‌بر شش هزار هکتار کاهش پیداکرده است و کشاورزان این منطقه ۸۰ درصد کشت این محصول را به صورت گلخانه‌ای انجام می‌دهند.
میرعماد بابیان اینکه ۹۵ درصد پروژه‌های کشاورزی توسط مردم و بخش خصوصی انجام می‌شود، تصریح کرد: توسعه کشت گلخانه‌ای در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد چراکه این روش علاوه بر کاهش میزان مصرف آب با زودرس کردن محصولات باعث افزایش تولید تا میزان ۳۰ درصد نیز می شود.
وی بابیان اینکه گرمسار ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه کشت گل و گیاه دارد، افزود: در ارائه تسهیلات به کشت محصولات گلخانه‌ای محدودیتی وجود ندارد لذا به منظور حمایت از اشتغال پایدار روستایی تسهیلات مناسب از محل صندوق توسعه ملی ارائه می‌شود.

معاون وزیر کشاورزی مطرح کرد:
صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی/سهم زعفران ۸۰ درصد است
فردیس - معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی میزان صادرات گیاهان دارویی را ۴۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: ۸۰ درصد آن مربوط به زعفران است.
به گزارش خبرنگار مهر، اسکندر زند پیش از ظهر دوشنبه در نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی و وضعیت تولید و صادرات گیاهان دارویی که در دانشگاه امام خمینی (ره) واقع در شهرستان فردیس برگزار شد، اظهار کرد: این مرکز دانشگاهی نسل سوم است که به صورت تئوری، آزمایشگاهی و ارتباط با بخش خصوصی به فارع التحصیلان کشاورزی کار آفرین آموزش می دهد.
وی در ادامه هدف گذاری وزارت کشاورزی را توسعه همه مراکز کشاورزی و حرکت به سمت کارآفرینی اعلام کرد و افزود: درنظر داریم با آموزش به بهره برداران کشاورزی در راستای افزایش تولید محصولات کشاورزی و صادرات آن اقدام کنیم.
رئیس سازمان تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی از آموزش ۱۰۰ نفر از بهره برداران گلخانه کشور در مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) فردیس خبر داد و گفت: با آموزش های نوین به این کشاورزان، بهره برداری از محصولات گلخانه ای افزایش می یابد.
وی از اجرای طرح جامعه محور تولید انبوه گیاهان دارویی در مزرعه خبر داد و گفت: این طرح از طرح های اولویت دار جهاد کشاورزی است که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اجرا می شود.
به گفته زند ظرفیت تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی در کشور فراوان است و با توسعه این حوزه می توانیم موجب افزایش اشتغال و درآمد زایی شویم.
وی صادرات گیاهان دارویی در کشور را ۴۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: حدود ۸۰ درصد آن مربوط به زعفران است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت بالای گیاهان دارویی در کشور، خاطرنشان کرد: طبق هدف گذاری های انجام شده با تولید انبوه و صادرات گیاهان دارویی، در سال آینده می توانیم صادرات این گیاهان را به بیش از ۲ میلیارد دلار برسانیم.

مدیرکل هواشناسی البرز اعلام کرد:
کاهش ۷۱ درصدی بارندگی در البرز/کسب رتبه نخست خشک‌سالی هواشناسی
کرج - مدیرکل هواشناسی البرز به کاهش ۷۱ درصدی میزان بارندگی در استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه استان البرز رتبه اول خشک‌سالی هواشناسی کشور را از آن خود کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر، منصور رحمانیان در جلسه شورای حفاظت از منابع آبی استان البرز که عصر دوشنبه در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه در دوره سه ماهه از سال جاری خشک‌سالی شدید در قسمت‌های شمالی شهرستان کرج، شهرستان اشتهارد و شهرستان ساوجبلاغ را شاهد بودیم، اظهار کرد: متاسفانه کاهش بارش های جوی سبب شده که به خشک‌سالی کشاورزی برسیم.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته مجموع بارش‌ها بیشتر بود، افزود: در دوره هفت ساله تا پایان آذر ماه در شهرستان اشتهارد ۴.۴ درصد خشک‌سالی متوسط، ساوجبلاغ ۵۹ درصد خشک‌سالی متوسط و شهرستان طالقان ۱۰۰ درصد خشک‌سالی متوسط به ثبت رسیده است.
مدیرکل هواشناسی البرز تاکید کرد: سال زراعی جاری در مجموع ۶۵ درصد نسبت به بلند مدت کاهش بارندگی را شاهد هستیم از طرفی باید به این امر نیز اشاره کرد که نسبت به سال گذشته میزان بارندگی در البرز ۷۱ درصد کاهش داشته است.
رحمانیان با اعلام اینکه بارندگی در سال جاری نسبت به زمستان سال گذشته پایین تر از حد نرمال است، افزود: متاسفانه استان البرز رتبه اول خشک‌سالی هواشناسی کشور را از آن خود کرده است.
وی با تاکید بر اینکه بارش‌ها باید دارای هسته مرکزی باشد لذا افزایش کانون‌های گرد و غبار در البرز سبب کاهش این بارندگی شده است، ادامه داد: باروری ابرها برای کشور به سبب شرایط اقتصادی حاکم به صرفه نبوده و هزینه بر است.
مدیرکل هواشناسی استان البرز گفت: پیش بینی‌های هواشناسی حاکی از ان است که بارندگی ضعیفی طی روزهای آتی خواهیم داشت که به احتمال زیاد تا دوشنبه هفته آتی ادامه دارد.

خبرگزاری تسنيم
شرایط جدید واردات برنج به گمرکات کشور ابلاغ شد+سند
مدت زمان ثبت سفارش واردات برنج و فرصت تمدید آن که با کاهش همراه شده، به همراه تعرفه واردات این محصول به گمرکات کشور و مناطق آزاد برای اجرا اعلام شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی علی‌آبادی فراهانی مدیر کل دفتر مقررات و صادرات سازمان توسعه تجارت ایران با ارسال نامه ای به معقولی مدیر کل محترم مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک جمهوری اسلامی ایران با اظهار شرایط جدید ثبت سفارش و واردات برنج نوشت:«ضمن ارسال تصویرنامه شماره 20/26691، مورخ 1396/10/24 وزارت جهاد کشاورزی در خصوص ثبت سفارش و واردات برنج به استحضار می‌رساند:
ثبت سفارش و واردات برنج از تاریخ 1396/11/01 لغایت 1397/03/31 مجاز می‌باشد. مدت اعتبار ثبت سفارش تمامی محموله‌های برنج سه ماهه و برای یک ماه قابل تمدید است. حداکثر مدت اعتبار ثبت سفارش بروات اسنادی، اعتبارات اسنادی و حواله تا تاریخ 1397/04/31 خواهد بود و محموله‌های وارداتی حداکثر تا لغایت 1397/04/31 قابل ورود و ترخیص قطعی است.
یادآوری می‌گردد حقوق ورودی برنج سفید مطابق مفاد مصوبه 135023/ت 53855 و اصلاحیه شماره 53885/136096 مورخ 1395/11/3 دبیرخانه محترم هیئت دولت 26% است و از تاریخ ابلاغ مصوبه فوق (1395/11/3) لازم‌الاجرا می‌باشد.»

قیمت پیشنهادی خرید تضمینی انواع محصول در سال زراعی ۹۷-۹۶ منتشر شد
بعد از اینکه سازمان برنامه‌ و بودجه، نرخ نهایی خرید تضمینی انواع محصولات زراعی سال زراعی ۹۷-۹۶ را بعد از گذشت بیش از ۴ ماه اعلام نکرد، قیمت‌های پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی منتشر شد.
به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، سازمان برنامه و بودجه باید هرساله نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی ازجمله گندم را از ابتدای فصل پاییز در مهرماه اعلام کند اما در سال جاری باوجود گذشت بیش از 4 ماه نرخ های خرید تضمینی مشخص نیست و کشاورزان برای تصمیم‌گیری در انتخاب نوع کشت و محصول دچار در سردرگمی شده‌اند.
ادامه این روند می‌تواند آثار نامناسبی بر میزان تولید گندم و کاهش رغبت کشاورزان برای کاشت محصول اساسی داشته باشد و وضعیت خودکفایی تولید گندم را در معرض تهدید قرار دهد.
پیگیری نرخ های خرید تضمینی در اولویت کمیسیون کشاورزی مجلس
جوادکاظم‌نسب عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم در واکنش به تاخیر سازمان برنامه و بودجه در اعلام نرخ های خرید تضمینی بعد از گذشت بیش از 4 ماه اظهار کرد: با توجه با اینکه در کمیسیون تلفیق در مجلس در حال بررسی لایحه بودجه سال 97 بودیم فرصت پیگیری از دولت بابت عدم اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را نداشتیم.
وی افزود: در اولین جلسه کمیسیون کشاورزی این امر در اولیت قرار خواهد داشت و این موضوع را بررسی کرده و از دولت می خواهیم به سرعت پاسخ دهد.
افزایش 10 درصدی قیمت گندم در نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی
بنابراین گزارش،وزارت جهاد کشاورزی اجازه اعلام قیمت‌های پیشنهای خود را قبل از تایید توسط سازمان برنامه و بودجه را ندارد؛ اما قیمت پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای انواع محصولات زراعی؛ گندم، گندم دوروم، کلزا، سویا، آفتابگردان، گلرنگ، سیب زمینی پاییزه و بهاره ، پیاز پاییزه وبهاره ، انواع برنج، عدس، نخود، لوبیا چیتی، لوبیا سفید، لوبیا قرمز، چغندر قند بهاره و پاییزه، ذرت دانه ای و جو که به دست خبرگزاری تسنیم رسیده است، به شرح زیر است:
قیمت پیشنهادی گندم معمولی برای سال زراعی 97-96 را با 10 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 14300 ریال و قیمت خرید تضمینی گندم دوروم را با10 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 14630 ریال اعلام کرد.
وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی کلزا برای سال زراعی 97-96 را با 9 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 30335 ریال، قیمت خرید تضمینی سویا را با 9 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 26916 ریال، آفتابگردان با 9درصد افزایش 29042 ریال و دانه روغنی گلرنگ با 9 درصد افزایش 28543 ریال اعلام کرد.
قیمت پیشنهادی سیب زمینی پاییزه برای سال زراعی 97 -96 را با 5 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 4449 ریال، قیمت خرید تضمینی سیب زمینی بهاره را با 4 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 4286 ریال، قیمت سیب زمینی طرح استمرار با 4 درصد افزایش 5093 ریال، پیاز پاییزه و بهاره با 5درصد افزایش به ترتیب 2969 و 2885 ریال و پیاز طرح استمرار با 5 درصد افزایش 3155 ریال پیشنهاد کرد.
قیمت پیشنهادی خرید تضمینی برنج
قیمت پیشنهادی برنج گروه یک (فجر، خزر، شیرودی و...) برای سال زراعی 97-96 با 9 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 41821 ریال ، قیمت خرید تضمینی برنج گروه دو (سپیدرود و گوهر) با 9 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 37585 ریال و قیمت خرید تضمینی برنج گروه سه (ندا، کوهسار، دانیال و...) را با 9 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 31188 ریال اعلام کرد.
قیمت پیشنهادی عدس برای سال زراعی 97-96 را با 9 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 31426 ریال، قیمت خرید تضمینی نخود را با 9 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 29275ریال، قیمت لوبیا چیتی با 9درصد افزایش 28452 ریال، لوبیا سفید با 9درصد افزایش28445 ریال و لوبیا قرمز با 9درصد افزایش 26944 ریال پیشنهاد کرد.
قیمت پیشنهادی چغندر قند بهاره برای سال زراعی 97-96 را با 6 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 3276 ریال، قیمت خرید تضمینی چغندر قند پاییزه را با 7 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 3183 ریال اعلام کرد.
قیمت پیشنهادی ذرت دانه ای برای سال زراعی 97-96 را با 8 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 11502 ریال، قیمت خرید تضمینی جو را با 10 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 11330ریال اعلام کرد.

خبرگزاری موج
فرماندار اصفهان تأکید کرد
لزوم تغییر الگوی کشت و استفاده از آبیاری نوین
فرماندار اصفهان بر لزوم فرهنگ سازی جهت تغییر الگوی کشت و استفاده از آبیاری نوین تأکید کرد.
به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، احمد رضوانی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان، با اشاره به کاهش بارش ها و کمبود آب شرب و کشاورزی، خاطرنشان کرد: فرهنگ سازی لازم نسبت به تغییر الگوی کشت و استفاده از آبیاری نوین باید در اولویت برنامه ها قرار گرفته و اقدامات مقتضی در این راستا صورت پذیرد.
فرماندار اصفهان با تأکید بر اینکه آب شرب اولویت اصلی ماست، افزود: مردم با جدیت بیشتری باید نسبت به استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف آب اقدام کنند.

خبرگزاری پانا
بازدید وزیر جهاد کشاورزی از کانون‌های گرد و غبار در جنوب شرق اهواز
وزیر جهاد کشاورزی به همراه استاندار خوزستان و جمعی از مسئولان استانی صبح سه شنبه از کانون‌های گرد و غبار جنوب شرق اهواز و کانال 47 کیلومتری آبرسان بازدید کرد.
به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی با حضور در عرصه‌های بیابانی از نزدیک در جریان روند کاشت نهال در این منطقه قرار گرفت.
9 فروردین امسال هیات دولت طرح کوتاه مدت و
بلندمدت تثبیت کانون‌های گرد و غبار در خوزستان را تصویب کرد. بر این اساس برای تثبیت کانون‌های بحرانی در شرق اهواز در سطح 42 هزار هکتار به مدت یک سال توسط وزارت جهادکشاورزی و بلند مدت در سطح 320 هزار هکتار در طول برنامه ششم تدوین و اجرا می شود.
همچنین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو نیز مکلف شدند تامین حقابه زیست محیطی تالاب‌های استان خوزستان را در سال 1396 در اولویت، قرار دهند.
بر اساس مطالعات حدود 600 هزار هکتار از اراضی خوزستان کانون گرد و غبار اعلام شده که 350 هزار هکتار آن بحرانی و حدود 40 هزار هکتار نیز فوق بحرانی است.
کارشناسان بر این باورند که 400 تا 700 هزار هکتار از اراضی استان خوزستان نیز فقط یک گام با بیابانی شدن فاصله دارد.

