بریده جراید و روزنامه ها کمينه

دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷
خبرگزاری ايرنا:
Ÿآفت ملخ در 6000هکتار از مزارع طارم مهار شد
Ÿ صندوق بیمه کشاورزی: بار مالی سرمازدگی فروردین ٧هزارمیلیارد ریال است
Ÿ واردات برنج همچنان برقرار است
Ÿ پژوهشگر جنگل ها و مراتع باغ گیاه شناسی: 2 هزار گونه گیاهی ایران در خطر انقراض قرار دارد
Ÿ کشاورزی سنتی از چالش های اقتصاد کشور است
Ÿ برف 736 میلیارد تومان به کشاورزی البرز خسارت زد
Ÿ سرما 1500 میلیارد ریال به باغات کردستان خسارت زد
Ÿ پای خشکسالی بر گلوی اقتصاد شرق مازندران
Ÿ اختیارات شورای مرکزی نظام مهندسی کشاورزی مشخص شد

خبرگزاری ايانا:
Ÿ آمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
Ÿ درخواست دبیر انجمن برنج از دولت ، واردات برنج برطبق نیاز باشد
Ÿ بررسی پدیده جهانی رهاسازی زمین‌های کشاورزی ، 10 درصد زمین‌های قابل‌کشت جهان رها شده‌اند
Ÿ رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خبر داد؛ خسارت 107 میلیارد تومانی به محصولات کشاورزی آذربایجان غربی
Ÿ رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد؛ پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی به ۴۰۰ طرح کشاورزی خراسان جنوبی
Ÿ با حضور بیش از 173 شرکت داخلی و خارجی؛ قطری‌ها در نمایشگاه کشاورزی شیراز شرکت می‌کنند


خبرگزاری ايلنا:
Ÿساماندهی کمباین های برداشت در خوزستان
Ÿ رئیس سازمان چای در گفت‌وگو با ایلنا: تمام چایکاران در سال جدید بیمه شدند/ ۴ هزار باغ چای تخریب شده به چرخه تولید برگشته‌اند
Ÿآمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
Ÿ مدیر جشنواره باغ لاله‌های‌ آسارا: زمان افتتاح جشنواره لاله ها با شرایط جوی تغییر می‌کند/ لاله‌ها، مقاومت‌شان را در مقابل سرما تجربه کردند
Ÿ مجید موسوی مطرح کرد: تولید سالانه 25 میلیون شاخه گل در البرز/صادرات گل و گیاه با راه‌اندازی پایانه صادراتی

خبرگزاری ايسنا:
Ÿ پیش‌بینی رشد 3 برابری تولید کلزا در گلستان
Ÿ ارتقای 24 پله‌ای رتبه گلستان در تجهیز اراضی به سیستم آبیاری نوین
Ÿ واردات برنج آزاد شد
Ÿمدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان:گرما زود به سراغ خرمشهر آمده است

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ محدودیت های صادراتی مشکل بزرگ کشاورزان شده است
Ÿ رشت|‌ سرمازدگی ۲۰۰۰ میلیارد ریال خسارت به کشاورزان گیلانی وارد کرد
Ÿ زنجان| سرما به ۴۳۵۰۰ هکتار از باغات استان زنجان خسارت زد

خبرگزاری آريا:
Ÿکشت گندم آبي در شيروان 15 درصد کاهش يافت

خبرگزاری مهر:
Ÿ آمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات و ترویج کشاورزی
Ÿ سرپرست فرمانداری شادگان:۱۳ هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی دارخوین به شوره زار تبدیل شد
Ÿ مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی:سرما یک هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی آذربایجان غربی خسارت زد

خبرگزاریصدا و سيما:
Ÿ در سال ۹۶، افزایش ۳۰ درصدی تولید و صرفه جویی ۱.۳۳ میلیارد متر مکعبی آب کشاورزی

روزنامه کيهان:
Ÿ به منظور تنظیم بازار، واردات برنج تا آخر تیر ماه آزاد شد
خبرگزاری ايرنا
آفت ملخ در 6000هکتار از مزارع طارم مهار شد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم گفت: از آغاز طرح مبارزه با آفت ملخ ( اسفند سال قبل) تاکنون در سطح 6 هزار هکتار از مزارع کشاورزی این شهرستان مبارزه با این آفت انجام شده است.

به گزارش ایرنا، مجتبی اسکندری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 47 کارشناس در قالب 6 اکیپ در شهرستان طارم مشغول مبارزه با ملخ، کانون یابی و کانون کوبی این آفت کشاورزی هستند.
وی با بیان اینکه ملخ از آفات عمومی و خطرناک مزارع و باغها و مبارزه با آن به عهده دولت است، اظهار داشت: کار ردیابی، پیش آگاهی و کانون کوبی این آفت از اواخر اسفند سال گذشته آغاز و به محض ظهور پوره ملخ مبارزه و کانون کوبی از اواخر اسفندماه آغاز شده است.
اسکندری با اشاره به مراحل مبارزه با آفت ملخ تصریح کرد: در مرحله اول مراتع و مزارع آلوده به این آفت کانون یابی و با پرچم آبی رنگ علامت گذاری و پس از سم پاشی محل مورد نظر با پرچم قرمز رنگ علامت گذاری می شود تا دامداران و زنبورداران جهت جلوگیری از آثار سم پاشی به این منطقه وارد نشوند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم با اشاره به کانون کوبی 12 هزار هکتار از مراتع و مزارع طارم در سال 96 بیان کرد: در سال جاری نیز همین میزان از مراتع و مزارع آلوده شهرستان در طرح مبارزه با آفت ملخ قرار دارد که در صورت کنترل کامل این آفت 40 هزار هکتار از مزارع و باغ های در معرض این آفت، در امان خواهند بود.
وی با بیان اینکه طرح مبارزه با آفت ملخ در مراتع شهرستان تا کنترل کامل این آفت ادامه دارد به کشاورزان توصیه کرد: با توجه به گرمتر شدن هوا و خشکی مراتع و سرازیر شدن ملخ ها به سمت مزارع، در صورت مواجهه و دیدن این آفت در سطح مزارع و باغ ها، مراتب را به کارشناسان اداره جهاد کشاورزی شهرستان طارم اطلاع دهند.
به گزارش ایرنا، شهرستان طارم در شمال استان زنجان به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی خاص مرکز ملخ های شاخک بلند و کوتاه از جمله ملخ مراکشی است و شناسایی کانون های تخم ریزی ملخ ها و اجرای به موقع عملیات سمپاشی موجب دفع خطر حمله ملخ ها به مراتع و مزارع می شود. کاهش بارندگی و خشک شدن علوفه مراتع در منطقه عامل اصلی هـجوم ملخ می باشد.
40هزار هکتار از مراتع شهرستان طارم آلوده به آفت عمومی ملخ بوده که در صورت عدم کانون یابی و کانون کوبی به موقع می تواند به بحران جدی منجر شده و کلیه محصولات زراعی و باغی شهرستان را تهدید کند.
همه ساله از فروردین تا تیر مقدار 12000 هکتار از اراضی شهرستان طارم علیه این آفت سمپاشی می شود.

صندوق بیمه کشاورزی: بار مالی سرمازدگی فروردین ٧هزارمیلیارد ریال است
قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی گفت: براساس برآوردهای اولیه، خسارت ناشی از سرمای فروردین ماه 97، بیش از هفت هزار میلیارد ریال تعهد جدید برای صندوق بیمه کشاورزی دربردارد.
به گزارش یکشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «محمدابراهیم حسن نژاد» افزود: خسارت کشاورزان با تحقق بودجه 1397 صندوق بیمه کشاورزی پرداخت می شود.
حسن نژاد ادامه داد: ارزیابی خسارت به طور جدی در حال انجام است.
وی اضافه کرد: در زیربخش زراعت، بیش از 250 میلیارد ریال خسارت بر اثر تنش خشکی، متوجه صندوق بیمه کشاورزی می شود.
به گزارش ایرنا، بیست و ششم و بیست و هفتم فروردین ماه امسال با کاهش دمای هوا و بارش برف و باران باغ های میوه در 17 استان کشور از جمله آذربایجان های غربی و شرقی، تهران، البرز، سمنان، قزوین و زنجان دچار سرمازدگی و خسارت جدی شد.
اداره کل بحران وزارت جهادکشاورزی در حال جمع آوری وضع خسارت باغداران ۱۷ استان است و بزودی مبلغ آن اعلام می شود.
قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی بتازگی در بازدید از باغ های فیروزکوه و دماوند برآورد اولیه خسارت این باغ ها را نزدیک حدود 200 میلیارد ریال اعلام کرد.
مدیرکل دفتر میوه های سردسیری معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی امروز (یکشنبه)در گفت و گو با ایرنا تصریح کرد: بخش عمده خسارت ناشی از سرمازدگی اخیر مربوط به میوه های تابستانی است و به میوه های موجود در بازار ارتباطی ندارد.

واردات برنج همچنان برقرار است
دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور اعلام کرد: با توجه به این که تغییری در سیاست وزارت جهاد کشاورزی برای واردات برنج اعمال نشده و همچنان واردات این محصول از بهمن ماه سال 96 تاکنون برقرار است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، امروز (یکشنبه) پس از گذشت بیش از سه ماه برقراری واردات برنج، برخی از رسانه ها اقدام به انتشار اخباری مبنی بر آزادسازی واردات برنج از دوم اردیبهشت ماه کردند ؛ این در حالیست که واردات برنج از ابتدای بهمن ماه گذشته برقرار بوده و وقفه ای در این زمینه ایجاد نشده است.
با توجه به سیاست وزارت جهاد کشاورزی در حمایت از تولید داخلی، ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت این محصول هر ساله از ابتدای مردادماه آغاز می شود و تا اواخر دی ماه ادامه دارد.
طبق آمارها میزان سرانه مصرف برنج برای هر ایرانی بین 40 تا 42 کیلوگرم محاسبه می شود که به نظر می رسد مصرف سالیانه آن در کشور نزدیک 3.2 میلیون تن باشد؛ از این رو سالیانه 1.7 تا 2 میلیون تن برنج مورد نیاز کشور از محل تولیدات داخلی و 1.2 تا 1.5 میلیون تن از محل واردات تامین می شود که نشان می دهد برای تامین کسری بازار برنج، چاره ای جز واردات نداریم.
در این پیوند «مسیح کشاورز» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: وزیر جهاد کشاورزی 24 دی ماه سال 96 در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار آزادسازی واردات برنج از یکم بهمن ماه سال 96 تا 31 خردادماه سال 97 شد که این نامه منجر به لغو ممنوعیت واردات شد.
وی اظهارداشت: همچنین مقرر شد، ثبت سفارش محموله های برنج وارداتی سه ماهه و برای یک ماه قابل تمدید است بنابراین متقاضیان حداکثر تا 31 تیرماه سال 97 مهلت واردات و ترخیص قطعی کالاهای خود را دارند.
وی افزود: پارسال بیش از 1.2 میلیون تن برنج خارجی به کشور وارد شد تا نیاز داخلی تامین شود.

پژوهشگر جنگل ها و مراتع باغ گیاه شناسی:
2 هزار گونه گیاهی ایران در خطر انقراض قرار دارد
پژوهشگر موسسه تحقیقاتی جنگل ها و مراتع باغ گیاه شناسی ایران گفت: از هشت هزار گونه گیاهی شناسایی شده، 2 هزار گونه منحصر به ایران است که در معرض خطر انقراض قرار دارد.
به گزارش ایرنا، ولی الله مظفریان روز یکشنبه در نخستین همایش ملی حفظ، احیا و اصلاح گونه کلوس در دانشگاه شهرکرد اظهار کرد: با افزایش چند برابری جمعیت، توسعه بی رویه شهر و روستاها، افزایش ساخت و سازها و تخریب روز افزون منابع طبیعی، گونه های گیاهی در حال کوچک شدن و نابودی هستند.
وی در ادامه از نبود پژوهش های عملیاتی در زمینه استحصال و بررسی مواد موثره گیاهان داروئی کشور انتقاد کرد و افزود: با وجود اینکه در زمینه ترکیبات و خاصیت گیاهان داروئی در دانشگاه ها مقالات فراوانی تدوین شده است اما در زمینه اقدامات بالینی برای استحصال مواد موثره این گیاهان و استفاده از آن در درمان بیماران، اقدام خاصی صورت نگرفته است.
مظفریان افزود: درحالی که بیش از 80 سال از تاسیس دانشکده پزشکی و داروسازی ایران می گذرد، بیشتر اطلاعات گیاهان داروئی کشور برگرفته از پژوهش ها و اطلاعات اروپایی هاست.
وی تصریح کرد: این درحالی است که روی هیچ یک از این گیاهان بومی به عنوان گونه داروئی اقدامی صورت نگرفته است.
استاد دانشگاه تهران افزود: از مجموع گونه های گیاهی موجود در کشور نیز 850 گونه دارای ماده موثره داروئی شناخته و معرفی شده است که تنها 350 مورد از این تعداد در عطاری ها استفاده می شود و مابقی ناشناخته است.
مظفریان ادامه داد: از این رو پژوهش های عملیاتی در این زمینه باید جایگزین تدوین مقالات غیر کاربردی در دانشگاه ها شود.
نویسنده کتاب فلور (گیاهان داروئی ) چهارمحال و بختیاری در ادامه، رویشگاه اصلی کلوس را پشتکوه بختیاری عنوان کرد و افزود: با وجود اینکه استان های اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد و لرستان نیز به عنوان رویشگاه های این گیاه معرفی می شوند، اما از نظر اقلیمی و اکولوژیکی این گونه متعلق به مناطق محدودی از چهارمحال و بختیاری است.
مظفریان با بیان یکهزار و 650 گونه گیاهی در چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: این استان از نظر گیاهان داروئی منطقه ای ارزشمند، ظرفیت های طبیعی بالایی دارد.
وی توجه ویژه مسئولان به دیگر گونه های گیاهی این استان علاوه بر گونه کلوس را ضروری دانست.
نخستین همایش ملی حفظ، احیا و اصلاح گونه در حال انقراض کلوس با همکاری بنیاد فرهنگی حضرت فاطمه الزهرا (س)، دانشگاه شهرکرد، پارک علم و فناوری استان، جهادکشاورزی، جهاد دانشگاهی و سپاه در دانشکده کشاوررزی دانشگاه شهرکرد برگزار شد.
به گزارش ایرنا، از هشت هزار گونه گیاهی شناسایی شده ، 350 گونه آن نظیر کلوس، بومادران و شنبلیله منحصر به استان چهارمحال وبختیاری است.

کشاورزی سنتی از چالش های اقتصاد کشور است
رئیس انجمن اقتصاد کشاورزی ایران با تاکید براستفاده از فناوری برای کاهش هزینه ها و کیفیت بخشی به تولید محصول زراعی گفت: با این توصیف امروز کشاورزی سنتی از چالش های اقتصادی کشور محسوب می شود.
به گزارش ایرنا، حبیب الله سلامی روز یکشنبه در نشست با خبرنگاران در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج، افزود: متاسفانه طی سال های متمادی نتوانستیم سنتی بودن کشاورزی را تغییر دهیم که این رویه برای بهره برداران و کشورمطلوب نبوده و مشکلات عدیده ای به همراه دارد.
وی اظهارداشت: سنتی بودن کشاورزی سبب کاهش بهره وری از اراضی شده و قیمت محصولات را افزایش داده است.
سلامی گفت: اگر قرار است در بازارهای جهانی جایگاهی پیدا کنیم بایستی قیمت محصولات تولیدی ایران با محصولات جهانی برابری کند.
رئیس انجمن اقتصاد کشاورزی ایران بیان داشت: برای پایین آوردن هزینه تولید راهی جز افزایش بهره وری و بالا بردن کیفیت محصولات نداریم.
وی با بیان اینکه باید بر روی افزایش کیفیت محصولات کشاورزی کار کنیم، افزود: یکی از دلایل اقتصادی نبودن کشاورزی در ایران، نداشتن استاندارد خاص برای تولید است و تا استاندارد و کنترل کیفی وجود نداشته باشد، هر محصولی با هر مشخصاتی را که به بازار عرضه کنیم در بازار جهانی نمی توانیم جایگاه زیادی را به دست بیاوریم.
وی تاکید کرد که هر زمان که در داخل کشور بهره وری کم بوده و قیمت تمام شده محصول بالا باشد، اقتصاد کشاورزی بالایی نخواهیم داشت و از آنجا که برای رفع این مشکلات به صورت جدی کاری صورت نگرفته تا زمانی که مشکلات باقی است نمی توان به بازار جهانی دست یافت.
***برگزاری یازدهمین کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی در کرج
رئیس انجمن اقتصاد کشاورزی ایران در ادامه به برگزاری یازدهمین کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی در کرج اشاره کرد و افزود: این کنفرانس هر 2 سال یکبار در دانشگاه هایی که گروه اقتصاد کشاورزی دارند، برگزار می شود.
وی ادامه داد: این کنفرانس یک رخداد بزرگ علمی است که تمام صاحبنظران اقتصاد کشاورزی، محققان، کارشناسان، دستگاه های اجرایی و مسئولان کشور در آن مشارکت داشته و حضور می یابند.
سلامی گفت: این کنفرانس شامل 3 بخش ارایه مقالات به صورت شفاهی توسط اساتید، محققان، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا، بخش ارایه مقالات علمی در قالب پوستر و بخش میزگردها و پنل های تخصصی است .
وی اضافه کرد: به دبیرخانه این کنفرانس 200 مقاله ارسال شده که پس از بررسی به عمل آمده،40 مقاله آن به صورت شفاهی و 129 مقاله به صورت پوستر ارایه خواهد شد.
رئیس انجمن اقتصادی کشاورزی ایران گفت: در بخش میزگردها و پنل ها نیز 5 میزگرد شامل 'تغییر اقلیم ،آب، محیط زیست و کشاورزی پایدار'،' چالش ها و مزیت های بخش کشاورزی از دیدگاه فعالان بخش - الزامات قانونی و قانون گذاری' ، 'رویکردهای نوین حمایت و تامین مالی بخش کشاورزی ' و' اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی ' است .
وی ادامه داد: پنجمین میزگرد ویژه استان البرز به دلیل برگزاری کنفرانس در این استان است .
سلامی گفت: در میزگرد ویژه البرز، چالش های کشاورزی استان با همکاری سازمان های جهاد کشاورزی، برنامه و بودجه و استانداری البرز در حوزه های مختلف مرتبط با اقتصاد کشاورزی- اقتصاد دانش بنیان- منابع طبیعی و محیط زیست بررسی می شود.
وی اظهار داشت: برای برگزاری کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی 15 محور در نظر گرفته شده که بیشتر مسایل و چالش های مهم در بخش اقتصاد کشاورزی بررسی خواهد شد.
وی، اقتصاد آب و بهره وری، فضای کسب و کار، سیاست های راهبردی اقتصاد کشاورزی، مزیت های سیاسی اقتصاد کشاورزی، ریسک و بیمه، صنایع تبدیلی، تغییر اقلیم، تقاضا برای مواد غذایی، اقتصاد رفتاری در زنجیره های تولید و اشتغال پایدار روستایی را از جمله محورهای این کنفرانس عنوان کرد.
این مسئول هدف از برگزاری این کنفرانس علمی را ارتقای سطح علمی و کیفی تحقیقات، استفاده از آخرین دستاوردهای محققان، تبادل نظر و همکاری علمی بین محققان ، تبادل نظر در خصوص چالش های بخش کشاورزی و آشنایی دانشجویان با یکدیگر و چالش های بخش برشمرد.
یازدهمین کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی ایران 18 و 19 اردیبهشت ماه جاری در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران؛ کهن ترین مرکز آموزش عالی کشاورزی و منابع طبیعی کشور مستقر در کرج برگزار می شود.
گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه تهران واقع در کرج مرکز استان البرز، میزبان این رویداد بزرگ علمی کشور را دارد.

برف 736 میلیارد تومان به کشاورزی البرز خسارت زد
رییس سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت که برف و سرمای هفته گذشته 736 میلیارد تومان به اراضی زراعی و باغی استان خسارت وارد کرد.
به گزارش ایرنا، سید مجید موسوی روز یکشنبه در آیین افتتاحیه باغ لاله ها در منطقه آسارا البرز، افزود: این موضوع هم اکنون در وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری است.
وی در ادامه با اشاره به تولید 45 میلیون گل لاله در کشور اظهار داشت: از این رقم 25میلیون که معادل 56 درصد است در البرز تولید می شود. موسوی گفت: ارزش ریالی در تولید گل لاله 126 میلیارد تومان در کشور است که سهم استان البرز 70 میلیارد تومان است.
رییس سازمان جهادکشاورزی با اشاره به اینکه مصرف سالانه گل در کشور به ازای هر یک نفر 3 شاخه گل است، خاطر نشان کرد: این رقم در استان البرز برای هر نفر 9شاخه گل است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی البرز با بیان اینکه در باغ لاله ها امسال 32 نوع لاله وجود دارد، گفت: دولت از سرمایه گذارانی که درصدد تولید گل و گیاه زینتی هستند حمایت کرده و تسهیلات با بهره کمتر از 10درصد در نظر گرفته است.

سرما 1500 میلیارد ریال به باغات کردستان خسارت زد
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سرمای بهاره به بیش از 14 هزار هکتار از باغات استان خسارت زد که برآورد اولیه میزان خسارت یک هزار و 500 میلیارد ریال است.

اردشیر پورحبیبی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بر اثر سرمای بهاره در هفته گذشته به 14 هزار هکتار از باغات استان بین 35 تا 100 درصد خسارت وارد شد.
وی افزود: خسارت سرما به باغات گردو، بادام، انگور و درختان میوه های هسته دار و دانه دار وارد شد و شهرستان های قروه، دهگلان، سقز و کامیاران بیشترین خسارت ها را دیدند.
پورحبیبی تاکید کرد: این سرمای بهاره به بیش از 700 هکتار از باغات سیب استان نیز خسارت های جدی وارد کرده است.
وی یادآور شد: در کردستان در مجموع 42 هزار هکتار باغ وجود دارد و سالانه بیش از 300 هزار تن انواع محصولات باغی در این استان تولید می شود.
وی با اشاره به خسارت سرمای بهاره به مزارع توت فرنگی در استان اضافه کرد: سه هزار و 200 هکتار از اراضی کردستان به کشت این محصول اختصاص یافته که سرما به 900 هکتار از این مزارع خسارت وارد کرد.
پورحبیبی در خصوص خسارت تگرگ به باغات استان نیز گفت: از ابتدای امسال تاکنون چند نوبت بارش تگرگ در استان گزارش شده اما خسارت های آن در باغات جزیی بوده است.
طبق اعلام هواشناسی کردستان در سه شنبه هفته گذشته (28 فروردین) با ریزش هوای سرد از عرض های شمالی، دمای هوا در بیشتر مناطق این استان کاهش پیدا کرد و حداقل دمای هوا در 16 ایستگاه هواشناسی زیر صفر درجه سانتیگراد بود.
در این مدت سراب شهرک با دمای منفی 6 درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان بود و دمای هوا در زرینه به منفی 5.3، بهارستان منفی 5.1، بابارشانی منفی 4.1، دهگلان منفی چهار و سقز به منفی 3.4 درجه سانتیگراد رسید.
کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و 110 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد، یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به شمار می رود البته فقط 110 هزار هکتار از اراضی این استان به صورت آبی کشت می شود.