معاون خدمات بیمه‌ای مدیریت شعب بانک کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد
اجرایی شدن بیمه سازه‌های گلخانه‌ای در خراسان جنوبی
معاون خدمات بیمه‌ای مدیریت شعب بانک کشاورزی استان خراسان جنوبی از اجرایی شدن بیمه سازه، پوشش و تأسیسات گلخانه‌ای خراسان جنوبی برای اولین بار در این استان خبر داد.
جواد غنچه، معاون خدمات بیمه ای مدیریت شعب بانک کشاورزی استان خراسان جنوبی گفت: بیمهگذاران از بین عوامل خطر موجود یک یا مجموع عوامل خطر را انتخاب و نسبت به بیمه سازه گلخانه خود می توانند اقدام کنند.
غنچه افزود: بیمه گلخانه های فعال و با اسکلت پیچ و مهره و مورد تأیید معاون باغبانی وزرات جهاد کشاورزی در اولویت است.
وی آتش سوزی، صاعقه، طوفان، زلزله، برف سنگین، سیل و تگرگ را از عوامل خطر زیرپوشش صندوق بیمه عنوان کرد.
معاون خدمات بیمه ای مدیریت شعب بانک کشاورزی استان گفت: تاکنون محصولات تولیدی گلخانه ها زیرپوشش بیمه بوده که در سال زراعی جاری بیمه سازه، پوشش و تأسیسات گلخانه ها زیرپوشش صندوق بیمه قرار گرفته است.
غنچه مدت قرارداد بیمه را یک سال شمسی از زمان صدور بیمه نامه عنوان کرد.


سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶

خبرگزاری ايانا:
Ÿبازدید وزیر از کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد اهواز در اوایل صبح
Ÿ رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور در گفت‌وگو با ایانا مطرح کرد:
تفاوت‌های فرهنگی و توقعات اجتماعی کشاورزی ایران و چین
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل: اردبیل مقام اول کشوری در کشت انتظاری حبوبات را کسب کرد
Ÿدست مافیای برنج در پوست گردو/برنج تسلیم تنظیم بازار شد
Ÿ در نشست هم اندیشی «اصفهان شهر آب پایه» در اتاق اصفهان مطرح شد
ایجاد شهرآب پایه برای امنیت آبی و بهبود اکوسیستم شهری

خبرگزاری ايرنا:
Ÿ به منظور بررسی وضعیت ریزگردها در خوزستان ، وزیر جهادکشاورزی وارد اهواز شد
Ÿبازدید وزیر جهاد کشاورزی از کانون های گرد و غبار در جنوب شرق اهواز
Ÿوزیر جهاد کشاورزی:کنترل ریزگردها در جنوب شرق اهواز از اهداف میان مدت ما است
Ÿیک مقام بلاروس : حجم تجارت کشاورزی تهران و مینسک رشد 58 درصدی یافت
Ÿ صادرات سالانه 400 میلیون دلار گیاهان دارویی از ایران
Ÿرئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد:حدود 600 میلیارد تومان اعتبار برای مکانیزاسیون کشاورزی جذب شد
Ÿکشت 120 هکتار کرفس در طارم و پیش بینی برداشت 11هزار تن محصول
Ÿواردات غیرمجاز نهال گردوی پیوندی، تهدید صنعت باغداری

خبرگزاری ايلنا:
Ÿتوسعه کشاورزی شهری با محوریت گلخانه‌های کوچک مقیاس
Ÿتولید آناناس گلخانه ای در چابهار
Ÿ رییس سازمان امور اراضی خبر داد: اجرای طرح حدنگاری در ۱ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی/کاهش تغییر کاربری غیرمجاز اراضی
Ÿ کارشناس هواشناسی استان خبرداد: سیستان و بلوچستان کم بارش‌ترین استان کشور در سالجاری
Ÿمدير جهاد کشاورزي مياندورود : پرداخت تسهيلات دو ميلياردي به کلزاکاران مياندورودي

خبرگزاری آريا:
Ÿمدير جهاد کشاورزي بابل :کشف دو تن سموم تقلبي در بابل
Ÿ سرپرست مديريت جهاد کشاورزي سيمرغ : اجراي آبياري قطر ه اي در 3000 هکتار از باغات و مزارع توت فرنگي سيمرغ
Ÿمدير جهاد کشاورزي نيشابور خبر داد: سبزي نيشابور داراي برند جهاني است
Ÿفعاليت افزون بر هزار واحد گلخانه در خاش

خبرگزاری ايسنا:
Ÿ تولید سالانه 55 هزار تن محصولات گلخانه‌ای در سیستان و بلوچستان
Ÿ ایستاده کردن باغات انگور؛ راهکاری برای افزایش بهره‌وری
Ÿ خشکسالی در انتظار لرستان
Ÿ رئیس سازمان امور اراضی کشور: ۴ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور نقشه برداری شده است
Ÿ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان: ۸۷ درصد آب در استان سمنان صرف کشاورزی می شود
Ÿ معاون وزیر کشاورزی مطرح کرد: صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی/سهم زعفران ۸۰ درصد است
Ÿ مدیرکل هواشناسی البرز اعلام کرد:کاهش ۷۱ درصدی بارندگی در البرز/کسب رتبه نخست خشک‌سالی هواشناسی
Ÿبرای اولین بار در کشور، گیاه دارویی"فیسالیس" در زرندیه کشت و تولید شد
Ÿرفع نیاز زیستی گیاهان با غنی‌سازی آب کشاورزی در اشکذر

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ شرایط جدید واردات برنج به گمرکات کشور ابلاغ شد+سند
Ÿ قیمت پیشنهادی خرید تضمینی انواع محصول در سال زراعی ۹۷-۹۶ منتشر شد

خبرگزاری موج:
Ÿ فرماندار اصفهان تأکید کرد ، لزوم تغییر الگوی کشت و استفاده از آبیاری نوین

خبرگزاری پانا:
Ÿبازدید وزیر جهاد کشاورزی از کانون‌های گرد و غبار در جنوب شرق اهواز
Ÿ معاون خدمات بیمه‌ای مدیریت شعب بانک کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد، اجرایی شدن بیمه سازه‌های گلخانه‌ای در خراسان جنوبی

خبرگزاری ايانا
بازدید وزیر از کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد اهواز در اوایل صبح
وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز با مسئولان استانی و هیئت همراه جهت بازدید و بررسی وضعیت کانون های فوق بحرانی ریزگرد داخل این مناطق شد.
ایانا استان خوزستان، محمود حجتی هم اکنون به همراه استاندار خوزستان، مدیر عامل موسسه جهاد نصر، رییس سازمان جنگل ها و مراتع کشور و دیگر مسئولین مربوطه از هور منصوره و هور شریفیه و مناطق نهالکاری شده در جنوب شرق اهواز بازدید می کنند.
شایان ذکر است در حال حاضر ۵ هزار هکتار از منطقه فوق بحرانی جنوب شرق اهواز نهال‌کاری شده و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است تا پایان سال جاری ۳۰ هزار هکتار از این مناطق نهالکاری شود.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور در گفت‌وگو با ایانا مطرح کرد:
تفاوت‌های فرهنگی و توقعات اجتماعی کشاورزی ایران و چین
محققان کشور، سلامت و کیفیت برنج‌های داخلی را قابل اطمینان‌تر از برنج‌هایی می‌دانند که از کشورهای دیگر وارد ایران می‌شود.
رئیس موسسه تحقیقات برنج، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا گفت: از آنجا که معمولا بیشتر برنج‌های دنیا در مناطق حاره‌ای تولید می‌شود، بنابراین جمعیت آفات و بیماری‌ها در آن مناطق، بالاست. به همین دلیل برنجکاران در این سرزمین‌ها مجبور به استفاده درصد بیشتری از سموم و آفت‌کش‌ها هستند.
فرزاد علی‌نیا با اشاره به فلز سنگینی به نام آرسنیک، افزود: خاک و آب مناطقی مانند هند و بنگلادش، از درصد آرسنیک بالایی برخوردار است که البته بخش عمده برنج وارداتی کشور از همین ناحیه صورت می‌گیرد. اما با این حال نمی‌توان برای تمام انواع برنج خارجی حکمی یکسان صادر کرد و تمام آن‌ها را آلوده دانست.
به گفته وی، بنابراین به صور کلی، سلامت و کیفیت برنج‌های وارداتی از نوع داخلی کمتر است. زیرا به دلیل معتدل بودن اقلیم ایران، جمعیت آفات کمتر بوده و سمپاشی‌ها به ندرت اتفاق می‌افتد. ضمن ایتکه معمولا از آخرین سمپاشی تا زمان برداشت، حدود دو ماه فاصله است.
علی‌نیا عنوان کرد: در ایران تنها خاک منطقه کوچکی به نام قروه کردستان غلظت آرسنیک نسبتا بالاتری دارد که البته در این منطقه اصلا برنج کشت نمی‌شود.
وی در ارتباط با تفاوت قیمت برنج داخلی و خارجی، توضیح داد: نمی‌توان این دو را با هم مقایسه کرد. زیرا به عنوان مثال، شاید کشاورز چینی به درآمد ۵۰۰ هزار تومانی به ازای هر برداشت رضایت داشته باشد، اما کشاورز ایرانی آن را قبول نمی‌کند. بنابراین نرخ‌ها را باید در کنار تفاوت‌های فرهنگی و توقعات اجتماعی سنجید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:
اردبیل مقام اول کشوری در کشت انتظاری حبوبات را کسب کرد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: استان اردیبل در سطح کشور مقام اول کشوری را در کشت انتظاری حبوبات به دست آورده است.
ایانا- استان اردبیل، عدیل سروی درجلسه اصلاح الگوی کشت استان با اعلام این خبر افزود: سیاست تغییر الگوی کشت با تاکید بر مدیریت بهره وری آب و تولید محصولات با نیاز آبی پائین و ارزش افزوده بالا در استان صورت می گیرد،؛ به نحوی که از توسعه کشت بی رویه محصولاتی همچون سیب زمینی جلوگیری شود درهمین راستا سطح زیرکشت سیب زمینی را کاهش داده و به جای آن در سطح ۵۳۰ هکتار ذرت شیرین کاشته شد که بازار فروش مطمئنی داشته و کشاورز پس از برداشت محصول خود نگران فروش آن نیست.
وی افزود : به منظور جلوگیری از فرسایش خاک و تغذیه مستقیم دام در مناطق بادخیز به ویژه نمین و اردبیل در سطح ۴۰۰ هکتار اقدام به کشت خلر شد و ماشک نیز در سطح ۴۶۰۰ هکتار بعد از برداشت محصول گندم کاشته شد تا بدین وسیله ضمن استفاده از خاک زراعی پس از برداشت محصول اصلی حداکثر استفاده و بهره وری از زمین زراعی به عمل آید و ضمن کمک به افزایش درآمد خانوار غذای پر انرژی و مقوی احشام و واحدهای دامپروری سنتی و نیمه صنعتی نیز تا حدودی تامین شود .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: توسعه کشت پائیزه انتظاری حبوبات به مساحت ۶ هزارهکتار جهت استفاده بهینه از نزولات آسمانی و مقابله با سرما و خشکسالی نیز با موفقیت در استان صورت گرفته بطوری که این استان در سطح کشور مقام اول کشوری را در کشت انتظاری حبوبات بدست آورده است. امیدواریم با ادامه سیاست های موفقیت آمیز اصلاح الگوی کشت شاهد رشد و شکوفایی بخش کشاورزی استان در تولید انواع محصولات زارعی و مهم باشیم .

دست مافیای برنج در پوست گردو/برنج تسلیم تنظیم بازار شد
وضعیت واردات برنج در دولت‌های دهم و یازدهم تفاوت‌های بسیاری دارد که معایب و مزایای گوناگونی در پی داشته است.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا گفت: سلطانی برای واردات برنج نداریم. برخی‌ها با ساختن این القاب، به دنبال حفظ منافع خود می‌گردند. در حالی که اکنون واردات برنج، سلطان ندارد!
مسیح کشاورز، با اشاره به سه ضلع تاثیرگذار بر قیمت تمام شده واردات برنج، افزود: بازارهای جهانی، تعرفه و سود گمرکی و قیمت ارز، سه فاکتوری هستند که در بازار برنج وارداتی تاثیر مستقیم دارند.
به گفته وی، قیمت ارز و تعرفه‌های گمرکی همیشه در اختیار دولت بوده و واردکننده تنها می‌تواند با توجه به بازارهای جهانی، مقدار و زمان واردات را تنظیم کند، اما همین اختیار نیز در حال حاضر از دست تاجران گرفته شده است. زیرا با وجود ممنوعیت‌هایی که در واردات اعمال می‌شود، عملا تاجر قدرت تصمیم گیری در زمان مقتضی را ندارد. حال با توجه به چنین شرایطی، آیا کسی می‌تواند بر این بازار حکومت کرده و به معنای واقعی، لقب سلطان بگیرد؟
کشاورز عنوان کرد: در دولت‌های نهم و دهم، به واردات برنج ارز ترجیحی ۱۲۲۶ تومانی اختصاص می‌یافت که این زمینه‌ای برای ایجاد رانت بود. زیرا تنها عده‌ای خاص می‌توانستند از مزایای آن بهره‌مند شوند. دولت هم نظارت چندانی در قیمت فروش نداشت و یک سری شرکت‌ها در آن مقطع سودهای کلانی به جیب زدند. حتی برخی بانک‌ها هم از این فرصت استفاده کردند.
به گفته وی، خوشبختانه در دولت یازدهم، بساط چنین سوءاستفاده‌هایی برچیده شد، اما ایجاد ممنوعیت برای واردات، در مقاطعی از زمان باعث می‌شود که تاجر در هنگامی که شرایط را برای واردات مساعد می‌بیند، نتواند این کار را انجام دهد. بنابراین در واقعیت، تاجران برنج اکنون تسلیم بازارهای جهانی و تنظیم بازار داخلی شده‌اند و اختیاری در این زمینه ندارند.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج تاکید کرد: همین ممنوعیت به علاوه افزایش تعرفه واردات به ۴۰ درصد، فرصت را برای رشد قاچاق فراهم کرده و سلامت محصول را از مسیر اصلی منحرف می‌کند.

در نشست هم اندیشی «اصفهان شهر آب پایه» در اتاق اصفهان مطرح شد
ایجاد شهرآب پایه برای امنیت آبی و بهبود اکوسیستم شهری
مسئول کمیته آب اتاق اصفهان می گوید سیستم مدیریت فعلی جوابگو نیازها و شرایط پیش رو نیست .زیان کمبود آب در کشور ۱۰۳ هزار میلیارد ریال در سال بوده و آب در تمام بخش‌های کشاورزی و ... نقش بسزایی دارد.

خبرگزاری ايرنا
به منظور بررسی وضعیت ریزگردها در خوزستان
وزیر جهادکشاورزی وارد اهواز شد
اهواز- ایرنا- محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی ساعت 22 دوشنبه شب وارد فرودگاه اهواز شد و مورد استقبال رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان ، مدیران جهاد نصر و مدیرکل منابع طبیعی استان قرار گرفت.
به گزارش ایرنا حجتی از سوی رئیس جمهوری ماموریت یافته تا برای بررسی مشکلات ریزگردها در استان خوزستان به این استان سفر کرده و از نزدیک مسائل را بررسی کند.
خوزستان در چند روز اخیر با توفان های گرد و خاک با منشا داخلی و خارجی مواجه بوده به گونه ای که ادارات و مدارس18 شهرستان خوزستان در 2 روز گذشته تعطیل بوده است.
عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز امروز دوشنبه برای همین منظور وارد خوزستان شده است.
قرار است وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست فردا از کانونهای ریزگردها و اقدامات انجام شده برای مهار این ریزگردها بازدید کرده و مسائل را در جلسه ستاد بحران استان خوزستان مطرح نمایند.