پای خشکسالی بر گلوی اقتصاد شرق مازندران
کاهش 30 تا 35 درصدی بارندگی و اجرای یکباره طرح جایگزین کشت برنج به علت خشکسالی در شرق مازندران ، اقتصاد و معیشت این بخش از استان را در نبود صنایع بزرگ و وابستگی شدید به کشاورزی بیش از سایر نقاط تحت تاثیر قرار داده است .
به گزارش خبرنگار ایرنا ، حدود 20 تا 25 درصد از اراضی کشاورزی و تولید محصولات زراعی و باغی حدود هفت میلیون تنی مازندران در سه شهرستان شرقی این خطه شامل نکاء ، بهشهر و گلوگاه تولید می شود و حدود 10 درصد از جمعیت سه میلیون و 285 هزار نفری استان نیز در این مناطق سکونت دارند.
کارشناسان اقتصادی کمترین آسیب خشکسالی را در منطقه شرق مازندران که بیشترین جمعیت روستانشین را در خود جای داده مهاجرت روستائیان به شهرها و رشد حاشیه نشینی و اضافه شدن به خیل بیکاران می دانند.
به اعتقاد این کارشناسان ، برای کاهش نگرانی مردم این منطقه از تبعات خشکسالی و ترغیب آنان به کشت جایگزین ، افزایش قیمت خرید تضمیمی محصولات پیشنهادی جایگزین و همسنگ کردن آن با محصول برنج ضروری است
بنا بر گزارش هواشناسی مازندران ، میزان بارندگی در این استان در هفت ماهه سال آبی جاری ، حدود 18 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان می دهد و همچنان بیشترین کاهش مربوط به شرق این استان است .
** محدودیت کشت برنج
مدیر جهاد کشاورزی بهشهر در شرق مازندران در باره وضعیت خشکسالی در این منطقه به خبرنگار ایرنا گفت که به دلیل کاهش میزان بارندگی و به صدا در آمدن زنگ خشکسالی در این منطقه ، برای کشت برنج محدودیت هایی برای کشاورزان در نظر گرفته شده است.
خلیل حقیقی کشت برنج مطابق با ذخایر موجود در آببندان های محلی را پیشنهاد جهاد کشاورزی بهشهر به کشاورزان برای سال زراعی جاری عنوان کرد.
وی گفت که به کشاورزان منطقه کشت جایگزین برنج شامل سویا ، آفتابگردان ، کنجد و پنبه پیشنهاد شده ولی اجرائی شدن این پیشنهاد از سوی کشاورزان منوط به افزایش نرخ این محصولات همسنگ با برنج است.
مدیر جهاد کشاورزی بهشهر معتقد است که اگر قیمت این محصولات پیشنهادی جایگزین برنج افزایش نسبی نداشته باشد ، کشاورزان با وجود خشکسالی حاکم بر منطقه از دستورالعمل پیشنهادی تبعیت نخواهند کرد .
** کاهش یک هزار هکتاری شالیزاری
این مسئول همچنین گفت که در سال زراعی جاری حداقل یک هزار هکتار از سطح زیر کشت برنج در این منطقه در مقایسه با سال گذشته کاهش خواهد یافت و چنانچه روند خشکسالی تداوم داشته باشد ، احتمال افزایش آن نیز وجود دارد.
حقیقی افزود : در سال زراعی جاری میانگین بارش باران در این منطقه بین 30 تا 35 درصد کاهش یافته و معضل اصلی نیز مربوط به کاهش آب زیرزمینی به عنوان تامین کننده آب حدود 67 درصد از اراضی برنجکاری است.
وی با اعلام اینکه تنها چهار درصد از اراضی برنجکاری این شهرستان از آب رودخانه ها سیراب می شود ، گفت که میزان آبگیری آببندان های این شهرستان که آب حدود چهار هزار هکتار از اراضی این منطقه را تامین می کند ، حدود 70 درصد است

** اطلاع رسانی به مردم
مدیر جهاد کشاورزی بهشهر گفت که به کشاورزان نسبت به خشکسالی هشدارهای لازم داده شد و کارشناسان جهاد کشاورزی نیز سهم هر روستا را برای کشت برنج مطابق با منابع آبی تعیین کردند.
حقیقی ممنوع شدن کشت دوم برنج را هم از دیگر تصمیمات شورای آب ، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان اعلام کرد.
شهرستان بهشهر با جمعیت حدود 170 هزار نفری حدود 11 درصد محصولات کشاورزی مازندران را تامین کند.
** روزهای سخت بی آبی در گلوگاه
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گلوگاه در منتهی الیه شرق مازندران هم گفت : طبق گزارش هواشناسی میزان بارش باران در این منطقه در مقایسه با سال زراعی گذشته افزون بر 40 درصد کاهش یافت.
غلامرضا قنبری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : خشکسالی از هم اکنون اثراتش را در این منطقه بر جای گذاشت و باید برای معیشت و اقتصاد کشاورزان فکر اساسی شود.
وی سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در این شهرستان 40 هزار نفری را حدود 20 هزار هکتار اعلام کرد و گفت که حدود سه هزار هکتار از این اراضی هر ساله برنجکاری می شود.
** غلبه بر خشکسالی با تغییر زمان آبگیری و کشت جایگزین
مدیرجهاد کشاورزی گلوگاه گفت که پیش از سال جاری اطلاع رسانی مناسبی از سوی کارشناسان جهاد کشاورزی با همکاری دهیاری ها به کشاورزان نسبت به کمبود آب انجام شد و با این رویکرد بخشی از کشاورزان برنج کار آماده سازی اراضی را یک ماه زودتر از موعد مقرر انجام دادند.
قبنری افزود : همچنین برای کشت جایگزین برنج نیز محصولاتی چون سویا ، آفتابگردان و کنجد پیشنهاد شد و اجرایی شدن این کشت جایگزین نیازمند افزایش قیمت آنها مطابق با نرخ برنج است .
** امید به آینده
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نکا هم که حدود هشت درصد از اراضی کشاورزی و تولید این بخش را در مازندران بر عهده دارد ، گفت که کشاورزان این شهرستان همچنان برای کشت برنج چشم امید به بارش های آینده دارد.
علی طاهری امیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا محصول تولیدی این شهرستان را حدود 44 هزار تن اعلام کرد و افزود : حدود هشت هزار و 500 هکتار از اراضی این منطقه را برنجکاری تشکیل می دهد که با وضعیت آبی به نظر می رسد باید در برخی مناطق کشت برنج تجدید نظر شود.
وی ادامه داد : گرچه بارش باران اواخر فروردین ماه جاری بخشی از کمبودها را جبران کرد، ولی باید امیدوار بود که در ماه جاری و آینده نیز بارشی در حد نرمال داشته باشیم و در این صورت مشکل ما کمتر می شود.
** معیشت شرق مازندران بر کشاورزی
یک کارشناس اقتصادی هم به خبرنگار ایرنا گفت : زندگی مردم شرق مازندران به خصوص روستاییان که بیش از نیمی از جمعیت آن را تشکیل می دهند بر کشاورزی استوار است و هر خللی در این حوزه اقتصادی مهاجرت به شهرها و حاشیه نشینی را به دنبال خواهد داشت.
دانیال دماوندی دلیل روی آوری کشاورزان شرق این خطه شمال به برنجکاری را اختلاف قیمت آن با سایر محصولات دانست و اجرای طرح کشت جایگزین را منوط به افزایش نرخ تضمینی محصولات دیگر شامل گندم، سویا، کلزا، پنبه و غیره است.
وی افزود : کارگزاران دولتی نمی توانند به صورت دستوری کشاورزان را مجبور به کاشت محصول جایگزین کنند و این عملکرد می تواند تنش اجتماعی را به دنبال داشته باشد.
دماوندی با اشاره به شکل گرفتن تفکر بازگشت به روستا در جوانان تحصیلکرده بیکار در سال های اخیر ، گفت که دولت باید طرح های اشتغالزایی خود را طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی به روستاها سوق دهد و با در اختیار گذاشتن تسهیلات برای کارآفرینان واقعی رونق این مناطق را از لحاظ اقتصادی دنبال کند.
این کارشناس اقتصادی معتقد است که اگر دولت بتواند مشکل بیکاری روستاییان را با بهره گیری از توان اقتصادی روستاها شامل بوم گردی، کشت گیاهان دارویی و فراوری آن، کشاورزی مکانیزه و دیگر روش ها رونق دهد، زیرساخت ها با رونق اقتصادی جان می گیرد.
دولت در سال جاری افزون بر 10 هزار میلیارد ریال اعتبار اشتغالزایی برای مازندران تصویب کرد که نیمی از این اعتبار در قالب طرح های اشتغالزایی روستاییان است که از محل صندوق توسعه ارزی تامین می شود.
طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در مازندران 11.6 درصد است که این بیکاری طبق برخی گزارش های محلی در مناطق روستایی این خطه شمال کشور بیشتر است.
** کاهش 45 درصدی باران در شرق مازندران
در مجموع در 6 ماهه اول سال آبی جاری 362 میلی متر بارندگی در مازندران ثبت شد که حدود 18 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش دارد.
بر اساس گزارش هواشناسی مازندران ، در سال زراعی جاری به طور میانگین میزان بارش باران در شرق مازندران ( شهرستان های نکاء، بهشهر و گلوگاه ) حدود 45 درصد نسبت به سال زراعی گذشته کمتر شد.

اختیارات شورای مرکزی نظام مهندسی کشاورزی مشخص شد
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: در نشست امروز کمیسیون، اختیارات شورای مرکزی نظام مهندسی کشاورزی مشخص شد.
به گزارش ایرنا، علی بختیاری با اشاره به نشست امروز- یکشنبه- کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: ادامه بررسی طرح اصلاح قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران در دستور کار بود که 16 ماده آن بررسی و تصویب شود.
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: در طرح اصلاحی موضوعاتی همچون ارائه برنامه‌ها برای استفاده از کارشناسان ناظر بر بخش کشاورزی و الزام آور بودن این موضوع مورد بحث قرار گرفت که موضوع الزام آور به نشست بعدی موکول شد.
نماینده مردم بافت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اختیارات شورای مرکزی نظام مهندسی کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت، گفت: موضوعاتی چون برنامه ریزی، انتخاب حسابرسان، اعلام پایان دوره، تشکیل مجامع و تهیه گزارش حسابرسی از جمله اختیارات این شورا در نظر گرفته شد.
به گزارش خانه ملت، بختیاری بیان داشت: همچنین تعیین تعرفه برای اعضا شورای مرکزی نیز فعلا بر عهده این شورا قرار گرفت، مباحث دیگر طرح اصلاحی در جلسات آتی مورد بررسی قرار می گیرد.

خبرگزاری ايانا
آمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در دیدار با آقای سیلفو سعید وزیر منطقه شمال کشور غنا، سفیر ایران در غنا و هیأت همراه درباره مسائل مورد علاقه دو کشور از جمله ترویج و تحقیقات کشاورزی بحث و تبادل نظر پرداختند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تات،در این دیدار،دکتر اسکندر زند با ارائه گزارشی از توانمندی های تحقیقاتی و ترویج و آموزش کشاورزی کشور اظهار داشت: ۲۰ مؤسسه تحقیقاتی بزرگ از جمله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، موسسه تحقیقات بذر و نهال،موسسه تحقیقات بیماری های گیاهی و دامی، آموزش کشاورزی و ترویج دانش در زیرمجموعه این سازمان تحقیقاتی فعالیت دارند.
وی با اشاره به این که اراضی کشاورزی کشور در قالب ۱۰هزار پهنه تقسیم بندی شده است،گفت:مروجان کشاورزی در ۱۲۰۰ مرکز خدمات کشاورزی آخرین یافته های تحقیقات کشاورزی را به مزارع منتقل می کنند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ادامه آمادگی این سازمان را برای هرگونه همکاری مشترک اعلام کرد.
در این دیدار، وزیر منطقه شمال کشور غنا با اشاره به ظرفیت های بسیار مناسب کشورش از جمله آب کافی و زمین های مستعد برای کشاورزی، از جمهوری اسلامی ایران خواست تا در زمینه ترویج شیوه های علمی در بخش کشاورزی آن کشور را یاری رساند.
آقای سیلفو سعید همکاری های دوجانیه ایران و عنا را بسیار خوب ارزیابی کرد و خواستار استفاده از تجربه های ارزشمند ایران در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در آن کشور شد.

درخواست دبیر انجمن برنج از دولت
واردات برنج برطبق نیاز باشد
بحث تولیدکنندگان برنج با دولت بر سر میزان واردات است
ایانا-کشاورزی: مبادی وارداتی کشور تا 31 تیرماه برای واردات برنج به کشور باز شدند. این خبری است که یک منبع آگاه در وزارت جهاد کشاورزی به یکی از خبرگزاری داد و از آزاد شدن واردات برنج حکایت کرد. اتفاقی که به گفته دبیر انجمن برنج موضوع جدیدی نیست و هرسال از اوایل بهمن‌ماه تا پایان تیرماه واردات برنج به کشور آزاد می‌شود و این آزادسازی به معنی این نیست که قرار است امسال اتفاق تازه‌ای در بازار برنج بیفتد.
جمیل علیزاده شایق با این توضیح به خبرنگار «خبرگزاری ایانا» گفت: «این مسئله جدید نیست و هرسال از اوایل بهمن‌ماه تا پایان تیرماه واردات برنج آزاد است. بااین‌همه بحث ما با دولت نه بر سر تاریخ آزاد بودن واردات بلکه بر سر میزان واردات است.»
او با اشاره به این خبر افزود: «متأسفانه برخی افراد که منافع خود را در واردات می‌بینند چنین اخباری را برجسته می‌کنند ولی اصل مسئله این است که همه‌ساله چنین فرصتی به واردکنندگان داده می‌شود. بحث ما نیز با دولت بر سر روزهای مجاز بودن واردات نیست، بر سر میزان واردات است. کشور سالانه به ورود حدود 850 هزار تن برنج نیاز دارد و اگر مسئله پر کردن انبارها هم مطرح است، با یک‌میلیون تن واردات، نیاز کشور تأمین می‌شود. بحث ما این است که دولت اجازه واردات بیش از این مقدار را ندهد تا کشاورزان و تولید ملی آسیب نبیند.»
او بابیان این‌که چنین بحث‌هایی بهتر است رسانه‌ای نشود چراکه باعث هرج‌ومرج و گهگاه دل‌نگرانی کشاورزان و دهقانان می‌شود، گفت: «با توجه به اینکه امسال را رهبری سال حمایت از تولید کالای ایرانی نامیده و همچنین افزایش قیمت دلار، دیگر واردات مانند گذشته سودآور نخواهد بود و توقع می‌رود وزارت خانه متولی امور کشاورزان در ایران بتواند از این فرصت استفاده کند و فضای بهتری را برای تولید فراهم کنند.»
روز گذشته یکی از خبرگزاری‌ها گفتگویی با یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی انجام داد که بر اساس آن، این مقام گفته بود: «بنا بر تصمیم مسئولان ارشد دولت، از امروز همه مبادی وارداتی برنج آزادشده و واردکنندگان تنها با رعایت شرایط و ضوابط سازمان استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌توانند نسبت به ورود این محصول استراتژیک از هر یک از مبادی رسمی کشور اقدام کنند.»
او افزود: «واردات برنج تا ۳۱ تیرماه امسال آزاد خواهد بود و تعرفه آن تغییری نخواهد کرد. البته یکی از تفاوت‌های سال جاری نسبت به پارسال این است که شرایط و سختگیری‌های گذشته دیگر وجود ندارد و هرکسی که بتواند استانداردهای دو دستگاه نظارتی مذکور را رعایت کند، می‌تواند در شمار واردکنندگان برنج قرار گیرد.»
بررسی پدیده جهانی رهاسازی زمین‌های کشاورزی
10 درصد زمین‌های قابل‌کشت جهان رها شده‌اند
حاشیه‌سازی و رهاسازی زمین‌های کشاورزی ازسطح زیر کشت کاسته است
ایانا-کشاورزی-مسلم تقوی: طی قرن‌های پیشاصنعتی شدن و اوایل صنعتی شدن جهان، رشد اقتصاد و جمعیت به افزایش تقاضا برای چوب و غذا منجر شد. اتفاقی که پدیده‌ای به نام جنگل‌زدایی را شکل داد. جنگل‌ها هم برای تأمین چوب و هم برای تولید بیشتر غذا به زمین‌های کشاورزی تغییر کاربری می‌دادند. 27 درصد جنگل‌های گرمسیری و 45 درصد جنگ‌های فصلی طی این مدت پاک‌سازی شد. در دهه 90 میلادی 38 درصد زمین‌های دنیا زیر کشت کشاورزی بود؛ اما این روند از 30 سال گذشته تغییر کرد و پدیده‌ای دیگر به نام رهاسازی زمین‌های کشاورزی آغاز شد.
با شتاب شهرنشینی طی 50 سال گذشته رشد زمین‌های کشاورزی متوقف شد و زمین‌های زیر سطح کشت با سرعت پیشین گسترش نمی‌یافت. رها کردن زمین‌های کشاورزی در مناطق دورافتاده پدیده‌ جدیدی بود که همراه با توقف روند جنگل‌زدایی شکل گرفت. طی سی سال گذشته پدیده «تحول جنگل‌ها» (معکوس یا متوقف شدن روند جنگل‌زدایی) در کشورهای توسعه‌یافته مانند اروپا، ایالات‌متحده، ژاپن و حتی چین، ویتنام، هند و فیلیپین مشاهده شده است. در کشورهای توسعه‌یافته این پدیده به دلیل رشد اقتصادی روی می‌دهد و به‌اندازه کافی شغل‌های غیرکشاورزی ایجاد می‌شود که کشاورزان زمین‌های خود را نه تغییر کاربری که رها کنند. در کشورهای در حال توسعه این مسئله به دلیل دیگری مشاهده می‌شود؛ نیاز به محصولات جنگلی یا اکوسیستم جنگلی برای مقاصد خدماتی.
طی دوره‌ مورد بحث تحول جنگل‌ها با آب رفتن زمین‌های کشاورزی ترکیب شد ولی به قطعیت نمی‌توان آماری برای کاهش سطح زیر کشت در نظر گرفت. در کشورهای توسعه‌یافته میان گسترش و کاهش جنگل‌ها و زمین‌های کشاورزی رابطه مستقیم وجود دارد، ولی در مورد کشورهای درحال‌توسعه چنین الگویی را نمی‌توان با قطعیت بیان کرد.
حاشیه‌سازی زمین‌های کشاورزی
حاشیه‌سازی زمین‌های کشاورزی یکی از اصلی‌ترین عوامل کاهش سطح زیر کشت است. در بسیاری مناطق، حاشیه زمین‌های کشاورزی به دلایل هزینه‌ای و درآمدی تغییر کاربری می‌دهند. این روند در کشورهای در حال توسعه در مناطق دورافتاده و زمین‌های کم‌ارزش‌تر تبدیل به رها کردن زمین‌های کشاورزی می‌شود که تبعات زیست‌محیطی خاص خود را دارد و معمولاً منجر به لم‌یزرع و بیابانی شدن زمین‌ها می‌شود.
رهاسازی بزرگ
رهاسازی گسترده زمین‌های کشاورزی در کنار حاشیه‌سازی اتفاق دیگری است که منجر به کم شدن سطح زیر کشت می‌شود. این اتفاق عمدتاً به دو دلیل اصلی و در دو وضعیت کلی رخ می‌دهد. یکی مربوط به کشورهای توسعه‌یافته است که به دلایلی مانند کارگربر بودن (Labour intensive) این صنعت و کمبود نیروی کار مورد نیازش که به دلیل رشد شهرنشینی رخ می‌دهد. این پدیده که به روندی قابل‌توجه تبدیل‌شده در کشور چین به‌طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس تحقیقی که در روزنامه علوم جغرافیایی منتشرشده روند تحول جنگل‌ها در چین طی دهه 80 میلادی به دلایلی مانند نیاز به حفظ جنگل‌ها که مربوط به کشورهای در حال توسعه بود آغاز شد، ولی اکنون این روند به دلیل دیگری و با سرعت دیگری در حال رشد. این تغییر روند در چین با تصمیم‌های سیاسی قدرت هم گرفت. شهرنشینی و رشد اقتصادی در بخش‌ تولید صنعتی باعث مهاجرت کشاورزان برای کار در کارخانه‌ها و رهاسازی زمین‌ها شده است. در تحقیقی که توسط «دانشگاه اقتصاد و سرمایه جنوب غربی» چین انجام‌شده 262 روستا در 29 استان مورد بررسی قرار گرفته‌اند. بر اساس این مطالعات در سال 2011 حدود 13.5 درصد و در سال 2013 حدود 15 درصد از زمین‌های کشاورزی بدون استفاده مانده بودند.
آمار رسمی وجود ندارد
با وجود اینکه طی نیم‌قرن گذشته رهاسازی زمین‌ها به روندی جهانی تبدیل‌شده اما هنوز به دلایل «تدریجی و پیچیده بودن روند» و «تنوع و پراکندگی زمین‌ها»، به دست آوردن تخمین، تشخیص و تعریف دقیقی از این پدیده ممکن نشده است. به دلایلی استفاده از حس‌گرها و نقشه‌برداری زمینی هم راهکار خوبی برای تخمین میزان دقیق این زمین‌ها نیست. تصاویر دوره‌ای ماهواره‌ای در اروپای مرکزی و شرقی نشان می‌دهد 20 درصد زمین‌های کشاورزی این منطقه به وسعت 52.5 میلیون هکتار تا سال 2005 به‌صورت کامل رها شدند. دقت این اطلاعات بین 40 تا 70 درصد تخمین زده شده است.
به‌جز در کشور ژاپن، هیچ آمار رسمی از رهاسازی زمین‌ها وجود ندارد. در این کشور رهاسازی ملی زمین‌ها در سال 2010 حدود 10.6 درصد تخمین زده شد. بر اساس پویش‌های انجام‌شده در سراسر جهان تخمینی نسبی از وضعیت رهاسازی زمین‌ها می‌توان به دست آورد. تراکم رهاسازی زمین‌های کشاورزی در شرق آمریکا بیشتر از غرب آمریکا است. در اروپا نیز بیشترین نرخ رهاسازی زمین‌های کشاورزی مربوط به مرکز، شرق و حوزه مدیترانه‌ای است.
در این زمینه می‌توان به داده‌های تاریخی نیز اشاره کرد. بر اساس اطلاعات یک تحقیق به نام «تخمین تاریخی تغییرات در زمین‌های قابل‌کشت» که در سال 1999 توسط «ناوین رامانکوتی» و «جاناتان فولی» از ابتدای قرن 18 تا سال 1990، دو میلیون و 350 هزار کیلومترمربع از زمین‌های کشاورزی رها شدند. بر اساس تحقیق دیگری (The Global Potential of Bioenergy on Abandoned Agriculture Lands) وسعت زمین‌های کشاورزی رهاشده در قرن بیستم به 385 میلیون تا 472 میلیون کیلومترمربع می‌رسد که به‌اندازه هشت تا 10 درصد زمین‌های قابل‌کشت در سال 2012 میلادی بود./

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خبر داد؛
خسارت 107 میلیارد تومانی به محصولات کشاورزی آذربایجان غربی
ایانا-آذربایجان غربی : رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از خسارت 107 میلیارد تومانی به محصولات کشاورزی آذربایجان غربی بر اثر سرمازدگی و یخبندان خبر داد.
اسمعیل کریم‌زاده با اشاره به خسارات وارد شده بر اثر سرمازدگی و یخبندان به محصولات کشاورزی در استان آذربایجان غربی گفت: افت دمایی روزهای 27 و 28 فروردین‌ماه سال جاری باعث شد دمای خاک تا منفی 7 درجه کاهش یابد در نتیجه محصولات کشاورزی دچار آسیب شدند.
وی افزود: با توجه به بارش برف در روز گذشته و تداوم سامانه بارشی در روزهای اخیر بر اساس برآورد کارشناسان پیش‌بینی می‌شود این میزان مبلغ خسارت وارده به محصولات باغی و زراعی ناشی از سرمازدگی و یخبندان به بیش از 300 میلیارد تومان افزایش یابد که در روزهای آینده متعاقباً برآورد نهایی خسارت وارده اعلام خواهد شد.
کریم زاده تصریح کرد: از ابتدای سال جاری طبق گزارش‌ها وصول‌شده از شهرستان‌های استان کل خسارت مالی که از وضعیت نامناسب هوا مانند خشک‌سالی، طوفان، باد و سرمازدگی به بخش کشاورزی و منابع طبیعی استان واردشده است، در حدود 134 میلیارد تومان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: طبق گزارش‌ها جدید اکیپ‌های اعزامی برای برآورد خسارت در طول فروردین‌ماه سال جاری از محل حوادث غیرمترقبه از جمله سیل و تگرگ در حدود 12 میلیارد و 900 میلیون تومان، باد و طوفان 13 میلیارد و 900 تومان و خشک‌سالی 104 میلیون تومان به محصولات زراعی و باغی استان خسارت واردشده است.
وی تأکید کرد: با توجه به اینکه خسارت سرما در مرحله ابتدای گلدهی محصولات باغی دانه‌دار استان اعم از سیب و انگور اتفاق افتاده است، برآورد نهایی خسارت پس از میوه دهی محصول و دیگر بررسی‌های میدانی تهیه و گزارش تکمیلی آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد؛
پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی به ۴۰۰ طرح کشاورزی خراسان جنوبی
ایانا-خراسان جنوبی : رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی به ۴۰۰ طرح کشاورزی خراسان جنوبی در سال گذشته خبر داد.
هاشم ولی‌پورمطلق گفت: در سال گذشته بیش از دو هزار و ۲۵۰ طرح برای دریافت این تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده است.
وی تسهیلات مورد نیاز این طرح‌ها را بیش از ۲۸۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: تاکنون از این تعداد ۴۰۰ طرح به میزان ۳۳ میلیارد تومان تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به اختصاص تسهیلات خسارت سرمازدگی بخش کشاورزی به استان در سال گذشته خبر داد و گفت: این تسهیلات ۱۰ ساله با نرخ سود پنج‌ساله بوده که به کشاورزان خسارت‌دیده از سرما با اولویت محصولاتی ازجمله زعفران و انار پرداخت می‌شود.

پرداخت ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمازدگی
ولی‌پورمطلق با اشاره به اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمازدگی به استان، عنوان کرد: از این میزان تاکنون بیش از ۶۰ میلیارد تومان به کشاورزان خسارت‌دیده پرداخت شده است.
وی، تأمین نقدینگی محصولات زراعی و باغی را یکی دیگر از سرفصل‌های تسهیلاتی بخش کشاورزی برشمرد و افزود: در این بخش نیز در سال گذشته بیش از ۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به کشاورزان استان پرداخت‌شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: در سال گذشته ۸۵۵ نفر از کشاورزان استان از این تسهیلات بهره‌مند شده‌اند./

با حضور بیش از 173 شرکت داخلی و خارجی؛
قطری‌ها در نمایشگاه کشاورزی شیراز شرکت می‌کنند
بزرگ‌ترین نمایشگاه کشاورزی کشور با حضور بیش از 173 شرکت داخلی و خارجی از چهارم تا هفتم اردیبهشت‌ماه سال جاری در شیراز برگزار می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس استان فارس با بیان اینکه فارس استانی پیشرو در به‌کارگیری تکنولوژی نوین به‌ویژه در مکانیزاسیون و آبیاری تحت‌فشار است، گفت: برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی ماشین‌آلات، نهاده‌ها و آبیاری به‌عنوان بزرگ‌ترین نمایشگاه کشاورزی کشور در استان فارس، راهی برای ارائه دستاوردهای فنی و مهندسی نوین کشاورزی داخلی و خارجی است.
محمدمهدی قاسمی عنوان کرد که با هدف ارائه دستاوردهای نوین علمی در این نمایشگاه، حضور شرکت‌های خارجی و نیز شرکت‌های دانش‌بنیان پررنگ‌تر از سنوات گذشته خواهد بود.
وی افزود: از دیگر نقاط قوت این نمایشگاه، برگزاری همایش‌های علمی است؛ تا صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف کشاورزی بتوانند ارتباط مستقیم و تبادل‌نظر درباره مسائل کشاورزی با بهره‌برداران و کارشناسان داشته و کارشناسان و مدیران سراسر کشور بتوانند در کنار نمایشگاه، مباحث علمی پیرامون را دنبال کنند.
این مقام مسئول بیان کرد: زمینه حضور افرادی که در حوزه کشاورزی نیازمند ارتقای سطح علمی هستند در این نمایشگاه فراهم‌شده تا اطلاع‌رسانی خوبی صورت بگیرد.
وی از اختصاص غرفه به سازمان جهاد کشاورزی استان فارس خبر داد و گفت: در این غرفه همکاران با ارائه مشاوره و اجرای تور نمایشگاهی به‌منظور معرفی تکنولوژی‌های نوین و مسائل کاری در جهت هدایت و حمایت بهره‌برداران کشاورزی گام برمی‌دارند.
در ادامه این نشست سیدمحمود موسوی، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس با بیان اینکه یک غرفه از قطر به‌عنوان دولت قطر و شرکت کشاورزی تجاری در این نمایشگاه حضور دارد گفت: حضور نماینده دولت قطر با دعوت استاندار و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس برای اولین بار و با هدف آشنایی کشورهای حوزه خلیج‌فارس با محصولات تولیدی کشور بزرگ ایران، در جهت توسعه صادرات صورت گرفته است.
موسوی خاطرنشان کرد: باهمت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و مؤسسات مربوطه ۲۵ همایش و کارگاه آموزشی تخصصی صنعت کشاورزی با ارائه مطالب گسترده علمی تخصصی دایر شده که در این زمینه از اساتید متخصص این حوزه در سایر استان‌های کشور نیز دعوت شده‌اند.
به گزارش ایانا، حدود 100 نفر از هیئت‌های خارجی جهت بازدید از نمایشگاه دعوت‌شده‌اند و در این نمایشگاه محصولات، کالا و ماشین‌آلات ایرانی باکیفیت برتر و توان رقابتی بالاتر با محصولات مشابه خارجی معرفی می‌شود.
گفتنی است چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی ماشین‌آلات، نهاده‌ها و آبیاری از تاریخ چهارم تا هفتم اردیبهشت‌ماه 1397، از ساعت 15 تا 21 در محل نمایشگاه دائمی بین‌المللی فارس برگزاری می‌شود./

خبرگزاری ايلنا
ساماندهی کمباین های برداشت در خوزستان
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خبر داد: بیش از ۶۰۰ دستگاه کمباین کار برداشت محصولات پاییزه در استان را بر عهده دارند.
به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، محمد قاسمی نژاد اظهار داشت: از آغاز فصل برداشت تاکنون ۶۷۵ دستگاه کمباین جهت برداشت محصولات پاییزه تأمین شده است .
قاسمی نژاد افزود: از این تعداد ۱۶۵ دستگاه کمباین مهاجر می باشند که از گلوگاه های خوزستان وارد استان شده اند و مابقی بومی می باشند.
وی با بیان اینکه کمباین های مهاجر در بدو ورود توسط اکیپ های کنترل، ضدعفونی شدند اظهار داشت: معاینه فنی جهت کارکرد صحیح دستگاه های مهاجر برای کمباین هایی که فاقد برچسب معاینه فنی بود نیز صورت گرفته است.

رئیس سازمان چای در گفت‌وگو با ایلنا:
تمام چایکاران در سال جدید بیمه شدند/ ۴ هزار باغ چای تخریب شده به چرخه تولید برگشته‌اند
رئیس سازمان چای گفت: همه چایکاران امسال به خاطر وجود خشکسالی بیمه شده‌اند تا در مقابل سرما و خشکسالی درآمد حداقلی را داشته باشند.
محمد ولی روزبهان رئیس سازمان چای کشور در گفت‌وگو با خبرنگار در خصوص تغییر کاربری باغات چای اظهار کرد: روند پر فراز و نشیبی را در سنوات گذشته در زمینه چای طی کرده‌ایم ؛ در دورانی حدود ۳۲ تا ۳۴ هزار هکتار باغ چای داشتیم اما به دلایل مختلفی که یکی از مهم‌ترین آن عدم حمایت دولت‌ها از بازار چای، تولید و کارخانجات بود شرایط بد شد و چایکاران را به حال خود‌‌ رها کردند و حتی در مواردی چون واردکنندگان منافع را در واردات چای خارجی می‌دیدند واردات آن به کشور افزایش یافت.
وی افزود: این واردات گسترده چای باعث تغییر ذائقه مردم شد و سود از تولید چای داخلی به سمت واردات رفت که باعث کاهش سطح زیر کشت چای از حدود ۳۴ هزار هکتار به حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار رسید که بیش از نیمی از زمین‌ها را شامل می‌شد.
رئیس سازمان چای اظهار داشت: از سال ۹۳ با اقدامات دولت نه تنها جلوی تخریب بیشتر گرفته شد بلکه شرایطی پیش آمد که باغداران، باغات‌‌ رها شده خود را هم احیا کردند و ما الان حدود ۴ هزار هکتار باغ چای داریم که از ۹۳ تا ۹۶ به چرخه تولید برگشته‌اند.
روزبهان در رابطه با حمایت دولت از احیای باغات چای خاطرنشان کرد: از اقدامات دولت در این زمینه اعطای وام‌های ۶ میلیون تومانی بدون بهره با باز پرداخت ۵ ساله بود که باعث شد ۳۵ درصد سطح زیر کشت و محصول ما در سال ۹۶ اضافه شود و درآمد چایکاران ما رشد پیدا کرد.
وی افزود: با اعطای این وام، سرمایه گذاری در صنعت چای از ۲ میلیارد تومان به ۱۹ میلیارد تومان رسید و تخریب و فروپاشی صنعت چای تغییر کرد. درحال حاضر ما شاهد روند ثبات و بهبود صنعت چای هستیم که جز با اقدامات احیاگر دولت یازدهم و دوازدهم میسر نمی‌شد و این اقدامات در سال ۹۷ هم ادامه خواهد داشت.
رئیس سازمان چای در ادامه تصریح کرد: برای اینکه این روند پایدار بماند و تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ما به سمت چای ایرانی حرکت کرده و بازار داخلی رونق خود را از دست ندهد امسال درصدد ارتقای ۱۰ درصدی کیفیت چای تولیدی هستیم که حتما در سال جاری این شرایط را به وجود می‌آوریم. برای تحقق این امر، رایزنی‌هایی را با کارخانه‌ها و چای کاران انجام داده‌ایم.
روزبهان با اشاره به بیمه فراگیر چایکاران عنوان کرد: بحث بیمه چای کاران را سازمان چای به نیابت از چای کاران و با وکالت نامه‌ای که از تولیدکنندگان دریافت می‌کند پیگیری خواهد کرد. کل چایی کاران امسال به خاطر وجود خشکسالی بیمه شده‌اند تا در مقابل سرما و خشکسالی حداقل درآمدی را داشته باشند.
وی درباره راه‌اندازی بورس چای گفت: ما امسال بحث بورس چای را مطرح کرده‌ایم. بازار بورس چای راه اندازی خواهد شد که کار‌ها مقدماتی آن انجام شده تا از این طریق هم بازار شفاف‌تر شود و هم منافع بیشتری برای تولیدکننده و مصرف کننده چای داشته باشیم.
روزبهان گفت: روند صنعت چای از تولید کمی به سمت تولید کیفی و حمایت معنا دار درحال حرکت است تا به بهره وری مطلوب برسیم.
رئیس سازمان چای گفت: سازمان چای به فکر به زراعی باغات چای، تولیدمحصول از طریق افزایش سطح زیر کشت، آبیاری تحت فشار و اقدامات حمایتی دیگر است تا از تولیدات داخلی حمایت کند.
وی اظهار داشت: امیدواریم مردم ایران به استفاده از تنها چای ارگانیک جهان بیش از پیش ترغیب شوند.
روزبهان گفت: متاسفانه سال گذشته با توجه به حجم تولید داخلی ۴۵۰میلیون دلار صرف واردات چای شد که می‌توان این میزان را به نصف کاهش داد.

آمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در دیدار با آقای سیلفو سعید وزیر منطقه شمال کشور غنا، سفیر ایران در غنا و هیأت همراه درباره مسائل مورد علاقه دو کشور از جمله ترویج و تحقیقات کشاورزی بحث و تبادل نظر پرداختند.
به گزارش ایلنا، در این دیدار اسکندر زند با ارائه گزارشی از توانمندی های تحقیقاتی و ترویج و آموزش کشاورزی کشور اظهار داشت: ۲۰ مؤسسه تحقیقاتی بزرگ از جمله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، موسسه تحقیقات بذر و نهال،موسسه تحقیقات بیماری های گیاهی و دامی، آموزش کشاورزی و ترویج دانش در زیرمجموعه این سازمان تحقیقاتی فعالیت دارند.
وی با اشاره به این که اراضی کشاورزی کشور در قالب ۱۰هزار پهنه تقسیم بندی شده است،گفت:مروجان کشاورزی در ۱۲۰۰ مرکز خدمات کشاورزی آخرین یافته های تحقیقات کشاورزی را به مزارع منتقل می کنند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ادامه آمادگی این سازمان را برای هرگونه همکاری مشترک اعلام کرد.
در این دیدار، وزیر منطقه شمال کشور غنا با اشاره به ظرفیت های بسیار مناسب کشورش از جمله آب کافی و زمین های مستعد برای کشاورزی، از جمهوری اسلامی ایران خواست تا در زمینه ترویج شیوه های علمی در بخش کشاورزی آن کشور را یاری رساند.
آقای سیلفو سعید همکاری های دوجانیه ایران و عنا را بسیار خوب ارزیابی کرد و خواستار استفاده از تجربه های ارزشمند ایران در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در آن کشور شد.

مدیر جشنواره باغ لاله‌های‌ آسارا:
زمان افتتاح جشنواره لاله ها با شرایط جوی تغییر می‌کند/ لاله‌ها، مقاومت‌شان را در مقابل سرما تجربه کردند
مدیر جشنواره باغ لاله‌های بخش آسارا با اشاره به کاشت بیش از یک میلیون گل در باغ لاله های گچسر، گفت: تعیین زمان افتتاح جشنواره لاله ها با توجه به تغییرات آب و هوا، متفاوت است و بارش برف امسال، مقاومت بالای لاله ها را ثابت کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا،جهانبخش غلامی گفت:از سال 1325 که گلها از کاخ‌ها بیرون آمده و به عنوان فرهنگ به ابزار اقتصادی در بخش کشاورزی، تبدیل شدند، اجدادم،کاشت انواع گل‌های زینتی را در همین مکان آغاز کرده و شاخه‌های بریده به تهران منتقل می‌شد لذا همراهی با گل و گیاه تا امروز ادامه داشته است.
وی تصریح کرد: باغ لاله‌های بخش آسارا به صورت خصوصی از سال 1360 توسط مرحوم پدرم احداث شد و من و برادرانم عهده دار برپایی سالانه باغ لاله‌ها بوده و امسال شاهد برگزاری بیستمین جشنواره لاله‌های بخش آسارا، هستیم.
این باغدار با اشاره به ویژگی‌های باغ لاله‌ها، اظهار داشت: باغ لاله ها در 54 کیلومتری مرکز استان البرز و در بخش آسارا، واقع شده که حدود دو هزار و 90 متر از سطح دریا بالاتر است لذا با توجه به این موقعیت مکانی شرایط مناسبی برای رشد و پرورش لاله های ایرانی فراهم شده است چراکه ارتفاع از سطح دریا هر چه بالاتر باشد، مقاومت لاله ها نیز بیشتر می شود.
غلامی ادامه داد: 23 نوع گل لاله در مساحت 5 هزار متری،‌کاشته شده و در مجموع 600 هزار پیاز لاله و 400 هزار شاخه گل در این باغ، شکوفا شده است.
مدیر جشنواره لاله‌ها با اشاره به بارش برف 40 سانتی متری روزهای اخیر در باغ لاله‌های گچسر، گفت: همان روز اعلام کردم اگر هوا رو به گرما برود و برف‌ها آب شود، لاله ها از زیر برف بالا می آید. با وجود اخبار سایت ها و مطبوعات مبنی بر نابودی لاله‌ها در برف هفته گذشته، امروز شاهد شکوفایی لاله‌ها هستیم و امسال به عنوان یکی از ویژگی‌های خاص این پدیده طبیعی، لاله‌ها، مقاومتشان را در مقابل سرما، تجربه کردند.
وی با اشاره به اینکه باغ گلها همیشه مورد توجه مسافران و گردشگران قرار می گیرد، افزود: تعیین روز مراسم افتتاح باغ لاله‌ها با توجه به روزهای تعطیل و مراحل انجام هماهنگی با مدیران استانی، زمان‌بر شد و با توجه به شرایط آب و هوایی که در سلامت و شکوفایی لاله‌ها، تاثیرگذار است، باغ لاله‌ها از روزهای گذشته بازگشایی و مورد استقبال مردم قرار گرفت و بیش از 500 هزار نفر به صورت رایگان از این مجموعه دیدن کردند.
غلامی گفت: هیچ کجای دنیا برای جشنواره لاله هایشان، زمان مشخص نمی کنند لذا ممکن است سال های آینده نیز این زمان تغییر کند.

مجید موسوی مطرح کرد:
تولید سالانه 25 میلیون شاخه گل در البرز/صادرات گل و گیاه با راه‌اندازی پایانه صادراتی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با اشاره به تولید 56 درصدی گل نسبت به تولید در کل کشور، گفت: با راه‌اندازی پایانه صادراتی استان البرز به‌عنوان قطب صادرات گل و گیاه خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید موسوی امروز در مراسم افتتاحیه جشنواره لاله ها در بخش آسارا، ضمن تشکر از برادران غلامی که مجموعه تفریحی زیبایی راه‌اندازی کردند، گفت: با وجود حدود 500 هزار نفر بازدید کننده از باغ لاله ها، هیچ هزینه ای از این افراد دریافت نشده و دیدار از لاله های بخش آسارا به صورت رایگان، پذیرای گردشگران بوده و ادامه داد.
وی با اشاره به برودت و سرمای هوا و بارش برف در کرج، خاطرنشان کرد: طبق برنامه از پیش تعیین شده مقرر شده بود یک هفته زودتر جشنواره لاله ها، افتتاح شود اما تغییرات آب و هوا، باعث شد این برنامه با تاخیر برگزار شود لذا تغییر مراسم افتتاح از شادابی لاله ها، کاسته است.
موسوی با اشاره به تولید و تکثیر گل لاله در استان، گفت: بر اساس آخرین آمار از 45 میلیون شاخه گل لاله تولید در کشور، حدود 25 میلیون معادل 56 درصد کل کشور در استان البرز تولید و تکثیر می شود و با توجه به این تعداد، 70 میلیارد تومان از 126 میلیارد ارزش ریالی تولید در کشور، سهم استان البرز است.
موسوی صادرات گل و گیاه را مورد اهمیت دانست و تاکید کرد: با راه اندازی پایانه صادراتی در استان البرز، تولید و تکثیر گل و گیاه با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد و با توجه به پتانسیل این منطقه در ارتباط با پرورش انواع گل و گیاه، می توان استان البرز را به عنوان قطب صادرات گل و گیاه، محسوب کرد.
وی در ادامه یادآور شد: سرانه مصرف گل در کشور به ازای هر 3 نفر، 1 شاخه گل، وجود دارد، در حالی که در البرز به ازای هر یک نفر، 9 ‌ شاخه گل، تولید می شود و این نشان دهنده پتانسیل خوب البرز در تولید و تکثیر گل و گیاه است.
موسوی با اشاره به تنوع گل لاله در باغات این استان، تصریح کرد: سال 95 در صنعت گردشگری، لاله البرز به ثبت جهانی رسید و در انجمن سلطنتی هلند، رونمایی شد و در جشنواره لاله های امسال، 32 نوع لاله به تعداد 600 هزار شاخه، تولید و پرورش یافته که در معرض دید بازدید کنندگان و علاقه مندان قرار گرفته است.
رئیس جهاد کشاورزی استان البرز ضمن اشاره به حمایت های بخش دولتی در توسعه کشاورزی، گفت: علاوه بر وام های کم بهره و تسهیلات بانکی که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، دولت از سرمایه گذارانی که در صدد تولید و تکثیر گل و گیاه زینتی هستند، حمایت کرده و در ارتباط با طرح تغییر کاربری ارازی کشاورزی، بدون دریافت وجه و در کوتاه ترین زمان، اقدام می کند.

خبرگزاری ايسنا
پیش‌بینی رشد 3 برابری تولید کلزا در گلستان
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: سال زراعی گذشته 45 هزار تن دانه روغنی کلزا در استان تولید شد که امسال پیش‌بینی می‌کنیم تولید این محصول به بیش از 134 هزار تن برسد.
«محمدرضا عباسی» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: امسال سطح کشت کلزا در استان 56 هزار هکتار بوده که حدود 29 هزار هکتار آن اراضی آبی و مابقی اراضی دیم بوده است.
وی افزود: سطح زیر کشت گندم نیز حدود 372 هزار هکتار بوده که 230 هزار هکتار آن در اراضی دیم بوده است. امسال پیش بینی می کنیم بیش از یک میلیون و 337 هزار تن محصول گندم در استان از کشاورزان خریداری شود.
عباسی سطح زیر کشت جو در استان را بیش از 75 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: پیش بینی می کنیم امسال بیش از 138 هزار تن جو در استان برداشت شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: 130 مرکز خرید محصول گندم، 30 مرکز خرید محصول جو و 39 مرکز خرید محصول کلزا در استان پیش بینی شده است.
وی در ادامه با تاکید بر رعایت تناوب زراعی، گفت: کشاورزان هرگز در دو سال پیاپی در یک زمین زراعی کلزا کشت نکنند زیرا عملکرد محصول به شدت کاهش می باید.
عباسی بر رعایت تاریخ کشت مناسب تاکید کرد و افزود: میزان مصرف بذر بسیار اهمیت دارد. در کلزا باید کمتر از سه کیلوگرم بذر در هر هکتار استفاده شود. در گندم نیز باید کمتر از 160 کیلوگرم بذر در هر هکتار مصرف شود. مصرف بیش از اندازه بذر باعث اشاعه بیماری ها مخصوصا بیماری های قارچی می شود. کشاورزان توجه داشته باشند که از بذور اصلاح شده و دارای برچسب استفاده کنند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به زمان برداشت محصولات، اظهار کرد: کشاورزان از زمانی که جهاد کشاورزی اعلام می کند و مراکز خرید شروع به فعالیت می کنند اقدام به برداشت محصول کنند. محصولات دارای رطوبت بالا در مراکز خرید تحویل گرفته نمی شود.
وی با بیان این‌که مراکز خرید به اندازه کافی در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: کشاورزان برای برداشت محصولاتشان از کمباین هایی که دارای برچسب معاینه فنی هستند، استفاده کنند.

ارتقای 24 پله‌ای رتبه گلستان در تجهیز اراضی به سیستم آبیاری نوین
مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: تا پایان سال 95 میزان سطح اراضی تجهیز شده در استان به سیستم آبیاری نوین 48 هزار و 500 هکتار بود که این میزان تا پایان سال 96، به 55 هزار و 777 هکتار رسید.
«محمدتقی کمال غریبی» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: استان گلستان دارای 670 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که از این میزان 387 هزار جزو اراضی آبی است.
وی افزود: بر اساس پیش‌بینی شرکت مهندسی مشاور این طرح، 350 هزار هکتار از اراضی آبی استان قابلیت تجهیز به سیستم‌های آبیاری تحت فشار را دارند.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: سال گذشته 8 هزار و 277 هکتار از اراضی استان به سیستم‌های مختلف آبیاری قطره‌ای، بارانی، مکانیزه و تیپ(کم فشار) تجهیز شد.
کمال غریبی افزود: تا پایان سال 96، 55 هزار و 777 هکتار از اراضی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده که از این نظر رتبه گلستان از 29 به رتبه 5 کشور ارتقاء یافته است.
وی با اشاره به حمایت‌های دولت از این طرح، گفت: میزان سقف اعتبارات بلاعوض اعطایی در نظر گرفته شده برای طرح‌های آبیاری بارانی به ازای هر هکتار 65 میلیون ریال، طرح‌های آبیاری قطره‌ای و موضعی به ازای هر هکتار 100 میلیون ریال، طرح‌های آبیاری مکانیزه با ماشین‌های آبیاری به ازای هر هکتار 85 میلیون ریال و طرح‌های کم فشار و انتقال آب با لوله به ازای هر هکتار 45 میلیون ریال است.
کمال غریبی تصریح کرد: در سال 95، 500 میلیارد ریال تصویب اعتبار در این بخش داشتیم که در سال گذشته این میزان به 925 میلیارد ریال تصویب اعتبار رسید.
مدیر آب و خاک جهادکشاورزی گلستان یادآور شد: اجرای از این طرح با توجه به بروز و توسعه خشکسالی و کم‌آبی‌های ناشی از کاهش بارندگی، باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش راندمان آبیاری، توزیع یکنواخت آب در اراضی زراعی، امکان کشت یکپارچه، افزایش تولید در واحد سطح، حفظ و احیاء خاک و جلوگیری از فرسایش و بهره‌برداری بهینه از آب و خاک می‌شود.