بازدید وزیر جهاد کشاورزی از کانون های گرد و غبار در جنوب شرق اهواز
اهواز - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی به همراه استاندار خوزستان و جمعی از مسئولان استانی صبح سه شنبه از کانون های گرد و غبار جنوب شرق اهواز و کانال 47 کیلومتری آبرسان بازدید کرد.
به گزارش ایرنا محمود حجتی با حضور در عرصه های بیابانی از نزدیک در جریان روند کاشت نهال در این منطقه قرار گرفت.
9 فروردین امسال هیات دولت طرح کوتاه مدت و
بلندمدت تثبیت کانون های گرد و غبار در خوزستان را تصویب کرد. بر این اساس برای تثبیت کانون‌های بحرانی در شرق اهواز در سطح 42 هزار هکتار به مدت یک سال توسط وزارت جهادکشاورزی و بلند مدت در سطح 320 هزار هکتار در طول برنامه ششم تدوین و اجرا می شود.
همچنین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو نیز مکلف شدند تامین حقابه زیست محیطی تالاب های استان خوزستان را در سال 1396 در اولویت، قرار دهند.
بر اساس مطالعات حدود 600 هزار هکتار از اراضی خوزستان کانون گرد و غبار اعلام شده که 350 هزار هکتار آن بحرانی و حدود 40 هزار هکتار نیز فوق بحرانی است.
کارشناسان بر این باورند که 400 تا 700 هزار هکتار از اراضی استان خوزستان نیز فقط یک گام با بیابانی شدن فاصله دارد.

وزیر جهاد کشاورزی:کنترل ریزگردها در جنوب شرق اهواز از اهداف میان مدت ما است
اهواز _ ایرنا_ محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی روز سه شنبه در جریان بازدید از طرح ایجاد کانال انتقال آب از کارون به کانونهای ریزگردها در اهواز گفت: کنترل ریزگردها در جنوب شرق اهواز از اهداف میان مدت ما است.

به گزارش ایرنا وی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آب اندازی در تالاب منصوره و هور شریفیه از اهداف کانال 47 کیلومتری فعلی است خاطر نشان کرد: در سال های آینده نیز کانون های گرد و غبار هندیجان، مارون و زهره مرطوب سازی خواهند شد تا با اقدامات بیولوژیک و مرطوب سازی منشا ریزگرد جنوب شرق اهواز را که عمدتا در فصل زمستان فعال می شوند در یک عملیات میان مدت کنترل کنیم
حجتی افزود: خوشبختانه سازگاری طبیعت با پیش بینی های کارشناسان این حوزه همراه بود و نهالهایی که در اسفند ماه سال گذشته و فروردین امسال کاشته شده سبز شده اند.
وی گفت: امیدواریم این نهال ها تا 2 الی سه سال آینده رشد کنند و اثرات زیست محیطی خود را عملا در مهار گرد و غبار نشان دهند.
وی تصریح کرد: در یک دوره میان مدت آثار این نهال کاری در عرصه جنوب شرق اهواز پدیدار خواهد شد و مردم اهواز نیز شاهد کاهش اثرات ریزگردها با منشا داخلی خواهند بود.
وی یادآور شد: یکی از اقداماتی که جای تقدیر دارد احداث کانال 47 کیلومتری آبرسانی موسوم به کانال مهندس پورشریف است که امیدواریم کار عبور این کانال از خط لوله نفت به پالایشگاه آبادان امروز به اتمام برسد و حداکثر تا 2 روز آینده آب به تالاب منصوریه وارد شود.
وی ساخت این کانال در مدت زمان کم را یک شاهکار مهندسی خواند و افزود: این کانال از میان جاده، راه آهن، ده ها خط لوله نفت، گاز و آب عبور کرده که هرکدام مختصات ایمنی خود را می طلبد.
وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: با همتی که از سوی تمام نهادها مانند بسیج، نیروهای مردمی و پیمانکاران محلی صورت گرفته و پشتیبانی های دولت در تامین اعتبار افق روشنی را در اختیار ما قرار می دهد منطقه فوق بحرانی جنوب شرق اهواز امسال با مرطوب سازی و نهال کاری تحت کنترل قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه برنامه بلند مدت ما حذف ریزگردها از این نقطه است افزود: گرچه اقدامات انجام شده قابل تقدیر است اما معتقد هستم بیشتر می توان کار کرد از همین رو به دنبال افزایش سرعت در این زمینه هستیم.
حجتی درخصوص کانون های غرب اهواز افزود: برای کانون های غرب اهواز عملیات مالچ پاشی صورت گرفته و تاکنون سه هزار و 500 هکتار از این عرصه ها مالچ پاشی شده است.
وی گفت: باتوجه به ظرفیت های بودجه ای پیش بینی می شود تا پایان سال 12 هزار هکتار از عرصه های گرد و خاک مالچ پاشی شود.
در پی وقوع پدیده گرد و خاک به مدت چهار روز متوالی وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به دستور رییس جمهوری برای پیگیری آخرین وضعیت به خوزستان سفر کردند.
9 فروردین امسال هیات دولت طرح کوتاه مدت و بلندمدت تثبیت کانون های گرد و غبار در خوزستان را تصویب کرد. بر این اساس برای تثبیت کانون‌های بحرانی در شرق اهواز در سطح 42 هزار هکتار به مدت یکسال توسط وزارت جهادکشاورزی و بلند مدت در سطح 320 هزار هکتار در طول برنامه ششم تدوین و اجرا می شود.
همچنین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو نیز مکلف شدند تامین حقابه زیست محیطی تالاب های استان خوزستان را در سال 1396 در اولویت، قرار دهند.
بر اساس مطالعات حدود600 هزار هکتار از اراضی خوزستان کانون گرد و غبار اعلام شده اند که 350 هزار هکتار از آنها بحرانی و حدود 40 هزار هکتار نیز فوق بحرانی است. کارشناسان بر این باورند که 400 تا 700 هزار هکتار از اراضی این استان نیز تنها یک گام با بیابانی شدن فاصله دارند.

یک مقام بلاروس : حجم تجارت کشاورزی تهران و مینسک رشد 58 درصدی یافت
معاون وزیر کشاورزی بلاروس گفت: حجم تجارت کشاورزی تهران و مینسک از ژانویه تا نوامبر (اواسط دی 95 تا اواسط آبان96 ) سال 2017 به 14.5 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 58 درصد رشد داشته است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «اسمیلگین» امروز (دوشنبه) در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران - بلاروس در محل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: این حجم مبادلات بیشتر مربوط به واردات محصولات کشاورزی توسط بلاروس از ایران بوده که عمده آن شامل میوه و سبزیجات است.
اسمیلگین یادآوری کرد: صادرات محصولات کشاورزی از بلاروس به ایران نیز در مدت یاد شده 31 درصد افزایش داشته ؛ این در حالی است که پارسال صادرات کره به ایران انجام گرفت، اما امسال صادراتی انجام نشد .
وی برنامه توافق در زمینه مناطق آزاد اقتصادی را یادآور شد و تاکید کرد : می توان با وضع تعرفه های مختلف به گسترش مبادلات تجاری پرداخت.
در همین پیوند، «هومن فتحی» مدیرکل امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه افزود: مهرماه امسال نخستین نشست همکاری های کمیته مشترک همکاری های کشاورزی ایران و بلاروس برگزار شد که در 2 زمینه مهم به توافق دست یافتند.
وی بیان داشت: رفع موانع موجود برای مذاکرات اوراسیا و صادرات محصولات کشاورزی و ... از بلاروس به ایران از جمله این توافقات بود که امید می رود در آینده نزدیک نقشه راه این مهم تهیه شود.
به گزارش ایرنا، براساس نقشه راه توسعه روابط ایران - بلاروس که اردیبهشت 95 در مینسک امضا شد.

صادرات سالانه 400 میلیون دلار گیاهان دارویی از ایران
کرج - ایرنا- رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت که سالانه 400 میلیون دلار گیاهان دارویی به خارج از کشور صادر می شود که 80 درصد آن زعفران است.
به گزارش ایرنا، اسکندر زند روز دوشنبه در نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی و وضعیت تولید و صادرات گیاهان دارویی در مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره)مشکین دشت فردیس، افزود: کشور ایران از نظر گیاهان دارویی ظرفیت های بسیار بالایی دارد و آموزش در این حوزه می تواند آنها را اثربخش تر کند.
وی ادامه داد: طرح آموزش جامع تولید گیاهان دارویی مورد توجه معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور قرار گرفت تا از این طریق بتوانیم آموزش بهره برداران را در حوزه گیاهان دارویی با کیفیت بهتری از سال آینده آغاز کنیم.
زند گفت: یک سال است که در وزارت جهاد کشاورزی موضوع گیاهان دارویی را برای تحقق اقتصاد مقاومتی مطرح کرده ایم و تمام انرژی و تلاش خود را در حوزه تحقیقات، آموزش و ترویج آن به کار می بریم.
وی اظهار داشت: با هدفگذاری درست، بازاری بالای سه میلیارد دلار در کوتاه مدت می توانیم برای کشور انتظار داشته باشیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) از نزدیک شاهد تحقق یک دانشگاه علمی تا مزرعه است که به تربیت فارغ التحصیلان کارآفرین کمک می کند.
رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از مشکلات آموزش عالی در دنیا و ایران تربیت فارغ التحصیلان کارآفرین است که البته نمونه هایی در این مرکز تربیت و شغل ایجاد می کنند.
زند افزود: وزارت جهاد کشاورزی این آمادگی را دارد تا همه مراکز آموزشی جهاد کشاورزی را که عمدتا مشغول آموزش کاردان ها و کشاورزان می شوند، به سمت کارآفرینی هدایت کند.
وی اظهار داشت: هدف اصلی در این مراکز آموزش بهره برداران است که حدود 100 نفر از بهره برداران دوره آموزش گلخانه را می گذرانند. طرح آموزش جامع حوزه گیاهان دارویی نیز یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی و اولویت دار وزارت جهاد کشاورزی است.

رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد:
حدود 600 میلیارد تومان اعتبار برای مکانیزاسیون کشاورزی جذب شد
تهران- ایرنا- رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از جذب 598 میلیارد تومان اعتبار برای مکانیزاسیون کشاورزی از خط اعتباری شماره پنج خبر داد و گفت: در سال 1396 در خط اعتباری شماره پنج 15 هزار میلیارد ریال تخصیص یافته بود که تاکنون بخشی از آن جذب شده است.

«کامبیز عباسی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در ابتدای دولت دوازدهم خط اعتباری شماره پنج برای توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی به تمامی استان های کشور تخصیص یافت که سهمیه مشخصی در بخش های زراعت، باغبانی، دام، طیور، آبزی پروری، جنگل و مرتع، توسعه گلخانه ها، پرورش ماهی در قفس و گیاهان دارویی توزیع استانی شده است.
وی اظهارداشت: تاکنون حدود 12 هزار دستگاه انواع تراکتورهای کشاورزی و نیرو محرکه و نزدیک 16 هزار دستگاه انواع ادوات کشاورزی تامین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
** خروج از رکود صنعت ماشین های کشاورزی
در دولت های یازدهم و دوازدهم
وی تصریح کرد: به طور تقریبی از نیمه دوم سال 92 یعنی از دولت یازدهم تاکنون خطوط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی در کشور راه اندازی شده است.
به گفته وی، برای نخستین بار مکانیزاسیون کشاورزی در تاریخ کشور صاحب خط اعتباری مستمر شده است.
وی تصریح کرد: خط اعتبارهای تخصیص یافته در دولت یازدهم و دوازدهم بیش از 55 هزار میلیارد ریال بوده که در بخش مکانیزاسیون کشاورزی سرمایه گذاری شده است.
به گفته وی، طی پنج سال اخیر نزدیک 85 هزار دستگاه تراکتور، بیش از 185 هزار دستگاه انواع ادوات تجهیزات و لوازم کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
وی درباره سرمایه گذاری خارجی گفت: در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی خوشبختانه به دلیل سرمایه گذاری های خوبی که در دولت یازدهم رخ داد یک خروج از رکود در صنعت ماشین های کشاورزی داشتیم زیرا در سال 92 به طور تقریبی همه کارخانجات ماشین سازی و ادوات کشاورزی کشور به دلیل نبود نقدینگی و تسهیلات نفس های آخر را می کشیدند و در عمل تولید در همه حوزه های صنعت کشاورزی متوقف شده بودند.
وی ادامه داد: خوشبختانه سرمایه گذاری های دولت یازدهم و دوازدهم باعث خروج از رکود شد به طوری که بیش از 90 تا 95 درصد اعتبارات تخصیصی در بخش مکانیزاسیون در صنعت داخلی سرمایه گذاری شد و کمتر از پنج تا 10 درصد نیاز کشور از حوزه واردات تامین شد که منجر به خوداتکایی در این بخش شده است.
به گفته وی، به طور مثال در مکانیزاسیون برنج و ماشین های نوین باغبانی و دام و طیور آبزیان بیش از 95 درصد نیازهایمان با خوداتکایی و تکیه برصنعت داخل تامین می کنیم.
وی اظهارداشت: اغلب ماشین های کشاورزی وارداتی ماشین آلاتی هستند که ما در کشور تولید داخلی نداریم اما تقاضا و نیاز کشاورزان به لحاظ فنی و تخصصی در کشور وجود دارد.
** 168 هزار دستگاه تراکتور، کمباین و نیرو محرکه پلاک گذاری شد
رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی گفت: در دولت های یازدهم و دوازدهم پلاک گذاری ماشین آلات کشاورزی به صورت جدی دنبال شد به نحوی که تاکنون بیش از 168 هزار دستگاه انواع تراکتور، کمباین و ماشین های نیرومحرکه پلاک گذاری شده است.
وی اظهارداشت: امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه بتوانیم کل ماشین های کشاورزی فعال در بخش مکانیزاسیون کشاورزی را پلاک گذاری و هویت بخشی کنیم تا این ماشین آلات نیز کارت سوخت دریافت کنند.
وی افزود: با تخصیص کارت سوخت به بخش مکانیزاسیون کشاورزی مصرف سوخت با مدیریت و تسهیل گری انجام شود.
به گزارش ایرنا، در دولت یازدهم ردیف اعتباری مستقلی به بخش مکانیزاسیون کشاورزی اختصاص یافت به نحوی که برای پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی با محوریت اقتصاد مقاومتی از نیمه دوم سال 1392 چهار خط اعتباری به این بخش اختصاص یافت.
خط اول اعتباری در سال 1392 به ظرفیت هفت هزار و 500 میلیارد ریال(750 میلیارد تومان)، خط دوم اعتباری به میزان هشت هزار میلیارد ریال (800 میلیارد تومان) در سال 1393، خط سوم اعتباری در سال 1394 به میزان 10 هزار میلیارد ریال( یک تریلیون تومان) و خط اعتباری چهارم که در سال 1395 به مبلغ 12 هزار میلیارد ریال(1200 میلیارد تومان) تخصیص یافته بود.
در دولت دوازدهم نیز خط اعتباری 15 هزار میلیارد ریالی برای توسعه و نوسازی ماشین‌آلات کشاورزی در سال 1396 به این بخش تعلق گرفت.
این درحالیست که آمارها نشان می دهد سالانه 25 هزار میلیارد ریال تقاضای تسهیلات برای توسعه و نوسازی ماشین آلات کشاورزی وجود دارد.

کشت 120 هکتار کرفس در طارم و پیش بینی برداشت 11هزار تن محصول
زنجان - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم گفت: در سال زراعی 97 - 96 حدود 160 هکتار زمین زراعی این شهرستان به زیر کشت کرفس رفته که پیش بینی می شود حدود 11هزار تن محصول از این زمینها برداشت و در بازار عرضه شود.
مجتبی اسکندری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال تعداد 120 نفر بهره بردار در شهرستان طارم مشغول کشت و کار محصول کرفس بوده و از این طریق کسب درآمد می کنند.
وی اظهار داشت: با توجه به شرایط اقلیمی، آب وهوای مناسب، خاک حاصلخیز، تامین آب مورد نیاز بطور مستقیم از رودخانه قزل اوزن و همچنین تامین نهاده های مورد نیاز و نشاء سالم، کرفس طارم از مرغوبترین محصولات کشور است.
این مسئول خاطرنشان کرد: کشت کرفس در مهرماه آغاز و فروردین ماه سال بعد برداشت می شود ، بیشترین محصول کرفس در سه روستای کوهکن علیا، کوهکن سفلی، هارون آباد و به نسبت کم در سایر نقاط شهرستان طارم کشت و برداشت می شود.
وی ادامه داد: محصول تولیدی شهرستان علاوه بر تامین نیاز استان و سایر استانها به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر می شود.
اسکندری با اشاره به خدمات کارشناسان جهادکشاورزی به کشاورزان طارمی از مرحله کشت تا برداشت، گفت: از اقدام های این مدیریت در خصوص محصول کرفس، اجرای برنامه‌های آموزشی، بازدید و ارایه توصیه‌های فنی، تامین نهاده‌های مورد نیاز و نشای سالم توسط شرکت‌های خدمات کشاورزی است.
گفتنی است کرفس کالیفرنی و فریموس از ارقام مورد کشت در شهرستان طارم است.
به گزارش ایرنا، شهرستان طارم از نظر وضعیت آب و هوایی دارای شرایط خاص است، بافت مکانی منطقه از حالت دره ای برخورداربوده و با ارتفاع متوسط 400 متر از سطح دریا، منطقه بطور نسبی بصورت دشت بوده لذا از نظر آب و هوایی تابستان گرم و زمستان معتدل دارد.
این شهرستان دارای دو منطقه کوهستانی و کوهپایه ای بوده و از نظر اقلیمی دارای دو ا قلیم متفاوت معتدل و سردسیر است و با توجه به شرایط اقلیمی نیمه گرمسیر شهرستان طارم که متفاوت از سایر نقاط استان است، کشاورزی از اهمیت ویژه ای در این منطقه برخوردار می باشد.
حدود 95 درصد مردم شهرستان طارم در کارهای کشاورزی فعالیت دارند و بیشتر محصولات زراعی این شهرستان بصورت نوبرانه در بازار مصرف داخل و خارج استان عرضه می شود.
شهرستان طارم با 47 هزار نفر جمعیت حدود 5 درصد جمعیت استان در 100 کیلومتری شمال شرقی زنجان واقع است.

واردات غیرمجاز نهال گردوی پیوندی، تهدید صنعت باغداری
معاون تحقیقات، کنترل و گواهی موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال گفت که واردات غیرمجاز نهال گردوی پیوندی از مرزهای غربی، تهدید جدی برای صنعت باغداری کشور به شمار می رود.

عبدالرضا کاوند روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در ایام جابه جایی نهال و نهالکاری در کشور هستیم، افزود: همیشه در این ایام حجم بالایی از نهال محصولات مختلف ازجمله دانه دار، هسته دار، خشکبار، ریز میوه و ... در کشور جابه جا می شود.
وی اظهار داشت: ظرفیت های خوبی به لحاظ تولید نهال در داخل کشور داریم و نهالستان های مجوزدار تحت نظارت موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال و کمیته فنی نهال ها دراستان ها فعالیت می کنند و این توان را دارند که همه نیاز کشور را به نهال استاندارد تامین کنند و از این نظر جای نگرانی نیست.
کاوند گفت: براساس گزارش های دریافتی برخی افراد فرصت طلب به ارزش بالای بعضی از گونه های گیاهی در کشور پی برده اند و در استان های مرزی به خصوص غرب کشور مواد گیاهی از جمله نهال به شکل غیرمجاز و از مبادی غیررسمی وارد می کنند که می تواند خطرهایی را برای صنعت باغداری داشته باشد.
وی افزود: به طور خاص نهال گردوی پیوندی در بازار از ارزش بالایی برخوردار است به همین جهت بعضی از افراد می توانند این شرایط را خوب تشخیص دهند و از کشورهای همجوار به خصوص از کشور ترکیه یا عراق اقدام به واردات گردوی پیوندی می کنند.
وی با بیان اینکه این نهال ها در همین کشورها تولید یا در کشور یونان تولید و از طریق ترکیه و عراق وارد ایران می شود، اظهار داشت: افراد فرصت طلب نهال های به ظاهر پیوندی را پایین تر از قیمت داخل عرضه می کنند و از این جهت جای نگرانی وجود دارد.
وی ادامه داد: واردات این نهال ها می تواند آلودگی های قرنطینه ای را به کشور منتقل کند.
معاون تحقیقات، کنترل و گواهی موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: همکاران ما در سازمان حفظ نباتات وظیفه ردیابی و مونیتورینگ آن ها را بر عهده دارند ولی ما به عنوان افرادی که در عرصه نظارت بر تولید نهال دستی در آتش از نزدیک داریم این اظهار نگرانی را می کنیم که این نهال ها می توانند آلودگی های قرنطینه ای را به کشور انتقال دهند و تهدیدی باشند هم برای صنعت باغبانی ما و هم برای باغات موجود وهم برای سایر گونه های گیاهی؛ چه جنگلی، چه مرتعی، چه زراعی و باغبانی باشند.
وی اضافه کرد: به همین منظور تامل و توجه بیشتر در مبادی ورودی و خروجی کشور را می طلبد و باید سیستم های گمرکات کار بیشتری کنند و سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز توجه بیشتری داشته باشند و همکاران ما هم در عرصه وجود دارند و این موضوع را اطلاع رسانی می کنند.
کاوند بیان داشت: همچنین نهال هایی که به عنوان گردوی پیوندی به باغداران فروخته می شود، درعرصه متوجه شدیم پیوندی نیستند بلکه با فوت و فن های افرادی که تبحر در این قسمت دارند بر روی بدنه این نهال ها در فصل رشد خراش هایی ایجاد می کنند که به ظاهر به پیوند بسیار شبیه است که تهدیدی برای باغات به حساب می آید.
وی ادامه داد: حتی اگر این مشکلات را نهال های وارداتی نداشته باشد ولی ممکن است آن رقمی که مد نظر هست نباشد و در آتیه سرمایه گذار را با مشکلاتی مواجه کند زیرا این نهال ها هیچ پشتوانه ای بر آن ها نیستند و هیچ مستندی ندارند و افرادی که از اینگونه نهال ها استفاده می کنند ممکن است در آینده با ضرر و زیان هنگفتی مواجه شوند و هیچ جایگاهی برای پیگیری این ها وجود ندارد.
وی اضافه کرد: حتی اگر ناظران ما در عرصه این ها را رصد کنند تنها کاری که می توانند توصیه کنند این است که این باغ با این شرایط باید معدوم شوند زیرا رقم مناسبی نیست و باید دوباره پیوند شود از این جهت توصیه می کنیم برای خرید نهال به جایگاه های عرضه نهال مجاز که تحت نظارت موسسه مراجعه و نهال هایی که گواهی بهداشت و شناسه دارند را خریداری و نهال ها را با فاکتور فروش دریافت کنند.
کاوند گفت: به خصوص در خرید نهال گردوی پیوندی با توجه به ارزشی که در کشور پیدا کرده، استفاده کننده ها و افراد متقاضی و نهال کار توجه بیشتری بکنند و پیشگیری کنند و خودشان را گرفتار موضوعاتی که می تواند بعدا هم از جهت سلامت و هم اصالت رقم برای آن ها تهدید ایجاد کند، پیشگیری کنند.
وی در خصوص تولید نهال گردوی پیوندی در نهالستان های مجاز کشور افزود: در کشور ما سالانه کمتر از 100 هزار اصله تولید می شوند که بیشتر ارقام جمال، دماوند، ژنوتیپ، ممتاز، چندلر، فرنکت و فرنور هستند.
این مسئول با بیان اینکه تولید این میزان نهال گردوی پیوندی نیاز باغداران کشور را تامین نمی کند، اظهار داشت: به همین جهت بعضی از افراد برای واردات غیرمجاز ترغیب می شوند ولی بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار است تا 3-2 سال آینده این عدد به 500-400 هزار نهال پیوندی برسد.
در کشور 357 نهالستان مجاز فعالیت می کنند.

خبرگزاری ايلنا
تولید آناناس گلخانه ای در چابهار
دولت در لایحه بودجه ۹۷ اعتبار ۳۵۰ میلیون دلاری برای تکمیل طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب با لوله در دشت سیستان پیشنهاد داده است.
به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رضا نجفی رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در فاز نخست از سال ۹۳ تا امسال ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب با لوله به دشت سیستان اختصاص یافت.
نجفی با بیان این که در این طرح حدود ۴۱۰۰ کیلومتر لوله گذاری صورت می گیرد، اظهار داشت: این طرح تا کنون ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۱۰ هزار هکتار آن آماده بهره برداری است.
وی افزود: برای طرح انتقال آب با لوله در دشت سیستان سالانه نزدیک به ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب از محل مخازن ذخیره چاه نیمه ها تخصیص یافته است.
نجفی ادامه داد: برای ۱۰ هزار هکتار اراضی آماده بهره برداری نیز سالانه حدود ۸۶ میلیون متر مکعب آب نیاز است.
وی تصریح کرد: با انتقال آب از طریق لوله به اراضی کشاورزی دشت سیستان، تلفات آب از ۷۰ درصد به کمتر از ۵ درصد کاهش می‌یابد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: با اجرای این طرح، برای نخستین بار مطالعات مربوط به اجرای سیستم آبیاری تحت فشار را آغاز کرده ایم.
وی پایداری کشت و تولید، بهره وری آب، جلوگیری از مهاجرت و استقرار جمعیت و اشتغالزایی را از جمله مزیت های اجرای این طرح در اراضی سیستان عنوان کرد.
نجفی در عین حال افزایش درآمد کشاورزان را از دیگر اهداف و مزیت های طرح انتقال آب با لوله در دشت سیستان دانست و اذعان داشت: درآمد کشاورزان در سیستان ۲ میلیون تومان در هر هکتار است که با اجرای این طرح و همچنین الگوی کشت پیش بینی می کنیم درآمد کشاورزان به حداقل ۱۵ میلیون تومان در هر هکتار برسد.
وی افزود: طرح انتقال آب با لوله در دشت سیستان یکی از مهمترین طرح های اقتصاد مقاومتی در کشور است که می تواند اشتغالزایی ایجاد کند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در مورد الگوی کشت در این اراضی کشاورزی نیز گفت: ما برای افزایش درآمد و اشتغال بهره برداران در این اراضی، کشت انگور یاقوتی حداقل در سطح ۱۵ هزار هکتار، گلخانه ۳ هزار هکتار، گیاهان دارویی مانند گل محمدی، خارشتر، بومادران و زعفران نزدیک به ۱۵ هزار هکتار، دانه های روغنی به ویژه گلرنگ که کم آب بر است حدود ۵۰۰ هکتار، گندم ۳ هزار هکتار و قصیل جو در سطح حداقل ۶ هزار هکتار را پیشنهاد داده‌ایم.
وی درباره طرح آبیاری تحت فشار در اراضی استان سیستان و بلوچستان نیز تصریح کرد: از سال ۹۳ تاکنون ۴۰ هزار هکتار برای سیستم آبیاری تحت فشار در زمین های کشاورزی این استان مطالعه انجام داده ایم که ۲۳ هزار هکتار آن تا امسال با مشارکت مردمی اجرا شده و این در حالی است که از آغاز این طرح در سال ۷۲ تا ۹۲ تنها ۱۸ هزار هکتار آبیاری تحت فشار در این استان عملیاتی شده بود.
نجفی در مورد طرح توسعه گلخانه ها در استان سیستان وبلوچستان نیز اظهار داشت: در حال حاضر سطح گلخانه های موجود این استان ۲۶۰ هکتار و میزان تولید سالانه ۵۵ هزار تن محصول شامل خیار، گوجه فرنگی، فلفل، بادمجان و توت فرنگی است.
وی میزان صادرات ماهانه گوجه فرنگی گلخانه ای این استان به روسیه را ۲۴۰ تن عنوان کرد.
نجفی ادامه داد: با توجه به این که استان سیستان و بلوچستان با محدودیت منابع آب و تبخیر زیاد روبرو است، ما برای شیرین کردن آب دریا و استفاده از آن در گلخانه ها برنامه داریم و در حال حاضر با مشارکت یک شرکت ایرانی و شرکت آلمانی برای ایجاد و تامین آب مورد نیاز گلخانه در سطح ۳ هزار هکتار در چابهار، کار احداث ایستگاه برداشت آب و استقرار دستگاه آب شیرین کن آغاز و تاکنون ۵ درصد کار با زیر ساخت های موجود، انجام شده است.
وی اضافه کرد: وزارت نیرو برای این گلخانه ۳ هزار هکتاری سالانه ۴۶ میلیون متر مکعب آب از دریای عمان را تخصیص داده است.
رییس سازمان سیستان و بلوچستان با بیان این که در پروژه شیرین کردن آب دریا برای مصرف گلخانه، پساب ها به دریا ریخته نمی شود، گفت: کل املاح گرفته شده از آب دریا به چند محصول از جمله نمک خوراکی، صنعتی و وسایل آرایشی تبدیل می‌شود.
وی افزود: برای ۳۰۰ هکتار از این گلخانه ها پنل های خورشیدی نصب می شود تا کل انرژی مورد نیاز ایستگاه های پمپاز و آب شیرین کن ها و گلخانه ها تامین شود.
نجفی در ادامه به پروژه احداث گلخانه ۳ هزار هکتاری دیگر اشاره کرد و اظهار داشت: در این پروژه خط انتقال آب از سد زیردان در شهر چابهار به ۳ هزار هکتار اراضی گلخانه ای ایجاد می‌شود.
وی افزود: ما پیگیر آن هستیم که برای آب مورد نیاز این سطح از گلخانه ها سالانه ۳۰ میلیون متر مکعب آب از وزارت نیرو تخصیص بگیریم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان پیش بینی کرد: کار احداث مجموع این دو پروژه گلخانه ای در سال ۹۷ به اتمام برسد و به تدریج زیر کشت برود.
وی اذعان داشت: تولید میوه های گرمسیری و بازارپسند مانند موز و آناناس در گلخانه ها برای صرفه جویی در آب و افزایش عملکرد مطرح است.
نجفی ادامه داد: ما کشت آناناس در گلخانه های جنوب استان را دنبال می کنیم و در اسفند ۹۵ حدود ۵ هزار هکتار اصله پاجوش آناناس از هند وارد و آنها را پرورش و تکثیر داده‌ایم.
وی در همین حال از انجام مذاکره با کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند قطر،عمان و امارات برای صادرات سبزیجات برگی و صیفی جات گلخانه ای و صادرات به آنها خبر داد.