واردات برنج آزاد شد
در حالی که ممنوعیت واردات برنج براساس تصمیم وزیر جهاد کشاورزی در نیمه دوم پارسال هم تمدید شده بود، یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از آزاد شدن مبادی این محصول استراتژیک خبر داد.
به گزارش ایسنا، هرساله پس از فصل برداشت برنج و در نیمه دوم سال واردات برنج آزاد می‌شد و تا ابتدای مردادماه ادامه پیدا می‌کرد، اما سال گذشته وضعیت به گونه‌ای دیگر بود، چرا که براساس دستور وزیر جهاد کشاورزی با توجه به افزایش واردات بیش از حد برنج در نیمه نخست پارسال، ورود این محصول در نیمه دوم ممنوع شد تا تعادلی در بازار آن به وجود بیاید.
البته علی‌اکبر مهرفرد (قائم مقام وزیر) بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد که واردات برنج نه برای تامین نیاز سال ۱۳۹۶ بلکه برای سال آینده و تنظیم بازار شب عید سال ۱۳۹۷ آزاد شده است.
حالا یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی به ایسنا گفت: بنا بر تصمیم مسئولان ارشد دولت، از امروز همه مبادی وارداتی برنج آزاد شده و وارد کنندگان تنها با رعایت شرایط و ضوابط سازمان استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌توانند نسبت به ورود این محصول استراتژیک از هر یک از مبادی رسمی کشور اقدام کنند.
وی افزود: واردات برنج تا ۳۱ تیرماه امسال آزاد خواهد بود و تعرفه آن تغییری نخواهد کرد. البته یکی از تفاوت‌های سال جاری نسبت به پارسال این است که شرایط و سختگیری‌های گذشته دیگر وجود ندارد و هر کسی که بتواند استانداردهای دو دستگاه نظارتی مذکور را رعایت کند، می‌تواند در شمار وارد کنندگان برنج قرار گیرد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان:
گرما زود به سراغ خرمشهر آمده است
مدیر اداره جهاد کشاورزی خرمشهر با اشاره به آغاز برداشت گندم و کلزا در شهرستان گفت: پیش بینی می‌کنیم که حدود 20 هزار تن گندم و حدود 400 تن محصول کلزا از مزارع خرمشهر برداشت کنیم.
محمد مطرودی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آغاز برداشت محصولات کشاورزی در این شهرستان، اظهار کرد: از 20 فروردین ماه کار برداشت محصولات پاییزه شهرستان آغاز شد و اگر شرایط مطلوب باشد، عملیات برداشت تا پایان اردیبهشت ماه در شهرستان ادامه خواهد داشت.
وی افزود: امسال از 7هزار هکتار گندم کشت شده در شهرستان، پیش‌بینی می‌کنیم که حدود 20 هزار تن گندم برداشت شود. همچنین از سطوح 400هکتاری کلزا در شهرستان نیز پیش بینی می‌کنیم که حدود 400 تن محصول از مزارع برداشت کنیم.
مدیر اداره جهاد کشاورزی خرمشهر تصریح کرد: سال زراعی 96 از نظر شرایط آب و هوایی سال سختی برای کشاورزان خرمشهر بود. امسال علاوه بر اینکه شاهد بارندگی بسیار کمی در شهرستان بودیم، گرما نیز خیلی زود به سراغ خرمشهر آمد و این مسایل باعث شد تا کار اندکی برای کشاورزان دشوار شود.
مطرودی بیان کرد: با مدیریتی که کشاورزان در مزارع خود انجام دادند و توصیه‌های کارشناسان کشاورزی، عملکرد اراضی به شکلی بود که کشاورزان بتوانند محصول کشت شده خود را برداشت کنند.
وی اظهار کرد: طوفان و بارش باران در هفته‌های گذشته نیز به همراه مشکلاتی که پیش از آن در بحث خشکسالی وجود داشت، حدود 1500هکتار از اراضی زیر کشت گندم در شهرستان را با خسارت مواجه کرد. همچنین حدود 300 هکتار از اراضی کشت شده کلزا نیز خسارت دیدند.

خبرگزاری تسنيم
محدودیت های صادراتی مشکل بزرگ کشاورزان شده است
معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: متاسفانه امسال با ایجاد اختلال در مسیر روند صادرات محصولات کشاورزی توسط برخی کشورهای وارد کننده کالا از ایران بخش عمده ای از تولیدات در این حوزه روی دست کشاورزان مانده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس کشاورز در مصاحبه با رادیو گفت: هر ساله در این فصل امکان تولید گوجه فرنگی، هندوانه، پیاز و سیب زمینی در اغلب مناطق کشور وجود دارد و بخش اعظمی از این محصولات نیز به امید صادرات در اقصی نقاط مملکت تولید می شود.
وی همچنین اظهارداشت: امسال با ایجاد موانع در مسیر صادرات تولیدات کشاورزی توسط برخی کشورهای وارد کننده کالا از ایران بخش عمده ای از تولیدات در این حوزه روی دست کشاورزان مانده است و بازار کشور هم اکنون با مازاد تولید در برخی از محصولات مواجه است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: دولت به ویژه مسئولان این وزارتخانه تمام هم و غم خود را به رفع مشکلات روابط بازرگانی از طریق دیپلماسی و مذاکرات تجاری معطوف تا دسترنج کشاورزان روی ریل صادرات قرارگیرد.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر محدودیت های صادراتی از جمله مشکلات بزرگ کشاورزان و بخش کشاورزی در کشور است.
کشاورز در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: همه ساله برای تمامی فصول و مناطق کشور برنامه کشت از سوی این وزارتخانه تهیه، تدوین و ابلاغ می شود منتهای مراتب کشت محصولات همواره تابع اقلیم و تکنولوژی است.
وی همچنین در مورد تولید سبزی و صیفی به خصوص گوجه فرنگی و پیاز گفت: امسال شرایط تولید این دو محصول در کشور بسیار مناسب بوده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: سطح زیر کشت دو محصول مزبور طی سال جاری از رشد چندانی برخوردار نبوده بلکه بیشتر تولید مربوط به افزایش عملکرد در واحد سطح می باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر گوجه فرنگی در کشور با مازاد تولید مواجه است، اذعان داشت: طبق معمول این گیاه در بوشهر و بندرعباس به دلیل افزایش برودت هوا، بارندگی شدید ومحدودیت های دیگر در فصل زمستان بیش از سه چین محصول نمی دهد.
کشاورز تصریح کرد: خوشبختانه امسال به سبب مساعد بودن وضعیت آب و هوایی برداشت گوجه فرنگی در مناطق جنوبی کشور حتی به شش چین هم رسیده است.

رشت|‌ سرمازدگی ۲۰۰۰ میلیارد ریال خسارت به کشاورزان گیلانی وارد کرد
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت:‌ بارش برف و سرمازدگی بیش از ۲ هزار میلیارد ریال خسارت به محصولات باغی و زراعی کشاورزان گیلانی وارد کرد.
حبیب جهانساز در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت:‌ در پی بارش برف 26 و 27 فروردین و بروز سرمازدگی خسارت فراوانی به محصولات باغی و زراعی گیلان وارد شد و طبق ارزیابی‌های انجام شده، ارزش ریالی این آسیب‌ها حدود 2 هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان داشت:‌ بر اثر این سرمازدگی که در مناطق وسیعی از استان گیلان اتفاق افتاد به محصولات زراعی و باغی بیش از 26 هزار و 875 هکتار از کشاورزان گیلانی آسیب جدی وارد شده است.
جهانساز با اشاره به اینکه این حادثه موجب کاهش تولید محصولات کشاورزان می‌شود عنوان کرد:‌ ارزیابی‌های کارشناسان نشان می‌دهد وقوع این سرمازدگی 11 هزار و 271 تن کاهش تولید انواع محصولات زراعی و باغی در گیلان را به‌‌دنبال دارد.
وی انواع مختلف محصولاتی که دچار آسیب شده‌اند را نیز برشمرد و خاطرنشان کرد:‌ فندق‌‌،‌ گردو،‌ گل‌گاوزبان و‌ چای از جمله محصولات زراعی و باغی هستند که در اثر بارش برف اخیر و سرمازدگی در گیلان دچار خسارت‌ها و آسیب‌های جدی شده‌اند.
جهانساز با اشاره به تعداد شهرستان‌های خسارت دیده از سرمازدگی اخیر تصریح کرد: ‌باغداران شهرستان‌های رودسر،‌ سیاهکل،‌ املش،‌ رودبار و رضوانشهر از جمله کسانی هستند که سرمازدگی اخیر در گیلان آسیب‌های جدی به محصولات آنان وارد کرده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد:‌ کارشناسان جهادکشاورزی گیلان همچنان در حال بررسی و ارزیابی خسارت‌های وارده به کشاورزان هستند و احتمال اینکه این میزان خسارت اعلام شده تغییر کند وجود دارد.

زنجان| سرما به ۴۳۵۰۰ هکتار از باغات استان زنجان خسارت زد
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از خسارت دیدن ۴۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات استان زنجان در اثر سرما خبر داد و گفت: بیشترین محصولی که در زنجان خسارت دیده انگور است.
بهنام اوجاقلو در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان به سرمازدگی باغ‌های استان زنجان اشاره و اظهار داشت: سطح باغات استان زنجان 67 هزار هکتار است که از این تعداد 54 هزار هکتار بارده هستند و مابقی در سال‌های آینده میوه تولید خواهند کرد.
وی ظرفیت تولید محصولات باغی استان را 500 هزار تن در سال برشمرد و عنوان کرد: در اواخر فروردین سرما و برفی که در سطح استان زنجان حاصل شد سبب خسارت‌هایی به باغات استان شد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان افزود: براساس آخرین برآوردها 43 هزار و 500 هکتار از باغات خسارت 30 تا 100 درصدی دیده‌اند.
وی با بیان اینکه طبق برآوردهای انجام شده 288 هزار تن از تولیدات باغی استان خسارت دیده است، خاطرنشان کرد: مقدار ریالی این خسارت 690 میلیارد تومان بوده است.
اوجاقلو عمده ترین محصولات خسارت دیده را تشریح کرد و افزود: زردآلو، گیلاس، هلو، بادام، سیب، گلاب، گردو، زیتون، انار و انگور بیشترین محصولاتی هستند که خسارت دیده‌اند و در بین این میوه‌ها بیشترین محصولی که آسیب دیده است انگور است که 13 هزار تاکستان آسیب دیده است.
وی میزان سطح باغات خسارت دیده را موقتی دانست و تصریح کرد: کارشناسان به صورت روزانه در حال بررسی باغات هستند و روز به روز آمار فرق می‌کند و به سطح میزان باغات خسارت دیده اضافه می‌شود.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه چند روز قبل به باغابانان در مورد وضعیت جوی اخطار داده شده بود، خاطرنشان کرد: سرعت و شدت افت دما به قدری زیاد بود که نتوانستیم در مقابل این سرما کاری از پیش ببریم و متاسفانه خیلی از محصولات باغی خسارت دیدند.
وی در بخش دوم اشاره‌ای به فرهنگ بیمه کردن باغات اشاره و عنوان کرد: متاسفانه این فرهنگ در جامعه ما نهادینه نشده است و باغداران بیمه کردن باغ را بیهوده می‌دانند.
اوجاقلو با بیان اینکه بیمه کردن باغ باید همانند بیمه شخص ثالث خودرو مرسوم شود، ابراز کرد: ممکن است راننده‌ای خودروی خود را 20 سال بیمه کرده باشد ولی حادثه‌ای ندیده باشد و باید باغداران هم همانند خودروهایشان باغات خود را بیمه کنند و این فرهنگ باید نهادینه شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: متاسفانه فقط حدود 10 تا 15 درصد باغات استان زنجان بیمه هستند و اصلا رقم خوبی نیست.
وی در ادامه باغداران را تشویق به استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای حفظ درختان از سرما کرد و افزود: پوشش درختان به صورت نایلونی روی درختان انجام می‌شود و این کار به صورت مکانیزه توسط ماشین کشیده می‌شود و باغ را همانند گلخانه می‌کند و درختان را از سرما نگه می‌دارد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان افزود: باغدارانی که تمایل به این کار داشته باشند 80 درصد مبلغ این هزینه به عنوان تسهیلات به باغدار اعطا می‌شود.

خبرگزاری آريا
کشت گندم آبي در شيروان 15 درصد کاهش يافت
مدير جهاد کشاورزي شيروان گفت: کشت پاييزه گندم آبي اين شهرستان خراسان شمالي در سال زراعي جاري نسبت به سال گذشته 15 درصد کاهش يافته است.
رمضان امان زاده يکشنبه در گفت و گو با ايرنا با بيان اينکه در سال زراعي 96-95کشت گندم آبي در اين شهرستان در سطح هفت هزار و 900 هکتار انجام شد، اظهار کرد: در سال زراعي 96 -97 کشت اين محصول در سطح پنج هزار و 700 هکتار از مزارع انجام شده است.
وي با اشاره به کاهش 11 درصدي کشت گندم ديم در اين شهرستان گفت: سال زراعي 95- 96، 16 هزار و 600 هکتار گندم ديم کشت شد که سال زراعي جاري، اين ميزان به 15 هزار هکتار کاهش يافته است.
امان زاده با اشاره به کاهش کشت گندم ديم در اراضي اين شهرستان افزود: کشت اين محصول در شهر زيارت، منصوران ومنطقه سه يک آب بيشتر کاهش داشته چرا که آب سد قطع شده بود و با توجه به خشکسالي و کاهش بارندگي شاهد کاهش سطح آب رودخانه بوديم که کشاورزان آن را کشت نکردند.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان شيروان گفت: امسال پيش بيني مي شود 44 هزار تن گندم در اين شهرستان توليد و 30 هزار تن از اين محصول خريداري شود.
در سال زراعي گذشته 22 هزار و 500 تن محصول گندم در شيروان توليد شد که 15 هزار و 600 تن آن خريداري شد.
برداشت گندم از اواسط خرداد ماه در شهرستان شيروان که داراي 105 هزار هکتار عرصه
کشاورزي و باغي است، آغاز مي شود.
شهرستان شيروان با 157 هزار نفر جمعيت به عنوان دومين شهرستان پر جمعيت خراسان شمالي در 60 کيلومتري شرق بجنورد قرار دارد.

خبرگزاری مهر
آمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات و ترویج کشاورزی
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در دیدار با سیلفو سعید وزیر منطقه شمال کشور غنا و سفیر ایران در غنا درباره مسائل مهم دو کشور از جمله ترویج و تحقیقات کشاورزی بحث و تبادل نظر کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، اسکندر زند با ارائه گزارشی از توانمندی های تحقیقاتی و ترویج و آموزش کشاورزی کشور اظهار داشت: ۲۰ مؤسسه تحقیقاتی بزرگ از جمله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، موسسه تحقیقات بذر و نهال، موسسه تحقیقات بیماری های گیاهی و دامی، آموزش کشاورزی و ترویج دانش در زیرمجموعه این سازمان تحقیقاتی فعالیت دارند.
وی با اشاره به این که اراضی کشاورزی کشور در قالب ۱۰هزار پهنه تقسیم بندی شده است، گفت: مروجان کشاورزی در ۱۲۰۰ مرکز خدمات کشاورزی آخرین یافته های تحقیقات کشاورزی را به مزارع منتقل می کنند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ادامه آمادگی این سازمان را برای هرگونه همکاری مشترک اعلام کرد.
در این دیدار، وزیر منطقه شمال کشور غنا با اشاره به ظرفیت های بسیار مناسب کشورش از جمله آب کافی و زمین های مستعد برای کشاورزی، از جمهوری اسلامی ایران خواست تا در زمینه ترویج شیوه های علمی در بخش کشاورزی آن کشور را یاری رساند.
آقای سیلفو سعید همکاری های دوجانیه ایران و عنا را بسیار خوب ارزیابی کرد و خواستار استفاده از تجربه های ارزشمند ایران در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در آن کشور شد.

سرپرست فرمانداری شادگان:
۱۳ هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی دارخوین به شوره زار تبدیل شد
شادگان - سرپرست فرمانداری شادگان گفت: ۱۳ هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی بخش دارخوین این شهرستان به شوره زار تبدیل شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، سعید حاجیان پیش از ظهر امروز در جلسه با مدیر عامل شرکت توسعه و کشت نیشکر فارابی اظهارکرد: با احداث زهکش نیشکر، ۱۳ هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی بخش دارخوین به شوره زار تبدیل شده است.
وی با اشاره خشکی رودخانه جراحی، تنها امید کشاورزی شهرستان شادگان را بخش دارخوین توصیف کرد و افزود: این زهکش علاوه بر شور کردن زمین های کشاورزی، راه را روی زهکشی بسته است.
سرپرست فرمانداری شادگان، احیای دوباره این اراضی را عامل ایجاد اشتغال عنوان کرد و گفت: اکثر جوانان بیکار و جویای کار در بخش دارخوین، در نتیجه از دست دادن زمین های کشاورزی خود به صف متقاضیان کار پیوسته اند.
به گزارش خبرنگار مهر، زمین های کشاورزی کشت گندم دابوهیه، وسطانیه، علوان ابوعاگوله و آلبوبالد به دلیل تبدیل شدن به شوره زار دیگر قابل کشت نیست.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی:
سرما یک هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی آذربایجان غربی خسارت زد
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: بر اساس برآوردهای اولیه در اواخر فروردین، سرما یک هزار و ۳۴۱ میلیارد و ۱۵۳ میلیون ریال به بخش کشاورزی خسارت زده است.
امیرعباس جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: با توجه به گزارش های جدید اکیپ های اعزامی جهاد کشاورزی استان برای برآورد خسارات وارده به بخش کشاورزی برآوردهای اولیه سرمازدگی روزهای ۲۷ و ۲۸ فررودین ماه امسال یک هزار و ۳۴۱ میلیارد و ۱۵۳ میلیون ریال در بخش کشاورزی، زراعی، باغی و منابع طبیعی برآورد شد.
وی با بیان اینکه سرمای زودرس بهاره اواخر فروردین ماه با دمای منفی ۲ درجه و دمای خاک تامنفی ۷ درجه موجب بروز خسارات زیادی در بخش کشاورزی شد افزود: در این راستا ۹۷۳هزار و ۵۰۰تن محصولات زراعی دچار خسارت شدند که بر اساس برآورد اولیه ارزش ریالی خسارت این محصولات ۹۸۰۲۰ میلیون ریال برآورد شد.
جعفری برآورد اولیه خسارت ناشی از سرمازدگی ویخبندان را ۱۰۷۱۵۲۰ میلیون ریال، خشکسالی را ۱۰۴۰ میلیون ریال، سیل و تگرگ را ۱۲۹۱۸۴ و باد و طوفان را ۱۳۹۴۰۹ میلیون ریال عنوان کرد.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی اضافه کرد: با توجه به خسارت سرما در مرحله ابتدای گلدهی محصولات باغی دانه دار استان اعم از سیب و انگور اتفاق افتاده است که برآورد نهایی خسارت پس از میوه دهی محصول و دیگر بررسی های میدانی و تهیه گزارش تکمیلی اعلام می شود.
جعفری میزان خسارات ناشی از طوفان و تندباد روزهای ابتدایی فروردین ماه امسال را نیز در مجموع ۲۱۴۸۳۵ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: این خسارات در بخش های کشاورزی، آب شرب، مدارس، مسکن، ماشین آلات، برق،راه و معابر شهری بوده است.

خبرگزاری صدا و سيما
در سال ۹۶
افزایش ۳۰ درصدی تولید و صرفه جویی ۱.۳۳ میلیارد متر مکعبی آب کشاورزی
مشاور وزیر و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۳۰ درصدی عملکرد تولید و صرفه جویی سالانه ۱.۳۳ میلیارد متر مکعبی آب کشاورزی با اجرای ۳۰۲ هزار هکتار سامانه های نوین آبیاری در سال ۹۶ خبر داد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما از¬ پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی؛¬ عباس زارع با اعلام این خبر، اظهار داشت: سیستم های نوین آبیاری در سال ۹۶ در قالب ۱۸ هزار و ۲۱۵ طرح¬ و در سطح ۱۸۰ هزار و ۴۱۴ هکتار از اراضی کشاورزی اجرا شده است و همچنین در سطح ۱۲۲ هزار هکتار از اراضی نیز در حال اجرا است¬ که مجموع سطح اجراء شده و در حال اجرا ۳۰۲ هزار و ۴۷۷ هکتار است.
وی¬ ¬با اشاره به این که اجرای سامانه های آبیاری نوین در سطح یاد شده، بالاترین رکورد عملکرد سالانه این طرح از ابتدا تاکنون بوده است، گفت: ظرفیت¬¬ صرفه جویی سالانه ۱.۳۳ میلیارد متر مکعب آب مصرفی بخش کشاورزی، حداقل ۳۰ درصد افزایش عملکرد تولید محصولات کشاورزی و حداقل کاهش ۲۵ درصدی مصرف آفت کش، بذر و کود شیمیایی از مزایای اجرای این طرح در سال ۹۶ است.
مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی ¬¬با بیان این که میزان اعتبار تخصیص یافته در سال ۹۶ معادل ۴۳ درصد اعتبار مصوب بوده است، افزود: استان های فارس با ۲۳ هزار و ۷۴۰ هکتار، اصفهان ۱۲ هزار و ۴۹۲ هکتار، جنوب کرمان با ۱۰ هزار و ۲۷ هکتار،همدان با ۸ هزار و ۵۰۷ هکتار و گلستان با ۸ هزار و ۲۷۷ هکتار، بیشترین سطح اجرای سامانه های نوین آبیاری در سال ۹۶ را به خود اختصاص داده اند.

روزنامه کيهان
به منظور تنظیم بازار
واردات برنج تا آخر تیر ماه آزاد شد
به گزارش خبرگزاری ایسنا، هرساله پس از فصل برداشت برنج و در نیمه دوم سال واردات برنج آزاد می‌شد و تا ابتدای مردادماه ادامه پیدا می‌کرد، اما سال گذشته وضعیت به گونه‌ای دیگر بود، چرا که براساس دستور وزیر جهاد کشاورزی با توجه به افزایش واردات بیش از حد برنج در نیمه نخست پارسال، ورود این محصول در نیمه دوم ممنوع شد تا تعادلی در بازار آن به وجود بیاید.
البته علی‌اکبر مهرفرد بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد که واردات برنج نه برای تامین نیاز سال ۱۳۹۶ بلکه برای سال آینده و تنظیم بازار شب عید سال ۱۳۹۷ آزاد شده است.
حالا یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی گفته است: بنا بر تصمیم مسئولان ارشد دولت، همه مبادی وارداتی برنج آزاد شده و وارد کنندگان تنها با رعایت شرایط و ضوابط سازمان استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌توانند نسبت به ورود این محصول استراتژیک از هر یک از مبادی رسمی کشور اقدام کنند.
وی افزود: واردات برنج تا ۳۱ تیرماه امسال آزاد خواهد بود و تعرفه آن تغییری نخواهد کرد. البته یکی از تفاوت‌های سال جاری نسبت به پارسال این است که شرایط و سختگیری‌های گذشته دیگر وجود ندارد و هر کسی که بتواند استانداردهای دو دستگاه نظارتی مذکور را رعایت کند، می‌تواند در شمار وارد کنندگان برنج قرار گیرد.
گفتنی است، چند روز پیش وزیر جهاد کشاورزی در مورد کاهش تعرفه واردات محصولات کشاورزی گفته بود: تعرفه واردات برنج به پنج درصد کاهش نیافته است و همچنان با عوارض 26 درصدی انجام می‌شود.
به گفته حجتی، برنج امروز با تعرفه 26 درصد وارد کشور می‌شود و در این دوره هیچ وقت کمتر شده است.
وی با تاکید بر اینکه بخشی از برنج مورد نیاز کشور به دلیل پاسخگو نبودن برنج داخلی باید از خارج تامین شود، بیان کرده بود: قیمت برنج خارجی در سال‌های اخیر در کشور رشد بی‌رویه‌ای داشته که به نوعی حمایت از برنج داخلی است.
حجتی با بیان اینکه برای حمایت از تولیدکنندگان برنج یک تدبیر تکمیلی نیز اتخاذ شده است، خاطرنشان کرد: در این ارتباط یک قیمت توافقی برای برنج داخلی اعلام کردیم که اگر کسی محصول روی دستش مانده و نتوانسته آن را عرضه کند، ما آن را
خریداری کنیم.


دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷
خبرگزاری ايرنا:
Ÿآفت ملخ در 6000هکتار از مزارع طارم مهار شد
Ÿ صندوق بیمه کشاورزی: بار مالی سرمازدگی فروردین ٧هزارمیلیارد ریال است
Ÿ واردات برنج همچنان برقرار است
Ÿ پژوهشگر جنگل ها و مراتع باغ گیاه شناسی: 2 هزار گونه گیاهی ایران در خطر انقراض قرار دارد
Ÿ کشاورزی سنتی از چالش های اقتصاد کشور است
Ÿ برف 736 میلیارد تومان به کشاورزی البرز خسارت زد
Ÿ سرما 1500 میلیارد ریال به باغات کردستان خسارت زد
Ÿ پای خشکسالی بر گلوی اقتصاد شرق مازندران
Ÿ اختیارات شورای مرکزی نظام مهندسی کشاورزی مشخص شد

خبرگزاری ايانا:
Ÿ آمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
Ÿ درخواست دبیر انجمن برنج از دولت ، واردات برنج برطبق نیاز باشد
Ÿ بررسی پدیده جهانی رهاسازی زمین‌های کشاورزی ، 10 درصد زمین‌های قابل‌کشت جهان رها شده‌اند
Ÿ رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خبر داد؛ خسارت 107 میلیارد تومانی به محصولات کشاورزی آذربایجان غربی
Ÿ رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد؛ پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی به ۴۰۰ طرح کشاورزی خراسان جنوبی
Ÿ با حضور بیش از 173 شرکت داخلی و خارجی؛ قطری‌ها در نمایشگاه کشاورزی شیراز شرکت می‌کنند


خبرگزاری ايلنا:
Ÿساماندهی کمباین های برداشت در خوزستان
Ÿ رئیس سازمان چای در گفت‌وگو با ایلنا: تمام چایکاران در سال جدید بیمه شدند/ ۴ هزار باغ چای تخریب شده به چرخه تولید برگشته‌اند
Ÿآمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
Ÿ مدیر جشنواره باغ لاله‌های‌ آسارا: زمان افتتاح جشنواره لاله ها با شرایط جوی تغییر می‌کند/ لاله‌ها، مقاومت‌شان را در مقابل سرما تجربه کردند
Ÿ مجید موسوی مطرح کرد: تولید سالانه 25 میلیون شاخه گل در البرز/صادرات گل و گیاه با راه‌اندازی پایانه صادراتی

خبرگزاری ايسنا:
Ÿ پیش‌بینی رشد 3 برابری تولید کلزا در گلستان
Ÿ ارتقای 24 پله‌ای رتبه گلستان در تجهیز اراضی به سیستم آبیاری نوین
Ÿ واردات برنج آزاد شد
Ÿمدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان:گرما زود به سراغ خرمشهر آمده است

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ محدودیت های صادراتی مشکل بزرگ کشاورزان شده است
Ÿ رشت|‌ سرمازدگی ۲۰۰۰ میلیارد ریال خسارت به کشاورزان گیلانی وارد کرد
Ÿ زنجان| سرما به ۴۳۵۰۰ هکتار از باغات استان زنجان خسارت زد

خبرگزاری آريا:
Ÿکشت گندم آبي در شيروان 15 درصد کاهش يافت

خبرگزاری مهر:
Ÿ آمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات و ترویج کشاورزی
Ÿ سرپرست فرمانداری شادگان:۱۳ هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی دارخوین به شوره زار تبدیل شد
Ÿ مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی:سرما یک هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی آذربایجان غربی خسارت زد

خبرگزاریصدا و سيما:
Ÿ در سال ۹۶، افزایش ۳۰ درصدی تولید و صرفه جویی ۱.۳۳ میلیارد متر مکعبی آب کشاورزی

روزنامه کيهان:
Ÿ به منظور تنظیم بازار، واردات برنج تا آخر تیر ماه آزاد شد
خبرگزاری ايرنا
آفت ملخ در 6000هکتار از مزارع طارم مهار شد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم گفت: از آغاز طرح مبارزه با آفت ملخ ( اسفند سال قبل) تاکنون در سطح 6 هزار هکتار از مزارع کشاورزی این شهرستان مبارزه با این آفت انجام شده است.

به گزارش ایرنا، مجتبی اسکندری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 47 کارشناس در قالب 6 اکیپ در شهرستان طارم مشغول مبارزه با ملخ، کانون یابی و کانون کوبی این آفت کشاورزی هستند.
وی با بیان اینکه ملخ از آفات عمومی و خطرناک مزارع و باغها و مبارزه با آن به عهده دولت است، اظهار داشت: کار ردیابی، پیش آگاهی و کانون کوبی این آفت از اواخر اسفند سال گذشته آغاز و به محض ظهور پوره ملخ مبارزه و کانون کوبی از اواخر اسفندماه آغاز شده است.
اسکندری با اشاره به مراحل مبارزه با آفت ملخ تصریح کرد: در مرحله اول مراتع و مزارع آلوده به این آفت کانون یابی و با پرچم آبی رنگ علامت گذاری و پس از سم پاشی محل مورد نظر با پرچم قرمز رنگ علامت گذاری می شود تا دامداران و زنبورداران جهت جلوگیری از آثار سم پاشی به این منطقه وارد نشوند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طارم با اشاره به کانون کوبی 12 هزار هکتار از مراتع و مزارع طارم در سال 96 بیان کرد: در سال جاری نیز همین میزان از مراتع و مزارع آلوده شهرستان در طرح مبارزه با آفت ملخ قرار دارد که در صورت کنترل کامل این آفت 40 هزار هکتار از مزارع و باغ های در معرض این آفت، در امان خواهند بود.
وی با بیان اینکه طرح مبارزه با آفت ملخ در مراتع شهرستان تا کنترل کامل این آفت ادامه دارد به کشاورزان توصیه کرد: با توجه به گرمتر شدن هوا و خشکی مراتع و سرازیر شدن ملخ ها به سمت مزارع، در صورت مواجهه و دیدن این آفت در سطح مزارع و باغ ها، مراتب را به کارشناسان اداره جهاد کشاورزی شهرستان طارم اطلاع دهند.
به گزارش ایرنا، شهرستان طارم در شمال استان زنجان به دلیل داشتن شرایط آب و هوایی خاص مرکز ملخ های شاخک بلند و کوتاه از جمله ملخ مراکشی است و شناسایی کانون های تخم ریزی ملخ ها و اجرای به موقع عملیات سمپاشی موجب دفع خطر حمله ملخ ها به مراتع و مزارع می شود. کاهش بارندگی و خشک شدن علوفه مراتع در منطقه عامل اصلی هـجوم ملخ می باشد.
40هزار هکتار از مراتع شهرستان طارم آلوده به آفت عمومی ملخ بوده که در صورت عدم کانون یابی و کانون کوبی به موقع می تواند به بحران جدی منجر شده و کلیه محصولات زراعی و باغی شهرستان را تهدید کند.
همه ساله از فروردین تا تیر مقدار 12000 هکتار از اراضی شهرستان طارم علیه این آفت سمپاشی می شود.

صندوق بیمه کشاورزی: بار مالی سرمازدگی فروردین ٧هزارمیلیارد ریال است
قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی گفت: براساس برآوردهای اولیه، خسارت ناشی از سرمای فروردین ماه 97، بیش از هفت هزار میلیارد ریال تعهد جدید برای صندوق بیمه کشاورزی دربردارد.
به گزارش یکشنبه وزارت جهاد کشاورزی، «محمدابراهیم حسن نژاد» افزود: خسارت کشاورزان با تحقق بودجه 1397 صندوق بیمه کشاورزی پرداخت می شود.
حسن نژاد ادامه داد: ارزیابی خسارت به طور جدی در حال انجام است.
وی اضافه کرد: در زیربخش زراعت، بیش از 250 میلیارد ریال خسارت بر اثر تنش خشکی، متوجه صندوق بیمه کشاورزی می شود.
به گزارش ایرنا، بیست و ششم و بیست و هفتم فروردین ماه امسال با کاهش دمای هوا و بارش برف و باران باغ های میوه در 17 استان کشور از جمله آذربایجان های غربی و شرقی، تهران، البرز، سمنان، قزوین و زنجان دچار سرمازدگی و خسارت جدی شد.
اداره کل بحران وزارت جهادکشاورزی در حال جمع آوری وضع خسارت باغداران ۱۷ استان است و بزودی مبلغ آن اعلام می شود.
قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی بتازگی در بازدید از باغ های فیروزکوه و دماوند برآورد اولیه خسارت این باغ ها را نزدیک حدود 200 میلیارد ریال اعلام کرد.
مدیرکل دفتر میوه های سردسیری معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی امروز (یکشنبه)در گفت و گو با ایرنا تصریح کرد: بخش عمده خسارت ناشی از سرمازدگی اخیر مربوط به میوه های تابستانی است و به میوه های موجود در بازار ارتباطی ندارد.

واردات برنج همچنان برقرار است
دبیر انجمن واردکنندگان برنج کشور اعلام کرد: با توجه به این که تغییری در سیاست وزارت جهاد کشاورزی برای واردات برنج اعمال نشده و همچنان واردات این محصول از بهمن ماه سال 96 تاکنون برقرار است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، امروز (یکشنبه) پس از گذشت بیش از سه ماه برقراری واردات برنج، برخی از رسانه ها اقدام به انتشار اخباری مبنی بر آزادسازی واردات برنج از دوم اردیبهشت ماه کردند ؛ این در حالیست که واردات برنج از ابتدای بهمن ماه گذشته برقرار بوده و وقفه ای در این زمینه ایجاد نشده است.
با توجه به سیاست وزارت جهاد کشاورزی در حمایت از تولید داخلی، ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت این محصول هر ساله از ابتدای مردادماه آغاز می شود و تا اواخر دی ماه ادامه دارد.
طبق آمارها میزان سرانه مصرف برنج برای هر ایرانی بین 40 تا 42 کیلوگرم محاسبه می شود که به نظر می رسد مصرف سالیانه آن در کشور نزدیک 3.2 میلیون تن باشد؛ از این رو سالیانه 1.7 تا 2 میلیون تن برنج مورد نیاز کشور از محل تولیدات داخلی و 1.2 تا 1.5 میلیون تن از محل واردات تامین می شود که نشان می دهد برای تامین کسری بازار برنج، چاره ای جز واردات نداریم.
در این پیوند «مسیح کشاورز» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: وزیر جهاد کشاورزی 24 دی ماه سال 96 در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار آزادسازی واردات برنج از یکم بهمن ماه سال 96 تا 31 خردادماه سال 97 شد که این نامه منجر به لغو ممنوعیت واردات شد.
وی اظهارداشت: همچنین مقرر شد، ثبت سفارش محموله های برنج وارداتی سه ماهه و برای یک ماه قابل تمدید است بنابراین متقاضیان حداکثر تا 31 تیرماه سال 97 مهلت واردات و ترخیص قطعی کالاهای خود را دارند.
وی افزود: پارسال بیش از 1.2 میلیون تن برنج خارجی به کشور وارد شد تا نیاز داخلی تامین شود.

پژوهشگر جنگل ها و مراتع باغ گیاه شناسی:
2 هزار گونه گیاهی ایران در خطر انقراض قرار دارد
پژوهشگر موسسه تحقیقاتی جنگل ها و مراتع باغ گیاه شناسی ایران گفت: از هشت هزار گونه گیاهی شناسایی شده، 2 هزار گونه منحصر به ایران است که در معرض خطر انقراض قرار دارد.
به گزارش ایرنا، ولی الله مظفریان روز یکشنبه در نخستین همایش ملی حفظ، احیا و اصلاح گونه کلوس در دانشگاه شهرکرد اظهار کرد: با افزایش چند برابری جمعیت، توسعه بی رویه شهر و روستاها، افزایش ساخت و سازها و تخریب روز افزون منابع طبیعی، گونه های گیاهی در حال کوچک شدن و نابودی هستند.
وی در ادامه از نبود پژوهش های عملیاتی در زمینه استحصال و بررسی مواد موثره گیاهان داروئی کشور انتقاد کرد و افزود: با وجود اینکه در زمینه ترکیبات و خاصیت گیاهان داروئی در دانشگاه ها مقالات فراوانی تدوین شده است اما در زمینه اقدامات بالینی برای استحصال مواد موثره این گیاهان و استفاده از آن در درمان بیماران، اقدام خاصی صورت نگرفته است.
مظفریان افزود: درحالی که بیش از 80 سال از تاسیس دانشکده پزشکی و داروسازی ایران می گذرد، بیشتر اطلاعات گیاهان داروئی کشور برگرفته از پژوهش ها و اطلاعات اروپایی هاست.
وی تصریح کرد: این درحالی است که روی هیچ یک از این گیاهان بومی به عنوان گونه داروئی اقدامی صورت نگرفته است.
استاد دانشگاه تهران افزود: از مجموع گونه های گیاهی موجود در کشور نیز 850 گونه دارای ماده موثره داروئی شناخته و معرفی شده است که تنها 350 مورد از این تعداد در عطاری ها استفاده می شود و مابقی ناشناخته است.
مظفریان ادامه داد: از این رو پژوهش های عملیاتی در این زمینه باید جایگزین تدوین مقالات غیر کاربردی در دانشگاه ها شود.
نویسنده کتاب فلور (گیاهان داروئی ) چهارمحال و بختیاری در ادامه، رویشگاه اصلی کلوس را پشتکوه بختیاری عنوان کرد و افزود: با وجود اینکه استان های اصفهان، کهگیلویه و بویر احمد و لرستان نیز به عنوان رویشگاه های این گیاه معرفی می شوند، اما از نظر اقلیمی و اکولوژیکی این گونه متعلق به مناطق محدودی از چهارمحال و بختیاری است.
مظفریان با بیان یکهزار و 650 گونه گیاهی در چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: این استان از نظر گیاهان داروئی منطقه ای ارزشمند، ظرفیت های طبیعی بالایی دارد.
وی توجه ویژه مسئولان به دیگر گونه های گیاهی این استان علاوه بر گونه کلوس را ضروری دانست.
نخستین همایش ملی حفظ، احیا و اصلاح گونه در حال انقراض کلوس با همکاری بنیاد فرهنگی حضرت فاطمه الزهرا (س)، دانشگاه شهرکرد، پارک علم و فناوری استان، جهادکشاورزی، جهاد دانشگاهی و سپاه در دانشکده کشاوررزی دانشگاه شهرکرد برگزار شد.
به گزارش ایرنا، از هشت هزار گونه گیاهی شناسایی شده ، 350 گونه آن نظیر کلوس، بومادران و شنبلیله منحصر به استان چهارمحال وبختیاری است.

کشاورزی سنتی از چالش های اقتصاد کشور است
رئیس انجمن اقتصاد کشاورزی ایران با تاکید براستفاده از فناوری برای کاهش هزینه ها و کیفیت بخشی به تولید محصول زراعی گفت: با این توصیف امروز کشاورزی سنتی از چالش های اقتصادی کشور محسوب می شود.
به گزارش ایرنا، حبیب الله سلامی روز یکشنبه در نشست با خبرنگاران در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج، افزود: متاسفانه طی سال های متمادی نتوانستیم سنتی بودن کشاورزی را تغییر دهیم که این رویه برای بهره برداران و کشورمطلوب نبوده و مشکلات عدیده ای به همراه دارد.
وی اظهارداشت: سنتی بودن کشاورزی سبب کاهش بهره وری از اراضی شده و قیمت محصولات را افزایش داده است.
سلامی گفت: اگر قرار است در بازارهای جهانی جایگاهی پیدا کنیم بایستی قیمت محصولات تولیدی ایران با محصولات جهانی برابری کند.
رئیس انجمن اقتصاد کشاورزی ایران بیان داشت: برای پایین آوردن هزینه تولید راهی جز افزایش بهره وری و بالا بردن کیفیت محصولات نداریم.
وی با بیان اینکه باید بر روی افزایش کیفیت محصولات کشاورزی کار کنیم، افزود: یکی از دلایل اقتصادی نبودن کشاورزی در ایران، نداشتن استاندارد خاص برای تولید است و تا استاندارد و کنترل کیفی وجود نداشته باشد، هر محصولی با هر مشخصاتی را که به بازار عرضه کنیم در بازار جهانی نمی توانیم جایگاه زیادی را به دست بیاوریم.
وی تاکید کرد که هر زمان که در داخل کشور بهره وری کم بوده و قیمت تمام شده محصول بالا باشد، اقتصاد کشاورزی بالایی نخواهیم داشت و از آنجا که برای رفع این مشکلات به صورت جدی کاری صورت نگرفته تا زمانی که مشکلات باقی است نمی توان به بازار جهانی دست یافت.
***برگزاری یازدهمین کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی در کرج
رئیس انجمن اقتصاد کشاورزی ایران در ادامه به برگزاری یازدهمین کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی در کرج اشاره کرد و افزود: این کنفرانس هر 2 سال یکبار در دانشگاه هایی که گروه اقتصاد کشاورزی دارند، برگزار می شود.
وی ادامه داد: این کنفرانس یک رخداد بزرگ علمی است که تمام صاحبنظران اقتصاد کشاورزی، محققان، کارشناسان، دستگاه های اجرایی و مسئولان کشور در آن مشارکت داشته و حضور می یابند.
سلامی گفت: این کنفرانس شامل 3 بخش ارایه مقالات به صورت شفاهی توسط اساتید، محققان، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا، بخش ارایه مقالات علمی در قالب پوستر و بخش میزگردها و پنل های تخصصی است .
وی اضافه کرد: به دبیرخانه این کنفرانس 200 مقاله ارسال شده که پس از بررسی به عمل آمده،40 مقاله آن به صورت شفاهی و 129 مقاله به صورت پوستر ارایه خواهد شد.
رئیس انجمن اقتصادی کشاورزی ایران گفت: در بخش میزگردها و پنل ها نیز 5 میزگرد شامل 'تغییر اقلیم ،آب، محیط زیست و کشاورزی پایدار'،' چالش ها و مزیت های بخش کشاورزی از دیدگاه فعالان بخش - الزامات قانونی و قانون گذاری' ، 'رویکردهای نوین حمایت و تامین مالی بخش کشاورزی ' و' اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی ' است .
وی ادامه داد: پنجمین میزگرد ویژه استان البرز به دلیل برگزاری کنفرانس در این استان است .
سلامی گفت: در میزگرد ویژه البرز، چالش های کشاورزی استان با همکاری سازمان های جهاد کشاورزی، برنامه و بودجه و استانداری البرز در حوزه های مختلف مرتبط با اقتصاد کشاورزی- اقتصاد دانش بنیان- منابع طبیعی و محیط زیست بررسی می شود.
وی اظهار داشت: برای برگزاری کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی 15 محور در نظر گرفته شده که بیشتر مسایل و چالش های مهم در بخش اقتصاد کشاورزی بررسی خواهد شد.
وی، اقتصاد آب و بهره وری، فضای کسب و کار، سیاست های راهبردی اقتصاد کشاورزی، مزیت های سیاسی اقتصاد کشاورزی، ریسک و بیمه، صنایع تبدیلی، تغییر اقلیم، تقاضا برای مواد غذایی، اقتصاد رفتاری در زنجیره های تولید و اشتغال پایدار روستایی را از جمله محورهای این کنفرانس عنوان کرد.
این مسئول هدف از برگزاری این کنفرانس علمی را ارتقای سطح علمی و کیفی تحقیقات، استفاده از آخرین دستاوردهای محققان، تبادل نظر و همکاری علمی بین محققان ، تبادل نظر در خصوص چالش های بخش کشاورزی و آشنایی دانشجویان با یکدیگر و چالش های بخش برشمرد.
یازدهمین کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی ایران 18 و 19 اردیبهشت ماه جاری در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران؛ کهن ترین مرکز آموزش عالی کشاورزی و منابع طبیعی کشور مستقر در کرج برگزار می شود.
گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه تهران واقع در کرج مرکز استان البرز، میزبان این رویداد بزرگ علمی کشور را دارد.

برف 736 میلیارد تومان به کشاورزی البرز خسارت زد
رییس سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت که برف و سرمای هفته گذشته 736 میلیارد تومان به اراضی زراعی و باغی استان خسارت وارد کرد.
به گزارش ایرنا، سید مجید موسوی روز یکشنبه در آیین افتتاحیه باغ لاله ها در منطقه آسارا البرز، افزود: این موضوع هم اکنون در وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری است.
وی در ادامه با اشاره به تولید 45 میلیون گل لاله در کشور اظهار داشت: از این رقم 25میلیون که معادل 56 درصد است در البرز تولید می شود. موسوی گفت: ارزش ریالی در تولید گل لاله 126 میلیارد تومان در کشور است که سهم استان البرز 70 میلیارد تومان است.
رییس سازمان جهادکشاورزی با اشاره به اینکه مصرف سالانه گل در کشور به ازای هر یک نفر 3 شاخه گل است، خاطر نشان کرد: این رقم در استان البرز برای هر نفر 9شاخه گل است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی البرز با بیان اینکه در باغ لاله ها امسال 32 نوع لاله وجود دارد، گفت: دولت از سرمایه گذارانی که درصدد تولید گل و گیاه زینتی هستند حمایت کرده و تسهیلات با بهره کمتر از 10درصد در نظر گرفته است.

سرما 1500 میلیارد ریال به باغات کردستان خسارت زد
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سرمای بهاره به بیش از 14 هزار هکتار از باغات استان خسارت زد که برآورد اولیه میزان خسارت یک هزار و 500 میلیارد ریال است.

اردشیر پورحبیبی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بر اثر سرمای بهاره در هفته گذشته به 14 هزار هکتار از باغات استان بین 35 تا 100 درصد خسارت وارد شد.
وی افزود: خسارت سرما به باغات گردو، بادام، انگور و درختان میوه های هسته دار و دانه دار وارد شد و شهرستان های قروه، دهگلان، سقز و کامیاران بیشترین خسارت ها را دیدند.
پورحبیبی تاکید کرد: این سرمای بهاره به بیش از 700 هکتار از باغات سیب استان نیز خسارت های جدی وارد کرده است.
وی یادآور شد: در کردستان در مجموع 42 هزار هکتار باغ وجود دارد و سالانه بیش از 300 هزار تن انواع محصولات باغی در این استان تولید می شود.
وی با اشاره به خسارت سرمای بهاره به مزارع توت فرنگی در استان اضافه کرد: سه هزار و 200 هکتار از اراضی کردستان به کشت این محصول اختصاص یافته که سرما به 900 هکتار از این مزارع خسارت وارد کرد.
پورحبیبی در خصوص خسارت تگرگ به باغات استان نیز گفت: از ابتدای امسال تاکنون چند نوبت بارش تگرگ در استان گزارش شده اما خسارت های آن در باغات جزیی بوده است.
طبق اعلام هواشناسی کردستان در سه شنبه هفته گذشته (28 فروردین) با ریزش هوای سرد از عرض های شمالی، دمای هوا در بیشتر مناطق این استان کاهش پیدا کرد و حداقل دمای هوا در 16 ایستگاه هواشناسی زیر صفر درجه سانتیگراد بود.
در این مدت سراب شهرک با دمای منفی 6 درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان بود و دمای هوا در زرینه به منفی 5.3، بهارستان منفی 5.1، بابارشانی منفی 4.1، دهگلان منفی چهار و سقز به منفی 3.4 درجه سانتیگراد رسید.
کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و 110 هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد، یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی به شمار می رود البته فقط 110 هزار هکتار از اراضی این استان به صورت آبی کشت می شود.