توسعه کشاورزی شهری با محوریت گلخانه‌های کوچک مقیاس
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: توسعه کشاورزی شهری با محوریت گلخانه‌های کوچک مورد توجه بخش کشاورزی قرار گرفته است.
به گزارش ایلنا، محمدعلی‌طهماسبی، معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در آیین‌تجلیل‌از نمونه‌های بخش کشاورزی استان البرز در سال جاری که در موسسه تحقیقاتی علوم دامی کشور واقع در کرج برگزار شد، افزود: صرفه جویی بسیار بالای آب در گلخانه‌ها از مهمترین علل توجه به این بخش است .
وی ادامه داد: به تازگی وزارت جهاد کشاورزی ایجاد گلخانه‌های کوچک مقیاس به خاطر درآمد زیاد و صرفه جویی در مصرف آب به تصویب رسانده که تولید ارزان و انبوه را در پی دارد به طوریکه باید کوچک مقیاس ها زیاد شوند تا تولید در سطح اروپایی ولی قیمت ها چینی باشد.
وی با بیان اینکه شهرداری ها باید به دنبال سرمایه گذاری در ایجاد گلخانه های شهری بود، اظهار داشت: ایجاد این گلخانه ها موجب ایجاد اشتغال و تولید فراوان می‌شود.
وی این روند را کشاورزی شهری عنوان کرد که در دنیا به عنوان یک کسب و کار رونق گرفته است.
رشد تولید محصولات کشاورزی در پی تحقیقات
طهماسبی در ادامه به تاثیر دانش و تحقیقات در افزایش تولید کمی و کیفی محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: در سال ۹۲ تولید محصولات کشاورزی ۹۷ میلیون تن بوده که این عدد در سال ۹۵ به ۱۲۰ میلیون تن رسیده است و این در حالی است که میزان بارندگی ها از ۲۴۲ میلی متر بارندگی به ۲۰۷ میلی متر رسیده و بارش ها نیز از برف به باران های لحظه ای تغییر کرده است.
وی به برخی از ظرفیت های ایجاد شده در این بخش اشاره کرد و افزود: در طول ۶ سال گذشته ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار به بخش آب و خاک اختصاص یافته که ماحصل آن دراراضی سنتی ۷۰۰ هزار هکتار و در اراضی تجدید شده ۲۵۰ هزار هکتار آبیاری تحت فشار است.
وی با بیان اینکه در سال جاری نیز سه هزار میلیارد تومان اعتبار به آبیاری تحت فشار اختصاص یافته، ادامه داد: برای تسهیلات ارایه شده در این بخش ۸۵ درصد بخشودگی ارایه می شود که فقط با هدف صرفه جویی آب و بالارفتن بهره وری آب و محصول انجام می شود.
وی با بیان اینکه صنایع تبدیلی جزو طرح های اولویت دار وزارت خانه است و تسهیلات خوبی هم به آن اختصاص می دهند، تصریح کرد: گلخانه ها، صنایع تبدیلی و تکمیلی و انبارها که جزو تغییرکاربری ها نیستند، وزارت خانه برای آن ها بخشنامه کرده و برای سرمایه گذاری در آن مشکلی وجود ندارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به فعالیت مراکز تحقیقاتی کشاورزی ایران در البرز گفت: این استان ویترین کشاورزی در کشور است، یعنی هر اتفاقی در البرز بیفتد تاثیر خود را در استان های دیگر می گذارد.
وی ادامه داد: هنرمندی کشاورزان البرزی باعث شد که سرآمد تولید در کشور باشند.
طهماسبی اظهار داشت: وجود مراکز دانشگاهی، موسسات تحقیقاتی و پژوهشی، کشاورزان پیشرو و نخبه و وجود ارتباط در سطح ملی و بین المللی موجب شده که البرز ویترین کشاورزی کشور باشد.
وی گفت: کشاورزان استان البرز به دلیل پیشرو بودن در کارهای کشاورزی، نوآوری و به کارگیری فناوری ها در کشور تاثیرگذار هستند.
طهماسبی در ادامه با توصیه به کشاورزان حاضر در این آیین به بعضی از روش های مناسب باغداری اشاره کرد و یکی از این روش ها را گرده افشانی دانست و افزود: باغداران این استان باغ های خود را به عنوان پایلوت در این روش تولیدی و پرورشی قرار دهند زیرا استفاده از این روش حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش محصول از نظر کمی و کیفی در باغات و مزارع ایجاد می‌کند.
وی بیان داشت: ستاد گرده افشانی در وزارتخانه و ستادهای استانی تشکیل شده و از کشاورزان می خواهیم مزارعشان را پایلوت کنند و در موقع سمپاشی از محصولات دوست دار محیط زیست استفاده کنند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خطاب به کشاورزان گفت که دوران کشت های متراکم به خصوص در باغ ها سرآمده و پایه های جدیدی برای کشت بافتی تکثیر شده‌است و دیگر نباید انرژی و نیروی انسانی را برای کشت متراکم هدر داد.
وی همچنین استفاده از سایه بان را یکی از روش های مناسب برای بهره وری از آب و جلوگیری‌از خسارت به محصولات عنوان‌کرد و گفت: از محل تسهیلات گلخانه ای برای ایجاد سایه بان در تمام نقاط ایران وام می دهند که این سایه بان ها برای حلوگیری از خسارات تگرگ و همچنین استفاده از آب آن است که حداقل ۳۰ درصد صرفه جویی آب را در پی دارد.
دراین آیین از ۴۸ نمونه بخش کشاورزی استان البرز که ۵ نفر از آنان نمونه کشوری شده بودند، تجلیل شد.

رییس سازمان امور اراضی خبر داد:
اجرای طرح حدنگاری در ۱ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی/کاهش تغییر کاربری غیرمجاز اراضی
رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: سالیانه ۴ تا ۵ هزار هکتار از زمین های کشاورزی ایران به شکل مجاز یا غیرمجاز تغییر کاربری داده می شود.
به گزارش ایلنا، علیرضا اورنگی رییس سازمان امور اراضی کشور اظهار کرد: سالیانه ۴ تا ۵ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی ایران به شکل مجاز یا غیرمجاز تغییر کاربری داده می‌شود که از این میزان حدود ۴۰ درصد غیرمجاز و سایر مجاز هستند.
وی افزود: تغییر کاربری اراضی کشاورزی به ۲ شکل است که یکی شامل مجاز و بنا به موارد ضروری با مجوزهای لازم انجام می شود و دیگری غیرمجاز می‌باشد که توسط افراد ناآگاه و یا سودجو و بدون اطلاع و هماهنگی های لازم صورت می‌گیرد.
رییس سازمان امور اراضی با بیان اینکه با گسترش گشت زنی ها و فرهنگ سازی بین مردم روند تغییر کاربری اراضی کشاورزی کشور به شکل غیرمجاز کاهش یافته است، تصریح کرد: امیدواریم روزی فرا برسد که دیگر شاهد تغییر کاربری اراضی کشاورزی و نابودی این دست زمین ها که از اهمیت بالایی برای کشور برخوردار هستند نباشیم.
اورنگی در ادامه با اشاره به اینکه طرح حدنگاری (کاداستر) اراضی کشاورزی باید در سطح چهار میلیون هکتار انجام شود،افزود: تاکنون یک میلون هکتار از این رقم به طور کامل اجرایی شده و سایر در دست اقدام است.
وی یادآور شد: با اجرای طرح کاداستر نوع کاربری و مالکیت اراضی اعم از دولتی و شخصی مشخص شده و اطلاعات مربوطه برای صدور سند به اداره ثبت اسناد ارسال می شوند.
رییس سازمان امور اراضی کشور همچنین در خصوص زمین درنظرگرفته شده برای ساخت میدان جدید میوه و تره بار قزوین که در اراضی کشاورزی است،گفت: نظر ما در این خصوص همان نظر سازمان جهاد کشاورزی این استان می باشد.
وی عنوان کرد: با وجود آنکه قانون گذار در شرایط استثنایی و بنا بر ضرورت برای اجرای طرح های اقتصادی در اراضی کشاورزی اجازه داده اما تاکید و اصرار ما بر این است که این گونه طرح ها در زمین هایی که کمتر قابلیت کشت دارند، به اجرا درآورده شود.

کارشناس هواشناسی استان خبرداد:
سیستان و بلوچستان کم بارش‌ترین استان کشور در سالجاری
رئیس گروه پیش‌بینی و پیش‌آگاهی جوی اداره کل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان گفت: این استان کم بارش‌ترین استان کشور در سالجاری است.
به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ملاشاهی با اعلام این خبر اظهار داشت: استان سیستان و بلوچستان کم بارش‌ترین استان کشور است. از مهرماه امسال تاکنون در سیستان و بلوچستان 3 و 4 دهم میلیمتر باران باریده است که کاهش 91 درصدی نسبت به بلند مدت را نشان می دهد.
وی گفت: روز گذشته از ایستگاه باران سنجی چاه رحمان از توابع نصرت آباد ، 2 و نیم میلیمتر بارش باران و برف گزارش شد.
ملاشاهی افزود: بارش باران از روز گذشته در شهرستان هامون 2 دهم میلی متر، نصرت آباد 6 دهم میلی متر و در شهرستان‌های زابل و زاهدان نیز به صورت خفیف و پراکنده بوده است.

مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي:
60 تن زعفران از کشاورزان خريداري شده است
خبرگزاري آريا- مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران از خريد توافقي 60 تن زعفران به ارزش 120 ميليارد تومان از کشاورزان خبر داد.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا، علي اوسط هاشمي با اشاره به اينکه خريد توافقي زعفران تا زماني که بازار اين محصول ارزشمند به تعادل برسد ادامه دارد، افزود: هر مثقال زعفران در خريد توافقي 4200 تا 4700 تومان بود که هم اکنون با قيمت 5300 تومان خريداري مي شود.
وي گفت: حضور سازمان مرکزي تعاون روستايي در بازار زعفران سبب شد قيمت زعفران در بازار افزايش يابد و زمينه خريد نقدي از کشاورزان نيز فراهم شود.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران تصريح کرد: اجراي طرح خريد توافقي زعفران سبب شد تا نقش سود جويان در بازار زعفران پايان يابد و دست آنان از دلالي اين محصول ارزشمند کوتاه شود.
هاشمي در باره چگونگي پرداخت مابقي طلب کشاورزان گفت: تاکنون 85 ميليارد تومان به کشاورزان پرداخت شده و مابقي طلب که معادل 35 ميليارد تومان است نيز تا اسفند ماه پرداخت خواهد شد.
وي افزود: سردخانه هاي مجهز و استاندارد براي دپوي زعفران هاي خريداري شده وجود دارد تا کيفيت محصول کاملاً حفظ شود و براي صادرات به بازارهاي جهاني در شرايط استاندارد باقي بماند.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران گفت: با انبار محصول زعفران که به صورت توافقي خريداري شده است قيمت زعفران را در بازارهاي جهاني مديريت خواهيم کرد.
هاشمي افزود: اعتقاد داريم تا زماني که بازار داخل و خارجي زعفران به تعادل نرسد خريد توافقي و انبار اين محصول را ادامه دهيم.
وي همچنين با اشاره به رويدادهاي اخير در باره تعيين تعرفه 33 درصدي براي محصول زعفران ايران از سوي برخي کشورهايي که از مشتريان اين محصول هستند گفت: براي مديريت بازار زعفران با سفراي ايران در کشورهاي اروپايي و مسئولان سازمان توسعه تجارت مذاکره کرديم تا مطالعات دقيقي براي بازاريابي و پيداکردن تجار و خريداران واقعي انجام دهند.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران افزود: براي صادرات محصول زعفران طرح شرکت با کشورهاي اروپايي را ارائه کرديم و شراکت را مبناي اصلي تجارت با اين کشورها قرار مي دهيم تا از سود و ارزش واقعي اين محصول بهره مند شويم.
هاشمي با انتقاد از آنچه که تاکنون در صادرات زعفران روي داده است تصريح کرد: صادرات زعفران از ابتدا تاکنون نوعي حراج کردن محصولي است که گردش مالي آن در بازارهاي جهاني 8 ميليارد دلار است.
وي گفت: براساس برنامه ريزي هاي انجام شده صادرات خام و فله اي زعفران پس از توسعه صنايع تبديلي و تکميلي متوقف خواهد شد.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران افزود: متاسفانه اقدام خاصي براي ارتقاي شرايط صادرات زعفران انجام نشده است و به صادرات فله اي و برند سازي هاي خرد محدود شده ايم.
هاشمي همچنين از انجام مذاکرات با تجار اسپانيايي خبر داد و گفت: براي مديريت بازارهاي جهاني از مسئولان وزارت امور خارجه کمک گرفتيم و با کشورهايي که در بازارهاي زعفران نقش ما را کوچک شمارند تقابل مي کنيم
وي بر فرآوري و توسعه صنايع تبديلي و تکميلي بويژه در بخش دارو،درمان و صنايع بهداشتي تاکيد کرد و افزود: کارشناسان وزارت جهاد کشاورزي کارخانه مجهزي را درتربت حيدريه شناسايي کردند که بزودي وارد چرخه فرآوري محصول زعفران مي شود و شاهد توليد ارزش افزوده خواهيم بود.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران گفت: ميوه شب عيد از اسفندماه تا هفدهم فروردين در ميادين ميوه و تره بار توزيع خواهد شد.
هاشمي در ادامه با اشاره به اينکه تاکنون 20 هزار تن سيب درختي خريداري و ذخيره سازي شده است، افزود: براي تأمين نياز بازار شب عيد 60 هزار تن سيب و پرتقال هدف گذاري شده است که همچنان در حال خريد ميوه مورد نياز هستيم.
وي گفت: براساس برنامه ريزي هاي انجام شده حمل ميوه هاي شب عيد به استان هاي کشور حداکثر تا دهم بهمن ماه انجام مي شود.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران افزود: امسال ميزان توليد و برداشت ميوه به ويژه سيب و پرتقال درحد مطلوب است و اصلاً نيازي به واردات براي تأمين نياز شب عيد نيست.
هاشمي گفت: بازار ميوه داخل اشباع و توليد داخلي کافي است.
وي افزود: براساس برآوردهاي انجام شده براي تأمين نياز بازار شب عيد 40 هزار تن پرتقال بايد خريداري شود که از اين ميزان 10 هزار و 700 تن از پرتقال جنوب تأمين مي شود.
مديرعامل سازمان مرکزي تعاون روستايي ايران گفت: تمام سردخانه هاي مناسب براي ذخيره سازي ميوه شب عيد تجهيز شده و با استفاده از تجارب سال هاي گذشته شبکه حمل و توزيع مناسبي تدارک ديده شده است.