پای خشکسالی بر گلوی اقتصاد شرق مازندران
کاهش 30 تا 35 درصدی بارندگی و اجرای یکباره طرح جایگزین کشت برنج به علت خشکسالی در شرق مازندران ، اقتصاد و معیشت این بخش از استان را در نبود صنایع بزرگ و وابستگی شدید به کشاورزی بیش از سایر نقاط تحت تاثیر قرار داده است .
به گزارش خبرنگار ایرنا ، حدود 20 تا 25 درصد از اراضی کشاورزی و تولید محصولات زراعی و باغی حدود هفت میلیون تنی مازندران در سه شهرستان شرقی این خطه شامل نکاء ، بهشهر و گلوگاه تولید می شود و حدود 10 درصد از جمعیت سه میلیون و 285 هزار نفری استان نیز در این مناطق سکونت دارند.
کارشناسان اقتصادی کمترین آسیب خشکسالی را در منطقه شرق مازندران که بیشترین جمعیت روستانشین را در خود جای داده مهاجرت روستائیان به شهرها و رشد حاشیه نشینی و اضافه شدن به خیل بیکاران می دانند.
به اعتقاد این کارشناسان ، برای کاهش نگرانی مردم این منطقه از تبعات خشکسالی و ترغیب آنان به کشت جایگزین ، افزایش قیمت خرید تضمیمی محصولات پیشنهادی جایگزین و همسنگ کردن آن با محصول برنج ضروری است
بنا بر گزارش هواشناسی مازندران ، میزان بارندگی در این استان در هفت ماهه سال آبی جاری ، حدود 18 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان می دهد و همچنان بیشترین کاهش مربوط به شرق این استان است .
** محدودیت کشت برنج
مدیر جهاد کشاورزی بهشهر در شرق مازندران در باره وضعیت خشکسالی در این منطقه به خبرنگار ایرنا گفت که به دلیل کاهش میزان بارندگی و به صدا در آمدن زنگ خشکسالی در این منطقه ، برای کشت برنج محدودیت هایی برای کشاورزان در نظر گرفته شده است.
خلیل حقیقی کشت برنج مطابق با ذخایر موجود در آببندان های محلی را پیشنهاد جهاد کشاورزی بهشهر به کشاورزان برای سال زراعی جاری عنوان کرد.
وی گفت که به کشاورزان منطقه کشت جایگزین برنج شامل سویا ، آفتابگردان ، کنجد و پنبه پیشنهاد شده ولی اجرائی شدن این پیشنهاد از سوی کشاورزان منوط به افزایش نرخ این محصولات همسنگ با برنج است.
مدیر جهاد کشاورزی بهشهر معتقد است که اگر قیمت این محصولات پیشنهادی جایگزین برنج افزایش نسبی نداشته باشد ، کشاورزان با وجود خشکسالی حاکم بر منطقه از دستورالعمل پیشنهادی تبعیت نخواهند کرد .
** کاهش یک هزار هکتاری شالیزاری
این مسئول همچنین گفت که در سال زراعی جاری حداقل یک هزار هکتار از سطح زیر کشت برنج در این منطقه در مقایسه با سال گذشته کاهش خواهد یافت و چنانچه روند خشکسالی تداوم داشته باشد ، احتمال افزایش آن نیز وجود دارد.
حقیقی افزود : در سال زراعی جاری میانگین بارش باران در این منطقه بین 30 تا 35 درصد کاهش یافته و معضل اصلی نیز مربوط به کاهش آب زیرزمینی به عنوان تامین کننده آب حدود 67 درصد از اراضی برنجکاری است.
وی با اعلام اینکه تنها چهار درصد از اراضی برنجکاری این شهرستان از آب رودخانه ها سیراب می شود ، گفت که میزان آبگیری آببندان های این شهرستان که آب حدود چهار هزار هکتار از اراضی این منطقه را تامین می کند ، حدود 70 درصد است

** اطلاع رسانی به مردم
مدیر جهاد کشاورزی بهشهر گفت که به کشاورزان نسبت به خشکسالی هشدارهای لازم داده شد و کارشناسان جهاد کشاورزی نیز سهم هر روستا را برای کشت برنج مطابق با منابع آبی تعیین کردند.
حقیقی ممنوع شدن کشت دوم برنج را هم از دیگر تصمیمات شورای آب ، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان اعلام کرد.
شهرستان بهشهر با جمعیت حدود 170 هزار نفری حدود 11 درصد محصولات کشاورزی مازندران را تامین کند.
** روزهای سخت بی آبی در گلوگاه
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گلوگاه در منتهی الیه شرق مازندران هم گفت : طبق گزارش هواشناسی میزان بارش باران در این منطقه در مقایسه با سال زراعی گذشته افزون بر 40 درصد کاهش یافت.
غلامرضا قنبری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : خشکسالی از هم اکنون اثراتش را در این منطقه بر جای گذاشت و باید برای معیشت و اقتصاد کشاورزان فکر اساسی شود.
وی سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در این شهرستان 40 هزار نفری را حدود 20 هزار هکتار اعلام کرد و گفت که حدود سه هزار هکتار از این اراضی هر ساله برنجکاری می شود.
** غلبه بر خشکسالی با تغییر زمان آبگیری و کشت جایگزین
مدیرجهاد کشاورزی گلوگاه گفت که پیش از سال جاری اطلاع رسانی مناسبی از سوی کارشناسان جهاد کشاورزی با همکاری دهیاری ها به کشاورزان نسبت به کمبود آب انجام شد و با این رویکرد بخشی از کشاورزان برنج کار آماده سازی اراضی را یک ماه زودتر از موعد مقرر انجام دادند.
قبنری افزود : همچنین برای کشت جایگزین برنج نیز محصولاتی چون سویا ، آفتابگردان و کنجد پیشنهاد شد و اجرایی شدن این کشت جایگزین نیازمند افزایش قیمت آنها مطابق با نرخ برنج است .
** امید به آینده
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نکا هم که حدود هشت درصد از اراضی کشاورزی و تولید این بخش را در مازندران بر عهده دارد ، گفت که کشاورزان این شهرستان همچنان برای کشت برنج چشم امید به بارش های آینده دارد.
علی طاهری امیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا محصول تولیدی این شهرستان را حدود 44 هزار تن اعلام کرد و افزود : حدود هشت هزار و 500 هکتار از اراضی این منطقه را برنجکاری تشکیل می دهد که با وضعیت آبی به نظر می رسد باید در برخی مناطق کشت برنج تجدید نظر شود.
وی ادامه داد : گرچه بارش باران اواخر فروردین ماه جاری بخشی از کمبودها را جبران کرد، ولی باید امیدوار بود که در ماه جاری و آینده نیز بارشی در حد نرمال داشته باشیم و در این صورت مشکل ما کمتر می شود.
** معیشت شرق مازندران بر کشاورزی
یک کارشناس اقتصادی هم به خبرنگار ایرنا گفت : زندگی مردم شرق مازندران به خصوص روستاییان که بیش از نیمی از جمعیت آن را تشکیل می دهند بر کشاورزی استوار است و هر خللی در این حوزه اقتصادی مهاجرت به شهرها و حاشیه نشینی را به دنبال خواهد داشت.
دانیال دماوندی دلیل روی آوری کشاورزان شرق این خطه شمال به برنجکاری را اختلاف قیمت آن با سایر محصولات دانست و اجرای طرح کشت جایگزین را منوط به افزایش نرخ تضمینی محصولات دیگر شامل گندم، سویا، کلزا، پنبه و غیره است.
وی افزود : کارگزاران دولتی نمی توانند به صورت دستوری کشاورزان را مجبور به کاشت محصول جایگزین کنند و این عملکرد می تواند تنش اجتماعی را به دنبال داشته باشد.
دماوندی با اشاره به شکل گرفتن تفکر بازگشت به روستا در جوانان تحصیلکرده بیکار در سال های اخیر ، گفت که دولت باید طرح های اشتغالزایی خود را طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی به روستاها سوق دهد و با در اختیار گذاشتن تسهیلات برای کارآفرینان واقعی رونق این مناطق را از لحاظ اقتصادی دنبال کند.
این کارشناس اقتصادی معتقد است که اگر دولت بتواند مشکل بیکاری روستاییان را با بهره گیری از توان اقتصادی روستاها شامل بوم گردی، کشت گیاهان دارویی و فراوری آن، کشاورزی مکانیزه و دیگر روش ها رونق دهد، زیرساخت ها با رونق اقتصادی جان می گیرد.
دولت در سال جاری افزون بر 10 هزار میلیارد ریال اعتبار اشتغالزایی برای مازندران تصویب کرد که نیمی از این اعتبار در قالب طرح های اشتغالزایی روستاییان است که از محل صندوق توسعه ارزی تامین می شود.
طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در مازندران 11.6 درصد است که این بیکاری طبق برخی گزارش های محلی در مناطق روستایی این خطه شمال کشور بیشتر است.
** کاهش 45 درصدی باران در شرق مازندران
در مجموع در 6 ماهه اول سال آبی جاری 362 میلی متر بارندگی در مازندران ثبت شد که حدود 18 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش دارد.
بر اساس گزارش هواشناسی مازندران ، در سال زراعی جاری به طور میانگین میزان بارش باران در شرق مازندران ( شهرستان های نکاء، بهشهر و گلوگاه ) حدود 45 درصد نسبت به سال زراعی گذشته کمتر شد.

اختیارات شورای مرکزی نظام مهندسی کشاورزی مشخص شد
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: در نشست امروز کمیسیون، اختیارات شورای مرکزی نظام مهندسی کشاورزی مشخص شد.
به گزارش ایرنا، علی بختیاری با اشاره به نشست امروز- یکشنبه- کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: ادامه بررسی طرح اصلاح قانون تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی ومنابع طبیعی جمهوری اسلامی ایران در دستور کار بود که 16 ماده آن بررسی و تصویب شود.
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ادامه داد: در طرح اصلاحی موضوعاتی همچون ارائه برنامه‌ها برای استفاده از کارشناسان ناظر بر بخش کشاورزی و الزام آور بودن این موضوع مورد بحث قرار گرفت که موضوع الزام آور به نشست بعدی موکول شد.
نماینده مردم بافت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اختیارات شورای مرکزی نظام مهندسی کشاورزی مورد بررسی قرار گرفت، گفت: موضوعاتی چون برنامه ریزی، انتخاب حسابرسان، اعلام پایان دوره، تشکیل مجامع و تهیه گزارش حسابرسی از جمله اختیارات این شورا در نظر گرفته شد.
به گزارش خانه ملت، بختیاری بیان داشت: همچنین تعیین تعرفه برای اعضا شورای مرکزی نیز فعلا بر عهده این شورا قرار گرفت، مباحث دیگر طرح اصلاحی در جلسات آتی مورد بررسی قرار می گیرد.

خبرگزاری ايانا
آمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در دیدار با آقای سیلفو سعید وزیر منطقه شمال کشور غنا، سفیر ایران در غنا و هیأت همراه درباره مسائل مورد علاقه دو کشور از جمله ترویج و تحقیقات کشاورزی بحث و تبادل نظر پرداختند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان تات،در این دیدار،دکتر اسکندر زند با ارائه گزارشی از توانمندی های تحقیقاتی و ترویج و آموزش کشاورزی کشور اظهار داشت: ۲۰ مؤسسه تحقیقاتی بزرگ از جمله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، موسسه تحقیقات بذر و نهال،موسسه تحقیقات بیماری های گیاهی و دامی، آموزش کشاورزی و ترویج دانش در زیرمجموعه این سازمان تحقیقاتی فعالیت دارند.
وی با اشاره به این که اراضی کشاورزی کشور در قالب ۱۰هزار پهنه تقسیم بندی شده است،گفت:مروجان کشاورزی در ۱۲۰۰ مرکز خدمات کشاورزی آخرین یافته های تحقیقات کشاورزی را به مزارع منتقل می کنند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ادامه آمادگی این سازمان را برای هرگونه همکاری مشترک اعلام کرد.
در این دیدار، وزیر منطقه شمال کشور غنا با اشاره به ظرفیت های بسیار مناسب کشورش از جمله آب کافی و زمین های مستعد برای کشاورزی، از جمهوری اسلامی ایران خواست تا در زمینه ترویج شیوه های علمی در بخش کشاورزی آن کشور را یاری رساند.
آقای سیلفو سعید همکاری های دوجانیه ایران و عنا را بسیار خوب ارزیابی کرد و خواستار استفاده از تجربه های ارزشمند ایران در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در آن کشور شد.

درخواست دبیر انجمن برنج از دولت
واردات برنج برطبق نیاز باشد
بحث تولیدکنندگان برنج با دولت بر سر میزان واردات است
ایانا-کشاورزی: مبادی وارداتی کشور تا 31 تیرماه برای واردات برنج به کشور باز شدند. این خبری است که یک منبع آگاه در وزارت جهاد کشاورزی به یکی از خبرگزاری داد و از آزاد شدن واردات برنج حکایت کرد. اتفاقی که به گفته دبیر انجمن برنج موضوع جدیدی نیست و هرسال از اوایل بهمن‌ماه تا پایان تیرماه واردات برنج به کشور آزاد می‌شود و این آزادسازی به معنی این نیست که قرار است امسال اتفاق تازه‌ای در بازار برنج بیفتد.
جمیل علیزاده شایق با این توضیح به خبرنگار «خبرگزاری ایانا» گفت: «این مسئله جدید نیست و هرسال از اوایل بهمن‌ماه تا پایان تیرماه واردات برنج آزاد است. بااین‌همه بحث ما با دولت نه بر سر تاریخ آزاد بودن واردات بلکه بر سر میزان واردات است.»
او با اشاره به این خبر افزود: «متأسفانه برخی افراد که منافع خود را در واردات می‌بینند چنین اخباری را برجسته می‌کنند ولی اصل مسئله این است که همه‌ساله چنین فرصتی به واردکنندگان داده می‌شود. بحث ما نیز با دولت بر سر روزهای مجاز بودن واردات نیست، بر سر میزان واردات است. کشور سالانه به ورود حدود 850 هزار تن برنج نیاز دارد و اگر مسئله پر کردن انبارها هم مطرح است، با یک‌میلیون تن واردات، نیاز کشور تأمین می‌شود. بحث ما این است که دولت اجازه واردات بیش از این مقدار را ندهد تا کشاورزان و تولید ملی آسیب نبیند.»
او بابیان این‌که چنین بحث‌هایی بهتر است رسانه‌ای نشود چراکه باعث هرج‌ومرج و گهگاه دل‌نگرانی کشاورزان و دهقانان می‌شود، گفت: «با توجه به اینکه امسال را رهبری سال حمایت از تولید کالای ایرانی نامیده و همچنین افزایش قیمت دلار، دیگر واردات مانند گذشته سودآور نخواهد بود و توقع می‌رود وزارت خانه متولی امور کشاورزان در ایران بتواند از این فرصت استفاده کند و فضای بهتری را برای تولید فراهم کنند.»
روز گذشته یکی از خبرگزاری‌ها گفتگویی با یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی انجام داد که بر اساس آن، این مقام گفته بود: «بنا بر تصمیم مسئولان ارشد دولت، از امروز همه مبادی وارداتی برنج آزادشده و واردکنندگان تنها با رعایت شرایط و ضوابط سازمان استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌توانند نسبت به ورود این محصول استراتژیک از هر یک از مبادی رسمی کشور اقدام کنند.»
او افزود: «واردات برنج تا ۳۱ تیرماه امسال آزاد خواهد بود و تعرفه آن تغییری نخواهد کرد. البته یکی از تفاوت‌های سال جاری نسبت به پارسال این است که شرایط و سختگیری‌های گذشته دیگر وجود ندارد و هرکسی که بتواند استانداردهای دو دستگاه نظارتی مذکور را رعایت کند، می‌تواند در شمار واردکنندگان برنج قرار گیرد.»
بررسی پدیده جهانی رهاسازی زمین‌های کشاورزی
10 درصد زمین‌های قابل‌کشت جهان رها شده‌اند
حاشیه‌سازی و رهاسازی زمین‌های کشاورزی ازسطح زیر کشت کاسته است
ایانا-کشاورزی-مسلم تقوی: طی قرن‌های پیشاصنعتی شدن و اوایل صنعتی شدن جهان، رشد اقتصاد و جمعیت به افزایش تقاضا برای چوب و غذا منجر شد. اتفاقی که پدیده‌ای به نام جنگل‌زدایی را شکل داد. جنگل‌ها هم برای تأمین چوب و هم برای تولید بیشتر غذا به زمین‌های کشاورزی تغییر کاربری می‌دادند. 27 درصد جنگل‌های گرمسیری و 45 درصد جنگ‌های فصلی طی این مدت پاک‌سازی شد. در دهه 90 میلادی 38 درصد زمین‌های دنیا زیر کشت کشاورزی بود؛ اما این روند از 30 سال گذشته تغییر کرد و پدیده‌ای دیگر به نام رهاسازی زمین‌های کشاورزی آغاز شد.
با شتاب شهرنشینی طی 50 سال گذشته رشد زمین‌های کشاورزی متوقف شد و زمین‌های زیر سطح کشت با سرعت پیشین گسترش نمی‌یافت. رها کردن زمین‌های کشاورزی در مناطق دورافتاده پدیده‌ جدیدی بود که همراه با توقف روند جنگل‌زدایی شکل گرفت. طی سی سال گذشته پدیده «تحول جنگل‌ها» (معکوس یا متوقف شدن روند جنگل‌زدایی) در کشورهای توسعه‌یافته مانند اروپا، ایالات‌متحده، ژاپن و حتی چین، ویتنام، هند و فیلیپین مشاهده شده است. در کشورهای توسعه‌یافته این پدیده به دلیل رشد اقتصادی روی می‌دهد و به‌اندازه کافی شغل‌های غیرکشاورزی ایجاد می‌شود که کشاورزان زمین‌های خود را نه تغییر کاربری که رها کنند. در کشورهای در حال توسعه این مسئله به دلیل دیگری مشاهده می‌شود؛ نیاز به محصولات جنگلی یا اکوسیستم جنگلی برای مقاصد خدماتی.
طی دوره‌ مورد بحث تحول جنگل‌ها با آب رفتن زمین‌های کشاورزی ترکیب شد ولی به قطعیت نمی‌توان آماری برای کاهش سطح زیر کشت در نظر گرفت. در کشورهای توسعه‌یافته میان گسترش و کاهش جنگل‌ها و زمین‌های کشاورزی رابطه مستقیم وجود دارد، ولی در مورد کشورهای درحال‌توسعه چنین الگویی را نمی‌توان با قطعیت بیان کرد.
حاشیه‌سازی زمین‌های کشاورزی
حاشیه‌سازی زمین‌های کشاورزی یکی از اصلی‌ترین عوامل کاهش سطح زیر کشت است. در بسیاری مناطق، حاشیه زمین‌های کشاورزی به دلایل هزینه‌ای و درآمدی تغییر کاربری می‌دهند. این روند در کشورهای در حال توسعه در مناطق دورافتاده و زمین‌های کم‌ارزش‌تر تبدیل به رها کردن زمین‌های کشاورزی می‌شود که تبعات زیست‌محیطی خاص خود را دارد و معمولاً منجر به لم‌یزرع و بیابانی شدن زمین‌ها می‌شود.
رهاسازی بزرگ
رهاسازی گسترده زمین‌های کشاورزی در کنار حاشیه‌سازی اتفاق دیگری است که منجر به کم شدن سطح زیر کشت می‌شود. این اتفاق عمدتاً به دو دلیل اصلی و در دو وضعیت کلی رخ می‌دهد. یکی مربوط به کشورهای توسعه‌یافته است که به دلایلی مانند کارگربر بودن (Labour intensive) این صنعت و کمبود نیروی کار مورد نیازش که به دلیل رشد شهرنشینی رخ می‌دهد. این پدیده که به روندی قابل‌توجه تبدیل‌شده در کشور چین به‌طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته است. بر اساس تحقیقی که در روزنامه علوم جغرافیایی منتشرشده روند تحول جنگل‌ها در چین طی دهه 80 میلادی به دلایلی مانند نیاز به حفظ جنگل‌ها که مربوط به کشورهای در حال توسعه بود آغاز شد، ولی اکنون این روند به دلیل دیگری و با سرعت دیگری در حال رشد. این تغییر روند در چین با تصمیم‌های سیاسی قدرت هم گرفت. شهرنشینی و رشد اقتصادی در بخش‌ تولید صنعتی باعث مهاجرت کشاورزان برای کار در کارخانه‌ها و رهاسازی زمین‌ها شده است. در تحقیقی که توسط «دانشگاه اقتصاد و سرمایه جنوب غربی» چین انجام‌شده 262 روستا در 29 استان مورد بررسی قرار گرفته‌اند. بر اساس این مطالعات در سال 2011 حدود 13.5 درصد و در سال 2013 حدود 15 درصد از زمین‌های کشاورزی بدون استفاده مانده بودند.
آمار رسمی وجود ندارد
با وجود اینکه طی نیم‌قرن گذشته رهاسازی زمین‌ها به روندی جهانی تبدیل‌شده اما هنوز به دلایل «تدریجی و پیچیده بودن روند» و «تنوع و پراکندگی زمین‌ها»، به دست آوردن تخمین، تشخیص و تعریف دقیقی از این پدیده ممکن نشده است. به دلایلی استفاده از حس‌گرها و نقشه‌برداری زمینی هم راهکار خوبی برای تخمین میزان دقیق این زمین‌ها نیست. تصاویر دوره‌ای ماهواره‌ای در اروپای مرکزی و شرقی نشان می‌دهد 20 درصد زمین‌های کشاورزی این منطقه به وسعت 52.5 میلیون هکتار تا سال 2005 به‌صورت کامل رها شدند. دقت این اطلاعات بین 40 تا 70 درصد تخمین زده شده است.
به‌جز در کشور ژاپن، هیچ آمار رسمی از رهاسازی زمین‌ها وجود ندارد. در این کشور رهاسازی ملی زمین‌ها در سال 2010 حدود 10.6 درصد تخمین زده شد. بر اساس پویش‌های انجام‌شده در سراسر جهان تخمینی نسبی از وضعیت رهاسازی زمین‌ها می‌توان به دست آورد. تراکم رهاسازی زمین‌های کشاورزی در شرق آمریکا بیشتر از غرب آمریکا است. در اروپا نیز بیشترین نرخ رهاسازی زمین‌های کشاورزی مربوط به مرکز، شرق و حوزه مدیترانه‌ای است.
در این زمینه می‌توان به داده‌های تاریخی نیز اشاره کرد. بر اساس اطلاعات یک تحقیق به نام «تخمین تاریخی تغییرات در زمین‌های قابل‌کشت» که در سال 1999 توسط «ناوین رامانکوتی» و «جاناتان فولی» از ابتدای قرن 18 تا سال 1990، دو میلیون و 350 هزار کیلومترمربع از زمین‌های کشاورزی رها شدند. بر اساس تحقیق دیگری (The Global Potential of Bioenergy on Abandoned Agriculture Lands) وسعت زمین‌های کشاورزی رهاشده در قرن بیستم به 385 میلیون تا 472 میلیون کیلومترمربع می‌رسد که به‌اندازه هشت تا 10 درصد زمین‌های قابل‌کشت در سال 2012 میلادی بود./

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خبر داد؛
خسارت 107 میلیارد تومانی به محصولات کشاورزی آذربایجان غربی
ایانا-آذربایجان غربی : رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از خسارت 107 میلیارد تومانی به محصولات کشاورزی آذربایجان غربی بر اثر سرمازدگی و یخبندان خبر داد.
اسمعیل کریم‌زاده با اشاره به خسارات وارد شده بر اثر سرمازدگی و یخبندان به محصولات کشاورزی در استان آذربایجان غربی گفت: افت دمایی روزهای 27 و 28 فروردین‌ماه سال جاری باعث شد دمای خاک تا منفی 7 درجه کاهش یابد در نتیجه محصولات کشاورزی دچار آسیب شدند.
وی افزود: با توجه به بارش برف در روز گذشته و تداوم سامانه بارشی در روزهای اخیر بر اساس برآورد کارشناسان پیش‌بینی می‌شود این میزان مبلغ خسارت وارده به محصولات باغی و زراعی ناشی از سرمازدگی و یخبندان به بیش از 300 میلیارد تومان افزایش یابد که در روزهای آینده متعاقباً برآورد نهایی خسارت وارده اعلام خواهد شد.
کریم زاده تصریح کرد: از ابتدای سال جاری طبق گزارش‌ها وصول‌شده از شهرستان‌های استان کل خسارت مالی که از وضعیت نامناسب هوا مانند خشک‌سالی، طوفان، باد و سرمازدگی به بخش کشاورزی و منابع طبیعی استان واردشده است، در حدود 134 میلیارد تومان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: طبق گزارش‌ها جدید اکیپ‌های اعزامی برای برآورد خسارت در طول فروردین‌ماه سال جاری از محل حوادث غیرمترقبه از جمله سیل و تگرگ در حدود 12 میلیارد و 900 میلیون تومان، باد و طوفان 13 میلیارد و 900 تومان و خشک‌سالی 104 میلیون تومان به محصولات زراعی و باغی استان خسارت واردشده است.
وی تأکید کرد: با توجه به اینکه خسارت سرما در مرحله ابتدای گلدهی محصولات باغی دانه‌دار استان اعم از سیب و انگور اتفاق افتاده است، برآورد نهایی خسارت پس از میوه دهی محصول و دیگر بررسی‌های میدانی تهیه و گزارش تکمیلی آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خبر داد؛
پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی به ۴۰۰ طرح کشاورزی خراسان جنوبی
ایانا-خراسان جنوبی : رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از پرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی به ۴۰۰ طرح کشاورزی خراسان جنوبی در سال گذشته خبر داد.
هاشم ولی‌پورمطلق گفت: در سال گذشته بیش از دو هزار و ۲۵۰ طرح برای دریافت این تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده است.
وی تسهیلات مورد نیاز این طرح‌ها را بیش از ۲۸۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: تاکنون از این تعداد ۴۰۰ طرح به میزان ۳۳ میلیارد تومان تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به اختصاص تسهیلات خسارت سرمازدگی بخش کشاورزی به استان در سال گذشته خبر داد و گفت: این تسهیلات ۱۰ ساله با نرخ سود پنج‌ساله بوده که به کشاورزان خسارت‌دیده از سرما با اولویت محصولاتی ازجمله زعفران و انار پرداخت می‌شود.

پرداخت ۶۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمازدگی
ولی‌پورمطلق با اشاره به اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمازدگی به استان، عنوان کرد: از این میزان تاکنون بیش از ۶۰ میلیارد تومان به کشاورزان خسارت‌دیده پرداخت شده است.
وی، تأمین نقدینگی محصولات زراعی و باغی را یکی دیگر از سرفصل‌های تسهیلاتی بخش کشاورزی برشمرد و افزود: در این بخش نیز در سال گذشته بیش از ۱۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به کشاورزان استان پرداخت‌شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: در سال گذشته ۸۵۵ نفر از کشاورزان استان از این تسهیلات بهره‌مند شده‌اند./

با حضور بیش از 173 شرکت داخلی و خارجی؛
قطری‌ها در نمایشگاه کشاورزی شیراز شرکت می‌کنند
بزرگ‌ترین نمایشگاه کشاورزی کشور با حضور بیش از 173 شرکت داخلی و خارجی از چهارم تا هفتم اردیبهشت‌ماه سال جاری در شیراز برگزار می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس استان فارس با بیان اینکه فارس استانی پیشرو در به‌کارگیری تکنولوژی نوین به‌ویژه در مکانیزاسیون و آبیاری تحت‌فشار است، گفت: برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی ماشین‌آلات، نهاده‌ها و آبیاری به‌عنوان بزرگ‌ترین نمایشگاه کشاورزی کشور در استان فارس، راهی برای ارائه دستاوردهای فنی و مهندسی نوین کشاورزی داخلی و خارجی است.
محمدمهدی قاسمی عنوان کرد که با هدف ارائه دستاوردهای نوین علمی در این نمایشگاه، حضور شرکت‌های خارجی و نیز شرکت‌های دانش‌بنیان پررنگ‌تر از سنوات گذشته خواهد بود.
وی افزود: از دیگر نقاط قوت این نمایشگاه، برگزاری همایش‌های علمی است؛ تا صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف کشاورزی بتوانند ارتباط مستقیم و تبادل‌نظر درباره مسائل کشاورزی با بهره‌برداران و کارشناسان داشته و کارشناسان و مدیران سراسر کشور بتوانند در کنار نمایشگاه، مباحث علمی پیرامون را دنبال کنند.
این مقام مسئول بیان کرد: زمینه حضور افرادی که در حوزه کشاورزی نیازمند ارتقای سطح علمی هستند در این نمایشگاه فراهم‌شده تا اطلاع‌رسانی خوبی صورت بگیرد.
وی از اختصاص غرفه به سازمان جهاد کشاورزی استان فارس خبر داد و گفت: در این غرفه همکاران با ارائه مشاوره و اجرای تور نمایشگاهی به‌منظور معرفی تکنولوژی‌های نوین و مسائل کاری در جهت هدایت و حمایت بهره‌برداران کشاورزی گام برمی‌دارند.
در ادامه این نشست سیدمحمود موسوی، مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی فارس با بیان اینکه یک غرفه از قطر به‌عنوان دولت قطر و شرکت کشاورزی تجاری در این نمایشگاه حضور دارد گفت: حضور نماینده دولت قطر با دعوت استاندار و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس برای اولین بار و با هدف آشنایی کشورهای حوزه خلیج‌فارس با محصولات تولیدی کشور بزرگ ایران، در جهت توسعه صادرات صورت گرفته است.
موسوی خاطرنشان کرد: باهمت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و مؤسسات مربوطه ۲۵ همایش و کارگاه آموزشی تخصصی صنعت کشاورزی با ارائه مطالب گسترده علمی تخصصی دایر شده که در این زمینه از اساتید متخصص این حوزه در سایر استان‌های کشور نیز دعوت شده‌اند.
به گزارش ایانا، حدود 100 نفر از هیئت‌های خارجی جهت بازدید از نمایشگاه دعوت‌شده‌اند و در این نمایشگاه محصولات، کالا و ماشین‌آلات ایرانی باکیفیت برتر و توان رقابتی بالاتر با محصولات مشابه خارجی معرفی می‌شود.
گفتنی است چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی ماشین‌آلات، نهاده‌ها و آبیاری از تاریخ چهارم تا هفتم اردیبهشت‌ماه 1397، از ساعت 15 تا 21 در محل نمایشگاه دائمی بین‌المللی فارس برگزاری می‌شود./

خبرگزاری ايلنا
ساماندهی کمباین های برداشت در خوزستان
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خبر داد: بیش از ۶۰۰ دستگاه کمباین کار برداشت محصولات پاییزه در استان را بر عهده دارند.
به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، محمد قاسمی نژاد اظهار داشت: از آغاز فصل برداشت تاکنون ۶۷۵ دستگاه کمباین جهت برداشت محصولات پاییزه تأمین شده است .
قاسمی نژاد افزود: از این تعداد ۱۶۵ دستگاه کمباین مهاجر می باشند که از گلوگاه های خوزستان وارد استان شده اند و مابقی بومی می باشند.
وی با بیان اینکه کمباین های مهاجر در بدو ورود توسط اکیپ های کنترل، ضدعفونی شدند اظهار داشت: معاینه فنی جهت کارکرد صحیح دستگاه های مهاجر برای کمباین هایی که فاقد برچسب معاینه فنی بود نیز صورت گرفته است.

رئیس سازمان چای در گفت‌وگو با ایلنا:
تمام چایکاران در سال جدید بیمه شدند/ ۴ هزار باغ چای تخریب شده به چرخه تولید برگشته‌اند
رئیس سازمان چای گفت: همه چایکاران امسال به خاطر وجود خشکسالی بیمه شده‌اند تا در مقابل سرما و خشکسالی درآمد حداقلی را داشته باشند.
محمد ولی روزبهان رئیس سازمان چای کشور در گفت‌وگو با خبرنگار در خصوص تغییر کاربری باغات چای اظهار کرد: روند پر فراز و نشیبی را در سنوات گذشته در زمینه چای طی کرده‌ایم ؛ در دورانی حدود ۳۲ تا ۳۴ هزار هکتار باغ چای داشتیم اما به دلایل مختلفی که یکی از مهم‌ترین آن عدم حمایت دولت‌ها از بازار چای، تولید و کارخانجات بود شرایط بد شد و چایکاران را به حال خود‌‌ رها کردند و حتی در مواردی چون واردکنندگان منافع را در واردات چای خارجی می‌دیدند واردات آن به کشور افزایش یافت.
وی افزود: این واردات گسترده چای باعث تغییر ذائقه مردم شد و سود از تولید چای داخلی به سمت واردات رفت که باعث کاهش سطح زیر کشت چای از حدود ۳۴ هزار هکتار به حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار رسید که بیش از نیمی از زمین‌ها را شامل می‌شد.
رئیس سازمان چای اظهار داشت: از سال ۹۳ با اقدامات دولت نه تنها جلوی تخریب بیشتر گرفته شد بلکه شرایطی پیش آمد که باغداران، باغات‌‌ رها شده خود را هم احیا کردند و ما الان حدود ۴ هزار هکتار باغ چای داریم که از ۹۳ تا ۹۶ به چرخه تولید برگشته‌اند.
روزبهان در رابطه با حمایت دولت از احیای باغات چای خاطرنشان کرد: از اقدامات دولت در این زمینه اعطای وام‌های ۶ میلیون تومانی بدون بهره با باز پرداخت ۵ ساله بود که باعث شد ۳۵ درصد سطح زیر کشت و محصول ما در سال ۹۶ اضافه شود و درآمد چایکاران ما رشد پیدا کرد.
وی افزود: با اعطای این وام، سرمایه گذاری در صنعت چای از ۲ میلیارد تومان به ۱۹ میلیارد تومان رسید و تخریب و فروپاشی صنعت چای تغییر کرد. درحال حاضر ما شاهد روند ثبات و بهبود صنعت چای هستیم که جز با اقدامات احیاگر دولت یازدهم و دوازدهم میسر نمی‌شد و این اقدامات در سال ۹۷ هم ادامه خواهد داشت.
رئیس سازمان چای در ادامه تصریح کرد: برای اینکه این روند پایدار بماند و تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ما به سمت چای ایرانی حرکت کرده و بازار داخلی رونق خود را از دست ندهد امسال درصدد ارتقای ۱۰ درصدی کیفیت چای تولیدی هستیم که حتما در سال جاری این شرایط را به وجود می‌آوریم. برای تحقق این امر، رایزنی‌هایی را با کارخانه‌ها و چای کاران انجام داده‌ایم.
روزبهان با اشاره به بیمه فراگیر چایکاران عنوان کرد: بحث بیمه چای کاران را سازمان چای به نیابت از چای کاران و با وکالت نامه‌ای که از تولیدکنندگان دریافت می‌کند پیگیری خواهد کرد. کل چایی کاران امسال به خاطر وجود خشکسالی بیمه شده‌اند تا در مقابل سرما و خشکسالی حداقل درآمدی را داشته باشند.
وی درباره راه‌اندازی بورس چای گفت: ما امسال بحث بورس چای را مطرح کرده‌ایم. بازار بورس چای راه اندازی خواهد شد که کار‌ها مقدماتی آن انجام شده تا از این طریق هم بازار شفاف‌تر شود و هم منافع بیشتری برای تولیدکننده و مصرف کننده چای داشته باشیم.
روزبهان گفت: روند صنعت چای از تولید کمی به سمت تولید کیفی و حمایت معنا دار درحال حرکت است تا به بهره وری مطلوب برسیم.
رئیس سازمان چای گفت: سازمان چای به فکر به زراعی باغات چای، تولیدمحصول از طریق افزایش سطح زیر کشت، آبیاری تحت فشار و اقدامات حمایتی دیگر است تا از تولیدات داخلی حمایت کند.
وی اظهار داشت: امیدواریم مردم ایران به استفاده از تنها چای ارگانیک جهان بیش از پیش ترغیب شوند.
روزبهان گفت: متاسفانه سال گذشته با توجه به حجم تولید داخلی ۴۵۰میلیون دلار صرف واردات چای شد که می‌توان این میزان را به نصف کاهش داد.

آمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در دیدار با آقای سیلفو سعید وزیر منطقه شمال کشور غنا، سفیر ایران در غنا و هیأت همراه درباره مسائل مورد علاقه دو کشور از جمله ترویج و تحقیقات کشاورزی بحث و تبادل نظر پرداختند.
به گزارش ایلنا، در این دیدار اسکندر زند با ارائه گزارشی از توانمندی های تحقیقاتی و ترویج و آموزش کشاورزی کشور اظهار داشت: ۲۰ مؤسسه تحقیقاتی بزرگ از جمله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، موسسه تحقیقات بذر و نهال،موسسه تحقیقات بیماری های گیاهی و دامی، آموزش کشاورزی و ترویج دانش در زیرمجموعه این سازمان تحقیقاتی فعالیت دارند.
وی با اشاره به این که اراضی کشاورزی کشور در قالب ۱۰هزار پهنه تقسیم بندی شده است،گفت:مروجان کشاورزی در ۱۲۰۰ مرکز خدمات کشاورزی آخرین یافته های تحقیقات کشاورزی را به مزارع منتقل می کنند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ادامه آمادگی این سازمان را برای هرگونه همکاری مشترک اعلام کرد.
در این دیدار، وزیر منطقه شمال کشور غنا با اشاره به ظرفیت های بسیار مناسب کشورش از جمله آب کافی و زمین های مستعد برای کشاورزی، از جمهوری اسلامی ایران خواست تا در زمینه ترویج شیوه های علمی در بخش کشاورزی آن کشور را یاری رساند.
آقای سیلفو سعید همکاری های دوجانیه ایران و عنا را بسیار خوب ارزیابی کرد و خواستار استفاده از تجربه های ارزشمند ایران در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در آن کشور شد.

مدیر جشنواره باغ لاله‌های‌ آسارا:
زمان افتتاح جشنواره لاله ها با شرایط جوی تغییر می‌کند/ لاله‌ها، مقاومت‌شان را در مقابل سرما تجربه کردند
مدیر جشنواره باغ لاله‌های بخش آسارا با اشاره به کاشت بیش از یک میلیون گل در باغ لاله های گچسر، گفت: تعیین زمان افتتاح جشنواره لاله ها با توجه به تغییرات آب و هوا، متفاوت است و بارش برف امسال، مقاومت بالای لاله ها را ثابت کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا،جهانبخش غلامی گفت:از سال 1325 که گلها از کاخ‌ها بیرون آمده و به عنوان فرهنگ به ابزار اقتصادی در بخش کشاورزی، تبدیل شدند، اجدادم،کاشت انواع گل‌های زینتی را در همین مکان آغاز کرده و شاخه‌های بریده به تهران منتقل می‌شد لذا همراهی با گل و گیاه تا امروز ادامه داشته است.
وی تصریح کرد: باغ لاله‌های بخش آسارا به صورت خصوصی از سال 1360 توسط مرحوم پدرم احداث شد و من و برادرانم عهده دار برپایی سالانه باغ لاله‌ها بوده و امسال شاهد برگزاری بیستمین جشنواره لاله‌های بخش آسارا، هستیم.
این باغدار با اشاره به ویژگی‌های باغ لاله‌ها، اظهار داشت: باغ لاله ها در 54 کیلومتری مرکز استان البرز و در بخش آسارا، واقع شده که حدود دو هزار و 90 متر از سطح دریا بالاتر است لذا با توجه به این موقعیت مکانی شرایط مناسبی برای رشد و پرورش لاله های ایرانی فراهم شده است چراکه ارتفاع از سطح دریا هر چه بالاتر باشد، مقاومت لاله ها نیز بیشتر می شود.
غلامی ادامه داد: 23 نوع گل لاله در مساحت 5 هزار متری،‌کاشته شده و در مجموع 600 هزار پیاز لاله و 400 هزار شاخه گل در این باغ، شکوفا شده است.
مدیر جشنواره لاله‌ها با اشاره به بارش برف 40 سانتی متری روزهای اخیر در باغ لاله‌های گچسر، گفت: همان روز اعلام کردم اگر هوا رو به گرما برود و برف‌ها آب شود، لاله ها از زیر برف بالا می آید. با وجود اخبار سایت ها و مطبوعات مبنی بر نابودی لاله‌ها در برف هفته گذشته، امروز شاهد شکوفایی لاله‌ها هستیم و امسال به عنوان یکی از ویژگی‌های خاص این پدیده طبیعی، لاله‌ها، مقاومتشان را در مقابل سرما، تجربه کردند.
وی با اشاره به اینکه باغ گلها همیشه مورد توجه مسافران و گردشگران قرار می گیرد، افزود: تعیین روز مراسم افتتاح باغ لاله‌ها با توجه به روزهای تعطیل و مراحل انجام هماهنگی با مدیران استانی، زمان‌بر شد و با توجه به شرایط آب و هوایی که در سلامت و شکوفایی لاله‌ها، تاثیرگذار است، باغ لاله‌ها از روزهای گذشته بازگشایی و مورد استقبال مردم قرار گرفت و بیش از 500 هزار نفر به صورت رایگان از این مجموعه دیدن کردند.
غلامی گفت: هیچ کجای دنیا برای جشنواره لاله هایشان، زمان مشخص نمی کنند لذا ممکن است سال های آینده نیز این زمان تغییر کند.

مجید موسوی مطرح کرد:
تولید سالانه 25 میلیون شاخه گل در البرز/صادرات گل و گیاه با راه‌اندازی پایانه صادراتی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با اشاره به تولید 56 درصدی گل نسبت به تولید در کل کشور، گفت: با راه‌اندازی پایانه صادراتی استان البرز به‌عنوان قطب صادرات گل و گیاه خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید موسوی امروز در مراسم افتتاحیه جشنواره لاله ها در بخش آسارا، ضمن تشکر از برادران غلامی که مجموعه تفریحی زیبایی راه‌اندازی کردند، گفت: با وجود حدود 500 هزار نفر بازدید کننده از باغ لاله ها، هیچ هزینه ای از این افراد دریافت نشده و دیدار از لاله های بخش آسارا به صورت رایگان، پذیرای گردشگران بوده و ادامه داد.
وی با اشاره به برودت و سرمای هوا و بارش برف در کرج، خاطرنشان کرد: طبق برنامه از پیش تعیین شده مقرر شده بود یک هفته زودتر جشنواره لاله ها، افتتاح شود اما تغییرات آب و هوا، باعث شد این برنامه با تاخیر برگزار شود لذا تغییر مراسم افتتاح از شادابی لاله ها، کاسته است.
موسوی با اشاره به تولید و تکثیر گل لاله در استان، گفت: بر اساس آخرین آمار از 45 میلیون شاخه گل لاله تولید در کشور، حدود 25 میلیون معادل 56 درصد کل کشور در استان البرز تولید و تکثیر می شود و با توجه به این تعداد، 70 میلیارد تومان از 126 میلیارد ارزش ریالی تولید در کشور، سهم استان البرز است.
موسوی صادرات گل و گیاه را مورد اهمیت دانست و تاکید کرد: با راه اندازی پایانه صادراتی در استان البرز، تولید و تکثیر گل و گیاه با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد و با توجه به پتانسیل این منطقه در ارتباط با پرورش انواع گل و گیاه، می توان استان البرز را به عنوان قطب صادرات گل و گیاه، محسوب کرد.
وی در ادامه یادآور شد: سرانه مصرف گل در کشور به ازای هر 3 نفر، 1 شاخه گل، وجود دارد، در حالی که در البرز به ازای هر یک نفر، 9 ‌ شاخه گل، تولید می شود و این نشان دهنده پتانسیل خوب البرز در تولید و تکثیر گل و گیاه است.
موسوی با اشاره به تنوع گل لاله در باغات این استان، تصریح کرد: سال 95 در صنعت گردشگری، لاله البرز به ثبت جهانی رسید و در انجمن سلطنتی هلند، رونمایی شد و در جشنواره لاله های امسال، 32 نوع لاله به تعداد 600 هزار شاخه، تولید و پرورش یافته که در معرض دید بازدید کنندگان و علاقه مندان قرار گرفته است.
رئیس جهاد کشاورزی استان البرز ضمن اشاره به حمایت های بخش دولتی در توسعه کشاورزی، گفت: علاوه بر وام های کم بهره و تسهیلات بانکی که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، دولت از سرمایه گذارانی که در صدد تولید و تکثیر گل و گیاه زینتی هستند، حمایت کرده و در ارتباط با طرح تغییر کاربری ارازی کشاورزی، بدون دریافت وجه و در کوتاه ترین زمان، اقدام می کند.

خبرگزاری ايسنا
پیش‌بینی رشد 3 برابری تولید کلزا در گلستان
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گلستان گفت: سال زراعی گذشته 45 هزار تن دانه روغنی کلزا در استان تولید شد که امسال پیش‌بینی می‌کنیم تولید این محصول به بیش از 134 هزار تن برسد.
«محمدرضا عباسی» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: امسال سطح کشت کلزا در استان 56 هزار هکتار بوده که حدود 29 هزار هکتار آن اراضی آبی و مابقی اراضی دیم بوده است.
وی افزود: سطح زیر کشت گندم نیز حدود 372 هزار هکتار بوده که 230 هزار هکتار آن در اراضی دیم بوده است. امسال پیش بینی می کنیم بیش از یک میلیون و 337 هزار تن محصول گندم در استان از کشاورزان خریداری شود.
عباسی سطح زیر کشت جو در استان را بیش از 75 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: پیش بینی می کنیم امسال بیش از 138 هزار تن جو در استان برداشت شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: 130 مرکز خرید محصول گندم، 30 مرکز خرید محصول جو و 39 مرکز خرید محصول کلزا در استان پیش بینی شده است.
وی در ادامه با تاکید بر رعایت تناوب زراعی، گفت: کشاورزان هرگز در دو سال پیاپی در یک زمین زراعی کلزا کشت نکنند زیرا عملکرد محصول به شدت کاهش می باید.
عباسی بر رعایت تاریخ کشت مناسب تاکید کرد و افزود: میزان مصرف بذر بسیار اهمیت دارد. در کلزا باید کمتر از سه کیلوگرم بذر در هر هکتار استفاده شود. در گندم نیز باید کمتر از 160 کیلوگرم بذر در هر هکتار مصرف شود. مصرف بیش از اندازه بذر باعث اشاعه بیماری ها مخصوصا بیماری های قارچی می شود. کشاورزان توجه داشته باشند که از بذور اصلاح شده و دارای برچسب استفاده کنند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به زمان برداشت محصولات، اظهار کرد: کشاورزان از زمانی که جهاد کشاورزی اعلام می کند و مراکز خرید شروع به فعالیت می کنند اقدام به برداشت محصول کنند. محصولات دارای رطوبت بالا در مراکز خرید تحویل گرفته نمی شود.
وی با بیان این‌که مراکز خرید به اندازه کافی در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: کشاورزان برای برداشت محصولاتشان از کمباین هایی که دارای برچسب معاینه فنی هستند، استفاده کنند.

ارتقای 24 پله‌ای رتبه گلستان در تجهیز اراضی به سیستم آبیاری نوین
مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت: تا پایان سال 95 میزان سطح اراضی تجهیز شده در استان به سیستم آبیاری نوین 48 هزار و 500 هکتار بود که این میزان تا پایان سال 96، به 55 هزار و 777 هکتار رسید.
«محمدتقی کمال غریبی» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: استان گلستان دارای 670 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است که از این میزان 387 هزار جزو اراضی آبی است.
وی افزود: بر اساس پیش‌بینی شرکت مهندسی مشاور این طرح، 350 هزار هکتار از اراضی آبی استان قابلیت تجهیز به سیستم‌های آبیاری تحت فشار را دارند.
مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی گلستان خاطرنشان کرد: سال گذشته 8 هزار و 277 هکتار از اراضی استان به سیستم‌های مختلف آبیاری قطره‌ای، بارانی، مکانیزه و تیپ(کم فشار) تجهیز شد.
کمال غریبی افزود: تا پایان سال 96، 55 هزار و 777 هکتار از اراضی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده که از این نظر رتبه گلستان از 29 به رتبه 5 کشور ارتقاء یافته است.
وی با اشاره به حمایت‌های دولت از این طرح، گفت: میزان سقف اعتبارات بلاعوض اعطایی در نظر گرفته شده برای طرح‌های آبیاری بارانی به ازای هر هکتار 65 میلیون ریال، طرح‌های آبیاری قطره‌ای و موضعی به ازای هر هکتار 100 میلیون ریال، طرح‌های آبیاری مکانیزه با ماشین‌های آبیاری به ازای هر هکتار 85 میلیون ریال و طرح‌های کم فشار و انتقال آب با لوله به ازای هر هکتار 45 میلیون ریال است.
کمال غریبی تصریح کرد: در سال 95، 500 میلیارد ریال تصویب اعتبار در این بخش داشتیم که در سال گذشته این میزان به 925 میلیارد ریال تصویب اعتبار رسید.
مدیر آب و خاک جهادکشاورزی گلستان یادآور شد: اجرای از این طرح با توجه به بروز و توسعه خشکسالی و کم‌آبی‌های ناشی از کاهش بارندگی، باعث صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش راندمان آبیاری، توزیع یکنواخت آب در اراضی زراعی، امکان کشت یکپارچه، افزایش تولید در واحد سطح، حفظ و احیاء خاک و جلوگیری از فرسایش و بهره‌برداری بهینه از آب و خاک می‌شود.