مدير جهاد کشاورزي مياندورود :
پرداخت تسهيلات دو ميلياردي به کلزاکاران مياندورودي
 مدير جهاد کشاورزي مياندورود از پرداخت دو ميليارد و 500 ميليون ريالي تسهيلات سرمايه در گردش به کلزاکاران اين شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگارآريادفترمازندران درمياندرود، سيد شبر موسوي از پرداخت دو ميليارد و 500 ميليون ريال تسهيلات سرمايه در گردش به کلزاکاران شهرستان مياندورود خبر داد.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان مياندورود ادامه داد: تاکنون به 23 کلزاکار اين شهرستان در سطح 83 هکتار، دو ميليارد و 500 ميليون ريال تسهيلات سرمايه در گردش پرداخت شده که با توجه به تعداد معرفي شدگان، تسهيلات به افراد بيشتري پرداخت خواهد شد.
موسوي افزود: 53 کلزاکار مياندورودي درسطح 263 هکتار براي دريافت هفت ميليارد و 890 ميليون ريال از اين تسهيلات به بانک عامل معرفي شدند.
وي با بيان اينکه امسال سطح ابلاغي کلزا در اين شهرستان، سه هزار هکتار است، تصريح کرد: با توجه به تلاش و ترويج کارشناسان پهنه و برگزاري دوره هاي آموزشي براي کشاورزان کلزاکار، سطح قرارداد کشت کلزا در اين شهرستان به سه هزار و 125 هکتارافزايش يافته ودر حال حاضر سطح سبز اين محصول 3 هزار و 45 هکتار است.

خبرگزاریآريا
مدير جهاد کشاورزي بابل :
کشف دو تن سموم تقلبي در بابل
مدير جهاد کشاورزي بابل از کشف دو تن سم تقلبي و پلمپ دو فروشگاه غير مجاز مجاز در اين شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگارآريادفترمازندران درشهرستان بابل، سيد احمد طاهري گفت: در 100 روز نخست نيمه دوم امسال، 165 مورد بازديد مشترک و مستمر توسط نمايندگان مديريت جهاد کشاورزي و ساير دستگاههاي مرتبط در شهرستان بابل از فروشگاههاي سموم دفع آفات نباتي و کود شيميايي اين شهرستان انجام شد.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان بابل ادامه داد: دراين بازديدها دو هزار و 400 کيلوگرم سم تقلبي کشف و دو فروشگاه غير مجازسموم دراين شهرستان پلمپ شد.
وي اظهار کرد: 85 مورد اخطار کتبي به فروشگاه هاي غير مجاز سموم و 22 نفر از فروشندگان غيرمجاز به اتحاديه و اماکن جهت برخورد قانوني معرفي شدند.
طاهري هدف از بازديدهاي مشترک را بررسي مجوزهاي فروشگاه، جلوگيري از توزيع سموم قاچاق و تقلبي، تاريخ گذشته، بدون مجوز، حضورمسئول فني در فروشگاه و نحوه نگهداري سموم با رعايت استانداردهاي لازم در فروشگاه اعلام کرد.
اين مسوول تشکيل دو مورد جلسه کارگروه طرح ساماندهي فروشندگان سموم و معرفي 43 نفر از فروشندگان براي دريافت يا تمديد مجوز سم فروشي را از ديگر فعاليت هاي اين کارگروه در 100 روز نخست نيمه دوم امسال عنوان کرد.

سرپرست مديريت جهاد کشاورزي سيمرغ :
اجراي آبياري قطر ه اي در 3000 هکتار از باغات و مزارع توت فرنگي سيمرغ
خبرگزاري آريا- سرپرست مديريت جهاد کشاورزي سيمرغ از اجراي سيستم آبياري قطر ه اي تحت فشار در سه هزار و 50 هکتار از باغات و مزارع توت فرنگي اين شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگارآريادفترمازندران درشهرستان سيمرغ، رجب فلاح اظهار کرد: تاکنون سه هزار و 50 هکتار از باغات و مزارع توت فرنگي شهرستان سيمرغ، تحت پوشش سيستم آبياري قطره اي قرار گرفته است.
وي با تاکيد بر مديريت آبياري در افزايش بهره وري مصرف آب در بخش کشاورزي، افزود: تاکنون يک هزار و 550 هکتاراز باغات و مزارع توت فرنگي اين شهرستان با استفاده از تسهيلات بانکي و بلاعوض و يک هزار و 500 هکتار به صورت خود اجرايي مجهز به سيستم آبياري تحت فشار شده است.
سرپرست مديريت جهاد کشاورزي شهرستان سيمرغ صرفه‌جويي و جلوگيري از اتلاف آب و انرژي در بخش کشاورزي، کاهش مصرف نيروي انساني، جلوگيري از رويش علف ‌هاي هرز و افزايش محصول را از مزاياي آبياري قطره‌اي عنوان کرد.
فلاح گفت: امسال طرح سيستم آبياري تحت فشار در 55 هکتار از باغات اين شهرستان در حال اجرا است.

مدير جهاد کشاورزي مياندورود :
احداث گلخانه هيدروپونيک فيساليس در مياندورود
مدير جهاد کشاورزي مياندورود از احداث گلخانه هيدروپونيک گياه دارويي فيساليس در سه هزار متر مربع در اين شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگارآريادفترمازندران درمياندرود، سيد شبر موسوي در بازديد از گلخانه هيدروپونيک فيساليس شهرستان مياندورود گفت: اين گلخانه به مساحت سه هزار مترمربع در سال 90 در روستاي چوکلا اين شهرستان احداث و در زمينه توليد محصول سالم فعاليت داشته که امسال به کشت گياه دارويي فيساليس اختصاص يافته است.
وي درباره کشت هيدروپونيک گفت: روش کشت بدون خاک يا هيدروپونيک، جايگزين کشاورزي با خاک است و ضمن مصرف آب کمتر، محصولات کشاورزي با کيفيت و با سلامت بالاتر توليد مي شود.
موسوي ادامه داد: در کشت بدون خاک، ريشه گياه و گل در موادي از جمله «پرليت» قرار مي گيرد و محلول غذايي تهيه شده توسط فرد متخصص به اين بستر رسانده و تغذيه گياه از اين طريق اتفاق مي افتد.
اين مسوول تصريح کرد: امکان توليد محصول در اراضي و مکان هاي غيرقابل کشت، کاهش آفات و بيماري ها، توليد محصول سالم، افزايش کيفيت محصول به ميزان چند برابر و توليد خارج از فصل محصول از ديگر مزاياي کشت هيدروپونيک است.
وي خاطرنشان کرد: هزينه اوليه احداث گلخانه هيدروپونيک کمي بالا است، اما با توجه به ميزان بازدهي بيشتر و ضايعات کمتر محصول، در بلند مدت بسيار به‌ صرفه‌ تر از گلخانه‌هاي معمولي خواهد بود.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان مياندورود اظهارکرد: محصولات متعددي از جمله، کاهو، توت فرنگي، خيار، فلفل و گوجه فرنگي و گل رُز با روش هيدروپونيک توليد مي شود.

مدير جهاد کشاورزي نيشابور خبر داد:
سبزي نيشابور داراي برند جهاني است
خبرگزاري آريا- سبزيجات نيشابور با سالم ترين آب آبياري شده وبا صادرات سبزي خشک به کشور هاي ديگرداراي برند جهاني است .
معاون سازمان و مدير جهاد کشاورزي نيشابوردر نشست خبري خود با خبرنگاران نيشابوراظهارکرد: کشاورزان خرده مالکي که به صورت تجميع و گروهي در يک منبع آبي اقدام به اجراي پروژه کنند، دولت با اختصاص 85 درصد وام بلاعوض وپرداخت 15 درصد توسط بهره برداران مي توانند اجراي پروژه‌هاي آبياري تحت فشاررا انجام دهند.
محمدعلي فرهمند راد افزود: متقاضيان با ارائه مدارک مالکيت ملک، پروانه چاه، توافق‌نامه مکتوب خرده مالکان و نقشه توافقي محل اقدام کنند.
فرهمند راد يادآورشد: ايجاد امنيت غذايي وظيفه جهاد است وما در توليد نقش اساسي داريم ولي بايد در کاهش ضايعات وهمچنين تغيير رژيم غذايي مردم فرهنگ سازي کنيم .
اين مقام مسئول تاکيدکرد: سه سال است که جهاد کشاورزي نيشابور در رتبه بندي شاخص هاي بهره وري رتبه اول را در استان داريم وامسال نيز داراي 36 توليد کننده نمونه در شهرستان هستيم که 13 توليد کننده نمونه رتبه برتر استان را کسب کرده و2 توليد کننده نمونه ما رتبه برتر کشور را ازآن خود کرده اند.
مدير جهاد کشاورزي نيشابوربيان داشت : سبزيجات نيشابور با سالم ترين آب کشاورزي آبياري شده وبا صادرات آن در سطح کشور و سبزي خشک به خارج از کشورداراي برند جهاني است .
معاون سازمان و مدير جهاد کشاورزي نيشابورتصريح کرد: نيشابور رکورد دار توليد 8تن گندم آبي در هکتار، توليد 190تن چغندر قنددر هکتار، توليد 110تن ذرت در هکتار، توليد 140تن گوجه فرنگي در هکتارو... است که در سطح استان کم نظير است.

فعاليت افزون بر هزار واحد گلخانه در خاش
خبرگزاري آريا - زاهدان - ايرنا - مدير اداره جهاد کشاورزي خاش سيستان و بلوچستان گفت: هزار و 200 واحد گلخانه با توليد سالانه افزون بر 15 هزار تن انواع محصولات گلخانه اي در اين شهرستان فعال است.
امان الله طوقي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: محصولات گلخانه اي خاش شامل خيار، گوجه، توت فرنگي و غيره است که به بازار مصرف داخل و خارج از کشور عرضه مي شود.
وي با تاکيد بر اينکه براي نخستين بار توليد محصول توت فرنگي در 2 واحد گلخانه اي خاش شروع شده است افزود: محصول توت فرنگي در چهار فصل از سال توليد و از هر واحد 200 تا 300 تن محصول برداشت مي شود.
وي يادآور شد: از مجموع توليد 15 هزار تن انواع محصولات گلخانه اي در خاش 10 هزار و 500 تن مربوط به گوجه فرنگي است.
وي ادامه داد: کشت گلخانه اي طي 10 سال گذشته در خاش رونق يافته است
مدير جهاد کشاورزي خاش به ايرنا گفت: بخشي از محصول گوجه فرنگي گلخانه اي اين شهرستان به کشورهاي روسيه، قزاقستان، ترکمنستان، پاکستان، افغانستان و کشورهاي حوزه خليج فارس صادر مي شود.
طوقي اظهار داشت: پارسال هزار و 500 تن گوجه فرنگي گلخانه اي در شهرستان خاش به کشورهاي خارجي صادر شده است.
به گزارش ايرنا به دليل فراهم بودن شرايط مناسب آب و هوايي بطور تقريبي در تمامي طول سال در شهرستان خاش محصولات گلخانه اي توليد مي شود که اين مساله سبب شده براي بيش از يکصد هزار نفر که عمدتا دانش آموختگان رشته کشاورزي هستند به صورت مستقيم اشتغال ايجاد کند.

خبرگزاری ايسنا
تولید سالانه 55 هزار تن محصولات گلخانه‌ای در سیستان و بلوچستان
‌رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر سطح گلخانه های موجود استان ۲۶۰ هکتار و میزان تولید سالانه ۵۵ هزار تن محصول شامل خیار، گوجه فرنگی، فلفل، بادمجان و توت فرنگی است.
‌به گزارش ایسنا- ‌رضا نجفی در کارگروه کشاورزی استان بیان کرد: میزان صادرات ماهانه گوجه فرنگی گلخانه‌ای استان به روسیه ۲۴۰ تن است.
وی ادامه داد: 60 درصد محصولات گلخانه‌ای استان را خیار، 25 درصد را گوجه فرنگی و بقیه فلفل دلمه‌ای، بادمجان، توت فرنگی و سبزیجات برگی تشکیل می دهد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: گلخانه‌های استان زمینه اشتغال 2 هزار و 520 نفر به طور مستقیم و هزار و 300 نفر به صورت غیر مستقیم را فراهم کرده است.
نجفی درباره طرح آبیاری تحت فشار در اراضی استان سیستان و بلوچستان نیز اظهار کرد: از سال ۹۳ تاکنون ۴۰ هزار هکتار برای سیستم آبیاری تحت فشار در زمین های کشاورزی این استان مطالعه انجام داده ایم که ۲۳ هزار هکتار آن تا امسال با مشارکت مردمی اجرا شده و این در حالی است که از آغاز این طرح در سال ۷۲ تا ۹۲ تنها ۱۸ هزار هکتار آبیاری تحت فشار در این استان عملیاتی شده بود.
وی خاطرنشان کرد: در فاز نخست از سال ۹۳ تا امسال ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب با لوله به دشت سیستان اختصاص یافت.
رضا نجفی با بیان این که در این طرح حدود ۴۱۰۰ کیلومتر لوله گذاری صورت می‌گیرد، گفت: این طرح تا کنون ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۱۰ هزار هکتار آن آماده بهره‌برداری است.

ایستاده کردن باغات انگور؛ راهکاری برای افزایش بهره‌وری
مدیر تعاون روستایی استان زنجان گفت: ایستاده کردن باغات انگور، راهکاری برای افزایش بهره‌وری است.
«محمود نوری» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه در حوزه کشاورزی باید به دنبال افزایش بهره‌وری بود، افزود: یکی از این روش‌ها، ایستاده کردن باغات انگور است که این اقدام باعث می‌شود، سطح کمی و کیفی محصول تولیدی ارتقا یابد.
وی با یادآوری این که زنجان از جمله استان‌های مهم تولیدکننده محصول انگور در سطح کشور بوده و این استان از نظر سطح و تولید انگور جزو هشت استان نخست کشور به‌شمار می‌رود، تصریح کرد: علاوه بر افزایش بهره‌وری و ارتقای سطح کمی و کیفی محصول تولید شده، ایستاده کردن باغات انگور در جلوگیری از شیوع بیماری سفیدک بسیار مؤثر است.
این مسئول در ادامه با بیان اینکه استان زنجان در زمینه تولید کشمش جزو رتبه‌های برتر کشوری بوده و سالانه به‌طور متوسط ۳۰ هزار تن کشمش در استان تولید می‌شود، اظهار کرد: در استان زنجان ۱۱ هزار تاک‌دار در ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار تاکستان مشغول فعالیت هستند.
مدیر تعاون روستایی استان زنجان با یادآوری اینکه تاکنون ۶۰ درصد از مجموع پرداختی یارانه کشمش به تاکداران استان پرداخت‌ شده و این یارانه برای 8070 تاک‌داری که در سامانه ثبت‌نام کردند پرداخت می‌شود، خاطرنشان کرد: طی سال گذشته ۲۲۰ هزار تن انگور تولید شد که ۱۱۴ هزارتن آن به کشمش اختصاص یافت.

خشکسالی در انتظار لرستان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: براساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی و پژوهشکده هواشناسی که در سطح کشور انجام شده، در سال آبی جاری میزان بارش‌ها نسبت به نرمال کمتر است.
دکتر رضا میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: ایران به لحاظ قرارگیری بر روی کمربند خشک دنیا از لحاظ جغرافیایی، اقلیمی و هیدرولوژیکی کم‌آب است.
وی ادامه داد: 80 درصد مساحت ایران دارای اقلیم خشک، نیمه‌خشک و فراخشک است. طی سال‌های اخیر تاکنون، در دنیا تغییر اقلیم صورت گرفته که کشورمان نیز از این مساله مستثنی نیست.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان گفت: متاسفانه امسال بارندگی‌ها نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است.
وی اضافه کرد: براساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی و پژوهشکده هواشناسی که در سطح کشور انجام شده، در سال آبی جاری میزان بارش‌ها نسبت به نرمال کمتر است. شواهد حاکی از آن است که در ماه‌های باقی مانده امسال، بارندگی‌ها کمتر است و به احتمال زیاد امسال خشکسالی را در اکثر نقاط کشور ازجمله لرستان را شاهد خواهیم بود.

برای اولین بار در کشور
گیاه دارویی"فیسالیس" در زرندیه کشت و تولید شد
مجری طرح استانی گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: برای نخستین بار در کشور گیاه دارویی "فیسالیس" یا (عروسک پشت پرده) با سطح وسیعی در شهرستان زرندیه کشت و تولید شد.
احمد اسدی در گفت ‌ وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، از کشت این گیاه دارویی به عنوان یک کشت مستعد و درآمدزا یاد کرد و افزود: این گیاه در سطح 20 هکتار در شهرستان زرندیه به دلیل برخورداری از شرایط اقلیمی و آب ‌ و هوایی مساعد این گیاه به طور آزمایشی و برای اولین بار توسط یک بهره بردار کشت و با موفقیت تولید شد.
وی بیان کرد: کشت این گیاه به عنوان پایلوت در این شهرستان صورت گرفت که با نظارت و ارائه آموزش های ترویجی از سوی کارشناسان جهادکشاورزی زرندیه کشت شد و خوشبختانه با بررسی ‌ های بعمل آمده به دلیل تناسب اقلیمی که امکان کشت این گیاه در فضای باز وجود داشت و طولانی بودن دوره گرما در سال جاری و دیررس بودن سرما این کشت انجام و برداشت شد.
این مقام مسئول در جهادکشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: به دلیل خاصیت دارویی بودن این گیاه اثرات بسیار خوبی دارد و در مناطق مختلف کشور به صورت گلخانه ‌ ای و در سطح بسیار محدودی کشت می شود اما در زرندیه برای اولین بار در سطح کشور و فضای باز کشت شد و عملکرد برداشت بسیار بالایی داشت.
وی به فواید این گیاه دارویی نیز اشاره کرد و گفت: این گیاه برای تقویت و افزایش ایمنی بدن و جلوگیری از وقوع سرطان ‌ های مختلف در سطح دنیا کاربرد بالایی داشته و اثر درمانی مثبتی دارد.
اسدی افزود: گیاه دارویی"فیسالیس" در شهرستان زرندیه به دلیل اینکه به صورت ارگانیک و بدون استفاده از کود و سموم شیمیایی تولید شده‌است متقاضیان بسیاری از کشورهای مختلف دارد و در داخل کشور نیز میزان تقاضای آن بالاست.
وی در خصوص توسعه کشت این گیاه دارویی در سایر نقاط استان نیز گفت: این گیاه به صورت گیاه چندساله در گلخانه ها کشت می ‌ شود اما در فضای باز به صورت بازه زمانی یک ساله کشت می ‌ شود اما برنامه داریم کشت این گیاه دارویی را با توجه به محدودیت در منابع آبی در گلخانه های استان توسعه دهیم.
معاون مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی با اشاره به کشت گیاه کدوی پوست کاغذی در سطح 20 هکتار از اراضی خمین و نیز کشت زیره اظهار کرد: استان مرکزی در گشت این نوع گیاهان قدمت بالایی در سطح کشور دارد و در خصوص کشت گیاه فیسالیس نیز برنامه ‌ های توسعه ‌ ای در نظر داریم.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اشکذر با اشاره به ضرورت استفاده بهینه از منابع آبی با پرورش ماهی در استخرهای دو منظوره کشاورزی، گفت: استخرهای دو منظوره کشاورزی نقش مهمی در رفع نیازهای زیستی گیاهان ایفا می‌کند.
به گزارش ایسنا، «عباس بشارتی» با اشاره به این‌که پرورش ماهی در استخر دو منظوره کشاورزی یکی از روش‌های استفاده بهینه از منابع آبی است، اظهار کرد: به ازای هر تن غذای داده شده به ماهی 300 کیلو گرم در مصرف کودهای شیمیایی صرفه جویی می‌شود .
وی افزود: این روش موجب غنی‌سازی آب کشاورزی و افزایش محصولات زراعی و باغی خواهد شد و به نفع کشاورزان خواهد بود

خبرگزاری مهر
رئیس سازمان امور اراضی کشور:
۴ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور نقشه برداری شده است
قزوین- رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: برای حل مشکلات حقوقی مردم و دولت و سند دار شدن اراضی در اجرای طرح کاداستر تاکنون ۴ میلیون هکتار از اراضی کشور نقشه برداری شده است.
علیرضا اورنگی در سفر به قزوین برای بازدید از زمینهای اختصاص یافته به میدان میوه و تره بار و بررسی وضعیت تغییر کاربری اراضی کشاورزی استان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: تنها راه شفاف سازی در معاملات، پیشگیری از فساد و تخلفات و سوء استفاده از اراضی، اجرای طرح کاداستر است.
وی بیان کرد: طرح تعیین تکلیف و رفع اختلافات حقوقی و ایجاد بانک اطلاعات مکانی اراضی کشاورزی و تدوین الگوی کشت از دیگر مزایای اجرای طرح کاداستر است.
اجرای کاداستر در یک میلیون هکتار اراضی
اورنگی تصریح کرد: طرح پایش، تعیین کاربری و سنددار کردن زمین های کشاورزی در مدت پنج سال در سطح کشور انجام می شود و تولید اطلاعات و آمار و ایجاد بانک‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی در جهت ارائه خدمات، تحقق اهداف دولت الکترونیکی در بخش کشاورزی، پاسخ به استعلام‌ دستگاه‌های ذیربط و مردم با سرعت و دقت بالا، تعیین مرزها و گپ در نقشه‌ها و اجرای مقررات، شفاف‌سازی در وصول مطالبات دولت در اراضی از دیگر مزیتهای اجرای طرح کاداستر در اراضی کشاورزی است.
وی یادآورشد: امکان ساماندهی و مدیریت بر زمین‌های کشاورزی از نظر وضعیت کاربری، نوع مالکیت، میزان ملک، وضعیت بهره‌برداری و ارائه تسهیلات بهتر و سریع‌تر به کشاورزان و رفع تعارض و تداخلات دولت و مردم و نیز مردم با یکدیگر و شفاف ‌سازی و تثبیت مالکیت اراضی را هم می توان از دیگر مزایای اجرای این طرح برشمرد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور اظهارداشت: از مجموع بیست میلیون هکتار اراضی کشاورزی، در حدود ۴ میلیون هکتار آن عملیات عکس برداری و نقشه برداری انجام شده و کاداستر واقعی در یک میلیون هکتار تکمیل شده و به پایان رسیده است.
زمینهای بلااستفاده صنعتی بازپس گرفته می شود
اورنگی در خصوص بازپس گیری اراضی واگذار شده به بخش صنعت برای اجرای طرح های تولیدی هم گفت: خوشبختانه به دلیل حساسیت موضوع، اصلاح قانون ۳۳ به ما اجازه می دهد تا عوامل نظارتی بررسی کنند اگر متقاضیان نتوانستند وظیفه خود را انجام دهند و طرح های تولیدی خود را انجام دهند، نسبت به فسخ قرارداد و گرفتن زمین و خلع ید اقدام می شود.
وی بیان کرد: تاکنون در ۳۶۰ هزار هکتار زمین واگذار شده کارهای نظارتی صورت گرفته و بخشی که مشکل داشتند بازگرفته شده و حدود ۱۰۰ هزار هکتار بازپس گیری شده است.
رئیس سازمان امور اراضی کشور یادآورشد: آمایش سرزمین بسیار مهم است و چون عضوی از کارگروه آمایش هستیم باید با جرات اذعان کرد کمتر به برنامه های آمایشی توجه می شود.
وی در خصوص اجرای طرح ویلاسازی و دوری از زندگی آپارتمان نشینی در برخی نقاط کشور اظهارداشت: در این راستا دولت مصوبه ای داشته برای ایجاد دهکده های گردشگری و موافقت کرده که ماموریت به شورای عالی معماری و شهرسازی داده شود لذا باید زمینهایی که این استعداد را دارند تا به باغ ویلا و خانه های ویلایی تبدیل شوند شناسایی شود.
اورنگی در خصوص ایجاد بارانداز در استان قزوین هم اظهارداشت: زمین بارانداز کشاورزی در زمین درجه یک کشاورزی پیشنهاد شده که تنش ایجاد کرده و نظر همکاران جهاد کشاورزی استان را تایید می کنیم، هرجا قانون اجازه داده برای فعالیت اقتصادی و تغییر کاربری است باید سراغ اراضی کم بازده و غیرکشاورزی است و تصمیم با استان است.
رئیس سازمان امور اراضی کشور در پاسخ به این سوال که زمینهای هفت سنگان تنش هایی داشته است در این زمینه چه خواهید کرد گفت: موضع ما در مسیر قانون محکم است و تغییر نمی کند و با کمک همکاران قضایی استان و کشور که تاکنون هم هماهنگی بسیار خوب بوده بویژه در هفت سنگان با قاطعیت نظر ما اعمال می شود و اگر ساخته شود غیر مجاز است.

روزانه ۵ هزار هکتار از اراضی تغییر کاربری داده می شود
وی در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی تصریح کرد: تغییر اراضی کاربری بخشی ضروری و مجاز است و برخی غیرمجاز که محاسبات نشان میدهد سالانه ۴ تا ۵ هزار هکتار تغییر کاربری مجاز و غیرمجاز داریم.
اورنگی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط بهتر شده و با گشت زنی ها و اطلاع رسانی مناسب، مسیر قانونی بخوبی طی می شود اما می توان گفت ۴۰ درصد کاربری اراضی کشاورزی غیرمجاز است که این میزان گاهی ناشی از بی اطلاعی و گاهی ناشی از سوء استفاده افراد است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان:
۸۷ درصد آب در استان سمنان صرف کشاورزی می شود
گرمسار - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه به دنبال توسعه کشت محصولات با نیاز آبی کم هستیم، گفت: ۸۷ درصد آب در استان صرف کشاورزی می شود.
به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن میرعماد عصر دوشنبه در پایان نشست بررسی مشکلات روستاهای گرمسار در جمع خبرنگاران ضمن بیان اینکه الگوی کشت اولیه استان سمنان تدوین‌شده و با هماهنگی مدیران جهاد و فرمانداران به‌زودی به مرحله اجرا می‌رسد، ابراز داشت: با توجه به اینکه تدوین الگوی کشت ملی پروسه ای زمان‌بر خواهد بود لذا برای اثربخشی بیشتر توسعه کشت محصولات با نیاز آبی کم نظیر پسته در برنامه‌های طرح الگوی کشت از سوی جهاد کشاورزی سمنان در دستور کار قرار دارد.
وی مدیریت مصرف آب را یکی از برنامه‌های اصلی جهاد کشاورزی سمنان برشمرد و افزود: با توجه به اینکه ۸۷ درصد از آب استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود لذا دیگر نمی توان به کشت های پر آب نظیر هندوانه و خربزه شهرهای کویری روی آورد و اصلاح الگوی کشت امروز یک ضرورت انکار ناپذیر قلمداد می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان بابیان اینکه بهره‌برداران بر محدودیت منابع آبی به‌خوبی واقف هستند، ابراز داشت: سطح زیر کشت خربزه و هندوانه طی سنوات اخیر از ۱۳ هزار هکتار به بالغ‌بر شش هزار هکتار کاهش پیداکرده است و کشاورزان این منطقه ۸۰ درصد کشت این محصول را به صورت گلخانه‌ای انجام می‌دهند.
میرعماد بابیان اینکه ۹۵ درصد پروژه‌های کشاورزی توسط مردم و بخش خصوصی انجام می‌شود، تصریح کرد: توسعه کشت گلخانه‌ای در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد چراکه این روش علاوه بر کاهش میزان مصرف آب با زودرس کردن محصولات باعث افزایش تولید تا میزان ۳۰ درصد نیز می شود.
وی بابیان اینکه گرمسار ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه کشت گل و گیاه دارد، افزود: در ارائه تسهیلات به کشت محصولات گلخانه‌ای محدودیتی وجود ندارد لذا به منظور حمایت از اشتغال پایدار روستایی تسهیلات مناسب از محل صندوق توسعه ملی ارائه می‌شود.