واردات برنج آزاد شد
در حالی که ممنوعیت واردات برنج براساس تصمیم وزیر جهاد کشاورزی در نیمه دوم پارسال هم تمدید شده بود، یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از آزاد شدن مبادی این محصول استراتژیک خبر داد.
به گزارش ایسنا، هرساله پس از فصل برداشت برنج و در نیمه دوم سال واردات برنج آزاد می‌شد و تا ابتدای مردادماه ادامه پیدا می‌کرد، اما سال گذشته وضعیت به گونه‌ای دیگر بود، چرا که براساس دستور وزیر جهاد کشاورزی با توجه به افزایش واردات بیش از حد برنج در نیمه نخست پارسال، ورود این محصول در نیمه دوم ممنوع شد تا تعادلی در بازار آن به وجود بیاید.
البته علی‌اکبر مهرفرد (قائم مقام وزیر) بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد که واردات برنج نه برای تامین نیاز سال ۱۳۹۶ بلکه برای سال آینده و تنظیم بازار شب عید سال ۱۳۹۷ آزاد شده است.
حالا یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی به ایسنا گفت: بنا بر تصمیم مسئولان ارشد دولت، از امروز همه مبادی وارداتی برنج آزاد شده و وارد کنندگان تنها با رعایت شرایط و ضوابط سازمان استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌توانند نسبت به ورود این محصول استراتژیک از هر یک از مبادی رسمی کشور اقدام کنند.
وی افزود: واردات برنج تا ۳۱ تیرماه امسال آزاد خواهد بود و تعرفه آن تغییری نخواهد کرد. البته یکی از تفاوت‌های سال جاری نسبت به پارسال این است که شرایط و سختگیری‌های گذشته دیگر وجود ندارد و هر کسی که بتواند استانداردهای دو دستگاه نظارتی مذکور را رعایت کند، می‌تواند در شمار وارد کنندگان برنج قرار گیرد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان:
گرما زود به سراغ خرمشهر آمده است
مدیر اداره جهاد کشاورزی خرمشهر با اشاره به آغاز برداشت گندم و کلزا در شهرستان گفت: پیش بینی می‌کنیم که حدود 20 هزار تن گندم و حدود 400 تن محصول کلزا از مزارع خرمشهر برداشت کنیم.
محمد مطرودی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آغاز برداشت محصولات کشاورزی در این شهرستان، اظهار کرد: از 20 فروردین ماه کار برداشت محصولات پاییزه شهرستان آغاز شد و اگر شرایط مطلوب باشد، عملیات برداشت تا پایان اردیبهشت ماه در شهرستان ادامه خواهد داشت.
وی افزود: امسال از 7هزار هکتار گندم کشت شده در شهرستان، پیش‌بینی می‌کنیم که حدود 20 هزار تن گندم برداشت شود. همچنین از سطوح 400هکتاری کلزا در شهرستان نیز پیش بینی می‌کنیم که حدود 400 تن محصول از مزارع برداشت کنیم.
مدیر اداره جهاد کشاورزی خرمشهر تصریح کرد: سال زراعی 96 از نظر شرایط آب و هوایی سال سختی برای کشاورزان خرمشهر بود. امسال علاوه بر اینکه شاهد بارندگی بسیار کمی در شهرستان بودیم، گرما نیز خیلی زود به سراغ خرمشهر آمد و این مسایل باعث شد تا کار اندکی برای کشاورزان دشوار شود.
مطرودی بیان کرد: با مدیریتی که کشاورزان در مزارع خود انجام دادند و توصیه‌های کارشناسان کشاورزی، عملکرد اراضی به شکلی بود که کشاورزان بتوانند محصول کشت شده خود را برداشت کنند.
وی اظهار کرد: طوفان و بارش باران در هفته‌های گذشته نیز به همراه مشکلاتی که پیش از آن در بحث خشکسالی وجود داشت، حدود 1500هکتار از اراضی زیر کشت گندم در شهرستان را با خسارت مواجه کرد. همچنین حدود 300 هکتار از اراضی کشت شده کلزا نیز خسارت دیدند.

خبرگزاری تسنيم
محدودیت های صادراتی مشکل بزرگ کشاورزان شده است
معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: متاسفانه امسال با ایجاد اختلال در مسیر روند صادرات محصولات کشاورزی توسط برخی کشورهای وارد کننده کالا از ایران بخش عمده ای از تولیدات در این حوزه روی دست کشاورزان مانده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس کشاورز در مصاحبه با رادیو گفت: هر ساله در این فصل امکان تولید گوجه فرنگی، هندوانه، پیاز و سیب زمینی در اغلب مناطق کشور وجود دارد و بخش اعظمی از این محصولات نیز به امید صادرات در اقصی نقاط مملکت تولید می شود.
وی همچنین اظهارداشت: امسال با ایجاد موانع در مسیر صادرات تولیدات کشاورزی توسط برخی کشورهای وارد کننده کالا از ایران بخش عمده ای از تولیدات در این حوزه روی دست کشاورزان مانده است و بازار کشور هم اکنون با مازاد تولید در برخی از محصولات مواجه است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: دولت به ویژه مسئولان این وزارتخانه تمام هم و غم خود را به رفع مشکلات روابط بازرگانی از طریق دیپلماسی و مذاکرات تجاری معطوف تا دسترنج کشاورزان روی ریل صادرات قرارگیرد.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر محدودیت های صادراتی از جمله مشکلات بزرگ کشاورزان و بخش کشاورزی در کشور است.
کشاورز در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: همه ساله برای تمامی فصول و مناطق کشور برنامه کشت از سوی این وزارتخانه تهیه، تدوین و ابلاغ می شود منتهای مراتب کشت محصولات همواره تابع اقلیم و تکنولوژی است.
وی همچنین در مورد تولید سبزی و صیفی به خصوص گوجه فرنگی و پیاز گفت: امسال شرایط تولید این دو محصول در کشور بسیار مناسب بوده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: سطح زیر کشت دو محصول مزبور طی سال جاری از رشد چندانی برخوردار نبوده بلکه بیشتر تولید مربوط به افزایش عملکرد در واحد سطح می باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر گوجه فرنگی در کشور با مازاد تولید مواجه است، اذعان داشت: طبق معمول این گیاه در بوشهر و بندرعباس به دلیل افزایش برودت هوا، بارندگی شدید ومحدودیت های دیگر در فصل زمستان بیش از سه چین محصول نمی دهد.
کشاورز تصریح کرد: خوشبختانه امسال به سبب مساعد بودن وضعیت آب و هوایی برداشت گوجه فرنگی در مناطق جنوبی کشور حتی به شش چین هم رسیده است.

رشت|‌ سرمازدگی ۲۰۰۰ میلیارد ریال خسارت به کشاورزان گیلانی وارد کرد
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت:‌ بارش برف و سرمازدگی بیش از ۲ هزار میلیارد ریال خسارت به محصولات باغی و زراعی کشاورزان گیلانی وارد کرد.
حبیب جهانساز در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت:‌ در پی بارش برف 26 و 27 فروردین و بروز سرمازدگی خسارت فراوانی به محصولات باغی و زراعی گیلان وارد شد و طبق ارزیابی‌های انجام شده، ارزش ریالی این آسیب‌ها حدود 2 هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان داشت:‌ بر اثر این سرمازدگی که در مناطق وسیعی از استان گیلان اتفاق افتاد به محصولات زراعی و باغی بیش از 26 هزار و 875 هکتار از کشاورزان گیلانی آسیب جدی وارد شده است.
جهانساز با اشاره به اینکه این حادثه موجب کاهش تولید محصولات کشاورزان می‌شود عنوان کرد:‌ ارزیابی‌های کارشناسان نشان می‌دهد وقوع این سرمازدگی 11 هزار و 271 تن کاهش تولید انواع محصولات زراعی و باغی در گیلان را به‌‌دنبال دارد.
وی انواع مختلف محصولاتی که دچار آسیب شده‌اند را نیز برشمرد و خاطرنشان کرد:‌ فندق‌‌،‌ گردو،‌ گل‌گاوزبان و‌ چای از جمله محصولات زراعی و باغی هستند که در اثر بارش برف اخیر و سرمازدگی در گیلان دچار خسارت‌ها و آسیب‌های جدی شده‌اند.
جهانساز با اشاره به تعداد شهرستان‌های خسارت دیده از سرمازدگی اخیر تصریح کرد: ‌باغداران شهرستان‌های رودسر،‌ سیاهکل،‌ املش،‌ رودبار و رضوانشهر از جمله کسانی هستند که سرمازدگی اخیر در گیلان آسیب‌های جدی به محصولات آنان وارد کرده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد:‌ کارشناسان جهادکشاورزی گیلان همچنان در حال بررسی و ارزیابی خسارت‌های وارده به کشاورزان هستند و احتمال اینکه این میزان خسارت اعلام شده تغییر کند وجود دارد.

زنجان| سرما به ۴۳۵۰۰ هکتار از باغات استان زنجان خسارت زد
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان از خسارت دیدن ۴۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات استان زنجان در اثر سرما خبر داد و گفت: بیشترین محصولی که در زنجان خسارت دیده انگور است.
بهنام اوجاقلو در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان به سرمازدگی باغ‌های استان زنجان اشاره و اظهار داشت: سطح باغات استان زنجان 67 هزار هکتار است که از این تعداد 54 هزار هکتار بارده هستند و مابقی در سال‌های آینده میوه تولید خواهند کرد.
وی ظرفیت تولید محصولات باغی استان را 500 هزار تن در سال برشمرد و عنوان کرد: در اواخر فروردین سرما و برفی که در سطح استان زنجان حاصل شد سبب خسارت‌هایی به باغات استان شد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان افزود: براساس آخرین برآوردها 43 هزار و 500 هکتار از باغات خسارت 30 تا 100 درصدی دیده‌اند.
وی با بیان اینکه طبق برآوردهای انجام شده 288 هزار تن از تولیدات باغی استان خسارت دیده است، خاطرنشان کرد: مقدار ریالی این خسارت 690 میلیارد تومان بوده است.
اوجاقلو عمده ترین محصولات خسارت دیده را تشریح کرد و افزود: زردآلو، گیلاس، هلو، بادام، سیب، گلاب، گردو، زیتون، انار و انگور بیشترین محصولاتی هستند که خسارت دیده‌اند و در بین این میوه‌ها بیشترین محصولی که آسیب دیده است انگور است که 13 هزار تاکستان آسیب دیده است.
وی میزان سطح باغات خسارت دیده را موقتی دانست و تصریح کرد: کارشناسان به صورت روزانه در حال بررسی باغات هستند و روز به روز آمار فرق می‌کند و به سطح میزان باغات خسارت دیده اضافه می‌شود.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه چند روز قبل به باغابانان در مورد وضعیت جوی اخطار داده شده بود، خاطرنشان کرد: سرعت و شدت افت دما به قدری زیاد بود که نتوانستیم در مقابل این سرما کاری از پیش ببریم و متاسفانه خیلی از محصولات باغی خسارت دیدند.
وی در بخش دوم اشاره‌ای به فرهنگ بیمه کردن باغات اشاره و عنوان کرد: متاسفانه این فرهنگ در جامعه ما نهادینه نشده است و باغداران بیمه کردن باغ را بیهوده می‌دانند.
اوجاقلو با بیان اینکه بیمه کردن باغ باید همانند بیمه شخص ثالث خودرو مرسوم شود، ابراز کرد: ممکن است راننده‌ای خودروی خود را 20 سال بیمه کرده باشد ولی حادثه‌ای ندیده باشد و باید باغداران هم همانند خودروهایشان باغات خود را بیمه کنند و این فرهنگ باید نهادینه شود.
این مقام مسئول تصریح کرد: متاسفانه فقط حدود 10 تا 15 درصد باغات استان زنجان بیمه هستند و اصلا رقم خوبی نیست.
وی در ادامه باغداران را تشویق به استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای حفظ درختان از سرما کرد و افزود: پوشش درختان به صورت نایلونی روی درختان انجام می‌شود و این کار به صورت مکانیزه توسط ماشین کشیده می‌شود و باغ را همانند گلخانه می‌کند و درختان را از سرما نگه می‌دارد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان افزود: باغدارانی که تمایل به این کار داشته باشند 80 درصد مبلغ این هزینه به عنوان تسهیلات به باغدار اعطا می‌شود.

خبرگزاری آريا
کشت گندم آبي در شيروان 15 درصد کاهش يافت
مدير جهاد کشاورزي شيروان گفت: کشت پاييزه گندم آبي اين شهرستان خراسان شمالي در سال زراعي جاري نسبت به سال گذشته 15 درصد کاهش يافته است.
رمضان امان زاده يکشنبه در گفت و گو با ايرنا با بيان اينکه در سال زراعي 96-95کشت گندم آبي در اين شهرستان در سطح هفت هزار و 900 هکتار انجام شد، اظهار کرد: در سال زراعي 96 -97 کشت اين محصول در سطح پنج هزار و 700 هکتار از مزارع انجام شده است.
وي با اشاره به کاهش 11 درصدي کشت گندم ديم در اين شهرستان گفت: سال زراعي 95- 96، 16 هزار و 600 هکتار گندم ديم کشت شد که سال زراعي جاري، اين ميزان به 15 هزار هکتار کاهش يافته است.
امان زاده با اشاره به کاهش کشت گندم ديم در اراضي اين شهرستان افزود: کشت اين محصول در شهر زيارت، منصوران ومنطقه سه يک آب بيشتر کاهش داشته چرا که آب سد قطع شده بود و با توجه به خشکسالي و کاهش بارندگي شاهد کاهش سطح آب رودخانه بوديم که کشاورزان آن را کشت نکردند.
مدير جهاد کشاورزي شهرستان شيروان گفت: امسال پيش بيني مي شود 44 هزار تن گندم در اين شهرستان توليد و 30 هزار تن از اين محصول خريداري شود.
در سال زراعي گذشته 22 هزار و 500 تن محصول گندم در شيروان توليد شد که 15 هزار و 600 تن آن خريداري شد.
برداشت گندم از اواسط خرداد ماه در شهرستان شيروان که داراي 105 هزار هکتار عرصه
کشاورزي و باغي است، آغاز مي شود.
شهرستان شيروان با 157 هزار نفر جمعيت به عنوان دومين شهرستان پر جمعيت خراسان شمالي در 60 کيلومتري شرق بجنورد قرار دارد.

خبرگزاری مهر
آمادگی ایران برای همکاری با غنا در زمینه تحقیقات و ترویج کشاورزی
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در دیدار با سیلفو سعید وزیر منطقه شمال کشور غنا و سفیر ایران در غنا درباره مسائل مهم دو کشور از جمله ترویج و تحقیقات کشاورزی بحث و تبادل نظر کردند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، اسکندر زند با ارائه گزارشی از توانمندی های تحقیقاتی و ترویج و آموزش کشاورزی کشور اظهار داشت: ۲۰ مؤسسه تحقیقاتی بزرگ از جمله موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، موسسه تحقیقات بذر و نهال، موسسه تحقیقات بیماری های گیاهی و دامی، آموزش کشاورزی و ترویج دانش در زیرمجموعه این سازمان تحقیقاتی فعالیت دارند.
وی با اشاره به این که اراضی کشاورزی کشور در قالب ۱۰هزار پهنه تقسیم بندی شده است، گفت: مروجان کشاورزی در ۱۲۰۰ مرکز خدمات کشاورزی آخرین یافته های تحقیقات کشاورزی را به مزارع منتقل می کنند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ادامه آمادگی این سازمان را برای هرگونه همکاری مشترک اعلام کرد.
در این دیدار، وزیر منطقه شمال کشور غنا با اشاره به ظرفیت های بسیار مناسب کشورش از جمله آب کافی و زمین های مستعد برای کشاورزی، از جمهوری اسلامی ایران خواست تا در زمینه ترویج شیوه های علمی در بخش کشاورزی آن کشور را یاری رساند.
آقای سیلفو سعید همکاری های دوجانیه ایران و عنا را بسیار خوب ارزیابی کرد و خواستار استفاده از تجربه های ارزشمند ایران در زمینه تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در آن کشور شد.

سرپرست فرمانداری شادگان:
۱۳ هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی دارخوین به شوره زار تبدیل شد
شادگان - سرپرست فرمانداری شادگان گفت: ۱۳ هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی بخش دارخوین این شهرستان به شوره زار تبدیل شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، سعید حاجیان پیش از ظهر امروز در جلسه با مدیر عامل شرکت توسعه و کشت نیشکر فارابی اظهارکرد: با احداث زهکش نیشکر، ۱۳ هزار هکتار از اراضی مستعد کشاورزی بخش دارخوین به شوره زار تبدیل شده است.
وی با اشاره خشکی رودخانه جراحی، تنها امید کشاورزی شهرستان شادگان را بخش دارخوین توصیف کرد و افزود: این زهکش علاوه بر شور کردن زمین های کشاورزی، راه را روی زهکشی بسته است.
سرپرست فرمانداری شادگان، احیای دوباره این اراضی را عامل ایجاد اشتغال عنوان کرد و گفت: اکثر جوانان بیکار و جویای کار در بخش دارخوین، در نتیجه از دست دادن زمین های کشاورزی خود به صف متقاضیان کار پیوسته اند.
به گزارش خبرنگار مهر، زمین های کشاورزی کشت گندم دابوهیه، وسطانیه، علوان ابوعاگوله و آلبوبالد به دلیل تبدیل شدن به شوره زار دیگر قابل کشت نیست.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی:
سرما یک هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی آذربایجان غربی خسارت زد
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: بر اساس برآوردهای اولیه در اواخر فروردین، سرما یک هزار و ۳۴۱ میلیارد و ۱۵۳ میلیون ریال به بخش کشاورزی خسارت زده است.
امیرعباس جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: با توجه به گزارش های جدید اکیپ های اعزامی جهاد کشاورزی استان برای برآورد خسارات وارده به بخش کشاورزی برآوردهای اولیه سرمازدگی روزهای ۲۷ و ۲۸ فررودین ماه امسال یک هزار و ۳۴۱ میلیارد و ۱۵۳ میلیون ریال در بخش کشاورزی، زراعی، باغی و منابع طبیعی برآورد شد.
وی با بیان اینکه سرمای زودرس بهاره اواخر فروردین ماه با دمای منفی ۲ درجه و دمای خاک تامنفی ۷ درجه موجب بروز خسارات زیادی در بخش کشاورزی شد افزود: در این راستا ۹۷۳هزار و ۵۰۰تن محصولات زراعی دچار خسارت شدند که بر اساس برآورد اولیه ارزش ریالی خسارت این محصولات ۹۸۰۲۰ میلیون ریال برآورد شد.
جعفری برآورد اولیه خسارت ناشی از سرمازدگی ویخبندان را ۱۰۷۱۵۲۰ میلیون ریال، خشکسالی را ۱۰۴۰ میلیون ریال، سیل و تگرگ را ۱۲۹۱۸۴ و باد و طوفان را ۱۳۹۴۰۹ میلیون ریال عنوان کرد.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی اضافه کرد: با توجه به خسارت سرما در مرحله ابتدای گلدهی محصولات باغی دانه دار استان اعم از سیب و انگور اتفاق افتاده است که برآورد نهایی خسارت پس از میوه دهی محصول و دیگر بررسی های میدانی و تهیه گزارش تکمیلی اعلام می شود.
جعفری میزان خسارات ناشی از طوفان و تندباد روزهای ابتدایی فروردین ماه امسال را نیز در مجموع ۲۱۴۸۳۵ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: این خسارات در بخش های کشاورزی، آب شرب، مدارس، مسکن، ماشین آلات، برق،راه و معابر شهری بوده است.

خبرگزاری صدا و سيما
در سال ۹۶
افزایش ۳۰ درصدی تولید و صرفه جویی ۱.۳۳ میلیارد متر مکعبی آب کشاورزی
مشاور وزیر و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۳۰ درصدی عملکرد تولید و صرفه جویی سالانه ۱.۳۳ میلیارد متر مکعبی آب کشاورزی با اجرای ۳۰۲ هزار هکتار سامانه های نوین آبیاری در سال ۹۶ خبر داد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما از¬ پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی؛¬ عباس زارع با اعلام این خبر، اظهار داشت: سیستم های نوین آبیاری در سال ۹۶ در قالب ۱۸ هزار و ۲۱۵ طرح¬ و در سطح ۱۸۰ هزار و ۴۱۴ هکتار از اراضی کشاورزی اجرا شده است و همچنین در سطح ۱۲۲ هزار هکتار از اراضی نیز در حال اجرا است¬ که مجموع سطح اجراء شده و در حال اجرا ۳۰۲ هزار و ۴۷۷ هکتار است.
وی¬ ¬با اشاره به این که اجرای سامانه های آبیاری نوین در سطح یاد شده، بالاترین رکورد عملکرد سالانه این طرح از ابتدا تاکنون بوده است، گفت: ظرفیت¬¬ صرفه جویی سالانه ۱.۳۳ میلیارد متر مکعب آب مصرفی بخش کشاورزی، حداقل ۳۰ درصد افزایش عملکرد تولید محصولات کشاورزی و حداقل کاهش ۲۵ درصدی مصرف آفت کش، بذر و کود شیمیایی از مزایای اجرای این طرح در سال ۹۶ است.
مجری طرح سامانه های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی ¬¬با بیان این که میزان اعتبار تخصیص یافته در سال ۹۶ معادل ۴۳ درصد اعتبار مصوب بوده است، افزود: استان های فارس با ۲۳ هزار و ۷۴۰ هکتار، اصفهان ۱۲ هزار و ۴۹۲ هکتار، جنوب کرمان با ۱۰ هزار و ۲۷ هکتار،همدان با ۸ هزار و ۵۰۷ هکتار و گلستان با ۸ هزار و ۲۷۷ هکتار، بیشترین سطح اجرای سامانه های نوین آبیاری در سال ۹۶ را به خود اختصاص داده اند.

روزنامه کيهان
به منظور تنظیم بازار
واردات برنج تا آخر تیر ماه آزاد شد
به گزارش خبرگزاری ایسنا، هرساله پس از فصل برداشت برنج و در نیمه دوم سال واردات برنج آزاد می‌شد و تا ابتدای مردادماه ادامه پیدا می‌کرد، اما سال گذشته وضعیت به گونه‌ای دیگر بود، چرا که براساس دستور وزیر جهاد کشاورزی با توجه به افزایش واردات بیش از حد برنج در نیمه نخست پارسال، ورود این محصول در نیمه دوم ممنوع شد تا تعادلی در بازار آن به وجود بیاید.
البته علی‌اکبر مهرفرد بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد که واردات برنج نه برای تامین نیاز سال ۱۳۹۶ بلکه برای سال آینده و تنظیم بازار شب عید سال ۱۳۹۷ آزاد شده است.
حالا یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی گفته است: بنا بر تصمیم مسئولان ارشد دولت، همه مبادی وارداتی برنج آزاد شده و وارد کنندگان تنها با رعایت شرایط و ضوابط سازمان استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌توانند نسبت به ورود این محصول استراتژیک از هر یک از مبادی رسمی کشور اقدام کنند.
وی افزود: واردات برنج تا ۳۱ تیرماه امسال آزاد خواهد بود و تعرفه آن تغییری نخواهد کرد. البته یکی از تفاوت‌های سال جاری نسبت به پارسال این است که شرایط و سختگیری‌های گذشته دیگر وجود ندارد و هر کسی که بتواند استانداردهای دو دستگاه نظارتی مذکور را رعایت کند، می‌تواند در شمار وارد کنندگان برنج قرار گیرد.
گفتنی است، چند روز پیش وزیر جهاد کشاورزی در مورد کاهش تعرفه واردات محصولات کشاورزی گفته بود: تعرفه واردات برنج به پنج درصد کاهش نیافته است و همچنان با عوارض 26 درصدی انجام می‌شود.
به گفته حجتی، برنج امروز با تعرفه 26 درصد وارد کشور می‌شود و در این دوره هیچ وقت کمتر شده است.
وی با تاکید بر اینکه بخشی از برنج مورد نیاز کشور به دلیل پاسخگو نبودن برنج داخلی باید از خارج تامین شود، بیان کرده بود: قیمت برنج خارجی در سال‌های اخیر در کشور رشد بی‌رویه‌ای داشته که به نوعی حمایت از برنج داخلی است.
حجتی با بیان اینکه برای حمایت از تولیدکنندگان برنج یک تدبیر تکمیلی نیز اتخاذ شده است، خاطرنشان کرد: در این ارتباط یک قیمت توافقی برای برنج داخلی اعلام کردیم که اگر کسی محصول روی دستش مانده و نتوانسته آن را عرضه کند، ما آن را
خریداری کنیم. چاپ