معاون وزیر کشاورزی مطرح کرد:
صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری گیاهان دارویی/سهم زعفران ۸۰ درصد است
فردیس - معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی میزان صادرات گیاهان دارویی را ۴۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: ۸۰ درصد آن مربوط به زعفران است.
به گزارش خبرنگار مهر، اسکندر زند پیش از ظهر دوشنبه در نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی و وضعیت تولید و صادرات گیاهان دارویی که در دانشگاه امام خمینی (ره) واقع در شهرستان فردیس برگزار شد، اظهار کرد: این مرکز دانشگاهی نسل سوم است که به صورت تئوری، آزمایشگاهی و ارتباط با بخش خصوصی به فارع التحصیلان کشاورزی کار آفرین آموزش می دهد.
وی در ادامه هدف گذاری وزارت کشاورزی را توسعه همه مراکز کشاورزی و حرکت به سمت کارآفرینی اعلام کرد و افزود: درنظر داریم با آموزش به بهره برداران کشاورزی در راستای افزایش تولید محصولات کشاورزی و صادرات آن اقدام کنیم.
رئیس سازمان تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی از آموزش ۱۰۰ نفر از بهره برداران گلخانه کشور در مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) فردیس خبر داد و گفت: با آموزش های نوین به این کشاورزان، بهره برداری از محصولات گلخانه ای افزایش می یابد.
وی از اجرای طرح جامعه محور تولید انبوه گیاهان دارویی در مزرعه خبر داد و گفت: این طرح از طرح های اولویت دار جهاد کشاورزی است که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اجرا می شود.
به گفته زند ظرفیت تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی در کشور فراوان است و با توسعه این حوزه می توانیم موجب افزایش اشتغال و درآمد زایی شویم.
وی صادرات گیاهان دارویی در کشور را ۴۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: حدود ۸۰ درصد آن مربوط به زعفران است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت بالای گیاهان دارویی در کشور، خاطرنشان کرد: طبق هدف گذاری های انجام شده با تولید انبوه و صادرات گیاهان دارویی، در سال آینده می توانیم صادرات این گیاهان را به بیش از ۲ میلیارد دلار برسانیم.

مدیرکل هواشناسی البرز اعلام کرد:
کاهش ۷۱ درصدی بارندگی در البرز/کسب رتبه نخست خشک‌سالی هواشناسی
کرج - مدیرکل هواشناسی البرز به کاهش ۷۱ درصدی میزان بارندگی در استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه استان البرز رتبه اول خشک‌سالی هواشناسی کشور را از آن خود کرده است.
به گزارش خبرنگار مهر، منصور رحمانیان در جلسه شورای حفاظت از منابع آبی استان البرز که عصر دوشنبه در استانداری برگزار شد، با بیان اینکه در دوره سه ماهه از سال جاری خشک‌سالی شدید در قسمت‌های شمالی شهرستان کرج، شهرستان اشتهارد و شهرستان ساوجبلاغ را شاهد بودیم، اظهار کرد: متاسفانه کاهش بارش های جوی سبب شده که به خشک‌سالی کشاورزی برسیم.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته مجموع بارش‌ها بیشتر بود، افزود: در دوره هفت ساله تا پایان آذر ماه در شهرستان اشتهارد ۴.۴ درصد خشک‌سالی متوسط، ساوجبلاغ ۵۹ درصد خشک‌سالی متوسط و شهرستان طالقان ۱۰۰ درصد خشک‌سالی متوسط به ثبت رسیده است.
مدیرکل هواشناسی البرز تاکید کرد: سال زراعی جاری در مجموع ۶۵ درصد نسبت به بلند مدت کاهش بارندگی را شاهد هستیم از طرفی باید به این امر نیز اشاره کرد که نسبت به سال گذشته میزان بارندگی در البرز ۷۱ درصد کاهش داشته است.
رحمانیان با اعلام اینکه بارندگی در سال جاری نسبت به زمستان سال گذشته پایین تر از حد نرمال است، افزود: متاسفانه استان البرز رتبه اول خشک‌سالی هواشناسی کشور را از آن خود کرده است.
وی با تاکید بر اینکه بارش‌ها باید دارای هسته مرکزی باشد لذا افزایش کانون‌های گرد و غبار در البرز سبب کاهش این بارندگی شده است، ادامه داد: باروری ابرها برای کشور به سبب شرایط اقتصادی حاکم به صرفه نبوده و هزینه بر است.
مدیرکل هواشناسی استان البرز گفت: پیش بینی‌های هواشناسی حاکی از ان است که بارندگی ضعیفی طی روزهای آتی خواهیم داشت که به احتمال زیاد تا دوشنبه هفته آتی ادامه دارد.

خبرگزاری تسنيم
شرایط جدید واردات برنج به گمرکات کشور ابلاغ شد+سند
مدت زمان ثبت سفارش واردات برنج و فرصت تمدید آن که با کاهش همراه شده، به همراه تعرفه واردات این محصول به گمرکات کشور و مناطق آزاد برای اجرا اعلام شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی علی‌آبادی فراهانی مدیر کل دفتر مقررات و صادرات سازمان توسعه تجارت ایران با ارسال نامه ای به معقولی مدیر کل محترم مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک جمهوری اسلامی ایران با اظهار شرایط جدید ثبت سفارش و واردات برنج نوشت:«ضمن ارسال تصویرنامه شماره 20/26691، مورخ 1396/10/24 وزارت جهاد کشاورزی در خصوص ثبت سفارش و واردات برنج به استحضار می‌رساند:
ثبت سفارش و واردات برنج از تاریخ 1396/11/01 لغایت 1397/03/31 مجاز می‌باشد. مدت اعتبار ثبت سفارش تمامی محموله‌های برنج سه ماهه و برای یک ماه قابل تمدید است. حداکثر مدت اعتبار ثبت سفارش بروات اسنادی، اعتبارات اسنادی و حواله تا تاریخ 1397/04/31 خواهد بود و محموله‌های وارداتی حداکثر تا لغایت 1397/04/31 قابل ورود و ترخیص قطعی است.
یادآوری می‌گردد حقوق ورودی برنج سفید مطابق مفاد مصوبه 135023/ت 53855 و اصلاحیه شماره 53885/136096 مورخ 1395/11/3 دبیرخانه محترم هیئت دولت 26% است و از تاریخ ابلاغ مصوبه فوق (1395/11/3) لازم‌الاجرا می‌باشد.»

قیمت پیشنهادی خرید تضمینی انواع محصول در سال زراعی ۹۷-۹۶ منتشر شد
بعد از اینکه سازمان برنامه‌ و بودجه، نرخ نهایی خرید تضمینی انواع محصولات زراعی سال زراعی ۹۷-۹۶ را بعد از گذشت بیش از ۴ ماه اعلام نکرد، قیمت‌های پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی منتشر شد.
به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، سازمان برنامه و بودجه باید هرساله نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی ازجمله گندم را از ابتدای فصل پاییز در مهرماه اعلام کند اما در سال جاری باوجود گذشت بیش از 4 ماه نرخ های خرید تضمینی مشخص نیست و کشاورزان برای تصمیم‌گیری در انتخاب نوع کشت و محصول دچار در سردرگمی شده‌اند.
ادامه این روند می‌تواند آثار نامناسبی بر میزان تولید گندم و کاهش رغبت کشاورزان برای کاشت محصول اساسی داشته باشد و وضعیت خودکفایی تولید گندم را در معرض تهدید قرار دهد.
پیگیری نرخ های خرید تضمینی در اولویت کمیسیون کشاورزی مجلس
جوادکاظم‌نسب عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم در واکنش به تاخیر سازمان برنامه و بودجه در اعلام نرخ های خرید تضمینی بعد از گذشت بیش از 4 ماه اظهار کرد: با توجه با اینکه در کمیسیون تلفیق در مجلس در حال بررسی لایحه بودجه سال 97 بودیم فرصت پیگیری از دولت بابت عدم اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را نداشتیم.
وی افزود: در اولین جلسه کمیسیون کشاورزی این امر در اولیت قرار خواهد داشت و این موضوع را بررسی کرده و از دولت می خواهیم به سرعت پاسخ دهد.
افزایش 10 درصدی قیمت گندم در نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی
بنابراین گزارش،وزارت جهاد کشاورزی اجازه اعلام قیمت‌های پیشنهای خود را قبل از تایید توسط سازمان برنامه و بودجه را ندارد؛ اما قیمت پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای انواع محصولات زراعی؛ گندم، گندم دوروم، کلزا، سویا، آفتابگردان، گلرنگ، سیب زمینی پاییزه و بهاره ، پیاز پاییزه وبهاره ، انواع برنج، عدس، نخود، لوبیا چیتی، لوبیا سفید، لوبیا قرمز، چغندر قند بهاره و پاییزه، ذرت دانه ای و جو که به دست خبرگزاری تسنیم رسیده است، به شرح زیر است:
قیمت پیشنهادی گندم معمولی برای سال زراعی 97-96 را با 10 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 14300 ریال و قیمت خرید تضمینی گندم دوروم را با10 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 14630 ریال اعلام کرد.
وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی کلزا برای سال زراعی 97-96 را با 9 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 30335 ریال، قیمت خرید تضمینی سویا را با 9 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 26916 ریال، آفتابگردان با 9درصد افزایش 29042 ریال و دانه روغنی گلرنگ با 9 درصد افزایش 28543 ریال اعلام کرد.
قیمت پیشنهادی سیب زمینی پاییزه برای سال زراعی 97 -96 را با 5 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 4449 ریال، قیمت خرید تضمینی سیب زمینی بهاره را با 4 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 4286 ریال، قیمت سیب زمینی طرح استمرار با 4 درصد افزایش 5093 ریال، پیاز پاییزه و بهاره با 5درصد افزایش به ترتیب 2969 و 2885 ریال و پیاز طرح استمرار با 5 درصد افزایش 3155 ریال پیشنهاد کرد.
قیمت پیشنهادی خرید تضمینی برنج
قیمت پیشنهادی برنج گروه یک (فجر، خزر، شیرودی و...) برای سال زراعی 97-96 با 9 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 41821 ریال ، قیمت خرید تضمینی برنج گروه دو (سپیدرود و گوهر) با 9 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 37585 ریال و قیمت خرید تضمینی برنج گروه سه (ندا، کوهسار، دانیال و...) را با 9 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 31188 ریال اعلام کرد.
قیمت پیشنهادی عدس برای سال زراعی 97-96 را با 9 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 31426 ریال، قیمت خرید تضمینی نخود را با 9 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 29275ریال، قیمت لوبیا چیتی با 9درصد افزایش 28452 ریال، لوبیا سفید با 9درصد افزایش28445 ریال و لوبیا قرمز با 9درصد افزایش 26944 ریال پیشنهاد کرد.
قیمت پیشنهادی چغندر قند بهاره برای سال زراعی 97-96 را با 6 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 3276 ریال، قیمت خرید تضمینی چغندر قند پاییزه را با 7 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 3183 ریال اعلام کرد.
قیمت پیشنهادی ذرت دانه ای برای سال زراعی 97-96 را با 8 درصد افزایش نسبت به قیمت سال 96-95، 11502 ریال، قیمت خرید تضمینی جو را با 10 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 11330ریال اعلام کرد.

خبرگزاری موج
فرماندار اصفهان تأکید کرد
لزوم تغییر الگوی کشت و استفاده از آبیاری نوین
فرماندار اصفهان بر لزوم فرهنگ سازی جهت تغییر الگوی کشت و استفاده از آبیاری نوین تأکید کرد.
به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، احمد رضوانی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان، با اشاره به کاهش بارش ها و کمبود آب شرب و کشاورزی، خاطرنشان کرد: فرهنگ سازی لازم نسبت به تغییر الگوی کشت و استفاده از آبیاری نوین باید در اولویت برنامه ها قرار گرفته و اقدامات مقتضی در این راستا صورت پذیرد.
فرماندار اصفهان با تأکید بر اینکه آب شرب اولویت اصلی ماست، افزود: مردم با جدیت بیشتری باید نسبت به استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف آب اقدام کنند.

خبرگزاری پانا
بازدید وزیر جهاد کشاورزی از کانون‌های گرد و غبار در جنوب شرق اهواز
وزیر جهاد کشاورزی به همراه استاندار خوزستان و جمعی از مسئولان استانی صبح سه شنبه از کانون‌های گرد و غبار جنوب شرق اهواز و کانال 47 کیلومتری آبرسان بازدید کرد.
به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی با حضور در عرصه‌های بیابانی از نزدیک در جریان روند کاشت نهال در این منطقه قرار گرفت.
9 فروردین امسال هیات دولت طرح کوتاه مدت و
بلندمدت تثبیت کانون‌های گرد و غبار در خوزستان را تصویب کرد. بر این اساس برای تثبیت کانون‌های بحرانی در شرق اهواز در سطح 42 هزار هکتار به مدت یک سال توسط وزارت جهادکشاورزی و بلند مدت در سطح 320 هزار هکتار در طول برنامه ششم تدوین و اجرا می شود.
همچنین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو نیز مکلف شدند تامین حقابه زیست محیطی تالاب‌های استان خوزستان را در سال 1396 در اولویت، قرار دهند.
بر اساس مطالعات حدود 600 هزار هکتار از اراضی خوزستان کانون گرد و غبار اعلام شده که 350 هزار هکتار آن بحرانی و حدود 40 هزار هکتار نیز فوق بحرانی است.
کارشناسان بر این باورند که 400 تا 700 هزار هکتار از اراضی استان خوزستان نیز فقط یک گام با بیابانی شدن فاصله دارد.

معاون خدمات بیمه‌ای مدیریت شعب بانک کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد
اجرایی شدن بیمه سازه‌های گلخانه‌ای در خراسان جنوبی
معاون خدمات بیمه‌ای مدیریت شعب بانک کشاورزی استان خراسان جنوبی از اجرایی شدن بیمه سازه، پوشش و تأسیسات گلخانه‌ای خراسان جنوبی برای اولین بار در این استان خبر داد.
جواد غنچه، معاون خدمات بیمه ای مدیریت شعب بانک کشاورزی استان خراسان جنوبی گفت: بیمهگذاران از بین عوامل خطر موجود یک یا مجموع عوامل خطر را انتخاب و نسبت به بیمه سازه گلخانه خود می توانند اقدام کنند.
غنچه افزود: بیمه گلخانه های فعال و با اسکلت پیچ و مهره و مورد تأیید معاون باغبانی وزرات جهاد کشاورزی در اولویت است.
وی آتش سوزی، صاعقه، طوفان، زلزله، برف سنگین، سیل و تگرگ را از عوامل خطر زیرپوشش صندوق بیمه عنوان کرد.
معاون خدمات بیمه ای مدیریت شعب بانک کشاورزی استان گفت: تاکنون محصولات تولیدی گلخانه ها زیرپوشش بیمه بوده که در سال زراعی جاری بیمه سازه، پوشش و تأسیسات گلخانه ها زیرپوشش صندوق بیمه قرار گرفته است.
غنچه مدت قرارداد بیمه را یک سال شمسی از زمان صدور بیمه نامه عنوان کرد. چاپ